Beyin Yorgunluğunun Mucizevi İlacı

Beynin ilacı: beslenme

Beyin Yorgunluğunun Mucizevi İlacı

Güncelleme tarihi: 20.11.2017

Son yıllarda hayvansal kaynaklı besinler, hazır ve paketlenmiş besinler, hızlı hazırlanan gıdalardan zengin beslenilmesi beyinin ihtiyaçlarını karşılamasını engellemektedir. Dengesiz ve yetersiz beslenme, gelişen teknoloji, uygunsuz çalışma ortamı, uykusuzluk vb. birçok farklı neden genç yaşlarda beyin yorgunluğunu ortaya çıkarmaktadır. 

Beyin yorgunluğu ile; unutkanlık, odaklanamama, konsantrasyon bozukluğu, baş ağrısı, başta dolgunluk hissi, huzursuzluk, baş dönmesi, isteksizlik gibi belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca; beyin yorgunluğuna bağlı olarak son yıllarda alzheimer, parkinson, bunama, depresyon, anksiyete gibi rahatsızlıklar artış göstermiştir.

BEYİN YORGUNLUĞUNUN SEBEPLERİ

1.Kan Şekeri Dengesi: Beyin diğer organlardan farklı olarak enerji için sadece glikozu kullanır. Bu nedenle kan şekerinin dengesiz olması beyin fonksiyonlarını olumsuz etkiler. Kan şekerini düşüren yanlış diyetler uygulanması beyinde yorgunluğu artırmaktadır.

2.Kolesterol ve Yağlar: Vücutta LDL (kötü kolesterol) ve HDL (iyi kolesterol) dengesi önem taşır. Düzensiz ve dengesiz beslenme LDL düzeyini arttırıp, HDL’yi düşürdüğü için beyin damar sistemindeki kan dolaşımını bozmaktadır. Bu durum beyni olumsuz etkileyerek yorgunluk oluşturur.

3.Vitamin ve mineral yetersizliği: Yetersiz ve dengesiz beslenildiğinde vitamin ve mineral yetersizliği gelişmektedir.

Bilimsel araştırmalar, yaş durumu ne olursa olsun, algılama ve öğrenme bozukluklarının vitamin ve minerallerden zengin beslenildiğinde arttığını göstermiştir.

Özellikle B1, B6, B12, folik asit ve demir eksikliği beyin durgunluğuna ve yorgunluğuna neden olur.

4.Kronik Stres: Günümüzde çocuklar, gençler, özellikle yetişkinler iş hayatındaki stres ile yoğun bir stres altında yaşıyor. Araştırmalar, kortizole (stres hormonu) yüksek seviyelerde maruz kalmak beyin yorgunluğu oluşturup beyin yaşlanmasını hızlandırmaktadır.

5.Uyku Kalitesi: Sağlıklı bir uyku, beynin dinlenmesini sağlar. 6 saatten az ve 9 saatten fazla uyumamak gereklidir.

6.Hipertansiyon: Hipertansiyon beyin dokusunda basınç oluşturur. Beyin hücrelerinde oluşan fiziki basınç ise beyin yorgunluğuna neden olmaktadır.

7.Alkol kullanımı: Yoğun alkol kullananlarda unutkanlık ve bellek problemleri kaçınılmazdır.

BEYNİNİZE İYİ GELEN BESİNLER

 • Zeytinyağı, keten tohumu yağı, balık yağı, fındık yağı, antep fıstığı, ceviz, badem, avokado beyin dostu başlıca yağlardır.
 • Antioksidantlardan zengin beslenmek beyin için önemlidir. Örneğin; çilek ve ıspanakta bulunan güçlü antioksidant olan flavanoidler beyin hücre zarlarının akışkanlığını arttırmaktadır.
 • Siyah üzüm kabuğunda bulunan yüksek antioksidant içerikli resveratrol; alzheimer hastalığı, bunama, inme gibi hastalıkların gelişiminin önlenmesinde etkilidir.
 • Kırmızı biber; beta karoten içeriği ile hafıza sorunlarına karşı koruma sağlamaktadır.
 • Somon; omega 3 deposu olması, hafıza güçlendirici olması ve beyin fonksiyonlarını geliştirici dopamin maddesini içermesi ile beyin için vazgeçilmez bir besindir.
 • Araştırmalar, somon gibi tirozin yönünden zengin besinlerin beyindeki dopamin seviyelerini koruduğunu ortaya koymaktadır.
 • Dikkat dağınıklığına neden olan demir eksikliğine karşı; kırmızı et, yumurta, kurubaklagiller, pekmez, yeşil yapraklı sebzeler ve kuru meyveler demir deposu besinlerdir.
 • Unutkanlığa karşı B12 vitamininden zengin besinler; dana eti, ciğer, karides, yağsız veya az yağlı süt ve süt ürünleridir.
 • Beynin hassas dokularını koruyan besinler kayısı, kırmızıbiber, ıspanak ve portakal olarak bilinir.
 • Yaban mersini içerdiği bol miktarda polifenol sayesinde beyin hücrelerini serbest radikallere karşı korur.
 • Elma, böğürtlen, kiraz, kırmızı erik, ahududu, kırmızı greyfurt, armut, mandalina beynin ihtiyacı olan en iyi antioksidant kaynaklarıdır.
 • Düzenli aralıklarla yeşil çay içmenin antioksidant etkisi sebebiyle beyin fonksiyonlarında olumlu etki sağladığı tespit edilmiştir.
 • Alfa lipolik asit zengini besinler olan; yumurta, brokoli, ıspanak, domates, bezelye, brüksel lahanası ve pazı beyinin enerji dengesini sağlamasına ve serbest radikalleri uzaklaştırmasına yardımcıdır.
 • Ayrıca beslenmeye ek olarak; E vitamini, Alfa lipoik asit (ALA), Koenzim Q10, Ginkgo Biloba besin maddelerinin takviye amaçlı kullanılması tavsiye edilmektedir. 

Yayın tarihi: 21.11.2017

Источник: http://www.hurriyetaile.com/yazarlar/deniz-berksoy/beynin-ilaci-beslenme_6596.html

Beyin Yorgunluğu Hayatınızı Zindan Etmesin

Beyin Yorgunluğunun Mucizevi İlacı

Beyin yorgunluğu diğer bir adıyla en fazla yaşanan belirti ve şikayetleri,

 1. Unutkanlık,
 2. Odaklanma zorluğu,
 3. Dikkat eksikliği,
 4. Algılama düzeyinde yaşanan eksiklik,
 5. Ezber tutmada yaşanan zorluk,
 6. Beyinde yaşanan ağırlık hissi,
 7. Dikkatsizlik durumu,
 8. Tahammülsüzlük,
 9. Hemen sinirlenme durumu.

Beyin yorgunluğu durumunda yeni bilgilerin öğrenilmesinde sorun vardır. Beyinin kayıtlama bölgesi Alzheimer durumunda görüldüğü gibi bir biçimde bozulmamış fakat yeni hafıza kaydında gecikme haricinde zorlanma da bulunmaktadır.

Bu durum içerisinde olan birey okuduklarını anlamak için yeniden tekrar tekrar okuma yapmak durumunda kalır. Ezber yapması gerekenler için yaşanan bu durumun daha farklı sıkıntısı bulunmaktadır.

Ezberlemek için eskisinden çok daha fazla vakit harcanması gerekmektedir.

Beyin yorgunluğu nedenleri

 1. Aşırı düzeyde görülen stres yükü
 2. Çalışma mekânındaki konforsuzluk
 3. Uyku kalitesi ile uyku süresinin yeterli olmaması
 4. Elektronik aletlerin çok fazla kullanılması,
 5. Bireyin kendisine ve çevresine yeteri kadar vakit ayıramaması
 6. Doğru ve düzenli beslenme alışkanlıklarının olmaması
 7. Belli başlı metabolizma rahatsızlıkları

İlgili Haber

Bu test sayesinde beyin elektriklerin aşırı düzeyde aktif bir şekilde çalışmasına bağlı olarak ortaya çıkan beyin yorgunluğu rahatsızlığı, EMG testi adı verilen bu teşhis yöntemi kullanılarak ortaya çıkarılabilmektedir.

EMG testi, beyin içerisinde meydana gelen elektrik dalgalarının sıklığını, birikimini ve de yoğunluğunu rahatça ortaya koyabilen çok önemli bir testtir. Çok sayıda uzman doktor bahsi geçen bu EMG testi sayesinde, beynin ne düzeyde olduğunu doğrudan ortaya çıkarabilmektedir.

EMG testi, beyne yerleştirilen fazla sayıda elektrot ile gerçekleştirilir.

Eş süreli olarak beyin dalgalarının haricinde beyindeki elektriksel sinyallerin detaylı bir şekilde dağılımını izlemeye imkan sağlayan bu EMG testi, beyin yorgunluğunun teşhis edilmesinde sık kullanılan bir test yöntemidir.

Beyin yorgunluğu için vitaminler

Zihin yorgunluğu ile karşı karşıya kalmamak için düzenli bir şekilde beslenmek ve öğünleri asla atlamamak gerekmektedir. Bu durumu yaşayan bireylerde unutkanlık durumu görüldüğü unutulmamalıdır.

Bu durumla başa çıkabilmek adına yenmesi gerekenler ceviz, fındık, koyu yeşil sebzeler ile zeytinyağlı yiyecekleri mutlaka tüketmek gerekmektedir. Bunların yanında ise B vitamini, C vitamini ve E vitamini takviyesi ya da içerisinde bu vitaminleri bulunduran gıdaların tüketilmesi gerekmektedir.

Beslenmenin yanı sıra düzenli yapılan spor aktivitelerinin de beyin yorgunluğuna yararı olduğu bilinmektedir.

Beyin yorgunluğu tedavisi

Beyin yorgunluğundan kurtulmak adına yapılması gereken, düzeltilmesi ve iyileştirilmesi gereken durumlar bulunmaktadır. Bunlar içerisinde bulunulan durumun hem daha kötüye gitmesine engel olur hem de zihin yorgunluğunun önüne geçilmesinde katkı sağlar. Bu bağlamda yapılması gerekenler şu şekildedir;

 • Yapılan işle orantılı olarak dinlenilmelidir. Yani gün içerisinde belli zamanlarda zihin dinlendirilmelidir.
 • Stres ve kaygıya yol açabilecek olan durumların mutlaka önüne geçilmeli ve çalışma şartları iyileştirilmelidir.
 • Düzenli olarak spor yapmak büyük ölçüde zihin yorgunluğunun önüne geçer. Bunu rahatlık ve oksijen alımının artması sayesinde yapar. Aynı zamanda pilates ve yoga yapmanınfaydalı olduğu görülmüştür.
 • Çalışırken ya da zihni çalıştırırken çalgı aleti çalmak zihni dinlendirir.
 • Devamlı ya da sürekli çalışmak yerine molalar vererek çalışmak beyni dinlendirir.
 • Tüketilen gıdalara dikkat etmek, düzenli beslenmek, kuruyemiş, somon, kakao, ceviz tüketmek fakat aşırıya kaçmamak gerekmektedir.
 • Bol temiz hava almak ve elektronik alet kullanımının minimuma indirilmesi gerekmektedir.
 • Bulmaca çözmek, yap-boz yapmak da diğer aktiviteler gibi beyin yorgunluğuna iyi gelir.
 • B12 vitamini, D vitamini takviyesini doktor kontrolünde almak gerekmektedir.
 • Kullandığınız parfümden dinlediğiniz müziğe, gittiğiniz yola kadar değiştirin. Değişiklikler beynin rutinden çıkmasına yardımcı olur.

Beyin yorgunluğu TMS

Beyin yorgunluğu tedavisinde başarılı sonuçlar veren TMS yani transkranial manyetik stimülasyon uygulaması sayesinde beyin yorgunluğu ya da beyin durgunluğunun önüne geçilebilmektedir. TMS uygulaması manyetik titreşimler yayarak sinir hücrelerinin çalışmasını sağlayarak onları düzene sokar.

Günümüzde çok sayıda birey yaşamış olduğu beyin yorgunluğu için bu yöntemi kullanmakta ve zihin fonksiyonlarının yoluna girmesine yardımcı olmaktadır. Burada önemi olan bu aşamadan sonra tetikleyici ve düzensiz hayat tarzının düzene sokulmasıdır.

TMS uygulaması beyin yorgunluğunun yanı sıra depresyon, panik atak olmak üzere çeşitli ruhsal problemlerin ve Alzheimer gibi organik hastalıkların tedavisinde de başarılı bir şekilde kullanılmaktadır.

Beyin yorgunluğunda ne zaman doktora gidilmeli?

Eğer ki eski çalışma performansınızı dikkate aldığınızda belirgin bir düşüş, beyin doluluğu hissediyorsanız, ağır stres ve kaygı problemleriniz varsa, unutkanlık durumunu sıkça yaşıyorsanız, çok çabuk sinirlenip doğru kararlar alamıyor, işlerinizi kontrol altında tutamıyorsanız eğer mutlaka doktora görünmeniz gerekmektedir.

Источник: https://www.aktuelbilgiler.com/beyin-yorgunlugu/

Beyin Yorgunluğu | Beyin yorgunluğundan Kurtulmak İçin 11 Basit Yol

Beyin Yorgunluğunun Mucizevi İlacı

Beyin yorgunluğu, tempolu ve sanayileşmiş yaşam tarzımızın istenmeyen bir yan etkisi haline geldi. Ne yazık ki, bugün, kullanışlı ama işlenmiş gıdalar, kalitesiz yaşam standartları ve bir çok olumsuz etken zihinsel tükenmişliğe yol açmaktadır.

Eğer siz de  “Stres altındayım, konsantre olmakta zorlanıyorum, düşüncelerimi toparlayamıyorum, sağlıklı kararlar alamıyorum, başarısızlığa sürükleniyorum, mutsuz ve yorgunum, sorumluluklar çok gelmeye başladı” diyorsanız yüksek ihtimalle beyin yorgunluğu yaşıyorsunuz.

Beyin Yorgunluğunun Nedenleri

Beyin yorgunluğu ve zihinsel tükenme yaygın bir durumdur ve beynin aşırı aşırı aktivitesi olarak ortaya çıkar. İş yerlerindeki görevler, çocuklara ve aile üyelerine karşı sorumluluklar, kendine vakit ayıramama ve bununla birlikte yoğun stres ve hayal kırıklığı sizi zihin yorgunluğuna itebilmektedir.

Bir görev üzerinde yoğun çaba harcadığınızda zihinsel olarak bitkin olursunuz. Başlangıçta yönetilebilir olmasına rağmen odağı koruyabilmeniz zamanla zorlaşır.

 Konsantrasyon yetersizliğiniz normalden daha fazla hata yapmanıza yol açar.

 Beyin yorgunluğu stresli, sinir bozucu ve hatta depresyon benzeri hisler yaratarak genel sağlığınızı ve çevrenizdekilerle olan ilişkilerinizi de etkileyebilecek aşağı doğru bir sarmal oluşturur.

Zihin yorgunluğu mutlaka yanlış giden bir şeylerin ve çok fazla birikimin sonucudur. Zihinsel yorgunluğunuz ne kadar çok olursa sağlıklı kararlar vermek, görevleri yerine getirmek ve sakin kalmak o kadar zorlaşmaktadır. Aynı zamanda duygularınızı düzenlemek de bir o kadar zorlaşabilir.

Ayrıca;

 • Kalabalık şehir hayatı
 • Elektromanyetik kirlilik
 • Aşırı alkol tüketimi
 • Kalitesiz uyku
 • Anksiyete sorunları
 • Bazı ağır ilaçlar
 • Tiroidin düzgün çalışmaması
 • Vitamin eksikliği
 • ve Yanlış beslenme alışkanlıklara da beyin yorgunluğunun önemli sebeplerindendir.

Zamanla zihinsel tükenme tam tükenmişliğe, fiziksel sorunlara ve stresle ilişkili hastalıklara yol açabilir. Ancak neden bu kadar yorulduğunuzu anladığınızda enerjiniz geri yüklemek ve daha iyi hissetmek için adımlar atabilirsiniz.

Beyin Yorgunluğu Belirtileri

 • Odaklanmada zorluk 
 • Düşük enerji ve kronik yorgunluk 
 • Baş ağrısı, sırt ağrısı, kas ağrıları 
 • Düşük motivasyon
 • Umutsuzluk ve depresiflik hissi 
 • Sinirlerini kontrol edememe 
 • Uyku problemleri 
 • Stres, çaresizlik duygusu, öz güven yitimi
 • Başarısız hissetme ve kötümser bakış açısı geliştirme 
 • Sabırsızlık 
 • Duygusallaşma 
 • Umutsuz ve endişeli hissetme 
 • İştah kaybı 
 • Sorumluluklardan kaçma 
 • Önemli şeyleri unutma 

Beyin yorgunluğu fiziksel ve zihinsel performansı bozar.

Zihinsel tükenme bir insanın hayatının neredeyse tümünü etkileyebilir; verimliliğin azalması nedeniyle düşük iş performansına sebep olur, sinirli ve kötü ruh haliniz çevrenizdekileri etkiler ve sevdiklerinizle çatışmalara yol açar.

Beyniniz basit görevleri, motivasyon eksikliğiniz nedeniyle zorlu ve yorucu olarak algıladığından, zihinsel bitkinlik seviyeniz tüm hayatınızı olumsuz etkileyebilir.

Zihinsel Yorgunluğu Yenmek İçin 11 Basit Yöntem

Muhtemelen hayatınızda bitkin ve tükenmiş hissedeceğiniz bir an gelecektir. Neyse ki, bazı alışkanlıklarınızı değiştirerek ve vücudunuzun daha fazla enerji üretmesine yardımcı olabilecek yöntemler mevcut.

Fazla enerji gerektirmeyen ve sizi zihinsel gençleşmeye doğru yönlendirebilecek aşağıdaki basit önerileri deneyerek işe başlayabilirsiniz.

1. Uyku Düzeni

Beyin yorgunluğundan Kurtulmak İçin Uyku

Dinlenmek fiziksel ve zihinsel yorgunluğun giderilmesi için ilk adımdır. Yeterli uyku motivasyon ve yüksek enerji depolamanızı sağlayarak üretkenliğinizin artmasını sağlar. İyi bir uyku düzeni, yoğun bir günün ardından tekrar şarj olmanız için gereklidir.

2. Sağlıklı Beslenmek

Uyku düzeniniz gayet iyiyse fakat yine de devam eden düşük motivasyon ve düşük enerji gibi beyin yorgunluğu belirtileriniz varsa, bu durum beslenme şeklinizden kaynaklı olabilir.

Şeker, karbonhidrat, aşırı alkol ve aşırı kafein beyin işlevini önemli ölçüde etkileyebilir. Zihin yorgunluğundan kurtulmak için doğru beslenmek önemlidir.

Özellikle fındık, badem, ceviz,böğürtle, sardalya ve somon balığı, kuru üzüm, elma, zeytinyağı, sıcak çikolata ve kepekli pirinç beyin yorgunluğuna oldukça iyi gelen gıdalardır. Ayrıca B, C ve E vitamini içeren besinleri de bol bol tüketmeye çalışın.

3. Beyin Yorgunluğu İçin Egzersiz

Bazı çalışmalar zihinsel odaklanma ve yoğunlaşmayı arttırmada egzersizin son derece etkili olduğunu göstermiştir. Yoğun egzersiz programları beyindeki kan akışını arttırarak ruh halini, hafızayı ve yaratıcılığı geliştirebilir. Beyin yorgunluğu için mutlaka düzenli egzersiz alışkanlığı edinin.

4. Derin Nefes Al

Beyin Yorgunluğu İçin Derin Nefes Al

Kronik yorgunluk ve beyin yorgunluğu bazen kandaki oksijen yetersizliğinin sonucu olarak ortaya çıkabilir.

Doğru nefes almak zihinsel yorgunluğu aşmaya gerçekten yardımcı olur. Temiz havada derin nefes alıp nefesinize odaklanın. Oksijenin kanınıza karıştığını hissetmeye çalışın.

Ayrıca doğru nefes alma teknikleri konusunda detaylı bilgi için şu yazıyı okuyabilirsiniz; Doğru Nefes Alma Teknikleri : Nasıl Nefes Aldığınızı Test Edin 

5. Stresini kontrol altına al!

Stres kaynaklı duygular enerjinizin çoğunu tüketir. Mümkün olduğunca hayatınızdaki stresli durumları değiştirmeye odaklanın. Meditasyon, yoga, masaj terapisi ve nefes egzersizleri uygulamak stresle baş etmek için oldukça etkili yöntemlerdir.

6. Dışarı Çık!

Her gün ortalama 30 dakika güneş ışığına maruz kalmak beynin seratonin (mutluluk hormonu) üretimini arttırır. Zihninizi ve bedeninizi canlandırmak için açık havada tempolu yürüyüşler beyin yorgunluğunuzu hafifletecektir.

7. Enerjiyi koklamayı dene!

Enerjiyi Kokla

Limon, portakal, biberiye ve nane gibi besinlerin kokuları duyuları canlandırarak odaklanmayı sağlar ve enerjinizi arttırır. Enerjinizin düşük olduğu zamanlar turunçgillerle karışık bir nane çayının kokusunu içinize çeke çeke yudumlamayı deneyin. Ne kadar iyi geldiğini göreceksiniz. Ayrıca ferah kokular içeren tütsülerden de faydalanabilirsiniz.

8. Önceliklerini belirle

Yaşamınızın bazı önemsiz yönleri strese katkı sağlıyor olabilir. Sizin için neyin daha önemli ve öncelikli olduğunu belirleyin. Gözünüzü yoran ve hayatınızda gereksiz yer işgal eden yüklerinizi serbest bırakmak zihninizin iyileşmesi için mükemmel bir yol olabilir.

9. Duyusal Uyarımı Azalt

Yoğun ışık ve gürültüye maruz kalmak çoğu zaman strese yol açar. Zihninizi dinlendirmek için sessiz, loş bir ortam genellikle rahatlatıcı bir etki yaratır. Televizyon, akıllı telefon gibi elektronik cihazlar yaydıkları elektromanyetik dalgalarla beyin yorgunluğu yaratır; baş ağrıları hatta uyku problemlerine yol açabilir.

Bu tür duyusal uyaranlardan mümkün olduğunca uzak durup, en azından hafta sonları bol oksijenli ortamlarda bulunarak toprakla da temas halinde olmaya özen gösterin.

Özellikle çıplak ayakla toprağa basmak vücudunuzda biriken elektromanyetik yükten kurtulmanıza yardımcı olur.

10. Gülümse

Gülmek Beyni Tazeler- Beyin yorgunluğu yaşıyorsan gülümse!!!

Gülmek kalp atış hızını arttırıp kasları harekete geçirir. Bu durum daha az yorgun hissetmenizi sağlar. Bulunduğunuz ortam ne derece stresli bir ortam olursa olsun, kendinizi eğlendirecek yollar bulmaya çalışın.

Örneğin, sevdiğiniz bir mizah dergisine göz atın, bol mizah içerikli web sitelerini ziyaret edin ya da yüzünüzde her daim tebessüm oluşturmayı başaran bir dostunuzu arayın.

Bunlar gibi beyin yorgunluğundan kurtulmanıza yardımcı olabilecek çeşitli yöntemler var; biraz yaratıcı olmak işinizi kolaylaştıracaktır.

11. Kendine zaman ayır

Beyin yorgunluğundan kurtulmak ve zihni temizlemenin en etkili yolu kendine zaman ayırmaktır. Çalışma saatleriniz dışında işinizle ilgili düşüncelerden uzaklaşmak için çeşitli aktivitelerle, hobilerle ilgilenebilirsiniz.

Источник: https://xhayat.com/beyin-yorgunlugu-icin-11-basit-yol/

Beyin tümörü

Beyin Yorgunluğunun Mucizevi İlacı

Bir beyin tümörü beyninizde anormal hücrelerin kütlesi veya büyümesidir.

Beyin tümörünün birçok farklı çeşidi bulunur. Bazı beyin tümörleri kanser oluşturmaz (tehsiz) ve bazı beyin tümörleri kanser oluşturur (malignan). Beyin tümörleri beyninizde başlayabilir (birincil beyin tümörleri) veya kanser vücudunuzun başka bölgelerinde başlar ve beyninize sıçrar (ikincil veya metastatik beyin tümörleri)

Beyin tümörü tedavi seçenekleri sahip olduğunuz beyin tümörünün tipine, boyutuna ve yerine bağlıdır.

Belirtileri

Beyin tümörü bulgu ve semptomları büyük ölçüde çeşitlilik gösterir ve tümörün büyüklüğüne, yerine ve büyüme hızına bağlıdır.

Beyin tümörünün neden olduğu bulgu ve semptomlar genellikle şunlardır:

 • Yeni gelişen veya şekli değişen baş ağrısı
 • Gittikçe daha sık ve daha ciddi olan baş ağrıları
 • Açıklanmayan bulantı veya kusma
 • Bulanık görme, çift görme veya çevresel görüşün kaybolması gibi görüş problemleri
 • Bir kolda veya ayakta dereceli olarak hissiyatın veya hareketin azalması
 • Dengede zorluk
 • Konuşma zorlukları
 • Günlük işlerde kafa karışıklığı
 • Kişilik veya davranış değişimleri
 • Özellikle geçmişinde nöbet olmayan birinin nöbet geçirmesi
 • Duyma problemleri

Ne zaman doktora gitmelisinizsizi endişelendiren sürekli bulgu ve semptomlarınız var ise, doktordan randevu alınız.

Nedenleri

Beyinde başlayan beyin tümörübirincil beyin tümörleri beynin kendisinde veya beyni kapsayan zarlar (meninks), kranial sinirler, hipofiz bezi ya da epifiz bezi gibi beyne yakın dokularda başlar.

Birincil beyin tümörleri normal hücreler kendi DNA’larında hatalar (mutasyonlar) edindiğinde başlar. Bu mutasyonlar hücrelerin artmış bir hızda büyümesine ve bölünmesine neden olur ve sağlıklı hücreler ölürken yaşamaya devam ederler.

Sonuç tümör oluşturan anormal hücre kütlesidir.

Birincil beyin tümörü başka yerde başlayan kanserin beyne yayılması sonucu oluşan ikincil beyin tümörlerine göre daha az yaygındır. Birincil beyin tümörünün birçok farklı türü mevcuttur. Her biri ismini içerdiği hücre türünden alır. Örnekler şunlardır:

 • Akustik nöroma (schwannoma)
 • Anaplastik astrositom ve glioblastomu içeren glioma olarak da bilinen astrositom
 • Epandimom
 • Epandimoblastom
 • Germ hücreli tümör
 • Medülloblastom
 • Menenjiyom
 • Oligodendroglioma
 • Pineoblastom

Başka yerde başlayıp beyne yayılan kanserikincil (metastatik) beyin tümörleri vücudunuzun başka bir yerinde başlayıp beyninize yayılan (metastaz) kanser sonucu oluşan tümörlerdir. İkincil beyin tümörleri genellikle kanser geçmişi olan insanlarda görülür. Ancak ender durumlarda, metastatik beyin tümörü vücudun başka yerinde başlayan kanserin ilk belirtisi olabilir.

İkincil beyin tümörleri birincil beyin tümörlerinden daha yaygındır. Herhangi bir kanser beyne yayılabilir ama en yaygın olanlar şunlardır:

 • Meme kanseri
 • Kolon kanseri
 • Böbrek kanseri
 • Akciğer kanseri
 • Melanom

Tedavi ve ilaçlar

Sağlık durumunuza ve tercihlerinize ek olarak, beyin tümörü tedavisi türüne, boyutuna ve yerine bağlıdır. Doktorunuz sizin özel durumunuza uygun tedaviyi uyarlayabilir.

Ameliyateğer beyin tümörü beyinde operasyonla ulaşılabilecek bir yerde ise, cerrahınız mümkün olduğunca tümörü çıkartmak için çalışacaktır. Bazı durumlarda, tümörler küçük ve etraftaki beyin dokusundan kolayca ayrılabilir olduklarından ameliyatla tümünü çıkartmak kolay olur.

Diğer durumlarda ise, tümör etrafındaki beyin dokusundan ayrılmayabilir veya beyinde hassas bölgelerde bulunabilir, bu ameliyatı riskli yapar. Bu durumlarda doktorunuz tümörün güvenli olacak kadarki kısmını alabilir. Tümörün bir kısmının bile alınması bulgu ve semptomlarınızın azalmasına yardımcı olabilir.

Bazı durumlarda, teşhisi doğrulamak için ufak bir biyopsi alınabilir.

Beyin tümörünün alınmasını sağlayan ameliyat enfeksiyon ve kanama gibi riskler taşıyabilir. Diğer riskler tümörünüzün beynin neresinde olduğuna bağlıdır. Örneğin, gözlerinizle bağlantı kuran sinirlere yakın bir tümörün ameliyatla alınması görüş kaybı riskini taşıyabilir.

Radyasyon tedavisiradyasyon terapisi tümör hücrelerini öldürmek için X ray veya proton gibi yüksek enerjili ışınları kullanır. Radyasyon terapisi vücudunuzun dışında bir makineden gelebilir (harici ışın radyasyonu) veya ender durumlarda radyasyon beyin tümörünüze yakın bir yerde vücuda yerleştirilir (brakiterapi).

Harici ışın radyasyonu tümörünüzün yer aldığı beyin bölgesine odaklanır veya bütün beyne uygulanabilir (bütün beyin radyasyonu). Bütün beyin radyasyonu vücudun başka bir yerinden beyne yayılan kanseri tedavi etmek için sıklıkla kullanılır.

Radyasyon terapisinin yan etkileri aldığınız radyasyonun türüne ve dozuna bağlıdır. Genel olarak, yorgunluğa, baş ağrılarına ve kafa derisi tahrişine neden olabilir.

RadyocerrahiStereotaktik radyocerrahi geleneksel anlamda bir cerrahi biçimi değildir.

Buna karşılık, radyocerrahi küçük bir bölgedeki tümör hücrelerini öldürmek için radyasyon tedavisinin odaklanmış formunu vermek için çoklu radyasyon ışınları kullanır.

Her bir radyasyon ışını tek başına güçlü değildir ama beyin tümöründe bütün ışınların buluştuğu nokta tümör hücrelerini öldürmek için yüksek dozda radyasyon alır.

Radyocerrahi genel olarak bir tedavide yapılır ve çoğu durumda aynı günde eve gidebilirsiniz. Yan etkileri yorgunluk, baş ağrısı ve bulantı olabilir.

KemoterapiKemoterapi tümör hücrelerini öldürmek için ilaçları kullanır. Kemoterapi ilaçları oral yolla veya enjekte edilerek alınabilir. Beyin tümörünü tedavi etmek için sıklıkla kullanılan kemoterapi ilacı temozolomiddır ve hap şeklinde alınır. Birçok başka kemoterapi ilaçları mevcuttur ve kanser türüne göre kullanılırlar.

Bir diğer kemoterapi türü ameliyat sırasında yerleştirilebilir. Beyin tümörünün bir kısmını veya hepsini alırken cerrahınız tümörün bıraktığı yere bir veya daha fazla disk şeklinde plakalar koyabilir. Bunlar ilerleyen birkaç günde kemoterapi ilacını yavaşça salarlar. .

Kemoterapinin yan etkileri aldığınız ilacın yürüne ve dozuna bağlıdır. Kemoterapi bulantıya, kusmaya ve saç kaybına neden olabilir.

Hedeflenmiş ilaç tedavisihedeflenmiş ilaç tedavileri kanserli hücrelerde bulunan özel anormalliklere odaklanır. Bu anormallikleri bloke ederek, hedeflenmiş ilaç tedavileri kanserli hücrelerin ölmesine neden olabilir.

Bevacizumab glioblastom denilen beyin tümörü türünü tedavi etmek için kullanılan bir hedeflenmiş ilaç terapisidir. Damardan verilen bu ilaç yeni damarların oluşmasını durdurur, tümöre kan akışını keser ve böylece tümör hücrelerini öldürür.

Hedeflenmiş ilaç olan everolimus tuberoskleroz denilen genetik hastalığı olan insanlarda oluşan iyi huylu bir beyin tümörünü tedavi etmek için kullanılır. Everolimus kanserli hücrelerin büyümesinde rol oynayan bir enzimi bloke eder.

Tedaviden sonra rehabilitasyonbeyin tümörleri beynin motor yeteneklerini, konuşmayı, görüşü ve düşünceyi etkileyen bölgelerinde olabileceği için, iyileşmenin bir parçası olarak rehabilitasyon gerekli olabilir. Doktorunuz size yardımcı olacak servisleri önerebilir, örneğin;

 • Fiziksel tedavi kaybolmuş motor yeteneklerini veya kas gücünü tekrar kazanmanıza yardımcı olabilir.
 • Mesleki terapi beyin tümöründen veya diğer hastalıklardan sonra çalışma gibi günlük normal aktivitelere geri dönmek yardımcı olabilir.
 • Eğer konuşmada zorluk var ise, uzmanlarla (konuşma terapistleri) birlikte konuşma terapisi yardımcı olabilir.
 • Okul çağındaki çocuklara rehberlik yapmak çocukların hafızalarındaki değişiklerle ve beyin tümöründen sonraki düşünceleriyle başa çıkmalarını sağlar.

Baş etme ve destek

Beyin tümörü teşhisi kahredici ve korkutucu olabilir. Sağlığınız üzerinde çok az kontrole sahipmişsiniz gibi hissettirebilir. Ancak teşhisten sonra gelen şokla ve kederle başa çıkmak için adımlar atabilirsiniz. Şunları yapmayı deneyin:

 • Özel beyin tümörünüzle ilgili her şeyi öğrenin. Sorularınızı yazın ve randevularınıza getirin. Doktorunuz soruları cevapladıkça, notlar alın veya aile üyelerinden birisinin gelip not almasını isteyin. Bakımınız hakkındaki her şeyi sizin ve ailenizin bilmesi demek tedavi seçeneğine karar verirken daha rahat hissetmeniz demektir.
 • Konuşabileceğiniz birini bulun. Hislerinizi paylaşabileceğiniz birini bulun. İyi bir dinleyici olan bir arkadaş veya aile üyeniz olabilir. Veya bir kilise üyesi veya danışman ile konuşun. Beyin tümörü olan diğer insanlar belki eşsiz bakış açıları sağlayabilir. Bölgenizdeki destek grupları için doktorunuza danışın. Ulusal beyin tümörü vakfının sağladığı online mesaj panoları bir diğer seçenektir.
 • Kendinize iyi bakın. Tedavi boyunca bedeninize ve ruhsal durumunuza iyi bakın. Meyve, sebze ve tam tahıl açısından zengin sağlıklı bir diyet seçin. Yapabilirseniz egzersiz yapın. Dinlenmiş olabilmek için yeterli uykuyu alın. Müzik dinleme veya dergide yazma gibi rahatlatıcı aktiviteler yaparak hayatınızda stresten uzak durun.

Источник: https://www.saglikveyasam.com/beyin-tumoru

Beyinde Meydana Gelen Yorgunluk Nedir, Nedenleri ve Çözümleri

Beyin Yorgunluğunun Mucizevi İlacı

İnsanlar karşı karşıya kaldıkları beyin yorgunluğubirçok kişide günlük stresin artmasından kaynaklı ortaya çıkar. Bunun düzelmesi için insanların yaşamlarını düzene sokması şarttır.

Beyinde Yorgunluk Nedenleri

Beyin yorgunluğu vücuttaki canlılık durumunun azalması ve önemli bir sinir yorgunluğu anlamına da gelir. Bu sorun düzinelerce semptomla karakterizedir ama çoğu başka bozukluklarla ilişkilidir.  Çoğu insan yeterli canlılığa sahip olmadıklarından kaynaklı olarak şikâyet eder.  Bu durumun ortada çıkmasının nedenleri arasında;

Besin Eksikliği

Günlük olarak beslenme düzeninin çoğunluğu diğer önemli mikro elementlerin yanı sıra vitamin ve minerallerden yoksun kalmak zorlu süreçleri başlatır. Beslenmenin temeli, yaklaşık %36 oranında net kaloridir. Stres ile beslenme bozuklukları bir araya geldiği zaman ortaya çıkar.

Uyku Eksikliği

İnsanların çoğunluğu günde 8 saatten fazla uyur. Özellikle gece uykusunun ortalama süresi 6 saat 45 dakika olması gerekmektedir.

Bağışıklık

Bağışıklık sisteminin zaman içinde çökmesi ve kötü durumda olması sorunun ortaya çıkmasındaki en büyük etkendir.

Aktivite

Fiziksel aktivite ve güneş ışığının tüketiminde azalma ve bu D vitamini eksikliği nedeniyle meydana gelir.

Stres

Tiroit bezinin ve adrenal bezlerin bozulmasına bağlı hormonal dengesizlik yüksek düzeyde stres ile ilişkilidir. Günlük stresin artması ve yaşamın hızlandırılmış bir ritmi ve iş yaşamı özellikle bu konuda etken maddeler içinde bulunur.

Bunlar dışında diğer nedenler arasında;

 • Elektronik cihazlar
 • Çalışma alanı içindeki konforsuz durum
 • Aileye yeterli düzeyde zaman ayıramama
 • Metabolizma hastalıkları

Dayanılmaz yorgunluk hissi

Beyinde yorgunluk durumu ile karşı karşıya kalan kişiler kırık ve bitkin uyanırlar ve tüm günleri benzer bir durumda geçer.

Fiziksel stres

Spor için gerekli olan enerji üretiminin azalması nedeniyle hastalarının durumunu kötüleştirebilir. Sonuç olarak, artan fiziksel aktivite ve spor, vücudu tüketir ve enerji rezervlerini tahrip eder.

Bilişsel işlev bozukluğu

Bu durumdan mustarip olanlar genellikle kısa süreli bellekle, doğru kelimeleri ve ifadeleri seçerek veya eş anlamlı kelimeler ararken sorun yaşıyor.

 Acı verici duygular

Kaslar ve eklemlerdeki ağrı, bazen nevraljiye dönüşür, bu sorunun semptomlarından biridir. Ayrıca, vücudun pozisyonunda bir değişiklikle, ağrı vücudun diğer kısımlarına hareket edebilir. 

Güçlü susuzluk

Kişilerde hormonal problemler nedeniyle, vücuttaki tuzların ve sıvıların tutulması ihlal edilmeye başlar. Bu sık idrara çıkmaya yol açacaktır.

Sık enfeksiyonlar

 • Düzenli olarak tekrarlayan bademcik iltihabı
 • Kronik sinüzit, burun tıkanıklığı, postnatal sendrom, en sık Candida türünün mantarları neden olur.
 • Sindirim bozuklukları
 • İnfluenza tezahürüne benzer belirtiler

Bunlar dışında oluşan belirtiler arasında;

 • Alerjik reaksiyonlar
 • Hızlı kalp atış hızı
 • Terleme
 • Panik belirtileriyle birlikte endişeli ve depresif durumlar 
 • Kilo alımı
 • Azalmış libido

 Tedavisi ve Çözümleri

Beyin yorgunluğu yaşayan kişiler yukarıdaki belirtiler ile karşı karşıya kaldığı zaman en kısa sürede doktora gitmelidir. Uzman doktorlar gerekli klinik muayeneyi aksatmadan yapar. Özellikle beyin elektrosu bu tarz sorunlarda uygulanması gerekir. Sağlıklı şekilde işleyen beyinlerde görülen beta ve alfa dalgaları istatikleri bu anlamda detay verecektir.

Özellikle EEG uygulamasında beta dalgalarının yoğunlaşması incelenir. Alfa dalgaları da ne kadar yoğun düzeydeyse sağlıklı bir tablo uzman tarafından belirlenir. Beyin yorgunluğu herhangi bir hastalıktan kaynaklı meydana gelirse uzman altta yatan nedenin detayı dahilinde ilaçları reçete eder. Özellikle günlük yaşam stresi ve diğer etkenlerden kaynaklıysa ilaç kullanımı istenmez.

Genel Çözümler

Canlılığı yeniden tesis etmek için, vücut tarafından enerji üretiminin seviyesini arttırmak ve sızıntısını hariç tutmak önemlidir.  Bunu yapmak için yaşam alanında dengeyi yeniden kurmak büyük önem taşır.

Uyku Kalitesi

Uyku, vücudun enerjisini ve bağışıklık fonksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı olacaktır. Uyku stres sonrası da dahil olmak üzere doku rejenerasyonunda ve iyileşmesinde önemli bir rol oynar.

Hormonlar

Hormonal kontrol, sağlıklı bir diyet gibi yeterli enerji ve tonlama üretmede de önemlidir.

Enfeksiyonlar 

Bu sorundan mustarip birçok insan, çeşitli eş zamanlı enfeksiyonları gözlemler. Vücudun mikro florasının dengesini geri kazanmak bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve bazı problemlerden kurtulmaya yardımcı olacaktır.

Beslenme

Çok miktarda şeker ve kontrolsüz antibiyotik kullanımı, bağırsak mikro florasının ihlaline neden olan Candida mantarlarının aşırı çoğalmasına yol açar.  Mantar popülasyonunun azaltılması sadece kronik yorgunluktan kurtulmakla kalmaz, aynı zamanda sinüzit veya mukoza koliti gibi kronik hastalıklardan kurtulmaya da yardımcı olur.

Alıştırmalar

Sağlık için çok yararlı olmakla birlikte, yanlış seçilen egzersizler ya da yüksek stres durumun bozulmasına neden olabilir.

Beyinde yorgunluk yaşayan kişiler her bölgedeki davranışlarını biraz düzeltmek zorunda kalacaklar.  İyi haber, hastalığın tüm tezahürlerinin tedaviye uygun olmasıdır.

 Ana şeyler her insan için en acil sorunları tanımlamaktır.

 Yaşamın işlevlerinin yeniden yapılandırılmasına dayanarak, kendisini hedef haline getiren ve bedenin kurtarılmasında rol oynayan çoğu insanda iyileşme kısa sürede ortaya çıkar.

Makale beğendiniz mi? (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: https://basbeyin.com/beyin-yorgunlugu.html

Yorgunluğu Alan Güç Veren Dinç Tutan En Etkili Vitamin ve İlaçlar – Hayatın İçinden Haberler…Hayatın İçinden Haberler…

Beyin Yorgunluğunun Mucizevi İlacı

Stres ve yorgunlukla geçen günlerimizi enerjik bir ortama çevirme niyetinde olduğumuz şu günlerde tıp alanından faydalanarak bunu başarabilmemiz mümkün oluyor. Çünkü günümüzde ağrı kesici, enerji veren ve tüm yorgunluğu giderici ilaç bulunuyor.

Bu ilaçları kullanan kişiler kendilerini daha iyi hissetmektedir. Aslında aşağıdaki ilaçlar ve vitaminler tabiki yediğiniz meyvelerde ve sebzelerde bulunabilmekte. Fakat her bünye meyve sebzelerden bu vitaminleri tam alamamakta. Yada bir çok insan meyve ve sebze yemeye fırsat bulamamakta.

Bu durumlarda aşağıdaki ilaç ve vitamin takviyelerini kullanmak sağlıklı ve dinç olmanızı sağlayacaktır.


Pharmaton

Son dönemin en çok tercih edilen ilaçlarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Her ne kadar kimyasal içerikli olsa da kişiye zarar verecek içerikler taşımamaktadır.

Eğer ki stresli bir işiniz var ve yorgunluğunuzla bir türlü başa çıkamıyorsanız o zaman yorgunluğu giderici Pharmatom ilacını kullanabilirsiniz. Dengesiz beslenme, spordan uzak kalma, yoğun iş temposu gibi bazı nedenlerden dolayı gün içerisinde enerjimiz düşmektedir.

Motivasyona doğrudan etkileyen bu durum iş ve günlük hayatımızın istenilen düzeyde gitmemesine neden olur. Yorgunluk ve enerji kaybının en hızlı şekilde giderilmesi adına Pharmaton kullanılması gerektiğini tavsiye etmekteyiz. İlacın içerisinde bulunan r.

Ginseng  G115 ekstresi, hücrelerin oksijen kullanımını arttırırken fiziksel aktivitede atış meydana kolayca getirmektedir. Doping etkisi yaratmadığından dolayı kullanıcılarda ilacı rahatlıkla kullanabilir.  Düzenli şekilde kullanıldığında yorgunluğu gidererek dinçlik kazandırdığını kolayca fark edeceksiniz.

Fiziksel olduğu kadar mental açıdan da enerji ve güç depolanmasına yardımcı olur. Pharmaton ilacın yan etkilerine göz attığımızda ise az sayıda rastlamış insanda baş ağrısı, kusma, mide bulantısı, baş dönmesi ve deri de kaşıntı yapabiliyor.

CREAPURE

Yorgunluk şikâyetleri bulunan kişilerin başvurması gereken bir diğer yolların başında CREAPURE yer alıyor. Güç kuvvet artışına sebep olan, kişinin kendisini zaman içerisinde daha iyi hissetmesini sağlayan etkili bir ilaç olduğunu söyleyebiliriz.

Sağlık ve güvenliği en iyi şekilde garanti eden bu ürünü kullanan kişilerin yorgunluğunun azaldığı net bir şekilde görülmektedir. Kasların gerçek ihtiyaçlarından biri olarak bilinen ATP nin (Adenosine triphosphate) miktarını arttırmak için iyi bir kimyasal bileşimdir diyebiliriz.

Böbrek hastalığı geçiren kişilerin kullanılması tavsiye edilmemektedir.


B
ENEXOL

Doktor tavsiyesi ile kullanılması gereken bir ilaçtır. Kendi başınıza asla kullanmamanız gerekir. Çeşitli hastalıkları olan kişiler eğer ki bu ilacı kullanırsa istenmeyen yan etkiler ortaya çıkabilmektedir. Vitamin eksikliği olan kişiler tarafından artık son dönemde en çok sıklıkla kullanılan yorgunluğu giderici ilaç olarak karşımıza çıkıyor.

Enerjix

Kişinin gün içerisinde ihtiyaç duymuş olduğu enerji artışını yakalamasına yardımcı olur. Fakat hastalığı bulunan kişilerin kullanması sakıncalıdır.

Yorgunluğu giderici ilaç yan etkilerine göz attığımızda ise baş ağrısı, mide bulantısı gibi istenmeyen bir takım sağlık sorunlarının açığa çıkmasına neden olacaktır.

İçerisinde pek çok kimyasal bileşim yer aldığından dolayı enerjinin yeniden açığa çıkmasına da en iyi şekilde yardımcı olacaktır. Fakat ilaç ve vitaminlerin normalden daha fazla şekilde tüketilmeye başlanması ne yazık ki kişi de ister istemez yan etki sorunlarına neden olabiliyor.


Sandoz

Yetersiz beslenen kişiler de ki enerji düşüklüğünü arttırarak vücudun ihtiyacı olan tüm minerallerin yeniden alınmasına en iyi şekilde yardımcı olur.

Böylelikle gün içerisinde oldukça fazla yorgunluk hissi var ve halsizliğinizin bir türlü önüne geçemiyorsanız yapmanız gereken ise hemen bir doktora görünerek size sandoz yazmasını tavsiye etmeniz olacaktır. Kendi kafanıza göre bu tür vitaminleri almamanızı önermekteyiz. Çünkü vücutta istenmeyen bir takım yan etkilerin açığa çıkmasına neden olur.

Enerji vitamini Sandoz çok sık şekilde tüketildiğinde ise kişi de gösteren yan etkilerin başında kemik erimesi gibi bir takım sağlık sorunlarını beraberinde getirmiş olacağını da söylemek isteriz.

24.10.1987 İstanbul Doğumlu.Marmara Üniversitesi Radyo ve Televizyon Programcılığı Mezunu
Evli ve 3 Çocuk Babası / Uzmanlık Alanı : Gündem ve Siyaset

Источник: http://korkmazhaber.com/yorgunlugu-alan-guc-veren-dinc-tutan-en-etkili-vitamin-ilaclar-10037.htm

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.