Benler, Deri Kanserine Yol Açar Mı?

Hangi Benler Tehlidir? Vücuttaki ve Yüzdeki Benler Nasıl Geçer?

Benler, Deri Kanserine Yol Açar Mı?

Özellikle yaz ayları gelince çoğumuz vücuttaki benlerini inceler ve kırmızı benler olsun kahverengi benler olsun nasıl geçer sorusunu sorar. Sizler için vücuttaki benler konusunu masaya yatırdık.

Özellikle yüzdeki olmak üzere kol bacak ve diğer tüm vücuttaki benlerin zararlı mı, kanser yapar mı sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

En korkulması gereken benler sınırları düzgün olmayan ve rengi dönem dönem değişen, kaşınan benler, sürekli tahriş olan alanlarda bulunan benler, sürekli güneş ışığına maruz kalan benler tehli ve zararlı benler kategorisinde sayabiliriz.

Yüzdeki tehli benler nasıl anlaşılır ve benler nasıl çıkar?

Tehli benler nasıl anlaşılır?

Tehli ve kanser yapan ya da yapma ihtimali olan benler doktor olmayanların bile tespit edebileceği bir yöntemle anlaşılabilmektedir. ABCDE denilen bu yöntemle İngilizce harflerinin baş harfleri olan kolaylıkla hatırlanabilecek bir sıralama mevcuttur.

Tehli benlerin simetrik olmadığını, yani iki eksende üst üste katlandıkları zaman simetrik olmadıklarını biliyoruz. “Asimetri” yani A yöntemi bunu tekniği belirtir. B yöntemi ise “Border” kelimesinden gelmektedir. Tehli benlerin sınırları belirsiz ve düzensizdir. Düzenli bir sınırı yoktur.

C harfi ise “color” yönteminden gelir. Tehli ve zararlı benler tek bir renge sahip değillerdir. Genellikle içlerinden birden fazla renk söz konusudur. Bunların içerisinde açık kahverengi benler, koyu kahverengi benler, siyah renkli benler, kırmızı renkli benler ve deri renginde benler dahi olabilir.

O yüzden tehli benlerin birden fazla renge sahip olması önemlidir. Zararlı benlerin teşhis etmekte kullanılan yöntem D: Diameter tekniğidir. Şüpheli benler ve tehli benler genellikle 5 mm büyüklüğü üzerindedir. Sıradan benlere göre çapları daha büyüktür.

Son teşhis yöntemi ise E: Evolving temsil etmektedir. Bu yöntem benlerin değişen bir beni göstermektedir.

Çocukluk dönemden gelen bir bende herhangi bir değişimin olup olmadığına dikkat edilir. Çapının büyümesi şeklinde de olabilir. Renk değişikliği olabilir. Benlerin kaşınması şeklinde kendini belli edebilir.

Benin üzerindeki derinin soyulması şeklinde olabilir. Benin kanaması şeklinde de görülebilir.

Eğer yukarıda belirtilen bulgulardan en az biri varsa, beninizin değerlendirilmesi için bir dermatoloğa başvurmanız gereklidir.

Benlerde ABCDE tanı yöntemi nedir?

A (asymmetry – asimetri): Benlerinizin şekli asimetrik mi?
B (border – sınır): Beninizin sınırları düzenli mi? Sınırları değişti mi?
C (colour – renk): Ben renginde değişiklik var mı?
D (diameter – boyut, çap):  Çapı 5mm’den fazla mı?
E (evolving gelişim): Beniniz normalden daha şişkin bir hal aldı mı?

Yüzdeki benler nasıl geçer?

Yüzdeki bazı benler zamanla geçer. Bir beni vücuttan yok etmeden önce onun yapısını araştırmak gerekli. İyi huylu ben mi kötü huylu ben mi diye araştırmakta fayda vardır.

Eğer bir beni patolojik tanı için göndermemiz gerekiyorsa bu benlerin cerrahi olarak, yani kesilip çıkarılıp dikilerek bütün olarak patolojik incelemek için gönderilmesi gerekli. Bir benin lazerle mi cerrahi/ameliyatla mı alınacağına doktor karar verir.

Bir benin özellikleri değerlendirilmeden bu konuda bir karar vermeye imkan yoktur.

Yüzdeki benler nasıl geçer?

Kırmızı benler tehli mi? Nasıl geçer?

Kırmızı benler dediğimiz oluşumlar leke mi ben mi ona dikkat etmeliyiz. Kırmızı benler, kiraz rengi nedeniyle şeri anjiom olarak adlandırmak mümkündür. Vücudun birçok yerinde görülebilen sık karşılaşılan iyi huylu deri içi oluşumlardır. Morgan lekeleri veya yaşlılık anjiomu olarak da isimlendirilirler.

 Normal şartlarda herhangi bir sağlık sorunu oluşturmamakla birlikte, kanama, şekilde değişiklik ve boyutunda artış olması halinde bir dermatolog tarafından değerlendirilmelidir. Kırmızı beni geçirmek için lazer tedavisi, ağrısız, açık yaraya neden olmayan bir yöntem olması nedeniyle tercih edilir. Tedavi basittir.

Lazerli tedavi yöntemi var olan kırmızı beni kalıcı olarak yok eder.

Kırmızı benler tehli mi? Nasıl geçer

 • Ameliyat: genellikle büyük ve derin benler içindir. Cilde kesi yapılarak gerçekleştirilir. Derideki ben çıkarılır ve sonra dikiş atılır. Bu işlem ağrılı olabilir ve iz bırakabilir.
 • Lazer terapisi: bu yöntem hızlı ve ağrısızdır ve neredeyse hiçbir yan etkisi yoktur.
 • Kriyoterapi: bu yöntemde ise; sıvı azot kullanılarak ben dondurulur. Daha sonra ben, siğillerin çıkarıldığı gibi çıkarılır. Olumsuz tarafı ise pahalı olmasıdır.

Vücuttaki benler nasıl gider?

Eğer çok şanlıysanız vücudunuzdaki benler geldiği gibi yok olur gider. Ama çoğu benler hayatımız boyunca vücudumuzda kalmaya devam eder. Önemli olan husus benlerin vücudumuzda gidip gitmemesi değil, benlerin şekil ve boyut değiştirmemesidir.

Eğer vücudunuzda görmek istemediğiniz bir beniniz varsa bir estetik cerraha gözükmekte fayda var. Yapılan incelemeler sonucunda doktorunuz sahip olduğunuz benin türüne göre size cerrahi ya da lazerle ben alma tedavisi uygular.

Aksi takdirde bir beni evde kendi yöntemlerinizle iple, bıçakla, makasla ve daha farklı araçlar kullanarak almaya asla çalışmayın.

Et beni nedir? Et benleri nasıl yok edilir?

Tehli benler nasıl yok edilir?

Vücudunuzda tehli ve zararlı benlerin olduğunu düşünerek yok edilmesi için dermatoloğa başvurduğunuzda, eğer beniniz şüpheli bulunursa müdahale edilir.

Hem klinik muayene hem de dermatoskopi yöntemi olan deriyi 10 kat büyük gösteren bir yöntemle kontrol edilirsiniz. Eğer bu yöntemlerle muayene edilen benin kanser eden, şüpheli ve tehli olduğu düşünülürse, o zaman o benin cerrahi bir operasyonla çıkarılması gerekir.

Yani kansere sebep olabilecek ya da yol açacak benin tüm sınırlarıyla birlikte tamamen çıkarılması ve o bölgenin dikilmesi gereklidir. Deriden çıkarılan bir parça patolojiye gönderilir.

Patolojik incelemesi yapılan benin, bir ben mi yoksa deri kanseri mi olduğu açığa çıkacaktır. Bu inceleme çok önemlidir. Doktor tarafından tan konulduktan sonra tedavi düzenlenmektedir.

Benler Neden çıkar?

Benlerin neden oluştuğu genellikle bilinmemekle beraber, farklı yorumlar değişik araştırmalar yapılmıştır. Özellikle HGF ve SF adlı verilen bir proteinin varlığı benlerin oluşmasının nedenidir. Deri embrolojik hayatta, sinir sistemiyle birlikte aynı yerden doğar.

Yani Nöroektodermal yapı dediğimiz bir yerdir. Bu yapı üzerinde oluşan HGF ve SF adlı verilen bir proteinler benlerin oluşmasına sebep olur. Benlerin farklı yapılarda olması, bu benlerin gelişmesinde son derece önemli rol oynar.

Ben denildiğinde, deriden koyu renkli oluşumları hatırlarız.  Bazılarımızın bahsettiği et benleri, deride oluşan deri rengindeki boya maddesini içeren maddelerdir. Bunları diğer benlerle karıştırmamak gereklidir.

Ailedeki HGF ve SF proteinlerinin aileden genetik olarak geçmesi benlerin var olmasına sebep olabilir.

Hangi benler kansere dönüşme riski vardır?

Hangi benler kansere dönüşür? Hangi benlerin kötü huyludur? Hangi benler zararlıdır? gibi sorulara şu önemli belirtileri sıralamak sizi bir doktor kontrolüne yönlendirmek için doğru adım olacaktır. Aşağıda belirtilen özelliklerin en az birine sahip kişilerdeki benlerin kansere dönüşme riski daha fazladır.

 •  Vücudunda 50-60 ve daha fazla beni olan kişiler
 • Çocukluk döneminde ağır güneş yanıkları geçirenler
 • Ailesinde melanom denilen cilt kanseri olanlar
 • Açık tenli ve renkli gözlü kişilerde

Yukarıda yazdığımız özelliklere sahip kişilerin bir hekime başvurmaları ve 3 ayda bir kontrolden geçmeleri gerekmektedir.

Üzeri kıllı benler, üzerinde kıl çıkan benler

Kıllı ben nedir? Üzerinde kıl olan benler tehli mi

Bazı benler üzeri kıllı olan benlerdir. Genellikle sonradan büyüyenler, düzgün sınırlı olanlar ve açık renkli olanlar tehli değildir.

Fakat bazı kıllı benler, çocuklarda doğuştan gelen büyük bir alanı kaplayan koyu renkli, üzerinde yoğun kıl olan benler çok dikkatle izlenmelidir.

Doğuştan gelen benler belirli bir çapın üzerindeyse, büyükse, üzerinde kıl olsun olmasın melanom riski taşıyan benlerdir. Muhakkak dermoskopik kontrolü yapılmalıdır ve düzenli olarak kontrol edilmelidir.

Hangi benler tehli ve kanser riski taşıyor?

Tehli benler hangileridir ve nasıl anlaşılır?

Herkesin korkulu rüyası olan cilt kanseri olan benler. Genellikle ailesinde deri kanseri öyküsü olan ve vücudunda çok sayıda beni olan 50-60 ve daha fazla beni olan kişiler daha fazla risk altındadır.

Dolayısıyla bu saydığımız özelliklere sahip kişilerde kanser riski taşıması açısından daha dikkatli olmaları gereklidir. Bunun dışında benleri ikiye ayırıyoruz. Bunlar sıradan benler ve riskli (displastik) benler diye ayrılmaktadır. Eğer yukarıda belirttiğimiz risk faktörlerinden biri ya da fazlası mevcutsa ona göre değerlendirilip tedavi edilir.

Tehli ve kanser riski taşıyan benleri görmek için lütfen BURAYA TIKLAYIN.

Источник: https://www.haberpop.com/yuzdeki-kirmizi-benler-nasil-gecer-vucuttaki-benler/

Yüzdeki Benler Nasıl Yok Edilir | Cilt Bakımı

Benler, Deri Kanserine Yol Açar Mı?

Yüzdeki benler nasıl geçerYüzdeki benler nasıl oluşur, Yüzdeki benler nasıl silinir, Yüzdeki benler nasıl yok edilir, Yüzdeki benleri aldırma konusunda merak ettiklerinizin hepsi bu yazımızda; Yüzümüzde ya da vücudumuzun herhangi bir yerinde çıkan benler, cilde renk veren melanin pigmentlerin eşit dağılım yapmayarak, bir noktada bir araya gelmesinden dolayı oluşur.  Çoğunlukla o bölgedeki bulunan cilt katman bozuklukları buna zemin hazırlar.

Yüzünde yada vücudunun herhangi bir yerinde ben olan kişiler ben neden olur, ben nasıl oluşur yada ben neden çıkar sorusunu sıklıkla araştırmaktadır. Ben neden oluşur sorusu yerine ben oluşmasının nedenlerini yazmak istiyorum.

Genetik yatkınlık, güneş ışığı, içeriği bilinmeyen kozmetik ürünler bu farklılaşmaya neden olabilir. Özellikle ergenlik ve yaşlılık dönemleri benlerde artış veya ortaya çıkış sıklıkla rastlanır. Büyüklük, renk farklılığı ve şekil bakımından benler değişkenlik gösterir.

Özellikle kanamalı ve şekli diğerlerine göre başkalık gösteren benlere kesinlikle hiçbir şey uygulanmadan dermatologa gidilmelidir. Ayrıca benleri tırnaklayarak yerinden çıkarmaya çalışmak, koparmak ilk başta zararsız olan benleri kanserli türe çevirebilmektedir.

Benler önemseyecek cilt yapıları olup zaman içindeki değişimleri iyi gözlemlenmelidir. Doğuştan taşınan benler ise daha fazla hastalık riski taşır.

Ben Nasıl Alınır

Vücutta 40 a kadar ben olması normal sayılır. Yüzde çıkan birkaç tane ben bazen görünümü özelleştirmiş sayılırken, bazen de kişi aynaya baktığında rahatsızlık verir. Lazer, buharlaştırma, dondurma, radyo frekans, ameliyat, enjekte denilen jilete benzer bir aletle ben alma bir uzman tarafından uygulanan tıbbi ben uzaklaştırma yöntemleridir.

Ben aldırma

Ameliyatla alınan benler, şeklen büyük ve kanser olma riski yüksek olanlar için kullanılan yöntemdir. Sonunda dikiş uygulanır. Çıkarılan ben ise mutlaka patolojiye gönderilir.

Dondurma yönteminde ise; – 60 dereceye kadar soğutulan ben kendiliğinden düşme eğilimi gösterir. Genelde ciltte morluk oluşur.

Enjekte ile alma yönteminde ise yüzeysel olan benlerin jilet benzeri bir aletle alınmasından sonra bir dizi ilaç sürülmesiyle gerçekleşir.

Radyo dalgalarının uygun ısıya ulaştığında benin yerinden uzaklaştırılmasıyla yapılır.

Yüzdeki Benlerden Kurtulmanın Doğal Yolu

Yüzdeki benlerden kurtulmak için yapılacak bitkisel kürler ile hem benlerinizden hemde ben izlerinden kurtulmanız mümkün.

Yüzdeki benleri yok eden doğal yöntemler ile etkili sonuç almak için verilen kürleri uygulayarak etkili sonuçlar alabilirsiniz.

Benler nasıl yok edilir diyenlere etki ben yok eden yöntemleri sıraladım, Yüzdeki benler nasıl geçer diyenlere etkili yüzdeki beni yok etme yöntemleri ve kürleri

Ahmet Maranki’nin Ben Tedavisi Kürü

Ahmet Maranki’nin tavsiye ettiği ben giderici kür: cilde günlük temizlik yapıldıktan sonra, öğütülmüş kişniş benin üzerine sürülüp, dairesel hareketlerle masaj uygulanır.

Yarım saat kadar yüzde kalmasını sağladıktan sonra ılık su ile durulayın. Sabah – akşam benden kurtulana kadar tekrarlanır. Özellikle güneşten dolayı yeni meydana gelen benlerde etkilidir.

Kişniş yaprakları havanda ezilerek hamur haline getirilerek de yapılabilir. Geceden sürülüp, sabah durulanmalıdır.

Benleri Yok Eden Sarımsak Kürü

Sarımsağı ortasından bölerek kalın bir dilim çıkarın. Bunun yerine sarımsak ezilerek de kullanılabilir. Benin üzerine bu sarımsağı sürerek ya da tutarak küçük bir yara bandıyla sabitleyin. Sarımsak ciltte tahriş yapabilir.

Bu yüzden ilk başta yaptığınızda yarım saat sonra cildinizi kontrol edin. 5-6 saat kaldıktan sonra cildinizi ılık su ile temizleyin. Bir süre bekledikten sonra tekrar aynı uygulamayı yapın. 2-3 gün içinde etkisini gösterecektir.

Yüzdeki ben nasıl geçer

Benleri Yok Eden Bitkisel Yağ

Çay ağacı yağı leke giderici özelliği etkisinin yanında, benlerin rengini açmasıyla bilinir. Ben düşmez fakat ciltle aynı renge gelir. 10 gün kadar geceleri yatmadan önce benin üzerine uygulanmalıdır.

Benlerin Kaybolmasını Sağlayan Yöntem

Keten tohumu ve keten tohumu yağı ile yapılan karışımla benlerin kaybolduğunu göreceksiniz. Özellikle kahverengi benler üzerinde etkilidir.

Cildinizi temizledikten sonra, 1,5 çorba kaşığı keten tohumu yağı ile 1 çorba kaşığı öğütülmüş keten tohumu karıştırılmalıdır. Benlerin üzerine sürerek 15 dakika bekletin. Daha sonra ılık su ile temizleyin.

Ben kuruyup kendi kendine düşene kadar her gün işlemi tekrarlayın.

Doğal Ben Tedavisi

Ben tedavisinde en çok bilinen etkili olan bitkisel tedavi türü ise elma sirkesidir. Elma sirkesinin doğal ve katkısız olması yüzde kalıcı izler yapmaması açısından önemlidir. Ev yapımı elma sirkeleri tercih edilmelidir. Aksi halde benden başka şikâyetleriniz de olacaktır.

1 fincan elma sirkesi ile 1 fincan su ile karıştırın. Kaynatarak çıkan buhara yüzünüz 10 dakika kadar tutun. Eğer hassas bir cilt yapısına sahip değilseniz pamuğa emdirilen elma sirkesini benin üzerinde yarım saat kadar tutabilirsiniz. Daha sonra su ile yıkayın. Haftada en çok 3 kez uygulanmalıdır.

Kırmızı benlerde etkilidir.

Benleri Yok Eden Kür

Anasonu tohumu ile yapılan kür en az alma sirkesi kadar faydalıdır. 250 ml suya 1 tatlı kaşığı anason tohumu atılarak kaynatılır. 15 dakika kaynadıktan sonra soğumaya bırakılır. Süzülerek çıkan anasonlu suyu kapaklı bir kaba alın. Günde 1 kez benin üzerine pamukla sürerek kurumasını bekleyin. Kısa zamanda benin kendinden yok olduğunu göreceksiniz.

Yüzdeki Benleri Geçiren Yöntem

Cilt lekelerinde de etkili olan biberiye benlerin giderilmesinde de kullanılır. Taze olarak alınan biberiye ve biberiye tohumundan faydalanılır.

1 bardak suyun içine bir dal biberiye ve 1 çay kaşığı biberiye tohumu atılıp 10 dakika kaynatılır. Soğuduktan sonra süzülerek, kapaklı bir kaba alınır. Yüzünüze sürüp 15 dakika kadar beklettin.

Daha sonra suyla durulayın. Bitinceye kadar ağzı kapalı bir kapta buzdolabında saklanmalıdır.

Ben Yok Eden Doğal Yöntem

Yüzünüzdeki benlerin yaygınlığına göre bir miktar arpa unu ile su birleştirerek un haline getirilir. Temiz cildinize sürerek en az 1,5 en fazla 2 saat kadar benin üzerinde bekletin. Süre dolunca yüzünüzü ılık su ile yıkayarak durulayın. Ben düşene kadar her gün uygulanabilir.

Yüzdeki beni geçiren yöntemleri

Beni Yok Eden Bitki

1 bardak suda kaynatılan 1 çorba kaşığı aşık otu ise benleri yok eder. Kaynayan suya atılan aşık otu 10 dakika kaynatılıp, 15 dakika demlenmeye bırakılır. Soğuduktan sonra süzülerek suyu, benin üzerine uygulanmalıdır. Kısa sürede sonuç verir. Kapta ve buzdolabında saklanabilir.

Yüzdeki Ben İzleri Nasıl Geçer

Karahindiba kökü ile yapılan kür ise benlerden kalan izleri bile yok eder. Aktardan alacağınız çubuk şeklinde veya parçalanmış halde olan karahindiba kökünü rondodan geçirerek toz haline getirin. İçinden özünün çıkması önemli bir faktördür. Yüzünüzdeki ben adedine göre rondodan geçireceğiniz miktarın az ya da çok olması önemlidir.

Öz çıkacağından her seferinde taze hazırlanmalıdır. Ufak miktarlar için havanda kullanılabilinir. Aynı miktarda yoğurt ile karıştırılıp benin üzerine sürülmelidir. Özü direkt olarak da sürebilir. Ancak hassas ciltlere tavsiye edilmez. Günde 3 kez tekrarlanmalıdır. Kısa zamanda benin kendi kendine yok olduğuna şahit olacaksınız.

Benleri Yok Eden ve Azaltan Uygulama

İncecik kesilmiş bir ananası benin olduğu yere sabitleyerek istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz. Gazlı bez ve bir parça deriye özel bant, kendinden yapışkanlı pamuklu bant veya yara bandından sabitlemek için yardım alabilirsiniz. Maksimum 6 saatte bir değiştirmeniz gereklidir.

Benlere İyi Gelen Bitkiler ve Vitaminler

C vitamini içeren greyfurt, portakal, mandalina, turunç gibi sulu meyvelerden benleri gidermek için faydalanabilirsiniz. Renk açıcı ve tahriş edici özelliği olduğundan birer saat arayla uygulanmalıdır. Ayrıca olduğu yere sabitlenmelidir. Gece kesinlikle yüzde uyunmamalıdır. Güneş görmediğiniz, evde olduğunuz zaman yapılmalıdır. Limon kullanılmamalıdır.

Karbonat Maskesi ile Ben Tedavisi

Bazı kaynaklarda yoğurt ve karbonat maskesi tavsiye edilse de benleri ve cildi tahriş ettiği ayrıca benlerin çoğalttığı hakkında pek çok kullanıcının yorumu bulunmaktadır. Bu yüzden bu maskeyi tavsiye etmiyoruz. Karbonat maskesi yapmak için sizlere nasıl yapılır bilmiyorsanız bu yazımızı inceleyebilirsiniz. Karbonat Maskesi ile Cilt Bakımı

Benleri Kurutan Yöntem

Özellikle tuzda bulunan iyot benler üzerinde etkilidir. Günde iki kez benin üzerine konulup kurutulur. Hassas ciltleri yakabilir. Uygulamadan sonra nemlendirici mutlaka kullanılmalıdır.

Yüzdeki Benleri Azaltan Yöntem

Yüzdeki ben büyük değilse ve sadece rengi açılsın isterseniz muz kabuğunun içinden çıkan beyaz liflerden faydalanabilirsiniz. Muz kabuğu diğerleri gibi cilde zarar veren bir yapısı yoktur. Günde bir defa sabitlediğiniz lifi değiştirmelisiniz. Benin rengi değişene kadar küre devam edin.

Benleri Yok Eden Tarif

Rondodan geçirilerek püre haline getirilen kırmızıturp ise benleri yok eder. Günlük taze olarak hazırlayacağınız kürü günde 3 kez benin üzerine uygulayın. Kurumasını bekledikten sonra yıkayarak temizleyin.

Ben Rengini Açan ve Yok Eden Tarif

Geceden suda atıp beklettiğiniz birkaç tane kajuyu, yumuşadığından emin olduğunuzda ezerek hamur haline getirin. Benin üzerine koyarak, rengi cilt rengine dönene kadar sabah – akşam birer saat, haftada 3 gün uygulayın.

İncir sütü siğillerde etkili olduğu kadar ufak ve rengi değişmemiş benleri düşürmeye yardımcı olur. Taze incir bulunması gereklidir. Dalından koparıldığında kalan sap kısmından çıkan beyaz süt benin üzerine sürülür.

Günde birkaç kez tekrar edilir.

Bal Maskesi ile Ben Tedavisi

Cildi besleyen bal aynı zamanda benler içinde kullanılabilir. Balı yüzünüzde bulunan benlerin üzerine sürerek, yara bandıyla kapatın. 1 saat beklettikten sonra ılık su ile durulayın. Sabah, öğle ve akşam olmak üzere tekrarlayın. 10 gün içinde sonuç alırsınız.

Yüzdeki benler nasıl yok olur

Ben Aldırma

Ben aldırma diğer tabiri ile ben ameliyatı cerrahi bir operasyon olarak tanımlansa da aslın benin değişik yollarla tedavi edilmesidir.

Ben Aldırmak Riskli midir

En çok merak edilen sorulardan biride ben aldırmak riskli midir sorusudur. Ben aldırmanın hiç bir riski yada ben aldırmanın hiç bir tehsi yoktur. Hatta ben aldırmak oluşabilecek sorunlarından ortadan kalkmasını sağlar.

 Ben aldırdığınız da oluşabilecek kanser sorunlarını ortadan kaldırmış olursunuz. Ben ameliyatı yada ben aldırmayı düşünüyorsanız bilmeniz gereken bir husus ise ben aldıktan sonra kesin olarak iz kalacaktır.

Genelde ben alındıktan sonra iz kalır mı sorusu en çok merak edilen sorulardan biridir.

Benleri Yok Eden Dua

Benleri yok eden dua internette sıklıkla yüzdeki benleri yok eden dua, benleri geçiren dua, benleri yok etme duası, benleri iyileştiren dua şeklinde yüksek oranda aranmaktadır. Sizler benlere iyi gelen dua yı anlatarak yardımcı olmaya çalışacağım. İşte benleri yok eden dua;

Yüzde ve elde bulunan ben, siğil, et beni için kenarları kalemle işaretlenerek 3-5 ve 7-40 defa bu ayet okunursa Allah şifa verir.
Temra Duası: اَمْ اَبْرَمُوا اَمْرًا فَإنَّا مُبْرٍمُونَ

Okunuşu: “Em ebremû emren fe innâ mumbrimûn.”

Источник: https://www.ciltguzellik.com/yuzdeki-benler-nasil-gecer/

Benleri Koparmak Kanser Yapar Mı?

Benler, Deri Kanserine Yol Açar Mı?

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Gerçeklik Analizi Araştırmaları'nın birparçasıdır. Busistem çerçevesinde analiz edilen iddialar, “Gerçek”, “Karışık”, “Sahte”şeklinde üç sınıfa ayrılmaktadır. Aynı analiz sistemi çerçevesinde, ünlüinsanlara atfedilen sözler de incelenmektedir. Bu sözler, “Gerçek”, “HatalıAtıf”, “İspatsız” ve “Sahte” şeklinde dört sınıfa ayrılmaktadır.

Benleri koparmak kansere neden olur! O yüzden sakın kanatmayın, koparmayın, parçalamayın! Hatta benleri cerrahi yöntemle bile aldırmamak lazım, kansere neden olur! Mesela bir bende kıllar varsa, o ben kanserli demektir.

Benlerin koparılmasıyla kanser riski arasında doğrudan ilişki kurabilmiş hiçbir bilimsel araştırma bulunmamaktadır. Birçok tıp kurumu bu iddiayı bir “kocakarı hikayesi” olarak nitelendirmektedir. Konuya şüpheyle yaklaşanlar da bulunmaktadır; ne var ki tatmin edici delillere ulaşılamamıştır.

Benlerin koparılmasının veya cerrahi müdahale sonrasında alınmasının kanser oluşumu ile hiçbir alakası bulunmamaktadır.

Hatta doktorlar da beni incelemek için keserek parça alırlar; dolayısıyla kesmenin, yolmanın, parçalamanın benin kansere dönüşmesiyle doğrudan alakası bulunmamaktadır; ancak enfeksiyonel hastalıklardan ötürü yine de, elbette ki tavsiye edilmez.

İddianın Kökeni

Benlerin tuhaf görünümleri ve çok sayıda beni olan kişilerde deri kanseri olasılığının daha yüksek olması; benlerin koparılmasıyla kanser arasında bir ilişki olduğunun düşünülmesine neden olmaktadır.

Bilgiler

Benler, deri üzerinde ve altında bulunan melanosit hücrelerinde oluşan, aşırı melanin birikiminden ötürü siyah veya buna yakın renklerde görülen deri hasarlarıdır (lezyon). Her yetişkin bireyde en azından 2-3 tane ben bulunur. Kimi insanda bu ben sayısı yüzlerle ifade edilecek kadar çokken, kimisinde çok fazla sayıda bulunmaz.

Bu benlerin bazıları doğuştan geldiği gibi, bazıları da sonradan, ömür içerisinde oluşabilir. İstatistiki olarak her 100 bebekten 1 tanesi en az 1 adet ben ile doğmaktadır. Ayrıca ömür içerisinde oluşan benlerin çok büyük bir kısmının 20 yaşına ulaşmadan önce oluştuğu bilinmektedir ve 30 yaşından sonra yok oldukları görülebilir.

Beyaz tenli gençlerde ortalama 100 civarında ben bulunur ve bu sayı 400'e kadar ulaşabilir. Henüz bu oluşumun sebepleri net olarak bilinmemektedir; ancak genlerin bu konuda etkisi olduğu bilinmektedir. Örneğin displastik benler genelde vücutta 100 ve daha fazla sayıda bulunur ve genetik olarak aktarılır.

Ayrıca genlerdeki telomer uzunluğunun da ben sayısı ile ilgili olduğu tespit edilmiştir (telomerleri daha uzun olanlarda daha fazla ben bulunmaktadır). Bunun haricinde bilim insanları aşırı morötesi ışın etkisinde kalmanın da buna neden olabileceğini ileri sürmüşlerdir.

Örneğin vücudunda 100'den fazla displastik ben bulunan bireylerin güneş görmeyen bölgelerinde bu benlerden bulunmamaktadır. Benzer şekilde oluşan çiller, genelde sadece yüz, kol ve güneş gören diğer bölgelerde oluşmaktadır. Mor ötesi ışınların etkisi halen tam olarak ispatlanamamıştır; ancak etkisi olduğu düşünülmektedir.

Son olarak hormonal değişimlerin de, özellikle hamilelik döneminde ben oluşumunu arttırabileceği bilinmektedir.

Benlerin birçok farklı tipi bulunmaktadır. Benleri konumlarına göre sınıflandırabileceğimiz gibi, renklerine, davranışlarına ve biçimlerine göre de sınıflandırmak mümkündür. Ancak benlerle ilgili asıl önemli olan, iyi huylu veya kötü huylu olmalarıdır.

Çünkü benlerin yolunması kanseri tetiklemiyor olsa da, benlerin kendileri, yani melanin dağılımındaki anormallikler kanserin habercisi olabilmektedir. Benlere sahip olmak her zaman kanser göstergesi olmaz; ancak benlerin yapısındaki ani değişimler, kanser habercisi olabilir.

Deri Kanserinin ABCDE'si denen bir yöntemle benlerinizle ilgili kanser kuşkularınızı test edebilirsiniz: ben yapısı asimetrik ise (Asymmetric), sınırları pürüzlüyse (Border), rengi değişiyorsa (Color), çapı giderek artıyorsa (Diameter) ve benlerin genel sayısı da abartılı bir biçimde artıyorsa, yapıları değişiyorsa, farklılaşıyorlarsa (Elevation/Evolution) acilen doktora başvurulması gerekmektedir. Çünkü bu özellikteki benler kanserli olabilirler ve anında müdahale edilmezse kısa sürede deri kanserine yol açabilirler. Ancak doktor tanısı olmadan kesin yargılara varmak asla doğru değildir.

Eğer kötü huylu bir ben tespit edilecek olursa, doktorun kararına göre ben vücuttan alınabilir. Bunun kararı biyopsi yapılarak alınır.

Yani benden ufak bir parça alınıp analiz edilir ve kanserli olup olmadığına karar verilir. Benin alınması genellikle keserek alma şeklinde veya lazerle yapılmaktadır.

Ancak bu yöntemler benin tipine ve konumuna göre değişebilir, bunun kararını verecek olan doktorlardır. 

Cerrahların söylediğine göre bu mitin yayılması sebebiyle birçok insan kanser olmaktan korkarak, zaten kanserli olan benlerini aldırmaya yanaşmamışlar ve doktorlara ulaşmamışlardır. Sonrasında benleri, dolayısıyla kanser vücutlarına yayıldığında da iş işten geçmiş olmaktadır.

Bir benin tıbbi yöntemlerle alınmasının kansere neden olması mümkün değildir. Zaten kanser, ben henüz alınmadan diğer bölgelere yayılmış olabilir ve ameliyattan sonra bu bölgelerde kanserin oluşumu “yayılma” zannedilebilir. Halbuki bu durumun ameliyat ile hiçbir ilgisi bulunmamaktadır.

Benzer şekilde sırf bir ben yolundu veya kanadı diye kanser oluşmaz. Ancak sürekli bir ben ile oynanması, parçalanması ve yolunması, vücudun herhangi bir bölgesindeki deriyle sürekli oynanmasında olabileceği gibi, gereğinden fazla bölünmeyi zorlamakta ve kanser riskini az da olsa arttırabilmektedir.

Unutmayınız ki kanser, bölünme döngüsü bozulmuş ve kontrolsüz hale gelmiş olan hücre demektir. Bu sebeple, hele ki kansere neden olabilecek diğer unsurlar da ortamda bulunuyorsa, bir hücrenin her bölünme işlemi, kanserli bir hücrenin yaratılması anlamına gelebilir. Bu kaçınılmazdır ve doğrudan beni kaşımakla bir alakası bulunmamaktadır.

Ne var ki bir benin sürekli kaşınması ve yolunması, kanser haricinde birçok enfeksiyona da davetiye çıkarmaktadır. Bu yüzden benlerle oynanmaması tavsiye edilir.

Üzerinden kıl çıkan benlerin kanserle yine doğrudan bir alakası bulunmamaktadır. Bu tip benler de gerek görülürse alınabilirler.

Bu tür benlerle ilgili mitlerin yayılmasının nedeni, kıl köküne biriken mikropların benin iltihaplanmasına neden olabilmesidir.

Yine yukarıda açıkladığımız gibi bu benler de kendiliğinden kanserli hale dönüşebilirler; ancak bunun kıllarla bir ilgisi bulunmamaktadır.

Uyarı

Benlere yapacağınız fiziksel bir müdahale ile kanseri tetiklemeniz neredeyse imkansızdır.

Kimi zaman, beninizin yolunması sonucu oluşan yara içerisinde edindiğiniz bir virüs veya bakteri belki kanseri tetikleyebilir; ancak bu bir tesadüftür ve vücudun herhangi bir yerinde de meydana gelebilir. Dolayısıyla benlerin yolunmasının kanserle bir alakası bulunmaz.

Ancak tabii ki yolunan her doku gibi yoğun miktarda melanosit hücrelerinden oluşan benleri yolmak, birçok diğer enfeksiyonel hastalığı tetikleyebilir.

Bu yüzden benlerinize fazla dokunmamanız, kaşımamanız ve yolmamanız tavsiye edilir; ancak kanser korkusuna kapılarak benlerinize her değdiğinizde rahatsızlık duymanıza da gerek yok. Ayrıca yukarıda saydığımız ABCDE dahilinde bir değişim görüyorsanız, acilen doktora gitmenizi tavsiye ederiz.

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracıkullanılarak 11/07/2019 12:22:09 tarihinde oluşturulmuştur.

EvrimAğacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın eldengeçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir.

Dolayısıyla bu çıktının alındığıtarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumakiçin lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1228

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içeriklerorijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızınpaylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir,dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir.

Ancak bu içeriklerin hiçbiri izinalınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibisunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkçabelirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz.

Busayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri veiçeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Источник: https://evrimagaci.org/benleri-koparmak-kanser-yapar-mi-1228

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.