Böbrek Taşı Ağrısından Korunmak İçin Bol Su İçin

İnatçı böbrek taşlarından korunmak için bol su tüketin

Böbrek Taşı Ağrısından Korunmak İçin Bol Su İçin

Dr. Bülent Soyupak, böbrek taşlarının ortaya çıkmasında yaşanılan coğrafyadan beslenme alışkanlıklarına kadar pek çok faktörün rol oynadığı belirterek, önlem alınmadığında ağrıdan daha ciddi sorunlara yol açabilen taşların oluşumunda riski azaltmak hatta ortadan kaldırmak için sıvı tüketiminin önemli olduğunu ifade etti.

Prof. Dr. Bülent Soyupak, böbrek taşlarının Türkiye'de sık rastlanan ürolojik sorunlardan birini oluşturduğunu kaydederek, “Hastalık tedavi edilmesine karşın her yıl yüzde 5-10 oranında tekrarlama riski bulunuyor. Yani bir kez böbrek taşı sorunu yaşayıp tedavi gören bir kişide, önlem alınmadığı takdirde beş yıl sonra yeniden böbrek taşı olması ihtimali yüzde 40-50'ye ulaşıyor.

Aynı zamanda, metabolik hastalığı ya da kalıtımsal faktörleri olanlarda bu riskin daha da arttığı görülüyor. Dolayısıyla kısa sürede yeni taş gelişimi olanlarda, inatçı taş hastalığından söz edilebiliyor.

Sorunun ortaya çıkmasında genetik etkenlerden, böbreklerdeki yapısal bozukluklara kadar farklı nedenler söz konusu olsa da en önemli etkenlerden birini beslenme alışkanlıkları oluşturuyor” dedi.

Soyupak, inatçı böbrek taşı problemi olanların daha ciddi sorunlarla karşılaşmaması için özellikle beslenme alışkanlıkları ve sıvı tüketim miktarına dikkat etmesi gerektiğini ifade ederek, kişiye göre değişmekle beraber günlük ortalama 2-2.5 litre su içilmesini önerdi.

Beslenme alışkanlıkları en önemli neden

Prof. Dr. Soyupak, taşların yaklaşık yüzde 80'ini kalsiyum oksalat taşları oluşturduğunu söyleyerek, “Bunun dışında enfeksiyona bağlı taşlar ile ürik asit, sistin ve kalsiyum fosfat taşları da görülebiliyor.

İdrar yolu enfeksiyonu, böbrekteki yapısal bozukluklar, bazı ilaçlar ve genetik faktörler de taş oluşumunda etkili oluyor. Ancak özellikle beslenmeye bağlı faktörler ve yeterli miktarda sıvı tüketilmemesinin en önemli etkeni oluşturuyor.

Hayvansal proteinlerin fazla tüketilmesi, yüksek miktarda tuz alımı, rafine şekerler ve şekerli ürünlerin beslenmede çok yer tutması, kahve ya da kakao tarzı gıdaların çok tüketilmesi de nedenler arasında sayılabilir.

Özellikle daha önce kalsiyum taşı veya kalıtsal yatkınlığı olanlarda ve böbreklerinde yapısal anomalisi bulunan hastalar ile metabolik bozukluğa bağlı taş öyküsü gelişenlerde risk artıyor” diye konuştu.

Ağrı şiddeti kişiden kişiye değişiyor

Dr. Bülent Soyupak, tanıdaki en önemli yardımcının hasta öyküsü olduğunu kaydederek, “Çünkü inatçı böbrek taşı hastaları, şiddeti kişiye göre değişmekle birlikte ağrıdan şikayet ediyor.

Hastalar ağrıyı 'yan ağrısı' olarak tarif ediyor. Ayrıca sık idrara çıkma isteği, idrarda kanama, bulantı veya kusma da görülebiliyor.

Bazı hastalarda böbrek taşına bağlı şikayet yokken, başka amaçla yapılan tetkikler sonucunda da tesadüfen böbrek taşı saptanabiliyor” şeklinde konuştu.

Taşın boyutu büyüdükçe düşürme şansı azalıyor

Yapılan incelemeler sonucu böbrek taşı tanısı konulan hastanın tedavisinin taşın büyüklüğü ve böbreğin içindeki yerleşimine göre planlandığını söyleyen Prof. Dr. Bülent Soyupak, şöyle devam etti:

“Taşın boyutu büyüdükçe hastanın bunu kendiliğinden düşürme şansı da azalıyor. Ayrıca böbrek toplayıcı sistemlerinde, üst kısımda yerleşen taşların düşme ihtimali alt kısımda yerleşenlere oranla daha fazla oluyor. Hastanın taşa bağlı olan ağrısının şiddeti, taşın böbrekte şişmeye sebep olması veya olmaması ve böbrek fonksiyonlarını bozup bozmamasına göre tedavi şekli belirleniyor.”

Soyupak, inatçı böbrek taşı hastalığında taşın cinsinin de tedavi şeklini belirlemede önemli olduğunu belirterek, “Kalsiyum taşları ile ürik asit taşlarının tedavisinde seçilebilecek tedaviler farklılık gösteriyor. Ancak hangi tedavi verilirse verilsin, temel amaç idrardaki kristallerin çözünürlüğünü artırmak ve çökelmesinin önüne geçmek oluyor” dedi.

Adana'da bir mahallede yapılan operasyonda kadın polis, uzun namlulu silahla güvenlik önlemi aldığı sırada sokak levhası arasına saklanmış halde 50 paket esrar buldu.

Adana Emniyet Müdürü Selami Yıldız göreve başladıktan sonra uyuşturucu tacirlerine “Terör ve uyuşturucu iç içe girmiş bir konu. Ben buradan zehir tacirlerine sesleniyorum, geleceğimizi elimizden aldırmayacağız. Mutlaka sonuna kadar sizlerle mücadele edeceğiz. Gençliğimizi ve geleceğimizi çaldırmayacağız” demişti.

Bu sert çıkışın ardından Adana Emniyet Müdürlüğü ekipleri gece-gündüz uyuşturucuyla mücadeleye başladı. Polis uyuşturucunun en çok satıldığı Yüreğir'in Çamlıbel Mahallesi'ne gündüz vakti özel harekat, zırhlı yunus ve narkotim ekipleriyle baskın yaptı. Yapılan baskında uzun namlulu polisler çelik yelek giyerek köşe başlarında önlem aldı.

Özel harekat ve diğer polisler de belirlenen noktalara girdi.

Kadın polis şaşkına döndü

Bu arada, sokak başında elinde uzun namlulu silahla güvenlik önlemi alan bir kadın polis hemen başının üzerindeki sokak levhası ile duvar arasına saklanmış bir şeyler olduğunu gördü.

Hemen polis arkadaşlarına haber veren kadın polis, levha arasından çıkartılan şeyin satışa hazır halde 50 paket esrar olduğunu görünce şaşkına döndü. Polis etrafta bir süre uyuşturucu aradı.

Polis mahallede operasyon ve uygulamaya devam etti.

Emniyet Müdürü Yıldız'ın göreve başladığı gün narkotik ekipleri 109 kilo eroin ele geçirmişti. Daha sonraki yapılan operasyonlarda da polis yaklaşık bir ton esrar ele geçirirken, yaklaşık 40 kişi tutuklandı.

Page 3

 • Afyon
 • Aydın
 • Denizli
 • İzmir
 • Kütahya
 • Manisa
 • Muğla
 • Uşak
 • Adıyaman
 • Batman
 • Diyarbakır
 • Gaziantep
 • Kilis
 • Mardin
 • Siirt
 • ŞanlıUrfa
 • Şırnak
 • Adana
 • Antalya
 • Burdur
 • Hatay
 • Isparta
 • K.maraş
 • Mersin
 • Osmaniye

Источник: https://www.iha.com.tr/adana-haberleri/inatci-bobrek-taslarindan-korunmak-icin-bol-su-tuketin-1809889/

Böbrek Ağrısı Neden Olur? Böbrek Ağrısına Doğal Çözüm Yolları

Böbrek Taşı Ağrısından Korunmak İçin Bol Su İçin

Böbrek ağrısı vücutta birçok nedenden kaynaklı olabilir ve bu ağrıları en aza indirgemek için günümüzde tercih edilen birçok doğal yöntem bulunmaktadır.

İçindekiler

 • Böbrek Ağrısına su torbası
 • Böbrek Ağrısı için Doğal Yöntemler

Böbrek Ağrısına su torbası

Böbrek ağrısına sıcak su torbası iyi gelir, eğer şikayetiniz kaburgaların alt bölgesinde yer alıp, karın duvarlarının olduğu yerden başlayan ve bazı zamanlarda kasıklara doğru ayılan ağrılar böbrek ağrılarıdır.

Böbrek ağrıları nadir olmak i be birlikte, bazı zamanlarda başladığı bölümden karın ortalarına doğru bir ilerleme gösterebilmektedir. Beklenmeyen bir anda ani şekilde başlayan ağrılar, daha sonradan sızlama şeklinde devam etmektedirler.

Böbrek ağrıları temelde nefrit ve böbrek üstü bezi hormonları olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Nefrit ağrısı en kesin şekli ile böbreklerin iltihaplanması durumuna denmektedir.

Böbreklerin iltihaplanması olayı da genel olarak iki şekilde görülmektedir. Akut iltihaplanmalar, yoğun baş ağrısı, titremeler, ani kusmalar ağrısı gibi belirtiler ile kendisini gösterebilmektedir. Halsizlik durumu ve kişinin kendisini iştahsız hissetmesinden ötürü idrarında da bir miktar azalma meydana gelebilir.

Akut nefrit, bazı bulaşıcı özellikle de kızamık, grip, tifo, kabakulak, sinüzit gibi rahatsızlıklardan sonra kendisini gösterir. Bu rahatsızlıkların ilerlemesi sırasında vücuda bulaşan virüsler böbreklerde bozulmaya neden olabilir.

Bunun yanı sıra, arsenik, cıva ve kurşun gibi zehirli maddeler de böbreklerin iltihaplanmasına ve nefrit durumunun ortaya çıkmasına neden olabilir. Nefrit rahatsızlığını hazırlayıcı sebeplerin başında, herkesin çok fazla önemsemediği üşütmenin de payı büyüktür.

Nefrit hastalığının tedavisi için böbreği kendi halinde rahatlamaya bırakmak ve vücuttaki kanı dezenfekte edecek bazı tedaviler uygulamak gerekmektedir.

Nefrit rahatsızlığına yakalanmış hastaların, tuzsuz, etsiz, yağsız ve şekerli bir diyet uygulaması da zorunlu bir durumdur.

İnsanların yoğun bir şekilde böbrek ağrısı çekmesinin nedenleri;

 • böbrek içerisinde taş olması,
 • böbrek içinde kum olması,
 • idrar yollarının iltihaplanması ve böbrek iltihaplanmasından dolayı olmaktadır.

Böbrek Ağrısı için Doğal Yöntemler

Böbreklerinde ağrı hisseden hastalara en iyi gelen yöntem mutlaka bol bol su tüketmelidirler. Aynı zamanda bira tüketimi de böbrekleri temizleyen yöntemler arasında yer almaktadır.

Bazı doktorlar bile bunu önermektedir. Çünkü bira çok iyi bir idrar sökücüdür. Kumların ve böbrek taşının rahatlıkla atılmasını sağlamaktadır.

Bunun yanında soğuk havalarda üşütmeyi engellemek adına, özellikle ayaklarını sıcak tutmaya özen göstermelidirler.

Gerçek limondan hazırlanmış olan taze limonata böbreklerde mevcut ağrı var ise onu dindirip, böbreklerde taş oluşmasını minimum seviyeye getirir.

Evde iken böbrekler ağrıdığı ya da sızladığı zaman ilk sancıda üzerine sıcak su torbaları yardımı ile pres yapma (bastırma) yöntemi de oldukça yararlıdır. Yoğun bir şekilde protein ağırlıkta olan besinler ile beslenmek vücudun üre miktarını arttırmaktadır.

Bu durum da böbreklere çok fazla yük binmesine sebep olup, böbreklerin yeterli miktarda çalışmasını engellemektedir. Bu da böbrekler de taş ve kum oluşmasına sebebiyet vermektedir.

Aynı zamanda lif açısından zengin olan taze sebze ve meyve tüketmek, böbreklere iyi gelen besinler arasında yerini almaktadır. Düzenli bir şekilde sebze ve meyve tüketimi böbreklerin rahatlamasını sağlayıp, ağrılar nasıl geçer sorusuna cevap olmaktadır.

Böbrek ağrılarının tedavi boyunca tekrarlanmaması için öncelikle ayakları ve böbrek kısmını yani karnın arka kısmı sırttan kasıklara kadar sıcak tutulmalıdır.

Hatta dediğimiz gibi sıcak su torbası yardımı ile sıcak tutulabilir. Bunun yanı sıra böbrek üşütmesi tedavisinde de bol bol su tüketilmelidir.

Çünkü böbrek üşütmesinden ötürü böbreklerin direnci düşebilmektedir. Böylece meydana gelen üşütmenin ilerlememesi için su tüketilmelidir. Tüketilen bu su ile kanda bulunan ve böbreklerdeki mikroplar idrar yolu ile dışarı atılabilir.

Böbrek üşütmesinde bir diğer iyi gelen kişisel tedavi de, hijyene önem vermektir. Mümkün olduğu kadar bulunulan ortamın temiz tutulmasına dikkat edilmelidir. Bunların yanı sıra ek olarak da böbrek tedavisinde iyi gelen kişisel tedavide özellikle uyurken üstün açılmamasına çalışılmalıdır.

Böbrekler üşütülmüşse, doğal olarak ateşlenmelerden dolayı uyurken üst  istem dışı da olsa açılacaktır.

(2 oy, ortalama: 4,50en yüksek 5)
Loading…

Источник: https://bobrekagrisi.com/dogal-tedavi/bobrek-agrisina-sicak-su-torbasi

Böbrek taşı belirtileri nelerdir? Böbrek taşı düşürmek için doğal ve bitkisel tedavi

Böbrek Taşı Ağrısından Korunmak İçin Bol Su İçin

Böbrek taşı sırtın orta kısmından karın ve leğen kemiği bölgesine yayılan ağrılara neden olur. Böbrek taşından kaynaklanan böbrek ağrısı idrar yaparken şiddetlenir ve yoğun bir yanma hissi verir.

Bazı durumlarda böbrek taşı yüksek ateş yapabilir ve idrarda kan (hematüri) görülmesine neden olabilir.

Peki böbrek taşı neden olur? Böbrek taşı belirtileri nelerdir? Böbrek taşı doğal bitkisel tedavisi ve düşürme yolları hakkında detaylı bilgi için okumaya devam ediniz.

Böbrek taşı nedir?

Böbrek taşı böbreklerde oluşabilen küçük, sert mineral ve tuz birikintileridir. İdrarda, idrarın çok fazla yoğunlaşması halinde kristalize olabilen çeşitli mineraller bulunmaktadır. Zaman içerisinde bu kristal oluşumları çeşitli büyüklük ve şekillerde taş benzeri yapılar meydana getirir.

Böbrek taşı hastalığının tıptaki adı nefrolitiyaz olarak bilinmektedir. Böbrek taşları ise renal kalkuli olarak bilinir.

Böbrek Taşı Türleri

Mineral bileşiminin yapısına bağlı olarak böbrek taşı oluşumları dörde ayrılır:

1 Kalsiyum Böbrek Taşı

Çoğu böbrek taşı kalsiyum oksalat ve fosfattan oluşan kalsiyum taşlarıdır. Yeterince sıvı tüketmemek ve kalsiyum oksalat düzeyi yüksek gıdalarla beslenmek bu taşların oluşumuna yol açar.

2 Strüvit Böbrek Taşı

Strüvit böbrek taşı, böbrek taşı vakalarının yaklaşık %15’inde gözlenmektedir. Strüvit böbrek taşı magnezyum ve fosfat bileşiminden oluşmaktadır. Strüvit böbrek taşı genellikle tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu vakalarında görülür.

3 Ürik Asit Taşları

Ürik asit böbrek taşı idrarda çok fazla ürik asit bulunmasından kaynaklanır ve genellikle pürin düzeyi yüksek gıdalarla beslenilmesi sonucu ortaya çıkar.

4 Sistin Taşları

Diğer böbrek taşı türlerinden daha az görülmekle birlikte sistin taşları metabolik kusurlarla ilgili bir durumdur.

Böbrek taşı nasıl görünür?

Böbreklerde oluşan mineral kalıntıları düzensiz şekillere sahip küçük taşlardır. Bazı durumlarda böbrek taşı oluşumları bir kum tanesi kadar küçük olabilir ve herhangi bir böbrek taşı belirtisi ortaya çıkarmaksızın idrar yoluyla vücuttan atılabilir.

Daha büyük böbrek taşları ise çıplak gözle görülebilir. 5 ila 10 mm arasında olan böbrek taşı oluşumları idrar yaparken ciddi ağrıya neden olur.

Böbrek taşı görülen kişiler tuvalette idrarlarını gözlediklerinde böbrek taşlarını fark edebilirler. Bazı böbrek taşı oluşumları küçük siyah veya koyu renkte olmaktadır. Bazıları ise beyazlı-sarılı renkte olabilir. Ağrılı bir şekilde idrar yaptıktan sonra görülen böbrek taşı oluşumları genellikle keskin hatlı taşlardır.

Bazı hastalarda doktorlar idrarda görülen böbrek taşı oluşumlarının toplanmasını istemekte ve bunları analiz etmektedir. Böbrek taşı oluşumlarının kalsiyum oksalat, ürik asit veya strüvit taşı türlerinden hangisi olduğunu tespit etmek gelecekte böbrek taşı problemlerinin önlenmesi için faydalı bilgiler sağlar.

Böbrek Taşı Belirtileri

Yazımızın bu bölümünde idrar yolunda hareket eden böbrek taşı belirtileri hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Şiddetli Sırt Ağrısı

Renal kolik olarak da bilinen böbrek taşı ağrısı idrar yollarında veya böbrekte taş belirtileri arasında ilk sıradadır. Böbrek taşı ağrısı genellikle böbreklerin hizasında, sırtın orta tarafında başlar.

Ağrı aralıklı şekilde başlayıp bir süre sonra sürekli hale gelir. Çoğunlukla sırtta sağ veya sol kaburga altında ağrı gözlenebilir.

Böbrek taşı oluşumları idrar yolu boyunca hareket ettiğinde böbrek taşı ağrısı kasıklara doğru sirayet eder.

Yan Tarafta Ağrı

Böbrek taşı belirtileri arasında bir diğeri tam olarak yerini göstermesi zor olan sağ veya sol taraf ağrısıdır. Bu ağrı genellikle sırtın alt tarafında, kaburgaların hemen altında hissedilir. Böbrek hastalıklarında tek taraflı ağrı yaygın bir belirtidir.

Karın Ağrısı

Böbrek taşı belirtileri arasında bir diğeri ise sırtta ve karnın alt tarafında hissedilen şiddetli ağrıdır. Eğer böbrek taşı oluşumlarından biri böbrekten ayrılıp idrar yolunda hareket etmeye başladıysa taş hareket ettikçe şiddetli bir ağrı ortaya çıkar.

Böbrek taşı ağrısı sürekli olabileceği gibi kesikli şekilde şiddetli ağrı olarak da hissedilebilir. Böbrek taşı karın ağrısı genellikle karnın tek bir tarafındadır ve taş mesaneye ulaştığında dayanılmaz bir ağrı ortaya çıkarır. Bu tür böbrek taşı ağrısı nöbetleri birkaç saat boyunca devam edebilir.

Ayrıca göbek deliği çevresinde ağrı da böbrek taşı belirtileri arasında yer almaktadır.

Genital Ağrı

Böbrek taşı belirtileri arasında en şiddetli ağrıya neden olan belirti ise böbrek taşı oluşumunun mesaneye ulaşması halinde hissedilen genital ağrıdır. Böbrek taşı alt üretere ulaştığında idrar akışını engeller ve idrar yaparken şiddetli bir ağrı ortaya çıkar.

Erkeklerde böbrek taşı belirtileri arasında testis ağrısı sayılabilir. Vajina ağrısı da kadınlarda böbrek taşı belirtileri ve işaretlerinden biridir. Büyük boyutlu böbrek taşları vücuttan atılana kadar genital bölgede yoğun ağrı hissedilir.

İdrar Yaparken Ağrı

İdrar yolu boyunca seyahat ederek mesaneye ulaşan sert ve kristalleşmiş böbrek taşı idrar yaparken şiddetli ağrıya neden olur. Böbrek taşı belirtileri arasında karnın alt tarafında ağrı ile birlikte idrar yaparken ağrı yaygın görülen bir belirtidir. Bu idrar atıldığında böbrek taşı vücuttan atılmış olabileceği gibi mesanede kalmaya devam edebilir.

İdrarda Kan Görülmesi

Böbrek taşı vakalarının neredeyse tamamında idrarda kan bulunmaktadır. Çoğunlukla bu kan gözle görülecek kadar fazla değildir, ancak idrarın pembe ve hatta kırmızımsı bir renk almasına yol açabilir.

Genellikle doktorlar böbrek taşı şüphesi taşıdıklarında yaptıkları ilk testlerden bir tanesi idrarda kan testidir. Böbrek taşı belirtileri arasında yer alan idrarda kan testi, idrarınızda kristal olup olmadığını da ortaya koyacaktır.

Çocuklarda böbrek taşı belirtileri genel olarak karnın alt tarafında ağrı ile birlikte idrarda mikroskobik miktarda kan bulunmasıdır.

Böbrek taşı ile eş zamanlı olarak idrar yolu enfeksiyonu söz konusu ise idrarın bulanık olması durumu ortaya çıkabilir.

İdrarın Ağır Kokulu Olması

Böbrek taşı belirtileri arasında bir diğeri idrarın her zamankinden farklı, ağır bir kokuya sahip olmasıdır. Böbrek taşı ile birlikte idrarın ağır kokmasının iki nedeni bulunmaktadır.

Birinci neden böbrek taşı oluşumunun mineral türü ile ilgilidir. sistin taşları yüksek miktarda sülfür içerir. Bu nedenle sistin böbrek taşı vakalarında idrarda bozuk yumurta kokusu hissedilebilir.

İkinci neden ise böbrek taşı ile birlikte idrar yolu enfeksiyonu bulunma ihtimalidir. Mesane enfeksiyonu, böbrek enfeksiyonu veya idrar yolu enfeksiyonu idrarın ağır kokması, bulanık idrar ve idrar yaparken ağrı gibi belirtiler ortaya çıkarır.

Sık İdrar Yapma

Böbrek taşı nedeniyle idrar yolunda meydana gelen tahriş idrar sıklığını arttırabilir. Uzmanlar normalden sık şekilde idrar yapmanın böbrek taşı belirtileri arasında yer aldığını belirtmektedir. Eğer böbrek taşı birkaç kum tanesinden daha büyük ise muhtemelen idrar yaparken ağrı ortaya çıkacaktır.

İdrar Yaparken Zorlanma

Erkeklerde ve kadınlarda büyük bir böbrek taşı söz konusu olduğunda idrar yolu sistemindeki tıkanıklık nedeniyle idrar yapmak zorlaşabilir.

İdrar yapmanın zorlaşması böbrek taşı ağrısının daha şiddetli hissedilmesine yol açar.

Mide Bulantısı ve Kusma

Mide bulantısı ve kusma da böbrek taşı belirtileri arasında yer almaktadır. Bazı durumlarda böbrek taşı ağrısı o kadar şiddetli olur ki mide bulantısı ve kusmaya yol açabilir.

Ateş ve Titreme

İdrar yolunda tıkanıklığa yol açan böbrek taşı belirtileri arasında ateş ve titreme de yer almaktadır. Ateş ve kontrol edilemeyen titreme genellikle böbrek taşı nedeniyle ortaya çıkan enfeksiyondan kaynaklanmaktadır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu

Strüvit böbrek taşı vakalarında genellikle idrar yolu enfeksiyonu görülür. Diğer böbrek taşı türleri de idrar yolu enfeksiyonu yapabilir. İdrar yolu enfeksiyonu kadınlarda daha sık görülmektedir.

İdrar yolunda tıkanıklık idrarda bakterilerin birikmesine yol açar. Bu bakteriler idrar yaparken yanma, bulanık idrar, sık idrara çıkma gibi problemlere yol açabilir.

Kadınlarda Böbrek Taşı

Kadınlarda böbrek taşı vakaları daha sık görülmektedir. Kadınlarda böbrek taşı vakalarının daha sık görülmesinin elbette bir takım sebepleri bulunmaktadır.

Clinical Journal of the American Society of Nephrology dergisinde yayınlanan bir araştırmada 1997-2012 yılları arasında kadınlarda böbrek taşı vakalarının %45 artış gösterdiği tespit edilmiştir.

Ayrıca araştırmacılar kadınlarda böbrek taşı vakalarının artmaya devam ettiğini belirtmektedir.

Kadınlarda böbrek taşı vakalarının daha sık görülmesinin nedenlerinden biri de daha fazla idrar yolu enfeksiyonu geçirmeleridir.

Kadınlarda böbrek taşı vakalarının ileri yaştaki nedenlerinden biri de menopozdur. Menopoz sonrasında böbrek taşı vakalarında artış görülmektedir. Bunun nedeni östrojen hormonunun böbrek taşı oluşumunu engellemekte rol oynamasıdır.

Böbrek taşına ne iyi gelir? Böbrek taşı düşürmek için ne yapılmalı? Doğal ve Bitkisel Tedavisi

Böbrek taşı düşürmek haftalar alabilir. Hafif düzeyde ağrı yapan böbrek taşı oluşumlarında doktorunuz sadece doğal yöntemlerle tedavi önerebilir. Diğer yandan ısrarla düşmeyen böbrek taşları için tedavi de uygulanabilir.

Bol Su İçmek

Bol su içerek böbrekleri temizlemek yalnızca böbrek sağlığını korumakla kalmaz, böbrek taşı düşürme sürecini de hızlandırır.

Günde 2-3 litre su içmek hafif böbrek taşı belirtileri ve semptomlarını ortadan kaldırmaya yardımcı olur. İdrarın şeffaf renkte olması yeterince su içildiğini göstermektedir.

Elma Sirkesi

Seyreltilmiş doğal, organik elma sirkesi içmek böbrek taşı düşürmek için etkili bir yöntemdir. Yapılan araştırmalar elma sirkesindeki asetik asitin belirli böbrek taşı türlerinde böbrek taşını düşürmek için etkili olduğunu göstermektedir.

Böbrek taşı düşürmek için elma sirkesi kullanırken bir bardak suyun içerisine 2 çay kaşığı elma sirkesi ekleyin. Gün boyunca böbrek taşı belirtileri ve semptomlarını azaltmak için bu suyu içebilirsiniz.

Limon Suyu

Limon suyu tüketmek asidik özellikleri sayesinde kalsiyum böbrek taşı vakalarında böbrek taşını düşürmek için etkili olmaktadır.

Urological Research dergisinde yayınlanan bir araştırmada limon suyunun idrarda potasyum sitrat düzeyini düşürerek böbrek taşı tedavisinde rol oynadığı belirtilmiştir. Limon suyu tüketen kişilerde idrarda kalsiyum taşlarında ciddi azalma gözlenmiştir.

Böbrek taşı evde bitkisel tedavisi için bir bardak suyun içine yarım limonun suyunu sıkın. Böbrek taşı düşürmek için günde 6-8 bardak limonlu su içebilirsiniz.

Böbrek Taşı Ağrısı İçin Sıcak Kompres

Böbrek taşı oluşumları doğal ve bitkisel yöntemler ile düşürülemeyecek kadar büyük ise en azından böbrek taşı ağrısı problemini ortadan kaldırmak için sıcak kompres yöntemi uygulayabilirsiniz.

Şiddetli karın ve böbrek ağrısı vakalarında renal kolik ağrısı sıcak kompres ile hafifletebilir. Araştırmalar şiddetli börek taşı ağrısı yaşaya kişilerde sıcak su torbası kullanımının etkinliğini göstermiştir. Ayrıca bu yöntem ağrı, anksiyete ve mide bulantısına da iyi gelmektedir.

Böbrek taşı nasıl önlenir? Böbrek taşı oluşmaması için ne yapılabilir?

Böbrek taşı ağrısı ile baş etmenin en iyi yollarından biri elbette ki böbrek taşı oluşumunu önlemektir. Birçok araştırmacı böbrek taşı vakalarının artışını beslenme ile ilgili faktörlere dayandırmaktadır. Böbrek taşını önlemek için aşağıdaki önlemleri alabilirsiniz:

 • Günde 6-8 bardak su içiniz,
 • Fazla kilonuz varsa kil veriniz,
 • Tuz tüketimini azaltınız,
 • Böbrek taşı eğiliminiz var ise idrarda oksalat miktarını azaltmak için ıspanak, kuruyemiş ve buğday kepeği tüketimini azaltınız,
 • Hayvan proteini miktarını azaltınız ve yerine bitkisel kaynaklı protein tüketiniz,
 • Früktoz içeren yiyecek ve içeceklerden kaçınınız.

Böbrek taşı için hangi durumlarda doktora gidilmeli?

Böbrek taşı belirtileri rahatsızlık veriyorsa doktorunuza başvurunuz. Özellikle aşağıdaki durumlarda ihmal edilmeden doktora başvurulmalıdır:

 • Şiddetli karın ağrısı,
 • İdrarda gözle görülür miktarda kan bulunması,
 • Mide bulantısı, kusma, yüksek ateş, üşüme, titreme,
 • İdrar miktarının çok az olması.

Источник: https://www.iyibakkendine.com/bobrek-tasi-belirtileri-dusurmek-icin-dogal-bitkisel/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.