Böbrek Sağlığı ve Böbrek Naklindeki Gelişmeler

içerik

Yapay Böbrek Çalışmaları Son Gelişmeler 2017 | Bobrekler.Com

Böbrek Sağlığı ve Böbrek Naklindeki Gelişmeler

Yapay Böbrek Varmı sorusu son günlerde editörlerimize en sık gelen sorulardan birisi oldu.

Özellikle kök hücre tedavisinin artık birçok alanda kullanılmaya başlaması birçok kanser yada böbrek yetmezliği hastasına da umut ışığı oldu.

Peki Gerçekten Yapay Böbrek Var mı, Yapay böbrek Ne Zaman Olacak gibi merak edilen tüm sorular için son gelişmeleri sayfamızda sizlere duyuruyoruz. Öncelikle Yapay Böbrek Nedir ve Nasıl Yapılır Bunu Açıklamamız gerekir.

Yapay Böbrek İle İlgili Bilmeniz Gereken Başlıklar

 1. Yapay Böbrek Kök Hücrelerden Yapılır
 2. Yapay Böbrek Mekanik Değil Birebir Organdır.
 3. Halen Çalışmaları Devam Etmekte Olup Henüz Uygulamaya Geçilmemiştir.

 4. Yapay Böbrek Hastaya Özel Yapılır
 5. Her Hastaya Kendi Hücrelerinden Üretilir.
 6. Kök Hücre Çalışmaları İle İlgili Detaylar Aşağıdadır.

Yapay Böbrek Nedir? Nasıl Yapılır 

Halk arasında suni böbrek olarak anılan şey tam olarak suni değil adından farklı olarak birebir kendi böbreğinizle aynı özellikleri taşıyacak olan bir yapay organdır. Bu böbrek kendi kök hücrenizin çoğaltılması ile oluşan canlı bir dokudur. Yani organa benzeyen ama mekanik bir alet değildir. Birebir böbreğiniz ile aynı olması amaçlanmaktadır.

Yapay böbrek Henüz Yapılamadığı için yapay kalp yapımını ve aşamalarını anlatan 1,5 dakikalık videoyu izleyerek fikir edinebilirsiniz.

Böbrek yetmezliği bulunan hastalarda diyaliz bilindiği gibi mecburi fakat bu şekilde hastaların pek uzun süre yaşayamayacağı da aşikar. Böbrek nakli bekleyen bu hastalardan bir çoğu uyumlu böbrek olmadığı için hayatını kaybetmektedir.

Uyumlu böbrek bulunanlarda ise böbreğin hastaya naklinden sonra böbreğin vücut tarafından kabul edilmemesi durumu da söz konusu.

Yapay böbrek birebir kendi hücrelerinizden imal edileceği için bu gibi durumlarla karşılaşılmayacak ve yeni takılan böbrek ile sorunsuz onlarca yıl yaşanabilecek.

Kök hücre alanında uzman bilim insanları ilk olarak kulak , idrar kanalı gibi birçok yapıyı sorunsuz şekilde imal etmeyi başardılar. Fakat iş kompleks bir organa geldiğinde hala kat edilmesi gereken mesafelerin olduğu çok açık.

Şu an kök hücreden yapay böbrek yapıldı fakat bir ceninin böbreği ile aynı boyutlarda yani 1 cm den küçük bir boyutu var. Bu organın nasıl nakil edilebilecek bir boyuta getirilebileceği konusunda araştırmalar tüm hızı ile devam ediyor.

Yapay böbrek çalışmalarında son seviyelere 2020 den sonra ulaşılacağı konusunda bilgiler gelmektedir.

Yapay böbrek artık her alanda uygulanmaya başladığında bu hizmet çok kısıtlı yerlerde olacaktır. Bu da ilk etapta tüm böbrek hastalarının bu hizmetlerden yararlanamayacağı anlamına geliyor. Yapay Böbrek Fiyatı ilk anlarda muazzam yüksek olacaktır.  Fakat Zamanla Bu durum yaygınlaştıkça daha ulaşılabilir konumlara gelecektir diye düşünmekteyiz.

Kök Hücreden Yapay Böbrek Üretimi ve Yapay Böbrek Nakli Nasıl Yapılır

Kök hücre tedavisi uygulanarak hastadan alınacak olan kök hücreler, özel sıvılar içerisinde (genelde hayvanlardan alınan doğum öz suyu gibi) çoğaltılarak böbrek olarak şekilde hazırlanır ve şekillendirilir.

Dokunun erek duyduğu tüm glikoz ve yaşamsal maddeler söz konusu sıvının içinde bulunur. Bu hücrelerden kendi böbreğinizin birebir aynısı imal edilir. Bu yapay organ  dna moleküllerine varana kadar sizin tüm özelliklerinizi birebir taşır.

Bu durum vücudun organı reddetme ihtimalini sıfıra indirmekte ve böbrek nakli sonrasında başarı oranını neredeyse %100 oranına çıkarmaktadır.

Yapay böbreğiniz yapıldıktan sonra nakil işlemi klasik yöntemden farksızdır. Çünkü takılacak olan böbrek birebir gerçek böbrekle aynı böbrektir. Normal yollarla nakil edildikten sonra böbreğinizi sorunsuzca ömrünüzün sonuna kadar kullanabilir olacaksınız. Tabi artık önceki hataları tekrarlamadan sağlıklı yaşam kurallarına uygun olarak hareket etmeniz gerekmektedir.

Bize Sorun!

Böbrek kanseri ve böbrek yetmezliği konusunda sitemizde detaylı çalışmalar, gelinen son aşamalar ve tıbbi yöntemler detaylı olarak bulunmaktadır. Diğer konularımıza da bakmanızı tavsiye ederiz.

Ayrıca böbrekler , nefroloji ve üroloji ile alakalı olarak sormak istediğiniz tüm sorularınızı editörlerimiz cevaplamaktadır. Bize soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Editörlerimiz sorularınıza aynı gün içerisinde yanıt vermektedirler. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

Источник: https://www.bobrekler.com/yapay-bobrek-calismalari-son-gelismeler-2017/

Böbrek Nakli ile Hayat Kurtar

Böbrek Sağlığı ve Böbrek Naklindeki Gelişmeler

12 Mart Dünya Böbrek Günü kapsamında , Türkiye’de ve Dünya’da önemi vurgulanan ama halen istenilen düzeyde yapılmayan organ bağışının önemini Medicana International İstanbul Hastanesi Organ Nakil Birim Sorumlu Hekimi Genel Cerrahı Prof. Dr. Muzaffer Sarıyar ile görüştük. Türkiye’de özellikle Böbrek Nakli konusunda üstün başarılara imza atan Sn. Sarıyar Böbrek Nakli’ni ve önemini anlattı.

Böbrek Nakli

Son dönem böbrek yetmezliği olan kişiler tedavi edilmezlerse yaşamaları mümkün değildir. Bu hastalar için diyaliz ve böbrek nakli olmak üzere iki tedavi alternatifi vardır. Bu tedavi alternatiflerinin seçimine  hekim ,  hasta ve ailesi görüşerek karar vermelidir. Diyaliz  hastayı yaşatan bir tedavi yöntemidir.

Fakat hiçbir makine doğal organın yapmış olduğu bütün fonksiyonları yerine getiremez. Bu nedenle böbrek nakli hem hastanın yaşama süresi, hem yaşadığı hayatın kalitesi itibariyle çok büyük üstünlüklere sahiptir.

Hastalar,  başta yiyecek içecek olmak üzere yaşamını sınırlayan kısıtlamalardan kurtularak, serbestçe beslenen sağlıklı kişiler olarak hayatlarını sürdürürler. Çalışma ve sosyal hayatı normale döner.  Diyaliz için tedavi merkezlerinde geçirdikleri uzun süreleri artık kendilerine ayırma fırsatını elde etmiş olurlar. Daha uzun süre yaşarlar.

Böbrek nakli harcamalarının diyalize göre çok daha az olduğunu vurgulamak gerekir. Mümkün ise hastalara fistül açılmadan , diyalize başlamadan çok kısa sürede hazırlıklarının tamamlanması ve ameliyatının yapılması en iyisidir.

Böbrek nakli son dönem böbrek yetmezliği olan hastaların bedenine bu fonksiyonları yapabilecek sağlam bir organın yerleştirilmesidir. Böbrek  nakli için gerekli olan sağlıklı organ kadavradan ya da canlı vericilerden sağlanır.

Ülkemizde daha çok canlı vericilerden temin edilen böbreklerle nakiller gerçekleştirilmektedir. Canlı vericiden temin edilen böbreklerle yapılan nakillerin sonuçları çok iyidir. Ancak her hastanın canlı vericisi yoktur.

Organ naklinin  çok sayıda hastaya şifa verebilmesi için  kadavradan organ bağışlarının sayısının artması gerekmektedir.

Ne zaman yapılmalıdır?

Kronik böbrek yetersizliği olan hastalarda böbrek fonksiyonları %15′ in altına düştüğü zaman, diyaliz veya böbrek nakli tedavisine ihtiyaç vardır.

  Herhangi bir sakıncası olmayan tüm hastalarda öncelikle böbrek nakli düşünülmeli ve olanakları araştırılmalıdır. Diyaliz hastanın hayatını kurtarır onu hayatta tutar fakat , başta damarların zamanla hasar görmesi olmak üzere çeşitli komplikasyonları vardır.

Bu nedenle henüz diyalize girmeden nakil olmalarının böbrek ve hasta sağlığı açısından üstünlüğü vardır.

Böbrek Naklinde Kan Grubu Uyumu Gerekli midir?

Evet  ABO kan grubu uyumu olmalıdır. Rh uyumu gerekmemektedir.

Ben Kimden Böbrek Alabilirim?

Mevcut yasa ve yönetmeliklere göre ilk dört derece içindeki akrabalarınızdan gönüllü olmak koşuluyla organ alabilirsiniz. Daha uzak akrabanız ya da  yakınlığınız olan kişilerden nakil yapılabilmesi için etik kurulun onayına gerek vardır.

Evet, olabilir. Çünkü böbrek naklinin üstünlükleri şeker hastaları için de geçerlidir. Günümüzde böbrek yetmezliğinin en sık görülme sebeplerinden biride şeker hastalığıdır. Dolayısıyla çok sayıda şeker hastasına böbrek nakli yapılmaktadır. Nakilden sonra şeker hastalığının tedavisi ve takibi çok dikkatli olarak yapılmalıdır.

Hepatiti Olanlar Böbrek Nakli Olabilir mi?

Hepatiti olan hastalar karaciğer sirozu veya ciddi kronik hepatit açısından ayrıntılı değerlendirilmelidir. Bu durumların yokluğunda nakil yapılabilir. Hepatit B tedavisindeki ilaçların nakil sonrası kullanılmasında sakınca yoktur. Böylece Hepatit B’nin tedavisi böbrek naklinden sonra da başarılı olarak sürdürülebilir.

Hepatit C olan hastaların tedavisinde kullanılan ilaçların böbrek naklinden sonra kullanılması mümkün değildir. Böbreğin kaybına neden olabilmektedir. Bu nedenle Hepatit C’ li hastalarda tedavi gerekiyorsa bunun nakil öncesi gerçekleştirilmesi gerekir.

Hepatitli hastaların nakile uygun olup olmadığı konusunda, hepatoloji ile danışılarak birlikte karar verilmelidir.

Aşağıdaki videoda Prof. Dr. Muzaffer Sarıyar, “Organ Nakli” hakkında bilgiler veriyor.

Böbrek Nakli Sonrası Çocuğum Olabilir mi?

Evet, olabilirsiniz. Bu hem kadın hem de erkek için geçerlidir. Dünyada ve ülkemizde bunun birçok örnekleri vardır. Kadın hastaların nakil olduktan sonra 2 yıl  beklemesi uygundur. Gebelikten önce böbrek fonksiyonları incelemeli ve bir sorun olmadığından emin olunmalıdır.

Böbrek Nakli Konusunda Yanlış Bilinenler

Ülkemizde sevindirici bir gelişme olarak böbrek nakli uygulamaları giderek hız kazanmaktadır. Bunda böbrek nakli yapan merkezlerin sayısının artmasının yanında, özellikle Sağlık Bakanlığı ve Müdürlüğü’nün etkin çalışması ve bildirilen kadavra donör sayısının artmasının büyük rolü vardır.

Bu gelişmeler sayesinde 2007 yılında nakiller Marmara Bölgesi’nde %200 artmış olup, böylece Marmara Bölgesi ülkemizde ilk sıraya yükselmiştir.

Bu yazıyla böbrek nakli ile ilgili hastalarımızda gözlemlediğimiz bazı yanlış bilgilerin tartışılması, bu şekilde siz sevgili hastalarımızın doğru olarak bilgilendirilmesi amaçlanmıştır.

 1. Önce diyalize başlayalım sonra nakil oluruz.
 2. Nakil olduktan sonra doktora gitmeye gerek yok
 3. Şeker hastaları nakil olamaz
 4. Verici çok yaşlı ise nakil olamaz.
 5. Hepatitli hastalarda nakil yapılmaz.
 6. Dokularımız uymadı, nakil olamayız

Yukarıda organ nakli ile ilgili bilinen yargıların hepsi yanlıştır. Alıcı ve verici için yapılan detaylı inceleme ve tetkikler, alanında uzman doktorlar ve ekip tarafından değerlendirildikten sonra nakil gerçekleştirilir.

Ülkemizde organ nakli bilincinin artması ve organ bekleyen hastaların sağlıklı bir yaşama kavuşabilmesi dileğiyle.

Источник: https://www.doktoramcam.com/bobrek-nakli-ile-hayat-kurtar/

Böbrek Nakli Sonrası

Böbrek Sağlığı ve Böbrek Naklindeki Gelişmeler

Yeni bir gün ve yeni bir hayat; artık evinizdesiniz, sevdiklerinizle ve aileniz ile birliktesiniz, böbrek nakli sonrası sağlıklı yaşamınızı uzun yıllar sürdürmek elinizde! Nakil sonrası takip programımız size ışık tutacaktır.Yeni yaşamın sağlıklı ve uzun süreli olması için;kontrollerinize dikkatle uymanız, ilaçları düzenli kullanmanız ve genel sağlık kurallarına uymanız gereklidir.

Böbrek nakli sonrası uzun yıllar sürekli yanınızda olacağız. Ama özellikle problemlerin daha sık görüldüğü ilk sene takip programımıza uyumunuz çok önemlidir. Nakil sonrası hastalarımızın hemen hemen hepsi (%95 -98) birinci yılın sonuna sağlıkla ulaşmaktadır. Nakil sonrası takipte hastalar düzenli olarak tetkik için kan verir.

Bu testlerle hem yeni böbreğinizin fonksiyon takibi hem de kullandığınız ilaçların doz ayarlaması yapılır. Takipleriniz nefroloji doktorumuz ve cerrahlarımız tarafından yapılır. Kontrollerin sıklığı hekimin isteğine ve hastanın durumuna göre değişir. Bu takiplerde sizin genel sağlığınız değerlendirilecek ve gerekli görülür ise diğer uzmanlık dallarından konsültasyon istenecektir.

İstediğiniz zaman hekimlerimiz ile görüşmek için randevu alabilirsiniz. İlk biyokimya kontrolünüz hastanemizden ayrıldıktan iki gün sonra yapılacaktır. İlk kontrolden sonra, haftada iki kez biyokimya tetkikleriniz için hastanemize gelmeniz gerekmektedir.(Pazartesi–Perşembe veya Salı-cuma).

Daha sonra bu sıklık bizim tarafımızdan sırasıyla haftada bir-onbeş günde bir-ayda bir şeklinde değiştirilecektir. Bu rutin tetkikler dışında özel bazı tetkiklerde istenmektedir.

Bu tetkiklerin bazıları; kanda virüs tayini(BK, CMV ve hepatit B/C virüsleri), Kanda uzun dönemde şeker(HbA1C), 24 Saatlik idrarda protein, Kemik dansitometresi gibi…

Başka şehirlerde olduklarından dış laboratuvarda tetkik yaptıran hastalar sonuçlarını çıkar çıkmaz sekreterlik faksına gönderir. Aynı zamanda bizi telefonla arayarak faksın elimize geçtiğinden emin olmaları önerilir.

Neler yapmalısınız?

Kilo takibi Tansiyon takibi Vücut ısısı takibi Sağlıklı beslenmeli ve günde en az 2-3 litre su içilmelidir. Diyabet hastasıysanız şeker ölçümü Genel vücut temizliğine ve diş bakımına önem vermelisiniz Düzenli egzersiz ve yürüyüş yapmalısınız. Sigara içilen ortamdan uzak durmalısınız. Evcil hayvanları evinizde bulundurmayınız.

İlk ay sonuna kadar araba kullanmayınız.

Nakil sonrası ilaç kullanımı ve önemi

Nakil sonrası bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar ve geçici süreli kullanılan antibyotikler kullanacaksınız. Gerekli durumlarda tansiyon ilacı, kolesterol düşürücü ilaçlar gibi ilaçlar da eklenebilir.

Özellikle bağışıklık baskılayıcı ilaçların düzenli kullanımı böbreğinizin sağlığı için büyük önem taşır. • İlaçların ismi, miktarı, nasıl ve hangi saatlerde kullanacağını gösteren ilaç çizelgesi taburcu olurken size verilecektir.

• İlaçları doğru zamanda ve doğru şekilde kullanılması ve doz atlanmaması önemlidir.

• Hekiminin bilgisi dışında başka bir ilaç kullanılmaması da önemli bir konudur.

Herhangi bir nedenle bizim verdiğimiz ilaçların dışında bir ilaç kullanmanız gerektiğinde yada başka bir hekim tarafından size ilaç reçete edildiğinde lütfen bize danışınız, çünkü kullandığınız ilaçların düzeylerini bozabilirler.

Bizimle Temasa Geçmenizi Gerektiren Durumlar

38 derecenin üzerinde ateş İdrar miktarında azalma, renk değişikliği ve yanma hissi Ayak ve el bileklerinde şişme Birden ortaya çıkan yüksek ve düşük tansiyon Tekrarlayan kusma ve ishal Öksürük ve nefes darlığı Dişiniz ile ilgili problem var ve diş hekiminiz antibiyotik önerdi ise Herhangi bir aşı yapılması yada önerilmesi durumunda

Suçiçeği,zona,tüberküloz veya herhangi bir çocukluk hastalığına maruz kalındığında

Sizi takip eden Organ nakli Koordinatörünü arayabilirsiniz.

Bunların dışında YAŞAMI TEHDİT EDEN ACİL durumlarda Organ Nakli Koordinatörünüzü aramadan bulunduğunuz bölgedeki en yakın hastanenin acil servisine başvurarak böbrek nakilli olduğunuzu söylemeniz yeterlidir. Ekibimizin;sizi takip edebilmesi ve destek verebilmesi için her türlü sorununuzda bize bu telefonlardan ulaşabilirsiniz.

Nakil Sonrası Dikkat Etmeniz Gerekenler

Böbrek nakli sonrası sizi çok daha sağlıklı bir hayat bekliyor.

Nakil sonrası profesyonel ligde basket oynayan(Alonzo Harding Mourning /NBA), futbol oynayan(Ivan Klasnic/avrupa ligi), kayak şampiyonu olan, bisiklet maratonuna giren ve daha aktif hayatını sürdüren bir çok kişi nakil sonrası hayatın nasıl düzeldiği konusunda güzel örneklerdir.

Böbrek nakli sonrası hem aktif hareket edeceğiniz hem de işinize iyi konsantre olabileceğiniz bir hayatınız olabilir.
Böbrek nakli sonrası yapmanız gereken en önemli şeyler ilaçlarınızı her gün düzenli kullanmak, yeterli su içmek ve aşağıda belirttiğimiz belirtilerden herhangi birini gözlemlediğinizde bize ulaşmak.

Böbrek nakli sonrası laboratuvar tetkikleri ile sizi sürekli takip ettiğimiz için biz pek çok problemi bu belirtiler çıkmadan önce tespit etmiş olacağız. Ancak size enfeksiyon gelişip ateşiniz çıktığında, vücudunuzda normalin dışında bir değişiklik hissettiğinizde bize ulaşmak kalıyor.

Enfeksiyon Belirtileri

Nakil sonrası sizin için bize ulaşmanız gereken en önemli konu enfeksiyonlardır. Bu enfeksiyonlar nakil sonrası birkaç ay içinde olabileceği gibi nakilden yıllar sonra da olsa dikkatli olmak gerekir. Ateşin 37.

5 derecede olduğu, halsizlik, burun akıntısı ve hapşurma ile seyreden üst solunum yolu enfeksiyonları tüm toplumda olduğu gibi nakil olanlarda da sık gözlenir. Bu durumda yapılacak en iyi şey kendinizi iyi hissedene kadar evde dinlenmektir.

Ancak ateşiniz 38 derece üzerine çıkarsa bu önemli bir bakteriyal enfeksiyona bağlı olabilir. Bu durumu mutlaka koordinatörümüz ile paylaşmalısınız. İdrar yaparken yanma, öksürük, ciddi ve uzun süren ishal durumlarında bize ulaşın.

38 C derecenin üzerinde ateş Titreme, baş ağrısı, kaslarda ağrı, aşırı halsizlik ve yorgunluk Öksürük, balgam çıkartma ve nefes darlığı Bulantı, kusma, ishal

İdrar yaparken yanma hissi renk değişikliği ve miktarında azalma

Korunma ve Önlem

Ev ve iş yerinde bireylerin infeksiyon geçirdikleri dönemde yakın temastan kaçınılmalıdır. Nakilden sonra iki ay gibi halka açık kalabalık yerlerden sakınılmalıdır. Çiçek ve bahçe işiyle uğraşılıyor ise koruyucu önlemler alınmalıdır. Sık sık ellerinizi yıkayınız ve size ait havlu ile kurulayınız. Hayvanlarla temastan korunmalı Yiyeceklerin temizliğine dikkat edilmelidir.

Rejeksiyon (Organ Reddi) Belirtileri

Böbrek nakli sonrası rejeksiyon merkezimizde çok düşük oranlarda (%3-5) gözlenmektedir. Genellikle kan tetkiklerinde kreatinin düzeyinde artış olduğunda yaptığımız ileri tetkikler sonucunda rejeksiyon tespit edilir. Rejeksiyonun iyi takip ve erken tespiti durumunda tedavisi mümkündür.

Özellikle nakilden sonra uzun zaman geçen ve altı ayda bir tetkik veren hastalar için bu belirtileri takip etmek ve erken tetkik yaptırmak önemli olabilir.

Greft yerinde şişlik, ağrı ve hassasiyet Ateş Kan Basıncının Yükselmesi Hızlı Kilo Artışı Sıvı Fazlası – Ödem İdrar miktarında azalma Üre, kreatinin değerlerinin yükselmesi

Halsizlik, iştahsızlık, genel vücut ağrısı, bulantı ve kusma

Beslenme Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Nakil sonrası artık sağlıklı insanlar gibi her şeyi yiyebilirsiniz. Diyalizdeyken yenilemeyen sebze, meyve, çikolata, tatlılar artık serbest… Ama özellikle kilo almamaya özen göstermelisiniz. Bu sebeple aşırı karbonhidrat(tatlı,şeker..) kullanımı yerine sebze – meyve ağırlıklı beslenmeniz uygun olur.

Nakil sonrası her şeyi ama aşırıya kaçmadan yemek gerekir. Belli aralıklarla kilo takibi önerilir. Kortizona bağlı iştah açılır ve doyma hissi azalır bu yüzden kilo almaya eğilim artar. Yemeklerin aşırı tuzlu olmamasına dikkat edilmelidir Şeker içeren maddeleri az tüketilmelidir. Hayvansal kaynaklı yağlardan ve aşırı yağlı gıdalardan kaçınılmalıdır.

Sıvı alımının iki litrede az olmaması gereklidir.

Egzersizlerin Önemi

Amacımız; obezite ve hiperlipidemiyi önlemek, kalp ve şeker hastalığı riskini azaltmaktır Aerobik, evde kullanılan bisiklet ve pedal çevirme, yüzme önerilen egzersizler arasındadır. Egzersizler ağır ve yorucu olmamalıdır. Her gün düzenli olarak yapılmalı ve özellikle hergün yapılan tempolu yürüyüşler önemlidir.

Egzersizler hayata bakış açısını değiştirir, stresi azaltır

Kalp Hastalıkları ve Korunma Yöntemleri

Kalp hastalıkları tüm toplum için olduğu gibi nakil sonrası hayatı tehdit eden en önemli konudur.

Topluma yönelik yapılan bilgilendirmelerde de belirtildiği gibi kilo alımından kaçınmak, önerilen diyete uymak (tuz, şeker, yağ kısıtlaması), düzenli egzersiz yapmak, tansiyon yüksekliği ve yüksek şeker problemleri var ise iyi kontrol altına almak, sigara kullanmamak üzerinde ciddi durulması gereken noktalardır.

Transplantasyona Bağlı Diyabet

Nakli sonrası kullanılan ilaçların yan etkilerinden bir tanesi kan şekerinin yükselmesidir. Bu durum geçici olabilir. İlaçlardaki değişiklikle normale dönebilir.

Ancak nakil sonrası böyle bir durum gelişmesi vücudun zaten şeker hastalığına yatkın olduğunu ve ilerleyen yıllarda ilaçlar olmasa da şeker hastalığı gelişebileceğini göstermektedir.

Bu sebeple şeker yüksekliği olan hastaların hayatlarının sonuna kadar aşırı kilo almamak ve düzenli diyet uygulamaya özen göstermesi doğru olur. Nakilden sonra yüksek doz kortizon ve immunsupresif ilaç kullanımına bağlı gelişebilir.

Yaş, kilo alımı, ailede diyabet öyküsü aşırı şekerli gıda tüketimi kan şekerinde yükselmelere neden olur. Kortizonun azaltılması, diyet kan şekerinin normale dönmesini sağlar. Oral antidiyabetikler ya da insülin kullanmak gerekebilir.

Diyabet polikiliniğinde kontroller yapılmalıdır.

Ağız, Diş ve Cilt Bakımı

Vücuttaki mikroorganizmaların uzaklaştırılması için temizliğe önem verilmelidir. Enfeksiyon kaynağı olmasını önlemek amacıyla ağız ve cilt bakımı hatırlatmakta fayda duyuyoruz. Dişler günde en az iki kez 3 dakika süre ile tüm diş yüzeyini kapsayacak şekilde fırçalanmalıdır. Fırçalama işlemi yemekten sonra ilk yirmi dakika içinde yapılmalıdır.

Dişlerde çürük olmasa bile yılda bir kez diş muayenesi yaptırılmalıdır. Deri sağlığını sürdürmek ve geliştirmek amacıyla sık sık banyo yapılmalıdır. Cilt kuru ise nemlendirici krem ve losyonlar kullanılmalıdır.

Güneş ışıklarının direkt cilde teması önlenmelidir.

Güneşli ortamda bulunulacağı zaman yüksek koruyucu özelliği olan güneşten koruyucu krem kullanılmalıdır.

Cinsel Yaşam

Nakil sonrası bir ay geçtikten sonra kendinizi hazır hissettiğinizde eski cinsel yaşamınıza dönebilirsiniz. Cinsel yaşama dönüldüğünde, cinsel yolla bulaşabilecek hastalıklar için önlem alınmalıdır.

Bayanların adet kanamaları düzene girer. Erkeklerin impotans (iktidarsızlık) sorunu düzelir. Hem kadın hem de erkek hastalar nakil sonrası çocuk sahibi olabilirler.

Kadınların gebe kalması konusunda en az 1 yıl geçmesi önerilir.

Hekime danışarak planlanmalıdır.

Sosyal Yaşam

Nakil sonrası yapmanız gereken tek şey sabah kalkıp ilaçlarınız alıp aktif bir hayata başlamak. Sizin için artık hayatın tadını çıkarma zamanı..

Toplumda nakil sonrası aylarca evde kapanmak, maskeli dolaşmak, kimseyle görüşmemek gibi yanlış düşünceler mevcuttur. Eve gittikten kısa süre sonra yürüyüşe başlayabilirsiniz.

Soğuk olmayan havalarda uzun yürüyüşler, kalabalık olmadığında otobüsle ulaşım, hasta kişiler olmadığında arkadaşlarınızla görüşmek hemen yapmaya başlayabileceğiniz aktivitelerdir.

Источник: https://bobreknakliturkiye.com.tr/bobrek-nakli-sonrasi

Böbrek nakli – Böbrek Nakli

Böbrek Sağlığı ve Böbrek Naklindeki Gelişmeler

Böbrek nakli – cerrahi hastalıklı veya hasarlı böbrek donör böbrek yerine. Donör bir akraba ya da arkadaş olabilir. Ayrıca, bir donör ölü bir adam olabilir.

Nedenler böbrek nakli

Böbrek nakli yapılan, böbrek yerine, hangi artık işlevlerini yerine getirir ve tedavi edilemez. Aşılama da yapılabilir, Böbrek çıkarıldı halinde (örneğin, Kanser tedavisinde). Böbrek nakli gerekli, sadece her iki böbrek çalışmıyor eğer. Böbrekler genellikle aşağıdaki nedenlerden dolayı hasar görmüş:

 • Yüksek tansiyon;
 • Diyabet;
 • Sistemik lupus eritematoz;
 • İnterstisyel nefrit;
 • Glomerulonefrit;
 • Multikistik böbrek hastalığı;
 • Şiddetli pyelonefrit gelen hasar (böbrek iltihaplanma, bakteriyel enfeksiyon genellikle nedeniyle).

Daha 90% Ölen vericilerden nakledilen böbrekler bir yıl için çalışmaya devam. Bir canlı donörden böbrek çok daha uzun sürer.

Böbrek nakli olası komplikasyonları

Böbrek transplantasyonu planlıyorsanız, Eğer olası komplikasyonlar hakkında bilmeniz gereken, bu içerebilir:

 • Enfeksiyon;
 • Kanama;
 • Yeni böbreğin Reddi;
 • Idrar gövdesinde sızıntılar;
 • Kan pıhtılarının oluşması;
 • Sinirler ve kan damarları hasar;
 • Komşu organlara hasar;
 • İdrar yolu tıkanıklığı;
 • nedeniyle immunsupresanların uzun süreli kullanımı kansere yakalanma riski.

Bazı faktörler, Bu komplikasyon riskini artırabilir:

 • Sigara içme;
 • Mevcut hastalıklar, Özellikle kalp hastalığı, ışık, karaciğer;
 • Otoimmün hastalıklar;
 • Güncel enfeksiyon;
 • HIV enfeksiyonu;
 • Yaş (genç ya da yaşlı) Hasta ya da donör;
 • Zavallı hasta uyumu ve donör doku;
 • Önceki başarısız böbrek nakli;
 • Gebelik;
 • Hastalık, o, muhtemelen, Yeni bir böbrek böbrek yetmezliği tekrarı yol açacaktır;
 • Kanser.

Biz ameliyat öncesi doktorunuzla bu riskleri tartışmak gerekir.

Işlem için Preparasyon

Donör sıkıntısı var, böylece uzun bir süre için bir nakli bekleyebilirsiniz. Belki, Bir cep telefonu giymek gerekir, hangi klinik sizinle irtibata sağlayacak, Bir donör böbrek kullanılabilir hale gelirse.

Doktor, muhtemelen, atama veya aşağıdaki gerçekleştirmek:

 • Tıbbi kontrol;
 • Kabul edilen ilaçların listesinin Revizyonu;
 • Kan testleri (Kimyasal kan parametreleri de dahil olmak üzere, karaciğer fonksiyon testleri, enfeksiyon varlığını kanama duyarlılığı, ve test);
 • Doku uyumluluğu kontrol edilmesi;
 • Elektrokardiyogram – test, Hangi kalp kasının içinden elektrik akımının ölçülmesiyle kalp aktivitesini algılar;
 • Göğüs röntgeni – test, O toraks içindeki yapıların fotoğraflarını çekmek için radyoaktif radyasyon kullanır;
 • Psikolojik test ve danışmanlık, Bu sizin nakli için hazırlamanıza yardımcı olacaktır.

Prosedüre run-up:

 • Biz devam etmeliyiz diyaliz doktor talimatları doğrultusunda;
 • Uyuşturucu almış hakkında doktorunuza danışın. Eğer istenebilir ameliyat öncesi bir hafta bazı ilaçlar alarak durdurmak için:
  • Anti-enflamatuar ilaçlar (örneğin, aspirin);
  • Kan incelticiler, klopidogrel gibi (Plaviks) veya varfarin;
 • Diğer amaçlar için ilaç almak için gerekli olan. Doktorunuza danışmadan ilaç almayın;
 • önceki gece, hafif bir yemek olabilir. Yemek veya ameliyattan önce gece içmeyin;
 • Biz hastaneden eve operasyon için bir gezi düzenlemek ve gerek;
 • Ameliyat sonrası evde bakım Organize.

Anestezi

Kullanılmış genel anestezi, hangi engeller Ağrı ve operasyon sırasında bir uyku durumunda hasta destek. Kol veya el intravenöz olarak uygulandığında.

Prosedür böbrek nakli

Doktor alt karın bölgesinde bir kesi yapar. Donör böbrek arterine dikilir, damar ve üreter (kas tüp, bu boyunca idrar kesesi içine akar). Çoğu durumda, böbrek enfeksiyonu yerinde bırakılır. Doktor kesi kadar diker. Yeni böbrek hemen veya kısa bir süre içinde idrar üretmeye başlayabilir.

Hemen böbrek nakli sonrası

Mesane kateteri yerleştirilir, bu idrar toplanması için bir düzenek bağlanmıştır.

Böbrek nakli – Acıyor Will?

Ağrı kurtarma işlemi sırasında hissedilecek. Doktor ağrı ilacı verecek.

Böbrek naklinden sonra hastanede ortalama kalış süresi

Prosedür bir hastanede gerçekleştirilir. Tipik olarak, hastanede kalış süresi ise 1-2 haftanın. Doktor kalış süresini uzatabilir, Komplikasyonlar varsa.

Bir hastanede Bakım

Kurtarma sırasında, hastane gerekli:

 • Yataktan kalkmak ve ameliyat sonrası ertesi gün hareket başlar;
 • Biz derin ve öksürük nefes gerekir 10-20 Her saat. Ameliyattan sonra daha iyi çalışmak kolay olur;
 • Immünsupresif ilaçlar alın – Onlara hayatının geri kalanını almak gerekecek. Bu ilaçlar olasılığını azaltmak, vücut yeni böbrek reddeder olacağını.

Evde Bakım

Eve döndüğünüzde, Şu adımları izleyin:, Normal iyileşme sağlamak için:

 • Ilacınızı alın, Bir doktor tarafından reçete:
  • Steroidler, inflamasyon yeni böbreğin olasılığını azaltmak için;
  • Mochegonnыe ilaçlar, vücudu yardımcı aşırı sıvı kurtulmak;
 • Yeni böbrek periyodik muayene edilmelidir. Belirlenen testler ve muayene gel, bir doktor tarafından belirtildiği gibi;
 • Günlük tartmak. Dışında, Eğer sıvı miktarını ölçmek gerekir, tüketmek ve idrar miktarı;
 • Bu tuz ve protein miktarını sınırlamak için gerekli olan;
 • Bu alkol önlemek için gerekli, en az bir yıl ameliyat sonrası;
 • Doktorunuza danışın, o duş güvenli olduğunu, yıkanmak, ya da suya cerrahi siteyi maruz;
 • Doktorunuzun talimatlarını izleyin emin olun.

Kurtarma işlemini tamamladıktan sonra, Eğer iş ve normal aktivitelere dönüş mümkün olacak.

Böbrek nakli sonrası doktorunuza başvurun

Hastaneden taburcu olduktan sonra bir doktoru görmek gerekir, Aşağıdaki belirtilerden Eğer:

 • Enfeksiyon belirtileri, ateş ve titreme dahil;
 • Kırmızılık, ödem, artan ağrı, kanama veya akıntı kesi;
 • idrar yokluğu veya idrar az miktarda serbest;
 • Ağrı, yanan, idrarda sık idrara çıkma ya da kalıcı kan;
 • Kusma, siyah veya katran gibi dışkı, ishal veya kabızlık;
 • Ağrı ya da kramplar;
 • Boğaz veya ağız yaralarının ağrı;
 • Öksürük, nefes darlığı, ya da göğüs ağrısı;
 • Kan tükürme;
 • Güçlü baş ağrısı;
 • Baş ağrısı, karışıklık, baş dönmesi veya bilinç kaybı;
 • Ağrı ve / veya bacaklarda şişlik, buzağılar ve ayaklar;
 • Yüksek tansiyon;
 • Gün başına birden çok kilogram ağırlık kazancı.

Yaşam için ciddi bir durum veya tehdit durumunda derhal bir ambulans çağırmalıdır.

Источник: https://omedicine.info/tr/peresadka-pochki-transplantatsiya-pochek.html

Böbrek Hastalıkları ve Tedavileri Nelerdir?

Böbrek Sağlığı ve Böbrek Naklindeki Gelişmeler

Sizden gelen soru:

Böbrek rahatsızlıkları ve tedavisi?

Cevap:

Böbrek Hastalıkları

Vücudun en önemli organlarından birisi olan Böbrek, bazı nedenlerden dolayı çeşitli hastalıklara yakalanabiliyor.Şimdi sizlere en çok görülen böbrek hastalıklarını sıralayacağız ve bu böbrek hastalıklarının tedavileri hakkında bilgiler vereceğiz.İşte en çok bilinen 6 böbrek hastalığı ve tedavi yöntemleri,

Nefrit ve Tedavisi

Nefronların iltihaplanması sonucu oluşan bir hastalıktır. Bu hastalık böbrek yetmezliğinin oluşmasındaki en önemli sebeplerden birisidir.

Her hastada farklıdır. Böbrek biyopsisinin sonucu ve hastada mevcut olan sorunlara göre tedavi planlanır.

 Sadece çocuklarda, eğer nefrotik sendrom var ise önce tedavi verilip, daha sonra gerekirse böbrek biyopsisi yapılabilir. Glomerülonefrit tedavisi kesinlikle uzman hekim, tercihen nefroloji uzmanı denetiminde olmalıdır.

Tedavide başarısızlık kalıcı böbrek yetmezliğine yol açabilir ve hasta sürekli diyaliz tedavisine ihtiyaç duyabilir.

Albumin ve Tedavisi

Böbreğimizde bulunan idrar süzme kapsüllerinin tam randımanlı olarak çalışmamasından dolayı oluşan bir hastalıktır.

Mikroalbuminüri teşhisi konduysa böbrek kılcal damar yumaklarında harabiyet olduğunu ve bu durumun kandaki proteinlerin idrar yollarına geçmesine izin verdiğini biliyoruz. Böbrek içi basıncın da yüksek olması bu duruma katkıda bulunmaktadır.

Doktorunuz size bu dönemde önereceği ilaç damar genişlemesini sağlayacağı için hem genel kan basıncını hem de böbrek içi basıncı düşürerek kılcal damar yumaklarından oluşan süzme ünitesine gelecek hasarı azaltacaklardır. Sonuç olarak idrarla albumin atılması azalacaktır.

Kan basıncı normal olsa dahi bu ilaçları böbrekleri korumak amacıyla kullanmak mümkündür. Tedavi süresince doktorunuz belirli aralıklarla idrar albumin düzeyini kontrol etmek isteyecektir.

Böbrek Taşları ve Tedavisi

Kişide bulunan idrar yollarında oluşan iltihap sonucu eğer bir tıkanma olur ise, buradaki maddeler çökelerek vücudumuzda böbrek taşlarını oluşturmaktadır. Bunun sonucunda böbrek taşları da böbreğimizde ciddi anlamda şiddetli ağrı ve kanamalara sebebiyet vermektedir. Bazen bu hastalıkta idrarın kanlı çıktığı da görülmüştür.

Kalsiyum ve ürik asit taşları için ilaç kullanılabilir. Çok etkin olmamakla birlikte idrarın alkali veya asit olmasına dayanır. Allopürinol idrarda kalsiyum ve ürik asit miktarını azaltır.

Sitrat ve magnezyum alımı taş oluşumunu engeller. Bazı barsak hastalıklarınıda kalsiyum fazla emilir, bunu önleyen ilaçlar kullanılır (selüloz fosfat). İdrar yolu enfeksiyonları taşa neden olabilir.

Bu nedenle antibiyotik tedavisi yapılır.

 • Öncelikle ESWL (Vücut dışından taşların ses dalgaları ile kırılarak tedavisi) En rahat, kolay, en zararsız tedavi yöntemidir. Bugün taşların %90-95′i bu yöntemle tedavi edilmektedir. 1,5 cm.’den büyük çaplı taşlarda kırılmadan önce böbrek içine silikondan yapılmış tüpler (kateter) takılır. Bu sayede taş kırıldığında kanallar tıkanmaz ve kolayca çıkar.
 • Endoskopik yolla; İdrar kanallarının içine optik aletler ile girilerek taşlar basket aletleri sepetinin içine alınarak çıkarılır ve idrar kanalı içinde taşlar ultrasonik ve lazer problar ile kırılarak yok edilebilir.
 • Çok büyük taşlarda (3,5cm.’den daha büyük çaplı taş) cerrahi yöntem uygulanmaktadır.

Taş kırma aletleri;

 • Elektrohidrolik
 • Piezoelektrik
 • Elektromanyetik

Tedavi sonrasında hastada idrar kanlı gelebilir. Hasta idararını bir kapta toplar, tülbentten süzer ve taşları toplar. Taş düşme sırasında oluşabilecek ağrılar ilaç tedavisi ile giderilebilir.olmak üzere 3 değişik yapıdadır.

Cihazların hepsinin ortak özelliği ses dalgaları üreterek taş üzerine yönlendirip taşın küçük parçacıklar halinde idarar yollarından atılması esasına dayanır. Merkezimizde en etkin ve en zararsız cihaz olan elktrohidrolik cihaz kullanılmaktadır.

Bugün kırılabilecek böbrek taşlarının tedavi başarı şansımız %90-95 arasındadır. Yaklaşık tedavi 1 ila 5 seans sürebilir. Her seans 30 dakika vakit alır. İki günde bir, hasta tedavi için çağrılır. Taşların %70′i ilk seansta kırılır. Ancak büyük ve sert taşlarda seans sayısı arttırılabilir.

Ortalama bir taşın tedavisi 7 gün ila 45 arasında değişir. Bu, taşın sertliği ve büyüklüğü ile orantılıdır.

Üremi ve Tedavisi

Bu hastalık böbreğin yeterli derecede üreyi süzememesi sonucu oluşmaktadır. Bu hastalık kanda bulunan üre miktarı artması sonucu oluşmaktadır.

Üremide dikkat edilecek en önemli noktalardan biri hastanın yiyeceklerinin düzenlenmesidir. Başlıca yeşil sebzelermeyveler domates ve şekerli besinler verilmelidir. Ekmek azaltılırken et yumurta gibi albüminli besinler önemli ölçüde kısılırtuz ise tam anlamıyla kesilir.

Bundan sonra yapılacak iş böbreğin tedavi edilmesidir. Kandaki asit miktarı artmışsa bol miktarda meyve vermekle ya da sodyum bikarbonatla asidoz önlenmeye çalışır. Kansızlık haline karşı vücuda yeterli oranda kan verilir.

Böbrek Kanseri ve Tedavisi

 Böbrek kanserinde orta yaş üzeri ve çocuk tümörü olmak üzere iki türlü tümör vardır. Orta yaş üzeri tümörüne “renal hücreli karsinom” denilmektedir. Çocuk tümörüne ise “Wilm’s tümörü” denilmektedir. Bu iki tümörün belirtisi ise, idrarın kanlı olması ve karnınızda oluşan sancılı ağrılardır. Eğer tümör erken teşhis edilirse tedavi şansı yüksektir.

Kanserli tümörün böbreğe ne derece sınırlı olduğu veya diğer bölgelere yayılımının ne derece olduğuna göre değişmektedir. Böbrek kanserinde yayılma olasılığı diğer kanser türlerinde olduğu gibi olabilmekte ve her zaman risk oluşturmaktadır.Böbrek kanseri hastalarının genel sağlık durumları ve sigara kullanımının da tedavi seçimi ve sürecinde önemli rol oynamaktadır.

Böbrek kanseri oluşumundan sonra cerrahi müdahale sonrasında genelde sırasıylaradyoterapikemoterapi tedavi yöntemleri kullanılmaktadır.

Kanserli tümörün böbrekte sınırlı olduğu kanser hastalarında, yapılan ameliyat sonrasında öncelikle böbrek ve ilgili lenf düğümleri çıkartılıp temizlenmektedir. Kanserli bölgenin boyutuna göre, böbreğin bir kısmının çıkartılması da bir tercih olarak gösterilmektedir.

Burada hastanın genel durumu hastalığa karşı tedavi yöntemlerine verdiği cevaplar da çok önemlidir. Eğer sigara içmeyen bir kişi hasta ise iyileşme ve tedaviye cevap verme olasılıkları ciddi oranda artmaktadır.

Böbrek kanseri tedavilerinde radyoterapi uygulamaları genelde sınırlı olarak uygulanabiliniyor ve genellikle böbrek kanserinin metastazlarının tedavisinde kullanılıyor. Yine benzer bir şekilde böbrek kanserleri, geleneksel kemoterapi ilaçlarına ne yazık ki genellikle dirençli tümörleri oluşturmaktadır.

Böbrek Yetmezliği ve Tedavisi

Kronik ve Akut böbrek yetmezliği olarak 2 gruba ayrılmaktadır. Kişideki böbreklerin tam olarak görevini yerine getirememesi sonucu bu hastalık ortaya çıkmaktadır. Bu hastalığın olup olmadığını, kanımızdaki kreatinin ve üre oranına baktırarak öğrenebiliriz.

Böbrek yetmezliğine yakalanan kişilerin sayısı her geçen gün artarken böbrek yetmezliği ve tedavisi ile ilgili araştırmalara da hız verilmeye devam ediliyor. Yapılan tüm kampanyalara rağmen kadavradan organ bağışı için yeterli sayıya ulaşılamazken organ nakli bekleyen kişiler nakil gelene kadar diyaliz adı verilen özel bir cihaza düzenli olarak girmek zorunda kalıyor.

Kronik böbrek yetmezliğinde hastaların tek tedavi şansı böbrek nakli olurken böbrek nakli için ülkemizde genelde canlı vericiler kullanılıyor. Ancak yakın akrabalarında bazen doku uyuşması mümkün olmuyor.

Böyle durumlarda isimleri organ bağış listesine alınan kişiler ne yazık ki organ bağışı yapan kişilerin sayılarının az olması nedeni ile uzun yıllar sıra beklemek zorunda kalıyor. Bu süre zarfında böbrek yetmezliği tedavisi için hastalar düzenli olarak diyalize giriyor.

Diyaliz bir tedavi yöntemi olmamakla beraber hastaların yaşam sürelerini ve kalitesini yükselttiği için organ nakli yapılana kadar hastaların diyalize girmeleri gerekiyor.

Böbrek Hastalıklarının Belirtileri

Yukarıda belirttiğimiz böbrek hastalıklarının belirtileri, diğer hastalıklar kadar kendini kolay kolay ele vermez. Böbrek hastalıklarının genel belirtileri ise;

 • Sık sık idrar yapmaya çıkma
 • Nefes darlığı
 • Karın kısmınızda devamlı olarak ağrı
 • İdrarın kanlı gelmesi
 • Sürekli bulantı hali
 • İdrar yapmaya hiç çıkamama
 • Ayak ve el bölgelerinde şişme

gibi belirtilerdir.
Eğer kendinizde böbrek hastalığından şüpheleniyor iseniz, idrar tahlili yaptırarak bu şüphelerden kurtulabilirsiniz. 6 aylık süreçlerde yapılacak idrar tahlilleri böbrek hastalıklarının erken teşhisinde çok önemlidir. Bu sayede tedavi edilebilme olasılığı daha yüksektir.

Böbrek Hastalıklarına İyi Gelen Şifalı Bitkiler

Adaçayı bir miktar kurutulup 1 litre suda kaynatılırak içildiğinde böbrek ve mesane rahatsızlıklarına iyi gelir.

Anason tohumları toz haline getirilip, üzüm şırasına karıştırılarak içildiğinde böbrek taşlarını düşürür.

Armut, böbrekleri çalıştırır.

Arpa’nın suda kaynatılarak elde edilen sıvısı böbrek ve safrakesesi taşlarının sebebiyet verdiği ağrılara, karaciğer ve dalak hastalıklarına iyi gelir.

Aşk otu tohumları bir bardak sirke içine konup 2 saat bekletilerek içilirse böbrek, mesane ve safrakesesi taşlarını düşürür.

Ayrık otu (50gram) kökünün bir litre suda kaynatılması sonucu elde edilen ilaç böbrek taşlarını ve idrar yollarındaki kumu düşürür.

Andız otu üzüm şırasının içinde bir ay bekletilip içilirse böbrek, mesane ve safra kesesi taşlarının oluşumunu önler.

Aşk otu gövdesi böbrek ve mesane rahatsızlıklarına iyi gelir. Çok miktarda alınan aşk otu böbrekleri yorabilir. Böbrek rahatsızlığı çekenlerin aşk otundan yapılan ilaçları kullanmamaları tavsiye edilir.

Biberiye çayı, mide ve bağırsak rahatsızlıklarına iyi gelir. Safra kesesi salgısını çoğaltır.

Domates, pırasa, armut ve üzüm safra ve böbrek taşlarına iyi gelir. Domates, sıcak aylarda bol miktarda yenilirse, böbrek ve kan dolaşımını rahatlatır. Domatesten tam olarak yararlabilmek için daima çiğ yemelidir.

Hint safranı kökü ve çalısı kaynatılarak içildiğinde karaciğer ve safrakesesi rahatsızlıklarını giderir.

Huş ağacı yapraklarından yapılan çay, böbrek tembelliğini ve vücudun su tutmasını önler.

Kabak böbrek ve mesane iltihaplarına iyi gelir ve idrar sökücü etki yapar.

Lavanta çiçeği böbrekleri temizler.

Meyan kökü böbrek ve idrar yollarındaki taşları düşürür.

Mürver ağacı kabuklarından yapılan çay, böbrek iltihaplarına iyi gelir.

Nohut böbrek kumlarını temizler.

Şeftali yapraklarından yapılan çay uzun süre içilince böbrek ve safra taşlarına iyi gelir.

Turp böbreklerdeki mikropları öldürür.

Üzüm, elma, kavun, kereviz ve karahindiba böbrek hastalıklarına iyi gelir.

Yabani armut (ahlat) mesane içinde mevcut olan taşları bakterilere dönüştürerek zamanla yok olmalarını sağlar.

Источник: http://www.renklinot.com/saglik/hastalik-ve-tedavi/bobrek-hastaliklari-ve-tedavileri-nelerdir.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.