Beyin Tümörleri Tedavisinde Gamma Knife

Beyin tümörüne neştersiz çözüm

Beyin Tümörleri Tedavisinde Gamma Knife

Beyindeki tümörleri radyasyon ışınları ile yok eden 'Gamma Knife' tedavisi hastalara bıçak altına yatmadan tedavi olma imkanı sunuyor. Türkiye'de 8 hastanede bulunan 'Gamma Knife' cihazı ile tedavi yöntemi, sağlıklı dokulara zarar vermeden uygulanıyor. Game Knife tedavi yöntemi ile hastalar aynı gün içinde tedavi edilerek hastaneden taburcu oluyor.

Bezmialem Vakıf Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.

Saffet Tüzgen, 3 aydır Bezmialem Vakıf Üniversitesi Hastanesi'nde uygulanan yöntem hakkında şu açıklamalarda bulundu 'Gamma Knife, farklı odaklardan gelen kobalt ışınların aynı noktada toplanması sonucu beyindeki ulaşılamayan lezyonları radyoterapi (ışın tedavisi) ile tedavi etmesi yöntemidir. En önemli özelliği, cerrahların ulaşamadığı noktalar, ulaştığı halde tamamını çıkaramadığı tümörler, tümör dışı damar yumakları, dayanılmaz yüz ağrıları gibi farklı fonksiyonel hastalıkların da tedavisinde kullanılmasıdır.'

HANGİ HASTALAR TEDAVİDEN YARARLANABİLİR?

Hastaların şikayetleri doğrultusunda bir yol çizdiklerini ifade eden Prof. Dr.

Saffet Tüzgen, 'Bu tedavi yöntemini, ulaşılamayan, birden fazla ve beynin farklı yerlerinde bulunan, çok derine yerleşmiş tümörlerde, kanamaya sebep olan damar yumakları, cerrahi olarak çıkartılamayan, yaklaşılamayan, cerrahinin daha ağır komplikasyonlarla seyredebileceğini tahmin ettiğimiz durumlarda uyguluyoruz.

Hastanın genel anestezi altında saatlerce bu tedaviyi kaldıramayacağı vakalarda ya da hastanın cerrahiyi reddetmesi durumunda da 'Gamma Knife' tedavisi uygulanıyor' diye konuştu.

Hastaların şikayetlerinin hastalığın yerleştiği yere göre değişiklik göstereceğini vurgulayan Prof. Dr.

Saffet Tüzgen, 'Hasta, bazen basit bir yüz ağrısı, sara nöbeti ya da felçle gelebilir. Klinik durumundan ziyade hastanın muayenesi ve sonunda yaptığımız emar başta olmak üzere diğer görüntüleme yöntemleri ile tayin ederek tedaviye karar veririz' dedi.

'TEDAVİ ÖNCESİ ÖZEL BİR PLANLAMA UYGULANIYOR'

Gamma Knife tedavisi için başvuran hastalara öncelikle fizik muayenesi uygulanarak radyolojik görüntüleri inceleniyor. İşlemin bilgisayar sisteminde gerçekleştiğini söyleyen Prof. Dr. Tüzgen, 'İşlem hastaya uygulanmadan önce hastanın filmleri üzerinden ve 3 boyutlu olarak bilgisayar sisteminde verilecek dozlar, ışınların süresi, miktarı, dozajı ile beraber hesaplanıyor.

Hesaplanan bu veriler makineye kaydediliyor. Hasta cihazın içeresindeyken bilgisayar sisteminden farklı düğmeler vasıtasıyla farklı odaklardan ışın vererek aynı noktaya düşürülüyor. Tedavi bu ışınlar ile gerçekleşiyor' ifadelerini kullandı.

Tedavi öncesi hasta için bir plan uygulandığını belirten Prof. Dr. Tüzgen, 'İşin zor ve önemli tarafı tedavi öncesi yapılan planlamadır.

Hekimlik bu noktada devreye giriyor. Doğru bir planlama ile diğer radyoterapi türlerine göre radyoterapinin yan etkisi en aza indirgenmekte, hatta sıfırlanabilmektedir. Yani sağlam beyin dokuları radyasyona maruz bırakılmadığından hiçbir zaman 'Gamma Knife' tedavisi ile zarar görmemektedir.

Bütün tümörlerin etkili tedavi alabilmesi için tümörün tamamında çok yüksek dozlara çıkılabilmektedir' dedi.

'GAMA KNİFE' TEDAVİSİ SSK TARAFINDAN KARŞILANIYOR

Hastalardan herhangi bir tedavi maliyet farkı almaksızın tedaviyi gerçekleştirdiklerinin altını çizen Tüzgen, 'Gamma Knife' tedavisinin maliyeti oldukça yüksektir.

Ancak, hükümet tarafında genel sağlık sigortası uygulanmaya başlandıktan sonra bütün hastalar için bu tedavi yöntemi uygulanabilir hale gelmiştir.

Bizim üniversitemizde hastalardan herhangi bir fark alınmaksızın baştan sona planlamasından tedavi bitimine kadar, sadece sigortanın ödediği ile bu işlemi bütün hastalarımız yaptırabilmektedir' ifadelerini kullandı.

'YURTDIŞINDAN ÇOK SAYIDA TALEP VAR'

Gamma Knife tedavisinden yararlanmak isteyen hastaların her geçen gün arttığını belirten Tüzgen yurtdışından da tedaviye talep olduğunu ifade etti. Tüzgen sözlerine şöyle devam etti 'Hastaların sayısı her geçen gün artmaktadır. Ancak, hastaların bize doğrudan müracaatı söz konusu olmayabilir.

Türkiye'nin her yerindeki beyin cerrahları, nörologlar veya tümörlerle uğraşan diğer arkadaşlarımız hastaları bize göndermektedir. Biz de ilk plan olarak öncelikle hastanın ameliyat olup olamayacağına bakarız. Eğer cerrahi mümkün değilse bu işi uygulamaktayız.

Ancak pek çok tümör cinsi de cerrahi uygulanmasına rağmen tamamı çıkarılamamışsa kalan parçalarının daha güzel tedavi edilebilmesi ve imkan varsa yerinde kurutulabilmesi için de Gama Knife uygulanmaktadır. Türkiye'de Tıp, özellikle Beyin Cerrahisi çok önemli noktalara geldi.

Balkan ülkelerinden, Üsküp'ten, Kosova'dan hatta Arnavutluk'tan hastalar bize ulaşıp sağlık hizmeti almak istiyorlar. Diğer taraftan Trakya bölgemizden, Kafkaslardan, Irak, İran, Suriye gibi komşu ülkelerden bize çok sayıda hasta müracaat etmektedir.'

GÜNÜN EN ÖNEMLİ MANŞETLERİ İÇİN TIKLAYIN BUGÜN NELER OLDU

Источник: https://www.sabah.com.tr/saglik/2014/11/06/beyin-tumorune-nestersiz-cozum

Beyin tümörüne karşı devrim niteliğinde tedavi: Gamma Işınları

Beyin Tümörleri Tedavisinde Gamma Knife

Beynin ‘beyinleri’ İstanbul’da gerçekleştirilen 3. Acıbadem Gamma Knife (Gamma Işınları) Sempozyumu’nda buluştu…

Türkiye’den ve farklı ülkelerden gelen uzmanlar başta Gamma Knife olmak üzere beyin hastalıklarının ve tümörlerinin tedavisinde devrim yaratan yöntemleri konuştu.

Dünya Nörolojik Cerrahi Akademisi’nin ilk Türk Başkanı olan ve Türkiye’yi Gamma Knife teknolojisiyle 20 yıl önce tanıştıran Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr.

Necmettin Pamir, zirvenin açılışında yaptığı konuşmada, ülkemizin bu tedavide son derece başarılı olduğunu vurgulayarak bugüne dek 1 milyonu aşkın hastanın Gamma Knife ile tedavi edildiğini söyledi.

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Koray Özduman “Gamma Knife teknolojisinin beyin cerrahisinin vazgeçilmez, olmazsa olmaz yöntemi” derken; büyük çaplı beyin tümörleri ve beyin metastazları konusunda çalışmalarıyla tanınıyor.

Cleveland Clinic Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr.

Lilyana Angelov da konuşmasında kötü huylu beyin tümörlerinin tedavisinde bu yöntemin altın standart haline geldiğini belirterek, hastaların bu tedaviyi kolaylıkla tolere ettiğinin ve hastanın yaşam kalitesinin kötü yönde etkilenmediğinin altını çizdi.

Bilim insanları yıllardır büyük bir uğraşıyla beynin sırlarını ortaya koymaya çalışıyor, sayısız bilimsel çalışmalar son hızla devam ediyor.

Buna karşın hala bilinmeyenlerle dolu, incelenmesi ve anlaşılması güç, nakli mümkün olmayan beyin; insan vücudunun en özgün ve komp organı.

Beyin dokusunun birçok hastalığı içinde ise en karmaşık, en zorlu düşman, kanser ve tümörler! Bu tümörlerin karmaşıklığını sadece sayılarından bile anlamak mümkün; zira 120’den fazla beyin tümörü olduğu biliniyor.

Bu tümörler, teknolojik bir yöntem olan Gamma Knife ile milimetrik olarak odaklanmış gamma ışınları verilerek tedavi edilebiliyor.

Acıbadem Sağlık Grubu, ‘beynin beyinleri’ni İstanbul’da bir araya getirdi. Geleneksel hale getirilen ve bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen Acıbadem Gamma Knife Sempozyumu’nda, çeşitli üniversitelerden uzmanlar ile gün boyu gizemli ve en karmaşık organımızın tedavisindeki son yenilikler değerlendirildi.

Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi’nin katkılarıyla yurt içi ve yurt dışından bilim adamları ve akademisyenlerin katılımıyla gerçekleştirilen zirveye; Acıbadem Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanları Prof. Dr. Necmettin Pamir, Prof. Dr. Koray Özduman, Prof. Dr. Meriç Şengöz, Prof. Dr.

Ufuk Abacıoğlu’nun yanı sıra Cleveland Clinic’ten Prof. Dr.

Lilyana Angelov, İngiltere’den Medikal Fizik Uzmanı Alexis Dimitriadis, Koç Üniversitesi, Medipol Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Başkent Üniversitesi, Bezmialem Üniversitesi, Memorial Hastanesi ve Pamukkale Üniversitesi’nden beyin cerrahisine emek vermiş çok sayıda uzman katıldı.

Sempozyumun açılışında konuşan Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Necmettin Pamir, Türkiye’nin beyin cerrahisinde önemli bir yere ulaştığını vurguladı.

Prof. Dr. Necmettin Pamir: “Beyin cerrahisinde dünya ile başa başız”

Beyin tümörlerinden beyinde damar yumağına dek birçok beyin hastalıklarında bıçaksız ve kansız tedavi imkanı sağlayan Gamma Knife teknolojisi ile Türkiye ilk kez 1997 yılında Marmara Üniversitesi’nde tanıştı. Dünyada yarım asırdır kullanılan radyocerrahide bu altın standardı 20 yıl önce Türkiye’ye getiren ise Prof. Dr.

Necmettin Pamir oldu. Prof. Dr. Necmettin Pamir toplantının açılışında yaptığı konuşmada; dünyada 50 yıldır kullanılan Gamma Knife’ın tarihçesinin kısa bir özetini yaptı. Gamma Knife’ın Türkiye için çok büyük kazanım olduğunu belirten Prof. Dr. Necmettin Pamir “Gamma Knife benim kalbimde ve beynimde özel yeri olan konudur.

Dünyada bugüne dek 1 milyonun üzerinde hastaya uygulama yapıldı. Ülkemiz beyin hastalıkları tedavisinde ve Gamma Knife yönteminde bu konuda dünya ile başabaş gidiyor. Beyin cerrahisi açısından Türkiye dünyada çok saygın bir yerdedir” dedi.

Gamma Knife yöntemi sayesinde ameliyata gerek olmadığını, enfeksiyon, kanama riski bulunmadığını ve iyileşme sürecinin kısa sürede gerçekleşerek hastanın aynı gün taburcu olduğunu, günlük yaşantısına döndüğünü vurgulayan Prof. Dr. Necmettin Pamir “Gamma Knife elimizde çok ciddi bir enstrümandır. Türkiye’de 10 tane Gamma Knife merkezi var.

Araştırmalar Gamma Knife yapılan tümörlerde çok başarılı sonuçlar olduğunu ortaya koyuyor” dedi.

Prof. Dr. Koray Özduman: “Gamma Knife teknolojisi de hızla gelişiyor”

Sempozyumun açılışında konuşan Acıbadem Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr.

Koray Özduman, Gamma Knife teknolojisinin beyin cerrahisinin vazgeçilmez, olmazsa olmaz yöntemi olduğunu vurgulayarak “Gamma Knife gibi teknolojiler sayesinde hastaların tedavilerini daha etkin, daha az yan etkiyle, hasta için daha rahat olacak şekilde yapabiliyoruz.

Gamma Knife teknolojisi de hızla gelişiyor, daha kolay, daha etkin, daha başarılı bir hale geliyor. Elimizde çok sayıda etkin teknoloji olması da hasta için en uygun olacak tedaviyi seçebilmemize imkan tanıyor.

Tümörler ve beyindeki damar yumakları tedavisinin yanı sıra birçok beyin hastalığında kullanılıyor. Çok rahat uygulanan bir tedavi yöntemi. Geleneksel hale getirdiğimiz ve bu yıl 3.

kez gerçekleştirdiğimiz Acıbadem Gamma Knife Zirvesi’nde Gamma Knife’ın geldiği noktayı yurt içi ve yurt dışından gelen, bu işe emek vermiş uzmanlarla, akademisyenlerle değerlendirmek çok önemli faydalar sağlayacak.

Gamma Knife teknolojisinde çok büyük yenilikleri, heyecan verici gelişmeleri konuşmak için çok önemli bir fırsat oldu” diye konuştu.

Prof. Dr. Lilyana Angelov: “Kanseri rahat geçirilen kronik bir hastalığa çevireceğiz!”

Özellikle kötü huylu beyin tümörleri konusunda tedavi yaklaşımlarıyla bilinen bir beyin cerrahı olan Cleveland Clinic’den Prof. Dr. Lilyana Angelov; Gamma Knife’ın 21.

Yüzyılda standart bir tedavi haline geldiğini belirterek “1 günlük ayakta tedavide hastalar çok etkili tedavi oluyorlar, kendilerini çok iyi hissediyorlar. Öyle ki bazı hastalarımla Gamma Knife tedavisi sonrası aynı gün beraber akşam yemeğine gidiyoruz.

Yani kendilerini o kadar iyi hissediyorlar” dedi. Prof. Angelov sözlerine şöyle devam etti: “Eskiden vücudun başka yerinden beyne atlamış yani metastaz yapmış kanser hastalarında standart tedavi yöntemi bütün beyne ışın tedavisi verilmesiydi.

Tabi bu durumda tümöre ulaştırdığımız ışın yeterli olmuyordu ve beyindeki tümörlerin tedavisi konusunda etkinliğimiz düşüktü. Ayrıca işin yine kötü tarafı sağlıklı dokulara da ışın veriliyordu.

Hastaların zaman içinde hafıza, algı gibi zihin melekelerinde gerilemeler oluyordu ve yaşam kaliteleri çok ciddi ölçüde bozuluyordu. Fakat günümüzde Gamma Knife teknolojisi ile tedavi, ele giydirilen eldiven gibi tam terzi işi hazırlanmış şekilde veriliyor.

Böylece hastalarda saç dökülmesi olmadan görebildiğimiz tüm odakları ortadan kaldırabilme şansımız oluyor. Tedaviyi tekrarlayabiliyoruz.

Uzun dönem içinde etkinliğimiz de çok yüksek olduğu için hastanın beyne bağlı problemler açısından hayat kaliteleri eskisiyle kıyas kabul etmeyecek şekilde iyileşiyor.”

Hastaların multidisipliner yaklaşımı olan merkezlerde tedavi olmalarının çok önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Lilyana Angelov “Amacımız beyin tümörlerini de kronik duruma dönüştürmek, hastaların bu durumla dolu dolu uzun seneler yaşamalarını sağlamak” dedi.

Prof. Dr. Meriç Şengöz: “Gamma Knife radyocerrahide altın standart”

Gamma Knife teknolojisinin radyocerrahinin ‘altın standardı’ olduğunu vurgulayan Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Prof. Dr. Meriç Şengöz de “Türkiye’de radyasyon onkolojisinde çok önemli yer kapsıyoruz. Avrupa’nın en büyük kanser merkezlerinden biriyiz. Gamma Knife teknolojisiyle hem yurt içinden hem yurt dışından binlerce hastayı sağlığına kavuşturmayı başardık” diye konuştu.

Kötü huylu beyin tümörlerinde hangi hastaya nasıl bir tedavi modeli uygulanacağı kararının kritik öneme sahip olduğunu, Gamma Knife’ın yaşam süresini ve yaşam kalitesini artırmada çok önemli bir rol oynadığını vurgulayan Prof.

Dr. Meriç Şengöz “Sınırlı yere yoğun radyasyon vermek şeklindeki radyo cerrahi giderek yaygınlaştığında görüldü ki Gamma Knife radyocerrahide altın standart. uygun hastalarda uygun tedavi ile tam kurtulma da sağlanabiliyor” dedi.

,

Sağlıklı bir beyin için 8 altın kural

Источник: https://indigodergisi.com/2018/04/gamma-knife-beyin-tumoru-tedavi-gamma-isinlari/

Gamma Knife Cihazı ve Tedavisi Nedir?

Beyin Tümörleri Tedavisinde Gamma Knife

Gamma Knife yani 'gamma bıçağı' beyin tümörlerinin tedavisinde çığır açan bir cihaz. Bazı durumlarda 30 seanslık tedavi süresini 1 seansa indiriyor.

Gamma Knife cihazı adından da anlaşılacağı gibi gamma ışınları vasıtasıyla beyin tümörlerinin tedavisi için kullanılan bir cihaz. Işın tedavisi yöntemi diyebiliriz.

Bir yarıküredeki çok sayıda noktadan tümörün bulunduğu bölgeye uygulanan ışınlarla tümörlerin oluştuğu dokudaki DNA’ların yapısının bozularak çoğalmasının engellenmesi ve sorunlu hücrelerin etkisiz hale getirilmesi şeklinde bir tedavi yöntemi…

Bu makalede Gamma Knife cihazı ve tedavisi ile ilgili ayrıntılı bilgiler bulacaksınız.

Gamma Knife cihazı, çeşitli beyin hastalıkları ve beyin tümörlerinin tedavisinde çığır açan bir cihaz. Bu cihaz sayesinde cerrahi müdahale ve genel anestezi gerekmiyor. Tek seansta uygulanan radyocerrahi yöntemi olan tedavi sonrası hastalar aynı gün evlerine dönebiliyor. Bir çeşit robotik cerrahi olarak da adlandırabiliriz.

Başarısı bilimsel olarak kanıtlanmış olan Gamma Knife cihazı, 3,5 santimetreden küçük tümörlerin tedavisi için kullanılabiliyor.

Büyük tümörlerde aşamalı olarak uygulanan açık cerrahi tedavileri sonrası lezyon küçültülüyor ve sonrasında ulaşılamayan kalan küçük miktarlardaki tümörler için de Gamma Knife devreye giriyor.

Radyocerrahi yöntemini kullanan cihazın çalışma mantığı; “çok sayıda düşük enerjili ışın demetinin bir noktaya yönlendirilerek hastalıklı dokuya yüksek enerji verilmesi ve dokunun yapısının değiştirilmesi” şeklindedir.

Odaklanmış radyoaktif enerji” olarak da tanımlayabileceğimiz Gamma Knife, “Kobalt 60” isimli bir radyoaktif madde kullanılıyor. Bu maddeden gamma ışınları elde ediliyor. Cihazın son sürümlerinde 192 veya 201 adet farklı ışın noktası bulunuyor. Bu ışın noktaları bir yarıkürenin üzerine yerleştirilmiş durumda.

Tümörün bulunduğu noktanın koordinatları cihaza yükleniyor. Hasta otomatik bir sistemi olan cihaza bağlanıyor. Streotaktik tedavi için ışın noktalarının bulunduğu çerçeve dört noktadan vidalar yardımı ile kafaya sabitleniyor. Daha sonra yaklaşık 200 farklı ışın noktasından tümörün bulunduğu noktaya ışın veriliyor.

Verilen gamma ışınları tümörün bulunduğu nokta üzerinde işlem görüyor. Bu sırada tümörün noktasına göre hasta cihaz tarafından hareket ettiriliyor. Yani yarıküre üzerindeki ışın noktaları sabit kalıyor, tümörün noktası hareket ettirilerek tedavi uygulanıyor.

Diğer bir ifadeyle cihaz, daha önceden sistemine kaydedilen koordinattaki tümörü, ışınların sabit noktasının etrafında döndürüyor.

Bu tedavide kullanılan gamma ışınları düşük enerjili; ancak bu ışınlar yaklaşık 200 farklı noktadan verilerek bir noktada yoğunlaştırılıyor. Böylece beyin üzerindeki hastalıklı dokulara veya tümörlerin üzerine istenen miktarda radyasyon veriliyor.

Yani beyin üzerinde sadece istenen bölgeye istenen miktarda radyasyon uygulanmış oluyor. Bu yöntemle anormal dokunun yapısı değişiyor, DNA’sı bozuluyor, damarlanması engelleniyor. Bu hücreler bölünüp çoğalamıyor ve bir süre sonra ölüyor.

Bu şekilde Gamma Knife tedavisi tamamlanıyor.

Gamma Knife, genellikle açık beyin cerrahisi mümkün olmayan ve yüksek risk taşıyan durumlarda tercih edilen bir cihaz. Emar cihazını andırıyor; ancak Gamma Knife gürültülü çalışmıyor. Tedavi süresi 20 dakika ile 1 saat arasında değişiyor. Bazı vakalarda birden fazla tümöre uygulanırsa süre 1,5 saate kadar çıkabiliyor.


Gamma Knife Hangi Hastalıklarda Kullanılabilir?

Gamma Knife, beyin damarsal anomalilerinde, beynin fonksiyonel bozukluklarında etkili bir tedavi yöntemi. Beyin sapı, kafatası sinirleri, işitme sistemi, beyincik ve damarsal yapılarda görülen tümörler için uygulanan Gamma Knife, yüz siniri hasarı riskini çok düşük oranlara indirerek işitme sistemini de risklere karşı koruyor.

İyi huylu tümörler olarak adlandırılan ve beyin zarı kaynaklı tümörlerde, işitme ve denge sinir kılıfı tümörlerinde oldukça olumlu sonuçlar alınabilen bir cihaz olan Gamma Knife sayesinde hastalar bu tümörlerden tamamen kurtulabiliyor.

Kötü huylu tümörlerde yani beynin hücreleri kaynaklı tümörlerde ise, hasta radyoterapi ve kemoterapi alıyor. Buna rağmen büyüyen tümörler için Gamma Knife tedavisi uygulanıyor.

Metastaz denilen yani vücudun başka bir yerinden beyne sıçrayan tümörlerde de uygulanan ve oldukça olumlu etkileri görülen bir cihaz.

Beynin fonksiyon bozukluklarında Parkinson hastalarında ve cerrahi müdahaleyi kabul etmeyen veya bu şansı olmayan hastalarda da Gamma Knife cihazı ile tedavi imkânı bulunabiliyor.

Fonksiyonel hastalıklardaki uygulamalarda, hedeflenen dokuda sınırlı bir lezyon oluşturarak sinirlerin yeniden yapılanması amaçlanıyor.

Hedefe gönderilen yüksek enerji sayesinde oluşan lezyonun anormal iletimi bozularak hareket bozukluğu, epilepsi ve ağrı gibi fonksiyonel hastalıklar tedavi edilebiliyor.

Doğuştan beyinde oluşan damar yumağı hastalığı olan ve atardamar ile toplardamar arasındaki anormal bağlantıyla oluşan rahatsızlıklarda da cihazın faydaları görülmüş.

Gamma Knife tedavisi sonrası hasta yakın takibe alınıyor. Aylık veya 3 aylık kontrol filmleri ile hastanın durumu değerlendirilerek tedavi süreci sonlandırılıyor. Tedavi sonrası olumlu sonuç almak tümörlerin durumuna göre zaman alabiliyor.

Mesela; iyi huylu tümörlerde ve vasküler yani damarsal hastalıklarda 1,5 yıl ile 2 yıl arasında sonuç alınabilirken; kötü huylu tümörler ve metastaz yani farklı kaynaklardan bulaşan tümörlerde ise büyüme hızı fazla olduğu için birkaç ay içinde etkisi görülebiliyor.

Gamma Knife’ın uygulandığı hastalıklar ve tümörlerden bazıları şöyle;

Vasküler (Damarsal) Hastalıklar: Arteriovenoz Malformasyon (AVM), Kavernoz Anjiyom.

İyi Huylu Tümörler (Benign): Meneningiomlar, Hemanjiyoblastom, Hemanjiyoperisitom, Vestibular Schwannoma, Trigeminal Schwannoma, Hipofiz Adenom, Kraniyofarinjiyom, Kordom, Pineal Bölge Tümörleri, Glomus Tümörler.

Kötü Huylu Tümörler (Malign): Kondrosarkom, NPH Karsinoma, Malignan Glial Tümörler (Grade III+IV), Metastatik Tümörler.

Fonksiyonel Hastalıklar: Epilepsi, Parkinson Hastalıkları, Trigeminal Nevralji.

Oküler Hastalıklar: Hemanjiyoblastom, Hemanjiyoperisitom, Uveal Melanom.


Gamma Knife’ın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?  

Gamma Knife cihazı, ışın tedavisi yöntemi olduğu için ve radyasyon uygulandığı için bazı endişelere yol açabilir. Aslında hiç de korkulacak bir durum yok.

Çünkü cihazla uygulanan ışın tedavisi yöntemi anormal dokuların çevresindeki normal dokulara tolore edilebilir seviyede zarar veriyor. Gamma Knife’ın tedavi yöntemi benzer diğer cihazlarla kıyaslandığında oldukça iyi sonuçlar verebiliyor.

Bunun yanında ışın tedavisinin oluşturabileceği komplikasyonlar da görülebiliyor.

Cihaz, normal doku ile anormal dokuyu çok keskin bir sınırla ayırabiliyor. Bu sebeple etraftaki normal dokulara uygulanan radyasyon miktarı çok düşük kalıyor. Cihazdaki çok sayıda farklı noktadan verilen gamma ışınları bir noktada sabitlendiği için çevrede oluşturdukları hasar da çok az kalıyor; hedeflenen noktaya istenen miktarda radyasyon uygulanabiliyor.

Tedavi sürecinde bir saç kılı kalınlığı kadar yani 0,5 milimetre ölçüsünde bir sapma yaşanabiliyor. Bu sebeple tedavide oluşabilecek komplikasyonların oranı da yüzde 1 civarında kalıyor.

Oluşan komplikasyonların büyük bir bölümü de geçici. Tedavi süresinde genellikle saç dökülmeleri olmuyor; ancak beyin dış zarına yakın tümörlerin çevresinde lokal saç dökülmeleri yaşanabiliyor.

Dökülen saçlar da bir süre sonra tekrar çıkıyor.

Cihazın en büyük avantajı; bıçaksız, anestezi uygulanmadan, kansız, yoğun bakımsız tedavi imkânı sunması… Kafatası açılmadan hastalıklı dokuya ‘dokunma’ imkânı sunan Gamma Knife sayesinde hastalar birkaç saat içinde tedavilerini tamamlayıp evlerine dönebiliyor. Böylece uzun yoğun bakım faturası ile karşılaşma riski bulunmuyor.

Gamma Knife tedavisi ile ölüm riski yüzde 0,5’in; sakatlık riski de yüzde 3’ün altında… Gamma Knife tedavisi ile vücudun aldığı radyasyon miktarı diğer radyoterapi cihazlarına oranla yaklaşık 100 kat daha az miktarda… Cihazın dezavantajı olarak sadece bu radyasyon miktarını gösterebiliriz. Ayrıca 8 yaşından küçük ve kafatası kalınlığı ve sertliği tam sağlanamamış çocuklarda uygulanmasının çok sınırlı kalması da dezavantaj olarak sayılabilir.

Gamma Knife tedavisi gerekirse tekrarlanabiliyor. Bazı tümörlerin tedavisinde 30 seanslık bir tedavi süresini 1 seansa indirebilen ve tıpta çığır açan bir cihazdan bahsediyoruz. Hastaların yaşam konforuna ve süresine katkı sağlıyor.

Gamma Knife Tarihi

Gamma Knife cihazı ilk olarak 1967 yılında İsveç’te kullanılmış. Bu tarihten itibaren çeşitli versiyonları ile tıp alanında kullanılıyor. 1984 yılında Amerika’da kullanılan cihaz, daha sonra dünyaya yayıldı. Türkiye ise Gamma Knife ile 1997 yılında tanıştı.

İlk olarak Marmara Üniversitesi’nde kullanıldı. Dünya üzerinde yaklaşık 400 Gamma Knife merkezi bulunuyor. Bugüne kadar 1 milyonun üzerinde beyin hastasının bu cihazla tedavi edildiği tahmin ediliyor. Yılda 75 binin üzerinde hasta Gamma Knife ile tedavi ediliyor.

Источник: https://www.makaleler.com/gamma-knife-cihazi-ve-tedavisi-nedir

Gamma Knife

Beyin Tümörleri Tedavisinde Gamma Knife

Gamma Knife 1968 yılından bu yana beyin tümörleri, beyin damarsal anomalileri ve hareket hastalıkları tedavisi için kullanılmaktadır.Dünyada 400’ün üzerinde merkezde kullanılan cihazlarla milyonun üzerinde hasta tedavi edilmiştir.

Gamma Knife sayesinde, tedavi edilecek beyindeki dokuya, kafatasını açmadan, milimetre düzeyinde sapma olasılığıyla ulaşma olanağı vardır.Geliştirilen radyasyon korumasıyla, tedavi edilen bölge dışındaki vücut bölümlerinin aldığı radyasyon miktarı, diğer radyoterapi cihazlarına göre 100 kat daha azdır.

Gayrettepe Florence Nightingale Hastanesi'nde 2012 yılında kurulan Gamma Knife, Radyasyon Onkolojisi bölümü içerisinde hizmet vermektedir.

Gamma Knife cerrahisi

Gamma Knife Radyo Cerrahisi, beyin tümörleri, beyin damar bozuklukları ve hareket hastalıkları için kafa tasını açmadan tedavi edebilen bir yöntemidir.

Gamma Knife sayesinde;

Bu yöntemde hastanın tedavisi tek seferde yapılır ve tedavi sonrası aynı gün hastalarımız evlerine dönebilmektedir.Bu yöntemle beynin hassas ve derin bölgelerindeki çok küçük hedefler bile büyük bir hassasiyetle tedavi edilebilmektedir.

Gamma Knife ‘ta kullanılan radyoaktif ışınlar sağlıklı dokuya zarar vermeden çok yüksek bir hassasiyetle beyindeki hedefe odaklanabilmektedir.

Gamma Knife Perfexion radyo cerrahisinde, bir kobalt 60 kaynağından çıkan 192 adet yüksek enerjili ışın huzmesi beyinde keskin sınırlarla işaretlenen alana yüksek bir hassasiyetle yönlendirilir.

Birbirinden farklı hareket eden sektörler ve farklı çaplarda kolimatörler ile milyonlarca değişik konfigürasyon sağlanabilir ve bu sayede ışınların şekli ve dozu optimize edilerek etraftaki sağlam beyin dokusu korunarak planlanan hedefin etkilenmesi sağlanır.Bu tedavi ile hedeflenen yapının DNA’larıve damarlanması bozulur.

Bu sayede hücre yapısı değişir, büyüme kontrol altına alınabilir ve zamanla küçülme ortaya çıkar. Arteriovenözmal formasyonlarda (atar damar-toplar damar anormallikleri)damar cidarı hasarlanarak zaman içerisinde kapanmasını sağlar.

Fonksiyonel hastalıklarda ise hedeflenen beyin bölgesinde küçük ve sınırlı bir lezyon oluşturarak nöromodulasyon (sinir yolaklarının yeniden yapılanması) yapılması amaçlanır.Bunu sağlamak için hedefe daha yüksek dozda ışın gönderilir. Seçilen hedefte oluşan bu lezyon anormal iletimi bozar ve bu sayede hareket bozukluğu, ağrı veya epilepsi gibi fonksiyonel hastalık ve bulguların tedavisi sağlanır.

Gamma Knife Radyocerrahi tedavisinin tabiatı gereği klinik ve radyolojik sonuç bir süre alır.

Örneğin; İyi huylu tümörler ve vasküler hastalıklarda genellikle 18 ay ile 2 yıl arasında, kötü huylu tümörlerde ve metastazlarda büyüme hızı fazla olduğu için birkaç ayda etki görülebilir.

Gamma Knife radyo cerrahi tedavi aşamaları nelerdir?

Hasta seçimi ve işlem öncesi

Radyo cerrahi tedavisi kararı beyin cerrahisi liderliğinde ilgili bölümlerle konsültasyon ile alınır.

Yapılacak olan tedavi aşamaları, beklentiler olası komplikasyonlar ve diğer tedavi seçenekleri hasta/hasta yakınlarına detaylı olarak açıklanır.

Gamma Knife ile yapılacak bu işlemin herhangi bir kesi olmayacağından saç tıraşına veya genel anesteziye gerek göstermemektedir.

İşlemin gün içinde takiplerde sorun yaşanmazsa hasta aynı gün taburcu edilmektedir.

Çerçeve takılması

Gamma Knife radyo cerahisinin en önemli özelliği olan hedefin yüksek doğruluk oranı ile tedavi etmesini sağlayan rijit çerçeve sistemidir.Dört noktadan vidalar yardımı ile kafaya sabitlenen çerçeve streotaktik tedavi olanağını sağlar.

Çerçeve hafif sedasyon altında ve sabitleme noktalarına lokal anestezi yapılarak takılır.

Hastalar tarafından çok kolay tolere edilen bu işlemin tek dezavantajı 8 yaşından küçük, kafatası kemikleri kalınlığı ve sertliği tam sağlanamamış çocuklardaki uygulanma sınırlamasıdır.

Radyolojik görüntüleme

Çerçeve takılan hastalarımız mevcut lezyon için uygun olan MR (manyetik rezonans), BT (bilgisayarlı tomografi) veya anjiografi çekimine alınır.

Tedavinin hemen öncesinde ve lezyonun son boyut, şekil ve yerini gösteren bir inceleme ile tedavi planlanması önemli bir avantajdır.

Özellikle metastazı (yayılımı) olan kanser hastalarında günler içinde gelişen yeni bir metastazın bu çekim sırasında yakalanıp tedavi edilmesi mümkün olabilmektedir.

Hedef seçimi ve doz planlaması

Radyolojik çekim sonrası hasta odasına alınır ve yaklaşık 1-2 saat süren doz planlaması boyunca dinlenme yemek, içmek vs gibi temel ihtiyaçlarını giderme olanağını bulur.

Radyolojik görüntüler tedavi planlama programı içine alınır. Işınlanacak hedef ya da hedeflerin sınırları belirlenir, verilecek doza karar verilir ve hedefte doz planlaması yapılır.

Tüm bu aşamalar Gamma Knife ekibi tarafından ayrı ayrı kontrol edilir.

Radyocerrahi tedavi

Planlama bitirilince hastalarımız tedavi ünitesine alınır. Lezyon sayı ve boyutuna göre tedavi süresi değişmektedir.Tedavi ünitesi aydınlık ve geniş bir alandır.

Işınlama ünitesi de son derece geniştir bu nedenle kapalı alan korkusu olan hastalarımız için bir sorun oluşturmamaktadır. Hastalarımızı bir monitör ile tedavi boyunca izlenirler ve gerekli durumlarda sesli olarak iletişim kurulabilir.

Herhangi bir sorun ya da sıkıntı halinde tedaviye ara verip daha sonra kalınan yerden devam etmek olasıdır.

Tedavi sonrası

Tedavi bittiğinde çerçeve hastanın başından çıkarılır.Yapılan tedavinin ayrıntılarını içeren bir rapor ve planlama görüntüleri hastalarımıza ya da yakınlarına verilir.
Dinlenmek üzere bir kaç saatliğine odasına alınan hastalarımız sonra evlerine gidebilir.

Takip

Tedavi edilen lezyonun özelliğine göre belli aralıklarla hastalar kontrol edilir ve kontrol amaçlı görüntülemeler periyodik olarak çektirilmektedir.

Gamma Knife ile hangi hastalıklar tedavi edilebilir?

Hipofiz adenomları

Hipofiz adenomları çoğunlukla iyi huylu tümörler olup kafatasının tabanında ve beynin altında yerleşmiş olan hipofiz bezinden kaynaklıdır.Hipofiz bezi vücudumuzdaki birçok hormonun salgılanmasını ve vücudun su dengesini sağlayan merkezi ve hayati bir organdır. Dolayısıyla bu tümörlerin tedavi edilmesi gerekir.

Hipofiz adenomları; Gamma Knife ile başarı ile tedavi edilebilmektedir. Bu tedavi sırasında optik sinirler (görme sinirleri) ve normal diğer dokular korunarak planlama yapılabilmektedir.

Gamma Knife; cerrahisi çok riskli olan kavernöz sinüs tutulumu, karotisinfiltrasyonu yapan adenomlarda özellikle ilk tercihtir.

Meningiomlar

Meningiomlar; beyin zarlarından kaynaklanan ve çoğunlukla iyi huylu olan tümörlerdir.Bu tümörlerin bir kısmı cerrahi olarak çıkarılması risk taşıyan bölgelerde yerleşebilirler.

Gamma Knife yönteminin kullanılması ile bu tümörlerin tedavi edilmesi mümkün olmuştur. Bunun yanı sıra büyük Meningiomlar da cerrahiyi takiben riskli alanlara uzanan kısımlar Gamma Knife ile başarı ile tedavi edilebilmektedir.

Ayrıca tekrar eden meningiomların tedavisinde de etkin olarak kullanılmaktadır.

Trigeminal nevralji

Gamma Knife yöntemi ile ciddi yüz ağrısına neden olan trigeminal nevralji hastalığında yüz güldürücü sonuçlar alınabilmektedir.
Bu hastalığa yönelik diğer tüm tedavi yöntemleri (mikrovaskülerde kompresyon, perkütan retrogasserian RF ve balon kompresyon, lokal enjeksiyonlar, vd) de Grup Florence Nightingale Hastanelerinde uygulanmaktadır.

Akustik schwannomlar

Yerleşim yeri nedeniyle beyin sapı, kranyal (kafatası) sinirleri, işitme sistemi, beyincik ve önemli damarsal yapılar ile yakın komşuluk gösteren bu tümörlerin cerrahisi her zaman belli oranda risk taşımaktadır.

Akustik schwannomların cerrahisinin fasiyal sinirlere (yüz siniri) hasar verme riski bulunmaktadır. Üstelik bu risk; %40’lara varmaktadır.

Gamma Knife yöntemi ile fasiyal (yüz) sinir hasarının çok düşük oranlara indirilmesinin yanı sıra işitmenin de korunması mümkün olabilmektedir.

Arteriovenöz malformasyonların (damar yumakları, AVM) tedavisi

Arteriovenöz malformasyon bir diğer adı ile damar yumakları; atar damar ve toplar damar arasında oluşan anormal bağlantılardır.
Gamma Knife ile tedavi sonrası AVM’lerin yaklaşık 2 yıllık bir dönem sonunda %80’leri geçen oranda kapanma ihtimali mevcuttur.

Gayrettepe Florence Nightingale Hastanesi Gama Knife Merkezinde tedavi edilebilen hastalıklar şöyledir:

Vasküler (damarsal) Hastalıklar

AVM (Arteriovenoz Malformasyon)Kavernoz Anjiyom

Diğer Vasküler Hastalıklar

İyi Huylu Tümörler

Vestibular SchwannomaTrigeminal SchwannomaDiğer SchwannomaMeneningiomlarHipofiz Adenom (Sekretuar)Hipofiz Adenoma (Nonsekretuar)Pineal Bölge TümörleriHemanjiyoblastomHemanjiyoperisitomKraniyofarinjiyomKordomGlomus Tümörler

Diğer İyi Huylu Tümörler

Kötü Huylu Tümörler

Malignan Glial Tümörler (Grade III+IV)Metastatik TümörlerKondrosarkomNPH Karsinoma

Diğer Kötü Huylu Tümörler

Fonksiyonel Hastalıklar

Trigeminal NevraljiParkinson HastalıklarıEpilepsi

Diğer Fonksiyonel Hastalıklar

Oküler Hastalıklar

UvealMelanomHemanjiyoblastomHemanjiyoperisitom

Diğer oküler Hastalıklar

Gamma Knife cerrahisinin avantajları nelerdir?

Gamma Knife Radyo cerrahi avantajları şöyle sıralanabilir:

Tek seansta tedavi uygulanır.Cerrahi şansı olmayan vakalarda büyük kısmında kullanılabilir.Hedefi hassasiyetle tedavi etme şansı en yüksek yöntemdir.Cerrahiye göre çok düşük riskler taşır.Tedavi kolay ve ağrısızdır.Hasta günlük yaşamına hemen dönebilir.

Gerekirse tekrarlanabilir.

Gamma Knife cerrahisi muhakkak ki açık cerrahinin yerine geçmeyecektir ve geçmesi de amaçlanmıyor; ikisi birbirine rakip olan değil, birbirini tamamlayan cerrahi yöntemleridir. Bazı lezyonlar Gamma Knife cerrahisine, bazıları da açık cerrahiye daha uygundur.

Bazı durumlarda ise her ikisi de uygulanmalıdır. Mesela, büyük tümörler için aşamalı olarak planlanmış bir tedavi uygulanabilir; önce açık cerrahi ile lezyonun hacmi küçültülür ve yeri itibarı ile alınamayan veya ulaşılamayan kalan tümör Gamma Knife cerrahisi ile tedavi edilir.

Gamma Knife cerrahisinin uygulanabildiği durumlarda; sonuç, hastanın rahatlığı ve masraflar göze alındığında, Gamma Knife cerrahisi açık cerrahiye tercih edilir.

Dünyada Gamma Knife kullanımı

Halen dünyada 400’ün üzerinde merkezde Gamma Knife tedavisi uygulanmaktadır. Bugüne kadar Gamma Knife uygulanan toplam hasta sayısı 1.000.000’u aşmıştır. Son yıllarda yıllık tedavi sayısı 75.000’e kadar ulaşmıştır.

Tedavi edilen hastalık ve hasta sayısı artması ile oluşan deneyim ve bilgi, Gamma Knife kullanan merkezler arasında kurulan ağ ile karşılıklı aktarılmaktadır.

Biriken bu deneyim dünyada yayınlanan 3.000 civarında bilimsel yayınla tıp dünyasıyla paylaşılmıştır.

Источник: https://www.florence.com.tr/gamma-knife

Gamma Knife Uygulama Yöntemleri ve Yan Etkileri

Beyin Tümörleri Tedavisinde Gamma Knife

Gamma knife tedavisinde hastanın kafatası açılmasına gerek kalmadan beyindeki tümörleri etrafındaki dokulara zarar vermeden ulaşılarak yapılan stereotaksik ameliyatlardır.

İçindekiler

 • Gamma Knife
 • Avantajları
 • Yapım aşamaları
 • Yan Etkileri

Gamma Knife

Modern bir radyolojik cihaz olan Gamma Knife medikal radyoloji, beyin cerrahisi ve robotik alanındaki tedavi amacıyla kullanan ileri teknoloji bilgisayarlı bir cihazdır.

 Gamma knife nedir sorusuna bir radyo-cerrahi tedavi aracıdır diye cevap verebiliriz.

Dokulara nüfuz etmeden, insizyonlar ve bunlarla ilgili riskler olmaksızın intrakraniyal ve diğer lokalizasyonun birçok neoplazmının büyümesinin ortadan kaldırılmasını veya durdurulmasına yardımcı olmaktadır.

Beyindeki neoplazmları çıkarmak ve Parkinson hastalığını tedavi etmede başarılı sonuçlar veren gamma knife tümörü bulunan hastalar için cerrahi girişimden daha etkili ve daha güvenli bir uygulamadır.

Gamma Knife; benign ve malign tümörleri ve kraniyal kavite içindeki vasküler malformasyonları tedavi etmek için kullanılan radyocerrahi bir cihazdır. Bucihazla yapılan operasyon, cilt insizyonları ve kafatasının trepanasyonu olmadan uygulanmaktadır. Bunun için 196 kobalt-60 kaynağından radyoaktif radyasyon kullanılmaktadır.

İnvaziv olmayan bir cerrahi bıçak gibi davranarak  tümörlü hücrelerinin DNA’sını yok eder. Müdahale yapılırken sağlıklı beyin dokusu ve tüm vücuda ışınlanma yapılmaz.

Gamma Knife

Kafatasları kemiklerinin mineralizasyonunun sona ermesinden sonra çocuklarda bile beş veya yedi yaşından sonra gama knife aracılığıyla radyocerrahi operasyonlar yapılabilir. Dünya istatistiklerine göre, hastaların yaklaşık yüzde onu çocuklar olmaktadır.

Gama knife kapsamında, iki yüzden fazla yayıcıdan yayılan doğru odaklanmış bir ışın demeti ile ışınlama bulunmaktadır. Gama knife uygulaması sırasında Radyasyon enerjisi radyoaktif kobalt verir, kirişler maksimum noktada yıkıcı aksiyona ulaşıldığında bir noktada birleşir.

 En güçlü radyoaktif radyasyon tümör hücreleri üzerinde zararlı bir etkiye sahiptir, Gama Knife DNA’larını yok eder, böylece daha fazla hücre çoğalmasını ve neoplazinin büyümesini engeller.

 Neoplazm aynı zamanda ortadan kalkmaz, cerrahi bir operasyon sırasında olduğu gibi, tümörü tamamen ortadan kaldırmak zaman alabilir.

Gamma knife nedir denildiğinde;  hastanın kafatası açılmadan beyindeki tümörleri ulaşılmasını sağlayan minimal invaziv teknolojisi kullanılarak yapıldığından stereotaksik ameliyatlar olarak isimlendirildiği söylenebilir. Gama Knife ile yapılan tedavi kapsamlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • İşitsel sinir nevrozu
 • Gliomalar
 • Menengiomalar
 • Kraniyofarenjiyom
 • Bein metastazları
 • Hipofiz bezi tümörleri
 • Primer ve sekonder (metastatik) beyin tümörleri,
 • Parkinson hastalığı,
 • Epilepsi, merkezi kaynaklı ağrı sendromları
 • Beyin yapısı anormallikleri indeki damarlarda ortaya çıkan sorunlar
 • Beydamarları, venler içine arter kan kılcal damarların bypass düşer
 • Beyin kavernomudur. Bunlar septa ile ayrılmış ve kanla dolu patolojik boşluklardır. Semptomlar olmadan var olabilirler
 • Epileptik nöbetlere
 • Görme bozukluğuna,
 • Kranial sinir hasarına
 • Hemorajiye 

Avantajları

Gamma Knife operasyonları ağrısız bir müdahale şekli olmaktadır. Operasyonlar yirmi dakika ile dört saat arasında değişen zaman dilimlerine yayılır. Hasta yapılan müdahale sırasında bilinçli bir durumdadır.

Genel anestezi olmadan gereken müdahale yapılabilmektedir. İşlemden kısa bir süre sonra, inflamasyon ve komplikasyon korkusu olmadan eve gidebilir.

 Gamma Knife aracılığıyla yapılan ilk operasyon 1968 senesinde gerçekleştirilmiştir.  

Gamma knife aracılığıyla yapılan operasyon poliklinikte yapılmakta olup, bir hastayı hastanede yatırmaya gerek yoktur. Tamamen ağrısız olan bu müdahale yirmi dakikayla dört saat arasında sürer. Çoğu durumda, sadece bir radyocerrahi seansı yeterlidir. Ameliyattan sonra hasta öneriler alır ve aynı gün normal yaşama döner.

 • Tümörler ve neoplazmların cerrahi müdahale olmadan etkili şekilde çıkarılmasını sağlarlar
 • Erişilmesi zor olan geleneksel cerrahi tümörlerin çıkarılmasını sağlar
 • Geleneksel radyasyon tedavisi yöntemlerine kıyasla sağlıklı doku üzerinde minimize edilmiş etki gösterir
 • Yan etkileri olmaksızın yapılan müdahaleden hızlı sonuçlar alınmasını sağlar. 
 • Hastanenin dışındaki günlük aktivite tedaviden hemen sonra tekrar başlayabilir.

Yapım aşamaları

Gamma Knife aracılığıyla yapılan müdahalede hastaya bir kask giydirilir. Bu kaskın aracılığıyla beyindeki tümörler ince olarak gamma radyasyon ışınları verilir. Bu şekilde beyindeki tümöre en yüksek radyasyon verilirken, etrafında bulunan dokulara tam tersi olarak minimum radyasyon ulaşmış olur.

Bu uygulama sayesinde cerrahlar en ücra, en ulaşılmaz noktada bulunan tümörlere rahatlıkla ulaşırken, çevresindeki dokuların zarar görmesini engeller. Hastalar tanı testlerini içeren bireysel bir plana göre hazırlanır.

 Operasyon günü, stereotaksik çerçeve kurulduktan sonra (hesaplamalar ve ışınlamanın doğruluğu için metal bir halka), manyetik rezonans görüntüleme, bir uzman sınıfın ultra-yüksek açılı tomografı üzerinde gerçekleştirilir.

 Gerekirse, çalışmalar manyetik rezonans görüntüleyici, bilgisayarlı tomografi veya serebral anjiyografide elektroensefalografi ile desteklenir. Bu veriler ışınlama planlaması için kullanılır.

 • Operasyonun başarılı bir şekilde uygulanması için ilk olarak beyinde bulunan tümörün tam olarak koordinatlarının belirlenmesi ve gamma ışınlarının direk tümöre yönlenmesinin sağlanması amacıyla hastaya bilgisayarlı tomografi uygulanır
 • Bu müdahale için genel anestezi gerekmemektedir. Hastaya sadece sakinleştirici ilaçlar verilir. Ağrısız bir işlemdir
 • Hastanın başına özel bir kask takılır.
 • Hedefin görüntülenip gerekli olan tarama ve müdahalenin yapılması için; bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans görüntüleme, anjiyografi veya CBCT entegre görüntüleme kullanılır
 • Müdahale planlanarak ışınlama seansı yürütülür.
 • Operasyon radyocerrahi ünitede Gamma Knife üzerinde gerçekleştirilir. 
 • Tedavinin sonunda hasta hemen eve gidebilir.

Yan Etkileri

Beyin tümörüne gama knife işlemi uygulandıktan sonra ortaya çıkan sonuçlar ve yan etkiler yapılan uygulamaya, hastanın bünyesine radyoterapinin dozajına bağlı olarak hastadan hastaya değişiklik göstermektedir.

Genellikle, radyasyon tedavisi sonrası yan etkiler, yapılan uygulamadan iki veya üç hafta sonra ortaya çıkar.

Gama knife müdahalesinden sonra ortaya çıkabilen yan etkiler arasında en çok gündeme gelenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Mide bulantısı ve kusma
 • Baş ağrısı
 • Saç dökülmesi
 • Kızarıklık ve saçlı derisinde tahriş
 • İştah kaybı
 • İşitme problemleri
 • Artan yorgunluk ve zayıflık
 • Hafıza ya da konuşma bozukluğu
 • Uyku bozukluğu
 • Beyin aktivitesinde geçici bozulma.

Makale beğendiniz mi? (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: https://basbeyin.com/gamma-knife-tedavisi.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть