Bipolar Bozukluk (Manik Depresif Psikoz) Nedir?

içerik

Bipolar Bozukluk (Manik Depresif Bozukluğu) Nedir?

Bipolar Bozukluk (Manik Depresif Psikoz) Nedir?

Bipolar bozukluk (manik depresyon veya manik depresif bozukluk olarak da bilinmektedir) ruh hali, enerji, düşünce ve davranışta ciddi değişimlere neden olan zihinsel bir hastalıktır.

Bu bozukluğu yaşayan kişi, aşırı uçtaki manik yükselmelerden, depresyonun en dibine kadar inen karmaşık ruh hallerine maruz kalmaktadır. Sadece kısa süreli iyi veya kötü ruh halinden daha fazlasıyla, bipolar bozukluk döngüleri günler, haftalar veya aylarca sürebilmektedir.

Normal ruh hallerinin aksine, bipolar bozukluğun ruh hali değişiklikleri o kadar yoğundur ki, bu durum kişinin işlev yeteneğine müdahale edebilmektedir. ()

Manik atak sırasında, dürtüsel olarak kişi işinden ayrılabilir, kredi kartlarında büyük miktarlarda harcamalar yapabilir veya iki saat uyusa bile dinlenmiş gibi hissedebilir. Depresif bir dönem boyunca ise yataktan kalkamayacak kadar çok yorgun hisseder, işsiz olduğu ve borçlandığı için kendini nefret dolu düşüncelerle ve umutsuzluklarla doldurur. (2)

Bipolar Bozukluk (Manik Depresif Bozukluğu) Belirtileri

Bipolar bozukluk nasıl anlaşılır? Bipolar bozukluk başlangıcı belirtileri kişiden kişiye ve ruh durumuna göre değişmektedir. Bipolar bozukluk yani manik depresif bozukluk, hem manik belirtilerinin hem de depresyon belirtilerinin bir birleşimi olan oldukça karışık bir durumdur. (3)

Manik evre belirtileri şunlardır:

 • Artan enerji, aktivite ve huzursuzluk
 • Aşırı derecede yüksek, aşırı derecede iyi, öforik (coşkulu) ruh hali
 • Aşırı sinirlilik
 • Yarış düşünceleri ve hızlı konuşma, bir fikirden diğerine atlama
 • Dikkat dağınıklığı veya konsantrasyon eksikliği
 • Azalan uyku ihtiyacı
 • Hedefe yönelik etkinlik artışı (örneğin, iş veya okul projeleri)
 • Kişinin yetenek ve güçlerinde gerçekçi olmayan inançlar
 • Alışılmıştan farklı kalıcı ve uzun süreli davranış dönemi
 • Artan cinsel ilişkiler
 • Uyuşturucu, alkol ve uyku ilaçlarını kötüye kullanma
 • Kışkırtıcı, müdahaleci veya agresif davranışlar
 • Bir şeylerin yanlış olduğunu inkâr etmek (4)

Depresif evre belirtileri şunlardır:

 • Sürekli üzgün, endişeli veya boş ruh hali
 • Umutsuzluk veya kötümserlik duyguları
 • Suçluluk hissi, değersizlik veya çaresizlik hissi
 • Cinsel ilişki de dâhil ze ve istek kaybı
 • Enerji azalması veya yorgunluk hissi
 • Konsantrasyon, hatırlama ve karar verme zorluğu
 • Huzursuzluk
 • Çok fazla uyumak ya da uyku yetersizliği
 • İştah veya istenmeyen kilo kaybı
 • Kronik ağrı veya fiziksel hastalık veya yaralanmanın neden olmadığı sürekli fiziksel belirtiler
 • Ölüm veya intihar girişimleri üzerine düşünceler (5)

Bipolar bozukluk belirtileri fazlası için tıklayınız

Bipolar Bozukluk (Manik Depresif Bozukluğu) Nedenleri

Bipolar bozukluk neden olur? Bipolar bozukluğun nedeni tam olarak bilinmemektedir. Genetik faktörler, nörokimyasal ve çevresel faktörler muhtemelen bipolar bozukluğun başlangıcında ve ilerlemesinde rol oynamaktır.

Yapılan son çalışmalara göre, bipolar bozukluk, beyindeki belirli bir bölgede ortaya çıkan ve beyin kimyasallarının arızalanmasından kaynaklanan ağırlıklı olarak nörobiyolojik bir bozukluktur.

Serotonin, dopamin ve noradrenalin olmak üzere üç spesifik beyin kimyasal maddesi söz konusudur.

Nörobiyolojik bir bozukluk olarak, pasif kalabilmekte, kendiliğinden aktifleştirilmekte ya da yaşamdaki stres faktörleri tarafından tetiklenebilmektedir. (6)

Detaylı bilgi almak için bakınız: Bipolar bozukluk nedenleri

Bipolar Bozukluk (Manik Depresif Bozukluğu) Tedavisi

Bipolar bozukluk nasıl geçer? Tedavi, çoğu insanın (bipolar bozukluğun en şiddetli biçimlerine sahip olanlar dahi olsa) ruh hali değişiklikleri ve diğer bipolar bozukluk belirtilerini daha iyi kontrol altına almasına yardımcı olmaktadır. Etkili bir tedavi planı genellikle bir ilaç ve psikoterapi (konuşma terapisi olarak da adlandırılır) kombinasyonunu içermektedir.

Bipolar bozukluk yaşam boyu süren bir hastalıktır. Manik atakları ve depresyon evreleri tipik olarak zamanla geri gelmektedir. Evreler arasında, bipolar bozukluğu olan birçok insan ruh hali değişiklikleri yaşamamaktadır, ancak bazı insanlar daha fazla belirti gösterebilmektedir. Uzun süreli sürekli tedavi bu belirtilerin kontrol altına alınmasına yardımcı olabilmektedir. (7)

Bipolar Bozukluk İçin Hangi Doktora Gidilir?

Bipolar bozukluk tanısı ve tedavisi için bir psikiyatra başvurmanız gerekir. Psikiyatr zihinsel sağlık alanında uzmanlaşmış bir tıp doktorudur. (8)

Bipolar Bozukluğa (Manik Depresif Bozukluğu) Ne İyi Gelir?

Bipolar Bozukluk Bitkisel Tedavisi

Kediotu (Valerian): Kediotu kökü, sinir sistemini sakinleştirmeye yardımcı olabilecek güçlü yatıştırıcı özellikleri ile tanınmaktadır. Sıklıkla anksiyete, uyku sorunları ve duygudurum bozuklukları için alternatif bir ilaç olarak kullanılmaktadır.

Çarkıfelek çiçeği: Çarkıfelek çiçeği bipolar bozukluğun manik dönemlerinde yaşanan kaygı ve heyecanı azaltabilecek yatıştırıcı özelliklere sahiptir. Ayrıca uykusuzluk tedavisine de yardımcı olabilmektedir. (9)

Sarı kantaron: Sarı kantaron popüler bir bitkisel antidepresandır ve hafif-orta dereceli depresyon tedavisine yardımcı olabilmektedir. Aynı zamanda, çeşitli beyin kimyasallarını da etme yeteneğine sahiptir.

Not: Bipolar bozukluktan muzdarip olanlar, maniyi tetikleyebileceği için bu bitkiyi sadece bir doktora danıştıktan sonra almalıdır. Ayrıca, çok sayıda reçeteli ilaçla etkileşime girme eğilimindedir.

(10)

Meyan kökü: Meyan kökü, bipolar bozuklukta antidepresan olarak görev yapabileceğinden tedaviye yardımcı olabilmektedir. Ayrıca hormon üretimini etkileme yeteneğine de sahiptir. (11)

Keten tohumu: Keten tohumu yağı kullanımı depresyonla mücadeleye yardımcı olabilmektedir, bu nedenle depresyonun neden olduğu bipolar bozukluğu tedavi etmek için de kullanılabilmektedir.

Ginseng: Genellikle bipolar bozukluktan muzdarip olanlar açık bir sebep olmadan panik yapmaya başlamaktadır. Hastalık ayrıca aşırı uyuşukluk, dipsiz bir kuyuya düşme hissi ve umutsuzluk da getirmektedir. Ginseng hastalığa bağlı olarak hissedilen uyuşukluk, tembellik ve enerji eksikliğini azaltmaya yardımcı olur.

Ginkgo biloba: Ginkgo biloba, harika bir ruh hali arttırıcı olarak çalışmaktadır. Bipolar bozuklukla birlikte gelen umutsuzluk hissi ile mücadele etmek için ginkgo bitkisinden yardım alınabilmektedir. (12)

Bipolar Bozukluk Evde Tedavi Yöntemleri

Balık yağı: Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin olan balık yağı bipolar bozukluğun tedavisine yardımcı olabilmektedir. EPA (eikosapentaenoik asit) ve DHA (dokosaheksaenoik asit) içeriği hormon üretimi ve sinir dokusu sağlığı için gereklidir. Balık yağı, beynin işlevselliğini geliştirir ve depresyonun üstesinden gelmeye yardımcı olur.

Balık yağı takviyeleri alabilir ya da omega-3 yağ asitleri açısından zengin olan ton balığı, uskumru, somon, ringa balığı ve alabalık gibi yağlı balıkları düzenli olarak yiyebilirsiniz. (13)

Lityum: Eskiden lityum, genellikle bipolar bozukluğun etkilerini azaltmak için doktorlar tarafından reçete edilmekteydi, ancak tanı ve dozajlarda hatalar yaşanmaktaydı.

Bununla birlikte, hardal, deniz yosunu, antepfıstığı ve süt ürünleri gibi çeşitli gıdalarda doğal olarak bulunan lityumdan fayda sağlayabilirsiniz. Lityumun, bipolar bozukluktan muzdarip olanların manik dönemlerini azalttığı gösterilmiştir, ancak doğal olarak erişildiğinde daha sağlıklı sayılır. (14)

Magnezyum: Magnezyum, lityuma benzer bir şekilde çalışmaktadır ancak daha az sağlık riski taşımaktadır. Bir ruh hali dengeleyicisi olarak mani belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilmektedir. Aynı zamanda uykuyu da teşvik eder. Magnezyum eksikliği sıklıkla uykusuzluğa ve endişeye yol açmaktadır.

Magnezyum takviyeleri alabilir ya da ıspanak, pazı, kabak çekirdeği, ayçiçeği çekirdeği, kaju fıstığı, soya fasulyesi ve siyah fasulye gibi magnezyumdan zengin yiyecekleri yiyebilirsiniz. (15)

B vitaminleri: B vitaminleri, bipolar bozukluktan muzdarip olanlar için faydalı olabilmektedir, çünkü ruh halini düzenlemeye yardımcı olmaktadırlar. Anksiyete, sinirlilik, depresyon, ruhsal değişimler ve yorgunluk gibi belirtileri azaltmaya yardımcı olabildikleri için B1, B6, B9 ve B12 vitaminleri özellikle önemlidir.

Tiamin olarak da adlandırılan B1 vitamini, beyin ve vücuttaki kan dolaşımını geliştirir. Piridoksin olarak da adlandırılan B6 vitamini sinirlilikle mücadele eder. Halk arasında folik asit olarak bilinen B9 vitamini ise uygun beyin fonksiyonunu ve temel beyin kimyasallarının sentezini sağlamak için kritik bir önem taşır. (16)

Bipolar bozukluk tedavisi detayı için bakınız

Источник: //www.acil.net/bipolar-bozukluk-manik-depresif-bozuklugu-nedir/

Manik Depresif Psikoz (İki uçlu mizaç bozukluğu, bipolar duygulanım bozukluğu, psikoz manik depresif-PMD)

Bipolar Bozukluk (Manik Depresif Psikoz) Nedir?

Manik Depresif Psikoz mani ve depresyon atakları ile karakterizedir. Hastanın duygulanımı mani dönemlerinde neşe, depresyon dönemlerinde umutsuzluk ve çökkünlükle karakterizedir..

 Ara dönemlerde kişi normale döner. Bazı hastalarda mani ve depresyon belirtileri bir arada görülürken, bazı hastalarda belirtiler hafif düzeydedir (hipomani).

Toplumda görülme sıklığı %1-2’dir. Kadınlar ve erkeklerde eşit oranlarda görülür. Hastalar ilk atağı genelde yirmi yaşlarında geçirirler ancak daha önce veya daha sonra da olabilir. Beş altı yaşlarında veya elli yaşından sonra ilk atağını geçiren hastalara da rastlanabilmektedir. Bazen ilk atak depresyondur, bu durumda tanı koymak zordur ve genelde gecikir.

Hastalığın ortaya çıkışı sıklıkla kişinin meslek ve eş seçimi dönemine rastlar ve kısa sürede tanı konulup önlem alınmazsa kişinin hayatında önemli sekeller bırakır. Hastalık taşkınlık yani mani döneminde ise aşırı para harcama cinsel ilgi ve aktivitede artma ile kişiye ve aileye ciddi maddi ve manevi zararlar verir.

Çökkünlük dönemleri ise diğer depresyonlara göre daha ağırdır ve intihar riski daha yüksektir.

Hastalığın belirtileri, süresi ve şiddeti kişiden kişiye değişir. Bazı hastalarda mani bazılarında ise depresyon daha baskındır. Bazen de mani ve depresyon eşit oranda görülür. Ataklar birkaç günden birkaç aya kadar değişir.

Özellikle tedavi edilmediğinde uzun sürer. Hastalar yaşamları boyunca ortalama 10 atak geçirirler ancak bundan az veya fazla sayıda atak olabilir. Atak sayısı arttıkça ataklar arasındaki süre kısalır.

Bir yıl içinde dört veya daha fazla sayıda atak olduğunda hızlı döngülü mani olarak adlandırılır.

HASTALIK NEDEN ORTAYA ÇIKAR?

Pek çok rahatsızlıkta olduğu gibi bu hastalığın nedeni de tam olarak bilinememektedir. Diğer psikiyatrik hastalıklar içinde genetik geçişi en fazla olan rahatsızlık manidir. Hastaların %50’sinin anne veya babasında aynı hastalık olduğuı tespit edilmiştir.

Tek yumurta ikizlerinden birinde mani olduğunda diğerinde mani görülme oranı %70 tir. Bu hastaların birinci derece yakınlarında mani ve depresyon görülme oranı normal topluma göre daha sıktır. Akrabalık derecesi azaldıkça risk azalmaktadır.

Örneğin hastanın kuzeninin aynı hastalığa yakalanma riski kardeşine göre daha düşüktür.

Hastalığın beyindeki nörotransmitter dediğimiz maddelerin işlevlerinde bozulma ile ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Bilgisayarlı tomografi ve MRI tetkiklerinde bu hastalarda bazı değişiklikler gözlenmektedir ancak bu hastalığa özgü bir değişiklik tespit edilememiştir. Yine EEG bulguları da bir özellik göstermemektedir.

Doğum sonrası hastalığın aktive olması hormonal değişikliklerin de rolü olduğunu düşündürmektedir.

Uykusuzluğun mani atağı ile yakın ilişkisi vardır. Hastalar genelde ilk atağın uykusuzlukla başladığını ifade ederler.

Multiple skleroz, kafa travması veya epilepsi gibi bazı hastalıklarda mani de görülebilmektedir. Yine bazı ilaçlarda mani ortaya çıkarabilmektedir.

MANİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Mani belirtileri şöyle özetlenebilir:1. Enerji artışı, kolay yorulmama,2. Aşırı neşelenme veya aşırı sinirlilik3. Dikkatin çabuk dağılması4. Uyku ihtiyacında azalma5.

Muhakeme yeteneğinde bozulma, düşüncelerde aşırı artma6. Cinsel istek ve aktivitede artma7. Hastalığı kabul etmeme8. Aşırı para harcama9. Riskli davranışlar içine girme10.

Konuşmada aşırı artma, konuşmanın bölünememesi, hızlı konuşma

11. Kendine aşırı güven, kendini büyük ve önemli biri olarak görme

Bu belirtilerin tek başına bulunması bir anlam ifade etmez tanı koyabilmek için birkaçının bir arada olması ve bir süredir devam ediyor olması gerekir. Mani atağı hızlı başlangıçlıdır ve hastalar atağın uykusuzlukla başladığını ifade ederler.

Kişi kendini aşırı iyi hisseder, dikkati çok artmıştır, kendine çok güvenmektedir ve sosyal ilişkileri kolayca kurar hale gelmiştir, çevredeki insanlara sataşma, laf atma sıktır.

Başkalarının konuşmalarına katılır çevredekileri bu nedenle rahatsız ederler.

Duygulanımda kişinin kendisini iyi hissetmesinin yanında ani duygu değişmeleri ve dengesizlik sıktır. Hasta gülerken aniden ağlamaya veya bağırmaya başlayabilir. Mani ve depresyonun birlikte bulunduğu durumda depresyon ve mani belirtileri aynı anda bir arada bulunabilir veya birinden diğerine geçiş sıktır. Hastalık ilerledikçe aşırı konuşma ve hareketlilikte artış görülür.

Konuşma artışı

Bazen konuşma o kadar artar ki kişi cümleleri tamamlayamaz olur, konuşmada birbiri ile bağlantısı olmayan kelimelerin art arda sıralanması dikkati çeker. Kişi önemli birisidir, önemli görevler üstlenmiştir, aklında gerçekleştirilmesi güç planlar vardır, hatta bu nedenle kendisine zarar vermeye veya yok etmeye çalışanlar vardır. Davranışlar kontrolsüzdür.

Toplum kurallarını hiçe sayar. Karşı cinse sakıntılık edebilir, trafik kurallarını hiçe sayabilir. Aşırı para harcama, aşırı makyaj yapma, göze çarpan giysilerle dolaşma olabilir. Hasta ödeyemeyeceği borçlar altına girebilir, kredi kartlarını sonuna kadar kullanabilir. Yine kontrolsüz şekilde kumar oynayabilir.

Gayrimenkullerini yok pahasına satmaya veya başkalarına bağışlamaya kalkabilir. Bazı hastalar kendilerini kontrol edebilmek için alkole yönelir. Bazen kişi gerçek hayatla ilgisini koparıp hayal dünyasında yaşamaya başlayabilir. Bu durumda şizofreniden ayrımı güçtür. Bazı bedensel hastalıklar ve ilaç kullanımlarında da benzer tablolar ortaya çıkabilir bunların ayrımı gerekir.

Hastalar genelde hastalıklarının farkında değildir ve bu nednle doktora gelmek istemezler.

HİPOMANİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Hipomani belirtileri, maniye göre daha hafiftir. Sıklıkla hastalık olarak görülmeyip gözden kaçabilir. Atak sırasında aşağıdaki belirtilerden üçünün bir arada bulunması gerekir:1. Kişinin kendine güveninde aşırı artma2. Uyku ihtiyacında azalma3. Dikkatin kolayca dağılması4. Fiziksel ve zihinsel aktivitede aşırı artma

5. Kötü sonuçlar doğurabilecek aktiviteler içine girme

Tanı koyabilmek için bu belirtilerin bir süredir devam ediyor olması gerekir. Hastalar genelde neşelidir, bazen neşe yerine aşırı sinirlilik olabilir. Konuşma artmış, hareketler hızlanmıştır. Hasta bir şey anlatırken bir başka konuya kolayca geçmekte, bazen knouştukları anlaşılması güç hale gelebilmektedir. Karşı cinse ilgi artmıştır.

Cinsel istek ve aktivitelerde artış görülmektedir. Kişi sorumsuzca para harcayabilir. Ödeyemeyeceği borçlar altına girebilir, riskli işeri kolayca üstüne alabilir. Çok hızlı araba kullanabilir, karşı cinse sarkıntılık yapabilir. Bu nedenle polis ve yargı ile başı derde girebilir.

Topluma uygun olmayan giysilerle dolaşma veya aşırı makyaj yapma görülebilir. Sosyal aktivitelerde artış mevcuttur. İnsanlarla kolayca ilişki kurabilir, çok arkadaş edinir, etrafa ilgi artmıştır. Bazen en ufak ayrıntılar dikkatini çeker, bu nedenle belli bir konu üzerinde uzun süre duramaz. Hastaların çoğunun içgörüsü yoktur.

Hasta olduklarının farkında değildir veya hasta olduklarını kabul etmek istemezler.

DEPRESYON BELİRTİLERİ NELERDİR?

Mani hastalarında görülen depresyon belirtileri diğer depresyon ile aynıdır. Aradaki tek fark bu hastalarda depresyon ataklarından başka mani ataklarının da görülmesidir.

HASTALIĞIN SINIFLANDIRILMASI NASILDIR?

Atakların görülme şekli ve sürelerine göre hastalığı alt başlıklar halinde sınıflandırabiliriz:

1.Bipolar I bozukluk: Hasta en az bir mani veya karışık mani depresyon atağı geçirmiş olmalıdır. Hastanın depresyon atağı geçirmiş olması şart değildir.

2.Bipolar II bozukluk: Hastaların en az bir depresyon ve bir hipomani atağı geçirmiş olması gerekir. Hastanın mani atağı geçirmemiş olması gerekir. Bu hastalarda özellikle hipomani atağı daha zor tespit edilir ve tanı konması zordur.

3. Siklotimik bozukluk: En az iki yıldır devam eden depresyon ve hipomani atakları olmalıdır. Yine bu grupta da mani atağı geçirmemiş olmak gerekir.

Süresi ve görülüş zamanına göre de hastalık şu alt gruplara ayrılır:

1. Hızlı döngülü mani: hastalar bir yıl içinde dört veya daha fazla sayıda atak geçirirler.
2. Aşırı hızlı döngülü mani: bir hafta içinde dört veya daha fazla sayıda atak görülür.

Bazen hasta bir gün içinde dört mani depresyon atağı geçirebilir.
3. Mevsimsel özellik gösteren mani: bu hastalarda atakların ortaya çışı genelde belli mevsimlere rastlar.
4.

 Doğum sonrası mani: doğumdan sonra dört hafta içinde hastalık görülür.

HASTALIKTA GİDİŞ VE SONLANIŞ NASILDIR?

Hastalık tedavi edilmediği taktirde genelde üç ay içinde kendiliğinden düzelir.

Tedavi ile hastaların çoğu birkaç ay içinde normal hayatlarına dönerler. Bununla birlikte hastalığın tekrarlama şansı yüksektir. Ataklar arası iyilik dönemlerinin süresini kestirmek zordur. Birkaç ataktan sonra genelde aradaki süre kısalır.

Ortalama beş ataktan sonra ataklar arası süre sabitleşir ve genelde 6-9 aydır. Hastalığın seyrinin nasıl olacağını önceden belirlemek zordur. Hastalık çok geniş bir yelpazede kendini gösterir.

Bazı hastalar tek bir atak geçirip bir daha uzun süre hastalanmayabilirler (%7).

Bazı hastalar depresyon ve mani ataklarını arka arkaya geçirirler, bazen de hızlı döngülü mani dediğimiz durum ortaya çıkar ve hastalar gün içinde maniden depresyona değişim gösterirler. Sadece mani atağı geçiren hastalar %10-20 oranındadır. Geriye kalanlar mani ve depresyon atağını birlikte geçirirler.

Erken yaşta başlayan ve ailesinde mani öyküsü olan hastalarda bu hastalığın süregenleşme olasılığı artar. Hastalık döneminde kişilerin alkol ve madde kullanımında artma olabilir. Hastalar yaşamları boyunca ortalama 10 atak geçirir, atak sayısı bundan az olabileceği gibi daha fazla da olabilir.

Hastaların %15’i düzelir, %10’u süregenleşir, kalanında kısmi düzelme ve ataklar devam eder.

HASTALIK NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Hastalığın tedavisi iki aşamalıdır. Birinci aşamada var olan atak tedavi edilir. İkinci aşamada ise amaç tekrar atak geçirilmesini önlemektir. Atak sırasında hastaneye yatırılarak tedavi edilmesi gerekebilir.

Hastalığın en önemli özelliği koruyucu ilaç kullanımı ile atakların önlenebilmesidir. Bunun pek çok hasta için hayati önemi vardır. Her bir atak hastanın hayatında önemli izler bırakmaktadır.

Okula devamsızlık nedeni ile okul başarısında düşme, aile içi sorunlar nedeni ile eşlerin arasının açılması veya boşanmalar, işini kaybetme, büyük borçlar altına girme görülebilmektedir.

Hastalar yılda bir veya daha fazla sayıda atak geçiriyorsa koruma tedavisi gereklidir.

Hastaların %60’ı lityum ile koruma tedavisine iyi yanıt verirler. Bu ilaçla koruma altına alınamayan hastalarda başka ilaçlarla koruma denenmelidir. Bu ilaçların önemli özelliği belli kan seviyelerinde etkili olmalarıdır. Belli değerlerin altında olduğunda ilaçların koruyucu etkisi olmamakta, bu değerlerin üzerine çıkıldığında yan etkiler ortaya çıkmaktadır.

Bu nedenle bu ilaçların düzenli olarak kullanılması ve belli aralıklarla kan kontrollerinin yapılması şarttır. Bu hastalıktan dolayı ölüm depresyon ve buna bağlı intihar nedeniyledir. Koruyucu tedaviye devam ederek, bu risk azaltılabilir. İlaç tedavisine ilave olarak psikoterapi önemlidir.

Düzenli ilaç kullanarak ve doktor kontrolünde kalarak hayatını normal şekilde sürdüren çok sayıda hasta vardır.


Doç.Dr.Sibel MERCAN

Источник: //www.populermedikal.com/1999/11/12/manik-depresif-psikoz-iki-uclu-mizac-bozuklugu-bipolar-duygulanim-bozuklugu-psikoz-manik-depresif-pmd/

Bipolar Bozukluk (Manik Depresif) Nedir

Bipolar Bozukluk (Manik Depresif Psikoz) Nedir?

Günümüzde adı bipolar bozukluk olan bu hastalığın eski zamanda ki adı manik depresif olmaktadır. Türkçemizde olan karşılığına bakılırsa iki uçlu veya iki kutuplu bozukluk olan duygu bozukluğu olarak bilinir. Bipolar bozukluk tanısı alan hastalar hayatları boyunca bir takım dönemlerden geçerler bunlar depresyon, hipomani, karma dönemler olmaktadır.

Ancak bahsedilen dönemlerden yalnızca depresyon meydana gelirse bipolar tanısını koymak için yeterli bir neden değildir. Fakat hasta en az bir mani dönemi ve bir karma dönem geçirmiş ise bir takım tanı yolları ile Bipolar tip 1 tanısı alırken, bir depresyon ve hipomani dönemlerinden geçmiş ise Bipolar tip 2 olarak tanısı konulmaktadır.

Bazı hastalar ise sürekli olarak depresyon geçirirler yani bunlar devamlı tekrarlayan depresyondur ve tek uçlu bozukluk tıp dilinde ise Unipolar olarak tanı konulabilir.

Bipolar Bozukluğu Olanlarda Görülen Davranışlar

Bipolar Bozukluğu Olanlarda Görülen Davranışlar

Kişilerin duygu haline bakıldığında ise sıklıkla birkaç hafta süresince sürekli ve baskın bir biçimde hissedilen şiddetli duygu durumu olarak tanımlanabilir. Depresyon döneminde hastaların duyguları iç açıcı değidir, mutsuz ve üzgünlerdir. Ancak mani dönemine girildiğinde bu tam tersi olur neşeli ve mutlu bir duygu durumunu görürüz.

Bipolar Bozukluk Tedavisi ve İlaçları

Bipolar Bozukluk Tedavisi ve İlaçları

Bipolar bozukluğu olan hastalar hastaneye yatırılır, fakat manik yada depresif atak döneminde ise hastaneye yatırılır. Bu hastalık her zaman nüksetmez, çok şiddetli atak durumu varsa, riskli davranışlar ve intihar düşüncesi varsa derhal hastaneye yatırılmalıdır.

Gelelim bipolar bozukluk tedavisinde kullanılan ilaçlara;

Bipolar Bozukluk İlaçları

Bipolar Bozukluk İlaçları

Aşağıda vereceğim ilaçlarlar bipolar bozukluk ilaçlarıdır.

 • Depakin
 • Carbamazepine,
 • Lamortigine,
 • Topiramate,
 • Oxcarbazepine
 • Neurontin,
 • Olanzapine,
 • Aripiprazole,
 • Risperidon

Bipolar bozukluk tedavisinde hastalığın evresine göre 3 farklı ilaç sınıfı kullanılmaktadır.  Bu ilaçlar hastalığın durumuna göre verilir. Antidepresan, ruh hali stabilizatörleri, antipsikotikler ile tedavi sürecine başlanır fakat sadece ilaç tedavisi yeterli olmayabilir, hasta aynı zamanda terapiye de gidebilir.

İlginizi Çekebilir :   Kilo Aldıran Vitamin Hapları

Bipolar bozukluk tedavisinde en çok kullanılan ilaç türü lityum karbonattır, çünkü maniyi azaltmakta ve depresyonun tekrarlamasını önlemede oldukça etkilidir.

Bipolar Bozukluk Tedavisi Ne Kadar Sürer

Bipolar Bozukluk Tedavisi Ne Kadar Sürer

Üzülerek söylemem gerekir ki bipolar bozukluk yaşam boyu devam edebilir bu sebeple yaşam boyu ilaç kullanılması önerilmektedir. Ayrıca depresif ve manik dönemleri önleyebilmek adına sürekli olarak doktor kontrolü ve tedavi önerilmektedir.

Bipolar Bozukluk Hastalığına Yakalanmanın Bir Yaşı Var Mı

bipolar bozukluk hastalık yaşı

En çok genç yaşlarda görülse de her yaş gurubunda olan insanlarda görülme olasılığı bulunmaktadır. Yetişkin kişilerde en çok 15 ile 35 yaş aralığında meydana gelirken erkeklerde 18 yaş ve kadınlarda ise 20 yaşlarında meydana gelmektedir.

Özellikle Bipolar hastası olan kişiler bu hastalığın ilk evresi olan dönemi 20 yaşlardan daha önce yaşamaktadırlar. Bu nedenle ileri yaşlar da veya çocukluk yaşlarında başlaması az sayıda görülmektedir. Genetik faktöre bakılırsa aile bireylerinde bipolar hastalığı olan birey varsa bu hastalarda bipolar daha erken yaşlarda başlayabilmektedir.

Bipolar Bozukluğu Olan Kişilere Nasıl Davranılmalı

Bipolar Bozukluğu Olan Kişilere Nasıl Davranılmalı

Öncelikle bipolar bozukluğu(manik depresif) olan kişilerin ailelerinin desteği çok önemlidir.

Hastanın eşi varsa eşi, yoksa ailesi her türlü tedaviye katılmalıdır. Hastanın ailesi ve eşinden destek görmesi iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Ailesi ve eşi destek olan hastalarda manik ve depresif ataklar diğer hastalara göre daha az görülmektedir.

Bipolar Bozukluk Testi ile Kendinizi Değerlendirin

Bipolar Bozukluk Testi ile Kendinizi Değerlendirin

Öncelikle söylemeliyim bu kesinlikle tıbbi bir test değildir sadece kendinize soracağınız 11 soru ile bipolar bozukluk testi çözüp, tahminde bulunabilirsiniz. Fakat bu sizin hasta olacağınızın anlamına gelmez.

Şimdi gelelim bu 11 belirtiye;

 1. Aşırı duygusal tepkiler yaşamak yani aşırı bir şekilde neşeli yada aşırı bir şekilde hüzünlü olmak.
 2. Ufacık problemleri bile kafaya takmak ve mutsuz olmak.
 3. Uyuşturucu yada alkol bağımlısı olmak yada içinizde bu tür yasaklı maddelere karşı bir eğilim olması.
 4. Çok fazla uyumak yada tersi de olabilir çok az uyumak.
 5. Başladığınız işleri yarıda bırakma diğer tabir ile maymun iştahlılık.
 6. Bir karar aldıktan sonra çok pişman olmak, bu tür kararların hayatınızda çoğalması.
 7. Odaklanma da sıkıntılar yaşamak.
 8. Birden bire çok seri düşünmek ve konuşmak.
 9. Bazen çekingen olmak bazense etrafa sataşma duyguları arasında gidip gelmek.
 10. Her şeyi yanlış anlamak, aşırı derecede hassas olmak.
 11. Aniden narsist olmak, kendini fazla sevmek ve özgüven patlaması yaşamak.

İlginizi Çekebilir :   Yoğurt diyeti

Arkadaşlar dediğim gibi bunların olması sizde bipolar bozukluk olacağı anlamına gelmez, daha bir çok problem var ama yinede bu duyguların hepsini birey yaşar.

Bipolar Bozukluk Tanısı Nasıl Konur

Bazı kriterlere uyması gerek özellikle DSM-IV kriterlerine göre değerlendirilmeli. Ayrıca mani dönemi, karma dönem veya hipomani dönemlerinden en az birisinin olduğu tanımlanmalıdır. Hastanın depresyon hikayesi olabilir bu önemli değildir çünkü bipolar 1 teşhisi için depresyon olmazsa olmazlardan biri değil.

Bunların yanında semptomların şiddeti, ne zamandır var, önceki hastalıkları gibi bir çok konuda hasta değerlendirilir. Özellikle o dönemlerde var olan depresyon karma, mani ve hipomani dönemlerinin tanısını koyama da zorluk çıkartır.

Önce yaşadığı mani, karma ve hipomani dönemleri net olarak saptanamıyor ise bu sefer tek uçlu depresyon olma ihtimali işin içine girer.

Genetik faktör araştırılır, aile Bipolar hastalığı olup olmadığı araştırılarak elde edilen bilgiler bir parça tanıda yardımcı olabilir.

Ancak kesin ve net bir tanının konulması için doktor tarafından hastanın karma, hipomani veya mani dönemlerinin akut rahatsızlık döneminde tanı konulması ile gerçekleşmektedir. Fakat buna rağmen bazen net olarak bu tanı koyulamaz ve diğer psikiyatrik hastalıklar ile karışabilmektedir.

Ancak düzenli biçimde kontroller yapılarak tanının ne olduğu kesinleşir. Bu alanda uzmanlaşmış doktorlar ile ve aynı doktora gidilmesi önemlidir.

Bipolar Bozukluk Tipleri Nelerdir

Bipolar 1 : Mani dönemi veya karma dönemlerinden kesinlikle bir tanesinin olması şarttır. Depresyon dönemi ile hipomani dönemlerinde oluşan alt bir tip.

Bir kişiye Bipolar 1 teşhisinin koyulabilmesi için kesinlikle karma dönem yada mani dönemden bir tanesinin olması gerekir.

Bu hastalığın alt tiplerine göre Bipolar 1 bozukluk daha güçlü ve şiddetli olabileceğinden hasta hastaneye yatırılarak tedavi edilmesi gerekebilir.

Bipolar 2 : Depresyon ve hipomani dönemlerinin olduğu alt tip bipolar 2’dir.

İlginizi Çekebilir :   1 yılda 50 Kilo Verdi

Siklotimi : Bu tipte ise iki yıl süresince hafif derecede depresyon ancak majör depresyon şiddetinde olmamalı. Ayrıca hipomani dönemlerinin arka arkaya geldiği 2 aydan daha fazla süren üzüntü, mutsuzluk yani iyilik durumunun olmadığı alt tip olarak tanımlanabilir. Süreklilik yani kronikleşebildiği için borderline kişilik bozukluğu oluşabilir.

Dünya Üzerinde Ne Kadar Bipolar Hastası Vardır

Toplam olarak halk arasında görülme sıklığına bakarsak bu oran % 1 ile % 2 arasına değişkenlik gösterebilir. Ayrıca ülkemizde olan bipolar hastalarını bu oran ile genellersek yaklaşık 750.000 kadar bipolar hastası olduğunu fark ederiz. Belki şimdiye kadar bu kadar çok olduğunu tahmin etmezdiniz.

Çünkü kişiler bu rahatsızlığın çok az görüldüğünü yada bu hastalığa yakalananların yalnızca kendisinde olduğunu düşünmesinden kaynaklanmaktadır. Bahsettiğimiz tam olarak bipolar bozukluk teşhisi konulmuş hastalardır. Ancak birde bipolar 1 veya 2 tipleri ile eşleşmeyen alt çeşitlerine ayrılan bipolar gurupları bulunmaktadır.

Bunlar ise yaklaşık olarak %2.5 ile %7.5 arasında bir değere sahiptirler. Ayrıca bütün dünyada yaşanılan coğrafi konum, ırk gibi etkenlerin bir değişikliğe neden olmadığı bilinmektedir.

Источник: //kilosorunu.com/bipolar-bozukluk-manik-depresif-nedir.htm

Manik Depresif (Bipolar) Bozukluk Nedenleri Ve Belirtileri – Sağlık Ocağım .NET

Bipolar Bozukluk (Manik Depresif Psikoz) Nedir?

Manik depresif (bipolar) bozukluk, kişinin ruh halinde-halk dilinde haleti ruhiye denilen yani kişinin duygu durumunda iniş çıkışlar ile seyreden, ataklar şeklinde gelen bir duygu durumu bozukluğudur. Bipolar bozukluk şizofreni değildir. Bipolar bozukluk tam düzelmeler ile seyreder, ataklar halinde seyreder, bazen bir iki atak sonrası yaşam boyu tekrar etmeyebilir.

Bipolar bozukluk farklı isimler ile adlandırılır. En çok bilinen manik depresif hastalık, iki uçlu mizaç bozukluğu, iki uçlu duygu durumu bozukluğu şeklinde isimler ile adlandırılan bir depresyon bozukluğudur. Bu hastalıkta iki tane uç vardır.

Bir uçta depresyon denilen içe kapanma, az konuşma, kendine güvenememe, isteksizlik, moralsizlik, çökkünlük gibi depresyonel bir durum var iken, diğer uçta ise depresyonun tam tersi bir durum söz konusudur.

Kişinin kendine olan güveninin artması, ayağının yerden kesilmesi, çok konuşma, gülme, güldürme, aşırı bir neşe hali, aşırı neşeli olma gibi ataklar şeklinde gelen bir durumdur.

Manik depresif (bipolar) bozukluk neden olur?

Bipolar bozukluğa neden olan etkenlerden biri genetik yatkınlıktır. Bu genetik eğilim kalıtımsal ya da sadece kişiye özel genetik yatkınlık şeklinde olabilir. Bu eğilim yaşamın bir noktasında tetiklenebilir. Zorlanma, uykusuzluk, stres gibi etkenler ile tetiklenebilir veya kendiliğinden atak şeklinde gelişebilir. Atakların başlangıcında hasta bu durumu hissetmeyebilir.

Manik depresif (bipolar) bozukluk tipleri

Son yıllarda bipolar bozukluğun tanımlanmış çok fazla tipi gündeme gelmiştir. Psikiyatri camiasında bu durum eleştirilere neden olmuştur. Bipolar bozukluğun çok fazla alt tipleri tanımlanmıştır. Fakat bipolar bozukluğun Uluslararası kabul görmüş genel olarak iki tipi mevcuttur. Birincisi bipolar tip bir, ikicisi ise bipolar tip ikidir.

Tip 1 bipolar bozukluk nedir : Tip 1 bipolar bozukluk kişinin yaşamı boyunca en az bir manik atak geçirmesidir.

Tip 2 bipolar bozukluk nedir : Bipolar tip 2’de manik atak görülmediği gibi hipomanik ataklar görülür. Yani mani’ye ulaşmayan daha düşük neşe halleri olur ve daha çok depresif ataklar görülür.

Manik belirtiler ile depresif belirtilerin karıştığı miks tabloya tip 2 bipolar bozukluk denir. Tip 2 bipolar bozuklukta hem depresif hemde manik uçta, intihar etme isteği yüksektir.

İntihar riskinin en yüksek olduğu bipolar grubu miks tip bipolar bozukluğu olan gruptur.

Manik depresif (bipolar) bozukluk belirtileri

Bipolar bozukluğun tam Türkçe karşılığı iki uçlu bozukluk demektir ve bir uçta depresyon durumu, bir uçta ise mani bozukluğu (aşırı neşe hali) durumu söz konusudur.


Manik (tip 1) bipolar bozukluk belirtileri :Manik bipolar bozukluk durumunda depresyondaki belirtilerin tam tersi belirtiler görülür.

Kişinin kendine olan güveninde bir artma, neşe hali, coşku ve taşma hali zaman zaman, gülme, güldürme, hayata hep iyimser bakma, düşüncelerde bir hızlanma, çağrışımlarda bir hızlanma, fikir uçuşmaları, bazı hastalarda manik dönemde yaratıcılıkta bir artış, para harcamada artma, gezip tozmada artma, sosyal ilişkilerde artma, cinsel arzuda artış, alışveriş yapma isteğinin artması, kıpır kıpır bir hal, çok konuşma, aşırı hareketlilik gibi (insan tutum ve davranışlarında bir kabarma hali) şeklinde belirtiler görülür. Bu durum mani olarak adlandırılır.

Fakat hem manik atakların hemde depresif atakların daha az şiddetli formları vardır. Manik atak denilebilmesi için bu şiddetli tablonun en az bir hafta sürmesi gerekir ve 4 gün süren daha hafif bir tablo hipomani olarak adlandırılır. Depresyon atak denilebilmesi için de depresyonel tablonun en az iki hafta gün boyu süren belirtilerin eşlik etmesi gerekir.

Depresyonel (tip 2) bipolar bozukluk belirtileri : Kişide depresyon bozukluğu olduğunda morali aşırı çökkün, hiçbir şeyden ze almama ya da eskiden ze aldığı şeylerden keyif almama, hiçbir şey yapmak istememe, durgunluk, moral bozukluğu, içe kapanma, sosyal ilişkilerden uzaklaşma, kendine bakmak istememe, genel bir uykusuzluk hali, genel bir iştahsızlık, cinsel istekte azalma gibi yaşamsal birçok durumda genel bir çöküş durumu ve bazen yaşamak bile istememe gibi depresyona girme atakları şeklinde kendini gösterir.

Manik depresif (bipolar) bozukluk teşhisi

Manik depresif bozukluğun teşhis edilebilmesi için kişinin bir psikiyatri uzmanının karşısına getirilmesi gereklidir. Çünkü kişi kendisi depresyon atağı geçirirken dışarı çıkmak istemediği için doktora da gitmek istemez.

Manik ataklar sırasında da kişi kendinden yeteri kadar memnun olduğu için, bir anormallik olduğunu kabul etmez. Dolayısı ile her iki durumdayken de doktora gitmeyeceği için hastalığını fark etmesi mümkün değildir. Bu gibi bir durumda kişinin çevresi ve yakınlarının tutumu önemlidir.

Kişinin yakınları uygun bir dille veya yöntem ile hastayı doktora gitmeyi ikna etmelidir.

Teşhiste kişinin kendi yakınmaları önemlidir. Kişi şikayetlerinden bahsetmese bile doktora sunduğu tablo tanıda zaten yardımcı olur. Teşhiste hastanın yakınlarının da ifadesi çok önemlidir.

Çünkü atak öncesi dönem, atak hali, kişinin davranışlarındaki değişimler hastanın yakınları tarafından doğru anlatılır ise teşhiste oldukça yardımcı olur. Fizik muayene sonrası hastadan bir emar filmi veya beyin tomografisi, hormon testleri için kan testleri yapılır.

Kişinin alkol veya madde kullanımı var ise buna bağlı manik veya depresif ataklar görülebilir.

Manik depresif (bipolar) bozukluk tedavisi

Bipolar bozukluk tedavisinde koruyucu olarak ve atak giderici olarak kullanılan bazı ilaçlar verilir. Bu ilaçların faydası, atak halinde kriz belirtilerini yatıştırmak, tekrar atak gelmesini önlemektir. Halk arasında çok yanlış bir düşünce söz konusudur.

Atak yatıştıktan sonra, belirtiler geçtikten sonra hastalık geçti diyerek tedaviyi bırakmak doğru değildir.

Bipolar bozukluk ya da manik depresif hastalık gibi bir hastalığa sahip kişiler ve ailelerin bilmesi gereken önemli bir nokta, bu durum uzun süreli, hiç bir şikayet olmasa bile takip gerektiren ve ilaç kullanılması gereken bir hastalıktır.

Tedavi sürecinde bazı kriterler vardır. Bu kriterler, kişi 2 ya da 2’den fazla atak geçirmiş ise, ailesinde psikiyatrik bozukluk geçiren biri var ise tedavi süreci uzun tutulur.

Hastanın ne kadar süre ilaç kullanması gerektiğini hastalığın seyrini ve hastanın iyileşme durumuna bakılarak karar verilir. Bipolar bozukluğu olan hastaya hiçbir zaman ömür boyu ilaç kullanacaksın denilmez.

Hasta ne kadar ilaca ihtiyaç duyuyor ise o kadar süre ve hastanın durumuna göre ilaç tedavisi sürdürülür.

Bu sürenin kararı, hastanın ailesinde bu tip bir bozukluk, kendisinin daha önce buna benzer bir durum yaşamış olması, atakların hangi sıklıkta geldiği, kişinin alkol ve madde kullanım varlığı, ek bir psikiyatrik bozukluk varlığı, bu bozukluğa neden olabilecek başka bir hastalık varlığı gibi durumların varlığına bakılarak tedavi süresine karar verilir.

Manik depresif (bipolar) bozukluk önlenebilir mi?

Bipolar bozukluk için sıfırlayıcı bir tedavi yöntemi yoktur. Fakat uygun tedavi ile kişiye gelen ataklar en azından % 60 oranında azaltılabilir.

Kişi ilaçlarını düzenli kullanır ve kontrollerini düzenli gider ise ataklardan en az % 60-70 korunabilir. Bazı hastalarda ve bazen tedaviye rağmen ataklar görülebilir.

Bu durum hastalığın şiddetine, genetik yatkınlığına, niteliğine göre hastalığın seyri değişebilir. Bu durumda hastanın ve hasta yakınlarının bilgilendirilmesi önemlidir.

Hastalığı tetikleyen bazı faktörler vardır. Bipolar bozukluğu en çok tetikleyen durumlardan biri uyku bozukluğudur. Hasta 2-3 gün uykusuz kalır ise atak tetiklenebilir. Diğer tetikleyici faktör ise aşırı stres, zorlanma, kilitlenme durumlarından mümkün olduğunca uzak durmak gerekir.

Ayrıca alkol veya madde kullanımı da kişinin yaşamını eklenir ise bunlarda atakları tetikleyebilir. Bazı ilaçlar (bazı antidepresanlar, kortizonlu ilaçlar, steroid içeren ilaçlar gibi) kişilerde bipolar bozukluğa yol açabilir.

Kısacası bipolar bozukluğu olan kişinin ve yakınlarının atakları tetikleyen faktörler konusunda bilgili ve dikkatli olmaları gereklidir.

Psikolojik hastalıklar ile ilgili benzer sağlık konuları

Источник: //www.saglikocagim.net/manik-depresif-bipolar-bozukluk/

Bipolar belirtileri neler? Manik depresif bozukluk nedir?

Bipolar Bozukluk (Manik Depresif Psikoz) Nedir?

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Emel Sarı Gökten, “iki uçlu bozukluk” ya da “manik depresif bozukluk” olarak da adlandırılan Bipolar Afektif Bozuklukta kişinin duygu durumunda normalden belirgin sapmalar meydana geldiğini, hastalığın ergenlik döneminde de görülebildiğini söyledi.

Yetişkinlerden farklı şekilde görülüyor

Bipolar Afektif Bozukluğun ergenlerde yaklaşık %1 oranında görüldüğünü ifade eden Yrd. Doç. Dr. Emel Sarı Gökten, “Ergenlik döneminde belirtiler Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu ya da davranım bozukluğu belirtileriyle karışabilir” dedi.

Ergenlik dönemindeki Bipolar Bozukluğun erişkinlikten farklı olduğunu da kaydeden Doç.Dr. Emel Sarı Gökten, bu farklılıkları da şöyle sıraladı:

Daha hızlı döngülüdür. Ataklar daha çok mixt tipte (depresif ve manik belirtiler aynı anda) görülür. İrritabilite (sinirlilik, kolay tepki verme) önde giden belirtidir.Dikkat bozuklukları ile karşı gelme belirtileri eşlik eder. Kronik gidişlidir, ataklar arasında normal dönemler olmayabilir.

Ergenlik döneminde manide, erişkinde olduğu gibi sebepsiz yere mutlu olma hali (öfori) görülmeyebilir. Daha sıklıkla görülen belirti; sinirlilik ile ani öfkelenme ve tepki verme halidir.

 Yaş ilerledikçe Bipolar Bozukluk manik atağında yetişkinlikteki gibi öfori (sebepsiz mutlu olma hali) görülme sıklığı artar.

Hem depresyon hem de mani belirtilerinin bir arada olduğu mixt tipte mani atağı çocuklarda daha sık görülür.

Bipolar bozukluğun DEHB ile ortak özellikleri çok

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) ve Bipolar Bozukluğun dikkat dağınıklığı, dürtüsellik ve aşırı hareketlilik gibi birbirine benzeyen birçok özelliği var.

Bipolar Bozukluk birkaç ayırt edici özelliğe sahiptir. Gerçeği değerlendirme bozuklukları, depresyon, gerginlik, uyarılmışlık, duygudurum dalgalanmaları, büyüklenmecilik, uygunsuz duygu ifadesi belirtileri Bipolar Bozuklukta daha çok görülür.

Davranım bozukluğunun belirtileriyle de benzerlik gösterir. Örneğin, dürtüsellik, çalma davranışı, madde kötüye kullanımı, kurallara uymama ve çabuk öfkelenme her iki bozuklukta da sıktır.

Bipolar Bozuklukta koruyucu tedavi önemli

Manik atak tedavisinde hastanın genellikle hastaneye yatırılması gerektiğini belirten Gökten, koruyucu tedavinin önemini vurgulayarak şunları söyledi:

Tedaviye başlamadan önce biyokimyasal değerlendirme yani kan sayımı, karaciğer fonksiyon testleri, tiroid hormon testleri gibi analizler yapılır. İlaç ya da madde kullanım öyküsü, olası tıbbi hastalıklar sorgulanır. İlaçlarla hasta genellikle 2-4 hafta içinde tam veya tama yakın düzelme gösterir.

Bipolar Bozuklukta tedavide asıl önemli nokta koruyucu tedavidir. Çünkü ataklar geçicidir ama tekrarlama riski her zaman vardır. Bipolar Bozukluğun koruyucu tedavisinde kullanılan ilaçlara “duygudurum düzenleyicileri” adı verilmektedir.

İlk atakta BAB tanısı koymak zor olabilir, duygudurum düzenleyicileri atak sonrasında koruyucu amaçlı kullanıldığı için, bazı durumlarda bu ilaçlara başlamak için ikinci atak beklenebilir. Akut dönemde bazı ilaçlar (özellikle antipsikotikler ve anksiyolitikler) kullanılabilir. Antidepresan kullanımı varsa kesilir.

Eşlik eden belirtilere göre örneğin uyku sorunları, agresyon, belirgin dikkat ve öğrenme sorunları ortaya çıkarsa ek ilaç tedavileri uygulanabilir. Karışık tipte bir atak söz konusu ise, depresyon belirtileri olmasına karşın, antidepresan kullanımından kaçınılır.

İlaç tedavisine ek olarak bireysel psikoterapi, aile terapisi, aile eğitimi, bilişsel davranışçı terapiler de tedaviye eklenebilir. BAB tedavisinde en önemli konulardan birisi atakların önlenmesidir. Atakların başlangıç belirtilerinin tanınması ve zaman kaybetmeden psikiyatri kontrolüne gidilmesi koruyucu tedavide esastır.”

Bilgi edinin ve gerçekçi olun

Yrd. Doç. Dr. Emel Sarı Gökten, Bipolar Afektif Bozukluk tanısı alan bir ergenin ailesine ve yakınlarına da önemli tavsiyelerde bulundu. Gökten, önerilerini şöyle sıraladı:

 1. Öncelikle BAB hakkında olabildiğince bilgi edinin. Kanıta dayalı ve derinlemesine bilgilendirmeyi amaçlayan kaynaklar edinmek konusunda doktorunuza başvurun.

2. Uzmanlardan yardım almayı, gerektiğinde danışmayı ihmal etmeyin.

3. Hayatınızdaki stres etkenlerinin sayısını azaltmaya çalışın. Artan stres faktörleri hem BAB gidişini olumsuz etkiler, hem de hastalığın tedavisini güçleştirir.

Uykusuzluk ve madde kullanımına dikkat!

4. Uykusuzluk, esrar gibi madde kullanımı manik atağı tetikleyebilir. Bu tür riskleri kontrol etmeye özen gösterin.

5. Gerçekçi beklentiler içine olun. BAB ataklar halinde giden kronik süreçli ve oldukça zorlayıcı bir hastalık olabilir ve her türlü tedaviye rağmen belirtiler tümüyle ortadan kalkmayabilir. Bu nedenle mükemmele değil, daha iyiye odaklanın.

6. Kendinizi ihmal etmeyin. Sizin ruhsal ve fiziksel sağlığınız yerinde olmadan BAB tanısı almış olan yakınınıza da yeterince yardımcı olamayabilirsiniz. Öte yandan, sizin yaşadığınız sıkıntılar ona olumsuz yansıyabilir.

7. Tedaviyi aksatmadan sürdürmesi konusunda dikkatli olun.

8. İlaçların olası etki ve yan etkileri hakkında bilgi edinin ve bu etkileri gözlemleyin, not alın.

9. Acil durumlarla ilgili bir eylem planınız olsun. Bazen beklenmedik belirtiler ya da ilaç yan etkileri olabilir. Bu durumda arayabileceğiniz ya da başvurabileceğiniz bir klinik olmalı. Bu olası durumlarla ilgili ne yapmanız gerektiğini önceden doktorunuza sorabilirsiniz.

Şizofreni kimlerde görülür? Sebepleri nelerdir?

Источник: //indigodergisi.com/2017/10/bipolar-belirtileri-manik-depresif/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi