Böbrek Reflüsü Çocuklarda Yüksek Tansiyon Sebebi

Böbrek Reflüsü Belirtileri ve Tedavisi (Vezikoüreteral Reflü)

Böbrek Reflüsü Çocuklarda Yüksek Tansiyon Sebebi

Böbrek Reflüsü’nün tıp dilindeki karşılığı Vezikoüreteral Reflü’dür. Kısaltması ise VUR olarak tanımlanmaktadır. Bu hastalık masum gibi görünse de tedavi edilmediği taktirde ciddi sonuçlar doğurabilir

Bobrek reflüsü, erken dönem böbrek kayıplarının baş sorumlularından birisidir. Böbrek tarafından süzülen idrarın mesaneye indikten sonra bazı nedenlerden dolayı tekrar böbreğe geri gitmesi, böbrekde doku zararlarına, idrar sebebi ile böbreğin enfekte olmasına neden olmaktadır.

Bu durumun uzun süre tedavi edilmemesi geri dönülemez böbrek hasarlarına neden olarak çok erken yaşta böbrek yetmezliği ile tanışmanıza neden olabilir.

Bu konumuzda Böbrek reflüsü belirtileri nelerdir ve böbrek reflüsünün tedavisi nasıl yapılır detayları ile bulabilirsiniz.

Böbrek Reflüsü Belirtileri Nelerdir

Vezikoüreteral Reflü belirtileri fazla olmamakla birlikte özellikle çocuklarda ve bebeklerde sıklıkla görüldüğü için belirtinin fark edilme olasılığı da muhtemeldir. Byu sebeple sinsi bir hastalıktır diyebiliriz. Uzman doktorlar tarafından Vezikoüreteral Reflü’ye ait hastanın kolayca anlayabileceği bir kaç neden vardır. Bu nedenler;

Vezikoüreteral Reflü Belirtileri;

 • Sık ve Uzun Süreli İdrar Yolları Enfeksiyonu
 • Sık Sık Yaşanan Tansiyon Sorunları
 • Tekrarlayan ve Şiddetli Baş Ağrıları
 • Yan Ağrıları (Renal Kolik Ağrılar)
 • Aile Bireylerinin Geçmişinde Vur Olması

İdrar yollaru enfeksiyonu en sık belirtilerinden dir. Ayrıca böbreklerde enfeksiyon olması yada fonskyion bozukluklarının böbrek reflüsüne bağlı olarak başlaması vücutta tansiyon sorunlarının baş göstermesine neden olmaktadır.

Bunun sebebi tansiyonu vücutta böbrek üstü bezleri ayarlar ve böbreklerde bir sorun olması durumunda ise vücut tansiyon dengesi bozulur. Bu bozulmaya bağlı olarak da baş ağrıları görülmeye başlar.

Beyin damarları kılcar damarlardır ve kan basıncı arttığı zaman ağrılar ilk olarak bu duruma en hassas olan beyinde baş ağrıları olarak görülür.  Bazı durumlarda ise böbrek ağrısı belirtileri görülebilir.

Ayrıca Böbrek reflüsünün genetik olduğu konusunda doktorlar ve uzmanlar hem fikir. Bu sebeple herhangi bir belirti aramaksızın aile bireylerinin geçmişinde Vezikoüreteral Reflü hikayesi var ise diğer cocuklarda gerçekleşme oranı oldukça yüksektir. Bu oran ortalama olarak 10 / 3 oranındadır. Bu da yüksek bir orandır.

Vezikoüreteral Reflü tedavisi için 2 farklı tedavi yöntemi bulunur bu yöntemlerden hangisinin uygulanacağı, hastanın yaşına, hastanın genel sağlık durumuna ve hastalığın derecelerine bağlı olarak belirlenmektedir. Hastalığın dereceleri ise 1 den 5’e kadar olan bir seviyede derecelendirilir.

Böbrek Reflüsü Tedavi Yöntemleri;

 • Antibiyotik İlaçlar İle Kısmi Tedavi
 • Cerrahi Operasyonlar İle Kalıcı Tedavi

Olarak iki farklı tedavi şekli uygulanabilmektedir.

Antibiyotik Tedavisi : Antibiyotik tedavi genellikle böbreğe idrarın geri kaçması sonucu ortaya çıkabilecek enfeksiyon durumunun önlenerek böbrekte hasar oluşmasını engellemeye çalışma prensibine dayanır.

Böbrekte kalıcı hasarları önleyebilir fakat reflünün yok edilmesi konusunda etkisizdir. Bu sebeple kısmi tedavi olarak adlandırılabilmektedir.

Seviyesi düşük böbrek reflülerinde yada ameliyat için uygun olmayan hastalarda sıklıkla kullanılmaktadır.

Cerrahi Operasyon : Cerrahi operasyonlar böbrek reflüsünün tedavisinde tek yöntemdir denilebilir. Genellikle reflünün derecelerine göre açık yada kapalı ameliyat yöntemleri tercih edilmektedir.

Kapalı yöntem endoskopi cihazları ile yapılmakta başarı oranları ise tam olarak kesin olmamakla birlikte yüksek oranda başarı sağlanabilmektedir. uygulaması oldukça pratik ve taburcu süresi de çok kısadır. Açıok yöntem ise başarı şansı %98  oranında yüksek olan ve kesin çözüm sağlama noktasında en başarılı cerrahi yöntemdir.

Tüm bu yöntemlere ait detaylı bilgi ameliyatlar kategorimizde bulabilirsiniz. Güncel Kaynaklar : Güncel Eğilimler , Vezikoüreteral Reflü Tanı

Bize Sorun!

Böbrek reflüsü belirtileri ve tedavisi konusunda aklınıza takılan noktolar ve sorular var ise bizlere sorabilirsiniz. Soru sormak için aşağıdaki yorum kısmına sorularınızı yazınız. Tüm gelen sorular günlük olarak cevaplandırılmaktadır. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

Источник: https://www.bobrekler.com/bobrek-reflusu-belirtileri-ve-tedavisi-vezikoureteral-reflu/

Yüksek Kan Basıncı Sorunları Neden Kaynaklanır, Sorunlar Ortadan Nasıl Kaldırılır?

Böbrek Reflüsü Çocuklarda Yüksek Tansiyon Sebebi

Yüksek tansiyon hastalığına sahip olan kişilerin yaşam şeklini ve beslenmesini tamamen değiştirmesi gerekir. Bunların değişimi ile kan basıncı değerleri dengede tutulabilir.

Yüksek Tansiyon Neden Olur, Yüksek Tansiyon Sebepleri Nelerdir?

Tansiyon, kalbin kan pompalaması esnasında atardamarların çemperlerinde var olan basınçtır. Zamanla damarlara devamlı olan fazla düzeyde güç uygulaması bulunuyorsa yüksek tansiyon meydana gelir. Bu sorun zaman içinde ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir. Yüksek tansiyonun diğer bir adı da hipertansiyondur.

Tansiyonun normal olan seviyeleri büyük 12, küçük 8’dir. Bu rakamların üst düzeylere çıkması kan basıncında sorunlara sebep olur. Yüksek tansiyonun nedenleri birçok etkene bağlıdır. Kullanılan ilaçlar, diş ağrısı, baş ağrısı, migren, beslenme düzeni, adet gecikmeleri, stres gibi etkenler tansiyonu yükselten faktörler arasında yer alır.

Tansiyonu yükselten sebepler kişiden kişiye göre değişkenlik göstermektedir. Bunun için bir kişide yüksek düzeydeki kan basıncına sebep olan etkenler diğer bir kişide sebep olmayabilir. Yüksek tansiyon nedenleri belirlemede belirtileri de çok önemlidir.

 Genelde ciddi düzeyde baş ağrısı, migren, mide bulantısı, görme sorunları, burun kanaması ve kafa bulanıklıklarına sebep olur. Özellikle strese bağlı yüksek tansiyon baş ağrısına sebep olur. Yaşın ilerlemesi ile tansiyon yüksekliğinin sebepleri de artmaktadır.

Bu rahatsızlık kalp krizine, inme ve felce, böbrek yetmezliklerine ve daha birçok sağlık sorununa sebep olabilir.

Yaşın ilerlemesi ile vücutta bulunan tuz ve su oranı, böbreklerin durumu, sinir sistemi ve damarların durumu kan basıncını etkiler.

Tansiyonu Etkileyen Faktörler

Kan basıncı farklı dış faktörlerden, genetik faktörler, beslenme düzeninden, kullanılan ilaçlarda stres ve sağlık sorunlarından etkilenmektedir. Bunlardan en önemlileri genetik faktörler ve çevresel faktörledir.

Özellikle aile bireylerinde var olan yüksek kan basıncı sorunu bu hastalıkta oldukça önemlidir.

Geçmişinde ve ailesinde bu sorunu olan kişilerin kendilerine dikkat etmeleri gerekir ve dikkat etmesi gerekenler konusunda bilinçli olması gerekir.

Genetik faktörler için yapılacak bir işlem bulunmayabilir. Bunun için kişinin yaşamı boyunca kendine dikkat etmesi gerekir. Nedenleri ve çıkan sonuca göre sonrası ciddiye alınmalıdır. Çevresel olan faktörler tamamen yaşam tarzı ile alakalı bir durumdur.

Kilolar, beslenme şekli, stresli bir yaşam ve belli başlı bazı alışkanlıklar hipertansiyonun nedenleri konusunda detay verir. Tedavi döneminde yapılması gerekenler de yaşam tarzı ile alakalı bir durumdur. Bazı kişilerde ise hipertansiyon sorununun sebepleri bilinmez.

Bu kişilerinde mutlaka beslenme tarzını, alışkanlıklarını düzeltmesi ve stresli ortamlardan kendini uzak tutması gerekir.

Hipertansiyon tedavi edilmezse oldukça ciddi sağlık sorunlarına yol açacağı için tanı sonrası dikkatli olmak ve kontrolleri aksatmamak önemlidir.

Hipertansiyon Nasıl Kontrol Altında Tutulur?

Hipertansiyon sorunu olduğu meydana çıkan hastaların mutlaka uzmana başvurması ve tam anlamı ile muayene olması gerekir.

Bu konuda nelere dikkat etmesi gerektiğini, nedenleri konusunda detayları, etkileyen faktörler konusunda detayları, sağlık açısından ne tarz risklere sebep olduğunu, yapılması gerekenler konusunda detayları öğrenmek gerekir.

Bu sorun erken dönem içinde fark edildiyse yaşam tarzında yapılacak olan değişiklikler ile kontrol altına almak daha kolaydır. Yani erken dönem içinde ilaç kullanımı bile gerekmeyebilir.

Erken önemde sabah kakınca, uyurken, geceleri yapılması gerekli olanları da bilmek lazımdır. Hipertansiyon sorunu için ilaç içmeniz gerekliyse uzmanın önerdiği ilaçları, önerdiği dozlarda kullanmanız gerekir.

Dışarıdan ve kulaktan duyma olan ilaçlardan uzak durulması gerekir. İlaçlardan kaynaklı olarak yan etkiler meydana gelirse kullanımı bırakmadan uzman ile görüşülmesi gerekir.

Hatta uzmanla görüşüp farklı ilaç yazmasını hasta isteyebilir.

Tedavi sürecin önemli olan ortaya çıkan belirtileri detaylı şekilde izlemektir. Bu belirtiler süreci etkileyecek olan faktörler içinde yer alır. Ayrıca tedavi sürecinde kesinlikle kontrolleri aksatmamak gerekir. Bu sağlıklı yaşam için gereklidir.  Aşağıda bulunan tüm detaylar kan basıncının yükselmesine ve sorunların yaşanmasına sebep olur.

 • Aşırı düzeyde kilolu olmak
 • Sigara ve alkol kullanımı yapmak ( kadınların günde 1 kadeh, erkeklerinde günde iki kadehten fazlasını tüketmemesi gerekir. )
 • Şeker hastalığına sahip olmak
 • Aile geçmişinde hipertansiyon sorunu olması
 • Yemekleri çok tuzlu tüketmek
 • Su tüketimi yapmamak
 • Kaygı içinde yaşam sürdürmek
 • Stresli bir yaşam sürdürmek

Çoğu hastada bu sorunun neden kaynaklandığını ve sebeplerinin ne olduğunu bulmak oldukça zordur. Bu duruma da tıp dilinde esansiyel primer hipertansiyon adı verilir. Bir hastalıktan kaynaklı olarak ya da ilaç kullanımlarından kaynaklı olarak meydana gelen yüksek kan basıncı sorunlarına da tıp dilinde sekonder hipertansiyon adı verilir.

Yüksek Tansiyonu Kontrol Altında Almak İçin

 • Sağlıklı yaşamak adına kiloyu korumak gerekir. Fazla kilolardan kısa süre için kurtulmak gerekir.
 • Stresle baş etmeyi öğrenmek gerekir. Stresli yaşama sebep olan her türlü etkenlerden uzaklaşmak oldukça önemlidir.
 • Günlük olarak sodyum alımlarını azaltmak gerekir.
 • Yemeklerden tuzu azaltmak gerekir.
 • Alkol kullanımı yapan kişilerin alımlarını azaltmaları gerekmektedir.
 • Sigar kullanan kişilerin kesinlikle bırakmaları gerekir.
 • Düzenli şekilde egzersiz yapılması gerekir. Egzersizin en az yarım saat yapılması gerekir.
 • Bol su içmek gerekir. Günlük olarak 2 litre su içilmesi gerekir.
 • Beslenme alışkanlıklarını değiştirmek gerekir. Özellikle lif ve potasyum açısından zengin gıdaların tüketilmesi gerekir.
 • Bol su içmek ve kalp dostu bir beslenme biçimini (potasyum ve lif de içeren) alışkanlık haline getirmek

(1 votes, average: 5,00 5)
Loading…

Источник: https://tansiyonum.com/yuksek-tansiyon-neden-olur

Böbrek Reflüsü Tanısı, Belirtileri ve Tedavi Şekli Nedir?

Böbrek Reflüsü Çocuklarda Yüksek Tansiyon Sebebi

Böbrek reflüsü belirtileri en doğru şekilde takip edilmeli ve bu konuda uzman doktorların yakından takip yapması gerekir. Yakından takip önemlidir.

Böbrek Reflüsü Nedir ve Görülme Nedenleri Nelerdir?

Böbreklerde oluşan reflü çoğunlukla bebeklerde ve çocuklar yaşayan ürolojik bir sıkıntıdır. Hatta bu rahatsızlık çocuk ürolojisi kapsamında sık şekilde tartışılmakta ve üzerinde araştırmalar yapılmaktadır.

Böbrek reflüsü idrar kesesinde bulunan idrarın tersine yani böbreklerine geri akmasıdır. İdrarın geriye doğru akması sonucunda böbrekler kirli idrara maruz kalır ve yüksek basınç sonucunda önemli düzeyde böbrek hasarına sebep olur.

Böbrek reflüsünin sebebi idrar kanallarının idrar kesesine açıldığı noktada genetik açıdan bozukluklar olabileceği gibi idrar kesesinin fizyolojik ve anatomik darlılar sonucunda idrar kesesinde yüksek basınç olması sonucunda kaçak oluşmasıdır.

Çocukların yaklaşık olarak %2’lik kısmında reflü görülür ve böbrek iltihabı olan çocukların yaklaşık olarak % 25’lik kısmında reflü görülür.

Doğum öncesinde anne karnında hidronefroz olan bebeklerin % 17’si ile % 37’sinde bu hastalığa bağlı olarak reflü gözükmektedir.

İdrar yolu enfeksiyonu ateşli şekilde geçiren bebeklerde ve çocuklarda reflü konusunda gerekli olan taramaların ve testlerin yapılması gerekir. Böbrek reflüsü kalıtsal olarak anne ve babadan da bebeklere geçer.

Babasında ya da annesinde reflü olan çocukların % 70’inde reflü meydana gelir. Kardeşlerinde reflü olan bebeklerinde % 30’luk kısmında reflü gözükmektedir. Kalıtsal olmasından dolayı ailesinde reflü olan bebeklerin mutlaka izlenmesi ve gerekli olan testlerinin yapılması gerekir.

Tedavisi yapılan böbrek reflüsü ilerleyen zamanlarda yüksek tansiyona sebep olabilir. Böbrek reflüsü zamanında tedavi edilmez ise % 20 oranında böbrek yetmezliğine sebep olur.

Böbrek Reflüsünün Tedavisi

Böbrek reflüsü tedavisi konusunda yakından takip tedavi sürecinin en önemli noktasıdır. Erken teşhis tedaviye başlama açısından önemlidir. Ayrıca yakından takip böbreklerin genel dokusunun korunması amacı ile oldukça önemli olan bir detaydır.

Böbrek reflüsü tedavisi kendiliğinden geçebilecek olan bir hastalıktır. Tanısı koyulduğu an izlenmeli ve yüksek düzeylerde sıvı alımı konusunda dikkat edilmelidir. Böbrek reflüsü tedavisi için idrar kesesinin tam anlamı ile boşaltımının yapılması da önemlidir. Bunun için bol sıvı alımı gerekir.

Tanının koyulması ile birlikte enfeksiyon riskine karşı uzman doktorlar düşük dozlarda antibiyotik kullanımı yapılması istenebilir. Böbrek reflüsü olan erkek bebeklerde erken dönemde sünnet yapılmasını doktorlar önermektedir.

Böbrek reflüsü seviyesine göre değişkenlik gösterir. Bundan dolayı da yapılası gereken tedavi seçenekleri değişebilir. Özellikle idrar yolu enfeksiyonu geçiren çocuklarda antibiyotik koruması yapılması şarttır.

Böbreklerinde hasar oluşan bebeklerde muhakkak cerrahi işlem yapılması gerekir. Cerrahi işlem için gerekli olan tedaviyi uzman olan doktorun belirlemesi gerekir.

Böbrek reflüsü ameliyatı konusunda anne ve babaların kesinlikle uzman doktor ile birlikte hareket etmesi bebek ve çocuk açısından şarttır.

Böbrek Reflüsünde Cerrahi Tedavi

Böbrek reflüsü ameliyatı açık, laparoskopik ve endoskopik olarak gerçekleştirilir. Böbrek reflüsü tedavisi konusunda endoskopik olan işlemler ilk tedavi şekli olarak kullanılır.

Açık cerrahi işlemler ile yapılacak olan reflü tedavisi idrar kanalının idrar kesesine girme noktasının yeniden yapılandırması ile alakalıdır.

Bu yöntem ile yapılacak olan tedavi şekli % 98 oranında başarı gösterir.

Açık cerrahi yönteminde çocuklar ve bebekler 1 hafta içinde iyileşme sürecini neredeyse tamamlar. 1 haftalık süreçten sonra gündelik yaşamındaki aktivitelerine devam edebilirler.

Küçük çocuklarda standartlar daha belirlenmediğinden dolayı deneysel açıdan uygulama alanları robotik destek ile cerrahi işlemleri ileri yaş gruplarında uygulanmaktadır.

İdrar yolu enfeksiyonlarını ateşli şekilde geçiren, aile fertlerinde reflü olan ve idrara çıkma konusunda sıkıntılar yaşayan kişiler hem kendilerini hem de bebeklerini reflü açısından kontrol ettirmelidir.

Böbrek reflüsü konusunda uygun olan takip, uygun olan izleme yöntemi kullanıldığında böbrek yetmezliği ve yüksek tansiyon hastalığı oluşmaz. Böbrek reflüsü ameliyatı sonrası ailelerin çocukların psikolojisini düşünerek hareket etmesi gerekir.

gerekli olursa bu konuda psikolojik destek alımı yapılması gerekir. önemli olan çocukların ameliyat sonrasında iyileşme sürecinin en doğru şekilde yönetilmesidir.

(2 oy, ortalama: 4,00en yüksek 5)
Loading…

Источник: https://bobrekagrisi.com/bebek/bobrek-reflusu

Çocuklarda Yüksek Tansiyon (Hipertansiyon)

Böbrek Reflüsü Çocuklarda Yüksek Tansiyon Sebebi

Çocuklarda Yüksek Tansiyon

Çoğu kişi hipertansiyon olarak bilinen yüksek tansiyonun sadece yetişkinlerde görülen bir durum olduğunu düşünür. Geçmişte bu düşünce kısmen doğruydu. Ancak günümüzde yüksek tansiyon çocukları da etkilemeye başlamıştır. Günümüzde çocuklarda yüksek tansiyon belirli bir oranda görülmektedir.

Yüksek tansiyon gelişmekte olan çocuklarda nasıl sorun haline gelir? Çocuğunuzu yüksek tansiyondan korumak için ne yapabilirsiniz? Yapabileceğiniz ilk şey çocuklarda yüksek tansiyon, bunun sebepleri, sonuçları ve tedavisi hakkında bilgi edinmektir.

Çocuklarda Yüksek Tansiyon Nedir?

Tansiyon kanın damarlardan akma gücünü ifade eder. Normal koşullar altında kalp damarlar yoluyla bütün vücuda kan pompalar. Damarlar, kan akışını sağlamak için gerektiğinde genişler veya daralırlar. Yüksek tansiyon hastası (hipertansiyon) kişilerde ise kalp kanı damarlara çok zor bir şekilde gönderir. Bu da kan damarlarına, kalbe ve diğer organlara zarar verebilir.

Yetişkinlerde tansiyonu düzenli olarak takip etmek ve normal durumla karşılaştırmak yüksek tansiyonu belirlemenin en kolay koludur. Çocuklarda yüksek tansiyon için de benzer testler olsa da teşhis biraz daha zordur. Doktorunuz çocuğunuzun cinsiyetini, boyunu ve tansiyon değerlerini değerlendirerek çocuğunuzda yüksek tansiyon olup olmadığını tespit etmeye çalışacaktır.

Yüksek Tansiyon Çocukları Nasıl Etkiler?

Yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda yüksek tansiyon da sağlık üzerinde ciddi ve uzun dönemli zararlar bırakabilir:

 • Kalp hastalığı
 • Böbrek hastalığı
 • Felç

Çocuklarda Obezite ve Yüksek Tansiyon

Çocuklarda yüksek tansiyon risk faktörleri arasında obezite ve aile geçmişinde yüksek tansiyonun bulunması yer almaktadır. Diğer risk faktörleri ise uyku apnesi veya diğer uyku bozukluklarıdır.

Çocuklarda obezite yüksek tansiyon için en önemli risk faktörleri arasındadır. Obezite çocuğunuzda yüksek tansiyon riskini arttırır. Bunun yanında kalp hastalığı ve diyabet ihtimali de yükselir.

Çocuklarda Obezite Nedenleri

Çocuklarda obezite bazen diğer sağlık sorunlarıyla bağlantılı olabilir. Ancak bu az görülen bir durumdur. Çocuklarda obezite çoğunlukla aşağıdaki iki unsurun birleşimiyle ortaya çıkar:

 • Çok Fazla Yemek: Çoğu çocuk vücudunun ihtiyacı olduğundan çok daha fazla yemek yer. Çocuğun beslenmesi sağlıksız aburcuburlar ve şekerli içecekler ile doldurulduğunda obezite kaçınılmaz bir sonuçtur. Bu nedenle çocuğun gün içinde tükettiği yiyeceklerin hem niteliğine hem de miktarına son derece dikkat edilmesi gerekmektedir.
 • Çok Az Hareket: Birçok çocuk yeterince hareket etmez ve günün önemli bir bölümünü televizyon izlemek veya bilgisayar oyunu oynamak gibi hareketsiz faaliyetlerde bulunarak geçirir.

Çocuklarda Yüksek Tansiyon Tedavisi

Uzmanlar hala çocuklarda yüksek tansiyon tedavisi için etkin yollar geliştirmeye çalışmaktadır. Genel olarak çocuklarda yüksek tansiyon tedavisi yetişkinlerde yüksek tansiyon tedavisinden farklı değildir. Çocuğunuz için en uygun tedavi yöntemini tespit etmek için doktorunuzla görüşün. Aşağıdaki önerileri dikkate alın:

DASH Diyeti Uygulayın

Dash diyeti (Hipertansiyona Karşı Beslenme Planı) daha az doymuş yağ ve daha fazla meyve, tam tahıl ve sebze tüketmeyi kapsayan bir beslenme planıdır.

Tuz alımını azaltmak da çocuklarda yüksek tansiyon tedavisinde etkili bir yöntemdir.

Bir diyetisyen çocuğunuzun favori yiyeceklerinden veya sevdiği lezzetlerden vazgeçmeden nasıl sağlıklı besleneceği konusunda size yardımcı olacaktır.

Çocuğunuzun Kilosunu Takip Edin

Fazla kilolu olmak çocuklarda yüksek tansiyon riskini arttırır. DASH diyetini uygulamak ve düzenli egzersiz yapmak çocuğun kilo vermesine yadımcı olacaktır. Doktorunuza danışarak kilo vermek için hedefler belirleyin. Çocuğunuzun doktoru kilo verme programını oluşturmak üzere sizi bir uzmana yönlendirebilir.

Tütün Ürünlerinden Uzak Durmak

Tütün ürünleri tansiyonu yükseltir; böylece çocuğunuzun kalp ve kan damarlarına zarar verir. Çocuğunuzu sigaradan uzak tutun ve sigaraya başlamasına engel olun. Aynı şekilde çocuğunuzun bulunduğu ortamda sigara içmeyin.

İlaç Tedavisi

Çocuğunuzda yüksek tansiyon şiddetli ise ve yukarıdaki yöntemlere rağmen hafiflemediyse doktorunuz ilaç yazabilir. Çocukta en az yan etkiyi yaratarak en etkili tedaviyi sağlayacak ilaç kombinasyonunu bulmak biraz zaman alabilir. Yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan ilaçlar şunlardır:

 1. Diüretikler vücudun ekstra sodyumdan kurtulmasını sağlayarak kandaki sıvı miktarını azaltır.
 2. ACE İnhibitörleri, alfa blockerlar ve kalsiyum kanal blockerları kan damarlarının sertleşmesini önlemeye yardımcı olur.
 3. Beta-blockerlar vücudun adrenalin hormonu üretmesine engel olur. Adrenalin stres hormonudur. Kalbin atışını hızlandırır. Kan damarlarının sertleşmesine neden olur. Tüm bunlar bir araya gelip tansiyonu yükseltir.

 Yüksek Tansiyonlu Çocuğunuza Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

Doktorunuzun tedavi planına sıkı sıkıya uyarak çocuğunuzda yüksek tansiyonu kontrol altına alabilirsiniz. Ayrıca şunları yapabilirsiniz:

 • Çocuğunuzun televizyon ve bilgisayar başında geçirdiği süreyi kısıtlayın.
 • Beslenme ve egzersiz düzeninde değişiklikler yapın. Bu değişikliklere tüm aile bireylerini dahil edin.
 • Doktorunuzun önerdiği şekilde çocuğunuzun tansiyonunu düzenli olarak ölçün ve kaydedin.

Kaynak:

 • http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/0045938088900254

Источник: https://www.iyibakkendine.com/cocuklarda-yuksek-tansiyon-hipertansiyon/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.