Böbrek Taşı Nedir? Nedeni, Belirtileri, Tedavisi

Böbrek Taşı Belirtileri Nelerdir? Nasıl Düşürülür?

Böbrek Taşı Nedir? Nedeni, Belirtileri, Tedavisi

Haber güncelleme tarihi 31.01.2019 09:38

Böbrek Taşı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İdrarımızda bulunan kalsiyum, oksalat ve ürik asitmaddelerinin kristalleşmesi sonucu taş oluşur. Böbrek taşı rahatsızlığı toplumumuzda % 15 oranında görülür. Küçük olan taşlar idrarla birlikte atılır. Ancak büyük taşlar idrarla birlikte atılamadığı gibi, kişinin çok şiddetli ağrı çekmesine neden olur.

Vücudumuzda idrarımızla birlikte atılması gereken pek çok madde vardır. Bu maddeler vücuttan atılmayıp böbrekler de yoğunlaşarak, birikir. Böbrek taşları ilk önceleri kristal zerrecikler halindedir. Daha sonra bu zerrecikler birleşerek büyür ve böbrek taşı oluşur.

 Böbrek taşı oluşumunu engellemek için yapılması gerekenlerden ilki, yeterli miktarda sıvı almaktadır. Çünkü biliniyor ki, yeteri kadar sıvı almamak böbrek taşı oluşumunu arttıyor. Böbrek taşı kişinin gün içersinde ki aktivitelerini kısıtlayacak kadar ağrılara sebep olabilir. Herkes böbrek taşı rahatsızlığıyla karşı karşıya kalabilir.

Bunun için ilk başta günlük sıvı tüketiminizi maksimum seviyeye taşımanız gereklidir.

Böbrek Taşı Belirtileri

Katlanılmaz ağrılara sebep olan böbrek taşı oluşumunda et, tuz ve baharatlı gıdaların aşırı tüketimi ile kalsiyum ve D vitamini fazlalığı önemli rol oynamaktadır. Normalden daha az su tüketen insanlarda ve sürekli oturarak çalışan insanlarda taş riski daha yüksektir.

 • Ağrı
 • Kanlı idrar
 • Bulantı
 • Kusma
 • İdrar yapma sıkıntısı

Böbrek Taşı Türleri ve Nedenleri

 • Kalsiyum taşları: Kalsiyum taşları en çok görülen böbrek taşı türüdür. Çoğunlukla 23- 30 yaş arası erkeklerde görülmektedir. Taşın oluşmasına neden olan kalsiyum, oksalat, foffor gibi maddelerle birleşir. Kalsiyumla birleşen oksalat ıspanak da ve C vitamini takviyesinde bulunur. Ayrıca ince bağırsak hastalıklarında kalsiyum birikimi gerçekleştiği için, böbrek taşı oluşma ihtimali de yüksektir. 
 • Sistin taşları: İdrarda bulunan sistin oranının artmasıyla böbrek taşı oluşumu gerçekleşir. İdrarda bulunan sistin, sistinüri denen hastalıktan dolayı oluşur. Sistinüri de böbrek taşının en önemli nedenlerindendir. Sistinüri nesilden nesile devam edip, genetik bir hastalıktır. Sistin taşları görülen böbrek taşları arasında en az görülenidir. 
 • Strüvit taşları: Strüvit taşları çoğunlukta, idrar yolu enfeksiyonunu sık olarak yaşayan kadınlarda görülmektedir. Strüvit aslında bir mineraldir ve böbrekte birikir. Strüvit taşları çok çabuk büyüyebilen taşlar olup, kişinin mesanesini, idrar yolunu tıkayabilir. 
 • Ürik asit taşları: Ürik asit taşları genellikle kemoterapi gören kişilerde ve erkeklerde görülür. Ürik asit taşları ayrıca gut hastalığı olan kişilerde de sık sık görülmektedir. 
 • Diğer sebepler: Böbrek taşının oluşmasını sağlayan en önemli nedenlerden biri de, idrarda bulunan bazı maddelerin yoğunluğunun artmasıdır. Bu maddeler, ürik asit, sistin, kalsiyum, oksalat gibi maddelerdir. Bu maddeler yükseldiği zaman böbrek taşı için uygun ortam da hazırlanmış olur. Bu maddelerin artmasının sebepleri ise, bazı çeşitli hastalıklara bağlı olabileceği gibi, yetersiz sıvı tüketiminden de kaynaklanabilir. 

Böbrek Taşını Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

Böbrek taşı oluşumunu önlemek için, doğru beslenme programı uygulanarak ve günlük yeterli miktarda sıvı tüketimi alınmalıdır. Ayrıca böbrek taşı oluşumunu önlemek demek, böbrek taşına neden olan faktörleri ortadan kaldırmak demektir. Günlük hayatınızda yapacağınız basit değişiklikler ve kendinize ilke edineceğiniz işte o yapılması gerekenler;

 • Bol miktarda sıvı alımı: İdrarda taş oluşmasını sağlayan maddelerin seyrelmesini ancak bol su içerek sağlayabilirsiniz. Günde içilmesi gereken su miktarı mutlaka 2 litre olmalıdır. Su haricinde limonata, portakal suyu ve greyfurt suyu da taş oluşumunu engelleyebilir. Bu tarz sıvıları da suyun yanında alabilirsiniz. 
 • Kalsiyum ihtiyacı: Beslenme programınızda olmazsa olmazınız kalsiyum olmalıdır. Çünkü ihtiyacınız olan kalsiyumu besinlerden almazsanız, oksalat seviyesi yükselecek ve böbreklerde taş oluşumu gerçekleşecektir. Burada ki en önemli nokta kalsiyumun besinlerden alınacak olmasıdır. Çünkü kalsiyumu takviye olarak ilaçlardan almaya kalkarsanız böbrek taşı oluşuma ortam hazırlamış olursunuz. 
 • Sodyumu mümkün olduğunca azaltın: İdrarda kalsiyum miktarının artmasına neden olan sodyumu, vücudunuza almamak için, sodyum içeren gıdalardan uzak durulmalıdır. Bu gıdalar, tuz, deniz ürünleri ve cevizdir. Günlük bir çay kaşığı tuz alımının dışına çıkılmaması gereklidir. 
 • Hayvansal protein alımını azaltın: Hayvansal protein içeren gıdalar, idrarda bulunan ve taş oluşumuna neden olan ürik asit miktarını arttırır. Bu yüzden kırmızı et, yumurta, deniz ürünü olan hayvansal proteinleri çok aşırıya kaçmadan tüketmek gereklidir. 
 • Böbrek taşı yapan yiyeceklerden uzak durulmalıdır: Bazı yiyecekler özellikle böbreklerde taş oluşumuna neden oluyor. O yiyeceklerden bazıları; pancar, çikolata, ıspanak ve kuruyemişlerdir. Bu yiyecekler bol miktarda oksalat içerir. Bu yüzden böbreklerde taş oluşmasına neden olur. Ayrıca kolalı içecekler fosfat içerdiğinden yine taş oluşumuna neden olmaktadır.

Böbrek Taşı Tedavisi

Böbrek taşı tedavisinde uygulanabilecek yöntem, böbrek taşının büyüklüğüne ve hasta da yarattığı şikayetlere göre değişmektedir. Eğer hastanın böbrek taşı küçük ise bu herhangi bir tedaviye gerek kalmadan idrarla birlikte vücuttan atılır.

Taş üst idrar yollarına doğru ilerlediğin de, hastanın ağrıları da artar. Doktor hastaya ağrılarının biraz hafiflemesi için güçlü ağrı kesiciler yazabilir. Yine taşın türüne göre, taşın bölünmesine yardımcı olacak ilaçlar da doktor tarafından verilebilir.

Bu ilaçlarla birlikte idrar söktürücü ilaçlar da kullanılmalıdır. Böbrek taşı idrarla veya ilaçlarla vücuttan atılmıyorsa başvurulacak son yöntem ameliyattır. Hastanın ağrıları hiç geçmiyorsa ve idrar akışında da sıkıntılar yaşanmaya başladıysa, doktor böbrek taşı ameliyatını önerebilir.

Böbrek taşı ameliyat yöntemi de, böbrek taşının büyüklüğüne ve bulunduğu bölgeye göre değişkenlik göstermektedir.

Böbrek Taşı Ameliyatı Türleri

 • Uygulanan bu yöntemde, böbrekler de ve üst idrar yollarında bulunan küçük taşlar, şok dalgası yöntemi ile yok edilir. Daha sonra ki hedef ise, bu küçük yani parçalanmış olan taşların idrar yoluyla vücuttan atılmasıdır.
 • Litotripsi:PerkütanNephrolithotomy: Vücuda sokulan endoskopi yöntemiyle uygulanan bir ameliyat türüdür. Bu ameliyatta küçük bir kesik açılarak vücuda endoskopi yöntemiyle büyük taşlar alınır

Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür?

Böbreğin bazı yerlerinde taş hiçbir zaman düşmeyebilir, bazı yerlerinde ise rahatlıkla düşebilir. Yani bu durum böbrek taşının büyüklüğü, bulunduğu yer ve böbrek harici oluşabilen taşlara göre değişebilmektedir. 6mm'nin üstündeki taşlar kendi kendilerine kolayca düşmezler. 4-6 mm arasındaki taşlar kendiliğinden veya müdahale ile düşebilir.

4 veya 5 mm'nin altındaki taşlar kendiliğinden kolayca düşebilmektedir. Bir kısmı bol sıvı tüketimi ve hareketlerle tedavi edilirken, bir kısmına ilaç verilmektedir. Üreter denilen kanalları genişletecek ilaçlar var. Bazı taşlarda ise ne sıvı tüketimi ne de ilaç kullanımı yeterli gelmez, mutlaka operasyon önerilir.

 Ayrıca bilinmelidir ki sıvı tüketimi yapılırken belli saatlere yoğunlaşılmamalı, tüm güne yayılmalıdır. Böbrek taşı düşürülürken çekilen ağrıyı azaltmak için ağrı kesici alınabilir. Bu çok fazla faydalı olmayacaktır. Bu durumda sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır ve gerekli görüldüğü takdirde oradaki serumlar ile ağrı düşürülmelidir.

Ayrıca bilinmelidir ki herhangi bir pozisyonda durmak ağrıyı hafifletmez.

Editörün Yorumu:

Ben de taş düşürme sorunu yaşıyordum. Küçük çapaklı bir taş olduğunu söyledi doktor. 10 gün düşürmek için bol su iç, sürekli basketbol oynar gibi zıpla dedi. Olmazsa sonra lazerle kırarız dedi. 10 gün boyunca uğraştım ancak başaramadım. Oynatamamışız bile yerinden. O sıra bir cenaze dolayısıyla memleketim olan Rize'ye gittim. Memleketimde ismi Andon olan bir köye gittik.

Meşhur Andon Suyu'nun olduğu köy. Yavaş yavaş 10 bardaktan fazla bu sudan içtim. Aynı yerde tuvalete çıktım bir değişiklik olmadı. Sonra ayrılmadan hemen önce bir şişe daha yanıma aldım, yolda giderken onuda tükettim. (Suyu şişeye koyup saatlerce tutamıyorsunuz, çünkü su bozuluyor, hemen tüketmek gerekiyor.

) Ertesi gün sabah kalktığımda tuvalete gittim ve bir anda taşı dışarı attım. 

Böbrek Taşı En Sık Kimlerde Görülür?

 • En çok 20-40 yaşları arasında görülür.
 • Erkeklerde kadınlara göre daha fazla görülmektedir.
 • Çocuklarda da ciddi metabolizma problemleri ya da enfeksiyonlara bağlı olarak görülür.
 • Sosyo-ekonomik olarak daha düşün seviyelerde olanlarda daha sık görülür çünkü beslenmenin önemli bir yeri vardır.
 • Masa başı işi olanlar veya hareketsiz bir yaşam sürenlerde daha sık görülür.
 • Yatalak hastalarda veya doğuştan idrar yolu, böbrek problemi olan kişilerde daha fazla görülür.
 • Böbreklerdeki yabancı maddelerden kaynaklı taş oluşumu da görülür.

Önerilen İçerik;

► Böbrek Taşına İyi Gelen Bitkiler

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: https://www.neoldu.com/bobrek-tasi-nasil-dusurulur-3275h.htm

Böbrek Taşı Ağrılarını Diğer Ağrılardan Nasıl Ayırırsınız?

Böbrek Taşı Nedir? Nedeni, Belirtileri, Tedavisi

Böbrekler insanların en nazlı organlarıdır. Küçük bir sorun, hafif soğuk algınlığı, az su içme, fazla tuzlu yeme ve bunlara benzer birçok nedenden dolayı böbrek

Böbrek Ağrıları Nasıl Olur?

Ağrı nedenlerinden biri de böbreklerde taş oluşumudur.

Böbrek taşları çok uzun yıllar kendisini belli etmeden böbreklerinizde sizin misafiriniz olarak orada oturmaya devam edebilir. Bilakis en önemsenmeyen küçük sancılar, üşütmeden sandığınız geçici ağrılar, adet kanaması sandığınız delirtici sancılar da böbreklerde taş olduğunun habercisi olabilir.

Böbrek taşları ve Belirtileri

Şiddetli ağrılar çekiyorsanız ve idrarınız kumlu geliyorsa böbreklerinizde taş olma olasılığı çok yüksektir. Böbrek taşlarının belirtileri şiddetli ağrılar, idrarda kum, böbrek koliği, bel ağrısı.

Görülen etkiler ise sıkıntı, soğuk ter dökme, bunalma, gerilme gibi şikayetlerdir.

Daha fazlası eğer böbrek taşınızı düşürme aşamasında iseniz, böbrek taşının idrar kanallarının dar yerlerinden geçerkenki verdiği acı çok daha fazladır.

Böbrek Taşı Ağrıları Nasıl Olur?

Böbrek taşı ağrısı belirtileri böbrek koliği ile başlar. Yani küçük sancılar arada bir olmak üzere gelir ve gider. Eğer hamile iseniz bunu sancıların bebekten kaynaklandığını düşünebilirsiniz.

Böbrek taşı sancıları taşın idrar borusunu tıkaması ile oluşan spazmlar, böbrek havuzu kanalının tıkanması ile oluşan şiddetli ağrılar ve idrar borusundaki dar bölgelerden geçerken taşın sürtmesi ile oluşan ağrılardır.

Bu ağrılardan kurtulabilmenin yolları tıbbi tedaviden geçiyor. Bazı durumlarda hastalar tıbbi tedaviye gerek kalmadan tuvalete oturduklarında böbrek taşını düşürüyorlar.

Böylelikle hasta tüm ağrılarından kurtuluyor ve hayata yeniden gelmiş gibi hissediyor. Burada önemli bir ayrıntı var. Eğer bir böbrek taşınız varsa alafranga tuvalet kullanmayın.

Çünkü tuvalete oturmanın da kuralları vardır.

Tuvalete oturduğunuz zaman dizlerinizin bacaklarınızdan yukarda olması gerekiyor. Bu oturuş şeklini, eğer alaturka tuvalete oturamıyorsanız, alafranga tuvalete otururken ayaklarınızın altına küçük bir sehpa alarak da sağlayabilirsiniz.

Böbrek Taşı Belirtileri

Nadir durumlar olsa bile böbrek taşlarının bulantı ve kusma gibi rahatsızlıklara neden olduğu da söylenebilir.

Ayrıca böbrek taşları testislerde ağrı, makattan bel ortasına kadar bir yanma hissi, soğuk terleme, idrar yaparken kan gelmesi, sık sık idrara çıkma isteği, ağrılı ve sancılı idrar, yüksek ateşlenme, titreme ve ürperti, idrarda renk bulanıklığı ve kötü koku, en kötü ihtimal ile ishal vardır.

Bu belirtiler bazen diğer böbrek rahatsızlıklarında da görülebilen belirtilerdir. Özellikle enfeksiyonel böbrek sancılarında. Böbrek taşları önemli bir hastalıktır ve tedavi edilmesi gerekir. Belli bir zaman sonra tedavi edilmeyen böbrek taşları ciddi rahatsızlıklara yol açabilir. Böbrek taşı ağrıları bu şekilde kendisini gösterir. Bu durumda hemen bir ürolog ile görüşmekte fayda var.

Böbrek Taşının Tespiti

Böbrek taşının tespiti için bu gün birçok test yapılmakta. Bu testlerin en önemlisi tam idrar tahlilidir. Tam idrar tahlili yaptıranlar böbrekleri ile ilgili her türlü soruna çözüm bulabilirler. Böbrek taşlarının yerinin belirlenmesi ve kırılması çok önemlidir. Yeri belirlenemeyen böbrek taşları vücuda çok büyük zararlar verebilir.

Bu durumda kişilerin yapması gereken radyolojik film çektirmektir. Bazı insanlarda böbrek taşı hiç bitmez. Böbreklerindeki taşları kırdırırlar ama yerine sürekli yenileri türer. Bunun nedeni kişilerin vücut yapılarıdır. Bu böbrek taşlarına üreter böbrek taşları denir. Yeni teknolojiye göre tomografi makineleri üreter taşların yerini de kolaylıkla tespit edebilmektedirler.

Böbrek taşı belirtileri nasıl olur? Böbrek taşı belirtileri, idrar yolu enfeksiyonu ile böbrek enfeksiyonu belirtileri ile aynıdır. Bu sebeple bu belirtileri birbirine karıştırmamak çok önemlidir. özellikle kafanıza göre enfeksiyon ilaçlarını sakın almayın. Çünkü farklı sonuçlara neden olabilirsiniz.

Böbrek taşlarını yok etmenin en güzel yolu yine bol bol su içmekten geçiyor. Ayrıca gebe değilseniz bitkisel tedavi yöntemlerini de rahatlıkla deneyebilirsiniz.

Böbrek taşı belirtilerini yaşıyorsanız hemen doktorunuza başvurun. Eğer doktorunuz taşın yerini bulur ve kırılmasını uygun bulursa isteğiniz üzerine direkt lazer yöntemini kullanarak böbrek taşınızı kırar.

Bunun dışında böbrek taşı tedavisi ilaç ile de yapılabilir.

Ancak bu yöntem ileride böbrek yetmezliklerine yol açabiliyor. Bu yüzden yapılacak en güzel işlem bitkisel tedavi yöntemlerini denemektir. Alternatif tıp olarak da bilinen bitkisel tedavi yöntemlerinin bu konuda birçok şifası var. Fakat dikkat etmeniz gereken hususlar var. Bitkilerin de ilaçlar gibi yan etkileri mevcut.

Bu yüzden hiç bir bitkisel ilacı kendi başınıza almaya kalkmayın. Özellikle diyabet, tansiyon ve kalp hastası iseniz bu konuda çok daha dikkatli olmak zorundasınız. Çünkü bitkisel tedavi yöntemlerinde bu tür hastalıkları tetikleyen çok fazla bitki var. Bu konuda özellikle doktorunuza danışmanızı tavsiye ederim.

(1 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading…

Источник: https://bobrekagrisi.com/bobrek-tasi/bobrek-taslarinin-belirtileri

Böbrek Taşı : Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Böbrek Taşı Nedir? Nedeni, Belirtileri, Tedavisi

Böbrekler vücudun önemli organlarındandır. Kandaki zararlı maddeleri filtreleyerek, atık madde halinde idrarla dışarı atılması gibi önemli bir işleve sahiptirler. Böbrek taşları ise vücudun doğal akışı içerisinde herhangi bir nedenle meydana gelebilen yapılardır.

Böbrek taşı rahatsızlığı günümüzde böbrekte en sık rastlanan problemlerden biri haline gelmiştir. Kalsiyum, ürik asit, amonyum fosfat, sistin, magnezyum ve oksalat gibi maddelerin idrarda fazla yoğunlukta olması ile oluşabilir.

Bu maddeler böbrekte çöküp kristalleşebileceği gibi zamanla büyüyerek böbrek taşı haline de gelebilirler.

Böbrek taşı, böbrek kanalları içerisinde oluşur ve mineral içeren sert kitleler halindedir. Boyutları kum tanesinden yumurta büyüklüğüne kadar olabilir.

Erkeklerde kadınlardan daha sık görülen böbrek taşı, tekrarlama ihtimali yüksek olan rahatsızlıklardandır. Bu hastalığın ağrısı insan hayatında yaşanabilecek en şiddetli ağrıların başında gelmektedir.

Erkekler bu ağrıyı mukayese edemeseler de kadınlar doğum sancısı kadar hatta bazen daha da şiddetli bir ağrı olabileceğini ifade ediyorlar.

Böbrek Taşı Nedenleri Nelerdir?

Böbrek taşı farklı nedenlerden dolayı ve farklı çeşitlerde meydana gelebilir. Enfeksiyon nedeni ile ortaya çıkan ve fosfat içeren taşlar bulunur. Fakat taşların çoğu kalsiyumdan oluşur. Bazı hastalıklar ve alışkanlıklar yüzünden de böbrekte taş oluşma riski artabilir.

Sık sık ishal ve kabız olma veya sıvı kaybı durumunda böbrekte taş gelişimi artabilir. Ortaya çıkan böbrek taşı vakalarının birçoğunda aşikar bir sebep yoktur. Fakat dikkatle incelendiğinde belirgin olan birkaç olgu bulunabilir. İdrarın olduğu yerde taşların oluşma olasılığı fazladır.

İdrardaki bazı koruyucu maddelerin az üretilmesi de taş oluşumuna sebebiyet verebilir.

1. Genetik faktörler

Birinci dereceden akrabasında böbrek taşı hastalığı bulunan kişiler bu riski fazlasıyla taşırlar. Genetik yatkınlık böbrekte taş oluşumunda en önemli faktördür.

Kalıtımsal olarak idrar bileşenlerinde ve idrar yolunda doğuştan anormallikler olabiliyor.

İdrar çıkış deliğinin doğuştan dar olması sonucu idrar boşaltımında duraksamalar meydana gelir ve bu da çökelmelere neden olur. Bu durum da taş oluşma riskini artırır.

2. Gut hastalığı

Metabolik bir hastalık olan gut hastalığına sahip bireylerin böbreklerinde taş oluşma riski oldukça fazladır. Gut, vücutta ürik asit oranını artırır ve taşların daha fazla oluşmasına zemin hazırlar. Erkeklerde kadınlardan daha sık görülen kronik gut hastalığı kandaki ürik asit oranını artırarak böbreklerde kristalleşmeye neden olur. Bunun sonucunda da taş oluşumu hızlanabilir.

3. Beslenme bozukluğu

Beslenme alışkanlığının dengesiz ve sağlıksız oluşu birçok hastalığın sebebi olabildiği gibi böbreklerde taş oluşma riskini artıran en önemli faktörler arasındadır.

Çiğ yeşil sebzelerin iyice yıkanmadan ve aşırı miktarlarda tüketilmesi kalsiyum oksalat taşlarına neden olur. Protein ağırlıklı ve hayvansal yağ tüketimi fazla olacak şekilde beslenmek de ürik asit taşlarına zemin hazırlar.

Ayrıca hızlı veya az beslenmek de yeme bozukluğuna yol açtığından taş oluşma riskini artırır.

4. Sıvı tüketiminin az olması

Çevresel veya psikolojik olarak az sıvı tüketimi taş oluşumunun başlıca nedenlerindendir. Bu rahatsızlık, Türkiye gibi sıcak iklime sahip ve su içme alışkanlığının az olduğu veya suyun temizliğinin kötü olduğu ülkelerde daha fazla görülür.

Gün içerisinde az su içen kişilerin böbreklerinde taş oluşma riski fazladır. Az sıvı tüketilmesi, idrarın vücutta oluşan zararlı maddeleri çözebilecek miktarda bulunamamasına sebep olur.

Bu nedenle gün içerisinde alınan sıvı miktarına özellikle yaz aylarında dikkat edilmeli ve su tüketiminin artırılmasına özen gösterilmelidir.

5. Sıcak yerlerde yaşamak

Sıcak iklimlerde ve yüksek rakımlı yerlerde yaşamak böbreklerde taş oluşma riskini artırır. Güneşin etkisinden dolayı D vitamini sentezi artar ve bazı maddelerin bağırsaklardaki emilimi daha fazla olur. Bu da idrarın daha fazla oluşmasına ve kalsiyum taşlarının oluşmasına zemin hazırlar. Nem olan ortamlarda sıvı kaybı olacağından sıvı ihtiyacını gidermeye önem vermek gerekir.

6. Diğer etkenler

Yukarıda saydığımız nedenlerin dışında böbreklerdeki taş oluşma riskini arttıran başka nedenler de mevcuttur. Birçok etken böbreklerde taş oluşumuna yol açabiliyor. Böbrek taşı oluşma riskini arttıran diğer etkenler;

 • İdrarda yüksek ürik asit bulunması,
 • Kristallerin oluşumuna neden olan bazı ilaçların kullanımı,
 • İdrar yolu enfeksiyonları,
 • Böbrekteki yapısal bozukluklar ve böbrek hastalıkları,
 • Bazı kronik bağırsak iltihabı ve rahatsızlıkları,
 • Bazı kanser hastalıkları,
 • 30 yaş ve üstü olmak,
 • Hareketsiz veya az hareketli bir yaşam tarzına sahip olmak,
 • Sık diyet yapmak,
 • Bağırsaktaki aşırı kalsiyum emilimi şeklinde listelenebilir.

Böbrek Taşının Belirtileri Nelerdir?

Böbrek taşı düşürüyorsanız şiddetli ağrının yanında birçok başka belirti de görülebilir. Eğer oluşan taş idrarla sorunsuzca atılmışsa bu belirtiler görülmeyebilir. Fakat idrar kanalının bir yerinde takılı kalan ve idrar akışına engel olan taşlar birçok semptom meydana getirebilir.

Bazen bu taşlar hiçbir belirti vermeden de ortaya çıkabilirler. Sadece yapılan bir kontrol sırasında görülebilirler. Bazı taşlar ise idrar yolu içerisine girerek idrar kanalına yapışır, idrar akışını keser ve iltihap sonucu enfeksiyonların oluşmasına neden olur.

Bu taşlar acil tedavi gerektiren böbrek taşı türlerindendir. Böbrekte bulunan ve çok büyük boyutlara varan bazı taşlar ise böbrekte kronik iltihaba yol açar. Eğer tedavi edilmezse zamanla böbrek kaybına neden olabilir.

Böbrek taşlarının insandan insana, taşın yapısına, büyüklüğüne ve yerine göre belirtileri değişebilir.

1. Ağrı görülmesi

Taş düşürme hastalığında en sık görülen ve hastaya eziyet eden en önemli belirti dayanılmaz boyutlara ulaşan ağrılardır. Bazı kişilerde bu hafif bir sızlama şeklinde oluşabilir. Fakat çoğunlukla şiddetli, kıvrandırıcı ağrılar ortaya çıkar. Ağrı atakları, böbrekteki taşın idrar yolundaki hareketlerine ve buna bağlı oluşan spazmlara göre değişir.

Ağrının yeri taşın bulunduğu bölgeye göre değişebilir. Böbrekte ve idrar yolunun üst kısmında yer alan taşlar, sırt, kalça ve kaburga arasında yan ağrısına yani böğür ağrısına sebep olurken, idrar yolunun alt kısmında yer alan taşlar ise karnın alt tarafında şiddetli ağrılara neden olurlar.

Bu ağrılar bazen kasıklara, yumurtalıklara, genital organlara kadar gidebilir ve bu bölgeleri hassaslaştırabilir.

2. İdrarda kan görülmesi

Böbrek taşı sorununda en önemli belirti olan ağrının yanında idrarda kan görülmesine sıkça rastlanır. Kanama gözle görülür oranda olabileceği gibi sadece idrar tetkikinde de ortaya çıkabilir.

Ağrı ile birlikte idrarın renginde bir değişiklik görüyorsanız en yakın sağlık kuruluşuna giderek tetkikler yaptırmalı ve idrarda kan bulunmasının böbrekte taş olmasından kaynaklanıp kaynaklanmadığını kontrol ettirmelisiniz.

3. İdrarın ağrılı ve yanmalı olması

İdrar yaparken ağrı hissedilmesi ve yanma olması böbrekten taş düşmesinin en çok rastlanan belirtilerindendir. Bunun yanında idrara çıkma isteğinin artması da böbreklerden taş düşürüldüğünün belirtisi olabilir. İdrar sıklığından yakınma bu rahatsızlığa sahip hastalarda oldukça rastlanan bir durumdur. İdrarın bulanık ve kötü kokulu olması da diğer semptomlar arasındadır.

4. Diğer belirtiler

Yukarıda saymış olduğumuz belirtiler böbrek taşı hastalığının en önemli ve sık rastlanan belirtilerindendir. Ancak bunların yanında dikkat edilmesi gereken, hatta enfeksiyon belirtisi olabilecek olan bazı semptomlar da mevcuttur.

 • Mide bulantısı,
 • Kusma,
 • İdrarda kum görülmesi,
 • Titreme,
 • Ateş,
 • Terleme dikkat edilmesi gereken diğer belirtiler arasındadırlar.

Böbrek Taşı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Her hastalıkta olduğu gibi taş düşürme konusunda da erken teşhis çok önemlidir. Yapılacak olan erken tedavi ile böbrek kayıplarının önüne geçilebilir. Ağrı hisseder hissetmez bir doktora başvurmanız önemli farklar yaratacaktır. Günümüzde birçok böbrek taşı kırma veya düşürme yöntemleri mevcuttur.

Bu rahatsızlığa sahipseniz öncelikle korkmamalı ve bir hekime danışmaya yanaşmalısınız. Bazı taşlar yer değiştirerek veya idrar kanallarından aşağıya inerek vücuttan kendiliğinden atılabilirler. Taşın büyüklüğü ve bulunduğu konum tedavi açısından önem taşır. Böbrekteki büyük taşlar ameliyat gerektirebilirken, idrar yolundaki küçük taşlar kendiliğinden düşürülebilir.

Bu taşların bir tıkanmaya neden olup olmadığı da tedavi açısından önemli rol oynar. Açık veya kapalı cerrahi müdahale, taş kırma yöntemi veya ilaç tedavisi ile böbreklerinizdeki taşlardan kurtulabilirsiniz. Bunun yanında yapılacak olan bazı doğal yöntemlerle küçük taşların düşürülmesini sağlamak, ağrısına engel olmak veya ağrıyı yüksek oranda azaltmaktır.

Bu yöntemlerle aynı zamanda böbrek taşı oluşumunun tekrarlama riskini en aza indirebilirsiniz.

Taş düşürme hastalığının tanısının konması için farklı yollar bulunur. Uzman doktorlar yardımı ile röntgen veya ultrason gibi görüntüleme yöntemlerinden faydalanılır. Taşın görüntülenemediği durumlarda da bilgisayarlı tomografi ile kesin tanı konur.

Bunun yanında semptomların böbrekteki taştan kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak için doktorlar tarafından kan ve idrar tahlili de istenebilir.

Yapılan tetkiklerin sonucunda da taşın boyutu, yeri ve cinsi saptanarak nasıl bir tedavi yolu izleneceği belirlenir.

Böbrek taşı düşürme yolları için başlangıçta tüm hastalarda benzer yollar izlenir. Taşın kendiliğinden düşmesini beklemek uygulanacak ilk yöntemdir. Taşın kendiliğinden düşmesi beklenirken hastanın ağrısını azaltmak için kullanılacak olan ağrı kesicilerle birlikte hastanın bol su içmesini sağlamak da oldukça faydalı olacaktır.

Eğer taş küçükse ağrı kesiciler ve idrar yolunu genişletecek yöntemlerle taşın kendiliğinden düşmesi sağlanabilir. Fakat büyük taşlar idrar yollarında ve böbrekte hasara yol açabilir. Bu aşamada cerrahi müdahale gerekir. Bu taşların kırılmasında, eritilmesinde veya düşürülmesinde uygulanan farklı tıbbi müdahale yöntemleri mevcuttur.

Taşın büyüklüğü, sayısı, yapısı, bulunduğu yer, cinsi tedavi yolunu seçmeyi belirler.

1. ESWT yani vücut dışından uygulanan şok dalgaları ile taşın kırılması

Cerrahi müdahaleye yanaşmayan kişilerde veya belirli boyutlardaki taşlarda şok dalgaları ile böbrek taşları kırılması yöntemini uygulamak oldukça yaygındır. Bir noktadan çıkan şok dalgaları taşın bulunduğu yerin üzerine tutularak taşın kırılması sağlanır. Daha sonra kırılan bu taşlar idrar yolu ile vücuttan atılır.

ESWT yönteminin başarı sağlaması taşın boyutuna, yerine ve cinsine bağlıdır. ESWT sırasında bazen ağrı hissedilebilir. Bunun için hastaya tedavi öncesi ağrı kesici verilir. Böbrekte bulunan taşa ve hastaya bağlı olarak birkaç seansa ihtiyaç duyulabilir.

Uygulanan bu yöntemin sonucunda başarı elde edilme oranı oldukça yüksektir.

2. PCNL

Kapalı ameliyat yöntemi olan PCNL tedavi yöntemi, büyük boyutlardaki ve ESWT yöntemi ile kırılamayan böbrek taşlarında uygulanan bir cerrahi müdahale yöntemidir. Öncesinde hastaya genel anestezi uygulanır ve sırt bölgesinde bir kesi açılır. İçeri bir alet ile girilir ve böbrekteki taşın çıkarılması sağlanır. Bu tedavinin sonucunda iyileşme süreci oldukça hızlıdır.

3. URS

İdrar yolu taşları bu yöntemle temizlenebilir. URS yönteminde herhangi bir kesi yapılmaz. İdrar yolundan endoskopik bir alet sokularak taş orada temizlenir. URS yöntemi tedavi sonrası iyileşme sürecinin en hızlı olduğu yöntemlerdendir. Alt idrar yolu taşlarının temizlenmesinde bu yöntemin başarı oranı oldukça yüksektir.

4. İlaç tedavisi

Uygulanabilecek yöntemlerin yanı sıra bazı ilaçlarla da hastanın tedavisi desteklenmelidir. Özellikle şiddetli olan ağrıları dindirmek için ağrı kesiciler kullanmak hastanın tedaviye devam etmesi ve dayanabilmesi açısından önemli rol oynar.

Böbrek Taşı Ağrısına Ne İyi Gelir?

Uygulanan cerrahi müdahalelerin yanı sıra ağrıları azaltmak veya taş oluşumunun tekrarlamasını önlemek için izlenebilecek bazı yollar mevcuttur. Eğer böbreklerinizde taş oluşumuna yatkınsanız veya önceden böyle bir rahatsızlık geçirdiyseniz bu yöntemleri uygulayabilirsiniz.

 • Gün içerisinde bol su tüketilmesine dikkat edilmelidir. Özellikle sıcak olan dönemlerde terlemeyle birlikte kaybedilen sıvı eksikliğini gidermek açısından sıvı tüketimi önemlidir.
 • Tuz tüketimi yüksek oranda azaltılmalıdır.
 • Ani kilo kayıplarından kaçınılmalıdır.
 • Sıcak su uygulamaları ile ağrının azaltılması sağlanabilir. Sıcak banyo, sıcak su torbası vb. yöntemler ağrıya iyi gelecektir.
 • Bol bol hareket edilmesine özen gösterilmelidir. Düzenli bir biçimde egzersiz yapılmalı ve hareketsiz bir yaşam tarzından uzak durmaya çalışılmalıdır.
 • Çay, kahve ve asitli içeceklerden uzak durulmalı, bunun yerine limonata gibi içerisinde sitrat içeren bir içecek içilerek böbrek taşının düşürülmesine yardımcı olunmalıdır.
 • Yaşam tarzında değişikliklere gidilmelidir.
 • Düzenli ve yavaş beslenmeye dikkat edilmelidir.
 • Sağlık kontrolleri aksatılmamalıdır.
 • Lif içeren besinlerle beslenmeye ağırlık verilmelidir. Bunun yanında sebze ve meyve tüketimi artırılmalıdır.
 • Şiddetli ağrı olduğu durumlarda doktor kontrolünde ağrı kesiciler kullanılabilir.
 • Kalsiyum tüketilmesine dikkat edilmelidir.
 • Stresten uzak bir hayat yaşamaya çalışılmalıdır.

Bu yöntemler ağrının azaltılmasında ve böbreklerde taş oluşumunun tekrarlamasını önlemekte önemli rol oynar. Halk arasında çok yaygın olan bilim dışı yöntemlerin uygulanmasından uzak durulmalıdır. Böbreğinde taş olan hastalar tedaviden korkmamalıdır.

Bazı bilimsel olmayan yöntemlerle tedavi geciktirilmemeli ve bir hekime danışarak bilimsel tedavi yolları izlenmelidir. Bilimsel olmayan bazı yöntemler böbrekte tıkanmalara yol açıp çok daha kötü sonuçlar doğurabilir. Teknolojinin kullanımı ile birlikte daha az acılı ve hızlı tedavi yöntemleri mevcuttur.

Uygulanan tedaviler sonrasında ise idrar ve kan tahlilleri ile kontrol süreci devam ettirilmeli ve kişiye özel olarak hazırlanan beslenme listesine uyarak hareket edilmelidir.

Источник: https://sebboy.com/bobrek-tasi/

Böbrek Taşı Belirtileri, Neden Olur, Nasıl Düşer, Tedavisi Nelerdir?

Böbrek Taşı Nedir? Nedeni, Belirtileri, Tedavisi

Konu İçindeki Başlıklar

 • Böbrek Taşı Neden Olur?
 • Böbrek Taşı Nedir?

Böbreklerde taş dökme ya da böbrekten taş nasıl düşer gibi suallere yanıtlar vereceğimiz bu metnin devamında böbrek taşı olmasının nedenlerinin ve böbrek taşının oluşum nedenleri nelerdir gibi suallere da yanıtlar bulacaksınız.

Sancılar git gide bel bölgesinden aşağıya doğru makat bölgesinde hissedilmeye başlamaktadır. Zaten ağrı şiddetlendiği vakit bir sorun bulunduğunun farkına varılır. Etki olarak sıkılma, bunalma, soğuk soğuk terleme, gerilme gibi şikâyetler baş göstermektedir.

Böbrek taşı düşürmenin gerçekte zor bir proses bulunduğu bilinir.

Eğer böbrek taşı düşürülme adımında ise, taşın dar olan siyek kanalından geçerken verilen acı gerektiğince fazladır.

Tam idrar tahlillerinde kanama

Hastanın göremediği yani (gözle görülemeyen) saklı kanamaya rastlanmış ise daha ileri tahliller hasta şahıs amacıyla uygulanmaktadır.

İncelemeler ardından idrar ortamında saklı kan belirlenmesi yapılabilmektedir. İlk oluşturulan radyolojik belirlemeler neticesinde da ürene sistem grafisi röntgen filmi denetim edilmektedir.

Radyolojik film gerektiğince kolay olmak ile birlikte hastalara pek çok bulgular vermektedir.

Böbrek ultrasonu çektirmek gerektiğince önemli bir araştırma olarak göze çarpmaktadır. Böbrek ultrasonu, hastalara böbrek taşının olup olmadığı sorusunun ötesinde bulgular sunmaktadır. Böbrek taşının ebatını, bulunduğu bölgeyi ve böbreğe verilen zararı hastalara gösterebilmektedir. Ultrasonun tek yetersiz kaldığı kısım ise ürete taşları görebilmekte olan kusurdur.

Ürete taşlar da böbreğin ve idrar kesesinin tam arasında olan taşlardır.  Bunun amacıyla ultrason yetersiz kalabilmektedir. Eski vakitlerde üreter taşları amacıyla böbrek filmi çekilmekteydi.

Ancak son senelerde tasarlanan bilgisayar destekli sistemler neticesinde tomografi ile üreter taşları da rahatlıkla belirleme edilebilmektedir.

Böbrek taşının yeri tam olarak belirlenmez ise ve böbreğe verilen zarar bilinmez ise çok büyük sıkıntıların hastaları beklediği bilinmektedir.

Böbrek Taşı Neden Olur?

İdrar, idrar yoluna geçmeden evvelce böbreğin orta alanında toplanır. Bu bölümde idrardaki ürik asit ve kalsiyum gibi maddeler kristalleşir ve bir araya gelerek kümeleşir. Bu kümelere böbrek taşı adı verilir.

Küçük boydaki böbrek taşları bir problem teşkil etmeden vücuttan atılır. Fakat büyük taşlar mesaneye ilerleyerek idrar yolunda zarara sebep olabilir. İdrar yolunu tıkayarak kuvvetli böbrek taşı ağrısı yapabilir.

Böbrek taşının orta ihtiyar şahıslarda ve gençlerde görülme sıklığı daha çoktur. Hem de böbrek taşının erkeklerde görülme seviyesi kadınlardan daha çoktur. Sıcak bölgelerde yaşam sürdüren şahıslarda de böbrek taşına daha sık rastlanır.

Bunun sebebi sıcak bölgelerde yaşam sürdürenlerde su kaybının çok olmasıdır. Su kaybı çok olduğunda idrardaki mineral birikimi artar. Daha evvelce böbrek taşı görülenlerde yine görülme riski yüksektir. Bundan ötürü daha temkinli olmalılar ve önlem almalılar.

Böbrek taşı niçin olur sorusunun risk faktörleri şu şekildedir:

Böbrek Taşı Nedir?

 • Böbrek taşı; böbrek kanalları ortamında meydana gelen mineral içerikli sert kitlelerdir.
 • Neden olur?

  Bu taşların hangi etkenlerden ötürü oluştuğu ve oluşum mekanizması tam olarak bilinmemektedir. Ancak,

 • Ailevi yatkınlık,
 • Doğuştan idrar yolları anomalileri,
 • Toplumda görülme sıklığı nedir?
 • Oldukça sık görülür.
 • Kadınlarda mı erkeklerde mi daha çok görülür?
 • Erkeklerde bayanlara oranla 3 kat daha çok görülmektedir
 • Hangi sıhhat problemleri şahısta böbrek taşı oluşumunu hızlandırır?

  Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları böbrek taşları yönünden risk doğurur. Bunun dışında sistinüri gibi böbrek hastalıkları, tiroit hastalıkları aynısı metabolizma hastalıkları ya da süreğen pankreas hastalığı böbrek taşı oluşumuna zemin hazırlayabilir.

  Bir tür romatizmal hastalık olan gut, bedende ürik asit seviyesini çoğaltır ve ürik asit taşlarının sık sık ortaya gelmesine sebebiyet olur. Ürik asit taşları, bayanlara oranla erkeklerde daha çok görülür.

  Kronik bağırsak iltihabı da sık sık böbrek taşı ortaya gelmesine olan hastalıklardan biridir.

  Taş oluşum tehsini artıran faktörler nelerdir?

 • Gün ortamında yeteri kadar sıvı almamak
 • Genetik Faktörler
 • Aile hikayesi ve şahsi öykü: Ailesinde taş hikayesi olanların taş oluşturma yüksektir.
 • Yaş cinsiyet ve ırk: Böbrek taşı hastalığı çoklukla 30-50 yaş aralığında görülür
 • Az hareket ya da hareketsizlik
 • Böbrek taşı bulgu sunar mı? Eğer sunarsa bu açıklanan nelerdir?

 • Değişik şiddette ağrı
 • Bulantı / Kusma
 • İdrarda kan
 • Sorun diğer hastalıklarla yaydırılır mı? Eğer öyleyse şunlar hangileridir?

  Karın ağrısı yapan diğer hastalıklar aka gelmelidir. Sağ alt kadrandaki taş ağrılarında akut apandisit kesinlikle tetkikler yapılarak ekarte edilmelidir.

  Böbrek taşı tanısı hangi yöntemlerle konulur?

  Böbrek taşının tanısında görüntüleme yöntemleri ve laboratuvar tetkikleri kullanılır. Röntgen filminde böbrek taşı varsa genellikle görülür. Bu film çekilirken hasta yatırılır. Ancak tüm taşlar direkt röntgen filminde görülmeyebilir. Tüm taşların gördüğünüz sistem bilgisayarlı tomografidir.

  Böbrek taşı tedavisi deyince akla hangi yöntemler gelir?

  Medikal Tedavi: 5 mm’ye kadar olan taşların büyük çokluğu verdiği ağrı kesici, antispazmodik ilaç tedavisi ve bol sıvı alımı ile düşürülebilir. Taşın ebat büyüdükçe araya girmek düşürme durumunu sn derece azaltacaktır.

  Hangi hallerde ameliyat hangi hallerde ameliyat dışı yöntemler yapılır ve şunların başarı seviyesi nedir?

  Artık güncel yaklaşımda en az girişimsel olan tedavi metotlarını öngörüyoruz. Taşın yapısı, sayısı, büyüklüğü, bulunduğu yer tedavi metodu seçiminde rol oynayan en mühim öğelerdir.

  Böbrek taşı tedavisi olan hastalarda taş oluşumunu engelleyici önlemler alınmaz ise bozukluğun yineleme riski nedir?

  Engelleyici önlemler alınmaması ve bir grup yaşam tipi farklıklarına gidilmemesi durumunda, böbrek taşlarının bölgesel ve kalıtsal faktörler amacıyla ile yine etme riski gerektiğince yüksektir.

  Taş oluşumunu engelleyici tedaviden kasıt nedir?

  Taş oluşumunu önlemek amacıyla yaşam tipi farklıkları son derece mühim bir rol oynar.

  Hızlı beslenmekten uzak durmak, bol sıvı tüketmek ve egzersize ağırlık vermek gibi bir grup önlemler ‘engelleyici farklılıklar’ olarak seslenebilir.

  Bunların yansıra hekim denetiminde gerçekleştirilecek birtakım ilaç tedavileri de söz hususu olur. Eşit Aralıklı sıhhat denetimi ile erken tanı ehemmiyet taşır.

  Böbrek taşı olan şahıs ne yapmalıdır?

 • Bol su tüketmeli, bilhassa yaz aylarında bu daha da mühimdir.
 • Çay, kahve ve kola gibi içeceklere mümkün bulunduğunca kısıtlama getirmeli
 • Tuz kullanımını kısıtlamalı,
 • Düzenli egzersiz ya da yürüyüş yapmalı,
 • Ani kilo kayıplarından kaçınmalı,
 • Böbrek taşının oluşumu engellenebilir mi? Eğer yanıtınız evet ise engellenebilir mi?

  Ancak oksalat bakımından varlıklı olan sebze ve meyvelerden (ıspanak, kakao, çay yaprakları, ceviz, buğday kepeği) sakınmak gerekir. Alınan kalsiyum miktarı, bu yönde önerilerde bulunmak amacıyla kuvvetli bir amacıyla olmadıkça sınırlanmalıdır. Bol sıvı kullanımı yapılmalıdır.

  Çok su içmek böbrekleri yorar: YANLIŞ!

  Böbreklerin bedene giren suya göre sıvıyı ayarlama yetenekleri gerektiğince yüksektir. Bu amaçla çok sıvı böbreği yormaz.

  İnsan tek böbrekle yaşayamaz: YANLIŞ!

  Tek böbrekle problemsiz 100 sene yaşam sürdürmek bile mümkündür. Böyle binlerce hasta vardır. Böbreği etkileyecek bir hastalık olmadığı prosese (yüksek tansiyon, diyabet, taş, vb.) tek böbrekle yaşam sürdürmekte problem yoktur.

  Böbrek taşı düşürmede taşın ebat mühim midir?

  Evet mühimdir.

  Böbrek taşı nasıl düşürülür?

  5 mm’nin altındaki taşlar kendi kendine düşebilir.  Bol su ve hareket taşların düşmesine yardımcı olur. Üreter kanallarını genişletici İlaç tedavisi ile taş düşürmek mümkün.  5 mm üstü taşları da operasyon yolu ile düşürülmektedir.

  Hangi boyutta hangi program yapılmalıdır?

  6mm üstündeki taşlar araya girmek ile düşürülür. 4-6 mm arasındaki taşların birtakımları kendi kendine birtakımları da araya girmek ile düşer. 4 mm altındaki taşlar ise kendi kendine düşer.

  Limon tüketmenin böbrek taşı düşürülmesine yararı var mıdır?

  Araştırmalarda limon suyunun birtakım taşların ortaya gelmesini engellediği belirleme edilmiştir.  Limonatadaki sitrat böbrek taşına karşı etkili olmaktadır. Bu amaçla sıvı ihtiyacının bir bölümü limonata şeklinde alınabilir.

  Böbrek kumu ile böbrek taşı arasında ne fark vardır?

 • Arasında bir fark yoktur.
 • Müdahalelerdeki mümkün tehler nelerdir?

  Risksiz ameliyat diye bir şey yoktur. Açık ve kapalı böbrek taşı ameliyatlarının tehleri birbiri ile aynıdır. Kanama en sık rastlanan komplikasyondur.

  Yapılan çalışmalarda kan vermeyi gerektirecek kadar kanama olma olasılığı %1 ile %10 arasında bulunmuştur. Her ameliyatta bulunduğu gibi bu ameliyatta da enfeksiyon olasılığı vardır.

  Bu riski en aza indirmek amacıyla ameliyat evvel idrarda mikrop varlığını araştırmak ve ameliyat esnasında engelleyici (profilaktik) antibiyotik başlamak gerekir.

  Çok seyrek olarak bu ameliyat esnasında böbreğe giriş prosedürü röntgen cihazı ile “kör” olarak yapıldığı amacıyla barsak ve etraf organ yaralanması görülebilir. Genellikle çok zayıf hastalarda bu risk daha çoktur.

  Böbrek taşı tedavisinde son yenilikler hangileridir, şunlar hasta ve hekime ne gibi faydalar getirir?

  Hem tanı hem de tedavi yöntemlerinde yenilikler devam etmektedir. Bu hususta en büyük katkı tıbbi mühendislik gelişmelerinin tıbbi programlara güvenidir.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/bobrek-tasi-belirtileri-neden-olur-nasil-duser-tedavisi-nelerdir/

  Источник: https://www.dahabilgi.com/bobrek-tasi-belirtileri-neden-olur-nasil-duser-tedavisi-nelerdir/

  Поделиться:
  Нет комментариев

   Bir cevap yazın

   Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.