Bel Fıtığı Ameliyatı

içerik

Bel Fıtığı Ameliyatı Nasıl Yapılır? Sonrasında Neler Yapılmalı?

Bel Fıtığı Ameliyatı

İnsan omurgası birbiri üstüne yerleşmiş 33-34 adet omurdan oluşur. Bu omurların arasından omurilik denilen sinir kordonu geçer. Omurga içinden geçen sinir kordonunu darbelerden korur. Omurilikteki sinirler tüm vücuda yayılır.

Vücuda yayılırken de öncelikle omurlar arasındaki bazı boşluklardan omurganın dışına çıkması gerekir. Sağlıklı bir insanda omurilik sinirleri gayet normal biçimde bu boşluklardan çıkabilir.

Ancak bazı olumsuz etkenler nedeniyle omurganın bel bölgesindeki sinirler omurların arasına sıkışabilir. Bunun neticesinde bel fıtığı ortaya çıkar.

Bel Fıtığı Nedenleri Nelerdir?

  ->  Bacaklardan ve kollardan destek almadan tüm yükü bele bindirerek ağırlık kaldırmak

  ->  Uzun süre ayakta durmak

  -> Diş hekimleri başta olmak üzere pek çok meslek grubunda görülen uzun süre eğik pozisyonda durma alışkanlığı

  -> Ani ve dengesiz hareketler yapmak

  -> Banyo sonrası soğuk havaya çıkmak veya klima esintisine maruz kalmak

  -> Stres nedeniyle bel bölgesindeki sinirlerin sürekli uyarılmış halde olması

  ->  Bel kaslarının yeterince çalıştırılmaması ve güçsüz kalması

  -> Genetik etkenlerden dolayı bel çevresindeki kas ve bağ dokuların zayıf olması

Bel Fıtığı Nasıl Tedavi Edilir?

Bel fıtığının tedavisinde ilk önce hastanın bilinçlendirilmesi gerekir. Hasta, uzun süre ayakta durmamalı, ağır işler yapmamalı ve yüzme gibi bel bölgesine iyi gelebilecek sporlar yapmalıdır.

Bu sporlara ek olarak bel bölgesinin gevşetilmesi ve ağrıların azaltılabilmesi için fizik tedavi rehabilitasyonları yapılır. Bazı hastalara bel bölgesinin desteklenebilmesi için korse kullanımı önerilir. Korse bir tedavi aracı değildir yalnızca beli dik bir şekilde tutarak ağrı oluşumunu önler.

Bel fıtığının ilerleyen ve günlük hayatı riske sokan durumlarında ameliyata başvurulabilir.

Bel Fıtığı Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılır?

  ->  Bacaklarda uyuşma meydana gelmesi

  -> Bel fıtığı nedeniyle yürüme güçlüğü çekilmesi

  ->  Bel fıtığı nedeniyle dayanılmaz ağrılar oluşması

  ->  Bel bölgesindeki sinirlerin sıkıştırılması nedeniyle idrar tutamama

  ->  Bel fıtığı hastasının cinsel yetersizlik çekmesi

Bel Fıtığı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bel fıtığı ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Ameliyat sırasında öncelikle fıtık olan bölgeye en yakın noktadan 3-4 cm’lik bir kesi açılır. Daha sonra yavaş yavaş dokulara fazla zarar vermeden omurgaya doğru ilerlenir. Omurgaya gelindikten sonra sinire baskı olan bölge net bir şekilde görülmeye çalışılır.

Bunun için ameliyat bölgesinde biriken kanın sürekli olarak aspiratör yardımıyla çekilmesi gerekir. Sinire baskı yapan bölge net bir şekilde görüldükten sonra cerrahi aletler ile kesip çıkartılır. Hastanın kanaması kontrol altına alındıktan sonra kesi yapılan bölge dikilir ve ameliyat sonlandırılır. Bel fıtığı ameliyatı riskli bir müdahaledir.

Bu nedenle uzman doktorlar tarafından çok dikkatli bir biçimde yapılmalıdır.

Not: Bel fıtığı ameliyatlarında en sık kullanılan yöntem budur. Ancak gelişen teknolojiyle birlikte lazer cerrahisi gibi yeni yöntemler de kullanılmaya başlanmıştır. Ancak henüz yaygın değildir.

Bel Fıtığı Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

  -> Kıkırdak bölgesinde enfeksiyon oluşabilir ve 4-5 ay hasta aşırı ağrılar çekebilir. Bunun çözümü ise yatak istirahati ve enfeksiyon geçene kadar antibiyotik kullanmaktır.

  ->  Yara bölgesi enfeksiyon kapabilir. Bu risk her ameliyatta vardır. Yaraya düzenli olarak pansuman yapılması çok önemlidir.

  ->  Cerrahi müdahale sırasında yanlış bir bölge kesilebilir. Bunun sonucunda şiddetli bel ağrıları ve sinir uyuşmaları görülebilir.

  -> Ameliyat esnasında omuriliğin zarar görerek hastanın felç kalma riski de vardır.

Bel Fıtığı Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

  ->  Ameliyat sonrası bel bölgesini ani hareket ettirecek davranışlardan kaçınmak gerekir.

  ->  Ağır yükler taşımak ve uzun süre ayakta kalmak kesinlikle yasaktır.

  ->  Bel fıtığı ameliyatı sonra iyileşme sürecini hızlandırmak için istirahat etmek çok önemlidir.

  ->  Vücuttaki iyileşme mekanizmasını daha iyi çalıştırmak ve ağrılardan kısa sürede kurtulmak için iyi beslenmek ve önerilen ilaçları düzenli biçimde kullanmak gerekir.

  ->  Ameliyat sonrası doktor kontrollerini ihmal etmemek gerekir.

  ->  Doktorun yasakladığı sporlardan ve aktivitelerden uzak durmak gerekir. Önerilen egzersizleri yapmak hastanın yaşam kalitesini artırmak adına oldukça önemlidir.

  -> Bel fıtığı ameliyatından sonra haftada en az bir kez hafif tempo yüzmek gerekir.

0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
Loading…

Источник: //www.uzmantedavi.net/bel-fitigi-ameliyati-nasil-yapilir-sonrasinda-neler-yapilmali/

Bel Fıtığı Ameliyatı

Bel Fıtığı Ameliyatı

Bel bölgesi insana hareket olanağı sağlamaktadır. Aynı zamanda dik durmasını sağlayan bu bölgede birtakım problemler açığa çıkabilmektedir. Omurga kanalları arasında bulunan disklerin çeşitli nedenler ile deformasyona uğraması sonucunda bel fıtığı problemi yaşanmaktadır.

Bel fıtığı problemi yaşayan hastaların; yaşamları boyu bel ağırısı hissetmeleri ve hareket kısıtlılığı yaşamaları mikro cerrahi yöntemi ile uygulanan bel fıtığı ameliyatları ile önlenebilmektedir.

Vücudun dik durmasını sağlayan omurga dizilimi mükemmel bir tasarımdır. Omurga kemiklerinin aralarında amortisör görevini yerine getiren diskler bulunmaktadır. Bu diskler gerek ileri yaş ile gerekse çeşitli travmalar sonucunda yıpranmaktadır.

Yıpranan bu yumuşak dokuların disk bölgesi dışına taşması ise bel fıtığı olarak tanımlanmaktadır.

Bel fıtığı kişinin yaşam tarzını olumsuz derecede etkileyen ve bununla birlikte terdavisi ertelendiği sürece çok daha ciddi problemlere yol açabilecek bir problemdir. 

Bel Fıtığının Belirtileri Nelerdir?

Bel fıtığı; hastada genellikle bel ağrısı ile belirti vermektedir. Bel ağrısı yaşayan kişiler bilinçsiz bir şekilde hareketlerini kısıtlamakta, bel ağrısını göz ardı ederek doktora başvurmayı ertelemektedir. Ancak bel ağrıları dayanılmaz olduğunda ve ağrılar bacaklara vurduğunda doktora başvurmaktadır.

Bel fıtığının erken teşhisinde medikal ilaçlar ya da fizik tedavi yöntemleri ile tedavisi mümkün olurken ilerlemiş bel fıtığı problemlerinde mutlaka cerrahi yöntemlere ihtiyaç duyulmaktadır.

Bel fıtığı probleminin ilerlemiş düzeyindeki belirtilerinde; bacaklarda uyuşma, idrar kaçırma, erkeklerde ereksiyon problemleri ve bacaklarda batma hissi de bulunmaktadır.

Bel Fıtığında Açık Standart Diskektomi ve Mikrodiskektomi Nedir? Farkları Nelerdir?

Diskektomi,bel fıtıklarında kullanılan en yaygın cerrahi tedavidir.Omurlar arası diskler,omurganın kemikleri arasında bulunan ve omurları birleştiren omurlara sıkıca yapışık maddelerdir.

Diskin ’fibrosus’ denilen dış yüzeyi yaşa ve zedelenmelere bağlı olarak güçsüzleştiğinde yırtılmalar meydana gelir.

Diskin içteki yumuşak esnekliği sağlayan ve ‘nükleus pulposus’ olarak adlandırılan parçasında bozulmalar olur, yerinden oynar ve dış tabadaki yırtıklardan dışarıya doğru taşar.Diskin kayması,sarkması ve bombeleşmesine fıtıklaşma denir.

Tıp literatüründe ise disk materyalinin arka dış yüzey sınırını aşmasıyla çok hassas sinir dokusuna baskı yapabilir. Taşmış disk sinir kökünü sıkıştırılabilir ya da zedeyebilir ve sonuçta tek veya her iki bacağa yansıyan ağrıya, etkilediği sinir kökü veya sinir köklerine bağlı olarak güç kaybı ve uyuşukluğu neden olabilir.

Diskektomi fıtıklaşmış disk parçalarını ve bozulan kısımlarını çıkarmak, böylece sinir kökündeki baskıyı hafifletmek ve ağrıyı dindirmek içi yapılır.

Disk cerrahisi, omurganın üst kısmındaki deride küçük kesiyi bazı ligament ve kemik materyallerini alınmasını ve disk parçalarının ortadan kaldırılması içerir. Açık diskektomi son 60 yıldır uygulanmaktadır.

Hekimler gelişmiş teşhis kolaylaştırıcı yöntemler manyetik rezonans görüntüleme(MRG) ve bilgisayarlı tomografi (BT) ile daha iyi ameliyat planları yaparak bu cerrahi yaklaşımı geliştirmiştir.Mikrodiskektomi’de ise çok daha küçük cilt kesisi(1.2-1.5 cm) yapılır.

Kas dokusu çok az sıyrılır, daha az kemik alınır. Mikrodisketomi mikroskop ve mikro cerrahi aletler kullanılarak yapıldığı için sinir zedelenme ihtimali oldukça düşüktür. Cerrahi sonrası hasta daha çabuk işe döner.

Mikrodiskektomi Kimler İhtiyaç Duyar?

Disk hernili (Bel Fıtığı) tüm hastalar açık diskektomi işlemine aday değildir.Çoğu insanda dinlenme,fizik tedavi,analjezik antinflamatuvar kullanımı ve epidural enjeksiyonlar gibi konservatif tedavilerle ağrı hafiflemesi görülebilir. Fakat bazen ağrılar bu tür tedavilere yanıt vermez ve cerrahi müdahaleler gerekebilir.

Bel yada bacak ağrıları konservatif tedavilere cevap vermez ve 4-6 hafta veya daha uzun sürerse hekimler,ağrının kaynağını tespit etmek için tanı koyucu testler; düz grafi MRG yada BT gibi, görüntüleme yöntemleri isteyebilirler. Disk hernisi (Bel Fıtığı) tanısı doğrulanırsa açık diskektomi veya Mikrodiskektomi tavsiye edilebilir.

Bazı disk hernileri endoskopik olarak, daha küçük bir keiden, özel aletler kullanılarak lokal anestezi altında çıkarılabilir.

Fakat Mikrodiskektomi diskin taşmasının belirginleşmesi veya diskin kopması sonucu çok fazla ağrı ve güçsüzlüğe neden olabileceğinden disk hernisinin cerrahi tedavisi için halen daha ’altın standart’ olarak kabul edilmektedir.

Açık Diskektomi ve Mikrodiskektomi Nasıl Gerçekleştirilir?

Açık diskektomi genellikle genel anestezi (hasta şuuru kapalı uyur durumda) altında gerçekleştirilir ve tipik olarak bir gün hastanede yatışı gerektirir. Hasta yüzüstü yatarken veya diz-dirsek dayalı çömelmiş pozisyondayken gerçekleştirilir.

Uygulama omurganın etkilenmiş bölgesinin üstündeki deride açılmış yaklaşık 3-5 cm’lik bir kesiden yapılır. Kas dokusu etkilenmiş diskin altındaki ve üstündeki kemiklerden sıyrılır, ekartör denilen ayıraç ile kas ve deriyi cerrahi bölgeden uzaklaştırır ve böylece cerrah, omurga ve diski görebilir.

Bazı durumlarda daha iyi bir bakış açısına sahip olabilmek için kemik ve ligamentler ortadan kaldırılabilir, böylece sinir kökünü zedelemeden bombeleşmiş bozulmuş diske erişim sağlanmış olur. Bu işlem kemiğin alınma miktarına bağlı olarak laminektomi yada laminotomi olarak adlandırılır.

Cerrah omuru ,diski ve diğer çevreleyen yapıları disk duvarından çıkıntı yapan disk parçaları ve diskten çıkarılabilecek disk parçaları ortadan kaldırılır.

Mikrodiskektomide bu işlem sıklıkla belden aşağısında bölgesel anestezi şekli olan EPİDURAL Anestezi veya genel anestezi ile operasyon mikroskopuyla cerrahi alanı 20 ila 40 büyütme altında yapılır.

Daha küçük kesi yapılır, kas dokusu daha az sıyrılır ve daha iyi görüş sağlanır. Ortadan kaldırılan disk dokusunun yerine hiçbir madde kullanılmaz.

Kesi yeri daha sonra içten dikişle kapatılır ve üzerine küçük bir pansuman yapılır.

Açık Cerrahiden sonra kesi bölgesinde ağrı hissedebilirsiniz ve cerrahiden hemen sonra ağrı tamamıyla yok olmayabilir. Doktorunuz ameliyat sonrası sürecinizi kolaylaştırmak için ağrı tedavisi düzenleyebilir.

Derin nefes alma tekniklerini öğreneceksiniz ve genel anestezi sebebiyle oluşabilecek sekresyonları akciğerlerimizden atmak için öksürmeniz istenecek. Anesteziden kurtulur kurtulmaz yürümeye başlamanız (genellikle 6 saat sonra) ve iyileşmenize yardım etmesi için refakatçi bulundurmanız önerilir.

Hastaneden ayrılmadan önce merdiven çıkma,oturma ve araba ya da yataktan çıkma gibi aktiviteleriniz sırasında kendinizi rahat hissetmeniz için nelere dikkat etmeniz gerektiği anlatılır. Hastaneden çıkarıldığınızda, doktorunuz 1. haftadan itibaren uygun fiziksel terapi ayarlayabilir.

Cerrahiden sonraki, ilk 4 hafta içinde uzun süre oturmamak 5 kilogramdan ağır nesneleri kaldıramamak, aşırı eğilmemek ve gerilmemek gibi bazı kısıtlamalar getirebilir.

Ayrıca doktorunuz izin verene kadar otomobil kullanmayı denememelisiniz. Mikrodiskektomi ameliyatlarından sonra bu tür kısıtlamaların bir çoğunu tavsiye etmeyerek tam tersine 10-15 gün içerisinde normal hayata dönülmesini istenir.

Cerrahiden Sonra Hangi Aktiviteleri Yapabilirim? Yürüyüş ameliyattan sonra yapacağınız ilk fiziksel aktivitedir. Yürüyüş ameliyat bölgesindeki doku yaraları riskini azaltacağı gibi omurganın hareket yeteneğini de sürdürmesine olanak sağlayacaktır.

Bir kaç hafta içinde bisiklet kullanmanıza ve yüzmenize de izin verilebilir. Düzgün fiziksel terapi, iyileşmenize en üst düzeye çıkarabilir. Fiziksel uğraş gerektirmeyen meslekte çalışanlar 15-20 günde veya daha az bir zamanda işlerine dönebilirler.

Ağır kaldırma veya kuvvetli titreşimli makineleri kontrol etmekle ilgili mesleklerle uğraşanlar geri dönebilmek için cerrahiden sonraki 4-6 hafta beklemek zorunda kalabilirler. Fizik tedavinin iyileşmenizde rolü olabilir.

Komplikasyonlar Mümkün müdür?

Açık diskektomiden kaynaklanabilecek muhtemel komplikasyonlar; kanama, enfeksiyon, omurlar arası kayma, beyin omurilik sıvı sızıntısı, omurgaya yakın atar damarlarda ve toplar damarlarda yaralanma, sinir kökünde veya çevreleyen koruyucu tabakada meydana gelen hasarları içerir. Ayrıca aynı diskte cerrahiden sonra tekrar (nüks) disk hernisi oluşabilir. Tekrarlayan disk hernisi, açık diskektomi sonrası -20 oranında görülebilen durumdur.

Mikrocerrahi ile bu oran %2-3 oranında görülebilen durumdur. Tüm cerrahi yöntemler komplikasyon riski taşır ve tüm riskler hakkında cerrahi girişim öncesi cerrahınızla konuşulmalıdır.

Aşırı kanama, kızarıklık, ameliyat bölgesinde sızıntı, ateş, güçsüzlük, bacaklarda uyuşukluk veya idrarla ilgili problemler belli uyarı işaretleridir.

Endişe verici bir belirtiyle karşılaşırsanız doktorunuza bunu belirtin.

Diskektomi Nasıl Başarılı Olur?

Tıbbi çalışmalar açık diskektomi tedavisini gerektiren durumlarda %80-90 başarı olduğunu göstermiştir. Mikrodiskektomide bu oran %91-99 arasındadır. Çalışmalara göre radiküler ağrıları (bu bacaklara yayılan ağrıdır) olanlar, bel ağrıları şikayetiyle açık diskektomi olanlardan daha fazla yarar görürler.

Etkinliği yükseltmek için, fıtık ameliyatları; ısrarlı, şiddetli kalça ve bacak ağrıları veya güçsüzlükleri yaşayan insanlar için uygundur. Bel ve bacak ağrılarınız bu seviyede değilse ameliyat sizin için tavsiye edilebilir bir yöntem olmayabilir.

O zaman konservatif tedavilerle veya daha az invaziv terapilerle iyi olabilirsiniz. Bel ve bacak ağrılarınız varsa herhangi bir yöntem uygulanmadan önce ağrılarınızla ilgili doktorunuzla konuşup mümkün olan tüm tedavi olasılıklarını değerlendirmelisiniz.

Tedavinin başarısını etkileyen en önemli etkenlerin başında omurga boyunca uzanan kaslarınızın güçlendirilmesi gerekir.

Bel, omur kemikleri arasında yer alan kıkırdak ve yastıkçıklar sayesinde ayakta durma ve hareket imkanı sağlanmaktadır. Bazı durumlarda bu kıkırdak yapıları ve yastıkçıklar aşırı strese maruz kalabilmekte ya da ani hareketler sonucu yıpranabilmektedir. Bu durum şiddetli ağrıları ortaya çıkarmaktadır.

Disklerin ezilmesi ve yıpranma sonucunda dışarı taşması durumuna bel fıtığı denilmektedir. Bel fıtığı problemi, bel ve bacaklarda şiddetli ağrıya sebep olmaktadır.

 Bel fıtığı problemi yaşayan hastaların bazıları; ayakta durmada güçlük, idrar kaçırma, erkek hastalarda erkeklik fonksiyon bozuklukları gibi hayat konforunun bozulması gibi durumlar görülmektedir ve bu hastaların ameliyat edilmesi uygundur.

Bel fıtığı ameliyatı; hastanın mikroskop altında bel bölgesinden 1.2 cm kesi ile girilerek fıtığın tedavi edilmesi işlemidir. Bel fıtığı ameliyatı olan hastaların dikkat etmesi gereken bazı durumlar mevcuttur.

Boyun, sırt ve belde kalan diğer omurlarla ilgili doktorun önerdiği şekilde egzersiz ve jimnastik yapması gerekmektedir. Böylece kemik ve kasların güçlenmesi sağlanarak yeni fıtık problemlerinin önüne geçilmektedir.

Ağır kaldırmaması, ani hareketler yapmaması, fazla kilolarından kurtulma ve kalsiyum takviyesi de önerilmektedir. Aynı zamanda ortopedik yatak kullanımı da tavsiye edilmektedir. Narkozsuz bel fıtığı ameliyatı; epidural anestezi uygulaması ile yapılmaktadır.

Böylece kendinde olan hasta ile uygulama sırasında iletişim kurulabilmektedir.

Bel fıtığı ameliyatı öncesinde hastanın sağlık öyküsü ve genel sağlık durumu değerlendirilmektedir. Fıtığın oluştuğu bölgenin tespiti yapılarak ameliyat planlaması gerçekleştirilmektedir. Bununla birlikte günümüzde bel fıtığı ameliyatı mikro cerrahi yöntemleri ile oldukça konforlu bir şekilde uygulanmaktadır.

Bel fıtığı ameliyatında hastaya genel anestezi uygulaması yapılması tercih edilmemekle birlikte epidural anestezi uygulaması yapılmaktadır. Böylece herhangi bir sinire ya da sinir ucuna müdahale edildiğinde hastadan yardım alınabilecektir. Böylece ameliyat çok daha az riskli ve konforlu geçecektir.

 

Her cerrahi müdahalede olduğu gibi bel fıtığı ameliyatında da birtakım riskler bulunmaktadır. Bu risk faktörlerinin önüne geçilebilmesi adına doktor seçiminin özenli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Aynı zamanda ameliyat sonrasında da gerek enfeksiyon oluşumuna karşı gerekse kanam riskine karşı alınacak önlemlerde doktor reçetesinin dışına çıkılmamalıdır. 

Bel Fıtığı Ameliyatı Öncesi – Sonrası

Bel fıtığı ameliyatı mikro cerrahi yöntemi ile uygulandığında iyileşme süreci oldukça konforlu ve kısa sürmektedir. Aynı zamanda kozmetik açıdan herhangi bir problem yaratmamakla birlikte hasta birkaç gün içerisinde günlük yaşamına devam etmektedir.

Bel fıtığı ameliyatı sonrasında hasta dengeli beslenmeyi ihmal etmemelidir. Özellikle kadın hastaların kalsiyum desteği almaları ve güneş ışığından maksimum düzeyde yararlanmaları gerekmektedir.

Böylece kemik ve eklemleri güçlenecek olan hastanın bel fıtığı probleminin tekrarlama riski düşecektir.

Bel fıtığı ameliyatı sonrasında ihmal edilmemesi gereken bir diğer önemli konu da egzersizdir. Özellikle yüzme kas ve kemiklerin güçlenmesi için uygulanması gereken önemli bir spordur.

Bel fıtığı ameliyatı sonrasında hastanın ağır kaldırmaması, bel bölgesine ani yük bindirmemesi, eğilme, kalkma ya da çömelme gibi hareketleri bilinçli bir şekilde sürdürmesi de problemin tekrar etmemesi açısından büyük önem taşımaktadır.

Bel Fıtığı Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Bel fıtığı ameliyatı her cerrahi uygulama da olduğu gibi birtakım riskler taşımaktadır.

Bel fıtığı omurilik sinirlerine çok yakın bir konumda uygulanması sebebi ile çok dikkatli bir şekilde gerçekleştirilmesi gereken bir operasyondur.

Aksi halde sinirlere zarar verilmesi sonucunda uzuv kaybı ya da işlev kaybı yaşanabilmektedir. Bununla birlikte enfeksiyon, kanama gibi riskler mikro cerrahi yöntemleri ile minimuma indirilmektedir. 

Mikro cerrahi uygulamalarının tamamında ve bel fıtığı ameliyatlarında kullanılan ekipmanların güncel teknoloji ürünü olması ve sterilizasyonunun tamamlanmış olması da gelişebilecek komplikasyonları önleyici niteliktedir.

Bel fıtığı ameliyatı işin ehli eller ile gerçekleştirildiğinde risk faktörleri ortadan kaldırılarak hastanın eski konforlu yaşamına hızlı bir şekilde dönmesi sağlanacaktır.

Bel fıtığı ameliyatının riskleri kısaca şu şekilde maddelere ayrılabilmektedir;

– Anesteziye bağlı riskler

– Pıhtı oluşumu

– Kanama

– Omurilikte zedelenme

– Kalbe bağlı problemler

– Sinir kökünde hasar oluşumu

– Solunum problemleri

– Enfeksiyon riski

 

Источник: //www.dronurkulaksizoglu.com/bel-fitigi-ameliyati

Tam kapalı bel fıtığı ameliyatı

Bel Fıtığı Ameliyatı

Tam kapalı ameliyat tekniği, Bel fıtığı, patlamış bel fıtığı, foraminal dar kanal gibi bel ve bacak ağrısına sebep olan hastalıkların tedavisinde kullanılan, çok az doku hasarı (minimal invaziv) prensibine dayalı bir cerrahi yöntemdir. Endoskopi (kamera) sisteminin gireceği büyüklükte (0.

6 cm) bir cilt kesisisinden endoskop, adele ve dokuları kesmeden sadece sıyırarak anatomik boşluklardan ilerletilir ve fıtıklaşmış disk çıkarılır.

Diğer tekniklerden farklı olarak adele, kemik ve bağ dokusuna hasar verilmediğinden ameliyat sonrası ağrı çok az, iyileşme ve normal yaşantıya dönüş süresi kısadır.

Tam kapalı fıtık operasyonu illüstrasyonu

Geçmişten günümüze Tam kapalı bel fıtığı operasyonu

Bel fıtığının cerrahi tedavisinin tarihçesi çok eskilere dayanmaktadır ve raporlanan ilk bel fıtığı cerrahisi 1929 da yapılmıştır.

Alınan iyi sonuçların yanında oluşan komplikasyon ve başarısız sonuçları engelleyebilmek için çeşitli çalışmalar yapılmış ve dokuya saygılı olunması ve sağlam dokuya verilen hasarın azaltılmasının en önemli etken olduğu görüşü kabul görmüştür.

1970 yılların sonunda mikroskop kullanılarak az doku hasarı yaratmak, bel fıtığı cerrahisinde daha iyi sonuçlar alınmasına sebep olmuştur. 1990 lı yılların sonunda bugün de kullandığımız kapalı (endoskopik) bel fıtığı ameliyatı tanımlanmış ve doku hasarının en az olduğu etkin cerrahi yöntem olarak kabul görmeye başlamıştır.

Özellikle Amerika, Güney Kore, Almanya ve Çin de kullanılmaya başlanmış 2016 yılında ISESS (Uluslararası Endoskopik Disk Cerrahisi Derneği) Çin’de Doç Dr Oğuz Karaeminoğulları’nın da katılımıyla kurulmuştur. Dünyada ve ülkemizde sınırlı cerrah tarafından uygulanmakta olan teknik, hastaya sunduğu avantajlar dolayısı ile hızla gelişmektedir.

Hangi Hastalara Tam Kapalı Ameliyat Uygulanabilir?

Tam kapalı bel fıtığı ameliyatı, fıtıkların %90’ında uygulanabilir.  İleri yaşta ve ciddi kireçlenme ve dar kanalı olan hastalar bu teknik için uygun değildir.

Tekrarlayan Fıtıklarda Tam Kapalı Teknik Uygulanabilir mi?

Daha önce klasik yada mikroskopik bel fıtığı ameliyatı olan hastalarda fıtığın tekrarlaması durumunda oluşan iyileşme dokusu ve yapışıklıklar sebebiyle ikinci cerrahiyi aynı teknikle uygulamak zor olabilmektedir. Tam kapalı bel fıtığı ameliyatı farklı bir yolla yapıldığından önceki cerrahinin zorlukları ile karşılaşılmaz ve yeni bir fıtık kadar rahat uygulanabilir.

Kilolu Hastalarda Uygulanabilir Mi?

Aşırı kilolu hastalarda mikroskopik cerrahi zorluklar getirebilmekteyken, tam kapalı bel fıtığında kamera sistemi kullanıldığında kilo bir sorun yaratmamaktadır. Hatta özellikle aşırı kilolu hastalarda tam kapalı yöntemin kullanılması avantajlıdır.

Tam Kapalı Bel Fıtığı Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

Kapalı Bel Fıtığı Ameliyatı: Hazırlık ve Radyolojik Görüntüler

Tam kapalı bel fıtığı ameliyatında yüksek teknolojik cihazlar kullanılır. Lokal anestezi altında uygulayan cerrahlar, sinir dokusuna dokununca hastanın vereceği tepki dolayısı ile lokal anesteziyi güvenli bulmaktadırlar.

Dr Karaeminoğulları ve özellikle Almanyadaki bazı cerrahlar özellikli bir genel anestezi kullanılarak bu ameliyatı gerçekleştirmektedirler.

Böylece hasta, ameliyatın hiç bir döneminde ağrı duymamakta ve sinir dokusu anestezize edilmediğinden dokunulduğunda adele hareketi gözlemlenmekte ve güvenlikten de taviz verilmemiş olmaktadır.

Tam kapalı bel fıtığı ameliyatı ameliyathanede, radyolojik ve endoskopik görünteleme cihazları kullanılarak uygulanır. Hasta yüzüstü pozisyonda özel bir masada ameliyat edilir. Önce radyolojik görüntüle altında arka – yandan bir iğne ile diske girilir.

Indigo Carmin denilen bir boya ile disk boyanır ve sırasıyla obturator ve çalışma kanülü diske yerleştirilir. Çalışma kanulünden kamera (Endoskop) ilerletilerek kamerada bulunan kanal içinden özel aletlerle ameliyat tamamlanır.

Ameliyat süresi tipik bir vakada 45 dakikadır.

Tam Kapalı Bel Fıtığı Ameliyatının Diğer Cerrahi Yöntemlere Avantajları Nelerdir?

Diğer tüm cerrahilerde fıtığa ulaşmak için kas, bağ ve kemik dokuya hasar verilirken, tam kapalı bel fıtığı ameliyatında tüm cerrahi işlem bir kamera sisteminin var olan anatomik boşluklardan ilerletilmesi ile gerçekleştirildiğnden bu dokulara hasar verilmez. Hastanın iyileşmesi çok daha hızlı olur.

Bel Fıtığı Ameliyatı Sonrası Oluşabilen Yapışıklık Tam Kapalı Ameliyat Sonrası Görülür Mü ?

Diğer cerrahilerde ciddi bir sorun olan ameliyat sonrası oluşan yapışık, başarı ile uygulanmış cerrahilerde bile %15 oranında görülebilir. Hasta ameliyat sonrası erken dönemde son derece rahatken zamanla fıtık geliştiği dönemdeki ağrı yakınmaları yineler. Tam kapalı bel fıtığı ameliyatı sonrası yapışıklık lietratürde son derece nadir olup sadece birkaç vaka ile sınırlıdır.

Tam Kapalı Bel Fıtığı Ameliyatı Sonrası :

Bel Fıtığı MR Görüntüsü : Ameliyat Öncesi ve Sonrası (fıtık tamamen çıkarılmış)

Hasta ameliyattan sonra çok ağrı duymaz ve 2 saat sonra yürütülür. Aynı gün yada özellikle şehir dışından gelen hastalar ertesi gün taburcu edilir. Hastalar 2-4 gün içinde normal yaşantısına, 1-3 haftada işlerine dönerler. Üçüncü haftadan sonra yüzme gibi hafif sporlara başlanır.

SIKÇA SORULAN SORULAR:

 • Tam kapalı bel fıtığı ameliyatı ile mikroskopik bel fıtığı ameliyatı arasındaki fark nedir?

Halk arasında mikroskop ile yapılan ameliyat için de ‘’kapalı, yarı kapalı ‘’ gibi tanımlamalar kullanılsa da iki teknik birbirinden tamamen farklıdır.

Mikroskopik teknik tam arkadan belin ortasından kesilerek yapılırken tam kapalı teknik ortadan değil belimizin yanından sadece kalem kalınlığında kesi ile yapılır. Asıl önemli fark kesiden sonra ortaya çıkar.

Mikroskop ile yapılan teknikte kas, kemik ve bağ dokusuna bir miktar hasar verilirken, tam kapalı teknikte vücutta var olan anatomik boşluklardan ilerlenerek fıtık çıkarılır.

 • Hangi hastalarda tam kapalı bel fıtığı ameliyatı seçilir ?

Bel fıtığı olan ve ameliyat gereken hastaların %90’ında tam kapalı bel fıtığı ameliyatı uygulanabilir. Daha önce açık ameliyat olmuş, kilolu, genel sağlık sorunları olan ve özellikle hızla iş yaşantısına dönmek isteyen hastalarda tam kapalı bel fıtığı ameliyatı iyi bir seçenektir.

 • Her bel fıtığı tam kapalı yöntemle tedavi edilebilir mi ?

Bel fıtıklarının büyük bölümü tam kapalı yöntemle tedavi edilebilir. Fıtığın çok büyük olduğu ve kanalı tama yakın kapattığı Kauda Equina durumunda açık cerrahi daha iyi bir seçenektir. Yine bel fıtığına belde kayma eşlik ediyor ve vidalama gerekiyor is açık cerrahi seçilir.

 • Bel fıtığı tedavisinde en son teknik nedir ?

Bel fıtığı ameliyatı ilk kez 1920’li yıllarda yapılmış daha sonra 1970’li yıllarda bugün de sıklıkla uygulanan mikroskopik bel fıtığı ameliyatı tanımlanmıştır. 1990’lı yılların sonunda ise bugün artık giderek yaygınlaşan endoskopik (tam kapalı) bel fıtığı ameliyat tekniği tanımlanmıştır.

 • Patlamış fıtığın tedavi seçenekleri nelerdir ?

Patlamış fıtıkta disk içeri diski çevreleyen kalın zarın yırtılmasıyla çıkmış ve omuriliğe ve sinirler baskı yapıyordur. Her patlamış fıtık cerrahi tedavi gerektirmez.

Baskının miktarı, sinirde oluşmuş olan hasar ( güç kaybı yada uyuşma ) durumuna göre doktorunuz tedavi seçeneğini belirleyecektir.

Bazı hastalarda ilaç tedavisi, fizik tedavi ve girişimsel ağrı tedavileri yeterli olabilecekken, bazı hastalarda cerrahi tedavi gerekir.

 • Patlamış fıtığın ameliyatsız tedavisi mümkün müdür ?

Kesinlikle mümkündür. Doğru hasta seçimi ile ameliyatsız tedavi seçenekleri  son derece başarılı olabilmektedir. Cerrahi gereken hastanın ameliyatsız tedavisi ise çok ciddi sorunlar yaratabilir.

 • Bel fıtığında neden bacak ağrısı olur ?

Diski çevreleyen kalın zarın yırtılması ile disk içeriğinin dışarı çıkması ( diş macunun sıkılması ile macunun dışarı çıkmasına benzer) bel fıtığıdır. Dışarı çıkan içerik bacağa giden sinirlere baskı uyguladığından bacak ağrısı belirgin olur hatta baskı çok ise bacak siniri çalışmaz ve felç tablosu oluşur

 • Bel ağrısı bel fıtığı habercisi midir ?

Bel ağrısı her zaman bel fıtığı habercisi olmayabilir. Bel ağrılarının çoğu kas ağrısıdır ve zorlama ile olur, kendiliğinden geçer. Disklerin yaşlanması da bel ağrısına sebep olur ancak disk fıtıklaşmamış olabilir. Bel fıtığında tipik tabloda bel ağrısı olur daha sonra fıtık patlayınca bel ağrısı geçer ancak ciddi bacak ağrısı oluşur.

 • Bel fıtığı başlangıcı ne demektir ?

Disk bozulmuş ancak diski kaplayan zar henüz tam yırtılmamış ve disk içeriği taşmamıştır. Zar sadece kabarmış ve bu kabarıklık sinir dokusuna dokunuyordur.

 • Bel fıtığının ameliyatsız tedavisi var mı ?

Bel fıtıklarının büyük bölümü ameliyatsız tedavi edilmelidir.  Özellikle ciddi fıtıklaşmanın olmadığı hastalarda ilaç tedavisi ve istirahat işe yarayabilir. Uzun süreli yatak istirahatı artık önerilmez ve faydası gösterilmemiştir. Fizik tedavi, yine seçilmiş hastalarda işe yarar.

Masaj, manuel terapi gibi yöntemler için iki kere düşünülmesi gerekir. Hekim kontrolünde olmayan yöntemlerde ciddi risk vardır.

Cerrahi gerekmeyen ancak diğer ameliyatsız tedavilerin başarısız olduğu, ciddi ağrısı olan hastalarda epidural steroid uygulamaları gibi girişimsel ağrı tedavileri ile başarılı sonuçlar elde edilebilir.

 • Kanal darlığı ve bel fıtığı aynı şey mi ?

Kanal darlığı ile bel fıtığı çok farklı tablolardır. Bulguları bezeyebilse de kanal darlığı omurga da kireçlenmenin de eşlik ettiği ileri yaş hastalığıdır ve tedavi seçenekleri çok farklıdır.

 • Bel fıtığı ameliyatı riskli mi ?

Hemen tüm ameliyatlarda olduğu gibi bel fıtığı ameliyatının da riskleri vardır ancak bugün gelinen cerrahi deneyim ve teknolojik gelişme ile bu riskler çok azaltılmıştır.

Klasik cerrahide enfeksiyon ve yapışıklık riskleri öncelere göre çok ciddi azalmış ancak halen vardır. Kapalı cerrahide bu riskler çok daha aza indirgenmiştir.

Bel fıtığı ameliyatı sonrası teknikten bağımsız olarak özellikle ilk 3 ayda %5 gibi bir oranda tekrarlama riski vardır.

 • Kapalı bel fıtığı ameliyatı riskli mi ?

Bazen hastalar kapalı ameliyatın görmede anlamına geldiğini düşünse de kapalı teknikte kamera kullanılır ve işlem yapılırken sinir dokuları büyütme altında son derece kontrollü olarak ameliyat gerçekleştirilir.

 • Kapalı bel fıtığı ameliyatı sonrası yaşam nasıl olmalıdır ?

Kapalı bel fıtığı ameliyatında dokulara hasar verilmediğinden iyileşme hızlı olur. Hasta genellikle aynı gün taburcu olur ve normal yaşantısına döner. Yatak istirahatı gerekmez.

Disklerde basınç arttığında uzun oturmalardan kaçınılmalı, ani eğilmelerden ağır kaldırmaktan ve bele döndürme hareketlerinden uzak durmalıyız.

Egzersizlere 3 haftada başlanır doktorunuz bu konuda hastadan hastaya farklı programlar planlar.

 • Bel fıtığı ameliyatı sonrası nelere dikkat etmeliyim ?

Diski saran zarın yırtılması ile bel fıtığı oluştuğundan,  ameliyat sonrası ağrınız ortadan kalksa da aslında disk yapınız bozulmuş demektir. Bel sağlığınıza ömür boyu dikkat etmeniz gerekir. Bunun için düzenli egzersiz, fazla kilolardan kurtulma, bele aşırı yüklenmelerden kaçınma, sigaradan uzak durma son derece önemlidir. Bel fıtığınız aynı seviyeden yada farklı seviyeden tekrar edebilir.

 • Bel fıtığı ameliyatı sonrası fizik tedavi gerekir mi ?

Özellikle mikroskopik cerrahi sırasında adaleler bir miktar hasarlandığından fizik tedavi eklenmesinde yarar vardır. Fizik tedavi sırasında ömür boyu bel adelelerinizi güçlü tutacak basit birkaç egzersizi hayatınıza sokmanız konusunda doktorunuz önerilerde bulunacaktır.

 • Bel fıtığı ameliyatı sonrası cinsel yaşam nasıl etkilenir ?

Bel ağrısı ve bel fıtığı hastalarında cinsel isteksizlik sık görülen bir problemdir ve ameliyat sonrası düzelir.

  Mikroskopik cerrahide kas dokusu, kemik ve bağ dokusu bir miktar hasarlandığından, doktorunuz cinsel yaşamı 4-6 hafta kısıtlayabilir.

Tam kapalı bel fıtığı ameliyatı sonrası yara çok küçük olduğundan ve kas hasarı olmadığından genellikle hızlı iyileşme gerçekleşir  ve doktorunuz 2 hafta içine cinsel yaşamınıza dönmenize izin verir.

 • Tam kapalı bel fıtığı ameliyatı sonrası ağrım ne zaman geçer ?

Tam kapalı bel fıtığı ameliyatı sonrası ağrı anesteziden uyanınca geçmiş olur. Sadece ameliyat yerinizde ağrı kesicilere hemen yanıt veren hafif bir ağrı olabilir.

3-5 günün sonunda her hangi bir ağrınızın kalmaması beklenir.  Ciddi bası olan hastalarda dönem dönem elektrik çarpar gibi bir ağrı olur, sinir iyileşmesi sırasında olağan bir bulgudur.

Ciddi olması durumunda mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir.

 • Tam kapalı bel fıtığı ameliyatı lokal anestezi ile yapılabilir mi ?

Tam kapalı bel fıtığı ameliyatının en önemli özelliklerinden bir tanesi son derece küçük bir kesiden yapılmasıdır. Lokal anestezi ile yapılabilir ve özellikle uzak doğu ülkelerinde bu teknik tamamen lokal anestezi ile uygulanır.

Ben ve Almanyada bazı cerrahlar özellikli bir genel anestezi kullanarak bu ameliyatı gerçekleştiriyoruz.

Kullanılan genel anestezi yüzeyel olduğundan güvenlikten taviz verilmemiş olmakta ve hasta da lokal anestezinin aksine hiç ağrı duymamaktadır.

 • Bel fıtığı ameliyatında en iyi teknik hangisidir ?

Bel fıtığı cerrahisinde teknikten bağımsız olarak ağrı gidermede başarı oranları %95’in üstündedir.

Diğer tüm cerrahilerde olduğu gibi bel fıtığı ameliyatında da hedef normal dokuya zarar vermeden ameliyatın gerçekleştirilmesidir. Böylece iyileşme ve normal yaşantıya dönüş hızlı olabilecektir.

Tam kapalı bel fıtığı ameliyatı, bel fıtığı tedavisinde, doku hasarının azaltıldığı cerrahi tekniktir

Источник: //oguzkaraeminogullari.com/tam-kapali-bel-fitigi-ameliyati/

Bel Fıtığı Ameliyatı Sonrası

Bel Fıtığı Ameliyatı

Bel fıtığının ilk ve orta safhalarında alınan tedbirler; istirahatler, ilaç ve fizik tedavi süreçleri işe yaramamış; bel fıtığı son safhaya gelmiş ve kişi günlük hayatını sürdüremez durumdaysa tek çözüm yolu bel fıtığı ameliyatıdır. Bel fıtığı ameliyatları hastalık seviyesi ve diskin hasar oranına bağlı olarak farklı yöntemlerde yapılmaktadır. Açık ve kapalı ameliyat yapılabilir ancak bunun kararı cerraha aittir. 

Bel fıtığı ameliyatıyla fıtık dokusu çıkarılır, temizlenir ve baskı yaptığı sinir dokusu rahatlatılır. Gelişen teknoloji ile birlikte ameliyatların başarı oranı oldukça yüksektir. Hasta günlük hayatına eskiye oranla çok daha hızlı dönebilir ve hayat kalitesi yükselir. 

Bel Fıtığı Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bel fıtığı ameliyatı olan kişilerin dikkat etmesi gereken bir çok unsur vardır. Doktorlar genel olarak bunu yaşam standardını değiştirmek olduğunun altını çizerler. Bel Fıtığı ameliyatı sonrası hastaların eski yaşantılarında yaptıkları yanlışları tekrar etmemeleri en genel söylemdir.

Fıtığın tekrarlamaması, yeni bölgelerde fıtık oluşmaması ve kişinin sağlıklı olması için uyması gereken bazı kurallar vardır. Bel fıtığı ameliyatından  yaklaşık 1 hafta sonra hasta, günlük hayatına dönmeye başlar. Ancak çalışmaya başlaması için yaklaşık bir ay geçmesi gerekir. Kişi ağır aktivite gerektiren bir iş yapıyorsa dinlenme süreci 45 güne uzayabilir. 

 • Hasta hastaneden taburcu olduğunun ertesi günü yavaş yavaş yürümeye başlar. Yürürken yardım eden bir kişi ile yürünmesi önemlidir. Bel Fıtığı ameliyatından 7 gün sonra kısa mesafe yürüyüşlerine başlanmalı, her gün 5’er dakika yürüyüş sürenizi uzatmalısınız.
 • Bel Fıtığı ameliyatı sonrası uzun bir dönem istirahat eden hasta kilosuna dikkat etmelidir. Kilo almamaya kesinlikle özen göstermelidir. Sağlıklı beslenmeli, ameliyattan 1-2 ay sonra doktorun önerdiği bel fıtığı hareketlerini yapmaya başlamalıdır. Bu egzersizler hem omurlar için hem de kasların güçlenmesi için çok önemlidir. Kasların gelişmesi vücudun yükünün tamamen omurlara kalmasını engeller, kaslar geliştikçe yük omurlar ve adaleler arasında paylaşılır. Boyun kaslarını, sırt, bel ve karın kaslarını güçlendirici egzersizleri hayatınıza kalıcı olarak sokmanız gerekir. Böylece bel fıtığının tekrarlanma riskini de azaltmış olursunuz.
 • Bel Fıtığı ameliyatı sonrası vitamin ve kalsiyum destekleri alınmalıdır.
 • Ameliyattan sonra ağırlık kaldırılmamalıdır. Eğilip kalkarken doğru tekniklerin uygulanmasına önem verilmelidir. Otururken ve kalkarken ani hareketlerden kaçınılmalıdır. Kontrollü hareket edilmelidir.
 • Bel Fıtığı ameliyatı sonrası hapşırırken dikkatli olunmalıdır.
 • Bel Fıtığı ameliyatı sonrası genellikle oturmak çok önerilmez ancak oturulması gereken durumlarda sırt destekleri kullanılmalıdır.
 • Hastanın ameliyattan sonra yatak seçimine ekstra dikkat etmesi gerekir. Ortopedik yatak tercih edilmelidir.
 • Bel Fıtığı ameliyatı sonrası hasta merdiven inip çıkarken hasta dikkatli olmalıdır. Önce bir adım atmalı, sonra diğer ayağını ilk adım attığı ayağın yanına getirerek, basamaklarda teker teker ilerlemelidir.
 • Kişi ameliyattan en az 6-7 gün sonra duş almalıdır. 
 • Hasta ameliyat sonrasında ayakkabı seçimine de özen göstermelidir. Yüksek topuklu ya da dümdüz ayakkabılar giymemelidir. Ortopedik ayakkabıların tercih edilmesinin faydası vardır. 
 • Bel Fıtığı ameliyatı sonrası dönemde kabız olmamaya çalışılmalıdır. Bunun için lifli gıdalar tüketilmeli ve bol su içilmelidir. 
 • Bel Fıtığı ameliyatı sonrası iyileşme görülmüyorsa, yüksek ateş varsa, hastada hassasiyet ve güçsüzlük devam ediyorsa mutlaka doktora görünmelidir. 

Bel Fıtığı Ameliyatı Sonrası Ağrılar Ne Zaman Geçer? 

Bel fıtığı ameliyatlarının başarı yüzdeleri oldukça yüksektir. Gelişen teknoloji sayesinde kapalı ameliyatların yapılmaya başlanmasıyla ameliyat sonrası ağrılarda çok büyük bir azalma vardır. Ameliyattan sonraki ağrılar erken dönem ve geç dönem ağrıları olmak üzere genel anlamda ikiye ayrılır.

Bel fıtığı ameliyatı sonrası erken dönem ağrıları:. Ameliyatı yapan cerrahın hassas çalışıp çalışmamasına  ve uygulanan ameliyat tekniğine bağlı olarak görülen ağrılardır.

Eğer cerrah hassas çalışmışsa ya da laparoskopik yöntem kullanılmışsa bel ve bacak bölgelerinde erken dönem ağrıları 3- 4 gün kadar devam edebilir.

Hasta ameliyattan sonra düşük dozda ağrı kesiciler kullanarak bu ağrıların önüne geçebilmektedir. 

Bel fıtığı ameliyatı sonrası geç dönem ağrıları:  Ameliyat sonrası ağrı 1 haftadan fazla sürüyorsa hastanın doktor kontrolüne gitmesi gerekmektedir.

Ameliyat sırasında sinir dokularının zarar görmesiyle oluşan kronik ağrıları; başarısız bel sendromu olarak da tanımlanabilmektedir.

Ameliyat bölgesinde bir çok sinir bulunur ve bel fıtığı ameliyatı sırasında sinir dokularına baskı olursa kronik ağrılar başlayabilir.

Sinir sıkışmasına bağlı kronik ağrılarda hasta his azalması, his kaybı ve aşırı hassasiyet şikayetleri ile doktora gider. Bu tip ağrılar kısa sürelidir, gelir geçer fakat bitmez ve oldukça kuvvetlidir.

Eğer kronik ağrının sebebi sinir sıkışması değil, ameliyat sırasında yapılan yamaya bağlı ise, bu ağrılar süreklidir ancak sinir sıkışmasındaki kadar kuvvetli değildir.

Kronik ağrıların oluşamaması adına kapalı cerrahi yöntemin uygulanması, kullanılan yamanın cinsi ve bölgeye nasıl yerleştirildiği önem taşır. 

Bel Fıtığı Ameliyatı Sonrası Cinsellik

Bel fıtığı ileri safhalarda iktidarsızlık yaptığı için cinsel yaşamı kötü yönde etkiler. Ancak ameliyattan sonra eğer iktidarsızlığın tek sebebi fıtık ise, bu sorun ortadan kalkmış olur.

Bel Fıtığı ameliyatı sonrası cinsel hayatın ne zaman başlaması gerektiği ile ilgili genel geçer bir süre sınırlaması bulunmamaktadır. Ancak genel kanı ilk bir hafta cinsel aktivitelerden uzak kalınması gerektiği yönündedir.   

Bu zaman dilimi bel fıtığı operasyonunun ağırlığına göre de şekillenir. Eğer çok ağır bir operasyon geçtiyse ve ameliyat bölgelerinde hasarlar oluştuysa 4 haftalık bir bekleme yerinde olacaktır. Ameliyattan sonra yorucu cinsel aktiviteler çok tercih edilmemelidir.

Bel fıtığı nedir, bel fıtığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında yazılmış makalemiz de ilginizi çekebilir.

Источник: //www.safahastanesi.com.tr/saglik-kosesi/Bel-Fitigi-Ameliyati-Sonrasi

Bel Fıtığı Ameliyatı | İstanbul

Bel Fıtığı Ameliyatı

Anasayfa  >  Hastalıklar  >  Bel Fıtığı Ameliyatı

​​

İki farklı teknik bel fıtığı ameliyatlarında kullanılır. Birisi mikrocerrahi diğeri ise endoskopik tekniktir.

Mikrocerrahi ile yapılan bel fıtığı ameliyatlarının temel özelliği mikroskop kullanılarak yapılmasıdır.

Mikrocerrahi yöntemde genel anestezi ile yapılır. Hasta yüzükoyun yatırılır. Bel hafifçe bükülür. Belin ortasına uygun seviye belirlenerek  2-3 cm. lik bir cilt kesisi yapılır. Bel kasları kemikten ayrılarak sıyrılır.

  Bir miktar kemik alınarak  cerrahın çalışabileceği bir alan açılır. Cerrahi alana mikroskop getirilir. Mikroskop cerrahi alanı büyütmede bize yardımcı olur. Sarı renkli flavum dediğimiz bağ alındıktan sonra sinir kökü orta hatta doğru kenara çekilir.

Sinire baskı yapan parça bulunarak cerrahi aletlerle çıkartılır. Sinirin üzerindeki baskının azaltılması yeterlidir. İyi bir cerrahi sonrası ağrı seviyesi büyük oranda azalır. Kuvvet kaybındaki düzelme süreci ise biraz zaman alabilir.

Aşağıdaki videoda, mikrocerrahi teknikle yapılan bir bel fıtığı ameliyatını izleyebilirsiniz.

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Bunama Ve Alzheimer
Bunama Ve Alzheimer
Bel Kayması
Bel Kayması