Bipolar Bozukluk Nedir?

Bipolar Bozukluk Belirtileri ve Tedavisi

Bipolar Bozukluk Nedir?

Hepimiz yukarı ve aşağı kavramlarına sahibiz ancak bipolar bozuklukta bu inişler ve çıkışlar daha ciddidir. Bipolar Bozukluk semptomları işinizi ve okul performansınızı zedeleyebilir, iletişimlerine hasar verebilir ve günlük yaşamınızı aksatabilir.

Tedavi edilebilmesine rağmen, çoğu insan uyarı belirtilerini tanımaz ve gerekli yardımı alamaz. Bipolar bozukluğun tedavisiz kötüye gitme eğilimi bulunduğundan, semptomların ne olduğunun bilinmesi önemlidir.

Daha iyi olmak için ilk basamak problemin fark edilmesidir.

Bipolar Bozukluk Nedir?

Bipolar bozukluk (manik Depresyon olarak bilinir) duygu durumda, enerjide, düşüncede ve davranışta (aşırı yüksek maniden düşük depresyona) ciddi geçişlere neden olur.

Anlık iyi veya kötüden daha çok, bipolar bozukluk döngüleri günler, haftalar veya aylar sürebilir.

Sıradan duygu durum değişimlerinin dışında, bipolar bozuklukta duygu durum değişiklikleri fonksiyon yeteneğinizi etkileyebilecek düzeyde güçlüdür.

Manik epizot sırasında, kişi birden biri işi bırakabilir, kredi kartına yüksek miktarlarda yüklenebilir veya iki saat uyuduktan sonra dinlenmiş hissedebilir. Depresif epizot sırasında, aynı kişi yataktan çıktığında çok yorgun olabilir ve kendinden nefret edebilir ve işsiz ve borçlu olduğu sürece umutsuz olabilir.

Bipolar bozukluğun nedenler tam anlamıyla bilinmemektedir ancak sıklıkla aileden gelir. Bipolar bozukluğun ilk manik veya depresif epizotu genellikle genç yaşlarda veya erken ergenlik döneminde ortaya çıkar.

Semptomlar hafif ve komp olabilir; bu yüzden bipolar bozukluğa sahip çoğu insan göz ardı edilir veya yanlış teşhis konulur ve bu durum gereksiz acı çekmeye neden olur.

Ancak, uygun tedavi ve destek ile zengin ve tatmin edici bir yaşam elde edilebilir.

Bipolar Bozuklukla İlgili Söylentiler ve Gerçekler

Söylenti: Bipolar bozukluğu olan insanlar iyileşemez veya normal bir yaşam süremez.

Gerçek: Bipolar bozukluğu olan çoğu insanın başarılı bir kariyeri, mutlu aile yaşamı ve tatmin edici düzeyde ilişkileri vardır. Bipolar bozuklukla yaşamak zorlayıcıdır. Ancak; tedavi, sağlıklı baş etme yetenekleri ve güvenilir bir destek sistemiyle semptomlarınızı yönetirken iyi bir yaşam sürdürebilirsiniz.

Söylenti: Bipolar bozukluğu olan insanlar mani ve depresyon arasında savrulurlar.

Gerçek: Bazı insanlar aşırı mani ve depresyon epizotları arasında gidip gelirler ancak çoğu manikten daha çok depresiftir. Mani hafif düzeyde olabilir ve fark edilemez. Bipolar bozukluğu olan insanlarda da uzun süre semptomlar görülmeyebilir.

Söylenti: Bipolar bozukluk sadece duygu durumunu etkiler.

Gerçek: Bipolar bozukluk enerji seviyenizi, karar vermenizi, hafızanızı, konsantrasyonunuzu, iştahınızı, uyku durumunuzu, cinsel dürtünüzü ve kendinize saygınızı da etkiler. Ayrıca; bipolar bozukluk huzursuzluk, madde kullanımı, diyabet, kalp hastalığı, Migren ve yüksek kan basıncı gibi sağlık problemleriyle de bağlantılıdır.

Söylenti: Bipolar bozukluğu kontrol etmek için ilaç alımının dışında hiçbir şey yapamazsınız.

Gerçek: İlaç bipolar bozukluk tedavisinin temeliyken, tedavi ve kendi kendine yardım stratejileri de önemli roller oynar. Semptomlarınızı kontrol etmenize düzenli şekilde egzersiz yaparak, yeterince uyuyarak, doğru besinler tüketerek, duygu durumunuzu izleyerek, stresi minimum seviyede tutarak ve etrafınızda destek veren insanların bulunmasını sağlayarak yardımcı olabilirsiniz.

Bipolar Bozukluğun Belirtileri ve Semptomları

Bipolar bozukluk farklı insanlarda çok farklı görülebilir. Semptomlar yapılarına, şiddetlerine ve görülme sıklıklarına göre değişkenlik gösterebilirler.

Bazı insanlar hem mani hem de depresyona daha fazla eğilimliyken, diğerleri iki epizot türü arasında eşit ölçüde değişirler.

Bazılarında sık sık tekrarlanan duygu durum aksamaları görülürken, diğerlerinin yaşamında kısa bir süre görülür.

Bipolar bozuklukta dört tip duygu durum epizotu bulunmaktadır; mani, hipomani, depresyon ve karışık epizotlar. Her tür bipolar bozukluk duygu durum epizotu özel semptomlara sahiptir.

Mani belirtileri ve semptomları

Bipolar bozukluğun manik fazında abartılı enerji hissi, yaratıcılık ve coşku yaygındır. Manik epizota sahip insanlar genellikle çok konuşur, çok az yürür ve hiperaktiftir. Ayrıca kendilerini çok güçlü, yenilmez ve kaderinde mükemmellik olan insanlar olarak hissederler.

Ancak; mani hisleri ilk başta iyiyken, kontrolden çıkma eğilimindedir.

İnsanlar manik epizot sırasında genellikle düşünmeden davranırlar: örneğin; birikimlerini kumarda kaybetmek, uygunsuz cinsel aktiviteye girme veya saçma iş yatırımları yapma.

Diğerleri onların planları desteklemediğinde ve davranışlarını eleştirerek suçladıklarında kızabilir, asabileşebilir ve agresifleşebilirler. Bazı insanlar kuruntulu hale gelebilir veya sesler duymaya başlar.

Hipomani Semptomları

Hipomani, maninin daha az ciddi bir formudur. Hipomanik durumdaki insanlar çok sevinçli, enerjik ve verimli hisseder ancak, yaşamlarına gün be gün devam eder ve gerçeklikle aradaki bağı kaybetmezler.

Diğerlerine kıyasla, hipomanili insanlar sadece aşırı derecede iyi duygu durumuna sahipse görülebilir. Bununla birlikte; hipomani zararlı ilişkiler, kariyer ve saygınlık gibi kötü kararlara neden olabilir.

Ayrıca; hipomani genellikle tam gelişmiş maniyi artırır veya büyük bir depresif epizotu takip eder.

Maninin yaygın belirtileri ve semptomları aşağıda verilenleri içermektedir:

 • Aşırı düzeyde “iyi” ve iyimser VEYA aşırı düzeyde asabi hissetme
 • Birinin kabiliyetleri veya güçleri hakkında gerçek olmayan, gösterişli inanışlar
 • Çok az uyuma ancak aşırı derecede enerjik hissetme
 • Diğerlerinin takip edemeyeceği kadar hızlı konuşma
 • Yarış düşüncesi; hemen bir fikirden diğerine atlama
 • Yüksek derece çeldirilebilme, konsantre olamama
 • Yanlış karar alma ve düşüncesizlik
 • Sonuçlarını düşünmeden dikkatsizce hareket etme
 • Hezeyanlar ve halüsinasyonlar (ciddi vakalarda)

Bipolar Depresyonun Belirtileri ve Semptomları

Geçmişte, bipolar depresyon düzenli depresyonla aynı grupta toplanmıştır. Ancak, ilerleyen zamanda araştırmacı özellikle tedavi önerildiğinde ikisi arasında önemli farklılıklar bulunduğunu belirtmiştir.

Bipolar depresyonu olan çoğu insana antidepresanlar yardım edememektedir.

Aslında; mani veya hipomaniyi tetikleyerek, duygu durumları arasında hızlı döngülere neden olarak veya diğer duygu durum sabitleme ilaçlarıyla etkileşime girerek antidepresanların bipolar bozukluğun kötüye gitmesine yol açma riski bulunmaktadır.

Çoğu benzerliğe rağmen belirli semptomlar bipolar depresyonda düzenli depresyondan daha yaygındır. Örneğin; bipolar depresyonun agresiflik, suçluluk, öngörülemez duygu durum değişimleri ve tedirginlik hislerini içerme ihtimali daha yüksektir.

Bipolar depresyona sahip insanlar da yavaş hareket etme ve konuşma, az uyuma ve kilo alma eğilimindedir.

Ayrıca; gerçekle bağlarını kaybettikleri bir durum olan psikotik depresyonun gelişme ve iş fonksiyonlarında ve sosyal fonksiyonlarda büyük yetersizlikler yaşama ihtimalleri çok yüksektir.

Bipolar depresyonun yaygın semptomları aşağıda verilmektedir:

 • Umutsuz, üzgün veya boş hissetme.
 • Asabiyet
 • Mutlu olamama
 • Yorgunluk veya enerji kaybı
 • Fiziksel ve zihinsel uyuşukluk
 • İştah ve kilo değişiklikleri
 • Uyku problemleri
 • Konsantrasyon ve Hafıza problemleri
 • Aciz veya suçlu hissetme
 • Ölüm veya intihar düşünceleri

Karışık epizotun belirtileri ve semptomları

Bipolar bozukluğun karışık epizotu, mani veya hipomani ve depresyon semptomları özelliği taşır. Karışık epizotun yaygın belirtileri gerginlik, asabiyet, huzursuzluk, insomni, dikkat dağınıklığı ve yarış düşünceleri ile birleşmiş depresyondur. Bu yüksek enerji ve düşük duygu durumu kombinasyonu özellikle intihar açısından yüksek risk taşır.

Bipolar bozukluğun farklı yönleri

 • Bipolar I Bozukluk (mani veya karışık epizot) – En az bir manik epizot veya karışık epizot ile karakterize edilen hastalığın klasik manik depresif formu. Genellikle (her zaman değil) Bipolar I Bozukluk en az bir depresyon epizotu içerir.
 • Bipolar II Bozukluk (hipomani ve depresyon) – Bipolar II bozuklukta, kişi tam gelişmiş manik epizotlar yaşamaz. Bunun yerine, hastalık hipomani ve ciddi depresyon epizotlarını içerir.
 • Siklotimi (hipomani ve hafif düzeyde depresyon) – Siklotimi bipolar bozukluğun hafif düzeyde bir formudur. Döngüsel duygu durum değişimlerinden oluşur. Bununla birlikte, semptomlar tam gelişmiş mani veya depresyondan daha az ciddidir.

Bipolar Bozukluğun Tedavisi

Kendinizde veya bir başkasında bipolar depresyon semptomlarını görürseniz, yardım almak için beklemeyin. Problemi göz ardı etme bu durumu ortadan kaldırmayacaktır; hatta kötüleştirecektir.

Tedavi edilmemiş bipolar bozuklukla yaşamak, kariyerinizden ilişkilerinize ve sağlığınıza kadar her şeyde probleme yol açabilir.

Problemi en kısa sürede teşhis etme ve tedaviye başlama bu komplikasyonların önlenmesine yardımcı olabilir.

Manik olduğunuzda yaşadığınız hissi sevdiğinizden tedavi olmada isteksizseniz, enerji ve mutluluğun bir bedeli olduğunu hatırlayın. Mani ve hipomani genellikle sizi ve etrafınızdaki insanları inciterek yıkıcı hale gelir.

Bipolar Bozukluk Tedavisinin Temel Öğeleri

 • Bipolar bozukluk uzun süreli tedavi gerektirir. Bipolar bozukluk kronik, tekrarlayan bir hastalık olduğundan iyi hissetseniz bile tedaviye devam etmeniz önemlidir. Bipolar bozukluğu olan çoğu insanın yeni epizotları önlemek için ve semptomsuz kalması için ilaca ihtiyacı vardır.
 • İlaç dışında birçok tedavi vardır. Bipolar bozukluk semptomlarını tamamen kontrol altına almak için sadece ilaç genellikle yeterli değildir. Bipolar bozukluk için en etkili tedavi stratejisi ilaç, tedavi, yaşam tarzı değişiklikleri ve sosyal destek kombinasyonudur.
 • En iyi seçim deneyimli bir psikiyatristle çalışmaktır. Bipolar bozukluk kompleks bir durumdur. Teşhis karmaşık olabilir ve tedavi genellikle zordur. Güvenlilik nedenlerinden dolayı ilaç tedavisi yakından izlenmelidir. Bipolar bozukluk tedavisinde uzman bir Psikiyatrist bu ayrıntıları izlemede size yardımcı olabilir.

Bipolar Bozukluk İçin Kendi Kendine Yardım

Bipolar bozuklukla ilgilenme her zaman kolay değildir ve hayatınız tüketmeniz gerekmez. Ancak, bipolar bozukluğu başarılı şekilde yönetmek için bazı önemli seçimler yapmanız gerekir. Yaşam tarzınız ve günlük alışkanlıklarınız duygu durumunuzu önemli ölçüde etkiler. Kendi kendinize yardım yolları için aşağıdaki hususları okuyun:

 • Eğitim alın. Bipolar bozukluklar ilgili öğrenebildiğiniz kadar çok şey öğrenin. Ne kadar çok bilirseniz, kendinize o kadar çok yardımcı olacaksınız.
 • Stresi kontrol altında tutun. Yüksek Stres durumlarından kaçının, sağlıklı iş-yaşam dengesini koruyun ve ilaç, yoga veya derin nefes alma gibi rahatlama tekniklerini deneyin.
 • Destek isteyin. Çevrenizde yardım ve cesaret isteyecek insanların bulunması önemlidir. Bir destek grubuna katılmayı veya güvendiğiniz bir arkadaşınızla konuşmayı deneyin.
 • Sağlıklı seçimler yapın. Sağlıklı uyuma, yemek yeme ve egzersiz alışkanlıkları duygu durumunuzu sabitlemenize yardımcı olabilir. Düzenli bir uyku planı sağlama özellikle önemlidir.
 • Duygu durumlarınızı izleyin. Semptomlarınızı ve kontrol dışındaki duygu durum değişiklikleri belirtilerinizi izlerin; böylece problemi başlamadan sonlandırabilirsiniz.

Bipolar Bozukluk ve İntihar

Bipolar bozukluğun depresif fazı genellikle çok ciddidir ve intihar büyük bir risk faktörüdür. Aslında, bipolar bozukluktan şikayetçi insanların düzenli depresyondan şikayetçi insanlara göre intihar girişimi ihtimali daha yüksektir. Bununla birlikte, intihar girişimleri daha çok ölüm eğilimindedir.

Sık görülen depresif epizotlara, karışık epizotlara, alkol veya ilaç kullanımı öyküsüne, ailesinde intihar öyküsüne veya erken hastalık başlangıcına sahip bipolar bozukluğu olan insanlarda intihar riski daha yüksektir.

İntiharın uyarı belirtileri aşağıdaki hususları içerir:

 • Ölüm, kendi kendine zarar verme veya intihar hakkında konuşma
 • Umutsuz veya aciz hissetme
 • Değersiz veya başkalarına yük gibi hissetme
 • “Ölme isteği” varmış gibi dikkatsizce hareket etme
 • İşleri sıra koyma veya elveda deme
 • İntihar girişimde kullanılabilen silahları veya hapları araştırma

Bipolar Bozukluk Nedenleri ve Tetikleyicileri

Bipolar bozukluğun tek bir nedeni yoktur. Belirli insanların genetik olarak bipolar bozukluğa eğilimli olduğu görülmektedir. Kalıtsal vulnerabiliteye sahip herkeste bu hastalıkta gelişmez; bu durum, sadece genlerin neden olmadığını gösterir.

Bazı beyin görüntüleme çalışmaları, bipolar bozukluğu olan insanların beyinlerinde fiziksel değişiklikler göstermiştir.

Diğer araştırmalar; nörotransmitter dengesizlikler, anormal tiroid fonksiyonu, günlük ritim bozuklukları ve yüksek seviyede stres hormon kortizolü belirtmiştir.

Dış çevre ve psikolojik faktörlerin de, bipolar bozukluğun gelişiminde yer aldığına inanılmaktadır. Bu dış faktörler tetikleyiciler olarak adlandırılır. Tetikleyiciler, yeni mani veya depresyon epizotlarını tetikleyebilir veya tüm semptomları kötüleştirebilir. Bununla birlikte, belli bir tetikleyici olmadan birçok bipolar bozukluk epizotu meydana gelir.

 • Stres – Stresli yaşam olayları, genetik vulnerabiliteye sahip kişilerde bipolar bozukluğu tetikleyebilir. Bu olaylar evlenme, koleje gitme, sevdiğin birini kaybetme, kovulma veya taşınma gibi iyi veya kötü etkili veya ani değişiklikler içerme eğilimindedir.
 • Madde Kullanımı – Madde kullanımı bipolar bozukluğa neden olmazken, bir epizot kazandırabilir ve hastalık sürecini kötüleştirebilir. Alkol ve trankilizanlar depresyonu tetikleyebilirken; Kokain, Ekstazi ve amfetamin gibi ilaçlar maniyi tetikleyebilir.
 • İlaç – Özellikle antidepresanlar ilaçlar olmak üzere belirli ilaçlar maniyi tetikleyebilir. Maniye yol açabilen diğer ilaçlar reçetesiz soğuk ilaç, iştah bastırıcılar, kafein, kortikosteroidler ve tiroid ilaçlarını içerir.
 • Mevsimsel Değişiklikler – Mani ve depresyon epizotları genellikle mevsimsel bir yapıyı takip eder. Manik epizotlar yaz boyunca ve depresif epizotlar sonbahar, kış ve ilkbahar boyunca daha yaygındır.
 • Uyku Yoksunluğu – Birkaç saat bile olsa çok az bir süre dinlenmenin atlanması gibi uyku kaybı mani epizotunu tetikleyebilir.

Источник: https://www.cevapsepeti.com/bipolar-bozukluk-belirtileri-ve-tedavisi/

Bipolar bozukluk nedir ve belirtileri nelerdir?

Bipolar Bozukluk Nedir?
Önceleri Manik depresif bozukluk veya manik depresyon adıyla bilinen, öz Türkçesi iki uçlu duygulanım bozukluğu olan, bipolar afektif bozukluk, riskli davranışlar nedeniyle ilişkilere ve kariyere zarar veren, tedavi edilmediği zaman intihara bile yol açan ciddi ruhsal bir hastalıktır.

Bipolar bozukluk, “maniden depresyona kadar uzanan ruh halindeki aşırı değişiklikler” olarak tanımlanır. Bu ruh hali oynamaları arasında, bipolar bozukluğu olan kişinin normal ruh halinde olduğu dönemler olabilir. “Manik” terimi aşırı hareketli, enerjik, konuşkan, umursamaz, güçlü, öforik bir dönemi tanımlar.

Sonra, birdenbire bu yükseklerde uçan ruh hali karanlık bir ruh haline dönüşebilir, örneğin; sinirlilik, kafa karışıklığı, öfke, kapana kısılma hissi ortaya çıkar. Bu bir öncekine tamamen zıt olan ruh hali depresyon olarak tanımlanır ve üzüntü, ağlama, değersizlik hissi, enerji kaybı, haz kaybı, uyku problemleri ortaya çıkabilir.

Bu yükselmeler ve alçalmalar her insanda değişiklik gösterdiğinden, bipolar bozukluk teşhis edilmesi zor olan bir rahatsızlıktır.

Psikiyatrik muayene ve ayrıntılı taramadan sonra doktorunuz işaretleri ve belirtileri değerlendirir. Ayrıca kişisel tıbbi geçmişiniz ve aile geçmişinizi de soracaktır.

Ruh halini etkileyebilecek diğer ciddi hastalıkları elemek için laboratuvar testleri de yapılabilir. Ayrıca doktorunuz, coşkun olduğunuz zamanları teşhis edebilme ihtimaliyle aile üyeleriyle de konuşmak isteyebilir.

Coşku genellikle iyi hissettiren bir şey olduğu için, bipolar bozukluğu olan bir insan için ruh halinin aşırı olup olmadığını tanımlamak zor olabilir. Mani, ciddi problemlere ve utançlara yol açan şekilde sosyal davranışı, düşünceyi ve sağduyuyu etkiler. Örneğin, kişi manik dönemdeyken kendisini zora sokacak iş ve finansal kararlar alabilir.

KİMLER BİPOLAR BOZUKLUĞA YAKALANIR?

Bipolar bozukluk genellikle 15-24 yaş arasında görülür ve sıklıkla yaşam boyunca sürer. Her yaşta görülebilir (7'den 77'ye) ama en sık 20'li yaşların başında başlar.

Her 100 kişiden 1-2'sinde görülür. Tüm dünyada benzer sıklıkta görülmektedir. Kadın erkek arasında görülme sıklığı açısından fark yoktur.

Çocuklarda ve 65 yaş üstünde nadiren yeni teşhis edilmiş mani görülür.

BİPOLAR BOZUKLUKTA NE ZAMAN HASTANEYE YATIŞ GEREKİR?

Hastalığın mani döneminde olan kişiler genellikle riskli davranışlardan, intihar düşüncesinden uzaklaştırılmak için hastaneye yatırılır.

Daha ciddi bir formu olan ve belirgin mani ve depresyon atakları ile seyreden bipolar bozukluğu olanların yaklaşık %90'ı en azından bir kez psikiyatrik hastaneye yatırılmıştır.

Üç kişiden ikisi yaşamları boyunca iki kere veya daha fazla hastaneye yatırılmıştır.

BU HASTALIK GENETİK MİDİR?

Akrabalarının hiçbirinde bipolar bozukluk olmayanlarda hastalık görülme olasılığı % 1-2 iken, birinci derece bir akrabasında (anne-baba veya kardeşlerinde) bipolar bozukluk varsa görülme olasılığı % 7-8'dir. Tek yumurta ikizinde bipolar bozukluk varsa diğer ikizde hastalık görülme olasılığı % 45-60'dır, yani sadece kalıtım tüm hastalığı açıklayamamaktadır.

MANİ DÖNEMİ NASILDIR?

Mani nöbetleri genellikle ani başlar ve süresi 2 hafta ile 4-5 ay arasında değişir (ortalama süre 4 aydır).

Manik dönemdeki belirtiler şunlardır: Duygudurumda kişinin içinde bulunduğu duruma uygun olmayan coşku, enerji artması ve aşırı hareketlilik, saldırganlık; çok konuşma, uyku süresi ve derinliğinde azalma, toplumsal kurallara uyamama, dikkatte azalma ve dikkat dağınıklığı, özgüven artışı, büyüklük fikirleri, büyüklük sanrıları (kendini başbakan, peygamber, ermiş zannetme gibi); düşüncesizce para harcama, aşırı ticari girişimlerde bulunma, yeme-içme ve kişisel bakım ihmali, sesler duyma, hayaller görme, kokular algılama, ciltte karıncalanmalar veya dokunmalar hissetme şeklinde algı bozuklukları (halusinasyonlar).

HİPOMANİ DÖNEMİ NASILDIR?

Hipomani belirtileri, maniye göre daha hafiftir. Sıklıkla hastalık olarak görülmeyip gözden kaçabilir. Atak sırasında aşağıdaki belirtilerden birkaçının bir arada bulunması gerekir: Kişinin kendine güveninde aşırı artma, uyku ihtiyacında azalma, dikkatin kolayca dağılması, fiziksel ve zihinsel aktivitede aşırı artma, kötü sonuçlar doğurabilecek aktiviteler içine girme

DEPRESYON DÖNEMİ NASILDIR?

Depresif nöbetler genellikle sinsi başlar ve manik nöbetlere göre daha uzun sürelidir (ortalama süre 6 aydır), yaşlı hastalar dışında genellikle bir yılı geçmez.

Depresif dönemdeki belirtiler şunlardır: Dikkatin azalması ve dikkatini toplayamama, anlama, kavrama, hatırlama güçlükleri, benlik saygısında düşüş ve özgüven azalması, suçluluk ve değersizlik düşünceleri, geleceğe ilişkin karamsarlık ve güvensizlik, kendine zarar verme ve intihar düşünceleri ve girişimleri, bedensel halsizlik, uyku bozuklukları (uykuya dalamama, erken uyanma, sık sık uyanma, kâbuslar görme), cinsel istek kaybı, iştah azalması veya artması, hareketlerde yavaşlama veya sıkıntılı hareketlilik, iç sıkıntısı, darlık hissi, eskiden severek yapılan etkinliklere karşı ilgi azalması, sosyal ilişkilerde azalma, içe kapanma, ağrı, hazımsızlık, adet düzensizliği gibi bedensel yakınmalar. Karma (mikst) dönem nasıldır?

Gün içinde sıkça değişen mani ve depresyon belirtilerinin aynı anda yaşanmasıdır. Bazı hastalar bu dönemlerin hepsi ile zaman zaman karşılaşırken, bazı hastalar sadece manik dönem veya depresyon ve hipomani dönemleri yaşıyor olabilir.

Bipolar bozukluk, şeker ya da kalp hastalığı gibi tıbbi bir hastalıktır ve kişinin beynini dolayısıyla da ruh durumunu etkilemektedir. Bu rahatsızlığa sahip olmak kimsenin suçu ya da hatası değildir. Bipolar bozukluğun nedeni kesin olarak bilinmemektedir. Ancak araştırmalar, beyinde duygudurumun normal düzeyde kalmasını etkileyen bazı anormallikler olduğunu göstermiştir.

Beyindeki kimyasal maddeler, bir beyin hücresinden diğerine iletiler taşır. En az 100 çeşit olan bu kimyasal maddelere “nörotransmitter” adı verilir. Beyin hücreleri arasında iletilerin doğru bir şekilde taşınması kişinin düşünce, duygudurum, hafıza ve öğrenme kapasitesini de etkiler. Bipolar bozukluğa, beyindeki bu kimyasal maddelerin dengesinin bozulması; yani sinyallerin doğru bir şekilde iletilememesi neden olabilir. Hastalığın psikolojik yönü nedir ve psikoterapi hastalığın belirtilerinin kontrolüne nasıl yardımcı olur? Bipolar bozukluğun tedavisi sadece ilaç içmeyi kapsamamaktadır, aynı zamanda düşünce ve davranışları düzenleyen psikoterapötik yaklaşımı da içermektedir. Tedavide ilaç ve psikoterapinin birlikteliği gereklidir. Bipolar bozuklukla başa çıkabilmeyi başarmak tedavinin en önemli bölümüdür. Psikoterapi, ilaç tedavileri ile birlikte uygulandığında, hastalara ve ailelerine destek, eğitim ve rehberlik sağlamaktadır. Örnek olarak, manik ve depresif dönemleri tetikleyen stres faktörlerini fark etmelerine ve bunlarla başa çıkmaya yardımcı olmaktadır. Psikoterapi ayrıca, gelişmekte olan bir hastalık döneminin erken belirtilerini saptamaya da yardımcı olabilmektedir.

Çoğu zaman, hızla başlatılan tedavi tam gelişmiş bir depresyon veya mani krizini önleyebilir. Psikoterapi bireysel olarak hastaya, aileye, aile ile birlikte hastaya ve grup olarak uygulamayı kapsamaktadır.

Davranışçı psikoterapi yaklaşımı ile bipolar bozukluk belirtileri ile nasıl uğraşılacağı, kişilerde yeni hastalık dönemlerini ortaya çıkarabilecek streslerle başa çıkmasına çalışılmaktadır.

Bilişsel psikoterapi yaklaşımı ile bipolar bozuklukta kişilerin depresif ve yükselmiş duygudurumlar sırasında ortaya çıkan çarpık düşünceler ve inançları tanımlamaları ve karşı koyma çalışılmaktadır.

Tedavinin akut tedavi ve koruyucu tedavi olmak üzere iki basamağı vardır. Akut tedavi hastalık belirtileri başladığı sırada, belirtileri mümkün olduğunca hızla yatıştırmak için uygulanır. Bu dönem hastanede yatarak tedaviyi de gerektirebilir. Koruyucu tedavi ise yeniden hastalanmayı engelleme amacı taşır.

Akut tedavide öncelik hastanın ve çevresinin güvenliğinin sağlanması, intihar riski varsa önlenmesi, tanının netleştirilmesi, mani döneminde sakinlik verecek, depresyon döneminde ise ruhsal kalkınma sağlayacak tedavinin etkili ve güvenli biçimde uygulanmasıdır. Ana tedavi ilaçlarla yapılır.

Ancak hastalık şiddetli, kişinin intihar riski var, daha önce ilaç tedavilerine bilinen direnç varsa elektrokonvulsif tedavi (EKD uygulanabilir. Yeni ilaçların kullanılır hale gelmesi ile EKT'ye ihtiyaç oranı azalmıştır ancak hala çok sayıdaki hasta için EKT en etkili tedavidir.

Bazı olgularda ilaçlara yanıt yetersizdir, kimilerinde ilaçlar yan etkileri sebebiyle istenilen doza çıkılamaz, bazı durumlarda ise hastanın intihar riskinin bulunması gibi sebeplerle ancak EKT nin sağlayabileceği hızlı düzelme elde edilmek istenir.

GÜNÜN EN ÖNEMLİ MANŞETLERİ İÇİN TIKLAYIN BUGÜN NELER OLDU

Источник: https://www.sabah.com.tr/saglik/2015/04/06/bipolar-bozukluk-nedir-ve-belirtileri-nelerdir

Bipolar Bozukluk Nedir Belirtileri Tedavisi

Bipolar Bozukluk Nedir?

bipolar bozukluk nedir, belirtileri, tedavisi

Manik depresif veya manik depresyon ismiyle de bilinen bipolar bozukluk iki uçlu duygu bozukluğudur. Daha çok ergenlik döneminde görülen bipolar bozukluk her yaşta da görülebilir. Tedavi edilmediği taktirde intihara kadar sürükleyen ciddi bir ruhsal rahatsızlıktır.

Nüfusun %2’sinde görülen bipolar bozukluk hakkında ayrıntıları, bipolar bozukluğun belirtilerini, nedenleri ve tedavi yöntemlerini aktaracağız. Ani duygu durum değişikliği olan bipolar bozuklukta kişinin duygu durumunda ani yükselmeler yaşanır.

Yani bipolar bozukluğu olan bir hasta çok neşeli ya da çok üzgün duygular yaşayabilir. Kişi daha sonra eski durumuna tekrar döner. Kişi duygu durumlarını çok uç noktalarda yaşar.

Bipolar bozukluk yaşayan kişi; mani ve depresyon arasında karışık duygu durumları yaşayarak psikolojik duygu bozukluğu içinde olur.

Mani; Kişinin enerjik, hareketli, güçlü ve umursamaz olduğu bir dönemdir.

Depresyon; Mani döneminde yaşanan duyguların tam tersi duyguların yaşandığı dönemdir. Karamsar ruh hali, içe kapanıklık, umutsuzluk, değersiz hissetme, sinirlilik, öfke, uyku bozukluğu, ruhsal çöküntü yaşanması depresyon halidir.

Depresyon ile ilgili daha ayrıntılı bilgilere ulaşmak ve diğer depresyon türleri de okumak için depresyon belirtileri nelerdir yazımızı da okuyabilirsiniz.

Konumuza dönecek olursak kişinin bu birbirinden zıt iki ruh durumunu yaşaması manik depresyon bir diğer ismiyle bipolar bozukluk olarak tanımlanır.

Bipolar Bozukluk Nedenleri

Bipolar bozukluğun nedeni tam olarak anlaşılamasa da çevresel ve kalıtsal bir takım risk faktörleri vardır. Eğer kişinin ailesinde bipolar bozukluk yaşanmışsa, kişinin duygu durumları dikkatle kontrol edilmeli ve bipolar bozukluk belirtisi hissedildiğinde doktora başvurulmalıdır.

Çocukluk döneminde yaşanmış tramvatik olaylar bipolar bozukluğa neden olabilir.

Bipolar bozukluğa neden olan biyolojik risk faktörleri de bulunmaktadır. Yapılan araştırmalara göre beyindeki duygudurumun normal seviyede kalmasını etkileyen bazı anormallik olduğunu göstermiştir. Beyindeki kimyasal maddelerin dengeleri bozulduğunda yani beyin sinyallerinin doğru iletilememesi bipolar bozukluğun nedenleri arasındadır.

Bipolar bozukluğa neden olan çevresel faktörlerden biri de kişinin uzun süre baskı ve stres altında yaşamasıdır. Bipolar bozukluk genellikle 20’li yaşlarda görülür.

Kadın ya da erkeklerde görülme sıklığı açısından büyük farklar yoktur. Hastalık özellikle mevsim geçişlerinden etkilenir. Sonbahar-kış aylarında depresif çöküntü hali, ilkbahar yaz mevsiminde ise manik ataklar gözlenir.

Kişi daha enerjik hareketli ve sevinçli olabilir.

Bipolar Bozukluk Belirtileri

bipolar bozukluk belirtileri

Hastalığın belirtileri mani ve depresyon ataklarıyla kendini gösterir.

Manik dönem Belirtileri 

Bu dönemde bipolar bozukluk belirtilerinin süresi 2 hafta ile 5 ay arasında değişir.

Kişinin çevresi tarafından fark edilen enerji artışı.

Kendisini aşırı mutlu hissetmesi.

Uyku bozukluklarının başlaması; Sabahları çok erken uyanmak, geceleri ise uyuyamamak.

Aşırı konuşma isteğinin olması.

Cinsel isteğin artması.

Kişinin yetenekleri ve gücü hakkında gerçek dışı inanış içinde olması.

Gereksiz öfkeye kapılma durumları.

Aşırı para harcama isteği.

Öz güven artışı.

Kişi teninde karıncalanmalar ve yanma hissedebilir.

Uyku ilacı ve alkol kullanımın artması  gibi belirtiler de manik dönem belirtileri arasındadır.

Depresyon Dönemi Belirtileri

Kişi kendini devamlı üzgün ve kaygılı hisseder.

Değersizlik hissine kapılır.

Günlük yapması gereken işlere karşı isteksizlik yaşar.

Çok basit olaylara bile aşırı tepki verme ve sinirlenme durumları görülebilir.

Kilo kaybı ve iştah azalması yaşanabilir ya da tam tersi iştah açılır ve kilo artışı yaşanır.

İntihar ve ölüm gibi düşüncelere kapılma,

İntihar girişiminde bulunma.

Kişi kendisini çok yorgun hissedebilir. Geçmeyen vücut ağrıları yaşayabilir.

Bipolar Bozukluk Tedavisi

Bipolar bozukluk tedavi edilebilen bir ruhsal hastalıktır. Asla hafife alınmamalıdır. Yukarıdaki belirtileri belirli aralıklarla yaşıyorsanız ya da yaşayan yakınlarınız varsa vakit kaybetmeden psikiyatri doktoruna başvurulmalıdır.

Psikiyatri muayenesi ve diğer taramalardan sonra psikiyatri uzmanı belirtilere göre hastalığı değerlendirecektir. Bipolar bozukluk tedavisi tek başına ilaç tedavisi ile yürütülmez.

Kişinin aile çevresi de hastalık hakkında bilgilendirilir mani ve depresyon yani coşkulu ve karamsar dönemlerinde gösterdiği belirtileri aileye de sorabilir.

Bipolar bozukluk tedavisinde antidepresan ilaçlar hastaya verilir.

Ancak hasta özellikle mani dönemine aşırı hareketlenme sonucu riskli davranışlarda bulunuyorsa ya da intihar düşüncesi gösteriyorsa bunların önüne geçmek adına tedavisine hastanede devam edilebilir. Belirgin mani depresyon atakları ile bipolar bozukluğu olan kişilerin %90’ı en az bir kez hastaneye yatırılarak tedaviye alınmıştır.

Bipolar Bozukluğu Teşhisi Konan Kişilere Aile Desteği 

Bipolar bozukluk tanısı almış kişiler için aile desteği çok önemlidir. Zaten bu hastalığın seyri hasta ile birlikte aile ve yakın çevresini de etkiler. Bu noktada önemli olan; uygun ilaç tedavisi ve aile desteğiyle ruh durumunun dengelenmesidir.

Aileler bipolar bozukluk hakkında bilgi edinip araştırma yapabilirler. Hastalık hakkında bilgi sahibi olmakla yakınınıza daha fazla yardım eder onu anlamaya çalışırsınız.

Источник: https://www.faydaloji.com/bipolar-bozukluk-nedir-belirtileri-tedavisi/

Bipolar Bozukluk Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? Belirtileri Nelerdir?

Bipolar Bozukluk Nedir?

Eskiden manik depresyon olarak adlandırılan bipolar bozukluk; duygusal yükselme (mani veya hipomani) ve düşüşü (depresyon) içeren ölçüsüz ruh hali değişimlerine neden olan bir hastalıktır. Depresyon döneminde kişi kendini üzgün veya ümitsiz hissedebilir ve çoğu aktiviteye karşı olan ilgisini kaybedebilir ya da bunlardan ze almayabilir.

Ruh hali mani ya da hipomaniye geçtiğinde ise:

 • Kendini coşku dolu, enerjik ya da alışılmadık şekilde sinirli hissedebilir.
 • Bu ruh hali değişimleri uyku, enerji, aktivite, yargı, davranış ve sağlıklı düşünebilme yeteneğini etkileyebilir.

Bipolar bozukluk 3 ana tip altında toplanır:

 • Bipolar I,
 • Bipolar II ve
 • Siklotimik bozukluk.

1. Bipolar I

Bipolar I:

 • En az bir manik atak yaşanması ile tanımlanır.
 • Manik dönemden önce ve manik dönemden sonra hipomanik ya da majör depresyon dönemleri deneyimlenebilir.
 • Bipolar bozukluğun bu tipi, erkekler ve kadınlarda aynı oranda görülür.

2. Bipolar II

Bipolar II bozukluğu:

 • Bipolar I bozukluğunun daha hafif bir şekli değildir, ayrı bir tanıdır.
 • Bu tip bipolar bozukluğa sahip olan hastalar, iki hafta süren bir majör depresyon dönemi geçirirler ve genellikle dört gün süren bir veya daha fazla hipomanik atak yaşarlar.
 • Bipolar II bozukluğunun kadınlarda daha sık görüldüğü bilinmektedir.

Siklotimik bozukluğa sahip olan hastalar:

 • Hipomani ve depresyon atakları yaşarlar.
 • Bu belirtiler bipolar I veya II bozukluğunun sebep olduğu mani ve depresyon sürecinden daha kısa sürelidir ve daha hafiftir.
 • Bu durumdaki çoğu insanın ruh hali, yılda sadece bir veya iki ay boyunca stabildir.

Bipolar Bozukluk Ne Sıklıkta Görülür?

Bu bozukluk nispeten yaygın bir akıl sağlığı rahatsızlığıdır ve her 100 kişiden 1 ile 3’ü hayatları boyunca bipolar bozukluk geçirebilir. Bipolar bozukluğu olan kişilerin belirtileri göstermeye başladığı yaş ortalaması ise 25’tir.

Bipolar Bozukluk Nedenleri Nelerdir?

Bipolar bozukluk yaygın görülen bir rahatsızlık olsa da, doktorlar ve araştırmacılar için hala bir gizemdir. Bazı insanların bu rahatsızlığa sahip olmalarının nedeni henüz tam olarak bilinmiyor.

Ancak olası nedenler şunlardır:

 1. Genetik.
 2. Çevresel faktörler.

1. Genetik

Bipolar bozukluk genetik mi?:

 • Bu rahatsızlık ebeveynlerden çocuğa geçebilir.
 • Birinci derece akrabalarından birinde bipolar bozukluk öyküsü olan bir kişi için risk faktörü, diğer insanlara göre dört ila altı kat daha fazladır.
 • Günümüzde araştırmacılar, hala bipolar bozukluğa sebep olabilecek genlerin hangileri olduğunu bulmaya çalışıyorlar.

2. Çevresel faktörler

Dış faktörler de bipolar bozukluğa katkıda bulunabilir.

Bunlar:

 • Aşırı stres
 • Travmatik deneyimler
 • Fiziksel bir hastalık

Bu faktörlerin her biri, bipolar bozukluk geliştirmeye yatkın olan kişileri etkileyebilir. Bununla birlikte daha muhtemel olan seçenek, bu faktörlerin birleşiminin hastalığın gelişimine katkı sağlıyor olmasıdır.

Genetik ve çevresel faktörlerin haricinde, beyin yapısı da hastalık riskini etkileyebilir. Beyin yapısındaki veya fonksiyonlarındaki anormallikler bipolar bozukluk geliştirme riskini artırabilir.

Bipolar Bozukluk Belirtileri Nelerdir?

Bipolar bozuklukta meydana gelebilecek üç ana semptom vardır:

 • Mani,
 • Hipomani ve
 • Depresyon.

Maniyi tecrübe ederken, bipolar bozukluğu olan bir kişi kendini duygusal açıdan yüksek hissedebilir. Heyecanlı, fevri, sevinçli veya enerji dolu olabilir.

Manik ataklar sırasında bipolar kişiler, aynı zamanda aşağıdaki gibi davranışlarda da bulunabilirler:

 • Alışveriş çılgınlığı
 • Korunmasız seks
 • Uyuşturucu kullanımı

Hipomani genellikle bipolar II bozukluğu ile ilişkilidir. Maniye benzer, ancak şiddeti daha azdır. Maniden farklı olarak hipomani iş, okul veya sosyal ilişkilerde herhangi bir sorunla sonuçlanmayabilir.

Yine de hipomanisi olan insanlar, ruh hallerinde değişiklikler fark ederler:

 • Derin üzüntü
 • Enerji düşüklüğü
 • Umutsuzluk
 • Önceden keyif alınan aktivitelere karşı ilgisizlik
 • Uykusuzluk çekmek veya çok fazla uyumak
 • İntihar düşüncesi

Nadir bir durum olmamasına rağmen, bipolar bozukluğun semptomlarının çeşitli olması nedeniyle teşhis edilmesi zor olabilir.

Kadınlarda Bipolar Bozukluk Belirtileri

Erkekler ve kadınların bipolar bozukluk tanısı alma oranları eşittir. Ancak rahatsızlığın esas semptomları, iki cinsiyet arasında farklılık gösterebilir.

Bipolar bozukluğu olan bir kadın:

 • 20’li veya 30’lu yaşlarda bu rahatsızlığa yakalanabilir.
 • Daha hafif mani atakları deneyimler ancak manik dönemlerden daha fazla depresif dönemler yaşar.
 • Aynı zamanda tiroit hastalığı, obezite, anksiyete bozukluğu veya migren gibi rahatsızlıkları da tecrübe edebilir.

Bipolar bozukluk kadınlarda daha sık tekrar edebilir. Bunun menstrüasyon dönemi, hamilelik veya menopoza bağlı hormonal değişikliklerden kaynaklandığı düşünülüyor.

Erkeklerde Bipolar Bozukluk Belirtileri

Erkekler ve kadınlar genel olarak bipolar bozukluğun ortak semptomlarını tecrübe ederler.

Bununla birlikte, erkekler kadınlardan farklı semptomlar yaşayabilirler:

 • Bipolar bozukluk tanısı kadınlara göre daha erken yaşlarda konulabilir.
 • Daha şiddetli ataklar, özellikle manik ataklar yaşarlar.
 • Madde bağımlılığı sorunları yaşayabilirler.
 • İntihara meyillidirler.

Ayrıca bipolar bozukluğu olan erkeklerin, kendi başlarına tıbbi yardım alma oranları kadınlara göre daha düşüktür.

Bipolar Bozukluk Nasıl Tedavi Edilir?

Bipolar bozukluk ne yazık ki yaşam boyu devam eden bir hastalıktır. Bu nedenle, bipolar bozukluk tedavisi ne kadar sürer sorusunun net bir cevabı yoktur.

Tedavi çeşidi ve süresi, hastanın hangi dönemde (mani, depresyon veya hipomani) olduğuna göre değişir.

Hastalık tam anlamıyla tedavi edilemese de semptomların hafifletilmesine ve yönetilmesine yardımcı olabilecek tedaviler mevcuttur.

Bunlar:

 • İlaçlar, danışmanlık ve yaşam tarzı değişikliklerini içerir.
 • Bazı doğal ilaçlar da yardımcı olabilir.

1. İlaçlar

Çoğu zaman, ruh halini olabildiğince kısa sürede dengelemek için ilaç almaya başlamak gerekir.

Önerilen ilaçlar genelde şunlardır:

 • Lityum gibi duygudurum düzenleyicileri
 • Olanzapin (Zyprexa) gibi antipsikotikler
 • Fluoksetin-olanzapin (Symbyax) gibi antidepresan-antipsikotikler
 • Kısa süreli tedavi için kullanılabilecek alprazolam (Xanax) gibi anti-anksiyete ilacı olan benzodiazepinler

Bu ilaçların hafif yan etkileri genellikle işe yarayan doğru ilaçları ve dozları buldukça azalır ve vücut bu ilaçlara uyum sağlar.

Rahatsız edici yan etkilerin olması durumunda doktorla veya ruh sağlığı uzmanıyla iletişim halinde olunması gerekir.

Doktor bilgisi dışında ilaç kullanımının sonlandırılması, belirtilerin kötüleşmesine, manik ya da hipomanik bir dönemeye girmeye neden olabilir.

2. Psikoterapi

Önerilen psikoterapi tedavileri şunlardır:

Bilişsel davranışçı terapi:

 • Bilişsel davranışçı terapi, bir tür konuşma terapisidir.
 •  Bir terapist eşliğinde bipolar bozukluğun yönetmenin yolları hakkında konuşulur.
 • Terapist, düşünce kalıplarını anlamanıza ve pozitif baş etme stratejileri geliştirmeye yardımcı olur.

Psikoeğitim:

 • Psikoeğitim, bu bozukluğun anlaşılmasına yardımcı olan bir tür danışmadır.
 • Bipolar bozukluk hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak, hasta ve yakınlarınızın bu süreci daha kolay yönetmesine yardımcı olacaktır.

Kişilerarası ve sosyal ritim terapisi:

 • Kişiler arası ve sosyal ritim terapisi uyku, yemek ve egzersiz gibi günlük alışkanlıkların düzenlenmesine odaklanır.
 • Bu günlük temelleri dengelemek, bipolar bozuklukla mücadele edilmesine yardımcı olabilir.

3. Yaşam tarzı değişiklikleri

 • İçki içmeyi ya da eğlence amaçlı uyuşturucu kullanmayı bırakmalısınız. Bipolar bozuklukla ilgili en büyük kaygılardan biri, uyuşturucu ya da alkol kullanımının ve risk almanın yarattığı olumsuz sonuçlardır. Kendi başınıza bırakmakta sorun yaşarsanız yardım alabilirsiniz.

 • Sağlıklı bir düzen oluşturun. Uyumak, yemek yemek ve fiziksel aktiviteler için düzenli bir programa sahip olmak ruh halinizi dengede tutmaya yardımcı olabilir. Ancak herhangi bir egzersiz programını uygulamaya başlamadan önce doktorunuza danışın. Olabildiğince düzenli ve sağlıklı beslenin.

  Uyumakta güçlük çekiyorsanız, ne yapabileceğiniz konusunda doktorunuzla veya terapistinizle konuşun.

 • Başka bir doktor tarafından önerilen reçeteli veya reçetesiz ilaçları almadan önce sizi bipolar bozukluk için tedavi eden doktora başvurun.

  Bazen diğer ilaçlar depresyon ya da mani ataklarını tetikler ya da bipolar bozukluk için kullandığınız ilaçları etkileyebilir.

 • Bir ruh hali grafiği tutmayı düşünebilirsiniz.

  Günlük ruh halinizin, tedavilerinizin, uykunuzun, aktivitelerinizin ve hislerinizin bir kaydını tutmanız; tetikleyicileri, etkili tedavi seçeneklerini ve tedaviye ne zaman uyum sağladığınızı belirlemenize yardımcı olabilir.

Bipolar Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Bozukluk tedavi edilmediği takdirde:

 • Yaşanan mani ve hipomani dönemlerinin nüksetme aralığı azalır veya mani ve hipomani süreleri uzar.
 • Depresyon döneminde herhangi bir tedavi uygulanmazsa en az 6 ay boyunca rahatsızlık devam edebilir.

Bipolar Bozukluk İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Bazı doğal ilaçlar bipolar bozukluk için yararlı olabilir. Ancak, doktorunuzla konuşmadan bu ilaçları kullanmamanız önemlidir. Bu tedaviler, aldığınız ilaçları etkileyebilir.

1. Balık yağı

Balık yağı ve balık, üç ana tipteki omega-3 yağ asidinin iki ortak kaynağıdır:

 • Eikosapentaenoik asit (EPA)
 • Dokosaheksaenoik asit (DHA)

Bu yağ asitleri, beyindeki duygudurum bozuklukları ile ilişkili kimyasalları etkileyebilir. Bipolar bozukluk, insanların bol miktarda balık ve balık yağı tükettikleri ülkelerde daha az görülmektedir. Depresyonda olan insanların da kanlarında daha düşük seviyelerde omega-3 yağ asitleri olduğuna rastlanmıştır.

Omega-3 yağ asitleri:

 • Sinirlilik ve saldırganlığı azaltmaya,
 • Ruh halinin stabilize edilmesine,
 • Beyin fonksiyonlarının iyileştirilmesine ve
 • Depresyon belirtilerinin azalmasına yardımcı olur.

2. Altın kök

Rhodiola rosea veya altın kök:

 • Hafif ve orta dereceli depresyonu tedavi etmeye yardımcı olabilir. Ancak hafif bir uyarıcıdır ve uykusuzluğa neden olabilir.
 • Diğer yan etkileri arasında rüyalarda canlılık ve mide bulantısı vardır.
 • Ayrıca özellikle göğüs kanseri öyküsü varsa, altın kök kullanmadan önce doktora danışılmalıdır.
 • Bu bitki, östrojen reseptörleri ile bağlanır ve meme kanseri riskini artırabilir.

3. S-adenosilmetionin

Yapılan çalışmalar:

 • Vücutta doğal olarak bulunan s-adenosilmetionin adı verilen bileşenin ek formunun depresyon için yararlı olabileceğini göstermektedir.
 • Bu amino asit takviyesi, bipolar bozukluk için de etkili olabilir. Ancak bu takviyelerin bazı dozajları, manik atakların tetiklenmesi gibi ciddi yan etkilere de neden olabilir. Bu yüzden, uygun dozajların belirlenmesi için doktorla iletişime geçilmelidir.

Faydalandığımız Kaynaklar:

Kaynak1

Kaynak2

Kaynak3

Источник: https://evdesifa.com/bipolar-bozukluk-belirtileri/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть