Beyin Kanaması İle Beş Gün Dolaştı

içerik

Beyin Kanamasının En Önemli 5 Belirtisi!

Beyin Kanaması İle Beş Gün Dolaştı

Beyin kanaması belirtileri çok farklı şekillde olabilir. Bu durum bir çeşit felç olarak ifade edilmektedir. Beyinde bulunan arterlerin patlaması ile etrafında bulunan bölgede kanama meydana gelmesine sebep olur.

Oluşan bu kanama ile birlikte beyin hücrelerinde ölümler meydana gelir. Beyin kanamasının oluşma sebebi ise yüksek kan basıncıdır. İşte tam bu yüzden beyin kanaması geçiren kişiler felç oluyormuş gibi hissederler.

Yan etki olarak ise halsizlik, konuşma zorluğu çekme ve hislerde uyuşma meydana gelir. Günlük aktivitelerde performans düşüklüğü, yürürken ve hatta uyurken çeşitli problemlerin oluşması gözlenebilir. Yapılan araştırmalara göre oluşan felç durumlarının yüzde 10’luk kısmı beyin kanaması ile oluşanlardır.

Beyin kanaması çeşitleri genellikle, beynin hangi kısmında kanama meydana geldiyse, o kısmın ismini alır. Genel olarak bakılacak olduğunda iskelet sisteminin içerisinde meydana gelen kanamalar iç kanama olarak ifade edilir. Beynin kendisinde de meydana gelen kanama bir iç kanamadır.

Beyin kanamaları genel olarak 2 farklı ana başlık altında incelenir. Eğer kemik ve beyin arasında bir beyin pıhtısı oluşmuş ise buna epidural hematoma ismi verilir. Kanamanın beyin kabuğu ile beyin dokuları arasında oluşanına ise subaraknoid beyin kanaması ismi verilir.

Hatırlatmakta fayda var ki, beyin kanaması meydana geldiğinde baş ağrısı oluşmayabilir. Ancak beyin kanamasında devam eden günlük davranışların hislerinde azalma meydana gelir. Bu şekilde beyin kanaması olduğunda farkına varabilirsiniz.

Beyin Kanaması Sebepleri Nelerdir?

Beyin kanamasının oluşmasının asıl sebebi daha önce de bahsettiğimiz gibi yüksek kan basıncıdır. Yükselen kan basıncı arterlerin duvarlarında baskı oluşturarak zayıflamalarına sebep olur ve kopmalara sebep olur. Böyle bir durum meydana geldiğinde ise bütün kan beyinde toplanır ve felç durumunun oluşmasına sebep olur.

Bir diğer beyin kanaması oluşma sebebi ise arter duvarlarında zayıf bir noktanın oluşması ile, baloncuk oluşumunun meydana gelmesi ve beyin kanamasının gerçekleşmesidir. Bazı durumlarda kanser hastalarında da beyin kanamasının oluştuğu görülmüştür. Bunun sebebi de kanser hücrelerinin yayılması sonucu beynin belli bölgelerinde beyin kanamasının oluşabilmesidir.

Beyin Kanaması Belirtileri Nelerdir?

Beyin kanamasının pek çok risk faktörü ve semptomu bulunmaktadır. Bunların bir çoğu birazdan maddeler halinde belirteceğimiz şekilde sıralanabilmektedir.

1.Kafa Travması

50 yaş ve altında meydana gelen beyin kanamalarının bir çoğu yaralanmalardan dolayı meydana gelmektedir. Darbe sonucu meydana gelen kafa travması, beyin kanamasına sebep olabilmektedir.

2.Yüksek Kan Basıncı

Beyin kanamasının sebepleri arasında yer alan yüksek kan basıncı aynı zamanda beyin kanamasının belirtileri arasında da yer almaktadır. Bu belirti uzun süreler boyunca gelişerek meydana gelir. Kan damarı duvarlarında oluşan zayıflıklardan beyin kanaması oluşur. Tehdit olmayan yüksek kan basıncı en önlenebilir beyin kanaması semptomlarından biridir.

3.Kan Damarı Anormallikleri

Beynin içerisinde veya etrafındaki kan damarlarında meydana gelen zayıflıklar, doğum sırasında veya sonradan tespit edilen ve gelişen bir semptom olarak meydana gelebilir. Oluşan bu zayıflıklar ve anormallikler de beyin kanamasına sebep olurlar.

4.Kanama Düzensizlikleri

Hemofili, kanda bulunan trombosit miktarını azaltarak çeşitli yaralanmalarda oluşan kanamalarda çeşitli düzensizliklere sebep olur.

5.Karaciğer Rahatsızlıkları

Bu durum genellikle kanamalarda meydana gelen artış ile meydana gelmektedir. Aynı zamanda bir beyin kanaması belirtisi olarak ön plana çıkmaktadır.

Ayrıca ani bir şekilde ve sık sık gerçekleşen baş ağrısı, kolda ve bacaklarda zayıflık, mide bulantısı veya kusma, görüş bozuklukları, karıncalanma ve uyuşma, konuşma zorluğu ve konuşulanları anlamada sıkıntılar, yutkunma sorunu, yazma ve okuma eylemlerinde zorlanma, denge kaybı ve bilinç kaybı gibi belirtiler beyin kanaması geçiren hastalarda ve beyin kanaması sonrası kalıcı etkenler arasında sayılabilmektedir.

Beyin Kanaması Nasıl Bir Tehdit Oluşturur?

Beyin kanaması teşhisi ile doktora gidildiğinde yukarıda saymış olduğumuz belirtiler görülecektir. Ayrıca doktorlarda birtakım testler yapacaktır. Bunlara örnek olarak CT taraması, iç kanama veya kan birikmesini kontrol etmek için yapılır.

MRI taraması ise optik sinirlerdeki tıkanmayı gösteren bir nörolojik testtir. Yapılacak ameliyatlar oluşacak tıkanmaları engelleyebilmektedir. Kesin bir şekilde çözücü ilaçlar reçeteli olarak yazılır.

Genellikle ağrı kesiciler ve tıkanıklığı önleyici ilaçlar verilmektedir.

Beyin Kanamasında İyileşme Mümkün Müdür?

Betin kanamasının tedavisinde, kanamanın boyutuna ve tıkanıklığın büyüklüğüne bağlı olarak hastanın tedaviye nasıl cevap vereceği de büyük önem taşımaktadır. Bazı hastalar tamamen iyileşirler.

Oluşabilecek bazı komplikasyonlar ise felç, beyin fonksiyonlarında kayıp veya ilaçlardan ve tedaviden kaynaklanan çeşitli yan etkiler olarak ifade edilebilir.

Medikal tedaviye rağmen ölümün gerçekleşmesi de yüksek bir ihtimal ile yer almaktadır.

Beyin Kanaması Önlenebilir Mi?

Belli başlı önlemleri alarak beyin kanaması önlenebilir bir hale getirilebilir. Bu tip önlemler ile beyin kanaması riskini minimize edebilirsiniz. Bu önlemleri sıralayacak olursak;

 • Yüksek kan basıncını düşürmenin bir yolunu bulabilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre beyin kanaması geçiren hastaların yüzde 80’inde yüksek kan basıncı gözlenmektedir. Yapılabilecek en etkili önlemler ise yeme alışkanlığınızı kontrol altına almak, egzersiz yapmak ve meditasyon yapmaktır.
 • Alınabilecek ana önlemlerden biri de sigara içmeyi bırakmaktır.
 • Herhangi bir uyuşturucu çeşidi kullanmak da beyin kanamasına yol açabilmektedir. Bu yüzden bu tip zararlı alışkanlıklardan uzak durunuz.
 • Beyin kanaması riski taşıyan kişilerin araç kullanırken dikkatli kullanmaları ve emniyet kemerinin takılı olmasına özen gösterilmelidir. Motosiklet kullanan kişilerin de kask kullanımına dikkat etmeleri gerekmektedir.

Bu tip önlemler alarak beyin kanamasında oluşabilecek hata ve riskleri minimize etme imkanı bulabilirsiniz. Hem kendi sağlığınız hem de diğer insanların sağlığı ve güvenliği açısından bu tip önlemlerin alınması hayati bir önem taşımaktadır.

Beyin Kanamasının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Beyin kanaması geçiren kişilerin kanamaları beyin filmleri ile monitöre aktarılıp, yakın bir şekilde incelenmektedir.

Erken teşhis ile tedavi işlemi genellikle kan basıncını ve nefes alıp vermeleri sabitleyerek yapılır. Monitör ile takip edilerek nefes almaya yardımcı cihaz ile beyine yeterince oksijen verilmesi sağlanır.

Eğer hasta baygın durumda ise, verilecek olan ilaçlar hastaya serum yolu ile verilir.

Hasta stabilize edildiğinde kanamanın adresinin ne olduğuna karar verilir. Karar verme aşaması oldukça çabuk gerçekleşmektedir. Ameliyat karar aşamasında ise kanamanın yeri ve boyutu hakkında belirleme yapılır. Gerekli görülen durumlarda ameliyat işlemi gerçekleştirilir.

Böylelikle bu yazımız itibari ile beyin kanaması hakkında genel bir bilgi, beyin kanamasının sebepleri, beyin kanamasının belirtileri, tehdit oluşturup oluşturmaması, beyin kanamasında iyileşme imkanları, beyin kanamasının önlenebilme yolları ve oluşabilecek riskleri minimuma indirme çabaları ve son olarak da beyin kanamasının tedavisinin nasıl yapıldığı hakkında geniş çaplı bir bilgi birikimini siz değerli okurlarımız ile paylaşmış olduk. Beyin kanaması oldukça teh arz eden bir rahatsızlık olduğu için, teh altında olabilecek herkesin bir check-up yaptırmasında büyük faydalar bulunmaktadır. Böylece verdiğimiz bilgilerin ve yazımızın sonuna gelmiş bulunmaktayız.

Источник: https://evdesifa.com/beyin-kanamasinin-belirtileri-nelerdir/

Beyin Kanaması Hemen Anlaşılır Mı

Beyin Kanaması İle Beş Gün Dolaştı

Beyin Kanaması Hemen Anlaşılır Mı Beyin Kanaması Nasıl Hissedilir – Bu makaledeki notlar: beyin kanaması nasıl anlaşılır beyin kanaması..

Bir toplantıda, bir hanım düşüyor ve arkadaşlarına bir şeyi olmadığını söylüyor. Tökezlediğini sanıyorlar, üstüne başına çeki düzen verip oturtuyorlar.

Biraz sarsılmış görünüyor ancak akşamın geri kalan kısmını da eğlenerek geçiriyor.

Daha sonra kocası tüm dostlarını arayarak eşinin hastahaneye kaldırıldığını bildiriyor ve hanım sabaha karsı vefat ediyor. Teşhis: Beyin kanması. Norolojistin söylediğine göre böyle bir durumda hasta 3 saatin içinde getirilebilseymiş, durumu düzeltebilirmiş. Bir insanın beyin kanaması geçirmekte olduğu nasıl anlaşılır: 1. Tebessüm etmesini isteyin.

2. İki kolunu birden kaldırmasını söyleyin. 3. Basit bir cümle söylemesini isteyin : Bu gun hava günesli… gibi

Bunlardan birini yapamıyorsa hemen acili arayın.

Beyin Kanaması Nasıl Anlaşılır

Beyin Kanaması Nasıl Anlaşılır..?

Bir toplantıda, bir hanım düşüyor ve arkadaşlarına bir şeyi olmadığını söylüyor. Tökezlediğini sanıyorlar, üstüne başına çeki düzen verip oturtuyorlar.

Biraz sarsılmış görünüyor ancak akşamın geri kalan kısmını da eğlenerek geçiriyor.

Daha sonra kocası tüm dostlarını arayarak eşinin hastahaneye kaldırıldığını bildiriyor ve hanım sabaha karşı vefat ediyor. Teşhis beyin kanması. Norolojistin söylediğine göre böyle bir durumda hasta 3 saatin

içinde getirilebilseymiş, durumu duzeltebilirmiş.

Bir insanın beyin kanaması geçirmekte olduğu nasıl anlasılır: 1. Tebessüm etmesini isteyin. 2. İki kolunu birden kaldırmasını söyleyin. 3. Basit bir cümle söylemesini isteyin : Bu gün hava güneşli… gibi Bunlardan birini yapamıyorsa hemen acili arayın.

Belki bir hayat kurtarmada yardımcı olursunuz.

Beyin Kanaması Nasıl Anlaşılır, Beyin Kanamasına Dikkat!

Beyin Kanaması Nasıl Anlaşılır, Beyin Kanamasına Dikkat!

Mangal yaparken aniden Sinem’in ayağı takılır ve düşer. Hemen Ambulans’a haber vermek istedilerse de Sinem buna karşı çıkar…– kendisini iyi hissettiğini ve düşmesine sepeb olarak da ayakkabılarının yeni olduğunu söyler.

Biraz titrek ve solgun göründüğünden, arkadaşları üstünü başını temizlemeye yardımcı olurlar ve önüne dolu bir tabak koyarlar, çünkü elindeki tabağı düşürmüştür. Sinem akşama kadar diğerleriyle birlikte eğlenmeye devam eder.

Eşi aksam olduğunda arkadaşlarını arayıp Sinem’in hastaneye kaldırıldığını haber verir.

Akşam saat 23:00′te Sinem vefat etmiştir. Meğer Mangal yaparken Beyin Kanaması geçirmiş.

– Eğer herhangi biri bunun bir Beyin kanamasi oldugunu anlasaydı Sinem bugün hayatta olabilirdi.

Lütfen aşagıdaki yazıyı dikkatle okuyunuz:

Beyin kanaması oldugunu anlamak için asağıdaki dört adımı uygulamak gerekir:

Beyin kanamasi semptonlarını anlamak çok zor olabilir. Fakat bu konuda bilgisiz olup beyin kanaması geçiren kişiye müdahale edilmezse, beyini çok ciddi zararlar görebilir.

Doktorlar, artık herkesin aşağıdaki 4 adımı uygulamakla, bunu kolayca anlayabileceğini söylemektedir.

1=Kişinin gülümsemesini istemek (eğer yapamazsa = Felç demektir)

2=Kişinin çok basit bir cümle söylemesini istemek (‘Bugün çok güzel bir gün’) gibi.

3=Kişiden her iki kolunu birden kaldırmasını istemek.

4=Kişiden dilini dışarı çıkartmasını istemek. Eger yamulmuşsa bu da felç geçirdiğine işarettir.

Eğer kişi bu dört adımdan birini yerine getiremiyorsa – ‘lütfen’ derhal acil Servise haber veriniz ve Doktora telefonda durumu izah ediniz.

bu mesajı ulaştırabildiğiniz kişilere ulaştırın…. emin olun ki en az bir kişinin hayatı kurtulur ve emin olun o kurtulan hayat belki de sizin hayatınız olabilir’…

> Beyin Krizi : Beyin Damar Tıkanıklığı

Türk Beyin Damar Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Gazi Özdemir, Türkiye’de ölüm nedenleri arasında, beyin kanaması ya da beyinde damar tıkanması sonucu oluşan ”beyin krizi” hastalığının, kalp krizinden sonra ikinci sırada geldiğini belirtti.Son dönemde Prof. Dr.

Aykut Barka, Tuna Huş, Gönül Akkor gibi ünlü isimlerle gündeme gelen beyin hastalıklarıyla ilgili olarak Prof. Dr. Özdemir, baş ağrısından sonra en fazla görülen beyin hastalığının ”beyin krizi” olduğuna işaret etti.Prof. Dr.

Özdemir, beyin krizinin tarifini şöyle yaptı:”Beyin krizi, beyinde temiz veya kirli kan taşıyan bir damarın beyne gelen bir pıhtı veya damar sertliği parçacığı ile tıkanması veya bir damarın ileri derecede büzüşmesi sonucu oluşan beynin kansız, dolayısıyla oksijensiz ve besleyici maddelerden mahrum kalması (beyin infarktüsü) veya beyinde kanama olmasına ve beyin hücrelerinin, damar dışına çıkmış olan kanın kitlesel etkisi sonucu fonksiyon yapamaz duruma gelmesine denir.”Beyin infarktüsünün aniden oluşabildiği gibi, bazen birkaç saat veya birkaç gün içinde yavaş, kanamanın ise çoğunlukla aniden geliştiğini belirten Prof. Dr. Özdemir, ”Beyin kanaması ya da beyinde bir damarın tıkanması sonucu oluşan beyin krizi hastalığı, ülkemizde ölüm nedenleri arasında kalp krizinden sonra ikinci sırada geliyor. Kişiyi sakat bırakmada ise ilk sırada yer alıyor” dedi.Türkiye’de görülme sıklığıÜlke genelinde beyin krizinin görülme sıklığının, 100 bin kişide 175 olduğunu kaydeden Prof. Dr. Özdemir, şöyle devam etti:”Ülkemiz genel nüfusuna göre, bir yılda ortalama 125 bin yeni beyin krizi vakası olmaktadır. Beyin krizi her yaşta görülebilirse de yüzde 25 kadarı 65 yaşından önce, yüzde 72′i kadarı ise 65 yaşından sonra oluşmaktadır. Beyin krizi olan hastaların 1/3′ü ilk krizleri sırasında ölmekte, 1/3′ü sakat olarak ve kısmen veya tamamen başkasına bağımlı olarak yaşamlarını sürdürmekte. Geri kalanları ise tam olmasa bile başkasına muhtaç kalmayacak şekilde normale yakın hale gelebilmektedir.”Gelişmiş ülkelerde beyin kanaması oranının Türkiye’ye göre daha düşük olduğuna anlatan Prof. Dr. Özdemir, ”Türkiye’de beyin krizi vakalarının yüzde 71′ini damar tıkanması, yüzde 29′unu ise beyin kanaması oluşturuyor” dedi.Risk faktörleri ve nedenleri”Beyin krizinin nedenlerinin yüzde 70′i yüksek tansiyon” diyen Prof. Dr. Özdemir, genel risk faktörlerini ”’65 yaşın üstünde olma, kalp ve şeker hastalığı, damar sertliği, anevrizma (damar balonu), ailede beyin krizi olması, horlama, fazla sigara, alkol ve uyuşturucu madde kullanımı, yüksek kolesterol, kan koyuluğu, hareketsiz bir yaşam şekli, menopoz ve şişmanlık” olarak sıraladı.Sigara ve alkol kullanmayanlarda beyin krizinin 60 yaş üstünde görüldüğünü dile getiren Prof. Dr. Özdemir, kanı sulandırmak için bol su içilmesi ve arada kan verilmesinin beyin krizinden koruduğunu söyledi.Prof. Dr. Gazi Özdemir ayrıca, stres ve telaştan uzak durulması, yürüyüş ve egzersiz yapılması, yağsız dana eti, bol sebze, salata, meyve, bitkisel yağ ve az tuzlu yemeklerin tercih edilmesini önerdi.Hastanın hemen ilk saat içinde acilen hastaneye götürülmesinin önemini vurgulayan Prof. Dr. Özdemir, beyin krizi uyarıcı veya başlangıç belirtilerini, şöyle sıraladı:

”Geçici veya kalıcı, vücudun bir yarısında uyuşma, karıncalanma kuvvet azalması veya kaybı; bir veya iki gözde ani görme bulanması veya kaybı; konuşma veya anlamada duraklamalar veya kaybolma; bilincin, koordinasyonun veya denge halinin ani bozulması, şiddetli sersemlik, düşme halleri; nedensiz ve aniden ortaya çıkan ve hayatınızda gördüğünüz en şiddetli baş ağrısı; diğer bulgularla birlikte şiddetli bulantı veya kusma.”

Dikkat Eksikliği, Kan Şekeri, İnsülin Ve Beyin İlişkisi

Kan Şekeri, İnsülin, Dikkat ve Beyin İlişkisi
Yeterli kan şekeri beynin ve dikkatin en yüksek seviyede çalışmasını sağlar.

Yemekten sonra (özellikle bol hamurlu, tatlılı) kan şekerimiz yükselir, bu da şekerin ya da glikozun, enerji için ona ihtiyacı olan hücrelere girmesine yardım eden hormon olan insülini üretmek için pankreası tetikler.

Ancak sürekli olarak tekrarlanan keskin kan şekeri yükselmeleri yaşıyorsak pankreasımız fazla çalışıp sonunda daha az etkili olan insülin salgılamaya başlar. Bu da vücudun insülini etkili bir şekilde kullanamaz hale gelmesine neden olur.

Protein ve sebzelerin midede başlayan sindirimi, karaciğerde devam eder. Beynin temel yakıtı olan kan şekeri düzeyi ılımlı olarak yükselir. Gene ılımlı bir ilişkiyle insülin bu düzeyi ayarlamada yardımcı olur. 4 saatlik bir süreç normal bünyenin et ve sebze sindirimi için yeterli olur.

Normal insan bünyesinin alıştığı sindirim alışkanlığı budur. Ancak basit şekerlerin sindirimi daha ağızda başlar, aniden kan şekeri yükselir ve buna tepki olarak insülin kanda düzeyi artar.

Şeker hızla düşer ancak insülin, milyonlarca yılın verdiği özellik nedeniyle, bu hızlı düşüşe ayak uyduramaz. Kandan çekilmesi daha uzun sürer ve kan şekeri normal sınırların altına iner. Kan şekerinin normal sınırların altına düşmesiyle alarm durumuna geçilir.

Bu durumda beyin etkin hale geçen karaciğeri, depo şekerini salması için uyarır. Bu arada şeker ile birlikte kolesterol de kanda yükselir.

Güzel haber ise yeme alışkanlığımızı değiştirerek bu sorunları en aza indirebiliriz. Beyinlerimiz formda kalmak için düzenli şeker(ama doğal) akışına ihtiyaç duyar.

Bu yüzden beyinde uygun glikoz seviyesini korumak ve kan şekeri dalgalarından kaçınmak gerekir.

Kan şekerini ani yükselten ve dönüşte pankreasın daha fazla insülin pompalamasına neden olan besinlerden kaçınmaya çalışarak beyni aşırı şeker istilasından koruyabiliriz.

KAYNAK:
Şimşek, R. (2010). Dikkat Dağınıklığı Önleme ve Beyni Etkili Kullanma Kılavuzu. 2. Baskı. İstanbul: Hermes Yayınları (İmleç Kitap)

Источник: https://www.notusta.com/beyin-kanamasi-hemen-anlasilir-mi-13085/

Beyin Kanaması Belirtileri Neler ?

Beyin Kanaması İle Beş Gün Dolaştı

Beyin kanaması belirtileri ani ya da uzun vadede ortaya çıkabilir. Beyin kanaması belirtileri içinde ani baş ağrısı ve koordinasyon yitimi önemli rolü oynar.

Beyin kanaması çok çabuk oluşabilen ve beyin hücrelerinin ölmesine yol açan acil bir durumdur. Bir travma sonucu oluşan beyin kanaması beyin dokularına zarar verir. Kanama beyinin içinde, beyin ile çevreleyen dokular arasında veya beyini koruyan tabaka ile kafatası arasında olabilmektedir. Serebral, intrakraniyal ve intraserebral olmak üzere üç türü vardır.

Beyin kanaması

Beyin Kanaması Nasıl Oluyor ?

Travma nedeniyle beyin dokuları zarar görürse kanama başlar. Buna tıpta serebral ödem deniyor. Kan tahliye edilemeyince hematom adı verilen göllenme başlıyor. Beyin kafatasıyla sınırlı olduğu için biriken kan çevre dokulara baskı yapıyor; yaşamsal dokulara yeterince taze kan iletilemeyince beyin hücreleri dökülmeye, ölmeye başlıyor.

Kanama beynin içinde, beyni çevreleyen zarın altında – üstünde veya kafatası ile beyin arasında kalan bölgede gerçekleşebilir. Beyin kendi içinde oluşan kanamayı yapısından ötürü anlayamaz. Fakat çevresinde oluşan kanamaları karşı aşırı duyarlıdır ve genellikle bu tür beyin kanamaları olduğu zaman şiddetli bir baş ağrısı hissedilir.

Şiddetli baş ağrısı beyin kanaması belirtileri içinde önemli rol oynar.

Beyin Kanaması Neden Olur ?

Birden fazla neden beyin kanamasına yol açabilir. Beyin kanamasına neden olabilen durumlar aşağıdaki gibidir:

Kafa travmaları: 50 yaş altı beyin kanamalarının en önemli nedeni kazayla başa alınan darbeler.

Yüksek kan basıncı: Kronik tansiyon uzun vadede damar çeperlerini zayıflatabilir. Tedavi edilmeyen Yüksek tansiyon beyin kanaması başlatabilir.

Anevrizma: Beyne kan taşıyan – dağıtan damarlar zayıflayıp şişebilir. Balona dönen damar patlarsa inme riski yüksek.

Damar anomalisi: Damar çeperlerinin zayıflığı doğuştan gelebilir. Tanı için belirtilerin izlenmesi, doğru okunması şart.

Amiloid anjiyopati: Yaşlanmayla ortaya çıkan damar sorunlarından. Büyük kanama öncesinde çok sayıda küçük kanama oluşabilir. Farketmesi güç.

Kan hastalıkları: Hemofili ve orak hücreli Anemi hastalığı kanın yapısını, özellikleri değiştirebilir.
Beyin tümörleri ve karaciğer sorunları da beyin kanamasına yol açabilir.

Beyin kanaması belirtileri kanamanın etkilediği dokuların niteliğine, konumuna ve düzeyine bağlı olarak değişebilir.

Beyin kanaması belirtileri aniden ya da uzun vadede ortaya çıkıp hızla kötüleşebilir. Çok ciddi bir vaka olduğu için mutlaka 112 aranmalı ya da hasta acil servise yetiştirilmelidir.

 Ucunda yaşamı kaybetme riski olduğu unutulmamalıdır. Kanamanının belirtileri aşağıdaki gibidir:

 • Aniden saplanan şiddetli baş ağrısı
 • Karıncalanma, sızlama, el – kol tutulması
 • Kolda bacakta dermansızlık
 • Bulantı, kusma
 • Uyuşukluk, bezginlik
 • Halsizlik, dikkatsizlik
 • Görme kusurları
 • Konuşma güçlüğü
 • Yutma güçlüğü
 • Okuma – yazma güçlüğü
 • Motor yeteneklerin yitimi (fiziksel hareketlerde güçlük)
 • Koordinasyon yitimi
 • Denge yitimi
 • Bilincin kaybedilmesi

Sıralanan belirtilerden bazıları beyin kanamasından başka nedenlerle de oluşabilir.

Beyin Kanaması Nasıl Tedavi Edilir ?

Doktor belirtileri okuyarak beyin kanamasının konumunu belirleyebilir. Beyin kanamasını tanılamaya yönelik araçlar vardır. MRI (emar) beyin içinde gerçekleşen kanamaları görüntüleyebilir. Sorun optik ve nörolojik muayeneyle de anlaşılabilir. Kan testleri ve lomber ponksiyon (omurilik sıvısı aspirasyonu) yapılması da gerekebilir.

Tedavi kanamanın gerçekleştiği konuma, nedene, kapsama bağlıdır. Sorunu gidermek için acil cerrahi müdahale gerekebilir. İlaç tedavisi de uygulanabilir. Ağrı kesici, kortikosteroid veya diüretik içerikte, antikonvülsan nitelikte ilaçlar kullanılabilir. Gerekirse damariçi sıvı / kan ürünleri takviyesi (serum) bir başka seçenektir.

Beyin Kanamasının Sonuçları Neler ?

Beyin kanamasının büyüklüğü sonucu belirler. Kimi hasta sorunu kısa zamanda atlatır. Bazı hastalarda da beyinde işlev kaybı gerçekleşebilir. İnme (felç) görülebilir. Kullanılan ilaçların da yan etkileri olabilir. Beyin kanamasına hızla müdahale edilmezse ölümle sonlanabilir.

İnme vakalarının %14’ü beyin kanaması bağlantılıdır. “İngiliz Hasta” filminin Oscar ödüllü yönetmeni Anthony Minghella, Amerikan başkanı Franklin D. Roosevelt ve aktör Richard Burton beyin kanaması nedeniyle yaşamlarını kaybetmişti.

Beyin Kanaması Önlenebilir mi ?

Aşağıda belirtilen sağlık konularının üstüne gidilirse bu olasılığı azaltabiliriz:

 • Yüksek tansiyon tedavisi: Araştırmalara göre beyin kanaması vakalarının % 80’inde yüksek tansiyon söz konusu. Uygun diyet seçimi, egzersiz ve ilaç tedavisiyle sorun kontrol edilebilir.
 • Sigara: İçmeyin.
 • Uyuşturucu: Kullanmayın. Kokain beyin kanaması riskini arttırıyor.
 • Otomobil: Güvenli sürüş alışkanlıkları edinin. Emniyet kemerini ihmal etmeyin.
 • Kask: Motosiklet kullanıyorsanız mutlaka kask takın.
 • Cerrahi müdahale: Anevrizma veya benzeri bir sorun yaşıyorsanız uygun müdahale yöntemlerini araştırın.

Источник: https://www.cevapsepeti.com/beyin-kanamasi-belirtileri-neler/

Beyin kanaması nasıl olur? Nedenleri nelerdir? Gençler dikkat!

Beyin Kanaması İle Beş Gün Dolaştı

Beyin kanaması (Anevrizma), ani ve şiddetli baş ağrısı, bulantı, kusma, konuşma güçlüğü, baş dönmesi gibi bazı belirtilerle ortaya çıkan ve hastaneye geç gidildiğinde ölüme veya telafisi mümkün olmayan hasarlara yol açabilen çok ciddi bir sağlık sorunudur. Bu şikayetlere sahip olan kişilerin hayati teh yaratan beyin kanaması riskini mutlaka hatırlaması ve ciddiye alması gerekir.

İlk 2 saat içinde tedavisine başlanan kişilerin çok önemli bir bölümü tamamen tedavi edilebilmektedir.

Beyin Anevrizması Nedir?

Anevrizma, beyindeki atardamar duvarının zayıflaması sonucu ortaya çıkan bir balonlaşma olup sıklıkla damarların çatallanma bölgelerinde görülür. Bu balonlaşan yapı normal damara göre daha dayanaksızdır ve bazı koşullar altında yırtılıp beyin içine kanamaya yol açarak yaşamı tehye sokabilir.

Anevrizmalar doğuştan damarın gelişme bozukluğuna bağlı olabileceği gibi yüksek tansiyon, damar sertliği (ateroskleroz), enfeksiyonlar (damarın iltihaplanması) veya kafa travması sonrası da gelişebilir. Anevrizmalar çoğunlukla beynin tabanında yerleşir ve buradaki beyin-omurilik sıvısı içinde kanamaya neden olurlar.

Anevrizmaların yıllık kanama riski yaklaşık %1’dir.

Beyin kanaması nedenleri

Anevrizmanın oluş nedeni tam olarak bilinmese de birçok faktörün gelişiminde rolü olduğu bilinmektedir.

 1. Hipertansiyon (yüksek kan basıncı);
 2. Sigara içilmesi/nikotin kullanımı;
 3. Şeker hastalığı;
 4. Aşırı alkol tüketimi;
 5. Doğuştan gelen (genetik) yatkınlık;
 6. Kan damarlarına hasar (özellikle damar sertliği) veya travma
 7. Bazı enfeksiyonlar.

Beyin kanaması belirtileri ve uyarıcı işaretler

Anevrizma yırtılması/kanaması olan hastalarda bazı uyarıcı işaretler görülebilir.

Herhangi bir bölgede ısrar eden baş ağrısı, bulantı ve kusma, ensede sertlik (kişi başını kolay eğemez), bulanık veya çift görme, ışığa karşı hassasiyet (fotofobi) , his kusurları. Kanamamış anevrizması olan kişilerin çoğunda hiçbir belirti görülmeyebilir.

Az bir hasta grubunda aşağıdaki belirtilerin bazıları veya tümü görülebilir:

Göz sinirlerinde felçler (göz kapağının düşmesi, gözü rahatça hareket ettirememe gibi), tek taraflı genişlemiş göz bebeği, çift görme, gözün arkası veya üstünde ağrı, bir bölgede ısrar eden baş ağrısı, ilerleyen halsizlik ve uyuşukluk

Genç yaşlarda beyin kanaması riskine dikkat!

Beyin kanamaları sadece yaşlılarda değil gençler arasında da sıklıkla yaşanabiliyor. Daha çok doğuştan gelen damar anomalileri ve aktif geçirilen gençlik döneminde meydana gelen travmalara bağlı olarak yaşanan beyin kanamalarında erken teşhis hayati önem taşıyor.

Gençlik döneminde yaşanan şiddetli baş ağrıları ve aşırı dalgınlık belirtilerinin ihmal edilmemesi gerekiyor. Memorial Şişli / Ataşehir Hastanesi Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr. İlhan Elmacı, gençlerde yaşanan beyin kanamaları hakkında bilgi verdi.

Gençler travma bakımından daha riskli grupta

Beyin kanamaları, kafatası ve beyin zarının arasında ya da beyin zarının altında meydana gelmektedir. Kafatası ve beyin zarı arasında meydana gelen kanamalar daha çok travmalar, darp, yüksekten düşme veya trafik kazaları sonucu oluşan kırıklarla meydana gelmektedir.

Kafatasında oluşan büyük, açık ya da çizgi şeklinde bir kırık, damarı yırtarak zarın üzerinde kan toplanmasına neden olmaktadır. Bu tür kanamalar, kişide giderek artan bir uyandırılma zorluğuna yol açmaktadır. Gerekli müdahale yapılmazsa kanama ölümle sonuçlanacak büyüklüğe ulaşabilmektedir.

Diğer yaş guruplarına göre daha aktif bir yaşam süren, gezmeyi seven, kalabalık konserlere giden ya da ağır sporlarla uğraşan gençlerin travmaya maruz kalma riski daha fazladır.

Hastalığınız doğuştan gelebilir

Beyin zarının altındaki kanamalar ise çok çeşitli olabilmektedir. Bu kanamalar yine travmalardan kaynaklanabileceği gibi beyin içindeki bir damarın yırtılmasıyla da meydana gelebilmektedir.

Özellikle gençlerde beyin dokusu içindeki kanamalar doğuştan gelen damar yumağı hastalığında görülmektedir.

15-40 yaş arasında damar yumağına bağlı kanama görülme sıklığı diğer yaş gruplarına göre daha fazladır.

Dalgınlığınız beyin kanaması belirtisi olabilir

Beyin kanamaları epileptik nöbetlerle ve tekrarlayıcı baş ağrılarıyla belirti verebilmektedir. Bununla birlikte sık sık geçirilen dalgınlıklar da geçirilen nöbet anlamına gelebilmektedir. Ayrıca;

 • Kol ve bacaklarda istemsiz hareketler.
 • Bilinç kaybıyla birlikte düşme, yığılma veya kasılma.
 • İdrar kaçırma.
 • Ağızdan köpük gelmesi
 • Kulaktan gelen su şırıltısı, çınlama ya da çalışan saat sesi gelmesi.
 • Sabah uyandığında bile görülen baş ağrısına bulantı, kusma atakları, bilinç kayıpları ve vücudun bir tarafında uyuşma yaşandığında beyin kanamasından şüphelenmek gerekmektedir.

Bu belirtiler devamlılık gösteriyorsa üzerinde durulması ve kısa sürede bir uzmana başvurulması gerekmektedir.

Kafa basıncını arttıran danslardan kaçının

Genç yetişkinlerde yüksek tansiyon beyin kanaması açısından risk oluşturmaktadır. Baloncuk olarak bilinen anevrizma ya da damar yumağı bulunan hastalarda sigara ve madde bağımlılığı beyin kanaması riskini arttırmaktadır.

Güneş altında çok kalma, aşırı yorgunluk, kafa basıncını arttırıcı danslar ve rock konserlerinde kafa sallama gibi aktiviteler var olan bir damar yumağının ya da anevrizmanın kanamasına neden olabilmektedir.

Bu faktörler anevrizma veya damar yumaklarının oluşmasına neden olmamakla birlikte, var olan rahatsızlığın kanamasına yol açabilmektedir.

Tedavide cerrahi ön plana çıkıyor

Beyin kanamasına yol açan rahatsızların tedavisinde cerrahi yöntem ön plana çıkmaktadır. Cerrahinin riskli olabildiği durumlarda Cyber Knife, Gamma Knife ve True Beam gibi cihazlarla kanamaya neden olan rahatsızlığa müdahale edilebilmektedir.

Ayrıca, kasıktan damara girilerek kanamaya neden olan anevrizma ya da damar yumağının içine, kan akışını durduracak dolgu maddelerinin yerleştirildiği, endavasküler yöntemler de mevcuttur. Bazı durumlarda üç yöntemin kombinasyonu uygulanmaktadır. Her vakanın özelinde, radyolojik bulguların da yardımıyla hastanın hangi tedaviye daha iyi cevap vereceği belirlenmektedir.

Hastaların sosyal hayata kısa sürede dönmesini sağlayan cerrahi yöntemler nöronavigasyon gibi ileri teknolojiler sayesinde daha güvenli yapılmaktadır.

Beyin sağlığınızı korumak elinizde

Beyin kanaması açısından riske yol açan faktörleri en aza indirmek mümkündür. Bu noktada kişinin hem bireysel hem de sosyal çevreye ilişkin alabileceği birtakım önlemler bulunmaktadır:

 • Günlük aktivitelerinizi iyi düzenleyin. İş saatinde iş yapmaya, uyku saatinde uyumaya özen gösterin. Biyoritminizi bozmayın.
 • Sağlıklı ve dengeli beslenin. Kolalı içecekler ile organik olmayan, işlenmiş gıdalar tüketmeyin.
 • Cep telefonu, bilgisayar gibi cihazlardan mümkün olduğunca uzak durup, çevrenizde oluşan elektromanyetik alanı azaltın.
 • Kazalara karşı önleminizi alın, kafa travmalarından korunmaya çalışın.
 • Sigara, alkol ve uyuşturucu madde kullanmayın.

Gençlerde kalp sağlığını bozan 5 neden

Источник: https://indigodergisi.com/2016/05/beyin-kanamasi-nasil-olur-nedenleri-nelerdir-gencler-dikkat/

Beyin kanaması

Beyin Kanaması İle Beş Gün Dolaştı

RU | UK | KK | BE | EN |
beyin kanaması belirtileri, beyin kanaması
Beyin kanaması, beyni besleyen damarlardan bir veya birkaçından dışarı kan sızması sonucu, kanla beslenen bölgenin çalışamaz duruma gelmesidir.

Bu durum aniden olusabilmektedir ve genellikle yüksek tansiyon hastalarinda görülebilmektedir. Beyin kanamasi sonucu hastada felc, inme meydana gelebilmektedir.

 • Beyin kanamalarını iki ana gurupta inceleyebiliriz;
 1. Beyin içine olan kanamalar
 2. Beyin dışına olan kanamalar

Konu başlıkları

 • 1 1. Beyin İçine Olan Kanamalar
 • 2 2. Beyin Dışına Olan Kanamalar
 • 3 İlk yardımda beyin kanaması teşhisi
 • 4 Dış bağlantılar

1. Beyin İçine Olan Kanamalar

Beyni besleyen damarların cidarının yırtılması sonucu, kanın beyin içine sızması ve beyin dokusunu tahrip etmesidir. Beyin damarları yaş ilerledikçe yıpranırlar ve elastiki özelliklerini kaybederler. Bu nedenle özellikle tansiyon yüksekliği olan yaşlı insanlarda sıklıkla yırtılarak beyin kanamaları oluştururlar.Hastaların bir tarafları felç olur.

Ayak ve el (tutulan tarafda) tamamen veya kısmen felç olur. Ayrıca konuşma merkezinin tutulduğu durumlarda hasta konuşamaz. Genç yaşlarda beyin damarlarının civarının zayıflaması sonucunda balonlaşması ve bu balonlaşan kısmın yırtılması neticesinde beyin kanaması oluşabilir. Damarlarda oluşan bu balonlara “anevrizma” adı verilir.

Anevrizma rüptürü, yani anevrizma yırtılması her yaşta görülebilir. Önceden tespit edilmeleri mümkündür. Kasıktan girilerek yapılan beyin anjiyosu sayesinde beyin damalarında oluşmuş ve henüz patlamamış durumda olan Anevrizmalar tespit edilebilir. Tıpkı kalp anjiyosunda olduğu gibi beyin anjiyosunda da bazı riskler söz konusudur.

Anjiyo esnasında beyin damarlarında bulunan Anevrizmaların patlama riski bulunmaktadır.

Patlamadan tespit edilmiş Anevrizmaların tedavisi mümkündür. Tedavide “Endovascular coiling” (baloncuk içinine yerleştirilen platin sarmal)dediğimiz yöntem kullanılmaktadır. Hastanın kasığından sokularak damar boyunca ilerleyen plastik bir tüp, Anevrizmaya kadar iletilir.

Baloncuğun merkezine ulaşıldığında platin kıl, tüp içerisinden baloncuğun içinde bükülüp sarmal bir top oluşuncaya kadar söz konusu sarmal büyütülür. Top şeklini alan platin sarmal baloncuğu tamamen kaplayınca “electrolytic ayırma” dediğimiz bir süreçle tüpün içinde bulunan kıl (micron ebetlarındaki tel) ile bağı kopartılır.

Buradaki temel amaç baloncuğun içini doldurarak, damar içinde akan kanın baloncukla olan irtibatı kesip bypass etmesini sağlamaktır. Sarmalın platin tel ile yapılmasının sebebi, opersayon sırasında kullanılan ve bu tip operasyonları mümkün kılan eş zamanlı x-ray cihazı tarafından sarmalın izlenebilmesi sağlamaktır.

Söz konusu teknolojiye verilen isim ise “Detachable Platinum Coil Technology”dir. Hastaların ölüm veya hasar riski bir senelik döneme bakıldığında %22,6'nin altındadır ki bu risk açık beyin ameliyatı ile baloncuğa metal klips takılmış hastalarınkinden daha azdır. Söz konusu tedavi dünya çapında 125.

000 den fazla hasta üzerinde büyük bir başarı oranı ile uygulanmıştır. İyileşme dönemi açık ameliyat geçirmiş hastalarda 1 seneyi bulmasına rağmen, bu yöntemle tedavi görmüş kişilerde bu sürenin 27-30 gün gibi kısa sürdüğü gözlenmiştir.

2. Beyin Dışına Olan Kanamalar

Genelde travmalar sonucunda oluşurlar. Beynin üzerinde duramater denen bir zar vardır. Bu zarın üstünde bulunan damarlar travma neticesinde kırılan veya çatlayan kafatası kemiklerinin zedelemesi ile kanama yapabilirler.

Oluşan kanama beyin zarı duramater ile kafatası kemikleri arasında birikir ve beyinin sıkışmasına neden olur. Ameliyat edilmezse beyin ölümü husule gelir ve hasta ölür. Bu kanamalara epidural hematom adı verilir.

Şiddetli travmalarda beynin üzerindeki damarlarda zedelenebilir. Bu damarlardan sızan kan duramater (Beyin zarı) altında birikerek yine beyinin sıkışmasına neden olur.Bu kanamalara subdural hematom adı verilir.

Ayrıca beynin üzerini örten çok ince bir zar olan araknoid zarın altına doğru da kanama olabilir. Bu tür kanamalarada subaraknoid kanama adı verildir.

Kafa travmalarından sonra özellikle hastalar 24 saat müşahade altında tutulurlar. Bunun sebebi; beyin içinde başlayan bir kanama ilk başlarda belirti vermeyebilir.

Ancak ilerleyen saatlerde kanamanın artması ve beyine baskı yapması sonucunda hasta komaya girebilir. Bu nedenle kafa darbelerinden sonra 24 saat hastanede gözlem altında tutulurlar.

Hastanız kazadan sonra ilerleyen saatlerde kusmaya başlarsa ve dalgınlaşırsa vakit geçirmeden acil servise müracaat ediniz…

Tanıya yardımcı olabilecek bilgiler:

İnsan beyninde dil işlevleri için özel alanlar mevcuttur. Bu alanlar; sağ elini kullanan kişilerin hemen tamamında sol beyin yarısında, sol elini kullananlarda ise en az %75 oranında yine soldadır.

Konuşma merkezi sol beynin ön lobunda, anlama merkezi yan lobunda bulunur. Yazma ve okumayla ilgili merkez ise yan-üst lobdadır.

Genelde beyin kanamasında, beynin sol tarafında meydana gelen bir hasar sonucu; Kişi konuşma, konuşulanı anlama, okuma veya yazma gibi lisan kabiliyetlerini kaybeder.

İlk yardımda beyin kanaması teşhisi

Kişinin beyin kanamasını ihtimalini teşhisi ederken;

 1. Gülümsemesini, Tebessüm etmesini isteyin (Eğer yapamazsa felç)
 2. Bir cümle kurmasını söyleyin (Örnek: “Bugün çok güzel bir gün” gibi)
 3. Her iki kolunu birden kaldırmasını isteyin,
 4. Dilini dışarı çıkartmasını istemek. (Eğer dil yamulmuşsa felç geçirdiğine işarettir.)

Dış bağlantılar

 • Beyin cerrahisi
 • Hasta rehberi
 • McCaffrey P. 2001. “The Neuroscience on the Web Series: CMSD 336 Neuropathologies of Language and Cognition.” California State University, Chico.
 • Orlando Regional Healthcare, Education and Development. 2004. “Yetişkin beyin yaralanması.”
 • Shepherd S. 2004. “Kafa travması” Emedicine.com.
 • Vinas FC and Pilitsis J. 2004. “Penetre kafa travması.” Emedicine.com.

beyin kanaması, beyin kanaması ameliyatı, beyin kanaması belirtileri, beyin kanaması hakkında bigiler, beyin kanaması neden olur, beyin kanaması nedir, beyin kanaması sonrası iyilesme sureci, beyin kanaması sonucları, beyin kanaması tedavisi, beyin kanaması yaş sınırı tanımıyor

Beyin kanaması Hakkında Bilgi

Beyin kanaması

Beyin kanaması
Beyin kanaması konusunu görüntülemektesiniz.
Beyin kanaması nedir, Beyin kanaması kimdir, Beyin kanaması açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video

Sitemiz arama motoru işlevinde bir sisteme sahiptir. Yukarıdaki “Ne aramıştınız?” kutusu ile sistemdeki herşeyi sorgulayabilirsiniz. Size en doğru ve en güncel bilgiyi sunmak için hazırladığımız sade, şık ve hızlı arama motoru sistemimize hoş geldiniz.

Sizin için geliştirilen Türk Arama Motoru, sizi en güncel ve doğru bilgiye sade tasarımı ve hızlı işleyen sistemi ile ulaştırır. Aradığınız hemen hemen her bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Şimdilik sadece, İngilizce, Türkçe, Rusça, Ukraynaca, Kazakça ve Beyaz Rusça dillerinde hizmet vermekteyiz.

Çok yakında sisteme yeni diller de eklenecektir.

Ünlü kişilerin hayatları, siyasetçiler, devlet adamları, doktorlar, internet siteleri, bitkiler, teknolojik araçlar, otomotiv ve bunlar gibi yüzlerce konu hakkında bilgi, resim ve videoyu size vermektedir.

Источник: https://www.turkaramamotoru.com/beyin-kanamasi-140498.html

Bebeklerde Beyin Kanamasının Nedenleri ve Tedavi Yolları

Beyin Kanaması İle Beş Gün Dolaştı

Bebeklerde beyin kanamasının belirtileri nelerdir, beyin kanaması nasıl anlaşılır, bebekler neden beyin kanaması geçirir, uygulanan tedavi yöntemleri nelerdir.

Bebeklerde Beyin Kanamasının Nedenleri

Doğum öncesi ve doğum sonrası bebek sağlığı konusundan özellikle son yıllarda büyük ilerlemeler kaydedilmiş ve anlayış farklılıkları oluşmaya başlamıştır. Daha önceleri anne karnındaki sağlığına çok dikkat edilmeyen ve özellikle erken doğumlarda hayata döndürme yönünde tedavi uygulanmayan bebekler için artık günümüzde bunlar geçerli değildir.

Bunlar sayesinde bebeklerde görülen beyin kanamalarına yönelik ayrıt edici teşhis ve tedavi yaklaşımları da çoğalmaya başlamıştır. Buna göre bebeklerde görülen beyin kanamalarının nedenleri olarak şunlar sıralanabilirler:

 • Erken (prematüre) doğum
 • Sarsılmış bebek sendromu
 • Kazalar ve yaralanmalar

Erken (prematüre) doğum

Bebeğin tüm dokuları ve organları tam gelişmeden normalden erken doğması sonucu meydana gelen prematüre doğum bebeklerdeki bu durumun en yaygın nedenlerinden birisidir.

Erken doğum sonucu gelişimini tamamalayamayan bebek beyninden zaman zaman kanamalar oluşabilir.

Bu durum çoğunlukla yüzde seksen oranında ilk 24 saat gerçekleşir, İlk beş gün içerisinde görülemeyen beyin kanamasının daha sonra ortaya çıkması oldukça nadir olarak görülür.

Sarsılmış Bebek Sendromu

Diğer bir neden ise sarsılmış bebek sendromudur. Çok fazla bilinmeyen bu sendrom bebeklerin kaza eseri veya istismar sonucu kafalarının hızlı bir şekilde geniş açılarda hareket etmesi sonucu oluşur. Bebeğin kucaklarken, yere bırakırken veya alırken, susturmak için sallarken veya oyun oynatırken zıplatmak gibi çeşitli sebeplerle kafasının aşırı derecede hareket etmesiyle oluşur. 

Kazalar ve Yaralanmalar

Bunların dışındaki diğer bir sebep ise kazalar ve yaralanmalardır. Bebeğin emekleme veya yürüme döneminde kafasını duvara, kesikin köşelere, mobilya kenarlarına gibi yerlere çarpması sonucu meydana gelir.

Bebeklerde Beyin Kanamasının Belirtileri

Bebeklerde beyin kanamasının belirtileri spesifik olarak bu hastalığa mahsus değildir.

Bu nedenden ötürü çoğu zaman bu belirtiler ilk başta ve doğrudan beyin kanaması olarak değerlendirilmeyebilirler.

Burada en öncelikli olarak görev ebeveynlere düşmekte ve bebeğin normal düzeninden farklı olan bulgulara karşı dikkatli olarak, en ufak bir şüphede bebeği doktora götürmelidirler.

Ebeveynlerin dikkat etmesi gereken ve bunların görülmesi sonucu gerekli doktor muayenesi için bebeği hastaneye götürmeleri gereken belirtiler şöyle sıralanabilir:

 • Kusma
 • Solunumun değişmesi
 • Aşırı uykuya eğilim
 • Solunumun durması
 • Göz bebeklerinin büyümesi
 • Nöbet geçirme
 • Reflekslerde zayıflama
 • Beslenme bozukluğu
 • Emmeyi reddetme
 • Huzursuzluk hali

Bunların her biri bebeklerde beyin kanamasının belirtileri olarak kabul edilebilir ve bunların görülmesi durumunda mutlaka bebek hastaneye götürülmelidir. Bu tür belirtiler diğer başka rahatsızlıkların da belirtileri olduğu için ilk başta akla kanama gelmese de bu ihtimal hiçbir zaman göz ardı edilmemelidir.

Bebeklerde Beyin Kanaması Tedavisi

Bebeklerdeki beyin kanamalarının tedavi şekline kanamanın şiddetine ve derecesine göre karar verilmektedir. Aynı zamanda kanamanın oluşma nedeni de tedavisi açısından önemli bir faktördür. Bu tedavilerden bazıları özellikle erken doğum durumlarında önleyici tedavilerden oluşur. 

Eğer bunlar işe yaramamışsa ve bebekte beyin kanaması meydana gelmişse bunun tedavisi sadece ameliyat ile mümkün olmaktadır.  Ameliyat seçeneğinde göz önüne alınması gereken şey kanamaya neden olan tıkanıklığın açılıp açılamayacağıdır. 

İlk olarak tıkanıklığa neden olan tümör veya kist gibi etkenlerin açılmasına yönelik cerrahi müdahale düşünülmektedir. Fakat bu yöntem çoğu zaman gerçekleştirilemez ve sıvı dolaşımı ameliyat ile eski haline getirilemez. Bu nedenle diğer yöntem olan sıvının vücuttaki başka bir bölgeye aktarılması daha çok gerçekleştirilmekte olan bir ameliyat türüdür.

Şant Ameliyatı

Bu ameliyatta sıvıyı başka yere aktarmak için şant adı verilmiş silikondan yapılmış ince bir boru kullanılmaktadır. Sıvı aktarımının sağlanması için kafa derisinin altında pompa gibi vazife gören ek bir parça bulunmaktadır. Beyindeki sıvı pompanın yardımıyla başka bir bölgeye taşınarak kanama önlenir.

Anne karnında tespit edilen kanamalarda bebeğin en erken zamanda doğması sağlanmalı ve ameliyat edilmelidir.

Bu ameliyat genel anestezi altında gerçekleştirilir. Ameliyattan sonra kısa süreli olarak antibiyotik alımı gerekebilir. Şantın yerleştirilmesinden sonra artık çalışması için herhangi bir güze ihtiyaç duymaz.

Ameliyat sonrası bebeklerin büyük çoğunluğunda semptomlarda iyileşme görülmektedir. Fakat şant çıkarıldığı zaman tekrar çoğunlukla semptomlar geri geldiği için genellikle şant hiç çıkartılmaz ve hayat boyu taşınır.

 

Dikkat edilmesi gereken nokta şant takıldıktan sonra bebeklerin şantın bulunmuş olduğu bölgeye doğru yatırılmamasıdır. Buna yönelik tedbirler alınarak bebeklerin o yüne doğru yatmaları engellenmelidir.

(1 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading…

Источник: https://basbeyin.com/bebeklerde-beyin-kanamasi.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.