Bipolar Bozukluk Nedir?

içerik

Bipolar Bozukluk Nedir, Belirtileri, Tedavisi

Bipolar Bozukluk Nedir?

Hepimiz hayatımızda inişler ve çıkışlar yaşarız, ancak bipolar bozuklukta bu inişler ve çıkışlar çok daha keskindir. Bipolar bozukluğun belirtileri işinizi, eğitiminizi, gündelik hayatınızı çok ciddi bir şekilde etkileyebilir, ilişkilerinize zarar verebilir, hayatınızı darmadağın edebilir.

Tedavi edilebilmesine karşın, bir çok bipolar hastası ve yakınları belirtileri doğru okuyamayıp gereken yardımı alamamaktadır. Bipolar bozuklukta erken teşhis çok önemlidir ve tedavi edilmez ise bozukluğun ilerlemesi kaçınılmazdır. Bu sebeple, bipolar bozukluğun yaygın belirtilerini öğrenmek oldukça önemlidir.

Bipolar Bozukluk (Manik Depresyon)  Nedir?

Bipolar bozukluk ruh halinde, enerjide, düşünme biçimlerinde ve davranışlarda ciddi değişimlere ve atlamalara neden olan bir hastalıktır.

Ruh halindeki değişimler ve atlamalar keskin derecede manik safhadan, depresyon safhasına doğru -ya da tam tersi- şeklinde yaşanır. Kendini iyi ya da kötü hissetmenin ötesinde, bu atlamalar ve değişimler haftalarca, aylarca sürer.

Normal ruh hali değişimlerinin aksine, bipolardaki değişimler öyle yoğun ve güçlü hissedilir ki, normal hayata devam etmede büyük zorluklar yaşanır.

Örneğin, Mani döneminde bir bipolar hastası hiç hesapta yokken aniden işinden ayrılabilir, kredi kartıyla ödeyemeyeceği şekilde harcamalar yapabilir, krediler çekebilir ya da 2 saatlik uykuyla sanki 8 saatlik uyku uyumuş ve dinlenmiş hissi alabilir. Buna karşılık Depresyon safhasında, aynı kişi kendini o kadar yorgun hissedebilir ki yataktan çıkmak istemez, aşırı derecede kendinden nefret etme ve umutsuzluk hissiyatı hakim olur.

Bipolar bozukluğun sebepleri şu ana dek tam anlamıyla keşfedilebilmiş değildir, ancak sıklıkla kalıtsal sebeplerle ortaya çıkmaktadır.

Bipolar bozukluğun ilk mani ya da depresyon safhası genellikle kişinin ergenlik döneminde ya da erken yetişkinlik döneminde yaşanır.

Belirtileri çok üstü kapalı ve kafa karıştırıcı olabilmektedir, bir çok bipolar bozukluğa sahip kişiye yanlış tanı konması sonucunda hastalıkla mücadelede geç kalınabilmektedir. Ancak doğru bir tedavi ile doyurucu ve zengin bir hayat sürebilirsiniz.

[alert-success]

Bipolar Bozuklukla İlgili Mitler ve Gerçekler:

Mit1: Bipolar bozukluğa sahip kişiler tedavi olamaz, iyileşemez.

Gerçek1: Bir çok bipolar bozukluk tanısı konmuş kişinin başarılı iş hayatları, mutlu aile yaşamları ve tatmin edici ilişkileri vardır. Bipolar bozuklukla yaşamak zorlayıcıdır, ancak doğru tedavi ile semptomlar ile mücadele ederken dopdolu bir yaşam sürebilirsiniz.

Mit2: Bipolar kişiler mani ve depresyon arasında eşit derecede gidip gelir.

Gerçek2: Bazı bipolarlar maniye ve depresyona sırayla geçebilmektedir, ancak çoğunluk maniden ziyade daha çok depresyon halindedir. Mani dönem daha hafif hissedilebilir ve maniye farkındalık olmayabilir.

Mit3: Bipolar bozukluk sadece ruh halini etkiler.

Gerçek3: Bipolar bozukluk enerjinizi, muhakemenizi, hafızanızı, yoğunlaşmanızı ve dikkatinizi, iştahınızı, uyuma düzeninizi, seksüel güdülerinizi ve özgüveninizi etkilemektedir. Bunlara ek olarak, bipolar bozukluk kaygıya, madde bağımlılığına, diabet, kalp hastalıkları, migren ve yüksek kan basıncı gibi sağlık problemleriyle bağlantılıdır.

Mit4: İlaç alımı dışında, bipoların belirtilerini kontrol altına almanın bir yolu yoktur.

Gerçek4: İlaç tedavisi bipolar bozukluğu tedavisinin temeli olsa da, terapi ve bipolara karşı  kendine yardımcı olma yöntemlerinin önemi hafife alınmamalıdır.

Bipolar bozukluğun belirtilerini, egzersiz yaparak, yeterli uyku alarak, doğru beslenerek, ruh halinizi gözleyerek, stresi en aşağı seviyede tutmaya çalışarak ve sizi destekleyen pozitif insanlarla iletişim halinde kalarak kontrol altına alabilirsiniz.

[/alert-success]

Bipolar Bozukluk’un Belirtileri ve İşaretleri:

Bipolar bozukluk bir çok kişide farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Belirtiler kendi içlerinde sıklık, yoğunluk ve tarzlarında farklılık gösterirler. Bazı bipolar kişiler maniye daha eğilimli iken, bazıları mani ve depresyon arasında eşit derecede gidip gelmektedir. Bazıları sık ruh hali değişimleri yaşarken, bazıları hayatlarında sadece bir kaç
kez bunları yaşarlar.

Bipolar bozuklukta dört ruh hali bölümü vardır: 1) Mani 2) Hipomani 3) Depresyon 4) Karışık ruh hali bölümleri

Her bölümün kendine özgü belirtileri vardır. Bu belirtileri her bölüm için ayrı ayrı inceleyeceğiz.

Bipolar Bozuklukta Mani Bölümünün Yaygın Belirtileri:

Bipolar Bozukluğun mani döneminde, yüksek derecede enerji, yaratıcılık ve mutluluk hisleri yaygındır. Bu bölümde, kişiler çok konuşur, az uyur ve hiperaktiftirler. Kendilerini çok güçlü, yenilmez ve mükemmel hissedebilirler.

Ancak başlagıçta iyi hissettirse de, sonra mani dönemi kontrolden çıkmaya başlar.

Bu dönemde kişiler düşünmeden hareket etmeye başlarlar, o güne dek biriktirdikleri parayı çok kısa sürede harcayabilirler, uygun olmayan seksüel ilişkilere girebilirler, amaçsız yere düşünmeden iş yatırımı yapabilirler, örneğin hiç tecrübeleri, ön bilgileri olmadığı halde bankacıyken balık dükkanı açmak için dükkan kiralayabilirler. Bu tarz absürt örnekler yaşanabilir. Ayrıca, kızgın, alıngan ve agresif hale bürünebilirler, fiziksel kavgaya girişebilirler, eleştiriye son derece duyarlı hale gelirler, davranışlarını eleştiren herkesi suçlarlar. Hatta kimisi, kuruntuya bağlı olarak sesler duyabilir.

 • Olağandışı bir biçimde coşkulu, mutlu, iyimser hissetmek ya da çok şiddetli bir şekilde sinirli hissetmek
 • Kendisinin yetenekleri ve güçleri hakkında gerçekçi olmayan inanışlar geliştirmek.
 • Başkalarının takip edemeyeceği şekilde hızlı konuşmak
 • Akılda bir sürü düşüncenin, fikrin çarpışması, bir fikirden diğerine hızlıca atlamak
 • Yoğunlaşamama, dikkatin çabuk dağılması
 • Düşünmeden hareket etmek, eksik ya da bozuk muhakeme
 • Sanrılar ve kuruntular

Hipomani Belirtileri:

Hipomani, maniden daha az şiddetli bir bölümdür. Hipomanik durumdaki kişiler coşkulu, enerjik ve üretken hissedebilirler, ancak bu hislerin derecesi gerçeklikten kopmalarına neden olacak düzeyde değildir.

Yine de hipomanik durumdaki kişilerin ilişkileri, iş hayatları, eğitimleri kötü kararlar neticesinde zarar görebilir. Hipomani sıklıkla tam gelişmiş maniye evrilebilir, ya da major depresyon ile devam edebilir.

Bipolar Depresyonun Yaygın Belirtileri ve İşaretleri:

Eskiden bipolar depresyonun nizami depresyonla aynı olduğu düşünülürdü, ancak yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda ikisi arasında ciddi farklılıkların olduğu görüldü özellikle tedavi şekillerinde.

Bipolar hastası bir çok kişi anti-depresanlarla tedavi edilmez. Anti-depresanların bu bozukluğa yardımı olmaz.

Aslında, anti-depresanların bipoları daha kötü hale getirebilme riski vardır, maniyi ya da hipomaniyi tetikleyebilir.

Bazı benzerliklere rağmen, bipolar depresyonda kimi belirtiler nizami depresyona oranla daha yaygındır. Örneğin; bipolar depresyon daha çok kızgınlık, suçluluk hissi, önceden kestirilmeyen ruh hali değişiklikleri, huzursuzluk içerir.

Bipolar depresyonda kişiler çok yavaş konuşurlar, çok uyurlar ve genellikle kilo alırlar. Bunlara ek olarak, psikotik depresyon geliştirmeleri daha olasıdır. Psikotik depresyon – kişinin gerçeklikle bağlantısının kesildiği durum – kişinin hayatını sürdürebilmesini imkansız hale getirir.

Bipolar depresyonun yaygın belirtileri şunlardır:

 • Umutsuz, üzgün ve boşlukta hissetmek
 • Kızgınlık
 • Hoşnut olamama
 • Yorgunluk, tükenmişlik hissi
 • Fiziksel ve mental tembellik
 • İştah ve kilo değişiklikleri
 • Uyku problemleri
 • Yoğunlaşma, dikkat ve hafıza problemleri
 • Değersiz ve suçlu hissetme
 • Ölüm ve intihar düşünceleri

Bipolar Bozuklukta Karışık Ruh Hali Döneminin Belirtileri ve İşaretleri:

Bipolar bozukluğun bu bölümünde mani, hipomani ve depresyona ait farklı belirtiler görülür.  Kızgınlık, ajitasyon, kaygı, insomnia, dikkat dağınıklığı ve bin bir çeşit düşüncelerin eş zamanlı oluşması, yüksek enerji hissiyatı ve depresyon hissi sonucu intihara eğimlilik meydana gelir.

Bipolar Bozukluğun Farklı Yüzleri:

A) Bipolar I Bozukluk ( Mani ve Karışık Ruh Halleri ) : Bu bozukluğun klasik formudur, en az bir mani ya da karışık ruh hali bölümleri ile meydana gelir.

B) Bipolar II Bozukluk ( Hipomani ve Depresyon ) : Burada kişi tam anlamıyla olgunlaşmış mani dönemini yaşamaz. Hastalık hipomani ve depresyon belirtileri içerir.

C) Siklotimi ( Hipomani ve Hafif Depresyon ) : Siklotimi döngüsel olarak ruh halinde atlamalar içeren, bipolar bozukluğun daha hafif bir formudur, belirtileri şiddetli mani ve depresyondan daha hafiftir.

Bipolar Bozukluk Tedavisi:

Eğer yukarıda okuduğunuz semptomların sizde ya da bir tanıdığınızda var olduğunu düşünüyorsanız, yardım almak için vakit kaybetmeyin. Bu sorunu görmezlikten gelmek, hastalığın geçmesine neden olmamakla birlikte, daha da kötüleşmesine sebep olur.

Tanısı konulmamış, tedavi edilmeye başlanmamış, belirtileri kontrol altına alınmamış bipolar ile yaşamak hayatınızın her alanında büyük sorunlar ortaya çıkartır.

Erken tanı ve vakit kaybetmeden tedaviye girişmek hastalığın daha komp bir hal almasını engelleyecektir.

Eğer maninin yarattığı hissiyatın hoşunuza gitmesinden dolayı yardım almak istemiyor, tedavi olmaya yanaşmıyorsanız, unutmayın ki hem etrafınızdakiler için hem kendiniz için mani çok yıkıcı sonuçlara yol açabilmektedir.

Bipolar Bozukluk Tedavisinin Temelleri

Bipolar Bozukluk uzun süreli bir tedavi gerektirir. Bipolar bozukluk kendini tekrarlayan, kronik bir hastalık olduğundan dolayı, iyileşme durumunda dahi tedaviye devam edilmesi hayati derecede önemlidir. Bir çok bipolar hastası hastalığın belirtilerini engellemek ve ruh halindeki değişimleri durdurmak için ilaç almaktadır.

Tedavide ilaç tek başına yeterli olamaz. Bunun yanında terapi, hayat tarzında değişiklik ve sosyal destek önemlidir.

Bipolar Bozukluk hastalığında uzman bir psikiyatrist ile çalışmak en iyi yoldur. Güvenliğiniz ve sağlığınız için, bu hastalığın ne kadar komp olduğunu göz önünde bulundurulduğunda uzman ve deneyimli bir psikiyatrist ile tedaviye girişmek önemlidir.

Bipolar Bozukluğun Sebepleri ve Tetikleyicileri

Bipolar Bozukluğun belli bir sebebi yoktur.

Genellikle kalıtsal olarak geçmektedir, ancak kalıtsal olarak yatkınlık halinde bulunanların bazısında bu hastalığın oluşmaması, genlerin hastalığın oluşmasında tek sebep olmadığının işaretidir.

Bazı beyin görüntüleme çalışmalarında bipolar bozukluğu olan insanların beyinlerinde fiziksel değişiklikler görülmüştür. Dış çevresel ve psikolojik faktörlerin de hastalığın meydana gelmesinde etkili olduğu düşünülmektedir.

Kimi dışsal faktörler hastalığın gelişmesinde, kötüleşmesinde, yeni bölümler oluşturmasında etkili olabilmektedir.

 • Stres: Bipolar bozukluğa genetik yatkınlığı bulunan kişilerde stres hastalığın ortaya çıkmasında etkili olabilir.
 • Madde Kullanımı:  Madde kullanımı tek başına bipolar bozukluğa neden olmasa da, bu bozukluğa sahip kişilerde hastalığın kötüleşmesine ve farklı ruh hali bölümlerine atlamalara yol açabilir. Kokain, ekstasy maniyi tetiklerken, alkol kullanımı depresyonu tetikleyebilir.
 • İlaç: Antidepresan kullanımı maniye sebep olabilir. Soğuk algınlığı, tiroid ilaçları da maniye sebep olabilmektdir.
 • Mevsim Değişiklikleri: Mani ve depresyon bölümleri genellikle mevsime bağlı olarak birbirini izleyebilmektedir. Mani bölümü genellikle yazın ortaya çıkarken, depresyon bölümü kış, sonbahar meydana gelebilmektedir.
 • Uyku Eksikliği: 2 saat uyku eksikliği bile kimi zaman maniyi tetikleyebilir.
[toggle title=”Paylaşın ve Tecrübelerinizi Belirtin”]Bipolar bozukluğunuz var ise, tedavi döneminde yaşadığınız tecrübeleri bizimle paylaşmanızın diğer hastalar için çok yardımcı olacağını düşünüyoruz.  Bu yazıyı soyal mecralarda paylaşmanız tanı konulmamış olası hastalara yardımcı olabilir.  [/toggle]

Kaynak: helpguide.org

Источник: https://www.ilacweb.com/bipolar-bozukluk-nedir-belirtileri-tedavisi/

Bipolar Bozukluk Nedir Belirtileri Tedavisi

Bipolar Bozukluk Nedir?

bipolar bozukluk nedir, belirtileri, tedavisi

Manik depresif veya manik depresyon ismiyle de bilinen bipolar bozukluk iki uçlu duygu bozukluğudur. Daha çok ergenlik döneminde görülen bipolar bozukluk her yaşta da görülebilir. Tedavi edilmediği taktirde intihara kadar sürükleyen ciddi bir ruhsal rahatsızlıktır.

Nüfusun %2’sinde görülen bipolar bozukluk hakkında ayrıntıları, bipolar bozukluğun belirtilerini, nedenleri ve tedavi yöntemlerini aktaracağız. Ani duygu durum değişikliği olan bipolar bozuklukta kişinin duygu durumunda ani yükselmeler yaşanır.

Yani bipolar bozukluğu olan bir hasta çok neşeli ya da çok üzgün duygular yaşayabilir. Kişi daha sonra eski durumuna tekrar döner. Kişi duygu durumlarını çok uç noktalarda yaşar.

Bipolar bozukluk yaşayan kişi; mani ve depresyon arasında karışık duygu durumları yaşayarak psikolojik duygu bozukluğu içinde olur.

Mani; Kişinin enerjik, hareketli, güçlü ve umursamaz olduğu bir dönemdir.

Depresyon; Mani döneminde yaşanan duyguların tam tersi duyguların yaşandığı dönemdir. Karamsar ruh hali, içe kapanıklık, umutsuzluk, değersiz hissetme, sinirlilik, öfke, uyku bozukluğu, ruhsal çöküntü yaşanması depresyon halidir.

Depresyon ile ilgili daha ayrıntılı bilgilere ulaşmak ve diğer depresyon türleri de okumak için depresyon belirtileri nelerdir yazımızı da okuyabilirsiniz.

Konumuza dönecek olursak kişinin bu birbirinden zıt iki ruh durumunu yaşaması manik depresyon bir diğer ismiyle bipolar bozukluk olarak tanımlanır.

Bipolar Bozukluk Nedenleri

Bipolar bozukluğun nedeni tam olarak anlaşılamasa da çevresel ve kalıtsal bir takım risk faktörleri vardır. Eğer kişinin ailesinde bipolar bozukluk yaşanmışsa, kişinin duygu durumları dikkatle kontrol edilmeli ve bipolar bozukluk belirtisi hissedildiğinde doktora başvurulmalıdır.

Çocukluk döneminde yaşanmış tramvatik olaylar bipolar bozukluğa neden olabilir.

Bipolar bozukluğa neden olan biyolojik risk faktörleri de bulunmaktadır. Yapılan araştırmalara göre beyindeki duygudurumun normal seviyede kalmasını etkileyen bazı anormallik olduğunu göstermiştir. Beyindeki kimyasal maddelerin dengeleri bozulduğunda yani beyin sinyallerinin doğru iletilememesi bipolar bozukluğun nedenleri arasındadır.

Bipolar bozukluğa neden olan çevresel faktörlerden biri de kişinin uzun süre baskı ve stres altında yaşamasıdır. Bipolar bozukluk genellikle 20’li yaşlarda görülür.

Kadın ya da erkeklerde görülme sıklığı açısından büyük farklar yoktur. Hastalık özellikle mevsim geçişlerinden etkilenir. Sonbahar-kış aylarında depresif çöküntü hali, ilkbahar yaz mevsiminde ise manik ataklar gözlenir.

Kişi daha enerjik hareketli ve sevinçli olabilir.

Bipolar Bozukluk Belirtileri

bipolar bozukluk belirtileri

Hastalığın belirtileri mani ve depresyon ataklarıyla kendini gösterir.

Manik dönem Belirtileri 

Bu dönemde bipolar bozukluk belirtilerinin süresi 2 hafta ile 5 ay arasında değişir.

Kişinin çevresi tarafından fark edilen enerji artışı.

Kendisini aşırı mutlu hissetmesi.

Uyku bozukluklarının başlaması; Sabahları çok erken uyanmak, geceleri ise uyuyamamak.

Aşırı konuşma isteğinin olması.

Cinsel isteğin artması.

Kişinin yetenekleri ve gücü hakkında gerçek dışı inanış içinde olması.

Gereksiz öfkeye kapılma durumları.

Aşırı para harcama isteği.

Öz güven artışı.

Kişi teninde karıncalanmalar ve yanma hissedebilir.

Uyku ilacı ve alkol kullanımın artması  gibi belirtiler de manik dönem belirtileri arasındadır.

Depresyon Dönemi Belirtileri

Kişi kendini devamlı üzgün ve kaygılı hisseder.

Değersizlik hissine kapılır.

Günlük yapması gereken işlere karşı isteksizlik yaşar.

Çok basit olaylara bile aşırı tepki verme ve sinirlenme durumları görülebilir.

Kilo kaybı ve iştah azalması yaşanabilir ya da tam tersi iştah açılır ve kilo artışı yaşanır.

İntihar ve ölüm gibi düşüncelere kapılma,

İntihar girişiminde bulunma.

Kişi kendisini çok yorgun hissedebilir. Geçmeyen vücut ağrıları yaşayabilir.

Bipolar Bozukluk Tedavisi

Bipolar bozukluk tedavi edilebilen bir ruhsal hastalıktır. Asla hafife alınmamalıdır. Yukarıdaki belirtileri belirli aralıklarla yaşıyorsanız ya da yaşayan yakınlarınız varsa vakit kaybetmeden psikiyatri doktoruna başvurulmalıdır.

Psikiyatri muayenesi ve diğer taramalardan sonra psikiyatri uzmanı belirtilere göre hastalığı değerlendirecektir. Bipolar bozukluk tedavisi tek başına ilaç tedavisi ile yürütülmez.

Kişinin aile çevresi de hastalık hakkında bilgilendirilir mani ve depresyon yani coşkulu ve karamsar dönemlerinde gösterdiği belirtileri aileye de sorabilir.

Bipolar bozukluk tedavisinde antidepresan ilaçlar hastaya verilir.

Ancak hasta özellikle mani dönemine aşırı hareketlenme sonucu riskli davranışlarda bulunuyorsa ya da intihar düşüncesi gösteriyorsa bunların önüne geçmek adına tedavisine hastanede devam edilebilir. Belirgin mani depresyon atakları ile bipolar bozukluğu olan kişilerin %90’ı en az bir kez hastaneye yatırılarak tedaviye alınmıştır.

Bipolar Bozukluğu Teşhisi Konan Kişilere Aile Desteği 

Bipolar bozukluk tanısı almış kişiler için aile desteği çok önemlidir. Zaten bu hastalığın seyri hasta ile birlikte aile ve yakın çevresini de etkiler. Bu noktada önemli olan; uygun ilaç tedavisi ve aile desteğiyle ruh durumunun dengelenmesidir.

Aileler bipolar bozukluk hakkında bilgi edinip araştırma yapabilirler. Hastalık hakkında bilgi sahibi olmakla yakınınıza daha fazla yardım eder onu anlamaya çalışırsınız.

Источник: https://www.faydaloji.com/bipolar-bozukluk-nedir-belirtileri-tedavisi/

Bipolar Bozukluk Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? Belirtileri Nelerdir?

Bipolar Bozukluk Nedir?

Eskiden manik depresyon olarak adlandırılan bipolar bozukluk; duygusal yükselme (mani veya hipomani) ve düşüşü (depresyon) içeren ölçüsüz ruh hali değişimlerine neden olan bir hastalıktır. Depresyon döneminde kişi kendini üzgün veya ümitsiz hissedebilir ve çoğu aktiviteye karşı olan ilgisini kaybedebilir ya da bunlardan ze almayabilir.

Ruh hali mani ya da hipomaniye geçtiğinde ise:

 • Kendini coşku dolu, enerjik ya da alışılmadık şekilde sinirli hissedebilir.
 • Bu ruh hali değişimleri uyku, enerji, aktivite, yargı, davranış ve sağlıklı düşünebilme yeteneğini etkileyebilir.

Bipolar bozukluk 3 ana tip altında toplanır:

 • Bipolar I,
 • Bipolar II ve
 • Siklotimik bozukluk.

1. Bipolar I

Bipolar I:

 • En az bir manik atak yaşanması ile tanımlanır.
 • Manik dönemden önce ve manik dönemden sonra hipomanik ya da majör depresyon dönemleri deneyimlenebilir.
 • Bipolar bozukluğun bu tipi, erkekler ve kadınlarda aynı oranda görülür.

2. Bipolar II

Bipolar II bozukluğu:

 • Bipolar I bozukluğunun daha hafif bir şekli değildir, ayrı bir tanıdır.
 • Bu tip bipolar bozukluğa sahip olan hastalar, iki hafta süren bir majör depresyon dönemi geçirirler ve genellikle dört gün süren bir veya daha fazla hipomanik atak yaşarlar.
 • Bipolar II bozukluğunun kadınlarda daha sık görüldüğü bilinmektedir.

Siklotimik bozukluğa sahip olan hastalar:

 • Hipomani ve depresyon atakları yaşarlar.
 • Bu belirtiler bipolar I veya II bozukluğunun sebep olduğu mani ve depresyon sürecinden daha kısa sürelidir ve daha hafiftir.
 • Bu durumdaki çoğu insanın ruh hali, yılda sadece bir veya iki ay boyunca stabildir.

Bipolar Bozukluk Ne Sıklıkta Görülür?

Bu bozukluk nispeten yaygın bir akıl sağlığı rahatsızlığıdır ve her 100 kişiden 1 ile 3’ü hayatları boyunca bipolar bozukluk geçirebilir. Bipolar bozukluğu olan kişilerin belirtileri göstermeye başladığı yaş ortalaması ise 25’tir.

Bipolar Bozukluk Nedenleri Nelerdir?

Bipolar bozukluk yaygın görülen bir rahatsızlık olsa da, doktorlar ve araştırmacılar için hala bir gizemdir. Bazı insanların bu rahatsızlığa sahip olmalarının nedeni henüz tam olarak bilinmiyor.

Ancak olası nedenler şunlardır:

 1. Genetik.
 2. Çevresel faktörler.

1. Genetik

Bipolar bozukluk genetik mi?:

 • Bu rahatsızlık ebeveynlerden çocuğa geçebilir.
 • Birinci derece akrabalarından birinde bipolar bozukluk öyküsü olan bir kişi için risk faktörü, diğer insanlara göre dört ila altı kat daha fazladır.
 • Günümüzde araştırmacılar, hala bipolar bozukluğa sebep olabilecek genlerin hangileri olduğunu bulmaya çalışıyorlar.

2. Çevresel faktörler

Dış faktörler de bipolar bozukluğa katkıda bulunabilir.

Bunlar:

 • Aşırı stres
 • Travmatik deneyimler
 • Fiziksel bir hastalık

Bu faktörlerin her biri, bipolar bozukluk geliştirmeye yatkın olan kişileri etkileyebilir. Bununla birlikte daha muhtemel olan seçenek, bu faktörlerin birleşiminin hastalığın gelişimine katkı sağlıyor olmasıdır.

Genetik ve çevresel faktörlerin haricinde, beyin yapısı da hastalık riskini etkileyebilir. Beyin yapısındaki veya fonksiyonlarındaki anormallikler bipolar bozukluk geliştirme riskini artırabilir.

Bipolar Bozukluk Belirtileri Nelerdir?

Bipolar bozuklukta meydana gelebilecek üç ana semptom vardır:

 • Mani,
 • Hipomani ve
 • Depresyon.

Maniyi tecrübe ederken, bipolar bozukluğu olan bir kişi kendini duygusal açıdan yüksek hissedebilir. Heyecanlı, fevri, sevinçli veya enerji dolu olabilir.

Manik ataklar sırasında bipolar kişiler, aynı zamanda aşağıdaki gibi davranışlarda da bulunabilirler:

 • Alışveriş çılgınlığı
 • Korunmasız seks
 • Uyuşturucu kullanımı

Hipomani genellikle bipolar II bozukluğu ile ilişkilidir. Maniye benzer, ancak şiddeti daha azdır. Maniden farklı olarak hipomani iş, okul veya sosyal ilişkilerde herhangi bir sorunla sonuçlanmayabilir.

Yine de hipomanisi olan insanlar, ruh hallerinde değişiklikler fark ederler:

 • Derin üzüntü
 • Enerji düşüklüğü
 • Umutsuzluk
 • Önceden keyif alınan aktivitelere karşı ilgisizlik
 • Uykusuzluk çekmek veya çok fazla uyumak
 • İntihar düşüncesi

Nadir bir durum olmamasına rağmen, bipolar bozukluğun semptomlarının çeşitli olması nedeniyle teşhis edilmesi zor olabilir.

Kadınlarda Bipolar Bozukluk Belirtileri

Erkekler ve kadınların bipolar bozukluk tanısı alma oranları eşittir. Ancak rahatsızlığın esas semptomları, iki cinsiyet arasında farklılık gösterebilir.

Bipolar bozukluğu olan bir kadın:

 • 20’li veya 30’lu yaşlarda bu rahatsızlığa yakalanabilir.
 • Daha hafif mani atakları deneyimler ancak manik dönemlerden daha fazla depresif dönemler yaşar.
 • Aynı zamanda tiroit hastalığı, obezite, anksiyete bozukluğu veya migren gibi rahatsızlıkları da tecrübe edebilir.

Bipolar bozukluk kadınlarda daha sık tekrar edebilir. Bunun menstrüasyon dönemi, hamilelik veya menopoza bağlı hormonal değişikliklerden kaynaklandığı düşünülüyor.

Erkeklerde Bipolar Bozukluk Belirtileri

Erkekler ve kadınlar genel olarak bipolar bozukluğun ortak semptomlarını tecrübe ederler.

Bununla birlikte, erkekler kadınlardan farklı semptomlar yaşayabilirler:

 • Bipolar bozukluk tanısı kadınlara göre daha erken yaşlarda konulabilir.
 • Daha şiddetli ataklar, özellikle manik ataklar yaşarlar.
 • Madde bağımlılığı sorunları yaşayabilirler.
 • İntihara meyillidirler.

Ayrıca bipolar bozukluğu olan erkeklerin, kendi başlarına tıbbi yardım alma oranları kadınlara göre daha düşüktür.

Bipolar Bozukluk Nasıl Tedavi Edilir?

Bipolar bozukluk ne yazık ki yaşam boyu devam eden bir hastalıktır. Bu nedenle, bipolar bozukluk tedavisi ne kadar sürer sorusunun net bir cevabı yoktur.

Tedavi çeşidi ve süresi, hastanın hangi dönemde (mani, depresyon veya hipomani) olduğuna göre değişir.

Hastalık tam anlamıyla tedavi edilemese de semptomların hafifletilmesine ve yönetilmesine yardımcı olabilecek tedaviler mevcuttur.

Bunlar:

 • İlaçlar, danışmanlık ve yaşam tarzı değişikliklerini içerir.
 • Bazı doğal ilaçlar da yardımcı olabilir.

1. İlaçlar

Çoğu zaman, ruh halini olabildiğince kısa sürede dengelemek için ilaç almaya başlamak gerekir.

Önerilen ilaçlar genelde şunlardır:

 • Lityum gibi duygudurum düzenleyicileri
 • Olanzapin (Zyprexa) gibi antipsikotikler
 • Fluoksetin-olanzapin (Symbyax) gibi antidepresan-antipsikotikler
 • Kısa süreli tedavi için kullanılabilecek alprazolam (Xanax) gibi anti-anksiyete ilacı olan benzodiazepinler

Bu ilaçların hafif yan etkileri genellikle işe yarayan doğru ilaçları ve dozları buldukça azalır ve vücut bu ilaçlara uyum sağlar.

Rahatsız edici yan etkilerin olması durumunda doktorla veya ruh sağlığı uzmanıyla iletişim halinde olunması gerekir.

Doktor bilgisi dışında ilaç kullanımının sonlandırılması, belirtilerin kötüleşmesine, manik ya da hipomanik bir dönemeye girmeye neden olabilir.

2. Psikoterapi

Önerilen psikoterapi tedavileri şunlardır:

Bilişsel davranışçı terapi:

 • Bilişsel davranışçı terapi, bir tür konuşma terapisidir.
 •  Bir terapist eşliğinde bipolar bozukluğun yönetmenin yolları hakkında konuşulur.
 • Terapist, düşünce kalıplarını anlamanıza ve pozitif baş etme stratejileri geliştirmeye yardımcı olur.

Psikoeğitim:

 • Psikoeğitim, bu bozukluğun anlaşılmasına yardımcı olan bir tür danışmadır.
 • Bipolar bozukluk hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak, hasta ve yakınlarınızın bu süreci daha kolay yönetmesine yardımcı olacaktır.

Kişilerarası ve sosyal ritim terapisi:

 • Kişiler arası ve sosyal ritim terapisi uyku, yemek ve egzersiz gibi günlük alışkanlıkların düzenlenmesine odaklanır.
 • Bu günlük temelleri dengelemek, bipolar bozuklukla mücadele edilmesine yardımcı olabilir.

3. Yaşam tarzı değişiklikleri

 • İçki içmeyi ya da eğlence amaçlı uyuşturucu kullanmayı bırakmalısınız. Bipolar bozuklukla ilgili en büyük kaygılardan biri, uyuşturucu ya da alkol kullanımının ve risk almanın yarattığı olumsuz sonuçlardır. Kendi başınıza bırakmakta sorun yaşarsanız yardım alabilirsiniz.
 • Sağlıklı bir düzen oluşturun. Uyumak, yemek yemek ve fiziksel aktiviteler için düzenli bir programa sahip olmak ruh halinizi dengede tutmaya yardımcı olabilir. Ancak herhangi bir egzersiz programını uygulamaya başlamadan önce doktorunuza danışın. Olabildiğince düzenli ve sağlıklı beslenin. Uyumakta güçlük çekiyorsanız, ne yapabileceğiniz konusunda doktorunuzla veya terapistinizle konuşun.
 • Başka bir doktor tarafından önerilen reçeteli veya reçetesiz ilaçları almadan önce sizi bipolar bozukluk için tedavi eden doktora başvurun. Bazen diğer ilaçlar depresyon ya da mani ataklarını tetikler ya da bipolar bozukluk için kullandığınız ilaçları etkileyebilir.
 • Bir ruh hali grafiği tutmayı düşünebilirsiniz. Günlük ruh halinizin, tedavilerinizin, uykunuzun, aktivitelerinizin ve hislerinizin bir kaydını tutmanız; tetikleyicileri, etkili tedavi seçeneklerini ve tedaviye ne zaman uyum sağladığınızı belirlemenize yardımcı olabilir.

Bipolar Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Bozukluk tedavi edilmediği takdirde:

 • Yaşanan mani ve hipomani dönemlerinin nüksetme aralığı azalır veya mani ve hipomani süreleri uzar.
 • Depresyon döneminde herhangi bir tedavi uygulanmazsa en az 6 ay boyunca rahatsızlık devam edebilir.

Bipolar Bozukluk İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Bazı doğal ilaçlar bipolar bozukluk için yararlı olabilir. Ancak, doktorunuzla konuşmadan bu ilaçları kullanmamanız önemlidir. Bu tedaviler, aldığınız ilaçları etkileyebilir.

1. Balık yağı

Balık yağı ve balık, üç ana tipteki omega-3 yağ asidinin iki ortak kaynağıdır:

 • Eikosapentaenoik asit (EPA)
 • Dokosaheksaenoik asit (DHA)

Bu yağ asitleri, beyindeki duygudurum bozuklukları ile ilişkili kimyasalları etkileyebilir. Bipolar bozukluk, insanların bol miktarda balık ve balık yağı tükettikleri ülkelerde daha az görülmektedir. Depresyonda olan insanların da kanlarında daha düşük seviyelerde omega-3 yağ asitleri olduğuna rastlanmıştır.

Omega-3 yağ asitleri:

 • Sinirlilik ve saldırganlığı azaltmaya,
 • Ruh halinin stabilize edilmesine,
 • Beyin fonksiyonlarının iyileştirilmesine ve
 • Depresyon belirtilerinin azalmasına yardımcı olur.

2. Altın kök

Rhodiola rosea veya altın kök:

 • Hafif ve orta dereceli depresyonu tedavi etmeye yardımcı olabilir. Ancak hafif bir uyarıcıdır ve uykusuzluğa neden olabilir.
 • Diğer yan etkileri arasında rüyalarda canlılık ve mide bulantısı vardır.
 • Ayrıca özellikle göğüs kanseri öyküsü varsa, altın kök kullanmadan önce doktora danışılmalıdır.
 • Bu bitki, östrojen reseptörleri ile bağlanır ve meme kanseri riskini artırabilir.

3. S-adenosilmetionin

Yapılan çalışmalar:

 • Vücutta doğal olarak bulunan s-adenosilmetionin adı verilen bileşenin ek formunun depresyon için yararlı olabileceğini göstermektedir.
 • Bu amino asit takviyesi, bipolar bozukluk için de etkili olabilir. Ancak bu takviyelerin bazı dozajları, manik atakların tetiklenmesi gibi ciddi yan etkilere de neden olabilir. Bu yüzden, uygun dozajların belirlenmesi için doktorla iletişime geçilmelidir.

Faydalandığımız Kaynaklar:

Kaynak1

Kaynak2

Kaynak3

Источник: https://evdesifa.com/bipolar-bozukluk-belirtileri/

Bipolar Bozukluk Belirtileri ve Tedavisi

Bipolar Bozukluk Nedir?

Hepimiz yukarı ve aşağı kavramlarına sahibiz ancak bipolar bozuklukta bu inişler ve çıkışlar daha ciddidir. Bipolar Bozukluk semptomları işinizi ve okul performansınızı zedeleyebilir, iletişimlerine hasar verebilir ve günlük yaşamınızı aksatabilir.

Tedavi edilebilmesine rağmen, çoğu insan uyarı belirtilerini tanımaz ve gerekli yardımı alamaz. Bipolar bozukluğun tedavisiz kötüye gitme eğilimi bulunduğundan, semptomların ne olduğunun bilinmesi önemlidir.

Daha iyi olmak için ilk basamak problemin fark edilmesidir.

Bipolar Bozukluk Nedir?

Bipolar bozukluk (manik Depresyon olarak bilinir) duygu durumda, enerjide, düşüncede ve davranışta (aşırı yüksek maniden düşük depresyona) ciddi geçişlere neden olur.

Anlık iyi veya kötüden daha çok, bipolar bozukluk döngüleri günler, haftalar veya aylar sürebilir.

Sıradan duygu durum değişimlerinin dışında, bipolar bozuklukta duygu durum değişiklikleri fonksiyon yeteneğinizi etkileyebilecek düzeyde güçlüdür.

Manik epizot sırasında, kişi birden biri işi bırakabilir, kredi kartına yüksek miktarlarda yüklenebilir veya iki saat uyuduktan sonra dinlenmiş hissedebilir. Depresif epizot sırasında, aynı kişi yataktan çıktığında çok yorgun olabilir ve kendinden nefret edebilir ve işsiz ve borçlu olduğu sürece umutsuz olabilir.

Bipolar bozukluğun nedenler tam anlamıyla bilinmemektedir ancak sıklıkla aileden gelir. Bipolar bozukluğun ilk manik veya depresif epizotu genellikle genç yaşlarda veya erken ergenlik döneminde ortaya çıkar.

Semptomlar hafif ve komp olabilir; bu yüzden bipolar bozukluğa sahip çoğu insan göz ardı edilir veya yanlış teşhis konulur ve bu durum gereksiz acı çekmeye neden olur.

Ancak, uygun tedavi ve destek ile zengin ve tatmin edici bir yaşam elde edilebilir.

Bipolar Bozuklukla İlgili Söylentiler ve Gerçekler

Söylenti: Bipolar bozukluğu olan insanlar iyileşemez veya normal bir yaşam süremez.

Gerçek: Bipolar bozukluğu olan çoğu insanın başarılı bir kariyeri, mutlu aile yaşamı ve tatmin edici düzeyde ilişkileri vardır. Bipolar bozuklukla yaşamak zorlayıcıdır. Ancak; tedavi, sağlıklı baş etme yetenekleri ve güvenilir bir destek sistemiyle semptomlarınızı yönetirken iyi bir yaşam sürdürebilirsiniz.

Söylenti: Bipolar bozukluğu olan insanlar mani ve depresyon arasında savrulurlar.

Gerçek: Bazı insanlar aşırı mani ve depresyon epizotları arasında gidip gelirler ancak çoğu manikten daha çok depresiftir. Mani hafif düzeyde olabilir ve fark edilemez. Bipolar bozukluğu olan insanlarda da uzun süre semptomlar görülmeyebilir.

Söylenti: Bipolar bozukluk sadece duygu durumunu etkiler.

Gerçek: Bipolar bozukluk enerji seviyenizi, karar vermenizi, hafızanızı, konsantrasyonunuzu, iştahınızı, uyku durumunuzu, cinsel dürtünüzü ve kendinize saygınızı da etkiler. Ayrıca; bipolar bozukluk huzursuzluk, madde kullanımı, diyabet, kalp hastalığı, Migren ve yüksek kan basıncı gibi sağlık problemleriyle de bağlantılıdır.

Söylenti: Bipolar bozukluğu kontrol etmek için ilaç alımının dışında hiçbir şey yapamazsınız.

Gerçek: İlaç bipolar bozukluk tedavisinin temeliyken, tedavi ve kendi kendine yardım stratejileri de önemli roller oynar. Semptomlarınızı kontrol etmenize düzenli şekilde egzersiz yaparak, yeterince uyuyarak, doğru besinler tüketerek, duygu durumunuzu izleyerek, stresi minimum seviyede tutarak ve etrafınızda destek veren insanların bulunmasını sağlayarak yardımcı olabilirsiniz.

Bipolar Bozukluğun Belirtileri ve Semptomları

Bipolar bozukluk farklı insanlarda çok farklı görülebilir. Semptomlar yapılarına, şiddetlerine ve görülme sıklıklarına göre değişkenlik gösterebilirler.

Bazı insanlar hem mani hem de depresyona daha fazla eğilimliyken, diğerleri iki epizot türü arasında eşit ölçüde değişirler.

Bazılarında sık sık tekrarlanan duygu durum aksamaları görülürken, diğerlerinin yaşamında kısa bir süre görülür.

Bipolar bozuklukta dört tip duygu durum epizotu bulunmaktadır; mani, hipomani, depresyon ve karışık epizotlar. Her tür bipolar bozukluk duygu durum epizotu özel semptomlara sahiptir.

Mani belirtileri ve semptomları

Bipolar bozukluğun manik fazında abartılı enerji hissi, yaratıcılık ve coşku yaygındır. Manik epizota sahip insanlar genellikle çok konuşur, çok az yürür ve hiperaktiftir. Ayrıca kendilerini çok güçlü, yenilmez ve kaderinde mükemmellik olan insanlar olarak hissederler.

Ancak; mani hisleri ilk başta iyiyken, kontrolden çıkma eğilimindedir.

İnsanlar manik epizot sırasında genellikle düşünmeden davranırlar: örneğin; birikimlerini kumarda kaybetmek, uygunsuz cinsel aktiviteye girme veya saçma iş yatırımları yapma.

Diğerleri onların planları desteklemediğinde ve davranışlarını eleştirerek suçladıklarında kızabilir, asabileşebilir ve agresifleşebilirler. Bazı insanlar kuruntulu hale gelebilir veya sesler duymaya başlar.

Hipomani Semptomları

Hipomani, maninin daha az ciddi bir formudur. Hipomanik durumdaki insanlar çok sevinçli, enerjik ve verimli hisseder ancak, yaşamlarına gün be gün devam eder ve gerçeklikle aradaki bağı kaybetmezler.

Diğerlerine kıyasla, hipomanili insanlar sadece aşırı derecede iyi duygu durumuna sahipse görülebilir. Bununla birlikte; hipomani zararlı ilişkiler, kariyer ve saygınlık gibi kötü kararlara neden olabilir.

Ayrıca; hipomani genellikle tam gelişmiş maniyi artırır veya büyük bir depresif epizotu takip eder.

Maninin yaygın belirtileri ve semptomları aşağıda verilenleri içermektedir:

 • Aşırı düzeyde “iyi” ve iyimser VEYA aşırı düzeyde asabi hissetme
 • Birinin kabiliyetleri veya güçleri hakkında gerçek olmayan, gösterişli inanışlar
 • Çok az uyuma ancak aşırı derecede enerjik hissetme
 • Diğerlerinin takip edemeyeceği kadar hızlı konuşma
 • Yarış düşüncesi; hemen bir fikirden diğerine atlama
 • Yüksek derece çeldirilebilme, konsantre olamama
 • Yanlış karar alma ve düşüncesizlik
 • Sonuçlarını düşünmeden dikkatsizce hareket etme
 • Hezeyanlar ve halüsinasyonlar (ciddi vakalarda)

Bipolar Depresyonun Belirtileri ve Semptomları

Geçmişte, bipolar depresyon düzenli depresyonla aynı grupta toplanmıştır. Ancak, ilerleyen zamanda araştırmacı özellikle tedavi önerildiğinde ikisi arasında önemli farklılıklar bulunduğunu belirtmiştir.

Bipolar depresyonu olan çoğu insana antidepresanlar yardım edememektedir.

Aslında; mani veya hipomaniyi tetikleyerek, duygu durumları arasında hızlı döngülere neden olarak veya diğer duygu durum sabitleme ilaçlarıyla etkileşime girerek antidepresanların bipolar bozukluğun kötüye gitmesine yol açma riski bulunmaktadır.

Çoğu benzerliğe rağmen belirli semptomlar bipolar depresyonda düzenli depresyondan daha yaygındır. Örneğin; bipolar depresyonun agresiflik, suçluluk, öngörülemez duygu durum değişimleri ve tedirginlik hislerini içerme ihtimali daha yüksektir.

Bipolar depresyona sahip insanlar da yavaş hareket etme ve konuşma, az uyuma ve kilo alma eğilimindedir.

Ayrıca; gerçekle bağlarını kaybettikleri bir durum olan psikotik depresyonun gelişme ve iş fonksiyonlarında ve sosyal fonksiyonlarda büyük yetersizlikler yaşama ihtimalleri çok yüksektir.

Bipolar depresyonun yaygın semptomları aşağıda verilmektedir:

 • Umutsuz, üzgün veya boş hissetme.
 • Asabiyet
 • Mutlu olamama
 • Yorgunluk veya enerji kaybı
 • Fiziksel ve zihinsel uyuşukluk
 • İştah ve kilo değişiklikleri
 • Uyku problemleri
 • Konsantrasyon ve Hafıza problemleri
 • Aciz veya suçlu hissetme
 • Ölüm veya intihar düşünceleri

Karışık epizotun belirtileri ve semptomları

Bipolar bozukluğun karışık epizotu, mani veya hipomani ve depresyon semptomları özelliği taşır. Karışık epizotun yaygın belirtileri gerginlik, asabiyet, huzursuzluk, insomni, dikkat dağınıklığı ve yarış düşünceleri ile birleşmiş depresyondur. Bu yüksek enerji ve düşük duygu durumu kombinasyonu özellikle intihar açısından yüksek risk taşır.

Bipolar bozukluğun farklı yönleri

 • Bipolar I Bozukluk (mani veya karışık epizot) – En az bir manik epizot veya karışık epizot ile karakterize edilen hastalığın klasik manik depresif formu. Genellikle (her zaman değil) Bipolar I Bozukluk en az bir depresyon epizotu içerir.
 • Bipolar II Bozukluk (hipomani ve depresyon) – Bipolar II bozuklukta, kişi tam gelişmiş manik epizotlar yaşamaz. Bunun yerine, hastalık hipomani ve ciddi depresyon epizotlarını içerir.
 • Siklotimi (hipomani ve hafif düzeyde depresyon) – Siklotimi bipolar bozukluğun hafif düzeyde bir formudur. Döngüsel duygu durum değişimlerinden oluşur. Bununla birlikte, semptomlar tam gelişmiş mani veya depresyondan daha az ciddidir.

Bipolar Bozukluğun Tedavisi

Kendinizde veya bir başkasında bipolar depresyon semptomlarını görürseniz, yardım almak için beklemeyin. Problemi göz ardı etme bu durumu ortadan kaldırmayacaktır; hatta kötüleştirecektir.

Tedavi edilmemiş bipolar bozuklukla yaşamak, kariyerinizden ilişkilerinize ve sağlığınıza kadar her şeyde probleme yol açabilir.

Problemi en kısa sürede teşhis etme ve tedaviye başlama bu komplikasyonların önlenmesine yardımcı olabilir.

Manik olduğunuzda yaşadığınız hissi sevdiğinizden tedavi olmada isteksizseniz, enerji ve mutluluğun bir bedeli olduğunu hatırlayın. Mani ve hipomani genellikle sizi ve etrafınızdaki insanları inciterek yıkıcı hale gelir.

Bipolar Bozukluk Tedavisinin Temel Öğeleri

 • Bipolar bozukluk uzun süreli tedavi gerektirir. Bipolar bozukluk kronik, tekrarlayan bir hastalık olduğundan iyi hissetseniz bile tedaviye devam etmeniz önemlidir. Bipolar bozukluğu olan çoğu insanın yeni epizotları önlemek için ve semptomsuz kalması için ilaca ihtiyacı vardır.
 • İlaç dışında birçok tedavi vardır. Bipolar bozukluk semptomlarını tamamen kontrol altına almak için sadece ilaç genellikle yeterli değildir. Bipolar bozukluk için en etkili tedavi stratejisi ilaç, tedavi, yaşam tarzı değişiklikleri ve sosyal destek kombinasyonudur.
 • En iyi seçim deneyimli bir psikiyatristle çalışmaktır. Bipolar bozukluk kompleks bir durumdur. Teşhis karmaşık olabilir ve tedavi genellikle zordur. Güvenlilik nedenlerinden dolayı ilaç tedavisi yakından izlenmelidir. Bipolar bozukluk tedavisinde uzman bir Psikiyatrist bu ayrıntıları izlemede size yardımcı olabilir.

Bipolar Bozukluk İçin Kendi Kendine Yardım

Bipolar bozuklukla ilgilenme her zaman kolay değildir ve hayatınız tüketmeniz gerekmez. Ancak, bipolar bozukluğu başarılı şekilde yönetmek için bazı önemli seçimler yapmanız gerekir. Yaşam tarzınız ve günlük alışkanlıklarınız duygu durumunuzu önemli ölçüde etkiler. Kendi kendinize yardım yolları için aşağıdaki hususları okuyun:

 • Eğitim alın. Bipolar bozukluklar ilgili öğrenebildiğiniz kadar çok şey öğrenin. Ne kadar çok bilirseniz, kendinize o kadar çok yardımcı olacaksınız.
 • Stresi kontrol altında tutun. Yüksek Stres durumlarından kaçının, sağlıklı iş-yaşam dengesini koruyun ve ilaç, yoga veya derin nefes alma gibi rahatlama tekniklerini deneyin.
 • Destek isteyin. Çevrenizde yardım ve cesaret isteyecek insanların bulunması önemlidir. Bir destek grubuna katılmayı veya güvendiğiniz bir arkadaşınızla konuşmayı deneyin.
 • Sağlıklı seçimler yapın. Sağlıklı uyuma, yemek yeme ve egzersiz alışkanlıkları duygu durumunuzu sabitlemenize yardımcı olabilir. Düzenli bir uyku planı sağlama özellikle önemlidir.
 • Duygu durumlarınızı izleyin. Semptomlarınızı ve kontrol dışındaki duygu durum değişiklikleri belirtilerinizi izlerin; böylece problemi başlamadan sonlandırabilirsiniz.

Bipolar Bozukluk ve İntihar

Bipolar bozukluğun depresif fazı genellikle çok ciddidir ve intihar büyük bir risk faktörüdür. Aslında, bipolar bozukluktan şikayetçi insanların düzenli depresyondan şikayetçi insanlara göre intihar girişimi ihtimali daha yüksektir. Bununla birlikte, intihar girişimleri daha çok ölüm eğilimindedir.

Sık görülen depresif epizotlara, karışık epizotlara, alkol veya ilaç kullanımı öyküsüne, ailesinde intihar öyküsüne veya erken hastalık başlangıcına sahip bipolar bozukluğu olan insanlarda intihar riski daha yüksektir.

İntiharın uyarı belirtileri aşağıdaki hususları içerir:

 • Ölüm, kendi kendine zarar verme veya intihar hakkında konuşma
 • Umutsuz veya aciz hissetme
 • Değersiz veya başkalarına yük gibi hissetme
 • “Ölme isteği” varmış gibi dikkatsizce hareket etme
 • İşleri sıra koyma veya elveda deme
 • İntihar girişimde kullanılabilen silahları veya hapları araştırma

Bipolar Bozukluk Nedenleri ve Tetikleyicileri

Bipolar bozukluğun tek bir nedeni yoktur. Belirli insanların genetik olarak bipolar bozukluğa eğilimli olduğu görülmektedir. Kalıtsal vulnerabiliteye sahip herkeste bu hastalıkta gelişmez; bu durum, sadece genlerin neden olmadığını gösterir.

Bazı beyin görüntüleme çalışmaları, bipolar bozukluğu olan insanların beyinlerinde fiziksel değişiklikler göstermiştir.

Diğer araştırmalar; nörotransmitter dengesizlikler, anormal tiroid fonksiyonu, günlük ritim bozuklukları ve yüksek seviyede stres hormon kortizolü belirtmiştir.

Dış çevre ve psikolojik faktörlerin de, bipolar bozukluğun gelişiminde yer aldığına inanılmaktadır. Bu dış faktörler tetikleyiciler olarak adlandırılır. Tetikleyiciler, yeni mani veya depresyon epizotlarını tetikleyebilir veya tüm semptomları kötüleştirebilir. Bununla birlikte, belli bir tetikleyici olmadan birçok bipolar bozukluk epizotu meydana gelir.

 • Stres – Stresli yaşam olayları, genetik vulnerabiliteye sahip kişilerde bipolar bozukluğu tetikleyebilir. Bu olaylar evlenme, koleje gitme, sevdiğin birini kaybetme, kovulma veya taşınma gibi iyi veya kötü etkili veya ani değişiklikler içerme eğilimindedir.
 • Madde Kullanımı – Madde kullanımı bipolar bozukluğa neden olmazken, bir epizot kazandırabilir ve hastalık sürecini kötüleştirebilir. Alkol ve trankilizanlar depresyonu tetikleyebilirken; Kokain, Ekstazi ve amfetamin gibi ilaçlar maniyi tetikleyebilir.
 • İlaç – Özellikle antidepresanlar ilaçlar olmak üzere belirli ilaçlar maniyi tetikleyebilir. Maniye yol açabilen diğer ilaçlar reçetesiz soğuk ilaç, iştah bastırıcılar, kafein, kortikosteroidler ve tiroid ilaçlarını içerir.
 • Mevsimsel Değişiklikler – Mani ve depresyon epizotları genellikle mevsimsel bir yapıyı takip eder. Manik epizotlar yaz boyunca ve depresif epizotlar sonbahar, kış ve ilkbahar boyunca daha yaygındır.
 • Uyku Yoksunluğu – Birkaç saat bile olsa çok az bir süre dinlenmenin atlanması gibi uyku kaybı mani epizotunu tetikleyebilir.

Источник: https://www.cevapsepeti.com/bipolar-bozukluk-belirtileri-ve-tedavisi/

Bipolar Bozukluk- İki Uçlu Duygudurum Bozukluğu Nedir?

Bipolar Bozukluk Nedir?

Bipolar bozukluk, iki uçlu duygudurum bozukluğu veya diğer bir adıyla manik-depresif hastalık; beyni etkileyerek duygudurumda, enerjide ve gündelik aktiviteleri tamamlama yetisinde bozulmaya neden olan bir hastalıktır.

Günlük hayatın akışında tüm insanların duygudurumunda olağan şekilde inişler-çıkışlar gerçekleşmekteyken, bipolar bozukluk bulunan kişilerde gündelik olaylarla bağlantılı veya bağlantısız şekilde, keskin inişler-çıkışlarla hastalık kendini göstermektedir.

Bu değişimler kişinin düşüncelerinde, duygularında, davranışlarında ve yaşamında etkiye neden olabilecek büyüklüğe sahiptir.

Bipolar bozukluk, hastanın kendisini aşırı coşkulu (manik/hipomanik dönem), çok durgun (depresif dönem) hissettiği veya iki durumunda da birarada bulunabileceği karma olarak adlandırılan farklı dönemlerde gözlenen hastalıktır.

Bipolar Bozukluğun Nedenleri?

Bipolar bozukluğa sebep olduğu ortaya konan kesin bir neden olmamakla beraber,

 • Bipolar bozukluk hastalarının beyin yapıları ve fonksiyonları, farklılık gösterebilmektedir.
 • Genetik yapının kişinin hastalığa yakalanmasında etkili olduğu düşünülmekle beraber, tek yumurta ikizlerinde aynı genler bulunmasına rağmen ikizlerin birinde hastalık gelişebilirken, diğerinde de gelişme ihtimali yüzde yüz değildir.
 • Hastalığın; aile üyelerinde bipolar bozukluk olanlarda, olmayanlara göre ortaya çıkmasının daha yüksek ihtimalli olduğu bilinmektedir.Aile üyelerinde bipolar bozukluk hastası olan çoğu kişide bipolar bozukluğun ortaya çıkmadığı not edilmelidir.

Bipolar Bozukluğun Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın tüm tiplerinde duydurum, enerji ve aktivite seviyelerinde bozukluk görülmektedir.

Duygudurumdaki değişiklikler aşırı yükselmiş, keyifli ve enerjik (manik dönem) davranışlardan; çok üzgün, düşmüş, umutsuz (depresif dönem) davranışlara uzanan şekilde hastalık kendini gösterebilmektedir.

Daha hafif manik dönem belirtileriyle seyreden durum ise hipomani olarak adlandırılmaktadır. Belirtiler hastalığın dönemlerine göre iki ayrı kategoride incelenmektedir.

Manik Dönem

 • Yükselmiş duygudurum, aşırı coşkulu hissetmek
 • Çok enerjik hissetmek
 • Aktivite seviyesinde artış
 • Heyecanlı ve sabırsız hissetmek
 • Normalden daha aktif olmak
 • Çok hızlı konuşmak, konudan konuya geçmek
 • Ajite (huzursuz, tedirgin), irite, hassas olmak
 • Düşünceleri çok hızlı değişiyor gibi hissetmek
 • Aynı anda bir çok şeyi yapabileceğini hissetmek
 • Riskli şeyler yapmak
   

Depresif Dönem

 • Mutsuz, düşmüş, boş ve umutsuz hissetmek
 • Çok az enerjisi olmak
 • Aktivite seviyesinde düşüş
 • Uyku problemleri yaşamak, az veya çok uyumak
 • Hiçbir şeyden keyif alamayacak gibi hissetmek
 • Endişeli hissetmek
 • Çok sık unutmak
 • Çok fazla veya çok az yemek
 • Yorgun veya yavaşlamış hissetmek
 • Ölüm veya özkıyım hakkında düşünmek

Bazen duygudurum dönemleri manik ve depresif belirtileri birarada gösterebilmektedir. Hasta çok mutsuz, boş veya umutsuz hissederken aynı zamanda aşırı enerjik de hissedebilmektedir. Bu şekildeki hastalık seyri karma dönem olarak adlandırılmaktadır.

Bipolar Bozukluk Tanısı Nasıl Konulur?

Bipolar bozukluk hastalarının sağlıklı ve üretken bir hayat geçirebilmeleri adına doğru teşhis ve tedavi çok önemlidir. Kendisinin veya yakınlarının bipolar bozukluk belirtilerini gösterdiğini düşünen kişilerin doktoruna danışarak muayene olması bipolar bozukluk tanısında ilk basamaktır. Hekimin psikiyatrik değerlendirmesiyle bipolar bozukluk tanısı konulur. 

Bipolar Bozukluk Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavi ile bipolar bozukluğun en şiddetli seyir gösteren formlarında bile bipolar belirtilerinde ve duygudurum değişiklikleri üzerinde iyi bir kontrol sağlanabilmektedir.. Bipolar bozukluk tedavisinde, başlıca ilaç ve psikoterapi kullanılmaktadır. İlaç tedavisinde; duydugudurum düzenleyiciler, atipik antipsikotik ve antidepresan adı verilen ilaçlar kullanılmaktadır.

Psikoterapi veya konuşma terapisi hasta ve hasta yakını için destek sağlamak, eğitim vermek ve rehberlik yapmak amacıyla kullanılmakta olan bir diğer tedavi yöntemidir. Etkili tedavi planında genellikle ilaç tedavisinin yanında konuşma terapisi de bulunmalıdır.

Tedavilerin, doktor kontrolünde uzun süreli ve devamlı kullanılması bu şikayetleri ve semptomları kontrol altına alacaktır. 

Bipolar Bozukluğun Diğer Hastalıklarla İlişkisi?

Bipolar bozukluk hastası bir çok kişide anksiyete (endişe) bozukluğu, madde kötüye kullanımı ve yeme bozuklukları görülebilmektedir. Bipolar bozukluk hastalarında ayrıca;

 • tiroid ilişkili hastalıklara, 
 • migren tipi baş ağrılarına, 
 • kalp hastalıklarına, 
 • diyabete 
 • ve obeziteye yakalanma riski daha fazladır.

Bipolar Bozukluk ve Gebelik

Gebelik döneminde birçok faktör duygudurumunda değişikliğe sebep olabilmektedir.

Gebelik döneminde bireyin kaygı düzeyinin takip edilmesi, dinlenmek için yeterli zaman ayrılması, gevşeme tekniklerinin kullanılması önemlidir.

Gebelikte, varsa ilaç kullanımı özellikle ilk üç aylık dönemde doktor kontrolünde yeniden planlanmaktadır. Bipolar bozukluk hastası gebelerde doğum sonrası dönemde;

 • Doğumla ilgili endişelerin doğru yönetilmesi
 • Uyku düzeninin sağlanması
 • Çevresel uyaranların azaltılması
 • Eş, aile ve arkadaşlardan destek alınması
 • Duygudurum değişikliklerin takip edilmesi hastalığın doum sonrası dönemde kontrol altında tutulabilmesi için önemlidir.

Emzirme döneminde, bipolar bozukluğa yönelik kullanılmakta olan ilaçların bir çoğu anne sütüne geçmektedir. Emzirme döneminde ilaç kullanımının düzenlenmesine yönelik mutlaka doktorunuza danışarak gerekli düzenlemelere tam bir uyum içerisinde olmak anne ve bebek sağlığı açısından çok önemlidir.

Referanslar:

 1. https://www.nimh.nih.gov/health/topics/bipolar-disorder/index.shtml ET:15.01.2018
 2. http://www.bipolarturkiye.org/kategori/62301-bipolar-bozukluk ET:15.01.2018

Источник: https://gskpro.com/tr-tr/tedavi-alanlari/tr/cns/bipolar-bozukluk-iki-uclu-duygudurum-bozuklugu/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть