Beyin Sağlığı İçin Aktif Bir Yaşam Şart

içerik

Sağlıklı bir beyin için altın kurallar

Beyin Sağlığı İçin Aktif Bir Yaşam Şart

Tüm vücudu kumanda eden beynimizin sağlığının anne karnından itibaren yaşam boyu koruyup geliştirilmesi büyük önem taşıyor. Tüketilen besinlerden, uyku düzenine; gün içindeki etkinliklerden, spora hatta içten bir gülümsemeye kadar birçok nokta beyin sağlığına etki ediyor.

Memorial Şişli/Ataşehir Hastaneleri Beyin Sinir ve Omurilik Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr. İlhan Elmacı, beyin dostu uygulamalar hakkında bilgi verdi.

1- Beyin gelişimi ve sağlığını destekleyen gıdaları tüketin:

Beyin gelişimi anne karnında başladığı için anne adaylarının özellikle folik asit içeriği yüksek olacak şekilde düzenli beslenmesi önem taşımaktadır. Alzheimer ve bunama riskine karşı yetişkinlerde de dikkat edilmesi gereken folik asit desteği için fasulye, bezelye, ıspanak, şalgam, limon ve portakal gibi gıdalar tüketilmelidir.

 • Muz ve kuru baklagiller: B vitamini içeren muz, kuru baklagiller, et, balık, yağsız süt, yoğurt ve yeşil yapraklı sebzelerin tüketilmesi önemlidir. Hafıza ve zeka gelişimi bakımından B vitamini önemli bir yer tutmaktadır. Aynı zamanda B vitamini yeni hücreler üretilmesine ve var olan hücrelerin yapısının korunmasına yardımcı olmaktadır.
 • Balık: Beyin fonksiyonlarının daha düzgün çalışması, hafızayı güçlendirerek daha hızlı düşünebilmek için omega 3 bakımından zengin balık belirli aralıklarla mutlaka tüketilmelidir.
 • Kaju ve yer fıstığı: Beyinde yaşlanmayla birlikte ortaya çıkan gerilemeyi yavaşlatmak için; E vitamini bakımından zengin ceviz, fındık, kaju, yer fıstığı, ay çekirdeği, susam, keten tohumu tüketilmelidir.
 • Üzüm ve çilek: Dopamin salgılanmasını sağlayan üzüm problem çözme yeteneğini artırırken, yüksek oranda antioksidan içeren çilek, yaban mersini gibi meyveler ile domates, havuç gibi sebzeler belleği geliştirerek beyni korumaktadır.

2- Türk kahvesinden vazgeçmeyin

Kültürümüzde önemli bir yeri olan Türk kahvesi, beynin çalışmasını motive eden uyarıcıların en önemlilerindendir. Kahvenin içinde bulunan ve beyinde uyarıcı görev yapan kafeinin yorgunluğu azaltıcı etkisinin yanında konsantrasyon ve uyanıklığı yükselten özelliği de bulunmaktadır.

Ara öğün gibi değerlendirilen Türk kahvesi yapılış, sunuş ve tüketimi bakımından fabrikasyon olarak nitelendirilen diğer kahvelerden farklılıklar içermektedir.

Bir ritüel eşliğinde tüketilen Türk kahvesi, yarattığı fiziksel etkilerinin yanı sıra gün içinde hoş bir mola verilmesine olanak sağlayarak beynin dinlenmiş vaziyette tekrar motive olması konusunda da etki göstermektedir.

3- Hayatınızda özel anları artırın

Türk kahvesinin tüketiminde olduğu gibi kişinin hayatında özel anlara zaman ayırması, vücudun birçok hormon salgılamasına zemin hazırlamaktadır.

Dinlenen müzik, sevilen bir arkadaşla zaman geçirilmesi, spor hatta zele tüketilen bir yemek bile mutluluk sağlayan birçok hormonun salgılanmasını harekete geçiriyor.

Beyin sağlığı için oldukça önemli olan bu hormonlar insanın duygu sistemini kontrol eden ve hafıza için hayati öneme sahip olan limbik sistemi uyararak harekete geçirmektedir.

4- Beyninize 4 mevsimi yaşatın

Gelişen teknoloji ile birlikte özellikle büyük şehirlerde büyük bir elektro manyetik çöplük oluşmaktadır. Algılamayı etkileyen elektromanyetik alan uyaran kirliliğine neden olarak beyinde aşırı yüklenmeye yol açmaktadır.

Odaklanma problemi, dikkat dağınıklığı, unutkanlık gibi birçok soruna neden olan elektromanyetik alanlar beynin dinlenmesine ve kendini yenilemesine izin vermemektedir. Beynin kendisini en fazla yenilediği zaman dilimi olan uyku anında elektro manyetik etki yapabilecek cep telefonu, televizyon gibi ürünlerin kişinin yakınında olmaması gerekmektedir.

Kaliteli bir uyku ile bir ilkbahar havasında güne başlayan beynin mevsimlere benzetilirse gün içinde 4 mevsimi de yaşaması gerekmektedir.

5- Uyku düzeniniz tarlakuşu gibi olsun

Beynin gün içinde 4 mevsimi yaşamasının yanında gece ve gündüzü de biyoritme uygun saatlerde gerçekleştirmesi önemlidir. Tarlakuşu örneğinde olduğu gibi kişi gibi erken yatıp güne erken başlandığı zaman vücudun salgıladığı steroit, melatonin gibi hormonlardan en üst seviyede faydalanmaktadır.

Erken kalkıp uygun besinlerle yapılan kahvaltının ardından salgılanan hormonlar sayesinde beyin, enerjik, algısı yüksek ne ekilirse verim alınacak bir toprak gibi güne başlamaktadır.

Doldur boşalt ritmiyle hareket eden beynin en iyi temizlendiği ve kendini yenilediği uyku saatlerini kaliteli hale getirmek hayati önem taşımaktadır.

6- Beyninizin yükünü kahkaha ile hafifletin

Dilimize yerleşen “Bir kahkaha bir kalem pirzola” deyimi aslında gerçeği yansıtmaktadır. İçten bir kahkaha beyne oksijen gitmesini kolaylaştırırken tansiyonu dengede tutulmasına ve hormonların düzenlenmesine zemin hazırlamaktadır.

Gülme esnasında, beyindeki alt kranial sinirler koordineline olarak çalışarak, endorfin salgısının yükselmesine ve pozitif uyarıcıların devreye girmesine olanak sağlamaktadır. Omurga sağlığında olduğu gibi 45 dakika çalışıp 15 dakika dinlenme esasına beyin sağlığı için de uyulması gerekmektedir.

Gün içinde gülmek, bir arkadaşla sohbet etmek veya kahve gibi ritüellerle beyindeki yükü azaltarak es verdirilmesi gerekmektedir.

7- Tek başınıza bulmaca çözdüğünüz kadar sosyal aktivitelere de ağırlık verin

Bulmaca çözmenin beyin sağlığı ve hafıza için önemli olduğu bilinmektedir. Ancak gün içinde gerçekleştirilen sosyal aktiviteler hafızaya bulmaca çözmekten çok daha iyi gelmektedir.

Kişinin tek başına oturup saatlerce bulmaca çözmesi yerine bir bulmaca çözdükten sonra sokağa çıkarak sosyal ortama girmesi, arkadaşlarıyla zaman geçirmesi veya aile ziyaretlerine gitmesi beyin sağlığı bakımından önemlidir.

8- Beyninizi sporla güçlendirin

Kalp damar, diyabet, tansiyon gibi hastalıkların kontrol altında tutulmasında önemli rol oynayan düzenli egzersiz ve spor, beyinde de olumlu etkiler yapmaktadır.

Mutluluk hormonu olarak bilinen endorfin hormonunun salgılanmasını artıran spor, insani ilişkilerde daha yapıcı hareket etmeyi sağlarken mutluluk eşiğinin yükselmesine zemin hazırlamaktadır.

Demans, Alzheimer, Parkinson gibi nörodejeneratif hastalıklardan kaçınmak için düzenli egzersizin hayatın bir parçası haline getirilmelidir. Uygun şekilde tamamlanan bir sportif aktivitenin zemininde becerikli şekilde tamamlanmış bir zihinsel aktivitenin bulunduğu unutulmamalıdır.

BAĞIRSAK BEYİN İLİŞKİSİ

Beyin sağlığı için aktif bir yaşam şart

Üsküdar Üniversitesi NPİstanbul Beyin Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahı Prof. Dr. Mustafa Bozbuğa, beyin sağlığını korumanın fiziksel, zihinsel, ruhsal ve sosyal yönden de sağlığın korunmasıyla mümkün olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Mustafa Bozbuğa “Beyin, hayata ait tüm insani değerlerin ve ilişkilerimizin, düşüncelerimizin, kararlarımızın, eylemlerimizin, davranışlarımızın, duygularımızın, sevinçlerimizin, mutluluğumuzun, hüznümüzün kaynağı olan organımızdır.

Bir anlamda bizi biz yapan organımız beyindir ya da sinir sistemidir diyebiliriz.

Dolayısıyla, insan organizmasında tüm yapılar, dokular, organlar, sistemler sağlıklı bir yaşam için önemlidir kuşkusuz ancak, beyin sağlığı, insanın varlık dünyasını anlamlandıran ve ona yön veren bir yapının işlevselliği için elzemdir ve çok dikkat edilmelidir” diye konuştu.

Beyin sağlığı için bu önerilere kulak verin

İnsanın genel olarak sağlık durumunun bir bütün olduğunu belirten Prof. Dr. Bozbuğa, beyin sağlığını korumak için günlük hayatımızda dikkat edilmesi gereken noktaları şöyle sıraladı: “Sağlıklı bir insan diyebilmek için, biyopsikososyal bir varlık olan insanın fiziksel, zihinsel, ruhsal ve sosyal yönden tam bir iyilik halinde olması beklenir, düşünülür.

Burada, beyin sağlığı elbette merkezi ve en üst derecede önem taşıyan bir konumdadır. Bu yaklaşımla bakıldığında, beyin sağlığını korumak için, kişinin fiziksel, zihinsel, ruhsal ve sosyal yönden de sağlığını koruması – sağlıklı olması gerekmektedir. Bunun için zihinsel ve fiziksel yönden aktif bir yaşam tarzı, anlam ve değerler taşıyan bir hayat öncelikli şartlardır.

Doğal ve doğru beslenme ve temiz bir çevre, toksik (= zehirli) maddelerden tütün, alkol, narkotik gibi maddelerden uzak durmak, kaliteli ve yeterli sürede uyku uyumak, stresin kontrolü, varsa hipertansyon ve diyabet gibi sistemik hastalıkların kontrol ve tedavi altına alınması, genel vücut sağlığı ve beyin sağlığı için dikkat edilmesi gereken en önemli faktörler olarak söylenebilir.”

Baş ağrıları ihmal edilmemeli

Prof. Dr. Mustafa Bozbuğa, sağlıkla ilgili her alanda önemli olduğu gibi beyin sağlığında da erken tanının önemli olduğunu söyledi. En önemli ve yaygın yakınma durumunun baş ağrısı olduğunu belirten Prof. Dr.

Mustafa Bozbuğa, “İnsan organizmasında 'homeostazis' dediğimiz, sanki Hipokrat’ın “Doğa kendini tedavi eder” söyleyişine karşılık gelen; çok iyi işleyen bir onarım, uyum, esneklik, yenilenme mekanizması vardır ve hastalıklar ya da sorunlar, en azından belli bir aşamaya kadar belirti ve bulgu vermeyebilirler veya hatta vücuttan atılabilirler – düzeltilebilirler. İnsan vücudundaki bu muazzam gücü/homeostazisi etkin tutabilmek, büyük ölçüde doğru bir yaşam biçimi sürdürmek ile olanaklıdır; ayrıca, periyodik sağlık kontrollerinin düzenli bir şekilde yapılması ve herhangi bir yakınma durumunda (en önemlisinin –ve yaygın olanının- baş ağrısı olduğu söylenebilir) gecikilmeden bir hekime başvurulması beyin sağlığı ve erken tanı bakımından değer taşımaktadır” dedi.

BEYİN YORGUNLUĞUNU ÖNLEMENİN YOLLARI

Beynimizi nasıl etkiliyoruz?

+9Kronik uykusuzluk hafızanızı zayıflatır.Kaliforniya Üniversitesi'ndeki bilim insanları uykusuzluğun Alzheimer'a sebep olduğunu kanıtladı. Tüm gece kesintisiz uyunan bir uykuda beynimiz kendisi için zararlı olan bileşikleri yok ediyor, fakat yeteri kadar uyuyup uykumuzu alamazsak bunun beyin hücrelerini tahrip eden bir etkisi oluyor.

Источник: https://hthayat.haberturk.com/saglik/haber/1059477-saglikli-beyin-nasil-olur

Sağlıklı yaşamın anahtarı düzenli beyin aktivitesinde…

Beyin Sağlığı İçin Aktif Bir Yaşam Şart

Genellikle beyinle ilgili problemlerin ancak hastalık aşamasına gelindiğinde anlaşıldığına dikkat çeken Uzm. Dr. Keriman Oğuz; ‘Felç geçirdi” veya ‘Alzheimer tanısı konuldu’ diyoruz. Ama beyin ile ilgili hastalıklar tanının konulduğu evrenin çok öncesinde başlayan süreçleri kapsıyor.

Alzheimer hastalığını düşünelim. Hasta veya yakınları 1-2 ay veya birkaç yıldır unutkanlığı var diye anlatırlar belirtileri. Alzheimer tanısı konulduğunda aslında 20-25 yıl öncesinde Alzheimer oluşturacak alt yapı gelişmeye başlamıştır. Ya da inmede felç geçiren bir hastanın beynin bir bölgesini besleyen damar tıkanır.

Aslında damar tıkanıklığının oluşabilmesi için 10-15 yıl öncesinden riskler oluşmaya başlar. Hasta felç geçirdiğinde veya Alzheimer tanısı konulduğunda süreç ilerlemiş ve genellikle hastalar ileri yaşta olurlar.

Ama aslında erişkin yaşlardan itibaren 20-25 yıllık bir süreçte var olan bu hastalıklar için zemin hazırlanmıştır’ açıklamasında bulundu.

Düzenli egzersiz ‘beyni güçlendiriyor’

Peki, o zaman biz bu hastalıkların başlangıcını nasıl yakalayabiliriz? Durdurabilmek veya yavaşlatabilmek mümkün mü? Riskleri azaltabilir miyiz? gibi sorular akla gelmeye başlar.  Beyin sağlığını tehdit eden risk faktörlerini bilip alınması gereken önlemleri hayatımıza uyguladığımızda bu riskleri önemli ölçüde azaltmış oluruz.

Egzersiz sadece vücudunuz değil; beyninizin de ihtiyacı vardır:

Araştırmalar, günde 10-15 dakikalık egzersizin beyin gücünü %30 oranında artırdığını gösteriyor. Egzersizle birlikte tüm vücutta kan dolaşımı arttığı için, beyne giden kan miktarı da artar.

Böylece beyinde nöronlar arası iletişim artar ve hafıza güçlenir.

Egzersiz yanında daha az araç kullanmak, kısa mesafeli yerlere araçla değil yürüyerek gitmek, asansör yerine merdiven kullanmak gibi günlük hayatta mümkün olduğunca aktif olmaya çalışmak yarar sağlayabilir.

İyi bir hafızanın sırrı su içmekte saklı!

Hafızanızı zinde tutmanın en basit ve sağlıklı yolu günde 2-3 litre su içmekten geçer.

Bilgisayar veya telefonun nasıl bir kapasitesi varsa beynimizin de bir kapasitesi mevcut.

Nasıl bu cihazların kapasitesi dolup zaman zaman yeterli alan yok uyarısıyla karşılaşıyorsanız beyninizin de zaman zaman dinlendirilmeye gereksiz şeylerle doldurulmamaya ihtiyacı olduğunu unutmayın.

Bunu dikkate almazsanız artık yeni bilgiler öğrenemez ve gereksiz bilgilerle dolu bir beyinden iyi bir performans bekleyemezsiniz.

Kaliteli uyku bedeninizin yanı sıra beyninizi de dinlendirir.

Herkes aynı miktarda uykuya ihtiyaç duymaz. Ama her gün yeterli uykuyu almak nöronların daha etkili çalışmasını sağlar. Bu da hafızamızı güçlendirir.

Beyin yorgunluğunu önlemenin yolları var mı? Faydalı yöntemler ve öneriler

Doğada bulunan bazı vitamin ve mineraller beyniniz için hayati önem taşır. Özellikle folik asit, B6 ve B12 vitaminleri demansa neden olan bazı proteinlerin daha düşük seviyelerde kalmalarını sağlar. Ama bunları hap tarzında almaktan ziyade doğal gıdalardan almak daha önemlidir. Yapay tatlandırıcı içermeyen gıdalar tüketenlerde IQ oranının daha yüksek olduğunu gösteren çalışmalar var.

Teknoloji her zaman yararlı olmayabilir.

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte yaşamımızı kolaylaştırmak amacıyla cep telefonu, bilgisayar, televizyon, elektrikli ev aletleri, kablosuz iletişim sistemleri hayatımıza girmiştir.

Bu aletlerin yaydığı elektromanyetik alanın biyokimyasal ve fizyolojik olarak birçok hücrenin işleyişini olumsuz yönde etkilediği gösterilmiştir.

Cep telefonu kullanımının artışı ile kanser, baş ağrısı ve hafıza kayıplarının artış gösterdiğiyle ilgili çalışmalar mevcuttur. Cep telefonu ve elektrikli aletlerden vazgeçmek mümkün olmasa da bazı önlemlerle riskler azaltabilir.

Uzun süreli cep telefonu görüşmelerinden kaçınmak, gece uyumadan önce cep telefonunu kapatmak çözüm olabilir. Yine mutfakta elektrikli aletlerin yaptığı işlerin bir bölümünü onları kullanmadan yapmak riski azaltmada yardımcı olabilir.

Çok yönlü olmak aynı anda birçok işi yapmaya kalkışmak anlamına gelmez!

Günümüzde teknolojinin etkisiyle insanlar araba kullanırken, yürürken, işte, toplantıda arkadaşları ile sohbet ederken sosyal medyaya giriyor, maillerini kontrol ediyor. Bunlar hatayı beraberinde getirir.

Kişinin dikkati dağılarak konsantrasyon ve hafıza problemleri oluşur. Bu nedenle sadece yapacağınız işe konsantre olun.

Arkadaşlarınızla sohbet ederken, iş yaparken, araba kullanırken, yürürken telefon ve diğer iletişim araçlarından uzak durun.

Elinizdeki işi bitirmeden yenisine başlamayın!

Bir kitabı okumaya başladığınızda onu bitirmeden bir başka kitabı okumaya başlamayın. Hangi kitabı okuyorsun dediğimizde 3-4 tane kitap adı sayanları görmüşsünüzdür, hepsi yarım kalmış, başlanmış ama bitirilmemiş. İşte bu durumda yine beyinde konsantrasyon ve hafıza problemleri görmeye başlarız.

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/saglikli-yasamin-anahtari-duezenli-beyin-aktivitesinde/

Beyin Sağlığınızı Korumak Ve Geliştirmek Elinizde

Beyin Sağlığı İçin Aktif Bir Yaşam Şart
Prof. Dr. Türker ŞAHİNER
Nöroloji
Memorial Şişli Hastanesi

İlerleyen yaşla birlikte artan unutkanlık şikayetleri, bazen yoğun iş temposuna bazen de hayatın rutin akışına bağlanarak önemsenmeyebiliyor.

Ancak beyin sağlığının korunması sağlıklı bir yaşam için en önemli konuların başında geldiği için, unutkanlık şikayetlerinin ciddiye alınarak uzman kontrolünde gerekli tedbirlerin alınması gerekiyor. Memorial Şişli Hastanesi Nöroloji Bölümü’nden Prof. Dr.

Türker Şahiner, Türkiye’de ilk kez uygulanan “Beyin Sağlığı Koruma Programı” hakkında bilgi verdi.   

Unutkanlık her yaşta yaşanabilir  

Hayat boyu karşılaşılan zihinsel ve psikolojik sorunlar, beyin sağlığını tehdit eden etkenler sonucu ortaya çıkmaktadır ve görülme sıklığı gün geçtikçe artmaktadır. Beyin fonksiyonlarının beklenen performansı verememesi, kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Unutkanlık, her yaşta en sık rastlanan bilişsel yakınma olarak karşımıza çıkmaktadır.

 İnsan bedensel veya ruhsal bir şikayeti olduğunda; bu durumun başlangıcını, yerini, şiddetini, bedeninde yarattığı değişimleri ve daha birçok özelliğini çok detaylı bir şekilde doktora anlatabilmektedir. Fakat unutkanlık yakınması olan kişinin durumunu anlatması kolay değildir.

 Çoğu kez sinsice başlayan unutkanlığın kişide ve çevresinde yarattığı etkileri, yaşamın doğal seyrinden ayırt etmek güçtür. Her gün, herkes unutkanlık yaşayabilir fakat bu unutkanlıklar hangi noktadan sonra tıbbi bir anlam taşır sorusuna yanıt vermek zordur. Beynin doğal bir işlevi olan unutkanlık, çoğu zaman bir hastalık habercisi değildir.

 Bu nedenle unutkanlık şikayetlerinin uzman kişiler tarafından doğru değerlendirilmesi çok önemlidir.

Zihinsel kapasiteniz ölçülebiliyor

Zihinsel kapasitenin durumu birtakım zihinsel testler aracılığıyla ölçülebilmektedir. Bu testlerde dikkat edilmesi gereken nokta; kişilerin kültür, dil ve eğitiminden etkilenmeden, herkese uygulanabilir testlerin tercih edilmesidir.

 Uygulanacak testlerin zaman içinde ortaya çıkan değişikliklere duyarlı olması da önem taşımaktadır. Dijital ortamda değerlendirme sağlayan en duyarlı testlerden biri de “Cambridge Cognition” CANTAB testidir.

Elde edilen veriler kişinin zihinsel kapasitesinin EKG’si veya tansiyon değeri olarak tanımlanabilmektedir. 

Unutkanlığınızı kontrol altına alabilirsiniz

Zihinsel kapasitenin ölçülmesi, beyin sağlığı ile ilgili sorunları erken dönemde saptayıp tedavi etmenin dışında;

 • Çevresel ve biyolojik etkilerin zaman içinde beyin sağlığı üzerinde ortaya çıkardığı etkilerin anlaşılmasını
 • Beyin sağlığını arttıracak girişimlerin belirlenebilmesini
 • Etkin ve güvenli ilaç tedavilerinin yapılabilmesini
 • Hastalık anlamı taşımayan belirtileri saptayarak gereksiz kaygının da ortadan kaldırılmasını sağlayabilmektedir.

Duygularınızı ve hatıralarınızı unutmadan keyifli bir yaşam sürmek için… 

Hipertansiyon, diyabet, kolesterol, yanlış diyet, obezite ve hareketsiz yaşam gibi kalp ve damar sağlığını tehdit eden riskler, beyin sağlığını da yakından ilgilendirmektedir. Hayatındaki bu yanlışları düzeltmeyen bireyleri ileriki dönemlerde inme ve bunama riskinin beklediği unutulmamalıdır.

Düşünceler, öğrenilenler, duygular ve hatıraların unutulmadığı keyifli bir yaşam sürmek için beyin sağlığı ihmal edilmemelidir. İlerleyen yaşlarda kişiye eşlik edecek sağlıklı bir beyin için beyin check-up’ı büyük önem taşımaktadır.

Bu sayede hem beyin sağlığı kontrol edilmekte hem de korunup geliştirilebilmektedir. 

Beyin sağlığınızı korumak için bunlara dikkat edin

 • Sigarayı bırakmak, alkol tüketimini azaltmak
 • Düzenli fiziksel aktivite yapmak
 • Kan basıncı, kalp ritmi, kan şekeri ve kolesterol kontrolü ile bunların tıbbi kılavuzlara göre hayat boyu tedavilerini sürdürmek
 • Beyin sağlığını destekleyecek beslenme tarzı, Akdeniz diyeti uygulamak
 • İdeal kiloyu korumak
 • Sağlıklı bir uyku düzeni sağlamak
 • Stres ve depresyonu kontrol altında tutmak 
 • Bazı genetik özelliklere dikkat etmek beyin sağlığı için önemlidir.

Huzurlu bir yaşam düşüncesi ile aktif hayattan uzaklaşmayın

Beyin sessizlik ve sakinlikten hoşlanan bir organ değildir. Güzel bir emeklilik çoğunlukla torunlarla zaman geçirmek, televizyon karşısında sevilen dizileri seyretmek, şehir hayatından uzaklaşmak gibi sessiz sakin yaşama geçiş kapısının aralandığı bir hayat evresi olarak algılanmaktadır.

 Ancak bu isteklere rağmen beyin sağlığı için fiziksel ve zihinsel aktivitelerden uzak durulmamalıdır. Uğraşlara zaman ayrılan, yeni şeyler öğrenilen, yeni beceriler kazanılan, yeni yerler görülen, yeni insanlarla tanışılan ve yeni bağların kurulduğu aktif bir hayatın seçilmesi gerekmektedir.

Bu tür bir hayat tarzı bellek, düşünce ve hayal dünyasının sağlıklı olarak devam ettirilmesini sağlamaktadır. 

Güncellenme Tarihi: 01 Ağustos 2017Yayınlanma Tarihi: 18 Nisan 2016

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/beyin-sagliginizi-korumak-ve-gelistirmek-elinizde/

CogniFit

Beyin Sağlığı İçin Aktif Bir Yaşam Şart

CogniFit, bilişsel becerileri tam olarak ölçmek ve eğitmek için bilimsel olarak doğrulanmış görevler sunar.

Bugün Katıl

CogniFit Beyin Antrenörü

Günlük yaşantınız için bilişsel beyin antrenmanı

Bilişsel fonksiyon ve becerilerinizi ölçen etkili zihin oyunları. CogniFit özel ihtiyaçlarınıza uyum sağlayan bir beyin antrenman programıdır.

Bugün Katıl

Sonraki beyin antrenmanı oturumun

Şimdi antrenman yap

Bişilsel Alanlar

Bilişsel gelişiminiz

Oturumlar

CogniFit Doktorlar

Hastalarınız için bilişsel değerlendirme ve rehabilitasyon

CogniFit, hastanızın bilişsel sağlığını ölçecek ve en zayıf bilişsel becerilerini ve beyin esnekliğini geliştirecek hassas bir araç sunuyor.

Bugün Katıl Şimdi satın al

Hasta #141

Cate Brown

catebrown@mail.com

59 yaşında

İşitsel Kısa Süreli bellek

Yeni bir antrenman düzenle

Özel Antrenman

Oturum süresi

15 dak.

Kişiselleştirilmiş Antrenman

CogniFit Aile

Ailenizin bilişsel becerilerini ve nöroplastisitesini değerlendirip geliştirin

CogniFit, ailenizin konsantrasyon, bellek ve dikkat gibi bilişsel becerilerini değerlendirip çalıştıracak bir platform sunuyor

Bugün Katıl Şimdi satın al

Aile üyelerin

Bişilsel Alanlar

Bilişsel Gelişim

Ortalama

John

John More için Antrenman

Selam John

Öğretmenin sana yeni bir antrenman oturumu gönderdi

Disleksi

Şimdi antrenman yap

CogniFit Okullar

Öğrencinizin bilişsel becerilerini ve nöroplastisitesini değerlendirip geliştirin.

Bişilsel eksiklikleri olan öğrencileri eğlenceli beyin agzersizleri ve antrenman programlarını kullanarak kolayca tespit edin ve konsantrasyon, disleksi, diskalkuli, vb. için tedavi araçlarıyla iyileşmelerine yardımcı olun.

Bugün Katıl Şimdi satın al

Öğrenci #231

Paul Perkins

DaVinci High School

12 yaşında | Sağlak

DaVinci High School

Öğrenciler: 357

Görsel Kısa Süreli Bellek

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu Tedavisi

Bilişsel Beceriler

Bu antrenman oturumunu Paul Perkins kişsine gönder

Güçlü Yönler

CogniFit Araştırma

Beyin antrenmanı ve bilişsel egzersizlerinin etkileri üzerine yoğunlaşarak deneysel çalışmalar yürütün.

Özellikle araştırmacılar için tasarlanmış bilişsel ölçüm ve analiz araçları. Profesyonel beyin antremanı ve nöropsikolojik değerlendirme platformu araştırmacılara bilişsel analizin çok önemli olduğu çalışmaları yürütmelerinde yardımcı olması için yaratılmıştır.

Bugün Katıl Şimdi satın al

Darwin Science Institute

Katılımcılar: 135

Gruplar: 24

Bellek Testi

Kontrol Grubu

Yeni Grup Oluştur

İsim

Grup Türü

Kontrol Grubu

Normal Grup

Ayarlar: Manual

Daniel Foster

Bellek Testi

Kontrol Grubu

0

Kişiselleştirilmiş Antrenman

2

Antreman oturumları arasında geçen süre(saat olarak)

Genel Bilişsel değerlendirme

Gönder

Bilişsel Beceriler

Bilişsel Gelişim

Skor (0-800)

Bilişsel gelişiminiz

Ortalama

Sen

Oturumlar

Her bir nöropsikolojik değerlendirme dizisi belli bilişsel becerilerdeki farklı bozulmaları teşhis etmeye yöneliktir. Aşağıdaki bilişsel testler doktorların, her bir hastanın tedavi ve rehabilitasyon sürecini tasarlamasına ve izlemesine olanak tanır.*

Mevcut değerlendirmeler

 • Genel Bilişsel Değerlendirme Genel bilişsel değerlendirme, patoloji sahibi olan ya da olmayan tüm kullanıcıların bilişsel profilini değerlendirmek için tasarlanmış nöropsikolojik testlerden oluşan eksiksiz bir dizidir. Kullanıcıya olası bilişsel eksikleri belirleme ve olası bilişsel bozulmaları teşhis etme imkanı tanır.

  Değerlendirme toplamda 21 bilişsel beceriyi ölçen 22 görevden oluşur.

  Bu beceriler şunlardır: İşler bellek, kısa-süreli bellek, adlandırma, görsel bellek, kısa süreli işitsel bellek, bağlamsal bellek, bölünmüş dikkat, odaklanma, ketleme, güncelleme, uzaysal algı, görüş alanı, farkına varma, görsel tarama, görsel algı,tahmin, el-göz koordinasyonu, tepki verme süresi, işlem hızı, planlama, ve yön değiştirme.

 • Depresyon Bilişsel Testi Depresyon Bilişsel Değerlendirmesi, olası depresyon belirtilerini tespit etmek için eksiksiz bir testler dizidir.

  Hastanın bilişsel seviyesinin etraflıca değerlendirilmesine olanak tanıyan bu araç sayesinde uzman kişi olası bir depresyon bozukluğunu onaylayabilir ya da ekarte edebilir.

  Toplam 10 görev 12 farklı bilişsel beceriyi ölçer: Kısa-süreli bellek, işler bellek, uzaysal algı, odaklanma, güncelleme, ketleme, el-göz koordinasyonu, tepki verme süresi, planlama, işlem hızı, yön değiştirme.

 • Parkinson Hastalığı Bilişsel Değerlendirmesi Parkinson Hastalığı Bilişsel Değerlendirmesi sayesinde kullanıcı bilişsel seviyesinin tam bir bilişsel taramasına sahip olabilir.

  Bu değerlendirme sayesinde kullanıcı Parkinson hastalığıyla alakalı bilişsel becerilerini ölçebilir. Test, toplamda 11 bilişsel beceriyi ölçen 13 görevden oluşur.

  Bu değerlendirmede ölçülen bilişsel beceriler: İşler bellek, bağlamsal bellek, kısa-süreli bellek, odaklanma, güncelleme, bölünmüş dikkat, görsel algı, tahmin, tepki verme süresi, planlama ve işlem hızı.

Tüm programlarımız dünyanın her yerinden değişik topluluklar, okullar ve üniversitelerce bilimsel olarak onaylanmıştır.

Bilimsel temelli beyin antreman programı metodolojimiz, belli bilişsel becerileri ve bunların nörolojik patolojilerle nasıl ilişkilendiklerini doğru bir şekilde ölçme, çalıştırma ve izlemek için uygundur.

 • Kişiselleştirilmiş Antrenman Kişiselleştirilmiş Antrenman

 • 55 yaş ve üzeri 55 yaş ve Üzeri için Beyin Antrenmanı

 • Araba Sürme Odağı Araba Sürüş Beyin Antrenmanı

 • Bellek Bellek için antrenman

 • Depresyon Depresyon Beyin Antrenmanı

 • Felç Felç Sonrası İyileşme için Antrenman

 • Fibromiyalji Fibromiyalji hastaları için özel eğitim

 • Kemoterapi Kemoterapi etkileri için antrenman

 • Konsantrasyon Konsantrasyon Beyin Antrenmanı

 • Parkinson Parkinson Hastalığı olan kişiler için özel eğitim

 • Spor koordinasyon Spor Koordinasyonu Beyin Antrenmanı

 • Uzaysal algı Uzaysal Algı Beyin Antrenmanı

 • Zihinsel aritmetik Zihinsel Aritmetik Beyin Antrenmanı

 • Zihinsel planlama Zihinsel Planlama Beyin Antrenmanı

 • İnsomni(Uykusuzluk) İnsomnia Beyin Antrenmanı

 • Kişiselleştirilmiş Antrenman Kişiselleştirilmiş Antrenman

 • Bellek Bellek için antrenman

 • DEHB DEB/DEHB Beyin Antrenmanı

 • Diskalkuli Diskalkuli Beyin Antrenmanı

 • Disleksi Disleksi için antrenman

 • Konsantrasyon Konsantrasyon Beyin Antrenmanı

 • LYGS Standart Sınav Beyin Antrenmanı

 • Spor koordinasyon Spor Koordinasyonu Beyin Antrenmanı

 • Uzaysal algı Uzaysal Algı Beyin Antrenmanı

 • Zihinsel aritmetik Zihinsel Aritmetik Beyin Antrenmanı

 • Zihinsel planlama Zihinsel Planlama Beyin Antrenmanı

 • İnsomni(Uykusuzluk) İnsomnia Beyin Antrenmanı

Dünya çapında bir milyondan fazla kullanıcı ve şirket CogniFit nöropsikolojik değerlendirme ve beyin antrenman programına güvenmektedir.

 • App Store
 • Play Store

Lütfen e-posta adresini gir

Источник: https://www.cognifit.com/tr

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть