Bıyık ve Sakal Ekimi Nasıl Yapılır?

Sakal Ekimi Sonrası İz Kalır mı, Görüntü Nasıl Olur?

Bıyık ve Sakal Ekimi Nasıl Yapılır?

Sakal ekimi işlemini ciddi olarak düşünmenin zamanı geldi, diyorsanız, sakallarınızdaki seyreklik ya da köselik sorunundan bıktıysanız, arkanıza yaslanın ve yazımıza göz atın.

Biraz sonra okuyacaklarınız, kafanızdaki tüm soru işaretlerini giderecek ve karar vermenize yardım edecektir.

Bıyık sakal ekimi sonrası, sakal ekim merkezler, sakal bıyık ekimi fiyatları ve çok daha fazlası…

Başlıyoruz…

Öncelikle hemen belirtelim ki, sakal bıyık ekimi, saç ekiminden tamamen farklı bir işlemdir; çünkü kişilere göre değişen farklı bir yoğunluk kütlesi vardır.

Sakalı seyrek olanlarda; yoğun bir sakal ekimine gerek duyulmayacaktır.

Bölgesel sakal kaybı yaşayanlarda; sakalın sıklığı göz önünde bulundurulmak suretiyle ekim işlemi uygulanacaktır. Yani bu iki grupta bölgesel sakal ekimi yapılacaktır.

Köselik sorunu yaşayanlarda; sakalın yoğunluğu, kişinin talebi doğrultusunda belirlenecektir. Bu da genellikle 1000-3000 kök arasında değişim göstermektedir. Tam köse olan biri için, çene ve bıyık bölgelerine 400’er, favori bölgelerineyse 100’er kök ekim yapılarak belirgin bir görünüm değişikliği sağlanacak ve en verimli, en iyi sakal ekimi böylelikle gerçekleştirilecektir.

Ense ya da kulak üzerindeki saç köklerinden alınarak gerçekleştirilen sakal ekimi, saç tıraşı kabul etmeyenlerde göğüsten, ensenin alt bölgelerinden ya da elmacık kemiğinden alınacak kıllarla da gerçekleştirilebilmektedir. Bu bölgelerden alınan kıllar, sakaldaki seyrek bölgeler için kullanılmaktadır.

Peki, sakal ekimi acıtır mı? Tabii ki hayır; lokal anestezi uygulanacaktır.

Kökler, teker teker alınacak ve cilde zarar vermeden ağrısız bir şekilde ekilecektir.

Bıyık ekimi de sakal ekimi kadar kolay bir işlemdir; istenilen yerden alınan kıl köklerinin yine istenilen sıklıkta bıyık bölgesine ekilmesinden ibarettir. 0,6-0,7 mm.’lik aletlerle ciltte herhangi bir kesilmeye meydan vermeden gerçekleştirilir. Ekim işleminden 4-5 ay sonra herhangi bir seyreklik göze çarparsa, gerekli kök takviyesi yapılabilmektedir.

Nasıl, sakal ekimi aşamaları sandığınızdan daha kolay görünüyor değil mi? Sakal ekimi ameliyatı, işte bu kadar basit ve sorunsuz.

Sakal ekimi sonrası iz kalır mı?

Sakal ekimi belli olur mu, yapay bir görüntü sorunu yaşanır mı?

Hayır.

Operasyondan sonra kıl kökleri alınan yerlerde hiçbir iz kalmamaktadır. Yani, sakal ekimi doğal bir görünüm kazandıracaktır size.

Sakal ekimi iyileşme süreci de beklenenden çabuk gerçekleşebilir. Bu, biraz da kişinin cilt yapısıyla ilgilidir.

Ekimin yapıldığı bölgelerde, kullanılan iğnelerden kaynaklanan koyu kırmızı bir görünüm, yani kan pıhtıları olabilir. Bu da ilk banyodan sonra temizlenecektir.

Ekim işleminden sonra sakal bölgesinde kanlanmada artış ve dolayısıyla sakal ekimi sonrasında kızarıklık olacaktır; kıl diplerinde küçük kırmızılıklar görülebilir. Bu görüntü de 1-2 hafta içerisinde geçecektir.

Sakal ekimi sonrası görüntü nasıldır?

Ekilen sakal dökülür mü ya da bölgesel dökülmeler yaşanır mı?

Evet, bu mümkündür. 2. haftadan sonra sakalda dökülmelerin yaşanması beklenir. Sakal ekimi şok dökülme diye tabir edilen bu durumdan endişe edilmemelidir. Zira dökülen kıllar yeniden çıkacak ve 4 ila 8 ay arasında eski görünüme kavuşulacaktır. Her şeyden önemlisi, bilinmelidir ki, sakal ekiminden doğal ve kalıcı bir sonuç alınacaktır.

Böylelikle, sakal ekimi iyileşme süresi de tamamlanmış olur.

Sakal ektirme zararları var mıdır ya da sakal ektirme yan etkileri söz konusu mudur, diye sorular alıyoruz.

Hayır, sakal ektirme operasyonu için herhangi bir zarar ya da yan etkiden bahsedemeyiz.

Öte yandan;

İşlemden sonraki ilk hafta mimik hareketlerinde dikkatli olunmalıdır.

Yine ilk hafta, yemek yerken yüzün fazla oynamamasında özenli davranılmalıdır.

Birkaç hafta için sıvı tüketimi arttırılmalıdır.

Sakal ekimi sonrası yıkama da önemli bir konudur. 48 saat boyunca sakallarınızı suyla temas ettirmemeniz önerilir. Zaten ekilen sakallar da bu yıkamadan sonra daha belirgin olarak görülecektir.

Ekilen sakal ne zaman çıkar? Düzenli tıraş olmanız gerekir mi, cilt bakımı nasıl olmalıdır? Tabii, bıyık ve sakal ekimi ile doğal bir görünüme kavuşacağınız gibi, sakallarınızın çıkmasında da herhangi bir sorun yaşamayacaksınız.

Sakal ekimi sonrası tıraş,  yaklaşık 10 gün sonra yapılabilir.

Cilt ve kıl yapınızla ilintili olarak, sakallarınız da düzenli şekilde çıkacaktır.

Sakal ektirme yaşı olmadığını da bu bölümün son cümlesi olarak ekleyelim.

Sakal ekimi yaptıranların yorumları

Sakal ektirme operasyonu yaptıracağım millet. Tecrübe edenlerin yorumlarını bekliyoruz.

Yakışıklı olmak için sakala ihtiyacımız yok.

Источник: https://www.fiskosta.com/sakal-ekimi-sonrasi.html

Sakal Ekimi

Bıyık ve Sakal Ekimi Nasıl Yapılır?
Sakal ekimi de, aynı saç ekimi gibi aynı teknik ile yapılır. Birkaç farklı sistem değişiklikleri olsa da, temel olarak yine ense bölgesinde ki saç kökleri bu iş için kullanılır.

SAÇ EKİMİ HAKKINDA SİTEMİZİ ZİYARET ETMEK İÇİN LİNKE TIKLAYABİLİRSİNİZHome » Saç Ekimi Katagori » Sakal Ekimi

Erkeklerin yüz kısmında, sakal bölgelerinde gözle görülür bir seyrekliğin veya tamamen dökülmenin olduğu alanlara uygun bölgelerden (enseden, yanakların üst kısmındaki kıllardan, boynun alt kısmındaki kıllardan veya yoğun olan sakal bölgesinden) alınacak kıl köklerinin eksik olan bölgelere ekilmesine sakal ekimi işlemi adı verilmektedir.

Sakal Ekimi Öncesi

Sakal ekimi öncesinde yüzdeki sakalsız kısım tam olarak kalem ile çizilir. Bu ekim yapılacak yerin tam olarak belirlenmesi için gereklidir. Ayrıca Bu belirlenen ekim alanına göre, saç kökü çıkartılması yapılır.

Saça nazaran biraz daha özen ile saçlar transfer edilir. Saç köklerinin yönleri iyi belirlenmeli, ve ekim o şekilde yapılmalıdır. Yüz belirgin ve ortada olan bir yer. Bu yüzden biri yukarı bakmış biri aşa bakmış sakallar, pekte istenilen bir şekil olmayacak. Bu yüzden Saç köklerinin gruplanması bu işin kırılma noktasıdır.

Ekim Sonrası Sakal Ne Zaman Çıkar ?

Sakal ekimi sonrasında ekilen sakallar bir hafta içerisinde dökülürler. Bu doğal bir süreçtir. Bu sürecin ardından yaklaşık olarak 3 ay içerisinde sakallar yeniden çıkmaya başlar.

Ekimden bir gün sonra pansuman için hastalarımız bize gelir. Gerekli pansuman ve temizleme işlemleri yapılır. Ekim sonrasında ağrı sızı durumu ise, az da olsa olur. Bu sürecide verilen ilaçlar ile konforlu bir şekilde atlatmak mümkün olacaktır.

Sakal Ekimi Fiyatları

Sakal ekimi fiyatları sabit değildir. Ekilecek saç kökü miktarında bir ücret talep edilir. Bu ücrette ise, hastanın fiziksel yapısı da önemlidir. Her merkez bir birim fiyat belirler. Bu saç başına ödenmesi istenen rakamdır.

Bu rakamı herkes farklı verebilir. Ekilen saç kökü ile birim fiyat çarpılarak maliyet hesaplanır. Ücret buna göre belirlenir. Sakal ekimi hassas ve her cerrahın yapabileceği bir iş değil. Ama yinede ücret, çok abartılı olmamalıdır. Sonuçta sakal ekimi 3 saat süren bir işlem olup, maliyetleri bellidir.

Sakal Ekimi Neden Yapılır ?

Sakallar bazı durumlardan dolayı bazı kişilerde az veya hiç olmayabilir. Hiç sakalı olmayan kişilere ise, halk arasında “köse” adı verilir. Bu durum genetik bir durum olsa da, sakal ekimi ile tedavi mümkün olacaktır.

Sakal ekimi yüzde bir yaralanma ile gelen sakalsız kalma ile oluşabilir. Yara izi kapatmak için de sakal ekme bir çözüm olacaktır.  Aynı şekilde yanız izi de, sakal ekimi operasyonları ile kapatılabilir.

Sakal ekimi için belirlenen yaş sınırı da 20’dir. Bu yaşa gelene kadar sakalın çıkma ihtimali olduğu için, sakal ekimi yapılmaz. Ama 20 yaşını geçmiş bir erkekte da az da olsa biraz sakal olması lazım. Yok ise, yine sakal ekimi yapılması için uygun aday olacaktır.

Sakal Ekimi Nerede ve Kim Tarafından Yapılır ?

Ekim için başvurulacak doktor estetik ve plastik cerrahi uzmanı olmalıdır. Başka bir hekimin doktor olsa dahi, bu işleme yapmaya ehliyeti yoktur.

Bu yüzden bu işi riske atmayıp bu işte uzmanlaşmış bir estetik cerrahi uzmanına bu işlemi yaptırmanız gerekir.

Saç Ekimi ve Sakal Ekimi Aynı Anda Uygulanır mı?

Saç ekimi, sakal ekimi, bıyık ekimi gibi günümüz de bir çok nakil işlemi gerçekleşmektedir. Bu yüzlerin gülmesine ciddi anlam da sebep olmaktadır.

Son dönem de uygulanan fue yöntemi ile saç ekimi gittikçe kolay ve çok daha iyi sonuçlar vermektedir. Bunun sebeplerin den bir tanesi de fue yönteminde hiç iz kalmaması dır.

Saç ekimi yaptıran kişi bu nokta da kesinlikle saç ekimin den sonra belli olmasın istiyor bu da saç köklerin de fut yöntemin de iz kalmasını sağlamaktaydı. Fue yöntemi iz bırakma dan uygulandığı için çok tercih edilmektedir.

Bir de fue yöntemin de fue motorunun ucuna takılan mikro motor iğnesi ile zaman dan da tasarruf edilmektedir.

Çok kısa sürede mikro motor sayesinde alınan saç kökleri hızlı bir şekilde saçsız bölgeye uygulanır. Bu sayede çok daha kısa süre de saç ekimi gerçekleşir. Saç ekimin de bir diğer önemli noktada sakal gibi bunların da bazı kişiler de az olmasından dolayı sorun yapabilmektedirler.

Kimi sakallı kişiler de var sakalsız olmak ister, kimisi de sakallı olmak için uğraşır. Sakallı olmak isteyenler de ekim sayesinde çok kısa süre de çok iyi sonuçlar el de edilmektedir. İz olmadan çok doğal görüntüye sahip olursunuz.

Ekim sonucu kısa süre de en iyi sonuçlar almak için saç ekimi merkezi veya saç ekimi hastanesini çok iyi seçmelisiniz. Çok hassas olunması gereken bir durum dur.

Ekim yapılırken de sakal ekimi yapılması kişinin saç ve sakal yoğunluğu ile alakalıdır. Sakallarınız dan alınıp tekrar sakallara ekim yapılacak ise bu mümkün olabilir fakat saç kökleri alınır da sakallara eklenmesi gerekirse bu nokta da hem saç hem sakal uygulaması yapılması mümkün değildir. İyi bir saç ekimi merkezi seçmeniz size en iyi şekil de geri dönüş sağlayacaktır.

Sakal ve Bıyık Ekiminde Fiyatlar

Bazı kişiler de sakal ekimi ve bıyık ekimi gerekli olunan durumlar vardır. Erkeklerin belli bir çoğunluğu yeterince saça sakala sahiptir.

Ama bazı kısım erkekler de sonradan olma bazı kazalar sonucu sakal ve ya bıyık bölgesin de kılların dökülmesi sebebiyle açıklıklar oluşmakta dır.

Bu açıklıkların da yoğun bir sakal ve bıyık için de görünümü pek hoş olmamaktadır. Sakal kısmın da kaybolan kılların sebebi ilk etapta bilinmelidir.

Bazı durumlar da favori sakal ve bıyık kısımların da hiç kıl çıkmayan kişiler de olması mümkün. Ekim kısmını bu gibi durumlar da kapsamaktadır.

Bu gibi sakal, bıyık ve favori gibi yerlerin kılsız olmasın da ekim yapılmak üzere ense kısmından saç kökleri alınır ve kılsız olan sakal bıyık veya favori bölgesine ekim yapılır. Bazı kişiler de köselik diye adlandırılan doğuştan kılsız sakalsız kişilere de bu uygulama yapılmakta dır. Tabi bu sakal ve bıyık ekimin de açı oran ayarlaması çok ciddi bir iştir.

Bu işlem yapılırken çok dikkatli olunması ve yüzün hatlarına orantılı sakal ve bıyık çizgisi oluşturulmalı dır. Bu işlemler kesinlikle uzman plastik cerrahlar tarafın dan yapılmalı dır. Bu işte çok uzman ve ehil olmak gereklidir. Estetik açı dan kişiden kişiye göre değişiklik gösterse de bıyık da ortalama 100 kök sakal da ise ortalama 1000 kök yeterli gelmektedir.

Tabi bu durum her kişi de farklılık gösterir. Bazı durumlar da yüzün büyüklüğüne göre 1500 e kadar kök ekilebilmektedir. Bu durum da sakal ve bıyık ekimi için net bir fiyat değerlendirmesi yapmak çok yanlış olur. Saç ekimi merkezlerinde ücretsiz analiz ve ücretsiz saç muayenesi yapılmakta dır.

Bu durum da saç ekimi merkezine kısa zaman da muayene olarak en doğru fiyatı alırsınız. Sizin için verilen fiyat bir başkasına uymayacağı gibi başkasının fiyatı da size uymayabilir. Herkese yapılan uygulama farklıdır. Bir kişiye 1000 kök uygulaması gerekebilir diğer bir kişiye de 1500 gerebilir bu durum da her ikisi için de aynı fiyatı konuşmak doğru değildir.

Etiket

sakalların seyrekliğine çözüm, sakal ve saç ekiminde yeni yöntemler, saç ekimi öncesi sonrası, bıyık ekimi ekşi, 2019 sakal ve saç ekimi fiyatları, sakallarım çıkmıyor ne yapmalıyım, fue tekniği ve fut tekniği farklar neler, fue ekiminde fiyatlar, prp tedavisi dökülmeleri engeller mi, fue tekniği yaptıranlar yprumları

Makalemizi Değerlendirin

(1 votes, average: 5,00 5)
Loading…

Источник: https://www.ztysaglik.com/sakal-ekimi/

Sakal ve Bıyık Ekimi

Bıyık ve Sakal Ekimi Nasıl Yapılır?

Sakal kaybının sebepleri nelerdir? Sakal ekimi kimlere yapılır? Sakal ve bıyık ekimi nasıl yapılır? Sakal ve bıyık sıklaştırma nedir? Yanık ve yara izlerine sakal ekimi yapılır mı? Sakal ekimi sonrasında nelere dikkat edilmelidir

Sakal kaybı kimi insanlarda genetik olmakla birlikte, kimilerinde ise yara ve yanık izleri sebebiyle ve/veya çeşitli hastalıklardan dolayı kaynaklanabilmektedir. 

Sakal Kaybının Sebepleri Nelerdir?

Sakalın sıklığı ve kıl kalitesini etkileyen birçok etken vardır. Ancak bunların en başında hormonal sebepler yer almaktadır. Kıl kökünü geliştirecek ve sıklaştıracak hormonların eksikliği, genellikle genetik yapıdan kaynaklanmaktadır.

Erkeklik hormonu olan testesteronun, normalin altında olduğu durumlarda da sakal eksikliği ya da kaybı ortaya çıkabilmektedir. Kıl köklerinin hiç olmaması veya yetersiz olması da genetik yapıdan kaynaklanmaktaysa da, hormonal bir durum değildir.

Bunun haricinde, çeşitli sebeplerle oluşabilecek yara ve yanık izleri kıl köklerine bölgesel anlamda zarar verdiği için sakal kaybına sebep olabilmektedir. Ergenlik döneminden sonraki 3-4 yıl içerisinde gelişen ve oluşan kıl yapısı önemli bir hormonal değişiklik olmadığı sürece, karakteristik yapısını korumaya devam eder.

Cilt hastalıkları , Alopecia aretave ve otoimmun gibi hastalıklar da sakal kaybına – sakal dökülmesine sebep olabilmektedir.

Burada yaygın bir kanı olarak sakalların jilet vuruldukça sertleşeceği inancına da değinmekte yarar var. Ana etkenin genetik yapıdan kaynaklanan Di Hidro Testesteron (DHI) eksikliği olduğu durumlarda jilet vurulmasının her hangi bir etkisi olduğu kanıtlanmış değildir.

Kimlere Sakal ve Bıyık Ekimi Yapılabilir?

Sakal ekimine karar verilmeden önce, sakal kaybının sebebi belirlenmelidir. Kişinin ergenlik dönemini atlatmış olması ön koşul olarak görüldükten sonra tercihen 24 yaşına kadar da beklenmesi tavsiye edilmektedir.

Hormonal rahatsızlıklar ve metabolik hastalıklar dikkatlice araştırılmalıdır.

Sadece köselik yaşayan kişilerde değil, zayıf ya da seyrek sakal ya da bıyık yapısı durumlarında da sakal ekimi yapılabilmektedir.

Kalp hastalığı, şeker hastalığı, hepatit B ve benzeri bazı rahatsızlıklar da doktor kontrolünden sonra ekim yapılabileceğine karar verilebilir.

Kıl köklerinin yetersiz olduğu ya da hiç sakalın olmadığı durumlarda da sakal ekimi yapılabilmektedir.

Sakal Ekimi Nasıl Yapılır?

Sakal ekimi, FUE veya gün geçtikçe daha az tercih edilmeye başlanan FUT yöntemleriyle yapılmaktadır. Sakalın, bölgesel dökülmeler ya da seyreklik sebebiyle ekileceği durumlarda kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Yüz bölgesindeki diğer sakalların donör bölge olarak kullanılması mümkün olmakla birlikte, genellikle ense bölgesinden alınacak greftlerle ekim yapılmaktadır.

Sakaldan alınarak yapılan ekimlerde, kökler, boyun, elmacık kemiği ve çene altı gereksiz kıllardan toplanılarak gerekli görülen bölgelerde sıklaştırma yapılmaktadır. Dağınık sakal nedeniyle estetik görüntüyü bozan bölgelerden alınan bu kökler kalıcı epilasyon sağlayacağı için ayrı bir avantaj olarak görülebilmektedir.

Sakalın hiç olmadığı durumlarda kişinin isteğine göre doktor tarafından planlanan ekimlerde, 1000 ile 3000 arası kök ekimi istenilen görünüme kavuşmak için yeterli olabilmektedir.

FUE yöntemiyle sakal ekimi, donör bölgeden ihtiyaç durulduğu kadar kıl kökünün tek tek toplanması ve köklerin nakledileceği bölgede nokta halinde kanallar açılarak toplanan köklerin, bu alana doğal bir açıyla yerleştirilmesi prensibine dayanır.

Lokal anestezi altında yapılacak ekim operasyonunda herhangi bir acı hissedilmemektedir. 

Ciltteki kanallar manuel punç denilen özel bir kanal açma yöntemiyle “mikro punç” şeklinde adlandırılan 0,6 mm – 0,8 mm’lik tıbbi aletlerle açıldığı için ciltte kesikler açılmaz ve ekim sonrası sakallar ekildiği gibi tek tek çıkar.

Sakal Ekimi Sonrası Süreç Nasıldır?

Ekilecek kök sayısına göre 4 ile 6 saat sürebilecek operasyon sonrasında, punç uçlarının yüzde açtığı küçük deliklerden çıkan kanın pıhtılaşması sebebiyle kıl köklerinin bulunduğu bu alanlarda kırmızılık görülebilmektedir. Kıl köklerinin daha iyi beslenmesine sebep olan bu hafif kızarıklıklar genellikle 1 hafta içinde yok olmaktadır.

Lokal anestezi altında yapılan operasyon süresince molalar verilebilmekte ve operasyon bitiminde hastanın hastanede yatması gerekmemekte ve hasta günlük yaşantısına dönebilmektedir.

Saç ekimiyle benzer bir prosedürün işlediği sakal ekimlerinden sonra da 2 hafta içerisinde ekilen kıl kökleri şok bir dökülme yaşar. Geçici olan bu dökülme sonrasında kişinin genetik yapısına göre kıl kökleri 4-8 ay içerisinde tamamen çıkmaktadır.

Источник: https://www.yetkinbayer.com/sakal-ve-biyik-ekimi.html

Kaş, bıyık, favori ekimi videoları için instagram.com/dratillakaya

Olduğundan geç görünmeyi bir çok köse için önemsenmese de erkeksi görünümünde eksiklik hisseden ve bunu takıntı haline getirenler sıkıntı duyabilmektedir.

Köselik için bir çok sebep sayılsada en sık rastlanan 2 sebep vardır sakal bölgesi kıllarının kalitesini artıran hormonun eksikliği veya yokluğu diğer sık sebepse o bölgede gelişebilecek kökün eksik olmasıdır.

Hormon eksikliği veya yokluğunda hormon tedavisi ile sakal çıkarma ihtimali vardır ama her zaman başarılı olmayabilir, sakal kökü yoksa ilaçla tedavisi mümkün değildir. Sakalı çıkarır diye satılan ürünler aldatmak dışında işe yaramaz.Köselik tedavisinde en etkili ve doğru çözüm sakal ekimidir.

Ekimde enseden alınan kökler sakalın olacağı alanda belirlenen alana doğal açılarıyla ekilmelidir.
Yüzün kıllı bölgelerinde yanık izi, yara yada ameliyat izi, saçkıranlar veya bir başka sebeple dökülme gibi sorunların çözümü sadece ekimle kapatılabilir.

Yüz bölgesinde yapılan ekimler saç ekimi gibi değildir ayrıntıların çok önemi vardır, doğal görünmeyen bir sonuç kişiyi hayatından bezdirebilir.

Sakal Ekimi Öncesi Sonrası

Sayfaya koymak için özellikle yanık alana ekim fotoğrafları paylaşılmıştır. Yanık alanda ayrıntı daha iyi algılanmaktadır. Her ne kadar sakal ektiğini söyleyen bir çok klinik yanık alana ekilmez dese de doğru yaklaşımla nasıl bir sonuç alınabildiğini gösterelim dedik.

Fotoğraflara dikkatli baktığınızda yanık alanın tuttuğuÇıkış açılarının doğal sakallarla aynı olduğuKıl kalınlıklarının doğallarla tıpkı olduğu (boyundaki gereksiz sakalların alınması sayesinde)

Yanık alan olmasına rağmen ikinci seansla normal sıklığın elde edildiği görülmektedir.

Ekimden önce yanık alan

İlk seans sonrası

İkinci seanstan sonra

Ekimi araştırırken şu ayrıntılara dikkat etmelisiniz;

 • Kökler tek tek ekilmelidir 2-3 kök içeren guruplar halinde ekilirse suni ve kötü görünür.
 • Alım 0.6-0.7 mm lik uçlarla yapılmalıdır daha kalın uçlarla alım yapılması ensede iz bıraktığı gibi sakalın kötü görünmesine sebep olur
 • Ekim kanal açılmadan iğne ile delinerek yapılmalıdır yoksa açılan kanallara bağlı iz kalır ve sakallar dik çıkar.
 • Ekilecek kök 30-35 derece açı ile o bölgede var olan kıllara paralel ekilmelidir.
 • Sakal ekiminde tüm kökler tekli olmalıdır çünkü doğal sakalların tamamı teklidir, 2 li 3 lü ekim yapılması durumunda çok kötü görünüme sebep olabilir.
 • Sakal ekimi sonucu önemli olan bir ameliyattır ve yardımcı personellere yaptırılmayacak kadar ciddi bir işlemdir ve bu konuda birikimli uzman doktorun bizzat kendisi tarafından yapılmalıdır. Bazı kliniklerin sitesinde yazan “doktor kontrolünde ekim” veya plastik cerrah kontrolünde ekim” söylemleri tamamen hastayı ikna etmeye yönelik bir aldatmacadır. Ekmi yardımcılar yapıyorsa doktor bunun nesini kontrol edebilir ki. Ne yazıkki sakal ekiyorum diyen doktorların çoğu sakal ekimi yapmayı bilmez.
 • Ekilecek kökler alındıktan kısa süre snra ekilmelidir, yoksa dışarda uzun süre bekleyen kökler oksijensizlik ve gıdasızlık sebebiyle ölebilir. Ben alımla ekimi yaklaşık eş zamanlı yapıyorum.

Ne Kadar Sakal Ekilir

Ne kadar ekileceği kişinin sıklık beklentisine, ekilecek alanın genişliğine bağlı olarak çok değişir. 1000 kök kişiyi köse görünümünden kurtarır ama makul bir sakallı görünüm için 2000-3000 kök arası ekim genellikle tatmin edici sonuç vermektedir.

Abartılı sıklık beklentisine girilmemelidir çünkü enseden alınan her kıl ensenin 1 kıl eksilmesine neden olur. Yani yüz bölgesinde ne kadar alan çok sık bir şekilde doldurulursa ense de o kadar alanın boşaltılması yani kelleştirilmesi gerekir ki bu makul bir yaklaşım değildir.Ekimde kullanılacak kökler duruma göre değişir.

Köselik tedavisi amacıyla yapılacağında tek kaynak ense kıllarıdır ve ensede seyrekliğe sebep olmamak için 4 000-6 000 kökten fazla alınmamalıdır. Yara yada yanık izi gibi durumlarda yada dar alandan dökülmelerde sakalın gereksiz boyun kısımlarındanda kök alınıp eksik yerlere ekilebilir.

Benim kişisel fikrim 300 kök deneme ekimi yapıp ondan elde edilen sonuca göre yeni plan yapılmalıdır. Bu deneme kişin kafasındaki tüm sorulara cevap vermiş olur.

Bıyık Ekim Fiyatları

1 grefti 8 TL ye ekiyorum, kök sayısını kişi kendi belirliyor 300 den az olmamak kaydıyla istenilen sayıda kök ekiyorum. İlk ekimde beklenen sıklık yakalanamamışsa sonraki ekimlerde kök ekim sınır uygulamıyorum yani kişi gelip 40 TL ye 5 follikül dahi ektirebiliyor.

Kökleri isterse enseden isterse sakal bölgesinin gereksiz kısımlarından alabiliyoruz, sakal bölgesi kılları bıyığa yakın kaliteli olduğu için daha verimli ve daha doğal olur.

Ekim yaptırılacak kişiye mutlaka “kaç derece açıyla ekiyorsunuz ” sorusu sorulmalı “yatık ekiyoruz” cevabına itibar etmeden sayısal değer öğrenilmelidir. Bıyık 35-40 derece ile ekilmelidir, daha dik ekilirse hoş görünmez.

Eğer sakal bölgesinde alınabilecek kökler varsa mutlaka onların ekilmesi istenmelidir çünkü saç ne kadar kaliteli olsa da bıyık kalitesinde olamaz, daha ince kalır.

Bıyığınız yüzünüzün en dikkat çekici bölgesidir bu sebeple ücret ilgileneceğiniz en son konu olmalıdır. Önceliğiniz kalite yani doğallık olmalıdır.

ucuza ektirip ömür boyu pişmanlık çekmemek için nasıl bir sonuç elde edeciğinizi iyi sorgulamalısınız. Bunun için öncelikle ekimi yapacak kişinin eğitimini öğrenmeli ve mutlaka uzman doktorun kendisi ekim yapıyorsa yaptırmalısınız.

Kliniğin yardımcı elemanlarının ekim yaptığı yerde işlem yaptırmadan önce iyi düşünmelisiniz.

Her ne kadar vereceğiniz para çok önemli olsa da asıl önemli olan kalite ve doğallıktır, ucuza ektirip pişman olacağınıza hiç ekitirmeyin daha iyi. Bu sebeple ücret araştıracağınız en son şey olmalıdır, öncelikle kaliteli işlem yaptırabileceğiniz yeri iyi araştırın. Aşağıda göreceğiniz bıyık bedava ekilse neye yarar.

Erkek kimliği oluşumunda en önemli etkenlerden biridir ve olmaması kişide ciddi sosyal sorun yaratabilmektedir.Bıyığın hiç olmaması gibi seyrek olması,bir bölgede çıkmaması,yara veya yanık izi olması,saçkıran gibi sebeplerle dökülmesi de aynı şekilde kişide ciddi estetik sorun yaratabilmektedir.
Bıyık ekimi ile düzeltilebilen durumlar

  • Köseliğe bağlı olarak bıyık çıkmaması, 700-1000 kök civarı ekilmelidir.
  • Bıyığın seyrek olması, 300-400 kök yeterli olmaktadır
  • Yara,ameliyat, yanık izi olması, az sayıda kökle kapatılabilir
  • Saçkıranla bıyığın dökülmesi, saçkıranın ekim alanında olabileceği bilinmelidir
  • İnce bıyık olması, istenilen ölçüde kalınlaştırılabilir
  • Simetrik olmaması (bir tarafın daha ince olması gibi)

Bıyık Ekiminde Dikkat Edilmesi Gereken Ayrıntılar;Kötü yapılmış bir işlem kişiyi mutlu edeceğine ekim yaptırdığına pişman dahi edebilir bu sebeple ekim yaptıracak kişi aşağıda yazılacak ayrıntıları ekim yapacak doktora mutlaka sormalı, olumlu ve tatmin edici yanıt almalıdır.

“Ekip olarak ekiyoruz” gibi ne anlama geldiği belli olmayan cevapları aydınlatıncaya kadar ısrarlı bir şekilde “ekipte asıl ekimi yapacak kişinin eğitimi nedir” diye sorulmalıdır. Unutmayın bıyığın olduğu bir kaç cm lik yerde ekip halinde çalışmak mümkün değildir yani bir kişilik bir iştir ve o kadar dar alanda iki kişinin eli çalışamaz.

– Mümkünse sakalın gereksiz boyun alanlarından alınan kökler ekilmelidir çünkü sakal kılları bıyık kıllarının yapısıyla aynıdır. Aynı şekilde elmacık kemiğinin üzerindeki gereksiz sakallar da alınıp ekilebilir.– Köklerin tamamı tekli ekilmelidir, 2-3 kök içeren greft şeklinde ekilmesi halinde tıraş olunduğunda ciltte çok çirkin görünene demet şeklinde bıyık görünümü olur.

– Köklerin ekim açısı 25-30 derece olmalıdır daha dik ekilen bıyıklar çalı gibi görünmesine sebep olur ki kişi bıyıklarını uzatırsa karşıya doğru diken gibi çıkar ve son derece rahatsız eder– Ekim asla kanal açılarak yapılmamalıdır çünkü kanal açma aletleri 2 mm – 2.

5 mm lik kesiklere sebep olur ve bunlar ciltte çukurluk yapar kişi bıyıklarını keserse bu çukurluklar kötü görünür.Ekimde 0.6 mm lik kesici olmayan delici iğneler kullanılmalıdır, işlem bu şekilde yapıldığında jiletle tıraş olunsa dahi ciltte çukurluk görünmez.

– Ekimler sadece bu konuda yetkin uzman doktor tarafından yapılmalıdır çünkü bıyık ekimi yardımcı personellere yaptırılmaması gerekecek kadar ayrıntılı bir girişimdir.

Uzman araştırırken “saç ekimi uzmanı” diye bir uzmanlık olmadığı, sıradan bir yardımcı personle saç ektirip sonrada ona “saç ekimi uzmanı” demek onu uzman yapmaz, görüşmelerde bu unutulmamalıdır.

– Kökler alındığı anda bekletilmeden ekilmelidir çünkü biriktirilip sonradan ekilmesi köklerin uzun süre oksijensiz kalıp ölmesine sebep olabilir.– Bu ayrıntılara dikkat edilmesi halinde ekilen her kök tutar ve çıkan bıyıklar doğal bıyıklardan fark edilmeyecek kadar doğala yakın bir görünümle çıkar.– Unutulmaması gereken en önemli konu bıyık ekimi saç gibi değildir ve mutlaka bu konuda tecrübeli doktora yaptırılmalıdır.

– Hayatınız boyunca yüzünüzün en görünen alanında taşıyacağınız bıyıklarınızı ektirmeden önce ciddi şekilde araştırmalısınız. Unutmayın bıyık ektirip bıyıksız günlerini arayanlar hatta epilasyon yaptıracak kadar pişman olanlar bile var.

Bıyık Çıkarma Yöntemleri

Bıyığın ne kadar sık ve ne şekilde olacağı daha anne karnında belirlenir ve bu değişmez. Ergenliğe erişince yani yumurtalıklardan testostreon hormonu salgısı başlayınca 15-16 yıldır uyuyan kökler canlanmaya başlar ve testosteron hormonunun etkisiyle 2-4 yılda normal bıyığın sertliğini , sıklığını ve şeklini kazanır.Yani tüm olay hormonlarla oluşur.

Dışarıdan uygulanacak hiçbir ürün bıyıkta asla hiçbir değişikliğe neden olamaz. Reklamlarında “yukarı tükürsen bıyık aşağı tükürsen sakal” cümlesini kullanarak insanların kafasını bulandırıp ceplerini boşaltanların ürünleri dahil hiçbir ürün sonucu etkilemez.

Yine internette yaygın dolaşan minoxidil için de aynı şey söylenebilir.

Bu her iki ürünün de etkileri arasında “bıyık çıkarıcı” etkisinden söz edilmemektedir.

Sakal Ekimi Sonrası Yıkama

ben ilk banyoyu kişinin kendisi yapacak şekilde tarif ediyorum ve 48 saat tercihen 72 saat sonra ilk banyo yapabilirsiniz diyorum. Şampuan olarak kullandığınız şampuanı kullanmalarını öneriyorum. Bu güne kadar yıkamayı hastama yaptırdığım için hiçbir sorun yaşamadım.

Asıl saç ekiminden sonra temizlik için geliştirilmiş Postop Saç Ekimi Sonrası Temizlik seti diye bir ürün var, sıradan şampuanlar bir çok üstünlüğü sebebiyle özellikle geniş sakal, kaş, bıyık ekimlerime bunu öneriyorum.

Ekonomik olarak rahatsız olmayacaksanız tüm ekim işlemlerinden sonra bu setin kullanılması akıllıca olur.

Postop Saç Ekimi Sonrası Yıkama Seti

İçeriğindeki klorhexidin glukonat uygulandığı alandaki mikropların % 99.9 unu tamamen öldürmektedir. Bunun ne önemi var diyeceksiniz. Şöyle bir önemi var sakal ekildikten sonra ekilen alanda iltihap olma riski vardır, bu risk oldukça düşüktür ama mikrop kaparsa kökler ölebilir.

işte bu klorhexidin miroplanma ihtimalini en aza indirir. Diğer yandan bana göre gereği ve önemi olmasa da şişlik azaltıcı, yara iyileşmesini hızlandırıcı, kaşıntıyı azaltıcı, doku beslenmesini artırıcı etkileri de vardır.

Her ne kadar yeterince steril çalışmayan klinikler işlem sonrası antibiotik verse  de ben genellikle önermiyorum.

Ayrıntılı bilgilere ve görsellere http://www.sakalekimi.com sitesinden ulaşabilirsiniz.

Yazıyı bir anımla bitireyim
2005 yılıydı, o yıllarda ekimleri kanal açarak yapıyorduk. Bir amca geldi Hacca gitmiş sakalını uzatmak istiyor ama yüzünün bir tarafı tamamen yanık ve hiç kıl yok. ”amca daha önce yapılmış bir işlem değil istersen deneriz” dedim adam da kabul etti, etmez olsaydı.

Enseden aldık, greftleri tekli hale getirmeden saç eker gibi ektik, o yıllarda iğne ile ekim bilinmiyordu ve ben de hala keşfetmemiştim. Sonuç berbattı, çoğu ikili üçlü, dik dik sakallar vs vs. Türkiye’nin ilk sakal ekimini yapmıştık ama sonuç hüsrandı. Ne hasta ne de ben memnun kalmadık.

Ama eksiklerimizi ve hatalarımızı görme şansım oldu, bir sonraki daha güzel, sonrakiler daha da güzel oldu.

Источник: https://www.dratillakaya.com/sakal-ekimi

Sakal ve bıyık ekimi

Bıyık ve Sakal Ekimi Nasıl Yapılır?

Erkeklerde bıyık, yüzün ifade kimliğini değiştiren estetik bir unsurdur. Bıyık bölgesinde yara, yanık vb. deformasyonlarda ekimle gerçekleşen değişiklikler hastanın yüz mizacında önemli değişiklik yapabilmektedir.

Hastanemizde bıyık ekimi fue yöntemi ile yapılmaktadır. Belirli bölgelerden alınan kıl kökleri (greftler) bekletilmeden daha önce belirlenen bölgeye estetik açıyla ekimi yapılır.

Uygulama anlamında anlamda saç ekiminden farkı yoktur. Tüm ekim işlemlerinde önemli olan operasyon sonrası görünümün doğal olmasıdır.

Bıyık kılları cilde yakın şekilde çıkar, bunun için ekiminin bu açıda uygulanması gerekir.

Kıl kökleri nereden alınır?

Fue yöntemi ile sakal ve bıyık ekiminde istenilen yerden ihtiyaç doğrultusunda kıl kökü alınarak sakal ve bıyık bölgesine uygulanabilmektedir. Genellikle 3000 kök civarında sakal ekimi tatmin edici sonuç verir. Sadece bıyık bölgesine ekim yapılacağında 400-800 kök arasında ekim yeterli olmaktadır.

Sakal ekimi kıl kökü alınan alan ertesi gün yıkandığında belirgin bir sorun olmaz ama 1-2 hafta pembemsi bir görünüm oluşur. Vücuttan veya ensede alım yerinde hiç iz kalmaz. Vücuttan alınması halinde özelliksiz kıllar olduğu için önem arz etmez. Enseden alınması durumunda alındığı kök sayısı kadar seyrelme olur. Yaptığımız çalışmalarda enseden 10.

000 kök alınması halinde bile fark edilebilecek bir değişiklik olmamaktadır.

Fiyatları Nelerdir?

Hastanemizde yapılan sakal ektirme ücretleri hakkında (saç ekimi, kaş ve kirpik ekimi, sakal ve bıyık ekimi) bilgi almak için hızlı iletişim hattımız 0543 265 89 30 (WhatsApp) ile bize 7/24 ulaşabilirsiniz. Arzu ederseniz sol tarafta bulunan hemen sorun formundan sorunuzu bırakabilirsiniz. Uzmanlarımız sizlere aynı gün içinde geri dönüş yaparak detaylı bilgi vereceklerdir.

Sakal Ekimi ve Sakal Sıklaştırma Tekniği

Sakalın taşan kısımlarında, boyun ve elmacık kemiği üzerinden kıl kökleri alınarak sakalın seyrek olan bölgelerinde doğal bir görüntüyle ekim gerçekleştirilir. Özenle yapılan greft alımlarıyla iz kalması söz konusu olmaz. Ayrıca bu bölgelerden alınan kıl kökleriyle kalıcı bir lazer epilasyon yapılmış olur.

Tam anlamda sakal ve bıyık yokluğunda kişiden alınacak olan 1000-3000 greft bölgeye ekilebilir. Bıyık, çene ve favori bölgesinde yapılan operasyonla anlamlı bir değişiklik oluşturulmaktadır. Çok sık  sakal hayali kurmak doğru değildir. Burada önemli olan sonucun doğal olmasıdır.

Bölgesel sakal kaybı varsa bu durumda civardaki sakal sıklığında ekim planlanarak çevreyle uyumlu hale getirilir.

Sakal tümüyle yoksa bu durumda kişinin istediği sıklık ve sınıra bağlı olarak 1000-3000 kök arasında ekim yapılabilir.

Tam köse birinde bıyık ve çene bölgesine 400 er kök, favori bölgelerine 100 er kök toplamda 1000 kök belirgin derecede seyrek olsa da anlamlı görünüm değişikliği sağlar.

Riskleri Var mıdır?

Profesyonel sağlık kuruluşu olarak, tüm cerrahi operasyonlarda hastalarımızı tüm risklere karşı önceden bilgilendirmiş olmamız gerekmektedir.

Ekim esnasında kanama riskini arttıracak ilaçların kullanılmasına (kan sulandırıcı, ginseng, ginko biloba, sarımsak hapları vb) ara verilmesi operasyonun sağlıklı şekilde tamamlanmasını sağlar. Bir diğer risk faktörü de hijyenik ortamın sağlanmasıdır.

Bu sebeple uygulama yapılacak alanda kullanılacak olan tüm malzemelerin sterilize edilmiş olması gerekmektedir. Ekim sonrası riskleri maddeleyecek olursak,

 • Saç köklerinin alındığı bölgede geçici his kaybı oluşabilir.
 • Alınan kıl köklerinin olması gerekenden daha derine yerleştirilmesi sonucu bölgede sivilce büyüklüğünde kistlerin oluşma ihtimali vardır. Bu duruma dermoid kist adı verilir.
 • Ekim sırasında çevredeki diğer kökleri zedelenmesi sonucu saç kaybı oluşumu.

Sakal Sonrası ve İyileşme Süresi

Sakal veya bıyık ekilen alanda ekimden hemen sonra ekim esnasında kullanılan iğnelerin batırıldığı yerden çıkan kan pıhtısı sebebiyle koyu kırmızı bir görünüm olur ve ilk banyoda temizlenir.

Sakal ve bıyık ekilen bölge 24-48 saat sonra yıkanır yıkamayla pıhtılar temizlendiği için ekilen sakallar görünür hale gelir ve 2-3 günlük sakal görüntüsü oluşur.

Ekilen sakalın vücut tarafından daha iyi beslenmesi için ekim alanında kanlanmada artış olur buna bağlı olarak kıl diplerinde 2-3 gün içinde sivilce benzeri küçük kırmızılıklar olur bu hafif kırmızı görüntü 1-2 haftada kaybolur ve normal görüntü oluşur.

Anestezi Çeşitleri

Saç transferi operasyonlarında kullanılan 3 anestezi tekniği mevcuttur. Hastanın uygunluğuna göre bu 3 yöntemden birisi uygulanabilir.

 1. Genel Anestezi: En geniş kapsamlı anestezi türü olan Genel Anestezide, kişi damar yoluyla verilen bir ilaç ile uyutulduğu için tam anlamıyla bilinçsiz ve hissiz bir durumdadır.
 2. Bölgesel Anestezi: Bölgesel anestezide kişi uyku halinde değildir. Kişinin bilinci yerindedir ve görme, duyma, tat ve koku gibi duyuları işlevseldir.  Bölgesel anestezinin, yapılan bölgeye göre değişik şekillerde isimlendirilen çeşitleri bulunmaktadır.
 3. Lokal Anestezi: Küçük çaplı cerrahi operasyonlarda yalnızca operasyonun yapılacağı bölgeye çok ince iğneler ile uygulanır. Etkinin başlaması 15-20 dk. arasındadır. Ekilecek greftler alınırken gerekirse anestezi tekrar yapılabilir.

Tıraşsız Sakal Ektirme Mümkün mü?

Hastanemizde tıraşsız saç ve sakal ekimi uygulaması yapılabilmektedir. Operasyonun rahat ve detaylı şekilde çalışabilmesi, bununla birlikte sürenin de kısalması traşlı ekimin avantajları arasındadır. Ekimi yapacak olan uzmanlar alana daha rahat hakim olabileceği kılların tıraş edildikten sonra ekime geçilmesi uygundur.

Sakal Ekimi Video

Konuyla ilgili aramalar: sakal ekimi, bıyık ekimi, sakal ektirme, bıyık ektirme, sakal ekimifiyatları, sakal ekimi yapan hastaneler, bıyık ekimi fiyatları

Источник: https://www.meltemhastanesi.com/sacekimi/sakal-biyik-ekimi

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.