Bir Günde Diş İmplantı

içerik

Bir Günde implant & Aynı Gün İmplant

Bir Günde Diş İmplantı

Sürekli gelişim ve yeniliklerin yaşandığı diş implantları dünyasında gerekli şartlar karşılandığı taktirde aynı gün implant / bir günde implant tedavileri mümkündür.

Hastanın alt ve üst çene ölçüleri ölçü silikonu kullanılarak alınır. İkinci aşamada özel tasarlanan kaşık ölçü silikonu ile dişsiz çeneye yani implant yapılacak çeneye yerleştirilir.

Hastanın çene kapanış pozisyonunda CT(bilgisayarlı tomografisi) alınır.  Bu CT 400 kesit seviyesinde olması tavsiye edilir. Alınan ölçüler alçı modele aktırılır.

Bu aşamadan sonra alçı modelleri, kapanış ve CT taraması implant merkezine gönderilir.

Aynı gün implant nasıl yapılır?

İmplant merkezinde bu modeller 3 boyutlu tarayıcı ile taranır. Önce üst çene, sonra alt çene, ardından kaşıkla ölçüsü alınan dişsiz çene 3 boyutlu olarak taranır. Bu aşamadan sonra modeller özel geliştirilen implant planlama yazılımlarına aktarılarak  hastanın modelleri STL haline dönüştürülür.

İmplant türü ve pozisyonları en ideal biçimde belirlenir. Hastaya özel cerrahi stenti üretilir. Bu stentler, flepsiz cerrahi yapabilmek için tasarlanmıştır. Benzer sistemlere göre avantajı yumuşak dokunun hesaplanabilmesi olduğu için implant en doğru pozisyonda yerleştirilir.

Tüm frezler ortak silindirik bir yapıya sahip olduğu için her frez için ekstra silindirik parçalara gereksinim duyulmaz. Kullanılacak final frez hastanın kemik yapısına göre önceden belirlendiği için  primer stabilite mümkün olan en yüksek seviyeye erişir.

Bu sayede implant sanal cerrahide tasarlanan pozisyona gelebilmektedir. Bu sayade üst yapı aşamasında abutment yönü en ideal şekilde konumlanmaktadır.

Diş implantı yükleme aşamasında 45 Ncm tork değerine erişiyorsa yapılan implant immediat yükleme (aynı gün implant / bir günde implant) protokolü için uygundur. ISQ ölçümü ile elde edilen veriler somutlaştırılabilir.

Son aşama olarak kişisel abutment ve geçici kron uygulaması yapılarak tedavi tamamlanabilir.

Bir günde diş implantının avantajları

Özellikle sağlık turizmi hastaları için gerekli kriterler sağlandığı durumda çok avantajlı bir sistem olan aynı gün implant ile hem turizm hem diş tedavisi aynı zamanda sunulabilmektedir.

Bu tedavi sayesinde hastalar dişsiz bir ağzın zorluklarını yaşamamaktadır. Uzun bekleme sürelerine gerek kalmamaktadır.

Aynı gün eksik dişleri yapılabildiği için zamandan büyük bir tasarruf sağlamaktadır.

Sizde aynı gün implant / bir günde implant için uygun bir aday olup olmadığınızı öğrenmek için diş hekiminize danışabilirsiniz.

Mini diş implantlarının Avantajları

Gevşek protezlerden sıkıldıysanız, ancak dar bir bütçeniz varsa mini diş implantları sizin için bir çözüm olabilir. Mini diş implantlarının bazı avantajları şunlardır:

Daha Az Maliyet – Mini Diş İmplantları maliyeti, standart diş implantlarına göre% 50 kadar daha az olabilir.

Daha Az İnvaziv – Var olan kemiğe delik açılır, ancak bu delik konvansiyonel diş implantları kadar derin değil.

Hızlı – Standart bir diş implantasyonu prosedürü birkaç ay sürer ve tamamlanması için birden çok diş hekimiziyaret yapılır. Bu tedavi için uygunsanız diş kliniğinde iki saatten daha kısa bir sürede bir Mini implant prosedürü tamamlayabilir ve mevcut veya yeni protezleriniz takılabilir. Hastalar o gece yeni sabit protezleri ile yemek yiyebilirler.

Daha Az Kemik Gerektirir – Çoğu hasta, diş implantlarını yaptoramıyorlar; çünkü implantları destekleyecek kadar kemik miktarı çenede bulunmamaktadır. Mini diş implantları için durum böyle değildir, çünkü çok daha küçüktürler ve bu yüzden çok daha az kemik miktarı olan çenelere tutunabilme imkanına sahip olabilirler.

Mini Diş İmplantı Protez Dengeleme Sistemi Nedir?

MDI Sistemi, dişinizin kökü gibi davranan minyatür bir titanyum alaşımlı implanttan ve protezinizin tabanına dahil edilen tutucu bir fikstürden oluşur.

İmplantın başı bir top gibi şekillendirilir ve tespit tutacağı, kauçuk bir O-ringli bir soket gibi hareket eder. Protez otururken O-halkası topun üzerine oturur ve protezi sıkıca yerine tutar. Oturduğunda, protez sakız dokusunda hafifçe durur.

İmplant fikstürleri doğal kaldırma kuvvetlerine dayanırken mikro hareketlilik sağlar.

Mini İmplantlar nasıl yerleştirilir?

İmplantların yerleştirilmesi, lokal anestezi ile dişhekiminin kliniğinde yapılan bir işlemle hızlı ve kolay bir şekilde yapılır. Kesin, kontrollü, minimal invaziv bir cerrahi teknik kullanılarak MDI implantları çene kemiğine yerleştirilir.

İmplantların başları diş eti dokusundan çıkıntı yapar ve protezlerinizi sabitlemek için güçlü ve sağlam bir temel sağlar.

Bu prosedürün minimal invaziv yapısı nedeniyle MDI yerleşimi, uzun süreli bir iyileşme periyodu gerektirmez, yani mini implantların yerleştirildiği aynı gün protezler stabilize edilebilir.

İlk günüm nasıl olacak?

Mini İmplantlar yerleştirildikten sonra ilk 48 saat boyunca protezleri yerinde bırakın. Genellikle aşırı kanama yaşayamazsınız. Hafif bir rahatsızlık olabilir, ancak bu hekiminiz tarafından verilen ağrı kesici ilaçlar tarafından kontrol edilebilir.

İstediğiniz kadar yiyebilir, ancak diş hekimlerinizin önerdiği bir süre için aşırı sert veya yapışkan gıdalardan kaçının. Protez çıkarıldıktan sonra ağzınızı antiseptik bir gargara ile yıkayın. Yumuşak diş Fırçası kullanmanızı önerir.

İmplantlarınızı temizlemek ve çevredeki diş eti dokusunu hafifçe uyarmak için özel olarak tasarlanmış fırçaları da tercih edebilirsiniz.

Protezleri nasıl takıp çıkartabilirim?

İmplantlar ve o-ring fikstürleri temiz olmalı ve kalıntı olmamalıdır. Protezleri iki elinizle tutun ve protezin bilye başının üstünde durduğundan ve protezin hafifçe oturduğundan emin olun, ardından her iki tarafta sıkıca ve eşit bastırın. İmplant kafalarının her O-halkaya kolayca uyduğunu hissedin. Protezin yerine oturduğunu hissedersiniz.

Diş protezinizi otururken sorun yaşıyorsanız, öncelikle implantların ve protezin kesinlikle temiz olduğundan emin olun. İkincisi, implantların her soket üzerinde durduğunu hissettiğinizden emin olun. Hafif bir dokunma size en iyi sonuçları verecektir. Her iki tarafa da eşit derecede aşağı doğru bastırmayı unutmayın.

Hâlâ zorluk çekiyorsanız, eşinizden veya aile üyesinden protez yerleştirmede size yardımcı olup olamayacağına bakın.

Protezi çıkarmak için, başparmaklarınızı alt protez kenarının her iki yanına yerleştirin ve her iki yana da aynı anda yukarı doğru itin. Dil ayrıca bu basit kaldırma işleminde de yardımcı olabilir.

Mini İmplantların Bakımı

İmplantların bilyalarını sanki doğal dişleriymiş gibi fırçalamalı ve temizlemeliyiz. Doğal dişlerde olduğu gibi, yemeklerden sonra yiyecek ve bakteri artıkları (plak) temizlenmelidir.

Mini diş implantları sizin için uygun mu?

Bunun için diş hekiminizden randevu alabilirsiniz. Panaromik ve 3d röntgen ile dişleriniz ve kemik durumunuz incelenir, ardından yapılacak değerlendirmeler sonucunda mini implant için uygun bir aday olup olmadığınız diş hekiminiz tarafından açıklanabilir. Yetersiz Kemik Durumunda İmplant için hekiminizden bilgi alabilirsiniz.

Источник: http://www.ankara-implant.com/bir-gunde-implant-ayni-gun-implant.html

DİŞ ÇEKİLDİKTEN KAÇ GÜN SONRA İMPLANT VEYA KÖPRÜ YAPILIR?

Bir Günde Diş İmplantı

Diş problemleri erteleye erteleye büyüyen ve son döneminde de insanı perişan eden, hayatın acı gerçeklerinden birisidir.

Sağlam olduklarında taşı bile kıracağını düşündüğümüz güzelim dişlerimiz, zaman içerisinde çevresel faktörlerden etkilenir ve bizden ayrılmak isteyebilirler. Neden mi bizi terk ederler? Aşağıda ayrıntılı olarak anlatacağım.

Sayfanın en altında bulunan kanalıma abone olduğunuzda dişlerinizi ömür boyu kullanabilmeniz için 5 sihirli ipucu videomu da yüklediğimde bildirim alacaksınız.

kanalıma abone olduğunuzda diş sağlığı ile ilgili doğru bilgilere hızlı bir şekilde ulaşma imkanınız olacak. Yeni videolardan haberdar olmak için bildirimleri açmayı unutmayın. kanalımın linki

https://www..com/sertaçkizilkaya

DİŞLER NEDEN BİZİ BIRAKIR?

Diş Taşı temizliği önce sonra

O kadar uzun hikayesi var ki bu diş kaybetme mevzusunun, anlatmaya başlasak başlıktaki soruyu cevaplamaya fırsat kalmayacak. En iyisi size kısaca diş kaybetme nedenlerine bakalım.

Daha sonra diş çekildikten kaç gün sonra implant yapılır sorusunu yanıtlayalım.

İmplant yaptırmak istemeyen veya implant yapımını uygun olmadığı hastalar için ise diş çekildikten kaç gün sonra köprü yapılır, protez yapılır sorularına yanıt arayalım.

DİŞ ÇEKİM NEDENLERİ

Hiç istemediğimiz halde zaman ilerledikçe dişlerimizden bazılarını hatta tamamını kaybetmek zorunda kalmış olabiliyoruz. Bazen bir kaza ile diş üzerine gelen kuvvet diş kırığına neden olmakta.

Bazen diş eti hastalıkları nedeni ile diş eti çekilmesi ve periodontitis oluşması diş kaybına neden olabiliyor. Diş çekimini gerektiren diğer yaygın bir durum da diş çürüğü.

İlerleyen diş çürüklerinde kanal tedavilerinde problem yaşanması veya eski kanal tedavili dişlerde sorun ortaya çıkması diş çekimini gerektirebiliyor.

Yaygın diş kayıplarından genellikle diş eti hastalıkları nedeni ile ortaya çıkan periodontitisler sorumlu olmaktadır.

Hastalar bir anda dişlerim sallanmaya başladı ve domino taşı gibi arka arkaya diş çektirmek zorunda kaldım diye açıklasa da işin aslı öyle değildir.

Periodontitis uzun süre sinyaller vererek diş eti tedavisi için hastayı uyarır. Diş etinde kızarıklık ve diş eti kanamasına aldırış etmez ve diş hekimine gidilmez ise sorun giderek büyür.

Diş eti enfeksiyonu altındaki kemik dokusunu da etkiler. Kemik miktarı azalmaya başladığında diş eti ödemli yani şişliktir. Alttan kaybedilen kemik dişin sallanmasına kadar ilerleyen bir seyir gösterir.

Diş sallanması ile dişlerin artık ağızda kalması mümkün olmaz. Zaman içerisinde yaygın bir şekilde bütün dişleri etkileyen bu durum arka arkaya diş çekimlerini ve yaygın dişsizliklerin ortaya çıkmasına neden olur.

Diş çekildiğinde de yerine estetik diş köprüsü veya bilinen adı ile zirkonyum diş kaplama yapmak mümkün olmaz.

DİŞ ÇEKİMİ SONRASI  KAÇINCI GÜNDE İMPLANT

Dişi çekmek ve implantı yapmak arasında bir dakika ile 6 ay arasında bir süre beklemek gerekebilir! Diş kökü sorunsuz ise, dişi çekip implant uygulaması yapmak mümkün. Ancak diş çekim işlemi çoğunlukla diş enfeksiyonu gibi sebepler nedeni le yapılır. Bu durumda da dişi çekip ilgili bölgede enfeksiyonun ortadan kalkmasını beklemek gerekir. En az 15 gün beklenmesi gerekir.

Bazen de diş çekimi sonrası kemik sağlığı ve hacmi elde etmek için 1 ile 3 ay beklene bilmektedir. Diğer bir çekim sonrası bekleme durumu da sinüs lifting işlemidir. Üst çenede sinüs bölgelerinde yükseklik kazanmak için sinüs tabanı yükseltmesi işlemi uygulandığında implant uygulanamıyor ise bu alana implant yapmak için beklenmesi gereken süre 6 ay olmaktadır.

BİR GÜNDE DİŞ NEDİR?

Bir günde diş! Ne kadar da kolay değil mi? Üç kelime ile mucize. Yok öyle bir şey! Sizin anladığınız şekilde dişlerimi çektireyim bir günde diş taksınlar. Ben bu dişleri kendi dişim gibi rahat rahat kullanayım. Sakın pembe gözlük takıp bu üç kelimelik pazarlama cümlesine atlamayın.

Bir günde diş! Ne kadar da kolay değil mi? Üç kelime ile mucize!

DENTAL İMPLANT TURKEY

Bir kere öncelikle bir günde diş olayını çözüme kavuşturup sonra diş çekildikten kaç gün sonra implant yapılır onu konuşalım. Bir günde diş cümlesini söyle söylemek gerekiyor.

Bütün şartlar sağlandığı durumda diş implantlarınız yapıldıktan sonra yapılan değerlendirmede implantlar ile çene kemiğiniz arasındaki bağlantı kuvveti 50 Newton ve üzerinde ise bunlar üzerine geçici olarak görüntü amaçlı plastik malzemeden üretilmiş yapay dişler takılabilir.

Bilgi sahibi olan ve bilgiyi doğru kullanan insanlara hayranım. Diş çekildikten sonra implant hemen yapılabilir. Üzerine geçici diş koymak için uygulanan implant ile kemik arasındaki tutunma kuvvetinin belirli miktarda olması gerekir. Bu şartlar sağlanıyor ise implant yerleştirildiği gün sadece görüntü amaçlı implant üzeri diş kıs süre içerisinde hazırlanarak yerleştirilebilmektedir.

Diş çekimi gerektiğinde çevre dokuların istediğimiz gibi temiz olmadığı durumlar da vardır. Enfeksiyon var ise çekim sonrası implant uygulanması mümkün olamaz. Bazen de diş çekiminde cerrahi işlemin bir sonucu olarak yeterli kemik hacmi mevcut olmayabilir.

Bu durumda çekim ile birlikte kemik hacmini artırıcı işlemler gerçekleştirilir. Yani hemen implant uygulanamaz.

Hemen implant yerleştirilmesi için tek engel enfeksiyon varlığı ise çekim sonrası antibiyotik kullanılması ve diş eti epitelinin iyileşmesini takiben implant cerrahisi gerçekleştirilebilir. Bu süre 3 ile 4 haftadır.

Kemik hacmi ve çekilen diş boşluğunda sorun yok ise implant başarılı bir şekilde sonuçlanır. Kemik defektlerinin iyileşmesi için ise 3 ile 6 aylık bir süre beklenmesi en iyi sonucu alabilmek için önerilen süredir.

DİŞ ÇEKİMİ SONRASI KAÇ GÜN BEKLEMEK GEREKİR?

Diş çekildi implantı ortam müsait ise hemen yerleştirebiliriz. Peki üzerine dişi aynı gün koyamıyoruz. Ne zaman implant üzerine diş yapılabilir? Sorular bitmek bilmiyor değil mi? Hemen yanıt verelim. İmplant yapımı sonrası üzerine diş yapmak için genellikle 3 ay süre geçmesi önerilir.

Diş hekimi bu süreyi kemik yoğunluğu ve kemik miktarına göre uzatıp kısaltabilir. Bilinmesi gereken en önemli husus implant yapımından bir hafta sonra ilk tutuculuğun giderek azaldığı, ikinci haftadan sonra ise yeniden implant ile kemik arasında giderek artan bir bağlanma kuvveti oluştuğudur.

Osilometre ile yapılan çok sayıdaki ölçümde bu durum net olarak gösterilmiştir.

İMPLANT ÜZERİNE DİŞ YAPIMI AŞAMASI 

Kemik ile implant bağlantısı gerçekleşti. İmplant üzerine diş yapmaya geldi sıra. Şimdi sıkı durun. Birçok kişinin bilmediği implant zerine diş yapılırken anladığı bir işlemden bahsedeceğim. İmplant yapımı öncesi araştırma yapanlar için genellikle pek bahsi geçmeyen iyileşme başlığı aşaması.

Protez için belkide en önemli aşamadır. Diş eti içerisinden implant üzeri açılarak implant kapağı çıkartılır. İmplant üzerine healing kep adı verilen iyileşme başlığı takılır. Diş eti iyileşme başlığının etrafına sarılı bir şekilde yeniden iyileşmeye başlar. İşte bu süre hiç hesapta olmayan bir süredir.

Genellikle bir hafta on gün gibi bir süre içerisinde diş eti yarası iyileşir. Bu iyileşmenin ardından implant üzerine diş kaplama veya diş köprüsü veya protezi yapmak amacı ile ölçü alınır. Laboratuvar aşamaları başlar.

Genellikle bir hafta gibi kısa bir süre içerisinde diş kaplama veya implant üzeri diş köprü vaya protezleri tamamlanır.

Diğer yazılarda implant diş fiyatları ve implant üzeri zirkonyum diş kaplama ile porselen diş kaplama farklarını okuyabilirsiniz. Sağlıkla kalın. Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya Randevu tel 02126616979

KANALIMA ABONE OLMAYI İHMAL ETMEYİN

Diş hekimliği ile ilgili merak edilenleri anlattığım kanalıma abone olduğunuzda isterseniz cerrahi diş çekimi, yirmilik diş çekimi ve implant yapımı ile ilgili güncellenen yeni videolarımı takip edebilirsiniz. Abonelerime özel indirimli fiyatlarım için de muayene olduğunuzda bana hatırlatmayı unutmayınız. Buradan kanalıma gidip abone olabilirsiniz.  

https://www..com/c/sSertaçKızılkaya

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı / 5. Oy sayısı:

Bu yazıyı yararlı bulduğun gibi …

Sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz

Источник: https://www.drsertac.com/dis-cekildikten-kac-gun-sonra-implant-veya-kopru-yapilir/

Diş İmplantı Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Bir Günde Diş İmplantı

Birçok hastalık ve sağlık durumunda ilerleyen tıp gelişmeleri gibi, dişlerin kısmen ya da tamamen kaybında da bu tıbbi gelişmeler ve ilerlemeler gerçeğe en yakın çözümleri üretebilmektedirler.

Diş tedavisi için genellikle sadece diş kaybında değil aynı zamanda diş etlerinin dibindeki kemikte de herhangi bir olay sonrası oluşan hasardan sonra, ya da yaşlılığa bağlı olarak çene kemiğindeki değişikliğe paralel bir şekilde tüm dişlerin kaybı yaşandığı zaman uygulanan en gerçeğe yakın yöntem tabiî ki şüphesiz implant tedavisidir.

İmplant tedavisi ilk olarak çene kemiğine yapay bir protez yerleştirilmesi ve ardından çene kemiği ile kaynaşarak kemikleşen bölge üzerine takılan yapay ancak gerçekten çok da farksız olmayan diş uygulaması yapılarak gerçekleşir.

Bu uygulama ilk yapay kemiğin yerleştirilmesiyle başlar ve yerleştirme süresi, hastanın ağız içi genişliğine ya da ağız içindeki uygulanabilirlik durumuna göre bir teşhis konulduktan sonra yerleştirme süreci başlar.

Bu süreç ise bahsedilen durumlara bağlı olarak yaklaşık 10 dakika ile yarım saat arasında değişiklik gösterebilmekte. Ancak bu başlangıç uygulama süreci için, dar bir çene yapısına sahip olan hastalarda birkaç saate kadar uzadığı da söylenebilir.

Daha sonrasında uygulanan yapay tabanın kemikleşme süreci, dişlerin yerleştirilmesi ve tamamen sorunsuz bir çene ve diş kullanımı süreci için ise yaklaşık olarak 3 ay ile 8 aya kadar değişen bir zaman dilimi söz konusu olabilir.

İmplant Tedavisi Süreci Hangi Aşamalarla Gerçekleşir?

Hastanın durumuna göre tedavi süresinde değişiklik gösteren İmplant diş tedavi uygulaması, her hasta için çok farklı bir etken söz konusu olmadığı sürece aynı aşamalardan geçmektedir.

İlk olarak tedavi amacıyla gittiğiniz diş hekiminin, diş, çene kemiği uygunluğu ve diş kökü hesaplaması gibi bazı teşhisleri koyabilmesi için ilk aşamada panaromik bir görüntü verme özelliğine sahip diş röntgeni çekilmektedir.

Bu röntgende çıkan sonuca göre diş hekimi, uygulanacak İmplant tedavisi için dişin uzunluğuna, çene kemiğinin şekline, tedavinin çeşidine ve ağız içindeki diş bölgesinin yerleştirilme için inceliğine ve uygunluğuna karar vererek gerekli hazırlıkları yapmasıyla devam eder.

Bu süreçte çene kemiğin uygun bulunmaması durumunda kemiğin tedaviye olumlu bir hale gelebilmesi için oldukça uzun bir bekleme süresi oluşabilir ve bu süre 6 ayı kadar bulabilir. İkinci olarak sıra gelen aşama, ilk aşamada çene kemiğinin uygun hale getirilmesinden sonra başlayan tedavi sürecidir.

İkinci süreçte diş hekiminin hastanın durumuna göre hazırladığı dişler ve protezler, artık cerrahi bir operasyonla takılmaya başlanır. Bu cerrahi operasyon aşamasında hastaya genellikle lokal anestezi uygulanır ancak hastanın durumuna göre de genel anestezi uygulanması mümkündür.

Anestezi uyuşturması ile hastanın acı çekmemesi sağlandıktan sonra, sıra hazırlanan dişlerin eksik diş yerlerine uygulanmasına gelir. Bu aşamada dişler, diş kökünün yerlerine, çene kemiğinin içerisine yerleştirilmektedir. Daha sonrada cerrahi uygulama sonlanır ve bekleme sürecine geçilir.

İmplant sonrası bekleme süreci, yine hastanın durumuna ve yapısına bağlı olarak 6 haftadan başlayan ve 6 aya kadar uzama görülebilen bir süreçtir ve bu süre boyunca diş kökü olması amacıyla çene kemiğine yerleştirilen yapay dişlerin, kemik ile kaynaşması ve gerçek diş görevi görebilmesi için beklenmektedir.

6 hafta ile 6 ay arasında değişebilen bu uzun ve sabır isteyen süreçte belirli zaman dilimleri içerisinde, diş hekimi uygun gördüğü takdirde kontrole gidilir ve hekim duruma bağlı olarak röntgen çekebilir, diş köklerinin durumundaki değişikliği yakından takip edebilir.

İmplant Tedavisi Süreci Boyunca Hastanın Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

İmplant tedavisi, hastanın bir ya da daha çok dişini kaybettiği durumlarda uygulanan, çene kemiğine diş köklerinin yerleştirilmesi işlemidir ve bu işlem sırasında hem çene kemiğinin uygun duruma getirilmesi, hem de uygulamadan sonra dişin kemikle kaynaşması durumu toplamda 9 ayı bulabilecek kadar uzun bir sürece tekabül edebilmektedir.

Bu kadar uzun bir süre zarfına yayılma ihtimali olan tedavi, hasta için oldukça sıkıntılı da geçebilir. Bu yüzden süreci daha kısa bir dilime indirmek, dişlere zarar verecek olan her şeyden uzak durarak ve dikkat edilmesi gereken her şeye dikkat ederek, daha kısa süreli bir diş tedavisine kavuşmak da mümkündür.

Bu sebeple, hastanın tedavi sonrasında ve başlangıcında, ağız bölgesine darbe almamaya dikkat etmesi, fazla sert ya da katı yiyecekler tüketmemeye dikkat etmesi ve ağrı ya da sancıyı daha az hissetmek adına aşırı soğuk ve aşırı sıcak besin maddelerinden uzak durması gerekmektedir.

Bunun gibi kolayca uygulanabilecek olan birkaç yöntemle, dişlerin hasar görmemesi, dişin fazla baskı sebebiyle kaynaşmasında hasar oluşmaması ve daha hızlı bir şekilde kemikle kaynaşması sağlanabilmektedir.

İmplant Tedavisinde Ağrı Hissedilir mi?

İmplant tedavisi her ne kadar 6 hafta ile 9 ay arasında değişen bir süreç olsa da, ağrı ve sancı hissedilme ihtimali olan süreç yalnızca cerrahi müdahale ile diş yerleştirme uygulamasından sonraki birkaç günlük süreçtir.

Cerrahi müdahale sırasında kişiden kişiye değişen ve diş hekimin uygun bulduğu şekilde lokal anestezi ya da genel anestezi uygulanmasından kaynaklı olarak, hastanın herhangi bir acı hissetmesi mümkün değildir ancak, cerrahi işlem sonrasında uyuşukluğun yavaş yavaş geçmeye başlamasıyla ufak çaplı ağrılar, çok şiddetli olmayacak şekilde sancılar ve hafif bir şişlik görülmesi muhtemeldir. Diğer çoğu diş tedavisi gibi İmplant tedavi sürecinde de şişlik ve ağrı yaşanması normaldir ancak bazı uyuşturucular ve ağrı kesiciler ile birlikte bu süreci de fazla acı çekmeden birkaç gün içerisinde atlatmak mümkündür.

İmplant Tedavisinin Başarısız Sonuçlanması Mümkün müdür?

İmplant tedavisi, hastanın şartlarına göre çok uzun bir sürece kadar uzama ihtimalinin olması sebebiyle, bu tedavi yöntemini tercih edenlerin aklına gelen ilk soru işareti uygulama sonrasındaki uzun soluklu bekleyişin boşa gitme ihtimalinin olup olmadığıdır.

İmplant tedavisinin en önemli süreci, cerrahi müdahale sonrasındaki yapay diş köklerinin çene kemiği ile doğru ve hasar görmemiş bir şekilde kaynaşma sürecidir. Bu kaynaşma süreci içerisinde diş hekimi, çok sık olmasa da uygun gördüğü aralıklarla röntgen çekerek, dişin kaynaşma sürecini takip alır.

Bu takip sırasınca birkaç röntgen çekiminden sonra diş hekimi sürecin ne kadar başarılı olduğunu ve ne kadar başarılı bir süreç gerçekleştirildiğini tahmin edebilmektedir.

Bu aşamada çoğu operasyonun oldukça sağlıklı ve beklendik şekilde sonuçlandığını söylemek mümkünken, tabiî ki bazı hastalarda aynı başarı az bir ihtimal de olsa görülememektedir. Başarısız sonuçlanacağı düşünülen İmplant tedavisi sonrasında ise, bir günde implant tedavisi adı altında bir yöntem geliştirilmiştir.

Bir günde implant tedavisi, yapay diş köklerinin, çene kemiğine kaynaşması için geçen sürede yapılan kontrollerde diş hekiminin herhangi bir ilerleme gözlemleyemediği ve büyük bir ihtimalle kaynaşmanın gerçekleşmeyeceğini düşündüğü durumlarda çok fazla zaman kaybetmemek adına yapılan ani implant uygulamasıdır.

Alternatif bir tedavi olarak görülen ve bu amaçla geliştirilen uygulama yöntemi, hastanın kliniğe girdikten sadece birkaç saat sonrasında oldukça yeni ve gerçeğe yakın dişleri ile klinikten ayrılabileceği kadar etkili ve kısa zaman alan bir yöntemdir.

Bu işlemin de yine tamamen kullanımda soruna yol açmaması için birkaç aylık çok zorlamama ve dişleri koruma esastır. Sonrasında ise rahatlıkla kullanım sunarak hastanın tüm dişerine kavuşmasını sağlar.

Ayrıca bir günde implant tedavisi, herhangi bir sayı fark etmeksizin tüm dişlerin yenilenmesinde de birkaç diş yerinin doldurulmasıyla da uygulanabilmektedir.

İmplant Tedavisinin Başarısız Olmasına Sebep Olan Sağlık Durumları Var mıdır?

İmplant tedavisi bir dişten bütün dişlere kadar, ağız içi sağlığı ve görünümüne tamamen kavuşmak için yapılan bir uygulamadır ve bu uygulamanın tedavi öncesindeki ve sonrasındaki süreci, diğer diş uygulamalarına göre daha uzun süreçler almaktadır.

Bu sebeple tedavinin başarısız olarak sonuçlanması hastanın çok da hoşnut olmadığı bir süreçtir ancak başarısız olma ihtimalinin de oluşması tabiî ki başka etkenlere bağlıdır. Bu etkenlerin başında, diğer çoğu hastalığın da sebebi olduğu gibi sigara kullanımı gelmektedir.

Sigara tüketimi uzun soluklu ve aşırı olduğu sürece, kandaki oksijen oranını düşürerek kemiğe dişin kaynaşması sırasında ihtiyaç duyulan oksijen miktarını da olumsuz etki eder ve iyileşme sürecini oldukça yavaşlatır.

Aynı zamanda şeker hastalığı olan kişilerde, kalp hastalıkları olanlarda, kanındaki bazı madde oranlarının eksikliğinden kaynaklı pıhtılaşma sorunu yaşayanlarda ve hiper tansiyon rahatsızlığından muzdarip olan kişilerde, hekim kararınca İmplant tedavisi uygulanmayabilir ya da hastalık durumuna göre oldukça dikkatli ve kontrollü bir süreç ile uygulanabilmektedir.

www.dentaluna.com internet sitesinde yer alan tüm açıklamalar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgilendirmeler kesinlikle tıbbi muayene ve tanı yerine geçmez

Источник: https://www.dentaluna.com/dis-implanti-tedavisi-ne-kadar-surer/

İmplant Bakımı ve Önemi

Bir Günde Diş İmplantı

İmplant bakımı diş ekimi sonrasında  üzerinde hassasiyetle durulması gereken bir konudur. İmplant, diş kökünün yerine çene kemiği üzerine tutturulan yapay taşıyıcı diş kökleridir. İmplant işlemi tamamlandıktan sonra hasta implantın üzerine kendi beğeneceği türde ve modelde diş monte edilmesini istemektedir. Bu kaplama, porselen veya zirkonyum türlerinde bir ürün olabilir.

İmplant hastaya bir çok yönden büyük avantajları sunmaktadır. Diş eksikliğinin hem estetik açıdan hemde sağlık açısından büyük problemler teşkil ettiği bir gerçek.

Sorunsuz olarak yeme  ve içme faaliyetlerini gerçekleştirememe, diş eti sarkmaları, diğer dişlerin sıralarının bozulması, kayması, implant yerine konulan protezlerden kaynaklanan problemlerin oluşması, yüz ve gülüş estetiğinin bozulması(özellikle ön diş eksikliğinde), kalp ve sindirim problemlerine yol açması, çene kemiği erimesi, konuşma bozukluklarının olması gibi birçok soruna yol açıyor.

İmplant diş tedavisinden sonra implant bakımı üzerinde hassasiyetle durulması gereken bir konudur. Yazımızın devamında sizin için yararlı olabileceğini düşündüğümüz implant sonrası ağız bakımı ile ilgili bazı önemli konulara değindik.

İmplant Sonrası Ağız Bakımı

1. İmplant yapılan bölgeye yerleştirilen tamponlar bir saat boyunca orta karar gevşemeyecek şekilde  ısırılmalıdır. Bir saatin sonunda kanama devam etmiyorsa atılabilir. Kanama devam ediyorsa, yeni temiz bir tampon yarım saat kadar daha ısırılır.

Eğer kanama yine devam ediyorsa tampon uygulaması kanama durana kadar devam etmelidir. Operasyon sonrası ilk 4-6 saat içerisinde cerrahi bölgesinden bir miktar sızıntı olabilir.

Kanamanın daha uzun süre devam ettiği durumlarda hekiminize başvurmanız gerekmektedir.

2. İmplant uygulaması sonrası 2 saat byounca hiçbir şey yemeyiniz ve içmeyiniz. İlk 48-72 saat içerisinde sıcak yiyecek ve içeceklerden uzak durmanız gerekmektedir.

Yumuşak ve oda ısısındaki yiyecekler (Çorba, yoğurt, puding, ekmeğin içi gibi) uygundur. Asitli meyve suları, alkollü içecekler ve baharatlı yiyeceklerden uzak durulması gerekmektedir.

Hasta diabet hastası ise doktorunun tavsiyeleri doğrultusunda dikkatli ve düzenli beslenmeye devam etmelidir.

3. İmplant ameliyatı takip eden 4-5 gün boyunca sigara içilmemelidir. Yara bölgesini irrite ederek iyileşmeyi tehye atacağından ve ağız içi sıcaklığını arttıracağından cerrahi işlem sonrası sigara içilmemesi gerekir. Aşırı sigara içen hastaların yara bölgesinde dikişlerin kapanması zorlaşır. Bu durum aynı zamanda iltihaplanmaya yol açabilir.

4. Oral cerrahi girişim sonunda ödem (şişlik)  görülmektedir. Bu normaldir. Operasyon bölgesinin üzerine ilk gün aralıklı olarak (5-10 dk uygulayıp 10-15 dk dinlendirerek) uygulanan buz torbası ile bu ödem hafifletilebilir.

Buz torbasının sürekli kullanılması buz yanıklarına sebebiyet verebilir. Bu nedenle buz uygulaması yukarı da tarif edildiği üzere aralıklarla uygulanmalıdır. İlk 72 saatin sonunda ödem yani şişlik giderek azalmaya başlayacaktır.

Diş hekiminizin önerdiği ağrı kesicileri belli bir süre daha kullanmaya özen gösterin.

5. Dikişlerinizi korumak için yanağınızı gerdirecek oflama üfleme hareketlerinden sakınınız. Parmağını ve dilinizi dikişlere değdirmeyiniz. Eğer dikişlerinizden herhangi biri ilk 5 gün içinde atarsa diş hekiminize tekrar kontrol olmanızda fayda vardır. Eğer gerek görürse diş hekiminiz tekrar dikiş atabilir.

6. Ameliyat sonrası iyileşme için diş hekiminizin yazdığı reçeteyi uygulayınız. Aspirin veya kanamayı arttıran benzeri (salisilik asit türevi) ilaçlar alınmamalıdır. En şiddetli ağrı lokal anestezinin etkisinin geçtiği ilk 6 saattir. Ancak ağrınız dayanamayacağınız kadar şiddetli olursa, hekiminize başvurmanız gerekmektedir.

7. Ameliyat edilmeyen bölgelere normal fırçalama işlemlerini uygulayabilirsiniz. Ameliyat bölgesindeki dişleri ise dikişlere ve dişetine dokunmadan fırçalayınız. Operasyondan yaklaşık iki gün sonra diş hekiminizin önerdiği gargara ile günde iki kez sabah ve akşam dişlerinizi fırçaladıktan sonra gargara yapınız.

8. Doktorunuzun önerdiği süre sonunda (7-10 gün)  dikişlerinizi aldırınız. Doktorunuz ağız içi ve iyileşme hızınıza bağlı olarak size randevu oluşturup takipte bulunacaktır. Randevularınıza gitmeye mutlaka özen gösterin.

İmplant ameliyatı sonrası uzun dönem bakım önerileri :

İmplat tedaviniz tamamlandıktan sonra uzun yıllar boyunca yeni dişlerinizi verimli bir şekilde kullanmak istiyorsanız implant bakımı için çok özenli davranmalısınız.

Aynı doğal dişlerinizde ve diş etlerinizde olduğu gibi implant bakımı içinde titiz bir koruma süreci gerekiyor.

Uzun ömürlü bir implant kullanımı için aşağıdaki kısa ipuçlarına önem vermeniz yeterli olacaktır.

1. Her bir implant üzerine bir implant üstü protez yapılır. Bu protez tek bir diş kuronu yada köprü protezi olabileceği gibi implant üstü sabit yada takıp çıkartılan bir protezde olabilir.

İmplant etrafında biriken yemek artıkları aynı diş eti hastalığındaki gibi implantitis denilen implant hastalığına yol açabilir. Bu nedenle implant ile diş etinin birleştiği kısmın, implant ile komşu dişlerin arasındaki boşlukların itina ile temizlenmesi gerekir.

Bunun için normal diş fırçasına ilave olarak diş ipi ve arayüz fırçası kullanmalısınız. Bunu nasıl kullanacağınızı diş hekiminiz uygulamalı olarak gösterecektir.

2.Dişlerinizi olduğu kadar dil ve damak üzerini de temizlemeyi ihmal etmeyin. Dil ve damak üzerinde barınan bakteriler diş ve diş etlerine zarar verebilirler. Bunun yanında ağız gargarası kullanmanız bakterilerin ağızdan uzaklaştırılması konusunda çok yardımcı olacaktır.

3.Diş taşı ve tartar temizliğinizi kesinlikle ihmal etmeyin. 6 ayda bir veya senede bir kez ağız içi durumunuza göre temizletme işlemini yaptırabilirsiniz.

4. Bazen herşey normal gibi gittiği düşünülse de implant etrafındaki kemikte erimeler olabilir. Bunu erken tespiti için başlangıçta yılda bir sonrasında iki yılda bir panoramik film çekilmesinde fayda vardır. Bu ana 4 madde implant bakımı için uzun dönemde oldukça önemlidir.

İmplant Tedavisinde Nasıl Bir Yol İzlenir?

İmplant tedavisine başlanmadan önce ilk etapta uzman doktor muayenesi yapılmaktadır. Bu muayenede çene kemik yapısı, kemik yoğunluğu ile çekilen filmler neticesinde detaylı bir tarama gerçekleştirilir. İmplant insan kemiği ile en iyi şekilde kaynayan titanyum bileşeni ile yapılmaktadır.

Hasta eğer yeterli kemik oranına sahip değilse çenesi için greft yan kemik tozu yoluyla kemik oluşturma işlemi yapılmaktadır. Hastamız yeterli kemik oranına sahipse implant işlemine hemen başlanabilir. İmplant işlemi için hasta ve doktor gerekli tüm detayları ve kullanılmak istenen markayı konuştuktan sonra sıra ölçü alma işlemine gelir.

Hastanın ağız içine ve çekilen film sonuçlarına göre implant ölçüleri belirlenmektedir. İmplantlar hazırlandıktan sonra lokal anestezi altında hastanın çene kemiği üzerine implant yuvası açılır ve gerkli vidalama işlemi başlar. Çene kemiğine tutturulan implant yaklaşık 6 hafta içerisinden iyi bir şekilde kemik ile kaynamaktadır.

Hasta dilediği ürün ve özellikteki dişi ise implant üzerine kolayca taktırabilir. Tüm implant işlemleri tamamlandıktan sonra hastanın tek yapması gereken ise hijyenik implant bakımı.

Источник: https://www.meltemdis.com/implant-bakimi/

Bir Günde Implant tedavisi ile aynı gün yeni implant dişinize kavuşabilirsiniz

Bir Günde Diş İmplantı
Bir Günde İmplant tedavisi kliniğimize geldiğiniz gün operasyon geçirerek yeni dişinizle ayrılmanız demektir. Bu implant tedavisi için aylarca beklemesi söylenen hastalara ideal çözümdür. Hastalarımız bu yöntemle hiçbir zaman dişsiz beklemek zorunda kalmazlar. Aynı gün güzel bir dişle hayatlarına devam ederler.

Bir Günde Implant tedavisi kliniğimize geldiğiniz gün operasyon geçirerek yeni dişinizle ayrılmanız demektir. Bu implant tedavisi için aylarca beklemesi söylenen hastalara ideal çözümdür. Hastalarımız bu yöntemle hiçbir zaman dişsiz beklemek zorunda kalmazlar. Aynı gün güzel bir dişle hayatlarına devam ederler.

Bu yöntem aşağıdaki durumlarda kullanılabilir:

 • Tek diş implant
 • Birden fazla implant
 • Tüm ağız implant

Bir Günde Implant tedavisi ile Prof. Dr. Ömer Kutay gerek istanbul gerekse yurtdışından gelen hastalara kısa sürede etkili bir tedavi yöntemi uygulamaktadır.

Bu tedavi ile hastalar tedavinin ilk gününden itibaren dişsiz kalmadan hayatlarına devam edebiliyorlar.

Bugün dişsizlik problemi çeken hastaların en çok tercih ettiği tedavi yöntemlerinin başında gelen “Bir Günde İmplant” tedavisi ile aylarcxa beklemekten kurtulabilirsiniz.

Bu tedaviden en çok zamanında tedavi olmayı ihmal etmiş, gevşemiş-sallanan ve hoş gözükmeyen dişlere sahip hastalar faydalanır. Bu hastalar tedavi sonrasında ağızlarındaki çürük ve bakterilerden kurtulmakla kalmaz, yeni sahip oldukları çekici gülüşlerinin doğal sonucu olarak yüksek bir özgüven hissine de sahip olurlar.

Tedaviye uygun diğer hastalar da damak protezlerini kullanmakta güçlük çekenler, diş hastalıkları yüzünden kemik erimesi yaşayanlar, genetik olarak dişi eksik olanlar ve bir kaza sonrası diş kaybı yaşayanlardır.

Unutulmaması gereken bir önemli bir husus daha vardir ki oda; daha öncede belirttiğimiz gibi implant diş tedavisi kişiden kişiye farklılıklar gösterebilmektedir.

Bu da ancak kişinin diş hekimi tarafından muayene edilmesi sonucu  belirlenebilmektedir.
Bu değişiklik tedavinin fiyatlarını etkilediği gibi süresini de etkilemektedir.

Bir Günde İmplant tedavisi de ancak diş hekimi kontrolünden sonra onaylanabilmektedir.

 • İmplant destekli diş uygulamasını 6-12 aylık sürelerden 1 güne indirir.
 • Yayınlanmış bilimsel belgeler konvansiyonel yöntemlerle çok benzer başarı düzeylerini göstermektedir.
 • Hastalar çiğneme kalitelerinde, güven ve rahatlık düzeylerinde büyük iyileşmeler olduğunu söylemektedirler.
 • İyileşmekte olan diş eti üzerinde rahatsızlık yapan protez damaklardan kurtarır.
 • Tedavi sonrası hastalar neredeyse hiçbir şikayette bulunmazlar.
 • Hastalar yeni gülüşleriyle yenilenmiş bir özgüven hissederler.

İmplantların ve dişlerin bir günde tamamlandığı tedaviler son yıllarda sık uygulanmaya başlandığını görmekteyiz. Özellikle ağız durumları bu tedaviye müsait olan ve çene kemiği yeterli derecede olan hastalarda implantların dişler çekilmiş olsa  bile aynı günde uygulanması ve arkasından hemen aynı gün dişlerin takılmabilmesi mümkün olabilmektedir.

Bu tür vakalar tabii ki şmltihaplı ve hasta dişlerinden bir günde kurtulmakta, bir günde sağlam implantlara kavuşup üzerlerine dişler takıldığında büyük bir değişimle ve sağlıklı bir şekilde hayatlarına devam etmektedirler.

İlk muayene sonucu implantın sizin için geçerli çözüm olduğu ortaya çıktığı takdirde, diğer aşamaların planlamasına geçilir. İmplant planlamasında size uygun implant tipi ve çalışma şekli seçilir. Bunun için röntgen incelemeleri, çene kalıpları bazen de tomografik inceleme gerekebilir.

2. İmplant uygulama

İmplant operasyonu dikişli veya dikişsiz iki farklı şekilde ve genelde ağız uyuşturularak yapılmaktadır. İmplant sayısı fazla ve operasyon geniş ise genel aneztezi ile de yapılabilir.

Basit implant operasyonları bir diş çekimine benzer. Ağrı daha az ve nadir olur genelde birinci günden sonra görülmez.

 İmplant yerleştirme ameliyatı sonuçta yapılacak implant protezin şeklini ve rahatlığını etkileyeceğinden tecrübe, itina ve titiz çalışma gerektirir.

3. İmplant iyileşme süreci

Güncellenmiş bilgilerimize göre implantların kemikle kaynaşması için gerekli süre üst çenede3 ay, alt çenede ise 2 aydır. İmplantlar yerleştirildikten hemen sonra üzerlerine sabit dişlerin takıldığı durumlarda 2-3 ay beklenmeden dişler takılmış olduğundan hastaların 2 ay süre ile yumuşak besinleri yemeleri önem taşır.

4. İmplant komplikasyonları

Her operasyonda nadir de olsa bazı komplikasyonlar olabilir. İmplantlarla ilgili olarak ciddi bir komplikasyon hemen hiç oluşmaz.

Çok nadir olarak alt dudakta his kaybına sebep olan geçici sinir zedelenmesi 3-4 haftada kendiliğinden düzelir. En sık komplikasyon %2 oranında görünen implant kaybıdır.

Nadiren implantın kemikle bütünleşmemesi sonucunda implant yerinden çıkartılmak zorunda kalınabilir.

5. İmplant bakımı

İmplantlar dişler gibi diş fırçasıyla fırçalanarak temizlenmelidirler. Yetersiz bakım implant çevresinde bir enfeksiyona neden olabilir. Bu durum implantın ömrünün kısalmasına sebep olur ve implant çevresinde operasyon yapılması gerekebilir. İyi ağız bakımı ve diş hekimine 6-12 ayda bir kontrole gitmek implantların maksimum süre kullanılmasını sağlar.

Источник: https://omerkutay.com/bir-gunde-implant/

implant Fiyatları

Bir Günde Diş İmplantı

TDB 2019 İmplant FiyatlarıKDV Dahil %8
Kemik İçi İmplant (Tek Silindirik İmplant Ücreti Hariç) 1380 TL
Sert doku greftleme ( kemik tozu ücreti hariç ) 620 TL
Overdenture İmplant Ücreti Hariç (Tek Çene) 2530 TL
İmplant Çıkartılması 540 TL
Veneer Kron ( Zirkonyum) ( Kıymetli Metal Ücreti Hariç )525 TL
Veneer Kron ( Porselen ) ( Kıymetli Metal Ücreti Hariç )525 TL
Tam Seramik Kron ( Metal Desteksiz Porselen ) 1105 TL
Diş Çekimi 145 TL
Gömülü Diş Çekimi 475 TL

İmplant bir ya da daha fazla diş kaybı yaşayan hastalara uygulanan protez diş uygulamasına verilen addır. İmplant fiyatları nispeten yüksek olsada implant diş, doğal dişe en yakın sonuçları verir. Çünkü İmplant dişler diğer dişlerden destek almaz, doğal dişler gibi gücünü çene kemiğinden alır. İmplant uygulamasında önce diş eti açılır, çene kemiği içinde bir delik açılır. Bu delik diş kökünün sığacağı genişliktedir. Açılan diş kökü yuvasının üstündeki diş eti kısmı tekrar kapatılır ve implantın çene kemiğine kaynaması beklenir.

Eğer çene kemiği güçlü değilse öncesinde çene kemiğine greft yapılması yani çene kemiğinin güçlendirilmesi gerekir. Çene kemiği grefti, implantın çene kemiği ile bütünleşmesi için 2-3 aya ihtiyaç vardır. İmplant uygulaması aslında çok kolay ama yüksek mühendislik ve tıp bilgisi gerektiren bir iştir.

Yani tedavi olanlar açısından baktığımızda hasta gelir, birkaç seansta yepyeni dişlerle gider. Ancak olayın teknik kısmı çok daha karışıktır. İmplant seçimi, hastanın implantı engelleyecek herhangi bir hastalığının olup olmadığı, implant türleri, boyutu, şekli uygulanması… Bunların hepsi uzmanlık ve deneyim gerektirir.

Bu yüzden implant kısa vadeli değil uzun vadeli bir çözümdür. Bu açıdan baktığımızda implant fiyatları pahalı mı?

Bu İşlemler Pahalı mı?

İmplant fiyatları nispeten uygun sayılabilir yalnız, diğer alternatif işlemler arasında en pahalı diş operasyonlardan biri olduğu aşikardır. Yine de başarı ve sonuçlarını göz önüne aldığımız zaman durumu olan hastalar için seçilebilir durumdadır.

İmplant Fiyatlarında Neye Dikkat Edilmeli

İmplant tedavisi pahalı bir tedavi midir sorusu diş hekimlerinin en sık karşılaştığı sorulardan birisidir. İlk bakışta pahalı gibi gözükmesine rağmen ileriki yıllarda sağlayacağı rahatlık ve faydaları düşünüldüğünde ödenen ücret küçük bir bedel olarak görülecektir.

Tek diş eksikliği ele alındığında dahi o eksikliği bir implantla veya üç eğrili bir köprüyle tedavi edilmesi durumu söz konusu olduğunda köprü ilk etapta daha makul, daha uygun bir tedavi planı olarak gözükür.

İleri dönemde o küçültülüp, ufaltılıp üzerine porselenin geldiği yapılar zaman içerisinde problem yaratırlar. İlk 10 yıl içerisinde değil belki de 20 yıl içerisinde değil fakat ileri dönemde o dişleri de kaybetme, belki kanal tedavisi yaptırma ve belki de porselenleri yenilemek gibi ciddi anlamda problemler yaratması söz konusu olacaktır.

Fakat implantta durum farklıdır. İmplant, yapılır, uygulanır, güzel bakılır ve tertemiz tutulursa implantın alt yapısı olan titanyum yapı sabit kalacak zaman içerisinde sadece üstündeki porselenin değişmesi söz konusu olacaktır.

Bu da ileri dönemde bize hem maddi hem de manevi kar sağlayacaktır. Ama kısa dönemde baktığımızda implant mı daha pahalıdır diğer seçenekler mi daha pahalıdır diye sorulduğunda tabii ki implant pahalıdır.

Ama uzun vadede implant diğer tüm uygulamalara göre daha uygun olacaktır.

İmplant Fiyatları

Bunun gibi birçok etken implant fiyatlarını etkilemektedir. Hiç implant uygulaması yapmamış sadece kursunda görmüş bir doktor ile alanında yetkin bir doktorun alacağı implant fiyatı elbette aynı olmayacaktır. Sizde ödeme yolları ve fiyat konusunda detaylı bilgi almak ve danışmanlık hizmetimizden faydalanmak için bize ulaşabilirsiniz.

İmplant Fiyatları konusunda aklınıza takılan tüm soruları bize yorum bölümünden danışabilirsiniz. 

implant fiyatları etki eden faktörler bir kaç konu başlığı altında incelenebilir.

İmplant Markaları:

Şuan Türkiye’de implant markaları bir hayli fazladır. Bunlar başlıca Alman, Amerikan, İsviçre, İtalyan, İsveç, Güney Kore, İsrail ve Türkiye üretimi implant markalardır. İmplanlarda doktorlarının dikkat ettikleri, kaliteli bir implanttan beklentileri şunlardır.

Birinci olarak; bu implantla ilgili bilimsel bir litaratür var mı? Bu hususu kısaca açmak gerekirse; implanla ilgili veriler bilimsel bir temele dayanıyor mu? Bunların hastada uygulanabilir hale gelmesi için bir çok deneylerden geçmesi gerekir.

İkinci olarak üreten firmanın bu implantları üretirken kullandıkları teknolojiler de implantın kalitesini etkiler.
Bu da implantlarda bize implantların yiv özellikleri , yüzey pürüzlendirmelerinde kullanılan teknolojilerdir.

Titanyumun kalitesi;

Özellikle Türk, Alman, Amerikan ve İsviçreli implantlar en kaliteli implantlardır. nispeten diğer implantlara göre de ücretleri biraz fazladır.

Yalnız iyi kalite implantlar da en önemli etken daha gelişmiş teknoloji, kemiğe daha kısa sürede kaynaması, implant-abutment bağlantı özelliği, implantı yapan firmanın devamlılığı, ileride herhangi bir implant parçasına ihtiyaç duyulması halinde doktorların bunları tedarik etmeleri noktasında sıkıntı çekmemeleri önemlidir.

İmplant Yapacak Doktorun Tecrübesi, diş doktorunun bu husunda bir çalışması var mı?

Fiyatlara etki edecek en büyük etkenlerden biride implant tedavisini yapacak doktorun bundan önceki tecrübesi yani kaç yıldır ve kaç kez bu implant tedavisi yaptığı, kaliteli eğitim alması, tedavi konusunda katıldığı seminer , toplantı ve kursları, yenilikçe olması ve implant konusunda tecrübesi ve başarıları çok önemlidir.

Özellikle doktor etkeni gerekli tespitte çok önemlidir. Unutulmaması gerekir ki; implant tedavisini yapacak kişi doktorun kendisidir.

İmplant tedavisinin steril ortamda yapılması hayati önemdedir. Diğer bir önemli nokta; implant takılırken üzerine yapılacak dişeri mesafelerini de devamlı olarak düşünmek durumundayız. Planlamanın çok iyi yapılması gerekir. Kafi sayıda implant yapmak gerekir. Zira hastalar çoğunlukla mümkün olan en az implantla problemlerinin çözülmesi tercih etmektedirler.

İyi bir implant hekimi devamlı 3 boyutlu düşünen hekimdir. 

Bazen, implantları yapılmış fakat üzerine protez takılamayan hastalarla karşılaşmaktayız. Sadece implant takmış olmak için implant yapmak hastanın problemini çözmemektedir.

Kliniğin bulunduğu şehir, temizliği, yardımcı elemanların bilgisi, kullanılan ünitenin kalitesi, kullanılan malzemenin kalitesi ve kesinlikle Hijyen şartları hem implant fiyatlarına etki edecek hem başarılı bir implant tedavisi için önemli rol oynayacaktır.

2017 ve 2018 fiyat etkileri

Günümüzde diş tedavi yönteminden olan implant uygulamasında fiyatlar bazı faktörlere göre belirlenmektedir. İmplant markalarının fazla olması nedeniyle implant fiyatları 2018 yılında değişken fiyatlara sahip olacaktır.

Bu markalar üretim sırasında kullanılan teknolojinin türüne göre farklılık göstermektedir. İmplant çeşitleri arasında en pahalı olanlar Almanya, Amerika ve İsviçre’de üretilenlerdir. Fiyatların fazla olmasının nedeniyse bu ülkelerde ileri teknoloji kullanılarak üretim yapılmasıdır.

Fiyat belirleyici unsurlardan bir diğeriyse tedaviyi yapacak olan doktorun tecrübesidir.

İmplant fiyatları 2018 yılında da kullanılan ürünün kalitesine, üretim sırasında tercih edilen malzemelerin kalitesi ile kliniğin tedavi konusundaki başarılarına bağlı olacaktır.

Bir veya daha fazla diş kaybı olan hastalara uygulanan implant tedavisi sonrasında kişi

Genel olarak hastanın şikayetine, hastanın çene yapısına, implant türüne, doktorun tedavi alanındaki tecrübesine, tedavinin süresine, polikliniğin kurumsallığına göre implant fiyatları 2018 yılı için belirlenecek ve hastalar polikliniklere ulaşarak fiyatlar hakkında bilgi sahibi olabilecektir. Bulunduğunuz ilde yer alan diş polikliniklerinin internet sitelerinden iletişim bilgilerini aldıktan sonra poliklinik danışmanlarından ortalama bir fiyat bilgisi alabilirsiniz.

En Doğal Çözüm Nedir?

doğal dişe yakın sonuçlar almaktadır. Ağızdaki mevcut dişlerden destek almayan, gücünü kemikten alan bir diş tedavi yöntemi olduğundan doğal görünüme sahiptir. İmplant uygulaması yapılırken öncelikle diş eti açılır ve çene kemiğinin içine delik açılımı gerçekleştirilir.

Açılan deliğe diş kökü yerleştirilir. Yerleştirilen implantın çene kemiğine kaynaması beklenmeye başlanır. Çene kemiği güçlü olmayan kişiler için çene kemiğini güçlendirecek tedavi yöntemleri uygulanır.

Bu tür güçlendirme tedavileri gerektiğinde ancak 2-3 ay içerisinde çene kemiğiyle implant bütünleşecektir.

İmplant uygulaması yapılmadan önce kişinin uygulama için uygun olup olmadığı incelenir. Sağlık durumu kontrol edilir. Kişinin ağız ve çene yapısına göre uygulamanın yapılıp yapılamayacağına karar verilir. Pek çok diş kliniği ücretsiz olarak muayeneden sonra kişiye implant fiyatını belirtmektedir.

İmplant tedavisinden sonra kişi dişlerini minimum 30 yıl boyunca hiçbir sorunla karşılaşmadan kullanacaktır. İmplant fiyatları 2018 yılıyla yeniden güncellenecektir.

Kullanım süresinin uzun olması ve doğal dişe yakınlıkta bir görünüme sahip olması gibi avantajları göz önüne alındığında tedavinin ücreti yüksek olarak değerlendirilmeyecektir.

2016 yılı için implant fiyatlarına etki eden bir diğer faktör ise dolar ve euro daki artıştır. Bir çok diş hekimi dövizdeki yükselişten etkilenerek ücretlerde artışa gidebilmektedir.

Источник: https://www.implantdental.gen.tr/implant-fiyatlari.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.