Bel Kayması

Bel kayması Nedir? Bel kayması Ne demek? – Nedir.com

Bel Kayması

Sırtın altına rastlayan bölgeye “bel” denilmektedir.

Omurgalılarda, iskeletin esasını ve vücudun eksenini teşkil eden yapılar. Omurgayı meydana getiren her bir birime de omur denilir. Omurga, değişik sayıda ve yapılışta omurlardan meydana gelmiştir. Omur cisimlerinin kemikli balıklarda iki tarafı çukur, kuyruksuz kurbağalarda arka, kuyruklu kurbağalarda ön yüzleri çukur, memelilerde iki tarafı da düzdür

Omurlar vücudun bükülmesini sağlayacak destekleyici bir yapı şeklinde birbirine sıkıca bağlıdırlar. Omurga sütunu çok kuvvetli bir destek olmasına rağmen, aynı zamanda eğilebilir bir yapıdadır. Bütün omurgalılarda, iskeletin gövde kısmının esası omurgadır.

Omurga, insanda, 33-34 adet omurdan meydana gelmiştir. Bu omurlardan ilk 24 tanesi, birbirleriyle, omurlararası disk denilen kıkırdakların bulunduğu eklemler aracılığıyla bağlanmışlardır. Bu omurlar üç gruba ayrılır.

Bunlar 7 boyun omuru, 12 sırt omuru ve 5 bel omurudur.

Kalan 9-10 omurun ilk beşinin birleşmesiyle kuyruk sokumu kemiği, en altta bulunan küçük ve tam gelişmemiş 4-5 tane omurun birleşmesinden de kuyruk kemiği meydana gelmiştir.

İnsanda bulunan 5 bel omuru L1-L5 arası isimlendirilir.

Bel kayması; İnsanda bulunan omurların dizilişinin bozulması, omurga kemiklerinin birbirleri üzerinde öne ya da arkaya doğru çıkıntı yapması, etrafındaki sinirleri ve dokular zedelemesi sonucunda 5 bel omurunu etkileyen omurga hastalığına verilen isimdir.

Bel kaymasının tıptaki adı “Spondilolistezis” tir.

Bel kayması nasıl ortaya çıkar?

1. Bayanlarda menapoz sonrası veya erkeklerde de kemik erimesi sonrası,

2. Bir düşme, kaza sonrası,

3. Ağır doğum sonrası,

4. Yaşlılıktan yada,

5. Doğuştan ortaya çıkmaktadır.

6. Spor yapmaya başlayan çocuk ya da gençlerde, jimnastik, ağırlık kaldırmak gibi bazı sportif aktiviteler sırasında, beli aşırı zorlamaya bağlı olarak omurga kemikleri arasındaki eklemlerde fark edilmeden gelişen stres kırıkları dediğimiz küçük kırıklara bağlı olarakta ortaya çıkabilmektedir.

Bel kayması kimlerde görülür?

Bel kayması genellikle çocuklarda ve orta yaş üstü kişilerde görülmektedir.

Bel kaymasının belirtileri

1. Her iki bacakta ağrı, uyuşukluk yanma gibi hisler oluşur.

2. Belde ve kalçada ağrılar oluşur.

3. Yürürken sık sık bel ağrısı görülür.

4. Çok uzun süre ayakta durmak ya da akşamları bacaklarda oluşan kramplar da bel kayması belirtileri arasında sayılabilir.

Bel kayması tanısı nasıl konur?

Bel kayması teşhisi için genellikle normal bel filmleri yeterlidir.

Hastanın omurga kemikleri arasındaki kaymanın öne ve arkaya doğru eğilmek ile artıp artmadığını bilmek tedavi planlaması açısından çok önemlidir, bu nedenle omurganın değişik pozisyonlarında röntgen filmleri yapılması gerekir.

Normal röntgen filmlerinde saptanması her zaman kolay olmayan stres kırıklarının aranması amacı ile Bilgisayarlı Tomografi yapılabilir. MR ile omurganın yapısı, eklemlerin ve sinirlerin durumu, sinir sıkışmaları incelenir.

Bel kayması tedavisi

Şikayetleriniz sadece bel ağrısı ise, kayma miktarınız şiddetli değil ise ve doktorunuz muayenesinde ve tetkiklerinde ciddi bir sinir basısı ve etkilenmesi düşünmemişse, ilk seçilecek tedavi yöntemi cerrahi olmayan tedavi yöntemleridir. Bu yöntemler, istirahat, ağrı kesici ve antiinflamatuar ilaçlar, geçici korse kullanımı ve fizik tedavi yöntemlerinden biri veya birkaçı olabilir.

Ağrılarınız devam ederse seçilebilecek diğer bir yöntem kırık bölgesine ve omurları bağlayan eklemlere (faset eklemler) yapılacak steroid ve bölgesel ağrı kesici enjeksiyonları olabilir. Bel ağrısı ile birlikte sinir sıkışmasına bağlı bacak ağrısı ve uyuşma var ise epidural veya foraminal injeksiyonlar eklenebilir.

Stres kırığına (spondilolizis) ağrılar genellikle bu tedaviler ile iyileşir. Ancak bu hastalarda kırığın tamamen kaynaması her zaman olmayabilir. Ağrı geçtikten sonra kırığın kaynamaması teh yaratmaz. Genellikle bu hastalarda ileri yaşlarda şiddetli kayma olması pek beklenmez. Yine de bu hastaların zaman zaman radyografik tetkiklerle takibi gerekebilir.

Sadece bel ağrısı var ve sinir kökü basısı saptanmamışsa, bacakta veya ayakta kuvvet kaybı yoksa, bel omurlarının direkt röntgen filmlerinde hareketlilik saptanmamışsa bu durumda cerrahi olmayan tedavi yöntemleri kullanılmalıdır.

Cerrahi dışı yöntemler, mekanik olarak bozulmuş (çatlamış ve/veya kaymış omurlar) yapıların onarımını sağlayamaz ancak ağrı kontrolü ile hastaların günlük ve iş yaşamına katılımını artırır. Bu yöntemler dinlenme, ağrı kesici veya antienflamatuar ilaçlar, hareket kısıtlama programı, korse ve fizik tedavi uygulamalarıdır.

Cerrahi olmayan tedavi yöntemleri ile hastalık bulguların kontrolünün sağlanması gelecekte hastanın kilo almaması, günlük yaşamda aktivitelerini zorlanmadan nasıl yapabileceğini öğrenmesi ve bunu bir yaşam biçimi olarak benimsemesi ile mümkün olacaktır.

Kuvvet kaybı olmaksızın ağrı yukarıda anlatılan yöntemlerle kontrol altına alınamazsa fizik tedavi ve rehabilitasyon veya algoloji bilimi (ağrı bilimi) ile uğraşan hekimlerden konsültasyon istenebilir.

Bel kaymasında ne zaman cerrahi tedavi düşünülür?

1. Cerrahi dışı tedavi yöntemleri ile kontrol altına alınamayan ağrılarda,

2. Bacaklarda ve/veya ayakta kuvvet kaybı görülüyorsa,

3. Hastalarda idrar ve/veya gaita kaçırma bulguları görülüyorsa cerrahi tedavi düşünülmelidir.

Ameliyat

Bel kaymasında ne zaman cerrahi tedavi düşünülür? başlığı altında verdiğimizi bulgular bulunması durumda bası altındaki sinir kökünü rahatlatmak için dekompresyon denilen yani sinir köküne olan kemik basının ortadan kaldırılma işlemi yapılmalı, sonrasında da hastaya halkın platin koyma işlemi diye adlandırdığı, hekimlikte bizim füzyon işlemi dediğimiz omurgaların sabitleme işlemi (halk arasındaki söylenişi ile platin koyma) yapılmalıdır. Masabaşı çalışanlarda hastalar 1 ay sonra işlerine dönebilirler. Ancak bedeni ile iş yapan hastalarda 2 ay gibi bir sürenin geçmesi gereklidir. Bazı hastalar ameliyat sonrası dönemde fiziksel tıp ve rehabilitasyon programına gereksinim duyulabilmektedir.

Bel kayması rahatsızlığına yakalanmamak için neler yapmalıyız?

1. Spor yapılması,

2. Ağrı kaldırılmamalı,

3. Dik durmalı, dik oturulmalı ve dik yürünmelidir.

4. Karın kaslarımızı güçlendirmeliyiz.

5. Ani ve ters hareketler yapmaktan kaçınmalıyız.

6. Isınmadan spor'a başlamamalıyız.

7. Kemikleri geliştirici kalsiyum içeren yiyecekler ve içecekler tercih etmeye özen göstermeliyiz. (Günlük gereken ölçüde alınması yeterlidir.)

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Источник: https://www.nedir.com/bel-kaymas%C4%B1

Bel Kayması

Bel Kayması

Bel fıtıklarından sonra en sık karşılaştığımız bel sorunlarından biri de bel kaymalarıdır. Adı üstünde bir omurun diğer omur üzerinden öne veya arkaya doğru yer değiştirmesidir. Birazdan sıkça bahsedeceğimiz gibi önemli olan bel kaymasının hareketli ya da hareketsiz olmasıdır. Önce bel kaymasının nedenlerini anlatmakta fayda var. 

Bel Kaymasının Nedenleri

En çok üç nedenle karşımıza çıkar. Bunlardan biri doğumsal nedenlerden dolayı olan bel kaymalarıdır. Doğumsal olanlarda omurları bir arada tutan arka yapılarda bir takım eksikliklerin, zayıflıkların olması omurun öne ya da geriye doğru kaymasına neden olur.

Doğumsal olanlar bebeklik ve çocukluk döneminde kolay kolay bulgu vermez. Sadece omurga gelişiminin hızlandığı dönemler olan 10 yaş sonrasında uzun süren bel ağrıları şeklinde kendini gösterebilir. Bu şikayetle doktora gidildiğinde çekilen röntgen filmlerinde kaynama saptanabilir.

Çocukluk döneminde çok ciddi şikayetler yoksa kolay kolay cerrahi uygulanmaz; takip edilir. Doğumsal nedenlerle oluşan bel kayması belirtilerinin gençlik ve sonrası dönemde ortaya çıkmasının nedeni hayat şartları, çalışma koşullarıyla alakalıdır. Belin üzerine binen yükün çok fazla olması beraberinde bulguları da getirir.

Bel kaymasının en önemli bulgularından biri yürüme zorluğudur. Belli bir mesafeden sonra hastalar durup dinlenme ihtiyacı duyar. Diğer bir neden travmadır. Bazen trafik kazası, yüksekten düşme gibi büyük travmalarda omurgalar öne veya geriye doğru yer değiştirebilir. Bunlar genellikle kırıklarla birlikte olur.

Bu durumda genellikle cerrahi müdahale yapmak zorunda kalınır. // Üçüncü neden yaşlılığa bağlı olarak yıpranmayla ortaya çıkan sonradan görülen bel kaymalarıdır.

Bel kayması ile ilgili videomuzu izlemek için TIKLAYIN.

Bel Kayması Belirtileri

En önemli belirti yol yürüme zorluğudur. Hasta belli bir mesafeden sonra dinlenme ihtiyacı duyar.

Her iki bacakta da ağrı olabilir

Belde ağrı hissedilir

Daha ileri evrelerde bacaklarda güç kaybı görülür

Çok ileri evrelerde idrar ve büyük abdest tutamama sorunu yaşanabilir

Yine çok ileri evrelerde erkeklerde impotansa sebep olabilir.

Bel Kayması Tanısı

Bel emarı altın standarttır. Fonksiyonel röntgen dediğimiz hem öne hem arkaya eğilerek çekilen röntgen çeşidine de gerek duyulabilir. Burada bel kaymasının hareketli olup olmadığı görülür. Eğer hareketliyse tedavisi cerrahidir. Kemik yapıyı daha iyi görebilmek için tomografi çekilebilir. Ancak dediğimiz gibi birincil olarak bel emarı gereklidir.

Bel Kayması Tedavisi

Tedavi yöntemini belirlemeden önce bel kaymasının hareketli mi hareketsiz mi olduğu ve ne derece hareketli olduğunu görmek lazım.

Ameliyatsız Bel Kayması Tedavisi

Hareketlilik varsa cerrahi yöntem, hareketlilik yoksa cerrahi dışı yöntem önerilir. Cerrahi dışı yöntemleri ağrıyı gidermek için ilaç tedavisi, ağrıyı giderdikten sonra bel kaslarını güçlendirici egzersizler, yüzme olarak sıralayabiliriz. Aşırı kilo varsa kilo vermek tavsiye edilir.

Korse konusu tartışılır. Korse beli desteklemeye, ani hareketleri kontrol altına tutmaya yarayan bir yardımcıdır. Çok ağrılı dönemde kısa süreliğine korse verilebilir. Ancak hareketi sınırlandırdığı için kaslarda tembelliğe yol açar.

Bununla birlikte güçsüzlüğe neden olacağı için biz pek tavsiye etmeyiz.

Bel Kayması Ameliyatı

Dediğimiz gibi bel kayması hareketliyse bunun tedavisi cerrahi yöntemle olacaktır. Ameliyatta kaymanın olduğu yere vidalama yapılır. Burada amaç beldeki sinirlere zarar veren anormal hareketliliği gidermektir.

Bel kaymasıyla birlikte büyük ihtimalle bel fıtığı veya bel daralması sorunu da olduğu için ameliyat sırasında bu problemler de giderilmek zorundadır. Vidalama işleminin yanı sıra fıtık varsa temizlenir, dar kanal varsa genişletilir. Narkozsuz epidural anestezi altında ya da genel anestezi altında yapılabilir.

Bunun kararını şartlar değerlendirilerek doktor ve hasta verecektir. Biz bel kayması ameliyatında da mikrocerrahi yöntemini tercih ediyoruz. Mikrocerrahi yöntemin avantajlarından diğer yazılarımızda da bahsetmiştik.

Mikro kesiler açılarak ve mikroskop kullanılarak daha güvenli ve konforlu ameliyat süreci sunmasının yanı sıra ameliyat sonrasındaki iyileşme sürecinde de oldukça fayda sağlıyor. Konulan vidalar (platinler) hastanın öne arkaya dönmesini, hareket etmesini engellemez.

Bel Kayması Ameliyatı Sonrası

Ameliyat sonrasında hastayı aynı gün hareketlendiriyoruz. Epidural anestezi altında yapıldıysa 2 saat sonra, genel anestezi altında yapıldıysa 4 saat sonra hasta ayağa kaldırılır. Kişi yaptığı işe bağlı olarak 3 gün ya da 1 hafta sonra işinin başına dönebilir.

Halk arasında yaygın olan ameliyat sonrası eski güce dönememe, mesleği eskisi gibi yapamama inancı tamamen yanlıştır. Kişi isterse en ağrı işi yapsın, hamal veya inşaat işçisi olsun; ameliyattan sonra aynı işini kaldığı yerden yapmaya devam edebilir.

İyileşme döneminde yürümek, bel kaslarını güçlendirici egzersizler yapmak önemlidir. Bizim verdiğimiz egzersiz programının yapılması faydalı olacaktır.

Ameliyat sonrasında da korse verilebilir ancak daha önce belirttiğim nedenlerden dolayı uzun süre korse takılmasını tavsiye etmiyoruz. 

Источник: https://candanhundemir.com/tr/icerik/6/bel-kaymasi

Bel Kayması – Spondilolistezis

Bel Kayması

Bel kayması problemi kişide yoğun ağrıya neden olan bir problemdir. Kusursuz bir dizilime sahip olması gereken omurgalardan bazıları birtakım nedenler ile birbirleri üzerine binmektedir. Bu problemin farklı yöntemler ile tedavisi mümkün olabilmektedir. 

Bel Kayması (Spodilolistezis) Nedir?

İçeriğimde neler var?

Bel bölgesinde 5 tane omur bulunur. BU omurlar bir sıra içinde hizada dururlar, çevredeki bağlar ufak kemik yapılar ve adeleler bu hizada durmayı temin eder. Bir omurun başka bir omur üzerinden yer değiştirme durumuna bel kayması ( spondylolisthesis ) denir.

Bu kayma sonucunda omurilik sıkışır ve bacakta ağrıya, uyuşmaya, yanmaya neden olur; yürürken sık sık durma ihtiyacı oluşturur. Bel kayması hareketli ya da hareketsiz olabilir. Eğer hareketliyse tedavisi cerrahidir. Hareketli olmayanların da sinir basısı yapanları basıyı kaldırma  ( dekompresyon ) ameliyatına ihtiyaç duyarlar.

Bilgi ve randevu için arayın:

0212 542 68 94

Bel Kaymasının Belirtileri Nelerdir?

 • Belde ağrı
 • Bacakta ağrı
 • Kalçada ağrı
 • Bacaklarda karıncalanma
 • Yürümede güçlük ve yürüme mesafesinde kısalma
 • İleri derecede bacaklarda güçsüzlük

Bu belirtileri genelde dinlenmeyle azalır fakat ayakta durdukça, uzun süre yürüdükçe artar.

Bel Kayması Nedenleri Nelerdir?

 • Yaşlılık
 • Düşme, çarpma, darbe gibi travmalar
 • Aşırı kilo
 • Doğumsal nedenler

Bel Kayması Tedavisi Nasıldır?

Bel kayması problemi hastanın günlük yaşamını önemli derecede etkilemektedir. Özellikle uzun süre ayakta duramama, uzun yürüyüşler yapamamaya neden olan bu problem tedavi edilmediği sürece ilerleyici özellik taşımaktadır. Aynı zamanda ağrı hissi de günlük yaşam kalitesini düşürmektedir. Bel kayması problemi gerek cerrahi gerekse de cerrahi dışı yöntemler ile tedavi edilebilmektedir. 

Bel kayması probleminin tedavi planlaması yapılmadan önce ayrıntılı bir muayene ve tanı sürecine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu süreçte;

– hasta öyküsü alınmakta

– kayma oranı belirlenmekte

– problemin hastada açığa çıkardığı semptomlar değerlendirilmektedir.

Bel kayması probleminin tedavisinde hangi yöntemin uygulanacağını belirleyen başlıca faktör; kayma oranıdır. Ameliyatsız yöntemler ve yaşam tarzında birtakım değişikler yapılması kayma oranının düşük olduğu hastalarda etkili olabilmektedir. Bununla birlikte kayma oranı fazla ve hastada önemli derecede hareket kısırlılığına neden olan durumlarda ise cerrahi yöntemlere başvurulmaktadır. 

Bilgi ve randevu için arayın:

0212 542 68 94

Bel Kayması Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Tıp alanındaki cerrahi müdahaleler her dönemde farklılık göstermektedir. Bu yöntemler dönemin teknik imkanlarına göre uygulanabilmektedir.

Bel kayması ameliyatı günümüzde mikro cerrahi yöntemler ile gerçekleştirilmektedir.

Yüksek teknolojik görüntüleme sistemlerinin yardımı ile uygulanan mikro cerrahi yöntemi ile bel kayması ameliyatı klasik ameliyata oranla çok daha konforlu ve güvenilirdir. Öyle ki;

 •  Küçük kesi açılmaktadır ve ameliyat sonrası kozmetik problemler yaşanmamaktadır. 
 •  İyileşme süreci kısadır.
 •  Kanama ve enfeksiyon riski minimum düzeydedir. 
 •  Ameliyat sonrası ağrı çok daha az hissedilmektedir. 

Bel Kayması Ameliyatı Öncesi

Bel kayması ameliyatı öncesinde alanında uzman bir cerraha başvurulmalıdır. Bununla birlikte doktorun önerilerine eksiksiz uyulmalıdır. Ameliyat öncesinde kan sulandırıcı ilaçlar ve bu etkideki gıdaların tüketilmemesine dikkat edilmelidir. Aynı zamanda sigara kullanımına ve kilo kontrolünün sağlanmasına da özen gösterilmelidir. 

Bel Kayması Ameliyatı Sonrası

Bel kayması ameliyatı sonrasında; 

 •  Doktorun önerdiği ilaçlar kullanılmalıdır.
 •  Doktor kontrolü aksatılmamalıdır.
 •  Egzersiz programlarına uyulmalıdır.
 •  Kilo kontrolü sağlanmalıdır.

Bel kayması ameliyatı sonrasında hasta tamamen iyileşmekte ve ameliyat öncesinde yaşadığı semptomlardan kurtulmaktadır. Bel kayması probleminin önüne geçebilmek için postür ve uyku pozisyonuna özen gösterilmeli ve egzersiz yapılmalıdır. 

Bilgi ve randevu için arayın:

0212 542 68 94

Источник: https://www.drhalittogay.com/tr/icerik/6/bel-kaymasi

Bel Kayması: Doğru Egzersizlerle Yaşam Kalitenizi Yüksek Tutun — Multi Yaşam

Bel Kayması

Bel kayması bazen hiç belirti göstermez, görülen belirtiler ise çok hafif veya çok şiddetli seyredebilir. Aşağıdaki belirtilerin biri veya birkaçı görülebilir:

 • Bel ağrısı
 • Bel, sırt veya kalça kaslarında kasılma, gerginlik
 • Uyluk veya kaba ette ağrı, hissizlik, karıncalanma veya zonklama
 • Hareket güçlüğü
 • Kayan omurun civarında aşırı hassasiyet oluşması
 • Bacaklarda kuvvet kaybı

1) Doğuştan Gelen Sorunlar

Çocuklarda görülen bel kaymasının en sık karşılaşılan nedeni doğuştan gelen anatomik sorunlar veya doğum esnasında yaşanan problemlerdir.

2) Kemik Hastalıkları

Yetişkinlerde karşılaşılan bel kaymasının nedeni sık sık eklem iltihabı, kireçlenme gibi kemik ve kıkırdak doku hastalıkları olmaktadır.

3) Darbe Almak

Bele alınan bir darbe veya omurgayı zorlayan hareketler bel kaymasına neden olabilir. Bu nedenlere aşağıdakileri örnek verebiliriz:

 • Jimnastik, futbol veya vücut geliştirme gibi zorlayıcı sporlar
 • Kalça üzerine kontrolsüz düşüşler
 • Ağır kaldırmak gibi gereksinimleri olan beden gücüne dayalı bir işte çalışmak

Bu etkenlerden dolayı atletlerde, futbol maçı yan hakemlerinde ve akrobatlarda sık sık bel kayması görülmektedir.

4) Diğer Nedenler

Aşağıdaki etkenler de uzun vadede bel kaymasına neden olabilir:

 • Koşu, hafif darbe alma vb. nedenlerle omurlar üzerinde sürekli stres kırığı oluşması
 • Omur civarında ortaya çıkan kemik tümörleri
 • Yaşlılık nedeniyle kas ve bağ dokuların zayıflaması

Çok şiddetli ağrıya veya omurga eğriliğine neden olmadığı sürece çoğu bel kayması fizik tedavi gibi uygulamalarla cerrahi müdahale olmaksızın iyileştirilebilmektedir.

Bel kayması fizik tedavi hareketleri:

1) Egzersiz

Bel kaymasının şiddetine bağlı olmakla birlikte çoğu hastanın durumu egzersiz sayesinde iyiye gider. Aşağıdaki egzersizler önerilmektedir:

 • Sırt üstü uzanarak başınızın altına bir yastık alın. Ayaklarınız yerdeyken iki dizinizi birden yukarı kaldırın. Leğen kemiği çevresi ve karın kaslarınızı kullanarak göbeğinizi aşağı itmeye çalışın, belinizi düzleştirin.
 • Aynı pozisyonda iken kafanızı kaldırmadan sol dizinizi karnınıza doğru çekin. Ağrı başlarsa eski pozisyonunuza dönün. Sağ dizinizi karnınıza çekin.
 • Beliniz yeterince açıldıysa iki dizinizi birden karnınıza çekin, kollarınızı dizlerinizin üzerinden bağlayın ve bu pozisyonda bekleyin.
 • Sırt üstü uzanmış ve başınız yerde iken iki ucundan tuttuğunuz bir kemeri ayak tabanınızın çevresinden geçirin. Bacağınızı düzleştirin, kemer yardımı bacağınızı olabildiğince havaya kaldırın.

Bu egzersizler esnasında aşağıdakileri göz önünde bulundurmalısınız:

 • En sağlıklı egzersiz tavsiyesini bel kaymanızı muayene etmiş bir fizik tedavi uzmanı verecektir.
 • Egzersizler esnasında olabildiğince gevşemelisiniz.
 • Kaslarınız açılırken hafif bir ağrı normaldir, ancak ağrı şiddetlenirse bırakmalı ve doktorunuza danışmalısınız.
 • Belinizi olabildiğince düz konumda tutmalısınız.
 • Egzersizde aldığınız pozisyonları beş saniye kadar devam ettirin. Kendinizi rahat hissederseniz bu süreyi gittikçe artırabilirsiniz.
 • Her egzersizi beş-on kez tekrarlayın.
 • Mekik çekmek vb. omurganın üst kısmında gerginlik oluşturan egzersizler bel kaymasının iyice kötüleşmesine neden olabilir.

Bu egzersizler eklemlerin hareket miktarını artıracak, kaslarınızı açacak ve kuvvetlendirecektir. Bu sayede ağrının da azalması beklenir.

2) Korse

Doktorunuz omurga hareketinin kısıtlanması gerektiğini düşünürse bir bel korsesi takmanızı önerebilir. Ayrıca;

 • Reçetesiz satılan ağrı kesiciler veya iltihap giderici ilaçlar kullanabilirsiniz.
 • Bacaklarında hissizlik, ağrı veya karıncalanma olan hastalara omurgadan kortizon şırınga edilebilir.
 • Hiperekstansiyon korseleri sayesinde kayan omur ve komşu omurların sağlıklı pozisyona geçmeleri sağlanabilir.
 • Bele yapılan sıcak ve soğuk uygulamalar iyi gelecektir.

3) Cerrahi Müdahale

Aşağıdaki durumlarda cerrahi müdahale gerekli hale gelebilir:

 • Egzersizlere ve diğer tedavilere rağmen şiddetli ağrı devam ederse
 • Omur aşırı derecede kaymışsa
 • Bacak kaslarında kuvvetsizlik varsa

Cerrahi müdahalenin türü bel kaymasının nedenine göre değişkenlik gösterebilir:

 • Kıkırdak doku veya kemik yapısındaki sorunlardan kaynaklanan vakalarda hasarlı dokular temizlenir, gerektiği takdirde kemik aşısı yapılır.
 • Bacaklarda hissizlik söz konusu ise sinir köklerinin rahatlaması için alan açmak gerekir. Bu amaçla omur birleştirme (spinal füzyon) veya omuru eski yerine hareket ettirme ameliyatları uygulanabilir.

Источник: https://multiyasam.com/bel-kaymasi-belirtileri-ve-tedavisi/

Bel Kayması Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Bel Kayması

Haber güncelleme tarihi 16.01.2019 12:53

Bel Kayması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bel kayması“, bel ağrısından yakınan insanların yaklaşık %5’inde görülen bir hastalıktır ve  tıp dilinde “spondylolisthesis” olarak adlandırılmaktadır.

Omurga kaymasını kısaca tanımlamak gerekirse omurga kemiklerinin birbiri üzerine öne veya arkaya doğru kaymış pozisyonda olduğunu söyleyebiliriz.

Belirli bir düzen içinde üst üste dizilmiş olan omurga kemiklerinde çeşitli nedenlere bağlı olarak kayma meydana gelebilir. Çoğunlukla çocuklarda ve yaşlılarda görülen bel kayması, üstte kalan omurun altta kalan omur üzerinden öne doğru kaymasıdır.

Genellikle L4 omurunun L5 omuru üzerinden öne doğru kayması görülür. Yaşlanma veya yıpranma sonucunda ortaya çıkan bel kaymasına “omurga kanalı darlığı” problemi de eşlik edebilir.

Bel kayması” durumunda omuriliğin içinden geçtiği omurların dizilişinde bozulma meydana gelir ve bunun sonucunda omurların birbiri üzerine binmesi, sağa sola çıkıntı yapması veya çevredeki sinir ve dokuların zedelenmesi gibi durumlar gözlemlenir.

Buna bağlı olarak omurganın arasından geçen omurilik sıkışır ve her iki bacakta ağrı ile birlikte uyuşukluk hissine neden olur.

Genellikle bel fıtığı ile karıştırılan bel kayması hastanın yürüme mesafesinin kısalmasına ve yürürken sık sık durup dinlenmesine neden olur.

Bel Kayması Neden Olur?

Bel ağrısı şikayetiyle doktora başvuran hastaların yaklaşık %10’unda bel kayması problemine rastlanılır.

Yaşlanma ve yıpranmaya bağlı olarak 40 yaş üzerindeki bireylerde sık görülen bel kayması, çocuklarda düşme sonucunda da meydana gelebilir. Kazalar, tümörler, zor doğum ve sporcu yaralanmaları sonucunda bel kayması meydana gelebilir.

Ayrıca uzun süre ayakta kalmak bel kaymasını tetikleyen faktörler arasında yer almaktadır. Çocukluk döneminde düşme sonucu meydana gelen bel kayması kişinin yaşamı boyunca sabit kalabileceği gibi hayatımızın bir döneminde hareketli hale gelmesi de söz konusu olabilir.

Bu tip durumlarda kadınların menapoz döneminde veya erkeklerde kemik erimesi sonrasında bu kayma hareketli hale gelebilir. Kemik erimesinin yanı sıra bel fıtığı problemi de bel kaymasına neden olabilir.

Bel Kayması Belirtileri Nelerdir?

Bel kayması belirtileri ” birçok kişi tarafından merak edilmektedir. “Hangi etkenler bel kayması belirtilerini ortaya çıkarmaktadır” sorusu da oldukça fazlaca sorulmaktadır.

  Bel ve çevresinde ağrılara neden olan bel kayması, kalça üstünde yer alan tüm kısımlarda ağrıya neden olur. Bel ve kalça çevresinde görülen ağrı, hastanın öne doğru eğilmesiyle birlikte şiddetlenirken, arkaya eğilmesiyle hafifler.

 Bel kayması ile birlikte omurilik ve sinirler gerilip sıkışabilirler. Bel kaymasında meydana gelen bu gerilme, sıkışma ve tahriş bel fıtığını taklit eder nitelikte belirtilere yol açabilir.

Buna bağlı olarak kalça ve bacaklarda ağrının yanı sıra uyuşukluk ve yanma hissi meydana gelebilir. Nadiren hastalarda idrar ve dışkılama sırasında ağrı oluşabilir.

Bel kayması problemi bulunan hastaların büyük çoğunluğu yürürken zorlanır ve sık sık durup dinlenme ihtiyacı hisseder. Ayrıca spor yapan çocuklarda ve gençlerde aktivite sırasında aşırı zorlamaya bağlı olarak eklem ve kemiklerde stres kırığı olarak nitelendirilen küçük kırıklar oluşabilir.

Ancak yaşlılarda stres kırığından bağımsız olarak eklem ve kemiklerin yıpranması nedeniyle bel kayması meydana gelebilir. Spor yapma veya yürümenin yanı sıra uzun süre ayakta duran veya oturan kişilerde bel kayması meydana gelebilir. Bu tip durumlarda belde ve her iki bacakta yanma, uyuşukluk ve ağrı görülür.

Bel kayması belirtilerinden bir diğeri ise geceleri bacaklara sık sık kramp girmesidir.

Bel Kayması Nasıl Tedavi Edilir?

Bel kayması tedavileri” bu hastalıkta belirleyici rol oynayan en önemli unsurdur. Ciddi bir ağrı veya sinir baskısı söz konusu değilse cerrahi olmayan tedavi yöntemleri uygulanır. Bu süreçte hastanın bol bol istirahat etmesi oldukça önemlidir.

İstirahatın yanı sıra ağrı kesici ilaçlar, antiinflamatuar ilaçlar, geçici korse kullanımı ve fizik tedavi gibi yöntemler uygulanabilir. Ağrıların şiddetlendiği dönemlerde hasta ameliyatı reddederse ağrılı omurlar arasına enjeksiyon (epidural steroid) yapılır ve bölgeye ağrı kesiciler uygulanır.

Bu tip işlemler hastanın tamamen iyileşmesini sağlamaz, ancak geçici bir rahatlama sağlayabilir.

Henüz ameliyat gerektirmeyen vakalarda uygulanan tedavi yöntemlerinden bir diğeri ise fizik tedavidir.

Fizik tedavi uygulamasında soğuk-sıcak kompresler, TENS uygulamaları, omurları rahat ettirecek pozisyonların bulunması ve kasların çalışmasını sağlayacak egzersizler mevcuttur.

Doktorunuzun önerdiği fizik tedavi uygulamalarını fizyoterapi merkezlerinin yanı sıra evde de uygulamanız önerilir.

Uygulanan tüm tedavi yöntemlerine rağmen olumlu bir sonuç alınamamış ise cerrahi müdahale uygulanır. Bel kayması ameliyatının yapılması için omurga kemikleri arasında anormal bir hareketlilik söz konusu olmalıdır. Ancak oldukça önemli bir ameliyat olan bel kayması ameliyatı sonrasında ciddi komplikasyonlar oluşabilir.

Bu nedenle ameliyatın deneyimli ve uzman doktorlar tarafından yapılması önerilir. İlerleyen tıp ile birlikte her geçen gün yeni yöntemler ve teknikler geliştirilmektedir. Son yıllarda geliştirilmiş ve micro cerrahi asistanı adı verilen aparatla felç riski en aza indirilmiştir.

Ancak bu yöntem ülkemizde yaygın olarak kullanılmamaktadır.

Önerilen İçerik;
► Bel Ağrısı Belirtileri Ve Tedavisi

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

 • Ağrılar, her yaş grubunda peşimizi bırakmamaktadır. Boyun ağrısı, sırt ağrısı gibi ağrılar omurga rahatsızlıklarından dolayı da olmaktadır. Bu rahatsızlıkların sebebinin çoğu, günlük hayatımızda farkında olmadan yapılmadan hatalardan kaynaklanmaktadır.

 • Ağrı çeken hastaların kolayca uygulayabileceğiniz yöntemlerle sağlıklı bir hayata kavuşmanız için bazı hareket ve davranışlarınızdan kaçınmanız gerekmektedir.

 • Omurga rahatsızlığının bir sebebi de yüksek topuklu ayakkabılardır. Çeşit çeşit giyilen yüksek topuklu ayakkabılar, omurga sağlığınızı tehdit eder. Ayakların rahat olması için ayakların öne doğru baskı yapılmaması gerekiyor. Bu yüzden bel, kalça ve dizlerde ağrılar görülmektedir.

 • Uzun süre ayakta kalmakta omurga ağrılarına sebep olmaktadır. Ayakta durulduğunda omurga disklerindeki basınç normalın 4-5 katına çıkmaktadır. Uzun süre ayakta kalınan mesleklerde de bel ve boyundan kaynaklı ağrılar daha çok görülür.

 • Yapılan yanlışlardan en büyüklerinden biri de dizleri kırmadan öne eğilmektir. Omurgaya çok zarar veren bir hareket olan diz kırmadan öne eğilmemeye dikkat edin. Yere düşen bir şeyi almak için de dizlerinizi kırarak öne eğilin.

 • Fazla kilolar da omurga disklerine zarar vererek ağrılara sebep olur.Bu sebepten dolayı oluşan ağrılardan kurtulmak da zor olur. Tek kurtuluş yolu, düzenli spor yaparak kilo vermektir.

 • İnsan vücudu sürekli hareketli olmaya göre olduğu için sürekli aynı yerde oturanlarda omurga rahatsızlığı görülmektedir. Bu yüzden ofis ortamında çalışanların 20-30 dakikada bir kere kalkıp dolaşmaları gerekmektedir.

 • Omurga rahatsızlığının diğer sebebi de yanlış yastık seçimidir. Yastıklarınız çok yüksek olmaması ve çok alçak olmamasına dikkat edilmelidir.

 • Omurgaya zarar veren bir diğer alışkanlık, televizyon izlerken yumuşak bir yerde uzanmak,uyuyakalmak… Omurgaya zarar veren en büyük tehlerden biridir. Yatak seçimine dikkat etmelisiniz.

 • Omurga ağrılarını en az seviyeye düşürmek için, sizin için araştırdığımız nedenlere dikkat ediniz.

Источник: https://www.neoldu.com/bel-kaymasi-nedir-ve-nasil-tedavi-edilir-15630h.htm

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть