Böbrek Reflüsü Çocuklarda Yüksek Tansiyon Sebebi

Böbrek Reflüsü Tanısı, Belirtileri ve Tedavi Şekli Nedir?

Böbrek Reflüsü Çocuklarda Yüksek Tansiyon Sebebi

Böbrek reflüsü belirtileri en doğru şekilde takip edilmeli ve bu konuda uzman doktorların yakından takip yapması gerekir. Yakından takip önemlidir.

Böbrek Reflüsü Nedir ve Görülme Nedenleri Nelerdir?

Böbreklerde oluşan reflü çoğunlukla bebeklerde ve çocuklar yaşayan ürolojik bir sıkıntıdır. Hatta bu rahatsızlık çocuk ürolojisi kapsamında sık şekilde tartışılmakta ve üzerinde araştırmalar yapılmaktadır.

Böbrek reflüsü idrar kesesinde bulunan idrarın tersine yani böbreklerine geri akmasıdır. İdrarın geriye doğru akması sonucunda böbrekler kirli idrara maruz kalır ve yüksek basınç sonucunda önemli düzeyde böbrek hasarına sebep olur.

Böbrek reflüsünin sebebi idrar kanallarının idrar kesesine açıldığı noktada genetik açıdan bozukluklar olabileceği gibi idrar kesesinin fizyolojik ve anatomik darlılar sonucunda idrar kesesinde yüksek basınç olması sonucunda kaçak oluşmasıdır.

Çocukların yaklaşık olarak %2’lik kısmında reflü görülür ve böbrek iltihabı olan çocukların yaklaşık olarak % 25’lik kısmında reflü görülür.

Doğum öncesinde anne karnında hidronefroz olan bebeklerin % 17’si ile % 37’sinde bu hastalığa bağlı olarak reflü gözükmektedir.

İdrar yolu enfeksiyonu ateşli şekilde geçiren bebeklerde ve çocuklarda reflü konusunda gerekli olan taramaların ve testlerin yapılması gerekir. Böbrek reflüsü kalıtsal olarak anne ve babadan da bebeklere geçer.

Babasında ya da annesinde reflü olan çocukların % 70’inde reflü meydana gelir. Kardeşlerinde reflü olan bebeklerinde % 30’luk kısmında reflü gözükmektedir. Kalıtsal olmasından dolayı ailesinde reflü olan bebeklerin mutlaka izlenmesi ve gerekli olan testlerinin yapılması gerekir.

Tedavisi yapılan böbrek reflüsü ilerleyen zamanlarda yüksek tansiyona sebep olabilir. Böbrek reflüsü zamanında tedavi edilmez ise % 20 oranında böbrek yetmezliğine sebep olur.

Böbrek Reflüsünün Tedavisi

Böbrek reflüsü tedavisi konusunda yakından takip tedavi sürecinin en önemli noktasıdır. Erken teşhis tedaviye başlama açısından önemlidir. Ayrıca yakından takip böbreklerin genel dokusunun korunması amacı ile oldukça önemli olan bir detaydır.

Böbrek reflüsü tedavisi kendiliğinden geçebilecek olan bir hastalıktır. Tanısı koyulduğu an izlenmeli ve yüksek düzeylerde sıvı alımı konusunda dikkat edilmelidir. Böbrek reflüsü tedavisi için idrar kesesinin tam anlamı ile boşaltımının yapılması da önemlidir. Bunun için bol sıvı alımı gerekir.

Tanının koyulması ile birlikte enfeksiyon riskine karşı uzman doktorlar düşük dozlarda antibiyotik kullanımı yapılması istenebilir. Böbrek reflüsü olan erkek bebeklerde erken dönemde sünnet yapılmasını doktorlar önermektedir.

Böbrek reflüsü seviyesine göre değişkenlik gösterir. Bundan dolayı da yapılası gereken tedavi seçenekleri değişebilir. Özellikle idrar yolu enfeksiyonu geçiren çocuklarda antibiyotik koruması yapılması şarttır.

Böbreklerinde hasar oluşan bebeklerde muhakkak cerrahi işlem yapılması gerekir. Cerrahi işlem için gerekli olan tedaviyi uzman olan doktorun belirlemesi gerekir.

Böbrek reflüsü ameliyatı konusunda anne ve babaların kesinlikle uzman doktor ile birlikte hareket etmesi bebek ve çocuk açısından şarttır.

Böbrek Reflüsünde Cerrahi Tedavi

Böbrek reflüsü ameliyatı açık, laparoskopik ve endoskopik olarak gerçekleştirilir. Böbrek reflüsü tedavisi konusunda endoskopik olan işlemler ilk tedavi şekli olarak kullanılır.

Açık cerrahi işlemler ile yapılacak olan reflü tedavisi idrar kanalının idrar kesesine girme noktasının yeniden yapılandırması ile alakalıdır.

Bu yöntem ile yapılacak olan tedavi şekli % 98 oranında başarı gösterir.

Açık cerrahi yönteminde çocuklar ve bebekler 1 hafta içinde iyileşme sürecini neredeyse tamamlar. 1 haftalık süreçten sonra gündelik yaşamındaki aktivitelerine devam edebilirler.

Küçük çocuklarda standartlar daha belirlenmediğinden dolayı deneysel açıdan uygulama alanları robotik destek ile cerrahi işlemleri ileri yaş gruplarında uygulanmaktadır.

İdrar yolu enfeksiyonlarını ateşli şekilde geçiren, aile fertlerinde reflü olan ve idrara çıkma konusunda sıkıntılar yaşayan kişiler hem kendilerini hem de bebeklerini reflü açısından kontrol ettirmelidir.

Böbrek reflüsü konusunda uygun olan takip, uygun olan izleme yöntemi kullanıldığında böbrek yetmezliği ve yüksek tansiyon hastalığı oluşmaz. Böbrek reflüsü ameliyatı sonrası ailelerin çocukların psikolojisini düşünerek hareket etmesi gerekir.

gerekli olursa bu konuda psikolojik destek alımı yapılması gerekir. önemli olan çocukların ameliyat sonrasında iyileşme sürecinin en doğru şekilde yönetilmesidir.

(2 oy, ortalama: 4,00en yüksek 5)
Loading…

Источник: https://bobrekagrisi.com/bebek/bobrek-reflusu

Çocuklarda Yüksek Tansiyon

Böbrek Reflüsü Çocuklarda Yüksek Tansiyon Sebebi

İnsanların çoğu, hipertansiyon diye de bilinen yüksek tansiyonu, sadece yaşlıları etkileyen bir durum olarak düşünür. Bu ancak geçmişte doğru olabilir, ama günümüzde biliniyor ki yüksek tansiyon küçük çocuklar da dahil olmak üzere her yaştan insanı etkiler.

Neden çocuklarda yüksek tansiyon giderek büyüyen bir sorundur? Çocuğunuzu bu tehditten korumak için ne yapabilirsiniz? İlk adım, çocuklarda yüksek tansiyon, nedenleri, sonuçları ve tedavisi hakkında bütün yapabileceklerinizi öğrenmektir.

Tansiyon, kanın akarken damarlarda uyguladığı kuvvettir. Normal koşullarda, kalbiniz vücudunuzun her yerindeki damarlara kan pompalar. Kan damarları kan akışını sürdürmek için genişler ya da daralır. Hipertansiyonu olan bir kişideyse kan, damarları çok sert iter ve bu kan damarları, kalp ve diğer organlara zarar verebilir.

Yetişkinlerin, tansiyon ölçümü yaparak ve değerleri basit bir tabloyla karşılaştırarak yüksek tansiyonu olup olmadığını söylemek kolaydır. Çocuklar için de aynı testler var, ancak sayıları yorumlamak daha yanıltıcıdır. Çocuğunuzun doktoru çocuğunuzun yüksek tansiyonu olup olmadığını belirlemek için cinsiyet, boy ve tansiyon değerlerine dayalı listeleri kullanır.

Yüksek Tansiyon Çocukları Nasıl Etkiler?

Yetişkinlerde olduğu gibi, çocuklarda da yüksek tansiyon aşağıdaki gibi ciddi, uzun süreli sağlık sorunlarına yol açabilir:

 • Kalp hastalığı
 • Böbrek hastalığı
 • İnme

Çocuklarda Obezite ve Yüksek Tansiyon

Çocuklarda yüksek tansiyon risk etmenleri obezite ve ailedeki yüksek tansiyon geçmişidir. Diğer risk etmenleri uyku apnesi veya diğer uyku bozuklukları gibi tıbbi sorunları içerebilir.

Obezite çocuklarda yüksek tansiyon için başlıca risk olarak kabul edilir. Sadece obez olmak çocuğunuzda yüksek tansiyon riskine neden olmaz, aynı zamanda kalp hastalığı ve şeker hastalığı gibi bir dizi başka sağlık sorunu da bunda rol oynar.

Esom 1yol once yuksek tansiyon nedeniyle ameliyat oldu ve 1yildir tansiyon yukselmedi komtrolerde goz cok iyi durumda dedi bir gözü yedi bucuk dier gö… devamı

Obezite Sebepleri Nelerdir?

Bazen obezite diğer sağlık sorunlarına bağlı olabilir. Çoğu durumda obezite iki faktörün birleşiminden kaynaklanır:

Çok fazla yemek. Birçok çocuk vücutlarının ihtiyacından daha fazla yemek yer. Obezite aynı zamanda bir çocuğun, sağlıksız yiyecek ve şekerli içeceklerle dolu beslenme alışkanlığından da kaynaklanabilir. Bu nedenle, çocuğunuzun tükettiği yiyeceklerin miktarının yanı sıra kalitesini gözetmek de önemlidir.

Çok az hareketlilik. Birçok çocuk yeterince egzersiz yapmıyor ve her gün televizyon izlemek ya da bilgisayar oyunları oynamak gibi oturarak yapılan etkinliklerle saatler geçiriyor.

Çocuklarda Yüksek Tansiyonun Tedavisi

Araştırmacılar hala, çocuklarda yüksek tansiyon tedavisi için en etkili yolu belirlemeye çalışıyor. Genel olarak, çocuklarda yüksek tansiyonun tedavisi yetişkinlerde yüksek tansiyon tedavisinden çok farklı değildir.

Çocuğunuzun yüksek tansiyonu varsa, hangi tedavi planının çocuğunuz için en iyisi olduğunu bulmak için çocuğunuzun doktoruyla yakın bir çalışma yürütün.

Aşağıda çocuklarda yüksek tansiyon tedavisi için bazı genel öneriler bulunuyor:

 • DASH beslenme planını uygulayın. Hipertansiyonu Durdurmak için Beslenme Yaklaşımları (DASH) planı daha az yağ ve doymuş yağ, ayrıca daha fazla taze meyve ve sebze ve tam tahıllı gıdalar içerir. Tuz alımının sınırlandırılması da, çocuğunuzun yüksek tansiyonunu düşürmeye yardımcı olabilir. Bir diyetisyen size ve çocuğunuza en sevdiği yiyeceklerden veya büyük lezzetlerden vazgeçmeden bu hedeflere ulaşmanız için yollar bulmakta yardımcı olabilir.
 • Çocuğunuzun kilosunu izleyin. Aşırı kilolu olmak yüksek tansiyon riskini artırır. DASH beslenme planını takip etmek ve düzenli egzersiz yapmak çocuğunuzun kilo vermesine yardımcı olabilir. Kilo vermesinde hedefler belirlemenize yardımcı olması için çocuğunuzun doktorunuza danışın. Çocuğunuzun doktoru, kilo verme planı konusunda yardım almanız için sizi başka sağlık çalışanlarına da yönlendirebilir.
 • Tütün dumanına maruz kalmasını önleyin. Tütün dumanı tansiyon yükseltebilir, aynı zamanda çocuğunuzun kalp ve kan damarlarına doğrudan zarar verebilir. Çocuğunuzu tütün dumanından, hatta pasif içicilikten koruyun.
 • İlaç almak. Çocuğunuzun yüksek tansiyonu ciddiyse ya da yaşam tarzı değişikliklerini kabul etmiyorsa, doktorunuz ilaç verebilir. Yüksek tansiyonu en az yan etkiyle, en iyi şekilde kontrol altına alabilen kombinasyonu bulmak biraz zaman alabilir. Yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan ilaçlar şunlardır:
  • Vücudun fazla sodyumdan kurtulmasına yardım ederek kanda bulunan su miktarını azaltmak için, diüretikler.
  • Kan damarlarının daralmasını engellemek için, ACE inhibitörleri, alfa-blokerler, kalsiyum kanal blokerleri.
  • Vücudun adrenalin hormonunu üretmesini önlemek için, beta blokerler. Adrenalin bir stres hormonudur. Çocuğunuzun kalbinin daha fazla ve daha hızlı atmasına neden olur. Aynı zamanda kan damarlarını da daraltır. Bütün bunlar tansiyonu yükseltir.

Yüksek Tansiyonu Olan Çocuğunuza Nasıl Yardım Edebilirsiniz

Doktorun planını özenle uygulayarak çocuğunuzun yüksek tansiyonu kontrol etmesine yardımcı olun. Ayrıca, şu adımları atabilirsiniz:

 • Çocuğunuzun TV izlerken ve bilgisayar oyunları oynarken geçirdiği zamanı sınırlayın.
 • Beslenme alışkanlığı ve egzersiz değişikliklerini ailesel bir durum haline getirin. Böylece, bu sağlıklı değişikliklerden ailedeki herkes yararlanacaktır.
 • Çocuğunuzun, tansiyonunu doktoru tarafından önerilen sıklıkta kontrol edildiğinden emin olun.

Kapsamlı bir sağlık planı geliştirmek için sağlık uzmanınızla birlikte çalışarak, çocuğunuzun yüksek tansiyonu kontrol altına almasına yardımcı olabilir ve önünüzdekii sağlıklı yılların tadını çıkarabilirsiniz.

Источник: https://www.hemensaglik.com/makale/cocuklarda-yuksek-tansiyon

Yüksek Tansiyon Böbrek Yetmezliğine Sebep Olabilir

Böbrek Reflüsü Çocuklarda Yüksek Tansiyon Sebebi

Hipertansiyon hastasıysanız, böbrek taşı ve idrar yolları rahatsızlıklarınız varsa bu hastalıkların gelişim şekline dikkat etmelisiniz; çünkü tüm bunlar kronik böbrek yetmezliği oluşumuna sebep olabilir. Türkiye`de böbrek yetmezliği ile mücadele eden ve diyaliz tedavisi gören yaklaşık 70 bin ileri evre böbrek hastasının bu rahatsızlığının temelinde ikinci sırada hipertansiyon yatıyor.

Memorial Hizmet Hastanesi Nefroloji Bölümü`nden Uz. Dr. Bilal Görçin, kronik böbrek yetmezliği oluşumuna neden olan hastalıklar ve bu hastalıklardan korunma yolları hakkında bilgi verdi.

Yüksek tansiyon ve şeker hastaları dikkat!

Kronik böbrek yetmezliği, böbreğin tüm işlevlerinin kalıcı ve ilerleyici bir şekilde bozulmasıdır. Geri dönüşlü bir durum değildir.

Ancak, hipertansiyonun etkin bir şekilde kontrolü, diyet uygulanması, yeterli sıvı alınması, bazı ilaçların kullanımından kaçınılması ve düzenli kontrol gibi önlemlerle böbrek işlev bozukluğunun ilerlemesini önemli ölçüde yavaşlatmak olasıdır.

  Ülkemizde ve birçok ülkede kronik böbrek yetmezliğinin en sık görülen iki nedeni şeker hastalığı ve hipertansiyondur.

Bu hastalıklarda tuz kısıtlanması, düzenli egzersiz yapılması ve kilo verilmesi gibi yaşam tarzı değişikliklerinin uygulanması, kan şekerinin ve kan basıncının etkin bir şekilde kontrol edilmesi ve düzenli izlem gibi önlemlerle böbrek yetmezliği gelişimini önlemek mümkündür. Ayrıca çeşitli nefritler, taş hastalığı, idrar yollarındaki yapısal bozukluklar, enfeksiyonlar, özellikle polikistik hastalık olmak üzere böbreğin kalıtımsal hastalıkları da kronik böbrek yetmezliğine yol açabilir.

Böbreğin işlevlerinin bozulması sonucu ortaya çıkan sorunlar;

 •  Vücuda zararlı olan üre ve kreatinin gibi maddeler birikir.
 •  Su ve sodyum (tuz) vücutta birikir. Bunun sonucunda kan basıncı yükselir. Biriken tuz ve zararlı maddeler atılamayınca vücutta su tutulur.
 •  Kansızlık gelişir.
 •  Kemik gelişimi bozulur.
 •  Kanda potasyum (meyveler de bulunan bir tuz.)düzeyi yükselir ve buna bağlı olarak kalp ritmin de bozukluklar ortaya çıkabilir.
 •  Kalp ve damar hastalıkları gelişebilir.
 •  Halsizlik, iştahsızlık, bulantı, kusma, kaşıntı, ağızda kötü koku, bacaklarda his bozukluğu ve huzursuzluk, nefes darlığı, ruhsal bozukluklar ve şuur bulanıklığı gibi yakınmalar ortaya çıkabilir.

Aşırı su içiyor ve sık idrara çıkıyorsanız dikkat edin

Kronik böbrek yetmezliğinin ilk belirtisi “Polidipsi” (çok su içme) “Poliüri” (çok idrar çıkarma) ve “Noktüri” (gece idrara çıkma) biçiminde olabilir.

Halsizlik, yorgunluk, baş ağrısı, iştahsızlık, özellikle sabah saatlerinde ortaya çıkan mide bulantısı, kusma, uykusuzluk, hafif bir nefes darlığı, ağızda kötü bir tat, inatçı hıçkırıklar, solukluk, görme bozuklukları, bilinç bozuklukları gibi belirtiler ortaya çıkabilmektedir.

Kronik böbrek yetmezliğinin kendisi, kalp yetmezliği yaratan bir etken olmamakla birlikte, yüksek tansiyona ve sıvı birikimine bağlı  (hipertansiyon) ve kalp yetmezliğine sık rastlanmaktadır. Böbrek hastalarında vücutta yaygın şişlikler (ödem) oluşur; göz kapakları, akciğer, karın ve bacaklar şişer.

1)  a)

Böbreklerde protein kaybı (hipoproteinemi nefrotik sendrom) genellikle genç yaşlarda görülen çoğu zaman sebebi belli olmayan ve böbrek biyopsisi ile tanı konulan hastalıklardır. Genellikle böbrek fonksiyonları normaldir. Bazen etkin tedavi ile tamamen düzelirler.

  b)

Kronik böbrek yetmezliği nedeniyle vücudun su ve tuzu böbreklerle atamaması, birikmesi sonucu vücutta ödem oluşur. Hipertansiyon meydana gelir. Böbrek yetmezliğinin başlangıç evrelerinde hipertansiyon vardır ancak ödem nadirdir. Ödem kronik böbrek yetmezliğinin son evrelerinde ortaya çıkar. Genellikle tedaviye dirençlidir ve diyaliz gerektirir.

* Tansiyon tedavisinde kullanılan bir grup ilaçta ayaklarda şişlik yapabilir. Ayrıca şeker hastaları ödem gelişimine çok yatkındır. Böbrek fonksiyonları bozulmadan da şişebilirler.

2)

  Kronik böbrek yetmezliğinde anemi (alyuvarlarda sayıca azalma) hemen hemen kuraldır. Aneminin ağırlık derecesi ise kanda biriken üre ile doğru orantılıdır.

Kronik böbrek yetmezliğinde aneminin en önemli sebebi vücudumuzda kan yapımını her aşamada uyaran ve yönlendiren eritropoetin isimli hormonun (böbrek hücrelerinden yapılıp kemik iliğini uyarır) yetersiz yapılmasına bağlıdır.

Tedavide bu hormon kullanılmadan kansızlık düzeltilemez.

Источник: https://www.hizmethastanesi.com/saglik-rehberi/yuksek-tansiyon-bobrek-yetmezligine-sebep-olabilir/

Yüksek Kan Basıncı Sorunları Neden Kaynaklanır, Sorunlar Ortadan Nasıl Kaldırılır?

Böbrek Reflüsü Çocuklarda Yüksek Tansiyon Sebebi

Yüksek tansiyon hastalığına sahip olan kişilerin yaşam şeklini ve beslenmesini tamamen değiştirmesi gerekir. Bunların değişimi ile kan basıncı değerleri dengede tutulabilir.

Yüksek Tansiyon Neden Olur, Yüksek Tansiyon Sebepleri Nelerdir?

Tansiyon, kalbin kan pompalaması esnasında atardamarların çemperlerinde var olan basınçtır. Zamanla damarlara devamlı olan fazla düzeyde güç uygulaması bulunuyorsa yüksek tansiyon meydana gelir. Bu sorun zaman içinde ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir. Yüksek tansiyonun diğer bir adı da hipertansiyondur.

Tansiyonun normal olan seviyeleri büyük 12, küçük 8’dir. Bu rakamların üst düzeylere çıkması kan basıncında sorunlara sebep olur. Yüksek tansiyonun nedenleri birçok etkene bağlıdır. Kullanılan ilaçlar, diş ağrısı, baş ağrısı, migren, beslenme düzeni, adet gecikmeleri, stres gibi etkenler tansiyonu yükselten faktörler arasında yer alır.

Tansiyonu yükselten sebepler kişiden kişiye göre değişkenlik göstermektedir. Bunun için bir kişide yüksek düzeydeki kan basıncına sebep olan etkenler diğer bir kişide sebep olmayabilir. Yüksek tansiyon nedenleri belirlemede belirtileri de çok önemlidir.

 Genelde ciddi düzeyde baş ağrısı, migren, mide bulantısı, görme sorunları, burun kanaması ve kafa bulanıklıklarına sebep olur. Özellikle strese bağlı yüksek tansiyon baş ağrısına sebep olur. Yaşın ilerlemesi ile tansiyon yüksekliğinin sebepleri de artmaktadır.

Bu rahatsızlık kalp krizine, inme ve felce, böbrek yetmezliklerine ve daha birçok sağlık sorununa sebep olabilir.

Yaşın ilerlemesi ile vücutta bulunan tuz ve su oranı, böbreklerin durumu, sinir sistemi ve damarların durumu kan basıncını etkiler.

Tansiyonu Etkileyen Faktörler

Kan basıncı farklı dış faktörlerden, genetik faktörler, beslenme düzeninden, kullanılan ilaçlarda stres ve sağlık sorunlarından etkilenmektedir. Bunlardan en önemlileri genetik faktörler ve çevresel faktörledir.

Özellikle aile bireylerinde var olan yüksek kan basıncı sorunu bu hastalıkta oldukça önemlidir.

Geçmişinde ve ailesinde bu sorunu olan kişilerin kendilerine dikkat etmeleri gerekir ve dikkat etmesi gerekenler konusunda bilinçli olması gerekir.

Genetik faktörler için yapılacak bir işlem bulunmayabilir. Bunun için kişinin yaşamı boyunca kendine dikkat etmesi gerekir. Nedenleri ve çıkan sonuca göre sonrası ciddiye alınmalıdır. Çevresel olan faktörler tamamen yaşam tarzı ile alakalı bir durumdur.

Kilolar, beslenme şekli, stresli bir yaşam ve belli başlı bazı alışkanlıklar hipertansiyonun nedenleri konusunda detay verir. Tedavi döneminde yapılması gerekenler de yaşam tarzı ile alakalı bir durumdur. Bazı kişilerde ise hipertansiyon sorununun sebepleri bilinmez.

Bu kişilerinde mutlaka beslenme tarzını, alışkanlıklarını düzeltmesi ve stresli ortamlardan kendini uzak tutması gerekir.

Hipertansiyon tedavi edilmezse oldukça ciddi sağlık sorunlarına yol açacağı için tanı sonrası dikkatli olmak ve kontrolleri aksatmamak önemlidir.

Hipertansiyon Nasıl Kontrol Altında Tutulur?

Hipertansiyon sorunu olduğu meydana çıkan hastaların mutlaka uzmana başvurması ve tam anlamı ile muayene olması gerekir.

Bu konuda nelere dikkat etmesi gerektiğini, nedenleri konusunda detayları, etkileyen faktörler konusunda detayları, sağlık açısından ne tarz risklere sebep olduğunu, yapılması gerekenler konusunda detayları öğrenmek gerekir.

Bu sorun erken dönem içinde fark edildiyse yaşam tarzında yapılacak olan değişiklikler ile kontrol altına almak daha kolaydır. Yani erken dönem içinde ilaç kullanımı bile gerekmeyebilir.

Erken önemde sabah kakınca, uyurken, geceleri yapılması gerekli olanları da bilmek lazımdır. Hipertansiyon sorunu için ilaç içmeniz gerekliyse uzmanın önerdiği ilaçları, önerdiği dozlarda kullanmanız gerekir.

Dışarıdan ve kulaktan duyma olan ilaçlardan uzak durulması gerekir. İlaçlardan kaynaklı olarak yan etkiler meydana gelirse kullanımı bırakmadan uzman ile görüşülmesi gerekir.

Hatta uzmanla görüşüp farklı ilaç yazmasını hasta isteyebilir.

Tedavi sürecin önemli olan ortaya çıkan belirtileri detaylı şekilde izlemektir. Bu belirtiler süreci etkileyecek olan faktörler içinde yer alır. Ayrıca tedavi sürecinde kesinlikle kontrolleri aksatmamak gerekir. Bu sağlıklı yaşam için gereklidir.  Aşağıda bulunan tüm detaylar kan basıncının yükselmesine ve sorunların yaşanmasına sebep olur.

 • Aşırı düzeyde kilolu olmak
 • Sigara ve alkol kullanımı yapmak ( kadınların günde 1 kadeh, erkeklerinde günde iki kadehten fazlasını tüketmemesi gerekir. )
 • Şeker hastalığına sahip olmak
 • Aile geçmişinde hipertansiyon sorunu olması
 • Yemekleri çok tuzlu tüketmek
 • Su tüketimi yapmamak
 • Kaygı içinde yaşam sürdürmek
 • Stresli bir yaşam sürdürmek

Çoğu hastada bu sorunun neden kaynaklandığını ve sebeplerinin ne olduğunu bulmak oldukça zordur. Bu duruma da tıp dilinde esansiyel primer hipertansiyon adı verilir. Bir hastalıktan kaynaklı olarak ya da ilaç kullanımlarından kaynaklı olarak meydana gelen yüksek kan basıncı sorunlarına da tıp dilinde sekonder hipertansiyon adı verilir.

Yüksek Tansiyonu Kontrol Altında Almak İçin

 • Sağlıklı yaşamak adına kiloyu korumak gerekir. Fazla kilolardan kısa süre için kurtulmak gerekir.
 • Stresle baş etmeyi öğrenmek gerekir. Stresli yaşama sebep olan her türlü etkenlerden uzaklaşmak oldukça önemlidir.
 • Günlük olarak sodyum alımlarını azaltmak gerekir.
 • Yemeklerden tuzu azaltmak gerekir.
 • Alkol kullanımı yapan kişilerin alımlarını azaltmaları gerekmektedir.
 • Sigar kullanan kişilerin kesinlikle bırakmaları gerekir.
 • Düzenli şekilde egzersiz yapılması gerekir. Egzersizin en az yarım saat yapılması gerekir.
 • Bol su içmek gerekir. Günlük olarak 2 litre su içilmesi gerekir.
 • Beslenme alışkanlıklarını değiştirmek gerekir. Özellikle lif ve potasyum açısından zengin gıdaların tüketilmesi gerekir.
 • Bol su içmek ve kalp dostu bir beslenme biçimini (potasyum ve lif de içeren) alışkanlık haline getirmek

(1 votes, average: 5,00 5)
Loading…

Источник: https://tansiyonum.com/yuksek-tansiyon-neden-olur

Böbrek Reflüsü Belirtileri ve Tedavisi (Vezikoüreteral Reflü)

Böbrek Reflüsü Çocuklarda Yüksek Tansiyon Sebebi

Böbrek Reflüsü’nün tıp dilindeki karşılığı Vezikoüreteral Reflü’dür. Kısaltması ise VUR olarak tanımlanmaktadır. Bu hastalık masum gibi görünse de tedavi edilmediği taktirde ciddi sonuçlar doğurabilir

Bobrek reflüsü, erken dönem böbrek kayıplarının baş sorumlularından birisidir. Böbrek tarafından süzülen idrarın mesaneye indikten sonra bazı nedenlerden dolayı tekrar böbreğe geri gitmesi, böbrekde doku zararlarına, idrar sebebi ile böbreğin enfekte olmasına neden olmaktadır.

Bu durumun uzun süre tedavi edilmemesi geri dönülemez böbrek hasarlarına neden olarak çok erken yaşta böbrek yetmezliği ile tanışmanıza neden olabilir.

Bu konumuzda Böbrek reflüsü belirtileri nelerdir ve böbrek reflüsünün tedavisi nasıl yapılır detayları ile bulabilirsiniz.

Böbrek Reflüsü Belirtileri Nelerdir

Vezikoüreteral Reflü belirtileri fazla olmamakla birlikte özellikle çocuklarda ve bebeklerde sıklıkla görüldüğü için belirtinin fark edilme olasılığı da muhtemeldir. Byu sebeple sinsi bir hastalıktır diyebiliriz. Uzman doktorlar tarafından Vezikoüreteral Reflü’ye ait hastanın kolayca anlayabileceği bir kaç neden vardır. Bu nedenler;

Vezikoüreteral Reflü Belirtileri;

 • Sık ve Uzun Süreli İdrar Yolları Enfeksiyonu
 • Sık Sık Yaşanan Tansiyon Sorunları
 • Tekrarlayan ve Şiddetli Baş Ağrıları
 • Yan Ağrıları (Renal Kolik Ağrılar)
 • Aile Bireylerinin Geçmişinde Vur Olması

İdrar yollaru enfeksiyonu en sık belirtilerinden dir. Ayrıca böbreklerde enfeksiyon olması yada fonskyion bozukluklarının böbrek reflüsüne bağlı olarak başlaması vücutta tansiyon sorunlarının baş göstermesine neden olmaktadır.

Bunun sebebi tansiyonu vücutta böbrek üstü bezleri ayarlar ve böbreklerde bir sorun olması durumunda ise vücut tansiyon dengesi bozulur. Bu bozulmaya bağlı olarak da baş ağrıları görülmeye başlar.

Beyin damarları kılcar damarlardır ve kan basıncı arttığı zaman ağrılar ilk olarak bu duruma en hassas olan beyinde baş ağrıları olarak görülür.  Bazı durumlarda ise böbrek ağrısı belirtileri görülebilir.

Ayrıca Böbrek reflüsünün genetik olduğu konusunda doktorlar ve uzmanlar hem fikir. Bu sebeple herhangi bir belirti aramaksızın aile bireylerinin geçmişinde Vezikoüreteral Reflü hikayesi var ise diğer cocuklarda gerçekleşme oranı oldukça yüksektir. Bu oran ortalama olarak 10 / 3 oranındadır. Bu da yüksek bir orandır.

Vezikoüreteral Reflü tedavisi için 2 farklı tedavi yöntemi bulunur bu yöntemlerden hangisinin uygulanacağı, hastanın yaşına, hastanın genel sağlık durumuna ve hastalığın derecelerine bağlı olarak belirlenmektedir. Hastalığın dereceleri ise 1 den 5’e kadar olan bir seviyede derecelendirilir.

Böbrek Reflüsü Tedavi Yöntemleri;

 • Antibiyotik İlaçlar İle Kısmi Tedavi
 • Cerrahi Operasyonlar İle Kalıcı Tedavi

Olarak iki farklı tedavi şekli uygulanabilmektedir.

Antibiyotik Tedavisi : Antibiyotik tedavi genellikle böbreğe idrarın geri kaçması sonucu ortaya çıkabilecek enfeksiyon durumunun önlenerek böbrekte hasar oluşmasını engellemeye çalışma prensibine dayanır.

Böbrekte kalıcı hasarları önleyebilir fakat reflünün yok edilmesi konusunda etkisizdir. Bu sebeple kısmi tedavi olarak adlandırılabilmektedir.

Seviyesi düşük böbrek reflülerinde yada ameliyat için uygun olmayan hastalarda sıklıkla kullanılmaktadır.

Cerrahi Operasyon : Cerrahi operasyonlar böbrek reflüsünün tedavisinde tek yöntemdir denilebilir. Genellikle reflünün derecelerine göre açık yada kapalı ameliyat yöntemleri tercih edilmektedir.

Kapalı yöntem endoskopi cihazları ile yapılmakta başarı oranları ise tam olarak kesin olmamakla birlikte yüksek oranda başarı sağlanabilmektedir. uygulaması oldukça pratik ve taburcu süresi de çok kısadır. Açıok yöntem ise başarı şansı %98  oranında yüksek olan ve kesin çözüm sağlama noktasında en başarılı cerrahi yöntemdir.

Tüm bu yöntemlere ait detaylı bilgi ameliyatlar kategorimizde bulabilirsiniz. Güncel Kaynaklar : Güncel Eğilimler , Vezikoüreteral Reflü Tanı

Bize Sorun!

Böbrek reflüsü belirtileri ve tedavisi konusunda aklınıza takılan noktolar ve sorular var ise bizlere sorabilirsiniz. Soru sormak için aşağıdaki yorum kısmına sorularınızı yazınız. Tüm gelen sorular günlük olarak cevaplandırılmaktadır. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

Источник: https://www.bobrekler.com/bobrek-reflusu-belirtileri-ve-tedavisi-vezikoureteral-reflu/

Çocuklarda Yüksek Tansiyon (Hipertansiyon)

Böbrek Reflüsü Çocuklarda Yüksek Tansiyon Sebebi

Çocuklarda Yüksek Tansiyon

Çoğu kişi hipertansiyon olarak bilinen yüksek tansiyonun sadece yetişkinlerde görülen bir durum olduğunu düşünür. Geçmişte bu düşünce kısmen doğruydu. Ancak günümüzde yüksek tansiyon çocukları da etkilemeye başlamıştır. Günümüzde çocuklarda yüksek tansiyon belirli bir oranda görülmektedir.

Yüksek tansiyon gelişmekte olan çocuklarda nasıl sorun haline gelir? Çocuğunuzu yüksek tansiyondan korumak için ne yapabilirsiniz? Yapabileceğiniz ilk şey çocuklarda yüksek tansiyon, bunun sebepleri, sonuçları ve tedavisi hakkında bilgi edinmektir.

Çocuklarda Yüksek Tansiyon Nedir?

Tansiyon kanın damarlardan akma gücünü ifade eder. Normal koşullar altında kalp damarlar yoluyla bütün vücuda kan pompalar. Damarlar, kan akışını sağlamak için gerektiğinde genişler veya daralırlar. Yüksek tansiyon hastası (hipertansiyon) kişilerde ise kalp kanı damarlara çok zor bir şekilde gönderir. Bu da kan damarlarına, kalbe ve diğer organlara zarar verebilir.

Yetişkinlerde tansiyonu düzenli olarak takip etmek ve normal durumla karşılaştırmak yüksek tansiyonu belirlemenin en kolay koludur. Çocuklarda yüksek tansiyon için de benzer testler olsa da teşhis biraz daha zordur. Doktorunuz çocuğunuzun cinsiyetini, boyunu ve tansiyon değerlerini değerlendirerek çocuğunuzda yüksek tansiyon olup olmadığını tespit etmeye çalışacaktır.

Çocuklarda Obezite Nedenleri

Çocuklarda obezite bazen diğer sağlık sorunlarıyla bağlantılı olabilir. Ancak bu az görülen bir durumdur. Çocuklarda obezite çoğunlukla aşağıdaki iki unsurun birleşimiyle ortaya çıkar:

 • Çok Fazla Yemek: Çoğu çocuk vücudunun ihtiyacı olduğundan çok daha fazla yemek yer. Çocuğun beslenmesi sağlıksız aburcuburlar ve şekerli içecekler ile doldurulduğunda obezite kaçınılmaz bir sonuçtur. Bu nedenle çocuğun gün içinde tükettiği yiyeceklerin hem niteliğine hem de miktarına son derece dikkat edilmesi gerekmektedir.
 • Çok Az Hareket: Birçok çocuk yeterince hareket etmez ve günün önemli bir bölümünü televizyon izlemek veya bilgisayar oyunu oynamak gibi hareketsiz faaliyetlerde bulunarak geçirir.

Çocuklarda Yüksek Tansiyon Tedavisi

Uzmanlar hala çocuklarda yüksek tansiyon tedavisi için etkin yollar geliştirmeye çalışmaktadır. Genel olarak çocuklarda yüksek tansiyon tedavisi yetişkinlerde yüksek tansiyon tedavisinden farklı değildir. Çocuğunuz için en uygun tedavi yöntemini tespit etmek için doktorunuzla görüşün. Aşağıdaki önerileri dikkate alın:

DASH Diyeti Uygulayın

Dash diyeti (Hipertansiyona Karşı Beslenme Planı) daha az doymuş yağ ve daha fazla meyve, tam tahıl ve sebze tüketmeyi kapsayan bir beslenme planıdır.

Tuz alımını azaltmak da çocuklarda yüksek tansiyon tedavisinde etkili bir yöntemdir.

Bir diyetisyen çocuğunuzun favori yiyeceklerinden veya sevdiği lezzetlerden vazgeçmeden nasıl sağlıklı besleneceği konusunda size yardımcı olacaktır.

Çocuğunuzun Kilosunu Takip Edin

Fazla kilolu olmak çocuklarda yüksek tansiyon riskini arttırır. DASH diyetini uygulamak ve düzenli egzersiz yapmak çocuğun kilo vermesine yadımcı olacaktır. Doktorunuza danışarak kilo vermek için hedefler belirleyin. Çocuğunuzun doktoru kilo verme programını oluşturmak üzere sizi bir uzmana yönlendirebilir.

Tütün Ürünlerinden Uzak Durmak

Tütün ürünleri tansiyonu yükseltir; böylece çocuğunuzun kalp ve kan damarlarına zarar verir. Çocuğunuzu sigaradan uzak tutun ve sigaraya başlamasına engel olun. Aynı şekilde çocuğunuzun bulunduğu ortamda sigara içmeyin.

İlaç Tedavisi

Çocuğunuzda yüksek tansiyon şiddetli ise ve yukarıdaki yöntemlere rağmen hafiflemediyse doktorunuz ilaç yazabilir. Çocukta en az yan etkiyi yaratarak en etkili tedaviyi sağlayacak ilaç kombinasyonunu bulmak biraz zaman alabilir. Yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan ilaçlar şunlardır:

 1. Diüretikler vücudun ekstra sodyumdan kurtulmasını sağlayarak kandaki sıvı miktarını azaltır.
 2. ACE İnhibitörleri, alfa blockerlar ve kalsiyum kanal blockerları kan damarlarının sertleşmesini önlemeye yardımcı olur.
 3. Beta-blockerlar vücudun adrenalin hormonu üretmesine engel olur. Adrenalin stres hormonudur. Kalbin atışını hızlandırır. Kan damarlarının sertleşmesine neden olur. Tüm bunlar bir araya gelip tansiyonu yükseltir.

 Yüksek Tansiyonlu Çocuğunuza Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

Doktorunuzun tedavi planına sıkı sıkıya uyarak çocuğunuzda yüksek tansiyonu kontrol altına alabilirsiniz. Ayrıca şunları yapabilirsiniz:

 • Çocuğunuzun televizyon ve bilgisayar başında geçirdiği süreyi kısıtlayın.
 • Beslenme ve egzersiz düzeninde değişiklikler yapın. Bu değişikliklere tüm aile bireylerini dahil edin.
 • Doktorunuzun önerdiği şekilde çocuğunuzun tansiyonunu düzenli olarak ölçün ve kaydedin.

Kaynak:

 • http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/0045938088900254

Источник: https://www.iyibakkendine.com/cocuklarda-yuksek-tansiyon-hipertansiyon/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.