Blefarit Nedir? Nasıl geçer? Belirtileri, Tedavisi nelerdir?

Göz Kapağı iltihabı Nedir, Nasıl tedavi Edilmesi Gerekir?

Blefarit Nedir? Nasıl geçer? Belirtileri, Tedavisi nelerdir?

Göz kapağı iltihabı birçok sorundan kaynaklı olarak ortaya çıkabilir. Göz kapağı iltihabı ile alakalı sorunların kesin bir tedavisi bulunmaz. Meydana getirdiği semptomları azaltmak adına destek sağlanır.

Blefarit (Göz Kapağı iltihabı ) Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Yapışkan Bir Görünüm

Blefarir nedir, göz kapağı iltihabı herhangi bir koşula sahip olmayan görme sorunudur. Göz bakımı konusunda uzman olan doktorlar konu hakkında tanı koyabilirler. Yapılan bir araştırma sonucunda ortalama olarak insanların % 47’sinde blefarit görüldüğü ortaya çıkmıştır.

Blefarit çeşitleri akut veya kronik olarak sınıflandırılmaktadır. Kronik blefarit göz rahatsızlığının en yaygın şeklidir. Blefarit sorunun tam yeri göz kapağının ön veya arka tarafında tanımlanır. Göz kapağı iltihabı göz kapaklarının altını ya da dış kısmını etkilemektedir. Blefarit özellikle enflamatuvar sorunlardan kaynaklanabilir.

Akut blefarit ülseratif veya ülsere bağlı olarak ortaya çıkabilir;

 • Ülseratif akut blefarit, çoğu zaman bakteri ve stafilokoksik bir enfeksiyonlardan kaynaklı olabilir. Enfeksiyon viral bir nedenden kaynaklı olarak da ortaya çıkabilir.
 • Ülseratif olmayan akut blefarit genelde alerjik bir reaksiyondur. Buna örnek olarak atopik blefaro-dermatit, mevsimsel allerjik blefaro-konjonktivit ve dermato-blefaro-konjonktivit verilebilir.
 • Göz kapaklarının ön kısmını etkilemekte olan anterior blefaritte bakteri veya seboreik hastalık süreci söz konusudur.  Bu sorunda kafa derisinde kepek de görülür ve yüzde sivilceleşme de görülür.
 • Göz kapaklarının ön tarafını etkilemekte olan posterior blefaritte hastanın kirpiklerin taban kısmına yakın olan bezlerde sorunlar meydana getirir. Bu bezler yağlı maddeleri aşırı miktarda salgılarlar veya bloke tutar.

Gözün kapağı iltihabı belirtileri içinde;

 • Kaşıntı
 • Kırmızılık
 • Pullanma ve Kabuklanma, özellikle kabuklanma sabah uyanıldığı zaman daha belirgin olur.
 • Yanma, kaşınma, tahriş hissi veya gözlerde yabancı bir cisim ya da kumlu olma hissi
 • Aşırı düzeyde gözlerde sulama, gözyaşı
 • Kuru gözler
 • Yapışkan gözler
 • Işığa karşı aşırı duyarlılık

Seboreik blefarit yani göz kapağı iltihabı göre sorunu değildir. Yalnız meydana gelen bu sorunun ilerlemesi ile zaman içinde görme sıkıntıları meydana gelebilir. Kronik blefarit semptomları meydana geldiğinde zaman geçmesi ile alevlenmeler ortaya çıkma eğilimindedir. Semptomların ortaya çıkmasından sonra blefarit nasıl geçer kapsamında uzman hekimin teşhis edilmesi gerekir.

Blefarit Tedavisi Yöntemleri

Blefarit sorunu meydana geldiğinde, sorunun tedavisi olmadığını unutmamak gerekir. Bu sorunun meydana getirdiği kontrol altına alınmasına yardımcı olmak için yapabilecek bazı şeyler vardır. Tedavi kapsamı aşağıdaki detayları içerir:

Sıcak kompresler

Blefarit sorunu yani göz kapağı iltihabı meydana geldiğinde yapılacak olan sıcak kompres oldukça önemlidir. Temiz bir havluyu ılık su ile ıslatın. Islatılan havluyu su kalmayacak şekilde sıkın.

Nemli olan havluyu kapalı gözlerin üstüne temiz ellerinizin yardımı ile en az 1 dakika koyun. Tuvalet kâğıdını gerekli düzeyde ıslatın ve sıcak kalmasını sağlayın. Bu detay kirpiklerin etrafına yapışmış olan pulların gevşemesine destek olacaktır.

 Aynı zamanda yakında bulunan yağ bezlerinin tıkanmasını önleme konusunda da yardımcı olur.

Göz kapakları yıkama

Temiz olan havlu bir bezi pamuklu çubuk aplikatörü ya da havsız tamponu ılık suyun içinde bekletin. Ardından kirpiğin taban kısmını hafif şekilde ovmak adına kullanın. Yaklaşık olarak 15 saniye boyunca temizleme yapılmasına dikkat edin.

Antibiyotikler

Doktor gözlerde bulunan sorun için bir antibiyotik merhem kullanılmasını isteyebilmektedir. Uygulamanın yapılması için ellerin temiz olması çok önemlidir. Uygulama yapmadan önce mutlaka ellerin dezenfekte edilmesi gerekir.

Temiz olan parmak ucuna ya da pamuklu çubuk üstüne az düzeyde merhem koyulur. Merhem kirpiklerin taban kısmına hafif şekilde uygulanır. Bu uygulamayı gece yatmadan hemen önce yapmak uygun olacaktır.

Uzman doktor ağız yolu ile alınması içinde antibiyotik ilaçlar reçete edebilir.

Göz damlası

Suni gözyaşı ya da steroid göz damlası, kızarıklık, şişme ve göz kurumasını azaltmaktadır. Göz doktoru yağ bezlerinin daha iyi çalışmasına yardımcı olmak adına antibiyotik göz damlası reçete eder. Düzenli ve aksatılmadan kullanılması oldukça önemli olan bir detaydır.

Deri ve gözün kapağının hijyeni

Göz kapaklarında olan sorunların yaşanmaması için cildin ve saçların temiz tutulması çok önemli olan bir detaydır.  Temiz tutmak blefarit semptomlarını kontrol altında almaktadır. Kirpiklerin her gün düzenli bir şekilde bebek şampuanı ile dikkatli şekilde yıkanması gerekir.

 Ayriyeten saçları, derileri ve kaşları bir anti bakteriyel şampuan ile temizlemek oldukça uygun olacaktır.  Bu tarz ürünler sağlık açısından da kullanılması uygun olan ürünlerdir. Bakteri çoğalmasının önüne geçen, cilt üzerinde kullanabileceğiniz yeni antiseptik spreylerde bulunur.

Bu tarz spreylerin uzman doktor bilgisi dâhilinde kullanılması gerekir.

Uzmanlar yapılacak olan uygulamalar konusunda hastalarına detaylı şekilde bilgi verir. Bu bilgiler ışığında hastaların her türlü kurala uyması çok önemlidir.

Kurallara uyulması ile sorunlardan kaynaklı olarak ortaya çıkan semptomların çoğunluğunun azalması sağlanır. Aksi takdirde semptomlar daha fazla ortaya çıkarak kişilerin zorlanması ortaya çıkabilir.

Sorunların artarak devam etmesini istemiyorsanız kesinlikle tedavi ile alakalı detaylara uyulması gerekir. Bu sayede sağlıklı bir yaşama devam etmek mümkün hale gelir.

Kaynaklar

(1 votes, average: 5,00 5)
Loading…

Источник: //gozebak.com/blefarit.html

Blefarit ve nasıl tedavi edilir

Blefarit Nedir? Nasıl geçer? Belirtileri, Tedavisi nelerdir?

Blefarit, göz kapaklarını etkileyen bir göz rahatsızlığıdır. Kirpik çevresinde topaklanma ve yapışkanlık oluşturabilir.

Kirpiklerin tabanı çevresindeki iltihaptan kaynaklanır. Ev ilaçları da dahil olmak üzere semptomları azaltan çeşitli tedaviler vardır.

Bu yazıda, blefaritin nedenini, nasıl tedavi edildiğini ve nasıl önlenebileceğini açıklayacağız.

Blefarit herhangi bir yaşta herhangi birini etkileyebilir ve akut veya kronik olarak sınıflandırılır; Kronik yetişkin blefarit en yaygın şeklidir. Çoğu amaç için blefarit, kronik bir göz kapağı iltihabı formu anlamına gelir.

Blefarit hakkında hızlı gerçekler

Blefarit hakkında bazı önemli noktalar. Daha fazla detay ve destekleyici bilgi bu makalenin gövdesindedir.

 • Blefarit, kirpiklerin tabanı çevresindeki bölgeyi etkileyen bir inflamatuar durumdur.
 • Kronik blefaritin altta yatan nedenleri iyi anlaşılmamıştır.
 • Blefarit kötü hijyen nedeniyle değildir.
 • Blefaritin en belirgin belirtileri, kirpiklerin tabanı etrafında pullu cildin kümelenmesi ile göz kapağının kızarıklığı ve yapışkanlığıdır.
 • Tedavi semptomları hafifletmeyi amaçlar, ancak durumu tedavi edemez.

tedavi

Blefarit tedavisi normalde tıbbi ve evde tedaviyi içerir.

Aşağıda açıklandığı gibi bir doktor ev tedavisini önerecektir, ancak aşağıdaki tedavileri de yapabilirler:

Elektrokimyasal kapak marj debridmanı (BlephEx): Bu, göz kapaklarından ürettiği mikropları, bakterileri ve biyofilmleri ortadan kaldırır. Ayrıca tıkanmış Meibomian bezlerini açar.

Termal pulsasyon tedavisi (Lipiflow): Bu Meibomian bezlerini tıkayan herhangi bir materyali eritir.

Yoğun nabız ışık tedavisi (IPL): Bu tıkalı göz kapağı bezlerini açar.

Bazen, ciddi blefarit vakaları topikal veya oral olarak antibiyotik gerektirebilir.

belirtiler

Blefarit anterior veya posterior olabilir.

Anterior: Bu, göz kirpiklerinin birleştiği göz kapağının ön kenarını etkiler.

Posterior: Bu, göz kapağının iç kenarını etkiler ve göz küresi ile birleşir.

Ana belirtiler şunlardır:

 • kaşıntılı göz kapakları.
 • kırmızı gözler.
 • tahriş ve sulu gözler.
 • kepek benzeri, kirpiklerin tabanında dökülme ve kabuklanma.
 • yanma veya batma gözleri.
 • ışığa aşırı duyarlılık (fotofobi).
 • Gözlerde cesur bir his ve göz içinde bir şey hissetme hissi.

Semptomlar genellikle sabahları daha belirgindir.

Blefarit gözle görülür bir problem değildir, ancak gelip gidebilen görme azalmasıyla sonuçlanabilir.

Kronik blefarit semptomları, gerileme dönemleri (semptomlarda bir duraklama) ile devam eder ve bunu alevlenmeler (alevlenme) izler. Genellikle her iki gözü de eşit olarak etkiler.

Diğer durumlar genellikle oküler rosacea, psoriazis ve seboreik dermatit gibi blefarit ile ortaya çıkar.

Nedenler

Blefaritin çeşitli olası nedenleri vardır.

İçerirler:

 • normalde göz kapaklarında yaşayan bakterilere iltihaplı bir reaksiyon
 • seboreik dermatit veya rosacea
 • parazitler: kirpik akarları
 • herpes simpleks virüsü (HSV) ile enfeksiyon

Kepek geçiren kişilerin blefarit gelişmesi daha olasıdır. Kepek kontrol altında tutmak semptomları azaltmaya yardımcı olabilir.

Bir başka olası neden, göz kapaklarının kenarındaki Meibomian bezlerinin işlev bozukluğudur. Bu bezler gözün göz yaşartıcı filminin buharlaşmasını önleyen yağlı bir madde üretir.

Bazı doktorlar blefaritin blefaritlere neden olan bez disfonksiyonu yerine Meibomian bez disfonksiyonunun bir öncüsü olduğuna inanırlar.

Evde yapılan ilaçlar

Göz kapağı hijyeni, her iki blefaritin tedavisinde önemlidir. Semptomlar düzeldiğinde bile devam edilmelidir.

Özbakım, tedavinin en önemli unsurudur. Kendi kendine bakım devam etmezse blefarit belirtileri geri gelebilir.

Blefarit tedavi edilemez, ancak tedavi semptomları başarılı bir şekilde yönetebilir.

Ev tedavisine ek olarak, göz kapağı iltihabı olan kişiler göz kalemi, rimel gibi göz makyajı ve diğer makyaj malzemelerini kullanmaktan kaçınmalıdır.

Blefarit yönetimi içerir:

 • sıcak sıkıştırır, kabukları gevşetir
 • Kapak temizleme, kabukları çıkarmak
 • masaj, göz kapaklarının küçük yağ bezlerini ifade etmek

Sıcak kompres nasıl kullanılır

Sıcak bir kompres kullanmak, sadece kapalı göz kapaklarının üzerine sıcak bir bez yerleştirmek, 10 dakika kadar soğuduktan ve yeniden uygularken sıcak su ile kompresin yeniden ısıtılması anlamına gelir.

İpuçları şunları içerir:

 • Bezin ılık suya batırılması: Bazı hastalar ıslak mendili ısıtmak için bir mikrodalga kullanarak yüzdeki yanıklara maruz kaldı.
 • Yalnızca yumuşak bir bez kullanarak: Çok sert bir şekilde ovma veya sert bir bez kullanarak cildinize ve gözlere zarar verebilir.

10 dakikaya kadar sıcak bir kompres uyguladıktan sonra göz kapaklarını temizleyin.

Isınma göz maskeleri: Bunlar, sıcak bez sıkıştırmalarıyla aynı etkiyi verebilir ve daha uygun olabilir. Online satın alınabilirler. Göz kapağı temizleyiciler (Ocusoft, Thera Tears Sterilid) de mevcuttur ve seyreltilmiş bebek şampuanı kullanımına alternatif olarak sunulmaktadır.

Göz kapaklarını nasıl temizlerim

Bunu yapmak için, göz kapağının kenarını – kirpiklerin tabanında ve bezlerin yer aldığı yerde – nazikçe temizleyerek, bebek şampuanının seyreltik bir çözeltisine batırılmış bir pamuklu çubukla hafifçe ovun. Yaklaşık yarım fincan su içinde 2 ila 3 damla kullanın.

Bu kapak hijyeni her gün günde iki kez bir öz bakım rejimi olarak korunmalıdır.Bu önemli bir ömür boyu bağlılıktır, ancak belirtiler onsuz geri gelecektir.

Gözlere nasıl masaj yapılır

Sebum gevşetmek için ılık kompres kullandıktan sonra masaj, bezlerin yağlı içeriğini ifade yardımcı olur.

Bir parmak veya pamuk uçlu bir uygulayıcı veya çubukla, küçük dairesel hareketlerle kirpik ve bezlerin bulunduğu göz kapağının kenarını masaj yapın.

Yapay gözyaşları

Bunlar reçetesiz olarak temin edilebilir, gün boyunca blefaritin neden olduğu gözlerin kuruluğa karşı korunmasına yardımcı olacaktır. Koruyucusuz suni gözyaşları, kullanılabilecek en iyi çeşitlerdir.

Yapay gözyaşları çevrimiçi satın almak için kullanılabilir, ancak doktorunuza ilk önce uygun olduklarını kontrol etmelisiniz.

Teşhis

Doktorlar semptomlar hakkında sorular soracak, tıbbi bir öykü alacak ve hastanın göz kapaklarını ve gözlerini inceleyecektir.

Yarık lamba muayenesi

Doktor, spesifik blefarit tipini belirlemelerine yardımcı olan işaretler arar. Bir yarık lamba kullanabilirler.

Bu yoğun ince ışınlı ışık kaynağına sahip, özel olarak geliştirilmiş, düşük güçlü bir mikroskoptur.

Lamba, doktorun gözün ve göz kapaklarının dışına bakmasını sağlarken, hastanın başı çeneyi ve alnı desteklere dayanarak sabit tutar.

Doktor daha sonra tedaviyi önerecektir. Bu, nedene bağlı olabilir. Blefarit, rosacea gibi bir cilt durumundan kaynaklanıyorsa veya akarlardan kaynaklanıyorsa, uygun bir seçenek seçilecektir.

Tedavi, Meibom kistleri, konjonktivit veya korneaya zarar gibi komplikasyonların gelişmesini önlemeye yardımcı olacaktır.

Ürün kalitesini temel alarak bağlantılı öğeleri seçtik ve sizin için en uygun olanı belirleyebilmeniz için her birinin artılarını ve eksilerini listeledik. Bu ürünleri satan bazı şirketlerle iş ortaklığı yapıyoruz. Bu da, Healthline UK anlamına geliyor ve ortaklarımız, yukarıda bir bağlantı (lar) kullanarak bir satın alma işlemi gerçekleştirirseniz, bir kısım gelir elde edebilir.

Источник: //trmedbook.com/blefarit-ve-nasil-tedavi-edilir/

Blefarit Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Blefarit Nedir? Nasıl geçer? Belirtileri, Tedavisi nelerdir?

Haber güncelleme tarihi 15.12.2018 11:42

Blefarit Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hemen hemen her yaşta görülebilen oldukça yaygın bir göz rahatsızlığı olan blefarit, göz iltihaplanmasıdır. Tedavisi mümkün olan blefarit, iyileşme sonrasında yeniden tekrarlayabilir.

Görmede kalıcı hasarlara neden olmayan ve körlük tehsi bulunmayan blefarit, kimi zaman kronikleşebilir. Blefarit aynı zamanda göz kuruluğu ve kirpik batması gibi hastalıklara da neden olmaktadır.

Cildin yağlı olması blefarit oluşumuna yardımcı olmakla birlikte bakterilerin çoğalmasına neden olur. Bu nedenle diğer göz hastalıklarında olduğu gibi hijyene önem vermeli ve düzenli olarak cilt temizliğini yapmalısınız.

İki farklı grupta değerlendirilen blefarit, ön ve arka blefarit olarak adlandırılmaktadır. Oluşum şekli ve konumu neticesinde iki grupta incelenmektedir. Blefarit, akut şekilde görülebileceği gibi kronik olarakta gözlemlenebilir.
Ön Blefarit : Göz kapağının dış kenarı ve kirpik dipleri etkilenir.

Yağlı ve kepekli bir cilt tipine sahip olmak ön blefaritin oluşmasına neden olan başlıca etkenlerdendir. Yağlı ve kepekli deri, bakterilerin çoğalmasına neden olarak ön blefaritin gelişmesine yardımcı olur.
Arka Blefarit : Göz kapağının iç kısmında yani göze değen bölümünde meydana gelmektedir.

Arka blefarit, göz kapaklarından bulunan yağ bezlerinin anormal bir şekilde çalışması nedeniyle oluşur ve gözü direk olarak etkiler.

Blefarit Neden Olur? 

Blefaritin oluşmasında en etkili faktör gözkapağında biriken yağ ve mikroplardır. Göz kapağında biriken bakteri ve mikroplar iltihaplanmaya neden olur. Özellikle yağlı cilt yapısına sahip kişilerde blefarit görülme olasılığı daha yüksektir.

Aşırı yağlı cilt bakteri ve mikropların çoğalmasını kolaylaştırmaktadır. Blefarit oluşumunda etkili rol oynayan diğer unsurlar ise sigara dumanı, kimyasal maddeler, virüsler ve uzun süreli kullanılan ilaçlardır.

Özellikle göz için kullanılan ilaçlar, lens solüsyonları ve makyaj malzemeleri blefarit oluşumunu tetikleyebilirler.

Bakteri nedeniyle olan bir enfeksiyon olan blefarit, kirpik kenesi veya biti nedeniyle de meydana gelebilir.

Göz sağlığını korumak ve çeşitli göz hastalıklarından korunmak için cilt ve göz temizliğinde titiz davranmalı ve gereken hijyeni sağlamalısınız.

 Özellikle göz kuruluğuna neden olan akne ilaçları uzun süreli kullanılmasından dolayı içeriğindeki etkin maddeler nedeniyle blefarit oluşumunu tetikleyebilir. Bu ilaçlar gözyaşı üretimini olumsuz yönde etkileyerek gözdeki bakterilerin çoğalmasına neden olmaktadır.  

Blefarit Belirtileri Nelerdir?

Genellikle iki gözde meydana gelen blefarit, batma ve yanma hissi ile kendini gösterir. Sonrasında ise kızarıklık, kaşıntı, sulanma ve çapaklanma gibi beliritiler meydana gelir.

ancak diğer göz hastalıkları belirtileriyle benzerlik gösteren blefarit, göz muayenesi sonucunda kesin teşhis konulabilir. Arpacık oluşumunu tetikleyen blefarit, akut iltihaplanmalara ve sert şişkinliklere neden olabilir.

Özellikle kirpik dökülmelerinde önemli bir rol oynayan blefarit, kirpik şeklinde bozukluklara neden olabilir. Ancak blefaritin görmeyi engellediği söylenemez. Blefaritin başlıca belirtileri;

 • Gözlerde sulanma
 • Gözlerde kızarıklık
 • Çapaklanma
 • Göz kapaklarında kızarıklık
 • Yanma hissi
 • Göz kapaklarında kaşıntı
 • Kirpik dökülmesi
 • Işığa karşı artan hassasiyet
 • Daha sık göz kırpma
 • Göz kapaklarında şişlik
 • Kirpik şekillerinde anormallik
 • Göz kapaklarında yapışma
 • Kirpiklerin arasında meydana gelen kabuklanmalar

Blefarit Hangi Hastalıkları Tetikler?

Göz kuruluğu ve arpacık olmak üzere birçok göz hastalığını tetikleyen blefarit, aynı zamanda kirpik batması sorunuyla karşı karşıya bırakabilir.

Kişiden kişiye değişkenlik gösteren komplikasyonlar kimilerinde kirpik dökülmelerine neden olurken kimilerinde kirpiklerin anormal bir şekilde büyümesine neden olmaktadır.

Blefarit hastalarının bir diğer şikayeti ise anormal bir şekilde gözyaşı üretiminin olmasıdır. Bu durumda da göz kapaklarının sağlıklı bir şekilde kayganlaşmasını engeller.

Aşırı gözyaşı üretimi, göz kuruluğu ve göz tahrişlerine neden olmaktadır.

Bu nedenle lens kullanan kişilerin lensi takmalarını ve gün içinde verimli performans almalarını engelleyerek lens kullanımını olumsuz yönde etkilemektedir.

 Blefaritin neden olduğu komplikasyonlar göz sağlığını olumsuz yönde etkileyerek kornea sağlığına kadar birçok alanda olumsuz etkilere yol açmaktadır. Göz kapaklarının iltihaplanması nedeniyle konjoktivit neden olabilir. Aynı zamanda kornea üzerinde tahrişe neden olarak ülsere neden olabilir.

Blefarit Tanısı ve Tedavisi

Öncelikle blefarit belirtilerinin görülmesi ile birlikte bir göz doktoruna başvurmalısınız. Göz doktoru tarafından yapılan detaylı inceleme sonucunda teşhis belirlenir.

Aynı zamanda teşhisin netlik kazanması adına yapılacak testler için kirpik diplerinde biriken yağ ve kabuklardan örnek alınarak test yapılır. Blefarit tedavisinde öncelikle göz temizliği oldukça önemlidir.

Bu nedenle göz kapaklarının sıcak bir bez ile temizlenmesi belirtilerin azalmasına ve hastalığın hafiflemesine yardımcı olacaktır. Diğer göz hastalıklarında da olduğu gibi kişisel bakım ve temizlik oldukça önemlidir.

Düzenli olarak uygulanan cilt temizliği bakteri ve mikropların barınmasını engelleyerek göz hastalıklarına karşı etkili bir koruma sağlar.

İltihaplı bir hastalık olan blefarit, antibiyotik tedavisi ile kontrol altına alınmaktadır. Enfeksiyona karşı etkili olan antibiyotik damlalar hastalığın belirtilerini en aza indirirerek etkili bir tedavi imkanı sunar. Antibiyotik tedavisi damla şeklinde uygulanabileceği gibi merhem ve hap şeklinde de kullanılabilir.

Ancak mutlaka doktor onayı alarak kullanılmalıdır. Göz kuruluğuna neden olmasından dolayı suni gözyaşı kullanımı ile desteklenen blefarit tedavisinde öncelikle altta yatan neden belirlenmeli ve blefarite neden olan faktörler ortadan kaldırılmalıdır. Aksi halde tedavinin seyri daha zorlu olabileceği gibi daha uzun sürebilir.

 Blefarit tedavisinde mutlaka dikkat etmeniz gereken unsur göz kapaklarınızın ve göz çevrenizin sürekli olarak temiz kalmasıdır. Gün içinde düzenli olarak ılık su ile pansuman yapılması kirpik diplerinde birilen iltihap kalıntılarını ve kabukları yumuşatarak ortadan kalkmasını kolaylaştırır.

Doktorunuzun verdiği damla ve ilaçları gözlerinizi temizledikten sonra uygulamalısınız. 

Önerilen İçerik;

► Hipermetrop Nedir ve Nasıl Oluşur?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: //www.neoldu.com/blefarit-nedir-ve-nasil-tedavi-edilir-7613h.htm

Blefarit: belirtileri ve tedavisi, prognoz

Blefarit Nedir? Nasıl geçer? Belirtileri, Tedavisi nelerdir?

 • Çevrimiçi testlerin şifresinin çözülmesi – idrar, kan, genel ve biyokimyasal.
 • İdrarizde bakteri ve idrar ne anlama gelir?
 • Çocuğun analizini nasıl anlarım?
 • MRG analizinin özellikleri
 • Özel testler, EKG ve ultrason
 • Hamilelikte normlar ve sapmaların değerleri ..

Analizlerin şifresinin çözülmesi

Blefarit, kronik seyirli ciddi bir göz hastalığıdır. Küçük dışsal değişikliklerden başlayarak, blefaritin ilk belirtileri genellikle ihmal edilir.

Ve sadece hali hazırda gelişmiş kronik formu gösteren hastalığın belirgin belirtileri (şiddetli şişme, kaşıntı ve ağrılı gözler) hastanın doktora başvurmasına neden olur.

Her ne kadar blefarit, görme keskinliğini nadiren etkilese de, istenmeyen kozmetik kusurları ve uzun bir tedavi sürecini önlemek için, hastalığın ilk belirtiler ortaya çıktıktan hemen sonra tedavi edilmesi gerekir (fotoğrafa bakın).

Blefarit – bu nedir?

Blefarit belirtileri yakın çekim fotoğraf

Blefarit, göz kapaklarının kenarları boyunca gelişen, çeşitli kökenlerden kaynaklanan kronik enflamatuar bir süreçtir. Hastalık yavaş yavaş ilerler, belirtileri ağırlaşır ve durumun kötüleşmesi ile tedavi daha az etkili hale gelir.

Blefarit, çoğu durumda, bulaşıcı olmayan iki taraflı hastalık, kozmetik kusurlara neden olur – kirpik kaybı ve bunların içindeki büyüme, göz kapaklarının çıkması. Hastalık yaşlıların bir arkadaşı olarak kabul edilir, ancak bazen çocuklarda teşhis edilir.

Enflamasyonun lokalizasyonu ayırt edilir:

 • anterior marjinal – sadece siliyer marj boyunca göz kapaklarını etkileyen hafif form;
 • posterior marj – meibomian bezlerini etkileyen daha derin inflamasyon;
 • açısal (açısal) – gözlerin köşelerinde tipik bir lokalizasyon ile enflamatuar lezyon.

Açık bir iltihaplanma sınırlaması olan Blefarit son derece nadirdir. Çoğu zaman, hastalar göz kapakları ortak bir lezyonu olan göz doktorlarına başvurur.

Blefaritin başlıca nedenleri:

 1. Vakaların% 90'ı – göz kapaklarının kalınlığında üreme Staphylococcus aureus;
 2. Mantar gelişimi, bakteriyel (çocuklarda blefarit genellikle Staphylococcus epidermidis tarafından tetiklenir);
 3. Cilt akarı Demodex'in siliyer foliküllerinde üreme (bunun için provoke edici bir faktörün etkisi gereklidir);
 4. Toz, duman, kozmetik ve diğer alerjenlere alerjik reaksiyon;
 5. Uzun vadeli mevcut konjonktivit ve ağır kuru göz sendromu;
 6. Uzak görüşlülük (gözlük takmadan) ve astigmatizm.

Provoke edici faktörler, bağışıklıktaki bir azalmanın eşlik ettiği tüm koşulları içerir – anemi ve vitamin eksiklikleri, gastrointestinal hastalıklar, çürük, ergenlikte hormonal değişiklikler, tonsillit ve nazal polipler dahil kronik nazofarengeal iltihaplanma.

Blefarit fotoğraf belirtileri

Aşağıdaki işaretler blefarit gelişimini göstermektedir:

 • Üst / alt göz kapağının şişliği ve kızarıklığı;
 • Yanma hissi (göz kapağından sonra akıntı hissi) ve şiddetli kaşıntı – çocuklarda blefarit genellikle gözlerin ovulması nedeniyle konjonktivit ile komp olur;
 • Kirpiklerin büyümesi için göz kapaklarındaki pulların görünümü;
 • Kirpiklerin birbirine yapışması nedeniyle kalın bir seröz / cüruflu sır oluşumu;
 • Artmış lakrimasyon, fotofobi;
 • Görme üzerinde hafif bir baskı olsa bile hızlı göz yorgunluğu;
 • Kirpik kaybı ve büyüme yönündeki değişiklik (göz yörüngesi içindeki demetler) – uzun süreli blefarit ile ortaya çıkar.

Blefaritin genel semptomlarına çeşitli klinik formların belirtileri eklenir.

Akış türüne göre blefarit belirtileri:

Ölçekli Blefarit

Adı kendisi için konuşur. Göz kapağı kenar boşluğunun pullu iltihabının ana işareti kirpikler arasına sıkıca bağlanmış pulların ortaya çıkmasıdır. Onların ayrılması, hassas cilde zarar vermez ve kanamaya neden olmaz.

Göz kapaklarının kenarları sarımsı kabuklarla kaplıdır. yağ bezlerinin salgılanmasının kurutulması sırasında oluşur. Pullu iltihabın bir diğer adı seboreik blefarit. Bu form genellikle kafa derisinin seboreu, kaşları kulakların arkasından oluşur.

Başlangıçta, hastalığın donuk dış görüntüsü yavaş yavaş şiddetlenir: göz kapakları daha fazla şişer ve göz küresine rahatça sığamaz.

Sonuç olarak, yırtılma görülür ve iltihaplanma gözün konjonktivasını yakalar (Blefarokonjonktivit). Uzun süren bir hastalığa genellikle yüzyılın inversiyonu olan fokal kirpik kaybı eşlik eder.

Blefarit fotoğraf belirtileri

Stafilokok (ülseratif) blefarit

Göz kapaklarının iltihabı en şiddetli şekli. Siliyer keselerde irin oluşur. İltihaplanma cerahatli kabukların oluşumu ile oluşur. Ayrılmaları oldukça acı vericidir, açılan yaralar cüruf çiçeği ile kaplı.

Etkilenen kirpikler dökülür ve ülseratif lezyonlar izlerin oluşmasıyla birlikte giderek sıkılır. Bütün bunlar, göz kapaklarının kademeli bir deformasyonuna ve kirpiklerin tamamen yok olmasına yol açar.

Alerjik blefarit

Gözler için yeterince uzun damlalar ve merhemler kullanıldığında, hassaslaştırıcı bir maddeyle (tüy, toz vb.) Göz temasında meydana gelebilir.

Özellikle akut dönemde gözlenen canlı belirtiler: göz kapaklarında şişlik, yırtılma, şiddetli kaşıntı, gözlerde kramplar ve fotofobiler.

Çok fazla sekresyon gözlerden kurtulur. Remisyonda, dayanılmaz kaşıntı ön plana çıkar ve kaşınma sıklıkla enfeksiyon ilavesine neden olur.

Demodektik blefarit

Göz kapaklarının kenarının lezyonunun bir kene ile tipik bir resmi: Göz kapaklarının hiperemi ve kaşıntı ile birlikte kalınlaşması, uyandıktan sonra ve ılık bir odada kötüleşmesi. Yağ bezlerinin salgıladığı yapışkan salgı, kururken, siliyer bazın çevresinde bir “yaka” (kenar) oluşturur.

Meibomium blefarit

İnsanlar hastalığa arpa diyorlar. Bununla birlikte, arpa sadece bir bezin akut iltihabıdır ve meibomian blefarit, yağ bezlerinin göz kapaklarının kalınlığında bulunan birkaçını kapsar.

Bu durumda, iltihaplanma meibomian bezlerinin aşırı salgılanması ve sır salgılanmasının zorlaşması ile tetiklenir. Göz kapağı gri-sarı kabuklarla kaplıdır, basıldığında sarımsı bir sır ortaya çıkar.

Meibomian blefaritin karakteristik bir özelliği, gözlerin köşelerinde köpüklü cerahatli mukustur. Genellikle bu iltihaplanma şekli konjonktivit ile birleştirilir.

Köşe Blefarit

Genellikle ergenlerde tanı konur – göz kapaklarının köşeleri kalınlaşır, göze çarpan sır, göz kapaklarının hassas ciltlerini yiyerek çatlaklar ve mikro ülserler oluşturur.

Sivilce Blefarit (Rosacea)

Genellikle cildin rosacea (rosacea) fonunda ilerler. Doktorlar, Demodex akarı ve gelişmiş kan akışı için oluşumunda önemli bir rol oynamaktadır. Göz kapaklarının derisi, ortasında sulu vezikül (püstül) oluşan kirli kırmızı nodüllerle kaplıdır.

Blefarit tedavisi

Bir tanı için genellikle göz muayenesi yeterlidir. Demodex inflamasyonunun tespiti için mikroskobik inceleme yapılır – çıkarılan kirpiklerin köklerinde kene bulunur.

Ağır vakalarda ve minimal terapötik etkinin olmadığı durumlarda, doktor salgılanan salgıların laboratuvar çalışmasını önermektedir.

Blefarit tedavisi sırasında sabırlı olun: bir tedavi süresi 1-2 aydır. Sonucun elde edilmesi için, sadece tıbbi ürünlerin (hastalığın şekline bağlı olarak belirlenmiş) uygulanması değil, aynı zamanda dikkatli göz hijyeni alışkanlığı rütbesine yükseltilmesi de gereklidir.

Hijyen önlemleri

Blefaritli bir hasta düzenli olarak şunları yapmalıdır:

 1. Kozmetiklerden vazgeç – herhangi bir kozmetik sadece hastalığın seyrini ağırlaştırır.
 2. Göz kapaklarının kabuklardan temizlenmesi ve sümüğün alınması – kolay temizlik için, göz kapaklarının ılık suya batırılmış bir pamuk top ile ıslatılması önerilir. Işık hareketleri dıştan gözlerin iç köşesine doğru yapılır.
 3. antiseptikler ile düzenli tedavi – Furacilin, parlak yeşil (gözeneklere hızlı bir şekilde emilir, iz bırakmaz).
 4. Sıcak kompresler – günde üç kez, ılık (sıcak değil!) Bir peçete / pamuk topuyla ağrılı gözlere su uygulanır. Isınma prosedürü, özellikle göz kapaklarının hafif bir masajı ile kombinasyon halinde, göz kapağının bezlerinin boşaltım kanallarının gevşemesini ve sırrın hızlı salınmasını teşvik eder. İşlem süresi 10 dakikaya kadardır. Kompresyonlar demodeks iltihabında kontrendikedir (kaşıntıyı arttırır)!

İlaç tedavisi

Hastalığın nedenini ortadan kaldırmak ve semptomları hafifletmek için tasarlanmış blefarit yüzyılın tedavisi için hazırlıklar. Bunu yapmak için uygulayın:

 • Nemlendirici damlalar Kuru gözlerle suni gözyaşı ve Otholik.
 • Gözler için antibakteriyel ilaçlar – Eritromisin, Tetrasiklin ve Trobramin merhemler, liniment Chloramphenicol, Gentamicin damlaları en etkilidir. Ciddi durumlarda, sistemik antibiyotik kullanımı tavsiye edilir.
 • Hormonal merhemler – Hidrokortizon veya Deksametazon içeren ürünler, sadece antibakteriyel maddelerin etkisizliği ile reçete edilir. Sıklıkla, kombinasyon ilaçları Dex-Gentamisin (Deksametazon ve Gentamisin) veya Maxitrol (Deksametazon, Neomisin, Polimiksin) kullanıldı. Kortikosteroidlerle tedavi süresi 10 günü geçmemelidir.
 • Ülser iyileşmesi – Solcoseryl jel, Korneregel'i bırakır.
 • Demodeksi etkisiz hale getirmek için – göz kapaklarının kenarlarının alkolle hafifçe lekelenmesi (gözlerle temasından kaçının!), Hidrokortizon merhem ile göz kapaklarının bolca yağlanması, göz kapaklarının anti-parazitik ajan Ivermectin veya Benzil Benzoat ile işlenmesi. Ayrıca metronidazol ile kene göz jeli karşı etkilidir. Tablet formundaki bu ilaç, 10 günlük uzun süreli bir blefarit seyrinde kullanılır.
 • Ne zaman alerjik blefarit – tablet Loratadin, Suprastin ve diğer antihistaminikler zorunlu tanımlanması ve alerjenin ortadan kaldırılması ile. Bağışıklık geliştirmek – vitamin tedavisi.

Blefarit tedavisi için diyet

Blefariti tedavi ederken, bir diyet yeterlidir, çünkü yeterli miktarda besin almalıdır (özellikle A, D, B), proteinler ve doymamış yağ asitleri. Menüye dahil edilmesi önerilir:

 • balık ve deniz ürünleri;
 • et ve karaciğer;
 • süt ürünleri ve yumurtalar;
 • tahıllar, baklagiller;
 • fındık, kuru meyveler, mantarlar;
 • sebzeler – patates, havuç, lahana, pancar, dolmalık biber;
 • meyve – kavun / karpuz, nar, kayısı / şeftali, narenciye;
 • soğan, sarımsak ve yeşillik – marul, dereotu, ıspanak, yaban turpu;
 • Herhangi bir komposto ve doğal meyve suları.

Kızarmış yemekler, turşular ve turşular, tatlılar hariç İstisnalar.

görünüm

Blefarit – tekrarlayan patoloji. Tedavinin etkinliği, göz kapağı hijyeninin düzenli olmasına ve uygun ilaç tedavisine bağlıdır. Ancak, bu bile periyodik alevlenmeleri kapsamaz.

Blefarit ile görme keskinliğinin korunmasına ilişkin olarak prognoz olumludur. Cerrahi düzeltmeyi gerektiren göz kapaklarının cicatricial deformitesi riskini ve ciddi göz ülseri ve göz kapaklarının hipertrofisi ile birlikte ciddi blefarit formlarının kanserli dejenerasyonu olasılığını göz önünde bulundurmaya değer.

Источник: //tr.medic-attention.com/blefarit-simptomy-lechenie-prognoz_default.htm

Blefarit: Evde tedavi. Blefarit Tipleri ve Belirtileri

Blefarit Nedir? Nasıl geçer? Belirtileri, Tedavisi nelerdir?

Blefarit oftalmik anlamına gelirçoğu durumda olduğu gibi inatçı hastalıklar, nedeninin nedeni alerjik patolojiler ve viral enfeksiyonlardır. Bu hastalık genellikle kaşıntı ve göz kapaklarının iltihabı ile kendini gösterir.

Bu hastalıktan kurtulmak için ihtiyacın var.halk ilaçları ilaç yöntemleri ile birleştirin. Sonuçta, sadece bir entegre yaklaşım blefarit ortadan kaldırmak için yardımcı olacaktır. Ek olarak evde tedavi, ihmal edilmiş bir durumda hastanın durumunu rahatlatacaktır.

Göz blefarit

Bu hastalık çeşitli tiplere ayrılmıştır:

 • Rosacea, blefarit. Göz kapaklarındaki bu patoloji ile kırmızımsı gri nodüller oluşur, apse ile kaplıdır. Bazı durumlarda sıradan akne ortaya çıkar.
 • Ülseratif. Bu hastalık türü çok zordur. Çoğu zaman, bu patoloji gençlerde ortaya çıkar. Yüzyılda şiddetli ağrı ile karakterizedir ve iltihabın oluştuğu küçük ülserlerin kenarlarında oluşur.
 • Demodektik blefarit. Böyle bir rahatsızlığın evde tedavisi çok uzun, bu nedenle hastadan çok sabır gerektirir. Gözün bu patolojisinin gelişimini özel bir tür tıkanıklık kene geliştirir. Normal bir durumda hemen her insanda bulunur.
 • Ölçekli. Başka adı olan blefaritin en yaygın türü olarak kabul edilir – sebore.
 • Alerjik blefarit. Hastalığın bu formunun evde tedavisi, alerjen ile temasın giderilmesini içerir.

Patolojinin gelişmesinin temel nedenleri

Birçok provokatif faktör var kiblefaritin ortaya çıkmasına katkıda bulunur. Bununla birlikte, en sık rastlanan neden Staphylococcus aureus olup, göz kapaklarındaki üreme çoğu zaman bu hastalığın çocuklarda ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Mikroskobik demodex akarı da yeteneğine sahiptirblefarit neden olur. Kirpikler üzerinde birçok insanda bulunur. Sağlıklı bir insanın bağışıklık sistemi, bu parazitlerin sayısı güvenli ve küçük olduğunda bu mahalleyle mükemmel bir şekilde baş eder.

Vücudun savunması akarları zayıflattığındaçarpmaya başlar. Sonuç olarak, yetişkin bireylerin yaşam ürünleri ve larvaları, göz kapaklarının ve deri yüzeyinin mukoza zarına düşer ve enflamatuar süreci ve alerjileri kışkırtır. Bu parazitleri sadece mikroskopta görebilirsiniz.

Diğer predispozan faktörler

Gözdeki blefarit aşağıdaki problemlerden dolayı ortaya çıkabilir:

 • beriberi;
 • derin çürükler;
 • diabetes mellitus;
 • paranazal sinüslerde inflamasyon;
 • kronik yorgunluk;
 • gastrointestinal sistem hastalıkları.

Bütün bu rahatsızlıklar, bağışıklık sisteminin aktivitesine zarar verir ve bazıları patojenlerin göz kapaklarına girdiği odaklar olabilir.

Yol açan başka nedenler varBu patolojinin gelişimi, örneğin, lakrimal pasajlar ve bezler hastalıkları, kronik konjunktivit, hipermetrop, miyopi, agresif maddeler, toz veya rüzgar ile göz tahrişi. Blefaritin evde tedavi edilmesi, ancak ortaya çıkışının kesin nedeni biliniyorsa etkilidir. Ve doğal olarak, tıbbi yöntemler ile kombinasyon halinde.

Blefarit: Belirtileri ve Tedavisi

Fotoğraf, iltihaplı görünüşün nasıl olduğunu görmenizi sağlargöz kapağı. Bu hastalığın gelişimi ile bir kişi kaşıntı ve göz kapaklarında güçlü bir tahriş hisseder. Bazı durumlarda, hastalar göz içindeki yabancı bir nesne hissinden endişe duymaktadır.

Yanma ve kuruluk görünümü de blefarit belirtilerine bağlanabilir. Ve uzun süreli kontakt lenslerle gözlerde tahriş olur.

Böyle bir hastalığa kızarıklık eşlik edebiliryüzyıldan sonra, bir süre sonra kanamaya başlayan, iyileşmek istemeyen ülserasyon alanlarının oluşumu. Bu, görüntünün hafif bulanıklığına yol açan bir gözyaşı filmi ile sonuçlanır, ancak görme keskinliği değişmez. Ek olarak, hastalık sıcaklıkta bir artışa neden olabilir ve yine de genellikle gözlerin şişmesi ve kızarıklığına neden olur.

İltihap alerjik reaksiyonla tetiklendiğinde, göz kapakları koyu gölgelere boyanabilir. Böyle bir kararanın doktorlarına alerjik bir çürük denir.

Blefaritli hastalarda sıklıklaCildin yüzey toplarının soyulması, ayrıca kirpik yapışması sıklıkla meydana gelir ve göz kapaklarında bir plak oluşur. Gözlere bulaşan hasara sarımsı veya yeşilimsi bir akıntı oluşmasına neden olur.

Seboreik tip blefarit söz konusu iseYüzyıllar, genellikle baş veya kaşlarda görülen pul pul dökülmüş deri parçacıklarını oluşturdu. Bu patoloji, görme fonksiyonlarında hasara yol açacak ve görme üzerinde kötü bir etkiye sahip olacak şekilde kronik bir form edinebilir.

Teşhis önlemleri

Göz bölgesinde hoş olmayan duyular olduğunda,bir göz doktoruna danışmalıdır. Göz kapaklarını incelerken sadece bir doktor hastalığı tanıyabilir. Bu amaçlar için, hastalığın kesin nedenini bulmanızı sağlayan bir yarık lamba kullanın. Bir uzman, yardımı ile daha küçük ayrıntıları görebilir, örneğin mikroskobik bir demodex akarı.

Ek olarak, hasta kenardan sürüntü alırkirpiklerin tabanında sebum veya pürülan kabuk örnekleri almak için gözler. Akarları, bakterileri veya alerjik reaksiyon bulgularını saptamak için laboratuvarda dikkatle çalışılmıştır. Başka bir inme, patojenlerin ilaçlara olan duyarlılığını belirlemenizi sağlar.

Blefarit: tedavi

Aşağıdaki fotoğraf tümbu hastalığın şiddeti. Göz kapaklarının iltihaplanması uzun bir süre için ortadan kaldırılmalıdır, çünkü tedavi bütüncül bir yaklaşım gerektirir ve etiyolojik faktörler göz önünde bulundurulmalıdır.

Bu hastalıktan kurtulmak için ihtiyacın var.Farklı doktorların danışmaları: dişçi, kulak burun boğaz uzmanı, dermatolog, gastroenterolog, alerji uzmanı. Ayrıca, iş yerinde ve evde beslenmenin normalleşmesi, sağlık ve hijyen koşullarının iyileştirilmesi ve bağışıklığın iyileştirilmesi gerekmektedir. Bir kırılma hatası tespit edilirse, gözler lazer veya göz damlası düzeltidir.

Göz kapaklarının kenarlarında bilateral iltihabı ortadan kaldırmak için ilaçlar

Blefaritin topikal tedavisi gerektirirpatoloji formunun zorunlu kaydı. Terapi sırasında göz kapaklarının hijyenini dikkatle izlemeli, kenarlarını zelenok solüsyonuyla tutmalı ve düzenli olarak masaj yapmalısınız. Ayrıca, bir sülfasil veya penisilin merhemi uygulandıktan sonra gözün pullarını ve kabuklarını nemli bir tampon ile temizlemek gerekir.

Göz kapağı blefaritinin ülser seyrinde tedavisiHastalık antibiyotik ve kortikosteroid hormon içeren çeşitli merhemlerin kullanımını içerir. Marjinal keratit ve konjonktivit ile, benzer göz damlası ile tedaviye ek olarak daha iyidir. Korneada ülserasyon görülürse, daha sonra dexpanteol veya solcoseryl içeren bir jel kullanılmalıdır.

Seboreik tipte blefarit hidrokortizon ile tedavi edilir.göz kapakları ile bulaşan göz merhemi, yanı sıra “yapay gözyaşı” damlatılması.

Demodex akarlarından etkilenen göz kapaklarının iltihaplanmasının tedavisinde, hijyene ek olarak, alkali damla ve antiparazitik ajan olarak çinko-ichthyol ve metronidazol merhemleri kullanılmaktadır.

Bu durumda, doktor hala bir trichopole terapisi reçete edebilir.

Alerjik blefarit önerildiğindetespit edilen alerjen ile tüm temasları ortadan kaldırır. Hastalara antialerjik damlalar, antihistaminik ilaç kullanımı ve gözlerin kortikosteroid ajanlarla tedavisi önerilmektedir. Meybomievy ve akne blefarit doksisiklin veya tetrasiklin ile tedavi edilir, ders 2-4 hafta arasındadır.

Blefarit ile tedavi

Bu tür iltihaplarla, göz kapakları otohemoterapi, vitamin terapisi ve immünomodülatör reçete eder. İlaçları fizyoterapi ile birleştirmek hala etkilidir:

 • Darsonvalizasyon;
 • elektroforezi;
 • UHF;
 • manyetoterapi ve ultraviyole ışınlaması.

Eğer blefarit komp bir forma sahipse, o zaman büyük olasılıkla cerrahi müdahaleye gerek duyulur: Göz kapağının tersine çevrilmesi veya döndürülmesi, trikuliazide plastiğin çıkarılması.

Geleneksel tıp tarifleri

Hızlı ve etkili sonuç almak içinOftalmologların tıbbi tedaviyi şifalı bitkilerin alımı ile birleştirmeleri tavsiye edilir. Örneğin, mümkün olan en kısa zamanda blefarit ortadan kaldırmak için, halk ilaçları ile tedavi göz kapaklarının bir masaj ile takviye edilmelidir.

Bu rahatsızlıktan, et suyundan kurtulmak içinölümsüz çiçek, acı solucan, nane ve rezene meyve çiçeklerinden hazırlanmıştır. Elde edilen karışım kaynar su ile dökülür ve 15 dakika boyunca bir su banyosuna konur. Daha sonra, tıbbi içecek 35 dakika boyunca ısrar edilir, ardından filtrelenir. Kullanım günde birkaç kez yemeklerden önce yarım saat boyunca 150 ml blefarit önerilir.

Blefarit tedavisinde iyi bir üne sahipanti-inflamatuar etkisi olan taze fesleğen yaprakları. Her sabah ve akşam sadece hafif bir şekilde gerilmeleri ve hastalıklı göz kapaklarına başvurmaları gerekir. Bu bitki, yanma, şişlik ve şiddetli kaşıntıyı ortadan kaldıracaktır.

Ancak ülseratif tipte blefarit genellikle tedavi edilir.kırlangıçotu. Bunu yapmak için, bir kaşık kuru veya taze otlar 200 ml sıcak suya dökülmeli ve yaklaşık 40 dakika demlendirilmelidir. Elde edilen solüsyonda, göz kapaklarına 10 dakika süren nemli pamuklu bezler nemlendirilir. Tekrarlayın bu prosedür günde en az 5 kez olmalıdır.

Aloe suyu bu hastalığı ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır. Bu bitkinin sivri gözü içine gömülmeli veya göz kapaklarında günde birkaç kez losyon yapmalıdır.

Dulavratotu yağı, lapa lapa blefaritin tedavisinde kullanılabilir. Her akşam, iltihaplı bölgelere hijyenik bir çubukla uygulamak yeterlidir.

Göz kanama ise, tedavisialerjik, her zaman endişeli, o zaman taze bir çayır yonca ile kaldırılmalıdır. Ama önce tüm tesis iyi yıkanır ve daha sonra bir kıyma makinesinde bükülür ve tüm meyve suyunu sıkar.

Gözlere gömülmesi gereken bu sıvıdır ve akşam böyle bir prosedürün gerçekleştirilmesi arzu edilir.

Kalan karışım da kullanılır, iltihabı hafifletmek için göz kapaklarının etkilenen bölümlerine günde birkaç kez uygulanabilir.

Bu hastalığı tedavi ederken, gözler halktıraraçlar genellikle sadece anti-enflamatuar değil, aynı zamanda antiseptik özelliklere de sahip olduğu için, calendula kullanılır.

Herşeye ek olarak, bitki gözlerin önünde yaralar ve yaralar mükemmel bir şekilde kurur. Tıbbi infüzyon hazırlamak için, bu bitkiden 1 yemek kaşığı gerekir.

Calendula çiçekleri kaynar su ile dökülür ve yaklaşık 30 dakika boyunca ısrar edilir, daha sonra süzülür. Hazır bir et suyu ile, iltihaplı göz kapaklarını yıkamak iyidir.

Blefarit sabun ile nasıl ortadan kaldırılır?

Evde tedavi, hakkında yorumlarBir kural olarak pozitif olarak bırakmak, bu patolojiden mümkün olan en kısa zamanda kurtulmaya yardımcı olur. İnflamasyon nedeninin demodex olması durumunda, etkilenen alan ev sabunu köpüğünden köpük ile uygulanabilir. Bundan sonra gözler iyice durulanmalı ve göz kapakları en iyi yağ jeli ile yağlanmalıdır.

Bir iltihapta göz kapaklarını ne kadar doğru şekilde masaj yapılır?

Göz masajı ayrıca blefaritin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Bu durumda evde tedavi daha etkili olur.

Prosedürü izlemeye başlamadan önce, göz kapaklarını bir kalsül veya okaliptüs tentesi ile tedavi etmeniz gerekir, bu amaçla, valokortin veya corvalolus uygundur.

Uygulanan ajan kuruduktan sonra, masaj yapmaya devam edebilirsiniz. İlk önce gözlerimizi kapatıp, onları hafif hareketlerle ovuyoruz.

Bu arada, demodikoz blefarit söz konusu olduğunda, evde tedavi de iltihaplı göz kapaklarının masajı ile takviye edilmelidir.

Источник: //tr.taylrrenee.com/zdorove/112858-blefarit-lechenie-v-domashnih-usloviyah-vidy-i-simptomy-blefarita.html

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Üveit Nedir, Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir? Üveit Tedavisi
Üveit Nedir, Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir? Üveit Tedavisi
Sarı Nokta Hastalığı Nedir, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi
Sarı Nokta Hastalığı Nedir, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi