Bel Fıtığı Nedir? Belirtileri, Tedavisi ve Ameliyatı

içerik

BEL FITIĞI HASTALIĞI ve AMELİYATSIZ TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Bel Fıtığı Nedir? Belirtileri, Tedavisi ve Ameliyatı

Bel ağrıları ve bel fıtığı tedavisinde kullanılan tıbbi ve tamamlayıcı bir çok tedavi yöntemleri bilinmektedir.

Hastanın durumuna göre hangi tedavinin ne şekilde planlanıp uygulanacağında elbette doktorunun önerisiyle hastasıyla birlikte karar verilir.

Bel ile ilgili problemlerin tedavisinde kullanılan yöntemlerCerrahi (Fıtık Ameliyatı) ve Cerrahi dışı (Ameliyatsız Tedavi) olarak iki ana grupda incelenebilir.

Bel fıtığı tanısı konulan hastaların büyük bir kısmında öncelikle ameliyat dışı (ameliyatsız) tedaviler seçilir.

Bel fıtığı tedavisinde ilk önerilenler ; düzenli bir şekilde bel için egzersizlerin yapılması  ve bel bölgesindeki kasların güçlendirilmesidir.

Hareketsiz bir yaşam tarzı,fazla kilolar ve güçsüz bel kasları, kayan diskin sinirlere yaptığı baskıyı ve ağrı riskini önemli oranda yükseltir. Bu kasları güçlendirmek ve bel bölgesine ağırlık bindiren göbek yağlarını eritmek gerekir.

I. BEL FITIĞI TEDAVİSİ İÇİN KULLANILAN CERRAHİ DIŞI (AMELİYATSIZ) YÖNTEMLER NELER?

Bel ağrısı ve belfıtığı tedavisinde kullanılan bir çok cerrahi dışı (ameliyatsız) tıbbi ve tamamlayıcı tedavi yöntemleri vardır,bu yöntemlerden bir kısmı ayrı ayrı veya kombine edilerek uygulanabilir.Elbette hangisinin uygulanacağını hastanın durumuna göre doktoru önerir.

 Bel ağrısı ve bel fıtığı tedavisinde bütünleyici bir yaklaşım büyük ölçüde başarı getirir. Bütünleyici yaklaşım nedir diye sorarsanız; muayene yöntemleri, tanı-teşhis yöntemleri; röntgen, MR ve EMG gibi teşhis yöntemleri,tıbbi olarak kanıtlanmış tedavi yöntemleri, tamamlayıcı tıbbi tedavi yöntemlerinin bilinmesi ve kombine edilerek uygulanabilmesidir.

İLAÇ TEDAVİSİ:

Bel fıtığı kaynaklı ağrı bazen gündelik yaşantıyı etkileyecek kadar şiddetlenebilir ve kişinin hareket kabiliyetini kısıtlayabilir. İlaç tedavisi bel fıtığında basit ağrı kesiciler ,kas gevşetici ilaçlar ve merhemler olabilir. Fıtığın  yol açtığı  inflamasyonu azaltarak ağrının şiddetini gidermeye yönelik de uygulanabilir,

Kas gevşetici ilaçların  konsantrasyon azaltan etkisi  olabilir; bu durumda dikkat gerektiren bir iş yaparken kullanılması önerilmez, ağrının bulunduğu bölgeye haricen doktorunun önerdiği merhem kullanılabilir.Elbette hangi tür ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar kullanılacağına doktorunun hastanın genel özelliklerine ve durumuna göre karar vermesi gerekmektedir.

MİNİMAL İNVAZİF YÖNTEMLER :

(epidural steroid enjeksiyonu, faset eklem enjeksiyonu vb.)

Epidural enjeksiyonlar :

Omuriliğe yapılacak ilaçlar (Epidural enjeksiyonlar) da fıtığın yol açtığı yangıyı ve ağrıyı azaltmada kullanılan girişimsel bir tedavi yöntemidir.

FİZİK TEDAVİ :

Bel Ağrılarında Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Bel ağrılarında ağrının sebebine göre bir takim fizik tedavi yöntemleri uygulanabilir. Ancak bunlardan da önemlisi bel okuludur. Hastanin belini nasıl  kullanılacağının öğretilmesi, hastaya öğretilecek egzersizler, hastanın kendi kendine yetebilmesinin sağlanması son derece önemlidir.

Çesitli elektro terapi yöntemler kas spazmının azaltılmasını sağlar. Traksiyon kas spazmını azaltmanın yanısıra  sinir kökü üzerindeki basıncı da azaltır.Ultrason yine kas spazmını azaltmak için kullanılabilir.

Akut ağrılarda tens kullanılabilir.Ağrı  kısa süreli istirahat ve ilaçlarla kontrol altına alındıktan sonra önerilen fizik tedavi yöntemlerinde bel kasların güçlendirilmesi hedeflenmektedir.

  Bu şekilde fıtıklaşan diskin üzerine daha fazla yük binmesi engellenmiş olur.


KURU İĞNE TEDAVİSİ 

Kronik kas iskelet sistemi bozuklukları ve bu bozukluklara bağlı ağrıların tedavisinde İMS (intramuscular Stimulation) oldukça etkili bir yöntemdir.

Kuru İğne Tedavisi (İMS), aşikar bir zedelenme yada enflamasyon (yangı)  olmaksızın ortaya çıkan kronik kas- iskelet sistemi sorunlarının teşhis ve tedavisini içeren entegre bir ağrı tedavi sistemidir.

Kuru İğne Tedavisinde  iyi bir muayene, röntgen, ileri görüntüleme yöntemleri birlikte kullanılmaktadır. Ancak kronik ağrılarda bu görüntülerden çok hastanın hikayesi ve muayene önemlidir.     DEVAMI…

PROLOTERAPİ 

Proloterapi bel uygulaması

Proloterapi ile tedavi; 1930′lu yıllardan beri A.B.D’de uygulanmakta olan bir yöntem olup cerrahiye alternatif bir tedavi şeklidir. Diğer klasik ağrı tedavi yöntemlerinin çoğu sadece hastalığın nedenini baskılarken, Proloterapi kronik ağrıları ve  nedenini tedavi eder.

Proloterapi, vücudun tamir sistemini uyararak ağrılı, zayıf ve işlevini kaybetmiş bölgenin tekrar eski haline dönmesini sağlayan doğal bir tekniktir.

Proloterapi vücudun herhangi bir yerindeki yırtılmış ya da hasar görmüş bağ dokuları ve eklem ağrıları, bel fıtığı, diz burkulması, diz çapraz bağ yaralanması, boyundan kaynaklanan baş ağrısı,boyun,sırt ve bel ağrısı, kaburga kırıkları ağrısı, eklemler veya omurga cerrahisi sonrasında devam eden ağrılar, omuz ağrıları ve tendon zedelenmeleri gibi hastalıkların tedavisi için ülkemizde de halen uygulanmakta olan enjeksiyonlu bir tedavi yöntemidir.

Proloterapi; cerrahisi yapılamayan kronik ağrı için uygulanan bir methoddur. Proloterapi tekniğinin ameliyatsız ağrı tedavisinde günümüzde en sık kullanılan ve en etkili yöntemlerden birisi olduğu belirtilmektedir.   DEVAMI

 II. BELFITIĞI TEDAVİSİ İÇİN CERRAHİ YÖNTEM:

BEL FITIĞI AMELİYATI

1- Standart diskektomi

2- Mikrodiskektomi

3- Endoskopik diskektomi

4- Laser diskektomi

5- Nukleoplasti

Источник: //www.ameliyatsizbelfitigi.com/bel-fitigi-tedavisi-yontemleri/

Bel Fıtığı Nedir Belirtileri Tedavisi ve Bel Fıtığı Ameliyatı

Bel Fıtığı Nedir? Belirtileri, Tedavisi ve Ameliyatı

Bel fıtığı nedir?, belirtileri nelerdir, bel fıtığı egzersizleri nasıl yapılır, ameliyatı nasıl olur, ameliyat sonrası neler yapılmalı hakkında her şey bu yazıda.

Bel Fıtığı Nedir?

Günümüzün en büyük sağlık sorunlarından biride bel fıtığı rahatsızlığıdır. Vücudumuzun tüm ağırlığını taşıyan bel bölgesidir.

Bu yüzden gün içerisinde gerek yoğun hareket temposu gerekse hareketsizlik belimizi olumsuz yönde etkilemektedir. Bel fıtığını bir sebebe bağlamak mümkün değildir.

Çünkü belinizi tetikleyen birçok unsur olabilir. Dengesiz kilo faktörü de bel fıtığının başlıca nedenleri arasında görmek gerekir.

Bel Fıtığı Belirtileri

Bel fıtığının en önemli belirtileri arasından bacak bölgesinde ağrı, hareketlerde his ve kuvvet kaybı, refleks eksikliği gösterilebilir.

Elbette ki ileriki evrelerde hastalar idrar ve gaita tutamama şikâyetlerinde bulunur. Bel fıtığının teşhisi MR cihazının verilerine bakılaraktan konulmaktadır.

Hastaya teşhis konulduktan sonra doktorun belirleyeceği tedavi yöntemine başvurulmalıdır.

Bel Fıtığı Tedavi Yöntemleri

Bel fıtığının evresine göre tedavi planı yapılmaktadır. Doktorların ilk önerdiği kesin istirahattır. İlk evrelerde ameliyata başvurmak istemeyen doktorlar hastaya ilaçla tedaviyi uygun görebilir.

Bunun yanı sıra hastanın bel fonksiyonlarını rahatlatması amacı ile hareket egzersizleri önermektedir. Ancak bazı hastalarda ilaç ve egzersiz tedavisi bazen yetersiz kalabilmektedir. Bu yüzden ileri safhalarda cerrahi müdahale gerektirir. Günümüz itibari ile artık bel fıtığı ameliyatı oldukça kolay bir cerrahi müdahaledir.

1. Sırt üstü yatarak düz bacak kaldırmak

Dizleri kırmadan düz şekilde bacak kaldırılır ve indirilir, yorulana kadar önce birini sonra diğeri yapılır.

2. Sırt üstü yatarak yarım mekik çekilir

Dizler kırık eller dizde veya dizlerin yanında baş ve omuzlarını kaldırıp tekrar yat

3. Sırt üstü yatarak belini kaldır

Dizler kırık eller yanda ve yerde belini ve kalçanı yukarı kaldır ve indir.

4. Sırt üstü yatarak bisiklet sür

Dizler kırık bacaklarını karnına çek ve bırak, bel yerde yavaş ve geniş daire yaparak bisiklet sür

5. Yüz üstü yatarak ters mekik çek

Eller yanda veya eller belde bağlı durumda, başını ve gövdeni yukarı kaldır ve indir.

6. Yüz üstü yatarak düz bacak kaldır

Eller yanda dizleri kırmadan bacak kaldır, önce bir bacağını yorulunca diğer bacağını kaldır.

Bel Fıtığı Ameliyatı Nasıl Olur?

Bel fıtığı tedavisinde ilaç ve fizik tedavilere cevap alınamıyorsa kesin çözüm ameliyattır. Fıtık artık son raddeye gelmiş ve hastayı baskı altına alıyorsa cerrahi müdahale yapılması şarttır. Cerrahi müdahalelerde geç kalınması büyük bir risktir.

Böyle kötü bir durumla karşı karşıya kalmamak adına tam zamanında tedaviyi uygulamak gerekir. Aksi takdirde fıtığın vücuda büyük zararları dokunur. Çünkü hastayı bekletmek, felç riskini göze almaktır.

Fıtığın boyutu ve duruma göre doktorların belirleyeceği cerrahi müdahale tespit edilir.

Açık, mikro ve endoskopik cerrahi olmak üzere, üç yöntem bulunmaktadır. Bu müdahalelerde fıtık bel bölgesinden çıkartılarak hasta tedavi edilir. Elbette ki bel bölgesi sinir alanı olduğundan bazen gözden kaçan fıtık dokuları da söz konusu olabilmektedir.

Bu yüzden artık doktorların tercihi mikro ve endoskopik cerrahidir. Bu yöntemler sayesinde daha ince ve kusursuz tedavi edebiliyorlar. Vaktinde yapılan ameliyatların hiçbir olumsuz etkisi yoktur. Ancak fıtıklar bölgede tekrarlayabilmektedir.

Yani ameliyat olmak tekrar oluşumu engelleyemeyebilir.

Bel Fıtığı Ameliyat Sonrası Neler Yapılmalı

Hastalar ameliyat sonrası bir hafta boyunca dinlenmesi uygun görülmektedir. Yeni ameliyatlı hastaların oturması önerilen bir durum değildir. Bu yüzden küçük yürüyüşler ve istirahat çok idealdir. Özellikle bel fıtığı ameliyatı geçiren hastalar ayakta durmamaya özen göstermelidir.

Ameliyattan sonra kilo konusunda biraz dikkatli olmakta yarar vardır. Bunun dışında hastalar doktorun önerisi üzerine banyo yapabilmektedir. İlk üç hafta boyunca ameliyatlı hastaların dikkatli olmasında fayda vardır. İlerleyen haftalarda hasta yavaş yavaş normal yaşantısına dönebilir. Ancak her hastalıkta olduğu gibi bilinçli olarak yaşantısına devam etmesinde fayda vardır.

Источник: //trendhayat.com/bel-fitigi-nedir-belirtileri-tedavisi-ve-bel-fitigi-ameliyati/

BEL FITIĞI BELİRTİLERİ, NEDENLERİ,TEDAVİSİ ve AMELİYATI

Bel Fıtığı Nedir? Belirtileri, Tedavisi ve Ameliyatı
Bel Fıtığı                                                                       İyileşmiş Bel Fıtığı

Bel fıtığı yetişkinlerde bel ağrısının en sık nedenlerinden biridir.

Belde oluşan fıtıklar bel ağrısının yanında kalça, bacak ve baldırlara kadar uzanan ağrılara, kuvvet kaybına ve kalçadan başlayıp bacaklara kadar uzanan elektriklenme gibi hissedilen uyuşmaların temel nedenidir.

Bel fıtığı nedir sorunun cevabı belimizde bulunan 5 tane omurganın arasında yastıkçık şeklinde omurların birbirine sürtmesini önleyen diskler bulunmaktadır.Disklerin çevresinden bacak ve ayaktaki kasların uyarılmasını sağlayan sinirler bulunur.

Diskler de aşırı yükleme sonucu başlangıçta ödem devamında diskin taşması sonucu çevredeki sinirler sıkışır bu yüzden ağrı ve kuvvetsizlik oluşur. Diskin taşmasını musluğa takılı hortum gibi düşünebilirsiniz. Hortumun üzerine basmanız sonucu su nasıl az gidicekse sinire bası yapıldığında iletim azaldığı için vücut uyaran olarak ağrı oluşturur.

Aşağıda bel fıtığı nedenlerini , bel fıtığı belirtilerini , bel ağrınızın nedeninin bel fıtığı olup olmadığını nasıl anlayabiliceğiniz , bel fıtığı sonrasında neler yapabiliceğiniz , bel fıtığı sonrası ameliyata gerek olup olmadığı , bel fıtığı iyileşir mi , bel fıtığında hangi tedavilerin bilimsel ve hangi tedavilerin iyileştirici olduğunu , bel fıtığı egzersizleri ve tüm bel fıtığı tedavileri hakkında herşeyi bulabileceksiniz.

BEL FITIĞI NEDENLERİ NELERDİR ?

Bel fıtığının en yaygın nedeni kötü postür (duruş)’ dür.

Bel çukurunun artmış olması, bel düzleşmesi, boyunun omuz hizasından önde olması, kifoz( kamburluk) bilinen temel duruş bozukluğu olup omurga hattı boyunca yükün eşit dağılamamasına bel kaslarının zayıflaması ile bel fıtığının temel etkenidir.

Bunun yanında core kaslarının kuvvetsiz olması, öne doğru eğilerek iş yapanlarda, sürekli ayakta durarak veya oturarak çalışanlarda, travma ve genetik yatkınlıkta (örneğin d vitamini genetik olarak düşük bireyler bel fıtığına daha çok maruz kalmaktadır) bel fıtığının temel nedenleri arasında olup hiçbir nedene bağlı olmaksızında bel fıtığı gelişebilir ancak 6 ay içinde kendiliğinden iyileşebilir. Ayrıca uzun süreli sırt ağrısından sonra bel fıtığı görülme olasılığı çok yüksek olduğundan uzun süreli sırt ağrısı bel fıtığı nedenleri arasında gösterilmektedir.

BEL FITIĞI BELİRTİLERİ NELERDİR ?

Bel fıtığı belirtileri fıtığın hangi sinire ne kadar baskı yaptığı ölçüsünde değişmektedir.

Bel fıtığı belirtileri belde, kalçada,kuyruk sokumunda, bacakta hatta ayak ve parmaklara yayılan ağrı, uyuşukluk, karıncalanma ve kuvvetsizlik bel fıtığı belirtileridir.

Bunların yanında siyatik sinir ve femoral sinire bası sonucu kalça ve bacaklarda yanmada hissedilir.
Bel fıtığı genellikle L4-L5 ve L5-S1 seviyesinde görülür ve bu seviyeden çıkan sinirlerin sıkışması sonucu bel fıtığı belirtilerinde farklılıklar gözlemlenir.

L4- L5- S1 bel fıtığı belirtileri

-Piriformis ve çeşitli kalça kasları bu sinirlerden dal aldığı için kalçada ağrı hissedilir.

-Yürümede zorluk çekilir( ileri derece bel fıtığında görülür)

-Oturma pozisyonundan ayağa kalkmak zordur.

-Belden başlayıp ayağa kadar uzanan ağrı

-Kalça ve bacaklarda karıncalanma, kuvvetsizlik ve uyuşma

-Siyatik sinir sıkışması sonucu kalçadan başlayıp baldıra kadar uzanan ağrı vardır.

– Bel ağrısının yanında öne eğilmek , sırtüstü yatarken bacak düz bir şekilde yukarı doğru kaldırmak ağrılı ve zordur.

BEL AĞRIMIN NEDENİ BEL FITIĞI MI ? BEL FITIĞI NASIL ANLAŞILIR ?

Piriformis sendromu, siyatik sinir sıkışması ve bel ağrısı temel olarak sinir sıkışmasından kaynaklı bel ağrısı,kalça ağrısı ve bacaklara yayılan ağrılar oluşturur. Aşağıdaki testler bu ağrıların bel fıtığından kaynaklı olup olmadığını anlamak için yapılır. Aşağıdaki testleri evde basitçe uygulayarak bel ağrınızın sebebinin bel fıtığı olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Hasta sırtüstü videodaki şekilde uzanır. Ağrılı tarafı nereliyse bir kişi o yanına geçerek bacağını videodaki şekilde yavaşça yukarı doğru kaldırır.

Bacağı yukarı doğru 40 derece ( 35-70 derece) kaldırıldığında belde ağrı , uyuşukluk, yanma ve bacağa yayılan ağrı, karıncalanma hissedilirse bel fıtığı olma ihtimaliniz yüksektir.

Bacağı yukarı kaldırma esnasında uyluğun arka tarafında gerilme ve ağrı hissedilebilir bunun bel fıtığı ile ilgisi yoktur. Sadece beldeki ağrı ve kalça ve bacağa yayılan ağrılar, karıncalanmalarda test pozitiftir.

Aşağıdaki test bel ve kalça ağrılarının siyatik sinir sıkışmasından mı ? bel fıtığı sonucu sinire bası olup olmadığını anlamak için yapılır. Eğer bu testler negatif çıkarsa bel veya kalça ağrınızın sebebi bel fıtığı değildir.

Şekildeki gibi sert bir yüzeye dik bir şekilde oturulur. Çenenizi gövdenize değdirirken dizinizide şekildeki gibi uzatmalısınız. Bacağınızı uzatırken ağrı, karıncalanma hissederseniz başınızı yukarı doğru kaldırın ağrı ve diğer semptomlar rahatlarsa bel ve kalça ağrınızın sebebi sinir sıkışması veya bel fıtığı olma ihtimali çok yüksektir.

Bel ağrısının veya bel fıtığı olup olmadığınızı kesin öğrenmek için MRI ve EMG çektirerek fıtık olup olmadığınızı, bel fıtığı iseniz hangi seviyede ve nekadar ilerlemiş olduğunu öğrenebilirsiniz.

BEL FITIĞI İYİLEŞİR Mİ ?

Bel fıtığının iyileşip iyileşmediğini ve bel fıtığı hakkında en doğru bilgileri aşağıdaki videoda bulabilirsiniz.

BEL FITIĞINDA HANGİ İLAÇLARI KULLANMALIYIM ?

Ağrı hafif ve orta şiddetliyse ibuprofen ve naproksen gibi reçetesiz satılan ilaçlar kullanılabilir.(1)

Bel ağrısı reçetesiz ilaçlar ile rahatlamamış veya geçmemişse codeine ve oxycodone-acetaminophen kullanılabilir ancak bu ilaçların bulantı, sedasyon, konfüzyon ve kabızlık gibi bazı olası yan etkiler vardır.(1)

Sinir ağrısında yani belde,kalçada bacakta karıncalanma, uyuşukluk, elektriklenme, hissizlik gibi belirtiler varsa gabapentin (Neurontin, Gralise, Horizant), pregabalin (Lyrica), duloxetine (Cymbalta), tramadol (Ultram) ve amitriptyline gibi ilaçlar sinir ağrısının hafiflemesinde yardımcıdır.(1)
Bel fıtığı olan hastalarda bu ilaçların yan etkisi olabiliceğinden Tramadol (75mg / gün) ve gabapentin (900mg / gün) kullanılması önerilir.(1)

Kas gevşeticeler kas spazmı varsa reçete edilebilr ancak sedasyon ve baş dönmesi kas gevşeticelerin sık görülen yan etkileridir.(1)

Bel fıtığında kortikosteroid enjeksiyonları enflamasyonu baskılamak için doğrudan spinal sinirlerin etrafına verilebilir.Enjeksiyonların dışında bel fıtığında bazen şişlik ve inflamasyonu azaltmak için oral steroidler denenebilir.(2)

Bel fıtığında epidural steroid enjeksiyonları sinir kökü inflamasyonunu azaltmak için etkili bir alternatiftir.(3)

Bel fıtığıda steroridler lokal anestetiklere karşı daha etkilidirler.(4)

BEL FITIĞINDA AMELİYAT OLMALI MIYIM ?

Fıtık kelime anlamı olarak hücrenin doğal sınırlarından dışarı doğru çıkarak şişkinlik oluşturması anlamına gelir. Bu manada dışarı doğru çıkıntının yani fıtığın seviyesine bağlı bel fıtığı belirtileri değişmekte ve kişiden kişiye farklı belirtiler oluşturtmaktadır. Bel ve boyun fıtığı da dahil olmak üzere fıtıklar 4 seviyeye ayrılır.

 • 1-Disk bulging,
 • 2-Disk protrüzyon,
 • 3- Disk herniasyon/ ekstrüde,
 • 4- Sekestre disk

Genellikle MRI sonuçlarında seviye ile birlikte hangi omurganın tutulduğu bildirilmektedir. Yukarıdaki seviyelere göre tedavi programı ve hastaların belirtileri değişmektedir.

Toplumdaki yetişkinlerin %80-90 ‘ında 1.seviye yani disk buldingi olup ara sıra ağrı verip genelde kişilerde rahatsızlık vermez ve kendiliğinden 5- 6 ay içinde kaybolur. Halk arasında bilinenin aksine fıtık kendiliğinden iyileşebilen ve geri çekilen bir rahatsızlıktır. Ayrıca fıtık ne kadar büyükse geri çekilme oranı daha yüksek olup doğru tedavi ile iyileşebilmektedir.

En tehli seviye 4.seviye olup sekestre diskte sinire tam bir bası olup, kişide kuvvetsizlik, yorgunluk ve bazı hareketleri yapamama görülür.

Bu seviyede cerrahi gerekli olup sinirin üzerindeki basının kaldırılması için bel fıtığı ameliyatına gerek duyulur. Ancak diğer 3 seviye doğru tedavi ,egzersiz ve beslenme programıyla iyileşebilmektedir.

İlk 3 seviye bel fıtığında bel fıtığı ameliyatına gerek duyulmaz.

Bel fıtığı ameliyatı üzerine yapılan çalışmalar bel fıtığının kısa süreli ağrıyı azalttığını ancak ağrıların tamamen geçmesini sağlamadığı ve uzun dönem (ameliyattan 1 yıl sonra ) ağrıların yine başladığını belirtmiştir. Bel fıtığı ilk 3 seviyesinde bu yüzden egzersiz ve tedavi işe yaramazsa son seçenek olarak bel fıtığı ameliyatı düşünülmelidir.

BEL FITIĞINDA FİZİK TEDAVİ 

Fizik tedavi bel fıtığında  genellikle fıtığın iyileşmesine önemli rol oynar. Fizyoterapi sadece ağrının rahatlamasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda sakatlığı azaltır ,daha fazla hasarı önlemek için vücudun korunmasına da katkıda bulunur.

Bel fıtığı olan hastalar için fizik tedavi iki ana gruba ayrılabilir: ameliyat olan veya olmayan hastalar. Bel fıtığı ameliyatı olan hastalar bel fıtığı ameliyatı sonrası 4-6 hafta sonra düzenli olarak fizik tedaviye başlar. 

Bel fıtığı ameliyatı olan hastaların fizik tedaviye başlayana kadar ilk 3 hafta günlük yaşamlarında mutlaka yardım edilmelidir. Hastalar mümkün olduğunca ev işlerinde (kıyafetlerini değiştirmede, yemek yemede, banyo ve uykudan uyanıldığında yataktan kalkmada ve yatmada) birileri mutlaka destek olmalıdır.

Bel fıtığı ameliyatı olan hastalar en az 4 hafta boyunca hergün yaklaşık 60 dakika fizik tedavi almalıdırlar. Tedavide lumbal stabilizasyon egzersizleri ve ev egzersizleri mutlaka olmalıdır.

Tedavinin ilk 15 dakikasında sırt ve lumbal extansörler, kalça flexorleri, hamstringler ve calf kasları gerilmelidir.

Quadratus,Abdominal kaslarının kuvvetlendirilmesiTop ile köprü kurma,External oblik kasları kuvvetlendirilmesiKedi deve egzersiziKedi deve pozisyonunda 1 kolun kaldırılması

Kedi deve pozisyonunda çapraz kol ve bacak kaldırılması ve lunge egzersizleri mutlaka olmaldır.

Источник: //www.tedavihareketleri.com/bel-fitigi

Bel Fıtığı Belirtileri, Ameliyatı, Tedavisi, Nasıl Geçer?

Bel Fıtığı Nedir? Belirtileri, Tedavisi ve Ameliyatı

Toplumun %3’ünde görülen fıtık, çoğu zaman ihmal edilen ve ihmal edildiğinde daha büyük problemleri beraberinde getiren bir rahatsızlıktır.

Fıtık adı verilen hastalık, iç organlarından herhangi birinin bulunduğu iç bölgeden dışarı çıkmasıdır. Pek çok nedenden dolayı fıtık meydana gelmektedir.

Genellikle kasık bölgelerinde görülen fıtık, bilinçsiz hareket etmekten dolayı midede bile görülebilir.

Sağlıklı bilgilerin yer aldığı bu yazımızda, Nefis Yemek Tarifleri ekibi olarak sizler için tıbbi araştırmalar yaptık ve “bel fıtığı” üzerine en çok merak edilen başlıkları derledik. Bel fıtığı nedir? Bel fıtığının belirti ve nedenleri nelerdir? Bel fıtığı nasıl tedavi edilir? gibi pek çok kişinin yanıt aradığı sorulara yer verdiğimiz bel fıtığı hakkındaki yazımız sizlerle.

Bel Fıtığı Nedir?

İnsan omurgasında bel kısmında 5 adet omur bulunur. Hareketlerin daha kolay sağlanması için omur kemiklerinin arasında, darbelere karşı koruyucu özellikte disk şekline benzeyen bir doku yer alır. Bu doku iç ve dış kısım olmak üzere 2 türdedir.

Dıştaki doku bozulduğunda, iç kısımdaki doku daha esnek hale gelir ve dışarıya doğru genişler. Bu duruma bel fıtığı adı verilir. Bu fıtık oluşan kısım, omurilik kanalına baskı yapar ve o bölgedeki sinirlerin sıkışmasına neden olur. Bu durum sonucunda ağrı hissedilir.

Ağrı ile oluşan bu doku hastalığı da tıp alanında “Lomber Disk Hernisi” olarak bilinir. Halk arasında da “bel fıtığı” olarak adlandırılır.

Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

 • Bel fıtığının en büyük ve belirgin belirtisi belde hissedilen ağrılardır. Kimi durumlarda kalçadan topuğa kadar bel fıtığı ağrısı hissedilmektedir.
 • Fıtıktan dolayı sinirlere baskı uygulandığı için bacaklarda karıncalanma ve uyuşma hissedilir.
 • Tedavi edilmediği ve ihmal edildiği durumlarda duyularda zayıflama olacağı için refleksler de etkilenecektir. Refleksler yavaşlar ve kaslar eski gücünü kaybeder.
 • Bel fıtığının ileri boyuttaki belirtisi de bacak kaslarının kontrol edilmesi zorlaşacağından idrar tutamama olacaktır.
 • Belde hissedilen ağrılardan dolayı çabuk yorulma ve güçsüzlük de bel fıtığının belirtileri arasındadır.

Bel Fıtığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bel fıtığı belirtileri gözlemlendiği anda tedavi için harekete geçilmelidir. Geç kalınan tedaviler, hasta için zorlu ve stresli bir dönem yaşatacaktır. Bel fıtığının tedavi edilmesi için öncelikle hastalığın teşhisi yapılmalıdır. Bu nedenle size yardım edecek bel fıtığı doktoru “beyin ve sinir cerrahisi” bölümünde sizi bekliyor olacaktır.

Manyetik Rezonans yöntemi yani MR yöntemi ile bel fıtığının şiddeti belirlenir. Gerekli klinik muayeneler sonrasında eğer hastalık seviyeniz çok ciddi boyutta değilse, kas gevşetici ilaçlar ve dinlenme süresi ile tedaviniz başlar. Ayrıca bel fıtığı egzersizleri ile de kaslarınızı rahatlatıp ağrıdan kurtulabilirsiniz.

Bunun için fizyoterapi doktorları ile sağlıklı bir yola çıkabilirsiniz.

Bel fıtığı ilaçlar ile giderilmediyse ve hastalığın şiddeti biraz daha artış gösterdiyse, “nükleoplasti” adı verilen bir yöntem uygulanabilir.

Bel fıtığı iğne tedavisi ile fıtığın iğnelerle çökmesi amaçlanır. Tüm bu çözümlere rağmen hastalık yok edilmediyse hastaya bel fıtığı ameliyatı önerilir.

Bu ameliyat ile omurilikten gelen baskı ortadan kaldırılır. Aynı zamanda dokuda hasar oluştuğu için doku yenilenir.

Çok eski zamanların tıbbi kurtarıcısı olan hacamat, bel fıtığında da etkili olacaktır. Bel fıtığına hacamat yaptırdığınızda, bel bölgesindeki kirli ve zararlı kan dışarı atılır. Böylece kan dolaşımı daha sağlıklı şekilde gerçekleşir. Ağrı ve sancı kalmayacağı için kendinizi daha sağlıklı hissedebilirsiniz.

Bel fıtığı lazerle tedavi ile giderilmektedir. Lazer yöntemi her bel fıtığı hastasına uygun değildir. Bu yöntemin uygulanması için doktorunuzun hastalığın derecesini teşhis etmesi gerekir. Hastalığın derecesine ve biyolojik özelliklerinize göre eğer uygun görülürse lazerle fıtık tedavisi yapılabilir. Bu yöntem ile lazer ışıkları hasar gören kıkırdakları onarır ve fıtık ortadan kaldırılır.

Bel Fıtığı Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Bel fıtığı ameliyatı geçiren hasta, taburcu olduğu günden 1 gün sonrasında yavaş yavaş yürümeye başlayabilir. Ameliyattan 7 gün sonra günlük yürüyüşler dikkat edilerek yapılabilir. Her geçen günde yürüyüş süresini biraz daha uzatabilirsiniz.
 • Hareketleri biraz kısıtlanan hasta, kilo almamaya dikkat etmelidir. Buna uygun beslenme programı ile beslenmelidir. Vitamin ve kalsiyum alımına dikkat edilmelidir.
 • Ameliyattan sonraki ilk günlerde hapşırmaya dikkat edilmelidir. Vücut sarsılacağı için kasları ve dikişleri etkileyebilir.
 • Bol lifli gıdalar tüketilmelidir. Kabız problemi kaslarınızı yoracağı için ameliyat etkisini yok edebilir ve vücudunuza zarar verebilir.
 • Ameliyat sonrasında hasta bel fıtığı fizik tedavi seanslarına girmelidir. Kaslara zarar vermeden yapılan egzersiz ve hareket iyileşme sürecini hızlandıracaktır.
 • Ağır eşya kaldırılmamalı, yere eğilmek için bir süre beklenmelidir. Hareketler daha sakin ve dikkatli olmalıdır.
 • Ameliyat sonrasında duş almak için 7 gün beklemek iyi olacaktır. Dikişli ameliyatlarda 7 gün sonra duş alınabilir.

Bel Fıtığı Nasıl Geçer? İyi Gelen Bitkisel Çözümler

Bel fıtığı için bitkisel çözüm aradığınızda, parmaklarınız bu sayfayı tıklayacak. Bel fıtığının etkisini azaltmak ve bel fıtığı başlangıç dönemindeki belirtileri yok etmek için sizlere doğadan reçete yazıyoruz. İşte şifasına ve etkisine güvenebileceğiniz bel fıtığı için faydalı bitkisel çözümler:

 • 1 adet taze çam kozalağını 1 bardak suda 10 dakika kaynatın ve biraz bal ilave ederek gün içinde tüketin.
 • 10 gram defne yaprağını 1 su bardağı suda demleyin ve günde 2 defa olmak üzere için. Düzenli kullanımda bel fıtığının etkilerinin azaldığını göreceksiniz.
 • Rezene çayı tükettiğinizde, bel fıtığının şiddetli ağrılarını bile hafifletebilirsiniz.
 • Kırkkilit otunu yaklaşık 200 ml suda kaynatın ve ocaktan alın. Lapa olan kısmını sıcağı geçince bel çevrenize sürün. Bir ay boyunca bu uygulamayı gün içinde tekrarlayın. Kaynamış suyu ile de belinize masaj yapabilirsiniz.

Bel Fıtığı Olanlar Ne Yapmalı?

Bel fıtığı belirtilerini okudunuz ve kendinizde bel fıtığı olduğunu düşündünüz. Doktorunuz da bu durumu onayladıysa artık daha dikkatli hareket etmek zorundasınız. Bel fıtığı olanların aklından çıkarmaması gerekenler bu listede!

 • Bel fıtığı olan kişiler öncelikle ağır eşya kaldırmamalıdır.
 • Eğilme durumunda dizi kırıp çömelme konumuna gelerek hareket edilmelidir.
 • Dönme hareketini bel ile değil ayaklarla yapmayı deneyin.
 • Yumuşak ve alçak koltuklarda oturmaktan uzak durun.
 • Lavaboda el yıkarken eğilmek yerine dik durmayı deneyin.
 • Gün içinde kaslarınızın aktif çalışması için 15 dakika kadar hafif yürüyüşler yapın.
 • Doktor kontrolünde tavsiye edilen bel fıtığı korseleri kullanabilirsiniz. Vücut şeklinize ve fıtık derecesine göre korse seçmelisiniz.
 • Yukarı uzanma ve aşağı eğilme hareketlerinden bir süre uzak kalın.
 • Doktorun bel fıtığı için verdiği ilaçları kullanırken özen gösterin. İlaçlar ihmal edildiğinde hastalığın boyutu ilerleyebilir.
 • Fazla kilonuz varsa, sağlıklı beslenerek kilo vermeye çalışın. Bedeninize verdiğiniz yük, bel fıtığının şiddetini artıracaktır.

Bel Fıtığı Zararları Nelerdir?

Bel fıtığı yaşayan kişilerde, hastalığın etkisi ile birtakım stresli süreçler yaşanır. Bel fıtığının kişide bıraktığı etkiler ve zararları inceleyecek olursanız şu maddeleri görebilirsiniz:

 • Günlük yaşantınızı etkileyen ağrı oluşturur.
 • Aktif bir yaşama sahipseniz, hareketlerinizi kısıtlar.
 • Uyurken veya gün içinde bacaklarınızda uyuşma hissi bırakır.
 • Tedavide geç kalındığında idrar kaçırma gibi durumları meydana getirir.
 • Ağrı ve hareket etmede zorluk yaşanacağı için stresli bir ruh hali de oluşturur.

Источник: //www.nefisyemektarifleri.com/blog/bel-fitigi-belirtileri-ameliyati-tedavisi-nasil-gecer/

Bel Fıtığı Nedir? Belirtileri, Tedavisi ve Ameliyatı

Bel Fıtığı Nedir? Belirtileri, Tedavisi ve Ameliyatı

Tıp dilinde disk herniasyonu olarak da adlandırılan bel fıtığı, omurların arasındaki yastıkcığın (intervertebral disk) ortasındaki sıvı kısmın etrafını çevreleyen yapıda oluşan yırtıktan dışarı taşmasıdır. Bel ağrılarının sadece yüzde 5’inden sorumludur.

Toplam beş adet bel omuru ve bunların arasında beş adet disk bulunur. Bel bölgesindeki omurlar yukarıdan aşağıya doğru L1, L2, L3,L4 ve L5’dir. L5 omurgasından sonra kuyruk sokumuna kadar uzanan ve sakrum olarak isimlendirilen ve ‘S’ harfi ile kodlanan bölge gelir.

Disklerde oluşan problemler hangi bölgede ise bu kodlamalara göre isimlendirilir. Örneğin, L4-L5 disk hernisi demek 4. ve 5. bel kemiği arasındaki diskte oluşan bel fıtığını ifade eder.

Hastalığın en çok görüldüğü bölgeler, bel bölgesinin en hareketli olduğu, vücut ağırlık merkezinin bulunduğu dolayısıyla en çok zorlanmaya maruz kalan L4-L5 ve L5-S1 bölgeleridir.  

Bel fıtığı neden olur?

Hareketsiz yaşam, masa başı işte çalışmak, yanlış oturma ve ayak­ta durma alışkanlıkları, fazla kilo, ağır kaldırmak, ısınma hareketleri yapmaksızın ağır bedensel faaliyette bulun­mak, ağır sporlar (halter, judo, kürek vb), bilinçsiz spor yapmak, sigara kullanımı ve aşırı alkol tüketimi bel fıtığının başlıca nedenlerindendir.

Bel fıtığının belirtileri

Bel fıtığının ilk belirtisi bel ağrısı olmaktadır. Ağrı genellikle bel veya kalçadan başlayıp bacak arkasından topuğa kadar yayılım gösterir ve siyatik ağrısı olarak adlandırılır. Sıklıkla belden ziyade bacakta daha şiddetlidir.

Ağrı yanında duyusal bozukluklar (yanma, keçeleşme, uyuşma) eşlik edebilir. Öksürmekle, ıkınmakla ve gülmekle artar. Ayakta durmak, oturmak ve öne eğilmek de ağrıyı artırır.

Fıtığın seviyesine bağlı olarak hastalarda kuvvet kaybı, refleks kaybı veya his kaybı gelişebilir. Bazı durumlarda idrar ve dışkılama kontrolünde bozukluk oluşabilir. Böyle durumlarda acil ameliyat yapılması gerekir.

Bacak ağrısının başlaması fıtığın bacağa giden sinirlere ba­sı yapmaya başladığının habercisidir. Vücu­du ağrıyan bacağın karşı tarafına, nadiren de ağrı tarafına eğmekle hastanın ağrısı ha­fifler. Sürekli bu pozisyonda durmak omurga eğrilik­lerine de yol açabilir.

Bacak ağrısının ardından ayak hareketle­rinde kuvvet kayıpları, ayak ve bacağın ba­zı kısımlarında karıncalanma, uyuşma gibi his kusurları ortaya çıkar.  

Bel fıtığı nasıl anlaşılır?

En iyi teşhis yöntemi hasta şikayetlerinin dinlenmesi ve fizik muayene ile olur. Ancak bazen diğer hastalıkların bulunma şüphesine karşı röntgen, bilgisayarlı tomografi (BT), MR, sintigrafi gibi görüntüleme yöntemleri gerekli olabilir.

Ağrı 4 haftadan daha az süredir varsa görüntüleme yöntemlerine genelde gerek duyulmaz. Hiçbir yakınması olmayan kişilerde bile yüzde 22 ila 40 oranında MR veya BT bulguları çıkabilir. Muayenede acil bir durum olmadıkça sırf teşhis için bu yöntemlere gerek duyulmaz.

Bel fıtı­ğı ile karışan diğer hastalıkları bel fıtığın­dan ayırmak için kanda iltihabi olaylarda yükselen bazı maddelere (sedimentasyon ve CRP) ve bazı hastalıkların belirteçlerine bakmak da gerekebilir.

Bel fıtığının tedavisi

Hastanın muayene bulgularına göre tedavi seçenekleri belirlenir. Kuvvet ve his kaybı çok belirgin değilse, muayene bulguları da bacağa giden sinirlere olan basının çok kuvvetli olmadı­ğını gösteriyorsa bu hastalar birkaç gün yatak istirahati, ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlarla kontrol altında tutulur.

İyi­leşme belirtileri gösteren hastalar bel eg­zersizleriyle ameliyat dışı tedaviye yönlendirilir. Pek çok hasta bu şe­kilde iyileşir ve cer­rahiye gerek kalmaz.

Tedavide istirahat, ilaç tedavisi, kas gevşeticiler, epidural steroid enjeksiyonları, lokal anestezikler, antidepresanlar, fizik tedavi yöntemleri, egzersiz, ameliyat gibi çok çeşitli yöntemler hastanın durumuna göre seçilebilir.

Bel fıtığı ameliyatı ve sonrası

Ayaktaki kuvvet kaybı çok ileri sevi­yedeyse, idrar kaçırma veya yapamama şikâyeti varsa veya şiddetli ağrı kesicilere rağmen ağrı geçmiyorsa, bu hastaların acil ameliyat edilmesi gerekebilir. Hastaların ancak yüzde 1-2’sinde ameliyata gerek duyulur.

Bel fıtığı ameliyatı genel anestezi altında yapılır ve bel bölgesinden küçük bir kesi ile (3-5 santimetre) girilerek mikroskop eşliğin­de sinire bası yapan fıtıklaşmış doku parça­sı çıkartılır.

Ameliyattan sonraki gün hasta yürütülür. 1-2 hafta içerisinde normal hayatına döner. Ameliyat geçirmiş hastaların da bel egzer­siz hareketlerini düzenli olarak yapması, oturup-kalkma, ağırlık kaldırma gibi konu­larda dikkatli olması önerilir.

Mikro cerrahi yöntemle yapılan bel fıtığı ameliyatlarının başarı şansı yük­sek, iyileşme süresi daha kısadır.  

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Ortopedi, Beyin Cerrahi (Nöroşirurji), Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Omurga Cerrahisi, Fizyoterapi, Algoloji

Источник: //www.saglikk.com/bel-fitigi-nedir-belirtileri-tedavisi-ve-ameliyati/

Bel Fıtığı Belirtileri

Bel Fıtığı Nedir? Belirtileri, Tedavisi ve Ameliyatı

Omurgaya esneklik sağlayan disklerin yerinden oynaması neticesinde ortaya çıkan bel fıtığı hastalığı “disk kayması” olarak da bilinir. Genelde omurganın alt tarafında görülse de omurganın herhangi bir yerindeki diskin kayması bel fıtığı probleminin ortaya çıkması için yeterlidir.

Bel fıtığı patlamasında ise bel bölgesindeki omurlar arasındaki diskin dışında yer alan sert tabaka yırtılır ve diskin içindeki yumuşak madde dışarıya çıkıp sinir ya da omurilik köklerine baskı yaparak ağrı oluşmasına sebep olur.

Ortaya çıkan belirtilerle hayat kalitesini düşüren bel fıtığı, oturup kalkmayı bile işkence haline getirebilir.

Erken teşhis ve hızlı tedavi halinde yatak istirahati ya da fizik tedaviyle ortadan kaldırılması mümkün olan bu hastalığın belirtilerinin görmezden gelinmesi halinde idrar kaçırma, cinsel arzuyu kaybetme gibi daha ağır belirtilerle karşılaşılabilir ve ameliyat olmak zorunda kalınabilir.

BEL FITIĞININ NEDENLERİ

Bel fıtığına neden olabilecek pek çok faktör vardır ki bunları bilirsek dikkatli olabilir ve vücudumuzu gözeterek bell fıtığından kaçınabiliriz. İşte bel fıtığına yol açabilecek şeyler…

1.

Ağır yük kaldırmak
Bel fıtığı başlangıcı genelde ağır yük kaldırılmasıyla ortaya çıkar. Eğer bünyenize fazla gelecek bir yükün altına girerseniz ağırlık birden bacaklar yerine bele yüklenebilir ve bu durum fıtık oluşumuna zemin hazırlar. Bu yüzden ağır bir eşya taşırken öncelikle eğilmeli, dizlerinizi kırmalı ve ağırlığı bacaklara verecek şekilde yükü kaldırmalısınız.

2. Hareketsizlik
Hareketten uzak bir yaşam sürdürüyorsanız bel fıtığı riskiyle karşı karşıya olduğunuz söylenebilir. Bedeninizin yükünü yalnızca omurga taşımaz. Kaslar ve boyun bölgesi de bu noktada önemlidir ve hareketsiz bir hayat sürmeniz halinde kaslarınız güçsüz kalacağı için omurganın üzerine ekstra bir yük biner ve fıtık ortaya çıkabilir.

3. Ani hareketler
Ani bir şekilde yapılan hareketler yüzünden omurgada hasar oluşmasına ve bel fıtığına sebebiyet verebilir.

4. Fazla kilolar
Vücuttaki fazla kilolar disklere ekstra yük binmesine sebep olur. Bu yüzden vücuda zarar veren fazla kilolardan kurtulmak için sağlıklı beslenmeye ve spor yapmaya gayret göstermelisiniz.

5. Yaş faktörü
Bel fıtığı genelde en çok 35-45 yaş aralığında ortaya çıkar. Yaşın ilerlemesiyle beraber eğer vücudunuza iyi bakmadıysanız omurga ve diskler hassaslaşır ve fıtık ihtimali yükselir.

6. Mesleki faktörler
Fiziksel anlamda bedeni zorlayan mesleklerde çalışmak, bel fıtığı ihtimalini artırır. Çok fazla hareket etmeyi engelleyen masa başı işlerin yanı sıra sürekli eğilmenin, uzun süre ayakta kalmanın, ağırlık kaldırmanın gerektiği işlerde çalışanların bel fıtığı olma ihtimali yüksektir.

7. Yaralanma ve sakatlanmalar
Kaza geçirilmesi, yüksek bir yerden düşülmesi gibi olaylar yüzünden yaralanan ya da sakatlanan kişilerde de diskler kayabilir ve bel fıtığı oluşabilir.

8. Cinsiyet
Bel fıtığında cinsiyet önemli bir faktördür. Genelde erkekler bu problemle kadınlara kıyasla daha çok karşılaşırlar.

9. Sigara
Sigara yüzünden disklere daha az oksijen taşınır ve bu da disk dejenerasyonunu artırır. Dolasıyla sigara içenlerin fıtığa yakalanma ihtimali daha yüksektir.

BEL FITIĞININ BELİRTİLERİ

1.

Hareketlerde zorlanma
Bel fıtığı nasıl anlaşılır sorusuna cevap aranıyorsa ilk olarak standart hareketlerde bile zorlanma olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Ayak uçlarınıza eğilebiliyor musunuz, yerden bir şey alırken ağrınız oluyor mu, oturup kalkmada sizi rahatsız eden bir şey var mı? Eğer bu sorulara evet diyorsanız ve bazı hareketleri yapmakta güçlük çekiyorsanız mutlaka en kısa sürede doktora görünmeniz gerekir.

2. Bacak ağrıları
Omurlarda meydana gelen kayma yüzünden bacaklarda ciddi ağrılar oluşabilir, bilekler zayıflayabilir ve burkulabilir.

3. Uyuşukluk
Bel fıtığının bir belirtisi olarak bel bölgesinde uyuşukluklar oluşabilir. Özellikle sabahları uyandığınız zaman belinizin sağında ya da solunda bir uyuşukluk hissedebilirsiniz.

4. Kaslarda zayıflama
Disklerin kayması ve bel fıtığının oluşması neticesinde sinirlere daha çok yük biner. Burada basıncın artmasıyla beraber sinirlerin reaksiyon göstermesi sonucunda vücudunuzda çeşitli kasılmalar ya da kas ağrıları gözlemleyebilirsiniz.

5. Kalçada ağrı
Fıtık sonrasında sadece belde ya da bacakta değil, aynı zamanda kalça bölgesinde de ağrı oluşabilir.

6. Yürüme güçlüğü
Bel fıtığı sonrasında vücudun çeşitli bölgelerinde ağrılar ve kasılmalar oluşacağı için eskisi kadar rahat hareket edemezsiniz ve bu durum yürümenize bile yansır.

7. İdrar kaçırma
Bel fıtığının nadir görülen belirtilerinden birisidir ve genelde ileri evrelerde ortaya çıkar. Kasların zayıflamasıyla beraber idrarı kontrol etmekte güçlük çekebilirsiniz.

8. Hemen yorulma
Fıtığın ortaya çıkmasıyla beraber en basit ya da enerji gerektirmeyen aktivitelerde bile eskiye nazaran çok daha hızlı bir şekilde kendinizi yorgun hissetmeye başlayabilirsiniz.

 1. Cinsel gücün kaybedilmesi
  Fıtığın çok daha ileri evrelerinde cinsel arzunun kaybedilmesi söz konusu olabilir. Bu süreç genelde idrar kaçırmadan sonra ortaya çıkar.

BEL FITIĞININ TEDAVİSİ

Bel fıtığının durumuna göre doktorunuz sizi çeşiteli tedavi süreçlerine yöndirir. Bunlara fizk tedavi ve ameliyat da dahil.

1.

Başlangıç tedavisi
Bel fıtığı henüz başlangıç aşamasındaysa, yani diskin sinirlere yapmış olduğu baskı çok değilse ve yalnızca bel ve bacakta ağrı bulunuyorsa doktor tarafından kas gevşetici ilaçlar, yatak istirahati ve beli zorlayacak hareketlerden kaçınılması tavsiye edilir. Bu süreçte iki kilodan fazla ağırlık kaldırılmaz ve fıtığın etkilerinin azaltılması amaçlanır. Otururken beli rahatsız etmeyecek şekilde arkaya yastık konması ve belin sıcak tutulması önerilir.

2. Fizik tedavi
Eğer kas gevşetici ilaçlar ve yatak istirahati neticesinde fıtığın negatif etkileri ortadan kalkmıyor ve yaşam standartlarını düşürmeye devam ediyorsa fizik tedavi aşamasına geçilir.

Bu süreçte bel fıtığı hareketleri yaptırılır, her ne kadar ilk birkaç gün ağrı biraz daha şiddetlense de bir süre sonra olumlu etkiler gözlenmeye başlanır.

Bel fıtığı egzersizleri arasında pelvik tilt, duruş düzeltme, yüzüstü kalkış gibi çeşitli hareketler bulunur.

3. Nükleoplasti
Fizik tedaviye de yanıt alınamadığı durumda nükleoplasti tedavisi uygulanır.

Bu yöntemde sağlıksız diske röntgen kontrolünde bir iğneyle girilir ve diskin içindeki boşluklar açılıp fıtığın çökmesi sağlanır.

Tek seansta, hastayı uyutmadan ameliyathane şartlarında uygulanan bu yöntem risk barındırmaz ama fıtığı yok etme konusunda yüzde yüz garanti de sunmaz.

4. AmeliyatBel fıtığı ameliyatı, tüm bu tedavi yöntemlerinin başarısız olması ya da fıtık hastalığının daha ileri boyuta varması durumunda söz konusu olur.

Eğer bacaklarda incelme, idrar kaçırma, vücutta ciddi bir güç kaybı gibi durumlar varsa ve dayanılmaz ağrılarla karşılaşılıyorsa genelde cerrahi müdahale tercih edilir. Cerrahi müdahalede amaç fıtıklaşan diski temizlemek ve sinirin üstündeki baskıyı yok etmektir.

Açık diskektomi, mikrodiskektomi ve endoskopik fıtık ameliyatı gibi çeşitli yöntemler uzmanların kararına göre uygulanabilir.
PARTNER'Eteğim kalksa ne olur?'B Vitamini Eksikliği BelirtileriAkciğer Kanseri Belirtileri

Источник: //www.mynet.com/bel-fitigi-belirtileri-1220189-mykadin

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi