Beyin Kanaması Nedenleri

Beyin Kanaması Belirtileri Neden Olur Nasıl Anlaşılır Tedavisi Nasıl Yapılır?

Beyin Kanaması Nedenleri

Beyin kanaması diğer bir ismi ile anevrizma konuşma güçlüğü çekmek, kusma yaşamak, Midede bulantı, çok şiddetli olmak üzere baş ağrısı gibi belirtiler ile ortaya çıkmakta ve hastaneye geç gidildiği durumlarda ölümlere neden olmaktadır. Beyin kanaması sonucu beyinde çeşitli hasarlar meydana gelmektedir. Bu gibi şikayetleri meydana gelen kişiler çok acil olarak hastaneye başvurması gerekir.

Dünyada ve yurdumuzda beyin kanamaları sonucu birçok insan hayatını kaybetmekte veya felç olmaktadır. Beyin kanaması geçiren kişilerin geçirmiş olduğu ilk 2 saat içerisinde Doktor kontrolünde tedavi yapıldığı sırada önemli tedbirler alınarak büyük bir bölümü tedavi edilmektedir.

Beyin Kanaması Belirtileri Nelerdir?

Beyin kanaması nedir gibi sorulara verilecek cevap şudur. Beyin kanaması beyinde bulunan atardamarların balon şeklinde şişerek damarların çatlaması nedeniyle ortaya çıkar. Atardamarların balonlaşması neticesinde dayanıksız bir hale gelir ve yırtılması sonucu beyinde kanamaya neden olur.

Beyin kanaması belirtileri olarak beyin kanamaları damarların gelişme bozukluğuna bağlı olarak veya tansiyonun yükselmesi, damar sertliğinin ortaya çıkması ve başın bir yere vurulması sonucu ortaya çıkabilir. Beyin kanaması genel olarak beynin alt kısmında oluşur ve buradaki beyin omurilik sıvısı ile kanamaya neden olur. Beyin kanaması belirtileri vücudun herhangi bir bölgesinde ortaya çıkan;

 • baş ağrısı
 • mide bulantısı ve kusma
 • ensede meydana gelen sertlik
 • gözlerde çift görme ve bulanık görme gibi durumlar beyin kanamasının belirtileri olarak ortaya çıkar.
 • Bu gibi belirtiler çok az hasta kişilerde ortaya çıkar. Bazı hastalarda ise şu belirtiler meydana gelir.

 • Göz kapağının düşmesi rahat bir şekilde göz kapağını oynatamama
 • göz sinirlerinde meydana gelen felç
 • Gözde meydana gelen çift görme
 • vücutta oluşan uyuşukluk ve halsizlik
 • baş ağrısı gibi belirtiler Beyin kanaması geçiren kişilerde ortaya çıkabilir.
 • Sık sık meydana gelen dalgınlıklar ve geçirilmiş olan nöbet beyin kanamasının nedenlerindendir.
 • Diğer yandan beyin kanamasının belirtileri ağızdan köpük gelmesi durumu
 • çok sık olarak idrar kaçırma
 • bilinci kaybederek yere düşme ve yığılma
 • bacaklarda ve kollarda meydana gelen istem dışı hareketler
 • kulakta meydana gelen çınlama sesleri ve sabah uyandığı zaman meydana gelen baş ağrısı mide bulantısı gibi olaylar beyin kanaması belirtileri sayılır.
 • Beyin Kanaması Nasıl Anlaşılır?

  Bir kişinin beyin kanaması geçirdiğini anlamak için meydana gelmiş olan beyin kanaması esnasında kan beyin içerisinde bulunmuş olan boşluklara dolar.

  Kanamaya çok acil olarak müdahale edilmezse hasta ölebilir veya felç kalabilir. Beyin kanaması geçiren kişiyi anlamak için doktorların vermiş olduğu bilgiye göre şunları yapmamız gerekir.

  Beyin kanaması geçiren kişinin dilini dışarı çıkartmasını istemeliyiz.

  Kişiyi konuşturmamız gerekir. Hasta olan kişiye gülümsemesini istemek gerekir, gülümseme yapamıyorsa felç olduğunu belirtir. Kişinin iki kolunu birden kaldırılması istenir. Bunları yaparak kişinin beyin kanaması geçirdiği anlaşılmış olur. Hasta olan kişi bu istenilen hareketleri yapamıyorsa çok acil olarak hastaneye götürmek gerekir.

  Beyin Kanaması Neden Olur?

  İnsanlarda meydana gelen beyin kanamaları birçok nedenlere bağlıdır. Beyin kanamasınınnedenleri kesin olarak bilinmese de beyin kanamalarına neden olan durumlar şunlardır.

 • Şeker hastalığı
 • Sigara kullanımı
 • Hipertansiyon
 • Kişilerin aşırı derecede alkol kullanması
 • Kişilerde doğuştan gelen genetik yapı
 • Kan damarlarına yapılan baskın veya hasar. Bu hasarlardan ortaya çıkan Damar sertliği ve tramvalar.
 • Kişilerde meydana gelen bazı enfeksiyon kapmalar ve hastalıklar.
 • Genç kişiler beyin kanaması geçirmede önemli bir yaş grubudur. Kafatası ve beyin Zarı arasında oluşmuş olan kanamalar ve kafaya yapılmış olan travmalar nedeniyle beyin kanamaları ortaya çıkmaktadır. Gerekli müdahalenin yapılmadığı durumlarda hasta olan kişi ölüme veya felç olmaya kadar gidebilir. Bilinç kaybı ile meydana gelen bayılmalar ve kasılmalar beyin kanamasına neden olur.

  Beyin Kanaması Tedavisi

  Beyin kanaması geçiren kişilerin tedavileri kanama geçiren kişinin tedavisinin amacı hastayı hayata döndürmek bulguları gidermek kanamanın neden meydana geldiğini bulmak ve istenmeyen vakaların gelişimini önlemektir. Beyin kanaması sonucu komaya girmiş olan hasta uygun bir pozisyona getirilip yatırılması gerekir. Hastaya verilecek hava yolunun açık olması sağlanır.

  Kafa içerisinde bulunan basıncının azaltılması için kafa içerisinde birikmiş olan sıvının alınması gerekir. Hasta olan kişiye bilinci açık ise yatak istirahati verilir.

  Bu durumda kafa basıncını yükseltecek birçok etkin durumlardan korunması gerekir. Bu durumlar aşağı yukarı eğilmek yapılacak pozisyon değişikliği ve gerinmek gibi durumlardan kaçınılması gerekir.

  Dışkılama yapılacağı sırada Beyin kanaması geçiren kişi ıkınma yapacağı için kafa içerisinde basınç artacaktır.

  Bu gibi durumu önlemek dışkıyı yumuşatan yumuşatıcılar veya laksatifler verilmelidir. Meydana gelen baş ağrısını gidermek için gerginliği azaltan ilaçlar veya ağrı kesici Antibiyotikler verilebilir.

  Kan damarlarında meydana gelen spazmı önlemek için doktor tarafından ilaç takviyesi yapılır. Ameliyat gibi tedaviye genel olarak ihtiyaç duyulmaktadır.

  Kafatası açılması suretiyle yapılan anevrizma klipsleme ameliyatı veya kasıktaki atardamarlar yoluyla beynin içine platin yay gönderilerek yapılmış olan cerrahi işlemin yapılması gerekir.

  Beyin kanamalarını önlemek için beyin kanaması ameliyatı için en doğru yöntem kan basıncını kontrol altına alarak normal bir seviyeye getirmektir. Kan basıncını normal seviyeye getirmek için verilmiş olan ilaçların düzenli bir şekilde kullanılması gerekir. Fazla kilosu olan hastanın kilo vermesi sağlanır.

  Beyin kanaması sonrası beyinde oluşan Kanama esnasında kafada oluşmuş olan basıncın ortaya çıkaracağı baş ağrısı olmaktadır. Beyin kanaması kalıcı hasarlar ortaya bırakır.

  Beyin kanaması geçiren kişinin ilk olarak ameliyat edilmesi gerekir. Yapılan beyin ameliyatında beyin kanamasına yol açan durumlar tedavi edilir. Kist ve tümör var ise oluşmuş olan bu tümörler temizlenir.

  Beyin kanamaları tedavi edildikten sonra şeker ve hipertansiyon nedeniyle yeniden ortaya çıkabilir.

  Beyin kanaması geçiren kişinin tam iyileşme zamanı olmadan kendi işlerini yapamaz. Bunun için hastaya yardım etmek neticesinde yanında bir kişinin bulundurulması gerekir. Beyin kanaması sonrası iyileşme süreci boyunca Doktorun vermiş olduğu talimatları kesin olarak uyulması gerekir.

  Hasta olan kişi üç veya 4 gün boyunca hiç banyo yaptırılmalıdır. Ameliyat olan kişiye 72 saat sonra banyo yapabilirsin denilmektedir. Hastaya verilmiş olan mide koruyucu haplar ağrı kesici haplar bir antibiyotikler bitinceye kadar kullanılmalı. Bu ilaçlar bittikten sonra başka ilaçlar alınmamalıdır.

  Fakat hastaya verilmiş olan nöbet önleyici ilaçlar devamlı kullanılmalıdır. Fazla kilolu olan kişiler kilo vermesi gerekir. Hasta olan kişinin araba kullanıyor ise en az 3 ay araba kullanılmaması gerekir. Hasta ameliyat sonrası 3 ay gibi süre içerisinde cinsel ilişkiye girmemelidir.

  Alkolü bırakmalıdır. Sigara tüketimi yapmamalıdır. Fazla güneşte kalmayacak. Mecbur olmadığı sürece uzun yolculuğa çıkarmayacak. Hastaneden taburcu olduktan sonra her ay kontrole gelinmesi gerekiyor.

  Beyin kanaması geçiren kişinin çok dikkat etmesi gerekir. Almış olduğu ilaçlar kan sulanması yapabilir ve buna dikkat etmesi gerekir. Yüksek tansiyona neden olan yiyeceklerden ve içeceklerden kaçınması gerekir. Beslenmesine dikkat edip dengeli beslenmelidir. Düzenli bir şekilde egzersiz hareketleri yapmalı. Stresten uzak durmalıdır. Sigara içmemelidir. Ani durumlarda sinirlenmeyecek.

  Kaynak: //www.pufnoktalari.net/beyin-kanamasi-belirtileri-neden-olur-nasil-anlasilir-tedavisi-nasil-yapilir/

  Источник: //www.dahabilgi.com/beyin-kanamasi-belirtileri-neden-olur-nasil-anlasilir-tedavisi-nasil-yapilir/

  Beyin Kanaması Belirtileri Neler ?

  Beyin Kanaması Nedenleri

  Beyin kanaması belirtileri ani ya da uzun vadede ortaya çıkabilir. Beyin kanaması belirtileri içinde ani baş ağrısı ve koordinasyon yitimi önemli rolü oynar.

  Beyin kanaması çok çabuk oluşabilen ve beyin hücrelerinin ölmesine yol açan acil bir durumdur. Bir travma sonucu oluşan beyin kanaması beyin dokularına zarar verir. Kanama beyinin içinde, beyin ile çevreleyen dokular arasında veya beyini koruyan tabaka ile kafatası arasında olabilmektedir. Serebral, intrakraniyal ve intraserebral olmak üzere üç türü vardır.

  Beyin kanaması

  Beyin Kanaması Nasıl Oluyor ?

  Travma nedeniyle beyin dokuları zarar görürse kanama başlar. Buna tıpta serebral ödem deniyor. Kan tahliye edilemeyince hematom adı verilen göllenme başlıyor. Beyin kafatasıyla sınırlı olduğu için biriken kan çevre dokulara baskı yapıyor; yaşamsal dokulara yeterince taze kan iletilemeyince beyin hücreleri dökülmeye, ölmeye başlıyor.

  Kanama beynin içinde, beyni çevreleyen zarın altında – üstünde veya kafatası ile beyin arasında kalan bölgede gerçekleşebilir. Beyin kendi içinde oluşan kanamayı yapısından ötürü anlayamaz. Fakat çevresinde oluşan kanamaları karşı aşırı duyarlıdır ve genellikle bu tür beyin kanamaları olduğu zaman şiddetli bir baş ağrısı hissedilir.

  Şiddetli baş ağrısı beyin kanaması belirtileri içinde önemli rol oynar.

  Beyin Kanaması Neden Olur ?

  Birden fazla neden beyin kanamasına yol açabilir. Beyin kanamasına neden olabilen durumlar aşağıdaki gibidir:

  Kafa travmaları: 50 yaş altı beyin kanamalarının en önemli nedeni kazayla başa alınan darbeler.

  Yüksek kan basıncı: Kronik tansiyon uzun vadede damar çeperlerini zayıflatabilir. Tedavi edilmeyen Yüksek tansiyon beyin kanaması başlatabilir.

  Anevrizma: Beyne kan taşıyan – dağıtan damarlar zayıflayıp şişebilir. Balona dönen damar patlarsa inme riski yüksek.

  Damar anomalisi: Damar çeperlerinin zayıflığı doğuştan gelebilir. Tanı için belirtilerin izlenmesi, doğru okunması şart.

  Amiloid anjiyopati: Yaşlanmayla ortaya çıkan damar sorunlarından. Büyük kanama öncesinde çok sayıda küçük kanama oluşabilir. Farketmesi güç.

  Kan hastalıkları: Hemofili ve orak hücreli Anemi hastalığı kanın yapısını, özellikleri değiştirebilir.
  Beyin tümörleri ve karaciğer sorunları da beyin kanamasına yol açabilir.

  Beyin kanaması belirtileri kanamanın etkilediği dokuların niteliğine, konumuna ve düzeyine bağlı olarak değişebilir.

  Beyin kanaması belirtileri aniden ya da uzun vadede ortaya çıkıp hızla kötüleşebilir. Çok ciddi bir vaka olduğu için mutlaka 112 aranmalı ya da hasta acil servise yetiştirilmelidir.

   Ucunda yaşamı kaybetme riski olduğu unutulmamalıdır. Kanamanının belirtileri aşağıdaki gibidir:

  • Aniden saplanan şiddetli baş ağrısı
  • Karıncalanma, sızlama, el – kol tutulması
  • Kolda bacakta dermansızlık
  • Bulantı, kusma
  • Uyuşukluk, bezginlik
  • Halsizlik, dikkatsizlik
  • Görme kusurları
  • Konuşma güçlüğü
  • Yutma güçlüğü
  • Okuma – yazma güçlüğü
  • Motor yeteneklerin yitimi (fiziksel hareketlerde güçlük)
  • Koordinasyon yitimi
  • Denge yitimi
  • Bilincin kaybedilmesi

  Sıralanan belirtilerden bazıları beyin kanamasından başka nedenlerle de oluşabilir.

  Beyin Kanaması Nasıl Tedavi Edilir ?

  Doktor belirtileri okuyarak beyin kanamasının konumunu belirleyebilir. Beyin kanamasını tanılamaya yönelik araçlar vardır. MRI (emar) beyin içinde gerçekleşen kanamaları görüntüleyebilir. Sorun optik ve nörolojik muayeneyle de anlaşılabilir. Kan testleri ve lomber ponksiyon (omurilik sıvısı aspirasyonu) yapılması da gerekebilir.

  Tedavi kanamanın gerçekleştiği konuma, nedene, kapsama bağlıdır. Sorunu gidermek için acil cerrahi müdahale gerekebilir. İlaç tedavisi de uygulanabilir. Ağrı kesici, kortikosteroid veya diüretik içerikte, antikonvülsan nitelikte ilaçlar kullanılabilir. Gerekirse damariçi sıvı / kan ürünleri takviyesi (serum) bir başka seçenektir.

  Beyin Kanamasının Sonuçları Neler ?

  Beyin kanamasının büyüklüğü sonucu belirler. Kimi hasta sorunu kısa zamanda atlatır. Bazı hastalarda da beyinde işlev kaybı gerçekleşebilir. İnme (felç) görülebilir. Kullanılan ilaçların da yan etkileri olabilir. Beyin kanamasına hızla müdahale edilmezse ölümle sonlanabilir.

  İnme vakalarının %14’ü beyin kanaması bağlantılıdır. “İngiliz Hasta” filminin Oscar ödüllü yönetmeni Anthony Minghella, Amerikan başkanı Franklin D. Roosevelt ve aktör Richard Burton beyin kanaması nedeniyle yaşamlarını kaybetmişti.

  Beyin Kanaması Önlenebilir mi ?

  Aşağıda belirtilen sağlık konularının üstüne gidilirse bu olasılığı azaltabiliriz:

  • Yüksek tansiyon tedavisi: Araştırmalara göre beyin kanaması vakalarının % 80’inde yüksek tansiyon söz konusu. Uygun diyet seçimi, egzersiz ve ilaç tedavisiyle sorun kontrol edilebilir.
  • Sigara: İçmeyin.
  • Uyuşturucu: Kullanmayın. Kokain beyin kanaması riskini arttırıyor.
  • Otomobil: Güvenli sürüş alışkanlıkları edinin. Emniyet kemerini ihmal etmeyin.
  • Kask: Motosiklet kullanıyorsanız mutlaka kask takın.
  • Cerrahi müdahale: Anevrizma veya benzeri bir sorun yaşıyorsanız uygun müdahale yöntemlerini araştırın.

  Источник: //www.cevapsepeti.com/beyin-kanamasi-belirtileri-neler/

  Beyin Kanamasının Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

  Beyin Kanaması Nedenleri

  Beyinde bulunan damarlardan herhangi birinin yırtılması sonucunda kanın sızması ile birlikte oluşan beyin kanamasının nedenleri, belirtileri ve tedavi yöntemleri.

  Beyin Kanamasının Nedenleri

  Beyin Kanamasının Nedenleri

  Beynin oksijenli kan ile beslenmesini sağlayacak damarların yırtılması ile birlikte kanın dışarıya sızması ile birlikte gelişmektedir. Damarlardan dışarıya akan toksik etkisi olması sebebiyle, kanamanın oluşması ile birlikte beynin o bölgesinde hasar oluşmasına neden olacaktır. Kişilerde oluşan beyinde kanamasının meydana gelmesinin nedenleri:

  • Hipertansiyon;
  • Aşırı alkol, sigara ya da uyuşturucu madde kullanımı;
  • Beyin tümörleri;
  • Diyabet hastalığı;
  • Kan sulandırıcı ilaçlar;
  • Damar hastalıkları;
  • Kafa travması;
  • Enfeksiyonlar;
  • Doğuştan gelen rahatsızlıklar.

  Kafa travması: Şiddetli bir şekilde insanların başını bir yere çarpması sonucunda, kafasına darbe alması ya da yüksek bir yerden düşerek kafasını sert bir zemine hızlı bir şekilde çarpması nedenleri arasında olmaktadır. Şiddetli darbe ile birlikte oluşan hasarlar arasında kafa kemiğinin kırılması, doku hasarının olması ve damar zedelenmesi görülmektedir. Bunun sonucunda beyin damarlarının yırtılması ile gelişmektedir.

  Yüksek tansiyon: Kronik olan bir hastalık olması sebebiyle insanların kan basıncının aniden yükselmesi ile birlikte beyne giden damarların etkilenmesi ile birlikte olur.

  Beynin dokusunda ya da beyin zarında kanamanın oluşması görülmektedir.

  Damar hastalıkları: Damarların zayıflaması ile birlikte beyin kanamaları oluşmaktadır. Daha çoğunlukla beynin etrafında bulunan zar arasında gelişmektedir. Damar tıkanıklığının oluşması da nedenler arasında olduğu gibi damarların yeterli görevini yapamaması sonucunda yeterli kanın ulaşamaması sebebiyle de beyin dokusu içerisinde meydana gelebilir.

  Beyin tümörleri: Beyindeki tümörleri çok sinsi gelişebilen ve herhangi bir semptom olmadığı için tümörlerin kanama gelişmesine neden olur.

  Enfeksiyonlar: Menenjit ya da granülomlar gibi enfeksiyon hastalıklarının beyinde bulunan damarlarını etkilemesi sebebiyle kanamanın gelişmesine sebep olmaktadır.

  Beyin Kanamasının Çeşitleri

  İnsanların geçirmekte olduğu beyindeki kanamalarının beynin hangi bölümde meydana geldiği önemlidir. Beyinde gerçekleşen kanamanın hangi bölümde olduğuna göre isimlendirilmektedir. Beyinde gerçekleşen kanama çeşitleri şunlardır:

  İntrasebral Kanama: Beyin dokusunda meydana gelen kanamalara verilen isimlerdir. Bu kanama aniden meydana gelmektedir. Kanamanın oluşması sonucunda beyin dokusunda hasar olmasına neden olur.

  Arteryel hipertansiyon hastalığına sahip olan hastalarda, sigara ve alkol kullananlarda ve hemofili gibi hastalıkları olan kişilerde gelişmektedir.

  İntraventriküler Kanama: Beynin içerisinde boşluklar bulunmaktadır. Bu boşluklarda oluşan kanamanın beyne hasar vermesine sebep olmaktadır. Zor doğum yapılması ile birlikte yeni doğan bebeklerde görülmektedir.

  Subdural Kanama: Araknoid zar ve duramater arasında gelişmektedir. En çok görülmesinin nedenleri arasında kafa travması yaşayan insanlarda görülmektedir.

  Kafanın hızlı çarpılması ile birlikte aniden gelişebilir. bazı kişilerde ise çok yavaş ilerleyen ve belirtilerin kafa travması sonrasında hemen oluşmayacak ve günler sonra başlayabilir.

  Kişilerde günlerce migren ağrısına benzer bir ağrı oluşabilir.

  Subaraknoid Kanama: Beyin zarında meydana gelen kanamalara verilen isim olmaktadır. En çok oluşmasının nedenleri arasında damarlarda aniden oluşan yırtılma sonucunda gelişir.

  Travma yaşanması ya da kişilerin enfeksiyon hastalıkları yaşaması sonucunda da oluşabilir. Hastaların herhangi bir rahatsızlığı olmaması, aniden gelişmesi ile birlikte migren benzeri bir ağrı gelişecektir.

  Burun kanaması da görüleceği gibi duruş bozukluklarının yaşandığı, felç ya da bilinç kaybı da görülmektedir.

  Beyin Kanamasının Tedavisi

  Beyinde oluşan kanaması gelişmesi ile birlikte hastaların bilinç kaybı yaşamaması durumunda yoğun bakımda hastanın gözlem altında takip edilmelidir. Hastanın ikinci bir beyin kanamasının gelişmesi önlenmesi için ilaç tedavisi verilmesi ya da ödem gelişimini engellemek için hastanın uyutulması gerekmektedir.

  Beyin kanaması geçiren insanların bilinç kaybı yaşaması durumunda acil tedavisi yapılması gerekmektedir.

  İnme ya da hastanın hayatını kaybetmesine sebep olacak hastalığın tedavisinde cerrahi müdahale yapılan hastaların kafatasının açılması ile birlikte beyin dokusuna zarar veren kanın boşaltılması şeklindedir.

  Bunun için kafatasından 2 tane delik açılması sonucunda yapılacaktır. Bazı hastalarda ise kanamanın çok ciddi hasar vermesi nedeniyle açık ameliyat yapılmalıdır.

  Beyinde oluşan kanaması meydana gelmesi sonucunda hastalara farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Anevrizma için en sıklıkla uygulanan tedavi yöntemlerinden bir tanesi koil adı verilen ve kanamanın verdiği hasara bağlı olarak değişik çapta olan birçok koil kullanılmalıdır.

  Hastaların ameliyat sonrasında bir süre takibinin yoğun bakımda yapılarak uyutulması gerekmektedir. Daha sonrasında ise hastalarda felç gibi bir durum gelişmesi durumunda fizyoterapist uzmanı tarafından fizik tedavinin başlanması gerekmektedir. Yaşanılan felç gelişmesi ile birlikte tekrardan eski sağlığına kavuşması için uygulanmaktadır.

  Makale beğendiniz mi? (Sizin oyunuz ilk olsun)
  Loading…

  Источник: //basbeyin.com/beyin-kanamasi-neden-olur.html

  Beyin Kanaması Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi – Sağlık Ocağım .NET

  Beyin Kanaması Nedenleri

  Beyin kanaması, kafatasının içerisinde damarların bütünlüğünün bozulması nedeni ile beyinin içinde ya da üzerinde kan birikmesine verilen addır.

  Yerleşim olarak beyin kanamalarına bakıldığında, beyin dokusunun içerisinde, beyin zarının üzerinde veya beyin zarının altında ve beynin dışında yerleşim yapabilir.

  Bu yerleşim itibari ile lokalizasyona (bölgeye) bağlı isimler ile sınıflandırılır. Diğer beyin kanamaları sınıflandırılması ise nedene yönelik yapılır.

  Bu kanamaların nedenleri, kendiliğinden olan, yüksek tansiyona bağlı, beyin içerisindeki damar bozukluklarına bağlı, migren hastalığı atağına takiben, çocuklarda kalp deliklerinin tamirinden sonra, daha önce geçirilmiş beyin damar tıkanmalarında tıkanıklığın açılması, aşırı sıcakta veya güneşte kalma, kalp damar hastalıkları, aşırı kan sulandırıcı ilaç kullanımı, venöz veya dural sinüs trombozu, zorlayıcı fiziki işler veya spor gibi nedenler, beyin tümörleri, madde kullanımı, ilerlemiş gebeliklerde doğumdan hemen sonra kan basıncının yükselmesi, kazalar, yüksekten düşme, ateşli silah yaralanmaları gibi benzeri travmalar nedeni ile gerçekleşen beyin kanamalarıdır.

  Beyin kanaması türleri 

  Beyin kanaması belirtileri

  Beyin kanamaları çeşitleri nedene bağlı kanamalar olarak değerlendirilir ise, travmalar nedeni ile oluşan beyin kanamaları oldukça sık karşılaşılan bir durumdur.

  Travma tipi beyin kanaması, kafatasına alınan bir darbe ile oluşan beynin içerisindeki ya da üzerindeki damarların zedelenmesine bağlı olarak beyin zarının üzerinde ”epidural” adı verilen kanamalar, beyin zarının altında ya da dışarısında oluşan ”subdural” adı verilen kanamalar veya beynin üzerinde çok ince bir zar olan araknoid zar adı verilen zarın içerisine olan ”subaraknoid” kanamalar şeklinde sınıflandırılır.

  Eğer beyin kanamaları bir damar ya da damar anormalliğine bağlı ikincil olarak gelişir ise bu durum subaraknoid kanama olarak değerlendirilir.

   Diğer grup ise yine beyin damarı bozukluklarına bağlı, beynin içerisindeki tümör veya başka bir yapısal değişikliğe bağlı ya da yüksek tansiyon nedeni ile ortaya çıkabilen beyin dokusunun kendi içerisinde meydana gelen ”intraserebral”kanamalar olarak sınıflandırılır.

  Zamansal olarak sınıflandırmak gerekir ise gelişen olayın hemen sonrası başlayan kanamalara akut beyin kanamaları, gelişen olaydan birkaç gün içerisinde meydana gelen kanamalara subakut kanama, birkaç hafta sonra meydana gelen kanamalar ise kronik beyin kanamaları şeklinde değerlendirilir.

  Beyin kanaması belirtileri

  Hastaların yaşadığı şikayetler kanamanın özelliğine ve şiddetine bağlıdır. Beyin kanaması şiddetli hızlı gelişen bir kanama ise dakikalar içerisinde şiddetli baş ağrısı ile birlikte bulantı, kusma, vücudunun bir yerinde uyuşukluk veya hareket ettirememe, bilinç kaybı ve komaya kadar gidebilen çok hızlı gelişen belirtiler görülür.

  Kanama daha küçük bir bölgede ve hastanın bilincini etkilemeyecek düzeyde ise hastada yavaş yavaş gelişen konuşma bozukluğu, bilinç bulanıklığı gibi belirtiler görülebilir.

  Diğer bir önemli kanama grubu beyin damar gurubu baloncuklarının patlaması ile oluşan kanamalar (beyin anevrizması) denilir. Bu tip kanamalar çok şiddetli ani bir baş ağrısı, mide bulantısı, kusma gibi belirtiler ile kendini gösterir.

  Bu tip belirtiler görülür ise zaman kaybetmeden bir nöroloji uzmanına baş vurulması gereklidir.

  Beyin kanaması teşhisi

  Beyin kanaması tanısı, nöroloji uzmanının yapacağı muayene sonucunda hastada meninkslere bası yapan bir durumun olduğu anlaşılabilir. Muayene sırasında, ense sertliği, bedenin farklı yerlerinde nörolojik bozuklukların olması ve göz dibi muayenesinde kanamanın görülmesi beyin kanaması tanısında yardımcı olur.

  intraserebral kanamalar bilgisayarlı tomografi görüntüleme ile konulabilir. BT, kanamanın yerini ve büyüklüğü konusunda bilgi almada yararlı bir tetkiktir. Manyetik rezonans görüntüleme (MRG)’de beyin kanaması tanısı için kullanılır.

  Damar bozukluklarının görüntülenmesi için anjiyografi yöntemine gerek duyulur.

  Beyin kanaması tedavisi

  Beyin kanaması tedavisinde hedef, hastanın hayatını kurtarmak, şikayetlerini gidermek, kanamanın sebebini ortadan kaldırmak ve istenmeyen durumların gelişmesini önlemektir.

  Komaya girmiş beyin kanaması olan hastanın tedavisi, hastanın uygun pozisyonda yatırılması, hava yolunun açık tutulması, yaşam desteği sağlanması ve kafa içi basıncın azaltılması amacı ile kafa içinde sıvı ile dolmuş bölgelere ince bir tüpün yerleştirilmesi işlemi yapılır.

  Bilinci yerinde olan hastalara yatak istirahati, kafa içi basıncı arttıracak her türlü etkinlikten kaçınması önerilir. Bu etkinlikler, aşağıya doğru eğilmek, gerinmek, aniden pozisyon değiştirmek ve benzeri hareketlerdir. Büyük tuvalet ihtiyacı sırasında ıkınmayı önlemek için dışkı yumuşatıcı tedavi verilir.

  Baş ağrısını gidermek için ağrı kesiciler ve gerginlik azaltan ilaçlar ve kan basıncı yüksek ise bunu düzenlemek için uygun ilaçlar verilebilir. Kalp spazmı için ilaç tedavisi verilebilir. Beyin kanaması tedavisinde cerrahi yöntemler de uygulanabilir.

  Kraniotomi işlemi kafatası açılarak yapılan anevrizma klipsleme ameliyatı yapılır veya kasık atardamarından girilerek uygulanan girişimsel cerrahi yöntem uygulanır.

  Beyin kanaması

  Beyin hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  Источник: //www.saglikocagim.net/beyin-kanamasi-nedenleri-belirtileri-tedavisi/

  Beyin kanaması: Nedenleri, belirtileri ve tedavileri

  Beyin Kanaması Nedenleri

  Bir beyin kanaması, beyinde kanama anlamına gelir. Bu tıbbi durum ayrıca beyin kanaması veya intrakraniyal kanama olarak bilinir.

  Beyin, kafatasının içinde yer almaktadır. Herhangi bir akan kan varsa, beyin sıkışabilir ve beyindeki bölgelere zarar verebilir. Beyinde sızan veya patlayan bir kan damarının neden olduğu kanamaya hemorajik inme denir.

  Yeterli kanama ile beyin, oksijen bakımından zengin kanın beyin dokusuna akılamayacağı kadar sıkıştırılabilir. Oksijen eksikliği beyin şişmesine yol açabilir, serebral ödem olarak adlandırılır. Havuza alınmış kan, hematom olarak bilinen bir kütleye toplanır. İndirgenmiş oksijen sonucu oluşan ekstra basınç, beyin hücrelerini öldürebilir.

  Bir beyin kanaması hayatı tehdit eden bir tıbbi durumdur ve tıbbi tedaviyi hemen almak çok önemlidir.

  Nedenleri ve belirtileri

  Beyin kanamasına yol açabilecek çeşitli faktörler vardır. Bu nedenleri içerir:

  • kafa travması veya yaralanmaları
  • beyin anevrizması, beyinde bir arterde zayıf bir alan
  • yüksek tansiyon
  • kan damarı anormallikleri
  • kan veya kanama bozuklukları
  • karaciğer hastalığı
  • beyin tümörü
  • madde bağımlılığı

  Bir beyin kanaması çeşitli farklı semptomlara neden olabilir. Bu semptomlar yüz, kol veya bacakta ani karıncalanma, halsizlik, hissizlik veya felç içerebilir. Bu, vücudun sadece bir tarafında meydana gelmesi muhtemeldir.

  Diğer beyin kanaması belirtileri şunlardır:

  • ani, şiddetli baş ağrısı
  • yutma güçlüğü
  • vizyon problemleri
  • denge veya koordinasyon kaybı
  • kafa karışıklığı veya anlama zorluğu
  • konuşma veya konuşma zorluğu
  • stupor, uyuşukluk ya da bilinçsizlik
  • nöbetler

  Teşhis ve tedavi

  Birkaç çeşit beyin kanaması vardır. Tip, kanamanın konumuna göre değişir:

  • intraserebral kanama – beynin içinde meydana gelen kanama
  • subaraknoid kanama – beyin ve onu örten zarlar arasında kanama
  • subdural hemoraji – Dura’nın iç tabakasının altında ve beynin üstünde
  • epidural kanama – kafatası ve beyin arasında kanama

  Beyin kanamasının teşhisi zor olabilir, çünkü bazı hastalar her zaman fiziksel işaretler göstermezler. Doktorlar, beyindeki kanamanın tam yerini görmek için testler yapmalıdır.

  Test seçenekleri şunları içerir:

  • CT (bilgisayarlı topografya)
  • MRG (manyetik rezonans görüntüleme)
  • lomber ponksiyon (spinal tap)
  • Bir boyadan sonra beynin x-ışınları enjekte edilir (serebral anjiyografi)

  Durum ciddi ise beyin kanamasını tedavi etmek için cerrahi gerekebilir. Doktorların beyin üzerindeki bazı baskıları hafifletmesi gerekebilir.

  Burst serebral anevrizmanın neden olduğu bir kanama, kafatasının bir kısmının çıkarıldığı cerrahi bir prosedürle arterin kesilmesini gerektirir. Bu prosedüre kraniyotomi denir.

  Diğer tedavi seçenekleri arasında şiddetli baş ağrıları gibi semptomları kontrol etmek için anti-anksiyete ilaçlar, anti-epileptik ilaçlar ve diğer ilaçlar bulunmaktadır.

  Bir beyin kanamasından sonraki komplikasyonlar

  Bir beyin kanamasından sonra komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Kanama, sinir hücrelerinin vücudun bölümleri ve kontrol ettikleri işlevler ile iletişim kurmasını engeller. Etkilenen alanda hafıza kaybı, konuşma veya hareket kaybı gibi sorunlar yaygındır.

  Lokasyona ve meydana gelen hasara bağlı olarak, bazı kalıcı komplikasyonlar olabilir. Bu komplikasyonlar şunları içerebilir:

  • felç
  • Vücudun bir kısmında uyuşma veya zayıflık
  • yutma güçlüğü
  • görme kaybı
  • sözcükleri konuşamama veya anlamadaki yetersizlik
  • karışıklık veya hafıza kaybı
  • kişilik değişikliği veya duygusal problemler

  Bir beyin kanamasından kurtulmak mümkündür, ancak uygun tedavi çok önemlidir. Bir kişinin durumunu iyileştirmek için rehabilitasyon genellikle gereklidir.

  Rehabilitasyon tedavisi şunları içerir:

  • fizik Tedavi
  • konuşma terapisi
  • iş terapisi
  • Bir başka kanama riskini azaltmak için yaşam tarzı değişiklikleri

  Yaş

  Beyin kanamalarının etkileri farklı yaş gruplarında değişmektedir. Beyin kanamalarının yaşlı erişkinlerde ortaya çıkması daha olasıdır.

  Çocuklarda aniden ortaya çıkan intraserebral kanamaların çoğu kan damarlarındaki anormalliklerden kaynaklanır. Diğer olası nedenler arasında kan hastalıkları, beyin tümörleri, septisemi veya uyuşturucu kullanımı yer alır.

  Bir çalışmaya göre, travma beyin kanamasının en sık nedeni ve ardından kanama bozukluğu idi.

  Bebeklerde ve çocuklarda beyin kanamaları olası değildir ancak ortaya çıkabilir. Bebeklerde beyin kanaması doğumdan sonra veya doğumdan hemen sonra veya künt kuvvet travmasından hamile karnına kadar olan bir doğum travmasına bağlı olabilir.

  Semptomlar, bazı tedavi seçeneklerinin yanı sıra, yetişkinlerde ve çocuklarda çok benzerdir. Çocuklarda tedavi, hemorajinin yanı sıra davanın ciddiyetine göre değişir.

  Cleveland Kliniği’ne göre inme, engelliliğin önde gelen nedenidir ve ABD’de beşinci sırada ölüm nedenidir. Beyin kanamaları ABD’deki tüm inmelerin yaklaşık yüzde 10’unu oluşturur.

  Hemoraji yaşlı erişkinlerde daha yaygındır, ancak çocuklarda da görülebilir. Ulusal İnme Derneği’ne göre, yaklaşık 4,000 canlı doğumda bir inme meydana gelir. 2 yaşın altındaki çocuklarda biraz daha yaygındır.

  Çocuklar genellikle beyin kanamalarından yetişkinlerden daha iyi iyileşirler çünkü beyinleri hala gelişmektedir.

  önleme

  Amerikan Nörolojik Cerrahlar Birliği’ne göre, her yıl ABD’de yaklaşık 1,7 milyon travmatik beyin hasarı vakası ortaya çıkıyor. Yaralanmalarından dolayı yaklaşık 5,3 milyon insan engelli yaşamaktadır.

  Birçok beyin kanaması beyin yaralanmalarından kaynaklanır. Sonuç olarak, insanların beyinlerini korumak önemlidir.Bisiklet veya motosiklet sürerken araba veya kasklarda emniyet kemeri takmak, kafa alanını korumak için kolay yollardır.

  Beyin kanaması veya inme geçiren kişilerin gelecekte bir diğerine sahip olma olasılığı daha yüksektir. Yaşam tarzı değişiklikleri yapmak, bir bireyin risklerini azaltmasına veya bir olayın gerçekleşmesini engellemesine yardımcı olabilir.

  Yüksek tansiyonu olan kişilerin sayılarını yakından takip etmeleri gerekmektedir. Yüksek tansiyon, inmenin önde gelen nedenidir ve birçok durumda, önlenebilir.

  Sigara içmemek de önemlidir. Sigara içimi önemli bir inme risk faktörüdür. Dahil edilen nikotin ve karbondioksit kardiyovasküler sisteme zarar verir. Sigara içen ve doğum kontrol kullanan kadınlar inme riskini artırırlar.

  Diyabetli bireylerin kan şekeri seviyelerini kontrol altında tuttuklarından emin olmaları gerekir. Diyabetli birçok kişi de yüksek tansiyon ve kolesterole sahiptir ve tüm inme risk faktörleri olan aşırı kiloludur.

  Beyin kanaması riskini azaltmaya yardımcı olabilecek en önemli değişikliklerden bazıları diyet ve egzersizi içerir.

  Bireyler kalp ve beyin sağlığını iyileştiren gıdalar yemeye gayret etmelidir. Doymuş yağlar, trans yağ ve kolesterol yüksek gıdalar kan kolesterol seviyelerini yükseltebilir. Yüksek kalorili diyetler de obeziteye yol açabilir. Fazla vücut ağırlığı, artan kan basıncı, diyabet, kalp hastalığı ve felce katkıda bulunabilir.

  İnsanlar harekete geçmeye ve aktif kalmaya çalışmalı. Fiziksel aktivite sadece insanların kilo vermesine yardımcı olmaz, aynı zamanda inme riskini azaltmaya da katkıda bulunabilir. Günde 30 dakikalık aktivite bile uzun bir yol kat edebilir.

  özet

  Beyin kanamaları yaşamı tehdit ediyor. Hafif çekilmemelidirler. Tıbbi müdahaleye hemen ihtiyaç vardır ve iyileşme uzun bir rehabilitasyon dönemi içerebilir. Bazı insanlar diğer tıbbi durumlar nedeniyle daha yüksek risk taşırlar ancak önleme yöntemlerini uygulamak önemlidir.

  Источник: //trmedbook.com/beyin-kanamasi-nedenleri-belirtileri-ve-tedavileri/

  Beyin kanaması nasıl olur? Nedenleri nelerdir? Gençler dikkat!

  Beyin Kanaması Nedenleri

  Beyin kanaması (Anevrizma), ani ve şiddetli baş ağrısı, bulantı, kusma, konuşma güçlüğü, baş dönmesi gibi bazı belirtilerle ortaya çıkan ve hastaneye geç gidildiğinde ölüme veya telafisi mümkün olmayan hasarlara yol açabilen çok ciddi bir sağlık sorunudur. Bu şikayetlere sahip olan kişilerin hayati teh yaratan beyin kanaması riskini mutlaka hatırlaması ve ciddiye alması gerekir.

  İlk 2 saat içinde tedavisine başlanan kişilerin çok önemli bir bölümü tamamen tedavi edilebilmektedir.

  Beyin Anevrizması Nedir?

  Anevrizma, beyindeki atardamar duvarının zayıflaması sonucu ortaya çıkan bir balonlaşma olup sıklıkla damarların çatallanma bölgelerinde görülür. Bu balonlaşan yapı normal damara göre daha dayanaksızdır ve bazı koşullar altında yırtılıp beyin içine kanamaya yol açarak yaşamı tehye sokabilir.

  Anevrizmalar doğuştan damarın gelişme bozukluğuna bağlı olabileceği gibi yüksek tansiyon, damar sertliği (ateroskleroz), enfeksiyonlar (damarın iltihaplanması) veya kafa travması sonrası da gelişebilir. Anevrizmalar çoğunlukla beynin tabanında yerleşir ve buradaki beyin-omurilik sıvısı içinde kanamaya neden olurlar.

  Anevrizmaların yıllık kanama riski yaklaşık %1’dir.

  Beyin kanaması nedenleri

  Anevrizmanın oluş nedeni tam olarak bilinmese de birçok faktörün gelişiminde rolü olduğu bilinmektedir.

  1. Hipertansiyon (yüksek kan basıncı);
  2. Sigara içilmesi/nikotin kullanımı;
  3. Şeker hastalığı;
  4. Aşırı alkol tüketimi;
  5. Doğuştan gelen (genetik) yatkınlık;
  6. Kan damarlarına hasar (özellikle damar sertliği) veya travma
  7. Bazı enfeksiyonlar.

  Beyin kanaması belirtileri ve uyarıcı işaretler

  Anevrizma yırtılması/kanaması olan hastalarda bazı uyarıcı işaretler görülebilir.

  Herhangi bir bölgede ısrar eden baş ağrısı, bulantı ve kusma, ensede sertlik (kişi başını kolay eğemez), bulanık veya çift görme, ışığa karşı hassasiyet (fotofobi) , his kusurları. Kanamamış anevrizması olan kişilerin çoğunda hiçbir belirti görülmeyebilir.

  Az bir hasta grubunda aşağıdaki belirtilerin bazıları veya tümü görülebilir:

  Göz sinirlerinde felçler (göz kapağının düşmesi, gözü rahatça hareket ettirememe gibi), tek taraflı genişlemiş göz bebeği, çift görme, gözün arkası veya üstünde ağrı, bir bölgede ısrar eden baş ağrısı, ilerleyen halsizlik ve uyuşukluk

  Genç yaşlarda beyin kanaması riskine dikkat!

  Beyin kanamaları sadece yaşlılarda değil gençler arasında da sıklıkla yaşanabiliyor. Daha çok doğuştan gelen damar anomalileri ve aktif geçirilen gençlik döneminde meydana gelen travmalara bağlı olarak yaşanan beyin kanamalarında erken teşhis hayati önem taşıyor.

  Gençlik döneminde yaşanan şiddetli baş ağrıları ve aşırı dalgınlık belirtilerinin ihmal edilmemesi gerekiyor. Memorial Şişli / Ataşehir Hastanesi Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr. İlhan Elmacı, gençlerde yaşanan beyin kanamaları hakkında bilgi verdi.

  Gençler travma bakımından daha riskli grupta

  Beyin kanamaları, kafatası ve beyin zarının arasında ya da beyin zarının altında meydana gelmektedir. Kafatası ve beyin zarı arasında meydana gelen kanamalar daha çok travmalar, darp, yüksekten düşme veya trafik kazaları sonucu oluşan kırıklarla meydana gelmektedir.

  Kafatasında oluşan büyük, açık ya da çizgi şeklinde bir kırık, damarı yırtarak zarın üzerinde kan toplanmasına neden olmaktadır. Bu tür kanamalar, kişide giderek artan bir uyandırılma zorluğuna yol açmaktadır. Gerekli müdahale yapılmazsa kanama ölümle sonuçlanacak büyüklüğe ulaşabilmektedir.

  Diğer yaş guruplarına göre daha aktif bir yaşam süren, gezmeyi seven, kalabalık konserlere giden ya da ağır sporlarla uğraşan gençlerin travmaya maruz kalma riski daha fazladır.

  Hastalığınız doğuştan gelebilir

  Beyin zarının altındaki kanamalar ise çok çeşitli olabilmektedir. Bu kanamalar yine travmalardan kaynaklanabileceği gibi beyin içindeki bir damarın yırtılmasıyla da meydana gelebilmektedir.

  Özellikle gençlerde beyin dokusu içindeki kanamalar doğuştan gelen damar yumağı hastalığında görülmektedir.

  15-40 yaş arasında damar yumağına bağlı kanama görülme sıklığı diğer yaş gruplarına göre daha fazladır.

  Dalgınlığınız beyin kanaması belirtisi olabilir

  Beyin kanamaları epileptik nöbetlerle ve tekrarlayıcı baş ağrılarıyla belirti verebilmektedir. Bununla birlikte sık sık geçirilen dalgınlıklar da geçirilen nöbet anlamına gelebilmektedir. Ayrıca;

  • Kol ve bacaklarda istemsiz hareketler.
  • Bilinç kaybıyla birlikte düşme, yığılma veya kasılma.
  • İdrar kaçırma.
  • Ağızdan köpük gelmesi
  • Kulaktan gelen su şırıltısı, çınlama ya da çalışan saat sesi gelmesi.
  • Sabah uyandığında bile görülen baş ağrısına bulantı, kusma atakları, bilinç kayıpları ve vücudun bir tarafında uyuşma yaşandığında beyin kanamasından şüphelenmek gerekmektedir.

  Bu belirtiler devamlılık gösteriyorsa üzerinde durulması ve kısa sürede bir uzmana başvurulması gerekmektedir.

  Kafa basıncını arttıran danslardan kaçının

  Genç yetişkinlerde yüksek tansiyon beyin kanaması açısından risk oluşturmaktadır. Baloncuk olarak bilinen anevrizma ya da damar yumağı bulunan hastalarda sigara ve madde bağımlılığı beyin kanaması riskini arttırmaktadır.

  Güneş altında çok kalma, aşırı yorgunluk, kafa basıncını arttırıcı danslar ve rock konserlerinde kafa sallama gibi aktiviteler var olan bir damar yumağının ya da anevrizmanın kanamasına neden olabilmektedir.

  Bu faktörler anevrizma veya damar yumaklarının oluşmasına neden olmamakla birlikte, var olan rahatsızlığın kanamasına yol açabilmektedir.

  Tedavide cerrahi ön plana çıkıyor

  Beyin kanamasına yol açan rahatsızların tedavisinde cerrahi yöntem ön plana çıkmaktadır. Cerrahinin riskli olabildiği durumlarda Cyber Knife, Gamma Knife ve True Beam gibi cihazlarla kanamaya neden olan rahatsızlığa müdahale edilebilmektedir.

  Ayrıca, kasıktan damara girilerek kanamaya neden olan anevrizma ya da damar yumağının içine, kan akışını durduracak dolgu maddelerinin yerleştirildiği, endavasküler yöntemler de mevcuttur. Bazı durumlarda üç yöntemin kombinasyonu uygulanmaktadır. Her vakanın özelinde, radyolojik bulguların da yardımıyla hastanın hangi tedaviye daha iyi cevap vereceği belirlenmektedir.

  Hastaların sosyal hayata kısa sürede dönmesini sağlayan cerrahi yöntemler nöronavigasyon gibi ileri teknolojiler sayesinde daha güvenli yapılmaktadır.

  Beyin sağlığınızı korumak elinizde

  Beyin kanaması açısından riske yol açan faktörleri en aza indirmek mümkündür. Bu noktada kişinin hem bireysel hem de sosyal çevreye ilişkin alabileceği birtakım önlemler bulunmaktadır:

  • Günlük aktivitelerinizi iyi düzenleyin. İş saatinde iş yapmaya, uyku saatinde uyumaya özen gösterin. Biyoritminizi bozmayın.
  • Sağlıklı ve dengeli beslenin. Kolalı içecekler ile organik olmayan, işlenmiş gıdalar tüketmeyin.
  • Cep telefonu, bilgisayar gibi cihazlardan mümkün olduğunca uzak durup, çevrenizde oluşan elektromanyetik alanı azaltın.
  • Kazalara karşı önleminizi alın, kafa travmalarından korunmaya çalışın.
  • Sigara, alkol ve uyuşturucu madde kullanmayın.

  Gençlerde kalp sağlığını bozan 5 neden

  Источник: //indigodergisi.com/2016/05/beyin-kanamasi-nasil-olur-nedenleri-nelerdir-gencler-dikkat/

  Поделиться:
  Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть
  Parkinson zamanı geri alan mucize: beyin pili
  Parkinson zamanı geri alan mucize: beyin pili
  Serebrovaskuler Olay ( Serebrovasküler Hastalık) Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi
  Serebrovaskuler Olay ( Serebrovasküler Hastalık) Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi