Böbrek Taşını Hareket Ederek Kırın

Böbrek Taşı Belirtileri Nelerdir? Nasıl Düşürülür?

Böbrek Taşını Hareket Ederek Kırın

Haber güncelleme tarihi 31.01.2019 09:38

Böbrek Taşı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İdrarımızda bulunan kalsiyum, oksalat ve ürik asitmaddelerinin kristalleşmesi sonucu taş oluşur. Böbrek taşı rahatsızlığı toplumumuzda % 15 oranında görülür. Küçük olan taşlar idrarla birlikte atılır. Ancak büyük taşlar idrarla birlikte atılamadığı gibi, kişinin çok şiddetli ağrı çekmesine neden olur.

Vücudumuzda idrarımızla birlikte atılması gereken pek çok madde vardır. Bu maddeler vücuttan atılmayıp böbrekler de yoğunlaşarak, birikir. Böbrek taşları ilk önceleri kristal zerrecikler halindedir. Daha sonra bu zerrecikler birleşerek büyür ve böbrek taşı oluşur.

 Böbrek taşı oluşumunu engellemek için yapılması gerekenlerden ilki, yeterli miktarda sıvı almaktadır. Çünkü biliniyor ki, yeteri kadar sıvı almamak böbrek taşı oluşumunu arttıyor. Böbrek taşı kişinin gün içersinde ki aktivitelerini kısıtlayacak kadar ağrılara sebep olabilir. Herkes böbrek taşı rahatsızlığıyla karşı karşıya kalabilir.

Bunun için ilk başta günlük sıvı tüketiminizi maksimum seviyeye taşımanız gereklidir.

Böbrek Taşı Belirtileri

Katlanılmaz ağrılara sebep olan böbrek taşı oluşumunda et, tuz ve baharatlı gıdaların aşırı tüketimi ile kalsiyum ve D vitamini fazlalığı önemli rol oynamaktadır. Normalden daha az su tüketen insanlarda ve sürekli oturarak çalışan insanlarda taş riski daha yüksektir.

 • Ağrı
 • Kanlı idrar
 • Bulantı
 • Kusma
 • İdrar yapma sıkıntısı

Böbrek Taşı Türleri ve Nedenleri

 • Kalsiyum taşları: Kalsiyum taşları en çok görülen böbrek taşı türüdür. Çoğunlukla 23- 30 yaş arası erkeklerde görülmektedir. Taşın oluşmasına neden olan kalsiyum, oksalat, foffor gibi maddelerle birleşir. Kalsiyumla birleşen oksalat ıspanak da ve C vitamini takviyesinde bulunur. Ayrıca ince bağırsak hastalıklarında kalsiyum birikimi gerçekleştiği için, böbrek taşı oluşma ihtimali de yüksektir. 
 • Sistin taşları: İdrarda bulunan sistin oranının artmasıyla böbrek taşı oluşumu gerçekleşir. İdrarda bulunan sistin, sistinüri denen hastalıktan dolayı oluşur. Sistinüri de böbrek taşının en önemli nedenlerindendir. Sistinüri nesilden nesile devam edip, genetik bir hastalıktır. Sistin taşları görülen böbrek taşları arasında en az görülenidir. 
 • Strüvit taşları: Strüvit taşları çoğunlukta, idrar yolu enfeksiyonunu sık olarak yaşayan kadınlarda görülmektedir. Strüvit aslında bir mineraldir ve böbrekte birikir. Strüvit taşları çok çabuk büyüyebilen taşlar olup, kişinin mesanesini, idrar yolunu tıkayabilir. 
 • Ürik asit taşları: Ürik asit taşları genellikle kemoterapi gören kişilerde ve erkeklerde görülür. Ürik asit taşları ayrıca gut hastalığı olan kişilerde de sık sık görülmektedir. 
 • Diğer sebepler: Böbrek taşının oluşmasını sağlayan en önemli nedenlerden biri de, idrarda bulunan bazı maddelerin yoğunluğunun artmasıdır. Bu maddeler, ürik asit, sistin, kalsiyum, oksalat gibi maddelerdir. Bu maddeler yükseldiği zaman böbrek taşı için uygun ortam da hazırlanmış olur. Bu maddelerin artmasının sebepleri ise, bazı çeşitli hastalıklara bağlı olabileceği gibi, yetersiz sıvı tüketiminden de kaynaklanabilir. 

Böbrek Taşını Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

Böbrek taşı oluşumunu önlemek için, doğru beslenme programı uygulanarak ve günlük yeterli miktarda sıvı tüketimi alınmalıdır. Ayrıca böbrek taşı oluşumunu önlemek demek, böbrek taşına neden olan faktörleri ortadan kaldırmak demektir. Günlük hayatınızda yapacağınız basit değişiklikler ve kendinize ilke edineceğiniz işte o yapılması gerekenler;

 • Bol miktarda sıvı alımı: İdrarda taş oluşmasını sağlayan maddelerin seyrelmesini ancak bol su içerek sağlayabilirsiniz. Günde içilmesi gereken su miktarı mutlaka 2 litre olmalıdır. Su haricinde limonata, portakal suyu ve greyfurt suyu da taş oluşumunu engelleyebilir. Bu tarz sıvıları da suyun yanında alabilirsiniz. 
 • Kalsiyum ihtiyacı: Beslenme programınızda olmazsa olmazınız kalsiyum olmalıdır. Çünkü ihtiyacınız olan kalsiyumu besinlerden almazsanız, oksalat seviyesi yükselecek ve böbreklerde taş oluşumu gerçekleşecektir. Burada ki en önemli nokta kalsiyumun besinlerden alınacak olmasıdır. Çünkü kalsiyumu takviye olarak ilaçlardan almaya kalkarsanız böbrek taşı oluşuma ortam hazırlamış olursunuz. 
 • Sodyumu mümkün olduğunca azaltın: İdrarda kalsiyum miktarının artmasına neden olan sodyumu, vücudunuza almamak için, sodyum içeren gıdalardan uzak durulmalıdır. Bu gıdalar, tuz, deniz ürünleri ve cevizdir. Günlük bir çay kaşığı tuz alımının dışına çıkılmaması gereklidir. 
 • Hayvansal protein alımını azaltın: Hayvansal protein içeren gıdalar, idrarda bulunan ve taş oluşumuna neden olan ürik asit miktarını arttırır. Bu yüzden kırmızı et, yumurta, deniz ürünü olan hayvansal proteinleri çok aşırıya kaçmadan tüketmek gereklidir. 
 • Böbrek taşı yapan yiyeceklerden uzak durulmalıdır: Bazı yiyecekler özellikle böbreklerde taş oluşumuna neden oluyor. O yiyeceklerden bazıları; pancar, çikolata, ıspanak ve kuruyemişlerdir. Bu yiyecekler bol miktarda oksalat içerir. Bu yüzden böbreklerde taş oluşmasına neden olur. Ayrıca kolalı içecekler fosfat içerdiğinden yine taş oluşumuna neden olmaktadır.

Böbrek Taşı Tedavisi

Böbrek taşı tedavisinde uygulanabilecek yöntem, böbrek taşının büyüklüğüne ve hasta da yarattığı şikayetlere göre değişmektedir. Eğer hastanın böbrek taşı küçük ise bu herhangi bir tedaviye gerek kalmadan idrarla birlikte vücuttan atılır.

Taş üst idrar yollarına doğru ilerlediğin de, hastanın ağrıları da artar. Doktor hastaya ağrılarının biraz hafiflemesi için güçlü ağrı kesiciler yazabilir. Yine taşın türüne göre, taşın bölünmesine yardımcı olacak ilaçlar da doktor tarafından verilebilir.

Bu ilaçlarla birlikte idrar söktürücü ilaçlar da kullanılmalıdır. Böbrek taşı idrarla veya ilaçlarla vücuttan atılmıyorsa başvurulacak son yöntem ameliyattır. Hastanın ağrıları hiç geçmiyorsa ve idrar akışında da sıkıntılar yaşanmaya başladıysa, doktor böbrek taşı ameliyatını önerebilir.

Böbrek taşı ameliyat yöntemi de, böbrek taşının büyüklüğüne ve bulunduğu bölgeye göre değişkenlik göstermektedir.

Böbrek Taşı Ameliyatı Türleri

 • Uygulanan bu yöntemde, böbrekler de ve üst idrar yollarında bulunan küçük taşlar, şok dalgası yöntemi ile yok edilir. Daha sonra ki hedef ise, bu küçük yani parçalanmış olan taşların idrar yoluyla vücuttan atılmasıdır.
 • Litotripsi:PerkütanNephrolithotomy: Vücuda sokulan endoskopi yöntemiyle uygulanan bir ameliyat türüdür. Bu ameliyatta küçük bir kesik açılarak vücuda endoskopi yöntemiyle büyük taşlar alınır

Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür?

Böbreğin bazı yerlerinde taş hiçbir zaman düşmeyebilir, bazı yerlerinde ise rahatlıkla düşebilir. Yani bu durum böbrek taşının büyüklüğü, bulunduğu yer ve böbrek harici oluşabilen taşlara göre değişebilmektedir. 6mm'nin üstündeki taşlar kendi kendilerine kolayca düşmezler. 4-6 mm arasındaki taşlar kendiliğinden veya müdahale ile düşebilir.

4 veya 5 mm'nin altındaki taşlar kendiliğinden kolayca düşebilmektedir. Bir kısmı bol sıvı tüketimi ve hareketlerle tedavi edilirken, bir kısmına ilaç verilmektedir. Üreter denilen kanalları genişletecek ilaçlar var. Bazı taşlarda ise ne sıvı tüketimi ne de ilaç kullanımı yeterli gelmez, mutlaka operasyon önerilir.

 Ayrıca bilinmelidir ki sıvı tüketimi yapılırken belli saatlere yoğunlaşılmamalı, tüm güne yayılmalıdır. Böbrek taşı düşürülürken çekilen ağrıyı azaltmak için ağrı kesici alınabilir. Bu çok fazla faydalı olmayacaktır. Bu durumda sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır ve gerekli görüldüğü takdirde oradaki serumlar ile ağrı düşürülmelidir.

Ayrıca bilinmelidir ki herhangi bir pozisyonda durmak ağrıyı hafifletmez.

Editörün Yorumu:

Ben de taş düşürme sorunu yaşıyordum. Küçük çapaklı bir taş olduğunu söyledi doktor. 10 gün düşürmek için bol su iç, sürekli basketbol oynar gibi zıpla dedi. Olmazsa sonra lazerle kırarız dedi. 10 gün boyunca uğraştım ancak başaramadım. Oynatamamışız bile yerinden. O sıra bir cenaze dolayısıyla memleketim olan Rize'ye gittim. Memleketimde ismi Andon olan bir köye gittik.

Meşhur Andon Suyu'nun olduğu köy. Yavaş yavaş 10 bardaktan fazla bu sudan içtim. Aynı yerde tuvalete çıktım bir değişiklik olmadı. Sonra ayrılmadan hemen önce bir şişe daha yanıma aldım, yolda giderken onuda tükettim. (Suyu şişeye koyup saatlerce tutamıyorsunuz, çünkü su bozuluyor, hemen tüketmek gerekiyor.

) Ertesi gün sabah kalktığımda tuvalete gittim ve bir anda taşı dışarı attım. 

Böbrek Taşı En Sık Kimlerde Görülür?

 • En çok 20-40 yaşları arasında görülür.
 • Erkeklerde kadınlara göre daha fazla görülmektedir.
 • Çocuklarda da ciddi metabolizma problemleri ya da enfeksiyonlara bağlı olarak görülür.
 • Sosyo-ekonomik olarak daha düşün seviyelerde olanlarda daha sık görülür çünkü beslenmenin önemli bir yeri vardır.
 • Masa başı işi olanlar veya hareketsiz bir yaşam sürenlerde daha sık görülür.
 • Yatalak hastalarda veya doğuştan idrar yolu, böbrek problemi olan kişilerde daha fazla görülür.
 • Böbreklerdeki yabancı maddelerden kaynaklı taş oluşumu da görülür.

Önerilen İçerik;

► Böbrek Taşına İyi Gelen Bitkiler

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: https://www.neoldu.com/bobrek-tasi-nasil-dusurulur-3275h.htm

Böbrek taşı belirtileri nelerdir? Böbrek taşı nasıl düşer?

Böbrek Taşını Hareket Ederek Kırın

Normal şartlarda idrar içerisinde bulunan ve birikmeden atılması gereken kristallerin herhangi bir sebeple tam olarak atılamaması ve bir araya gelmesi veya idrarda taş oluşumunu engelleyen bazı koruyucu maddelerin eksik olması sonucu böbrek taşlarının meydana geliyor. Peki böbrek taşı belirtileri nelerdir? Böbrek taşı nasıl düşer?

Böbrek taşı böbreğinizin içinde hareket etmeden veya üreterin (böbrek ve mesaneyi bağlayan tüp damar) içine girmeden belirtilere neden olmayabilir. Ancak bu durum gerçekleşirse aşağıdaki belirti ve semptomları yaşayabilirsiniz:

 • Sırtınızda ve arka yanınızda kaburgaların altında şiddetli ağrı
 • Alt karın ağrısı ve kasıklara doğru yayılan ağrı
 • Dalgalar halinde gelen ve şiddeti değişen ağrı
 • İdrar yaparken acı
 • Pembe, kırmızı veya kahverengi idrar
 • Bulanık veya pis kokulu idrar
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Sürekli idrara çıkma ihtiyacı
 • Normalden daha sık idrara çıkma
 • Bir enfeksiyon durumunda ateş ve titreme
 • Küçük miktarlar idrar yapabilme

Böbrek taşı idrar yolunuzdan geçerken veya farklı bir yere doğru hareket ederken ağrının şiddeti artar veya azalır.

Böbrek taşının nedenleri

Bbörek taşı oluluşm nedenleri:

 • Günlük yetersiz sıvı alımı,
 • Genetik bazı hastalıklar,
 • Hiperparatirodizim, hipertiroidi gibi hormone bozukluğuna yol açıp kan kalsiyum düzeyini arttıran hastalıklar,
 • Yüksek hayvansal protein ile beslenme,
 • Liften fakir diyetle beslenme,
 • Aşırı tuz tüketimi,
 • Sık tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları,
 • Böbreklerin anatomik yani yapısal bozuklukları,
 • Sedanter (düzensiz fiziksel aktiviteli) yaşam,
 • Genetik aile öyküsü,
 • Çevresel faktörler,
 • Yaş ve cinsiyet.

Eğer belirtilerin böbrek taşından kaynaklandığını düşünüyorsanız hiç vakit kaybetmeden bir doktor randevusu alınız.

Böbrek taşı nasıl düşer?

Böbrek taşı nasıl düşer?

Böbrek taşı nasıl düşer sorusunun taşın boyutu ve oluşma sebebine göre farklılık gösterir.

Küçük böbrek taşının düşürülmesi

Küçük böbrek taşlarının çoğu invazif tedavi gerektirmez. Küçük taşı aşağıdakileri yaparak kanallardan geçerek düşürülmesi mümkündür;

 • Bol su içme: Günde 2 ila 3 litre kadar su içmek, üriner sisteminizi konple boşaltmak için yardımcı olabilir. Doktorunuz size aksi belirtmediği sürece, berrak ve açık renkli idrar görene kadar yeterli miktarda sıvı (çoğunlukla su) tüketin.
 • Ağrı kesici kullanımı: Küçük bir taştan geçmek rahatsızlık verebilir. Hafif ağrıyı hafifletmek için doktorunuz ibuprofen (Advil, Motrin IB, diğerleri), asetaminofen (Tylenol, diğerleri) veya naproksen sodyum (Aleve) gibi ağrı kesiciler önerebilir.
 • Tıbbi terapi: Doktorunuz böbrek taşınızı rahat hareket etmesi için size bir ilaç verebilir. Alfa engelleyici olarak bilinen bu tür ilaçlar, üreterinizdeki kasları gevşeterek böbrek taşını daha hızlı ve daha az ağrı ile hareket ederek, düşmesine yardımcı olur.

Büyük böbrek taşının düşürülmesi

Kendi başlarına geçemeyecek kadar büyük olduklarından kanamaya veya böbrek hasarına sebep olan, ayrıca devam eden idrar yolu enfeksiyonlarına neden oldukları için yaygın önlemlerle tedavi edilemeyen büyük böbrek taşlarının düşürülmesinde daha kapsamlı tedavi gerektirebilir. Prosedürler şunları içerebilir:

 • Taşları parçalamak için ses dalgaları kullanmak. Bazı böbrek taşları için, boyut ve olduğu yere bağlı olarak, doktorunuz ekstracorporeal litotripsi şok dalgası (ESWL) adı verilen bir prosedür uygulayabilir. Taşlar daha küçük parçalara kırılır ve rahatça düşürülür.
 • Taşı düşürmek için bir skop kullanmak. Üreterinizde veya böbrekte görece daha küçük bir taşı çıkarmak için, doktorunuz üretra ve mesane boyunca kamera ile donatılmış ince ışıklı bir tüp ile (üretroskopi) üreterinize girerek taşın düşmesini sağlayabilir.

Son çare olarak; Böbrekte çok büyük taşların çıkarılması ameliyatı.

Perkütan nefrolitotomi adı verilen bir işlemle, sırtınızda açılan küçük bir kesiden sokulan aletler kullanılarak bir böbrek taşının cerrahi olarak çıkarılabilir.

Bir kere taş düşüren hastaların 5 yıl içerisinde ikinci taşı düşürme riskinin yüzde 50-60 oranında olduğunu bildiren Biri, bu nedenle yıllık düzenli kontrollerin yapılmasının önemlidir.

Eğer böbrek taşı belirtileri gösteriyorsanız, ağrıları azaltmak ve süreci rahat rahat atlatmak istiyoruz  bol bol su içmeyi asla ihmal etmeyin.

Etiketler: böbrek taşıBöbrek taşı tedavisi

Источник: https://www.gidahatti.com/bobrek-tasi-belirtileri-nelerdir-bobrek-tasi-nasil-duser-55262/

Böbrek Taşı Neden Olur?

Böbrek Taşını Hareket Ederek Kırın
86 / 100SEO Score

Günlük işinizde veya evinizde huzurlu oturuyorken aniden boşluğunuzda (böğür) şiddetli bir ağrı başlar. Önce geçer zannedersiniz ama ağrı o kadar şiddetlidir ki yerinizde durmanız ne mümkün.

Üzerine bulantı hissi eklenince kendinizi acil servise zor atarsınız. Sonra öğrenirsiniz ki bu dayanılmaz ağrının sebebi, böbreğinizdeki milimetrik boyutlardaki taşın kendisiymiş.

Bu dayanılmaz ağrının sebebi olan böbrek taşı neden olur hep birlikte bakalım.

Böbrek Taşı

Böbrek taşlarının oluşumunu etkileyen birden çok faktör vardır. Genetik yapı, coğrafi koşullar, beslenme, enfeksiyonlar ve metabolik bozukluklar bunlardan birkaçıdır. Bu faktörlere geçmeden önce böbrek taşlarının yapısına bakalım.

Temel olarak 5 farklı böbrek taşı vardır

 • Kalsiyum Taşları: Böbrek taşlarının %80’inden fazlasını bunlar oluşturur. Büyük çoğunluğunda idrarda kalsiyum atılımı fazladır. Kalsiyum okzalat ve kalsiyum fosfat olmak üzere iki tipi vardır.
 • Struvite Taşları (%10-15) idrar yolları enfeksiyonu sonucu gelişen taşlardır.
 • Ürik asit taşları (%5-10)
 • Sistin Taşları(%1)
 • Ksantin Taşları

Bu taşlar böbrekte oldukları sürece genellikle ağrı yapmazlar. Ancak böbrek kanalına (üreter) düştükleri an çok şiddetli bir ağrıya, bulantıya ve idrarda kanamasına neden olurlar.

Böbrek Taşı Nasıl Oluşur?

Böbrek taşları idrardaki maddelerin kristaller oluşturması ve bu kristallerin büyüyerek taşlaşması sonucu gelişir. Bazı koşullar bu durumu kolaylaştırmaktadır:

 • Konsantre idrar: Taş oluşumu için en uygun ortam konsantre idrardır. Böbrek taşları, konsantre idrarda (yoğunluğu artmış) çekirdek kristallerinin oluşması, bu kristallerin çökmesi ve büyümesi sonucunda oluşurlar.Taş oluşumu için oldukça elverişli olan bu ortamın en kolay tedavisi bol su içmektir. Yetersiz sıvı alımı konsantre (yoğun) idrara neden olurken sıvı miktarı arttıkça idrar yoğunluğu düşer ve berraklaşır.
 • Böbrek taşı oluşumunu kolaylaştıran diğer bir faktör de idrar yollarında oluşacak tıkanıklıklar. Herhangi bir nedenle gelişen tıkanıklık, idrarda kristallerin oluşmasını ve çökmesini kolaylaştırır.
 • İdrarda taş oluşumunu engelleyen maddelerin azalmış olması. Araştırmalara göre idrarda magnezyum, sitrat, pirofosfat ve glikoprotein gibi maddelerin yüksek olması, konsantre idrarda bile taş oluşumunu engellemektedir.  Bu maddelerin azalması, idrarda kristallerin daha kolay oluşmasına neden olur. Bu kristaller büyüdükleri taktirde birer taşa dönüşürler.

Böbrek taşlarının nasıl oluştuğuna ve böbrek taşı oluşumunu etkileyen faktörlere bakalım.

Genetik ve Coğrafi Koşullar

Ailenizde böbrek taşı düşüren birinin olmasının sizin için de bir risk olduğunu biliyor muydunuz? Genetik faktörler böbrek taşı oluşumu için oldukça önemlidir. Kalsiyum taşlarının,yaklaşık %50’sinde genetik geçişin etkili olduğu bilinmektedir.

Böbrek taşlarının büyük çoğunluğunu kalsiyum taşları oluşturmaktadır. Kalsiyum taşlarını oluşması için de en önemli risk faktörü, idrarda kalsiyum miktarının yüksek olmasıdır. İdrardaki kalsiyumun yüksek olması ise genetik olarak nesilden nesile aktarılabilmektedir. Bu da taş oluşumu için yeterince büyük bir risk faktörüdür.

Ayrıca sistin taşları da genetik geçişli bir hastalığın (familyal sistinüri) sonucunda gelişmektedir.

Coğrafi koşullar taş oluşumunu etkileyen diğer bir bir faktördür. Sıcak bölgelerde yaşayanlarda ve yaz mevsimlerinde taş düşürme oranı artmaktadır. Bunun asıl nedeni artmış sıcaklığın sıvı kaybını arttırıp daha yoğun bir idrara neden olmasıdır. Yoğun idrar, artık madde oranının ve artık maddelerin kristalleşip çökme olasılığının arttığı bir ortam oluşturur.

Diyet ve Kilo

Diyette tuz(sodyum) kısıtlaması oldukça önemlidir. Fazla miktarda tuz alımı idrarda sodyum ve kalsiyum atılımını arttırır. Sonuçta idrarda kristaller (monosodyum ürat) oluşturarak taş oluşumuna zemin hazırlar. Fazla alınmış tuz aynı zamanda idrarda sitrat atılımını azaltır bu da taş oluşumunu arttıran diğer bir faktördür.

Diyet konusunda dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise hayvansal protein alınımı azaltmak. Aşırı hayvansal proteinler idrarda kalsiyum, okzalat ve ürik asit atılımı arttır ve sitrat atılımını azaltır.

İdrarda kalsiyumun fazla atılması taş oluşumunun en sık nedeni olduğuna göre kalsiyum kısıtlamamız gerekiyor mu? Nadir durumlar hariç kalsiyum kısıtlaması önerilmiyor. Hatta düşük kalsiyum alımı taş oluşumunu arttırabilir.

Aşırı kilolu olmak, böbrek taşı riskìni arttıran diğer bir nedendir.

İdrarda Yüksek Kalsiyum Miktarı

En sık karşılaşın kalsiyum taşlarının temel sebebi, idrarda atılan kalsiyumun yüksek düzeylerde olmasıdır. İdrarda kalsiyum atılımını arttıran nedenler:

 • Barsaklardan yüksek miktarda kalsiyum emilimi sonucu idrarda kalsiyum artışı olmaktadır. Nadir durumlar hariç diyetle ilişkisi yoktur.
 • Yüksek D vitamini barsaklardan kalsiyum emilimini ve taş riskini arttırır.
 • Paratiroid hormonunun yüksekliği (hiperparatiroidizm): paratiroid hormonu yüksek olanların çoğunda böbrek taşı görülür.
 • Böbreğin kalsiyumu yeterince geri ememesi:  Bu durumda böbreğin kendisinden kaynaklıdır ve idrardaki kalsiyum artar.
 • Sarkoidoz: İdrarda kalsiyum atılımını arttırır ve böbrek taşı oluşumun kolaylaştırır.
 • Hipertiroidi: Tiroid bezinin fazla çalışmasıdır.
 • Hareketsiz yaşam tarzı da kemikteki kalsiyumun atılmasına dolayısıyla idrar kalsiyumunun artmasına neden olur. Hareketsiz yaşamak böbrek taşı açısından bir risktir.
 • Kemik tutulumu olan kanserlerde kemikte yıkım sonucu idrarda atılan kalsiyum artar.
 • İdrar kalsiyumu yüksek olan kişilerin yarısında, altta yatan bir neden bulunmamaktadır. Bu duruma idiopatik yani nedeni bilinmeyen hiperkalsüri denmektedir.

Yüksek Okzalat Düzeyi

İdrarda hafifçe artmış okzalat, taş oluşumunu anlamlı şekilde artırır. Okzalat yüksekliğine kronik ishallerde sık rastlanır. Ülseratif kolit, crohn gibi iltihabi barsak hastalıkları oksalat emilimini arttıran dolayısı ile taş oluşma riskini yükselten hastalıklardır.

Yüksek C vitamini, yine okzalat emilimi ve taş oluşumunu arttırır. Ayrıca lahana, ıspanak, çikolata, domates, çilek gibi besinleri çok tüketenlerde oksalat alımı ve taş oluşma olasalığı artar.

B6 vitamin eksikliği idrarda oksalat miktarını arttıran diğer bir faktördür.

İdrardaki Sitrat Düşüklüğü

Sitrat, kalsiyumu bağlayarak idrarda taş oluşumunu engelleyen bir maddedir. Sitratın düşük olması kalsiyum taşlarının sıklığını önemli derecede arttırır.

 Limonata idrardaki sitrat miktarını arttırarak taş oluşma riskini düşürmektedir.

İdrar Yolları Enfeksiyonları

En sık üre parçalayabilen mikroorganizmalarının neden olduğu idrar yolları enfeksiyonlarında gelişir. Böbrek taşına en sık neden olabilen bakteriler: proteus, pseudomonas, providencia, klebsiella ve mycoplasma. Bu bakterilerin oluşturduğu taşlara struvite taşları denmekte ve bu taşlar çok hızlı büyümektedir.

Yüksek Ürik Asit Atılımı

Hayvansal proteinlerin aşırı alınması, ani aşırı kilo kaybı, gut hastalığı, bazı ilaçlar ve bazı kanser tiplerinde idrarda ürik asit atılımı artar. Bazen ürik asitin idrarda fazla oluşunu açıklayacak bir neden bulunamaz. Artmış ürik asit özellikle asidik idrarda kristalleşerek ürik asit taşlarına neden olur.

Böbrek taşına ne iyi gelir? isimli yazımızda taş düşürmek için neler yapılabileceğini bulabilirsiniz.

İlaçlar

Bazı ilaçlar böbrek taşı oluşumunu riskini arttırılar. İdrar söktürücüler (diüretikler), A ve D vitamini içeren ilaçlar, bazı antibiyotikler (siprofloksasin, seftriakson) ve bazı epilepsi ilaçları(fenitoin) bunlardan bazılarıdır.

Источник: https://www.saglikbilgi.net/bobrek-tasi/

Hareket ederek böbrek taşınızı düşürün

Böbrek Taşını Hareket Ederek Kırın

Böbrek taşı rahatsızlığına çare arayanlar; şifalı sulardan bazı 'sihirli' karışımlara varıncaya kadar, yalan-yanlış birçok alternatif tedavi yöntemine başvurabiliyor. Hatta modern tıbbın mümkün kıldığı tüm tedavi yöntemlerini göz ardı edip, böbrek taşının kendiliğinden düşmesini bekleyen hastalar bile var.

Ancak bu tip durumlarda teknolojinin imkânlarından yararlanmak ve böbrek taşlarının tedavisinde birçok alternatif tedavi seçeneğini değerlendirmek en geçerli yöntem olarak ortaya çıkıyor. Medical Park Fatih Hastanesi'nden Op. Dr.

Aytan Kar, böbrek taşı tedavisine yönelik yaklaşımları ve hastalığın ortaya çıkış nedenlerini şu şekilde anlatıyor:

Türkiye'de böbrek taşı görülme oranı yüzde 13

Böbrek taşları en sık görülen böbrek rahatsızlıklarından biri. Erkeklerin yüzde 10'u ve kadınların yüzde 3'ü hayatlarının bir döneminde böbrek taşı sorunu ile yüzleşiyor.

Bunların birçoğunda da, tekrar taş gelişimi ihtimali yüksek olduğu için hastalık tekrarlayıcı bir hâl alabilir. Böbrek taşı sıcak iklime sahip ve su içme alışkanlıklarının kötü olduğu Ortadoğu ülkelerinde, Hindistan'da ve maalesef ülkemizde çok yüksek oranlarda görülüyor.

Bu konuda yapılmış güncel çalışmalara göre ülkemizde her 100 insanın 13'ünde böbrek taşı oluşuyor.

Kronik bağırsak hastaları böbrek taşına neden olabilir

Birinci derecede akrabasında böbrek taşı olanlarda böbrek taşı riski fazladır. Genetik yatkınlıktan sonra böbrek taşı oluşumunda en önemli neden beslenme alışkanlığıdır. Az su içenlerin bu rahatsızlığa yakalanma riski daha fazladır.

Ayrıca böbrekteki idrar çıkış deliğinin doğuştan dar olması gibi yapısal durumlar, idrar akımında duraksamalara yol açabileceği için çökelmelere ve taş oluşumuna neden olabilir.

Bunlara ek olarak ailevi, yani genetik kalıtımla idrar bileşenlerinde doğuştan anormallikler olabilmekte ve bu durum da taş oluşum ihtimalini arttırmaktadır.İdrar yolu enfeksiyonları, börekler ve üreterlerin sahip olduğu anatomik bozukluklar böbrek taşlarına neden olabilir.

Kronik ishal ya da kronik kabızlık gibi bağırsak hastalıklarına sahip kişilerde böbrek taşı görülme oranı daha fazladır. Bazı kanser hastalıkları da böbrek taşına neden olabilir. Böbrek taşları en çok 30'lu yaşlarda ortaya çıkar ve erkeklerde kadınlara kıyasla 2-3 kat daha fazla görülür.

Hastalığın tekrarlama olasılığı yüksek

Bir kere böbrek taşı sorunu yaşandığı zaman, rahatsızlığın tekrarlama riski yüzde 50'dir. Bir de yüzde 10'luk bir kısım var ki bu hastalar her yıl taş düşürür. Taş bulunan bir sistem tamamen temizlense bile hastalığın doğası gereği sistem tekrar taş üretebilir.

Bu nedenle taşları temizlemek çok önemli olsa bile, asıl önemli olan aynı hastanın 3 yıl içinde aynı ağrı ve sancılarla karşı karşıya kalmasını engellemektir. Bu nedenle operasyonlardan sonra yapılan idrar ve kan analizleriyle sürecin kontrolü çok önemlidir.

Tüm testlerin ardından hastanın durumuna özel serbest ve yasak yiyecekler listesi oluşturulur.

Bol su iç ve hareket et

Böbreklerden mesaneye kadar olan idrar yolunun çapı genellikle 1-2 mm civarındadır ve 3-4 mm'ye kadar esneyebilir. Taş 4 mm'den küçükse ağrı kesici ve idrar yollarını genişletici tedaviler uygulanması taşın kendiliğinden düşmesine neden olabilir. Tedaviye yardımcı olarak; sıcak su uygulamaları (sıcak banyo, sauna, sıcak su torbası, vs.

), bol su içilmesi ve bol hareket edilmesi önerilir. Ancak tüm bunlara rağmen taş yüzeyi deniz kestanesi gibi çıkıntılıysa veya üreter denilen böbrek borusunda doğuştan bir darlık söz konusuysa taşın düşme ihtimali çok düşüktür.Daha önceden çok defa ufak taşlar düşürmüş hastalarda böbrek borusunda fibrozis dediğimiz daralma olabilir.

Bu durumda bu hastaların da taş düşürme ihtimali oldukça düşecektir.

Bilimsel olmayan tedavi yöntemleri doktora sorulmalı

Bazı böbrek taşı sorunu yaşayan hastalar herhangi bir bilimsel gerçeği yansıtmayan bazı önerileri deneyerek tedavi olabileceğine inanıyor. Şifalı olarak adlandırılan sular, kestane kabuğu suyu, yoğurt üst kısmının suyu, balık gözünün ile limon suyu karşımı gibi garip şeylerden medet umuyorlar.

Prensip olarak cebe ve sağlığa zarar vermeyen yöntemlerin hastaları kırmamak açısından yasaklamıyoruz. Ancak yapılan her uygulama mutlaka hekime danışılarak yapılmalı. Böbrek tıkanmasını takiben 1 hafta sonra böbrek idrar üretmeyi azalttığı için hastaların ağrıları azalıyor ve ne yazık ki bu ağrı azalmasını uyguladıkları garip yöntemlere bağlayabiliyorlar.

Ağrının azalmasına bağlı olarak tedavinin geciktirilmesi böbreklerde fonksiyonel kayba neden olabilir. Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte böbrek taşlarının tedavisinde birçok alternatif tedavi seçeneği ortaya çıktı. Geçmişte açık cerrahi ile tedavi edilen böbrek taşları son yıllarda gelişen teknoloji paralel olarak daha kolay tedavi edilebiliyor.

Böbrek taşı sorunu yaşayanlar tedaviden korkmamalı ve bilim dışı yöntemleri tercih etmemeli.

Источник: https://www.kadinvekadin.net/hareket_ederek_bobrek_tasinizi_dusurun.html

Böbrek Taşı Nasıl Düşer, Böbrek Taşı Belirtileri ve Ameliyatı

Böbrek Taşını Hareket Ederek Kırın

böbrek taşı nasıl düşer, böbrek taşı belirtileri ve ameliyatı

Böbrek taşı neden olur? Böbrek taşı ağrısı nasıldır ve böbrek taşı belirtileri nelerdir? Böbrek taşı nasıl düşer ve hangi durumlarda böbrek taşı ameliyatı gerekir? Böbrek taşı ve böbrek taşı düşürme ile ilgili merak edilenler yazımızın devamında.

İdrar, idrar yoluna geçmeden önce böbreğin orta bölümünde toplanır. Bu bölgede idrardaki ürik asit ve kalsiyum gibi maddeler kristalleşir ve bir araya gelerek kümeleşir. Bu kümelere böbrek taşı adı verilir.

Küçük boydaki böbrek taşları bir sorun teşkil etmeden vücuttan atılır. Ancak büyük taşlar mesaneye ilerleyerek idrar yolunda hasara sebep olabilir. İdrar yolunu tıkayarak şiddetli böbrek taşı ağrısı yapabilir.

Böbrek taşının orta yaşlı kişilerde ve gençlerde görülme sıklığı daha fazladır. Ayrıca böbrek taşının erkeklerde görülme oranı kadınlardan daha fazladır. Sıcak bölgelerde yaşayan kişilerde de böbrek taşına daha sık rastlanır.

Bunun nedeni sıcak bölgelerde yaşayanlarda su kaybının fazla olmasıdır. Su kaybı fazla olduğunda idrardaki mineral birikimi artar. Daha önce böbrek taşı görülenlerde tekrar görülme riski yüksektir. Bundan dolayı daha temkinli olmalılar ve tedbir almalılar.

 Böbrek taşı neden olur sorusunun risk faktörleri şu şekildedir:

böbrek taşı ağrısı

 • İdrar yolu enfeksiyonu
 • Böbrek hastalıkları
 • Yetersiz sıvı alımı
 • Böbrekteki yapısal bozukluklar
 • Beslenme alışkanlıkları
 • Bazı ilaçlar
 • Genetik etkenler
 • Bağırsak ameliyatı geçirilmesi
 • Bazı bağırsak rahatsızlıkları
 • Sıcak bölgelerde yaşamak
 • Gut hastalığı gibi metabolik hastalıklar

Böbrek taşı neden olur dendiğinde en çok karşımıza çıkan etmenler yukarıdaki gibidir. Böbrek taşından korunmak için bazı önlemler alınabilir. Böbrek taşından korunmanın yolları şu şekildedir:

 • Bol su tüketmek (her gün en az 2,5 litre sıvı almak)
 • Gazoz ve kola gibi asitli içecekleri tüketmemek
 • Elma, portakal ve greyfurt suyu böbrek taşı riskini arttırır. Limon suyu ise böbrek taşı oluşumunu engeller.
 • Daha az tuz tüketmek
 • Stresten kaçınmak
 • Çay, kakao, çikolata, soya, pancar, karabiber, kuru incir, haşhaş tohumu, badem, maydanoz, çilek, ıspanak ve böğürtleni fazla tüketmemek
 • Bira böbrek taşı riskini arttırırken şarap koruyucu etki gösterir
 • Düzenli egzersiz yapmak ve hareketsiz yaşam tarzından kaçınmak
 • Süt ve süt ürünleri tüketmek

Böbrek Taşı Belirtileri

Böbreklerde oluşan taş üst idrar yoluna ilerlemediği sürece böbrek taşı belirtileri görülmez. Fakat taş mesaneye doğru ilerlemek için üst idrar yoluna indiğinde idrar yolunu tıkar ve böbrek taşı belirtileri ortaya çıkar. Böbrek taşı belirtileri şu şekildedir:

böbrek taşı belirtileri

 • Koyu renkli ve kokulu idrar, idrarda kan
 • İdrar yaparken yanma ve sık idrara çıkma isteği
 • Kusma ve mide bulantısı

Böbrek taşı belirtileri arasında en rahatsız edici olanı ve en sık rastlananı böbrek taşı ağrısı olarak karşımıza çıkar.

Böbrek taşı ağrısı en sık görülen böbrek taşı belirtileri arasındadır ve çok şiddetli bir ağrıdır. Böbrek taşı ağrısı sırtın alt kısmında, yanlarda ve karın bölgesinde aniden beliren ve hafifleyen bıçak kesiği şeklindedir.

Böbrek taşı ağrısı testislere ve kasık bölgesine doğru da ileleyebilir. Ağrı esnasındaki duruş pozisyonu ağrıyı engellemez. Ağrı bir anda belirir ve ortadan kaybolur. Bıçak kesiği şeklindeki iki şiddeti böbrek taşı ağrısı arasında genellikle ağrı hissedilmez.

Ağrının şiddeti taşın büyüklüğü ile ilişkili değildir.

Böbrek Taşı Düşürme

Böbrek taşı düşürme oldukça sancılı bir süreçtir. Günümüzde yaygın görülen sorunlardan biri olan böbrek taşı birçok kişiye yoğun ağrılar yaşatmaktadır.

Yukarıdaki böbrek taşı belirtiler görülmesi durumunda veya herhangi bir başka nedenle böbrek taşı şüphesi oluşması halinde mutlaka doktora başvurulmalı, böbrek taşı düşürme işlemi doktor tavsiyesi ve gözetiminde gerçekleşmelidir.

Böbrek Taşı Nasıl Düşer

Böbrek taşı nasıl düşer? Böbrek taşı kendi kendine düşebilecek boyuttaysa herhangi bir müdahaleye gerek duyulmaz. Hastaya bol su verilir ve taşın düşmesi beklenir. Bol sıvı tüketimi ile böbrekten çıkan taş idrar kesesine düşer ve kolaylıkla vücuttan atılır.

Böbrek taşı nasıl düşer noktasında müdahale gerektirmeyen taşlar ufak boyutlu böbrek taşlarıdır. 5 mm’nin altındaki taşların %90’ı kendiliğinden düşer. Daha büyük taşlarda ise kendiliğinden düşme mümkün olmayabilir ve dışarıdan müdahale gerekebilir. Büyük boyuttaki taşlar idrar yolunda kalarak idrar akışına engel olur.

Bu durum da şiddetli sancı yapar ve farklı rahatsızlıklara sebep olabilir. Böbrek taşı görüldüğünde vakit kaybetmeden tedavi uygulanmalıdır.

Böbrek Taşı Ameliyatı

Böbrek taşı tedavisinde bütün hastalara benzer bir tedavi metodu uygulanır. İlk akla gene yöntem kesinlikle böbrek taşı ameliyatı değildir.

Böbrek taşı belirtileri görülen hastalara teşhis sonrası ilk aşamada bol su içmeleri önerilir ve ağrı kesiciler verilir. Böbrek taşlarının büyük kısmı (%90) bu şekilde düşer.

Bu yöntemle cevap alınamayan hastalarda daha ileri tedavi yöntemleri olan ESWT, böbrek taşı ameliyat (PCNL) ve ureterolitotripsi yöntemlerine başvurulur.

böbrek taşı ameliyatı

 • ESWT: Vücudun dışından yollanan şok dalgalarıyla taşın kırılması şeklinde uygulanan tedavi yöntemidir. Bu yöntemle bütün taşlarda başarılı olunamaz. Taşın yerleştiği yer, büyüklüğü, cinsi ve sertliği bu yöntemin başarısındaki etkenlerdir. Yöntemin uygulanması esnasında ağrı ve rahatsızlık hissedilebilir. Bundan dolayı tedavi uygulanacak hastaya işlem öncesinde ağrı kesici verilir. Tedavi tek seans sürebildiği gibi birkaç seansa da ihtiyaç duyulabilir. ESWT 2 cm den küçük taşlara uygulanır ve sert taşlarda tercih edilmez. Organlara zararı olan bir yöntem değildir. ESWT ile böbrek taşının parçalanarak idrar yolundan atılması hedeflenir.
 • Böbrek Taşı Ameliyatı: Böbrek taşı ameliyatı böbrek hizasına yaklaşık 1 cm uzunluğunda açılan kesikten müdahale şeklinde yapılır. Bu delikten böbreğe yerleştirilen iki ucu açık tüp içerisinden optik cihazla taş görülür ve çıkarılır. Böbrek taşı ameliyatı sonrasında iyileşme oldukça hızlıdır. Hasta birkaç günde normal hayatına dönmeye başlar. Böbrek taşlarının çıkarılmasında başarılı bir yöntemdir. Büyük ve sert taşlar da PCNL adı verilen böbrek taşı ameliyatı ile rahatlıkla çıkarılır.
 • Ureterolitripsi: Bu yöntemde böbrek taşı ameliyatı gibi herhangi bir kesik yapılmaz. İdrar yolundan yollanan özel bir aletle taş görülerek temizlenir. Bu yöntemde de iyileşme süresi oldukça hızlıdır. Hastalar bir gün sonra normal yaşamlarına dönebilirler. Başarı oranı oldukça yüksek bir yöntemdir.

Источник: http://saglikloji.com/bobrek-tasi-nasil-duser-bobrek-tasi-belirtileri-ve-ameliyati/

Böbrek Taşı Ağrılarını Diğer Ağrılardan Nasıl Ayırırsınız?

Böbrek Taşını Hareket Ederek Kırın

Böbrekler insanların en nazlı organlarıdır. Küçük bir sorun, hafif soğuk algınlığı, az su içme, fazla tuzlu yeme ve bunlara benzer birçok nedenden dolayı böbrek

Böbrek Ağrıları Nasıl Olur?

Ağrı nedenlerinden biri de böbreklerde taş oluşumudur.

Böbrek taşları çok uzun yıllar kendisini belli etmeden böbreklerinizde sizin misafiriniz olarak orada oturmaya devam edebilir. Bilakis en önemsenmeyen küçük sancılar, üşütmeden sandığınız geçici ağrılar, adet kanaması sandığınız delirtici sancılar da böbreklerde taş olduğunun habercisi olabilir.

Böbrek taşları ve Belirtileri

Şiddetli ağrılar çekiyorsanız ve idrarınız kumlu geliyorsa böbreklerinizde taş olma olasılığı çok yüksektir. Böbrek taşlarının belirtileri şiddetli ağrılar, idrarda kum, böbrek koliği, bel ağrısı.

Görülen etkiler ise sıkıntı, soğuk ter dökme, bunalma, gerilme gibi şikayetlerdir.

Daha fazlası eğer böbrek taşınızı düşürme aşamasında iseniz, böbrek taşının idrar kanallarının dar yerlerinden geçerkenki verdiği acı çok daha fazladır.

Böbrek Taşı Ağrıları Nasıl Olur?

Böbrek taşı ağrısı belirtileri böbrek koliği ile başlar. Yani küçük sancılar arada bir olmak üzere gelir ve gider. Eğer hamile iseniz bunu sancıların bebekten kaynaklandığını düşünebilirsiniz.

Böbrek taşı sancıları taşın idrar borusunu tıkaması ile oluşan spazmlar, böbrek havuzu kanalının tıkanması ile oluşan şiddetli ağrılar ve idrar borusundaki dar bölgelerden geçerken taşın sürtmesi ile oluşan ağrılardır.

Bu ağrılardan kurtulabilmenin yolları tıbbi tedaviden geçiyor. Bazı durumlarda hastalar tıbbi tedaviye gerek kalmadan tuvalete oturduklarında böbrek taşını düşürüyorlar.

Böylelikle hasta tüm ağrılarından kurtuluyor ve hayata yeniden gelmiş gibi hissediyor. Burada önemli bir ayrıntı var. Eğer bir böbrek taşınız varsa alafranga tuvalet kullanmayın.

Çünkü tuvalete oturmanın da kuralları vardır.

Tuvalete oturduğunuz zaman dizlerinizin bacaklarınızdan yukarda olması gerekiyor. Bu oturuş şeklini, eğer alaturka tuvalete oturamıyorsanız, alafranga tuvalete otururken ayaklarınızın altına küçük bir sehpa alarak da sağlayabilirsiniz.

Böbrek Taşının Tespiti

Böbrek taşının tespiti için bu gün birçok test yapılmakta. Bu testlerin en önemlisi tam idrar tahlilidir. Tam idrar tahlili yaptıranlar böbrekleri ile ilgili her türlü soruna çözüm bulabilirler. Böbrek taşlarının yerinin belirlenmesi ve kırılması çok önemlidir. Yeri belirlenemeyen böbrek taşları vücuda çok büyük zararlar verebilir.

Bu durumda kişilerin yapması gereken radyolojik film çektirmektir. Bazı insanlarda böbrek taşı hiç bitmez. Böbreklerindeki taşları kırdırırlar ama yerine sürekli yenileri türer. Bunun nedeni kişilerin vücut yapılarıdır. Bu böbrek taşlarına üreter böbrek taşları denir. Yeni teknolojiye göre tomografi makineleri üreter taşların yerini de kolaylıkla tespit edebilmektedirler.

Böbrek taşı belirtileri nasıl olur? Böbrek taşı belirtileri, idrar yolu enfeksiyonu ile böbrek enfeksiyonu belirtileri ile aynıdır. Bu sebeple bu belirtileri birbirine karıştırmamak çok önemlidir. özellikle kafanıza göre enfeksiyon ilaçlarını sakın almayın. Çünkü farklı sonuçlara neden olabilirsiniz.

Böbrek taşlarını yok etmenin en güzel yolu yine bol bol su içmekten geçiyor. Ayrıca gebe değilseniz bitkisel tedavi yöntemlerini de rahatlıkla deneyebilirsiniz.

Böbrek taşı belirtilerini yaşıyorsanız hemen doktorunuza başvurun. Eğer doktorunuz taşın yerini bulur ve kırılmasını uygun bulursa isteğiniz üzerine direkt lazer yöntemini kullanarak böbrek taşınızı kırar.

Bunun dışında böbrek taşı tedavisi ilaç ile de yapılabilir.

Ancak bu yöntem ileride böbrek yetmezliklerine yol açabiliyor. Bu yüzden yapılacak en güzel işlem bitkisel tedavi yöntemlerini denemektir. Alternatif tıp olarak da bilinen bitkisel tedavi yöntemlerinin bu konuda birçok şifası var. Fakat dikkat etmeniz gereken hususlar var. Bitkilerin de ilaçlar gibi yan etkileri mevcut.

Bu yüzden hiç bir bitkisel ilacı kendi başınıza almaya kalkmayın. Özellikle diyabet, tansiyon ve kalp hastası iseniz bu konuda çok daha dikkatli olmak zorundasınız. Çünkü bitkisel tedavi yöntemlerinde bu tür hastalıkları tetikleyen çok fazla bitki var. Bu konuda özellikle doktorunuza danışmanızı tavsiye ederim.

(1 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading…

Источник: https://bobrekagrisi.com/bobrek-tasi/bobrek-taslarinin-belirtileri

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.