Bipolar Bozukluk (Manik Depresif) Nedir?

içerik

Bipolar Bozukluk (Manik Depresif) Nedir

Bipolar Bozukluk (Manik Depresif) Nedir?

Günümüzde adı bipolar bozukluk olan bu hastalığın eski zamanda ki adı manik depresif olmaktadır. Türkçemizde olan karşılığına bakılırsa iki uçlu veya iki kutuplu bozukluk olan duygu bozukluğu olarak bilinir. Bipolar bozukluk tanısı alan hastalar hayatları boyunca bir takım dönemlerden geçerler bunlar depresyon, hipomani, karma dönemler olmaktadır.

Ancak bahsedilen dönemlerden yalnızca depresyon meydana gelirse bipolar tanısını koymak için yeterli bir neden değildir. Fakat hasta en az bir mani dönemi ve bir karma dönem geçirmiş ise bir takım tanı yolları ile Bipolar tip 1 tanısı alırken, bir depresyon ve hipomani dönemlerinden geçmiş ise Bipolar tip 2 olarak tanısı konulmaktadır.

Bazı hastalar ise sürekli olarak depresyon geçirirler yani bunlar devamlı tekrarlayan depresyondur ve tek uçlu bozukluk tıp dilinde ise Unipolar olarak tanı konulabilir.

Bipolar Bozukluğu Olanlarda Görülen Davranışlar

Bipolar Bozukluğu Olanlarda Görülen Davranışlar

Kişilerin duygu haline bakıldığında ise sıklıkla birkaç hafta süresince sürekli ve baskın bir biçimde hissedilen şiddetli duygu durumu olarak tanımlanabilir. Depresyon döneminde hastaların duyguları iç açıcı değidir, mutsuz ve üzgünlerdir. Ancak mani dönemine girildiğinde bu tam tersi olur neşeli ve mutlu bir duygu durumunu görürüz.

Bipolar Bozukluk Tedavisi ve İlaçları

Bipolar Bozukluk Tedavisi ve İlaçları

Bipolar bozukluğu olan hastalar hastaneye yatırılır, fakat manik yada depresif atak döneminde ise hastaneye yatırılır. Bu hastalık her zaman nüksetmez, çok şiddetli atak durumu varsa, riskli davranışlar ve intihar düşüncesi varsa derhal hastaneye yatırılmalıdır.

Gelelim bipolar bozukluk tedavisinde kullanılan ilaçlara;

Bipolar Bozukluk İlaçları

Bipolar Bozukluk İlaçları

Aşağıda vereceğim ilaçlarlar bipolar bozukluk ilaçlarıdır.

 • Depakin
 • Carbamazepine,
 • Lamortigine,
 • Topiramate,
 • Oxcarbazepine
 • Neurontin,
 • Olanzapine,
 • Aripiprazole,
 • Risperidon

Bipolar bozukluk tedavisinde hastalığın evresine göre 3 farklı ilaç sınıfı kullanılmaktadır.  Bu ilaçlar hastalığın durumuna göre verilir. Antidepresan, ruh hali stabilizatörleri, antipsikotikler ile tedavi sürecine başlanır fakat sadece ilaç tedavisi yeterli olmayabilir, hasta aynı zamanda terapiye de gidebilir.

Bipolar bozukluk tedavisinde en çok kullanılan ilaç türü lityum karbonattır, çünkü maniyi azaltmakta ve depresyonun tekrarlamasını önlemede oldukça etkilidir.

Bipolar Bozukluk Tedavisi Ne Kadar Sürer

Bipolar Bozukluk Tedavisi Ne Kadar Sürer

Üzülerek söylemem gerekir ki bipolar bozukluk yaşam boyu devam edebilir bu sebeple yaşam boyu ilaç kullanılması önerilmektedir. Ayrıca depresif ve manik dönemleri önleyebilmek adına sürekli olarak doktor kontrolü ve tedavi önerilmektedir.

Bipolar Bozukluk Hastalığına Yakalanmanın Bir Yaşı Var Mı

bipolar bozukluk hastalık yaşı

En çok genç yaşlarda görülse de her yaş gurubunda olan insanlarda görülme olasılığı bulunmaktadır. Yetişkin kişilerde en çok 15 ile 35 yaş aralığında meydana gelirken erkeklerde 18 yaş ve kadınlarda ise 20 yaşlarında meydana gelmektedir.

Özellikle Bipolar hastası olan kişiler bu hastalığın ilk evresi olan dönemi 20 yaşlardan daha önce yaşamaktadırlar. Bu nedenle ileri yaşlar da veya çocukluk yaşlarında başlaması az sayıda görülmektedir. Genetik faktöre bakılırsa aile bireylerinde bipolar hastalığı olan birey varsa bu hastalarda bipolar daha erken yaşlarda başlayabilmektedir.

Bipolar Bozukluğu Olan Kişilere Nasıl Davranılmalı

Bipolar Bozukluğu Olan Kişilere Nasıl Davranılmalı

Öncelikle bipolar bozukluğu(manik depresif) olan kişilerin ailelerinin desteği çok önemlidir.

Hastanın eşi varsa eşi, yoksa ailesi her türlü tedaviye katılmalıdır. Hastanın ailesi ve eşinden destek görmesi iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Ailesi ve eşi destek olan hastalarda manik ve depresif ataklar diğer hastalara göre daha az görülmektedir.

Bipolar Bozukluk Testi ile Kendinizi Değerlendirin

Bipolar Bozukluk Testi ile Kendinizi Değerlendirin

Öncelikle söylemeliyim bu kesinlikle tıbbi bir test değildir sadece kendinize soracağınız 11 soru ile bipolar bozukluk testi çözüp, tahminde bulunabilirsiniz. Fakat bu sizin hasta olacağınızın anlamına gelmez.

Şimdi gelelim bu 11 belirtiye;

 1. Aşırı duygusal tepkiler yaşamak yani aşırı bir şekilde neşeli yada aşırı bir şekilde hüzünlü olmak.
 2. Ufacık problemleri bile kafaya takmak ve mutsuz olmak.
 3. Uyuşturucu yada alkol bağımlısı olmak yada içinizde bu tür yasaklı maddelere karşı bir eğilim olması.
 4. Çok fazla uyumak yada tersi de olabilir çok az uyumak.
 5. Başladığınız işleri yarıda bırakma diğer tabir ile maymun iştahlılık.
 6. Bir karar aldıktan sonra çok pişman olmak, bu tür kararların hayatınızda çoğalması.
 7. Odaklanma da sıkıntılar yaşamak.
 8. Birden bire çok seri düşünmek ve konuşmak.
 9. Bazen çekingen olmak bazense etrafa sataşma duyguları arasında gidip gelmek.
 10. Her şeyi yanlış anlamak, aşırı derecede hassas olmak.
 11. Aniden narsist olmak, kendini fazla sevmek ve özgüven patlaması yaşamak.

İlginizi Çekebilir :   Vitamin Hapları Kilo Aldırır Mı?

Arkadaşlar dediğim gibi bunların olması sizde bipolar bozukluk olacağı anlamına gelmez, daha bir çok problem var ama yinede bu duyguların hepsini birey yaşar.

Bipolar Bozukluk Tanısı Nasıl Konur

Bazı kriterlere uyması gerek özellikle DSM-IV kriterlerine göre değerlendirilmeli. Ayrıca mani dönemi, karma dönem veya hipomani dönemlerinden en az birisinin olduğu tanımlanmalıdır. Hastanın depresyon hikayesi olabilir bu önemli değildir çünkü bipolar 1 teşhisi için depresyon olmazsa olmazlardan biri değil.

Bunların yanında semptomların şiddeti, ne zamandır var, önceki hastalıkları gibi bir çok konuda hasta değerlendirilir. Özellikle o dönemlerde var olan depresyon karma, mani ve hipomani dönemlerinin tanısını koyama da zorluk çıkartır.

Önce yaşadığı mani, karma ve hipomani dönemleri net olarak saptanamıyor ise bu sefer tek uçlu depresyon olma ihtimali işin içine girer.

Genetik faktör araştırılır, aile Bipolar hastalığı olup olmadığı araştırılarak elde edilen bilgiler bir parça tanıda yardımcı olabilir.

Ancak kesin ve net bir tanının konulması için doktor tarafından hastanın karma, hipomani veya mani dönemlerinin akut rahatsızlık döneminde tanı konulması ile gerçekleşmektedir. Fakat buna rağmen bazen net olarak bu tanı koyulamaz ve diğer psikiyatrik hastalıklar ile karışabilmektedir.

Ancak düzenli biçimde kontroller yapılarak tanının ne olduğu kesinleşir. Bu alanda uzmanlaşmış doktorlar ile ve aynı doktora gidilmesi önemlidir.

Bipolar Bozukluk Tipleri Nelerdir

Bipolar 1 : Mani dönemi veya karma dönemlerinden kesinlikle bir tanesinin olması şarttır. Depresyon dönemi ile hipomani dönemlerinde oluşan alt bir tip.

Bir kişiye Bipolar 1 teşhisinin koyulabilmesi için kesinlikle karma dönem yada mani dönemden bir tanesinin olması gerekir.

Bu hastalığın alt tiplerine göre Bipolar 1 bozukluk daha güçlü ve şiddetli olabileceğinden hasta hastaneye yatırılarak tedavi edilmesi gerekebilir.

Bipolar 2 : Depresyon ve hipomani dönemlerinin olduğu alt tip bipolar 2’dir.

İlginizi Çekebilir :   Bebeklerde Sarılık Nasıl Fark Edilir

Siklotimi : Bu tipte ise iki yıl süresince hafif derecede depresyon ancak majör depresyon şiddetinde olmamalı. Ayrıca hipomani dönemlerinin arka arkaya geldiği 2 aydan daha fazla süren üzüntü, mutsuzluk yani iyilik durumunun olmadığı alt tip olarak tanımlanabilir. Süreklilik yani kronikleşebildiği için borderline kişilik bozukluğu oluşabilir.

Dünya Üzerinde Ne Kadar Bipolar Hastası Vardır

Toplam olarak halk arasında görülme sıklığına bakarsak bu oran % 1 ile % 2 arasına değişkenlik gösterebilir. Ayrıca ülkemizde olan bipolar hastalarını bu oran ile genellersek yaklaşık 750.000 kadar bipolar hastası olduğunu fark ederiz. Belki şimdiye kadar bu kadar çok olduğunu tahmin etmezdiniz.

Çünkü kişiler bu rahatsızlığın çok az görüldüğünü yada bu hastalığa yakalananların yalnızca kendisinde olduğunu düşünmesinden kaynaklanmaktadır. Bahsettiğimiz tam olarak bipolar bozukluk teşhisi konulmuş hastalardır. Ancak birde bipolar 1 veya 2 tipleri ile eşleşmeyen alt çeşitlerine ayrılan bipolar gurupları bulunmaktadır.

Bunlar ise yaklaşık olarak %2.5 ile %7.5 arasında bir değere sahiptirler. Ayrıca bütün dünyada yaşanılan coğrafi konum, ırk gibi etkenlerin bir değişikliğe neden olmadığı bilinmektedir.

Источник: https://kilosorunu.com/bipolar-bozukluk-manik-depresif-nedir.htm

Bipolar Olabilir misiniz? Bipolar Bozukluk Belirtileri Nelerdir? – APPVICE

Bipolar Bozukluk (Manik Depresif) Nedir?

Bipolar bozukluk (diğer adıyla “manik depresif”), yüksekten alçağa ve  alçaktan yükseğe doğru aşırı değişen ruh halini gösteren bir psikolojij hastalıktır. Bipolar bozukluk belirtileri, yükselişte mani ataklarını, düşüşte ise depresyon ataklarını ifade eder. Ruh hali değişikliği birbirine karışabilir. Bu nedenle aynı zamanda hem mutlu hem depresif hissedilebilir. 

Bipolar bozukluk nadir görülen bir psikolojik rahatsızlık değildir. 2005 yılında yapılan bir araştırmada, ABD nüfusunun yüzde 2.6’sının – 5 milyondan fazla insanın- bir tür bipolar bozuklukla yaşadığı saptanmıştır.

Bipolar bozukluk belirtileri, gençliğin geç dönemlerinde ya da erken yetişkinlikte görülmeye ortaya çıkmaya başlar; ancak çocuklarda da görülebilir.

Nedeni belirsiz olmakla birlikte, kadınlar için bipolar tanısı almak erkeklere oranla daha kolaydır.

Bipolar bozukluk tanısı koymak zor olabilir, ancak bakabileceğiniz uyarı işaretleri ya da belirtileri vardır.

Bipolar Bozukluk Testi

Psikolojik rahatsızlıklar konusunda kendi kendine teşhis koymak mümkün değildir, ancak bazı testleri yaparak hastalık belirtilerinin olup olmadığı tespit edilebilir. Siz de aşağıdaki bipolar belirtilerine sahip olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer bu belirtilerin büyük bir kısmı sizde de varsa, zaman kaybetmeden uzman bir psikologtan danışmanlık almanız gerekebilir.

Bipolar Bozukluk Belirtileri Nelerdir?

Bipolar bozukluğun belirtileri ve semptomları değişkendir. Bu semptomların bir çoğu farklı nedenlerle de ortaya çıkabilir ya da farklı hastalıklardan kaynaklanabilir. Bu nedenle durumun teşhis edilmesi zordur.

Bipolar bozukluğun uyarı işaretleri genellikle mani için olanlar ve depresyon için olanlar olarak ayrılabilir.

Manik Depresyon Belirtileri Nelerdir? 

Mani diğer semptomlara da neden olabileceği gibi, bipolar bozukluğun bu evresinin yedi önemli belirtisi vardır:

 • Uzun süre boyunca aşırı mutlu veya “yükselişte” hissetmek,
 • Uyku ihtiyacının azalması,
 • Düşüncelerle yarışır gibi çok hızlı konuşmak,
 • Son derece huzursuz veya fevri hissetmek,
 • Dikkatin kolayca dağılması,
 • Yeteneklerine aşırı güvenme,
 • Dürtüsel cinsel ilişkiye girme, birikimler ile kumar oynama veya büyük harcamalar yapmak gibi riskli davranışlarda bulunmak.

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Mani gibi depresyon da başka semptomlara neden olmakla burada bipolar bozukluktan kaynaklanan 7 temel depresyon belirtisi verilmektedir:

 • Uzun süreler boyunca üzgün ya da umutsuz hissetmek,
 • Arkadaşlardan ve aileden uzaklaşmak,
 • Önceden keyif aldığınız aktivitelere karşı ilgisizlik,
 • İştahta önemli değişiklik,
 • Şiddetli yorgunluk veya enerji eksikliği hissi,
 • Bellek, konsantrasyon ve karar verme ile ilgili problemler,
 • İntihar hakkında düşünmek ya da teşebbüs etmek, ölüm konusu ile meşgul olmak.

İntiharı Önleme

Birisinin kendine veya başka bir kişiye zarar vereceğini düşünüyorsanız:

 • Hemen 112’yi arayın,
 • Kişiyi yardım gelene kadar yalnız bırakmayın,
 • Kendine ve çevresine zarar verebilecek kesici, delici ve silah gibi eşyaları uzaklaştırmaya çalışın,
 • Durumu kızıştıracak yorumlar yapmadan sadece dinlemede kalın.

Bipolar Bozukluk Nedenleri

Bipolar bozukluk nedenleri tam olarak bilinmemekle birlikte genetik nedenlerle ortaya çıkması yüksek ihtimaldir. Tetikleyici bir çok etken de bipolar nedenlerinden kabul edilebilir.

Bipolar Bozukluk Tipleri ve Semptomları

En yaygın 4 bipolar bozukluk tipi vardır, ancak bu tiplerden ikisi sıklıkla teşhis edilir.

Bipolar I Nedir?

Bu klasik bipolar bozukluk formu “manik depresyon” olarak adlandırılırdı. Bipolar I’de manik safhalar açıktır. Kişinin davranışı ve ruh halleri aşırıdır ve bu davranışları kontrolden çıkana kadar hızla yükselir. Tedavi edilmediği takdirde kişinin acil servise gitmesi gerekebilir.

Bir kişinin bipolar I olması için, manik atakları olması gerekir. Yaşanan durumun manik atak olması için;

 • Kişinin genel davranışından farklı olan ruh halleri veya davranışlar görülür.
 • Günün çoğunda, atak sırasında hemen hemen her gün görülür.
 • En az bir hafta sürer ya da kişinin hastane bakımına ihtiyacı olacak kadar aşırı hal alır.

Bipolar hastası kişilerde tipik olarak depresif ataklar da vardır. Yine de bipolar I tanısı koymak için depresif bir atak gerekmemektedir.

Bipolar II Nedir?

Bipolar II’nin , bipolar I’den daha yaygın olduğu kabul edilir. Ayrıca depresif belirtiler içerir, ancak manik belirtileri çok daha az şiddetlidir ve bu belirtiler hipomanik belirtiler olarak adlandırılır. Hipomani tedavi edilmezse  kötüleşir ve kişi ciddi şekilde manik olabilir veya depresyona girebilir.

Bipolar II’de insanların durumu kendi başlarına görmeleri daha zordur. Çoğu zaman kişiyi yardım almak için teşvik etme işi arkadaşlara ya da sevdiklerine kalır.

Nadir Bipolar Bozukluk Tipleri

Bipolar I ve II’den daha az görülen iki tip bozukluk vardır.

Siklotimik bozukluk duygudurum değişimlerini ve bipolar I ve II’ye benzer kaymaları içerir, ancak nöbetler genellikle  daha az dramatiktir.

Siklotimik bozukluğu olan bir kişi- zor olsa da- genellikle ilaçsız olarak normal hayatına devam edebilir. Zamanla, bir kişinin ruh hali değişimleri bipolar I veya II’nin teşhisine dönüşebilir.

Aksi belirtilmedikçe bipolar bozukluk sadece bipolar belirtileri gösteren bir kişi için genel bir kategoridir. Bu belirtiler türün tanısı koymak için yeterli değildir.

Bipolar Bozukluk Tanı ve Tedavisi

Bipolar bozukluk tanısı zor olsa da, teşhis edildikten sonra tedavisi mümkündür.

Bipolar Bozukluk Tanısı

Şiddetli mani olmadıkça, bipolar bozukluğun belirtilerini tespit etmek zor olabilir. Hipomaniye sahip insanlar normalden daha özgüvenli ve fikirlerle dolu ve daha az uyuyarak daha fazla enerji hissedebilirler. Bunlar kimse tarafından şikayet edilen şeyler değildir.

Bipolar Bozukluk Tedavisi

Doktorunuz, tanı konduğunda sizin için en uygun tedavi programına karar verecektir. Bipolar tedavisinde;

 • İlaç
 • Davranış terapisi
 • Madde kötüye kullanımı tedavisi
 • Elektrokonvülsif tedavi gibi yöntemler kullanılabilir.

Tedavinizi genellikle lisanslı bir psikiyatrist yönlendirir.  

Bipolar bozukluk tedavisi ne kadar sürer?

Tedavi süresi uzman doktorun belirlediği ilaç kullanım ve terapi süresini içine alır. Ayrıca tedavi sürecinize sosyal hizmet uzmanı ve psikolog yardımını da katabilirsiniz.

Bipolar Bozukluk Testi Sonucunuza Göre Doktorunuzla Konuşun

Sizin veya sevdiğiniz birinin bipolar bozukluk işaretleri gösterdiğini veya semptomları olduğunu düşünüyorsanız, ilk adımınız doktorunuzla konuşmak olmalı.

Bu teşhisi sadece eğitimli bir tıp uzmanı yapabilir ve uygun tedavi almak için en önemlisi doğru tanının konulmasıdır. İlaçlar, terapi ya da diğer tedavi seçenekleri ile semptomlar kontrol altında tutulabilir.

Bu şekilde sağlıklı bir hayat sürdürebilirsiniz.

Benzer şekilde bipolar çocuklar ve ergenler, yeteneklerini duruma göre abartabilirler. Yeteneklerinin ötesine geçen projeler için ayrıntılı ve gerçekçi olmayan planlara başlayabilirler. Bu çocuklar, yaşının gelişimsel seviyesine uygun olmayan cinsel ilişkilere de aniden başlayabilir (çocuğun cinsel olarak istismar edilmediğini veya müstehcen materyallere maruz kalmadığını varsayarak)

Bu makale Appvice Psikoloji Otoriteleri tarafından bilimsel verilere dayalı olarak incelenmiş ve onaylanmıştır.

ortalama puan: 4,50 , 12 oy

Источник: https://getappvice.com/tr/bipolar-olabilir-misiniz-bipolar-bozukluk-belirtileri-nelerdir/

Manik Depresif (Bipolar) Bozukluk Nedenleri Ve Belirtileri – Sağlık Ocağım .NET

Bipolar Bozukluk (Manik Depresif) Nedir?

Manik depresif (bipolar) bozukluk, kişinin ruh halinde-halk dilinde haleti ruhiye denilen yani kişinin duygu durumunda iniş çıkışlar ile seyreden, ataklar şeklinde gelen bir duygu durumu bozukluğudur. Bipolar bozukluk şizofreni değildir. Bipolar bozukluk tam düzelmeler ile seyreder, ataklar halinde seyreder, bazen bir iki atak sonrası yaşam boyu tekrar etmeyebilir.

Bipolar bozukluk farklı isimler ile adlandırılır. En çok bilinen manik depresif hastalık, iki uçlu mizaç bozukluğu, iki uçlu duygu durumu bozukluğu şeklinde isimler ile adlandırılan bir depresyon bozukluğudur. Bu hastalıkta iki tane uç vardır.

Bir uçta depresyon denilen içe kapanma, az konuşma, kendine güvenememe, isteksizlik, moralsizlik, çökkünlük gibi depresyonel bir durum var iken, diğer uçta ise depresyonun tam tersi bir durum söz konusudur.

Kişinin kendine olan güveninin artması, ayağının yerden kesilmesi, çok konuşma, gülme, güldürme, aşırı bir neşe hali, aşırı neşeli olma gibi ataklar şeklinde gelen bir durumdur.

Manik depresif (bipolar) bozukluk neden olur?

Bipolar bozukluğa neden olan etkenlerden biri genetik yatkınlıktır. Bu genetik eğilim kalıtımsal ya da sadece kişiye özel genetik yatkınlık şeklinde olabilir. Bu eğilim yaşamın bir noktasında tetiklenebilir. Zorlanma, uykusuzluk, stres gibi etkenler ile tetiklenebilir veya kendiliğinden atak şeklinde gelişebilir. Atakların başlangıcında hasta bu durumu hissetmeyebilir.

Manik depresif (bipolar) bozukluk tipleri

Son yıllarda bipolar bozukluğun tanımlanmış çok fazla tipi gündeme gelmiştir. Psikiyatri camiasında bu durum eleştirilere neden olmuştur. Bipolar bozukluğun çok fazla alt tipleri tanımlanmıştır. Fakat bipolar bozukluğun Uluslararası kabul görmüş genel olarak iki tipi mevcuttur. Birincisi bipolar tip bir, ikicisi ise bipolar tip ikidir.

Tip 1 bipolar bozukluk nedir : Tip 1 bipolar bozukluk kişinin yaşamı boyunca en az bir manik atak geçirmesidir.

Tip 2 bipolar bozukluk nedir : Bipolar tip 2’de manik atak görülmediği gibi hipomanik ataklar görülür. Yani mani’ye ulaşmayan daha düşük neşe halleri olur ve daha çok depresif ataklar görülür.

Manik belirtiler ile depresif belirtilerin karıştığı miks tabloya tip 2 bipolar bozukluk denir. Tip 2 bipolar bozuklukta hem depresif hemde manik uçta, intihar etme isteği yüksektir.

İntihar riskinin en yüksek olduğu bipolar grubu miks tip bipolar bozukluğu olan gruptur.

Manik depresif (bipolar) bozukluk belirtileri

Bipolar bozukluğun tam Türkçe karşılığı iki uçlu bozukluk demektir ve bir uçta depresyon durumu, bir uçta ise mani bozukluğu (aşırı neşe hali) durumu söz konusudur.


Manik (tip 1) bipolar bozukluk belirtileri :Manik bipolar bozukluk durumunda depresyondaki belirtilerin tam tersi belirtiler görülür.

Kişinin kendine olan güveninde bir artma, neşe hali, coşku ve taşma hali zaman zaman, gülme, güldürme, hayata hep iyimser bakma, düşüncelerde bir hızlanma, çağrışımlarda bir hızlanma, fikir uçuşmaları, bazı hastalarda manik dönemde yaratıcılıkta bir artış, para harcamada artma, gezip tozmada artma, sosyal ilişkilerde artma, cinsel arzuda artış, alışveriş yapma isteğinin artması, kıpır kıpır bir hal, çok konuşma, aşırı hareketlilik gibi (insan tutum ve davranışlarında bir kabarma hali) şeklinde belirtiler görülür. Bu durum mani olarak adlandırılır.

Fakat hem manik atakların hemde depresif atakların daha az şiddetli formları vardır. Manik atak denilebilmesi için bu şiddetli tablonun en az bir hafta sürmesi gerekir ve 4 gün süren daha hafif bir tablo hipomani olarak adlandırılır. Depresyon atak denilebilmesi için de depresyonel tablonun en az iki hafta gün boyu süren belirtilerin eşlik etmesi gerekir.

Depresyonel (tip 2) bipolar bozukluk belirtileri : Kişide depresyon bozukluğu olduğunda morali aşırı çökkün, hiçbir şeyden ze almama ya da eskiden ze aldığı şeylerden keyif almama, hiçbir şey yapmak istememe, durgunluk, moral bozukluğu, içe kapanma, sosyal ilişkilerden uzaklaşma, kendine bakmak istememe, genel bir uykusuzluk hali, genel bir iştahsızlık, cinsel istekte azalma gibi yaşamsal birçok durumda genel bir çöküş durumu ve bazen yaşamak bile istememe gibi depresyona girme atakları şeklinde kendini gösterir.

Manik depresif (bipolar) bozukluk teşhisi

Manik depresif bozukluğun teşhis edilebilmesi için kişinin bir psikiyatri uzmanının karşısına getirilmesi gereklidir. Çünkü kişi kendisi depresyon atağı geçirirken dışarı çıkmak istemediği için doktora da gitmek istemez.

Manik ataklar sırasında da kişi kendinden yeteri kadar memnun olduğu için, bir anormallik olduğunu kabul etmez. Dolayısı ile her iki durumdayken de doktora gitmeyeceği için hastalığını fark etmesi mümkün değildir. Bu gibi bir durumda kişinin çevresi ve yakınlarının tutumu önemlidir.

Kişinin yakınları uygun bir dille veya yöntem ile hastayı doktora gitmeyi ikna etmelidir.

Teşhiste kişinin kendi yakınmaları önemlidir. Kişi şikayetlerinden bahsetmese bile doktora sunduğu tablo tanıda zaten yardımcı olur. Teşhiste hastanın yakınlarının da ifadesi çok önemlidir.

Çünkü atak öncesi dönem, atak hali, kişinin davranışlarındaki değişimler hastanın yakınları tarafından doğru anlatılır ise teşhiste oldukça yardımcı olur. Fizik muayene sonrası hastadan bir emar filmi veya beyin tomografisi, hormon testleri için kan testleri yapılır.

Kişinin alkol veya madde kullanımı var ise buna bağlı manik veya depresif ataklar görülebilir.

Manik depresif (bipolar) bozukluk tedavisi

Bipolar bozukluk tedavisinde koruyucu olarak ve atak giderici olarak kullanılan bazı ilaçlar verilir. Bu ilaçların faydası, atak halinde kriz belirtilerini yatıştırmak, tekrar atak gelmesini önlemektir. Halk arasında çok yanlış bir düşünce söz konusudur.

Atak yatıştıktan sonra, belirtiler geçtikten sonra hastalık geçti diyerek tedaviyi bırakmak doğru değildir.

Bipolar bozukluk ya da manik depresif hastalık gibi bir hastalığa sahip kişiler ve ailelerin bilmesi gereken önemli bir nokta, bu durum uzun süreli, hiç bir şikayet olmasa bile takip gerektiren ve ilaç kullanılması gereken bir hastalıktır.

Tedavi sürecinde bazı kriterler vardır. Bu kriterler, kişi 2 ya da 2’den fazla atak geçirmiş ise, ailesinde psikiyatrik bozukluk geçiren biri var ise tedavi süreci uzun tutulur.

Hastanın ne kadar süre ilaç kullanması gerektiğini hastalığın seyrini ve hastanın iyileşme durumuna bakılarak karar verilir. Bipolar bozukluğu olan hastaya hiçbir zaman ömür boyu ilaç kullanacaksın denilmez.

Hasta ne kadar ilaca ihtiyaç duyuyor ise o kadar süre ve hastanın durumuna göre ilaç tedavisi sürdürülür.

Bu sürenin kararı, hastanın ailesinde bu tip bir bozukluk, kendisinin daha önce buna benzer bir durum yaşamış olması, atakların hangi sıklıkta geldiği, kişinin alkol ve madde kullanım varlığı, ek bir psikiyatrik bozukluk varlığı, bu bozukluğa neden olabilecek başka bir hastalık varlığı gibi durumların varlığına bakılarak tedavi süresine karar verilir.

Manik depresif (bipolar) bozukluk önlenebilir mi?

Bipolar bozukluk için sıfırlayıcı bir tedavi yöntemi yoktur. Fakat uygun tedavi ile kişiye gelen ataklar en azından % 60 oranında azaltılabilir.

Kişi ilaçlarını düzenli kullanır ve kontrollerini düzenli gider ise ataklardan en az % 60-70 korunabilir. Bazı hastalarda ve bazen tedaviye rağmen ataklar görülebilir.

Bu durum hastalığın şiddetine, genetik yatkınlığına, niteliğine göre hastalığın seyri değişebilir. Bu durumda hastanın ve hasta yakınlarının bilgilendirilmesi önemlidir.

Hastalığı tetikleyen bazı faktörler vardır. Bipolar bozukluğu en çok tetikleyen durumlardan biri uyku bozukluğudur. Hasta 2-3 gün uykusuz kalır ise atak tetiklenebilir. Diğer tetikleyici faktör ise aşırı stres, zorlanma, kilitlenme durumlarından mümkün olduğunca uzak durmak gerekir.

Ayrıca alkol veya madde kullanımı da kişinin yaşamını eklenir ise bunlarda atakları tetikleyebilir. Bazı ilaçlar (bazı antidepresanlar, kortizonlu ilaçlar, steroid içeren ilaçlar gibi) kişilerde bipolar bozukluğa yol açabilir.

Kısacası bipolar bozukluğu olan kişinin ve yakınlarının atakları tetikleyen faktörler konusunda bilgili ve dikkatli olmaları gereklidir.

Psikolojik hastalıklar ile ilgili benzer sağlık konuları

Источник: https://www.saglikocagim.net/manik-depresif-bipolar-bozukluk/

Bipolar belirtileri neler? Manik depresif bozukluk nedir?

Bipolar Bozukluk (Manik Depresif) Nedir?

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Emel Sarı Gökten, “iki uçlu bozukluk” ya da “manik depresif bozukluk” olarak da adlandırılan Bipolar Afektif Bozuklukta kişinin duygu durumunda normalden belirgin sapmalar meydana geldiğini, hastalığın ergenlik döneminde de görülebildiğini söyledi.

Yetişkinlerden farklı şekilde görülüyor

Bipolar Afektif Bozukluğun ergenlerde yaklaşık %1 oranında görüldüğünü ifade eden Yrd. Doç. Dr. Emel Sarı Gökten, “Ergenlik döneminde belirtiler Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu ya da davranım bozukluğu belirtileriyle karışabilir” dedi.

Ergenlik dönemindeki Bipolar Bozukluğun erişkinlikten farklı olduğunu da kaydeden Doç.Dr. Emel Sarı Gökten, bu farklılıkları da şöyle sıraladı:

Daha hızlı döngülüdür. Ataklar daha çok mixt tipte (depresif ve manik belirtiler aynı anda) görülür. İrritabilite (sinirlilik, kolay tepki verme) önde giden belirtidir.Dikkat bozuklukları ile karşı gelme belirtileri eşlik eder. Kronik gidişlidir, ataklar arasında normal dönemler olmayabilir.

Ergenlik döneminde manide, erişkinde olduğu gibi sebepsiz yere mutlu olma hali (öfori) görülmeyebilir. Daha sıklıkla görülen belirti; sinirlilik ile ani öfkelenme ve tepki verme halidir.

 Yaş ilerledikçe Bipolar Bozukluk manik atağında yetişkinlikteki gibi öfori (sebepsiz mutlu olma hali) görülme sıklığı artar.

Hem depresyon hem de mani belirtilerinin bir arada olduğu mixt tipte mani atağı çocuklarda daha sık görülür.

Bipolar bozukluğun DEHB ile ortak özellikleri çok

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) ve Bipolar Bozukluğun dikkat dağınıklığı, dürtüsellik ve aşırı hareketlilik gibi birbirine benzeyen birçok özelliği var.

Bipolar Bozukluk birkaç ayırt edici özelliğe sahiptir. Gerçeği değerlendirme bozuklukları, depresyon, gerginlik, uyarılmışlık, duygudurum dalgalanmaları, büyüklenmecilik, uygunsuz duygu ifadesi belirtileri Bipolar Bozuklukta daha çok görülür.

Davranım bozukluğunun belirtileriyle de benzerlik gösterir. Örneğin, dürtüsellik, çalma davranışı, madde kötüye kullanımı, kurallara uymama ve çabuk öfkelenme her iki bozuklukta da sıktır.

Bipolar Bozuklukta koruyucu tedavi önemli

Manik atak tedavisinde hastanın genellikle hastaneye yatırılması gerektiğini belirten Gökten, koruyucu tedavinin önemini vurgulayarak şunları söyledi:

Tedaviye başlamadan önce biyokimyasal değerlendirme yani kan sayımı, karaciğer fonksiyon testleri, tiroid hormon testleri gibi analizler yapılır. İlaç ya da madde kullanım öyküsü, olası tıbbi hastalıklar sorgulanır. İlaçlarla hasta genellikle 2-4 hafta içinde tam veya tama yakın düzelme gösterir.

Bipolar Bozuklukta tedavide asıl önemli nokta koruyucu tedavidir. Çünkü ataklar geçicidir ama tekrarlama riski her zaman vardır. Bipolar Bozukluğun koruyucu tedavisinde kullanılan ilaçlara “duygudurum düzenleyicileri” adı verilmektedir.

İlk atakta BAB tanısı koymak zor olabilir, duygudurum düzenleyicileri atak sonrasında koruyucu amaçlı kullanıldığı için, bazı durumlarda bu ilaçlara başlamak için ikinci atak beklenebilir. Akut dönemde bazı ilaçlar (özellikle antipsikotikler ve anksiyolitikler) kullanılabilir. Antidepresan kullanımı varsa kesilir.

Eşlik eden belirtilere göre örneğin uyku sorunları, agresyon, belirgin dikkat ve öğrenme sorunları ortaya çıkarsa ek ilaç tedavileri uygulanabilir. Karışık tipte bir atak söz konusu ise, depresyon belirtileri olmasına karşın, antidepresan kullanımından kaçınılır.

İlaç tedavisine ek olarak bireysel psikoterapi, aile terapisi, aile eğitimi, bilişsel davranışçı terapiler de tedaviye eklenebilir. BAB tedavisinde en önemli konulardan birisi atakların önlenmesidir. Atakların başlangıç belirtilerinin tanınması ve zaman kaybetmeden psikiyatri kontrolüne gidilmesi koruyucu tedavide esastır.”

Bilgi edinin ve gerçekçi olun

Yrd. Doç. Dr. Emel Sarı Gökten, Bipolar Afektif Bozukluk tanısı alan bir ergenin ailesine ve yakınlarına da önemli tavsiyelerde bulundu. Gökten, önerilerini şöyle sıraladı:

 1. Öncelikle BAB hakkında olabildiğince bilgi edinin. Kanıta dayalı ve derinlemesine bilgilendirmeyi amaçlayan kaynaklar edinmek konusunda doktorunuza başvurun.

2. Uzmanlardan yardım almayı, gerektiğinde danışmayı ihmal etmeyin.

3. Hayatınızdaki stres etkenlerinin sayısını azaltmaya çalışın. Artan stres faktörleri hem BAB gidişini olumsuz etkiler, hem de hastalığın tedavisini güçleştirir.

Uykusuzluk ve madde kullanımına dikkat!

4. Uykusuzluk, esrar gibi madde kullanımı manik atağı tetikleyebilir. Bu tür riskleri kontrol etmeye özen gösterin.

5. Gerçekçi beklentiler içine olun. BAB ataklar halinde giden kronik süreçli ve oldukça zorlayıcı bir hastalık olabilir ve her türlü tedaviye rağmen belirtiler tümüyle ortadan kalkmayabilir. Bu nedenle mükemmele değil, daha iyiye odaklanın.

6. Kendinizi ihmal etmeyin. Sizin ruhsal ve fiziksel sağlığınız yerinde olmadan BAB tanısı almış olan yakınınıza da yeterince yardımcı olamayabilirsiniz. Öte yandan, sizin yaşadığınız sıkıntılar ona olumsuz yansıyabilir.

7. Tedaviyi aksatmadan sürdürmesi konusunda dikkatli olun.

8. İlaçların olası etki ve yan etkileri hakkında bilgi edinin ve bu etkileri gözlemleyin, not alın.

9. Acil durumlarla ilgili bir eylem planınız olsun. Bazen beklenmedik belirtiler ya da ilaç yan etkileri olabilir. Bu durumda arayabileceğiniz ya da başvurabileceğiniz bir klinik olmalı. Bu olası durumlarla ilgili ne yapmanız gerektiğini önceden doktorunuza sorabilirsiniz.

Şizofreni kimlerde görülür? Sebepleri nelerdir?

Источник: https://indigodergisi.com/2017/10/bipolar-belirtileri-manik-depresif/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть