Bilgisayar Bağımlılığı

Bilgisayar Bağımlılığı

Bilgisayar Bağımlılığı

Bağımlılık denilince genellikle akıllara alkol, sigara, madde kullanmak gibi ergen ve yetişkinlerde görülen bir çeşit davranış bozukluğu gelir.

Günümüzde özellikle teknolojinin  ilerlemesiyle her yaştan herkesin, özellikle de çocukların cep telefonlarına, bilgisayarlara erişimi daha da kolaylaştı. Artık her çocuğun bir cep telefonu olmasa bile mutlaka her evde bir bilgisayar olduğunu  söyleyebiliriz.

Çoğunlukla çocuklar ödevlerini yapabilmek, sosyal ağlarda arkadaşlarıyla sohbet edebilmek, oyun oynayabilmek için bilgisayarlarının başına oturuyor.

Elbette, teknolojiyi kullanmak yararlı ancak, kontrolü  elden bırakmak da, bazı çocuklarda bağımlılık gelişmesine yol açmaktadır. Bağımlılık geliştiren ya da bağımlılığa meyilli olan çocukların  hassas, içedönük, yalnız, özgüven eksikliğine sahip olduğu ve çok çabuk sıkıldığı görülmektedir.

Bilgisayar bağımlığının belirtileri

Çocuğunuz, bilgisayar başında fazla zaman geçiriyor ve başından kalkamıyorsa, yemek yemiyor ya da yemek yemeyi unutuyorsa, uyumuyor ya da çok geç saatlerde yatıyorsa, az konuşuyorsa, okula gitmek istemiyor ve sürekli yapması gerekenleri erteliyorsa, arkadaşlarıyla ve aile bireyleriyle daha az vakit geçiriyorsa, ders başarısında ciddi bir düşüş gösteriyorsa, internet kafeler de daha fazla vakit geçiriyorsa, sırt, bilek, baş ağrısı gibi fiziksel problemlerle de karşı karşıya kalıyorsa bağımlılık geliştiriyor ya da bağımlı olabilir.

Çocuklarda bilgisayar bağımlılığının nedenleri

Çocuklar yaşam içerisinde okul, aile, arkadaş vb. problemlerden kaçmak için bilgisayara yönelebilirler. Bilgisayar ve internet içindeki dünya, gerçeklerden kaçmak için çocuklara ve ergenlere  olanak sağlamaktadır.

 • Sosyal yaşam içerisinde kendini değersiz hisseden çocuklar  bir yere, bir gruba ait olmak, kendilerini ifade edebilecekleri bir ortama ihtiyaç duyarlar. Sanal gruplar bir anlamda iletişim kurmalarına olanak sağlamaktadır.
 • Sanal ortamda olmak istedikleri kişiliğe rahatlıkla bürünebildikleri ve istedikleri gibi iletişim kurabildikleri için bilgisayara karşı bağımlılık geliştirebilirler.
 • Çocukların ve ergenlerin gerçek yaşamlarında elde edemedikleri  kazanma, başarılı olma, rekabet edebilme duygularını sanal ortamda doyurmaya çalışmaları yine bağımlılığa yol açmaktadır.

Bilgisayar Bağımlılığına Karşı Ailelere Öneriler

 •  Sürekli yasaklar ve cezalar koymak, çatışmak davranışın  cazip gelmesine ve daha da artmasına yol açmaktadır. Çatışma yerine uzlaşma yoluna gitmek yararlı olacaktır. Çocuğun bilgisayar kullanımı kontrol altına alınmalı, belirli bir zaman çerçevesinde kullanılması konusunda karşılıklı anlaşılmaya varılmalıdır. Bilgisayarın ortak kullanım alanında, herkesin kolayca erişebileceği bir odada bulunmasına özen gösterilmelidir. Gerekirse bilgisayarın hangi saatlerde kullanılacağı, hangi tür oyun, eğlence ve sosyal ağ sitelerinin kullanılabileceği gibi konularda, karşılıklı yazılı bir sözleşme imzalanabilir.
 • Çocuklara belirli, yapabilecekleri sorumluluklar vermek gerekir. Sorumluluklarını yerine getirdiklerinde takdir etmek ve ödüllendirmek işe yarayabilir. Örneğin, sofrayı kurduğu ve temizliğe yardım ettiği için bilgisayar kullanım zamanına 20 dakika daha eklenelebilir.
 • Çocukların ve gençlerin sosyal beceri kazanabilmeleri için,  sanal değil, gerçek bir çevrede bir arada bulunabileceği ortamlar ve aktiviteler oluşturmak, spora yönlendirmek faydalı olacaktır.  Gerekirse sosyal veya iletişim becerileri kazanabilecekleri eğitimlere, seminerlere katılımları desteklenmelidir.
 • Sürdürdüğü arkadaş ilişkileri desteklenmeli, yeni arkadaşlıklar kurması konusunda çocuk motive edilmelidir.
 • Anne- babalar çocuk üzerindeki denetimlerini arttırabilmek için çocukla daha çok nitelikli zaman geçirmeye özen göstermelidir. Birlikte oynayarak oyunun içeriklerini yönlendirebilirler. Örneğin, problem çözme, duygularını ve düşüncelerini ifade etme, empati kurabilmeye yönelik oyunlar geliştirebilirler. 3-5yaş arasındaki çocuklar ile gruplandırma, tanıma, el- göz koordinasyonunu geliştirmelerine yönelik oyunlar, 6-8 yaş grubu ile okuma, yazma, mantık yürütme, matematiğe yönelik aktiviteler, 9-12 yaş grubu ile de daha çok soyut düşünme, problem çözme gibi konulara yön verilebilir.
 • Çocukların ve gençlerin her zaman anne-babalarını rol model aldıklarını hatta taklit ettiklerini unutmayın. Siz de bilgisayar ve internet kullanımınıza dikkat ederek, çocuklarınıza ve kendinize yardımcı olabilirsiniz.
 • Yaptığınız hiçbir şeye çocuk cevap vermiyor, bağımlılığı artıyorsa, mutlaka bir uzmana başvurup, psikolojik destek isteyin.

Источник: //www.doktoramcam.com/bilgisayar-bagimliligi/

Bilgisayar Bağımlılığı Nedir ?

Bilgisayar Bağımlılığı

Bilgisayar bağımlılığı ‘nın ne olduğunu ve nasıl tedavi edilebileceğini yazdım. Umarım beğenirsiniz. Hadi yazıya geçelim.

Bilgisayar bağımlılığı günümüz ve çağımızın en büyük hastalıklarından birisidir. Bilgisayar bağımlılığı bilgisayar başında 4-5 saat ile tanımlanacak bir şey değildir.

Bilgisayar bağımlılığı nedir ?” sorusunun cevabı bana göre ve bilgisayar ile çalışan herkese göre bilgisayarsız yaşayamazlık  olarak tanımlanır. Bu kişinin bilgisayar olmadan yerinde duramaması, sürekli etrafı izlemesi, çok sıkılması gibidir.

Bilgisayar olmayan yerlerde çok huysuzlaşır, etrafındakilerle iyi iletişim kuramaz. Bu kişilere de” Bilgisayarbağımlısı “denir.

Bilgisayar Bağımlılığı

Bilgisayar bağımlılığı nasıl tedavi edilir ?

Peki Bilgisayar bağımlılığı nasıl tedavi edilir ? Bilgisayar bağımlılığını tedavi etmek için öncelikle kişinin dış ortamlara , insan içine alışması , insanlarla konuşması ve sosyalleşmesi gerekiyor. Bu zamanlarda kişiye en büyük yardımı yapabilecek kişiler ne ailesi ne de doktordur.

Bu kısımlarda en büyük yardımı sadece kişinin arkadaşları yapabilir. Kişi arkadaşlarıyla dışarıda gezerek ya da herhangi bir şey yaparak eğlenmeli ve bu şekilde de eğlenebileceğinin farkına varmalı ve bilgisayar dışında da bir hayat olduğunu fark etmelidir.

Çünkü o zamanlarda kişi bilgisayar dışında bir hayatın olmadığını düşünür ve bilgisayardan ayrılınca kendini yaşamıyor gibi hisseder. Dışarıdayken asla elinden telefonu bırakmaz.

Bu konuda en büyük yardım arkadaşları tarafından yapılabilir. Bu yapıldıktan sonra kişi zamanla bilgisayarda kendini harcadığını fark eder. Ancak bilgisayar bağımlılığı yukarıda da yazdığım gibi 4-5 saatle belirlenecek bir şey değildir. Ülkemizde ise buna hiç dikkat edilmemektedir.

Aileleri küçükken çocuklarla ilgilenmedikleri için sadece ellerine tablet , telefon vb. aygıtları vererek onları susturmaktadır. Daha sonra ise bu çocuk bilgisayar ile çok vakit geçirdiğinde suçu sadece onda arayarak ona kızarak ve ona bağırarak bu sorunu çözmeye çalışırlar. En büyük yanlışta burada olur.

Kişi ne kadar kötü söz işitirse o kadar da hayattan ayrılır.

Kendinden ve hayattan en kötüsü de ailesinden nefret eder. Kendini suçlar. Ama tek kurtarıcısının bilgisayar olduğunu düşünür ona sarılır, onu asla bırakmak istemez. Bu böyle döngüye girer. Bu döngünün ise 2 çıkışı vardır.

Kişi ya yukarıdaki yazdığım gibi arkadaşları ve ailesi tarafından desteklenir ve sosyalleşir ya da hakaret işitmeye devam eder ve hayattan iyice nefret eder. Bu intihara kadar ilerleyebilir. Bu nedenle aileler bu tür kişilere daha sakin ve iyimser bakmalıdır.

Ancak tabi ki de bağımlı kişide de suç vardır. Kendisi iradeye sahiptir ve yanlışının farkına varıp bir noktada kendini durdurmalıdır.

Ancak genellikle aile baskısı bu duruma dahil olunca kendisinin kötü bir şey yaptığının farkına varmak bir yana kendisini haklı bulur , gene de suçlar ama mutlu olduğu için bilgisayarı bırakamaz , ondan ayrılamaz.

Bilgisayar bağımlılıklarında 2 çeşit bulunur. Bunlar oyun bağımlılığı ve internet bağımlılığı olarak 2’ye ayrılır.

Oyun bağımlılığı

Oyun bağımlılığı kişinin bilgisayarı saatler boyu sadece oyun için kullanmasıdır. Bu genellikle 12-20 yaş aralığında görülür. Bunun sebebi kişinin hem genç olduğu için oyunlara yatkın olmasıdır. Hem de bu yaş aralığında olan sınavlar evresinin için de olması ve ” İyi bir lise ve Üniverste kazanmalısın” düşüncesidir.

Tabi ki de bu düşünce yanlış değildir. Kişinin eğitim hayatında çalışması , emek vermesi ve başarılı olması sorumluluğudur. Ancak bu sebeple insanlar 6-10 saat gibi uzun süreler boyu ders çalışmamalıdır. Bu hem zihinsel olarak hemde sosyal olarak kötüdür. İnsanlın çok sıkılmasına yok açar ayrıca sosyalleşemez.

Arkadaşları ile vakit geçiremez ve en sonunda kendini oyunlara bağlar.

Bilgisayar Bağımlılığı nasıl tedavi edilir

İnternet Bağımlılığı

İnternet Bağımlılığı ise her türlü yaşta görülebilir. Kişi zamanının çok büyük bir kısmını internette geçirir. İnternette sadece dolaşarak saatler harcar. Tüm gününü internette dolaşarak sosyal medya sitelerinde , haber sitelerinde , film veya dizi izlemekle geçirir. Gün içinde başka bir şey yapmaz. Bu kişiler genellikle Asosyaldir. Dışarı da ne olsun sıkılırlar.

Источник: //figurex.net/bilgisayar-bagimliligi-nedir/

Bilgisayar Bağımlılığı Sebepleri – Sebepleri.com

Bilgisayar Bağımlılığı

‘Bilgisayar bağımlılığı’ ya da bilgisayar denilince vazgeçilme duruma gelen interneti hesaba katarak ‘internet bağımlılığı’ olarak adlandırılan durumun yeni ve önemli bir hastalık olduğu söylenebilir.

Bağımlık denildiğinde akla gelen alkol bağımlılığı ya da uyuşturucu bağımlılığı gibi sorunlar, davranış bozukluğu durumunu alarak bağımlı kişinin hayatını önemli ölçüde ve olumsuz yönde etkilemeye başlayan problemlerdir.

Bilgisayar bağımlılığı ya da internet bağımlılığı olarak adlandırılan durum, madde bağımlılıklarına benzer şekilde ‘bağlanma bozuklukları’ olarak adlandırılan davranışların gelişmesine yol açmaktadır.

Dolayısıyla ‘bağımlılık’ olarak nitelendirilmekte ve önemli bir sorun olarak kabul edilmektedir.

Bilgisayar bağımlılığı ‘bağlanma bozuklukları’ olarak adlandırılan davranışların gelişmesine yol açabilir.

Bilgisayar Bağımlılığı Nedenleri

Günümüzde neredeyse bütün çocukların kendilerine ait kişisel bilgisayarları bulunmaktadır.

Ödevlerini bilgisayar başında yapan, sosyal ağlarda ve diğer platformlarda arkadaşlarıyla/tanıdıklarıyla sohbet eden ve sosyalleşen, bilgisayarda oyun oynayarak uzun süre geçiren çocuklar, kontrol seviyelerinin yetişkinlerden daha düşük olmasının da etkisiyle kolay şekilde bilgisayar bağımlılığı (internet bağımlılığı) sorunuyla karşılaşabilen bireylerdir.

Ama çocukların yanı sıra yetişkin bireyler de benzer nedenlerle bilgisayar başında uzun süre vakit geçirebilmektedirler ve bilgisayar bağımlılığı problemi ile karşılaşabilmektedirler. Bilgisayar/internet bağımlılığına yol açan önemli sebepler şu şekilde sıralanabilir:

Bilgisayar başında kabul görecekleri sanal gruplara katılan kişilerin, sosyal yaşamlarında yüzleştikleri başarısızlıkları unuttukları ve bilgisayar bağımlılığı geliştirmeye başladıkları görülebilir.

 • Bilgisayarlar ve internet, gerçek dünyadaki problemlerinden kaçan, saklanan bireylere sığınabilecekleri sanal bir ortam sunmaktadır.
 • Sosyal yaşamda başarısız olan bireyler, bilgisayar ve internet platformları sayesinde onaylanacakları, kabul görecekleri sanal gruplara/sosyal paylaşım platformlarına ulaşabilmektedirler.
 • İnternette istedikleri kişiliğe bürünebilen ve karşı tarafta bulunan kişilerle kolay şekilde iletişim kurabilen kişiler, bu durumun verdiği rahatlık nedeniyle bilgisayar/internet bağımlılığı geliştirebilirler.Sanal ortamda farklı kimliklere bürünen kişilerin karşı tarafta bulunan bireylerle iletişime geçmeleri kolaylaşabilir ve bu durum bilgisayar/internet bağımlılığı geliştirmelerine yol açabilir.
 • Bireyler gerçek hayatlarında ulaşmakta zorlandıkları rekabetin içinde bulunma, kazanma, başarılı olma hedeflerine sanal ortamda daha kolay şekilde ulaşabilirler.
 • Üstteki etkenlerin tamamı özelliklerde çocuklarda ve ergenlerde sadece internette başarılı olduklarını düşünmelerini, sanal ortamlarda onaylandıklarını varsaymalarını, model alma yaklaşımına bağlı olarak (örneğin internetteki sosyal ağlarda çok sayıda arkadaşı olan kişileri örnek alarak, sanal ortamda başarılı olan kişileri model alma davranışı geliştirmelerini sağlayabilir. İnterneti ve bilgisayarı kendilerine yasaklayan, kullanımlarını azaltmalarını isteyen ailelerine karşı gösterdikleri tepki de bilgisayar/internet bağımlılığının gelişmesine yol açacaktır.Bilgisayarı ve sanal ortamı kullanış şekilleri aileleri tarafından eleştirilen, baskılarla ve cezalarla karşılaşan bireylerde tepki olarak bilgisayar bağımlılığı gelişebilir ya da bağımlılığın düzeyi yükselebilir.

Bilgisayar Bağımlılığından Kurtulmak

Özellikle çocukların davranışlarını ve sosyal hayatlarını olumsuz yönde etkileyen, uyku ihmali, aşırı kilo alımı ya da kaybı, sırt ağrısı, baş ağrısı, karpal tünel sendromu gibi fiziksel sorunlara da yol açabilen bilgisayar bağımlılığı, uzmanlardan psikolojik destek alınmasını gerektiren bir sorundur. Yine de psikolojik desteğe başvurmadan önce denenebilecek bazı yöntemlerden söz edilebilir.

Bilgisayar bağımlılığı bulunan kişiye yardım etmek için sosyalleşmesini sağlamak, yeni arkadaşlıklar kurmasını teşvik etmek uygun olabilir.

Bireylerin bilgisayar kullanımlarını kontrol altına almak faydalı olabilir. Bunu cezalandırma, tartışma yoluyla yapmaktansa uzlaşma yoluyla yapmak gerekir.

Örneğin hem çocuklar hem de yetişkinler için sofrayı kurmaya yardım etmesi, arkadaşlarıyla vakit geçirmesi, sporlara veya diğer aktivitelere katılması karşılığında bilgisayarda geçirebilecekleri vaktin biraz daha artabileceği gösterilebilir, söylenebilir.

Ailelerin bilgisayar bağımlılığı şüphesi altında olan çocuklarıyla veya yetişkin bireyleriyle nitelikli zaman geçirmeleri, ekstra vakit ayırmaları, yeni arkadaşlıklar kurmalarını ya da arkadaşlıklarını geliştirmelerini teşvik etmeleri, bilgisayar bağımlılığı sorunuyla yüzleşen bireylerde etkili sonuçlar yaratabilir.
Bu makale işime yaradı diyorsanız paylaşın; Bilgisayar, Sağlık kategorisindeki bu yazı 26 Aralık 2017 tarihinde eklendi. 1355 kere okundu ve Sebepleri tarafından yazıldı.

Источник: //www.sebepleri.com/bilgisayar-bagimliligi-sebepleri/

Bilgisayar Bağımlılığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Bilgisayar Bağımlılığı

Bilgisayar bağımlılığı günümüzde ebeveynler tarafından oldukça şikayet edilen bir konudur. Çocuklar ve gençler, her geçen gün ekran karşısında daha fazla zaman geçiriyorlar.

Bu durum bilgisayar bağımlılığı olayını tetiklemektedir. Bir çok öğrencide bilgisayar oynama isteği, bilgisayar bağımlılığına dönüşmüş durumdadır.

Anne-babaların çocukta bilgisayar bağımlılığı konusunda daha deneyimli ve gözlemci olmaları gerekmektedir.

Odasında masum bir şekilde ekran başında oturan çocuğunuz, sadece keyifli ve güvenli bir şekilde vakit mi geçiriyor, yoksa vazgeçemediği şekilde çeşitli oyun ve web sitelerine bağımlı durumunda mı? Bu konuda sizlere yol göstermesi adına, soru ve cevaplarla bilgisayar bağımlılığını inceleyeceğiz.

Bilgisayar bağımlılığı nasıl bir durumdur?

Bilgisayar bağımlılığı, alkol bağımlılığına benzer: kişi alkol almayı bıraktığında, zihinsel sorunlar ve fiziksel sıkıntılar yaşar. Masum bir şekilde ekran başında vakit geçirmek ile bilgisayar bağımlılığı arasındaki geçiş bulanıktır ve kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Ancak anne-babanın çok dikkatli bir şekilde takip etmesi gereken bazı durumlar vardır.

Bilgisayar bağımlılığı belirtileri nelerdir?

Eğer içine kapanık, sessiz yapıdaki çocuğunuz, akşam yemeğinde huzursuz ve yerinde duramıyorsa, lokmaları hızla yutuyorsa ve hızla odasına ekran karşısına gitmesi gerektiğini söylüyorsa/veya yemeğini bile bilgisayar karşısında yemeyi tercih ediyorsa,

Sizi uyarması gereken ikinci önemli belirti ise, geceleri bilgisayar oyunu oynamaya başlamasıdır. Eğer çocuğunuz son dönemlerde pek sık dışarı çıkmıyor, arkadaşları ile vakit geçirmiyor, hava uygun ve güzel olsa da odasında olmayı tercih ediyorsa, gece vakti 2-3 gibi onu odasında kontrol etmelisiniz.

Muhtemelen o saatte çocuğunuzu ekran karşısında bir oyuna dalıp gitmiş bulacaksınız. Ona ekranı kapatmasını ve yatmasını ve uykuya dalmasını hatırlatmalısınız.

Sabaha karşı 04:30’da odasına tekrar giderek kontrol ettiğinizde, halen ekran karşısında ve oyun oynarken bulursanız, ciddi bir sorun ile karşı karşıya olduğunuzu hatırlatmak isterim.

Uzun süreli ve geceye yayılan bilgisayar oyunları, bağımlılığın işareti olarak dikkat edilmesi gerekenlerdir.

Diğer belirtiler nelerdir?

Bilgisayar bağımlılığı belirtileri, çocukta sevdiği birçok şeyde ilgi kaybı ile birlikte gözlenir. Çocuk en sevdiği spor takımına bile ilgisini kaybetmeye başlamış olabilir.

Arkadaşlarıyla daha seyrek görüşmeye başlaması ve onlarla fazla vakit geçirmeyi istememesi, anne-baba için dikkatle takip etmeleri gereken bir belirtidir. Bilgisayar bağımlılığına sürüklenen çocuğun arkadaş sayısı azalmaya başlarken, çocuk bundan hiçbir şekilde rahatsızlık duymamaktadır.

Bağımlılığı ilerleyen çocuk, kişisel hijyeni ve dış görünüşüyle olan ilgisini kaybetmeye başlar. Eskiden çok şık ve özenli kıyafetler seçen çocuk, artık tamamen farklı bir durumdadır. Kıyafetlerini değiştirmezler, banyo yapmayı istemezler.

Bilgisayar bağımlılığının bir sonraki aşamasında ise okul sınav performansı dramatik şekilde düşmeye başlar. Derslere ve okula ilgi azalmıştır. İşte bu noktada çocuğun ciddi bağımlılık düzeyinde bir sorunu olduğunu anne-baba görmeli ve uzman desteğine başvurmalıdır.

Çocuklar ve gençler arasında bu konuda risk altında olanlar kimlerdir?

Bilgisayar bağımlılığından etkilenenlerin %90’ı erkeklerdir. Bu erkeklerin belirgin bir tip dağılımı vardır: sessiz, içine kapanık olma eğilimindedirler.

Genellikle ortalamanın üzerinde bireysel beceri ve yeteneği olan, iyi ailelerden gelen ve annelerine normalden daha fazla bağlı olan erkek çocuklar, bilgisayar bağımlılığı konusunda riskli gruptadırlar. Anne ve çocuk arasındaki ilişki bir süre sonra çatışmaya dönüşür.

Buna bağlı olarak depresif veya saldırgan davranışlar gösterebilir. Daha sonra çocuk kendi sanal dünyasındaki gerçekliğe kaçar.

Hangi tip bilgisayar oyunları bağımlılık yapmaktadır?

Online role-playing game denen oyunlarda bağımlılık oranının daha yüksek olduğu bildirilmiştir. Bu oyunlarda karmaşık görevler vardır ve oyuncu bunları çözmek için oyunun içine dalmaktadır.

Oyuncular öncelikle bir birlik-grup yapısına katılarak, orada kendine arkadaş edinerek, onlarla iletişime geçer. Bu oyunlardaki iletişimi sağlayan karakter geçmiş yıllardaki oyunlarda olmayan, yeni bir ögedir.

Sanal gerçekliği yoğunlaştıran kavram, oyundaki karakterlerin birbiriyle iletişimde olmalarıdır.

Bu oyunlar ne hakkındadır?

Bu oyunların ortak yanları, oyuncunun yoğun sayıda olan görevleri tamamlamak için zekâsını pek fazla kullanmasına gerek olmamasıdır. Belirli şekillerde çözümlenen sorunlar sonrasında, oyun karakteri farklı özellikler kazanarak güçlenir. Oyundaki karakter güçlendikçe, oyuncunun dâhil olduğu gruptaki statüsü ve pozisyonu yükselir.

Bir diğer oyun tipi olan shooter oyunlar da ise bağımlılık yaratma düzeyi daha düşüktür. Oyuncu karakterleri arasında iletişim sınırlıdır ve bilgisayarı açtığınızda oyun başlar, bilgisayar kapatıldığında ise oyun biter.

Rol-playing game ise gerçek zaman ekseninde dönmektedir ve oyuncunun yaşam kalitesini bu sebeple daha fazla etkilemektedir.

Bilgisayar oyun dünyasında bir idol, bir kahraman olan oyuncu, gerçek dünyada kendisini değersiz hissederek, depresyona girme eğilimi artacaktır.

Buna bağlı olarak, gerçek dünyadan kaçmayı tercih edecek ve sanal gerçekliği tercih edecektir.

Bilgisayar bağımlısı olan çocuk ya da genç, kurduğu sanal ortamda kendisine dokunulmasını istemeyecek ve kendisini bu şeklide mutlu hissettiğini belirtecektir.

Sonuç olarak:

Çocuğunuz son dönemlerde bilgisayar ekranı başında fazla zaman geçirmeye başladığı hissediyorsanız, geceleri odasında onu kontrol edin. Uyku ve beslenme düzeninin bozulduğunu gözlemliyorsanız, okuldaki akademik gelişimini sorgulayın.

Çocuğunuzda bilgisayar bağımlılığı olduğunu size düşündürecek şüphe bile, üzerinde dikkatle durulması gereken bir konudur. Bu konuda kliniğimizden danışmanlık desteği alabilirsiniz.

Источник: //cocukvegenc.com/bilgisayar-bagimliligi-nedir/

Çocuklarda Bilgisayar Bağımlılığı

Bilgisayar Bağımlılığı

Bebek, Çocuk ve Gençlerde PC, Tablet ve Akıllı Telefon Kullanımı ve Bunların Olumsuz Etkileri

Son 30 yıldır tüm Dünya’da ve paralelinde bilgisayar kullanımı artan bir şekilde yaygınlaştı. PC yani kişisel bilgisayar kavramı iş yerlerimizden sonra evlerimize de hızlı bir şekilde nüfuz etti. Ardından bu bilgisayarlar hızlı bir şekilde önce notebook, sonra tablet ve en son olarak da akıllı telefon halini aldılar.

Bu cihazların her birinin ortak özelliği ise üzerlerinde yüklü işletim sistemleri ve oyun, sosyal medya ve sözde hayatımızı kolaylaştırıcı diğer yazılımlarıyla hayatımızın büyük bir bölümünü istila etmeleri oldu. Modern toplumda tüm insan yaşantısı bu cihazlara bağımlı hale geldi.

Ancak farkında olunmayan ya da sonradan fark edilen bu sorunun farkına, daha çok çocukların bu ve benzeri cihazları kontrolsüz kullanmaya başlamalarıyla varıldı. Şu günlerde çocuklarımız bu cihazların kontrolsüz kullanımıyla ilgili olarak tehdit altında ve bu tehdit gelecek günlerde daha da artacak.

Çocukların bilgisayar kullanımı ile ilgili olarak oyun yapımcıları bilgisayara üreticileri ve yazılımcılar ortak bir söylem geliştirdiler ve bu çocukların el becerilerinin ve bilgisayar bilgilerinin geliştiğini iddia ettiler. Bununla eşgüdümlü olarak da özellikle bilgisayar oyunlarının çözünürlük ve grafik kalitelerini gitgide arttırdılar.

Sonuçta pek çok küçük çocuk oynadığı oyunu gerçek dünya da ki yaşantısından ayırt edemez oldu. Son 5 sene de yine tüm dünyayı etkisi altına alan sosyal medyanın kullanımı 5-6 yaşlara kadar düştü. Ancak insanların çoğu çocuklarını ve gelecek kuşakları zihinsel, sosyal ve ruhsal açıdan tehdit eden bu tehnin farkında değiller.

Bebekleri Çocukları ve Gençleri Bekleyen Tehler

·         0-2 Yaş Bebeklik Çağı;

Her şeyden önce internette anne ve babaları tarafından yayınlanan videolara bakıldığında bebekleri en çok tehdit eden cihazların;  Ipad , e-pad, androidpad ve başka ticari isimleri olan ve ortak adı pad olan cihazlar ve akıllı telefonlar olduğunu görmekteyiz.

Hatta belki de 0-6 yaş döneminde ki bebeklerde ve küçük çocuklarda bir ipad bağımlılığı salgınından bahsedebiliriz. İyonize radyasyon değerleri ve RF değerleri ve bunun fiziksel zararları konunun uzmanları tarafından sıklıkla vurgulansa da bu cihazlar halen bu yaş grubu tarafından yoğun bir şekilde pasif ya da aktif olarak kullanılmaktadır.

Çocuklara özellikle ev de ya da dış ortamlarda yemek yedirmede yardımcı olarak kullanma tarzına pasif kullanım denilebilir. Aktif kullanım ise bebeğin eline oynayabileceği şekilde bu cihazı vermektir.

Her iki durumda da bebek bağımlılık nesnesi haline gelen bu cihazlar bebeklerin derinlik algıları, boyut algıları, şekil zemin algıları daha tam gelişmeyen başka zihinsel becerilerini bozmaktadır.

İleri de bu algılar da bozukluklar yaşanması yanında olası sensory-motor dediğimiz (algısal motor) becerilerde gecikmelere ve sorunlara yol açma ihtimali yüksektir. Bu da renk, şekil, zemin ve hatta ileri de harf ve sayı gibi kavramların öğrenilmesini ve gelişimini güçleştirecektir. Bu sebeplerden yukarıda sayılan tüm çeşitteki bu yaş grubu için bilgisayar kullanımının kesinlikle engellenmesi önemlidir.

·         2-6 yaş küçük çocukluk çağı;

Günümüzde pek çok okul öncesi eğitim kurumu ve çocuklarını bu eğitim kurumlarına gönderen aileler alınan ve verilen bilgisayarlı eğitimle övünmektedirler. Temel kavram ve dil becerileri gelişmemiş ya da oturmamış çocukların bilgisayarla erken tanıştırılması yoğun görsel uyaranlara (3 boyutlu görüntü, efektler, animasyonlar vb.

) alışan küçük beyinlerin ilerleyen aşamada okul sıralarında dikkat, yoğunlaşma, odaklanma ve öğrenme sorunları yaşadıkları bilinmektedir. Çünkü bu uyaran eşiğine alışan beyinler kara kalem beyaz kâğıdın uyaran düzeyi karşısında çaresiz kalmaktadırlar.

Bu nedenlerle bu yaş döneminde kullanım günde 20 dakika haftada ise toplamda bir saati yani 3 günü geçmeyecek şekilde düzenlenmeli ve bu sınırlamalara sıkı sıkı uyulmalıdır.

 ·         6-13 Yaş Çocukluk Çağı;

Yukarıdaki yaş grupları için tehdit unsuru oluşturan nedenler yine aynı şekilde ama aynı şiddette olmasa da bu yaş grubu için geçerlidir. Bu yaş grubu için en önemli tehdit unsuru ise yetişkin içerikli siteler, sosyal medya siteleri ve şiddet öğesi ya da erken ergenliği uyarıcı içerikli oyunlardır.

Bu yaş grubu sosyal gelişimsel anlamda çok büyük bir merak içerisindedir, yetişkinlerin ve ebeveynlerin kullandıkları her türlü argüman ve objeyi araştırırlar.

Ancak bu  yaş grubunda daha çok kız çocukları sosyal medya sitelerine yetişkin davranış paternine benzer şekilde yaklaşırlar, arkadaş eklemek, annenin babanın oynadığı çiftlik oyunlarını oynamak gibi. Erkek çocuklar ise sosyal medya platformları üzerinden macera ve yarış oyunları vb. oyunları tercih etmektedirler.

Buradaki temel sorun erken ergenlik dediğimiz ve günümüzde özellikle psikolojik açıdan uygunsuz internet ve medya kullanımıyla tetiklenen sürece dâhil olmalarıdır. Ayrıca bu yaş grubu bu platformlarda ya da yetişkin sitelerde kendilerine ruhsal ve fiziksel açıdan zarar verebilecek içeriğe maruz kalmalarıdır.

Bu yüzden 13 yaşından küçük çocukların bu ve benzeri platforma ve sitelere her ne amaçla olursa olsun (oyun vb.) ulaşmaları engellenmelidir. Ayrıca diğer yandan bu grubun şiddet içerikli bilgisayar oyunlarıyla temas etmesinin şiddet davranışlarını yüksek düzeyde arttırdığı literatür çalışmalarıyla da desteklenmektedir.

Bu yüzden 13+ yaş etiketli hiçbir bilgisayar oyunun bu gruptaki çocuklarca oynamasına izin verilmemelidir. Bu yaş grubu için bilgisayar kullanımı ödevler haricinde hafta içi kullanımın olmadığı hafta sonu ise toplamda 4 saati geçmeyen bir kullanım süresiyle sınırlandırılmalıdır.

Bu yaş diliminden sonra ise ebeveyn kontrolü yine bırakılmadan gerekirse bir uzmana danışılarak bilgisayarla zaman geçirme hakkı sağlanmalıdır. Bu yapılırken de ilgili site ve programların yasal yaş sınırlarına kesinlikle uyulmalıdır. Akıllı telefon kullanımı ise her ne sebeple olursa olsun engellenmelidir.

·         13-18 Yaş Ergenlik Bölümü;

Ergenliğin bu bölümünde kullanıcı gençlerin ise kullanım becerileri ve şekli konusunda eğitim almaları önemlidir. Özellikle sosyal medya ve medya okuryazarlığı dersleri okul programlarına eklenmeli ve bu durum kamu spotlarıyla da desteklenmelidir.

Ebeveynler bu dönem de bilgisayar ve internet kullanımını daha çok sınavlara hazırlık süresinden kayıp olarak gördüklerinden önlem almaya çalışmaktadırlar. Ancak yukarıda sayılan yaş dönemlerinde alınmayan önlemler bu dönemin çok daha zor ve bağımlılıklarla geçmesine sebep olmaktadır.

Sosyal medya oyun ve internet bağımlığı tanıları uzmanlarca bu yaş grubunda daha fazla konulmaktadır.  Ancak bağımlılık geliştikten sonra bunun düzeltilmesi uzun süren seanslar ve yardım süreçleri gerektirmektedir.

  Diğer bir sorun ise erken cinsel ilişkiye özendiren tarzda içerik ve diyaloglara girilebilen tarz da internet sitelerine ulaşımdır. Bu yaş diliminde ebeveyn kontrolü yine bırakılmadan gerekirse bir uzmana danışılarak bilgisayarla zaman geçirme ve içerik hakkı sağlanmalıdır.

Bu yapılırken de yine ilgili site ve programların yasal yaş sınırlarına kesinlikle uyulmalıdır. Akıllı telefon kullanımı ise ev içinde özellikle akademik saatlerde engellenmeli internet erişimi yapılacaksa telefon yoluyla değil tablet ya da daha çok pc yoluyla yapılmalıdır. 

Dr.Psikolog Murat SARISOY

Danışma Hatlarımız:

0 554 580 25 10

Uzmanımız Psikolog Dr. Murat SARISOY'un Kaleminden; “BİR PSİKOLOĞUN SEYİR DEFTERİ”

Biz insanlar toplumsal bir varlık olduğumuza göre; nasılsa, bu toplumun ürettiği sorunlarla eninde sonunda mutlaka karşılaşacağız. Yaşayacağımız sorunlar aşağı-yukarı aynı gibi… İşte, Dr.

Psikolog Murat Sarısoyun kaleminden, bazı toplumsal sorunların çözümü yönünde, adeta bir Psikologla konuşuyormuş gibi aydınlanacaksınız, yaşadığınız sorunların çözümünde ipuçlarını keyifle okuyarak bulacaksınız.

Okurla beraber arayıp bulan yazılar… Murat Sarısoy’un kitabında gündelik hayattaki sıradan konuların daha başlıklarına bakarken bize neler söyleyeceğin tahmin etmeye başlıyorum.Her seferinde tahmin ettiğimden bir kaç fazlasıyla karşılaşmak kitabın geri kalan sayfalarına beni yöneltiyor. Kitabın odağını insanlar ve ilişkileri oluşturuyor.

Anne-kız, çocuk-ekran, kadın-erkek… Bu konunun sadece psikolojinin alanı olmadığını bilerek okumaya devam ettiğinizde, Murat Sarısoy’un yazıları psikoloji perspektifi ile yetinmeyerek, bütün düşünüşlerin ‘anası’ felsefeye uzanıyor. Cevapları bulmayı okurla beraber gerçekleştirmek isteyen, öğretici olmadan öğrenmeyi sağlayan yazıları severim.

Murat Sarısoy’un kitabı böyle yazılardan oluşuyor.

Dr. Yankı Yazgan 

Kitabı Satın Alabilmek İçin Aşağıdaki Linkleri Kullanabilirsiniz;

Etki Yayınevi/Bir Psikoloğun Seyir Defteri

www.dr.com.tr/kitap/bir-psikologun-seyir-defteri

İzmir psikolog, ipad bağımlılığı, ipad bebekleri, tablet bağımlılığı, bilgisayar bağımlılığı,  psikolog izmir, izmirli psikologlar, psikolog dr.

murat sarısoy, yasemin sarısoy, bireysel terapi izmir, izmir bireysel terapi, en iyi psikolog, psikolog doktor, doktor psikolog, psikoloji, çocuk ergen, ergenlik psikolog, çocuk ve cinsellik, ergen psikolog, psikolojik sorun, pedagog, pedagog izmir, izmir pedagog, depresyon, anksiyete, aile terapisi, izmir çocuk psikolog, çocuk psikolog izmir,  aile terapisi, aile danışmanlığı, psikolog izmir, sınav stresi, sınav stresi psikolog, kıskançlık, kardeş kıskançlığı,otizm, otistik çocuk, gece işemesi, psikolog, alsancak psikolog, sosyal fobi, hiperaktivite, dikkat dağınıklığı, zeka testi, psikoterapi, grup psikoterapi, eğitim, nlp, emdr, hipnoz, stresle başa çıkma, stres, panik atak, koçluk, öğrenci koçluğu, yaşam koçluğu, öğrenci koçu, yaşam koçu

Источник: //www.psikologunuz.org/cocuklarda-bilgisayar-bag-ml-l-g.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть