Bel Ağrılarından Korunmanın Yolları

Bel ve Sırt Sağlığını Koruma Yolları

Bel Ağrılarından Korunmanın Yolları

Modern yaşamın gereği gittikçe ağırlaşan iş ve sosyal yaşam şartları, hareket sistemimizde birçok sorunlara neden olmaktadır. Bunların başında bel ve sırt ağrıları gelmektedir.

Hareketsiz yaşam tarzı, kilo alma, obezite, eklem hastalıkları, kazalar ve spor yaralanmaları, kronik sırt ağrısının en yaygın nedenleri arasında yer alıyor. Ancak, bazen yere düşen bir şeyi almak için ani şekilde eğilmek bile bel ve sırt ağrısına neden olabiliyor.

Ayrıca, bel, boyun ve sırtta oluşan kas ağrıları genellikle doğal olmayan pozisyonlarda uzunca süre oturulduğunda ortaya çıkmaktadır. Bel ve sırt ağrısı ile ilgili bir diğer gerçek de bu tür rahatsızlıkların duygusal ve zihinsel sağlık ile bağlantılı olması.

Yaşanan stres, üzüntü ve kaygı gibi duygusal dalgalanmalar fiziksel sağlığı da dolaylı olarak etkileyerek fiziksel ağrılara dönüşebiliyor.

Bel ve Sırt Ağrılarının Nedenleri

Bel ağrısının pek çok sebebi olabilir. Bel ve sırt ağrılarının nedenlerini detaylı olarak listelemek gerekirse;

 • Postür bozukluğu
 • Oturma şekline bağlı bozulmalar
 • Ağırlık kaldırmak
 • Kilo kontrolü yapılamaması
 • Sigara gibi zararlı alışkanlıkların kemik erimesini tetiklemesi
 • Topuklu ayakkabı kullanımı
 • Doğumsal anomaliler
 • Omurgada oluşan travmalar
 • Bel zorlanması, bel fıtığı
 • Kireçlenmeye bağlı ağrılar
 • Tüberküloz, brusella gibi hastalıkların bel omurgasına yaptığı baskılar
 • Osteoporoz, kemik yumuşaması
 • Mide, karaciğer, böbrek gibi organ rahatsızlıklara bağlı ağrılarr
 • Başarısız bel cerrahisi
 • Psikojenik bel ağrısı

En çok 35-45 yaşları arasında görülen bel ağrısı kadın ve erkekte eşit oranda ortaya çıkar. 60 yaşın üzerindeki kadınlarda bel ağrısı görülme sıklığı artmaktadır.

Aşırı kilo alımı, gebelik, uzun süre ayakta durmayı gerektiren durumlar, yüksek topuklu ayakkabı kullanılması, bacaklarda uzunluk farkı, bel ağrısı nedenleri olarak sayılabilir.

Bel ağrısına neden olan mesleklerde ise karşımıza uzun yol sürücüleri, titreşimli toprak burgu makinesi kullananlar, aşırı ağır yük kaldıranlar, uzun süre tabure ve sandalyede oturmayı gerektiren meslek grubu çalışanları ve sürekli bilgisayar başında oturarak çalışan beyaz yakalar çıkmaktadır.

Bel Ağrısı Tedavisi

Bel ağrısı tedavisi, bel ağrısının nedenine, şiddetine, hastanın yaşına ve şikayetlerine göre farklı şekillerde yapılabilir.

Bel ağrısının tedavisinde uzman kontrolünde basit ağrı kesici ilaçlar, kas gevşeticiler kullanılabilir. Bir sonraki aşamada ise ilgili sağlık kurumlarında fizik tedavi seçenekleri denenebilir.

Bunun yanı sıra ağrı bantları, masaj, lokal enjeksiyonlar ve düzenli egzersiz de bel ağrısı tedavisinde etkilidir.

Bel ve Sırt Sağlığını Korumak İçin Neler Yapmalı?

Unutma ki, öncelikle yapman gereken bel sağlığını korumak için neler yapman gerektiğini öğrenmek. Rutinleşen bel ağrıların için ise mutlaka uzman bir doktora başvurmalısın. Bel ve sırt sağlığını korumak için uyulması gereken kurallar ve egzersizler önemlidir. İşte onlardan bazıları;

 • Bakılan kişi, cisim ve objeye vücut cephesi tam olarak dönülmelidir. Baş, boyun ve gövde aynı düzlem üzerinde olmalıdır.
 • Uzun süre aynı pozisyonda kalınmamalıdır. Oturma ve ayakta kalma süresinin 45 dakikayı aşmamasına özen gösterilmelidir.
 • Oturulduğunda bel kavisini ve sırtı destekleyen bir yastık kullanımı alışkanlık haline getirilmelidir.
 • Yere eğilerek değil, dizleri de kırıp çömelerek işlerin yapılmasına özen gösterilmelidir.
 • Bel bölgesi terlediğinde, terli kalmaktan ve rüzgardan korunmalıdır. Klima veya hava akımının direk olarak gelmemesi için önlem alınmalıdır.
 • Yatarken, önce yatağın kenarına oturulmalıdır. Kollardan da destek alarak önce yan, sonra sırt üstü yatılmalıdır. Yine benzer şekilde, yataktan kalkmak istenildiğinde de önce yan yatıp kollardan destek alınmalı ve oturulmalı sonrasında ayağa kalkılmalıdır.
 • Yatarken, yan ve bacakları karına doğru çekip yatmak bel ve sırt sağlığı bakımından en uygun pozisyondur.
 • Egzersizden önce ve sonra mutlaka esneme hareketleri yapılmalıdır. Bu şekilde oluşabilecek sakatlıklara karşı bedenini koruyacak, kaslarını egzersiz için hazır hale getirebileceksin.
 • Esneme hareketlerini sadece egzersiz zamanıyla kısıtlamak yanlış olacaktır. Ofiste çalışırken, sabah uyandığında ya da gece yatmadan önce yapacağın esneme hareketleri de sırt ağrılarını hafifletecektir.

Источник: https://sencard.com.tr/sen-programi/sen/kronik-sen/bel-ve-sirt-sagligini-koruma-yollari

Bel ağrısından korunmanın yolları

Bel Ağrılarından Korunmanın Yolları

Her 100 yetişkinden 80’i, yaşamı boyunca en az bir kez bel ağrısı atağı geçiriyor.

Anadolu Sağlık Merkezi uzmanı Prof. Dr. Ayşen Yücel, bel ağrılarıyla ilgili sorularımızı yanıtladı:

Bel ağrısı çekenler hangi doktora gitmeli?

Basit mekanik bel ağrıları ilk basamak sağlık hizmetlerinde bile tedavi edilebilir. Ağrı tedaviyle düzelmiyorsa bir uzmana başvurmak gerekir.

Başlangıçta fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı doğru seçim olacaktır. Ancak kronik bel ağrıları çok komplekstir.

Nöroşirürji (beyin ve sinir cerrahı), fizik tedavi ve rehabilitasyon, ortopedi, ağrı, psikiyatri gibi farklı branşlardan doktorlar hastaya yol göstermeli.

Bel ağrılarının kronikleşme ihtimali nedir?

Uygun ve zamanında tedavi edilmeyen akut bel ağrılarının yaklaşık yüzde 5-10'u kronikleşiyor. İlk 3 ay içinde iyileşme sağlanamayan bel ağrılarında kronikleşme oranı daha yüksek.

Bel ağrıları ne kadar uzarsa dikkatli olmalı?

Akut bel ağrısında, ağrı dışında uyuşukluk, kas güçsüzlüğü gibi bulgular varsa, ağrı günlük aktiviteleri yapamayacak kadar şiddetliyse, birkaç gün içinde geçmiyor veya azalmıyorsa mutlaka uzman bir hekime başvurmak gerekir. Kronik bel ağrılı hastalarda ise atak sıklığı ve süresi giderek artıyorsa mutlaka tedavi gerekir.

Bel ağrıları nasıl tedavi ediliyor?

Önemli olan ağrının nedeni bularak tedavinin ona göre düzenlenmesi. Hastalarınbüyük çoğunluğu ilaç, istirahat, fizik tedavi ve rehabilitasyon yöntemleriyle tedavi oluyor. Ancak bir kısmında ağrı bu tedavilere rağmen devam edebiliyor.

Bunlarda cerrahi tedavi düşünülmüyorsa, öncelikle şikayetleri azaltıcı tedavi yapılmalı. Beyin cerrahı, fizik tedavi uzmanı ve ağrı-algoloji uzmanı birlikte çalışmalı.

Öncelikle algoloji uzmanının planlayacağı etkin ağrı tedavisiyle ağrı şikayeti ortadan kaldırılmalı daha sonra fizik tedavi ve egzersiz uygulamaları yapılmalı.

Bel ağrılarının ne kadarı fıtık, ne kadarı başka sorun kaynaklı?

Beldeki mekanik zorlanmalar, kireçlenme veya fıtığa bağlı olabileceği gibi omurgayı tutan romatizmal, osteoporoz gibi metabolik hastalıklara ya da kansere bağlı da gelişebilir.

Ama en sık bel ağrısı nedeni sinir kökü basısı ve mekanik zorlanma. Romatizmal hastalıklara bağlı bel ağrısı daha az görülüyor. Ancak gençlerde romatizmal hastalıklar da bel ağrısı yapabilir.

Duygusal stres veya uzun süre hareketsiz kalmanın da bel ağrısını arttırdığını gösteren çalışmalar var.

Bel nasıl korunur?

Kilonuzu kontrol altında tutun.Yerden bir cismi almak için dizleri kırıp çömelerek hareket edin. Yükü, mümkün olduğunca gövdenize yakın tutarak taşıyın.Ağır şeyleri kaldırırken yardım alın.Ani hareketlerden sakının.

Özellikle ayaklar hareketsizken vücudu döndürerek yerden bir şey almak, aşırı uzanarak bir cismi almaya çalışmak çok riskli.Otururken dik pozisyonda olmaya özen gösterin. Yumuşak, alçak ve derin koltuklarda oturmayın. Yatak, ayakkabı vb.

seçimlerde bel sağlığınızı da düşünün.Uzun süre hareketsiz kalmamaya özen gösterin. Uzun süre oturmak zorundaysanız sık sık mola verip bacaklarınızı hareket ettirin. Uzun süre araç kullanıyorsanız mola vermeyi ihmal etmeyin.

Uzun uçak yolculuklarında aralıklarla kalkıp uçak içinde yürüyüşler yapın.Stresin bel ağrısını arttırdığını unutmayın.

Yüzmek bel ağrısından korunmanın en etkili yollarından.

6 hafta kuralı

Kaynağı ne olursa olsun, bir süre sonra doku kendisini onarıyor ve ağrı kendiliğinden geçiyor. Yaklaşık yüzde 50'si 2 hafta, yüzde 80'i 6 hafta içinde azalarak kayboluyor.

Vücudumuzun tamir mekanizmaları 6 haftaya kadar ağrı kaynağı olan dokuyu onarabilirse bel ağrısı geçiyor. 6 hafta sonra geçmeyen bel ağrısı kronik sayılıyor.

Bir kez bel ağrısı atağı geçirenlerin yüzde 30'unda bel ağrısı tekrarlayabiliyor ve kronikleşebiliyor.

Bu belirtileri dikkate alın

Aşağıdaki belirtileri yaşıyorsanız durum ciddi demek, mutlaka doktora gidin:6 hafta geçmesine rağmen kaybolmayan bel ve/veya bacak ağrısı,Bacakta güç kaybı hissi,İdrar yapma veya tutmada güçlük,Makat bölgesini içeren uyuşukluk hissi,

Kısa mesafe yürüyüşlerde bile her iki veya tek bacakta gelişen uyuşukluk, yorgunluk hissi.

Hekime sormadan ağrı kesici içmeyin

Bel ağrısı tedavisinde önerilen ağrı kesici ilaçları doktor önerisi dışında kullanmak, özellikle sindirim sistemi üzerinde oluşturabileceği yan etkilerinden dolayı uygun değil. Bu ilaçları doktorunuzun önerdiği sürede ve dozda kullanın.

DHA

Источник: https://www.kadinvekadin.net/bel-agrisi-atagi-2012-12-03.html

Bel ağrısından korunma yolları, beli koruyan 4 egzersiz

Bel Ağrılarından Korunmanın Yolları

Baş Ağrısından sonra en çok görülen ikinci ağrı: Bel Ağrısı. Fazla kilo, uzun saatler bilgisayar karşısında oturma, hareketsizliğin bel kaslarını zayıflatması, yanlış hareketler, zorlayıcı aktiviteler, ayakta uzun süre kalma, ağır kaldırma ve eşyaları çekme- itme gibi nedenler bel ağrısına yol açabiliyor.

Bel ağrısının sanayileşmiş ülkelerde baş ağrısından sonra gelen ikinci ağrı nedeni olduğunu ve yetişkinlerin yaklaşık yüzde 80'inin hayatlarının bir döneminde bel ağrısı çektiğini belirten Acıbadem Bakırköy Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr.

Meltem Akınbingöl, “45 yaşın altında çalışan kişiler arasında en yaygın sakatlık nedeni olan bel ağrısının gelişme olasılığı 55 yaşına doğru giderek artmaktadır. Akut bel ağrılarının sadece yüzde 1'i bel fıtığına bağlı ağrıdır.

Çok şişman kişilerde, uzun boylularda bel ağrısı riski çok daha fazladır” diyor.

Genel olarak Mekanik bel ağrısı tedavisinde duruş (postür) bozukluklarının düzeltilmesinin esas olduğunu kaydeden Dr. Meltem Akınbingöl; bel, sırt ve karın kaslarını güçlendirme egzersizlerinin de bel destek kuvvetini artırarak bel ağrısının tekrar etmesini önlediğini söylüyor. Dr. Meltem Akınbingöl, bel ağrısından korunmanın 10 Altın kuralını anlattı, önemli öneriler ve uyarılarda bulundu.

Her 20 dakikada bir kalkın

İşiniz uzun süre oturmayı gerektiriyorsa, sandalyede ya da koltuğunuzda aralıksız oturmamaya dikkat edin. Çünkü uzun saatler oturulması belimizde mekanik ağrıya yol açıyor. Mutlaka küçük aralar verin, her 20 dakikada bir kalkarak hareket edin.

Belinizi destekleyin ve oturma poziyonunuzu düzeltin

Sandalyede dizlerinizi kırarak dik oturmaya dikkat edin. Bir veya iki ayağınızı Ayak desteği ile hafifçe yükseltin, belinizi mutlaka küçük bir bel yastığı ile destekleyin. Belinizin boşlukta olması ağrıya davetiye çıkarabilir. Yumuşak koltuklardan da uzak durun.

Yerden bir şey alırken, belinizden eğilmeyin

Yerden bir şey alırken dizlerinizi bükmeden eğilmeniz bel sağlığını tehdit eden çok ciddi bir yanlış. Alacağınız şey küçük ve hafif hatta bir kağıt bile olsa mutlaka dizlerinizi kırın, öne eğilmekten kaçının. Dişlerinizi fırçalarken bir anda bel fıtığı olabilirsiniz. Bu nedenle lavaboya doğru eğilmek yerine dizlerinizi bükerek belinizi dik tutar şekilde dişlerinizi fırçalayın.

Yataktan aniden kalkmayın, yüzüstü yatmayın

Yatağa yatarken önce yatak kenarına oturun, bir kalçaya doğru hafifçe dönün, ayaklarıınızı yatak kenarına çekin ve yavaşça yatın. Yataktan kalkarken de sırt üstü pozisyondan kalkmamaya dikkat edin. Önce yatağın yanına yaklaşın, yana dönün ve önce dizlerinizi yataktan uzatarak kalkın. Yüzüstü yatmak bel yapılarını zorlayacağı için yüzüstü yatmaktan kaçının.

Cisimleri çekmek yerine itin

Acıbadem Bakırköy Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Meltem Akınbingöl “Bir cismi itmek veya çekmek gerekirse kesinlikle kendinize doğru çekmeyin, itmeyi tercih edin. Çünkü çekme hareketini yaparken bel yapılarını zorluyor ve bel sağlığına zarar veriyor” diyor.

Alışveriş poşetini iki elinize bölün

Alışveriş poşetlerini tek elle taşımak yapılan en büyük yanlışlardan. Bel sağlığınız için ağırlığı iki elinize eşit yük alarak, gövdeye yakın taşımaya dikkat edin. Fazla ağırlıktan mutlaka kaçının. Aynı zamanda ağırlığını bilmediğiniz veya tahmin edemediğiniz yükleri kaldırmaktan kaçının. Ağır da olsa hafif de olsa, bu durumlar beli zorlayabilir.

Yukarıdaki cisimlere uzanmayın

Hangi şartta olursanız olun yukarıdaki bir cismi almanız gerektiğinde kesinlikle uzanmayın. Gerekirse destek isteyin, basamak kullanın. Ağırlığını bilmediğiniz yükleri kaldırmaktan da kaçının. Ayakta uzun süre kalacaksınız (örneğin ütü yaparken ) bir ayağınızın altına mutlaka destek koyun.

İşyerinde iki büklüm olmayın

İşlerin yoğunluğuna kapılarak masada iki büklüm hale gelmek işten bile değil. Uzun süre aynı poziyonda kalmaktan, Masa başında çalışırken öne doğru eğilmekten kaçınıın. Sırtınız Sandalye ya da koltuğunuza yaslanır durumda olsun.

Araç kullanırken dikkat

Araç kullanırken kısa mesafe gidecek de olsanız, dizlerinizi kalça çevresinden hafifçe yüksekte kalacak şekilde oturmaya ve koltuğu direksiyona yanaştırmaya dikkat edin.

Mutlaka bel egzersizi yapın

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Meltem Akınbingöl, “Belim ağrımıyor egzersize ne gerek var demeyin! Bel kaslarınızı güçlendirecek egzersizler yapın ve esnekliği artırıcı germe egzersizlerini de programınıza dahil edin. Aksi halde, bel kasları ve karın kaslarının omurgayı destekleyen kuvveti azalır. Ancak bel egzersizleri belinizi zorlayacak hareketler olmamalıdır ” diyor.

Beli koruyan 4 temel egzersiz

 1. Sırtüstü dizler bükülü şekilde uzanın. Karın kaslarınızı sıkarak belinizi yatağa doğru bastırın. İçinizden 5 sayana kadar tutun. Gevşeyin ve hareketi tekrarlayın. Toplam 30 tekrar yapın.
 2. Sırtüstü dizler bükülü şekilde ve eller gövde yanında uzanın.

  Omuzlar yataktan kalkıncaya dek gövdeyi yükseltip ellerinizle dizlere dokunun. Yavaşça başlangıç pozisyonuna gelip hareketi bitirin. (Yarım mekik)

 3. Sırtüstü uzanın. Dizleri göğsünüze doğru çekin. 15 tekrar ile hareketi tamamlayın.

 4. Yine aynı pozisyonda dizler düz olacak şekilde bacağınızı kaldırabileceğiniz kadar kaldırın. Bu egzersizler bacak arka grup kaslarını germek ve bel mekaniğini korumak için yapılması gereken egzersizlerdir.

Yukarıdaki şekilli resimlerdeki hareketleri yapmanızda fayda var. Geçmiş olsun.

Источник: https://www.diyadinnet.com/saglik-1010-bel-agrisindan-korunma-yollari-beli-koruyan-4-egzersiz

Bel ağrısından korunmanın 10 altın kuralı! Mekanik bel ağrısı ve duruş bozukluğu

Bel Ağrılarından Korunmanın Yolları

Genel olarak mekanik bel ağrısı tedavisinde duruş bozukluklarının düzeltilmesinin esas olduğunu kaydeden Dr. Akınbingöl; bel, sırt ve karın kaslarını güçlendirme egzersizlerinin de bel destek kuvvetini artırarak bel ağrısının tekrar etmesini önlediğini söylüyor.

Her 20 dakikada bir kalkın

İşiniz uzun süre oturmayı gerektiriyorsa, sandalyede ya da koltuğunuzda aralıksız oturmamaya dikkat edin. Çünkü uzun saatler oturulması belimizde mekanik ağrıya yol açıyor. Mutlaka küçük aralar verin, her 20 dakikada bir kalkarak hareket edin.

Sandalyede dizlerinizi kırarak dik oturmaya dikkat edin. Bir veya iki ayağınızı ayak desteği ile hafifçe yükseltin, belinizi mutlaka küçük bir bel yastığı ile destekleyin. Belinizin boşlukta olması ağrıya davetiye çıkarabilir. Yumuşak koltuklardan da uzak durun.

Yerden bir şey alırken, belinizden eğilmeyin

Yerden bir şey alırken dizlerinizi bükmeden eğilmeniz bel sağlığını tehdit eden çok ciddi bir yanlış. Alacağınız şey küçük ve hafif hatta bir kağıt bile olsa mutlaka dizlerinizi kırın, öne eğilmekten kaçının. Dişlerinizi fırçalarken bir anda bel fıtığı olabilirsiniz. Bu nedenle lavaboya doğru eğilmek  yerine dizlerinizi bükerek belinizi dik tutar şekilde dişlerinizi fırçalayın.

Bel ağrısını önlemenin 12 yolu ve acil tıbbi müdahale gerektiren durumlar

Yatağa yatarken önce yatak kenarına oturun, bir kalçaya doğru hafifçe dönün, ayaklarıınızı yatak kenarına çekin ve yavaşça yatın. Yataktan kalkarken de sırt üstü pozisyondan kalkmamaya dikkat edin. Önce yatağın yanına yaklaşın, yana dönün ve önce dizlerinizi yataktan uzatarak kalkın. Yüzüstü yatmak bel yapılarını zorlayacağı için yüzüstü yatmaktan kaçının.

Cisimleri çekmek yerine itin

Dr. Akınbingöl ”Bir cismi itmek veya çekmek gerekirse kesinlikle kendinize doğru çekmeyin, itmeyi tercih edin. Çünkü çekme hareketini yaparken bel yapılarını zorluyor ve bel sağlığına zarar veriyor” diyor.

Alışveriş poşetini iki elinize bölün

Alışveriş poşetlerini tek elle taşımak yapılan en büyük yanlışlardan. Bel sağlığınız için ağırlığı iki elinize eşit yük alarak, gövdeye yakın taşımaya dikkat edin. Fazla ağırlıktan mutlaka kaçının. Aynı zamanda ağırlığını bilmediğiniz veya tahmin edemediğiniz yükleri kaldırmaktan kaçının. Ağır da olsa hafif de olsa, bu durumlar beli zorlayabilir.

Hangi şartta olursanız olun yukarıdaki bir cismi almanız gerektiğinde kesinlikle uzanmayın. Gerekirse destek isteyin, basamak kullanın. Ağırlığını bilmediğiniz yükleri kaldırmaktan da kaçının. Ayakta uzun süre kalacaksınız (örneğin ütü yaparken ) bir ayağınızın altına mutlaka destek koyun.

İşyerinde iki büklüm olmayın

İşlerin yoğunluğuna kapılarak masada iki büklüm hale gelmek işten bile değil. Uzun süre aynı poziyonda kalmaktan, masa başında çalışırken öne doğru eğilmekten kaçınıın. Sırtınız sandalye ya da koltuğunuza yaslanır durumda olsun.

Araç kullanırken dikkat

Araç kullanırken kısa mesafe gidecek de olsanız, dizlerinizi kalça çevresinden hafifçe yüksekte kalacak şekilde oturmaya ve koltuğu direksiyona yanaştırmaya dikkat edin.

Mutlaka bel egzersizi yapın

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Meltem Akınbingöl, “Belim ağrımıyor egzersize ne gerek var demeyin! Bel kaslarınızı güçlendirecek egzersizler yapın ve esnekliği artırıcı germe egzersizlerini de programınıza dahil edin. Aksi halde, bel kasları ve karın kaslarının omurgayı destekleyen kuvveti azalır. Ancak bel egzersizleri belinizi zorlayacak hareketler olmamalıdır “ diyor.

Sırt ağrısından kurtulmanın yolları

Beli koruyan 4 temel egzersiz

 1. Sırtüstü dizler bükülü şekilde uzanın. Karın kaslarınızı sıkarak belinizi yatağa doğru bastırın. İçinizden 5 sayana kadar tutun. Gevşeyin ve hareketi tekrarlayın. Toplam 30 tekrar yapın.
 2. Sırtüstü dizler bükülü şekilde ve eller gövde yanında uzanın. Omuzlar yataktan kalkıncaya dek gövdeyi yükseltip ellerinizle dizlere dokunun. Yavaşça başlangıç pozisyonuna gelip hareketi bitirin. (Yarım mekik)
 3. Sırtüstü uzanın. Dizleri göğsünüze doğru çekin. 15 tekrar ile hareketi tamamlayın.
 4. Yine aynı pozisyonda dizler düz olacak şekilde bacağınızı kaldırabileceğiniz kadar kaldırın. Bu egzersizler bacak arka grup kaslarını germek ve bel mekaniğini korumak için yapılması gereken egzersizlerdir.

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/bel-agrisindan-korunmanin-10-altin-kurali-mekanik-bel-agrisi-ve-durus-bozuklugu/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.