Bel Ağrınızın Nedeni Karın Yağlarınız Olabilir

Bel Ağrısı Nasıl Geçer, Bel Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bel Ağrınızın Nedeni Karın Yağlarınız Olabilir

Bel ağrısı, başa ağrısından sonra insanlarda en çok görülen bir ağrı çeşididir. Bel ağrısı bazı ciddi problemler sonucunda oluşabilir. Bazı sebepler ise yorgunluk ve yanlış pozisyonlarda hareketler edilmesi kaynaklıdır.

Genellikle bel ağrıları postür bozukluklarından kaynaklanmaktadır. Bel ağrısı çok şiddetli olduğunda kişilerin hayat kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Özellikle masa başında çalışanların daha çok maruz kaldığı bir ağrıdır.

Ciddi boyutlarda olması, genellikle omurgalarda veya beyine giden sinirlerde bazı sorunlar olduğuna delildir.

Bel ağrılarından bazıları bel kemiğinde ve omurgalarda oluşan fıtıkların etkisi ile oluşur.  Bel ağrılarını tedavi edilmediği zaman daha ciddi sorunlara yol açabilir. Geç kalınmadan bel ağrılarının sebebi araştırılmalı ve bir ortopedi, travmatoloji bölümünde araştırılmalıdır.

Bel çevresinde ağrı ve aynı zamanda karıncalanma hissinin oluşumu, genellikle omurgalar arasındaki sinir zedelenmesi belirtilerindendir. Bel çevresinde ve boyuna doğru hissizlik, karıncalanma hissediyorsanız mutlaka zaman kaybetmeden bir doktora gitmelisiniz.

BelAğrıları Neden Olur?

Bel ağrısı genellikle erişkin kişilerde görülür ve dünya üzerinde en sık görülen ağrı çeşididir. Bel, duruş bozuklukları, bel kemiğini zorlayacak hareketlerin yapılması bel üzerindeki yükün artmasına ve bel ağrılarına neden olmaktadır.

Bel ağrısı çeken kişiler genellikle bel kaslarında ve eklemlerinde bu ağrıyı hissederler. Aşırı kilo alımına bağlı bel ağrılarında kilo verilmesi ağrının geçmesine yardımcı olacaktır. Uzun süreli yanlış ayakkabı kullanımı da bel ağrısına ve bacak ağrısına sebep olabilir.

Sağlıklı bir ayakkabı tercihi ve düzenli egzersiz yapılması bel ağrısı şikâyetlerinin azalmasını sağlayacaktır.

Genel olarak bel ağrısına sebep olan nedenler şunlardır:

 • Bel fıtığı sebebi ve belin zorlanması,
 • Ani yapılan hareketler sonucu bel kaslarında zorlanma,
 • Başarısız bir bel operasyonu sonrasında oluşan ağrılar,
 • Mide, karaciğer ve böbrek rahatsızlanmalarının sonucu,
 • Bazı kanserlerin oluşumu,
 • Verem gibi hastalıklar,
 • Omurga kireçlenmeleri,
 • Omurgalardaki kırık ve çatlaklar,
 • Bazı doğumsal anomaliler vb.

Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

Bel ağrısının geçmesi için öncelikle ağrının ne gibi bir sebepten ortaya çıktığının bilinmesi ve araştırılması gereklidir. Doktorun tedavisine ek olarak uygulanacak yöntemlerde vardır. Bu yöntemler oldukça dikkatli uygulanmalı ve doktor önerilerinin dışına çıkılmamalıdır.  Bel ağrısı tedavisine ek olarak uygulanabilecek yöntemler şunlardır:

 • Bel ağrısını giderebilecek ağrı kesiciler ve kas gevşeticilerin kullanılması,
 • Bazı fizik tedavi yöntemlerini uygulamak,
 • Bel korselerinden faydalanmak ve ağrı bantları,
 • Bel üzerinde monipulasyon uygulamak ve masaj yapmak,
 • Düzenli tekrarlanan bazı egzersizler,
 • Bazı cerrahi uygulamalar,
 • Doğru postür duruşu için egzersiz çalışmaları,
 • Uzun süre hareketsiz kalmamak,
 • Düzenli spor ve egzersiz yapmak vb.

Bel Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bel ağrısına özelikle doktor teşhisinden sonra uygun olan bir fizik tedavi programı çok iyi gelecektir. Fizik tedavi programına göre bel çevresindeki kasların uyarılır. Gerektiğinde elektriksel tedavi yöntemleri uygulanması ağrıların giderilmesinde çok etkili bir yöntemdir.

Aynı zamanda bel ağrısı hissedildiğinde ağrının olduğu bölgeye belirli bir müddet soğuk kompres uygulamaları, daha sonrasında sıcak kompres uygulamaları ağrıyı geçirecektir. Kısa ve beli yormadan yapılacak olan yürüyüşler bel ağrıları için iyi gelecektir.

Bazı sporlar bel ağrılarının tedavileri için çok faydalıdır. Özellikle yüzme ve bisiklet kullanmak bel çevresindeki kasların gevşemesine ve ağrılı bölgenin sancısını hafifletmektedir.

Belirli sporlar bel ağrısına iyi gelir ve aynı zamanda omurga sağlığı açısından çok faydalıdır.

Masa başında çalışan kişilerin mutlaka oturdukları sandalye seçimine dikkat etmeleri gerekir. Bel arkalarına bel kavisini destekleyici yastık kullanmaları gerekmektedir. Bel kavisini destekleyen yastıklar oturma pozisyonunda bel ağrısı oluşmasını engelleyecektir.

Uzun süre aynı pozisyonda oturmak ve aynı pozisyonda kalmaktan kaçınmak gereklidir. Bu durumda bel ve omurga kaslarına eklenen yük artmış olacaktır. Beli zorlamadan uzun yürüyüşler yapmayı alışkanlık haline getirmek bel ağrılarının giderilmesinde çok iyi gelecektir.

Aynı zamanda ağır bir eşya kaldırırken mutlaka doğru pozisyon korunmalı ve daha çok belden değil bacaklardan güç alarak kaldırılmalıdır.

Источник: https://www.saglik8.com/bel-agrisi-nasil-gecer-bel-agrisina-ne-iyi-gelir/

Bel ağrınızın nedeni, duygusal olabilir

Bel Ağrınızın Nedeni Karın Yağlarınız Olabilir

Ağrıların pek çok faktörden etkilendiğini ve uzun süreli ağrıların olmasında zihnin önemli bir rol oynadığını söyleyen Yrd. Doç. Dr. Yıldız Erdoğanoğlu, “Duygusal veya sosyal yükleriniz fazla ise, depresif belirtiler gösteren bir kişiyseniz kronik bel ağrısı gelişme riski altındasınız” uyarısında bulundu.

Sadece ağrıyı düşünmenin bile kişiyi ağrıya daha çok yaklaştıracağını söyleyen Yrd. Doç. Dr. Yıldız Erdoğanoğlu, bel ağrısının depresyona neden olabileceğini belirterek “Bilimsel araştırma sonuçları bel ağrısının sıklıkla depresyon ile ilişkili olduğunu desteklemektedir.

Tüm kronik bel ağrısı hastalarının yaklaşık yüzde 80’inde depresif belirtiler görülmekte, yüzde 20’sinde ise gerçekten depresyon görülmektedir.

Bel ağrısı depresyonun fiziksel bir manifestosu mu, yoksa kronik ağrı mı depresyona neden oluyor bilimde bu kısır döngü tartışıla dursun, her ikisinin de mümkün olabileceği söylenebilir” diye ifade etti.

Ağrınızın nedeni soğuyan havalar olabilir

Stres ve memnuniyetsizlik bel ağrılarını tetikler

“Psikosomatik” denilen psikolojik kökenli fiziksel hastalıkta bel ağrısını önlemek için iki faktörün özellikle önemli olduğunu söyleyen Erdoğanoğlu, ilk olarak vücudun gerginliğini gidermek, formda ve güçlü kalmasını sağlamak için egzersiz ve spor yapmak gerektiğini ikinci olarak ise yaşam alışkanlıklarına daha yakından bakmak gerektiğini söyledi.

işyerindeki stresin, yaşam ortaklıklarındaki çatışmaların, işten memnuniyetsizliğin ve yaşamı algılama şeklinin bel ağrısı için potansiyel tetikleyicileri oluşturduğunu ifade eden Erdoğanoğlu, “Kendinizi; bedeninize yeterince yatırım yapıyor musunuz, kendinize aşırı yüklendiğinizi hissediyor musunuz, yaşamınızdan memnun musunuz ve dengeli misiniz diye sorgulamanız gerekir” önerisinde bulundu.

Kökeni ne olursa olsun, bel ağrısına maruz kalmış bir kişinin, ağrı sendromlarının iyileşmesi ve omurga sağlığına tekrar kavuşması için fizyoterapi ve rehabilitasyonun iyi bir yöntem olduğunu söyleyen Erdoğanoğlu, “Egzersiz ya da yeterli fiziksel aktivite kronik bel ağrısı için en iyi terapidir. Çünkü egzersiz hem kaslarınızı güçlü kılar, duruş düzgünlüğünüzü sağlar hem de omurga arasında bulunan disk denilen yapıların beslenmesini sağlar” diye konuştu.

Uzun süre oturmayın!

Omurga disklerinin günlük hareketlerdeki normal basınç yüklerini azaltma ve yükleri eşit dağıtma gibi önemli işlevleri olduğunu vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Yıldız Erdoğanoğlu, disklerin omurganın hasar görmesini engellediğini, öte yandan, omurga hareketliliğini sağladığını belirtti.

“Çok uzun süre oturduğunuzda, diskleriniz güçlü bir basınç yüküne maruz kalır.

Önemli besinler diskin iç tarafında bulunan jelatinimsi çekirdeğin dışına sızar, disklerinizin metabolizması bozulur” diyen Erdoğanoğlu, “Omurga diskleri üzerindeki yük, yürürken ve ayakta durduğunuzda, oturduğunuz zamankinden çok daha düşüktür” dedi.

Baş ağrınızın sorumlusu omiriliğiniz olabilir

Egzersizin, bel ağrısı ile yakından ilişkisi olan depresyona karşı da yardımcı olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr.

Yıldız Erdoğanoğlu, “ABD’li araştırmacılar, beynin fiziksel aktivite sırasında VGF olarak bilinen doğal bir antidepresan ürettiğini gösterebilmiştir.

Spor yalnızca sizi fiziksel uygun kılmaz, aynı zamanda mutlu eder” diyerek stresle başa çıkma stratejilerinin, günlük hayata kolayca ve hızlı bir şekilde entegre edilebileceğini belirtti.

Yrd. Doç. Dr. Yıldız Erdoğanoğlu, “Güç antrenmanları, özellikle sırtüstü yüzme, yürüyüş, hafif hızda koşular, bisiklet binmek, tırmanmak ve hatta kayak yapmak, doğada yoga veya doğa yürüyüşü, gevşeme teknikleri, doğru nefes teknikleri, arkadaşlarınızla vakit geçirmek veya kendiniz için biraz zaman ayırmak ve zamanında stresinizle yüzleşmeniz önemlidir” önerisinde bulundu.

Depresif olmak, ağrılara yatkın hale getiriyor

Ağrı ile baş etmenin öğrenilen bir yanının çocukluktan geçtiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Yıldız Erdoğanoğlu, ağrı belleğini temizlemek için çoğu kez yeniden programlama yapılması gerektiğini belirterek vücut için kaybolmuş bir hissi geri kazanmak için iyi stratejiler meditasyon, yoga ve dikkatlilik eğitimi fizyoterapi ve rehabilitasyon olduğunu ifade etti.

Hayatı hüzünlü ve depresif algılayan herkesin ağrıya daha yatkın olduğunu ifade eden Yrd. Doç. Dr. Yıldız Erdoğanoğlu, her kronik ağrı sebebinin depresyona bağlanmaması gerektiğini söylerken uzun süren ağrılarda mutlaka bir sağlık profesyoneline başvurmak gerektiğini kaydetti.

Yrd. Doç. Dr. Yıldız Erdoğanoğlu, Üsküdar Üniversitesi NP Fizyoterapi Rehabilitasyon Kliniğinde bu alanda çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti.

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/bel-agrinizin-nedeni-duygusal-olabilir/

Bel Bölgesindeki Yağlar Nasıl Yakılır?

Bel Ağrınızın Nedeni Karın Yağlarınız Olabilir

Yeni bir yıla güzel bir başlangıç yapıldığını düşünerek, iyi görünen bir vücutla da devam edilmek isteneceğini tahmin edebiliyoruz. Bu nedenle de bayanların en çok sorduğu sorulardan biri olan “Karın ve bel bölgesindeki yağlar nasıl yok edilebilir?” sorusuna cevap niteliğinde bilgileri paylaşmak istiyorum.

Bel ve Karın Bölgesindeki Yağlanma

Herşeyden önce çözüme odaklanmadan, nedenleri bilmek faydalı olacaktır. Hemen herkes için sorun olan karın ve bel bölgesindeki yağlar, istisna durumlar haricinde bu bölgenin depolama alanı olduğunun unutulmasıyla başlar. Bu bölgenin depolama alanı olmasından dolayı, vücudun diğer bölgelerine göre daha fazla genişleme olur.

Kilo verme aşamasında da farklı bölgelere göre daha fazla ve hızlı kilo kaybı yaşanır. Fakat vücudun depo alanı olan bir bölgenin hızlıca boşalması ya da düz bir karına sahip olabilmek için sabırlı olunması gereken bir zaman periyoduna ihtiyaç vardır.

Elbette bu esnada bel bölgesindeki yağlar için fiziksel aktiviteleri de hayatımıza dahil etmek gerekir.

Beslenme Programı

Nasıl Bir Beslenme Programı Düzenlenmeli?

Hızlı yağ kaybını desteklemek ve dengelemek adına karbonhidrat oranı düşürülen ve aynı zamanda protein miktarı günlük enerji ihtiyacının %15′ ini geçmeyecek biçimde arttırılan, ayrıca glisemik indeksi düşük olan bir beslenme programı bel bölgesindeki yağlar konusunda birşeyler yapmak isteyenler için uzmanların önerdiği bir yöntemdir. Elbette sağlık sorunları olanların mutlaka doktorlarına danışarak bir beslenme programı oluşturmaları önerilmektedir. Sadece beslenme biçimine dikkat etmek yeterli olmayabilir. Bunun yanı sıra düzenli egzersizlerle desteklenen bir vücut, hayal edilen görüntüye ulaşılabilmesi için çok daha iyi sonuçlar sergileyecektir.

Beslenme

Bel ve Karın Bölgesindeki Yağların Eritilmesi İçin Yapılması Gerekenler

1) Her zaman olduğu gibi, güne kahvaltı ile merhaba demek iyi bir başlangıçtır.

2) Yemeklerden sonra(1.5-2 saat) düzenli olarak egzersiz yapmak gerekir.

3) Yağsız yoğurt tüketimiyle karın yağlarınızı eritebilirsiniz. Bu yüzden özellikle yoğurt yemeye özen gösterin, tabi ki yağsız olması koşuluyla.

4) Akşam yemeklerinden belli bir süre sonra, yalnızca meyve ya da az yağlı yoğurt, süt tüketebilirsiniz.

5) Enerji harcama oranı azaldıkça ve hareketsiz kalındıkça, karın bölgesi yağlanması artabilir. Bu sebeple her gün yapılan 30 dakikalık yürüyüş, buna destek olarak haftanın 2-3 günü karın bölgesini çalıştıracak egzersizler yapılması ideal olacaktır. Yapılan hareketler sayesinde, karın bölgesindeki kasların da sıkılaşmasının sağlanacağı unutulmamalıdır.

Egzersizlere Vakit Ayırın!

6) Eğer ki egzersiz yapmaya fırsatım olmuyor diyorsanız, sabah kalktığınızda ve akşam uyumadan önce açık havada derin nefes alıp yavaş yavaş nefesinizi dışarı verin. Bu hareketi en az 30 kez tekrarlayın.

7) Masa başı bir işim var ve hareketsiz çalışıyorum diyorsanız, çalışırken karnınızı içinize çekerek ve göğüs kısmınız biraz daha önde olacak şekilde oturmaya çalışın. Bu kasların çalışmasına yardımcı olacaktır.

8) Karın bölgenize bir miktar kremle masaj yapabilirsiniz. Basit bir yöntem gibi gözükebilir, ancak kan dolaşımının hızlanmasına, ödem atılmasına ve sindirim sisteminin tetiklenmesine destek olacak bir yöntemdir.

9) Su içmek daima hayati önem taşır. Karın yağları için de bol su tüketilmesi gerekir. Günde en az 2 litre su içmek iyi gelecektir.

10) Beslenme düzeni oturdukça, her yeni hafta programa farklı bir besin eklemek iyi olacaktır. Yani beslenme programınıza yağ yakmaya yardımcı besinler eklemesiniz. Bunlar; acı biber, yağsız süt ve yağsız besinler arasından seçilebilirler.

Karın Bölgesi Yağlanması İçin Yapılmaması Gerekenler

Bel ve Karın Bölgesi Yağlanması İçin Yapılmaması Gerekenler

1) Fazla alkol tüketimi yağlanmayı arttıran etkenlerden olduğu için, alkolü bir kenara bırakmanın zamanı gelmiş demektir.

2) Yatmadan önce yenilen atıştırmalıklardan uzak durulması doğru bir karar olacaktır.

3) Fazla tuzlu ve yağlı besinler tüketmenin vücudumuz için hiçbir yararı yoktur.

4) Bazı besinleri yemesemde olur diyenler için bir tavsiye, her besinden azar azar yenilmesi gerektiği unutulmamalı. Besinleri hiç yememek doğru bir seçim değildir.

5) Stres vücuttaki bazı salınımları arttırmaktadır. Bunların da bel bölgesindeki yağlanmayı arttırıcı etkisi olduğu bilinmektedir. Bu yüzden zor olsa da mümkün olduğunca stresten uzak durmaya çalışın.

Ara Öğünler Önemlidir!

6) Akşam hiçbir şey yememek, öğün atlamak, hiç ekmek tüketmemek ya da ara öğün yapmamak en sık yapılan hatalardır. Doğru gıdalar, doğru miktarda tüketildiği takdirde besinler faydalıdır.

7) Pilav, mantı, börek vb. gıdaları aynı öğünde tüketmek yağlanmayı arttıran unsurdur. Bu tür besinleri tüketmek için öğünlere bölüştürmek ve bu tercihin gündüz için yapılması doğru olacaktır.

8) Ara öğün olarak tercih edilen kuru meyve ve kuruyemişlerin de fazla tüketilmesi zarar verir. Yani sağlıklı besinler diye gereğinden fazla tüketilmemelidir. Aynı durum light gıdalar için de geçerlidir.

9) Her bireyin alması gereken kalori, yiyebileceği porsiyon ölçüsü farklıdır. Bu detaylar atlanmamalıdır. Aksi takdirde uzun süre aç kalınması yağlanmayı arttırır. Dikkat edilmesi gereken nokta, sık aralıklarda yeterli miktarda besinleri tüketmek gerektiğidir.

Verdiğim bilgiler, umarım herkesin hayatında bir parça yer edinebilir ve yararı görülür. Herşeyin gönlünüzce olması ve beldeki yağlardan kurtulunması dileğiyle.

Ocak Ayında Kurtarıcınız Olacak 5 Trend Parça

Источник: https://beautyperry.com/saglik/bel-bolgesindeki-yaglar-nasil-yakilir

Bel ağrısı nedenleri, bel ağrısı tedavisi, bel ağrısına ne iyi gelir?

Bel Ağrınızın Nedeni Karın Yağlarınız Olabilir

Bel ağrısı hareketleri kısıtlayan, yürümeyi, ayakta durmayı, hatta oturmayı dahi zorlaştıran, can sıkıcı ve oldukça da yaygın bir şikayettir. Beli ağrıyanlar genellikle hemen fıtıktan şüphelenir ama yazımızda da göreceğiniz gibi bel ağrısının başka pek çok nedeni olabilir.

Ağrı şiddeti kişiden kişiye farklılık gösterdiği ve tam olarak ölçülemediği için, sadece ağrıdan yola çıkarak bu duruma neyin yol açtığını tahmin etmek güçtür.

İyi bir doktor tarafından sorulacak doğru sorularla bel ağrısı stres kaynaklı mı, duruş bozukluğundan mı veya kireçlenmeden mi kaynaklanıyor, teşhis edilebilir.

Bel ağrısı neyin habercisi?

Bel ağrısı, bel bölgesine ait nedenlerle ortaya çıkabildiği gibi karın içerisinde bir aort anevrizması, böbrek taşı ve safra kesesi, pankreas ya da karaciğerde sorun ile kalça eklemi veya eklem hastalıkları varsa da yaşanabiliyor. İç organlardaki hastalıklar da bel ağrısı olarak işaret verebiliyor.

Türk toplumunun %80’i, yaşamlarının bir döneminde mutlaka bel ağrısı çekiyor. Özellikle yetişkinlerde 30 yaşından itibaren bel ağrısı çekme riski artıyor. Ancak bununla birlikte yapılan araştırmalar, bel ağrısı çeken hastaların ilk ağrıda hemen hekime başvurduklarını, ancak ikinci ağrıda artık hekime gitmediklerini gösteriyor.

Anadolu Sağlık Merkezi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Kıral, bel ağrılarının yüzde 90’ı mekanik bel ağrısı denilen kas kökenli ağrı olsa da iç organ hastalığı bulunanlar ile kısa süre önce ameliyat geçirenlerin ve kanser öyküsü olanların bel ağrısını ciddiye alması gerektiğini belirtiyor.

Prof. Dr.

Ahmet Kıral, hastaların biraz bilgilendikten sonra tekrarlayan bel ağrılarını hekime başvurmadan ve tedavi olmadan geçirdiklerini dikkat çekiyor. Bel ağrısı çeken kişilerde, ağrı elden ayaktan kesiyor, uyumayı engelliyor veya gece uyandırıyorsa mutlaka dikkate alınması gerektiğine işaret eden Prof. Dr.

Kıral, şunları söylüyor: “Özellikle ağrıyla birlikte ateş, titreme, kilo kaybı ya da enfeksiyon varsa, barsak ya da mesane işlevlerinde değişiklik olduysa, uyuşukluk, karıncalanma ya da güçsüzlük hissediliyorsa ve hastanın geçmişinde kanser öyküsü varsa, ağrı başladıktan itibaren en geç iki ay içinde hekime başvurulması gerekiyor”.

Prof. Dr.

Kıral’ın verdiği bilgiye göre; Bel ağrılarında; 30 yaş üzerindeki herkes, arthrit ya da osteoporozu (kemik erimesi) olanlar, menopoza girmiş kadınlar, gebeler ve yeni anneler, diyabet, hipertansiyon ve kanser gibi sağlık sorunları olanlar, sigara içenler, kısa süre önce ameliyat geçirenler, enfeksiyonlara açık olanlar ve bel sorunlarına yakalanmaya genetik olarak eğilimli olan kişilerin riski daha yüksek oluyor.

Kas Kökenli Ağrılar

Bel ağrılarının pek çoğu kas kökenlidir. Normalde alışık olmadığınız kadar ağır bir aktivite sonucu, bel bölgesindeki kaslarda gerilme olabilir.

Eşya taşımak, bavul taşımak ya da uzun bir yolculuk sonrası beliniz ağrıyabilir ki bu tip ağrılar biraz dinlendikten sonra geçer.

Ayrıca mevsim değişiklikleri, rüzgarda kalmak, klima çarpması gibi etkenler de bu kasların tutulmasına ve bel ağrısına yol açabilir.

Bel ağrılarının bir başka sorumlusu da zayıf karın kasları olabilir. Karın kasları zayıf olduğunda, onların tembelliğini örtmek için bel bölgesindeki kaslar devreye girer.

Ancak bu kez de bele ekstra yük biner. Doğru duruş şekilleri ve düzenli egzersizle karın kasları kuvvetlendirebilir. Karın kaslarını güçlendirmek beli rahatlatmak açısından önemlidir.

Böylelikle beliniz de kolay kolay incinmez.

Stres

Stresin vücudumuza farklı şekillerde zarar verdiğini biliyoruz. Bunlardan biri de bel ağrılıdır. Stres hormonu nedeniyle gerilen bel kasları, bel ağrısına neden olur.

Özellikle iş hayatındaki stresle birlikte, gün içerisinde gerilen vücut bu şekilde dışarıya bir imdat çağrısı gönderir.

İşini sevmeyenler, tüm gün başka bir yerde olmanın hayalini kuranlar ve stres altında çalışanlar bel ağrısından şikayetçi olabilirler.

Kötü Duruş Pozisyonları

Uzun saatler boyunca hareketsiz bir şekilde oturmak bel ağrılarının en yaygın nedenleri arasındadır. Günümüzde özellikle bilgisayar başından kalkmadan, oturarak çalışan kişilerde bu şikayetlerde artış görülmektedir.

Hareketsizliğe bir de kambur oturma eklendiğinde, işler iyice kötüye gitmeye başlar. Kambur oturduğumuzda beldeki kaslar gevşek bir pozisyon alır. Bu kasların gevşek pozisyonu omurları yeterince desteklememeleri anlamına gelir.

Bu şekilde hem omurların yıpranma süreci hızlanır hem de disk kaymalarına yol açılır.

Bel Fıtığı

Bel fıtığı, siyatik ya da disk hernisi adlarıyla da bilinir. Ağır kaldırma, zorlayıcı hareketler veya bir kaza sonucu, omurlar arasındaki disklerin bozulması ya da yırtılması sonucu omurlar arasındaki kıkırdak dışarı çıkar ve bel fıtığı meydana gelir. Fıtık nedeniyle bölgedeki sinirlerin sıkışması, bel ağrısına ve zamanla topuğa kadar inen şiddetli ağrılara yol açabilir.

Bel fıtığının farklı türler vardır ve her bel fıtığı mutlaka ameliyat gerektirmez. Fıtık ameliyatında fıtıklaşmış disk boşaltılır. Ameliyat sonrası dikkat edilmezse fıtık yeniden oluşabilir. Sigara içilmemeli, kilo almamaya dikkat etmeli, fazla ağırlık kaldırmamalı ve bel sağlığına uygun bir yatakta uyumalıdır.

Fazla Kiloların Etkisi

Fazla kilolar kişilerin sağlığını pek çok farklı açıdan tehdit eder. Kalp damar hastalıkları, tansiyon, şeker rahatsızlıkları dışında fazla kilolar, bele gereğinden çok yük binmesi ve bunun sonucunda bel ağrısı anlamına gelmektedir.

Bel Kayması

Omur adı verilen ve omurgamızı oluşturan kemikler düz bir çizgi şeklinde ardı ardına sıralanır. Zorlama, düşme, kaza nedeniyle veya yaşa bağlı olarak omurlar bu düz çizgiyi bozup, birbirlerinin üzerine doğru kayabilir ve bu duruma bel kayması denir.

Bel fıtığı ile karıştırılır ama bel fıtığında omurlar arasındaki kıkırdak sorun yaratırken, bel kaymasında omurların kendisi yani kemik sorun yaratmaktadır.

Omurların kayması sinirler üzerinde baskı veya gerilme yaratır ve bu da bel ve bacak ağrılarına yol açar.

Bel kayması olan kişiler belli bir mesafeyi yürürken bel ve bacak ağrısı yüzünden sık sık durmak isterler. Ağrının yanı sıra bacaklarda uyuşukluk, yanma ve kramp meydana gelir. Ayakta durmak şikayetleri arttırır. Bel kayması farklı derecelerine göre korseleme, fizik tedavi ya da cerrahi müdahale ile tedavi edilebilir.

Kireçlenme

Eklemlerde uzun dönemde meydana gelen yıpranmalar, vücudun fiziksel baskılara karşı daha dayanıksız olmasına yol açar. Yaşlılıkla birlikte oluşan kireçlenme, pek çoğumuzu etkiler ve zamanla oluşan bu aşınma sorunu, beli de kapsayan ağrılar meydana gelebilir.

Osteoporoz nedir?

Kemik erimesi olarak da adlandırılan osteoropoz aslında kemiklerin yoğunluklarını kaybetmesi ve böylece zayıflamasıdır. Osteoporoz hastalarında boyun ve bel kemikleri sıklıkla etkilenir ve bu hastalarda çökme kırıkları, kronik bel ağrısının başlıca nedenleri arasındadır.

Omurga Kırığı

Omurga kırıkları genellikle bir trafik kazası, spor kazası veya yüksekten düşme gibi talihsiz olaylar sonucu oluşur ancak yaşla birlikte kemik erimesi (osteoporoz) görülen kişilerde de, kemiklerin zayıflamasına bağlı olarak omurga kırığı meydana gelebilir. Kemik erimesi daha çok kadınlarda görülür. En yaygın belirtisi boyun, sırt ve bel ağrısıdır. Ağrı şikayetlerine, kol ve bacaklarda uyuşma, kasılma, hissizlik ve tuvaletini kaçırma gibi şikayetler de eklenebilir.

İltihaplı Romatizma Türü: Ankilozan Spondilit (AS)

Daha çok anne veya babadan geçen ve daha çok genç yaştakileri etkileyen, genetik bir rahatsızlıktır. Bağırsak ve idrar yolu enfeksiyonları ve sedef hastalığı, AS’yi tetikleyebilir. Vücuttaki eklemleri, sırt ve boynu da etkileyebilir ancak en büyük belirtisi iltihabi bel ağrısıdır. Özellikle uzun süre hareketsiz kalındığında artan bir ağrıdır bu.

Hastalar, gece uyurken hareketsizlikle başlayan bel ağrısını, sabah uyandıklarında yoğun bir şekilde hissederler. Uyandıktan sonra bel tutukluğu birkaç saat sürebilir. Pek çok bel ağrısı türünün aksine, bu ağrıya dinlenmek değil hareket etmek iyi gelir.

Sırt ve boyun ağrıları diğer belirtiler arasındadır ve hastalığın son aşamasında sırtta kamburluk görülür.

Erken teşhisi zor ve çoğu kez fıtık ile karıştırılan bir hastalık olduğundan, yukarıdaki belirtiler size tanıdık geliyorsa, mutlaka bir romatizmal hastalıklar uzmanına başvurmalısınız. Bu şekilde eklem bozuklukları, kamburluk ve şiddetli ağrılar gibi sonuçları olmadan önce, erken teşhis edilebilir.

İç Organlardaki Rahatsızlıklar

Bel bölgesine yakın pankreas, böbrek, bağırsak, karaciğer benzeri organlardaki rahatsızlıklar ve eklem hastalıkları bel ağrısına neden olabilir.

Bel Ağrısına İlişkin Risk Grubu

– 30 yaş üstü kişiler- Genetik yatkınlık, ailesinde bel ağrısı şikayeti olanlar- Hamileler ve yeni anne olmuş kadınlar- Romatizma ya da kemik erimesi şikayeti olanlar- Menopoz dönemindeki kadınlar- Sigara tiryakileri- Yeni ameliyat olmuş kişiler- Enfeksiyon hastalıkları- Güreş, halter, kürek, futbol, tenis ve jimnastik sporlarıyla ilgilenenler- Meslek icabı sürekli ağır kaldıranlar, uzun süre oturanlar- Sürekli stres altında olanlar- Şeker ve tansiyon hastaları

– Kanser hastaları

Источник: http://www.beycan.net/330/bel-agrisi-nedenleri-bel-agrisi-tedavisi-bel-agrisina-ne-iyi-gelir.html

Bel Ağrısının Nedenleri Nelerdir? Hangi Hastalıklar Bel Ağrısına Yol Açar?

Bel Ağrınızın Nedeni Karın Yağlarınız Olabilir

Bel ağrısından muzdarip olan kişi sayısı pek de yadsınamayacak seviyededir.

Gündelik yaşamda yaşanan kazalar ve sakatlanmalar haricinde birçok farklı durumun habercisi olabilen bel ağrısı, duruşunuzdan yapabileceğiniz aktivitelere kadar sizi her alanda etkileyebilmektedir.

Sık duyulan sağlık şikayetlerinin başında gelen bel ağrısı ve farklı nedenleri aşağıda yer alan yazımızdadır.

İlgili Haber

Bel Ağrısı Nedenleri

Bel ağrısı genel olarak yanlış pozisyonlarda duruş ve zamana bağlı deformasyonlardan kaynaklansa da birçok nedeni olabilen bu sorun için genelleme yapmak pek doğru değildir. Sırtın alt kısmında yaşanan sertlik ve gerilme hissine ek olarak acı ve karıncalanma hissedilebilir.

Bu sorundan muzdarip kişiler için fiziksel güç gerektiren aktiviteler oldukça zorlayıcı olabilir, çoğu zaman durum kötüye giderek hareketi uygulanması imkansız kılar.

Bu nedenle şikayetin derecesi ne olursa olsun kişinin kendi kendine alternatif yöntemler geliştirmesi yerine komplikasyonları minimuma indirmek için özen göstermesi ve mutlaka bir uzmanla görüşmesi gerekmektedir.

Bel ve omurga hattında türlü deformasyonlara yol açan kireçlenme sorunu en çok omur diskleri aralıklarını etkilemektedir. Bu bölgelerde meydana gelen iltihaplanma harekette ağrı ve sertlik olarak karşımıza gelir. Yaşlanmaya bağlı gelişen yıpranmalar ve aşınmalar bu iltihaplanmayı tetiklerken aynı durum travmalar ya da beli aşırı zorlamaya bağlı da gelişebilmektedir.

Kaslarda Gerginlik

Bel çevresinde bulunan kaslarda kısalık ya da gerginlik meydana gelmesi bel ağrısı nedenleri içerisinde oldukça sık görülür.

Omurgada stabilite sorunu yaratan kas problemleri aynı şekilde duruş bozukluklarına neden olarak ağrıda giderek ilerleyen bir tabloya neden olur.

Yüksek tempolu fiziksel aktivitelere bağlı gelişebilen bu durum yanlış spor yapmak, fazla kilolu olmak gibi farklı ve dolaylı nedenlere bağlanabilir.

Kaslarda Kramp

Bel ağrılarında kaslardan ileri gelen bir diğer neden de kramplardır. Belli bir bölgede sık yaşanan kramplar o bölgede dolaşımın ve iletimin azalmasına, iltihaplanmalara ve ağrılara yol açmaktadır. Yine bu durum da bazı hareketleri ani ve yanlış yapmaktan ya da gün içerisinde yanlış duruştan kaynaklanmaktadır.

Kaslarda Zayıflık

Kaslarda herhangi bir kısalık ya da kramp girmesi gibi sorun olmasa da gündelik yaşamında hareketlilik ve spordan uzak ya da yaşı ilerleyen kişilerde doğal olarak kas zayıflığı meydana gelir. ancak vücudu ayakta tutan gövde ve bacak kaslarının zayıf olması bele aşırı yük binmesi ve neticesinde ağrıların meydana gelmesiyle sonuçlanmaktadır.

Bel fıtığı gibi diskopati yani diskten kaynaklı problemler toplumumuzda oldukça yaygın olup bu rahatsızlıkların en belirgin semptomlarından biri de bel ağrısı olmaktadır. Uykudan uyanıldığı zamanlarda ya da uzun süre oturma sonrasında artış gösteren bu türdeki ağrılar bacaklara kadar uzayabilir. Sinir sıkışıklığıyla karakteri olan bu şikayet, mekanik kökenli ağrılarla karıştırılmamalıdır.

İç Organlardan Kaynaklı Bel Ağrısı

İç Organlardan Kaynaklı Problemler

Mide ve bağırsaktan kaynaklı sindirim sistemi problemleri, böbrek taşı gibi üriner sisteme ait hastalıklar ve kadın üreme sistemi rahatsızlıkları bel ağrısı sebepleri arasında görülen diğer yaygın maddelerdendir.

Kadınların rahim kaslarında kasılmalar yaşadığı regl dönemleri ya da mesane enfeksiyonu gibi durumlarda bel çevresinde yansıyan türde ağrı oluşabilir. Ağrı tekrarlı şekilde devam ediyor ve pelvisi de etkiliyorda doktora danışmak en doğru karar olacaktır.

Omurilikten köken alan sinirlerle ağrı duyusunu ileten mide ve bağırsak, bu ağrıyı ilettiği sinir kökü noktaları aracılığıyla kendinde meydana gelen sorunları belli edebilir. Ülser, kabızlık, rektum enfeksiyonları gibi sindirim yolarıyla ilişkili rahatsızlıklarda omurga aracılığıyla iletilen duyulardan kaynaklı belde ağrı hissi meydana gelebilir.

Yine aynı şekilde çalışma mantığı gösteren böbrekler de böbrek taşı ya da enfeksiyon gibi problemlerde kendini bel çevresine yansıyarak gösterir. Elbette bu rahatsızlıkların tek belirtisi bel ağrısı değildir ancak şüpheli durumlarda acil olarak doktora danışılması gerektiği unutulmamalıdır.

Konuyla ilgili diğer yazılarımızı inceleyebilirsiniz:

 • Bel Ağrısına Ne İyi Gelir?

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!

Источник: https://www.aktuelbilgiler.com/bel-agrisinin-nedenleri/

Bel Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Bel Ağrınızın Nedeni Karın Yağlarınız Olabilir

Bel ağrısı, dünyada baş ağrısından sonra en sık görülen ağrı tipi olarak kişinin iş ve sosyal yaşamını altüst ettiği kadar önemli sağlık sorunlarına işaret etmesi bakımından da önemsenmelidir. Memorial Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü uzmanları bel ağrısı nedenleri ve tedavisi konusunda dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında bilgi verdi.

Bel Ağrısı Nedir?

Beliniz mi ağrıyor? Ağrı dinlenince geçiyor mu? Yoksa en küçük bir hareketle şiddetleniyor ve beliniz kilitleniyor mu? Bel ağrısı denilince akla öncelikle “Bel Fıtığı” gelse de; dünyada baş ağrısından sonra ikinci sıklıkta görülen bu ağrılar başka nedenlerden de kaynaklanabiliyor.

 Bel ağrısını,  bel zorlanması ve duruş bozuklukları; bel kaslarına, bağlarına ve eklemlerine hasar vererek ağrıya yol açar şeklinde açıklayabiliriz.

Bel ağrılarının fiziksel aktivite ile şiddetlendiği, istirahatle hafiflediği ise en çok görülen belirtilerden birkaçı sayılır. Bel ağrısının şiddeti, öne eğilme, uzun süre ayakta durma, yürüme gibi günlük aktivitelerle artabilir.

Bel ağrısı nüfusun %75-85’ini yaşamlarının herhangi bir döneminde etkileyen en önemli bir sağlık sorunlarından biridir.

Bel Ağrısı Nedenleri

Bel ağrısının pek çok nedeni olabilir.

Tüberküloz, brusella gibi hastalıkları, kemik erimesi (osteoporoz ); kireçlenme, başka bir yerden yayılmış ya da omurganın kendisinden kaynaklanan kanserler bel arısına neden olan önemli hastalıkların başında gelir.

Bel ağrısına nedenlerinden biri de mide, karaciğer, böbrek gibi organ rahatsızlıklarının bel bölgesine yayılmasıdır. Bazı bel ağrılarının nedenleri de psikolojik olup kapsamlı şekilde araştırılmalıdır.

Bel Ağrısı Kimlerde Olur?

En çok 35-45 yaşları arasında görülen bel ağrısı kadın ve erkekte eşit oranda ortaya çıkar. 60 yaşın üzerinde kadınlarda bel ağrısı görülme sıklığı artmaktadır.

Aşırı kilo alımı, gebelik, uzun süre ayakta durmayı gerektiren durumlar, uzun süre yüksek topuklu ayakkabı giyimi ve her iki bacakta uzunluk farkı, bel ağrısı nedenleri olarak sayılabilir.

Bel ağrısına neden olan meslekler de ise karşımıza uzun yol sürücüleri, titreşimli toprak burgu makinesi kullananlar, aşırı ağır yük kaldıranlar, uzun süre tabure ve sandalyede oturmayı gerektiren meslek grubu çalışanları çıkar.

Bel ağrısının nedeninin tespit edilmesi gerekir. Tipik bel ağrısının nedenlerini şöyle sıralayabiliriz;

 • Doğumsal anomaliler
 • Travmatik nedenler ( omurga kırıkları ya da kayması)
 • Bel zorlanması, postür bozuklukları, bel fıtığı
 • Bel omurgasının kireçlenmesine bağlı bel ağrıları
 • Tüberküloz, brusella gibi hastalıkların bel omurgasını tutması
 • Osteoporoz, kemik yumuşaması
 • Kanserler ( başka bir yerden yayılmış ya da omurganın kendisinden kaynaklanan)
 • Mide, karaciğer, böbrek gibi organ rahatsızlıklarının bel bölgesine yayılmasına bağlı bel ağrısı
 • Psikojenik bel ağrısı
 • Başarısız bel cerrahisi (başarısız bel ameliyatları sonrası oluşan ve uzun süre devam eden şiddetli bel veya bacak ağrısı).

Bel Ağrısı ve Bel Fıtığı

Her bel ağrısı bel fıtığı olarak yorumlansa da bu yanlış bir kanıdır. Bel ağrılarının yalnızca % 5’i bel fıtığı kaynaklıdır.

Bel fıtığında hissedilen ağrı yavaş yavaş gelişen, yaygın, batıcı, hareketle artan, istirahatle azalan, belde ve etkilenen sinir kökünün anatomik dağılımına uygun olarak bacağa yayılan bir ağrı olarak tanımlanabilir.

  Bel fıtığında ağrı, öne eğilme veya arkaya dönme gibi ters bir hareket sonrası ani olarak başlayabilir; en küçük bir hareketle şiddetlenip, kilitlenme veya bel tutulmasına yol açar;  oturmakla, ayakta durmakla, öksürmekle, ıkınmakla, araba kullanmakla artar.

Bazen bel fıtığı, bel ağrısı ile değil, basılan sinir köküne bağlı olarak topuk ağrısı, bacakta uyuşma, karıncalanma, güçsüzlük gibi şikâyetler ile belirgin hale gelir.

Bel Ağrısı Tedavisi

Bel ağrısı tedavisi, bel ağrısının nedenine, şiddetine, kişinin yaşına ve pek çok özelliğine göre farklı şekilde yapılabilir.

Bel ağrısının tedavisinde uzman kontrolünde basit ağrı kesici ilaçlar, kas gevşeticiler kullanılabilir. Yine tam donanımlı bir sağlık kuruluşunda fizik tedavi seçenekleri denenebilir.

Bunun yanı sıra ağrı bantları, masaj, lokal enjeksiyonlar ve egzersiz de bel ağrısı tedavisinde etkilidir.

Bel Ameliyatı

Eğer bel ağrınız bel fıtığı kaynaklı ise uzman doktor yönlendirmesi ile ameliyat olabilirsiniz. Bel fıtığı ameliyatlarındaki amaç fıtıklaşan diskin temizlenmesi ve sinir üzerindeki basıyı kaldırmaktır. Açık diskektomi, mikrodiskektomi ve endoskopik bel fıtığı ameliyatı olmak üzere 3 ayrı çeşidi olan bel ameliyatlarının detaylarını bu yazıdan okuyabilirsiniz.

 Hamilelikte Bel Ağrısı

Hamilelikte bel ağrısı hamilelilerin en çok şikayet ettiği konulardan biri. Hamilelikte ağrının nedeni hamileliğe bağlı olarak ağırlık merkezi değiştiği için omurgaya baskının artmasıdır. Hamilelikte bel ağrısından korunmak için kadınların kilo almamaları çok önemlidir.  Bu nedenle hamilelik sürecinde yürüyüş, yüzme, pilates gibi egzersizlere çok önem verilmelidir.

Hamilelikte bel ağrısını etkileyen bir diğer faktör ise yüksek topuklu ve çok düz ayakkabılar giymektir. Bu nedenle kadınların alçak topuklu ayakkabı tercih etmeleri çok önemlidir. Bele yeterli desteği verebilmek için mutlaka belin arkasını destekleyen yastıklar kullanılmalı. Hamileler bel ağrısı sırasında doktor kontrolünde tedavi edici jeller kullanılabilir.

Hamilelik sırasında geçmeyen bel ağrılarında mutlaka uzman bir fizik tedavi uzmanı ile görüşülmeli ve doğru tedavi uygulanmalıdır.

  Hamile kadınların bel ağrısı ile birlikte dikkat etmeleri gereken nokta bel ağrısının yanı sıra karında sertleşme, aşağı doğru baskı hissi olmasıdır. Bu durumda mutlaka uzman bir doktora danışılmalıdır.

Eğer uzun süre geçmeyen bel ağrınız varsa böbreklerinizden de şüphelenilebilir.

 Bel Ağrısı Egzersizleri

Bel ağrısı için egzersiz yapmak ağrıyı azaltmanın en sağlıklı yollarından biri.  Uzman kontrolünde rutin şekilde yapılan bel ağrısı egzersizleri bel ağrılarını hafifletip, yeni ağrıların oluşmasını engeller. Bel ağrısı için egzersizler konusundaki videomuzda nasıl egzersiz yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

 Bel Ağrısı İçin Egzersiz Programı

Bel ağrısı egzersizleri yaparak, bel ağrılarınızı hafifletebilirsiniz.

1.Normal pozisyonda sırt üzeri yatın.

2.Başınızı öne kaldırıp her iki ayağınızı kendinize doğru çekerek 5'e kadar sayın.

3.Gevşeyerek normal pozisyonda sırt üzeri yatın.

4.Başınızı öne kaldırıp her iki ayağınızı size kendinize doğru çekerek 5'e kadar sayın.

5.Gevşeyerek normal pozisyonda sırt üzeri yatın.

Bel Ağrısı İçin Alternatif Egzersizler

1.Omuzlarınız ve topuklarınızdan destek alarak belinizi 4- cm olacak şekilde yukarı kaldırıp 5'e kadar sayınız.

2.Gevşeyerek normal pozisyonda sırt üzeri yatın.

Her iki programı da günde 2 kez 10'ar kez uygulayın.

Güncellenme Tarihi: 04 Temmuz 2017Yayınlanma Tarihi: 16 Kasım 2016

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/bel-agrisi/

Bel ağrısı neden olur? Gece başlayan bel ağrılarına dikkat!

Bel Ağrınızın Nedeni Karın Yağlarınız Olabilir

Ağrı şiddeti kişiden kişiye farklılık gösterdiği ve tam olarak ölçülemediği için, sadece ağrıdan yola çıkarak bu duruma neyin yol açtığını tahmin etmek güçtür. İyi bir doktor tarafından sorulacak doğru sorularla bel ağrısı stres kaynaklı mı, duruş bozukluğundan mı veya kireçlenmeden mi kaynaklanıyor, teşhis edilebilir.

Bel ağrısını ciddiye alın

AS’nin en tipik belirtisinin bel ağrısı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Pamir Atagündüz, hastaların çoğunun ilk olarak bel ağrısı şikâyeti ile doktora başvurduğunu belirtti. Prof. Dr. Pamir Atagündüz, “Ancak çoğu kez gereksiz yere çekilen bel MR’ları hastaların yanlışlıkla bel fıtığı teşhisi almasına neden olabiliyor.

Çünkü AS, MR’da bel fıtığına benzer görüntü verebiliyor. Bu da hastalık tanısının gecikmesine neden oluyor” diye konuştu. AS teşhisinin romatoloji uzmanları tarafından konulduğunu hatırlatan Prof. Dr.

Pamir Atagündüz, AS ile ilişkilendirilebilecek bel ağrısını diğer ağrılardan ayırt edecek özellikleri şu şekilde sıraladı;

• Kırk yaşından önce başlaması

• Sinsi başlangıç göstermesi

• 3 ay ya da daha uzun sürmesi

• Özellikle gecenin ikinci yarısında ya da sabaha karşı ortaya çıkması

• Hareketle azalması

• Yarım saatten daha uzun süren sabah tutukluğunun olması

• Nonsteroidantiinflamatuvar ilaçlara çok iyi yanıt vermesi

Egzersiz iyi geliyor

AS’nin ömür boyu devam eden kronik bir hastalık olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Pamir Atagündüz, “Kesin tedavisi olmamakla birlikte mevcut ilaç tedavileri hastaların daha kaliteli bir yaşam sürmesi sağlanabilir” dedi.

Egzersizin tedavinin en önemli parçalarından biri olduğunu belirten Prof. Dr. Pamir Atagündüz, “Düzenli olarak uygulandığında hareket kısıtlılığının gelişmesini yavaşlatır ve vücut pozisyonunun korunmasına yardım eder” dedi.

Yaşam kalitesi yükseltilebilir

AS hastalığının tedavisinin öncelikle hastanın ve ailesinin hastalık hakkında bilgilendirilmesiyle ve böylece tedaviye uyumun sağlanması ile başlayacağını söyleyen Prof. Dr. Pamir Atagündüz, bu uyum sürecinde hastadan istenebilecek bazı yaşam tarzı değişikliklerini şu şekilde sıraladı;

• Sigaradan uzak durulması

• Yeterli miktarda kalsiyum ve D vitamini alınması

• Düzenli egzersiz yapılması

• Önerilen aralıklarla doktor kontrollerinin yapılması

Daha fazla bilgi için bir hekime ve/veya bir eczacıya başvurunuz.

Источник: https://indigodergisi.com/2016/05/bel-agrisi-neden-olur-gece-baslayan-bel-agrilarina-dikkat/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.