Biyonik böbrek diyalizi tarihe gömecek! Yapay Böbrek umut oldu!

Biyonik Böbrek ile Diyaliz Derdine Son – Kozan Demircan

Biyonik böbrek diyalizi tarihe gömecek! Yapay Böbrek umut oldu!

California Üniversitesi böbrek yetmezliği hastalarını diyaliz makinesi kullanmaktan kurtarmak için biyonik böbrek üretti. Bugün ağır böbrek hastalarının iki çaresi var: Ya böbrek nakli bekleyecek ya da kanı temizlemek için diyaliz makinesi kullanacaklar. Biyonik böbrek ise vücuda kalp pili takılarak bu sorunu çözecek.

Cyborglar geliyor

Biyoprinterla canlı insan dokusu basmak, organ klonlamak ve bu teknolojiyi insan ömrünü uzatmak için gençlik iksiri gibi kullanmak harika bir plan. Ancak, sınırlı deneylerin dışında laboratuarda insan organı basmaktan ya da klonlamaktan çok uzağız.

1980’lerde kullanıma giren yapay kalp ve kalp pili gibi biyonik organlar bu açığı kapatmak için geliştirildi. Biz de biyoprinterlar yaygınlaşana kadar biyonik organlar kullanmaya devam edeceğiz. Biyonik böbrek ise yepyeni bir buluş; çünkü her organı bir makine ile taklit etmek kolay değil.

Bu sebeple California Üniversitesi, San Francisco araştırmacılarının biyonik böbrek teknolojisini geliştirmesi 35 yıl aldı. Ortaya çıkan ürün ise Terminator gibi makine adamlar ve süper güçlü biyonik insanlardan çok daha mütevazı bir sonuç: Yapay böbreği vücuda kalp pli gibi takıyorsunuz ve kanı temizliyor.

İlgili yazı: Düz Dünya Teorisini Çürüten 12 Kanıt

Dünyanın vücuda nakledilebilen ilk yapay böbreği.

Organ nakli ve diyalize son

Bugün hastalar böbrek nakli için uzun yıllar bekliyor ve kendisine sıra gelene kadar diyaliz makinesi kullanmak zorunda kalıyor. Ancak, bu hastalar karaciğer nakli bekleyen diğer insanlardan çok daha şanslı; çünkü sayıları daha fazla. Bu da ilaç ve teknoloji şirketlerinin onlara öncelik vermesi anlamına geliyor.

Biyonik böbreğin nasıl çalıştığına geçmeden önce bu konuyu netleştirmekte fayda var: Bugün elimizde insanları eroin bağımlılığından kurtaracak aşılar ve felçli hastalara hareket kabiliyeti kazandıracak kontrol çipleri bulunuyor.

Ancak, ilaç şirketleri bu alanda talebi yeterli görmedikleri için seri üretime geçmiyorlar. Bu yüzden teknoloji ucuzlamıyor ve birçok hasta tıbbi çözüm olduğu halde bu çözüme ulaşıp tedavi olamıyor. Doğrusu World Science Festival’in bir oturumunda doktorlar bu sorunu bizzat dile getirdiği zaman ben de şaşırmıştım; ama işin gerçeği bu: Sürdürülebilir kârlılıkla ölçeklenebilirlik problemi.

İlgili yazı: İnternetinizi Uçuracak En İyi 10 Modem

Büyütmek için tıklayın.

Peki biyonik böbrek nasıl çalışıyor?

Öncelikle biyonik böbreği vücuda basit bir operasyonla yerleştiriyorsunuz (bu bir iç protez, yani implant), Biyonik böbrekte kalp tarafından kontrol edilen mikroçipler bulunuyor. Böylece hastanın kanı doğal nabız atışlarına göre temizleniyor. Biyonik böbrek kandaki toksinleri doğal böbrek gibi elimine ediyor.

California Üniversitesi’nden Shuvo Roy ve Vanderbilt Üniversitesi Tıp Merkezi’nden böbrek uzmanı Doç. Dr. William H Fissel, bu buluşun milyonlarca hastaya çare olacağını söylediler.

Mikroçiple çalışıyor ne demek?

Biyonik böbreğe mikroçip takılı dediğimiz zaman, muhtemelen bunların bilgisayar çipi gibi çalıştığını düşündünüz.

Ancak bunların fonksiyonu CPU’dan farklı: Kanı temizleyen yapay mikro kanallar olarak çalışıyorlar.

İşte bu yüzden mikroçipler beyne değil de kalp dolaşım sistemine bağlı (sinir hücreleri ile kalbe bağlı). Kısacası biyonik böbrekteki mikroçipler aslında kanı temizleyen birer filtre.

İlgili yazı: Gerçek Adem: İlk insan ne zaman yaşadı?

Kanı temizlemekte kullanılan mekanik filtre kutsu.

Ancak bir detay var

Her biyonik böbrekte gofret gibi üst üste yerleştirilmiş 15 mikroçip var ve bunlar gerçek böbrek hücreleri barındırıyor. Bu hücreler mikroçip filtrelerinin içinde çoğalarak gelişiyor.

Yoksa kanı temizlemek için tümüyle yüzde 100 mikro mekanik bir sistem geliştirmiş değiliz. Zaten bunu yapabilsek diyaliz makinelerinde kullanırdık.

Kanı mekanik olarak filtre ediyoruz; ama kan değerlerini biyonik böbrekteki hücreler düzenliyor.

Akışkanlar mekaniği

Biyonik böbreğin en büyük sorunu tıkanmadan çalışmasını sağlamak: Kanın içindeki pisliklerin filtreleri tıkamasını önlemek. Bilim insanları işte bunun için biyomedikal mühendis Amanda Bucks ile çalıştılar ve akışkanlar mekaniği ilkelerini kullandılar. Böylece kan damarlarının tıkanmasını ve kangren olasılığını önlediler.

Organ reddi riski yok

Her ne kadar biyonik böbrek gerçek böbrek hücreleri içerse de bunlar vücut tarafından reddedilmeyecek şekilde işlenmiş durumda. Üstelik bu hücreler kandaki sodyum ile potasyum düzeyini de düzenleyerek kalbin sağlıklı atmasını sağlıyor ve kan basıncını koruyor.

İlgili yazı: Mobil İnternette Video İzleme Rehberi

6 milyon dolarlık adam

Bizim zamanımızda 6 Milyon Dolarlık Adam dizisi vardı ve dünyanın ilk biyonik adamının maceralarını heyecanla izliyorduk. Biyonik böbrek projesi de sadece 6 milyon dolarla gerçekleştirdi.

Nitekim biz de parayı inşaata gömmek yerine bilime yatırım yaparsak “hem onlar ortak, biz pazar” olmaktan kurtuluruz, hem de insanımızın hastalıklarını tedavi ederek yaşam kalitesini yükseltiriz. Biyonik böbrek 2019’da kullanıma girecek.

Peki biyonik organ ve biyoprinterda organ klonlamadan daha gelişmiş ve kesin bir tedavi yöntemi olduğunu biliyor musunuz? O da kök hücre tedavisi; yani insan organlarının vücutta kendini yenilemesini sağlamak.

Örneğin, pek yakında diş çürükleri kendi kendine iyileşecek ve çürükleri temizledikten sonra geriye kalan delikler diş dolgusu yapmadan kendi kendine kapanacak. Nasıl olduğunu Diş Çürükleri için Kök Hücre ile Dolgu Tedavisi’nde okuyabilirsiniz.

Biyonik böbrek

1Implantable artificial kidney

Источник: https://khosann.com/biyonik-bobrek-ile-diyaliz-derdine-son/

Yapay Böbrek Nedir? Vücuda Etkisi ve Yapay Böbrek Çalışmaları

Biyonik böbrek diyalizi tarihe gömecek! Yapay Böbrek umut oldu!

Yapay böbrek, işlevini yitirmiş olan böbreğin yerine üretilen ve uygun verici bulunana kadar böbreğin işlevlerini gerçekleştiren bir organ olarak bilinmektedir.

İçindekiler

 • Yapay Böbrek Nedir?
 • Yapay Böbrek Çalışmaları

Yapay Böbrek Nedir?

Yaklaşık iki yılı aşkın bir süre önce Vanderbilt Üniversitesindeki bilim insanları, böbrek hastalığı ve yetmezliği çeken hastaların vücutlarına yapay bir böbrek takabilmeyi hedeflediklerini söylemişlerdir. Nano teknolojideki yeni gelişmeler, böyle hayat kurtarıcı bir sistemi mümkün kılmaktadır. Doktorların organ nakline güvenmek istememelerinin sebebi çok normaldir.

Bunun sebebi ise, dünya çapında bir organ bağışı eksikliğinin bulunması ve böbrek bulunsa bile kan grubu ve de uyuşmazlık konularından dolayıdır. Böbrek yetmezliğine sahip hastalar diyalize girebilmektedirler.

Ancak üç yıldan sonra hayatta kalma oranı sadece yüzde 50 civarında olduğundan dolayı, bu yöntem beklentileri tam anlamı ile karşılayamamaktadır.

Vanderbilt bilim insanlarının geliştirdikleri düzeneğin önemli bir bölümü, atık ürünler, fazladan su ve tuz gibi istenmeyen molekülleri kandan çıkaran silikondan yapılmış bir nano-süzgeçten oluşmaktadır.

Fakat bu yeni nano teknolojik yöntem, klasik diyaliz makinesine oranla, uygun gözenek büyüklüğüne sahip “nano-süzgeçler” sayesinde bu tür moleküllerin zarlardan daha verimli şekilde giriş-çıkışını sağlamaktadır.

Yapay Böbrek Çalışmaları

“Nano” kelimesi birkaç kez kullanılsa da, cihazın kendisi tamamı ile ufak değildir. Yaklaşık olarak bir kahve fincanı boyutundadır. Ancak ona yer açmak için böbrekleri çıkarmak gerekmemektedir.

Yapay böbrek, kan akışına ve idrar torbasına içeriden bağlanabilsin diye kişinin böbreklerine yakın bir yere dışarıdan takılmak için tasarlanmış durumdadır. Bu yöntemin 2020 yılından önce insanlarda denenmesinin gündemde olduğu söylenmektedir.

2015 yılında da konuyla ilgili bazı hastalara ”böbrek nakli olacak” açıklaması yapılmış fakat çalışmalar sürdüğü için ertelenmiştir.

Yapay böbrek, işlevini yitirmiş olan böbreğin yerine üretilen ve uygun verici bulunana kadar böbreğin işlevlerini gerçekleştiren mekanik malzemelerden ya da doku mühendisliği yolu ile kişiden veya uygun vericiden alınıp üretilen organdır. Fikir babası olan Abel Rovvntree tarafından ilk defa 1013 yılında dillendirilmiştir.

1944 senesinde ise ilk yapay böbrek nakli gerçekleştirilmiştir. Yapay böbrek nakli böbreğin tüm işlevlerini yitirdiği ve uygun donör bulunamadığı durumlarda tavsiye edildiği söylenmektedir.

Tam olarak böbreğin yerini tutamayan ve yarı geçirgen bir zardan üretilen yapay böbrek, kanı süzüp, yalın tuz, glikoz, kanda toplanmış metabolizma artıkları ve azotlu maddeleri kandan uzaklaştırmaktadır.

Filtrelenen kanı idrar torbasına taşımaktadır. Kanın su elektrolit dengesini de düzenlemektedir. Ancak tamamı ile bir böbrek gibi çalışamamakta ve kullanılmayan besinleri tekrar kan dolaşımına katamamaktadır. Yapay böbrek kullanan insanın haftada 3 kez her seferinde de 5-6 saat olmak üzere diyaliz ünitesinden geçmesi gerekli bir durumdur.

Diyaliz ünitesi, yapay böbreğe yardımcı olarak beden sıvılarının bileşimini korumak için beden dışı kan temizleme işlevini yerine getirmektedir. Yapay böbreğin üretildiği yarı geçirgen zar kan ile diyaliz sıvısı arasında bir bariyer görevi görmektedir.

Diyaliz sıvısının içinde çok hassas ölçümler ile belirlenen glikoz ve normal kanda bulunması gereken çözeltiler mevcuttur.

Diyaliz işlemi sırasında bu çözeltiler yapay böbrek zarının öte yanına geçmektedir. Bu işlem kan temizlenip normal kimyasal dengesine kavuşana dek devam etmektedir.

Bu işlem sırasında yapay böbreğin etkinliği selafon ya da kumprafondan yapılan zarın geçirgenliğine de bağlı bir durumdur.

İdeal yapay böbrek zarı su, organik maddeler ile iyonik maddeleri yüksek geçirgenlikte süzerken, aynı zamanda kandaki proteinleri tutar ve orta derecedeki basınçlardan etkilenmeyecek kadar güçlü şekilde üretilmelidir.

Hastalar hastanelerin böbrek servislerinde ve uygun eğitim alındıktan sonra evlerinde bu aygıtı kullanabilmektedirler.

Bu yapay böbreği evde kullanabilmek adına hastaya arterio venöz- şönt takılmalıdır.

Bu amaçla doktor iki sonda ya da kataterden birini atardamara ötekini toplardamara (çoğunlukla el ya da ayak bileğindeki bir toplardamara) yerleştirir ve bunları kısa bir boru ile birbirine bağlar.

Böylece el ya da ayağa gelen kan, önemli bir yan etki doğurmadan diyaliz işlemi süreci boyunca takip edilebilmektedir. Fotoelektrik bir detektör ise, diyaliz sıvısına kan karışıp karışmadığını denetlemek ile görevlidir.

Bu işlem haftada iki kere 6 ila 12 saat boyunca devam etmektedir. Yapay böbreğin işlevlerinin kontrolü için de doktorun uygun gördüğü aralıklar ile kontrole gidilmesi gerekmektedir.

(1 oy, ortalama: 3,00en yüksek 5)
Loading…

Источник: https://bobrekagrisi.com/tedavi/yapay-bobrek

Yapay Böbrek Çalışmaları Son Gelişmeler 2017 | Bobrekler.Com

Biyonik böbrek diyalizi tarihe gömecek! Yapay Böbrek umut oldu!

Yapay Böbrek Varmı sorusu son günlerde editörlerimize en sık gelen sorulardan birisi oldu.

Özellikle kök hücre tedavisinin artık birçok alanda kullanılmaya başlaması birçok kanser yada böbrek yetmezliği hastasına da umut ışığı oldu.

Peki Gerçekten Yapay Böbrek Var mı, Yapay böbrek Ne Zaman Olacak gibi merak edilen tüm sorular için son gelişmeleri sayfamızda sizlere duyuruyoruz. Öncelikle Yapay Böbrek Nedir ve Nasıl Yapılır Bunu Açıklamamız gerekir.

Yapay Böbrek İle İlgili Bilmeniz Gereken Başlıklar

 1. Yapay Böbrek Kök Hücrelerden Yapılır
 2. Yapay Böbrek Mekanik Değil Birebir Organdır.
 3. Halen Çalışmaları Devam Etmekte Olup Henüz Uygulamaya Geçilmemiştir.

 4. Yapay Böbrek Hastaya Özel Yapılır
 5. Her Hastaya Kendi Hücrelerinden Üretilir.
 6. Kök Hücre Çalışmaları İle İlgili Detaylar Aşağıdadır.

Yapay Böbrek Nedir? Nasıl Yapılır 

Halk arasında suni böbrek olarak anılan şey tam olarak suni değil adından farklı olarak birebir kendi böbreğinizle aynı özellikleri taşıyacak olan bir yapay organdır. Bu böbrek kendi kök hücrenizin çoğaltılması ile oluşan canlı bir dokudur. Yani organa benzeyen ama mekanik bir alet değildir. Birebir böbreğiniz ile aynı olması amaçlanmaktadır.

Yapay böbrek Henüz Yapılamadığı için yapay kalp yapımını ve aşamalarını anlatan 1,5 dakikalık videoyu izleyerek fikir edinebilirsiniz.

Böbrek yetmezliği bulunan hastalarda diyaliz bilindiği gibi mecburi fakat bu şekilde hastaların pek uzun süre yaşayamayacağı da aşikar. Böbrek nakli bekleyen bu hastalardan bir çoğu uyumlu böbrek olmadığı için hayatını kaybetmektedir.

Uyumlu böbrek bulunanlarda ise böbreğin hastaya naklinden sonra böbreğin vücut tarafından kabul edilmemesi durumu da söz konusu.

Yapay böbrek birebir kendi hücrelerinizden imal edileceği için bu gibi durumlarla karşılaşılmayacak ve yeni takılan böbrek ile sorunsuz onlarca yıl yaşanabilecek.

Kök hücre alanında uzman bilim insanları ilk olarak kulak , idrar kanalı gibi birçok yapıyı sorunsuz şekilde imal etmeyi başardılar. Fakat iş kompleks bir organa geldiğinde hala kat edilmesi gereken mesafelerin olduğu çok açık.

Şu an kök hücreden yapay böbrek yapıldı fakat bir ceninin böbreği ile aynı boyutlarda yani 1 cm den küçük bir boyutu var. Bu organın nasıl nakil edilebilecek bir boyuta getirilebileceği konusunda araştırmalar tüm hızı ile devam ediyor.

Yapay böbrek çalışmalarında son seviyelere 2020 den sonra ulaşılacağı konusunda bilgiler gelmektedir.

Yapay böbrek artık her alanda uygulanmaya başladığında bu hizmet çok kısıtlı yerlerde olacaktır. Bu da ilk etapta tüm böbrek hastalarının bu hizmetlerden yararlanamayacağı anlamına geliyor. Yapay Böbrek Fiyatı ilk anlarda muazzam yüksek olacaktır.  Fakat Zamanla Bu durum yaygınlaştıkça daha ulaşılabilir konumlara gelecektir diye düşünmekteyiz.

Kök Hücreden Yapay Böbrek Üretimi ve Yapay Böbrek Nakli Nasıl Yapılır

Kök hücre tedavisi uygulanarak hastadan alınacak olan kök hücreler, özel sıvılar içerisinde (genelde hayvanlardan alınan doğum öz suyu gibi) çoğaltılarak böbrek olarak şekilde hazırlanır ve şekillendirilir.

Dokunun erek duyduğu tüm glikoz ve yaşamsal maddeler söz konusu sıvının içinde bulunur. Bu hücrelerden kendi böbreğinizin birebir aynısı imal edilir. Bu yapay organ  dna moleküllerine varana kadar sizin tüm özelliklerinizi birebir taşır.

Bu durum vücudun organı reddetme ihtimalini sıfıra indirmekte ve böbrek nakli sonrasında başarı oranını neredeyse %100 oranına çıkarmaktadır.

Yapay böbreğiniz yapıldıktan sonra nakil işlemi klasik yöntemden farksızdır. Çünkü takılacak olan böbrek birebir gerçek böbrekle aynı böbrektir. Normal yollarla nakil edildikten sonra böbreğinizi sorunsuzca ömrünüzün sonuna kadar kullanabilir olacaksınız. Tabi artık önceki hataları tekrarlamadan sağlıklı yaşam kurallarına uygun olarak hareket etmeniz gerekmektedir.

Bize Sorun!

Böbrek kanseri ve böbrek yetmezliği konusunda sitemizde detaylı çalışmalar, gelinen son aşamalar ve tıbbi yöntemler detaylı olarak bulunmaktadır. Diğer konularımıza da bakmanızı tavsiye ederiz.

Ayrıca böbrekler , nefroloji ve üroloji ile alakalı olarak sormak istediğiniz tüm sorularınızı editörlerimiz cevaplamaktadır. Bize soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Editörlerimiz sorularınıza aynı gün içerisinde yanıt vermektedirler. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

Источник: https://www.bobrekler.com/yapay-bobrek-calismalari-son-gelismeler-2017/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть