Beslenme ve Yaşam Tarzınız Şeker Hastalığına Yol Açabilir

içerik

Şeker Hastalığı ve Korunma Yolları – Sağlık Ocağım .NET

Beslenme ve Yaşam Tarzınız Şeker Hastalığına Yol Açabilir

Şeker hastalığı, hastanın beslenmesine ve yaşam tarzına göre önemli derecede önlenmesi ya da geciktirilmesi mümkün olabilen bir hastalıktır.

Şeker hastalığının en kötü komplikasyonu, damarların içinde yağ birikmesine neden olarak kalp, beyin, böbrek ve göz damarlarını bozup, zaman içerisinde bu organlarda bozulmalar ve yetmezlikler meydana getirmesidir.

 Böbrek yetmezliğinin ve sonradan meydana gelen görme kayıplarının en önemli nedeni şeker hastalığıdır.

Şeker yükselmesi zamanla sinirleri etkiler vediyabetik nöropatiye (sinir hasarlarına) yol açarak ellerde, ayaklarda ve yüzde duyu bozukluklarına sebep olur. Bazı araştırma sonuçlarına göre unutkanlık ve erken bunama şeker hastalarında daha erken başladığı belirtilmiştir.

Kalp damar hastalıklarına bağlı ölümlerin % 60-65’inde şeker yüksekliğine rastlanmıştır. Bütün bu organ hasarları bir kere başladıktan sonra tedavi daha da zorlaşır.

Bu nedenle şikayetler başlamadan önce, prediyabet dönemi denilen dönemde gerekli önlemleri alarak şeker hastalığını geciktirmek ya da önlemek en doğrusudur.

Şeker hastalığından korunmak için öneriler

İçinde beyaz şeker olan gıdalardan mümkün olduğunca uzak durmak, özellikle 30-35 yaşından sonra, kola ve benzeri gazlı içecekleri kesinlikle tüketmemek gerekir. Çay, kahve ve benzeri içecekleri şekersiz içmeye alışmak gereklidir.

 Yapılan araştırmalar, şekersiz içeceklerin alışılması ilk günlerde zor olmasına rağmen, en geç iki ay içinde alışıldığını göstermiştir.

Çay ve kahve gibi içeceklerde ömür boyu alınan şeker miktarı göz önünde bulundurulduğu zaman hemen şekersiz içmeye başlamanın en doğrusu olduğunu fark etmek zor olmayacaktır.

Kilo problemi olan kişiler, ideal kiloya inmek için mücadele etmelidir. Çünkü fazla kilolu olmak veya kilo almaya yatkın olmak kan şekeri seviyesini bozar.

Alkol kullanımı var ise kesinlikle azaltmak ya da bırakmak, yemeklerde margarin kullanmamak, baklagilleri, sebze yemekleri ve salata tüketimini arttırmak, hazır besinlerden uzak durmak, hazır meyve sularından uzak durmak veya en aza indirmek, kesinlikle sigara içmemek, kızartmalardan uzak durmak ve salamura besinleri çok fazla tüketmemek gibi beslenme şekli ile hem kilo almaktan, hemde şeker hastalığından korunma sağlanabilir.

Günde bir çay kaşığı tarçını herhangi bir yerde kullanarak yemenin kan şekerini dengelemede faydalı olduğu yapılan bazı araştırmalar sonucu kanıtlanmıştır. Sadece şeker hastaları değil, şeker hastalığı olmayan kişilerinde tarçın tüketmesinde yarar vardır.

Tarçını, tarçınlı çay olarak, sabah kahvaltısında yenilen sütlü yiyeceklerin içine koyarak, yoğurdun içine koyarak veya gün boyu içilen suyun içine bir kabuk tarçın atarak suyu bu şekilde içmekte kan şekerini dengeleme de yararlı olabilir.

Fakat bu suyun içine koyduğumuz kabuk tarçını her gün ya da en geç iki günde bir değiştirmek gereklidir. Tarçını suyun içerisinde aldığımız sürece ekstradan tarçınlı bir şey yemeye de gerek kalmaz. Tarçınlı bir şey yemeyi sevmeyenler için uygun bir seçim olabilir. İki litrelik içme suyunda bir kabuk tarçının kokusu çok fazla hissedilmez.

Şeker hastalığı nasıl önlenir

Yaşam tarzı değişikliği şeker hastalığını önler mi?

Şeker hastalığı ve spor, her gün en az 30-40 dakika yürüyüş veya egzersiz yaparak şeker hastası olma riskini azaltmak mümkündür. Düzenli spor yapan kişilerde diyabet riskinin % 30 daha az olduğu bildirilmiştir.

Ailesinde diyabet hastası olan kişilerde şeker değerleri normal olsa bile, şeker hastası olma riski daha yüksektir.

 Bu nedenle ailesinde şeker hastası olan kişilerin daha erken yaşlarda spor, egzersiz ya da yürüşe başlamaları şeker hastası olma risklerini azaltır.

Stresten kaçınmak ta şeker hastalığından korunmak için önemlidir. Bunların yanı sıra, düzenli olarak tansiyon ölçümü yapılması gereklidir. Düzenli uyumak ve düzenli kalkmak önemlidir. Yemek saatlerinin düzenli olması, öğün atlamamak, öğünleri alışmış olduğunuz saatlerde yemek beslenmenin düzenli olması için önemlidir.

Beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmekler yemek, katı yağlar yerine zeytin yağı gibi hafif yağlar kullanmak, nişastalı gıdaları mümkün olduğunca daha az tüketmek, pirinç pilavı yerine bulgur pilavı yemek, süt ürünlerinin yağsız olanlarını tercih etmek, sebze yemeyi arttırmak, tatlı yerine meyve yemek, kola, gazoz gibi içecekler yerine su içmek, tuz kullanımını azaltmak ve benzeri önlemler alınarak şeker hastalığı riski azalabilir veya şeker hastası iseniz şeker seviyesi kontrol altında tutulur. Ayrıca şeker hastaları insülin kullanımını ve ilaçlarını düzenli kullanmaları, düzenli olarak doktor kontrollerini gitmeleri ve doktorun önerdiği yaşam biçimini önemsemeleri şeker seviyelerini kontrol altında tutmaları ve sağlıklı yaşam için oldukça önemlidir.

Şeker hastalığı ile ilgili benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/seker-hastalg-diyabet-ve-korunma-yollar/

Diyabet (Şeker Hastalığı) Hastalarına Beslenme Önerileri

Beslenme ve Yaşam Tarzınız Şeker Hastalığına Yol Açabilir

Diyabet diyeti; kısıtlayıcı bir diyet olmayıp aslında besleyici gıdalardan zengin, düşük yağ ve karbonhidrat içeriğine sahip, meyve, sebze ve tam tahıl ağırlıklı bir sağlıklı beslenme planıdır.

Farklı besin gruplarının makul miktarlarda ve öğün saatlerine uyarak tüketilmesi olarak özetlenebilecek ideal beslenmedir. Anadolu Sağlık Merkezi Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmanı Dr. A. Serap Yalın, “Bu beslenme şekli bir ceza değil, sağlıklı bir yaşam için en önemli adımdır” diyor.

Sağlıklı (kompleks) karbonhidratlar

Karbonhidratlar yaşam için gerekli üç ana besin grubundan biri olup başlıca enerji kaynağıdır. Karbonhidratlar protein ve yağlara göre glukoz düzeyleri üzerinde çok daha fazla rol oynar. Ancak karbonhidrat içermeyen sağlıklı bir beslenme planı düşünülemez. Karbonhidratlar söz konusu olduğunda akılcı davranmak gerekir.

Gıdalarla alınan tüm karbonhidratlar (basit şekerler, kompleks karbonhidratlar) vücutta yıkılarak glukoza dönüşür. Kompleks karbonhidratların yıkımı daha uzun sürede gerçekleşir. Yavaş sindirildiği için emilim daha yavaş ve dengelidir. Bu nedenle basit karbonhidratların neden olduğu ani kan şekeri yükselmesi ve aşırı insülin salınımı görülmez.

Gerekli lifi sağlayıp uzun süre tokluk hissi verirler.

 • Beyaz ekmek
 • makarna
 • pirinç
 • mısır
 • mısır gevreği

şekerli gıdalar yerine

 • meyve
 • sebze
 • tam tahıl
 • kuru baklagiller (fasulye, nohut, bezelye ve mercimek)

düşük yağ içeren süt ürünleri gibi sağlıklı karbonhidratlar tercih edilmelidir.

Liften zengin gıdalar

Bitkisel kaynaklı gıdaların sindirilemeyen ve emilemeyen kısımlarıdır. Kardiyovasküler hastalık riskini azaltır ve kan şekerini düzenler. Sebzeler, meyveler, kabuklu yemişler, kuru baklagiller (fasulye, nohut ve bezelye), tam buğday unu ve buğday kepeği liften zengindir.

Balık

Haftada en az 2 kez tüketilmelidir. Kırmızı ete göre yağ içeriği daha düşüktür. Izgara tercih edilmelidir.

İyi yağlar

Tekli ve çoklu doymamış yağlar tercih edilmelidir. Badem, ceviz, zeytin, zeytin yağı vb kolesterolü düşürür. Ancak yağların kalori içeriğinin yüksek olduğu unutulmamalıdır.

Doymuş yağlar

Yüksek yağ içerikli süt ürünleri, hayvansal proteinler (biftek, sosis, salam vb) gibi. Günlük kalorinin %7’sinden fazlasını geçmemelidir.

Trans yağlar

Bu tür yağlar işlenmiş gıdalarda ve margarinlerde bulunur.

Kolesterol

Yüksek yağ içerikli süt ürünleri, hayvansal proteinler, yumurta, kabuklu deniz ürünleri ve sakatatta bulunur. Günlük tüketim 300mg’ı geçmemelidir.

Tuz

Bir çay kaşığından (2300 mg sodyum) fazla tüketilmemelidir. Sodyum (tuz) böbreklerde glukoz geri emiliminde rol oynar.

Glisemik indeks (Gİ)

Bir besinin ne kadar hızlı glukoza dönüştüğünün işaretidir. Glisemik yük (GY) ise bir besinin hem glisemik indeksini hem de içerdiği glisemik yükü yansıtır. Yüksek Gİ olan gıdalar kan şekerini hızlı yükselttiği için tercih edilmemelidir.

Beyaz ekmek, beyaz pirinç, patates, fırınlanmış gıdalar, tatlılar ve işlenmiş gıdaların çoğu yüksek Gİ sahibidir ve kaçınılmalıdır. Sebzeler, meyveler (meyve suyu hariç), kabuklu yemişler, tam tahıl, kuru baklagiller, kahverengi pirinç, tam tahıllı ekmek ve makarnalar düşük glisemik indekse sahiptirler ve tercih edilmelidirler.

Şeker Hastalarına Genel Öneriler ve İpuçları

 • Özel diyabetik ürünler ve size özel yemeklere ihtiyacınız yoktur.
 • Aileniz için pişirilen, “sağlıklı” her besin sizin için de uygundur.
 • Her gün her besin grubundan yemelisiniz.
 • Kompleks karbonhidratları tercih edin ve lif alımını artırın.
 • Daha fazla nişastasız sebze (brokoli, ıspanak), meyve ve bakliyat tüketin.
 • Çilek düşük kalorili, liften ve sudan zengin iyi bir meyve seçeneğidir.
 • Tahılların en az işlenmiş olanlarını tercih edin.
 • Yulaf kan şekerinin hızla yükselmesini önleyip kan şekerini düzenler ve kilo vermeye yardımcı olur.
 • Patates ve işlenmiş tahıllardan kaçının (beyaz ekmek, beyaz makarna, vs.).
 • Tatlılardan kaçının.
 • Yağ, şeker ve tuzu mümkün olduğunca az kullanın.
 • Bir çay kaşığından (2300 mg sodyum) fazla tüketmeyin (hipertansiyon olmasa bile). Sodyum (tuz) böbreklerde glukoz geri emiliminde rol oynar.
 • Sağlıklı et tercih edin (balık, yağsız kırmızı et, tavuk eti).
 • Sağlıklı yağlar tercih edin; zeytin yağı, kabuklu yemişler (badem, ceviz, vs.). Hazır, paketlenmiş gıdada bulunan trans yağları tüketmeyin.
 • İlk gıda alımını takiben belli bir süre sonra beyindeki tokluk merkezi uyarılacağı için ne kadar yavaş yemek yenilirse o kadar az kalori alımı ile bu süreye ulaşılmış olur.
 • Tokluk hissedince yemeye devam etmeyin.
 • Sabredin. Belli gıdalara olan düşkünlük zamanla kaybolabilir ve tercihler değişebilir. Yeme alışkanlığınız iyi yönde değiştikçe zamanla eskiden çok sevdiğiniz gıdalar çok tatlı ve ağır gelmeye başlayacak ve gıda tercihiniz kendiliğinden sağlıklı yöne kayacaktır.
 • Diyabet şekerin sıfırlanması demek değildir. Çok ufak miktarda ve seyrek olarak tatlı tüketilebilir. Bu durumda aynı öğündeki karbonhidrat içeren gıdalar (ekmek, makarna, pilav vb) kısıtlanmalıdır. Yavaş ve tadına vararak yerseniz az miktarda yiyerek tatlı isteğinizi de gidermiş olursunuz. Tek başına değil öğünle beraber alınması tatlının yol açacağı ani ve aşırı kan şekeri yükselmesini önleyecek hem de tok olduğunuz için az bir miktar bile yeterli olacaktır.

Hayatınızda şekeri azaltmanın yolları

 • Meyve suyu yerine lif içeriği zengin meyveyi tercih edin.
 • Tarçın, vanilya ve hindistan cevizi tatlı hissi verdiği için şeker ihtiyacınızı azaltır.
 • Tatlı krizlerini sağlıklı tatlı ile giderin (dondurma yerine süt, buz, muz veya başka meyvelerin mikserden geçirilmesi veya tatlandırıcı kullanılarak yapılan tatlılar gibi).
 • Bal, reçel, marmelat gibi gıdalardan sakının. Reçelin meyveye su ve bol miktarda şeker katılarak hazırlandığını ve boş kalori içeriği olduğunu unutmayın. Bunun yerine taze veya kuru meyve tercih edin.
 • En zararlı yağlar doymuş yağlar ve trans yağlardır. Doymuş yağlar hayvansal ürünlerde (kırmızı et, yağlı süt ürünleri) bulunur. Trans yağlar, sıvı bitkisel yağların daha katı ve dayanıklı olması için hidrojenlenmesi ile elde edilir.
 • En sağlıklı yağlar doymamış yağlar olup bitki ve balık kaynaklıdır. Oda ısısında sıvı halde bulunur.

Diyette sağlıksız yağları azaltıp iyi yağları artırmanın yolları

 • Yemeklerde zeytinyağını tercih edin.
 • Pişirmeden önce et üzerinde görünen tüm yağları, tavuk ve hindinin derisini uzaklaştırın.
 • Cips ve kraker yerine atıştırmalık olarak badem, ceviz gibi kuruyemişleri tercih edin.
 • Kızartma yerine ızgara ve fırında pişirmeyi tercih edin.
 • Krema yerine yağsız süt ve un karışımı tercih edin.
 • Vücut ağırlığındaki %5-10 azalma bile kan şekeri düzeylerinde anlamlı düzelmeye yol açar. İdeal kiloya ulaşma hedefi sizi korkutuyorsa öncelikli hedefi %5-10 olarak belirleyin. Bu hedefe ulaşmak için karbonhidrat saymanız veya aç kalmanız gerekmez. Bu hedefe ulaşınca motivasyonunuz artacağı için hedeflerinizi büyütebilirsiniz.
 • Mevcut kilonuza kaç yılda ulaştığınızı düşünün ve bu nedenle birkaç ay içinde mucizeler beklemeyin. Ulaşılabilir ve mantıklı hedefler koyun.
 • Kahvaltıyı atlamayın, kan şekerinizi dengede tutacaktır.
 • Aç olduğunuzda bir öğünde normalde yiyeceğinizden çok daha fazla yersiniz. Bu nedenle öğün atlamayın, üç ana ve üç ara öğün tüketin. Böylece ana öğüne daha tok girip daha az kalori almış olursunuz.
 • Her gün aynı saatlerde, ara ve ana öğün yemeye özen gösterin, öğün atlamayın.
 • Günlük kalori alımının aynı düzeyde olmasına dikkat edin. Bir gün veya bir öğünde fazla kalori alıp bir diğerini azaltmak veya atlamak kan şekeri dengenizi bozacaktır.
 • Kalori günlüğü tutun, günlük tutanlar tutmayanlara göre iki kat daha fazla kilo kaybetmektedir.
 • Yediklerinizi ve içtiklerinizi yazmanız neyi, neden ve ne kadar yediğiniz konusunda farkındalığınızı artıracaktır.
 • Sağlıklı beslenmenize engel olduğunu düşündüğünüz hayatınızdaki faktörleri gözden geçirin (iş, aile vb.).
 • Uykusuzluk ve stres diyet uyumunu güçleştirir ve kilo alımına yol açar.
 • Stresle baş etmenin yollarını araştırın (hobi, yürüyüş, doğa, vs.). Eğer kendi başınıza baş edemiyorsanız destek alın.
 • Dışarıda yeme alışkanlığınızdan kurtulun, sayıyı minimuma indirin. Evde yemek olmadığı için hazır yemek tüketmeyin.
 • Evde hızla hazırlanabilecek ya da açlığınızı giderebilecek sağlıklı besinler bulundurun. (yoğurt, sebze, meyve, ceviz, badem, vs.).
 • Alışveriş öncesi sağlıklı bir liste hazırlayın ve bunun dışına çıkamayın.
 • Çikolata, cips gibi gıdalar tüketmeyin, çocuklarınıza da erken yaşta sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırın.
 • Kilo vermeniz gerekiyorsa veya iradenize hakim olamıyorsanız servis tabaklarını küçültün.
 • Ana öğünden önce çorba veya salata tüketin.Daha fazla çiğneyin, yavaş yemenizi sağlayıp tokluk hissi verecektir.
 • Daha fazla su tüketin.
 • Yemeklere baharat ilavesi iştahı azaltacaktır.
 • Fazla tuz içeren işlenmiş gıdalardan kaçının.
 • Televizyon, telefon veya tablet başında yemek yemeyin, farkında olmadan daha fazla yemenize yol açar.
 • Gıdaların kalori içeriği hakkında bilginizi artırın. Bilginiz arttıkça bilinciniz ve diyet uyumunuz artacaktır.
 • Aç kalmak sadece daha fazla yemenize neden olacaktır.
 • Sağlıklı beslenen insanlarla vakit geçirin ve yakınlarınızı bu konuda bilinçlendirin.

Kan şekerini düzenleyen gıdalar

Bu gıdaların hiçbiri diyabet tedavisinde bir mucize değildir. Az sayıda çalışmada kan şekeri düzeylerini bir miktar düşürdükleri gösterilmiş olmasına rağmen yeterli kanıt yoktur.

Pişirmenin ve diğer gıdalarla birlikte tüketilmelerinin ne tür etkilere yol açacağı hakkında da yeterli veri mevcut değildir.

Bu gıdaların tüketimi doktorunuzu danışmadan ve düzenli kan şekeri ölçümü yapmadan ilaç veya insülin tedavinizi kesmeniz veya azaltmanız anlamına gelmez.

Tarçın

Günde 1 tatlı kaşığı tarçın açlık kan şekerini düşürüp, insülin duyarlılığını artırır.

Enginar, kereviz ve soğan

Enginarın içindeki cynarin kan şekeri düşürücü özelliğe sahiptir, soğan kan şekeri düşürücü özelliği olan kromyum içerir.

Asitli meyveler

Kan şekerini düşürücü etkileri olmasına rağmen içerdikleri şeker nedeni ile fazla tüketildiğinde kan şekerini yükseltirler (portakal, greyfurt, ananas, çilek, yaban mersini, nar, kivi, ekşi elma ve vişne).

Sirke ve limon suyu

Asitli gıdalar mide boşalmasını yavaşlatıp kan şekerinin hızla yükselmesini engeller. Salatalara ilave edilebilir.

Yaban mersini

Bir çalışmada yaban mersininden hazırlanan bir ekstrenin insülin duyarlılığını azaltıp, diyabet gelişimini önlediği gösterilmiştir.

Baharatlar

Bir çalışmada glukoz ve kolesterol metabolizması üzerine olumlu etkileri olduğu gösterilmiştir.

Источник: https://www.mutluvesaglikli.com/diyabet-hastalarina-beslenme-onerileri/

Diyabetliler ne yemeli? Ne yememeli?

Beslenme ve Yaşam Tarzınız Şeker Hastalığına Yol Açabilir

İstanbul Aydın Üniversitesi VM Medical Park Florya Hastanesi Uzman Diyetisyeni Olcay Barış, diyabetin zaman içerisinde farklı hastalıklara da yol açtığının altını çizerek, diyabet hastaları ve potansiyel diyabetliler için beslenmenin önemine değindi.

Diyabet; pankreastan salgılanan insülin hormonun yetersizliği veya etkinliğinin azalması sonucu kandaki şeker miktarının artması ile ortaya çıkan bir hastalık.

Türkiye’de ve dünyada şeker hastalığının hızla yayıldığı bu dönemde kişilerin hastalıktan korunması ve hasta olanların da yaşam kalitesinin korunması yönünde diyetisyenlerin de rolü çok büyük.

Uzman Diyetisyen Olcay Barış, Türkiye Diyabet Epidemiyoloji (TURDEP-I) çalışmasına göre, toplumdaki tip 2 diyabet yaygınlığının 1998’de yüzde 7,2 iken 2013 yılında yüzde 13,7’ye ulaştığını vurguladı.

Diyetisyen Barış, dünyada ise 2013 itibariyle 382 milyon olan tip 2 diyabet hastasının 2035’te 600 milyona kadar çıkacağının tahmin edildiğini söyledi. İyi beslenmenin diyabet riskini düşürdüğünü belirten Uzman Diyetisyen Barış, konuyla ilgili bilgiler verdi.

Diyabet türlerini tanıyalım

Tip 1 diyabet: Vücut çok az insülin yapar veya hiç insülin yapmaz. Özellikle çocukluk ve gençlik yıllarında görülmektedir. Dışarıdan insülin tedavisi uygulanır.

Tip 2 diyabet: Vücut insülin üretir fakat yeterli seviyede kullanılamaz. Çoğunlukla yetişkinlikte görülür. İnsülin, beslenme tedavisi veya oral ilaç alımıyla kontrol altına alınabilir. Diyabet tedavisinde kan şekeri kontrolünü sağlamak için sağlıklı beslenme alışkanlıklarının kazanılması önemlidir.

Diyabetin neden olduğu hastalıklar

Kan şekerinin yüksek olması birçok sağlık sorununu da beraberinde getirebiliyor. Nefropati (böbreklerin hasar görmesi), nöropati (sinirlerin hasar görmesi), retinopati (gözlerin hasar görmesi) ve diyabetik ayak gibi sağlık sorunları, diyabet kontrol altına alınmazsa kaçınılmaz olmaya başlıyor.

Meyveyi posasıyla tüketin; sakatat ve kızartmadan uzak durun

Kan şekeri kontrolü sağlamak diyabet tedavisinde öncelikli hedeftir.

Kan şekerinin mümkün olduğunca normale yakın düzeylerde olması kalp hastalığı, inme, böbrek ve göz hastalığı, sinir hasarı gibi diyabetle ilişkili komplikasyonlarının gelişme riskini azaltabilir.

Aynı zamanda kişiye özel beslenme planı oluşturulurken kişinin ihtiyacı olan enerjinin yüzde 50-55’i karbonhidratlardan, yüzde 15’i proteinlerden, yüzde 30’u ise yağlardan sağlanmalıdır. Karbonhidrat kaynaklarından kompleks karbonhidratlar seçilmelidir.

Diyabet beslenmesinde aşağıdaki önerilere dikkat edilmeli:

 • Az az sık sık yemeye özen gösterin.
 • Kepekli, çavdarlı, yulaflı ekmeği tercih edin.
 • Sızma zeytinyağı ile birlikte mısırözü yağı veya soya veya fındık yağını eşit oranda karıştırıp yemeklerinizde bu yağ karışımını tercih edin.
 • Kabuklu yenebilen meyveleri soymayın ve günlük posa tüketiminizi arttırmaya çalışın.
 • Günde en fazla 2 kahve veya 3-4 bardak açık çaydan fazlasını içmeyin ve içme zamanının yemeklerden en az 1 saat sonra olmasına dikkat edin.
 • Şeker ve şekerli besinler (çay şekeri, reçel, bal, marmelat, şuruplu tatlılar, pasta, kek, kurabiye, şekerleme, çikolata, tahin, tahin helvası, pekmez, pestil, vb.) tercih etmeyin.
 • Sakatatlar (karaciğer, beyin, böbrek, işkembe vb.) ve şarküteri ürünlerin uzak durun.
 • Yağlı gıdalar (kaymak, krema, mayonez, çikolata, ve yağlı soslar), yağda kızartma veya kavurmaları tercih etmeyin.
 • Tam yağlı süt, alkollü içkiler, hazır meyve suları, meşrubatlardan uzak durun.
 • Turşu ve salamuralar, içeriği bilinmeyen hazır gıdaları tüketmeyin.
 • Yağlı hamur işleri (kek, kurabiye, krema pasta vb.) ve hamur tatlılardan uzak durun.

Tip 2’den kaçınmak için kan şekeri kontrole alınmalı

Kan şekerinin kaynağı çeşitli besinlerde bulunan karbonhidrat kaynağıdır.

Karbonhidratlar, kan şekerini bir anda yükselten basit karbonhidratlar (tüm şekerli besinler, beyaz ekmek, makarna, tatlılar, beyaz un, meyve suyu gibi) ve kan şekerini yavaş yavaş yükselten kompleks karbonhidratlar (tam buğday ekmeği, bulgur pilavı, kuru baklagiller gibi) olmak üzere ikiye ayrılır. Diyabette beslenmede tercih edeceğimiz karbonhidrat kompleks olanlardır.

Aynı zamanda şekeri yüksek meyveler (muz, üzüm, incir, kuru meyveler vb.) ve şekeri yüksek sebzeler (mısır, patates, havuç vb.) diyabet için zararlı olan gruptadır. Belirli bir yaştan sonra herkeste görülebilen Tip 2 diyabetinden kaçınmak için bu besinlerin tüketilmemesine özen göstermek gerekir.

Haftada 150 dakika spor diyabete birebir

Egzersiz, yani fiziksel aktivitenin artması yiyeceklerin parçalanması sonucu oluşan şekerin, kas dokuları tarafından kullanılmasını hızlandırarak kan şekerini düşürür. Özellikle, şişman-obez diyabetlilerde egzersiz ile harcanan enerjinin artması, vücut ağırlığını azalmasına yardımcı olur.

Ayrıca egzersiz fiziksel zindelik sağlar. Bu noktada en çok dikkat edilmesi gereken aç karnına spor yapılmamasıdır. Egzersiz için en uygun zaman, yemek yenildikten sonraki 1-2 saattir.

Dünya Sağlık Örgütü’nün de önerisindeki gibi haftada 150 dakika fiziksel aktivite hem sağlık hem de diyabetten korunmak için oldukça önemlidir.

DİYABET NEDİR?

Memorial Ataşehir Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü'nden Dyt. Gözde Serin, diyabet hastalarının beslenme ve yaşam tarzında dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

Pankreasın yeterli miktarda insülin hormonu üretmemesi ya da ürettiği insülin hormonunun etkili bir şekilde kullanılamaması durumunda ortaya çıkan diyabet daha çok kilolu, kadın, orta yaş ve üzerindeki kişilerde görülmektedir. Ancak, beslenme alışkanlığındaki yanlışlıklardan dolayı çocuk ve genç erişkinlerde obezite oranının artması diyabetin de yaygın olarak görülmesine neden olmaktadır.

3 temel kuralı unutmayın

Çok yenmesine rağmen açlık hissinin artması, susuzluk hissi ve sık idrara çıkma, enerji eksikliği, kilo kaybı, bulanık görme, yaraların yavaş iyileşmesi, kadınlarda vajina kaşıntısı gibi farklı belirtilerde kendini belli eden diyabette beslenme hayati önem taşımaktadır. Diyabetin kontrol altına alınmasında beslenmede 3 temel kural unutulmamalıdır.

 • Şeker ve şekerli yiyeceklerden sakının.
 • Posalı yiyecekleri tercih edin.
 • Glisemik indeksi ve glisemik yükü düşük yiyecekleri tercih edin.

Glisemik indeksi yüksek yani kan şekerini hızla yükselten besinler tüketilecekse ara öğün yerine ana öğünler tercih edilmelidir.

Protein alımında aşırıya kaçmayın

Diyabet hastalarının beslenmesinde karbonhidrat, yağ ve protein dengesinin korunması önemlidir. Tekli doymamış yağ içeren zeytin, fındık veya çoklu doymamış yağları içeren ayçiçek, soya yağı gibi bitkisel sıvı yağlar tercih edilmelidir.

Kan şekerini hızlı yüksetmeyen proteinli besinlerin aşırı tüketilmesi diyabete özgü bozukluklardan biri olan böbrek rahatsızlıklarına neden olabilmektedir.

Özellikle diyabete bağlı oluşabilecek hastalıkları önlemek için antioksidan maddeler içeren besinlerin tüketimine özen gösterilmelidir.

Diyabet hastaları için önemli öneriler

 • Gün içinde 3 ana 3 ara öğün planlanmalıdır. Beslenme programında bütün besin gruplarından tüketilmelidir.
 • Günde 2-3 litre arası su tüketilmelidir.
 • Şeker ve şekerli yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Bal, şeker, reçel, pekmez, marmelat, şurup, pasta, kurabiye, kek, çikolata gibi şekerli ürünlerden uzak durulmalıdır. Ayrıca kola, gazoz ve hazır meyve suları gibi şeker eklenmiş içecekleri ve alkollü içecekleri tüketilmemelidir.
 • Lif oranı yüksek besinler günlük beslenme düzenine dahil edilmelidir.
 • Fiziksel aktivite ihmal edilmemelidir.
 • Muz, incir, üzüm, kavun, karpuz, dut, kayısı gibi şeker oranı daha yüksek meyveler yerine daha ekşi meyveler tercih edilmelidir.Meyve ve sebzelerin uygun olanları kabuklu tüketilmelidir.
 • Kan şekerini hızla yükselten basit karbonhidratlar yerine, kan şekerini yavaş yükselten kompleks karbonhidratlar seçilmelidir. Beyaz ekmek yerine tahıllı veya esmer ekmek, makarna yerine kepekli makarna, pirinç pilavı yerine bulgur pilavı tercih edilmelidir.
 • Karbonhidrat içeren yiyecekleri yemeden 15 dakika önce süt, yoğurt, ayran, kefir, peynir, ceviz, fındık, badem gibi protein değeri yüksek besinler tüketilmelidir.
 • Nohut, mercimek, fasulye gibi kuru baklagillerin tüketimi artırılmalıdır.
 • Günde ortalama 2 adet ceviz veya 10 adet fındıktan daha fazla kuruyemiş tüketilmemelidir.
 • Yağda kızartmalar, kavurmalar (et-sebze-hamur işi) ve yağlı sos eklenmiş besinlerin tüketiminden kaçınılmalıdır.
 • Sucuk, pastırma, salam ve sosis gibi işlenmiş besinler ile karaciğer, beyin, böbrek gibi sakatatlardan uzak durulmalıdır.
 • Kuyruk yağı, iç yağı, tereyağı, margarin ve bütün yağlı besinler (yağlı etler, krema, tahin, kaymak) beslenme düzeninden çıkartılmalıdır.
 • Turşu, salamura, konserve, ev yapımı tuzlu salçalar gibi çok tuzlu besinler tercih edilmemelidir.
 • İçeriği bilinmeyen hazır gıdalardan uzak durulmalıdır.
 • Tatlandırıcı kullanılacaksa miktarına dikkat edilmelidir.

KAN ŞEKERİ YÜKSEK OLANLAR NE YEMELİ?

Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Ulaş Özdemir diyabet hastalarına ipuçları verdi.

Sanıldığı gibi yasaklar yok

Diyabette yasak kavramını çok fazla önemsememek gerekir. Çünkü şu besin yasak kelimesi psikolojik olarak tam tersine o besine karşı özlem doğurur. Bunun yerine az serbest veya porsiyon dahilinde serbest kelimesini kullanmak daha doğru olur.

Yüksek glisemik indeksli besinler daha az tüketilmeli

Kan şekerini hızlı yükselten besinler vücutta aynı hızda bir düşme yaratacağından dolayı açlık ataklarını tetikler ve diyabet tablosu açısından doğru bir tüketim olmaz. Bu nedenle muz, kırmızı mercimek ve havuç gibi gıdaların çok küçük porsiyonlarda ve nadiren tüketilmesi daha sağlıklı olur.

Kombine besinler

Özellikle karbonhidrat ile beslenildiği zaman yanında çiğ kuruyemiş veya yoğurt tüketilmesi iyi olur. Bunlarla birlikte üzerine 1 çay kaşığı tarçın da ilave edilirse çok daha iyi hissedilir.

Lifli beslenilmeli

Lifli besinlerin sindirim süresi diğer besinlere göre daha uzun sürdüğü için açlık hissini bastırır. Bu da kan şekeri seviyesini dengelemede önemli bir katkı sağlar.

Su içmeyi unutmayın

Diyabette en önemli olan durumlardan biri de ideal kiloda olmaktır. Gerek sıvı elektrolit kaybı yaşamamak gerek diyabetin yan etkilerini yok etmek için bol su içmeye özen gösterilmeli.

Özel diyabetik tatlı tarifi

 • 1 su bardağı kadar gün kurusu
 • 1 çay bardağı kadar yulaf ezmesi
 • 10 çiğ fındık
 • 7 çiğ badem
 • 2 -3 parça ceviz içi
 • 1 çay kaşığı kakao
 • 1 tatlı kaşığı tarçın
 • 1 dilim yeşil elma

Yapılışı:

 • Karışımı blenderdan geçirip ceviz büyüklüğünde toplar haline getirin.
 • 2 saat dolapta bekletin.
 • Günde 2-3 ceviz büyüklüğünde toplar şeklinde ara öğünde tüketilebilir.

İNSÜLİN, ÖMRÜMÜZÜ YEDİN

Источник: https://hthayat.haberturk.com/saglik/beslenme/haber/1056144-diyabetliler-ne-yemeli

Şeker Hastası İçin Beslenme ve Yememesi Gerekenler

Beslenme ve Yaşam Tarzınız Şeker Hastalığına Yol Açabilir

Diyabet; barışık olunması gereken, nazlı bir hastalık. Aldığınız besinlerin türlerine dikkat etmeniz gerekiyor. İşte diyabetliler için beslenme önerileri

Diyabet veya şeker hastalığı, pankreasın yeteri kadar insülin salgılayamaması ve yeterli derecede insülin kullanamaması sonucu oluşan bir hastalıktır. Tam olarak iyileşmenin görülmediği bu hastalık, bir ömür boyu devam eder.

Hastalığa bağlı oluşması muhtemel bazı sorunlar önlenebilir veya geciktirilebilir. Uygun bir diyet programı ile hastalıkla barışık yaşayabilirsiniz. Hazır gıdalardan uzak durarak annelerinizin yemeklerine dönmeniz gerekiyor.

Makalemizde, diyabete uygun beslenme önerilerini ve tüketilmemesi gereken besinlerle ilgili bilgileri bulabilirsiniz.

Beslenme Önerileri

Diyabet hayatınıza girmişse, sağlıklı gıdaları uygun miktarlarda ve düzenli yemek saatlerinde tüketebileceğiniz “diyabet diyeti” uygulamanız gerekir.

Diyabet diyeti, besin öğeleri açısından zengin, yağ ve kalorisi az sağlıklı beslenme planıdır. Anahtar besinler; meyveler, sebzeler ve tahıllardır. Aslında bir diyabet diyeti, herkes için en iyi yemek planıdır.

Madde madde sırlayacağımız öneriler, her insan için sağlıklı beslenme diyeti olarak da kullanılabilir.

 • Omega 3 Yağ Asitleri: bu esansiyel yağ asitleri vücut tarafından üretilememektedir, dolayısıyla farklı gıdalar aracılığıyla vücuda aktarılmaktadır. Omega 3 yağ asitleri şeker hastalığının yol açtığı kalp ve damar rahatsızlıklarını önlemek amacıyla oldukça önemlidir.

 • Zeytinyağı: iyi kolesterolü yükseltir ve damar tıkanıklığına karşı koruma sağlar. Beraberinde İnsülin direncini azaltır ve kan şekerinin stabilize olmasına yardımcı olur.
 • Sebze ve meyve grubundaki gıdalar içerdikleri zengin vitamin ve minerallerin yanı sıra lifli yapıya sahiptirler.

  Bu lifli yapıları sayesinde de kan şekerinin dengelenerek sabit kalmasına yardımcı olurlar. Lahana, karalahana, portakal, ıhlamur, limon, brokoli, turp, şalgam, greyfurt, ıspanak bu grupta ön sırada gelen besinlerdendir. Bu sebze ve meyveleri tüketirken tuz ve sos içermemelerine dikkat etmek gerekir.

  Aynı zamanda yüksek oranda tuz içerdiği için konserve formunda da tüketilmemelidir.

 • Üzüm çekirdeği ve yeşil çay, şeker hastalarının kullanabileceği ilaç dışı güçlü tedavi araçlarından ikisi. Bu gıdalar vücutta İnsülin etkinliğini arttırıyor ve diyabet sonucu ortaya çıkan hastalıkların engellenmesinde etkin rol oynuyor.

  Üzüm çekirdeği aynı zamanda güçlü bir antioksidan kaynağı ve uzmanlar tarafından aç karna tüketilmesi öneriliyor.

 • Krom vücuttaki İnsülin etkinliğini arttırdığı için diyabetli hastalarda tüketilmesi gereken mineraller arasında yer alıyor.

 • Beta glukan şekere bağlanarak geç emilmesini sağlıyor dolayısıyla ani yükselmeleri önlüyor. Yulaf ezmesinin içerisinde bol miktarda beta glukan bulunuyor. Şeker hastaları yulaf ezmesini süt ve yoğurtla birlikte tüketebiliyorlar.

  Ayrıca meyvelerin üzerine serpilecek tarçın ya da çayla tüketilecek çubuk tarçın da şekerin düşürülmesinde etkin rol oynuyor.

 • Bakliyat grubundaki ürünler içerdikleri yüksek oranda lifle şekerin kana karışma hızını düşürürler ve kan şekerinin kontrolünü desteklerler.

  Aynı zamanda besinlerden gelen kolesterol emilimini yavaşlatarak kalp hastalıkları riskini de düşürürler.

 • Domates suyu şeker hastaları içi başarılı bir kan sulandırıcıdır. İçeriklerinde tuz barındıran konsantre ürünler yerine taze sıkılmış domates suları tüketilmelidir.
 • Sarımsak, şeker hastalığının yol açabileceği kalp ve damar hastalıklarına karşı güçlü bir koruma sağlar.
 • Hastalığın teşhisi, beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmeniz anlamına geliyor. Yeme düzeninde ihtiyaç duyulan değişikler, uzman bir diyetisyenin önerileri dikkate alınarak uygulanmalı.
 • Şeker hastaları öğün atlamamalı; her gün düzenli öğünleri olmalı.
 • Şeker hastalarının tükettiği besin veya gıdaların etiketleri incelenerek, içerikleri öğrenilmeli. Besinlerin kalori ve yağ oranları, tatlandırıcı kullanılmışsa cinsi mutlaka bilinmeli. Yani şeker hastaları ne tükettiğini bilmeli…
 • Diyet programınız için sağlıklı karbonhidratlar seçin. Sindirim sırasında şekerler (basit karbonhidratlar) ve nişastalar (kompleks karbonhidratlar) kan glikozuna dönüşür. Meyveler, sebzeler, tam tahıllar, baklagiller (fasulye, bezelye ve mercimek gibi) ve az yağlı süt ürünleri gibi sağlıklı karbonhidratlara odaklanın.
 • Şeker tüketimini tamamen bırakmanız gerekmiyor. Ancak şeker başta olmak üzere tükettiğiniz tüm besinleri ölçülü kullanmalısınız.
 • Şeker hastalarına tavsiye edilen en önemli besin, sudur. Günde en az 1,5 ila 2 litre su tüketmelisiniz. Çaylar, kahveler, meyve suları, bu miktara dahil edilmemeli…
 • Haftada en az iki kez kalp sağlığınız için balık yiyin. Balık, yağlı etlere iyi bir alternatif olabilir. Örneğin morina, ton ve trança balıkları; kırmızı et ve kümes hayvanlarına göre daha az yağ, doymuş yağ ve kolesterol içerir. Somon, uskumru, ton balığı, sardalya ve lüfer gibi balıklar, kan yağlarını düşürerek kalp sağlığını geliştiren “Omega-3” yağ asitleri bakımından zengindir.
 • Kızartmalar, yağda değil ızgarada kızartılmalı.
 • Yağsız et, süt, peynir ve yoğurt tercih edilmeli. Yağsız yoğurt, kan şekerini kontrol altında tutar.
 • Hamur tatlılar yerine sütlü ve meyveli tatlılar, tavsiye edilen miktarlarda tüketilmesi. Bu tür tatlılar yerine sadece meyve tüketilmesi daha sağlıklı bir beslenme tercihidir.
 • Karpuz, kavun, muz ve balkabağı gibi şeker oranı yüksek meyveler, az miktarlarda yenilmeli.
 • Ağırlıklı olarak lifli ve posalı yiyecekler tüketilmeli. Lifli gıdalar, vücudunuzun sindirimini ve kan şekeri düzeylerini kontrol etmeyi kolaylaştırır. Lif düzeyi yüksek gıdalar; sebze, meyve, fındık, baklagiller (fasulye, bezelye ve mercimek), yulaf, buğday unu ve buğday kepeği gibi gıdalardır.
 • Tekli doymamış ve çoklu doymamış yağ içeren gıdalar kolesterol seviyenizi düşürmenize yardımcı olabilir. Avokado, badem, ceviz, ceviz, zeytin ve kanola, zeytin ve fıstık yağı bu tür yağlardır. Ancak bütün yağlar kalorili olduğu için aşırıya kaçılmamalı.

Şeker hastalarının tüketebileceği diğer gıdaları şöyle sıralayabiliriz; elma, kuşkonmaz, avakado, yaban mersini, brokoli, havuç, kızılcık, keten tohumu, lahana, fındık, yulaf ezmesi, kinoa, ahududu, greyfurt, kırmızı soğan, kırmızı biber, soya, ıspanak, çay, domates, kepekli pirinç, kepekli ve çavdarlı ekmek…

Hangi Besinler Tüketilmemeli

Diyabet, damar tıkanıklığı ve damar sertliği gelişimini hızlandırarak kalp hastalığı ve inme riskini arttırır. Bu anlamda diyabet hastalarının aşağıdaki besinlerden kaçınması gerekiyor.

 • Şeker hastaları; bal, reçel, marmelat, pekmez, dondurma, kremşanti gibi gıdalardan uzak durmalıdır.
 • Margarin ve tereyağı gibi doymuş yağlar, şeker hastaları için uygun yağlar değil. Yağ tüketimi miktarı, şeker kadar önemli bir ayrıntı.
 • Yüksek yağlı süt ürünleri ve sığır eti, sosisli sandviç, sucuk, sosis ve domuz eti gibi hayvan proteinleri diyabet hastalarının kaçınması gereken doymuş yağlar içerir.
 • Tuz ve tuzlu besinler ve bol yağ içeren kuruyemişlerden uzak durulmalı.
 • İçeriği tam olarak bilinmeyen işlenmiş hazır gıdalar, şeker hastaları için “sinsi” besinlerdir. Hazır çorbalar, bulyonlar, çikolatalar, bisküviler gibi çok sayıda hazır gıda, şeker hastaları için sorun çıkarabilir.
 • Hamur işleri ve hamur tatlıları tercih edilmemeli.
 • Kılıçbalığı ve uskumru gibi cıva oranları yüksek kızarmış balıklardan kaçının.
 • Yüksek yağlı süt ürünleri, yüksek yağ proteinleri içeren gıdalar, yumurta sarısı, karaciğer gibi sakatatlar kolesterol bakımından zengindir.
 • Alkollü içecekler, diyabet diyetini bozarak vücut dengesini alt üst eder. Bütün alkollü içecekler, her insan için olduğu gibi şeker hastaları için de en büyük düşmandır. Alkol, diyet hastalarında ağır hipoglisemiye yol açabilir.

Şeker hastalarının tüketmemesi gereken bazı besinler de şunlardır; helva, dondurma, kurabiyeler, kurutulmuş meyveler, kavrulmuş besinler, pastırma, salam, sucuk, kola gibi şekerli ve gazlı içecekler, meşrubatlar, boza, sıcak çikolata, salep, meyveli şerbetler, hazır meyve tozları, tavuk derisi, ketçap, mayonez, soslar, iç yağı, kuyruk yağı, turşu, salamuralar, kahvaltılık gevrekler, beyaz pirinç, konserve, patates kızartması…

Şeker Hastaları İçin Diğer Öneriler

 • Şeker hastaları düzenli egzersiz yapmalı. Egzersiz ve spor, kan şekerinin kontrol altına alınmasını sağlar. Aynı zamanda kan dolaşımını hızlandırarak kilonun kontrol altına alınmasına katkı sağlar; kan yağlarının miktarlarını düşürür.
 • Aşırı egzersiz ve spor, şeker hastaları için teh arz eder.

  Ağır tempoda yürümek, merdiven inip çıkmak gibi egzersizler, idealdir.

 • Yüksek kolesterol içeren gıdalar ya az tüketilmeli, ya da kaçınılmalı. Günlük 200 miligramdan fazla kolesterol almamayı hedefleyin.
 • Bir günde 2,3 gramdan az sodyum almayı hedefleyin. Günde 3 gramdan fazla tuz tüketmemeye gayret gösterin.

  Bununla birlikte, aynı zamanda hipertansiyonunuz varsa günde 1,5 gramdan daha az sodyum almalısınız.

 • Yemeklerinizi evde yemeye gayret edin ve mümkünse kendiniz hazırlayın. Dışarıda yiyeceğiniz bir öğün, diyetinizi bozabilir.
 • Günlük kalori alımına dikkat edin. Her gün aynı düzeyde kalori almalısınız.

  Farklı oranlarda kalori alımı, kan şekeri dengenizi bozar.

 • Atıştırmalık olarak ceviz ve badem gibi kuruyemişleri tercih edin.
 • Bir kilo sebze yemeği için en fazla 2 yemek kaşığı yağ kullanın.
 • Çay veya kahveleri yemeklerden en az 1 saat sonra için. Günde en fazla 2 kahve veya 3-4 bardak açık çaydan fazlasını tüketmeyin.

 • Şeker oranı yüksek meyveler yerine ekşi meyveler tercih edin.

Şeker Hastalığı ve Diyet

Diyabetiniz varsa, doktorunuz büyük olasılıkla sağlıklı bir beslenme planı geliştirmenize yardımcı olması için bir diyetisyene başvurmanızı tavsiye edecektir.

Diyetisyenin önereceği beslenme planı; kan şekerinizi (glikoz) kontrol etmenize, kilonuzu yönetmenize ve yüksek tansiyon ve yüksek kan yağları gibi kalp hastalığına yönelik risk faktörlerini kontrol etmenize yardımcı olur. Aşırı kalorili ve yağlı besinler tükettiğinizde vücut, kan şekerinde istenmeyen bir artış oluşturarak, tepki verir.

Kan şekeri kontrol altında tutulmazsa tehli seviyede yükselen kan şekeri seviyesi (hiperglisemi); sinir, böbrek ve kalp hasarı gibi uzun vadeli komplikasyonlar oluşturabilir.

Sağlıklı gıda tercihleri ​​yaparak ve yeme alışkanlıklarınızı takip ederek kan şekeri seviyenizi güvenli bir düzeyde tutmanızı sağlamalısınız.

“Tip 2” diyabetli çoğu insan için kilo kaybı aynı zamanda kan şekeri kontrolünü kolaylaştırabilir. Ayrıca sağlık açısından bir dizi yararlar sunabilir.

Kilo vermeniz gerekiyorsa, bir diyabet diyeti, güvenli bir şekilde hedefinize ulaşmak için besleyici bir yol olabilir.

Sağlıklı bir diyabet diyeti, normal zamanlarda günde üç öğün yemek yenmesine dayanır. Bu diyet, vücudunuzun, ürettiği insülini daha iyi kullanmasına yardımcı olur.

Bu konuda uzman bir diyetisyen, sağlık hedeflerinize, beslenme tercihlerinize ve yaşam tarzınıza dayanan bir diyet hazırlanmasına yardımcı olabilir.

Yeme alışkanlıklarınıza, vücut boyutlarınız ve ağırlığınıza, fiziksel aktivitelerinize göre bir diyet programına ihtiyacınız olduğunu unutmayın!

Diyabet Hakkında Kısa Notlar

 • Günümüzde her 5 kişiden biri, diyabet hastasıdır.
 • Şeker hastalığı bulaşıcı değil, kroniktir.
 • Kronik bir hastalık olması sebebiyle şeker hastaları bu hastalıkla yaşamayı öğrenmek zorunda kalır; hayat düzenlerini bu hastalığın gerektirdiği durumlara göre ayarlar.
 • Hastalığı tam olarak tanıyarak, günlük yeme alışkanlıklarını düzenleyerek ve kan şekeri ile ilgili belirtilere bağlı bir takım önlemler alarak hastalıkla iyi geçinebilirsiniz!
 • Obezite, diyabetin en önemli tetikleyicisidir. Diyabet hastalarının yüzde 80’i obezdir. Obezite süresi uzadıkça diyabete yakalanma riski artar.
 • Kilo veren diyabet hastasının kan şekeri normal düzeye iner, insülin direnci ve kolesterolü azalır.
 • 2035 yılında “Tip-2” diyabet hastası sayısının dünya genelinde 600 milyona çıkacağı tahmin ediliyor.
 • Haftada toplam 150 dakika spor veya fiziksel aktivite yapmak diyabet riskini ciddi oranda azaltır.

Источник: https://www.makaleler.com/seker-hastasi-icin-beslenme-ve-yememesi-gerekenler

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.