Bitlenme Nedir, Neden Olur, Nasıl Geçer?

Bit nasıl yok edilir, Bitlenme nasıl engellenir

Bitlenme Nedir, Neden Olur, Nasıl Geçer?

Zehra hanımın bize yöneltmiş olduğu soru: “Biti öldürmek için her şeyi denedik “ sirke, gaz yağı, tıraş köpüğü, zeytinyağı” ne olur kesin çözüm verin yaz tatilinden beri geçmedi.”

Zehra Hanım birçok yöntemi denediğinizi belirtmişsiniz onun için size denemediğiniz etkili bir yöntemden bahsetmek isterim. Lakin unutmamanız gereken şey bit yumurtaların mutlaka yok edildiğinden emin olmanız olacaktır. Siz tedaviyi uyguladıktan sonra giysi, oyuncak, koltuk takimi vs. gibi eşyaların üzerinde yaşamına devam eden bit yavruları yeniden sizi rahatsız etmeye başlayacaktır.

Kendinizi veya çocukları temizledikten sonra bit yumurtası olabilecek tüm eşyaları mutlaka temizleyin. Konun devamından daha detaylı bilgilere ulaşacaksınız.

Bit yok etmek için doğal tedavi yöntemi:

Aktardan çam terebentin yağı temin edin, hem saçınızı besler hem de bitleri öldürmekte etkilidir.  Çam terebentin yağın birde kötü yan etkisi bulunuyor. Saçınızda belli bir süre sirke sorunu olabilir. Çam terebentin yağı çok pahalı değildir ortalama 4 TL civarında bulmanız mümkündür.

Çam terebentin yağı bitten kurtulma yöntemi:

Saçınızı parça parça ayırıp sürün,25-30 dakika bekletin. Saçınızı sıkıca eşarp, tülbent vb. bir şeyle bağlayın. Eşarp başınıza baskı yapıp kafanızı ağrıtabilir, korkulacak bir durum değildir. Sonrasında sizi yakmayacak kadar sıcak su ve bol sabunla yıkayın. Çok iyi yıkandığından emin olun yoksa kötü koku oluşumuna neden olabilir.

Umarım bu şekilde bit sorunuzu halletmiş olursunuz. Dediğim gibi vücudunuzu temizlemek ile bitten kurtulmuş olmuyoruz, genel bir temizlik şarttır.

Bit tedavisinde bilinmesi gereken pratik bilgiler:

 •  Ailenin diğer bireyleri de, onlarda bit veya yumurtası olmasa bile, aynı zamanda tedavi görmelidir.
 • Ayrıca, iç çamaşırları ve yatak takımları ile banyo havluları da, aynı zamanda en az 60 derecede yıkanmalıdır. Kimyasal temizlik de fayda sağlar.
 • Sıcak yıkamaya dayanıklı olmayan elbiseler veya yıkanamayan (tüylü oyuncak hayvanlar gibi) eşyalar, 14 gün süreyle plastik bir torba içerisinde muhafaza edilmeli ya da en az 24 saat süreyle derin dondurucuya konulmalıdır.
 • Taraklar, saç fırçaları ve öteki yıkanabilen şahsi tuvalet malzemesi, kaynar sabunlu su içinde 10 dakika (54°C)süreyle yıkanmalıdır.
 • Koltuk takımı, battaniyeler, yorganlar, yataklar, yastıklar, bisiklet kaskları, kanepeler, araba koltukları elektrikli süpürgeyle emdirilmelidir.
 • Şapkalar, bereler, boyun atkıları, bisiklet kaskları, saçla ilgili malzemeler (tarak, fırça, toka gibi)  değiş tokuş yapılmamalıdır. Uzun saçlar toplanıp bağlanmalıdır.
 • Tedavi bittikten sonra, yumurtaların saçlara hala yapışık kaldığı sıkça görülür. Bütün bit yumurtaları, özel bir bit yumurta tarağı, el tırnağı veya makas ile uzaklaştırılabilir. Tedavi, ancak o zaman tamamlanmış olur.

Bitten kurtulanlar yazıyor

Bir dermatolog önerisi! (saç kremi ile bitten kurtulma)

Bildiğiniz saç kremini alıyorsunuz, saçının her tarafına boca ediyorsunuz. Akacak duruma gelene kadar sürün. Saçın her yeri saç kremi ile kaplı olmalı ve üzerinden akacak kadar fazla sürülmeli. Amaç burada hava almayacak şekilde saç diplerini ve saçları kaplamak.

Bitlerin solungaçları var ve en fazla 7-10 dakika kapalı tutabiliyorlar sonra soluk almak için açtıklarında saç kreminin altında boğuluyorlar.

Tercihen saç kremini sürdükten sonra plastik saç boneleri veya mutfakta kullandığınız streç film ile hava almayacak şekilde saçı sarabilirsiniz.

10 dakika teorik olarak yeterli ama 20 dakika ya da yarım saat kadar beklettikten sonra normal bir şekilde saçı yıkayıp şampuanlayın. Sonra ince bir tarakla tarayın, banyoda su ile akmayan bitler tarakla dökülecektir.

Canlı olan bitleri bu şekilde temizledikten sonra sirkeler için önlem almanız gerekiyor. Normalde bir sirkenin olgunlaşması ve bit haline dönmesi bir haftayı buluyor ama canlı bitlerin ne zaman yumurtladığını bilmediğiniz için her gün veya iki günde bir bu işlemi on gün kadar tekrarlayın.

Sonrasında haftada bir olacak şekilde 2-3 hafta daha devam edersiniz bitlerden kurtulacaksınızdır tabii kullandığınız taraklar tokalar da temizlenmeli ya da atacaksınız bu işleme başladığımız gün ve devamında. Özellikle yastık kılıfı çarşaf ve kıyafetleri değiştirmeniz ve yüksek ısıda yıkamanız ya da ütülemeniz gerekiyor.

Tüm aile bireyleri de kaynak olma açısından mutlaka kontrol edilmeli çocuklar kaynak olma açısından mutlaka kontrol edilmeli çocuklar özellikle sınıflarından veya yakın arkadaşlarından alıyorlar önemli olan kaynağı kurutmak özellikle sınıflarından veya yakın arkadaşlarından alıyorlar nasıl önemli olan kaynağı kurutmak.

Bildiğim en zararsız yöntem çocuklar için. Saç için tasarlanmış bir ürünü kullanıyorsunuz ve en azından bit ilaçları kadar kimyasal içermiyor. Markanın bir önemi yok bu arada her türlü saç kremi olabilir. Şimdiden kolay gelsin umarım etkili olur Sonucu siz de paylaşırsanız belki birkaç kişinin daha işine yarar.

Semra Hanım çamaşır sodası ile saç bitlerini temizlemiş

“Arkadaşlar ben bit temizleme üzerine her şeyi denedim 2 yıldır bitle mücadele ediyorum. Üç kızım var biri bitip birine giriyor. İki gün uğraşmazsam çoğalıyor kaşıntıdan saç derileri hep yara içindeydi, bu yukarıda yazan şeyler geçici emin olun çünkü çok denedim.

Köye tatile gittim ve orda derdimi anlattım ve bana ne dediler biliyor musunuz tahmin edemezsiniz ama anlatacağım çok çektim kimse çekmesin diye sizle paylaşmak istedim. ÇAMAŞIR SODASI evet yanlış duymadınız çamaşır sodası çok ucuz bir şey ve zararsız. Göze temas yok saçları iyice ıslatın ve deriye serpin ovalayın 5 dakika bekletin ve yıkayın.

Ölü bitler ve sirkeler nasıl dökülecek 1 hafta 2 günde bir uygulayın sonuç süper yalnız saçlar biraz sertleşiyor onu da saç kremiyle çözün.”

Sizden gelen başka bir öneri;

 1. Eczaneden gidip bit ilacı alıp saçnıza uygulayın. Uyguladıktan sonra banyo yaparken son durulama da (elma-üzüm sirkesi fark etmez) elma-üzüm sirkesini suya eşit olacak bir şekilde saçınızı durulayın. Duruladıktan sonra sıkı dişli tarak ile tarayın. Bu işlemi 3-4 gün tekrar edin.
 2. Saçınızı boyatın. Çünkü saç boyası bit ve sirkeleri çözecektir.

  İstediğiniz renge boyayın. Ama ben kendinize göre saç rengini seçmenizi öneririm.

 3. Mentollü tıraş köpüğü alıp saçınız tüm bölümüne yayın.(bu işlem sirkeleri çözecektir.)Yaydıktan sonra yarım saat (30 dk)bekletin. Sonra sık dişli tarak ile tarayın.
 4. Lavanta kokusu alıp bitlerin ulaşamayacağı yere sıkın. Böylelikle bitlerden kurtulabilirsiniz.

Berna hanım demiş ki;

Size yardım etmek istedim bende bitlendim sirkelendim, kaşınmaya başlamayla hemen baktırdım ve saçımda bitler vardı.

Her neyse bit temizleme yöntemlerin arasında ilk gaz yağı olduğunu öğrendim . Ama gaz yağını bulmadım nedense. Bir gün boyunca saçlarımla uğraştım.

İlk önce öğrenmeyle sirkeli suya yatırdım saçmı üzüm veya elma sirkesi biraz sulandıracaksınız. Yoksa saç deriniz yanar.

Yarım saat bekledikten sonra saçımı yıkadım, sonra saçlarımı boyadım yine yıkadım. Haliyle sonra saçıma tıraş köpüğü güzelce ne sürdüm yarım saat bekledim tekrar yıkadım. Tabii o kadar uğraşmayla saçınız sertleşecek. Sakın saçınızı yumuşatmak için saç kremi kullanmayın. Yoksa sirkeler çıkmaz biraz zor olacak ama bit tarak ile tek tek saçınızı tarayacaksınız.

Birbirine bağlana bağlana olacak ama işe yarıyor arkadaşlar saçımı çamaşır sodasıyla ovaladım. Yarım saat bekledim tekrar yıkadım bunu iki üç gün tekrarlayın ben o gün bitlerden sirkelerden kurtuldum. Ama ne olur ne olmaz diye iki üç defa tekrarladım.

Hepsini bir anda yaparsanız daha kolay kurtulursunuz öyle bir kere yapıp ertesi gün yapmayla olmaz bitler bir hafta içinde veya birkaç gün içerisinde yaklaşık 140 adet yumurta yumurtluyor.

O yüzden tabii saçınıza o kadar titizlikle temizledikten sonra evi de titizle temizlemeniz gerekecek halıları battaniyeleri yastıkları yıkatın veya derin dondurucunuz varsa 24 saat derin dondurucuda kalırsa daha kolay olur.

Sakın su kaynatıp suyun içine batırıp demeyin su soğudukça sirkeler daha çabuk gelişir genelde 25-30 derece civarında gelişirler. İnşallah size bu yardımcın olur bir bütün günü saçınızla zamanı geçirin 🙂 Allah kolaylık versin bit sıkıntısı çok zor.

Melek hanım saç bitini böyle temizlemiş

MUTLAKA DENEYİN. Bit temizleme sorunuza1 günde kesin çözüm buldum kesinlikle denemelisiniz. Sabah ilk saçı kontrol ediyorsunuz bakınız bit var saçı tutam tutam ayırıyorsunuz saç düzleştiricisiyle her tutamı birkaç saniye tutarak iyice ısıyı veriyoruz yumurtaları bu ısıyla yok ediyoruz.

Bu işlemi birkaç kez tekrarlayın sonra zeytinyağı sürüyoruz zeytinyağı ile iyice ıslatıyoruz.

biraz bekledikten sonra bitler saç yüzeyine çıkmaya başlıyor cımbızla alıyoruz böyle tüm hepsini temizleyince zeytinyağlı saça 5 – 6 dış sarımsak eziyoruz saçın her yerini kaplıyoruz streç film ile saçın her tarafını kaplıyoruz 5-6 saat o şekilde bekliyoruz banyoda saçı arkaya iyice atarak duruluyoruz şampuan yerine bir fincan a kaynar suyla eritilmiş çamaşır makinası deterjanı döküyoruz iyice oranlıyoruz sonra duruluyoruz sonra bir tane limonu çiğitlerinden ayırıp saça sürüyoruz duruluyoruz bolca şampuan döküyoruz parmak uçlarıyla saça masaj yaparak bolca köpürtüp duruyoruz.

Sonra bolca saç kremini saçın diplerinden uçlarına sürüp tarakla saçı açıyoruz.

Açılan saça biraz daha krem sürüp bekliyoruz sonra hiç saça dokunmadan arkaya atarak duruluyoruz saçı çıkınca saç kurutma makinesiyle kurutuyoruz kuruduktan sonra bir kez daha saç düzleştiricisiyle iyice isi veriyoruz böylelikle yumurtalar yanmış oluyor aynı günün gecesi zeytinyağlı saça streç film sararak yatıyoruz.

Sabah saçı tarayarak hiç dokunmadan saçı arındırıp çamaşır deterjanıyla yıkayıp şampuanlayıp kremleyip en son kurulayıp düzleştiriciyle tekrar ısı veriyoruz. Biraz zahmetli 1,5 gün uğraş veriyorsunuz ama kesin çözüm mutlaka deneyin bit şampuan ya da tarağını hiç kullanmadım tavsiye ediyorum.

Emine hanım kesin çözüm diyor

Merhaba. Bende bitlendim. Bunda hiç utanılacak bir şey yok. İlk olarak benim en yakın arkadaşım bitlendi daha sonra da ben en yakın arkadaş olduğumuz için bana geçmesi normal bir şey. Annem ne kadar kızsa da onun yanından ayrılamıyordum çünkü onu seviyordum.

Her neyse ilk olarak gaz yağını deneyin gaz yağı çok güzel sonuçlar veriyor bir güzelce tarayın. Bu kullandığınız tarak ince sık bir tarak olması lazım eczanelerde satılıyor. Baya sirke ve bit çıkarıyor.

Gaz yağını saçınızda istediğiniz kadar uzun zamanda bekletebilirsiniz. Ben 4 saat beklettim. Saçlarınız parlıyor. Her neyse hiç aralık vermeden ertesi gün ise bit ilacı alın BİT İÇİN EN ETKİLİ İLAÇ” KWELLADA SAMPUAN.” BAŞKA DA Bir ŞEY KULLANMAYIN.

FİYATI DA 5 TL VE ECZANELERDE SATILIYOR. Üstünde nasıl kullanacağınız yazıyor.

Eğer saçınıza böyle kimyasal maddeler sürmek için korkuyorsanız.

Evde rahatlıkla kullanabileceğiniz Üzüm sirkesi veya Elma sirkesi bunu su ile ortak hale getirin yoksa saçlarınız yanar veya tıraş köpüğünü kullanabilirsiniz bu da güzel bir yöntem ama saçlarınızı sertleştirebilir.

Eğer saçlarınız çok kuru ise tıraş köpüğünü asla kullanmayın. Mayonezmiş saç kremiymiş bunları geçin bitlerinizi daha da besler.

Eğer bitleriniz ve sirkeleriniz artık bittiyse tabii bu saydıklarımı aralıksız 1 günde gaz yağı diğer günde bit ilacı diyerek yapmanız gerek hafta aralıklarla yaparsanız olmaz. Her neyse dediğim gibi bitleriniz ve sirkeleriniz gittiyse bit şampuanı alın. Ve her banyoya girdiğinizde bitli olmasanız bile saçınızı bit şampuanı ile yıkayın ve banyodan çıktıktan sonra ince sıkı tarakla tarayın.

EN ÖNEMLİSİ OLAN İSE TOKALARINIZ, YASTIK KILIFLARINIZ, ÖRTÜLERİNİZ, TARAKLARINIZ VE GİYSİLERİNİZ … Bu saydıklarımın hepsini 60 derecede makinede güzelce ne yıkayınız.

Ama size şunu öneririm saç tokalarınızı makineye atmayın direkt çöpe atın ben öyle yaptım ve yerine içinde biti önleyici kokusu olan 2 tane toka aldım. Diğerleri ise normal tokaydı. Paravana tokalarınız sürekli değiştirilmelidir en önemlisi de bu.

Okulda asla saçınızı açık bırakmayın bir ide kırtasiyelerde bulabileceğiniz bit rozetlerini de yakanıza takın. Ben öyle yaptım ve şu an kafam çok rahat eve gelince de saçlarımı salıyorum. Okuldayken asla salmayın! Tekrar gelebilir.

Benim bu dediklerimi harfi harfine yaparsanız olur. Annem bana yaptı ve de oldu. Asla ama asla bitten utanılmaz utanan arkadaşlarımız varsa da temizlesinler bir zahmet!

TEŞEKKÜR EDERİM UMARIM DENERSİNİZ KESİN ÇÖZÜMM!

Ha bu arada eğer kedide bitlenme konusunda bilgi sahibi olmak isterseniz linki tıklayınız.

Источник: //www.ipuclarim.com/bit-nasil-yok-edilir-bitlenme-nasil-engellenir/

Bit Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Bitlenme Nedir, Neden Olur, Nasıl Geçer?

Çocukluk çağında bitlenmeyen ya da çevresinde bit problemine rastlamayan yoktur. Çoğu kişi tarafından utanç verici bulunan bu durum genellikle herkesten saklanır; böylelikle de bit yayılmaya devam eder.

Oysa bit sorununun çözümünde ilk yapılması gerekenler bunun üzülecek bir durum olmadığını bilmek ve hızlı şekilde aksiyon almak olmalı.

Bitin hızla bulaşmasının önüne geçmek ve insanı ciddi anlamda rahatsız eden bu dertten kurtulmak için ev ortamında izlenebilecek basit yollar var.

Bit Nedir?

Bitler hem insanda hem de birçok memeli hayvanda yaşayabilen sıcakkanlı parazitlerdir. Bitlenme durumlarında üç evrede gözlenirler. Bunlar; “sirke” adı da verilen yumurta evresi, larva ve daha sonra da erişkin bit olmak üzere şekillenir. Bitler sıklıkla baş bölgesinde görülür. Bunlar “baş biti” adını alırken; “vücut biti” ve “kasık biti” olmak üzere çeşitler de vardır.

Bit Nasıl Bulaşır?

Bitlenme her yaştan, her cinsiyetten ve her coğrafyadan insanda görülebilir. Temel sebebi bulaşma olduğu için; bit bulunduran kişiyle doğrudan temas etkili olacağı gibi, ortak eşya kullanmak ya da aynı ortamda bulunmak da birer risk faktörüdür.

Çoğu insan “Bit pislikten mi olur?” şeklinde bir endişe taşıdığı için insanlar bitlendiklerini saklamaya eğilimlidir, oysa bit temiz insana da gelebilir.

Sosyoekonomik durumun kötü olması ya da kişisel hijyenin yeterli olmaması gibi durumlar bitlenme sıklığını artırsa da, bit salgını başladığında, özellikle de kalabalık ortamlarda bulunan herkes bundan payını alabilir.

Etkin bir parazit olan bit; en sık 3-10 yaş arasındaki kız çocuklarında görülür. O yaşlarda girilen sosyal ortamlar, bitin bulaşmasına elverişli olabilir. Uzun saçın temizlenmesi de zor olduğu için bit, kadınlarda daha büyük etkilere neden olan bir problemdir.

Özellikle okul, yurt, askerlik gibi insanların iç içe yaşadığı ortamlarda rutin kontroller ve sağlıklı bir iletişim olmazsa bitin hızla bulaşması mümkün hale gelir. Kimi zaman kişilerin “İnsan vücudu bit üretir mi?” gibi bir endişesi olabilir; ancak bit salgını doğada zaten var olan parazitlerin yayılması şeklinde gelişir.

Elbette bu parazit hijyenin yeterli olmadığı durumlarda sıklaşır, ancak “Bit kendiliğinden oluşur mu?” sorusunun cevabı, bu üremenin öylece kendiliğinden olamayacağıdır. Ne kadar temiz ve titiz olunursa olunsun, bit bulunduran kişiyle ortak eşya kullanımında ya da temasta bite maruz kalınabilir.

Kirli ortamlar, cinsel ilişki, kuaför gibi yerlerde ortak kullanılan aletler ve kişisel eşyaların kullanımı bitlerin bulaşması için elverişli ortam hazırlayan başlıca durumlardır.

Bit Nasıl Anlaşılır?
Bitin bulaşmasına neden olan ilk adım genellikle sirke adı verilen yumurtaların transferidir. Bu nedenle de saça yapışan yumurtaların kepek benzeri bir görünümü olur. Ancak bu kepek benzeri maddelerden kaşıma ya da yıkama yoluyla kurtulmak mümkün değildir. Saç kılına yapışan bitler şiddetli kaşıntıya sebep olur.

Bu kaşıntı kafanın belirli bir bölgesinde de yoğunlaşabilir. Özellikle ensedeki kaşınma, bit için ayırt edici bir özelliktir. Kaşıntı sonucu deride yaralar ve kızarıklıklar meydana gelebilir. Bit sadece saçta da görülmez. Bit fark edildiğinde mutlaka sakal, bıyık, kasık, koltuk altı gibi bölgelerin de kontrol edilmesi gerekir.

Tüm bu bölgelere bit ve sirkeler yayılabilir ve kıllara yapışmaları mümkün hale gelir.

Bit Nasıl Tedavi Edilir?

Bit görüldüğünde en hızlı şekilde tedaviye başlanmalıdır. Evde ya da okulda, herkesin aynı anda tedaviye başlaması da salgının önlenmesi adına büyük önem taşır. “Bit nasıl temizlenir?” sorusunun cevabı ve bit tedavisinde uygulanan başlıca yöntemler aşağıdaki gibidir:

1. Bit ilacı ve bit şampuanı
Bit için reçetesiz olarak satın alınabilen şampuanlar ve ilaçlar bulunsa da; söz konusu çocuklar olduğunda mutlaka doktor görüşü alınmalıdır. Doktorun önerdiği şekilde ve dozda uygulama yapılmalıdır.

Kimi durumlarda reçete ile satılan bit ilaçları da kullanılabilir. Genellikle bitin tedavisinde tek dozluk bir ilaç uygulaması bitin bulaşmasını önlemede yeterli olur. İlaç uygulamasının yanında sık dişli tarak kullanılarak bitlerin tespiti ve arındırılması da gerekir.

Özellikle sirke durumundaki daha küçük bitler ayıklanamaz ise bunlar da erişkin hale gelir.

Tedavi sonrasında kaşıntı devam edebilir; ancak bu her zaman sorunun devam ettiği anlamına gelmez. Kaşıntının tedaviden sonraki iki haftaya kadar devam etmesi mümkün olabilir. Bit tedavisinde saçların kesilmesi bir zorunluluk değildir.

Özellikle uzun saçlı kız çocuklarda saçların kısacık kestirilmesi yoluna gidilirse bu durum çocukta travmaya sebep olabilir. Kısa saçın tek avantajı kolayca temizlenebilmesidir, ancak çocuk istemiyorsa gerek yoktur.

Uzun saçın bitten arındırılmasında, sık dişli tarak kullanımı ve saçların tutamlara ayrılarak detaylı şekilde temizlenmesi yeterlidir.

2. Geleneksel yöntemler
Sirke ve zeytinyağı gibi maddelerin bit temizliğinde geleneksel olarak kullanıldığı biliniyor. Özellikle zeytinyağı etkin olarak kullanılsa da doktor onayı olmadan çocuklarda uygulama yapılması tavsiye edilmez.

Üzüm sirkesi kullanılacaksa aynı oranda suyla seyreltilmeli, zeytinyağı ise katkısız ve sızma olmalıdır. Bu maddeler saça uygulanarak gece boyu bekletilmeli ve sabah yine sirkeli suyla durulanmalıdır.

Sık dişli bir tarakla saçların bit ve sirkelerden arındırılması kuralı, bu yöntemlerde de geçerlidir.

Bit Salgının Önüne Geçmek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

l Bitlenen kişiye ait yastık, havlu, tarak gibi kişisel eşyalar iyice temizlenmelidir.l Bit görülen evde ya da sosyal ortamda hijyen sağlanmalıdır.l Profesyonel ilaçlama şirketlerinden kokusuz ve insana zararsız ilaçlatma işlemi konusunda destek alınabilir.l Başkasına ait kişisel eşyalar mümkün olduğunca kullanılmamalıdır.

l Özellikle çocukların saçlarınının düzenli olarak yıkanması ihmal edilmemelidir.l Küçük çocuklarda, özellikle bitin sık görüldüğü kasım-ağustos ayları arasında rutin kontroller yapılmalıdır.l Bir çocukta bit görülmesi durumunda çocuğun sınıf arkadaşlarının velileri durumdan haberdar edilmelidir.

l Tedavi süresi tamamlanana kadar mümkünse sosyal ortama girilmemelidir.

PARTNER'Eteğim kalksa ne olur?'Baş Ağrısı Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?Astım nedir, neden olur, nasıl tedavi edilir?

Источник: //www.mynet.com/bit-neden-olur-nasil-tedavi-edilir-1221485-mykadin

Bit Neden Olur? Nasıl Oluşur?

Bitlenme Nedir, Neden Olur, Nasıl Geçer?

Bu yazımızda sizlere 7’den 70’e herkesi etkileyen bir sorun olan bit hakkındA bilgiler vereceğiz. Yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz bu bilgiler kapsamında, sizlerde bitten korunma ve yok etme tedavilerini kolaylıkla uygulayabilirsiniz.

Bit nasıl olur? Bitler, böcekler takımının eklem bacaklılar grubunda yer almaktadır. Bit genellikle yakın mesafede kişilere geçmektedir. Biti vücudunuzda 3 farklı şekilde görebilirsiniz. Bunlar ise;

 1. Baş biti
 2. Vücut biti
 3. Kasık biti

Bitler kopan deri parçaları, deriden salgılanan yağ ve bazen kan ile beslenmektedirler. Bitlerin yavruları olarak adlandırılan sirkeler bitlerin ilk varoluş aşamasıdır.

Bit yumurtası sekiz ya da dokuz gün sonra bite dönüşmektedir. Ortaya çıkan sirkeler bitin olgunlaşmamış şeklidir. 9 ile 12 gün sonra, yetişkin bit olur ve bir yetişkinde üç ile dört hafta yaşar.

Bit Neden Oluşur?

Bit oluşumları 3 başlık altında toplayacak olursak, nedenleri şöyle sıralanmaktadır.

1.Baş Biti

Baş bitinden saçlarınızı tarayarak kurtulamazsınız. En sık iletim doğrudan temastır yani başka bir kişiden bulaşmasıdır. Bu nedenle, aile içinde iletim veya okulda oyun oynayan çocukların yakın teması bulaşmanın en büyük nedeni olmaktadır.

Statik elektrik ile kuru saçları fırçalamada, kısa bir mesafe içinde bit havadan da sizlere bulaşabilmektedir. Dolaylı iletim olası değildir, ancak bit aşağıda sizlere verecek olduğumuz şekilde başka kişilerden geçebilir:

 • Şapka ve eşarp
 • Fırçalar ve taraklar
 • Saç aksesuarları
 • Kulaklıklar
 • Yastıklar
 • Döşemecilik
 • Havlu

2.Kasık Biti

Kasıt biti cinsel yolla yayılmaktadır. Oldukça bulaşıcı bir bit çeşididir. Çoğu insan, bir kez bu duruma maruz kaldıktan sonra enfekte olur. Bit ve yumurta aynı zamanda giysi ya da havlu gibi kişisel eşyalar üzerinde uzun süre hayatta olabilirler ve başka bir kişiye bulaşmaları oldukça kolaydır. Cinsel istismara sahip bir kişi de ise kasık biti oluşabilmektedir.

3.Vücut Biti

En çok kişisel eşyalar, özellikle giysi ve şapkaların teması yoluyla yayılır. Bazen doğrudan kişisel temas ile yayılır. Bu konuda ise kişilerin vücut temizliğinden emin olmaları gerekmektedir.

Bit Belirtileri Nelerdir?

Bitlerin birçok belirtisi bulunmaktadır. Ama bunların en önemlisi herkesinde bildiği kaşıntı hissidir. Kimi zaman bu kaşıntılar kanamalara da neden olabilmektedir.

Kaşıntı istilası kişinin duyarlılık ve geçmişine bağlı olup hemen gerçekleşmeyebilir. Bir kişinin biti farketmesi birkaç hafta veya ay sürebilir. Bazı insanlar bitler ile dayanılmaz kaşıntı olmasına çok duyarlı olurlar. Kaşıntıya ek olarak, bit istilasının semptomuna bağlı olarak değişen bit türleri de mevcuttur.

Baş Biti Belirtileri

Bu bitler ya da sirkeler, saç ense ve kulak arkalarında bulunmaktadır. Renkleri koyu kahverengiden griye kadar farklılık göstermektedir. Bitlerden dolayı kaşınma eyleminiz sonucunda kafa derinizde yaralar ve kanamalar meydana gelebilir. Bu kapsamda hasarlı cilt kolay enfekte olabilir. Enfeksiyona yanıt olarak, kulak arkası ve lenf düğümleri yumuşak ve şişmiş olabilir.

Kasık Biti Belirtileri

Kasık biti genital bölgede meydana gelen kaşıntılar ile kendini belli etmektedir. Kasık biti küçük, düz, gri-mavi (maküla cerulea) ısırık gibi görünmektedir. Gövde, uyluk veya üst kollarda oluşmaktadır. Tüm bitler öldürülse dahi, etkileri 1 aya yakın bir zaman içerisinde devam etmektedir.

Kasık bitinin kirpik ve göz kapaklarını istilası bu alanlarda tahrişe ve kabuklanmaya neden olabilir. Bitler kirpik dibine yakın görülebilir. Kasık biti cinsel yolla bulaşma eğilimindedir. Diğer cinsel yolla bulaşan enfeksiyon CYBE’de olabilir. CYBE belirtileri genital kaşıntı, karıncalanma, yanma veya ağrı belirtilerini göstermektedir.

Vücut Biti Belirtileri

Vücut biti genellikle kişilerin bel, koltukaltı ve gövdelerinde, cilt boyunca meydana gelmektedir. Bitler ve yumurtalar genellikle cildin görülmeyen yerlerinde oluşmaktadırlar.

Komplikasyonları Nelerdir?

Sık sık kaşınma gibi komplikasyonlara neden olmaktadır. Ağır vakalarda ise, saç dökülmesi gibi sorunlara neden olabilmektedir. Daha uzun sürelerde bit olan kişilerin ciltlerinde kalınlaşma ve yıpranma sorunları baş göstermeye başlayacaktır.

Bit oluşmasının riskini artıran faktörler ise; kişisel bakımlarını yapmayan kişilerde daha çok görülmektedir. Kalabalık ve kirli bir ortamda yaşayan kişiler risk altındadır. Ayrıca seks, riski artıran bir diğer faktördür.

Bit Tanısı

Bitin tanısını yapmak için görsel bir test yapabilirsiniz. Ayrıca bunun için doktordan yardımda alabilirsiniz. Bitlerin varlığını kavramak için ince dişli bir tarak kullanabilirsiniz. Son olarak ise, mikroskop altında sirkeler ve bitlerin tanısı yapılabilir.

Bit Tedavisi Nasıl Olur?

Bit tedavisinin, bitin tespit edilmesinin hemen ardından, vakit kaybedilmeden başlanması gerekmektedir. Tedaviler ise bitin çeşidine göre farklılık göstermektedir. Bu kapsamda kullanabilecek olduğunuz tedavi biçimleri şöyle sıralanmaktadır;

İlaçlar

Bit tedavisi için reçetesiz satılan ilaçlardan yararlanabilirsiniz. Reçetesiz olarak satılan ilaçlardan kasık ve kafa bitleri için ilaçları temin edebilirsiniz. Şampuan niteliğinde olan bu ilaçlar, etkilenen bölgeye uygulanır.

Belirli bir süre sonunda ise yıkanarak temizlenir. Bunlar losyon (topikal tedavi) olarak adlandırılmaktadır. Doktorunuz ise sizlere, reçeteli ve topikal ilaçlar önerebilmektedir.

 Eğer, bitler kirpiğinizde bulunursa, doktorunuz bunun için sizlere merhem verebilir.

Vücut biti tedavisinde ise, bitler kıyafetlerin içinde var olduğu için, doktorunuz sizlere ilaç tedavisini önerebilir. Vücut bitleri ve yumurtalarını öldürmek için en iyi yol, sıcak su ile giysilerinizi ve yatak çarşaflarınızı yıkamaktır. Bunun için 54.5 ° C’de bir çamaşır makinesinde ya da daha yüksek bir derecede yıkama işlemlerinizi gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Diğer Tedaviler

Diğer tedaviler kapsamında ise, vazelin veya zeytinyağı, bitleri boğmaya ve onlardan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Ancak bunların bit tedavisinde ilaçlar kadar kesin ve kalıcı bir etki gösterdiğinin garantisi bulunmamaktadır.

Saçlarınızı traş etmek de bir başka seçenektir. Ancak saçlarını traş eden kişinin bu konuda dikkatli olması gerekmektedir, çünkü kesilen saçlarda bulunan bitler evin diğer yerlerine yayılabilir ve sonrasında sizlerin tekrardan aynı sorunla karşılaşmanıza neden olabilir. Bunun için kesilen saçlarınızı hemen bir poşete koymanız ve temizliğini yapmanız gerekmektedir.

Baş Biti

Baş biti en çok çocuklar arasında yayıldığından, ilk olarak onların şapka ve diğer eşyalarını başkaları ile kullanımı hakkında uyarmanız gerekmektedir. Ayrıca, giyim, yatak, saç fırçaları ve aksesuarları, yastıklar, doldurulmuş hayvanlar ya da havlu gibi eşyalarınızı başkaları ile paylaşmayınız. Bunlara ek olarak, kişilerle yakın temastan kaçınınız.

Kasık Biti

Kasık bitleri genellikle cinsel ilişki yolu ile yayılmaktadır. Bu anlamda cinsel ilişkilerinin azalması bit bulaşma riskini de azaltacaktır.

Vücut Biti

Vücut biti, düzenli banyo ve günlük kıyafet değiştirerek önlenebilmektedir. Vücut biti ise, vücutta değil, kıyafetlerinizde yaşamaktadır. Bunun için, yüksek sıcaklıklarda kıyafetlerinizi yıkamak sizlere yardımcı olacaktır.

Bu genellikle erişkin bitleri öldürmeye ve kuluçka yumurtaları önlemeye yarayacaktır. Vücut bitlerini öldürmek için genellikle ilaç gerekli değildir.

Bitlerin yayılmasını kontrol altına almak için ise, temiz taraklar, fırçalar, giysilerinizi ve kişisel eşyalarınızın temizliğine dikkat ediniz.

Genel olarak bitlerden korunmanın en iyi yolu ise, temiz olmaya özen göstermektir diyebiliriz.

Источник: //evdesifa.com/bit-neden-olur/

Bit : Neden Olur, Nasıl Geçer?

Bitlenme Nedir, Neden Olur, Nasıl Geçer?

Bitler, insan saçında yaşayan, üreyebilen ve kanla beslenen küçük eklem bacaklı parazitlerdir. Temasla ve başkasının tarak, toka, yastık gibi kişisel eşyalarını kullanmakla bulaşabilir. Vücudun 3 farklı yerinde görülebilir: Baş, kasık ve vücut. Bu paraziter canlıların yumurtası olarak bilinen sirkeleri ise vücutta tespit etmek daha kolaydır.

Bitler genelde yağlı ve kirli ortamlarda oluşurlar. Bu sebeple özellikle yağlı ve kirli saçlarda çok çabuk tutunur ve çoğalırlar.

2. Cinsel ilişki

Kasık bölgesindeki bitler cinsel ilişki yoluyla bulaşır. Tüy ve kılların yoğunlukta olduğu yerlere yerleşir. Kan emerek beslenir ve yumurtalarını tüylerin üstüne bırakırlar.

3. Kişisel eşyaların kullanılması

Bitler, havlu, tarak, toka, kıyafet, yastık gibi kişisel eşyaların ortak kullanılmasıyla (baş,vücut, kasık) kişiden kişiye bulaşabilir. Bu yüzden kişisel hijyene dikkat etmek çok önemlidir.

4. Kuaförlerde kullanılan aletler

Kuaförlerde, epilasyon merkezlerinde kullanılan aletler bitlerin bulaşmasına sebep olur. Doğru bir şekilde steril edilmeyen aletlerden hem parazitler hem de başka hastalıklar bulaşabilir.

Bit Kendiliğinden Oluşur mu?

Bit pislikten mi olur yoksa sadece bulaşır mı? Öncelikle bitler öylece kendiliğinden oluşmazlar. Genel olarak hijyenin eksik olduğu yerlerde ortaya çıkarlar.

Tabii bu da temiz alanlara hiç gelmeyecekleri anlamına gelmez.

Yani hijyenik olmayan ortamda ortaya çıksalar da bir bireyden bulaşan parazit, kişisel ve genel temizliğine önem gösteren başka bir bireye bulaştığında, burada da yaşamaya ve üremeye devam edebilir.

İnsan Vücudu Bit Üretir mi?

Bitleri insan vücudu üretmez. Kedi, köpek gibi evcil hayvanlar veya dışarıda yaşayan diğer hayvanlar yoluyla da taşınmaz. İnsan kanı ile beslendikleri için sadece insana gelirler ve orada ürerler. Ancak kasıkta olanlar hariç, genellikle bir hastalık taşımazlar.

Bit Nasıl Anlaşılır?

Parazitlenmeyi gösteren en önemli belirti sık sık yaşanan kaşıntıdır. Kaşıntılar özellikle geceleri daha da şiddetlenir. Çünkü parazitler genelde gece saatlerinde kan emerler. Kaşıntının nedeni parazitin kan emerken oluşturduğu salyaya vücudun alerjik reaksiyon göstermesidir.

Anlamak için saçlar, ense ve kulak arkası dikkatli bir şekilde incelenmelidir. Bitler aşağı yukarı bir susam tanesi boyutundadır. Işıktan kaçtıkları için sirke adı verilen beyaz ve oval yumurtaların ayırt edilmesi daha kolaydır. Vücut parazitleri ise daha çok bel ve koltuk altı bölgesinde görülür.

Eğer kendiniz teşhis edemiyor veya emin olamıyorsanız bir doktora başvurmanız daha yararlı olur.

Kasıkta görülen bitler de diğerleri gibi kaşıntıya sebep olur, kan emilen bölgeler kızarır, şişer ve iltihap oluşturur. Bunların haricinde, bulaşan kişinin iç çamaşırında gri ve kahverengi lekeler şeklinde de belirti gösterebilir.

1. İlaç

Bitlerin tedavisinde kullanılan ilaçları reçetesiz olarak eczanelerden alabilirsiniz. Kasık ve başta görülenler için uygun olan bu ilaçlar genelde şampuan ya da losyon tarzındadır.

Etkilenilen bölgeye sürüldükten sonra 10 dakika beklenir ve yıkanır. Saçta olan parazitler ise ilaç kullanıldıktan sonra saçlar bu amaç için yapılmış özel sık dişli tarakla taranır. Doktora giderseniz eğer reçeteli ilaçlar da alabilirsiniz.

Ancak bu ilaçlar bilinçsizce kullanılmamalı, doktorun tarifine uyulmalıdır.

2. Üzüm sirkesi

Geleneksel tedavi yöntemlerinden birisi de üzüm sirkesidir. Sulandırılmış sirke formik asitli bir solüsyonla karıştırılır ve saçlar taranır. Ya da sadece 1 litre suya 1 litre sirke karıştırılarak saçlar her gün bu suyla taranabilir. Saça gaz sürmek gibi yöntemler eskiden beri kullanılsa da zararlı olabileceği için önerilmez.

3. Zeytinyağı

Sirkenin haricinde zeytinyağı da etkili bir çözümdür. Saçlarınızı ve kulak arkalarınızı zeytinyağı ile ovun. Daha sonra streç film ile sarın ve bir gece bekleyin. Ertesi gün şampuanla yıkayın ve sirkeli su ile durulayın.

4. Ev ilaçlatma

Parazitler temizlendikten sonra evin de tam anlamıyla temizlenmesi ve problemin tekrarlanmaması için ilaçlanması gerekir. Kokusu ağır olmayan ilaçlar kullanılarak sorun ortadan kaldırılabilir. Bu işlemi kendiniz yapabileceğiniz gibi, profesyonel ilaçlama şirketlerinden de yardım alabilirsiniz.

5. Mayonez

Bu can sıkıcı varlıklardan kurtulmanın bir diğer yolu da mayonez. Bir avuç dolusu mayonez saç, kulak arkası ve enseye sürülür. Etrafa bulaşmaması için bone veya benzeri bir şeyle baş kapatılır. Parazitlerin tamamen boğulup yok olmaları için iki saat kadar beklenir ve ardından saçlar şampuanla iyice temizleninceye dek yıkanır.

6. Vazelin

Vazelin de saç parazitleri için etkili bir yoldur. Mayonezde olduğu gibi vazelin de baş bölgesine sürülür ve bir süre beklenir. Dilerseniz bir gece de bekleyebilirsiniz. Ancak vazelin saçtan ancak bebe yağı ile iyice ovalanarak temizlenebilir. Ardından da yine şampuan ve sıcak suyla yıkanarak işlem bitirilir.

Bit Nasıl Temizlenir?

Bitlerden kurtulmak için ilaç ve diğer yöntemler uygulandıktan sonra bu sorunu tamamen ortadan kaldırmak için evin ilaçlatılması haricinde, kullanılan eşyalar da yıkanmalıdır.

Yastık kılıfı, yorgan, çarşaf, son birkaç gün giyilen kıyafetler, şapka, varsa pelüş ve tüylü oyuncaklar çamaşır makinesinde en az 45 derecede yıkanmalıdır. Sıcak su da parazitlerin ölmesi için etkilidir.

Halı ve kilim gibi evde yıkayamayacağınız eşyaları da dışarıda temizlettirebilirsiniz. Bunu yapamıyorsanız iki hafta boyunca ağzı kapalı bir poşette bekletin. İki hafta sonra çıkarıp güçlü bir şekilde silkeleyin. Eğer arabanız varsa mutlaka elektrik süpürgesiyle süpürün.

Ayrıca ailede sadece bir kişide bu problem görülse bile ev içinde yaşayan herkese kolayca bulaşabileceği unutulmamalı ve önlem alınmalıdır. Bulaşan kişinin özel eşyaları kesinlikle kullanılmamalıdır.

Bitlenmeyi Önleme Yolları

 • Sık sık yıkanın.
 • Aynı kıyafetleri 1-2 kereden fazla giymeyin.
 • Yatak çarşaflarını sık sık değiştirin.
 • Bir başkasının tarak, fırça, toka, şapka gibi eşyalarını kullanmayın.
 • Bu parazitlerin en çok görüldüğü dönem ağustos ve kasım arasıdır. Bu dönem boyunca çocuğunuzun da vücudunu ara ara kontrol edin. Özellikle de kaşındığını görürseniz.

Источник: //sebboy.com/bit-neden-olur/

Bit Nedir, Nasıl Bulaşır, Bitlenme Nasıl Yok Edilir?

Bitlenme Nedir, Neden Olur, Nasıl Geçer?

Bit ya da diğer adıyla pedikulozis; genellikle 6 ayaklı olan, dişi ve erkek cinsleri bulunan, kan emerek yaşamını sürdüren bir parazittir. Bitler insanın kasıklarında, saçında, kaşında ve gövdesinde yaşayabilirler. Açık havada 2-3 gün yaşayabilen bitler, bu nedenle insanların başını tercih ederler ve belirli aralıklarla baş derisine kafalarını sokup kan emerler.

Bulundukları yerlerde yumurtlama da yapan bu parazitlerin yavrularına sirke adı verilir. Saç tellerine yapışık şekilde duran sirkeler, açık havada 2-3 hafta kadar yaşayabilirler. Uygun ortamı bulan ve yaşamlarına müdahale edilmeyen bitler hızlı bir şekilde üredikleri gibi, kısa süre içinde 100 kata kadar sayılarını çoğaltabilirler.

Bitlerin çoğalma oranları, bulundukları ortama göre değişiklik gösterir.

Kafada yaşayan bitlerin ömrü ortalama olarak 32 ile 35 gün arasındadır. Üreme süreleri 13 ile 19 gün arasında olan bu parazitler, yaşamları boyunca 1 veya 2 kez ürerler. Bu üremenin ardından, bulunduğu kafada 10 ile 20 kadar sirke bırakırlar.

Yumurtlayan bit ölse bile yavruları sirkelerden çıkarak beslenmeye başlar ve üremeye hazırlanır. Bu üreme döngüsü göz önünde bulundurulursa, kafadaki 10 adet bitin 2 hafta sonra üremesi sonucu yaklaşık 150 adet bit ortaya çıkar.

Gerekli önlemler alınmaz ise kafada oluşacak bit sayısı tahmin edemeyeceğiniz kadar çok olacaktır. Bitlere karşı genel olarak kimyasal ilaçlar kullanılır, ancak bu tür ilaçların aşırı kullanılması önerilmez.

Kimyasal ilaç kullanılmasına rağmen bitler yok edilemiyorsa, bu ilaçların kullanılmasına devam etmemek gerekir. Alternatif olarak, eski dönemlerden beri kullanılan ve etkili olan bitkisel ilaçlar kullanılmalıdır, ayrıca bu tür ilaçlar kimyasallara göre daha etkilidir.

Bit Nasıl Bulaşır?

Yaşam şekilleri ve dayanıklı yapıları sayesinde birçok ortamda yaşama imkanı bulan bitler, birçok yerde rastlanabilecek parazitlerdir. Bitler için, hayvanlarda bulunan pirelerin insan vücudundaki farklı türleri diyebiliriz, ancak bunlar insan kafasında kendiliğinden oluşurlar.

Saç derisinin parçalanması ve kuruması ile oluşan kepekler, baş bölgesindeki fazla yağlar ile beslenir ve çok küçük canlı şekli oluştururlar. Sirke veya yavşak olarak tanımlanan bu canlı organizması, bulunduğu ortam uygun ise kozasından çıkar ve bite dönüşür. Bu bitin saç derisinde üremesi sonucu tüm saç bitlerle kaplanabilir.

Bitleri yok etmek çok da zor değildir, bilhassa doğal yöntemler ve bazı kimyasal ilaçlar ile bitlerden kurtulmak kolay bir hale gelmiştir.

Bitlere karşı kullanılan ilaçların bir kısmı yan etkilere neden olabilir, ancak bu tür ilaçların yerine kullanabileceğiniz bitkisel ilaçlar da mevcuttur. Bitleri yok etmek amacıyla kullanılan bitkisel ilaçlar, aynı zamanda saç sağlığının korunmasına da yardımcı olur.

Bitlenme Nasıl Yok Edilir, Bit Nasıl Geçer?

1. Hindistan Cevizi Yağı: Bitlere uygun olan ortamların bozulmasını sağlayan etkisiyle, Hindistan cevizi yağının bu amaçla kullanımı oldukça yaygındır. Öncelikle saçlar elma sirkesiyle durulanır ve bitlerin sersemleşmesinin ardından Hindistan cevizi yağı sürülür.

Bu işlemin sonrasında kafa havlu ile sarılır ve yaklaşık 8 saat beklenir. Bundan dolayı Hindistan cevizi yapı uygulamasının gece yatmadan önce yapılması daha doğru olacaktır. Bu sürenin sonunda saçlar şampuanla yıkanır ve ölen bitler taranarak temizlenir.

Bitlerden tamamen kurtulmak için, bu uygulamanın 1 hafta boyunca yapılması gerekmektedir.

2. Sirke: Beyaz sirke, içerdiği asetik asit ile bit türündeki parazitlerin yok edilmesi için etkili bir maddedir. Doğru kullanıldığı takdirde baştaki bitlerden kısa sürede kurtulmak mümkündür. Beyaz sirke uygulaması şu şekilde yapılır; denk miktarlarda su ve beyaz sirkeyi bir kasenin içinde karıştırın.

Karışımı saçın ve kafa derisinin tamamına sürün ve 1-2 saat boyunca bekleyin. Bu sürenin ardından bit tarağı adı verilen ince aralıklı bir tarak ile saçlarınızı tarayın ve ölü bitleri saçlarınızdan temizleyin. Daha sonra hafif bir şampuanla saçlarınızı iyice yıkayarak durulayın.

Tıpkı Hindistan cevizi yağında olduğu gibi, bitlerden tamamen kurtulmak için bu uygulamayı 1 hafta boyunca yapmanız gerekir.

3. Zeytinyağı ve Sirkeli Su: Banyodan 1 saat önce yarım fincan zeytinyağı ile yarım su bardağı sirkeyi karıştırın. Bu karışımı saçlarınıza ve kafa derinize sürdükten sonra yaklaşık 1 saat kadar bekleyin. Daha sonra hafif bir şampuanla saçlarınızı köpürterek bol su ile yıkayın ve durulayın.

4. Bebek Yağı: Baştaki bitlerden kurtulmanız için uygulayabileceğiniz bir başka doğal yöntem bebek yağıdır. Sirke ile karıştırılan bebek yağı, bitlere karşı alınabilecek en etkili tedbirlerden biridir.

Bunun için bebek yağını kafa derinize ve saçlarınıza masaj yaparak sürün ve yaklaşık 15 dakika bekleyin. Bu sürenin ardından ince aralıklı tarak ile saçlarınızı güzelce tarayın. Saçınızı tararken ölü bitler tarağa yapışacaktır.

Bebek yağının sirke ile kullanılması, karışımdaki PH değerini arttıracağı için bitlerin daha hızlı ölmesini sağlayacaktır. Bu uygulamadan sonra saçlarınızı kesinlikle hafif bir şampuanla temizlemeniz gerekir. Karışımın uzun süre başta kalması yan etkilere neden olabilir.

Bebek yağı uygulaması ile bitlerden kısa sürede kurtulmak için, 3-4 gün boyunca bu yöntemi uygulamanız gerekir.

5. Tuz: Başta bulunan bitlerin ve bit yumurtası bulunan sirkelerin kuruyup ölmesi için en etkili yöntemlerden biri de tuzdur. Tuz uygulaması şu şekilde yapılır; çeyrek fincan sirke ile çeyrek fincan tuzu bir kase içine koyun ve iyice karıştırın.

Elde ettiğiniz karışımı sprey şişesinin içine dökün ve saçlarınıza hafifçe püskürtün. Başınızı galoş veya havluyla kapatıp yaklaşık 2 saat bekleyin. Bu sürenin ardından saçlarınızı hafif bir şampuanla yıkayarak temizleyin.

Tuz uygulamasının etkili sonuçlarını görebilmek için en az 3 gün boyunca kullanılması gerekir.

6. Çay Ağacı Yağı: Sirkeler ve baş biti için etkili olan yöntemlerden biri de çay ağacı yağı uygulamasıdır. Bunun için 3 çay kaşığı zeytinyağı, 1 tatlı kaşığı çay ağacı yağı ve 50 gram organik şampuanı bir kap içerisinde iyice karıştırın.

Elde ettiğiniz karışımı, tüm saçınız ve kafa derinizi kaplayacak şekilde masaj yaparak sürün. Daha sonra saçlarınızı bir havlu ile kapatın ve yaklaşık 30 dakika kadar bekleyin. Son olarak başınızı ılık su ile yıkayın ve kuruyan karışımı temizleyin.

Bu uygulamayı yapmadan önce dikkat etmeniz gereken şey, çay ağacı yağının direk olarak kafa derisine temas ettirilmemesi gerektiğidir.

7. Bit Şampuanı: Bitlerle mücadele eden birçok insan, bu sorunu başkalarına açamaz ve kendi içinde çözmeye çalışır. Bit ya da sirkelerden kurtulmanız için, öncelikle biti tespit etmeniz gerekir.

Bit şampuanı, az sayıdaki bitlerle mücadele etmek için etkili bir yöntemdir, ayrıca bit oluşumunu engeller, sirke ve bitlerin başka bir kişiye geçmesini önler. Bundan dolayı bitlenen bir insanın yapabileceği ilk şey, eczaneye gitmek ve kendisine en uygun bit şampuanını alarak kullanmaktır.

Bit şampuanı, doğru kullanmak şartıyla bitlerden hızlı bir şekilde kurtulmanızı sağlayacaktır.

Bunların dışında, bitlerden kurtulmak için geceleri yatmadan önce saçınızı beyaz sirkeyle yıkayabilirsiniz. Yıkama sonrasında temiz ve ince bir havlu ile başınızı sarın. Gece boyunca bu şekilde bekleyin ve sabah kalktığınızda saçınızı hafif bir şampuanla yıkayarak temizleyin.

Источник: //www.bilgibaba.org/yazi/bit-nedir-nasil-bulasir-bitlenme-nasil-yok-edilir

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi