Bel Fıtığı Ameliyatları

içerik

Kapalı endoskopik bel fıtığı ameliyatı (KEBFA)

Bel Fıtığı Ameliyatları

Kapalı Endoskopik Bel Fıtığı Ameliyatına (KEBFA) aynı zamanda “Artroskopik bel fıtığı ameliyatı” adı da verilmektedir. Ameliyat prensipleri diz artroskopisiyle aynıdır. KEBFA bel fıtığı nedeniyle ameliyat olması gereken tüm hastalara uygulanabilir. Ülkemizde yalnız merkezimizde rutin olarak yapılan bu ameliyat dünyada büyük yaygınlık kazanmıştır.

ABD, Kore ve Almanya bu tekniğin ilk olarak uygulandığı ve geliştirildiği ülkelerdir. Ameliyat iki farklı teknikle yapılmaktadır. Merkezimizde her iki teknik de hastanın gereksinimine göre uygulanabilmektedir.

Ameliyatın uygulanabilmesi için özel endoskopik cerrahi aletler ve uygulayacak cerrahın bu konuda eğitimli ve uluslararası sertifika sahibi olması gereklidir.

Hangi hastalara uygulanabilir?

KEBFA bel fıtığı nedeniyle ameliyat olması gereken tüm hastalara uygulanabilir.

Ancak bel fıtığının yanısıra hastada bel omurlarının kayması, kanal darlığı gibi ilave durumlar var ve bunların da düzeltilmesi gerekiyorsa o zaman KEBFA yerine mikrocerrahi yapılması gereklidir. Her yaş grubuna uygulanabilir.

Özellikle yaşlı ve diabet, hipertansiyon gibi yandaş hastalığı olan hastalarda ameliyat sonrası iyileşme süresinin çok kısa olması büyük avantaj sağlamaktadır.

Mikrocerrahi sonrası nüks gelişen hastalarda ikinci ameliyatlarda ameliyat bölgesindeki yapışıklıklar nedeniyle komplikasyon riski yüksektir. KEBFA ise nüks nedeniyle ikinci kez ameliyat olması gereken tüm hastalarda güvenle uygulanabilir.

Cerrahi teknik

Sadece girişim yeri açısından farkı olan iki ayrı teknik vardır. Posterior interlaminar girişimde bel bölgesinin tam ortasından, posterolateral transforaminal girişim-de bel bölgesinin yan tarafından cilt kesisi yapılır.

İki tekniğin ana farkı girişim yerleri ve girişim sırasında endoskobun geçtiği vücut alanlarıdır. Her iki teknikte de 0.5 (yarım) santimetrelik bir cilt kesisi yapılır. Bu kesiden radyolojik kontrol altında 4 mm çapındaki endoskop fıtıklaşmış bölgeye sokulur. Ardından sisteme endoskopi ünitesi bağlanır.

Endoskop içinden tıpkı diz artroskopisinde olduğu gibi sürekli fizyolojik serum verilir ve verilen serum ameliyat alanının net görülmesini sağlayarak dışarı çıkar. Endoskop içinde girilen bölgeyi aydınlatan bir ışık kaynağı, görüntüyü kaydeden bir kamera ve içinden aletlerin geçmesini sağlayan bir kanal vardır.

Cerrah endoskobun içindeki kamera aracılığıyla ekrandan omuriliği, sinirleri ve fıtıklaşmış diski görerek fıtıklaşmış diski özel aletlerle çıkartır. Diskin tümü bozulmamışsa sadece fıtıklaşmış ve bozulmuş bölüm çıkartılır. Kalan bölüm ise özel radyofrekans aletiyle yakılarak sağlamlaştırılır.

Böylece kalan diskin fonksiyonlarının devam etmesi sağlanmış olur.

Avantajları

Ameliyat 0.5 cm lik bir kesiden yapılır. Kas ve kemik dokularda herhangi bir uygulama yapılmadığı için ameliyat sonrası erken dönemde bel ağrısı yoktur ve hasta aynı gün taburcu olabilir. Ameliyat sonrası iyileşme dönemi çok kısadır.

Mikrocerrahi ameliyatlarında kemik ve bağ dokusunun çıkartıldığı alanlarda kasların omurilik zarına yapışması sonucu ortaya çıkan ameliyat sonrası kronik bel ağrıları görülmez.

Yandan yapılan girişim (posterolateral transforaminal) hasta arzu ederse lokal anestezi ile yapılabilir.
Mikrocerrahi sonrası nüks eden hastalarda emniyetle uygulanabilir.

Dezavantajları

Deneyimli ve gerekli eğitimlerden geçerek sertifika almış cerrahlar tarafından yapılabilir.Ameliyat için pahalı ve yüksek teknoloji gerektiren ekipmanların kullanılması gereklidir.

Bel fıtığının yanısıra kanal darlığı ya da omur kayması olan hastalarda uygulanamaz.

Ameliyat günü

Hasta ameliyathaneden odasına döndükten sonra 2 saat süreyle istirahat ettirilip ayağa kaldırılır.Hasta arzu ederse ameliyat sonrası 4. saatten itibaren evine gidebilir. Ameliyat gününde sadece tuvalete gitmek üzere ayağa kalkmasına izin verilir. Baş dönmesi ihtimaline karşı hastanın yanında bir eşlik eden olmalıdır.

Akşam yemeğini oturarak yiyebilir.

Ameliyat sonrası 1. hafta

2-3 gün süreyle evde kalması tavsiye edilir. Ameliyattan 2-3 gün sonra işine dönebilir.

Ağır yük altında çalışması gerekenler ameliyattan 3-4 hafta sonra işine başlayabilir.

Ameliyat sonrası 2. hafta

Hasta germe egzersizlerine başlar.Hastanın yarası hekim tarafından kontrol edilir ve durumuna ilişkin bilgi verecek bir testi doldurması istenir.

Araba kullanabilir.

Ameliyat sonrası 3. hafta

Hasta karın ve bel kaslarını güçlendirici egzersizlere başlar.

Sık sorulan sorular ve cevapları

Endoskopik ameliyat her hastaya uygulanabilir mi?

Hastanın bel fıtığı olması şartıyla her hastaya uygulanabilir. Sadece omur kayması nedeniyle vida ve plakla enstrümentasyon gereken ve kanal darlığı nedeniyle kanal genişletme ameliyatı gerektiren hastalara uygulanmaz.

Neden iki farklı teknik kullanılmaktadır?

Belin yan tarafından girişimle uygulanan transforaminal teknik yaygın olarak kullanılan tekniktir. Ancak kalça kemiğinin normalden yukarıda olduğu hastalarda özellikle L5-S1 mesafesi için transforaminal yolu kullanmak olanaksız olabilir. Bu durumda belin ortasından kesiyle interlaminar teknik kullanılmaktadır.

İki teknik arasında ne fark vardır?

Girişim yeri dışında transforaminal teknik arzu eden hastalarda ya da kalp, böbrek hastalıkları gibi nedenlerle anestezi alması sakıncalı hastalarda lokal anestezi ile uygulanabilir. İnterlaminar teknik ise sadece genel anestezi altında uygulanabilir.

Endoskopik ameliyatlardan sonra hastanede yatış süresi ne kadardır?

Hastaların aksine arzusu yoksa ameliyattan sonra 4. saatte taburcu olabilirler.

Ameliyattan sonra aynı yerde bel fıtığının nüksetme şansı var mıdır?

Bel fıtığı ameliyatı dünyada 3 farklı yöntemle uygulanmaktadır. Açık cerrahi, mikrocerrahi/mikroendoskopik cerrahi ve tam kapalı endoskopik cerrahi. Her 3 yöntemde de ameliyat edilen binlerce hastada ameliyat sonrasında ortalama %5 oranında ameliyat mesafesinde nüks olduğu saptanmıştır.

Hangi yöntem uygulanırsa uygulansın nüks oranı değişmemektedir. Ancak diğer yöntemlerde nüks eden hastalarda yeni ameliyatta komplikasyon oluşma riski endoskopik ameliyatlara göre daha yüksektir.

Bu nedenle endoskopik ameliyatta nüks gelişse bile ikinci ameliyatın komplikasyon riski yok denecek kadar azdır.

Ayrıca mikrocerrahi ya da açık cerrahi sonrası nüks eden hastalarda da endoskopik girişim güvenle uygulanabilir.

Источник: https://www.florence.com.tr/kapali-endoskopik-bel-fitigi-ameliyati-kebfa

Bel Fıtığı Ameliyatında Nelere Dikkat Edilmeli

Bel Fıtığı Ameliyatları

Yetişkinlik dönemine giren kişilerin hemen hemen hepsinde görülen bir rahatsızlık olarak bilinen bel fıtığı hareket kabiliyetlerinde azalma sorununu ortaya çıkarmaktadır. Tamamen hareketsiz kalmaktan ve spor yapmamaktan kaynaklı olarak ortaya çıkan söz konusu rahatsızlıktan birçok insan şikâyet etmekte ve çözüm yolları aramaktadır.

Çözüm yolları arasında rehabilitasyon tedavisi ile beraber ameliyat olarak bilinir fakat cerrahi müdahaleler en son çare olarak görülmektedir.

Fizik tedavi ve rehabilitasyonun pek fazla fayda sağlamadığı durumlarda bel fıtığı ameliyatı önerilmekte olup; bu konuda son olarak mikro cerrahi yöntemi kullanılmakta ve büyük oranda olumlu bir tedavi yöntemi olarak dikkat çekmektedir.

Bel fıtığı sadece hareketsizlikten kaynaklı olarak değil aynı zamanda da psikolojik olarak da ortaya çıkan bir rahatsızlık türü olarak bilinmektedir. Omurga kemikleri arasına sıkışan sinirlerin hareket kabiliyetini engellemesi heyecan ve stres gibi duygular yaşandığı anlarda da kendini gösterebilmektedir.

Negatif duygular içerisinde olunan anlar vücut kaslarında bir gerilme yaşanacak olup, ani bir hareket ile bel fıtığı rahatsızlığına sebebiyet verecektir.

Bel fıtığı şikayeti ile doktora gitmek bu durumda yapılabilecek olan en iyi çözüm yoludur ve erken müdahale ile ilerlemeden ameliyata gerek kalmadan halledilebilmektedir.

Bel fıtığı nedenleri arasında yer alan psikolojik sebepler çoğu vakanın sebebi olarak bilinmektedir.

İlginizi çekebilir :  Cinsel Bölgede Çıkan Et Benleri

Bel Fıtığı Ameliyatı Öncesinde Yapılması Gerekenler

Bel fıtığı hastalığından şikayetçi olan kişiler; ilk evrede gereken rehabilitasyon seanslarından herhangi bir fayda görmedikleri anlarda cerrahi müdahale gereekebilir. Bel fıtığı ameliyatı öncesi doktorların verdiği tavsiyeleri harfiyen yerine getirmek de başarılı bir ameliyat süreci içerisinde olmayı da kolaylaştıran hamleler arasında başı çekecektir.

Bel fıtığı tedavisi işlemlerini gerçekleştirecek olan hastaların herhangi bir biçimde operasyondan önce sigara ya da alkolden uzak durmaları gerekir. Bu sayede de ameliyattan maksimum oranda fayda görmeleri ve tedavinin başarılı olmasına fayda sağlayacaktır.

Bel fıtığı ameliyatı öncesinde dikkat edilen hususlar arasında doktorun tavsiyelerine uymanın yanı sıra hangi hastalıklara sahip olduğunuzu ve ne tür ilaçları kullandığınızı da belirtmeniz çok önemlidir. Bel fıtığı operasyonu esnasında herhangi bir sorunun ortaya çıkmaması adına bu bilgileri paylaşmak oldukça önemli bir ayrıntı olarak değerlendirilmektedir.

Özellikle kan sulandırıcı ilaçlar ameliyat sonrasında ya da esnasında kanamayı arttıran bir neden olarak görüleceğinden dolayı; söz konusu ilaçları kesmeniz şiddetle önerilecektir. Aynı zamanda da ameliyattan 8 saat öncesinden itibaren herhangi bir gıda ürünü tüketmemeniz gerektiği de tavsiye edilmekte, bu süreç içerisinde su dahi alınmaması da önerilmektedir.

İlginizi çekebilir :  Dişleri Kısa Sürede Beyazlatmak Mümkünmü?

Bel Fıtığı Ameliyatı Öncesinde Yapılması Gerekenler

Bel Fıtığı Ameliyatı Sonrasında Yapılması Gerekenler

Bel fıtığını geçirmek adına girilecek olan cerrahi müdahaleler sonrasında da programlı ve vücudu koruma güdüsü ile hareket edilmesi doğru bir eylem olarak ifade edilecektir.

Bel fıtığı ameliyatı sonrası 10 günlük bir süre zarfı içerisinde korse kullanmak doktorlar tarafından tavsiye edilecek olup; bel bölgesinin sabit kalması ve herhangi bir kayma yaşanmaması adına önlem niteliğinde olduğu da unutulmamalıdır.

Bunun yanında 7 gün boyunca ev içerisinde kalmaları da şiddetle söylenen ve uygulamaları gereken hareketler arasında yer almaktadır. Vücudu da zorlamamaları ve sık sık istirahat etmeleri durumunda da ameliyatın faydalarından daha fazla yararlanmalarını gösterecek olan faaliyetler arasında yer almaktadır.

Bel fıtığı ameliyatından yeni çıkan hastaların rahat kıyafet ve ayakkabı tercihlerinde bulunmaları tavsiye edilmektedir. Böylelikle zorlanmadan hareket edecek olan hastaların maksimum ölçüde olumlu sonuç almaları durumu da ortaya çıkacaktır. Aynı zamanda ameliyat edilen bölgenin suyla temas edilmemesi gerektiğine de işaret edilmektedir.

Bu aşamada da duş alınsa dahi o bölgenin su temas edilmeyecek hale getirilmesi de yapılan uyarılar arasındaki yerini almaktadır.

Ağır işlerden kaçınarak, herhangi bir eşyanın kaldırılmasında kolları sıvamamak da hastanın artısına olan bir durum olarak görülecektir.

Bel fıtığı ameliyatı sonrası tedbirler aşamasında bu tip söylemler temel alınarak hayatlarını bu şekilde düzenleyecek olan hastaların mutlak sonuca ulaşmaları durumu söz konusu olabilir.

İlginizi çekebilir :  Kadınlarda ayak yanmasının nedenleri

Bel fıtığı kronik bir rahatsızlık olarak bilindiğinden dolayı; ameliyat evresi her ne kadar mükemmel ve sorunsuz bir biçimde geçse de yeniden kendini tekrarlayabilme riski de her zaman bulunmaktadır. Bel fıtığından yeniden muzdarip olmak istemeyen hastalar; bazı önlemler alarak hayatlarını sürdürmek zorunda kalacaklardır.

Bu aşamada da yine ağırlık kaldırmadan kaçınacak olan hastalar; aynı zamanda da bünyelerini pek fazla zorlamamaları adına da program yapacaklardır.

Sürekli olarak egzersiz yaparak vücutlarını esnek tutmaları tavsiyesinin yanı sıra sinir ve stres gibi duygulardan da uzak durmaları gerektiği söylenmektedir.

Bu şekilde hareket edecek olan hastaların bir daha bel fıtığı sorunu yaşamamaları için dikkat edilmesi gereken önemli adımlardır.

Bu tip bir program içerisin de hayatına devam etmeyecek olan hastaların yeniden bel fıtığına yakalanmaları olasılığı oldukça yüksektir.

Aynı süreci yaşamak istemeyen hastaların bu tip bir tedbirsiz tavır içerisinde olmamaları da önerilmekte olup; aksi takdirde ağrı ile acının yoğun olarak hissedildiği bel fıtığının nüksedeceği bir durumun ortaya çıkacağı kesin gözüyle bakılır.

Источник: https://www.kadingibi.com/bel-fitigi-ameliyatinda-nelere-dikkat-edilmeli/

Bel Fıtığı Ameliyatı Sonrası Ağrılar Yatış İyileşme Süreci Cinsel Yaşam

Bel Fıtığı Ameliyatları

Bel Fıtığı| Mart 05, 2017

           
Bel fıtığıameliyatı, genelde belde bulunan omurgalar arasındaki dokuların sıkışması,aşırı zorlanması sonucu oluşur. Yanlış yapılan egzersizlerden, yanlışhareketten, aşırı ağır yüklerden, fazla kilolardan dolayı omurilik kanalıkayarak bel ve bacaklara gelen sinirlerin sıkışmasına neden olur. Bel fıtığıoluşunca aşırı ağrılar, sancılar çok görülür. İnsanlar genelde bel fıtığıameliyatından çok korkarlar. Çevrelerinde duydukları “O bel fıtığıameliyatı olunca felç kalmış, ameliyatı oldu ama tekrarlayabilirmiş.”laflarını duydukları için insanlar ameliyata kuşkulu bir yönle bakmaktadırlar.

            Aslında bel fıtığı ameliyatının çokkorkulacak bir yönü yoktur. Eğer bel ağrılarınız, yürümenizde zorluk varsa, enkısa sürede doktorunuza görünmelisiniz. Fıtık hangi tarafta ise o tarafakalçadan başlayan ve topuğunuza gidene kadar bir ağrı vardır.

Bel fıtığıameliyatlarının en kötü yanı ise kalıcı çözüm değildir. Bir süre sonra belfıtığınızın tekrar etme olasılığı vardır. Bel fıtığı bazen ameliyatladüzeltilse de kısa süre içinde tekrar oluşabilir. Ve hastada aynı problemlerinoluşmasına neden olabilir.

          

Bel Fıtığı Ameliyatı Sonrası Süreç

            Bel fıtığı ameliyatı sonrası bazıriskler vardır. Bazı hastalarda felçlikler meydana gelir. Uzuvlarındakigüçsüzlükten dolayı hastalar rahatsız olur. Bu nedenle bacaklar kaslarınıçalıştırmaları için bir süre fizik tedavi uzmanından yardım alırlar.

Bel Fıtığıhastalığından dolayı ameliyat olan çoğu insanlar bel fıtığının tekrar etmesisonucu hastaneye tekrar gelirler. Bazıları kaçınılmazdır. Hastaların yaşam şekli,çalışma şekli, kilosu, yaşı ile oldukça ilgilidir.

Yaşlı hastaların kullandığıdiğer ilaçlar ameliyattan sonra kan akışının hızlanması sonucunu verir. Diyabetolan hastalarda ise enfeksiyon riski baş gösterir. Bu da onları özel bir grubaalmak zorunda bırakır. Genelde bel fıtığındaki riskler bunlardır.

Hastanın BelFıtığı ameliyatı olup olmaması doktorun kararına kalmıştır.      

 Bel fıtığı ameliyatı sonrası ağrılar ne zaman geçer?       

            Bel fıtığı ameliyatları geneldebaşarılı olarak sonuçlanır. Teknoloji geliştiği için kapalı ameliyat yapmayabaşlanmasıyla ağrılarda da büyük bir azalma vardır. Ameliyattan sonraki ağrılarerken dönem ve geç dönem olmak üzere ayrılır.

            Bel fıtığı ameliyatı olduktan sonraerken dönem ağrıları: Bel fıtığı ameliyatı yapan doktorun iyi çalışmışsa eğerlaparoskopik yöntem kullanılmışsa bel ve bacaklarda 3-4 günlük erken dönemağrısı görülebilir.

Hastaya ameliyattan sonra düşük dozda ilaçlarkullandırılarak çeşitli ağrıların önlerine geçilmeye çalışılır. Bel fıtığısonrası geç dönem ağrıları: Ameliyat sonrası ağrı eğer 1 haftadan fazlasürdüyse doktora gidilmesi gerekmektedir.

Ameliyat bölgesinde birçok sinirdokusu bulunur.

            Sinir dokularına baskı olursa eğerkronik ağrılar başlayabilir ve artabilir.

Sinir sıkışmasına bağlı ağrılardahasta his azalması, hissetmeme, aşırı hassas gibi şikayetlerle doktoruna gider.Bu tip ağrılar genelde kısa sürelidir.

Eğer ağrının sebebi sinir sıkışmasıdeğil de ameliyat sırasında yapılan yamaya bağlı ise bu ağrılar kalıcıdır.Ancak sinir sıkışması kadar kuvvetli değildir.

            Bel fıtığı ameliyatısonrası cinsel yaşam: 

Ameliyat sonrası cinsel yaşamın ne zaman başlamasıkonusunda bir süre yoktur. Fakat ilk bir hafta cinsel aktivitelerden uzakkalınması gerekir.           

            Bel fıtığı ameliyatısonrası iyileşme süreci,

 Her hastanın iyileşme süreci değişiktir. Bünyeyegöre farkındalık gösterir. Genel olarak hastalar anesteziyle ameliyat oldularsa4 saat, narkozsuz ameliyat oldularsa 2 saat sonra ayağa kaldırılırlar. Ertesigün taburcu edilme olasılığı yüksektir. Ağır işte çalışmıyorsa iş başıyapabilirler. İsteğe göre bir kaç gün istirahat edebilirler.

            Bel fıtığı ameliyatısonrası dikkat edilmesi gerekenler;

Ameliyat sonrası genel olarakhastalarda ağrı olmaz, ameliyatlar da olduğu gibi bel fıtığı ameliyatlarındaçok küçük ihtimal dahi olsa kanama gibi sorunlar olabileceği düşünülerek hastabir gün hastanede tutulur. Hastalar doktorun belirlediği süreye kadaroturmaması gerekir. Yatarak dinlenmek daha iyi olacaktır.

Ameliyat sonrasındamerdiven çıkarken, inerken dikkatli olunması gereklidir. Merdiven iniş veçıkışlarda bel arasındaki omurlarda gevşemeler olur, bu durumda dikkatliolunmalıdır… Ancak zorunlu olarak merdiven çıkılacak ise duraklayarak tek tekçıkılması gerekir. Bel fıtığı ameliyatı olduktan sonra doktorunuzun istediğizamanlarda kontrole gitmeyi unutmayın.

Başarılı bir bel fıtığı ameliyatıolduktan sonra bağdaş kurarak yemek yemeyin.

            Zorunlu ise medikal ürünlerden destekalın. Ameliyat sonrası tam iyileşme olana kadar destekli sandalye kullanarakmasada yemek yemek daha doğru olacaktır. Sandalyeye otururken yavaşça eğilerekoturun. Tuvalet ihtiyacınız olduğu vakit alafranga tuvalet kullanınız.

Eğeralafranga tuvaletiniz yok ise almaya çalışın. Ameliyat yaralarınızın enfeksiyonkapmaması gerekiyor. Ameliyat olduktan bir süre banyo, duş almamalısınız.Doktorunuz bu konuda tavsiye verecektir. Ayakkabınızı giyeceğiniz vakit yereoturarak giyin. Ameliyat sonrasında yattığınız yatağınız tam ortopedikolmalıdır. Kanepe, sandalye tarzı uygunsuz yerlerde oturup yatmayınız.

Sabahları uyanırken birden kalkmayın. Önce yan dönün, daha sonra ellerinizledestekleyerek oturur pozisyona geçin.

            Dizlerinize ağırlık vererek kalkın.Yüksek yerlere uzanmayın, uzanmak yerine tabure veya merdiven ile çıkın. Belfıtığı ameliyatlarından sonra hastaya otuz gün istirahat (rapor) verilebilir.Bu süreyi iyi kullanıp, kendinize zarar vermeyin ki bir daha ameliyata gerekkalmasın.

Ağrım yok diye eskisi gibi hareketli olmayın. Beliniz zarargörebilir. Bel fıtığı ameliyatlarında istirahat süresi uzun olduğundan kiloproblemi ortaya çıkabilir. Bu durum olmadan sağlığınızdan ödün bir vermeden birbeslenme ve diyetetik uzmanına görülebilir. Sağlığınız için kilo almamayaçalışın.

Kilo almak kilo vermeye göre daha çabuk olur… Ameliyat sonrasıistirahat bitip sandalye de oturarak çalışan kişiler ortopedik bel yastığıkullanmalılardır. Aksi halde bel de ağrı oluşumu olacaktır.

Bel fıtığı ameliyatı sonrası yürüyüş belfıtığı ameliyatı sonrası egzersizler beliniz için iyi olacaktır.

 Bel fıtığı ameliyatından sonra nasıl yatılmalı?

            Bel fıtığı nedeniyle ameliyat edileninsanlar sert yatakta istirahat edebilmeli uygundur. Ancak Bel fıtığı nedeniyleameliyat olan insanların ortopedik yumuşak yatakta yatmaları gerekir. Eğerhasta bir hafta içerisinde iyileşmezse doktor gözetiminde tekrar kontroledilir. Ona göre tedavi başlatılır.

Eğer doktor hasta sert yatakta yatacağınıuygun görürse hasta sert yatakta yatmalıdır. Üzerine yatıldığında şeklibozulmayan, yatınca vücudun şeklini alan yataklar uygun görüşür. Bu özellikteçeşitli yatak türü vardır. Yatakta yatmak için en iyi pozisyon hastanın rahatettiği pozisyonudur.

Yatarken dizlerin kırılması ve arasında yastık konularakuyunması halinde beldeki ağrıların azaldığı görülür.

            Bel fıtığı nedeniyle ameliyatedilmesi gerekmeyen hastalar için sert yatakta istirahat etmeleri uygungörülmektedir. Bu sürecin devamına hastanın verdiği yanıt etkili olacaktır.Gerektiği takdirde doktor tarafından bu süre uzatılabilir ya da azaltılabilir.Bir haftada hastada iyileşme meydana gelmezse, hastalar yeniden değerlendirmeyealınır.Bel Fıtığı Ameliyatı Sonrası Ağrılar Yatış İyileşme Süreci Cinsel Yaşamsayfamızı beğendiyseniz aşağıdaki önerdiğimiz sayfaları ziyaret edebilir, tecrübelerinizi yorum yolu ile bize ve ziyaretçilerimize aktarabilir yada sayfamızı sosyal medyada paylaşarak destek olabilirsiniz.

“,”author”:null,”date_published”:”2017-03-05T00:00:00.000Z”,”lead_image_url”:”https://1.bp.blogspot.com/-xJm0Z4FnDfU/WKyVfUiU1sI/AAAAAAAAAMs/T8XVh–yNUsBvY7s9S9qpJ9CP4dTBbKiACLcB/s320/bel.jpg”,”dek”:null,”next_page_url”:null,”url”:”https://www.abcsaglik.xyz/2017/03/bel-fitigi-ameliyati-sonrasi-agrilar-Yatis-iyilesme-sureci.html”,”domain”:”www.abcsaglik.xyz”,”excerpt”:”Makalede Bel Fıtığı Ameliyatı Sonrası Ağrılar, Yatış Şekli, Ä°yileşme Süreci ve Cinsel Yaşamda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar ele alaınmıştır”,”word_count”:73,”direction”:”ltr”,”total_pages”:1,”rendered_pages”:1}

Источник: https://www.abcsaglik.xyz/2017/03/bel-fitigi-ameliyati-sonrasi-agrilar-Yatis-iyilesme-sureci.html

Bel Fıtığı Ameliyatından Sonra Yapılması Gerekenler

Bel Fıtığı Ameliyatları

Bel Fıtığı Ameliyatından Sonra Yapılması Gerekenler Bel Fıtığı Nedenleri? Bel fıtığı, genellikle yetişkinlik dönemin de her insanda görülebilen rahatsızlık.

Bel Fıtığı Ameliyatından Sonra Yapılması Gerekenler Bel Fıtığı Nedenleri?

Sayfa İçeriği: Bel Fıtığı Ameliyatından Sonra Yapılması Gerekenler, Bel Fıtığı Nedenleri, Bel Fıtığı Tedavisi, Bel Fıtığı Nedir, Bel Fıtığı, Bel Fıtığı Ameliyatı Sonrasında Yapılması Gerekenler, Bel Fıtığı Ameliyatı Öncesinde Yapılması Gerekenler, Bel Fıtığı Ameliyatında Nelere Dikkat Edilmeli, Kimler Bel Fıtığı Ameliyatı Olmaz, Sırt Fıtığı Ameliyatı Olanlar, Fıtık Ameliyatı Kaç Saat Sürer

Bel fıtığı ameliyatından sonra yapılması gerekenler, hakkında bilmeniz gerekenleri hazırladık. Siz de eğerki bel fıtığı ameliyatı olduysanız, öncesi vede sonrası bilmeniz gerekenleri yazımızda bulabilirsiniz. Bel fıtığı, sorunu tamamen insanın hareketsiz kalmaktan vede spor yapmamaktan kaynaklı ortaya çıkmaktadır. Bel fıtığı rahatsızlığı hakkında insanlar çözüm yolları aramakta vede bel fıtığı hakkında bilmediklerini araştırmaktadırlar.

Bel fıtığının nedenleri, arasında cerrahi müdahaleler olarak görünmektedir. Bel fıtığın da aslında en son çare olarak görülen cerrahi müdahaleler, fizik tedavi vede rehabilitasyonun pek fazla fayda sağlamadığı durumlarda, bel fıtığı ameliyatı hastaya önerilmektedir.

Mikro cerrahi yöntemi kullanılırken vede büyük oranda olumlu bir tedavi olarak dikkat çekmektedir. Sadece hareketsizlikten kaynaklı olarak çıkmayan bel fıtığı, psikolojik olarak da kendini göstermektedir.

Omurga kemikleri arasına sıkışmış olan sinirlerin hareket kabiliyetini engellemesi sonuçu stres ve heyecan gibi duygular yaşandığı anlar da kendini ortaya çıkarmaktadır.

Bel fıtığı rahatsızlığına neden olma, vücut kaslarının negatif olarak gerilme yaşaması sonuçu ani bir hareket etmesi ile ortaya çıkmaktadır. Bel fıtığında erken müdahale herzaman önemlidir. Erken müdahalelerde ameliyat bazı durumlarda gerekmemektedir. Psikolojik sebepler, bel fıtığı nedenleri arasında çoğu vakanın nedeni olarak bilinmektedir.

BEL FITIĞI AMELİYATINDA NELERE DİKKAT EDİLMELİ

BEL FITIĞI AMELİYATI ÖNCESİNCE YAPILMASI GEREKENLER

Cerrahi müdahale genellikle, hastaların şikayetçi olduğu bel fıtığının ilk evresi olan rehabilitasyon seanslarından etki sağlanamadığında uygulanmaktadır.

Uzman hekimlerin hastaya vermiş olduğu tavsiyeleri, yerine getirerek ameliyat sürecini başarılı bir şekilde kolaylaştırmaktadır. Bel fıtığı tedavisi görecek hastaların, operasyondan önce, alkolden vede sigaradan uzak durmaları gerekmektedir.

Ameliyat sırasında vede ameliyattan sonra maksimum oranda fayda görmeleri vede tedavinin başarılı şekilde fayda sağlamaktadır.

Bel fıtığı ameliyatına girmeden önce dikkat edilen hususlar arasında doktorun tavsiyelerine uymanın yanı sıra, kullanmış olduğunuz ilaçları vede hangi hastalıklara sahip olduğunuzu da hekiminize belirtmelisiniz.

Kullanmış olduğunuz ilaçlar arasında kan sulandırıcı ilaçlar ameliyat sonrasında yada esnasında kanamayı çoğaltıcağından ilaçları kesmeniz önerilmektedir. Ameliyata girmeden önce doktorların önerisi, 8 saat öncesinden itibaren herhangi birşey tüketmemeniz gerekmektedir.

Bu zaman dilimi içerisin de su dahi içilmemesi önerilmektedir.

BEL FITIĞI AMELİYATI SONRASINDA YAPILMASI GEREKENLER

Bel fıtığı cerrahi müdahaleler sonrasın da, vücudu koruma güdüsü vede programlı hareket edilmesi doğru eylem olarak sunulacaktır. Bel fıtığı ameliyatından sonra size verilecek olan korse, 10 günlük zaman zarfında kullanmanız doktorunuz tarafından önerilecektir.

Bel bölgenizin sabit kalması vede herhangi bir kayma yaşanmaması için önlem niteliğnde olduğunu aklınızdan çıkarmayın. 7 gün boyunca ev içerisinde istirahat edilmesi şiddetle söylenmekte vede uygulamaları gereken tüm hareketler arasında yer almakta.

Vücudu gereksiz yere zorlamama, sık sık istirahat etmeniz, ameliyatın faydalarından daha fazla yararlanmanızı göstermektedir.

BEL FITIĞI AMELİYATI

Bel fıtığı ameliyatndan çıktıktan sonra rahat kıyafetler vede ayakkabı tercihleri doktor tarafından önerilmektedir. Maksimum ölçü de olumlu sonuç için zorlanmadan hareket etmeniz gerekemkete vede olumlu sonuçları da ortaya çıkarmaktadır.

Ameliyat edilen bölgenizin de suyla temas edilmemesi gerektiğini bilmeniz gerekmektedir. Duş alınmı yapılasa bile o bölgenin su ile temas edilmeyecek hale getirilmesi yapılan uyarılar arasında bulunmaktadır.

Ağır işlerden kaçınılmalı vede eşyaların kaldırılmasında kolları sıvamamak da hastanın artısına olan bir durum olarak görülmektedir.

Bel Fıtığı Ameliyatından Sonra Yapılması Gerekenler, Kronik rahatsızlık olarak bilinen bel fırığı, ameliyat evresi her ne kadar mükemmel vede sorunsuz biçimde geçse de yeniden kendini gösterme riski zaman zaman bulunmaktadır.

Bel fıtığı rahatsızlığına yineden yakalanmak istemeyen hastaların bazı önlemler alarak hayatlarını sürdürmek zorunda kalmalıdırlar. Sizin de bel fıtığı ameliyatından sonra yapılması gerekenler, yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Bel fıtığı ameliyatından sonra yapılması gerekenler, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşabilirsiniz.

Bizleri sayfamızdan takip edebilirsiniz. sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Mide Küçültme Ameliyatı Kimler Olabilir?

Источник: https://www.kardesiz.net/saglik/bel-fitigi-ameliyatindan-sonra-yapilmasi-gerekenler.html

Bel Fıtığı Tedavisi ve Ameliyat Süreci

Bel Fıtığı Ameliyatları

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Bahadır, Bel Fıtığı Tedavisi ve ameliyat süreci hakkında açıklamalarda bulundu.

Bel Ağrısının doktora en sık başvuru nedenlerinden biri olduğunu ve yapılan araştırmaların hemen hemen her erkek ve kadının yaşamının bir bölümünde bel ağrısına yakalandığını gösteriyor. Bel ağrılarının en sık karşılaşılan sebeplerinden biri bel fıtığıdır.

Bel Fıtığı Nedir?:
Bel fıtığı kabaca omurların arasında yer alan ve bir tür süspansiyon tedavisi gören kıkırdak diskin iç kısmının sert dış kapsülünü yırtarak dışarı çıkması ve sinirlere bastırarak ağrıya yol açmasıdır.

Bel Fıtığı Nasıl Ortaya Çıkar?
Bel fıtığı değişik şekillerde ortaya çıkabilir. Kimi hastada bel fıtığı aniden, kimi hastalarda ise yavaş yavaş başlar. Ani başlangıçlı fıtıklarda genellikle ağır kaldırma, travma yada ona benzer bir sebep vardır. Bir grup hastada ise birkaç ayda bir olan kısa sürede kendiliğinden geçen ağrılı bel tutulması atakları vardır.

Bel Fıtığı Nasıl Belli Olur
Hastalar her defasında düzeldiklerinden bunu önemsemezler ama en sonunda bu hastalarda şiddetli bel tutulması ve ağrı başlar. Hafif dereceli bel fıtıklarında hasta ağrıyı genelde belinde hisseder.

Şiddetli fıtıklarda ise ağrı genelde belden başlar ve bir bacağa yayılır. Ağrı ile beraber bacakta uyuşma, güç kaybı, refleks kayıpları ortaya çıkabilir. Öksürmekle ıkınmakla ağrı şiddetlenebilir. Hafif vakalarda bel fıtığı kendiliğinden ya da ilaç ve istirahatle çabucak iyileşir.

Ameliyatsız Bel Fıtığı Tedavi Yöntemleri

Hekimin yaklaşımı aslında hastanın daha önceki hikayesine göre biraz değişebilir. Yavaş yavaş gelişen hafif bir ağrı ve bel tutulması ile aniden şiddetli ağrı ile başlayan bir bel fıtığının tedavi girişimleri bir miktar değişiklik arzeder.

Ama genellikle istirahat, ilaç tedavisi ilk seçilecek tedavidir. Burada istirahatten kasdedilen aktif istirahattir. Kesinlikle yatak istirahati değildir.

Eskiden ve halen bazı doktorlar tarafından hastaya önerlien “10 gün- 20 Gün sırt üstü sert zeminde yatacaksın hiç kalkmayacaksın” tarzındaki yaklaşımların modern tıpta yeri yoktur. Bu hastaya yarar değil zarar verir.

Eğer hasta kalkıp dolaşabilyorsa, oturabiliyorsa bu aktiviteleri yapabilir. Ama uzun oturma, uzun süreli yürümekten kaçınması söylenir. İlaç ve aktif istirahat tedavisi ile düzelmeyen hastalarda fizik tedavi ilk seçilecek tedavi olmalıdır.

Genelde 15 seanslık fizik tedavi programı hastaların çoğunluğunda başarı sağlamaktadır. Bizim kendi kliniğimizde ise fizik tedavi ve ozon enjeksiyonu beraber uygulanmaktır.

Fizik tedaviye eklenen haftada 2-3 seasn ozon enjeksiyonu ile tedavideki başarı oranımız yüzde 80-90'lara çıkmaktadır. Bu tedavilerle iyileşmeyen hastalara belden kortizon enjeksiyonu uygulanabilir.

Belden bir iki farklı şekilde uygulanabilen kortizon enjeksiyonundan da fayda gören hastalar olmaktadır.

Bel fıtığında ameliyat şart mıdır

Bel fıtığında ameliyatın en son seçenek olması gerekir. Altın kuralımız; “Bel fıtığında Ameliyat özel durumlar hariç her zaman en son seçenek olmalıdır”.

Bel fıtığı olan hastalarda yapılan araştırmalarda bu olguların yüzde 50-60'ının tam düzeldiği gösterilmiştir. Ama ülkemizde durum bu bilimsel gerçeğe pek uygun değildir. Çünkü ani ve şiddetli bir bel ağrısı gelişen hastaya çekilen MR ile bel fıtığı tanısı konup hemen ameliyat önerilmektedir.

Hastanın gözü “fıtığın patlamış ameliyat olmazsan felç olursun” gibi sözlerle korkutulmakta ve çaresiz hasta ameliyata razı olmaktadır. Ülkemizde bel fıtığından ameliyat olanların oranının diğer batı ülkelerine göre oldukça yüksek olduğu düşünülmektedir.

Bel Fıtığı Ameliyatını Gerektiren Durumlar
Bilimsel olarak bel fıtığında ameliyat gerektiren durumlardan ilki ilerleyen kas gücü kaybıdır.

Yani hastada bel fıtığının siyatik sinir köklerine baskısı sonucu sinir zedelenir ve bunun sonucu olarak ayak-bacak kaslarında güçsüzlük oluşur.

Ama burada dikkat edilmesi gereken bu güç kaybının ardı sıra yapılan kontrollerde kötüye gitmesidir. Yani sadece güç kaybının olması operasyon gerektirmez.

Maalesef hafif bir güç kaybı olan hastalara bile “felç tehsi var hemen ameliyat olmanız gerekiyor” denebilmektedir. Bu vakalarda kas güçsüzlüğünün ehemmiyet derecesini anlamda bizimde kendi kliniğimizde uyguladığımız elektromyografi (EMG) testi çok yardımcıdır.

Bel Fıtığı EMG
EMG testi özel bir cihaz ile doktor tarafından minik Elektrik akımları ve bacak kaslarına ince iğneler batırılarak yapılan özel bir değerlendirme yöntemidir.

Hastadaki kas güçsüzlüğünün operasyon gerektirip gerektirmediği hakkında değerli bilgiler verir. Unutulmaması gereken, bel fıtıklarında ayakta bazı kaslarda güçsüzlük olabileceği ama yürümeyi engelleyecek şekilde bir felcin çok nadir bir durum olan kauda ekina sendromu dışında olamayacağıdır ki bu da bel fıtıklarında ameliyat gerektiren ikinci durumdur.

Bu sendrom çok büyük fıtıklarda nadiren ortaya çıkan tüm bacak kaslarında kaslarında güçsüzlük ve idrar yapamama gibi bulgularla ortaya çıkan ciddi bir durumdur. Bu hastalar zaten acil servis hastalarıdır ve hemen ameliyat edilmelidirler. Operasyon gerektiren üçüncü durum ise tüm tedavilere rağmen geçmeyen ağrıdır.

Burada tüm tedavilerden kasıt ilaç, istirahat, fizik tedavi, ozon enjeksiynu, kortizon enejeksiyonu gibi tedavilerin denenmiş olmasıdır. Bütün bu tedavilere rağmen ağrı geçmezse hasta ameliyat olabilir. Ama burada karar verici doktor değil hastadır.

Eğer ağrı kişinin normal hayatını etkilemiyorsa, hasta işini gücünü yapabiliyorsa ameliyat önerilmez. Çünkü operasyonun o ağrıyı geçireceğinin garantisi yoktur. Ama ağrı hastanın günlük yaşamını olumsuz etkiliyorsa o zaman operasyon önerilir. Burada hasta operasyonun riskini almak zorundadır aksi takdirde normal bir şekilde hayatını yaşayamayacaktır.

Bel fıtığı ameliyatları başarı oranı

Bel fıtığı operasyonu genel Anestezi ile yapılan ciddi bir ameliyat olup genel ameliyat risklerini taşır. Araştırmalarda bel fıtığı operasyonlardaki başarısızlık oranı yüzde 10 ile 40 arasında bildirilmektedir. Kullanılan ameliyat teknikleri arasında başarısızlık oranı bakımından fark yoktur.

Başarısız bel cerrahisi sendromu
Peki bu yüksek başarısızlık oranı ne anlama gelmektedir. Başarısız bir operasyon ağrıların aynen devam etmesi anlamına gelebileceği gibi ömür boyu sürecek tedavisi imkansız ve eskisinden daha şiddetli ağrılar anlamına da gelebilir. Bu son durum tıpta “başarısız bel cerrahisi sendromu” olarak anılmaktadır.

Başarısız bel cerrahisi sendromu cerrahi tekniğin iyi olmamasından kaynaklanabileceği gibi cerrahi müdahaleye bağlı olarak ameliyat bölgesinde aşırı tamir dokusu yapılmasına bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Bu oluşan tamir dokusu sinirlerin etrafını sararak tedaviyi imkansız hale getirebilir. Bu durumu önceden öngörmek mümkün olmayıp çok tecrübeli cerrahların ameliyatlarından sonra da ortaya çıkabilir.

Başarısız bel cerrahi sendromu ortaya çıktığında ise ikinci bir müdahale ile bunu düzeltmek daha da riskli olmaktadır.

Bel Fıtığında Ameliyat Kararı
Araştırmalar uzun vadede ameliyat olanlarla olmayanlar arasında klinik iyilik anlamında bir fark olmadığını göstermektedir. Bu nedenle bel fıtığında ameliyat kararı çok dikkatli alınmalıdır.

Hastalarımıza tavsiyemiz ameliyat kararını sadece cerrahın görüşü ile değil mutlaka bir fizik tedavi uzmanının da görüşüne göre almalarıdır.(İHA)

Источник: https://www.diyadinnet.com/saglik-2738-bel-fitigi-tedavisi-ve-ameliyat-sureci

Bel Fıtığı Ameliyatı | İstanbul

Bel Fıtığı Ameliyatları

Anasayfa  >  Hastalıklar  >  Bel Fıtığı Ameliyatı

​​

İki farklı teknik bel fıtığı ameliyatlarında kullanılır. Birisi mikrocerrahi diğeri ise endoskopik tekniktir.

Mikrocerrahi ile yapılan bel fıtığı ameliyatlarının temel özelliği mikroskop kullanılarak yapılmasıdır.

Mikrocerrahi yöntemde genel anestezi ile yapılır. Hasta yüzükoyun yatırılır. Bel hafifçe bükülür. Belin ortasına uygun seviye belirlenerek  2-3 cm. lik bir cilt kesisi yapılır. Bel kasları kemikten ayrılarak sıyrılır.

  Bir miktar kemik alınarak  cerrahın çalışabileceği bir alan açılır. Cerrahi alana mikroskop getirilir. Mikroskop cerrahi alanı büyütmede bize yardımcı olur. Sarı renkli flavum dediğimiz bağ alındıktan sonra sinir kökü orta hatta doğru kenara çekilir.

Sinire baskı yapan parça bulunarak cerrahi aletlerle çıkartılır. Sinirin üzerindeki baskının azaltılması yeterlidir. İyi bir cerrahi sonrası ağrı seviyesi büyük oranda azalır. Kuvvet kaybındaki düzelme süreci ise biraz zaman alabilir.

Aşağıdaki videoda, mikrocerrahi teknikle yapılan bir bel fıtığı ameliyatını izleyebilirsiniz.

Bel Fıtığı Ameliyatı Nasıl Yapılır? Sonrasında Neler Yapılmalı?

Bel Fıtığı Ameliyatları

İnsan omurgası birbiri üstüne yerleşmiş 33-34 adet omurdan oluşur. Bu omurların arasından omurilik denilen sinir kordonu geçer. Omurga içinden geçen sinir kordonunu darbelerden korur. Omurilikteki sinirler tüm vücuda yayılır.

Vücuda yayılırken de öncelikle omurlar arasındaki bazı boşluklardan omurganın dışına çıkması gerekir. Sağlıklı bir insanda omurilik sinirleri gayet normal biçimde bu boşluklardan çıkabilir.

Ancak bazı olumsuz etkenler nedeniyle omurganın bel bölgesindeki sinirler omurların arasına sıkışabilir. Bunun neticesinde bel fıtığı ortaya çıkar.

Bel Fıtığı Nedenleri Nelerdir?

  ->  Bacaklardan ve kollardan destek almadan tüm yükü bele bindirerek ağırlık kaldırmak

  ->  Uzun süre ayakta durmak

  -> Diş hekimleri başta olmak üzere pek çok meslek grubunda görülen uzun süre eğik pozisyonda durma alışkanlığı

  -> Ani ve dengesiz hareketler yapmak

  -> Banyo sonrası soğuk havaya çıkmak veya klima esintisine maruz kalmak

  -> Stres nedeniyle bel bölgesindeki sinirlerin sürekli uyarılmış halde olması

  ->  Bel kaslarının yeterince çalıştırılmaması ve güçsüz kalması

  -> Genetik etkenlerden dolayı bel çevresindeki kas ve bağ dokuların zayıf olması

Bel Fıtığı Nasıl Tedavi Edilir?

Bel fıtığının tedavisinde ilk önce hastanın bilinçlendirilmesi gerekir. Hasta, uzun süre ayakta durmamalı, ağır işler yapmamalı ve yüzme gibi bel bölgesine iyi gelebilecek sporlar yapmalıdır.

Bu sporlara ek olarak bel bölgesinin gevşetilmesi ve ağrıların azaltılabilmesi için fizik tedavi rehabilitasyonları yapılır. Bazı hastalara bel bölgesinin desteklenebilmesi için korse kullanımı önerilir. Korse bir tedavi aracı değildir yalnızca beli dik bir şekilde tutarak ağrı oluşumunu önler.

Bel fıtığının ilerleyen ve günlük hayatı riske sokan durumlarında ameliyata başvurulabilir.

Bel Fıtığı Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılır?

  ->  Bacaklarda uyuşma meydana gelmesi

  -> Bel fıtığı nedeniyle yürüme güçlüğü çekilmesi

  ->  Bel fıtığı nedeniyle dayanılmaz ağrılar oluşması

  ->  Bel bölgesindeki sinirlerin sıkıştırılması nedeniyle idrar tutamama

  ->  Bel fıtığı hastasının cinsel yetersizlik çekmesi

Bel Fıtığı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bel fıtığı ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Ameliyat sırasında öncelikle fıtık olan bölgeye en yakın noktadan 3-4 cm’lik bir kesi açılır. Daha sonra yavaş yavaş dokulara fazla zarar vermeden omurgaya doğru ilerlenir. Omurgaya gelindikten sonra sinire baskı olan bölge net bir şekilde görülmeye çalışılır.

Bunun için ameliyat bölgesinde biriken kanın sürekli olarak aspiratör yardımıyla çekilmesi gerekir. Sinire baskı yapan bölge net bir şekilde görüldükten sonra cerrahi aletler ile kesip çıkartılır. Hastanın kanaması kontrol altına alındıktan sonra kesi yapılan bölge dikilir ve ameliyat sonlandırılır. Bel fıtığı ameliyatı riskli bir müdahaledir.

Bu nedenle uzman doktorlar tarafından çok dikkatli bir biçimde yapılmalıdır.

Not: Bel fıtığı ameliyatlarında en sık kullanılan yöntem budur. Ancak gelişen teknolojiyle birlikte lazer cerrahisi gibi yeni yöntemler de kullanılmaya başlanmıştır. Ancak henüz yaygın değildir.

Bel Fıtığı Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

  -> Kıkırdak bölgesinde enfeksiyon oluşabilir ve 4-5 ay hasta aşırı ağrılar çekebilir. Bunun çözümü ise yatak istirahati ve enfeksiyon geçene kadar antibiyotik kullanmaktır.

  ->  Yara bölgesi enfeksiyon kapabilir. Bu risk her ameliyatta vardır. Yaraya düzenli olarak pansuman yapılması çok önemlidir.

  ->  Cerrahi müdahale sırasında yanlış bir bölge kesilebilir. Bunun sonucunda şiddetli bel ağrıları ve sinir uyuşmaları görülebilir.

  -> Ameliyat esnasında omuriliğin zarar görerek hastanın felç kalma riski de vardır.

Bel Fıtığı Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

  ->  Ameliyat sonrası bel bölgesini ani hareket ettirecek davranışlardan kaçınmak gerekir.

  ->  Ağır yükler taşımak ve uzun süre ayakta kalmak kesinlikle yasaktır.

  ->  Bel fıtığı ameliyatı sonra iyileşme sürecini hızlandırmak için istirahat etmek çok önemlidir.

  ->  Vücuttaki iyileşme mekanizmasını daha iyi çalıştırmak ve ağrılardan kısa sürede kurtulmak için iyi beslenmek ve önerilen ilaçları düzenli biçimde kullanmak gerekir.

  ->  Ameliyat sonrası doktor kontrollerini ihmal etmemek gerekir.

  ->  Doktorun yasakladığı sporlardan ve aktivitelerden uzak durmak gerekir. Önerilen egzersizleri yapmak hastanın yaşam kalitesini artırmak adına oldukça önemlidir.

  -> Bel fıtığı ameliyatından sonra haftada en az bir kez hafif tempo yüzmek gerekir.

0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
Loading…

Источник: https://www.uzmantedavi.net/bel-fitigi-ameliyati-nasil-yapilir-sonrasinda-neler-yapilmali/

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

    ×
    Рекомендуем посмотреть