Böbrek Kanseri Nedir? Böbrek Kanseri Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi

Böbrek Kanseri Belirtileri ve Nedenleri » Faydasıbu

Böbrek Kanseri Nedir? Böbrek Kanseri Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi

Böbrek kanseri, böbreklerden kaynaklanan kanserdir.Böbrekleriniz her biri yumruğunuzun büyüklüğündeki iki fasulye şeklindeki organlardır. Karın organlarınızın arkasında, omurganızın her iki yanında bir böbrek var.

Yetişkinlerde en yaygın böbrek kanseri türü renal hücreli karsinomdur. Diğer daha az yaygın böbrek kanseri türleri ortaya çıkabilir. Küçük çocuklar, Wilms tümörü adı verilen böbrek kanseri türlerini geliştirme olasılıkları daha yüksektir.

Böbrek kanseri insidansı artmaktadır. Bunun bir nedeni, bilgisayarlı tomografi (BT) taraması gibi görüntüleme tekniklerinin daha sık kullanılmakta olması olabilir. Bu testler, kaza sonucu daha fazla böbrek kanseri keşfine neden olabilir.

Böbrek kanseri erken safhalarında nadiren belirti veya semptomlara neden olur. Daha sonraki aşamalarda, böbrek kanseri bulguları ve belirtileri şunları içerebilir:

Böbrek hücreli karsinoma neyin sebep olduğu açık değildir.

Doktorlar, bazı böbrek hücreleri DNA’larında mutasyona girdikçe böbrek kanseri başladığını bilirler. Mutasyonlar, hücrelere hızla büyümelerini ve bölmelerini söyler. Biriken anormal hücreler böbrek ötesine uzanan bir tümör oluştururlar. Bazı hücreler ayrılabilir ve vücudun uzak kısımlarına yayılabilir (metastaz yapar).

Doktorunuz böbrek kanseri olabilecek bir böbrek lezyonunu tanımladığında, bir sonraki adım kanserin kapsamını (sahne) belirlemektir. Böbrek kanseri için evreleme testleri, doktorunuzun uygun bulduğu ilave CT taramaları veya diğer görüntüleme testlerini içerebilir.

Ardından doktorunuz kanserin evresini belirleyecektir. Böbrek kanseri aşamaları şunlardır.

Cerrahi, böbrek kanserlerinin çoğunluğu için standart tedavi yöntemidir. Böbrek kanseri tedavisinde kullanılan cerrahi prosedürler arasında şunlar bulunur:

Etkilenen böbreklerin alınması (nefrektomi). Radikal nefrektomi, böbrek, sağlıklı dokunun sınırı ve bitişik lenf nodlarının çıkarılmasını içerir. Adrenal bez de çıkarılabilir.

Nefrektomi açık bir işlem olabilir, yani cerrah böbreğinize erişmek için büyük bir kesi yapar. Veya nefrektomi laparoskopik olarak, bir video kamera ve minik cerrahi aletler eklemek için birkaç küçük insizyon kullanılarak yapılabilir. Cerrah nefrektomiyi gerçekleştirmek için bir video monitörünü izlemektedir.

Bazı durumlarda, bu ameliyat robotik olarak yapılabilir, yani cerrah bir robota ameliyatı gerçekleştirmek için cerrahi aletlerin nasıl manevra yapacağını söyleyen el kumandalarını kullanır.

Tümörün böbrekten çıkarılması (nefron koruyucu cerrahi). Kısmi nefrektomi olarak da adlandırılan bu işlem sırasında cerrah, tümörü ve onu çevreleyen sağlıklı dokunun küçük bir marjını tüm böbrekleri çıkarmak yerine çıkarır.

Nefron koruyucu cerrahi açık bir prosedür olabilir veya laparoskopik veya robotik yardımla yapılabilir.

Nefron koruyucu cerrahi, küçük böbrek kanseri için ortak bir tedavidir. Tek bir böbrekiniz varsa bir seçenek olabilir.

Nefron koruyucu cerrahi mümkün olduğunda radyasyon nefrektomisine göre genellikle tercih edilir, böbrek dokusu mümkün olduğunca fazla tutulması böbrek hastalığı ve diyaliz ihtiyacı gibi daha sonraki komplikasyon riskini azaltabilir.

Doktorunuzun önerdiği ameliyatın türü, kanseriniz ve hastalığınızın yanı sıra sağlık durumunuza da bağlı olacaktır.Cerrahi kanama ve enfeksiyon riski taşır.

Ameliyat Mümkün Olmadığında Uygulanacak Tedaviler

Bazı insanlar için cerrahi bir seçenek değildir. Bu durumlarda böbrek kanseri tedavileri aşağıdakileri içerebilir:

Kanser hücrelerini dondurma tedavisi (kriyoablasyon). Kriyoablasyon sırasında, özel bir iğne, cildinize ve böbrek tümörünüze X-ışını kılavuzunu kullanarak sokulur. İğnede bulunan gaz, kanser hücrelerini soğutmak veya dondurmak için kullanılır.

Böbrek kanseri için kriyoablasyonun güvenliği ve etkinliği hakkında uzun süreli birkaç veri bulunmaktadır. Genellikle diğer cerrahi prosedürlerden geçemeyen ve küçük böbrek tümörleri olan insanlar için saklıdır.

Kanser hücrelerinin ısıtılmasına yönelik tedavi (radyofrekans ablasyon). Radyofrekans ablasyon sırasında, özel bir iğne, cildinize ve böbrek tümörünüze X-ışını kılavuzunu kullanarak yerleştirilir. İğne boyunca ve kanser hücrelerinde bir elektrik akımı oluşur, bu da hücrelerin ısınmasına veya yanmasına neden olacaktır.

Böbrek kanseri için radyofrekans ablasyonun güvenliği ve etkinliği hakkında uzun süreli birkaç veri bulunmaktadır. Radyofrekans ablasyon diğer cerrahi prosedürlerden geçemeyen ve küçük böbrek tümörü olanlar için bir seçenek olabilir.

İlerlemiş ve Tekrarlayan Böbrek Kanseri Tedavileri

Tekrarlayan böbrek kanseri veya vücudun diğer bölgelerine yayılmış böbrek kanseri tam olarak iyileştirilemeyebilir ancak tedavi ile kontrol altına alınabilir. Bu durumda, aşağıdaki tedavilerin uygulanması mümkündür.

Böbrek tümörü kaldırmak için cerrahi. Ameliyat kanserinizin tümünü kaldıracak olsa bile, bazı durumlarda mümkün olduğu kadarının kaldırılmasına izin verebilir. Cerrahi aynı zamanda vücudun başka bir bölgesine yayılmış kanseri ortadan kaldırmak için de kullanılabilir.

Kansere karşı mücadelede bağışıklık sistemini kullanan ilaçlar (biyolojik terapi). Biyolojik terapi (immünoterapi) kanserle savaşmak için vücudunuzun bağışıklık sistemini kullanır.

Bu kategorideki ilaçlar, vücudunuzda üretilen kimyasalların sentetik versiyonları olan interferon ve aldesleukin’i (Proleukin) içerir.

Bu ilaçların yan etkileri, titreme, ateş, mide bulantısı, kusma ve iştah kaybıdır.

Kanserinizin belirli yönlerini hedef alan tedavi (hedefli terapi). Hedeflenen tedaviler, böbrek kanseri hücrelerinde çoğalmasına izin veren spesifik anormal sinyalleri engelliyor. Bu ilaçlar, vücudun diğer alanlarına yayılmış olan böbrek kanseri tedavisinde etkilidir.

Temsirolimus (Torisel) ve everolimus (Afinitor), kanser hücrelerinin büyümesine ve hayatta kalmasına izin veren bir sinyali bloke eden hedef ilaçlardır.

Hedeflenen tedavi ilaçları, ishal ve yorgunluk gibi yan etkilere neden olabilir.

Radyasyon tedavisi. Radyoterapi, kanser hücrelerini öldürmek için yüksek enerjili enerji ışınları, örneğin X ışınları kullanılan yöntemdir. Radyasyon tedavisi bazen böbrek kanseri semptomlarını kontrol etmek veya azaltmak için kullanılır; bunlar kemik gibi vücudun diğer alanlarına yayılmasını engelleyebilir.

Kaynak: //www.mayoclinic.org/diseases-conditions/kidney-cancer/ 

Источник: //faydasibu.com/bobrek-kanseri-belirtileri-nedenleri/

Böbrek Kanseri Nedir? Böbrek Kanseri Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi

Böbrek Kanseri Nedir? Böbrek Kanseri Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi

Genellikle 55 yaş üzeri kişilerde yüksek tansiyon, obezite ve sigara içiminin de etkisiyle böbreklerde iyi veya kötü huylu tümörler meydana gelebilir.

Böbreklerde iyi huylu kist oluşumu çoğunlukla tedavi dahi gerektirmeyen basit kitleler olarak yorumlanırken kötü huylu tümörler acilen tedavi gerektirir.

Böbreklerde hızla yayılma özelliği gösteren kötü huylu tümörlerin varlığı böbrek kanseri olarak adlandırılır.

İdrarda kan görülmesi, yüksek ateş, yorgunluk hissi ve karında kitle belirginleşmesi gibi böbrek kanseri belirtileri ciddiye alınmalı ve zaman kaybetmeden uzman doktorlara başvurulmalıdır. Tedavisinde geç kalınması halinde komşu organlara yayılabilen bu hastalık ne kadar erken teşhis edilirse hastanın sağlığını korumak o denli kolaylaşır.

“Böbrek tümörü nedir?” hakkında detaylı bilgi vermeden önce “Böbrek nedir ve ne işe yarar?” sorusunun yanıtlanması gerekir.

Böbrek Nedir ve Ne İşe Yarar?

Böbrek; fasulye şeklinde, vücutta iki adet bulunan, sırt kasları ve kaburga kemikleri tarafından korunan, kandaki atık maddeleri ve fazla suyu süzerek idrar meydana getiren, metabolizmanın sağlığı için etkin role sahip olan boşaltım sistemine ait bir organdır.

Böbrek Kanseri Nedir?

Böbrek hücrelerinin kontrolsüz çoğalması ve kötü huylu böbrek tümörü oluşumu ile kendini gösteren; tedavi edilmediği takdirde ölüme yol açabilen, ilerleyici ve birçok farklı nedenle ortaya çıkabilen hastalık “böbrek kanseri” olarak tanımlanır. Böbrek kanseri oluşumu böbrekte başlar ve böbrek kanseri teşhisi ile birlikte böbrek kanseri evreleri doğrultusunda tedavi sürecine geçilir.

Böbrek kanseri oldukça sık görülen bir kanser türüdür; dünyada en çok görülen 10 kanser türü arasında yer almaktadır. Böbrek kanseri genellikle 55 yaşının üzerindeki kişilerde görülür ve erkeklerde ortaya çıkma ihtimali kadınlara göre daha fazladır.

Böbrek kanseri genetik yatkınlığa bağlı olarak ya da hayat tarzıyla yakından ilişkili nedenlerle ortaya çıkabilir. Sigara içmek ve fazla kilolu olmak böbrek kanseri riskini ciddi oranda arttırır.

Diğer kanser türlerinden farklı olarak böbrek tümörü belirtileri yavaş yavaş ortaya çıktığı için bu hastalığın teşhisi genellikle erken evrelerde olmamaktadır. Bu nedenle “Böbrek kanseri öldürür mü?” sorusuna maalesef çoğunlukla “evet” yanıtı verilmektedir.

Ancak böbrek kanseri teşhisi konan herkesin hayati risk taşıdığını söylemek de doğru sayılmaz; kişinin hastalığının erken evrelerde teşhis edilmesi ve hastalıktan kurtulmak için alması gereken önlemleri alması böbrek kanseri tedavisi başarısını doğrudan etkiler.

Böbrek Kanseri Belirtileri

Böbrek kanseri en sinsi kanser türleri arasında yer alır. Genellikle erken evrelerinde kişinin fark edebileceği ciddiyette belirtilereneden olmaz. Bu nedenle belirtilerinin hissedilmeye başladığında doktora gidilir ve kanserin vücudun bir kısmına yayıldığı fark edilir.

Böbrek tümörü büyümesine bağlı olarak en sık rastlanan böbrek kanseri belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Böbrek kanseri olan çoğu hastanın idrarında kan görülür.
 • Böbrek tümörü büyüdükçe karın bölgesinde şişlik oluşumu gözlenir.
 • Böbrek kanseri yayılmaya başladıkça hastada iştahsızlık meydana gelir.
 • Böbrek kanserinin en tipik belirtilerinden biri sırt bölgesinde, vücudun sağında ya da solunda kronik ağrı oluşmasıdır.
 • Böbrek kanseri hastalarında kilo kaybı olur.
 • Soğuk algınlığı ya da enfeksiyon kökenli olmayan yüksek ateş gözlenir.
 • Nedeni tespit edilemeyen kansızlık oluşur.
 • Bileklerde ve bacaklarda şişlik meydana gelir.
 • Aşırı yorgunluk hissedilir.
 • Nefes darlığı oluşur.
 • Kanlı öksürük ortaya çıkabilir.
 • Kemiklerde dahil olmak üzere tüm vücutta ağrı oluşabilir.

Bu belirtilerin bir ya da birkaçını yaşayan kişilerin zaman kaybetmeden muayene olmaları gerekir. Bu belirtiler sadece böbrek kanseri belirtileri değildir. Böbrek kanseri teşhisi konulabilmesi için kişinin hastalık öyküsünün dinlenmesi, fiziksel olarak muayene edilmesi ve belli testlerden geçmesi gerekir.

Böbrek Kanseri Nedenleri

Kötü huylu böbrek tümörü nedenleri net olarak bilinmemektedir. Diğer bir deyişle “Böbrek kanserine neden olan faktör şudur.” denmesi şuan için mümkün değildir. Böbrek kanseri nedenleri olarak bazı risk faktörlerinin mevcut olduğu ise net bir şekilde söylenebilir.

Böbrek kanserine yol açtığı düşünülen risk faktörleri şu şekilde özetlenebilir:

 • Sigara İçmek: Sigara içmek böbrek kanserine neden olan en güçlü risk faktörleri arasındadır. Sigaranın ne kadar çok ve ne kadar süre ile içildiği böbrek kanseri riskini arttırabilir.
 • Çalışma Koşulları: Yapılan araştırmalar işyerinde maruz kalınan koşulların ve solunan kimyasalların böbrek kanserine yakalanma ihtimalini arttırdığını ortaya koymuştur.
 • Obezite: Aşırı kilolu olma durumu olarak tanımlanabilen obezite hastalığı vücudun hormon dengesini bozabilir. Yapılan incelemeler obezite hastalığı olan kişilerin böbrek kanserine yakalanma risklerinin arttığını ortaya koymuştur.
 • Yüksek Tansiyon: Yüksek tansiyon sorunu olan kişilerde böbrek kanseri oluşumunun daha fazla olduğu bilinmektedir. Bazı araştırmalar yüksek tansiyon için kullanılan bazı ilaçların böbrek kanserine yakalanma riskini yükselttiğini ortaya çıkarmıştır. Yine de yüksek tansiyonun mu yüksek tansiyonun tedavisinde kullanılan ilaçların mı böbrek kanserine yol açtığı hakkında kesin bir bilgi yoktur.
 • Böbrek Hastalıkları: Böbrek sağlıkları bozuk olan kişilerin; özellikle diyalize girmek zorunda olanların böbrek kanserine yakalanma risklerinin daha fazla olduğu bilinmektedir.
 • Cinsiyet: Erkekler genellikle kadınlara göre böbrek kanserine daha fazla yakalanırlar. Cinsiyetin risk faktörü olmasının ardındaki temel sebep bilinmese de erkeklerin daha çok sigara içmesinin ve ağır çalışma koşullarına maruz kalmasının kanser oluşumunu tetiklediği düşünülmektedir.
 • Genetik Faktörler: Bazı insanlar genetik olarak kanser oluşumuna diğerlerine göre daha yatkın olurlar. Ailesinde böbrek kanseri olan kişilerin periyodik aralıklarla sağlık kontrollerine girmesi gerekir. Cowden sendromu, Von Hippel Ilndau sendromu, Tüberküloz ve Birt-Hogg-Dube (BHD) sendromu olan kişilerin böbrek kanseri riskinin fazla olduğu bilinmektedir.

Böbrek Kanseri Evreleri

Böbrek kanserinin gelişimi dört ayrı evrede değerlendirilir. 1. evrede teşhis edilen böbrek kanseri sonrası kişinin hayatta kalma oranı yaklaşık %81’dir. 

Böbrek kanseri 2. evrede teşhis edilirse hayatta kalma oranının %74; 3. evrede teşhis edilirse %53 ve 4. evrede teşhis edilirse %8 civarında olduğu düşünülür.

Böbrek kanserinin evreleri tümörün boyutu, lenf bezlerinde olup olmaması ve vücudun diğer bölgelerine yayılıp yayılmadığına göre belirlenir.

 1. Evre: Böbrek kanserinin birinci evresinde tümör böbrek içerisindedir, 7 cm’den küçüktür ve henüz yayılmamıştır. Böbrek kanseri ameliyatı ile tümör tamamen temizlenirse hayatta kalma şansı çok yükselir.

 2. Evre: Tümör 7 cm’den büyüktür ancak hala böbrek içerisindedir. Bu aşamada cerrahi müdahale uygun bir yöntem olarak kabul edilir, böbrek kanseri ameliyatı sonrası kişi sağlığına kavuşabilir.
 3. Evre: Tümör böbrek dışına çıkmaya başlamıştır ancak henüz çevre organlara yayılmamıştır.

  Bu durumda yine böbrek tümörü tedavisi kapsamında cerrahi yöntemler düşünülebilir, cerrahi operasyonla kişi sağlığına kavuşabilir.

 4. Evre: Bu aşamada kanserli hücreler böbrek dışına, karın boşluğuna, adrenalin bezlerine, akciğerlere, karaciğere, kemiklere ya da beyine kadar ulaşmıştır. Tedavi için cerrahi yöntemlere başvurulamaz.

  Destekleyici tedavilerle kanserin yayılması engellenebilir. Tedavinin başarı yüzdesi diğer evrelerde uygulananlara göre daha düşüktür.

Böbrek Kanseri Tedavisi

Böbrek kanseri tedavisine geçilmeden önce idrar analizi, kan testleri, USG, bilgisayarlı tomografi, biyopsi, akciğer grafisi, tomografi ve MRI gibi teşhis yöntemlerine başvurulur.

Böbrek kanseri tedavisi elde edilen sonuçlara ve kanserin hangi evrede olduğu doğrultusunda değişiklik gösterebilir. Kişinin genel sağlık durumunu ve hastalığın ilerleme seyrini değerlendiren uzman doktorlar tedavi sürecini netleştirir.

Böbrek Kanserinin Cerrahi Tedavisi

Tedavi yöntemine hastanın yaşı, tümörün büyüklüğü, tümörün yayılıp yayılmadığı ve hastanın genel sağlık durumu neticesinde karar verilir.

Böbrek kanseri vakalarında en yüksek başarı cerrahi tedavi yöntemleri ile alınabilir. Ancak cerrahi tedavi yöntemlerinin uygulanabilmesi için az önce de belirtildiği gibi hastalığın diğer organlara yayılmamış olması gerekir.

Operasyon sırasında böbrek dokusunun tamamı çevresindeki yağlı dokularla birlikte vücut dışına çıkarılırsa bu operasyon Radikal Nefrektomi olarak adlandırılır. Radikal Nefrektomi operasyonlarında böbreğin tamamı alınır.

Hastalık henüz ilk evrelerindeyse, tümör sadece böbrek içinde olduğundan yapılan operasyonda böbrekten tümörün bulunduğu kısım çıkarılır. Tümörün konumlandığı bölüm kısmı çıkarılmalara uygunsa Parsiyel Nefrektomi uygulanabilir.

Bu operasyonlar açık ya da kapalı cerrahi tekniklerle yapılabilir. Hastanın sağlık durumu ve doktorların uzmanlığı doğrultusunda en uygun ameliyat yöntemi seçilir.

Böbrek Kanserinin Cerrahi Olmayan Tedavi Yöntemleri

Tümör boyutunun küçük olduğu hastalarda kanserli hücrelerin dondurulmasına yönelikKriyoablasyon” yöntemi uygulanabilir. Cerrahi olmayan diğer bir tedavi yöntemi de küçük tümörlerin ısıtılması veya yakılması için uygulanan “Radyo frekans ablasyon” tekniğidir.

İlerlemiş Böbrek Kanseri Vakalarında Kullanılan Tedavi Yöntemleri

Böbrek kanserinde kemoterapi hastalığın ilerlediği hastalarda uygulanan bir tedavi yöntemi olarak ön plana çıkar. Aynı zamanda hastanın bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi amacıyla immünoterapi tedavisine başlanabilir. Böbrek kanserinin çok ilerlediği durumlarda hormon tedavisi de hastaya verilebilir.

Sonuç olarak; böbrek kanseri tedavileri çeşitlidir. Önemli olan hastanın sağlığına kavuşması için en doğru tedavi yöntemlerinin seçilebilmesidir. Böbrek kanseri tedavisi gören hastaların en büyük endişesi “Böbrek kanseri tekrarlar mı?” ikilemidir.

Böbrek tümörlerinin parsiyel nefrektomi operasyonu sırasında yeterince temizlenememesine bağlı olarak kanser hücrelerinin tekrarlama ihtimali bulunur. Ancak bu ihtimali tüm uzmanlar cerrahi sırasında göz önünde bulundurur ve riskin yüksek olduğu durumlarda hastanın böbreğinin tamamı alınabilir.

Aynı zamanda cerrahi operasyonlar sonrası hastanın bağışıklık sistemi güçlendirilerek kanserin tekrarlama ihtimali azaltılmaya çalışılır.

Bir sonraki yazımız tek böbrekle yaşamak mümkün mü?Böbrek sağlığını korumak için neler yapılmalı?

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Üroloji, Nefroloji, Dahiliye, Onkoloji, Genel Cerrahi

Источник: //www.saglikk.com/bobrek-kanseri-nedir-bobrek-kanseri-belirtileri-nedenleri-tedavisi/

Böbrek yetmezliği belirtileri nedir?

Böbrek Kanseri Nedir? Böbrek Kanseri Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi

Böbrekler, vücudumuzun iç dengesinin devamlılığı ve sağlığın korunması için hayati bir organdır. Vücudumuzda bulunan zararlı maddeler, böbrekler ve karaciğer yardımı ile tölere ediliyor. Kanımızı filtre ederek temizleyen böbreklerimiz işlevini yapamaması halinde, böbrek yetmezliği durumu ortaya çıkmaktadır.

Türkiye’de, halkın ’sında rastlanan böbrek yetmezliği, genellikle sinsi bir şekilde ilerliyor ve muhtemelen hastalık iyice ilerledikten sonra fark ediliyor. Bu yüzden bu hastalığın belirtileri hakkında bilgi sahibi olmak, erken teşhis açısından büyük önem taşımaktadır.

Böbrek Yetmezliğinde Görülen Belirtiler

– Böbrekler az çalıştığı için tuvalete gitme ihtiyacı az duyulur.

– Bacaklarda ve ayaklarda şişlik olur ve vücuttaki su-elektrolit dengesi bozulur.

– İştah azalması ve mide bulantısı, buna eşlik eden kusma görülebilir.

– Güçsüzlük, nefes darlığı ve kas krampları görülebilir.

– Düşürülemeyen yüksek tansiyon oluşabilir.

– Nadiren geçmeyen hıçkırık ve kaşıntı olabilir.

Bilinmelidir ki, böbrek yetmezliklerinde belirtiler son ana kadar tam olarak ortaya çıkmayabilir. Fark edilmesi halinde geç kalınmış olma olasılığı yüksektir. Bu yüzden düzenli tıbbi kontroller, erken teşhis konulmasında önemli rol oynar.

Böbrek Yetmezliği Türleri

1) Akut Prerenal

Bu böbrek yetmezliği türünde, böbreklere giden kan akışı azalmıştır ve kan akışındaki yetersizlik yüzünden kan gerekli olduğu şekilde temizlenemez. Akut prerenal böbrek yetmezliğinde, kan akış problemleri giderildiğinde, problem de ortadan kalkabilir.

2) Akut İçsel

Bu tür böbrek yetmezliği, böbreklerin karşılaştığı travmalar sonucu ortaya çıkmaktadır. Böbreklere uygulanan darbeler ve kazalar gibi olaylar sonrasında, akut içsel böbrek yetmezlikleri yaşanabilir. Genellikle travma sonrası, böbreklere oksijen gitmemesi, kan kaybı ve böbrek enfeksiyonları yaşandığı için görülmektedir.

3) Kronik Prerenal

Akut prerenal böbrek yetmezliklerinde, eğer hastalık tedavi edilmezse, zaman içinde böbrekler işlevini yavaş yapmaya devam ettiği için, olması gerekenden daha küçük bir hal alırlar. Daha sonraki evrelerde ise fonksiyonlarını tamamen kaybederler.

4) Kronik İçsel

Akut içsel böbrek yetmezliğinin tedavi edilmemesi halinde, kronik içsel böbrek yetmezliği oluşur.

5) Kronik Postrenal

Bu tür böbrek yetmezliği, idrar yollarındaki rahatsızlıklar sonrasında görülmektedir. İdrar yollarındaki tıkalılık ve idrarın vücuttan atılamaması gibi durumlara bağlı olarak gelişen kronik postrenal böbrek yetmezliği, diğer böbrek yetmezliklerinde görülen tüm özellikleri de taşımaktadır.

Böbrek Yetmezliğine Sebep Olan Faktörler

Bazı hastalıklar için kullanılan ilaçların böbrek yetmezliği yapma riskleri oldukça yüksektir. Bunun yanı sıra, aşırı sıvı kaybı ve alkol tüketimi de böbrek yetmezliği sebepleri arasındadır.

Bazı hastalıklar sonucunda da böbrekler etkilenerek, böbrek yetmezliği durumu yaşanabilir. Örneğin lupus hastalığı, damar tıkanıklığı ve kemik iliği kanseri gibi hastalıkların, böbrek yetmezliğine sebep olduğu bilinmektedir.

Ayrıca ciddi yanıklar sonucunda da aşırı su kaybı yüzünden, böbrek yetmezliği yaşanabilmektedir.

Böbrek Yetmezliğinde Tedavi

Böbrek yetmezliğinde tedavi şekli, böbrek yetmezliğine sebep olan durumlara göre değişiklik gösterebilir. Örneğin, aşırı sıvı birikmesi sonucu ortaya çıkan hastalıkta, idrar söktürücü tedavi uygulaması iyi sonuçlar verebilir. Ya da, tam tersi olarak kandaki sıvının azalması sonucu ile ortaya çıkan böbrek yetmezliğinde, damar yolundan sıvı takviyesi yapılabilir.

Hastalık yüzünden kanda artış gösteren, toksinler diyaliz makinesi sayesinde giderilebilir. Böbrek görevi gören diyaliz akinesi sayesinde, olabilecek ciddi sağlık sorunlarının önüne geçilebilir.

Böbrek Yetmezliğinden Korunmanın Yolları

Beslenme programı, böbreklere aşırı yük bindirmemek açısından çok önemlidir. Bu yüzden doğru şekilde beslenip kullandığımız tuz miktarını kontrol altına almak çok önemlidir.

Alkol kullanımı da böbrek yetmezliği risklerini arttıran bir durumdur.

Tansiyon ve diyabet hastalarının da, doktor tavsiyesi ile alacağı ilaçlar ve diğer dikkat edilmesi gereken hususlara dikkat etmesi sayesinde, böbrek yetmezliği riski en aza indirilebilir.

Kaynak:

//www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/000471.htm

//www.nhs.uk/conditions/kidney-disease-chronic/pages/introduction.aspx

//www.ucdmc.ucdavis.edu/transplant/livingdonation/donor_treatment.html

//umm.edu/health/medical/ency/articles/chronic-kidney-disease

Bir önceki yazımız olan Pankreas iltihabı (Pankreatit) belirtileri nedir? başlıklı makalemizde akut pankreas iltihabı tedavi, akut pankreatit pankreas iltihabı ve pankreas kanseri hakkında bilgiler verilmektedir.

Источник: //www.kanseroloji.com/bobrek-yetmezligi-belirtileri-nedir-5380.html

Böbrek Kanseri Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Böbrek Kanseri Nedir? Böbrek Kanseri Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi

Böbrekler kırmızı-kahverengi renkte ince bir kapsülle örtülü fasulye biçiminde iki organdır. Böbrekler karın üst bölgesinin arka kısmında bulunurlar. Sırt adaleleri ve alt kaburga kemiklerince dış etkilere karşı korunurlar.

Böbrekler kandan artık ve zehirli maddeleri, fazla mineralleri ve suyu süzerek vücuttan dışarı çıkarırlar. İdrar böbrekler ile kandan süzülüp oluştuktan sonra üreter olarak adlandırılan içi boş idrar borusu vasıtası ile mesaneye (idrar torbası) ulaşır.

Mesanede toplanan idrar üretra adı verilen diğer bir içi boş idrar borusu aracılığıyla vücut dışına atılır.

Böbrek tümörleri iyi huylu ve kötü huylu olmak üzere iki gruba ayrılır. Böbrekte en sık görülen tümör basit böbrek kistleridir. Böbrek kisti iyi huylu bir kitle olup kanserden tamamen farklıdır. Çoğu zaman tesadüfi olarak ortaya çıkan böbrek kistleri insan yaşamını hiçbir zaman tehdit etmez.

Böbrek kistleri çoğu zaman tedavi bile gerektirmezler, yalnızca izlemek yeterli olur. Böbrek kanseri (renal hücreli kanser) böbrekten kaynaklanan kötü huylu tümöre verilen isimdir. Renal hücreli kanser en sık rastlanan böbrek kanseri türüdür.

Böbrek kanseri genellikle ileri yaşlarda (60 yaş üzeri) ortaya çıkar. Bazı ailesel geçişli türlerinde erken yaşlarda da görülebilir. Erkeklerde kadınlardan daha sık görülür. Erken teşhis edilip cerrahi olarak çıkarılırsa (nefrektomi) tamamen iyileşme şansı çok yüksektir.

Kanser büyüdükçe etrafında yer alan lenf bezleri, karaciğer, kalın bağırsak ve pankreasa yayılabilir. Bunun yanında kanser kan ve lenf yolu ile yayılarak vücudun diğer alanlarına (kemik, akciğer) yerleşebilir. Böbrekte daha az sıklıkla da değişici (transisyonel) hücreli tümörler görülür.

Değişici hücreli tümörler mesane gibi idrar yollarının diğer kısımlarında da izlenir ve benzer şekilde tedavi edilir. 

Risk Faktörleri

Diğer pek çok kanser türünde olduğu gibi böbrek kanserinin nedeni de henüz tam olarak aydınlatılamamıştır. Böbrek kanserli hastalarda yapılan çalışmalarda bazı faktörlerin risk oluşturabileceği gösterilmiştir.

Yüksek tansiyon (hipertansiyon), aşırı kilolu olmak, uzun süre diyaliz tedavisi görüyor olmak gibi faktörlerin böbrek kanserli hastalarda görülebildiği bildirilmiştir. Böbrek kanseri riski sigara içenlerde içmeyenlere göre iki kat fazladır.

Sigara bırakılması ile risk zamanla azalır. Ayrıca ailede böbrek kanserli bir akrabanın olması böbrek kanserine yakalanma riskini artırmaktadır.

Mesleksel risk faktörü olarak çelik endüstrisi, kurşun endüstrisi, petrol ve gemi sanayi (asbest) çalışanlarında böbrek kanseri riski artmaktadır. Son olarak yüksek yağ ve kalorili diyet riski artırmaktadır. 

Böbrek Kanseri Belirtileri

Tümör küçükken erken dönemlerinde böbrek kanseri çok belirgin bir şikayete neden olmayabilir. Teşhis edilebilirse hastalık bu dönemde genellikle tedavi edilebilir. Bir başka deyimle erken tanı konulduğunda tedavi hem daha kolay olmakta, hem de kanserden tamamen kurtulma olasılığı artmaktadır.

Genelde şikayete neden olduğu zaman tümör çok büyük boyutlara ulaşmıştır ve tümör büyüdükçe ve yayıldıkça tedavi olasılıkları azalmaktadır.

Böbrek bölgesinde kitle ve ağrı, kanlı idrar gibi böbrek kanseriyle ilişkili olabilecek şikayetler yanında diğer kanserlerde de gelişebilen iştahsızlık, halsizlik, kilo kaybı, tekrarlayan ateş gibi belirtiler de olabilir. Bu yakınmalar böbrek kanserinin belirtisi olabileceği gibi enfeksiyon gibi başka problemlerden de kaynaklanabilir.

Kanser yayılmışsa yayıldığı organla ilgili bulgular görülebilir. Örneğin akciğerlere yayıldıysa öksürük, nefes darlığı olabildiği gibi kemik yayılımı olan hastalarda kemik ağrıları, beyin yayılımı olanlarda baş ağrısı, felç gibi bulgular olabilir.

Böbrek Kanseri Tanısı

Tanı sıklıkla başka nedenlerle yapılan radyolojik tarama sonucu tesadüfen böbrek kitlesinin saptanması ile konulmaktadır. Ancak tümörün iyi ya da kötü huylu olduğunu ayırt ettirecek bir yöntem henüz mevcut değildir. Dolayısıyla aksi ispat edilene kadar böbrekte saptanan her kitle kanser kabul edilerek ileri incelemelere gidilmelidir.

Nadiren her iki böbrekte birden fazla kitle olarak kendini gösterebilir. Hastanın yakınmaları, öyküsü ve doktorun ilk değerlendirme bulguları daha sonra yapılacak araştırmaları belirlemek için çok önemlidir. Tanıda kan ve idrar tetkikleri yapılabilir.

İdrar tetkikinde idrar rengini değiştirmeyecek kadar az miktarda da olsa kırmızı kan hücreleri (alyuvarlar veya eritrositler) saptanabilir.

Hastalığın komşu yapılarla ilişkisi ve uzak yayılımını değerlendirmek için tanı anında görüntüleme yöntemleri olarak akciğer grafisi, intravenöz piyelografi (IVP), ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi (BT), manyetik rezonans (MR), kemik sintigrafisi, pozitron emisyon tomografisi (PET) yapılabilir.

Böbrek Kanseri Tedavisi

Böbrek tümörünün tedavisi hastanın yaşı, genel sağlık durumu ve kanserin yaygınlığına göre düzenlenir. Böbrek kanserlerinde uygulanan çeşitli tedavi yöntemleri vardır. Erken evre kanserlerde tümörün cerrahi olarak çıkarılması altın standarttır. 


Cerrahi: Ameliyat ile böbreğin çıkarılması nefrektomi olarak adlandırılır ve böbrek kanserlerinde standart tedavi yöntemlerindendir.

Kanserin evresi, büyüklüğü ve sayısına göre değişmek üzere ya böbrek, böbrek üstü bezi ve etrafındaki tabakaları ile birlikte tamamen çıkartılır (radikal nefrektomi) ya da kısmi olarak yalnızca tümörün çıkarılması (parsiyel nefrektomi) uygulanabilir.

Diğer böbrek sağlıklı ise hastalıklı böbreğin alınması hastanın sağlığı açısından her hangi bir sorun yaratmaz. Nefrektomi klasik olarak açık ameliyatla yapılır. Ancak son yıllarda kapalı yöntem denen laparoskopi kullanılarak da nefrektomi yapılabilmektedir.

Çıkarılan örnekler patolojik olarak incelenir ve tümörün cinsi, karakteri ve yayılım derecesi belirlenir. Bu, hem tanıyı kesinleştirir hem de yayılım hakkında bilgi verir. Erken evrede kanser böbreği saran kılıf içinde sınırlıdır. Bu durumda başka ek bir tedaviye gerek kalmaz. Eğer tümör böbrek kılıfın dışına çıkmışsa ya da başka yerde de mevcutsa cerrahi sonrası ek bir tedavi gerekecektir. 


Radyoterapi (Işın tedavisi): Vücut dışından gelen yüksek enerjili ışınlar ile kanser hücrelerinin öldürülmesi amaçlanan bir tedavi yöntemidir. Bölgesel bir tedavi yöntemidir.

Işın tedavisi böbrek kanseri tedavisinde sınırlı role sahiptir, ilk tedavi olarak önerilmez.

İleri böbrek kanserli bazı hastalarda radyoterapi kemik tutulumuna bağlı ağrı gibi diğer bulguları gidermeye yönelik olarak uygulanabilmektedir.

Kemoterapi: kanser hücrelerini öldürmek için kullanılan ilaçlardan bir kısmına verilen isimdir. Tek ilaç veya birkaç ilaç birlikte kullanılır. Böbrek kanserlerinde kemoterapinin etkisi sınırlı ve tartışmalıdır. Yaygın ve uzak yayılımı olan hastalarda kullanılabilir.

Biyolojik Tedavi (immünoterapi): Kansere karşı hastanın bağışıklık sistemini kullanan tedavi yöntemidir. İnterferon ve interlökin-2 adlı ilaçlar dışarıdan vücuda verilmek suretiyle vücudun savunma sisteminin güçlendirilmesi amaçlanmaktadır.

Yan etki olarak kas ağrısı, halsizlik, dikkat kaybı, ateş, kusma ve ishale neden olabilir. Hastalar genelde kendilerini çok yorgun hissederler. Bazılarında deri dökülmesi olur. Bu problemler çok ciddi olabilir ama tedavi bitiminde bu etkiler kaybolur.


 

Hormon Tedavisi: İlerlemiş böbrek kanserlerinde kullanılır. Progesteron böbrek kanserinde en sık kullanılan hormondur. Tedavi edici değil sıklıkla yakınmaları geçici olarak azaltmak için kullanılır. Kilo değişiklikleri, terleme ve su kaybı görülen yan etkilerdir. 


Hedefe Yönelik Tedaviler: Son yıllarda popüler olan bir tedavi yöntemidir. Sadece yaygın böbrek kanserli hastalarda kullanılabilir. Kanserli hücreler özellikle hedef alınmakta ve diğer hücrelere zarar verilmemektedir. Kanser hücresinin büyümesi ve çoğalmasını tetikleyen mekanizmalar vardır.

Bu mekanizmaların tamamı bilinmemektedir. Ancak bilindiği kadarı ile kanserleşmeye sebep olan moleküllerin susturulmasına yönelik ilaçlar geliştirilmiştir. Bu moleküller hücre içi haberleşmeden sorumlu sinyal proteinleri ve büyüme faktörleridir.

Hedefe yönelik tedavilerden Sunitinib ve Sorafenib dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu ilaçların etkinliği halen elimizde bulunan ve kullanılan interferon ve interlökin-2 gibi biyolojik ilaçlardan daha iyidir.

Ayrıca tümöre özgü yeni küçük damar oluşumunun (anjiogenesis) engellenmesi sağlanarak tümörün öldürülmesi amaçlanmaktadır. Kanserin yaşaması ve büyümesi için yeni damar gelişimi önemlidir.

Bevasizumab denilen bir ilaç sayesinde tümörün yeni damar yapması engellenerek beslenme bozukluğu sonucu kanserin küçülebildiği gösterilmiştir. Standart tedavilere cevapsız ve yaşam süresi bakımından ümitsiz hastalarda deneysel tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Aşı tedavisi hastalara tümöre karşı oluşan bağışıklık sistemini uyarıcı bir madde verilmesi esasına dayanan yöntemdir. Yine temelde hasta kişinin bağışıklık sistemini aktif hale getirme prensibi söz konusudur. Ayrıca başka bir kişiden (allojeneik) kemik iliği nakli ile başarı elde edilmiş hastalar vardır. Ancak bu yöntem henüz yaygın kabul ve kullanım alanı bulamamıştır.

Yan Etkiler

Tedavinin yan etkileri Kanser tedavisinin yan etkileri tedavinin cinsine, süresine ve hasta ile ilgili kişisel faktörlere göre değişir. Nefrektomi büyük bir cerrahi operasyondur. Operasyondan sonra hasta ağrı ve rahatsızlık duyulabilir.

Ancak erken evrelerde yakalanan hastalarda tam şifa elde edilebilmesi nedeni ile olası rahatsızlıklar göze alınabilir. Biyolojik tedavinin yan etkileri türüne göre değişir. Bu tedaviler grip benzeri şikayetler, kas ağrısı, halsizlik, dikkat kaybı, ateş, kusma ve ishale neden olabilir. Hastalar genelde kendilerini çok yorgun hissederler.

Bu problemler çok ciddi olabilir ama tedavi bitince bu etkiler kaybolur. Kemoterapinin yan etkileri verilen ilaçlara göre değişir. Genelde kanser ilaçları hızla büyüyen kan hücrelerini etkiler ve saç dökülmesine sebep olur.

Diğer ciddi yan etkileri arasında halsizlik, yorgunluk, bulantı, kusma, bağışıklık sisteminin bozulması, kan hücreleri üzerine olan yan etkileri sayılabilir. Bazı hastalarda iştahsızlık, bulantı, kusma, ağız yaraları ve tat değişikliği kilo kaybına neden olabilir.

Etiketler

Источник: //www.1milyarbilgi.com/haber/bobrek-kanseri-nedir-nasil-tedavi-edilir-haberi-758.html

Böbrek Kanseri Belirtileri

Böbrek Kanseri Nedir? Böbrek Kanseri Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi

Kanseri basitçe tanımlayacak olursak, hücrelerdeki DNA’ların mutasyona uğrayarak kontrolsüz bir şekilde çoğalması diyebiliriz.

Sağlıklı bir hücre ne zaman ve ne sıklıkla bölüneceğini biliyorken, mutasyona uğramış bir hücre ise kontrolsüz bir şekilde bölünür ve birleşerek ur(tümör) denilen yapıyı oluştururlar.

Tümörün kan veya lenf yolu ile vücuda yayılması ile de kanser hücreleri vücuda yayılmış olur.

Yukarıda da belirtildiği gibi kanser hücreleri kan veya lenf yolu ile vücuda yayılabildiği için vücudun herhangi bir organında kanser meydana gelebilir. Günümüzde çok sık rastlanan kanserlerden biri de ne yazık ki böbrek kanseri hastalığıdır.

Yetişkin bireylerde böbrek kanserinin en sık görülen çeşidi “renal hücreli karsinom”dur. Çocuk ve bebeklerde ise “Wilms tümörü” denilen bir böbrek kanserinin oluşması daha muhtemeldir.

Böbrek kanseri, özellikle son yıllarda birçok ülkede artmıştır. Bu artışın sebeplerinden biri de bilgisayarlı tomografi (BT) gibi görüntüleme tekniklerinin daha sık kullanılmaya başlanmasıdır.

Bu testler, yanlış birçok böbrek kanseri hastalığı teşhisi konmasına da sebep olmaktadır.

Böbrekler karın bölgesinin arka bölümünde fasulye biçimindeki organlardır ve sağlıklı bir bireyde 2 adet böbrek bulunur. Böbrekler, başta üre olmak üzere atıkları kandan süzerek su ile birlikte idrar olarak vücuttan uzaklaştırmaya yardımcı olurlar. Böbrekleri ve böbreklere etki eden hastalıkları inceleyen bilim dalına nefroloji denmektedir.

Böbreklerin temel görevleri arasında;

 • Vücuttaki asit-baz dengesini sağlamak
 • Kan sıvısının ve vücuttaki farklı bölmelerdeki sıvıların derişimlerini (yoğunluklarını) düzenleme
 • Kan hacmini düzenlemek
 • Kan basıncısını ayarlamak yer almaktadır.

Böbrekler bu görevlerinin çoğunu diğer organlarla (özellikle kalp, iç salgı bezleri ve karaciğer) senkronize ve işbirliği içerisinde gerçekleştirir.

Böbrek kanseri, ilk evrelerinde nadiren belirti gösterir. Ancak bu hastalığın ileri safhalarında aşağıda verilen belirtilere sıkça rastlanmaktadır.

1. İdrarda Kan Bulunması

Genellikle idrar rengi vücudun su ihtiyacına göre değişiklik gösterse de, idrar renginin normal idrar rengine göre oldukça koyu veya açık renkte olması; böbrek kanseri gibi birçok hastalığın habercisi olabilir.

Genelde böyle durumlarda, kanser hastalığı akla gelmeyerek, farklı çözüm yolları üretilmeye çalışılır. Ancak doktor kontrolünde, bu renk değişikliğinin hangi sebeplerden kaynaklandığını öğrenmek ve tedavisine başlamak gerekir.

2. Geçmeyen Sırt Ağrıları

Böbreklerin kaburgalara oldukça yakın bir bölgede yer alması nedeniyle, kaburga bölgesinde görülen ve geçmeyen sırt ağrıları; böbrek kanseri hastalığının belirtileri arasında yer almaktadır.

Kaburga bölgesindeki ağrılar omurilik kayması vb.

birçok başka hastalığın da belirtisi olduğu için, yetkililer bu ağrıların hiçbir şekilde hafife alınmadan, uzman hekime gösterilmesini tavsiye etmektedirler.

3. Kilo Kaybı

İnsan vücudu birçok önemli durumda kilo kaybı yaşar. Bu sebeplerden biri de vücudun bağışıklık sisteminde meydana gelen hasarlardır.

Böbrekleri düzenli bir şekilde çalışmayan bireylerde, boşaltım sisteminin normale göre daha farklı çalışması bireyde kilo kaybına neden olmaktadır.

Bu nedenle, istemsiz gerçekleşen ani kilo kayıpları da böbrek kanseri hastalığı belirtileri arasında yer almaktadır.

4. Yorgunluk

Yorgunluğun böbrek kanseri hastalığı belirtileri arasında yer almasının nedenleri kilo kaybı ile paralellik göstermektedir. Vücut, bağışıklık sisteminde meydana gelen hasar ve bozulmalara karşı kendi kontrol mekanizmasını devreye sokar.

Bu mekanizma devreye girdiğinde de vücutta normale oranla daha fazla enerji harcanır, dolayısıyla vücut yorgun düşer.

Bu sebeple böbreklerde meydana gelecek kontrolsüz bölünmeye karşı vücut, bu kontrol mekanizmasını devreye sokacağı için, bu dönemde aşırı yorgunluk gerçekleşmesi oldukça normaldir.

5. Geçici Ateş Yükselmesi

Vücudun olağan dışı durumlarda kontrol mekanizmasını devreye soktuğunu yukarıda da belirtmiştik. Bu gibi durumlarda vücutta ani ateş yükselmeleri de meydana gelmektedir. Vücut, teh olarak algıladığı yapılarla mücadele ederken sabit tutması gereken vücut sıcaklığını arttırabilmektedir.

Ayrıca böbreklerin üzerinde bulunan böbreküstü bezleri, vücut için gerekli birçok hormonun üretildiği yerdir. Bu hormonda meydana gelecek hasarlar vücudun dengesini bozmaya yeterli olmaktadır.

Bu sebeptendir ki, vücutta meydana gelen geçici ve ani ateş yükselmeleri de böbrek kanseri hastalığının belirtileri arasında yer almaktadır.

Yukarıda listelenen belirtilerden bir veya birkaçının görülmesi halinde, uzman bir hekime başvurulması tavsiye edilmektedir. Özellikle kanser hastalığında erken teşhis ve tedavi büyük önem arz etmektedir. Ayrıca sigara tüketimi, yaşın ilerlemesi, obezite, yüksek tansiyon gibi durumlar da, böbrek kanseri hastalığı belirtisi olmasa da böbrek kanserine yol açabilecek önemli durumlardır.

Источник: //evdesifa.com/bobrek-kanseri-belirtileri/

Böbrek Kanseri: Belirtileri, Nedenleri, Tanı ve Tedavisi

Böbrek Kanseri Nedir? Böbrek Kanseri Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi

Böbrek kanseri vakalarının çoğu 60 yaş üzerindeki insanlarda gelişir. Ancak bazen gençleri de etkilemektedir. En sık görülen semptom ise, idrardaki kandır.

Böbrek kanseri erken evrede teşhis edildiği takdirde, iyi bir tedavi şansı bulunur. Genel olarak, kanser ne kadar ileri olursa (büyür ve yayılırsa), tedavinin iyileştirme şansı o kadar az olur.

Bununla birlikte, tedavi genellikle kanser gelişimini yavaşlatabilir.

Böbrek Nedir? Görevleri Nelerdir?

Vücudumuzda karın üst kısmının yanlarında, bağırsağın arkasında ve omurganın her iki yanına uzanan iki adet böbrek bulunmaktadır. Her iki böbrek de büyük portakal büyüklüğündedir, ancak fasulye şeklindedir.

 • Büyük renal arter her bir böbrekte kanı alır. Arter, böbrek boyunca birçok minik kan damarına (kılcal damarlara) bölünür. “Nefron” adı verilen böbreklerdeki en küçük yapılar, kılcal damarlarda bulunan kanı filtreler. Kılcal damarların duvarları boyunca nefronlar ile filtreli su ve atık maddelerle idrarı oluşturur. İdrar her nefronun bir parçası olan ince kanalları boyunca idrar böbrek iç kısmına (renal pelvis) boşaltan daha büyük kanallara geçer.
 • İdrar her iki böbrekten mesaneye giden “üreter” denilen bir tüpten geçer.
 • İdrar, “üretra” adı verilen tüp üzerinden geçirilene kadar mesanede saklanır.
 • Her bir böbrekteki temizlenen (filtrelenmiş) kan, büyük bir böbrek damarına toplar ve kanı kalbe doğru geri alır.

Böbreklerdeki bazı özel hücreler aşağıdakiler de dahil olmak üzere hormonlar üretir:

 1. Renin: Kan basıncını düzenlemeye yardımcı olur.
 2. Eritropoietin: Kemik iliğini kırmızı kan hücreleri oluşturmaya teşvik eder.
 3. Kalsitriol: Kandaki kalsiyum seviyesinin düzenlenmesine yardımcı olur.

Normalde iki adet böbreğimiz olmasına rağmen, sadece bir sağlıklı böbrekle gayet sağlıklı bir şekilde yaşanılabilir.

Böbrek kanserinin çeşitli türleri vardı. Ancak, çoğu durumda renal hücreli kanserdir. Buna bazen renal adenokarsinom, renal hücreli karsinom veya hipernefrom denir.

Renal Hücreli Kanser Nedir?

Bu tip bir kanser, bir böbrek tübülünde bulunan ve kanserli (habis) hale gelen bir hücreden gelişir. Kanser büyür ve böbrekte bir tümöre dönüşür. Tümör büyüdükçe:

 • Etkilenen böbrek daha büyük olma eğilimindedir.
 • Zamanla tümör böbrek duvarı boyunca büyür ve omurga, karaciğer, yakındaki büyük kan damarları çevresindeki kaslar gibi yakın doku ve organları istila edebilir.
 • Bazı hücreler lenf kanallarına veya kan dolaşımına karışabilir. Kanser daha sonra yakındaki lenf nodlarına veya vücudun diğer alanlarına yayılarak, metastaz

Renal hücreli kanserler, hücrelerin mikroskop altında belirli özelliklerine bakarak çeşitli alt tiplere ayrılabilir. Örneğin, çoğu berrak hücre renal hücresi kanseri’dir.

Bununla birlikte, sarkomatoid renal hücreli karsinom veya granüler renal hücreli kanserler gibi başka bazı türleri de ortaya çıkar. Kanser alt tipini bilmek önemlidir.

Çünkü bazıları tedaviye diğerlerinden daha iyi yanıt verir.

Diğer Böbrek Kanseri Türleri:

Bazı nadir türler böbrekte bulunan diğer hücre türlerinden kaynaklanır. Örneğin:

 • Transizyonel hücreli (ürotelyal) kanserler, transizyonel hücrelerinden kaynaklanan kanserlerdir. Bunlar renal pelvise, üreterlere ve mesaneye sıralı hücrelerdir. Transizyonel hücre kanseri mesanede yaygındır, ancak bazı vakalarda renal pelvisinde gelişir.
 • Wilms tümörü ve böbreklerin berrak hücreli sarkomları, yalnızca çocuklarda gelişen böbrek kanseri tipleridir.

Not: Bu yazının geri kalanında sadece renal hücreli böbrek kanseri hakkında bilgiler yer almaktadır.

Böbrek Kanseri Nedenleri Nelerdir?

Kanserli bir tümör anormal bir hücreden başlar. Bir hücrenin kanserli olmasının kesin nedeni belli değildir. Bir şeyin hücredeki bazı genlere zarar verdiği veya onu değiştirdiği düşünülmektedir. Bu hücreyi anormal yapar ve kontrol dışı büyüyerek, çoğalmasına yol açar.

Böbrek kanseri tanısı konulan pek çok kişide kanser belirgin bir sebep olmadan gelişir. Bununla birlikte, bazı risk faktörleri böbrek kanserine yakalanma olasılığını artırır. Bu bilinen risk faktörleri şöyledir:

 • Yaş: Çoğu böbrek kanseri teşhisi 60 yaş üstü kişilerde görülmektedir. 50 yaşın altındaki insanlarda nadiren görülür. Erkeklerde daha sık tanı konur.
 • Sigara: Böbrek kanseri vakalarının yaklaşık üçte birinin sigara içilmesinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Tütün içerisindeki kimyasallardan bazıları vücuda girer ve idrarla dışarı atılır. İdrardaki bu kimyasallar, böbrek tübül hücrelerine zararlı (kanserojen) olabilir.
 • Diğer kimyasal kanserojenler: Bazı iş yeri kimyasalları böbrek kanseri riskinde artışa neden olmuştur. Örneğin; asbest, kadmiyum ve bazı organik çözücüler.
 • Obezite: Böbrek kanseri için belirlenmiş bir risk faktörüdür. Böbrek kanseri vakalarının yaklaşık dörtte biri aşırı kilolu olmak ile ilişkilidir.
 • Böbrek diyalizi: Uzun vadeli diyaliz hastalarının riski artar.
 • Yüksek tansiyon (hipertansiyon): Yüksek kan basıncı olan insanlarda daha büyük bir risk söz konusudur.
 • Genetik faktörler: Bazı durumlarda rol oynayabilir. Örneğin; Von Hippel-Lindau sendromu, Birt-Hogg-Dube sendromu ve tüberoz sklerozu gibi bazı nadir görülen genetik bozukluğu olan insanların böbrek kanserine yakalanma riski yüksektir.

Böbrek Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Böbrek kanseri olan birçok kişide, özellikle kanser küçük olduğunda hiçbir belirti yoktur. Kanser ilerledikçe aşağıdaki belirtiler ortaya çıkabilir.

İdrarda kan:

Birçok durumda, ilk belirti, genellikle ağrısız idrarda kan (hematüri)  görülmesidir. İdrardaki kan, zaman zaman tümör kanadığında gelip gidebilir. Mesane veya böbrek enfeksiyonları, böbrek iltihabı, böbrek taşları gibi kanser dışı hastalıklar da idrarda kan nedenleri olabilir. Bu semptomu doktorunuza bildirmeniz önemlidir.

Diğer belirtileri:

Böbrek tümörü büyüdükçe aşağıda yer alan belirtiler ortaya çıkabilir:

 • Karın kenarında veya arkasında ağrı veya rahatsızlık (bel ağrısı)
 • Yüksek ateş ve terleme
 • Bir böbrek üzerindeki bölgede şişlik
 • Yorgunluğa neden olan anemi. Ayrıca soluk görünebilirsiniz.
 • Bazı renal hücreli tümörler anormal miktarda belirli hormonlar üretir. Bu, aşağıdaki gibi sorunlara neden olabilir:
  • Yüksek kan kalsiyum seviyesi; susuzluk artışı, hasta hissi, yorgunluk ve kabızlık gibi çeşitli belirtilere neden olabilir.
  • Çok fazla kırmızı kan hücreleri (polisitemi) yapılır.
  • Yüksek tansiyon (hipertansiyon).

Kanser büyüdükçe, kendinizi genel olarak iyi hissetmeyebilir ve kilo alabilirsiniz. Kanser vücudun diğer bölgelerine yayılırsa, başka belirtiler ortaya çıkabilir.

Böbrek Kanseri Teşhisi ve Evrelemesi

Yukarıda listelenen belirtilerden ve bulgulardan dolayı böbrek kanseri olduğunuzdan şüphelenilebilir ve daha sonra tanıyı doğrulamak için testler düzenlenebilir.

Bununla birlikte, gelişmiş ülkelerde böbrek kanserlerinin yaklaşık yarısında herhangi bir semptom gelişmeden teşhis konur.

Başka bir sağlık sorunu nedeniyle yapılan taramalar veya tanı testleri ile de tesadüfen böbrek kanseri teşhisi yapılabilir.

Tanıyı doğrulamak için yapılan testler:

Böbrek ultrasonografisinde genellikle böbrek kanseri tespit edilebilir. Böbrek kanseri şüphesi varsa, ultrason genellikle ilk testlerden biridir. Ultrason taraması, vücudunuzdaki organların ve yapıların görüntülerini oluşturmak için ses dalgalarını kullanan güvenli ve ağrısız bir testtir.

Tanı konusunda şüpheleniliyorsa, bilgisayarlı tomografi (BT) taraması denilen daha ileri bir tarama kullanılabilir.

Böbrek Kanseri Evrelemesi:

Eğer böbrek kanseri tanısı konursa, diğer tanı testleri önerilir. Bunlar arasında karın ve göğüs için BT taraması veya manyetik rezonans görüntüleme (MR) taraması, göğüs radyografisi, böbrek fonksiyon testleri ve bazen diğer testler sayılabilir. Bu değerlendirmeye “kanser evrelemesi” denir.

Evrelemenin amacı, şunları bulmaktır:

 • Böbrekteki tümör ne kadar büyüklükte ve böbrek dışına yayılıp yayılmadığı
 • Kanserin lokal lenf nodlarına yayılıp yayılmadığı
 • Kanserin vücudun diğer alanlarına yayılıp yayılmadığı (metastaz)

Kanser evresini bulmak, en iyi tedavi seçeneklerine karar verilmesine yardımcı olur. Ayrıca, prognoz hakkında bilgi verir.

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Talasemi Nedir?
Talasemi Nedir?
Mamografi: Memenin Röntgeni
Mamografi: Memenin Röntgeni