Böbrek Yetmezliği Nedir, Böbrek Nakli Ne Zaman Gerekir?

Böbrek Nakli Nedir?

Böbrek Yetmezliği Nedir, Böbrek Nakli Ne Zaman Gerekir?

Böbrek nakli, böbrekleri fonksiyonunu yerine getiremeyen bir hastaya, uygun bir donörden alınan sağlıklı böbreğin yerleştirilmesi için gerçekleştirilen cerrahi bir işlemdir.

Böbrekleriniz kanınızdaki fazla sıvıyı ve atıkları atar. Böbrekleriniz filtreleme yeteneklerini kaybettiğinde, vücudunuzdaki sıvı ve atık birikimi tehli düzeylere ulaşır. Bu durum, böbrek yetmezliği olarak bilinen hastalığa yol açar. Böbrek nakli, böbrek yetmezliği için genellikle en iyi tedavi yöntemidir. 

Eğer bağışlanan bir böbrek, çalışmayan iki böbreğin yerine geçebiliyorsa, canlı donörden böbrek alınması bir seçenek haline gelir. Böbrek nakli için uyumlu bir canlı donör bulunamazsa, ölen bir donörden böbrek alabilmeniz için, isminiz böbrek nakli bekleyenler listesine eklenebilir. Bekleme süresi bir yıl veya daha fazla olabilir. 

??

Neden Yapılır?

Böbrek nakli, böbreklerinizin normal fonksiyonunu önemli ölçüde yitirdiği, kapasitesinin sadece bir kısmını kullanabildiği böbrek yetmezliği rahatsızlığının tedavisinde kullanılır. Son evre böbrek hastalığı olan kişilerin, hayatta kalmaları için yapay kan filtrelemesine (diyaliz) ya da böbrek nakline ihtiyaçları vardır.

Son evre böbrek yetmezliğinin nedenleri şunlardır:

 • Diyabet
 • Kronik ve kontrol edilmeyen yüksek tansiyon
 • Kronik glomerülonefrit; böbrek içindeki ince filtrelerde iltihap ve bunun sonucunda skarlaşma (glomerül).

Bazen böbrek yetmezliği beslenme, ilaç ve altta yatan nedenin tedavisiyle kontrol edilebilir. Bu önlemlere rağmen, böbrekler hala kanınızı düzgün biçimde filtreleyemiyorsa, böbrek nakli için aday olabilirsiniz. Aslında, hayati teh arz eden başka hiçbir sağlık sorununuz yoksa böbrek nakli diyalizden daha iyi bir seçenek olabilir, çünkü yaşam kalitesini uzun vadede iyileştirebilir. 

?

İşlemin komplikasyonları

Böbrek nakli ameliyatı ciddi komplikasyon riskleri taşır, bunlar:

 • Kan pıhtıları
 • Kanama
 • Böbreği mesaneye bağlayan tüpte (üreter) sızıntı veya tıkanma
 • Enfeksiyon 
 • Bağışlanan böbrekte böbrek yetmezliği
 • Bağışlanan böbreğin reddi

Böbrek reddine karşı verilen ilaçların yan etkisi

Böbrek naklinin ardından, vücudunuzun nakledilen böbreği reddetmesini önlemeye yardımcı olmak için ilaç alırsınız. Bu ilaçlar çeşitli yan etkilere neden olabilir, bunlar: 

 • Kemik incelmesi
 • Yüksek kolesterol
 • Yüksek kan basıncı
 • Diyabet
 • Deri hassasiyeti
 • Şişkinlik
 • Kilo alma
 • Dişetlerinde şişme
 • Akne
 • Aşırı kıllanma

?

Nakil merkezinin seçilmesi

Doktorunuz böbrek nakli isterse, bir nakil merkezine se edilebilirsiniz. Kendiniz de bir nakil merkezi seçebilirsiniz ya da sigorta şirketinizin listesinden bir merkez tercih edebilirsiniz.

Nakil merkezlerini değerlendirirken: 

 • Nakli merkezinin her yıl gerçekleştirdiği nakil sayısı ve türünü öğrenmek isteyebilirsiniz.
 • Nakil merkezinin organ donörleri ve alıcıların sağkalım oranları hakkında bilgi almak isteyebilirsiniz.
 • Nakil merkezinin istatistiklerini karşılaştırmak isteyebilirsiniz.
 • Nakil merkezi tarafından verilen, destek grubunun koordinasyonu, ulaşım düzenlemelerine destek verme, iyileşme dönemi için yerel konut temini ve diğer kaynaklara yönlendirme gibi ilave hizmetleri göz önünde bulundurmak isteyebilirsiniz.

Bir nakil merkezi seçtikten sonra, seçtiğiniz merkezin böbrek nakli ölçütlerine uygun olup olmadığınızı belirlemesi için bir değerlendirmeden geçmeniz gerekir.

Merhaba doktor hanım ben 8 aydır böbrek nakli oldum adetim hep normaldi ama son ay çok uzadı ilk başlarda damla damla geliyordu sonra kesildi iki üç g… devamı

Nakil merkezindeki sağlık ekibi sizi aşağıdakiler konusunda değerlendirir:

 • Ömür boyu alacağınız nakil ilaçlarını tolere edip edemeyeceğiniz ve ameliyata girecek kadar sağlıklı olup olmadığınız
 • Nakil başarısını engelleyebilecek herhangi bir sağlık sorununuz olup olmadığı
 • İlaçlarınızı önerildiği biçimde almaya istekli olup olmadığınız

Donörün bulunması

Böbrek donörü yaşayan ya da ölmüş biri, akrabanız ya da kan bağınız olmayan biri olabilir.

Yaşayan bir donörün sizin için uygun bir eşleşme olup olmayacağı değerlendirilirken, sağlık ekibiniz kan ve doku türleri gibi faktörleri de dikkate alacaktır.

Genellikle aile bireylerinin en uyumlu böbrek vericileri olması muhtemeldir. Ama akrabalık bağı olmayan kişiler tarafından bağışlanan böreklerin nakledildiği birçok kişinin de nakil işlemi başarılı geçer. 

Böbrek nakli için uyumlu bir canlı donör bulunamazsa, ölen bir donörden böbrek alabilmeniz için isminiz böbrek nakli bekleyenler listesine eklenir. Böbrek yetmezliği tedavisinde böbrek naklinin başarısı nedeniyle, bekleme listesi son 20 yılda önemli ölçüde büyümüştür. Ölen bir donörden gelecek böbrek için bekleme süresi bir yıl veya daha fazla olabilir. 

Sağlıklı kalmak

İster bağışlanacak bir böbreği bekleyin, isterse nakil ameliyatı tarihiniz zaten belirlenmiş olsun, sağlıklı kalmanız çok önemlidir. 

 • İlaçlarınızı reçete edildiği biçimde alın.
 • Beslenme ve egzersiz programınıza uyun.
 • Sağlık ekibinizle olan bütün randevularınıza gidin.
 • Gevşemek, aile bireyleri ve arkadaşlarla zaman geçirmek gibi sağlıklı aktivitelere dahil olmaya devam edin.

Bağışlanacak bir böbrek için bekliyorsanız, nakil ekibinin size her zaman nasıl ulaşabileceklerini bilmelerini sağlayın. Hazırladığınız hastane çantanızı el altında tutun ve nakil merkezine ulaşımı önceden planlayın.

?

Böbrek nakli esnasında

Böbrek nakli genel anesteziyle yapılır, yani işlem esnasında bilinciniz kapalı olur. Anestezist, bir maske yardımıyla soluyacağınız anestetik ilacı size gaz olarak verir veya damar içine sıvı bir ilaç enjekte eder.

Cerrahi ekip işlem boyunca, kolunuza takılan kan basıncı manşonuyla ve göğsünüze bağlanan kalp takibi kablolarıyla kan basıncınızı, kalp hızınızı ve kan oksijeninizi izler. Bilinciniz kapandıktan sonra: 

 • Cerrah alt karnınızda bir kesi açar ve yeni böbreği yerleştirir. Kendi böbrekleriniz yüksek tansiyon ya da enfeksiyon gibi komplikasyonlara neden olmadığı sürece yerinde bırakılır.
 • Yeni böbreğin kan damarları, alt karnınızdaki, bacağınızın hemen üstündeki kan damarlarına bağlanır.
 • Yeni böbreğin üreteri (böbreği mesaneye bağlayan tüp) mesanenize bağlanır.

Böbrek nakli ameliyatı genellikle 3 ila 5 saat sürer.

Böbrek naklinin ardından

Böbrek naklinden sonra aşağıdakileri bekleyebilirsiniz:

 • Hastanede yaklaşık 3 ila 5 gün geçirirsiniz. Siz hastanenin nakil iyileşme odasındayken, doktor ve hemşireler komplikasyon bulgularını izlemek için durumunuzu takip eder. Yeni böbreğiniz, kendi böbreklerinizin sağlıklıyken gerçekleştiği gibi idrar üretir. Genellikle bu hemen başlar. Ama kimi durumlarda birkaç hafta sürebilir. İyileşirken kesi yerinin çevresinde hassasiyet veya ağrı olabilir.
 • İyileşme devam ederken sık kontrolleriniz olacaktır. Hastaneden ayrıldıktan sonra, 3 ila 4 hafta boyunca yakın takip gereklidir. Nakil ekibiniz sizin için uygun olan bir çekap programı oluşturur. Başka bir şehirde yaşıyorsanız, bu süre zarfında, nakil merkezine yakın kalmak için düzenlemeler yapmanız gerekebilir.
 • Hayatınızın geri kalanında ilaç alırsınız. Böbrek naklinin ardından birtakım ilaçlar alırsınız. Bağışıklık baskılayıcılar denilen ilaçlar, bağışıklık sisteminizin yeni böbreğinize saldırmasını engellemeye yardımcı olur. İlave ilaçlar da, naklin ardından enfeksiyon gibi diğer komplikasyonların riskini azaltmaya yardımcı olur.

?

Sonuçlar

Başarılı bir böbrek naklinin ardından, yeni böbreğiniz kanınızı filtre edecektir, böylece artık diyalize ihtiyacınız olmayacaktır. Ama böbrek ikiz kardeşiniz tarafından bağışlanmadığı sürece, bağışıklık sisteminiz yeni böbreği reddetmeye çalışacaktır.

Bu nedenle bağışıklık sisteminizi baskılamak için ilaçlara gerek duyarsınız. Muhtemelen hayatınızın geri kalanında buna benzer ilaçlar alırsınız.

Bağışıklık sisteminizi baskılayıcı ilaçlar vücudunuzu enfeksiyonlara karşı daha savunmasız hale getirdiği için, doktorunuz antiviral, antibakteriyel ve antifungal ilaçlar da reçete edebilir. 

Böbrek nakli sağkalım oranları

 • Canlı donörden böbrek nakli alan kişilerin yaklaşık yüzde 95’inin böbrekleri yaklaşık bir yıl sonra işlevini yerine getirebilir durumdadır. Beş yıl sonra bu oran yaklaşık yüzde 80 olur.
 • Ölmüş donörden böbrek nakli alan kişilerin yaklaşık yüzde 92’sinin böbrekleri yaklaşık bir yıl sonra işlevini yerine getirebilir durumdadır. Beş yıl sonra bu oran yaklaşık yüzde 70 olur.

Yeni böbrekleriniz çalışmazsa, diyalize devam edebilirsiniz ya da ikinci bir nakil düşünebilirsiniz. Ayrıca tedavinin kesilmesini de seçebilirsiniz.

Bu önemli karar, mevcut sağlık durumunuza, ameliyata dayanabilme gücünüze ve belirli bir yaşam kalitesini koruma konusundaki beklentilerinize bağlıdır.

?

Источник: //www.hemensaglik.com/makale/bobrek-nakli-nedir

Böbrek yetmezliği neden olur? Korumak için 8 altın öneri

Böbrek Yetmezliği Nedir, Böbrek Nakli Ne Zaman Gerekir?

Ancak böbrek sağlığına çocukluk çağından itibaren dikkat edilmesi ve gerekli önlemlerin alınması kişiyi ilerleyen dönemlerde yetmezlik tehsinden koruyabiliyor. 3 – 9 Kasım Organ Nakli Haftası öncesinde Memorial Ataşehir Hastanesi Böbrek Nakli Medikal Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer, böbrek sağlığının korunması için dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

En çok kadınlarda ve 40 yaş sonrasında görülüyor

Böbrek, vücuttaki zehirli maddeleri temizleyen, kemiklerin oluşumunda önemli rol oynayan, D vitamini aktivasyonunu sağlayan ve kırmızı kan hücrelerinin üretimini sağlayan eritropoetin hormonunu üreten önemli bir organdır.

Böbrek fonksiyonlarının belirli bir limitin altına inmesi, kronik böbrek yetmezliğini işaret etmektedir. Böbrek yetmezliği süzme değerinin 60 ml\dk altına inmesi demektir.

Eğer süzme değeri 20’nin altına inerse son dönem böbrek yetmezliği gelişir. Önemli olan böbrek yetmezliği gelişmeden müdahale etmektir.

Böbreklerde kalan hücreler kendilerini yenilemez tam tersi ilerler ve daha kötüye gider.

Eğer 3 ayı aşan bir böbrek yetmezliği süreci varsa bu kronik böbrek yetmezliği anlamına gelmektedir.

Kronik böbrek yetmezliği; kansızlık, kemik erimesi ve kalp hastalıklarına yol açtığından tedavi edilmediği takdirde hayati riske yol açmaktadır.

Böbrek yetmezliği, her yaşta ve cinsiyette oluşabildiği bilinse de, özellikle ileri yaşlarda ve kadınlarda daha sık görülmektedir. Araştırmalar 40’lı yaşlar sonrası daha çok ortaya çıktığını göstermektedir.

Düzenli kontrollerinizi ihmal etmeyin

Böbrek yetmezliği erken evrelerde herhangi bir belirti göstermeyebilir. Bunun için hastalığı saptamanın en etkin yolu, kan ve idrar tahlillerinin belirli aralıklarla yapılmasıdır.

Erken teşhis ile böbrek yetmezliğini yavaşlatmak ve tedavi etmek mümkündür.

Diyabet, yüksek tansiyon, fazla kilo ve anne, baba ya da yakın akrabalarda böbrek yetmezliği hikayesi gibi bu risk faktörlerinden biri veya bir kaçı varsa böbrek fonksiyonlarının 6-12 ayda bir kontrolü gereklidir.

Ülkemizde maalesef düzenli check up yaptırma alışkanlığı bulunmamaktadır. Bu da hastalıkların erken evre de tespit edilmesini engellemektedir. Böbrek yetmezliğinin önlenmesinde rutin kontrollerin büyük önemi vardır. Bazı ülkelerde böbrek sağlığı için kreatinin seviyesi takip edilir. Eğer bu seviye 1.2’yi aşarsa nefroloji uzmanlarına başvurulmalıdır. Bu erken tanı için önemli bir yoldur.

Böbrek sağlığını korumak için bunlara dikkat edin!

 1. Kan şekeri belirli aralıklarla kontrol edilmeli: Diyabet hastalığı olan kişilerin neredeyse yarısından çoğunda zamanla böbrek yetmezliği gelişebilmektedir. Bunun için kan şekerinin belirli aralıklarla kontrol edilmesi gerekir.
 2. Kan basıncınızı takip edin: Normal kan basıncı 120-80 ve altındadır.

  139/89 arası kan basıncı değeri ise yüksek tansiyon öncüsü değerler olarak kabul edilip; düzenli yürüyüş, tuzsuz diyet gibi yaşam tarzındaki değişiklikler ile kontrol altında tutulmalıdır. Eğer kan basıncı 140/90’in üzerinde ise düzenli ilaç kullanımı ve kan basıncı kontrolü gereklidir.

 3. Sağlıklı beslenin ve tuz alımını sınırlayın: Tuz tüketimi günde en fazla bir çay kaşığı olacak şekilde kısıtlanmalıdır. İşlenmiş gıdalar ve fast food tarzı beslenme yerine taze sebze meyve ve ev yemekleri tüketilmelidir.
 4. Yeterli su tüketerek böbreklerinizi koruyun: Günde 1.5-2 litre su içmek böbrek sağlığı için önemlidir.

  Bu sıvı miktarı egzersiz, ateşli hastalıklar, hamilelik veya emzirme dönemlerinde artırılmalıdır.

 5. Sigarayı bırakın ve içilen ortamlardan uzak durun: Vücutta neredeyse tüm organları etkileyen sigara, böbreklere gelen kan akımını yavaşlatmaktadır.

 6. Gereksiz yere ağrı kesici ve antibiyotik kullanmayın: Bilinçsizce alınan ağrı kesici ve antibiyotikler böbrek yetmezliğine yol açtığından doktor kontrolü dışında kullanılmamalıdır.
 7. Taş ve idrar yolu enfeksiyonlarının nedenini öğrenin: Düşürülen taşların analizi mutlaka sağlanmalıdır. Yine İdrar yolu enfeksiyonlarının da nedeni belirlenmelidir.

 8. Düzenli egzersiz yapın: Haftada 3-4 kez yapılan 30 dakikalık tempolu yürüyüş ve düzenli egzersizler kan basıncını düşürerek böbrek sağlığının bozulmasını engellemektedir.

Böbrek reflüsü nedir? Tedavi için ne yapmak gerekir?

Türkiye’de her 7 kişiden biri kronik böbrek hastası

Böbrek sağlığı çocukluktan başlar

Источник: //indigodergisi.com/2016/11/bobrek-yetmezligi-olur-korumak-icin-8-altin-oneri/

Böbrek Yetmezliği Neden Olur, Nedenleri Nelerdir

Böbrek Yetmezliği Nedir, Böbrek Nakli Ne Zaman Gerekir?

Böbrek yetmezliği oldukça sinsi bir hastalıktan. Genellikle son evrelerine varıncaya dek fazlaca belirti vermezler. Söz konusu bulgular belirgin olmaya başladığında ise böbrek yetmezliği kritik eşiği çoktan geçmiş olabilir. Bu nedenle böbrek yetmezliğine neden olan etmenleri bilmek, söz konusu hastalıktan korunmak ve erken teşhisini sağlamak açısından son derece önemli.

Bu konumuzda böbrek yetmezliği nedenleri nelerdir, yetmezlik neden olur gibi merak edilenleri cevaplayacağız.

Böbrek Yetmezliğinin Nedenleri Nelerdir

Böbrek yetmezliğinin gelişmesinde önemli rol oynayan üç farklı başlık vardır. Bunlardan ilki alt ve üst üriner sistem rahatsızlıklarının geç teşhisi ve teavisinin aksatılması sonucu gerçekleşen böbrek yetmezlikleridir.

Diğeri ise Doğuştan yada sonradan meydana gelen böbrek ve alt üriner sistemde yapısal anatomik bozukluklardır. Üçüncüsü ise böbrek haricinde vücut içi diğer hastalıklar sebebi ile gelişen böbrek yetmezliği sorunlarıdır.

Tüm bu nedenleri başlıklar halinde sıralayacak olur isek en sık görülen böbrek yetmezliği nedenleri;

Böbrek Çıkış (UP) darlığı : Böbreklerde süzülerek atılan idrar bir kanal aracılığı ile mesaneye ulaştırılır. Söz konusu kanalda meydana gelebilecek bir darlık, böbreğin fonksiyonunu yerine getiremeyecek konuma gelmesine zemin hazırlar. Bu durumun tedavi edilmeden uzun süre kalması ise kalıcı böbrek hasarlarına ve böbrek yetmezliğine neden olabilir.

Şeker Hastalığı : Şeker hastalığı böbrekleri doğrudan etkileyen bir sağlık sorunudur. Şeker sebebi böbrek içerisinde sertleşen damarlar böbreklerin kanı süzme yetisini ortadan kaldırarak böbreklere kalıcı ve ağır hasarlar vermektedir. Bunun sonucunda ise böbrek yetmezliği sorunu ortaya çıkabilir.

Hipertansiyon : Yüksek tansiyon, böbrek içerisindeki kılcar damarlarda ekstra yoğun basınca sebep olduğu için şeker hastalığında olduğu gibi böbrekleri çalışamaz hala getirebilir. Bu durum zamanla böbreklerde fonskyion kayıplarına ve sonunda böbrek yetmezliğine neden olur

Böbrek Reflüsü : Böbrek reflüsü, mesanedeki idrarın böbreğe geri kaçmasıdır. Bu tip anomaliler böbreklere zarar vererek söz konusu hastalığın ortaya çıkmasında etkilidir. Özellikle erken yaşta gerçekleşen böbrek yetmezliği sorunlarında baş şüpheli konumundadır.

Kist ve Tümörler : Böbrek kanseri ve böbreklerde oluşabilecek kistler böbreklerin çalışmasını engelleyebilir ve sonucunda böbreklerin kaybı ile sonuçlanana sonuçlar ortaya çıkabilmektedir.

Ağır Enfeksiyon : İdrar yollaru enfeksiyonları ile başlayan ve tedavi edilmediğinde böbreklerin iltihaplanması ile sonuçlanan enfekte durumlar böbrek yetmezliğine sıklıkla neden olabilmektedir.

Sigara ve Alkol :  Sigara ve alkol tüketildiğinde kana karışan zararlı maddelerdir. Söz konusu zehri kandan temizleyen böbrekler bu zararlı ve kansorejen maddelere doğrudan maruz kalır. Bu alışkanlıklar vücudun tüm bölğelerinde olduğu gibi böbreklere de son derece zararlıdır.

Böbrek Taşı : Uzun süre tedavi edilmeyen ve böbrek içerisinde tıkanıklıklara sebebiyet verecek ölçüde yerleşimli taşlar zamanla böbreklere hasar vererek fonksiyonlarını bozabilmektedir. Bu tip taş problemleri de tedavi edilmediği zaman böbrek yetmezliğine neden olabilir.

Beslenme Alışkanlıkları : Özellikle yüksek sodyumlu beslenme (Tuzlı Gıdalar), Çok fazla protein ağırlıklı gıdaların sıklıkla tüketimi, asitik içecekler, çok az su tüketimi, aşırı kilo ve obezite sorunları gibi nedenlerde ötürü gerçekleşen sağlık sorunları zamanla böbreklere kalıcı hasarlar verebilmektedir.

65 Yaş ve Üstü : Özellikle bu yaştan sonra böbrekler yavaş yavaş tam performansında çalışmaz. Bu halde iken dikkatsiz beslenme ve sağlıksız bir yaşam eklenir ise böbrek yetmezliği ile karşılaşmak olasıdır.

Üretra ve Mesane Boynu Darlıkları : Mesanedeki idrarın dışarı atılmasını sağlayan idrar borusunun daralması, mesanedeki idrarın boşalamasına ve buna bağlı olarak enfeksiyon ve böbrek içi basıncın artmasına neden olabilir. Bu durumlar da söz konusu yetmezliğe neden olabilmektedir.

Tramva ve Darbeler : Trafik kazaları, bıçakla yaralanmalar gibi nedenlere bağlı olarak ani gelişen böbrek yetmezlikleri görülebilmektedir.

Bilinçsiz İlaç Kullanımı : Gereksiz yere ilaç tüketimleri böbreklerin iş yükünü fazlası ile arttırmaktadır. Özellikle ağır ilaçların sık sık ve bilinçsiz tüketimi ani gelişebilen yetmezlik sorunlarını ortaya çıkarabilmektedir.

Tek Böbrekli Olmak : Doğuştan yada sonradan tek böbrekli olmak böbrek yetmezliğine yatkınlık sebebidir. Diğer böbreği olmadığı için herhangi bir böbrek hasarı direkt olarak söz konusu hasta gurubunu etkileyecektir.

Bunlar harici seyrek görülen böbrek yetmezliği sebepleri olabilmektedir. Bu sorunlardan en az biri sizde de var ise tedavinizi aksatmamalı doktorunuzun öneri ve reçetelerine uyarak kontrol periyodlarınıza uymalısınız. Şu unutulmamalıdır ki söz konusu hastalığın en çok gerçekleşme nedeni ihmal ve geç teşhis edilen hastalıklardır.

Bize Sorun!

Böbrek yetmezliği ve genel böbrek konuları ile ilgili olarak aklınıza takılanlar var ise bizlere sorabilirsiniz. Soru sormak isteyenler aşağıdaki yorum kısmını kullanarak sorularını bizlere iletebilirler. günlük olarak sorulan sorulara editörlerimiz cevap vermektedir.

Источник: //www.bobrekler.com/bobrek-yetmezligi-neden-olur-nedenleri-nelerdir/

Böbrek Yetmezliği Belirtileri

Böbrek Yetmezliği Nedir, Böbrek Nakli Ne Zaman Gerekir?

Böbrek yetmezliği başlangıcında, herhangi bir belirtinin ortaya çıkmaması oldukça sık yaşanmaktadır. Belirtiler yaşanmaya başladığında ise bunlar oldukça hafiftir.

Böbrek yetmezliği nasıl anlaşılır? Böbrek yetmezliği şu belirtilere yol açabilmektedir: (1)

 • Yorgun ve Zayıf Hissetmek

Böbrek fonksiyonlarında meydana gelen azalmalar, kanda toksinlerin birikmesine yol açmaktadır. Kanın toksinlerle dolu olması, kişinin kendisini yorgun ve zayıf hissetmesine neden olmaktadır. Aynı zamanda, konsantre olma problemleri de oluşabilmektedir. Bununla birlikte, bir komplikasyon olarak anemi gelişebilmektedir. (2)

Böbrekler görevi olan filtreleme ve süzme işlevini yerine getiremediğinde, toksinler idrarla birlikte vücuttan atılmak yerine kanda kalmaktadır. Bu durum kişinin uyku problemleri yaşamasına yol açabilmektedir.

Obezite ve kronik böbrek hastalığı arasında da bir bağlantı bulunmaktadır. Kronik böbrek hastalığı olanlarda uyku apnesi daha yaygın olarak görülmektedir. (3)

 • Kuru ve Kaşıntılı Bir Cilt

Böbrekler sağlıklı bir şekilde çalıştığında ve görevlerini yerine getirdiğinde, vücuttaki atıklar ve sıvılar vücuttan atılmakta, kırmızı kan hücreleri oluşturulmakta, kemikler güçlenmekte ve kandaki sağlıklı mineral seviyesi kontrol altında tutulmaktadır.

Aksi bir durumda ise, toksinler ve atıklar vücutta biriktiği için cilt kurumakta ve kaşıntılı bir hale gelmektedir. Kanda tutunamayan mineraller nedeniyle de, böbrek yetmezliğine kemik hastalıkları eşlik edebilmektedir. (4)

 • Sık Sık İdrara Çıkma İsteği

Özellikle geceleri olmak üzere, sık sık idrara çıkma isteği hissediliyorsa, bu durum böbrek hastalığının bir belirtisi olabilmektedir. Böbrekler filtreleri hasar gördüğü zaman, düzgün çalışamamakta ve bu da, idrara çıkma istediğini artırmaktadır. İdrar üretimindeki artış erkeklerde idrar yolu enfeksiyonu veya genişlemiş prostatın bir göstergesi de olabilmektedir. (5)

Böbrekler sağlıklı bir şekilde işlevlerini yerine getirdiğinde, kandaki atıklar idrar oluşturmak için kandan filtrelenmektedir. Böbrekler hasar gördüğünde ise, kan hücreleri idrara sızmaya başlamaktadır. Sonuç olarak da, idrarda kan görülmektedir. İdrarda kan görme tümörler, böbrek taşları veya bir enfeksiyonun da göstergesi olabilmektedir. (6)

İdrarda kabarcıkların görülmesi yani diğer bir deyişle idrarın köpürmesi de bir diğer böbrek yetmezliği belirtisi olabilmektedir. Bu durum, idrarda çok fazla protein olmasından kaynaklanmaktadır.

İdrarda proteinin görülmesi erken dönem bir böbrek yetmezliği belirtisi olabilmektedir. Göz kapaklarında meydana gelen şişkinliklerle protein kaçağı arasında bir bağlantı bulunmaktadır. Böbrekler proteini vücutta tutmak yerine idrarla atmaktadır, bu da dolaylı yoldan göz kapaklarının şişmesine yol açmaktadır. (7)

 • Ayak Bileklerinin ve Ayakların Şişmesi

Böbreklerin fonksiyonlarını yitirmesi, ayaklarda ve ayak bileklerinde şişmeye neden olmaktadır. Alt ekstremitelerde şişme, kalp hastalığı, karaciğer hastalığı ve kronik bacak damar problemlerinin de bir belirtisi olabilmektedir.

İştah kaybının yaşanması oldukça genel bir belirtidir. Böbreklerin eskisi gibi çalışmaması sonucu vücutta toksinler birikmeye başlamaktadır. Bu da, iştah kaybına yol açmaktadır.

Böbrek fonksiyonlarının bozulması elektrolit dengesizliklerinin meydana gelmesine yol açmaktadır. Kalsiyum değerlerinin düşmesi ve gerektiği şekilde kontrol edilemeyen fosfor kas kramplarına neden olabilmektedir. (8)

Toksinlerin vücuttan atılamaması genel olarak mide bulantısına neden olmaktadır. Şiddetli böbrek yetmezliği vakalarında, yiyecekleri tüketmek ve besinleri almak oldukça zor bir hale gelebilmektedir. (9)

Böbrek yetmezliğinin gelişmesinden haftalar ya da aylar sonra ağızda metalik bir tat hissedilmesi de belirtiler arasında yer almaktadır. Bu durum, üremiden kaynaklanmaktadır. İdrar maddelerinin kanın içinde kalması sonucu oluşan üremi, metalit bir tada yol açabilmektedir. (10)

Nefes darlığı, fonksiyonlarını yerine getirmeyen böbrekler nedeniyle vücutta, özellikle de akciğerlerde oluşan sıvı birikimi nedeniyle oluşabilmektedir. Akciğerlerin üzerinde basınç ve gerilim yapan sıvı birikimi, kişinin nefes darlığı çekmesine yol açmaktadır. (11)

Böbrek yetmezliği karışıklık ve unutkanlık gibi bilişsel sorunlara yol açabilmektedir. Bu durum ayrıca, anksiyete ve konsantrasyon sorunları gibi belirtilere de neden olabilmektedir.

Vücutta toksinlerin birikmesi, beyinde sorunların meydana gelmesine neden olabilmektedir. Toksin birikimi aşırı bir hale geldiğinde, hasta nöbetler ve koma gibi daha ciddi belirtiler yaşayabilmektedir. Bu belirtiler daha seyrektir ancak, ortaya çıkması halinde hemen tıbbi yardım istenmelidir. (12)

Kronik Böbrek Yetmezliği Belirtileri

Böbrek yetmezliğinin uzun bir süre boyunca devam etmesi ve yavaş yavaş hasara yol açması kronik böbrek yetmezliğine neden olmaktadır. Kronik böbrek yetmezliği pek çok belirtiye yol açabilmektedir. En sık yaşanan belirtiler arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Anemi (kırmızı kan hücrelerinin eksikliği, bu da yorgunluk, nefes nefese kalma, baş dönmesi, depresyon ve üşümüş hissetmenize neden olabilir)
 • Kemik, eklem, kas veya sinir ağrısı
 • Kas krampları, özellikle bacaklarda
 • Bağırsak alışkanlıklarındaki değişiklikler, örneğin kabızlık veya ishal
 • Bulantı, kusma ve iştah kaybı
 • Ağız veya dişlerde sorunlar (örneğin, ağız kokusu, ağızda metalik bir tat)
 • Kaşıntılı bir cilt
 • Morarma
 • Depresyon, kaygı, sinirlilik, huysuzluk
 • Uyku bozuklukları
 • Saç kaybı (13)

Böbrek Yetmezliği Nedir?

Böbrek yetmezliği, böbrek hastalıkların son dönemi olarak da tanımlanabilmektedir. Bu durumda, böbrekler fonksiyonlarını yerine getirememektedir. Böbrek yetmezliği geliştiğinde, böbrekler kanı filtreleyememekte ve vücudun sıvı seviyesini dengeleyememektedir.

Böbreklerin işlevlerini telafi etmek için hasta diyaliz makinesine bağlanmaktadır. Bu süre boyunca da, böbrek nakli seçenekleri değerlendirilmektedir.

Her böbrek hastalığı, böbrek yetmezliği ile sonuçlanmamaktadır. Bununla birlikte, dikkate değer belirtiler ortaya çıkmadan, böbrekler fonksiyonlarını yüzde 90’a kadar kaybedebilmektedir. Çoğu vakada, diğer hastalıklara benzer belirtilere yol açabildiği için hemen teşhis edilememektedir. (10)

Böbrek Yetmezliği Nedir? detaylı bilgi için bakabilirsiniz

Böbrek Yetmezliği Nedenleri

Böbrek yetmezliği neden olur? Akut böbrek yetmezliğinin birçok nedeni bulunmaktadır. Bu nedenler, böbreklere olan kan akışındaki problemler, böbreklerin kendisinde olan problemler ve böbreklerden idrar akışında olan problemler olmak üzere üç gruba ayrılmaktadır. (11)

Böbrek yetmezliğine neden olabilecek bazı tıbbi faktörler şunlardır:

 • Diyabet (diyabetik böbrek hastalığı)
 • Yüksek tansiyon (hipertansiyon)
 • Glomerülonefrit
 • Polikistik böbrek hastalığı
 • İdrar reflüsü (reflü nefropati)
 • Bazı ilaçlar
 • Medüller kistik böbrek hastalığı (12)

Böbrek Yetmezliği Nedenleri detaylarını inceleyebilirsiniz

Böbrek Yetmezliği Tedavisi

Böbrek yetmezliği nasıl geçer? Böbrek yetmezliğini tedavi etmenin üç ana yöntemi bulunmaktadır. Bunlar şöyle sıralanmaktadır:

Böbrek nakli (böbrek yetmezliği ameliyatı): Hastadan işlevini yitiren böbrek alınmakta ve yerine sağlıklı bir donörden alınan börek yerleştirilmektedir.

Diyaliz: Kandaki atık ve fazla sıvının atılmasını sağlamak için hasta diyaliz makinesine bağlanmaktadır.

Destekleyici bakım: Böbrek yetmezliğini tedavi etmek için herhangi bir seçeneğin kalmadığı durumlarda, hastanın geri kalan ömrünü bakım desteği alarak geçirmesini içermektedir. (13)

Böbrek Yetmezliği İçin Hangi Doktora Gidilir?

Böbrek yetmezliği tanısı ve tedavisi için nefroloji bölümüne başvurulmaktadır. (14)

Böbrek Yetmezliği Tedavisi daha fazla bilgi için

Источник: //www.acil.net/bobrek-yetmezligi-belirtileri/

Böbrek Yetmezliği Nedir, Tanısı ve Gerekli Olan Tedavi Şekli

Böbrek Yetmezliği Nedir, Böbrek Nakli Ne Zaman Gerekir?

Böbrek yetmezliği sinsi bir hastalık olduğu için küçücük bir belirtide de bile kesinlikle doktora başvurmak gerekir. Önemli olan en doğru tedavinin yapılmasıdır.

Böbrek Yetmezliği

Böbrek yetmezliği, vücutta bulunan böbreklerin işlevlerini tam anlamı ile yerine getirmemesinden kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. İnsanlarda böbrek yetmezliğinin oluşması için iki böbreğinin de işlevini yerine getirmemesi gerekmektedir. Tek böbrek işlevini yitirse bile geriye kalan tek böbrek insan vücudu için gerekli olan tüm işlevleri yerine getirebilir.

Tek böbrek ile yaşamına sağlıklı bir şekilde devam birçok insan bulunmaktadır. Böbrek yetmezliği kronik ve akut olarak ikiye ayrılır. Ani bir şekilde gelişen böbrek yetmezliğine akut böbrek yetmezliği adı verilir. İnsanlarda geri dönüşü olmayan ve uzun vadeli şekilde ilerleyen böbrek hastalığı ise kronik böbrek yetmezliğidir.

Kronik olarak gelişen böbrek yetmezliği nedenleri arasında;

 • Şeker hastalığı
 • Nefretoksinler
 • Doğumdan kaynaklı olan hastalıklar
 • Böbrek ile alakalı olarak ortaya çıkan hastalıklar
 • Böbrek iltihapları
 • Genetik olan hastalıklar
 • Yüksek tansiyon
 • Böbreklerde tümör oluşması
 • İdrar yollarında oluşan tıkanma
 • İdrar yollarında oluşan iltihaplanma

Akut olarak gelişen böbrek yetmezliği sebepleri arasında;

 • Gebelikte oluşan düşük
 • Gebelikteki zehirlenmeler
 • Kullanılmış olan bazı ilaçlar
 • Ağır kanamlar
 • Kan basıncında oluşan düşmeler
 • İshal ve kusma
 • Böbrek taşı
 • Kalp yetmezliği
 • Nefrit

Böbrek Yetmezliği Belirtileri, testleri ve Tanısı

Böbreklerde oluşan hastalıkların belirtilerini anlamak oldukça zordur. Ortaya çıkan belirtileri diğer hastalıkların belirtileri ile aynıdır. Kronik ve akut olan böbrek yetmezliği belirtiler;

 • Baş dönmesi
 • Göz kararması
 • İdrara çıkma esnasında azalmalar
 • İdrara çıkamama
 • Sürekli olarak devam sinirlilik
 • Soluk cilt rengi
 • Ödem
 • Ağız içinde devamlı oluşan kötü koku
 • Kemik ağrısı
 • Kramplar
 • Hıçkırık nöbeti
 • Anemi
 • Halsizlik
 • Yüksek tansiyon

Testleri ve tanısı

Böbrek yetmezliğinden kaynaklı olarak ortaya çıkan belirtiler ortaya çıktığı ana doktora başvurmak gerekir.  Böbrek yetmezliğinin tanısının koyulabilmesi için mutlaka bazı testler ve taramalar yapılır. Oluşan belirtileri sebebi bu şekilde araştırılmaktadır.

Bu anlamda böbrek yetmezliğinin neden olduğu, ne için bu hastalığın geliştiği, nasıl geliştiği, nedeni, gerçekten böbrek yetmezliği mi yoksa başka bir hastalık olup olmadığı, evreleri doktor tarafından araştırılır.

 Doku örneği, görüntüleme testleri, kan testleri ve idrar çıkış örneği testleri tanının koyulması adına ve hangi evre içinde olduğunu göstermektedir. Testler hakkında kısaca bilgilendirmek gerekirse;

 • Doku örneği testi;  doktorlar belli başlı laboratuvar testleri ile böbreklerden küçük dokular alırlar. Doku alma işlemleri oldukça kısa süre içinde tamamlanır. Böbreklerin dokusundan küçük bir parça alması ile doku testi oluşur ve tamamlanır.
 • Görüntüleme testi; bilgisayarlı tomografi ve ultrason sayesinden yapılan testlerdir.  Görüntüleme sayesinde böbrek yetmezliğinin başlangıcı ya da sonu daha kolay test edilmektedir.
 • Kan testleri; kreatin ve üre seviyelerinin hızlı şekilde yükselmesi ile böbrekler zarar görür. Kan testleri bu konuda bilgi edinmek ve tanı koymada yardımcı olur.
 • İdrar testleri; bu testler ile idrarda bulunan anormal durumların tanısı konur ve böbrek yetmezliği olup olmadığına bakılır.
 • İdrar çıkışı ölçümü; gün içinde çıkılan idrar sayısı doktorlar için böbrek yetmezliğinde önemli olan veriler içinde yer alır.

Böbrek Yetmezliğinde Kullanılan Tedavi Nedir?

Böbrek yetmezliği demek, iki böbreğinde işlevini tamamen yitirmesi demektir. Bu hastalıkta kullanılacak olan tedavi şekilleri;

İlaçlar; böbrek yetmezliği için alınacak olan ilaçlar surunu için yeterli midir,  bu ilaçlar kan basıncını dengelemek adına kullanılır. Kan basıncının dengede tutulması yaşamsal anlamda gereklidir. Hastalık süresinde Doktor ACE inhibitörleri ilaçlarının kullanılması isteyebilir.

 • Perindopril
 • Enalapril
 • Lizinopril
 • Ramipril

Bu ilaçların yan etkileri bulunur mu, baş ağrısı, halsizlik, yorgunluk, baş dönmesi, kuru öksürük ve kalıcı öksürük yan etkileri içinde yer alır. Bu yan etkiler birçok böbrek yetmezliği hastasında ortaya çıkar.

Yan etkiler hastada oldukça büyük düzeyde rahatsızlık veriyorsa doktor tarafından alternatif tıp seçeneği kullanılabilir. Ayrıca kolesterolü olan kişilerinde kolesterolünün dengede tutulması gerekir. Bu dengeyi sağlamak adına ilaç kullanımı yapılır.

Bu ilaçların yan etkileri içinde; karın ağrısı, baş ağrısı, ishal ve kabızlık bulunur.

 • Sıvı dengesi sağlamak; böbrek yetmezliği vücutta bulunan sıvı eksikliklerinden kaynaklanıyorsa doktorlar intravenöz sıvıları tedavisine başlar. Bu sayede vücutta bulunan sıvı dengelenir.
 • Kalsiyum seviyesi; yapılacak tedavilerin içinde kalsiyum seviyesi dengede tutulur.
 • Anemi; böbrek yetmezliği hastalığına sahip olan kişilere demir takviyesi yapılır. Özellikle eritropoetin enjeksiyonları yapılacaktır.
 • Nakil ya da diyaliz; kan içinde bulunan toksinlerden arınmak için doktorlar diyaliz tedavisine başlar. Fazla toksinlerin atılması ve sıvıların temizlenmesi ile böbreklerin iyileşmesi sağlanır. Nakil ise böbrek sağlığına kavuşmak adına gerekli olan en önemli işlemdir. Uzman bir kadro ile yapılması gerekir. Ayrıca böbrek nakli yapılacak olan hastane, nakli yapacak olan doktor detaylı bir şekilde araştırılmalı ve sonrasında nakil için karar verilmelidir.

Makale beğendiniz mi? (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: //bobrekagrisi.com/bobrek-yetmezligi/bobrek-yetmezligi-nedir

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.