Böbreklerinizi Arındırın, 5 Alışkanlıktan Uzak Durun!

Böbreklerinizi Arındırmanın 5 Basit Yolu

Böbreklerinizi Arındırın, 5 Alışkanlıktan Uzak Durun!

Kan akışındaki asiditeyi dengede tutmanın yanısıra, karbonat böbrek fonksiyonlarının çalışmasını teşvik eder ve böbrek taşı oluşumunu engelleyicidir.

Hatırlamakta fayda var, böbrekleriniz bütün gün boyunca, kanınızı atıklardan ve toksinlerden arındırmakla uğraşır. Bu önemli fonksiyonu bir imtiyaz olarak algılamayın; zira sağlığınız ve yaşam kaliteniz buna bağlıdır. Öyleyse, neden böbreklerimizi sağlıklı kılmak ve üstün performansla çalışmalarını teşvik etmek için bu beş basit yöntemi öğrenmeyelim ki?

Böbreklerinizi Temizlemenin Önemi

Böbrekleriniz, bir an için bile olsun durmaz, sürekli çalışır. Kanı filtreler, arındırır, fazla tuz ve toksinleri giderir, hormon salınımını tetikler ve tüm bunların sonucu olarak da, kan basıncınız daha iyi şekilde düzenlenmiş olur ve vücudunuz elektrolit dengesine sahip olur.

Birçok insan, bu organların görevlerinin önemini küçümsemektedir ve farkında olmadan, sağlıksız bir yaşam tarzı güderek, böbreklerine zarar vermektedir. Ancak, sonunda, sorunlar ortaya çıkacaktır. Kreatinin seviyeleri yükselecek, böbrek fonksiyonlarını kaybedecekler ve kanın düzgün filtrasyonu yavaşlayacaktır.

Artık yavaş yavaş kendinizi yorgun ve hasta hissetmeye başlarsınız. Ve eğer, şu an hayatınızın karmaşık olduğunu düşünüyorsanız, bir de diyalize bağlı olmak zorunda olduğunuzu hayal edin. Belki de halihazırda bu şekilde yaşamak zorunda olan birini tanıyorsunuz ve böbreklerinize iyi bakmanın önemini öğrendiniz.

Peki onları korumaya, neden bugünden başlamayasınız?

Böbreklerinizde Problem Olabileceğinin Belirtileri

Birazdan açıklayacağımız belirtilerden bir veya birkaç tanesini mutlaka yaşamışızdır. Örneğin bazı günler kendinizi daha yorgun hissedebilirsiniz veya bacaklarınızda şişkinlik olabilir.

Bu durum tamamen normaldir; ancak eğer bu düzelmeyen bir durum haline gelirse veya bu duruma idrara çıkarken zorlanma veya acil idrara çıkma ihtiyacı da eşlik ederse, mutlaka bir doktora görünmelisiniz.

 • Sürekli yorgunluk,
 • Bacaklarda, özellikle de ayak bileklerinde şişkinlik,
 • Vücut genelinde kaşıntı, gerginlik,
 • Normalden daha fazla, sık sık idrara çıkma,
 • İştahsızlık, kusma ve baş dönmesi,
 • Ellerde ve ayaklarda boşalma,
 • Ani uyuma isteği,
 • Vücudun bazı kısımlarında koyu lekelerin oluşması.

1. Karbonat

Eminiz ki, siz bu tavsiyeyi daha önce duydunuz. Karbonat, doğal elektrolittir ve kandaki asiditeyi (pH seviyesini) düzenleyicidir. Böbrek rahatsızlığınız varsa, renal asidoz olarak bilinen, asiditenin artarak böbrek fonksiyonlarının bozulmasına neden olduğu rahatsızlıktan yakınıyor olmanız çok mümkündür.

Karbonat, asiditeyi engelleyerek, pH dengesinin sağlanmasına yardımcı olur ve ayrıca böbrek taşı oluşumunu engelleyicidir, varolan böbrek taşlarının ise ilerleyerek böbrek fonksiyonlarını bozmasını önlemeye yardımcıdır.

Bu sebeple, bir su bardağı suya bir çay kaşığı karbonat ilave ederek bu içeceği haftada en az üç defa tüketmek iyi bir fikirdir.

2. Elma Sirkesinin Faydaları

Bu konu ile ilgili, elma sirkesi böbreklere faydalı olan bir asit içermesi ile konuya dahil omaktadır.

İlk bakışta biraz çelişkili görünebilir, çünkü sirkeyi kandaki asidite seviyesini yükseltmek için kullanmıyoruz; elma sirkesinin bu konudaki işlevi sindirimi teşvik etmesi ve böbreklere olan detoks etkisidir.

Ana öğünlerden sonra, bir bardak suya bir çay kaşığı elma sirkesi ekleyerek tüketmeyi deneyin. Neden hemen denemeyesiniz ki?

3. Böbrekleriniz İçin En Faydalı Bitkiler

Fitoterapi, kan akışınızı filtreleyerek, iltihaplanmayı azaltarak ve böbrek taşı oluşumunu önleyerek; böbreklerinizi temizlemek için en ideal yollardan biridir. Akşam çayı yapabilmek için en faydalı bitkiler aşağıdaki gibidir

Fesleğen: Acı verici böbrek taşlarından korunmak için çok etkili bir bitkidir. Bunun için, beş yaprak fesleğen ve bir çorba kaşığı bal kullanarak, bir çay yapabilirsiniz.

 • Karahindiba: Sindirim, karaciğer ve böbrekleriniz için en etkili bitkilerden biridir. Detoks için mükemmeldir. Çay yapmak için, sadece iki çay kaşığı kurutulmuş karahindiba çiçeğini on beş dakika kadar kaynatın. Bu çayı günde bir defa tüketin.
 • Zencefil: Halihazırda zencefili seviyorsanız, çok şanslısınız. Çünkü zencefil, enfeksiyon, ağrı, iltihaplanma gibi problemlerin çözümü için kullanılabilecek en ideal köklerdendir. Zencefil ayrıca, karaciğer ve böbrekleri arındırır ve güçlendirir.

4. En İyi Meyveler ve Meyve Suları

 • Karpuz: Bu meyve, böbrekler için iyileştiricidir ve adeta doğal bir ilaçtır. Neden? Çünkü her şeyden önce, bu meyve yüksek oranda su içerir, vücuttaki dokuları ve kan akışını arındırıcıdır. Unutmayın, karpuzu, taze iken yemeye özen göstermelisiniz.
 • Nar Suyu: Sıkıştırıcı özellikleri sayesinde bu asidik meyve suyu, sağlıklı bir beslenme diyetinin olmazsa olmazıdır.

5. Sabahları Bir Çorba Kaşığı Zentinyağı ve Limon

Bildiğiniz üzere, zeytinyağı, oleik asit açısından zengindir ki bu asit de vücuda anti-enflamatuar etki yaparak fayda sağlamaktadır.

Zeytinyağı ayrıca, mono doymamış yağlarla doludur, ki bu yağlar böbrekler için çok iyidir. Sabahları, bir çorba kaşığı zeytinyağı ile birkaç damla limon suyunu karıştırın ve tüketin.

Bu karışım, sizi böbrek taşı oluşumundan koruyacaktır. Neden hemen başlamayasınız ki?

kaynak: sağlığa bir adım

Источник: https://anetteinselberg.com/2015/11/30/bobreklerinizi-arindirmanin-5-basit-yolu/

Bunları yaparsanız böbrekleriniz iflas edebilir! >

Böbreklerinizi Arındırın, 5 Alışkanlıktan Uzak Durun!

Uzmanlar, organ naklinin en sık yaşandığı rahatsızlıklardan biri olan böbrek yetmezliği için yeterli önemin gösterilmediğini vurguluyor.

Prof. Dr. Siren Sezer böbreklerin zarar görmesine neden olan 10 önemli nedeni şu şekilde sıralıyor:

1- Diyabet sorunu

2- Hipertansiyon

3- Damarda sertlik

4- Aşırı tuz tüketimi

5- Obezite

6- Yetersiz su tüketimi

7- Bilinçsiz bir şekilde bitkisel ürünler kullanma

8- Sürekli ağrı kesici kullanma

9- İdrar tutamama

10- Sigara tüketme

Böbrekler vücudumuzdaki çok önemli organlardandır. Muhteşem ve karmaşık bir arındırma mekanizmasıdırlar. Yani böbreklerinize iyi bakmalı ve böbrek sağlığınızı korumalısınız. Bu yüzden böbreklerinize nelerin zarar verebileceğini bilmeniz çok önemlidir. Bu makalede, böbreklere zarar veren alışkanlıkların neler olduğunu öğrenebilirsiniz!

Diğer Maddeler…

1. Yeterince Su İçmemek

Bunu zaten biliyorsunuzdur ama kendinize şu soruyu sorun: genellikle günde kaç bardak su içiyorum? Böbreklerinizin yeterli miktarda su almamasının, uzun vadede böbrek hastalıklarına yol açabileceğini unutmamalısınız. Böbreklerin temel fonksiyonu, metabolik atıkları vücuttan atarak vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin sayısını dengelemektir. Eğer bunu yapmazsanız, yani yeterince su içmezseniz, böbreklere kan akışı yavaşlar ve kanınızda toksinler birikir.

Bu sorunları, yalnızca günde bir buçuk-iki litre su içerek önleyebilirsiniz. Tavsiye edilen miktarda su içmekte zorlanıyorsanız, suyun içine birkaç damla limon suyu damlatın. Tadı daha iyi olacaktır.

2. İdrarı Tutmak

Sırf meşgul olduğumuz için idrarımızı tutmak: hepimiz bunu bir kez yapmışızdır.

Vücudunuz size tuvalete gitmeniz gerektiğini söylerken, idrarınızı ne kadar tuttunuz? Bir saat? İki saat? İdrar keseniz uzun bir süre idrar ile dolu olursa, idrar yollarınızda hipertrofi, hidronefroz (böbreklerdeki idrar basıncında artış) gibi komplikasyonlar ya da ortaya çıkması kolayca önlenebilecek diğer hastalıklar oluşabilir. Bunu asla unutmamalısınız.

3.1 Çok Fazla Sodyum Tüketmek

Bildiğiniz gibi, temel sodyum kaynağı tuzdur. Peki, neden bu kadar zararlıdır? Öncelikle, böbreklerinizin daha fazla çalışmasına yol açar. Böbreklerin, dışkılama yoluyla sodyumu vücuttan atması gerekir, bu da böbrekler için kısa vadede çeşitli sorunların yanı sıra uzun vadede strese sebep olur. Bu yüzden yemeklerinizdeki tuzu azaltmalı hatta hiç kullanmamalısınız.

3.2 Çok Fazla Hayvansal Protein Tüketmek

Hayvansal proteinler ve yüksek miktarda yağ içeren tüm besinler, böbrekleriniz için çok zararlıdır. Bu besinler, böbreklerin görevini gittikçe daha da zorlaştırır ve ürettikleri kanı düzgün bir şekilde temizlemesini önler. Hayvansal proteinleri daha az tüketmeye veya bu proteinler yerine mümkün olduğunca bitkisel proteinler tüketmeye çalışın.

Gazlı içecekler böbrek sağlığı için çok zararlıdır ve maalesef çoğu kişi, özellikle de gençler tarafından çok fazla tüketilmektedir. Bu içecekleri daha az tüketmenizi ya da hiç tüketmemenizi tavsiye ediyoruz. Bu içecekler, uzun vadede kronik böbrek yetmezliğine ve böbrek taşı oluşumuna yol açar.

3.4 Tütün Ürünlerinden ve Alkolden Uzak Durun

Alkol ve tütün ürünleri, vücudunuz için toksin yığınıdır. Böbrek hastalıklarına yol açan ve böbreklerin çalışmasına engel olan tehli maddelerdir. Bu maddelerden mümkün olduğunca uzak durun. Hipertansiyon veya diyabet hastasıysanız, bu maddelerden kesinlikle uzak durun.

3.5 Genetik Yapısı Değiştirilmiş Gıdalardan Uzak Durun

Sizin de bildiğiniz gibi, her zaman yediğimiz her şeyin neyden üretildiğini bilemeyiz: transgenik mısır, laboratuvarlarda üretilen meyve ve sebzeler, daha hızlı büyümeleri için genetik yapısı değiştirilmiş yiyeceklerle beslenen hayvanların doğal olmayan etleri… Bunlar bazen hiç farkında olmadığımız korkunç şeyler ve böbreklerimiz için çok zararlılar. Her zaman organik, doğal, sağlıklı, nasıl üretildiğini bildiğiniz ve size zarar vermeyecek yiyecekler satın almaya çalışın.

4. Yüksek Kan Basıncı

Hipertansiyonun, böbrek işlevlerine çok belirgin zararları vardır. Kan böbreklerden belli bir şekilde geçer, toksinler eskisi gibi vücuttan atılmaz, böbrekler yavaş yavaş küçülür ve ciddi bir böbrek hastalığı ortaya çıkar. Kan basıncını dengede tutmak için düzenli olarak ölçmek zor bir şey değildir. Doktorunuz bu testleri sık sık yapmalıdır.

5. İlaç Kullanmak

İlaçların içinde böbreklere ciddi şekilde zarar veren maddeler olduğu için, mümkün olduğunca az ilaç kullanmalısınız.

Bu maddeler böbreklerin görevlerini zorlaştırır ve uzun vadede böbrekleri olumsuz olarak etkiler.

İlaçları ze için değil, ihtiyacımız olduğu için alıyoruz, bu yüzden bu oldukça kafa karıştırıcı bir konu ama daima böbreklere daha az zarar veren ilaçlar mevcuttur. Bu yüzden, doktorunuz bu ilaçları kontrol etmelidir.

6. Hareketsiz Bir Yaşam Tarzı

Günde kaç saat oturuyorsunuz? Şu daima aklınızda bulunmalı: hareketsiz bir yaşam tarzı yalnızca böbrek sağlığınızı değil, aynı zamanda siz farkında olmadan vücudunuzun birçok temel fonksiyonunu da etkileyerek hasta olmanıza sebep olabilir.

Fiziksel aktivite eksikliği, biraz daha fazla hareket ederek kolayca önleyebileceğiniz birçok böbrek hastalığına yol açar. Örneğin, yürüyüşe çıkabilir veya bisiklet sürebilirsiniz. Bunu bir düşünün. Bir arkadaşınız ya da akrabanızla spor yaparsanız sizin için çok daha kolay olacaktır.

Bunun için böbrekleriniz kesinlikle size minnettar olacak. Yanınızda bir şişe su bulundurmayı da unutmayın.

*Yaşam tarzınızı ve beslenme alışkanlıklarınızı mümkün olduğunca düzeltmeye çalışın. Beslenme alışkanlığınızda yapacağınız ufacık bir değişiklik, böbrek sağlığınız açısından çok olumlu sonuçlar sağlayabilir. Su için, tuzdan, çok yağlı ve şekerli yiyeceklerden uzak durun… Ve en önemlisi, düzenli kontrollerinizi yaptırmak için doktorunuzla görüşün.

Источник: http://www.hadisdua.com/bunlari-yaparsaniz-bobrekleriniz-iflas-edebilir/

Böbrek sağlığınızı etkileyen 5 hastalığa dikkat!

Böbreklerinizi Arındırın, 5 Alışkanlıktan Uzak Durun!

Böbreklerin görevini yerine getiremediği durumlar böbrek yetmezliği olarak tanımlanmaktadır. Kronik böbrek yetmezliğinden bahsedebilmek için hastanın 3 aylık böbrek fonksiyonlarının bozuk olması gerekir.

Sinsi ilerleyen böbrek yetmezliği hiçbir belirti vermeden son aşamaya kadar gelebilmektedir.

İlerleyen aşamalarda halsizlik, eforda bitkin düşme, bulantı, kusma, bacaklarda şişlik ve tansiyon düzensizliği gibi belirtiler veren böbrek yetmezliğinin erken teşhisi için belirli aralıklarla kan ve idrar tahlili ihmal edilmemelidir.

Yapılan son çalışmalara göre böbrek yetmezliğine neden olan hastalıklar arasında ilk 5 sırada; diyabet, hipertansiyon, nefritler, genetik yatkınlık ve Amiloidoz hastalığı bulunmaktadır.

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de böbrek yetmezliğine neden olan hastalıkların başında %41 gibi yüksek bir oranla şeker hastalığı yani diyabet gelmektedir.

Kontrol altına alınmayan diyabet, vücuttaki bütün organlarla birlikte damarları da olumsuz anlamda etkilemektedir.

Kontrol edilemeyen kan şekeri böbreklerdeki küçük damarlarının hasar görmesine yol açarak, diyabetik nefropati yani böbrek fonksiyonlarının azalmasına neden olmaktadır.

Böbrek sağlığınız için bu belirtilere dikkat edin!

Böbrekleriniz için tansiyonunuzu kontrol altında tutun

Yüksek tansiyon, böbrek yetmezliğine neden olan rahatsızlarda yüzde 25 gibi oldukça fazla sayılabilecek bir oranla ikinci sırada bulunmaktadır.

Kalp ve beyin gibi böbrek damarlarını da etkileyen yüksek tansiyon, kılcal damarların hasar görmesine ve böbreklerin küçülmesine neden olabilmektedir. Yüksek tansiyon sonucu böbrek yetmezliği gelişebildiği gibi tersine bir ilişki de mevcuttur.

Böbrek taşları, iltihap ya da böbrek damarlarının darlığı yüksek tansiyona zemin hazırlayabilmektedir.

Alerjik reaksiyon, virüs, ilaç kullanımı ya da böbrek taşları gibi çok farklı nedenlere bağlı olarak gelişebilen nefrit yani böbrek iltihabı böbrek yetmezliğine neden olan rahatsızlıklar arasında %8’lik bir paya sahiptir. Pembe veya köpüklü idrar, yüz, el ve ayaklarda şişlik, mide bulantısı ve kusma gibi belirtiler veren böbrek iltihabı zamanında ve doğru tedavi edilmezse böbrek yetmezliği kaçınılmazdır.

Genetik yatkınlığınız varsa daha dikkatli olun

Polikistik böbrek hastalıkları başta olmak üzere, genetik etkiler böbrek yetmezliğinde % 5 oranında etkilidir.

Kalıtımsal bir rahatsızlık olan polikistik böbrek hastalığı, sıvı dolu kistlerin oluşmasına neden olarak böbrek fonksiyonlarının bozulmasına neden olabilir.

Bazen hiçbir belirti vermeden ilerleyen polikistik böbrek hastalığı, kist sayısının çokluğuna göre ağrı, kanlı idrar yapma, böbrek taşı oluşumu, hipertansiyon gibi farklı belirtiler verebilmektedir.

Akdeniz ateşi böbrek yetmezliğine neden olabilir

Amiloid isimli proteinin organlarda fazla birikmesiyle ortaya çıkan Amiloidoz hastalığı kalp, karaciğer, sinir sistemi, mide ve bağırsağı etkilediği gibi böbrek yetmezliğine de yol açabilmektedir.

Bir sebebe bağlı olmadan gelişebilen Amiloidoz, Ailevi Akdeniz Ateşi gibi uzun süreli enfeksiyonlardan sonra da ortaya çıkabilmektedir.

  Böbrek yetmezliğinde %2 orana sahip olan Amiloidoz hastalığında, altta yatan rahatsızlığa yönelik tedaviler uygulanmaktadır.

Böbrek sağlığınızı korumak için diyet sodadan uzak durun!

Beslenmenize ve yaşam tarzınıza özen gösterin

Beslenme ve yaşam tarzı, hem böbrek yetmezliğine götüren süreçte hem de böbrek yetmezliği teşhisi konulduktan sonra dikkat edilmesi gereken bir adımdır. Sebebi bilinmeyen böbrek yetmezliği rahatsızlığı oranının %11 olduğu düşünülürse, beslenme ve yaşam tarzının önemi bir kez daha ön plana çıkmaktadır.

Diyabet hastalarının böbrek yetmezliği yaşamasının altındaki birinci etken, diyabetin kontrol altına alınmamasıdır. Tuzsuz beslenme, özellikle diyabet ve hipertansiyon hastaları için hayati önem taşımaktadır. Böbrek yetmezliğinin ilerleyen aşamalarında ise proteinli besinler ile potasyum ve fosfor içeren bakliyat, kuruyemiş gibi gıdaların dikkatli tüketilmesi gerekmektedir.

  Günlük egzersizler, çok yorucu olmamak şartıyla düzenli olarak yapılmalıdır.

Böbrek nakli hayat kurtarıyor

Böbrek yetmezliği 5 evreye ayrılmaktadır. Son dönem böbrek yetmezliği teşhisi konulabilmesi için yapılan testlerde hastanın böbreğinin %15 çalıştığının belirlenmesi gerekir.

Çalışmayan böbreğin görevini makine yani diyaliz ya da yeni bir organ yapacaktır. Son dönem böbrek yetmezliği tedavisinde altın standart yaşam standartlarının artıran böbrek naklidir.

Böbrek yetmezliği çeken hastanın organ nakli yapılıp yapılamayacağının iyi değerlendirilmesi gerekmektedir.

 • Hastada kalp ve damar sağlığı ile ilgili sorunlar
 • Kanser hikayesi,
 • Kanda ortaya çıkabilecek sıkıntılar böbrek nakline engel teşkil edebilmektedir.

Ülkemizde kadavra bulunamaması nedeniyle, canlı vericilerden daha sık yapılan böbrek naklinde vericilerin de sağlık durumunun iyi bir değerlendirmeden geçmesi gerekmektedir. Vericiler bu ameliyattan sonra hızla iyileşmekte ve ilerleyen yıllarda da böbrekle ilgili herhangi bir sorun yaşamamaktadır.

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/bobrek-sagliginizi-etkileyen-5-hastaliga-dikkat/

Tek Böbrekli Yaşam Nedir? Kişiler Nelere Dikkat Etmelidir?

Böbreklerinizi Arındırın, 5 Alışkanlıktan Uzak Durun!

İnsanlar farklı hastalıklar sonucunda ya da doğuştan tek böbrekli olarak yaşamlarına devam edebilir. Tek böbrek ile sağlıklı şekilde yaşamak mümkündür.

Tek Böbrek Nedir?

Tek böbrekle yaşamak

İnsanlar doğuştan ya da farklı hastalıklar sebebi ile tek böbrek ile yaşamlarına devam edebilirler. Böbrekler insan vücudunda bulunan zararlı maddeleri ve atıkları idrar aracılığı ile dışarıya atmaktadır. Vücutta bulunan su ve tuz dengesini dengede tutan böbrekler kanda bulunan mineralleri de sabit seviyede tutarak sağlık açısından ciddi düzeyde katkı sağlarlar.

Sağlıklı şekilde fonksiyonlarına devam eden her böbrek bu işlemleri kusuruz şekilde yerine getirmektedir. Tek böbrekli olan kişilerde de böbrek fonksiyonlarını tam anlamı ile yerine getirebiliyorsa insanlarda yaşamlarına sorunsuz şekilde devam edebilir.

İnsanların bazıları doğuştan tek böbrekli doğabilirken bazıları da hastalıklar sonucunda tek böbrekli kalmaktadır. Böbreklerin beslenmesinde ve kan akışından rol oynayan damarlarda oluşacak olan tıkanmalar böbrek iflasını ortaya çıkartabilir.

Bunun yanı sıra romatizmal hastalıklarda böbrek iflasına sebep olabilir. Buna benzer birçok hastalık sonucunda böbreklerin bir tanesinin fonksiyonları durabilir. Bu tarz bir durumda tek böbrekli şekilde kalan hastalar yaşamlarına devam ederler.

Tek böbrekle yaşamak ve yaşamı sağlıklı çeşitle sürdürmek için doktor kontrolünde bir yaşam sürdürmek gerekir.

Tek Böbrekli Kişiler Nelere Dikkat Etmelidir?

Tek böbrekli olarak yaşamlarına devam eden kişilerin bu olayı psikolojik açıdan sorun haline getirmemesi gerekir. Psikolojik açıdan rahat olmayan kişilerde başka hastalıklarında ortaya çıkması muhtemeldir. Tek böbreğin sağlık açısından korunması, belli dönemlerde kontrol ettirilmesi önemlidir.

Tek olarak fonksiyonlarına devam eden ve vücudun gerekli olan ihtiyaçlarını karşılayan böbreklerde büyüme gözlemlenir. Bundan dolayı da böbreğin olduğu kısma dışarıdan darbe gelmemesi de önemlidir. Böbreklerin ihtiyaç duyduğu şey sudur. Sağlıklı bir yaşam için sıvı tüketimi konusunda dikkatli olmak gerekir.

Günlük olarak tüketilecek olan su miktarının kesinlikle 2,5 litre üzerinde olması gerekir. Bunların yanı sıra tek böbrekli olarak yaşamına devam eden kişilerin beslenme alışkanlıklarına özen göstermesi, doktor kontrolünde diyetlerini bozmadan yaşamlarını sürdürmesi gerekir.

Yapılan bir araştırmaya göre yaklaşık olarak 75 kişiden bir tanesi tek böbrekli olarak dünyaya gelmektedir.

Doğuştan bu şekilde dünyaya gelen kişilerin çoğunluğu erkektir ve sol böbrekleri olmadan doğarlar. Bunun için böbrek kontrolü, böbrek sağlığı ve düzgün yaşam için doktor kontrollerinin aksatılmaması gerekir.

Tek Böbrek İle Ortaya Çıkan Değişimler

Tek böbrek ile yaşamına devam eden kişilerin böbrekleri hızlı bir büyüme sürecine girer. Bu süreçte iki böbrekten daha büyük bir hal alabilir.

Büyümesinden kaynaklı ve yapısından kaynaklı olarak daha kolay sorun ortaya çıkartabilirken, oluşabilecek olan hastalıklarda daha kolay şekilde komplikasyonlar meydana gelir.

Bu sıkıntıları yaşamamak adına tek böbrek ile yaşamına devam eden kişilerin özellikle şiddet içeren sporlardan uzak durması gerekir.

Binicilik, futbol, boks bu sporlara örnek olarak gösterilebilir. Tek böbrekli olarak dünyaya gelen ya da farklı hastalıklar sonucunda böbreğinin tekini kaybeden kişilerde 20 ila 25 yıl sonra idrarlarında yüksek düzeyde protein gözlemlenirken böbrek fonksiyonlarında da değişimler oluşmaktadır.

Özellikle böbrek hastalıklarında ortaya çıkan yüksek tansiyon riski tek böbrekli olan kişilerde daha büyük bir risk olarak karşılarına çıkar. Yaşamsal açıdan sorun yaratmayan bu durumda önemli olan senelik olarak kontrollerin ve bazı testlerin en doğru şekilde yaptırılmasıdır.

Tek Böbrekli Kişiler Oruç Tutabilir mi?

Tek böbrek ile oruç tutmak

Böbrek kanı ve vücuttaki zararlı olan maddeleri temizlediği için tek böbrekli olan kişilerin sağlık açısından dikkatli olmaları gerekir. Oruç süresinde böbrekler için önemli olan sıvı alımı yapılamaz.

Özelliklede yaz aylarında tutulacak olan orucun süresi 16 saate kadar çıkabilir. Tek böbrek oruç ikilisi açısından oldukça zararlı bir durumdur ve yaşamsal açıdan riskler taşır. Bu konuda kişilerin kontrol altında oldukları doktor ile iletişime geçmeleri ve doktorun yönergeleri doğrultusunda hareket etmeleri gerekir.

Tek Böbrek İle Yüzde Kaç Özür Oranı Alınır?

Tek böbrek ile yüzde kaç özürlü sayılacağı kanun hükmünde belli şartlar dâhilinde belirlenmiştir. Bu şartlar;

 • Diğer böbreğin normal olması durumundan % 10
 • Diğer böbrek normal ve potansiyel hastalık mevcut ise % 15
 • Diğer böbrekte semptom veren ve sürekli olarak tedavi gerektirmeyen hastalık mevcut ise % 20
 • Diğer böbrekte sürekli olarak tedavi gerektiren hastalık mevcut ise ve üriner sistem hastalığı varsa % 25
 • Diğer böbrekte medikal ve cerrahi sistem ile yeterli düzeyde tedavi sağlanmamışsa ve üriner sitem hastalığı mevcutsa % 30 özürlü sayılır.

(3 oy, ortalama: 4,00en yüksek 5)
Loading…

Источник: https://bobrekagrisi.com/bobrek-yetmezligi/tek-bobrek

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.