Böbrek Taşına Karşı Yeşil Yapraklı Sebzeler ve İçtiğiniz Suya Dikkat!

Böbrek Taşına Ne İyi Gelir?

Böbrek Taşına Karşı Yeşil Yapraklı Sebzeler ve İçtiğiniz Suya Dikkat!

Böbrek taşları, böbrekler içine yerleşmiş olan ufak, sert mineral depolarıdır. Böbreklerde oluşan taşların ana maddeleri mineraler ve asit tuzlarıdır. Birçok nedene bağlı olarak gelişebilen böbrek taşları, idrar yolları sisteminin herhangi bir kısmını da etkileyebilmektedir.

Genellikle idrarın koyulaşması nedeni ile, minerallerin kristalleşerek ve birbirine yapışması sonucu oluşan böbrek taşları, son derece şiddetli ağrılar yaşanmasına sebep olmaktadır.

Taşlar böbreklerden ilerlerken ağrıya sebep olabilirler. Fakat böbrek taşları genellikle kalıcı hasar oluşmasına neden olmazlar.

Hastanın durumuna bağlı olarak, herhangi bir ağrı kesici ilaç alınmaksızın, bol miktarda su tüketilerek böbrek taşlarından kurtulmak mümkündür.

Böbrek taşlarının idrar yollarını tıkaması ya da bazı komplikasyonlara yol açması halinde ise, cerrahi müdahale gerekli olabilmektedir. Doktor, böbrek taşının tekrarlaması riskine karşılık, bir takım önleyici tedavileri de uygun görebilmektedir.

Böbrek taşları genellikle tek bir faktör nedenine bağlı olarak gelişmemektedir. İdrar içinde, idrarın seyreltilmesini sağlayan sıvılardan daha fazla miktarda kristal oluşturucu madde bulunması halinde taşlar oluşmaktadır.

Bu böbrek taşları genellikle kalsiyum, oksalat ve ürik asit gibi kristal yapıcı maddelerden meydana gelmektedir.

Aynı zamanda, idrarda kristallerin birbirine yapışmasını önleyen maddelerin yetersiz miktarda olması gibi çevrsel faktörler de, böbrek taşı oluşumuna zemin hazırlamaktadır.

Tedavi ve İlaçlar

Böbrek taşı tedavisi, taşın türüne bağlı olarak çeşitlilik göstermektedir. Buna göre taşların boyutu ve yol açtığı semptomlara göre bağlı olarak uygulanan tedavi yöntemleri şu şekildedir;

Küçük böbrek taşları – minimal semptomlar

 • Bol miktarda su tüketilmesi yani günde 2 ile 3 litre su içilmesi (doktor aksini söylemediği sürece)
 • Ağrı kesici ilaç tedavisi (Advil, Motrin IB, Tylenol ve Aleve gibi)
 • Alfa bloker ilaç tedavisi.

Büyük taşlar – semptomlar

 • Ekstrakorporeal şok dalga litotripsi (ESWL) ses dalgası tedavisi
 • Ameliyat yardımı ile taşların çıkarılması (perkütan nefrolitotomi)
 • Üreteroskop (ışıklı ince tüp) tedavisi
 • Paratiroid bez ameliyatı.

Böbrek Taşı Türleri

Böbrek taşının türünün bilinmesi, neden oluştuğunu belirlemek ve daha fazla böbrek taşı oluşumu riskini azaltmak açısından önemlidir. Bu doğrultuda böbrek taşı türleri aşağıda belirtildiği şekildedir;

Kalsiyum taşlar: Böbrek taşlarının çoğu kalsiyum taşıdır ve genellikle kalsiyum oksalat formundadır. Oksalat gıdaların içerisinde doğal olarak bulunan bir maddedir. Çikolata ve fındık gibi bazı besinler ile, meyveler ve sebzeler, yüksek düzeyde oksalat içermektedirler.

Ayrıca karaciğer de oksalat üretmektedir. Yüksek doz D vitamini içerikli beslenme şekli, bağırsak bypass ameliyatı geçirilmesi ve bazı metabolik hastalıklar, idrarda kalsiyum ya da oksalat konsantrasyonunun artmasına neden olabilmektedir.

Ayrıca kalsiyum taşları, kalsiyum fosfat formunda oluşabilmektedirler.

Struvit taşlar: Struvit taşlar, idrar yolları enfeksiyonu gibi bir enfeksiyon oluşumuna yanıt olarak oluşmaktadır. Bu taşlar hızlı bir şekilde büyüyebilmekte ve oldukça iri boyutlara ulaşabilmektedirler.

Ürik asit taşlar: Ürik asit taşları, yeterli miktarda sıvı tüketilmediğinde ya da vücudun aşırı miktarda sıvı kaybetmesi durumunda oluşmaktadırlar. Ayrıca, protein bakımından zengin gıdalar ile beslenilmesi halinde ve gut hastalarında da ürik asit taş oluşması mümkündür. Öte yandan bazı genetik faktörler de ürik asit taş oluşumu riskini artırabilmektedir.

Sistin taşlar: Bu taşlar böbreklerde bazı amino asitlerin (sistinüri) fazla salgılanması nedeni ile gelişen ve bir kalıtsal bozukluk sebebiyle oluşmaktadırlar.

Diğer taşlar: Diğer bazı taş tipleri ise nadir olarak gözlenen böbrek taşlarıdır.

Belirtiler

Bir böbrek taşı herhangi bir semptom göstermeyebilir. Ta ki, bu taşlar böbreklerde hareket edene ya da idrar yolları kanallarından geçene kadar. İşte bu noktada belirti ve semptomlar aşağıda belirtildiği şekilde gelişmektedir;

 • Sırtın yanlarında, belde ve kaburgaların alt kısmında şiddetli ağrı
 • Karnın alt kısmına ve kasıklara yayılan ağrı
 • Dalgalar halinde gelen yoğun ağrı
 • İdrar yaparken yaşanan ağrı
 • İdrarda pembe, kırmızı ya da kahverengi renk oluşumu
 • Buharlı ve kötü kokulu idrar
 • Bulantı ve kusma
 • Sık sık idrara çıkma ihtiyacı
 • Normalde daha fazla idrar yapma
 • Ateşlenme ve titreme (enfeksiyon söz konusu ise)
 • Çok sıkışıldığı halde, tuvalate çıkıldığında az miktarda idrar yapılması.

Risk Faktörleri

Böbrek taşı oluşumu riskini artıran faktörler ve risk grubunda olan kişiler şu şekildedir;

 • Aile ya da bireysel hastalık öyküsünde böbrek taşı oluşumu olan kişiler
 • Dehidrasyon yani yeterli miktarda su tüketilmemesi halinde vücudun susuz kalması
 • Sıcak iklimlerde yaşayan ve aşırı oranda terleyen kişiler
 • Protein içeriği yüksek gıdalar ile sodyum ve şeker bakımından zengin besinler tüketen kişiler
 • Vücut kitle indeksi yüksek olan, bel genişliği fazla olan ve obezite olan kişiler
 • İltihaplı bağırsak hastalığı ya da kronik ishal gibi sindirim sistemi hastalıkları olan ve gastrit bypass geçiren kişiler
 • Renal tübüler asidoz, sistinüri ve hiperparatiroidizm gibi hastalıklar ve idrar yolları nefeksiyonu ile bazı ilaçlar.

Tanı ve Testler

Eğer doktor böbrek taşından şüphelenmiş ise, aşağıda belirtilen test ve analizlerin yapılmasını uygun görecektir;

 • Kan testi
 • İdrar testi
 • Basit batın röntgenleri
 • Yüksek hızlı veya dual enerji bilgisayarlı tomografi (BT)
 • Ultrason
 • İdrar yapılırken böbrek taşına rastlanması halinde, bu taşın doktor tarafından incelenmesi.

Önleyici Tedbirler

Böbrek taşı oluşumunu önlemek için yaşam stilinde ve kullanılan ilaçlarda yapılan bazı değişimler etkili olabilmektedir. Bu durumda böbrek taşı için önleyici tedbirler şu şekildedir;

 • Gün boyu bol miktarda su içmek (2,5 litre kadar)
 • Oksalat bakımından zengin gıdaları daha az oranda tüketmek. Örneğin; ravent, pancar, bamya, ıspanak, pazı, tatlı patates, fındık, çay, çikolata ve soya ürünleri gibi.
 • Tuz oranı düşük beslenmeyi tercih etmek
 • Hayvansal protein içeren gıdaları daha az oranda tüketmek, bunların yerine bakliyatları tercih etmek
 • Kalsiyum bakımından zengin besinleri tüketmeye devam etmek, fakat kalsiyum takviyeleri kullanırken dikkatli davranmak
 • Eğer zaten böbrek taşı oluşumu varsa, böbrek taşı türüne ve doktorun uygun gördüğü tedaviye göre ilaç kullanımına özen göstermek.

Böbrek taşlarının bozunmasını ve küçülmesini sağlamaya yardımcı olan birtakım doğal yöntemler bulunmaktadır. Bu doğal ve bitkisel çareler aşağıda belirtildiği şekildedir;

1.Limon Suyu ve Zeytinyağı Karışımı

Bu karışım, safra kesesi taşlarının dışarı atılmasını sağlayan ve uzun yıllardır kullanılan bir yöntemdir. Limon suyu ve zeytinyağı karışımı her ne kadar safra kesesi taşlarının giderilmesinde kullanılsa da böbrek taşlarının tedavi edilmesinde de etkilidir.

Limonun içeriğinde bulunan sitrik asit, kalsiyum bazlı böbrek taşlarının ufalanmasına ve büyümesinin engellenmesine yardımcı olmaktadır.

Öte yandan bu karışım büyük böbrek taşlarının giderilmesi için uygun olmadığından, kullanılmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır.

2.Karahindiba Kökü

Organik karahindiba kökü mükemmel bir böbrek toniği sağlayıcısıdır. Bu durumda günde iki defa olmak üzere, 500 miligram kadar tüketilen karahindiba kökü böbreklerin temizlenmesine yardımcı olabilmektedir.

3.Uva Ursi Otu

Uva ursi otu böbrek taşlarının giderilmesi için kullanılan yaygın bir çözümdür. Uva ursi otu böbrek taşlarına iyi gelmesinin yanı sıra, böbreklerdeki enfeksiyonlar ile mücadele etmekte, ağrıları hafifletmekte ve idrar yollarını temizlemektedir. Günde üç defa 500 miligram kadar uva ursi otu tüketilmesi böbrek taşları için tavsiye edilmektedir.

4.Barbunya

Barbunya şekli itibari ile böbrekleri anımsatmasının yanı sıra, çok iyi bir böbrek temizleyicidir. Barbunya yüksek oranda lif içermektedir ve hayvansal olmayan protein, B vitmaninleri ve mineraller bakımından da zengindir.

Kabuklarında sıyrılarak çıkartılmış fasulye kısmı, arıtılmış sıcak su içinde altı saat kadar kaynatıldıktan sonra elde edilen pelte bir tülbentten geçirilerek suyundan ayrılır.

Geriye kalan sulu kısım soğuduktan sonra tüketildiğinde böbrekler için faydalı olacaktır.

5.At Kuyruğu

At kuyruğu çayı böbrek taşlarının giderilmesine yardımcı olan geleneksel bir evsel çaredir. Günde 3 ya da 4 fincan at kuyruğu çayı içilmesi ya da günde 2 gramlık at kuyruğu otu kapsülü alınması, böbrek taşlarına iyi gelmektedir.

6.Nar ve Nar Suyu

Çok iyi bir antioksidan olan nar, sağlık açısından oldukça faydalı bir meyvedir. Fakat özellikle de nar çekirdekleri ve nar suyu, böbrek taşlarına iyi gelen doğal bir evsel çaredir. Narın faydalı olması, ekşiliğinden ve sıkıştırıcı özelliğinden kaynaklanabilir.

7.Elma Sirkesi

Elma sirkesi böbrek taşlarının çözünüp parçalanmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca elma sirkesi, kan ve idrarda alkalileştirici bir etkiye sahiptir. Buna göre; iki çorba kaşığı organik elma sirkesi ile bir çay kaşığı ılık su karıştırıldıktan sonra, günde üç defa içildiğinde, böbrek taşlarına iyi gelmektedir.

8.Fesleğen

Gün boyu tüketilen fesleğen çayı, böbrek sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Böbrek taşlarının giderilmesine yardımcı olması açısından, bir çay kaşığı fesleğen suyu, ham balın içine eklenerek, altı ay boyunca günlük olarak kullanılmalıdır.

9.Karpuz

Karpuz, böbrek taşların bileşiminde bulunan kalsiyum, magnezyum, fosfat ve karbonatların bozunması için oldukça etkili bir yöntemdir. Karpuzda bulunan potasyum tuzu ise genel böbrek sağlığı için faydalıdır ve aynı zamanda idrardaki asit seviyesini düzenlemektedir. Su içeriği bakımından oldukça zengin olan karpuz, hidrasyon sağlaması ile böbrek taşlarının şiddetlenmesini önlemektedir.

10.Kereviz

Kereviz, çok iyi bir idrar destekleyici ve böbrek toniğidir. Düzenli olarak kullanılan kereviz tohumu, ister baharat isterse de çay olarak kullanıldığında, böbrek taşı oluşumunu önleyebilmektedir.

Çiğ kereviz suyu ise, antispazmodik özellikleri sayesinde böbrek taşlarından kaynaklanan ağrıların hafifletilmesine yardımcı olmaktadır.

Günlük bir su bardağı kadar kereviz suyu içilmesi böbreklerde daha fazla taş üretilmesini önlemektedir.

11.Isırgan Yaprakları

Isırgan yaprakları, böbrekler ve idrar kesesi boyunca su akışını sağlamaktadır ve böylece idrarın daha akıcı olmasına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda ısırgan yaprakları, taşların içinde gelişen kristallenmeyi önler ve bakterileri uzaklaştırır.

12.Üzüm

Üzüm uzun zamandır böbrek taşlarının tedavisi için en iyi evsel çare olarak kabul edilmektedir. Üzüm, eşsiz bir diüretik öneme sahiptir. Üzüme bu özelliği katan etmen ise bol su içermesi ve potasyum tuz bakımından zengin olmasıdır.

13.Diğer Doğal Çareler

Böbrek taşına iyi gelen diğer doğal çareler ise; magnezyum, baklagiller gibi bitkisel proteinler, tam tahıl, baklagil, meyve ve yeşil sebzeler gibi lif oranı yüksek besinler ve B6 vitamini. Ayrıca bol miktarda su tüketilmesi de böbrek taşlarının tedavisinde çok önemlidir.

Источник: https://evdesifa.com/bobrek-tasina-ne-iyi-gelir/

Böbrek taşına karşı yeşil yapraklı sebzeler ve içtiğiniz suya dikkat!

Böbrek Taşına Karşı Yeşil Yapraklı Sebzeler ve İçtiğiniz Suya Dikkat!

Böbrek taşlarına karşı beslenme önerileri:

Ülkemizde her 10 kişiden 2’si böbrek taşı sorunu yaşıyor

Böbrek taşı görülme sıklığı genellikle yüzde 1-20 arasında değişebilmektedir. Yani ülkemizdeki her 10 kişiden ikisi, böbrek taşı hastalığıyla mutlaka bir kez karşılaşmaktadır. Böbrek kanallarında, sert yapılardan oluşan böbrek taşları, çoğunlukla mineral içeriklidir. Nasıl ortaya çıktığı tam olarak bilinmese de birtakım nedenler üzerinde fikir birliğine varılmıştır.

Örneğin; bazı maddelerin idrarda fazlalığı ya da bu duruma yol açan yan maddelerin varlığı ile söz konusu maddelerin idrarda üst üste birikmesi ya da bu maddelerin birleşmesini engelleyen inhibitör ajanların az olmasının böbrek taşı oluşumunda etkili olduğu düşünülmektedir.

Ülkemizde coğrafi ve etnik etkenler ile beslenme faktörlerinin böbrek taşı oluşumunda önemli rol oynamaktadır.

Hastayı hekime götüren ilk belirti genellikle ağrı olmaktadır. Renal kolik olarak adlandırılan ve yan taraftan başlayıp, özellikle kasıklara vuran ağrı böbrek taşından şüphelenilmesine yol açmaktadır.

Ağrının yanı sıra gözle görülen ya da tetkiklerde saptanan mikroskobik kanama da belirtilerden birini oluşturmaktadır. Bunlara böbrek ve mide sisteminin sinirlerini aynı yerden alınmasına bağlı olarak bulantı ve kusma da eşlik edebilmektedir.

Ayrıca hastada sık idrara çıkma, idrarda yanma ile kanlı idrar yapma gibi şikayetlere de rastlanabilmektedir. Enfeksiyon halinde ise böbrek taşları ağrının yanı sıra ateşle de kendini belli edebilmektedir.

Hastanın bu tür şikayetlerle bir üroloji uzmanına başvurması halinde beslenme türünün, belirtilerin karakterinin de takip edildiği fizik muayenenin ardından birtakım görüntüleme yöntemlerinden yararlanılmaktadır.

Böbrek taşını düşürmek için, balık gözü ile limon suyu karışımından medet uman var

Tedavi yöntemine taşın özelliklerine göre karar veriliyor

Böbrek taşları her bireyde aynı şekilde görülmemektedir çünkü 30’a yakın taş bileşiği bulunmaktadır. 100 hastadan 80’inde kalsiyum oksalat taşlar görülmektedir.

Bunun dışında kalsiyum fosfat, magnezyum amonyum fosfat, enfeksiyon taşları ile diğer moleküllerin böbrekte seker oluşturmasına da rastlanabilmektedir.

Tedavi yöntemine de taşların tipine, boyutuna, yerleşim yerine ve opak olup olmadığına göre karar verilmektedir.

Böbrek taşlarının tedavi seçenekleri son yıllarda çok geliştiğinden, bu rahatsızlıktan korkmamak önemlidir. Geçmişte idrar kanalını tıkayan 1 cm’lik taş için yaklaşık 30-35 cm’lik kesi yapılırken, bugün gelinen noktada günübirlikte tedavilerle sonuca ulaşılabilmektedir.

Hastanın taşı spontane olarak düşürmesi için kullanılabilen birtakım yardımcı ilaçlar bulunmaktadır. Bu yöntemden fayda göremeyen kişilerde ise ESWL (şok dalga litotripsi) yöntemiyle yani vücuda dışarından verilen şok dalgalarıyla taşları kırılması sağlanmaktadır.

ESWL yönteminin uygulanmasında taşın yerleşimi, mesafesi, yoğunluğu ve cihazı kullanacak hekimin tecrübesi büyük önem taşımaktadır. Eğer hasta bu yöntemden fayda görülemeyecekse gündeme endoürolojik prosedürler gelmektedir. Doğal yoldan yani üretradan girilerek URS, flexible URS ya da RIS yapılmaktadır.

Bu yöntemler sayesinde 5 cm’lik böbrek taşları dahi herhangi bir cerrahi operasyon gerektirmeden ortadan kaldırılabilmektedir. Böbreğe direkt giriş sağlayan perkütan nefrektomiyle de hasta böbrek taşlarında tek seansta kurtulabilmektedir.

Dikkat! Aşırı sıcaklar böbrek taşını tetikliyor!

Nüks oranı düşüyor

Gerek ses dalgaları, gerekse laparoskopik girişimlerden fayda göremeyen hastalarda nadiren de olsa cerrahiye başvurulabilmektedir. Böbrek taşı rahatsızlığı olan hastalarda, ameliyat sonrası bu rahatsızlık yeniden nüks edebilmektedir.

Tedaviye rağmen tekrarlayabilen bu sorunla mücadelede uygulanacak diyet ve taş analizi ise nüks olasılığını azaltmaya yardımcı olmaktadır. Toplumumuzda hayatında bir kez böbrek taşı oluşmuş kişilerde yüzde 90 nüks ihtimali bulunmaktadır.

Hastalarda kullanılacak birtakım ilaçlar, diyet uygulamaları ve yaşam şekli değişikliği ile bu oran yüzde 30-40’lara çekilebilmektedir.

Ülkemiz coğrafyasında yaşayanlar, böbrek taşı oluşumu açısından riskli grupta yer almaktadır. Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu, Ege, Trakya ile Batı ve Doğu Karadeniz bölgesinde risk daha fazladır. Dünyanın her bölgesinde farklı içerikte böbrek taşlarına rastlanabilmektedir.

Örneğin Amerika Birleşik Devletleri’nde görülen taşlarla ülkemizdekilerin içeriği dahi farklı olabilmektedir. Bu noktada beslenme tarzı ve genetik etki önem taşımaktadır.

Kalsiyum oksalat taşlarından korunmak için yeşil yapraklı sebzeler tüketilse de, aslında bu besinler söz konusu böbrek taşı türlerini artırmaktadır. Farklı sistemlere iyi geldiği için hastalara yeşil yaprakları sebzeler yemeyin denmemekte ancak yine de gün aşırı tüketilmeleri önerilmektedir.

Aynı zamanda aşırı kafein içeren ve asidik gıdaların tüketilmesi ile içilen suyun pH değeri de böbrek taşı oluşma riskini artırmaktadır.

Aşırı et tüketmek böbrek taşna neden oluyor!

Özellikle kalsiyum içerikli taşların oluşumunu önlemekte alkali beslenme büyük önem taşımaktadır. Böbrek taşı oluşumunu engelleyen belli bir besin grubu olmamakla birlikte posa içeriği yüksek sebzelerin tüketimini çoğaltmak ve aşırı C vitamini tüketiminden kaçınmak gerekir. Kırmızı etin de haftada iki öğünle sınırlandırılması önem taşımaktadır.

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/bobrek-tasina-karsi-yesil-yaprakli-sebzeler-ve-ictiginiz-suya-dikkat/

Böbrek Taşına Ne İyi Gelir? » Faydasıbu

Böbrek Taşına Karşı Yeşil Yapraklı Sebzeler ve İçtiğiniz Suya Dikkat!

Hemen hemen hepimiz etrafımızda böbrek taşından muzdarip olan kişileri duymuşuzdur. Birçok kişinin yaşadığı bir sorun olan böbrek taşı rahatsızlığı neden olur, böbrek taşına ne iyi gelir bunları sizin için açıklamaya çalışalım.

İdrarda bulunan ürik asit ve kalsiyum seviyesinin fazlalaşması ile birlikte bunların kristalleşmesi böbreklerde kümelenerek böbrek taşını oluşturmalarına neden olur. Kimi zaman böbrek taşları oldukça küçük olup kendiliğinden idrar yolu ile atılabilirken, bazı böbrek taşları büyük olduğu için cerrahi müdahale gerekebilir.

Böbrek taşlarının erkeklerde görülme oranı daha yüksektir. Bunun yanında kimi böbrek taşları bir sefer oluşurken, bazı kişilerde tekrarlayan böbrek taşı sorunları da görülebilmektedir.

Böbrek Taşı Oluşumunda Etkili Olan Faktörler

 • Böbrek taşının oluşumunda idrardaki kalsiyum seviyesinin artması en önemli faktördür.
 • Genetik faktörlerde böbrek taşının oluşmasına neden olmaktadır.
 • Hayvansal proteinlerin fazla tüketimi böbrek taşı oluşumunu etkilemektedir.
 • Yeterince sıvı tüketilmediğinde vücutta bulunan tuz ve mineraller kristalleşip böbrek taşı oluşumuna neden olurlar.
 • Gut, bağırsak rahatsızlıkları veya idrar yolu enfeksiyonları gibi hastalıklarda böbrek taşı oluşumuna neden olabilir.
 • Bazı ilaçların kullanımı böbrek taşı oluşumuna neden olabilir.
 • Sofra tuzu, şekerli-unlu gıdalar, gazlı içecekler, fabrika çiftliklerinde üretilen hayvansal ürünler ve musluk suyu tüketimi de böbrek taşı oluşumuna neden olabilir.

Böbrek taşı oluşumunu önlemek için taze ve katkı maddesi olmayan, işlenmemiş besinlerin tüketilmesi gerekir. Tuz kullanım miktarı azaltılmalıdır. Hayvansal protein içeren gıdaların tüketimi azaltılmalıdır. Yeşil yapraklı sebzeler ile lifli besinlerin tüketimine özen gösterilmelidir.

Günlük su tüketim miktarına dikkat edilmeli ve en az günde 2,5 litre su içilmelidir.

Böbrek Taşına İyi Gelen Doğal Çözümler

Limon suyu ve zeytinyağlı karışım: Salatalardan sıklıkla eksik etmediğimiz limon suyu ve zeytinyağı karışımı böbrek taşlarının oluşumunu önlerken, var olan böbrek taşlarının tedavisi ve ağrılarının giderilmesi için kullanılabilecek en etkili ve en basit yöntemlerden birisidir.

4 yemek kaşığı organik zeytinyağı içerisine aynı miktarda organik limon suyu eklenerek karıştırılır ve içilir. Bu karşım içildikten sonra üzerine 2 bardak su içilir. Limon içerisinde bulunan sitrik asit kalsiyum nedeniyle oluşan böbrek taşlarının büyümesini engelleyerek kısa sürede ufalanmasını sağlayacaktır.

Kara hindiba kökü: Böbreklerin temizlenmesini sağlayan en iyi bitkilerden birisidir. Böbrek taşlarının çözülmesini de sağlayarak kısa sürede böbrek taşlarının vücuttan atılmasına yardımcı olur. Düzenli olarak tüketilecek olan karahindiba çayı ile böbrek taşı sorunları ortadan kaldırılabilir.

Ayı Üzümü (Uva Ursi): Birçok kişinin adını pek duymadığı bu bitkinin yaprakları idrardaki asit oranını sınırlamaya yardımcı olur. Ayrıca idrar yollarını temizler ve böbreklerde bulunan enfeksiyonlar ile savaşır. Böbrek taşı nedeniyle oluşan ağrıların azaltılmasında etkili olur.

At kuyruğu: Böbrek taşlarının giderilmesi için kullanılabilecek ve eskilerden beri kullanılan bir ottur. Çayı yapılarak tüketilen at kuyruğu otu böbrek taşlarına iyi gelmektedir. Günde 3-4 bardak at kuyruğu çayı tüketilebilir.

Kırkkilit otu: Vücutta biriken kalsiyum miktarını dengeleyen kırkkilit otu böbrek taşı oluşumunu engellemeye yardımcı olur. Günde birkaç fincan kırkkilit otu çayı yaparak tüketebilirsiniz.

Nar ve nar suyu: Antioksidan bakımından en zengin meyveler içinde yer alan nar böbrekler içinde çok faydalıdır. Nar ve nardan elde edilen nar suyu böbrek taşları için iyi bir doğal tedavi ürünüdür.

Fesleğen: Böbrek taşlarının oluşumunu engellemek için her gün fesleğen çayı tüketilebilir. Ayrıca bir çay kaşığı fesleğen suyu içerisine ham bal eklenerek düzenli olarak tüketilirse böbrek taşı oluşumu engellenebilir.

Elma sirkesi: Böbrek taşlarının çözünüp parçalanmasını sağlayan elma sirkesi ayrıca kan ve idrarda alkalileştirici bir etki gösterir. Böbrek taşları için iki çorba kaşığı organik elma sirkesi bir çay kaşığı ılık su ile karıştırılıp günde üç sefer tüketilebilir.

Isırgan otu: Daha çok idrar söktürücü özelliği ile bilinen ısırgan otu böbrek sağlığı için faydalı olduğu gibi idrar yolu enfeksiyonlarının giderilmesinde de etkilidir. Böbrek taşlarının küçültülmesine yardımcı olur. Isırgan otunun çayı yapılarak düzenli olarak tüketilebilir.

Kereviz: Böbrek taşı oluşumunu engelleyen kereviz ayrıca idrar yolu içinde oldukça faydalı bir bitkidir. Kerevizin çiğ hali ile yapılan kereviz suyu böbrek taşı nedeniyle oluşan ağrıların hafifletilmesinde yardımcı olur. Düzenli olarak günde bir bardak içilen kereviz suyu böbreklerde fazla taş üretilmesini önlemeye yardımcı olur.

Источник: https://faydasibu.com/bobrek-tasina-ne-iyi-gelir/

Aşırı et tüketimi böbreklerde taş yapıyor

Böbrek Taşına Karşı Yeşil Yapraklı Sebzeler ve İçtiğiniz Suya Dikkat!

Fazla tüketilen kırmızı etin böbrek taşı oluşumuna zemin hazırladığını söyleyen Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Fatih Kurtuluş, taşa karşı domates ve ıspanağın da ölçülü tüketilmesini öneriyor.

Kurtuluş taş hastalığıyla ilgili şu bilgileri veriyor:

Antik çağdan beri varlığı bilinen taş hastalığının toplumda görülme sıkılığı yüzde 10-15’tir. Ülkemiz ise taş hastalığının sık rastlanıldığı bölgelerden biridir. Özellikle kuru ve sıcak havanın hakim olduğu, su tüketiminin az, protein ve tuz tüketiminin fazla olduğu bölgelerimizde sıklığı daha da artmaktadır.

Modern tıbbın primer amacının toplumu hastalıklardan korumak olduğunu düşünürsek, taş hastalığı için önlenebilir risk faktörleri olan beslenme alışkanlığı, yaşam tarzı ve sıvı alımının düzenlenmesi bir sağlık politikası olmalıdır.

Bu yüzden 'doğum sancısı'ndan bile şiddetli olduğu ifade edilen bu hastalığı geçiren hastaların neredeyse tamamı, gelecekte taş oluşumunu engellemek için beslenme düzeni önem taşır.

•Et tüketiminin had safhalara çıktığı sofralar böbrekleriniz için büyük risk oluşturuyor. Aşırı et tüketimine bağlı yüksek hayvansal protein alımı taş oluşumunu kolaylaştırıyor.

Çünkü idrarda kalsiyum, oksalat ve ürat atılımı artıyor ve idrardaki koruyucu madde sitrat azalıyor.

Bu nedenle özellikle bünyesi böbrek taşı oluşumuna yatkın olan kişilerin beslenme tarzlarına ayrı bir önem vermeleri gerekiyor.

DOMATESİ ÖLÇÜLÜ TÜKETİN

Beslenme alışkanlıklarına dikkat edildiği takdirde böbrek taşlarının oluşma veya mevcut taşların büyüme riskleri azaltılabilir. Oksalattan zengin besinleri ölçülü tüketin: Taşların büyük bir çoğunluğu aynı zamanda oksalat içeriyor.

Ispanak gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler, bamya, çilek, domates, armut, kuruyemiş, çay, kahve ve çikolata gibi birçok yiyeceğin içinde bol miktarda bulunan oksalat maddesi ayrıca vücut içinde de üretiliyor.

Bu tür yiyeceklerin makul miktarlarda tüketilmesinde fayda var.

TUZLUĞU SOFRANIZDAN KALDIRIN

Hastalar, ideal kilolarına ulaşmak için düşük kalorili diyetlerle kilo verme konusunda cesaretlendirilmelidir. Hastalara, günlük idrar miktarı 2 litre olacak şekilde su içme konusunda ısrar edilmelidir. Yatmadan önce 500 ml su içilmesi önerilmelidir. Suyun yerini almamak kaydıyla diğer sıvılar tüketilebilir.

Hayvansal protein alımı sınırlandırılmalıdır. Hayvansal proteinleri fazla tüketenlerin idrarlarında kalsiyum, oksalat ve ürat gibi maddelerin miktarı artarken taş oluşumu için koruyucu bir madde olan sitratın miktarı azalıyor. Et, balık, tavuk, yumurta, süt ve süt ürünlerinden alınan protein 50-60mg/gün' ü aşmamalıdır.

Aşırı tuzlu peynirlerden uzak durulmalıdır. Fazla tuzlu beslenenlerde de idrarla kalsiyum atılımı artıyor. Kalsiyum idrarla atılırken idrar yollarında çöküp böbrek taşlarına neden olabiliyor.

Bu nedenle taş hastalığına yatkınlığı olan hastalarda tuz tüketimini mutlaka azaltılmalı, aşırı tuzlu besinlerden kaçınılmalı, yemeklerin içinde bulunan makul orandaki tuzla yetinilmelidir.

GÜNDE 2 BARDAK LİMONATA

İdrarda sitrat maddesi taş oluşumuna karşı koruyucu etkiye sahiptir. Limonata sitrattan zengin içecek olduğu için bu içeceği düzenli olarak tüketmek taş oluşumuna karşı etkilidir.

DİKKAT BELİRTİ VERMEYEBİLİR

Taşlar hiç belirti vermeyebileceği gibi çok kıvrandırıcı ağrılara da sebep olabilir Böbrekten çıkıp kanala düşmüş olan taşlar şiddetli böbrek ağrısı yapabilmektedir.

Böbrekte sessiz duran taşlar ise zamanla büyük boyutlara ulaşıp böbreğe zarar verebilmektedir. Klinik belirtiler daha çok yaşa bağlı olma eğilimindedir.

Yetişkinlerde böğür ağrısı ve idrarda kanama görülürken, küçük çocuklarda kusma ve huzursuzluk ile karşımıza çıkabilmektedir.

TEDAVİ EDİLMEZSE ENFEKSİYONA NEDEN OLABİLİR

Böbrek pelvisindeki taşlar mutlaka tedavi edilmelidir. Aksi takdirde böbrekte fonksiyon kaybına ve enfeksiyona sebep olabilirler. Böbrek içindeki kaliks adı verilen ceplerde bulunan sessiz taşlar ise takip edilebilir.

Kaliks taşları bulundukları yerde büyür ya da üretere düşerse ağrı, kanama ve enfeksiyona sebep olabilirler. Bu tür taşlar tedavi edilmelidir. Taşların tedavisi boyutuna ve bulundukları yere göre değişmektedir.

5 mm ye kadar olan taşlar medikal tedavi ve bol sıvı alımı ile kendiliğinden düşebilmektedir. Taşın boyutu büyüdükçe müdahalesiz düşürme olasılığı azalır.

ŞOK DALGALARI İLE TEDAVİ

ESWL (Vucut Dışından Şok Dalgaları ile Taş Kırma): Böbrek taşlarının tedavisinde sıkça kullanılan bir yöntemdir. Şok dalgaları ile taş kırılarak taş parçalarının idrar yoluyla atılması beklenir. Bu süreç haftalarca sürebilir ve ağrılı olabilir. Bazı durumlarda kırılan taşlar tıkanıklığa sebep olabilir. Ek tedavi gereksinimi olabilir.

PCNL ( Perkütan Nefrolitotripsi ): Böbrek taşları büyük olduğunda veya ESWL ile kırılamadığında uygulanan bir yöntemdir. Bel bölgesinden 1cm lik bir insizyon ile böbreğe endoskopik yoldan girilerek taş bir bütün halinde ya da çeşitli enerji kaynakları ile kırılarak aynı yoldan dışarı alınır.

URS (Üreteroskopi): Üreter kanalı içerisindeki taşlar düşemzse ya da kırılamazsa idrar yolundan üreteroskop ile girilerek holmium lazer ya da başka enerji kaynakları ile kırılabilirler. Fleksible (Kıvrılabilen) üreteroskoplar ile böbrek içindeki taşlar bile endoskopik olarak tedavi edilebilmektedir (R.I.R.S)

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?

Источник: https://www.ensonhaber.com/asiri-et-tuketimi-bobreklerde-tas-yapiyor-2014-10-14.html

En Sağlıklı Yeşil Yapraklı Sebzeler

Böbrek Taşına Karşı Yeşil Yapraklı Sebzeler ve İçtiğiniz Suya Dikkat!

Yeşil yapraklı sebzeler sağlıklı beslenmenin önemli bir parçasıdır. Vitaminler, mineraller ve lifle doludur ama kalorileri düşüktür.

Yeşil yaprakları sebzeleri tüketmek, düşük obezite riski, kalp hastalığı, yüksek tansiyon gibi birçok sağlık yararı sağlar.

İşte en sağlıklı yeşil yapraklı sebzeler…

Kale

Kale, birçok vitamin, mineral ve antioksidan nedeniyle en besleyici sebzelerden biridir.

Örneğin, bir fincan (67 gram) çiğ kale, K vitamini için günlük alınması gereken miktarın % 684’ünü, A vitamini için % 206’sını ve C vitamini için % 134’ünü sağlar.

Ayrıca oksidatif stresin neden olduğu hastalıkları önleyen lutein, karotenoidler ve beta-karoten gibi antioksidanlar içerir.

Kalenin besin içeriğinden en iyi şekilde faydalanmak için çiğ tüketilmesi tavsiye edilir, çünkü pişirme besin profilini azaltabilir.

Mikro Filizler

Mikro filizler, sebze ve bitki tohumlarından elde edilen olgunlaşmamış yeşilliklerdir. Genellikle 2,5–7,5 cm boyundadırlar.

1980’lerden beri, genellikle bir garnitür veya dekorasyon olarak kullanılmışlardır, ancak daha fazla kullanım alanları vardır.

Küçük boyutuna rağmen, renk, lezzet ve besinlerle dolular. Aslında, bir çalışma mikro filizlerin olgun muadillerine kıyasla 40 kata kadar daha fazla besin içerdiğini bulmuştur. Bu besinlerin bazıları C, E ve K vitaminleridir.

Mikro filizleri tüm yıl boyunca kendi evinizde yetiştirebilir ve bu sayede kolayca kullanabilirsiniz.

Brokoli

Brokoli lahana ailesinin bir parçasıdır. Bu sebze besin bakımından zengindir, tek bir fincan (91 gram) ham brokoli sırasıyla C ve K vitaminleri için günlük ihtiyacın % 135 ve % 116’sını karşılar. Aynı zamanda lif, kalsiyum, folat ve fosforun büyük bir kaynağıdır.

Lahana ailesindeki sebzeler arasında brokoli, bakteriyel bağırsak florasını artırabilen ve kanser ve kalp hastalığınızın riskini azaltabilecek olan, bitki bileşiği sülforafan bakımından en zengin olanıdır.

Dahası, sülforafan otizm belirtilerini bile azaltabilir. Otizmli 26 gençte yapılan bir randomize çift kör çalışmada, brokoli filizlerinden sülforakan takviyeleri tüketildikten sonra davranışsal semptomlar üzerinde olumlu bir etki gözlemlenmiştir.

Kara lahana

Kara lahana, lahana benzeyen bir yapıya sahiptir.

Kara lahana, iyi bir kalsiyum kaynağıdır ve A, B9 (folat) ve C vitaminleri içerir. Aynı zamanda yeşil yapraklı sebzeler arasında K vitamininin en iyi kaynaklarından biridir. Bir fincan (190 gram) pişmiş kara lahana K vitamini için günlük alınması gereken miktarın % 1,045’ini sağlar.

K vitamini, kan pıhtılaşmasındaki rolüyle bilinir. Ayrıca, kemik sağlığını iyileştirme yeteneği konusunda daha fazla araştırma yapılmaktadır.

38-63 yaş arası 72.327 kadında yapılan bir çalışmada, K vitamini alanların günde 109 mcg’nin altına düştükleri, kalça kemiği kırılma riskinin belirgin olarak artmış olduğunu ve bu vitamin ve kemik sağlığı arasında bir bağlantı olduğunu düşündürmektedir.

Ispanak

Ispanak, popüler bir yeşil yapraklı sebzedir ve çorba, sos ve salatalar gibi çeşitli yemeklere kullanılabilir.

Bir fincan (30 gram) ham ıspanak K vitamini için günlük besin ihtiyacının % 181, A vitamini için % 56 ve manganez için % 13’ünü sağlayarak etkileyici bir besin profiline sahiptir.

Ayrıca kırmızı kan hücresi üretiminde ve nöral tüp defektlerinin önlenmesinde anahtar rol oynayan folat içerir. Nöral tüp defekti spina bifida üzerinde yapılan bir çalışmada, bu durumun en önlenebilir risk faktörlerinden birinin gebeliğin ilk trimesterinde düşük bir folat alımı olduğu bulunmuştur.

Doğum öncesi bir vitamin almakla birlikte, ıspanak yemek, hamilelik sırasında folat alımınızı arttırmanın harika bir yoludur.

Lahana

Lahana, yeşil, beyaz ve mor renklerde bulunan kalın yaprak kümelerinden oluşur.

Brüksel lahanası, lahana ve brokoli ile birlikte Brassica ailesine aittir. Bu bitki ailesindeki sebzeler, onlara acı bir tat veren glukosinolat içerir.

Hayvan çalışmaları, bu maddeyi içeren gıdaların, özellikle akciğer ve özofagus kanserine karşı kanser koruyucu özelliklere sahip olduğunu bulmuştur.

Lahananın bir diğer faydası, sindirimi iyileştirmek ve bağışıklık sistemini desteklemek gibi sayısız sağlık yararı sağlayan fermente haline gelebilmesidir. Kilo kaybına bile yardımcı olur.

Yeşil Pancar

Pancarın etkileyici bir besin profili vardır, ancak pancar yaygın olarak yemeklerde kullanıldığında, yaprakları genellikle göz ardı edilir.

Oysaki yaprakları potasyum , kalsiyum, riboflavin, lif ve A ve K vitaminleri bakımından zengindir. Sadece bir fincan (144 gram) pişmiş pancar yaprağı , günlük alınması gereken A vitamininin % 220’sini içerir potasyum ve lifin % 17’si ni sağlar.

Ayrıca antioksidanlar beta-karoten ve lutein içerir, bunlar da kas dejenerasyonu ve katarakt gibi göz bozukluklarını önler.

Yeşil pancar salatalara, çorbalara eklenebilir ve bir garnitür olarak yenebilir.

Su teresi

Su teresi Brassicaceae ailesinden bir su bitkisidir. İyileştirici özellikleriyle bilinir ve yüzyıllardır ilaç olarak kullanılmaktadır.

Çalışmalar, kanser kök hücrelerini hedeflemek ve kanser hücresi çoğalmasını ve invazyonunu bozmak için su teresi ekstresinin faydalı olduğunu bulmuştur.

Roman Marulu

Roman marulu gevrek bir dokuya sahiptir ve özellikle Sezar salatalarında popüler olarak kullanılan bir maruldur.

A ve K vitamini için iyi bir kaynaktır ve bir fincan (47 gram) roman marulu bu vitaminler için günlük ihtiyacın % 82 ve% 60’ını sağlar.

Pazı

Pazı, kırmızı, beyaz, sarı veya yeşil renklerde, kalın bir sapı olan koyu yeşil yapraklı bir sebzedir. Genellikle Akdeniz mutfağında kullanılır, pancar ve ıspanak ile aynı aileye aittir.

Topraksı bir tadı vardır ve potasyum, manganez ve A , C ve K vitaminleri gibi mineraller ve vitaminler açısından zengindir.

Pazı, aynı zamanda, kan şekeri seviyelerini düşürmek için faydalı olabilecek bir bileşik olan siringik asit adı verilen eşsiz bir flavonoid içerir.

Diyabetli sıçanlarda yapılan iki küçük çalışmada, 30 gün boyunca siringik asidin oral yoldan uygulanması kan şekeri seviyelerini iyileştirdi.

Bununla birlikte, bunların hayvan çalışmaları olduğunu ve şırınga asidinin kan şekeri kontrolüne yardımcı olabileceği iddiasını destekleyen insan araştırmalarının eksik olduğunu belirtmek gerekir.

Roka

Roka Brassicaceae ailesinden yeşil yapraklı sebzedir.

Biraz bibersi bir tada sahiptir ve salatalara kolayca eklenebilen veya garnitür olarak kullanılan küçük yaprakları vardır. Kozmetik ve tıbbi olarak da kullanılabilir.

Diğer yapraklı yeşillikler gibi, A, B9 ve K vitaminleri gibi besinler ile doludur.

Aynı zamanda , vücudunuzda nitrik okside dönüşen bir besin olan nitratın en iyi kaynaklarından biridir.

Nitratın faydaları tartışılsa da, bazı çalışmalar kan akışınızı arttırarak kan damarlarını genişleterek kan basıncını düşürdüğünü bulmuşlardır.

Hindiba

Hindiba Cichorium ailesine aittir. Diğer yeşil yapraklılardan daha az bilinir. Çiğ veya pişmiş olarak yenebilir.

Sadece bir buçuk fincan (25 gram) ham hindiba yaprağı, günlük ihtiyacın K vitamini için % 72’sini, A vitamini için % 11’i ve folat için % 9’unu sağlar.

Aynı zamanda, inflamasyonu azaltan ve test tüpü çalışmalarında kanser hücrelerinin büyümesini inhibe ettiği kanıtlanmış bir antioksidan olan kaempferol kaynağıdır.

Şalgam

Şalgam, patatese benzer kök sebzeler olan şalgam bitkisinin yeşilliğidir. Bu yeşillik, kalsiyum , manganez, folat ve A, C ve K vitaminleri de dahil olmak üzere, şalgamın kendisinden daha fazla besin maddesi sağlar.

Güçlü ve baharatlı bir tada sahiptir. Şalgam yeşilliği, kalp hastalığı, kanser, iltihap ve ateroskleroz gibi sağlık durumunuzdaki riski azalttığı görülen, turpgillerden oluşan bir sebzedir.

Şalgam yeşilliği, glukonasturin, glikotropaeolin, kuersetin, mirisetin ve beta-karoten de dahil olmak üzere birçok antioksidan içerir – bunların hepsi vücudunuzdaki stresi azaltmada rol oynar.

diyetz.com

Источник: https://www.diyetz.com/yesil-yaprakli-sebzeler/

Böbrek Taşına Ne İyi Gelir

Böbrek Taşına Karşı Yeşil Yapraklı Sebzeler ve İçtiğiniz Suya Dikkat!

Böbrek taşı idrarda bulunan ürik asit ve kalsiyumun zamanla toplanmasıyla birlikte böbreğin orta kısımların meydana gelmektedir. Oluşan küçük taşlar sağlığa zarar vermeden bünyeyi kendiliğinden terkedebilir.

Ama büyük taşlar vücudu terkederken mesane yoluna hasar verebilir bunun yanında şiddetli ağrılara neden olabilir. Daha çok 20 ila 40 arası yaşlarda görülür, kadınlara göre erkekler daha fazla karşılaşır.

Şayet bir kere böbrek taşı sorunu yaşadıysanız tekrar aynı sorunu yaşama olasılığı yüksektir. Bundan dolayı sebebin belirlenip nedenlerinin ortadan kaldırılması gerekir.

Böbrek Taşı Belirtileri

Birçok hastalıkta olduğu gibi böbrek taşları da önceden belirtiler gösterir bu durumda hemen önlem alınması gerekir.

 • Kaburga altında, yanında veya arkada şiddetli ağrı,
 • Alt karınla, kasıklarda ağrı,
 • Dalgalanma halinde kasıklara gelen ağrı,
 • İdrar esnasında ağrı,
 • Pembe, kırmızı veya kahverengi idrar,
 • Kötü kokulu idrar,
 • Bulantı, kusma,
 • Sürekli idrara çıkma ihtiyacı,
 • Her zamankinden daha fazla tuvalet ihtiyacını hissetmek,
 • Ateş, titreme (enfeksiyon varsa olur)

Böbrek taşlarının ağrı nedenleri değişebilir. Örneğin farklı bir konuma gelen veya idrar yolunda hareket eden taş ağrıya neden olur.

Aşağıdaki belirti ve semptomlar sizde varsa mutlaka doktora gitmelisiniz:

 • Oturma, kalkma gibi pozisyonlarda şiddetli ağrı
 • Bulantı, kusma ile gelen ağrı
 • Ateş ve titreme ile gelen ağrı
 • Kanlı idrar
 • İdrar zorluğu
 • İdrar esnasında şiddetli acı

Böbrek taşı belirtileri daha fazlası için

Böbrek Taşının Nedenleri?

 • Çeşitli faktörler riski arttırabilir ancak böbrek taşlarının tek nedeni var. Kalsiyum, oksalit ve ürik asit gibi kristal oluşturan maddeler. Bu maddelerin böbrek sağlığı açısından faydaları vardır ama aynı zamanda böbrek taşı oluşturmak için ideal bir ortam hazırlar.

Böbrek taşı nedenleri detayı için bakınız

Böbrek Taşlarının Türleri

Böbrek taşı türünü bilmek nedenini belirlemeye yardımcı olur ve böbrek taşı sorunlarına yakalanma riskini azaltmak için ipuçları verebilir. Böbrek taşlarının türleri şunlardır:

Kalsiyum Taşları: Çoğu böbrek taşları genellikle kalsiyum oksalat şeklinde, kalsiyum taşlarıyla oluşur. Oksalat, gıdalarda bulunan doğal olarak oluşan bir maddedir.

Bazı meyve ve sebzelerin yanı sıra fındık, çikolata, yüksek oksalat içerir. Aynı zamanda karaciğer de oksalat üretir.

Diyet faktörleri, D vitamini, bağırsak bypass ameliyatı ve çeşitli metabolik bozukluklar kalsiyum taşlarına neden olabilir.

Struvit Taşlar: Struvit taşlara genelde idrar yolu enfeksiyonları neden olur. Bu tür taşlar çok az belirtiler göstererek çok fazla büyüyebilirler.

Ürik Asit Taşları: Ürik asit taşları çok fazla sıvı kaybeder, yeterli sıvı almayan yüksek proteinli diyet uygulayan ve gut hastalığı olan kişilerde sık oluşur. Bazı genetik faktörler de ürik asit taşları riskini arttırabilir.

Sistin Taşları: Bu taşlar, böbreklerde amino asitlerin (sistinüri) çok fazla salgılanmasından kaynaklanan kalıtsal bozukluk olan kişilerde görülür.

Böbrek Taşı Nasıl Tedavi Edilir?

Böbrek taşı boyutuna ve kişinin sağlık koşullarına göre ciddiyeti belirlenir.

Yukarıda açıkladığımız belirtilerini kendinizde gördüğünüzde mutlaka doktorunuza başvurarak gerekli tahlillerin yapılıp kesin teşhisin konulmasını sağlamalısınız.

Aynı şekilde doktorun tavsiye ettiği tedavi metodunu uygulamalısınız. Bunun yanında aşağıda paylaştığımız böbrek taşına faydalı gelen doğal tedavi yöntemlerini ek olarak uygulayabilirsiniz.

Limon Suyu ve Zeytinyağı: Limon suyu ve zeytinyağı kombinasyonu geleneksel safra kesesi taşlarını çıkarmak için doğal tedavi metodu olarak kullanılır ama aynı zamanda böbrek taşlarının tedavisi için de kullanılabilir. Limonda bulunan sitrik asit kalsiyum bazlı böbrek taşı düşürmeyi sağlar.

Dört çorba kaşığı taze limon suyunu aynı miktarda zeytin yağı ekleyin. Önce bol su için ve ardından da bu karışımı için. 3 gün boyunca günde 2-3 kere bunu yapın.

Uyarı: Bu tedavi, büyük böbrek taşlarının düşürülmesi için uygun olmayabilir. Bu tedaviyi uygulamadan önce doktorunuza danışın.

Elma Sirkesi: Elma sirkesi böbrek taşlarını eritmeye yardımcı olur. Aynı zamanda böbrek taşı sorunlarına yakalanma riskini azaltır.

İki çorba kaşığı elma sirkesini bir bardak suyla karıştırın ve bir çay kaşığı hakiki bal ekleyin. Günde 1-2 kere için. 5 gün devam edin ve ara verin.

Nar: Hem tohumlar hem de nar suyu böbrek taşlarının tedavisinde yardımcı olabilir. Bir bütün nar yemek veya günlük taze sıkılmış bir bardak nar suyu içmek yardımcı olabilir.

Uyarı: Şeker hastaları nar suyuna dikkat etmelidir.

Isırgan Yaprağı: Isırgan yaprağı idrarı teşvik ederek mesaneye yardımcı olur. Bunun yanında ısırgan otu idrarda olabilecek taş, kristal ve bakterilerin oluşmasını azaltır.

Bir büyük bardağa 2 çay kaşığı ısırgan otu ekleyin ve 10 dakika kaynatın. Süzerek günde iki kere için. 7-10 gün devam edin.

Fesleğen: Genel böbrek sağlığı için faydalı olan fesleğen ayrıca idrar yolu enfeksiyonlarının meydana gelmesini engeller.

Bir çay kaşığı fesleğen suyuna bir o kadar bal karıştırarak bir kere tüketin. 3-4 ay uygulanabilir.

Alternatif olarak fesleğen çayı içilebilir.

Karpuz: Karpuz; kalsiyum, magnezyum, fosfat, karbonat içerdiğinden dolayı böbrek sağlığı için oldukça faydalıdır. İdrarda asit düzeyini dengelediği gibi düzenli idrara çıkmaya da yardımcı olur.

Kereviz: Bir su bardağı kereviz suyunun hem anti spazamadik özelliği vardır hem de böbrek taşı ağrılarını giderir. Bunun yanında kereviz suyu böbrek taşı oluşmasına neden olan toksinlerden bünyeyi temizler.

Fasulye: Fasulye lif açısından zengindir ve yüksek lif içeren bütün besinler sindirim sistemi ve böbrek sağlığına faydalıdır. Düzenli olarak fasulye tüketmek böbrek taşı oluşması riskini azaltır.

Böbrek taşı tedavisi detaylı bilgi için bakınız

Kaynaklar

Источник: https://www.acil.net/bobrek-tasina-ne-iyi-gelir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.