Bel Ağrısı Nedir? Neden olur? Belirtileri ve Tedavisi nasıldır?

Bel Fıtığı Nedir? Nasıldır? Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Ameliyatı

Bel Ağrısı Nedir? Neden olur? Belirtileri ve Tedavisi nasıldır?

Ağır bir yük kaldırma veya hafif bir yükü ani, dengesiz kaldırma sonucu meydana gelir.

Olay omur kemiği arasında bulunan, omurlara hareket imkanı veren, bele binen ağırlığı taşıma görevi gören, yani bir çeşit yastık görevi yapan disklerden bir veya birkaçının dışarı doğru taşmasıdır.

Az veya çok dışarı  doğru taşan disk omurilik kanalında bacağa giden siyatik siniri sıkıştırabilir. Sıkışan sinirde hastalarda bel ağrısı ve bacağa yayılan ağrıya yol açar. Bu yayılan ağrıya da siyatik ağrısı denilmektedir.

Bel, bacak ağrısı oturmakla, ayakta durmakla, yürümekle, öksürmekle, hapşırmakla ve ıkınmakla artar, yatıp dinlenmekle azalır. Ağrı ile birlikte bacaklarda genellikle tek taraflı olmak üzere uyuşma, karıncalanma, kuvvetsizlik, refleks kaybı ve incelmeler görülebilir.

Bel fıtıkları kronikleşirse bazı hastalarda bel ağrısı ortadan kaybolabilir veya azalabilir. Bel fıtığı olan hastalar ufak bir bel zorlanmasını veya ağır bir ev işini takiben bellerindeki ağrının arttığından ve bacaklara yayıldıklarından bahsederler.

Yıllar boyu süren, ara sıra bacaklara vuran, öksürme ve hapşırmayla artan ve bir bel zorlanması ile başladığı iyice hatırlanan bel ağrılarının nedeni genellikle bel fıtığıdır.

Hastalığın Sebepleri Nelerdir?

Bel fıtıklarında ağır taşıma ve mesleğin etkisi oldukça belirgindir. Alışkanlıklara bağlı duruş bozuklukları ve özellikle uygun olmayan yataklarda yatış en sık karşılaştığımız sebepler arasındadır.

Hastalığın Bulguları Nelerdir?

Bel fıtığında bel ağrısıyla birlikte ya da tek başına bacak ağrısı da olabilir. Genellikle kalçadan başlayıp dizin arkasından ayağa başparmağa kadar vuran ağrılar oluşabileceğinden, hastalar bacaklarından hasta olduklarını zannedebilirler.

Diskin iki omur arasından sağ veya sol yana doğru fıtıklaşması veya geniş tabanlı olarak arkaya doğru yer değiştirmesi, bacaklara giden sinir köklerine baskı yaparak sağ veya sol bacak ve bazen her iki bacakta da ağrı uyandırabilir.

Ağrılarla birlikte veya ayrı bacaklarda uyuşma, kuvvetsizlik, reflekslerde kayıp, idrar kaçırma, yürüme ve denge bozuklukları olabilir.

Hastalığın Tanısı Nasıl Konulur?

Öncelikle nedeninin doğru olarak ortaya konması gerekir. Bunun için de öncelikle hastadan bel ağrısı ile ilgili bilgi alınır. Daha sonra uzman doktor tarafından, ayrıntılı bir muayene yapılır. Bel fıtığında bölgenin tomografısi, Magnetik Rezonans Görüntüleme (MRG) tetkiki, gerekirse EMG denen ve sinirsel hasar ortaya koyan bir tetkik istenir. Bugün için en iyi fıtığı gösteren MRG’dir.

Hastalığın Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yeni oluşan yani 1 aydan kısa süredir var olan bel fıtıkları öncelikle 3 günlük yatak istirahati ile birlikte ilaç tedavisi ile %70 iyileşir. Fizik tedavi uygulanarak %90 tedavi edilebilir. Fizik tedavi, bel fıtığının tedavisinde uygulanan en etkili ve kesinlikle zarar vermeyen bir yöntemdir.

Sıcak, soğuk ve elektrik akımlarının iyileştirici etkilerinden yararlanarak çeşitli aletlerle vücudun çeşitli bölgeleri tedavi edilir. Bu amaçla, yüzeysel ısıtıcılar, derin ısıtıcılar, elektrik akımları, masaj uygulanabilir.

Bel fıtığında çekme tedavisi elle yada cihazla zararlı etkileri fazla olduğundan terk edilmiştir. Bel fıtığı ameliyat endikasyonları günümüzde çok sık, daha doğrusu çok kolay konuyor. Oysa, disk hernilerinin %90’ı fizik tedaviyle tedavi edilebilmekte, kalıcı sonuçlar alınabilmektedir.

Ayrıca, başarılı ameliyatlardan sonra bile beldeki tüm ağrıların kaybolduğu söylenemez.

Bel fıtığı ameliyatı için Kauda-ekina sendromu yani idrar kaçırma, ayak ekstansörlerinin felç olduğu L4 ve L5 kök lezyonları yani ayaklarda ilerleyici kuvvet kaybı olmalıdır. Ağrı sebebiyle ameliyat olmak doğru değildir.

Ancak ağrılardan dolayı ayda üç kez acile gitmek zorunda kalmışsa hasta ameliyat edilebilir. Bu endikasyon Dünya Sağlık Örgütünün görüsüdür. Yukarıdaki endikasyonlar dışında ameliyata karar verirken salt hastalık tablosu değil, hastanın mesleki, aileyi ve psikolojik durumları da göz önünde tutulmalıdır.

Ağrısız evrelerin bulunduğu hastalarda ameliyat için çok daha iyi düşünülmelidir. Başarısız bel cerrahisi sendromu diye bir hastalık grubu vardır. Bunların tedavileri oldukça zordur. Kural olarak, bacak ağrısının ilk atağında tedavi konservatiftir.

En ağır siyatalji tabloları bile fizik tedaviyle iyileşebilmektedir. Fizik tedavi kalbinde pil takılı hastalara ve ihtiyaten hamilelere uygulanmaz.

Büyüme çağında olan çocukların büyüme kıkırdakları üzerine, ileri derecede hipertansiyon ve kalp yetmezliği olan, enfeksiyon, varis benzeri hastalığı olan ve vücudunda metal taşıyan hastalara dikkatli bir şekilde uygulanır. Fizik tedavi kürü genelde 15-21 seanstır.

Çoğunlukla günde bir seans uygulanır. Hastadan alınan cevaba göre seans sayısı arttırılabilir. Eğitimli kişiler tarafından uygulandığında fizik tedavinin herhangi bir yan etkisi yoktur.

Fizik tedavi sonrasında soğuktan korunmak gerekebilir, çünkü soğuk, kaslarda gerginliğe ve dolayısıyla ağrıya yol açar. Sadece fizik tedaviden sonra değil, her zaman soğuktan ve hava ceryanında kalmaktan sakınmak gerekir. Fizik tedaviden sonra 20-30 dk. dinlenmek gerekir. Soğuktan korunmak gerekir.

Bazen hastalar, uzman doktorlar yerine, çareyi kırık ve çıkıklarda ararlar ve bel çektirme gibi yöntemlerle dertlerine çare bulmaya çalışırlar.

Kur’an ayetinde yazdığı gibi ‘Hiç bilenle bilmeyen bir olur mu?’ Doktor bilerek hastasına zarar vermez. Ne anatomi ne tababet bilen bel çeken şahıs hastayı felç edebilir, hasta ömür boyu idrar kaçıran, yürüyemez biri haline gelebilir.

Masaj tedavisi de hastalar tarafından çok tercih edilen bir yöntemdir. Bilimsel bir fizik tedavi yöntemi olarak kabul edilen masaj uygun bir şekilde ve eğitimli kişiler tarafından yapıldığında yardımcı bir tedavi yöntemi olarak kullanılır.

Rahatlatıcı, kas sertliklerini giderici, ağrı azaltıcı etkisi vardır. Ancak, tek basına tedavide yeterli olmaz. Yüzeysel ısıtıcılar, derin ısıtıcılar, elektrik akımları uygulamasından sonra kombine bir tedavide masajdan yararlanılabilir.

Hastaların yaptığı başka bir yanlış tercih de kaplıca tedavisi olabilmektedir. Kaplıcayı kronik dönemdeki hastalarda öneriyoruz.

Kaplıca tedavisi tercih edilecekse doktor kontrolünde olan ve fizik tedavi imkanları olan yerler seçilmelidir. Bel ağrısı tedavisinde yine yaygınca olarak uygulanan bir tedavi yöntemi akupunkturdur. Akupunktur daha çok ağrı üzerine etkilidir. Ağrının şiddetli olduğu durumlarda uygulanabilir. Diğer bir tedavi yöntemi, egzersizlerdir.

Bel ağrılı hastalar için çeşitli egzersizler kullanılmaktadır. Bunlar eklem hareket açıklığı, germe egzersizleri, aerobik egzersizlerdir. Bel ağrısı olan hasta gruplarının sadece %1’lik bir kısmında cerrahi tedavi gerektiği görülmüştür. Başarısız bel ameliyatları kişileri yatağa veya cihazlara bağımlı hale getirmektedir.

Bundan dolayı ameliyat kararı titizlikle, tüm ameliyat dışı tedaviler denendikten sonra verilmelidir.

Hastalıktan Nasıl Korunulur?

Hastaların şikayetleri fizik tedavi ile tamamen geçse bile, günlük yaşantısı düzenlenmeli, ağrıyı azaltan ve artıran durumlar kendisine hatırlatılmalıdır:

• Ağırlık kaldırmaması,

• Ağır işler yapmaması,

• Ters hareketlerden kaçınması,

• Orta sertlikte bir yatakta yatması,

• Uzun süre ayin pozisyonda kalmaması,

• Mesleğine göre nasıl hareket etmesi gerektiği,

• Ağrılan tamamen geçse bile egzersizlerini her gün düzenli olarak yapması gerektiği vurgulanır.

• Belinizde ağrı oluyorsa, ilk kural olarak mutfakta, iş yerinizde yada bir toplantıda uzun süre ayakta kalmayın. Mutfakta ve is yerinizde en azından zaman zaman oturarak belinizin üzerindeki yükü azaltır. İş yaparken tezgahınızın, masanızın ve hatta evinizdeki musluğun belinizi eğmeden çalışabilecek yükseklikte olmasına dikkat edin.

• Yerden bir şey almanız gerektiğinde eğilerek değil, çömelerek alın.

• Alışverişte elinizde çantalarla saatlerce dolaşmayın, vitrin önlerinde gereksiz yere dikilmeyin. Gideceğiniz yere, gidebildiğiniz kadar hızlı gidin ve artan sürede oturun. Hızlı yürürken bel kasları çalışacağından beliniz de ağrımayacaktır.

• Ayakta durmak kadar, uzun süre oturmak da belinizi yorar. İş yerinizde yada televizyon seyrederken arada sırada kalkarak dolaşın, yada bir iki bel egzersizi yapın.

Arabayla uzun yola giderken en az saatte bir arabadan inin arabanın etrafında iki tur atın vaktiniz varsa belinizi, sırtınızı, omuzlarınızı ve boynunuza çalıştırarak egzersizler yapın.

Arabada otururken, belinizin arkasına bir yastık sıkıştırarak belinizi destekleyin.

• Gece yada sabahları bel veya baş ağrılarıyla uyanıyorsanız, büyük bir olasılıkla suçlu yatak ve yastıktır. Yatağınızı kontrol edin, yatak çökmüş yayları kırılmış, bozulmuş olabilir.

• Ayaklarınızda taban düşüklüğü vb. biçim bozuklukları, bacaklarınızın birinde o güne kadar fark edemediğiniz bir kısalık yada omurganızda eğrilik olup olmadığım araştırın. Bunlar omurganın statik düzenini bozarak bel ve bas ağrınızın nedeni olabilir. Sebebi bulunmayan bazı bas ağrılarının nedeni ayaklardaki taban düşüklüğü

• Bel ağrılarının en başta gelen nedenlerinden biri de bel ve karın kaslarının zayıflığıdır. Özellikle hanımlarda doğumlardan sonra özel egzersizlerle güçlendirilmeyen karın kasları, omurgaya gerekli yeterli desteği veremediği için, bel zorlanmaktadır. Bel ve karın kaslarım güçlendirecek egzersizler şayet sebep oysa, tek çözüm yolu olabilir.

• Tüm hareket sistemi için olduğu gibi, omurga içinde en yararlı spor, sistemli ve programlı yüzmelerdir.

• Topuklu ayakkabı giymeyin. Topuk yükselince, beldeki çukurlar artacak ve omurganın statiği daha da bozulacağı için agrrlanıuz artacaktır. Erkekler için topuk yüksekliği normalde 1-2 cm, bayanlar için 2-4 cm’dir.

• Fazla kilolar beldeki tedaviyi çok zorlaştıracaktır.

• Beliniz çok ağrıdığı zaman düzgün bir yere yatan ve bacaklarınızın altına koltuk minderleri koyarak 10-20 dakika dinlenin.

• Ağrı giderildikten sonra hastalar yapılması ve yapılmaması gereken işler konusunda eğitilmelidirler. Bu konuda ülkemizde bel okulları bile açılmıştır. Hastalar çok yumuşak yatakta yatmamalı, yatakların zemini orta sertlikte ve düz olmalı eğik pozisyonda yerden bir şey almamalı veya ayakkabı bağlamamalı ve bu işleri daima çömelerek yapmalıdırlar.

• Ani, hazırlıksız bir bel hareketi yapılmamalı, kışın soğukta iyi korunmalı, yazın aşırı giyinip terlememeli ve en önemlisi egzersiz yaparak bel, karın ve sırt kasları kuvvetlendirilmelidir..

Hangi nedenle olursa olsun bel ağrılı hastalara uzun süreli yatak istirahati doğru değildir. İstirahat süresi 3 günü geçmemelidir. Çünkü bu sürede hareketsiz kalan bel kasları zayıflar ve güçsüzleşir.

Onun için mutlaka yatak istirahati gerektiren durumlarda bile yatak içerisinde bazı izometrik bel ve karın egzersizleri yapılmalıdır.

• Bel fıtığının başka bir seviyeden tekrarlanmaması ve kireçlenme oluşmaması için fizik tedavi ya da ameliyattan sonra uygun egzersiz programı düzenlenir ve hastaya nasıl yapması gerektiği izah edilir. Hasta da bunlara uyarsa bundan sonraki yaşantısını sağlıklı geçilir.

• Spor yapmak isteyen hastaların hangi sporu yapacaklarını doktorlanna söylemeleri ve doktorların tavsiyelerine uymaları gerekir.

• Bel fıtığı cinsel yasama ve anne olmaya engel değildir. Sağlıklı insanlar gibi gebe kalarak doğum yapabilirler. Hatta, şikayetleri gebelik süresince ya çok azalır yada tümüyle yok olabilir.

Bel Fıtığı Ameliyatı

Bel fıtığı ameliyat endikasyonları günümüzde çok sık, daha doğrusu çok kolay konuyor. Oysa, disk hernilerinin %90’ı fizik tedaviyle tedavi edilebilmekte, kalıcı sonuçlar alınabilmektedir. Aynca, başarılı ameliyatlardan sonra bile beldeki tüm ağrıların kaybolduğu söylenemez.

Bel fıtığı ameliyatı için Kauda-ekina sendromu yani idrar kaçırma, ayak ekstansörlerinin felç olduğu L4 ve L5 kök lezyonları yani ayaklarda ilerleyici kuvvet kaybı olmalıdır. Ağrı sebebiyle ameliyat olmak doğru değildir. Ancak ağrılardan dolayı ayda üç kez acile gitmek zorunda kalmışsa hasta ameliyat edilebilir.

Bu endikasyon Dünya Sağlık Örgütünün görüşüdür.

Ameliyat şu durumlarda gereklidir:

• İdrar kaçırma,

• Bacaklarda ilerleyici kuvvet kaybı

• Aşırı ağrılardan acile düşecek kadar, ayda en az üç kere Kural olarak, bel fıtığının ilk atağında tedavi konservatiftir.

En ağır siyatalji tabloları bile fizik tedaviyle iyileşebilmektedir. Yukarıdaki endikasyonlar dışında ameliyata karar verirken salt hastalık tablosu değil, hastanın mesleki, aileyi ve psikolojik durumları da göz önünde tutulmalıdır.

Ağrısız evrelerin bulunduğu hastalarda ameliyat için çok daha iyi düşünülmelidir. Başarısız bel cerrahisi sendromu diye bir hastalık grubu vardır. Bunların tedavileri oldukça zordur. Başarısız bel fıtığı operasyonları kişileri yatağa veya cihazlara bağımlı hale getirmektedir.

Bundan dolayı operayon kararı titizlikle tüm cerrahi dışı tedaviler denendikten sonra verilmelidir.

Bel fıtıklarında çeşitli ameliyat teknikleri vardır:

Laminektomi: Bugün uygulanan metotların % 90’1 siyatik siniri sıkıştığı kanaldan kurtarmak için yapılan laminektomi ameliyatıdır. Bu ameliyatta foraminal kanal arka kısımdan kesilerek kanal genişletilmektedir. Bu ameliyat esnasında fıtıklaşan diske dokunulmamaktadır. Disk bütünlüğü zarar görmez.

Diskektomi: Açık yolla veya küçük kanüllerle girerek yapılan mikrodis-kektomi ameliyatlarında fıtıklaşan diskten alınabildiği kadar disk materyali koparılarak alınmaya çalışılmaktadır.

Diskler canlı yapılar olduğu için hasta kendini korumazsa disk aynı yerden yine fıtıklaşmaktadır. Mikrodiskektominin avantajı hasta kısa sürede ayağa kalkabilmektedir.

Mikrodiskektomi tecrübeli iyi ellerde başarılı olabilmektedir.

Paylaş:Yazdır

Источник: //fullbilgi.net/saglik/bel-fitigi-nedir-nasildir-nedenleri-belirtileri-tedavisi-ve-ameliyati/

Bel ağrısı neden olur ve bel ağrısının belirtileri nelerdir?

Bel Ağrısı Nedir? Neden olur? Belirtileri ve Tedavisi nasıldır?

Bel ağrısı neden olur ve bel ağrısının belirtileri

Kime sorsak “ belim ağrıyor diyor” gencinden yaşlısına herkes bel ağrısından yakınıyor, bel ağrısı için ne yapmalı diye doktor doktor dolaşıyor, konu komşusuna soruşturarak bel ağrısının sebeplerini arıyor,  bel ağrısına ne iyi gelir diye araştırıyor velhasıl kelam bel ağrısı nasıl geçer diye kara kara düşünüyor.  Hal böyle olunca biz de sizin için bu konuyu masaya yatırdık ve detaylı bir bel ağrısı sebepleri, bel ağrısı belirtileri, bel ağrısı hangi doktor, Bel ağrısı nasıl geçer, bel ağrısı kremi, bel kayması, bel ağrısı egzersizleri konularını içeren dosya hazırladık. Tüm bu araştırıp derlediğimiz bilgilerin bel ağrısı ve bel sorunları için şifa olmasını umut ediyor ancak burada okuyacağınız bilgiler haricinde, bu konu sizin hayatınızı çok etkiler hale geldiyse, mutlaka bir uzman doktora görünmeniz gerektiğini de ekliyoruz.

Bel bölgesindeki Bel ağrısı Nedenleri nelerdir?

Bel ağrısı bu şikayetten mustarip olan her insan için bir kabustur. Bel ağrısını kişinin hayatındaki etkileri insandan insana farklılık göstermekle birlikte herkes için en yaygın yaşanan durum kaliteli yaşam hakkının engellemesidir.

Bel ağrısı her şeyde önce hareketleri kısıtlar, yürümeyi, ayakta durmayı, hatta oturmayı dahi zorlaştırabilir.

  Beli ağrıyan her insan ilk olarak fıtıktan ya da omurga kırığı gibi ciddi durumlardan şüphelenir ancak bel ağrısı nedenleri çok başka şeyler de olabilir.

Bel ağrısının nedenlerinin ne olduğunu tespit etmek ağrı şiddeti kişiden kişiye farklılık gösterdiği ve tam olarak ölçülemediği için bazen zaman alan bir süreç olabilir.  Bu sebeple 3 haftadan fazla düren şikâyetlerin muhakkak bir doktor tarafından teşhis edilmesi gerekir.  Bel ağrısı hangi doktor tarafından teşhis edilirse edilsin tedavisi zorlu bir süreç gerektirebilir.

Bel ağrısı  belirtileri nelerdir?

Aslında bel ağrısı belirtileri derken kast edilen durum bel ağrısının hangi hastalıktan kaynaklanıyor olduğuna göre değişir. Bu sebeple önce bel ağrılarının çeşitlerini inceleyelim ve “bel ağrısı neden olur” sorusunun cevabını arayalım.

Bel ağrısı nasıl geçer

Bel ağrısı neden olur?

Kas Kökenli Ağrılar

Vücudumuz bir kas sisteminin kemikleri sarması ile adeta bir koruma kalkanı ile yapılandırılmıştır. Bu sebeple pek çok ağrıda olduğu bel ağrılarının pek çoğu kas kökenlidir. Bu kas kökenli bel ağrılarının da kendine göre sebepleri vardır.

Bel kaslarını zorlayıcı her türlü hareket bel ağrısına neden olabilir.  Her zaman yapmadığımız ağır bir aktivite sonucu, bel bölgesindeki kaslarda gerilme olabilir. Yahut yanlış bir pozisyonda eşya taşımak ya da bavul taşımak da bel kaslarını zorlayarak bel ağrısına sebebiyet verebilir.

Bunun haricinde uzun bir yolculuk, mevsim değişiklikleri, rüzgarda kalmak, klima çarpması gibi etkenler de bu kasların tutulmasına ve bel ağrısına yol açabilir. Bel ağrısının bel harici bir sebebi de olabilir ki bunlar zayıf karın kaslarıdır.

Zira karın kasları zayıf olduğunda bel bölgesindeki kaslar devreye girer.  Ve bu da bel için ekstra yük demektir.

Doğru duruş şekilleri ve düzenli bel ağrısı egzersizleriyle karın kasları kuvvetlendirebilir. Karın kaslarını güçlendirmek beli rahatlatmak açısından önemlidir. Böylelikle beliniz de kolay kolay incinmez.
Şayet bel ağrınız kas kökenli ise lasonil ya da volteren gibi ağrı kesici ürün ihtiva eden bir bel ağrısı kremi kullanabilirsiniz.

Stres

Her türlü sinirsel gerginlik aynı zamanda fiziksel olarak da bizi hiç farkında olmadan gerebilir. Bel ağrıları buna bir örnektir.  Stres hormonu nedeniyle gerilen bel kasları, bel ağrısına neden olur. Günlük yaşamdaki stresle birlikte, gün içerisinde sürekli gerilen vücut kimi zaman bel kaslarını da zorlayarak bel ağrısına sebep olurlar.

Yanlış Duruşlar

Vücudumuz daima hareket isteyen bir yapı biçimidir. Bu yüzden uzun saatler boyunca hareketsiz kalmak, gün içinde sürekli oturmak bel kaslarını zayıflattığı için bel ağrısına neden olur.  Bel ağrısı şikâyetinin yaşlı insanlardan sonra en çok masa başı çalışanlarından görülmesi bir rastlantı değildir.

Üstelik bu kişilerin bir de kambur oturma pozisyonu bu tabloya eklendiğinde, işler iyice kötüye gitmeye başlar. Kambur oturmak beldeki kasların gevşek bir pozisyon almasına neden olur. Bu durumda vücut omurları yeterince destekleyemez. Bu şekilde yıpranan omurlar bel ağrısına ve disk kaymalarına yol açar.

Bel fıtığı ağrısı

Bel Fıtığı Ağrısı

Bel fıtığı, hasta tarafından ilk duyulduğunda pek hoş karşılanmayan bir durumdur. Diğer bilinen isimleri siyatik ya da disk hernisidir.

 Bel bölgesindeki zorlayıcı hareketler veya bir kaza sonucu, omurlar arasındaki disklerin bozulması ya da yırtılması sonucu, omur arası kıkırdakları yerinden çıkarak bel fıtığı meydana getirir.

Fıtık nedeniyle bölgedeki sinirler sıkışır bu da bel ağrısına sebep olur.

Bel fıtığının en ayrıcı tanısı ağrının iğne gibi batıcı ve yakıcı olması ile çekilecek MR dır.  Bu tip bel ağrıları kasılma şeklinde topuğa kadar inen şiddetli olabilir.

Fazla Kilolar

Fazla kilolar insan sağlığı için kalp damar gibi çok önemli sorunlardan başka bel açısından da sıkıntı verici süreçler yaşatır.  Gereğinden fazla kilolar, bele taşıyabileceğinden çok yük bindirir ve bunun sonucunda bel ağrısı anlamına gelmektedir.

Bel Kayması

Omurlar omurgamızı oluşturan küçük kemiklerdir. Düz bir çizgi şeklinde ardı ardına sıralanırlar. Kimi zaman zorlama, düşme, kaza nedeniyle veya yaşa bağlı olarak omurlar bu düz çizgiyi bozup, birbirlerinin üzerine doğru kayabilir ve bu duruma bel kayması denir.

Sıklıkla bel fıtığı ile karıştırılır. İkisi arasındaki ayrıcı tanı bel fıtığında omurlar arasındaki kıkırdaklar sorun yaratırken, bel kaymasında omurların kendisi yani kemik sorun yaratmaktadır.

Omurların kayması sinirler üzerinde baskı veya gerilme yarattığı için bel ağrılarına yol açar.

Kireçlenme

Gençlerde çok sık görülmeyen genellikle ileri yaş problemi olan kireçlenme eklemlerde uzun dönemde meydana gelen yıpranmaların, vücudun fiziksel baskılara karşı daha dayanıksız olmasına yol açması sonucu oluşur. Kireçlenen eklemlerin bel bölgesinde oluşu bir bel ağrısı nedenidir.

Osteoporoz

Namı diğer kemik erimesi olarak bilenen osteoropoz, kemiklerin yoğunluklarını kaybetmesi ve zayıflamasıdır.  Kemik erimesinde boyun ve bel kemikleri sıklıkla etkilenir. Bu durum da bel ağrılarına sebebiyet verir.

Omurga Kırığı

Bel ağrısı sebeplerinden en trajik olanı bunlardır. Çünkü genellikle trafik kazası, spor kazası veya yüksekten düşme gibi talihsiz olaylar sonucu oluşurlar.

Bunun bir istisnası yaşla birlikte kemik erimesi (osteoporoz) görülen kişilerde de, kemiklerin zayıflamasına bağlı olarak hiç sebepsiz durduk yerde omurga kırığı meydana gelmesidir.

Kemik erimesi daha çok kadınlarda görüldüğü için sebepsiz omurga kırığı tehsi en çok kadınları tehdit eder.

İltihaplı Romatizma Türü: Ankilozan Spondilit (AS)

Kalıtsal bir problem olan ve daha çok genç yaştakileri etkileyen, genetik bir rahatsızlıktır. Kalıtsal olması haricinde bazı enfeksiyonlar ve sedef hastalığı da AS’yi tetikleyebilir.
İltihaplı romatizma vücuttaki tüm eklemleri etkileyebilir ancak en büyük belirtisi iltihabi bel ağrısıdır. Özellikle uzun süre hareketsiz kalındığında ağrı artar.

Hastalar, sabah yataktan kalkmakta güçlük çekerler. Uyandıktan sonra bel tutukluğu birkaç saat sürebilir. Bu ağrıya en çok dinlenmek iyi gelir. Hatalığın erken teşhisi zordur ve çoğu kez fıtık ile karıştırılır. Bu sebeple bu belirtiler size tanıdık geliyorsa, mutlaka bir romatizmal hastalıklar uzmanına başvurun.

Hastalık bu şekilde eklem bozuklukları, kamburluk ve şiddetli ağrılar gibi sonuçları olmadan önce, erken teşhis edilebilir.

Bel ağrısına ne iyi gelir?

İç Organlardaki Rahatsızlıklar

Bel ağrısının dahiliye sorunlarından kaynaklı da olabilir. Bel bölgesine yakın bazı organların sebep olacağı bazı hastalıklar ağrı yapabilir. Bu sebeple şayet ağrıların sebebi yukarıda saydıklarımız değilse bir dâhiliyeciye gidip pankreas, böbrek, bağırsak, karaciğer benzeri organlardaki rahatsızlıklar araştırılmalıdır.

Bel Ağrısına İlişkin Risk Grubu:

 • 30 yaş üstü olmak
 • Genetik yatkınlık, ailesinde bel ağrısı şikayeti olanlar
 • Hamileler ve yeni anne olmuş kadınlar
 • Romatizma ya da kemik erimesi şikayeti olanlar
 • Menopoz dönemindeki kadınlar
 • Sigara tiryakileri
 • Yeni ameliyat olmuş kişiler
 • Enfeksiyon hastalıkları
 • Güreş, halter, kürek, futbol, tenis ve jimnastik sporlarıyla ilgilenenler
 • Meslek icabı sürekli ağır kaldıranlar, uzun süre oturanlar
 • Sürekli stres altında olanlar
 • Şeker ve tansiyon hastaları
 • Kanser hastaları

Kaynaklar

Источник: //www.pegarose.com/bel-agrisi-neden-olur-ve-bel-agrisinin-belirtileri-nelerdir

Bel Ağrısı Nedir? Neden olur? Belirtileri ve Tedavisi nasıldır?

Bel Ağrısı Nedir? Neden olur? Belirtileri ve Tedavisi nasıldır?

Bel ağrısı, dünyada baş ağrısından sonra en sık görülen ağrı tipidir. Akla ilk olarak bel fıtığı gelse de bu ağrılar çoğu zaman başka nedenlerden de kaynaklanabilir.

İnsanların yaklaşık yüzde 90’ı hayatlarının bir döneminde bel ağrısından yakınır. 35-45 yaşları arasında daha sık görülür. 60 yaşın üzerinde kadınlarda görülme sıklığı artar.  

Bel ağrısı belirtileri nelerdir?

Bel ağrılarının sadece yüzde 5’i bel fıtığı kaynaklıdır. Bel kasları, bağları ve eklemlerin hasarlanarak ortaya çıkardığı bel ağrısının şiddeti, öne eğilme, uzun süre ayakta durma, yürüme gibi günlük aktivitelerle artar.

Hastalar genellikle; bele aniden ağrı saplanması, yürürken belde ağrı, belde yanma şeklinde ağrı ve yatarken belde ağrı gibi belirtilerle hekime başvurur. Ağrının fiziksel aktivite ile şiddetlenmesi, istirahatle hafiflemesi en çok görülen belirtilerden birkaçıdır.  

Detaylı bir hasta öyküsü araştırması ve detaylı bir fizik muayene il teşhis konulur. Ardından nörolojik testler ve özel kas-iskelet sistemi muayene­si yapılır.  Bu şekilde olası tanı listesi daral­tılarak laboratuvar testlerine gerek duyulabilir.

Röntgen, kan biyokimyası, romatizmal testler, EMG, MR, kemik sintigrafisi gibi testlerden biri ya da birkaçı gerekli olabilir. Bel ağrısı tedavisi, bel ağrısının nedenine, şiddetine, kişinin yaşına ve pek çok özelliğine göre farklı şekilde yapılabilir.

Bel ağrısının tedavisinde uzman kontrolünde basit ağrı kesici ilaçlar, kas gevşeticiler kullanılabilir. Yine tam donanımlı bir sağlık kuruluşunda fizik tedavi seçenekleri denenebilir. Bunun yanı sıra ağrı bantları, masaj, lokal enjeksiyonlar ve egzersiz de bel ağrısı tedavisinde etkilidir.

Bel ağrısı tedavisi nasıldır?

Basit bel ağrılarında ani başlangıcın olduğu dönemde isti­rahat ilk tedavidir, ancak genellikle 2-5 gü­nü geçmesi önerilmez. Ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar sıklıkla kullanılır. Sıcak uy­gulama, elektro terapi, ultrason gibi fizik te­davi yöntemlerinden yararlanılır.

Daha son­ra bel karın bölgesi kaslarını güçlendirme­ye yönelik egzersizler tavsiye edilir. Bazı durumlarda korse kullanımı gerekse de bel ve karın kaslarını zayıflataca­ğından, uzun süreli korse kullanımından kaçınılmalıdır.

Cerrahi tedavi çok az sayıda hastada gerek­li olur. İlerleyici sinir sıkışması bul­guları varlığında, diğer tedavilere cevap alı­namadığı durumlarda cerrahi tedavi uygu­lanır.

Masaj uygulamaları, yapılış şekline göre farklı sonuçlar yaratabilir. Bazı masaj uygulamaları kasları gevşettiği için ağrı açısından faydalı görülebilir ancak sadece kası gevşetmeye yönelik uygulamalar esas problemi tedavi etmez.

Ayrıca masaj bel ağrılarında yegane tedavi şekli olamaz. Yardımcı tedavi olarak önerilmektedir ve kesinlikle eğitimli kişilerce yapılması gerekir. Halk arasında ‘bel çektirme’ olarak da bilinen yöntemler ise oldukça risklidir.

Tıp hekimleri tarafından da iyi bilinen ve ‘manipülasyon’ olarak isimlendirilen bu yöntemler genellikle işin ehli olmayanlarca yapılmaktadır. Standart tedavi yöntemi değildir, eğitimli ellerde, yardımcı tedav olarak doktor önerisi ile yapılabilir.  

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Beyin Cerrahi (Nöroşirurji), Ortopedi, Fizyoterapi

Источник: //www.saglikk.com/bel-agrisi-nedir-neden-olur-belirtileri-ve-tedavisi-nasildir/

Bel Ağrısının Nedenleri Nelerdir? Hangi Hastalıklar Bel Ağrısına Yol Açar?

Bel Ağrısı Nedir? Neden olur? Belirtileri ve Tedavisi nasıldır?

Bel ağrısından muzdarip olan kişi sayısı pek de yadsınamayacak seviyededir.

Gündelik yaşamda yaşanan kazalar ve sakatlanmalar haricinde birçok farklı durumun habercisi olabilen bel ağrısı, duruşunuzdan yapabileceğiniz aktivitelere kadar sizi her alanda etkileyebilmektedir.

Sık duyulan sağlık şikayetlerinin başında gelen bel ağrısı ve farklı nedenleri aşağıda yer alan yazımızdadır.

İlgili Haber

Bel Ağrısı Nedenleri

Bel ağrısı genel olarak yanlış pozisyonlarda duruş ve zamana bağlı deformasyonlardan kaynaklansa da birçok nedeni olabilen bu sorun için genelleme yapmak pek doğru değildir. Sırtın alt kısmında yaşanan sertlik ve gerilme hissine ek olarak acı ve karıncalanma hissedilebilir.

Bu sorundan muzdarip kişiler için fiziksel güç gerektiren aktiviteler oldukça zorlayıcı olabilir, çoğu zaman durum kötüye giderek hareketi uygulanması imkansız kılar.

Bu nedenle şikayetin derecesi ne olursa olsun kişinin kendi kendine alternatif yöntemler geliştirmesi yerine komplikasyonları minimuma indirmek için özen göstermesi ve mutlaka bir uzmanla görüşmesi gerekmektedir.

Bel ve omurga hattında türlü deformasyonlara yol açan kireçlenme sorunu en çok omur diskleri aralıklarını etkilemektedir. Bu bölgelerde meydana gelen iltihaplanma harekette ağrı ve sertlik olarak karşımıza gelir. Yaşlanmaya bağlı gelişen yıpranmalar ve aşınmalar bu iltihaplanmayı tetiklerken aynı durum travmalar ya da beli aşırı zorlamaya bağlı da gelişebilmektedir.

Kaslarda Gerginlik

Bel çevresinde bulunan kaslarda kısalık ya da gerginlik meydana gelmesi bel ağrısı nedenleri içerisinde oldukça sık görülür.

Omurgada stabilite sorunu yaratan kas problemleri aynı şekilde duruş bozukluklarına neden olarak ağrıda giderek ilerleyen bir tabloya neden olur.

Yüksek tempolu fiziksel aktivitelere bağlı gelişebilen bu durum yanlış spor yapmak, fazla kilolu olmak gibi farklı ve dolaylı nedenlere bağlanabilir.

Kaslarda Kramp

Bel ağrılarında kaslardan ileri gelen bir diğer neden de kramplardır. Belli bir bölgede sık yaşanan kramplar o bölgede dolaşımın ve iletimin azalmasına, iltihaplanmalara ve ağrılara yol açmaktadır. Yine bu durum da bazı hareketleri ani ve yanlış yapmaktan ya da gün içerisinde yanlış duruştan kaynaklanmaktadır.

Kaslarda Zayıflık

Kaslarda herhangi bir kısalık ya da kramp girmesi gibi sorun olmasa da gündelik yaşamında hareketlilik ve spordan uzak ya da yaşı ilerleyen kişilerde doğal olarak kas zayıflığı meydana gelir. ancak vücudu ayakta tutan gövde ve bacak kaslarının zayıf olması bele aşırı yük binmesi ve neticesinde ağrıların meydana gelmesiyle sonuçlanmaktadır.

Bel fıtığı gibi diskopati yani diskten kaynaklı problemler toplumumuzda oldukça yaygın olup bu rahatsızlıkların en belirgin semptomlarından biri de bel ağrısı olmaktadır. Uykudan uyanıldığı zamanlarda ya da uzun süre oturma sonrasında artış gösteren bu türdeki ağrılar bacaklara kadar uzayabilir. Sinir sıkışıklığıyla karakteri olan bu şikayet, mekanik kökenli ağrılarla karıştırılmamalıdır.

İç Organlardan Kaynaklı Bel Ağrısı

İç Organlardan Kaynaklı Problemler

Mide ve bağırsaktan kaynaklı sindirim sistemi problemleri, böbrek taşı gibi üriner sisteme ait hastalıklar ve kadın üreme sistemi rahatsızlıkları bel ağrısı sebepleri arasında görülen diğer yaygın maddelerdendir.

Kadınların rahim kaslarında kasılmalar yaşadığı regl dönemleri ya da mesane enfeksiyonu gibi durumlarda bel çevresinde yansıyan türde ağrı oluşabilir. Ağrı tekrarlı şekilde devam ediyor ve pelvisi de etkiliyorda doktora danışmak en doğru karar olacaktır.

Omurilikten köken alan sinirlerle ağrı duyusunu ileten mide ve bağırsak, bu ağrıyı ilettiği sinir kökü noktaları aracılığıyla kendinde meydana gelen sorunları belli edebilir. Ülser, kabızlık, rektum enfeksiyonları gibi sindirim yolarıyla ilişkili rahatsızlıklarda omurga aracılığıyla iletilen duyulardan kaynaklı belde ağrı hissi meydana gelebilir.

Yine aynı şekilde çalışma mantığı gösteren böbrekler de böbrek taşı ya da enfeksiyon gibi problemlerde kendini bel çevresine yansıyarak gösterir. Elbette bu rahatsızlıkların tek belirtisi bel ağrısı değildir ancak şüpheli durumlarda acil olarak doktora danışılması gerektiği unutulmamalıdır.

Konuyla ilgili diğer yazılarımızı inceleyebilirsiniz:

 • Bel Ağrısına Ne İyi Gelir?

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!

Источник: //www.aktuelbilgiler.com/bel-agrisinin-nedenleri/

Bel Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Bel Ağrısı Nedir? Neden olur? Belirtileri ve Tedavisi nasıldır?

Bel ağrısı, dünyada baş ağrısından sonra en sık görülen ağrı tipi olarak kişinin iş ve sosyal yaşamını altüst ettiği kadar önemli sağlık sorunlarına işaret etmesi bakımından da önemsenmelidir. Memorial Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü uzmanları bel ağrısı nedenleri ve tedavisi konusunda dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında bilgi verdi.

Bel Ağrısı Nedir?

Beliniz mi ağrıyor? Ağrı dinlenince geçiyor mu? Yoksa en küçük bir hareketle şiddetleniyor ve beliniz kilitleniyor mu? Bel ağrısı denilince akla öncelikle “Bel Fıtığı” gelse de; dünyada baş ağrısından sonra ikinci sıklıkta görülen bu ağrılar başka nedenlerden de kaynaklanabiliyor.

 Bel ağrısını,  bel zorlanması ve duruş bozuklukları; bel kaslarına, bağlarına ve eklemlerine hasar vererek ağrıya yol açar şeklinde açıklayabiliriz.

Bel ağrılarının fiziksel aktivite ile şiddetlendiği, istirahatle hafiflediği ise en çok görülen belirtilerden birkaçı sayılır. Bel ağrısının şiddeti, öne eğilme, uzun süre ayakta durma, yürüme gibi günlük aktivitelerle artabilir.

Bel ağrısı nüfusun %75-85’ini yaşamlarının herhangi bir döneminde etkileyen en önemli bir sağlık sorunlarından biridir.

Bel Ağrısı Nedenleri

Bel ağrısının pek çok nedeni olabilir.

Tüberküloz, brusella gibi hastalıkları, kemik erimesi (osteoporoz ); kireçlenme, başka bir yerden yayılmış ya da omurganın kendisinden kaynaklanan kanserler bel arısına neden olan önemli hastalıkların başında gelir.

Bel ağrısına nedenlerinden biri de mide, karaciğer, böbrek gibi organ rahatsızlıklarının bel bölgesine yayılmasıdır. Bazı bel ağrılarının nedenleri de psikolojik olup kapsamlı şekilde araştırılmalıdır.

Bel Ağrısı Kimlerde Olur?

En çok 35-45 yaşları arasında görülen bel ağrısı kadın ve erkekte eşit oranda ortaya çıkar. 60 yaşın üzerinde kadınlarda bel ağrısı görülme sıklığı artmaktadır.

Aşırı kilo alımı, gebelik, uzun süre ayakta durmayı gerektiren durumlar, uzun süre yüksek topuklu ayakkabı giyimi ve her iki bacakta uzunluk farkı, bel ağrısı nedenleri olarak sayılabilir.

Bel ağrısına neden olan meslekler de ise karşımıza uzun yol sürücüleri, titreşimli toprak burgu makinesi kullananlar, aşırı ağır yük kaldıranlar, uzun süre tabure ve sandalyede oturmayı gerektiren meslek grubu çalışanları çıkar.

Bel ağrısının nedeninin tespit edilmesi gerekir. Tipik bel ağrısının nedenlerini şöyle sıralayabiliriz;

 • Doğumsal anomaliler
 • Travmatik nedenler ( omurga kırıkları ya da kayması)
 • Bel zorlanması, postür bozuklukları, bel fıtığı
 • Bel omurgasının kireçlenmesine bağlı bel ağrıları
 • Tüberküloz, brusella gibi hastalıkların bel omurgasını tutması
 • Osteoporoz, kemik yumuşaması
 • Kanserler ( başka bir yerden yayılmış ya da omurganın kendisinden kaynaklanan)
 • Mide, karaciğer, böbrek gibi organ rahatsızlıklarının bel bölgesine yayılmasına bağlı bel ağrısı
 • Psikojenik bel ağrısı
 • Başarısız bel cerrahisi (başarısız bel ameliyatları sonrası oluşan ve uzun süre devam eden şiddetli bel veya bacak ağrısı).

Bel Ağrısı ve Bel Fıtığı

Her bel ağrısı bel fıtığı olarak yorumlansa da bu yanlış bir kanıdır. Bel ağrılarının yalnızca % 5’i bel fıtığı kaynaklıdır.

Bel fıtığında hissedilen ağrı yavaş yavaş gelişen, yaygın, batıcı, hareketle artan, istirahatle azalan, belde ve etkilenen sinir kökünün anatomik dağılımına uygun olarak bacağa yayılan bir ağrı olarak tanımlanabilir.

  Bel fıtığında ağrı, öne eğilme veya arkaya dönme gibi ters bir hareket sonrası ani olarak başlayabilir; en küçük bir hareketle şiddetlenip, kilitlenme veya bel tutulmasına yol açar;  oturmakla, ayakta durmakla, öksürmekle, ıkınmakla, araba kullanmakla artar.

Bazen bel fıtığı, bel ağrısı ile değil, basılan sinir köküne bağlı olarak topuk ağrısı, bacakta uyuşma, karıncalanma, güçsüzlük gibi şikâyetler ile belirgin hale gelir.

Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

Bel ağrısı nasıl geçer sorusu toplumuzda sıkça merak edilen konuların başında geliyor. Bel ağrılarının nasıl geçeceğinimerak eden birinin öncelikle yapması gereken bel sağlığını korumak için neler yapması gerektiğidir. Rutinleşen bel ağrılarınız için ise mutlaka uzman bir doktora başvurmalısınız.

Bel sağlığının korunması için gün içinde uyulması için gereken kurallar ve egzersizler önemlidir. İşte onlardan bazıları;

 • Bakılan kişi, cisim ve objeye vücut cephesi tam olarak dönülmelidir. Baş, boyun ve gövde aynı düzlem üstünde olacak şekilde bakılmalıdır.
 • Uzun süre aynı pozisyonda kalınmamalıdır. Oturma ve ayakta kalma süresinin 45 dakikayı geçmemesine özen gösterilmelidir. 45 dakika ayakta kalındıysa 5 dakika kadar oturulmalı, 45 dakika oturulmuşsa 5 dakika kadar ayakta kalınmalıdır.
 • Oturulduğunda bel kavisini destekleyen bir yastık kullanmak alışkanlık haline getirilmelidir.
 • Yerle olan işlerde, yere eğilerek değil çömelerek işlerin yapılmasına özen gösterilmelidir.
 • Yatmak için yaylı ortopedik yatak kullanılmalıdır.
 • Yatarken önce yatağın kenarına gelip oturulmalıdır. Kollardan destek alarak önce yan yatılmalı, sonra sırt üstü dönülmelidir. Yataktan kalkmak istenildiğinde, önce yan yatıp kollardan destek alınmalı ve oturulmalı sonra ayağa kalkılmalıdır.
 • Yan pozisyonda öne doğru bükülerek bacaklar karına doğru çekip yatmak sağlık bakımından en uygun pozisyondur.
 • Bel bölgesi terli kalmaktan, yel ve rüzgardan korunmalıdır. Klima veya hava akımının direk olarak gelmemesi için önlem alınmalıdır.

Bel Ağrısı Tedavisi

Bel ağrısı tedavisi, bel ağrısının nedenine, şiddetine, kişinin yaşına ve pek çok özelliğine göre farklı şekilde yapılabilir.

Bel ağrısının tedavisinde uzman kontrolünde basit ağrı kesici ilaçlar, kas gevşeticiler kullanılabilir. Yine tam donanımlı bir sağlık kuruluşunda fizik tedavi seçenekleri denenebilir.

Bunun yanı sıra ağrı bantları, masaj, lokal enjeksiyonlar ve egzersiz de bel ağrısı tedavisinde etkilidir.

Bel Ameliyatı

Eğer bel ağrınız bel fıtığı kaynaklı ise uzman doktor yönlendirmesi ile ameliyat olabilirsiniz. Bel fıtığı ameliyatlarındaki amaç fıtıklaşan diskin temizlenmesi ve sinir üzerindeki basıyı kaldırmaktır. Açık diskektomi, mikrodiskektomi ve endoskopik bel fıtığı ameliyatı olmak üzere 3 ayrı çeşidi olan bel ameliyatlarının detaylarını bu yazıdan okuyabilirsiniz.

 Hamilelikte Bel Ağrısı

Hamilelikte bel ağrısı hamilelilerin en çok şikayet ettiği konulardan biri. Hamilelikte ağrının nedeni hamileliğe bağlı olarak ağırlık merkezi değiştiği için omurgaya baskının artmasıdır. Hamilelikte bel ağrısından korunmak için kadınların kilo almamaları çok önemlidir.  Bu nedenle hamilelik sürecinde yürüyüş, yüzme, pilates gibi egzersizlere çok önem verilmelidir.

Hamilelikte bel ağrısını etkileyen bir diğer faktör ise yüksek topuklu ve çok düz ayakkabılar giymektir. Bu nedenle kadınların alçak topuklu ayakkabı tercih etmeleri çok önemlidir. Bele yeterli desteği verebilmek için mutlaka belin arkasını destekleyen yastıklar kullanılmalı. Hamileler bel ağrısı sırasında doktor kontrolünde tedavi edici jeller kullanılabilir.

Hamilelik sırasında geçmeyen bel ağrılarında mutlaka uzman bir fizik tedavi uzmanı ile görüşülmeli ve doğru tedavi uygulanmalıdır.

  Hamile kadınların bel ağrısı ile birlikte dikkat etmeleri gereken nokta bel ağrısının yanı sıra karında sertleşme, aşağı doğru baskı hissi olmasıdır. Bu durumda mutlaka uzman bir doktora danışılmalıdır.

Eğer uzun süre geçmeyen bel ağrınız varsa böbreklerinizden de şüphelenilebilir.

 Bel Ağrısı Egzersizleri

Bel ağrısı için egzersiz yapmak ağrıyı azaltmanın en sağlıklı yollarından biri.  Uzman kontrolünde rutin şekilde yapılan bel ağrısı egzersizleri bel ağrılarını hafifletip, yeni ağrıların oluşmasını engeller. Bel ağrısı için egzersizler konusundaki videomuzda nasıl egzersiz yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

 Bel Ağrısı İçin Egzersiz Programı

Bel ağrısı egzersizleri yaparak, bel ağrılarınızı hafifletebilirsiniz.

1.Normal pozisyonda sırt üzeri yatın.

2.Başınızı öne kaldırıp her iki ayağınızı kendinize doğru çekerek 5'e kadar sayın.

3.Gevşeyerek normal pozisyonda sırt üzeri yatın.

4.Başınızı öne kaldırıp her iki ayağınızı size kendinize doğru çekerek 5'e kadar sayın.

5.Gevşeyerek normal pozisyonda sırt üzeri yatın.

Bel Ağrısı İçin Alternatif Egzersizler

1.Omuzlarınız ve topuklarınızdan destek alarak belinizi 4- cm olacak şekilde yukarı kaldırıp 5'e kadar sayınız.

2.Gevşeyerek normal pozisyonda sırt üzeri yatın.

Her iki programı da günde 2 kez 10'ar kez uygulayın.

Güncellenme Tarihi: 04 Temmuz 2017 Yayınlanma Tarihi: 16 Kasım 2016

Источник: //www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/bel-agrisi/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi