Böcek Alerjisi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Sivrisinek Isırığı Alerjisi Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Böcek Alerjisi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Sivrisinek ısırığı sonucunda bazı kişilerde alerjik reaksiyon gelişimine neden olabilir. Sürekli kaşıntı olması, kızarıklığın vücuda yayılması gibi durumlar gelişebilir.

Sivrisinek Alerjisi

Sivrisinek Alerjisi

Sivrisinek ısırığı sonucunda bazı kişilerde alerjik reaksiyon gelişmesine neden olacak durum ortaya çıkabilir. Özellikle de ilkbahar ve yaz mevsimi olması ile birlikte sivrisineklerin çoğalması ile birlikte sivrisinekler tarafından ısırılma sokulma meydana gelmesi ile birlikte kızarıklık, kaşıntı ve kabarma gibi belirtiler ortaya çıkar.

Canlıları ısırarak kanını emerek beslenen sivrisinekler dişi olmaktadır. Erkek sivrisineklerin bitkilerden besin almaktadır. Dişi sivrisinek ağızlarında bulunan iğneyi deriye batırması ile birlikte iğnesini soktuğu bölgeye bir miktar vücudundaki sıvıyı cilt altına bırakırlar.

Bu nedenle de sivrisinek tarafından ilk olarak ısırılma anını bölgeye bırakılan sıvının uyuşturma özelliği olduğundan hissetmeyecektir.

Aradan bir süre geçmesi sonucunda bölgede ağrı olması, kabarıklık, kızarıklık ve kişileri ciddi oranda rahatsız edecek bir kaşıntı ortaya çıkacaktır.

Dişi sivrisinek ısırdığı kişiler özellikle çok terleyen kişilerdir. Bebeklerde ciltleri hassas olması nedeniyle de sıklıkla hedefleri arasında olmaktadır. Bir sivrisinek bir insanı ne kadar çok ısırırsa o kişi duyarsız bir hale gelir. Sivrisineğin kişileri ısırması sonucunda 6 saniyeden daha uzun bir süre kanını emmesi sonucunda belirtiler daha şiddetli olarak ortaya çıkacaktır.

Sivrisinek ısırması ile birlikte iğnesinde olan sıvı kişilerin vücuduna girmesi sonucunda alerjik reaksiyonlar 2 gün sonrasında ortaya çıkmaya başlar.

Sivrisinek Alerjisi Belirtileri

Sivrisinek alerjisi oluşması daha çoğunlukla sıcak dönemler içerisinde meydana gelir. Her zaman için karbondioksit oranı yüksek olan ve terlemiş kişileri hedef aldıklarından yaz mevsiminde bu alerjinin görülme oranı çok yüksek olmaktadır. Alerjik reaksiyon gelişmesi ile birlikte kişilerin ciltleri üzerinde şu belirtiler ortaya çıkacaktır:

 • Geniş alanda kızarıklık;
 • Kızarıklığın kabarması;
 • Oluşan bölgede aşırı kaşıntı;
 • Cilt üzerinde yara oluşması;
 • Halsizlik;
 • Mide bulantısı;
 • Dokuda çürümeler;
 • Şişme;
 • Lenf bezlerinde iltihaplanma;
 • Kurdeşen;
 • Yüksek ateş;
 • Boğazda şişme;
 • Nefes alma problemler.

Sivrisinek alerjisi olan kişilerde ciddi semptomlar gelişebilir. Özellikle de boğazlarında şişme ve nefes alma sıkıntısı yaşamakta olan kişilerin vakit kaybetmeden doktora giderek muayene olması gerekmektedir.

Yukarıda yazmış olduğumuz belirtilerin dışında bir sivrisinek ısırması sonucunda sıtma hastalığı, Dang Humması, menenjit, beyin iltihabı gibi çok ciddi hastalıklarda kişilerde gelişebilir. Alerji gelişimi ile birlikte kişilerde ciddi bir baş ağrısı oluşacaktır. Ağrı kesici ilaçlara rağmen baş ağrısı hastalarda devam eder. Zamanla vücutlarınında ağrıdı görülmektedir.

Ayrıca bu hastalarda ışığa karşı hassaslık başlar. Kas güçsüzlüğü oluşacağından kişilerin sürekli olarak kendisini yorgun hissetmesi de görülmektedir.

Sivrisinek Alerjisi Tedavisi

Kişilerin özellikle de yaz mevsimi olması ile birlikte sivrisinek ısırığından kaçmaları neredeyse imkansız olmaktadır. Sinek ısırığı oluşması durumunda kişilerin bölgeyi bir an önce nemlendirmeleri gerekmektedir. Doktorların önermiş olduğu losyonları kullanarak oluşan kaşıntıyı azaltması gerekiyor.

Sivrisinek ısırığı ile birlikte gelişen alerjinin iyileşme süresi her zaman için kişiye bağlı olmaktadır.

daha çoğunlukta 1 hafta ile 2 hafta arasında semptomlar tedaviye yanıt verilmesi durumunda geçmektedir. Sivrisinek ilk olarak ısırması ile birlikte kişilerin vücuduna tükürüğünü bırakacaktır.

Sonrasında kanı emmeye başlar. Kanı emdikten sonra bıraktığı tükürüğünde bir kısmını geri emecektir.

Eğer tam olarak kanı emerken vücudunuz üzerinde sineği öldürmeniz sonucunda tükürüğünü geri ememeyecek olması nedeniyle kişilerin alerjisinin tedavisi daha uzun sürecektir.

Alerjik reaksiyonların semptomlarını hafifletmek için tedavisinde etkili olan ilaçlar her zaman doktorun ön gördüğü ilaçlar olmalıdır.

Bu ilaçların antihistaminik özelliği olan ilaçlar olmalıdır. Aynı zamanda da ortaya çıkacak olan kaşıntının azalmasında da etkili olmaktadır.

Kremler ve tablet olarak kullanılan ilaçların yanında ayrıca hastaya serum tedavisi ya da iğne tedavisi de uygulanabilir.

Sivrisinek Alerjisi İyi Gelenler

Sinek ısırığı sonucunda kabarma olması, kızarıklık ve kaşıntıyı hafifletmek için bölgeye tuz ve buz uygulamanız sonucunda semptomların hafiflemesini sağlamış olacaksınız.

Özellikle de kaşıntının yoğun olarak hissedildiği kişilerin1 tane aspirin ezerek bir miktar su ile macun kıvamına getirmesi sonucunda bölgeye sürmesi ile birlikte çok kısa süre içerisinde kaşıntının geçtiğini göreceksiniz.

Özellikle de çocuklarda ya da bebeklerde sinek ısırığı sonucunda alerjik reaksiyonlar gelişmesi ile birlikte cilt sağlığına iyi gelen aloe vera bitkisi benzer cilt hastalıklarına iyi geldiği için sürülmesi önerilmektedir. Özellikle de taze bitkinin yaprağının içerisinde bulunan jeli çıkartarak bebek ya da çocukların sinek alerjisi sonucunda ortaya çıkan rahatsız edici semptomlarını hafifletmekte etkili olduğu bilinmektedir.

Sinek ısırığının oluşması ile birlikte semptomların alerjik reaksiyon olması durumunda hastanın ılık suyla duş alması önerilmektedir. Özellikle de yüksek ateşi çıkan bebeklere duş aldırmak faydalı olacaktır.

Mentol özelliğine sahip olan diş macunu da yine kaşıntının ve diğer semptomların hafiflemesini ve hastanın hızla iyileşmesinde etkili olacaktır. Diş macunu her zaman cilt üzerine sürülmeli ve bir süre cilt üzerinde kalması ile birlikte semptomlarda azalma görülecektir.

Источник: //ciltte.com/sivrisinek-isirigi-alerjisi.html

ALERJİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Böcek Alerjisi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Alerjiler, bağışıklık sisteminin dışarıdan vücuda giriş yapmış olan yabancı maddelere karşı reaksiyon göstermesi durumlarıdır. Alerji, polene karşı, arı zehrine kaşı ya da hayvan tüylerine karşı olabilmektedir. Bazı insanlarda ise bu durumlara karşı herhangi bir alerjik durum gelişmeyebilir.

Bağışıklık sistemimiz, antikor adı verilen bir tür bileşen üretmektedir. Bu antikorlar bizleri hastalıklara, enfeksiyon oluşumlarına karşı ve istenmeyen maddelere karşı korumakla görevlidir.

Eğer alerji durumu gerçekleşirse, vücut alerjiye neden olan bileşeni zararlı ya da zararsız olarak belirlesin mutlaka antikor üretecektir.

Bağışıklık sistemi, herhangi bir alerjen ile temas halinde, sinüsler, cilt, üst solunum yolları ya da sindirim sistemi üzerinden bir tepki gösterecektir.

Alerjinin şiddeti kişiden kişiye faklılık göstermektedir. Buna göre kimi insanlarda hafif tahrişlere yol açan alerji, kimi insanlarda ise aşırı duyarlılıktan kaynaklanan bazı ciddi durumların yaşanmasına sebep olmaktadır.

Öyle ki, bazı kişiler alerji oldukları zaman, hayati teh ile karşı karşıya kalabilmekte hatta hayatını dahi kaybedebilmektedir. Bunun yanı sıra, çoğu alerjinin belli bir tedavisi yoktur.

Fakat iyileşebilmesi için en önemli etken, belirti ve semptomların doğru olarak belirlenmesidir.

Bir alerji durumunda, bağışıklık sistemi özel antikorlarını üretmeye başlar. Belirlemiş olduğu söz konusu alerjene karşı tetikte bekler. Tekrardan alerji durumu geliştiğinde bu antikorlar ortaya çıkar ve bir miktar, örneğin histamin gibi bağışıklık sistemi kimyasalları açığa çıkarır. Histamin, alerjik belirtilerin yaşanmasına neden olan bir biyolojik kimyasaldır.

Alerji oluşumunu tetikleyen en yaygın etmenler şu şekildedir;

 • Havadaki alerjenler,
 • Bazı gıdalar,
 • Böcek sokmaları,
 • İlaçlar,
 • Lateks ya da diğer maddelere temas etmek.

Havadaki bileşenler: Polenler, hayvan tüyleri, tozlar ve küfler.

Bazı gıdalar: Özellikle fıstıklar, yer fıstığı, cevizler, buğday, soya, balık, kabuklu deniz ürünleri, yumurta ve süt gibi gıdalar.

Böcek ısırmaları: Bal arısı ya da yaban arısı sokmaları.

İlaçlar: Özellikle penisilin ilaçlar ve penisilin tabanlı antibiyotikler.

Lateks ya da diğer maddelere temas etmek: Kauçuk ve bazı bitkilerin sıvıları gibi bileşenler. Bu gibi etmenler cilt üzerinde alerjik reaksiyonlar oluşmasına neden olmaktadır.

Alerjinin Belirtileri

Alerji belirtileri, alerjiye sebep olan maddelerin türüne bağlı olarak gelişme gösterir.

Alerjiler genellikle, hava yolu ile, sinüsleri, burun yollarını, cildi ve sindirim sistemini etkisi altına almaktadır. Alerjik reaksiyonlar hafif ya da şiddetli olabilir.

Bazı ağır vakalarda alerjiler, hayati risk oluşturan etkiler gösterebilir. Bu etkiler aşırı duyarlılıktan dolayı kaynaklanmaktadır.

Alerjinin belirtilerini, alerjiye sebep olan faktörlere göre şu şekilde sıralayabiliriz;

1.Saman Nezlesinin Belirtileri

Saman nezlesi ya da diğer adı ile alerjik burun iltihabının belirtileri;

 • hapşırma,
 • burunda, gözlerde ya da damakta kaşıntı,
 • burun akıntısı ve burun tıkanıklığı,
 • gözlerde sulanma, şişme ve kızarma gibi semptomlardır.

2.Gıda Alerjisinin Belirtileri

Herhangi bir gıdaya karşı aşırı duyarlılık yaşanmasından dolayı gelişen gıda alerjisinin belirtileri şu şekildedir;

 • ağız çevresinde karıncalanma,
 • dudaklarda, dilde, yüzde ya da boğazda şişme,
 • kurdeşen,
 • aşırı duyarlılık.

3.Böcek Alerjisinin Belirtileri

Özellikle bal arısı ya da eşek arısının sebep olduğu böcek sokmalarından kaynaklanan bu alerji türünün belirtileri şu şekildedir;

 • Böceğin ya da arının ısırdığı ve iğnesini temas ettirdiği bölgede geniş ölçekli ödem ve şişme,
 • tüm bedende kaşıntı ve kurdeşen,
 • öksürük, göğüste sıkışma ve hırıltı ya da nefes darlığı,
 • aşırı duyarlılık.

4.İlaç Alerjisinin Belirtileri

Bazı ilaçlar bazı kişilerin bünyesinde alerji oluşumuna sebep olabilmektedir. İlacın içerdiği kimyasallardan kaynaklanan bu ilaç alerjisinin belirtileri şu şekildedir;

 • kurdeşen,
 • ciltte kaşıntı,
 • ciltte isilik ve kızarıklık,
 • yüz bölgesinde şişme,
 • göğüste hırıltı,
 • aşırı duyarlılık.

5.Aşırı Duyarlılık Yaşanması (Anafilaksi)

Özellikle gıda ve böcek ısırmalarından kaynaklanan alerjilerde gözlenen aşırı duyarlılık, ciddi sorunlar yaşanmasına yol açmaktadır. Hayati teh oluşturabilecek olan bu semptom, şoka girme durumu riskini artırmaktadır.

Anafilaksi yani aşırı duyarlılığın belirtileri şu şekildedir;

 • bilinç kaybı,
 • tansiyon değerlerinde düşüş,
 • şiddetli nefes darlığı,
 • ciltte tahrişler ve döküntüler,
 • baş dönmesi,
 • hızlı ve zayıf nabız,
 • bulantı ve kusma.

Risk Faktörleri

Bazı özel koşullar alerji oluşmasını tetiklemektedir. Bu risk grupları şu şekildedir;

 • Ailesinde astım ya da alerji hastası bulunanlarda,
 • çocuklarda,
 • astım ya da alerji sorunu olanlarda.

Aile geçmişi: Aile bireylerinde astım ya da alerjik hastalık bulunan kişilerde, alerji yaşanması riski daha fazladır. Özellikle, ailesinde, saman nezlesi, kurdeşen ya da egzama hastası bulunan kişilerin, genetiksel olarak alerjiye yatkınları bulunmaktadır.

Çocuklarda: Çocuklar yetişkinlere göre çok daha fazla oranda alerjiye yatkındır. Bazen çocukların alerjik sorunları büyüdüklerinde geçmektedir.

Astım ya da alerji hastaları: Astım hastalarının alerji sorunu yaşama riskleri daha fazladır. Zaten alerjik bir hastalığa ya da astıma sahip olmak, alerji için direkt olarak risktir.

Komplikasyonlar

Herhangi bir alerjiye sahip olmak, bazı diğer medikal problemleri de beraberinde getirmektedir. Bu komplikasyonlar şu şekildedir;

 • Anafilaksi,
 • astım,
 • atopik dermatit (egzema), sinüzit, kulak ya da akciğer enfeksiyonları,
 • akciğer ya da sinüslerde mantar komplikasyonları.

Anafilaksi: Aşırı duyarlılık da adı verilen anafilaksi, şiddetli bir alerji yaşanması durumunda ortaya çıkmaktadır. Anafilaksi, daha yaygın şekilde, gıda, penisilin ya da böcek alerjilerinde görülmektedir.

Astım: Alerji, solunum yollarını etkilediği için, astım riskini artırır. Özellikle çevresel bazı faktörlerin sebep olduğu alerjilerde, astım gelişmesi riski olabilmektedir.

Atopik dermatit, sinüzit ile akciğer ya da kulak enfeksiyonları: Özellikle, evcil hayvanlardan kaynaklanan, saman nezlesinden ya da küflerden kaynaklanan alerjilerde bu gibi komplikasyonlar yaşanabilmektedir.

Sinüslerde ya da akciğerlerde mantar komplikasyonları: Bazı alerjiler, direkt olarak sinüslerde ya da akciğerlerde mantar komplikasyonlarına sebep olabilmektedir. Özellikle de küflere karşı alerjisi olanlarda, bu sorunun yaşanması ihtimali daha yüksektir.

Tanı ve Analizler

Doktor, tanı koyabilmek için hastaya birtakım sorular yönlendirerek belirtileri saptamaya çalışır. Doktor, daha sonradan fiziksel muayene yapar ve bazı testler isteyebilir. Eğer doktor, gıda alerjisinden şüphelendiyse, hastaya son zamanlarda ne gibi gıdalar tükettiğini sorabilir.

Buna ek olarak doktor, hastanın şikayetleri doğrultusunda; cilt testi ve kan tahlili isteyebilmektedir.

Cilt testi: Oldukça küçük ve ince bir iğne yardımı ile az miktarda proteinin deri altına uygulanması, mevcut olan potansiyel alerjiyi tespit etmeye yardımcı olmaktadır.

Kan tahlili: Radio allergo sorbent test (RAST) adı verilen bir kan testi, kanın içinde bulunan ve alerjiye sebep olan, bağışıklık sistemi tarafından üretilmiş antikorların belirlenmesine yardımcı olmaktadır. Bu antikorun adı immunglobulin E (IgE) olarak bilinir ve alerjiye sebep olmaktadır.

Tedavi ve İlaçlar

Alerji tedavisinde şu yöntem ve ilaçlar kullanılmaktadır;

 • Alerjenlerden kaçınma,
 • Semptomları azaltacak ilaçlar,
 • İmmünoterapi,
 • Acil epinefrin.

Alerjenlerden kaçınarak tedavi: Doktor, alerjinin türünü tespit ettikten sonra, tekrar alerjiye sebep olabilecek etmenlerden korunmanızı tavsiye eder.

İlaçlar: Alerjinin türüne bağlı olarak, semptomları hafifletmeye yardımcı bazı ilaçlar tedavide kullanılmaktadır. Bu ilaçlar, reçeteli ya da reçetesiz satılan ilaçlar, ağızdan alınan ilaçlar, burun spreyleri ve göz damlaları şeklindedir.

İmmünoterapi: Çok şiddetli alerjilerin tedavisinde doktor bu yöntemi kullanmaktadır. Dil altına koyulan bir tablet ilaç yardımı ile bu tedavi, özellikle bazı polen alerjilerinin tedavisinde etkilidir.

Acil epinefrin: Çok ciddi ve şiddetli alerji yaşanması durumunda doktor, acil olarak epinefrin uygular. Bu tedavi yöntemi acil durumlarda uygulanarak semptomların etkisini azaltmaya yardımcı olur.

Alınacak Önlemler

Alerjik reaksiyonları önlemek için bazı tedbirler alınabilmektedir. Bu önlemler şu şekildedir;

 • Alerji yaptığı bilinen durumlardan kaçınmak,
 • Evi sık sık havalandırmak,
 • Yatağı, çarşaf ve yorganları sık sık temizlemek,
 • Medikal uyarıcı bileklik kullanmak,
 • Küf alerjisi riskine karşı mutfak temizliğine özen göstermek,
 • Banyo ve ev temizliğine dikkat etmek,
 • Tozların ev içinde birikmesini önlemek ve sık sık temizlemek.

Источник: //evdesifa.com/alerjinin-belirtileri-nelerdir/

Alerji Nedir? Alerji Nasıl Oluşur? Alerji Tipleri ve Alerji Tedavisi – Sağlık Ocağım .NET

Böcek Alerjisi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Alerjen, ona duyarlı hale gelmiş kişilerde alerjik reaksiyona yol açan normalde zararsız olan bir maddedir.

Alerjen, ona duyarlı hale gelmiş kişilerde alerjik reaksiyona yol açan normalde zararsız olan bir maddedir.

Alerjenler arasında besinler (örneğin kabuklu yemişler, yumurta ve kabuklu deniz hayvanları), soluma ile alınan maddeler (polen, ev tozu, kürk, ağır kokular, bazı kimyasallar) ve bazı ilaçlar vardır.

Alerji geliştikten sonra çok küçük miktardaki alerjen bile alerjik şikayetleri ortaya çıkarabilir.

Alerji nasıl oluşur?

Immün sisteminin fonksiyonu, mikroorganizmaların yüzeyinde bulunan antijenleri (yabancı proteinleri) tanımak için antikorlar ve duyarlı lenfositler (beyaz kan hücreleri) oluşturmaktır.

Immün sistemi bu antijenler ile karşılaştığında antikorlar ve duyarlı lenfositler bunlarla etkileşime girer ve sonuçta mikroorganizmalar yok edilir.

Alerjilerde de benzer bir immün yanıt gelişir; ancak immün sistemi zararsız maddelere karşı antikorlar veya duyarlı lenfositler oluşturur, çünkü bu alerjenler yanlışlıkla zararlı olabilecek antijenler olarak tanınmıştır.

Alerji nedir?

Alerji, immün sisteminin alerjen olarak bilinen çok çeşitli maddelere verdiği uygun olmayan ya da aşırı reaksiyonlar nedeni ile oluşan çeşitli sorunları içerir.

Alerji kelimesi, Yunanca’da diğer anlamına gelen allos sözcüğünden köken alır.

Astım ve saman nezlesi (alerjik rinit) gibi sık rastlanan birçok hastalık insanların büyük kısmında hiçbir semptoma yol açmayan maddelere karşı alerjik reaksiyonlar nedeni ile olmaktadır.

Alerjik reaksiyon, sadece vücut ilk karşılaşmadan sonra duyarlı hale geldiğinde, alerjene ikinci ya da sonraki maruziyet halinde ortaya çıkar. Alerjinin neden sadece bazı kişilerde geliştiği tam olarak bilinmemektedir, ancak sekiz kişiden yaklaşık birinde alerjenlere kalıtımsal (genetik) bir yatkınlığın yol açtığına dair görüşler vardır.

Alerji tipleri

Alerjilerde görülen uygun olmayan ya da aşırı reaksiyonlar, hipersensitivite reaksiyonları olarak bilinir ve dört farklı mekanizmadan herhangi birini gösterebilir (tip I ile tip IV hipersensitivite reaksiyonları olarak adlandırılırlar.)

Tip I hipersensitivite (aşırı duyarlılık) reaksiyonu nedir? Çoğu iyi bilinen alerji, alerjenlerin immün sistemini, immünglobulin E (IgE) olarak adlandırılan bir tipe ait olan ve deride ve mide iç duvarı, akciğerler ve üst solunum yollarında varolan hücreleri (mast hücreleri veya bazofiller) saran spesifik antijenler oluşturmak üzere uyararak ani semptomlar yaptığı Tip I (anaflaktik şok) hipersensitivite nedeni ile olmaktadır. Alerjenle ikinci kez karşılaşıldığında, IgE antikorlarına bağlanır ve mast hücreleri içindeki grandilerin alerji semptomlarından sorumlu olan çeşitli kimyasal maddeler salgılamasına yol açar. Salgılanan kimyasal maddeler arasında kan damarlarında genişleme, sıvının dokulara sızması ve özellikle akciğer hava yollarında kas kasılmaları yapan histamin bulunmaktadır.

Tip 1 hipersensitivite reaksiyonu ile ilişkili alerjik hastalıklar arasında alerjik astım, saman nezlesi, ürtiker (kurdeşen), anjiyoödem, anaflaktik şok (alerjik şok), muhtemelen atopik egzama ve bazı besin alerjileri vardır. Bu reaksiyonun neden olduğu şikayetler arasında kaşıntı, şişme (ödem), aksırma, hapşırma, mukozal enflamasyon, egzama ve hırıltılı solunum gibi şikayetler olabilir.

Tip II ve tip IV hipersensitivite (aşırı duyarlılık) reaksiyonları nedir? Tip II ve tip IV hipersensitivite reaksiyonları Tip I reaksiyonlardan farklı mekanizmalara sahip olduğu için alerjilerde daha az adları geçmektedir. Ancak, derinin nikel gibi maddelerle uzun süre temasa yanıt verdiği kontakt alerjik dermatit, tuberkülin ve granulamatöz gibi durumlar tip IV hipersensitivite reaksiyonunun bir sonucudur.

Alerjik hastalıklar nasıl gelişir?

Alerjik hastalıklar, genetik yatkınlık ve çevresel etkenlerin bir arada bulunması ile gelişen kronik rahatsızlıklardır, bu nedenle alerjik hastalıklar bulaşıcı değildir.

Genetik yatkınlık ve çevredeki alerjenin bir araya gelmesi ile önce vücutta bebeklik çağından itibaren bir duyarlılık oluşur.

Bu duyarlılık nedeni ile bağışıklık sistemi normalde bu maddeye karşı salgılaması gereken lgE adında bir antikor salgılar.

Bu antikor kan dolaşımı sayesinde vücudun her yerine dağılarak bağışıklık sistemi hücrelerine yapışır ve alerjen vücuda tekrar ulaştığında hemen onu tanır ve çok şiddetli bir reaksiyon gösterir.

Bu reaksiyon sırasında bağışıklık sisteminden salgılanan binlerce madde alerjenin etki yarattığı organda anormal derecede alerjik yangıya yol açar ve hastalığın belirtilerinin meydana çıkmasına neden olur.

Alerjiye neden olan alerjenler

Alerji tipleri arasında alerjik rinit (saman nezlesi), alerjik astım, alerjik dermatid, alerjik konjonktivit, besin alerjisi, hayvan tüyü alerjisi, böcek sokmasına bağlı alerji gibi alerji çeşitleri vardır.

 • Saman nezlesine neden olan alerjenler: Bitkiler ve polenleri (çavdar, yulaf, çayır otu, çim, kolza, mantar sporları, huş ağaçları gibi), ev tozları, hayvan kepeği, hava kirliliği gibi alerjenler saman nezlesine neden olurlar.
 • Alerjiye neden olan besinler: Fındık, susam, çikolata, deniz ürünleri, yumurta, fasulyeler, fıstıklar, soya fasulyesi, arpa, yulaf, çavdar, havuç, patates, pirinç, kabakgiller, kuzu eti, hindi eti, üzüm, elma, şeftali, armut, erik, süt, buğday, mısır, çilek, kiraz, badem, kayısı, böğürtlen, ahududu, kola, kakao, turunçgiller, mango gibi besinler alerjiye neden olabilir.
 • Alerjiye neden olan böcek sokmaları: Arı sokması (bal arısı ya da yaban arısı), akrep, sivrisinek, örümcek yürümesi, kirpinin dikenlerinin batması ve benzeri hayvanların cilt üzerinde yürümesi veya ısırması alerjiye neden olabilir.
 • Alerjiye neden olan hayvan tüyleri ve salyaları: Kedi ve köpek gibi hayvanların kılları veya salyaları alerjiye neden olabilir.
 • Alerjiye neden olan kimyasallar: Lateks içeren malzemeler, sigara dumanı, parfümler, kolonyalar, kozmetik ürünler, deterjanlar, mesleki kimyasallar gibi maddeler alerjiye neden olabilir.
 • Alerjiye neden olan ilaçlar: Penisilinler, sülfonamidler, salisilatlar, lokal anestezikler, aspirin ve novalgin gibi ağrı kesiciler, kortikosteroidler, epilepsi ilaçları, soğuk algınlığı ilaçları gibi ilaçlara karşı ve kişinin kullandığı herhangi bir ilacın içeriğinde bulunan etken maddeye karşı alerji gelişebilir.
 • Alerjiye neden olan tozlar: Ev tozları ve mesleki tozlar alerjiye neden olabilir.

Alerji yapan etkenler

Alerjik hastalıkların belirtileri

 • Alerjik rinit (saman nezlesi) belirtileri: Hapşırma, burun akıntısı, burun ve genizde kaşıntı, burun tıkanıklığı, gözlerin sulanması, baş ağrısı ve geniz akıntısı olarak görülebilir. Hasta bazı maddelere karşı alerji oluyor ise o maddenin uzaklaştırılması yeterli olabilir.
 • Alerjik astım belirtileri: Öksürük, hırıltılı solunum, nefes darlığı, hızlı nefes alıp verme, göğüs sıkışması gibi belirtiler alerjik olan veya olmayan astım belirtileridir.
 • Alerjik dermatid (alerjik egzama) belirtileri: Ellerde, ayaklarda ve yüzde yaygın şekilde kaşıntı, deri dökülmesi, kızarıklık, göz altında koyu renkleşme, saçlarda kepeklenme, deride kalınlaşma gibi belirtilerdir.
 • Alerjik konjonktivit belirtileri: Gözlerde kaşıntı, gözlerde yanma ve göz yaşarması, batma hissi, kızarıklık ve gözlerin arkasında basınç hissi gibi belirtiler görülür.
 • Polen alerjisi belirtileri: Burun akıntısı ve kaşıntısı, hapşırma ve burun tıkanıklığı, gözlerde sulanma, kaşıntı ve şişmeler. yorgunluk, halsizlik, konsantrasyon bozuklukları gibi belirtiler gösterir.
 • Besin (gıda) alerjisi belirtileri: Alerji yapan besinleri yedikten sonra, kusma, bulantı, kramp şeklinde karın ağrıları, ürtiker, egzama, baş ağrıları, ishal, astım, öksürük, hırıltı, tekrarlayan orta kulak problemleri, nezle ve burun akıntıları benzeri belirtilere rastlanır.
 • Böcek ısırığı alerjisi belirtileri: Gözlerde kaşınma, ürtiker, boğazda ve göğüste sıkışma hissi, gözlerde, dudaklarda ve dilde şişme, konuşma bozukluğu, bulantı, kusma, bilinç kaybı ve tansiyon düşüklüğü gibi şikayetlere yol açar.
 • Hayvan alerjisi belirtileri: Burunda akıntı, kaşıntı ve tıkanma, gözlerde kaşıntı ve sulanma, astım en sık karşılaşılan belirtilerdir. Bazı kişilerde egzama ve kurdeşen gibi belirtiler görülür.
 • Kimyasal madde alerjisi belirtileri : Tansiyon düşüklüğü, taşikardi ve kanda oksijenin azalması, kurdeşen, ürtiker, yüzde kızarıklık, ani nefes darlığı, kaşıntı, karın ağrısı, bayılma ve dudaklarda şişme gibi belirtiler lateks ve diğer maddelere karşı alerjilerde görülebilen belirtilerdir.
 • Toz alerjisi belirtileri: Toz alerjisi solunum yoluyla vücuda girdiği için solunum yollarında daha fazla soruna sebep olur. Toz alerjisi alerjik astım, alerjik bronşit, alerjik nezle, alerjik sinüzit, alerjik farenjit, alerjik geniz akıntısı gibi durumlar ile de kendini gösterebilir ve bu durumlara bağlı belirtiler görülür. Belirtiler arasında öksürük, hırıltılı solunum, boğaz ağrısı, geniz akıntısı, burun akıntısı, burunda sızlama, hapşırma, baş ağrısı, orta kulak iltihabı, sinüzit, burunda kaşıntı gibi belirtiler olabilir.
 • İlaç alerjisi belirtileri: İlaç alerjisinde en korkulan şikayet alerjik şok gelişmesidir. Alerjik şok’da ürtiker, anjiyoödem, larinks ödemi, nefes darlığı, şuur kaybı gibi şikayetler ortaya çıkabilir.

Alerjinin etkeni nasıl teşhis edilir?

Alerjik bir reaksiyon söz konusu ise ve nedenin ne olduğu bilinmiyorsa alerji testlerinden bir ya da birkaçını yaptırmak gerekir. Alerjinin nedeni bilinse de, şiddetli bir reaksiyonunuz bulunuyorsa, çoklu alerji söz konusu ise ya da doktor uzun sürecek ve maliyeti yüksek olan bir tedavi planı uygulayacak ise alerji testleri ile etkenin tam teşhisinin konulması gerekir.

Gerçek bir alerji tanısı konulduğunda sadece tedavi amaçlı ilaçlar kullanımı yeterli olmayacağı için koruyucu ilaçlar da kullanılır ve alerjenden uzak durulması da gerekir. Alerji için yapılan bazı testler bulunmaktadır. 

 • Cilt testi
 • İntradermal test
 • Yama testi
 • Radyoalergosorbant testi
 • Kan testleri
 • Uyandırma testleri
 • Akciğer fonksiyon testleri
 • Belirti günlüğü
 • Bağırsak biyopsisi
 • Çevresel testler
 • Uygulamalı kinesiyoloji
 • Kalp refleksi yöntemi
 • Saç analizi
 • Lökositotoksik test
 • Miller tekniği
 • Vega testi gibi birçok test ve yöntem alerjinin nedeni ve derecesi bulmak için uygulanan yöntemlerdir.

Alerji teşhisi

Alerji nasıl tedavi edilir?

Mümkün olduğunda, herhangi bir tipteki alerjinin en etkili tedavisi ilgili alerjenden kaçınmaktır.

Alerjik reaksiyonlarda ilaç tedavisi semptomları hafifleten antihistamin ilaçların kullanılmasını içerir.

Bazı antihistaminler, örneğin gece egzamaya bağlı kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olan sedatif etkiye sahiptir; çoğu sersemlik yapmaz ve böylece gün boyu kullanım için de daha uygundur.

Sodyum kromoglikat etkin maddesini, montelukast etkin maddesini ve kortikosteroid içeren ilaçlar semptomların gelişmesini önlemek için düzenli şekilde kullanılabilirler.

Hiposensitizasyon (aşı tedavisi), arı sokması gibi özel alerjenlere karşı alerjisi olan az sayıda kişide işe yarayabilir. Tedavi, gelecekteki reaksiyonları durduracak olan antikorların oluşmasını sağlamak için giderek artan dozlarda alerjen verilmesinden oluşur. Hiposensitizasyon, ciddi alerjik reaksiyona yol açabileceği için yakın gözlem altında yapılır.

Alerji tedavisi

Benzer sağlık yazıları

Источник: //www.saglikocagim.net/alerjik-hastalklar/

Alerji Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Böcek Alerjisi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Alerji, vücuda giren yabancı maddelerin toz, polen veya kimyasal gibi, bağışıklık sisteminin bu zararlı maddeleri teh olarak algılayıp, vücuttan atmak için gösterdiği tepki sonucu, ortaya çıkan reaksiyonlardır.

Alerji Belirtileri Ve Alerji Çeşitleri

Alerji, bağışıklık sisteminin tepki vermesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu durumda alerji olunan ortamda, sadece çevresel koşullar değil genetik koşullarda dikkate alınmalıdır. Genellikle alerji genetik olarak geçmişi olan bir hastalık türüdür.

Vücudun zayıf düştüğü durumlarda, hastalık veya gebelik gibi durumlarda, vücudun direnci düştüğünden, alerji olma ihtimali yüksektir. Bazen mevsimsel alerjisi olan kişilerde, her sene görülen alerjidurumu, bazı yıllar görülmeyebilir.

Alerji belirtilerini öğrenebilmek için öncelikle vücudun neye karşı alerjik tepki verdiğini bilmek gerekmektedir. Alerji kişiye özeldir, herkesin bünyesi ve yapısı farklı olduğundan dolayı, genelleme yapılmamalıdır. Alerji belirtileri, kişiye özel olduğu bilinmeli ve alerji tedavisi ona göre uygulanmalıdır.

Genel olarak alerji belirtisi, burunda kaşıntı, hapşırma, boğazda hırıltı ve nefes alırken zorluk çekme gibi belirtiler görülebilmektedir. Alerji belirtileri temas sonucu hemen reaksiyon göstermezler. Günler ve haftaları boyu kuluçka döneminde kalıp sonradan ortaya çıkabilirler.

Egzama gibi cilt alerjisi şeklinde ortaya çıkabildiği gibi, gıda alerjisi olarak da kendisini göstermektedir. Böcek sokması, kullanılan ilaçlara karşı hassasiyet sonucu da vücut alerji olabilmektedir. Alerjinin en büyük etkisi olan hastalık astım hastalığıdır.

Alerji Teşhisi Nasıl Konur?

Alerji teşhisi koyabilmek için öncelikle alerjinin ne zaman başladığını bilmek gerekir. Eğer genel olarak rutin bulunduğunuz ortamlarda farklı bir değişiklik gözlemlediyseniz ve bunun sonucu alerji ortaya çıktıysa, bulunduğunuz çevreden kaynaklı bir alerji olduğunu düşünerek, o ortamda bulunmamaya çalışmalısınız veya ortamın hijyenine dikkat etmeniz gerekmektedir.

Kedi ve köpek gibi hayvan tüylerine karşı alerjiniz varsa mümkün olduğunca uzak durmalısınız. Bütün bu alınan önlemlere rağmen alerjiniz rahatsız edici boyuta ulaştıysa doktorunuza giderek, alerji tedavisi hakkında bilgi alabilirsiniz.

Genel olarak alerji belirtisi, burunda kaşıntı, hapşırma, boğazda hırıltı ve nefes alırken zorluk çekme gibi belirtiler görülebilmektedir. Alerji belirtileri temas sonucu hemen reaksiyon göstermezler. Günler ve haftaları boyu kuluçka döneminde kalıp sonradan ortaya çıkabilirler.

Doktor alerji teşhisi koyabilmek için size ne kadar süredir alerjiye maruz kaldığınızı soracaktır. Daha sonra alerjinin cildimi etkilediği yoksa iç organlarımı etkilediğini öğrenmek için size soru sorarak öğrenmeye çalışacaktır. Genel belirtileri öğrendikten sonra, deri testi ve kan testi ile ne tür bir alerji ile karşı karşıya olduğunuzu öğrenmek mümkündür.

Eğer cilt üzerinde döküntü şeklinde bir belirtisi oluşmuşsa, deri üzerinden numune alınarak incelenmektedir. Alerji ilk olarak burunu etkilemektedir. Kaşıntı ve kızarıklık şeklinde kendini göstermektedir. Hafif alerji geçiriyorsanız, basit alerji tedavisi ile alerjiden kurtulabilirsiniz.

Alerji Nasıl Tedavi Edilir?

Alerji tedavisi için hem doğal tedavi yöntemleri hem de doktorun önerdiği krem ve ilaçlarları kullanarak alerjiden kurtulmanız mümkün. Alerji belirtisi hissettiğiniz anda yapılacaklar şu şekilde olmalıdır:

 • Alerji ilk olarak burunda kaşıntı ve hapşırma şeklinde gelişecektir. Mutlaka bol su ile elinizi yüzünüzü yıkamalısınız.
 • Ciltte kabarıklık, kaşıntı ve kızarıklık gibi belirtisi varsa, o bölgeyi kaşımayınız. Mikrop kaparak enfeksiyon yayılabilir. Yayılan enfeksiyonun tedavisi zor olabilir.
 • Astım gibi ciddi bir rahatsızlık geçmişiniz varsa, nefes darlığı sorunu yaşamamak ve tehli durumlara yol açmaması açısından, uzman bir doktora görünmelisiniz.
 • Gıdaları bol su ile yıkadıktan sonra tüketmeniz tavsiye edilir. Öncesinde yapılan gıda testi ile önlem alarak neye alerjiniz varsa o gıdadan uzak durarak önlem alabilirsiniz.
 • Son olarak bitkisel tedavi yöntemleri ile hafif alerjik durumlarda, evde kendiniz alerji tedavisi yaparak bu durumdan kurtulabilirsiniz.

Bitkisel çözümler sadece basit alerji durumlarında tercih edilmesi önerilmektedir. Ciddi alerji reaksiyonu yaşayan hastalarda yan etkileri oluşmaması açısından, uzman bir doktora görünerek tedavi edilmelidir.

Loading…

Источник: //alerjisebebi.com/alerji-belirtileri-ve-tedavisi

Alerji Nedir? Neden Olur? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi ve Bitkisel Kürler

Böcek Alerjisi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Günümüzde yediden yetmişe pek çok kişide görmeye başladığımız alerji rahatsızlığı, farklı birçok nedenden ötürü ortaya çıkabilmekte ve çoğu durumda kişilerin yaşam standartlarını bir hayli düşürebilmektedir. Bu nedenle alerji ile mücadele edebilmek için alerji nedir, neden meydana gelir, belirtileri ve tedavisi nasıldır gibi soruların cevabını iyice öğrenmek gerekir.

Alerji Nedir?

Alerji, en basit tanımı ile vücuda giren ya da vücuda temas eden birtakım maddelere karşı bağışıklık sisteminin verdiği bir tür aşırı duyarlı tepki olarak açıklanabilmektedir.

Vücutta alerjiye sebebiyet veren maddelere ise genel olarak alerjen adı verilmektedir.

Alerjenler çevrede, havada, hayvanlarda, ilaçlarda, yiyeceklerde ya da içeceklerde yer alabilmektedir.

Alerji Neden Olur?

Alerjinin ne olduğu sorusu yanıtlandıktan sonra alerji neden olur diye merak edenlere de bazı bilgiler verilebilmektedir.

Buna göre ilk olarak alerjinin nedenlerinin oldukça geniş bir yelpazeye sahip olduğu dile getirilebilir.

Havada bahar aylarıyla birlikte kendini gösteren polenler ve toz taneciklerinin yanı sıra küf gibi maddeler de kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir.

Bazen vücut, tüketilen besinlerde yer alan bazı alerjenler nedeniyle de reaksiyon verebilmekte ve alerji rahatsızlığına sebep olabilmektedir.

Bünyeye göre gelişen ve alerjen maddenin miktarına göre yoğunlaşan bu tür reaksiyonlar genellikle kısa süreli olsa da bazı durumlarda ciddileşebilmekte ve hayati teh yaratabilmektedir.

Alerjiye neden olan besinlere ise süt, süt ürünleri, fıstık, buğday ve balık gibi besinler örnek olarak gösterilebilir.

Köpek ve kedi gibi tüylü hayvanlar ile aynı ortamda yaşamak ya da onlara dokunmak bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir.

Hapşırma şeklinde kendini gösteren bu tarz alerjik reaksiyonlar bazı durumlarda cilt yüzeyinde tahriş ya da sivilce gibi sorunlarla da ortaya çıkabilir.

Nadiren de olsa hayvan tüyüne karşı hassasiyet gösteren kişilerde boğulma hissi de yaşanabilmektedir.

Alerji nedenleri arasında yer alan ilaçlar da içerdikleri bitkisel ürün ve kimyasallar sebebiyle vücutta kaşıntı ya da kızarıklık gibi farklı alerjik reaksiyon belirtilerinin görülmesine neden olabilmektedir. Penisilin veya penisilin içeren antibiyotiklerde görülen bu durum, çoğu zaman kısa süreli alerji olarak tanımlanabilmektedir.

Alerji neden olur sorusuna yanıt olarak son sırada böcek ısırmasından bahsedilebilir.

Zira doğada yer alan pek çok böcek insanları ısırdıkları ya da soktukları zaman belirli miktarlarda zehiri de vücutlarına enjekte etmektedir ve bu durum bazı kişilerin hassas bünyelerinden ötürü alerjik reaksiyon göstermelerine sebebiyet verebilmektedir.

Yaban arısı, eşek arısı, bal arısı, sarıca arı, ateş karıncası gibi böcekler alerjik reaksiyona neden olan böcek türlerine örnek olarak gösterilebilmektedir.

Tüm bunların dışında alerjinin nedenleri içerisinde kauçuk ya da plastik ürünlere karşı hassas bir bünyeye sahip olma, cilt bakım ürünlerinde ve makyaj malzemelerinde bulunan maddelere karşı duyarlı olma ya da nikel ve benzeri metallere karşı hassasiyet gösterme gibi durumlar da bulunmaktadır.

Alerji Belirtileri Nelerdir?

Alerji belirtileri nelerdir sorusuna yanıt olarak bu rahatsızlığın belirtileri için standart bir açıklama yapmanın mümkün olmayacağı söylenebilmektedir.

Zira pek çok alerji çeşidi bulunmaktadır ve her alerjinin de kendine has belirtileri mevcuttur.

Bu nedenle alerji belirtileri nelerdir diye merak edenlere genel hatları ile farklı durumlarda görülebilen alerji belirtilerinden söz edilebilmektedir.

Polen, Toz Alerjisi Belirtileri: Bu alerji türünde kişilerin alt ve üst solunum yolları doğrudan etkilenmektedir.

Bu nedenle polen ve toz alerjisi belirtileri arasında öksürük, nefes darlığı ve yutkunma zorluğu gösterilebilmektedir.

Polen kaynaklı meydana gelen bahar alerjisinde ise gözlerde sulanma, yanma ve burun akıntısı belirtileri görülebilmektedir.

Besin Alerjisi: Besin alerjisi belirtileri arasında vücutta kaşıntı, kızarıklık ve yanma hissinin yer aldığı söylenebilmektedir. Tüm bunların yanı sıra kusma, şişmiş dil, ağızda karıncalanma, damakta kaşıntı, ishal ve karın krampları da yine besin alerjisi belirtileri içerisindedir.

Böcek Alerjisi: Böcek ısırmasına karşı alerjik reaksiyon gösteren kişilerde ısırılan ya da sokulan bölgede kızarıklık, şişme ve kaşıntı belirtileri gözlemlenebilmektedir. Böcek ısırması kaynaklı alerjide ayrıca hırıltı, kurdeşen, nefes darlığı, kan basıncında düşüş ve göğüste sıkışma da görülebilmektedir.

İlaç Alerjisi: İlaç alerjisi görülen kişilerde ciltte kaşıntı, isilik, kurdeşen, kızarıklık ve yüzde şişme ile aşırı duyarlılık belirtileri ortaya çıkabilmektedir. İlaç alerjisinde ayrıca göğüste hırıltı gibi alerji belirtileri de gözlemlenebilmektedir.

En Çok Görülen Alerji Türleri Nelerdir?

Alerjinin farklı pek çok türü olsa da günümüzde bazı alerji türlerinin diğerlerine göre daha çok belirti gösterdiği ve daha yaygın olduğu söylenebilmektedir. Buna göre en çok görülen alerji türleri nelerdir sorusuna yanıt olarak 6 farklı alerji türünden bahsedilebilir. Bunlar;

 • Alerjik Astım
 • Alerjik Rinit
 • Alerjik Dermatit
 • Alerjik Konjuktivit
 • Deri Alerjisi
 • Besin Alerjisi

Alerji Testi Nasıl Yapılır?

En yaygın olarak görülen alerji türlerinden bahsedildikten sonra alerji testi nasıl yapılır diyenlere de alerjenlerin deri testleri ve kan tahlilleri ile belirlenebileceğinden bahsedilebilir. Buna göre deri testleri ile ortalama 20 dakikada, kan tahlilleri ile de 24 ila 48 saat arasında kişilerde alerjik reaksiyon olup olmadığı tespit edilebilmektedir.

Kan testinde kandaki IgE antikoru ölçülmekte ve IgE oranının normale göre ortalama 10 kat daha fazla olması durumunda kişilerin alerji oldukları tespit edilmektedir.

Deri testleri altında uygulanan Prick ve Patch testlerinde ise bant yapıştırma ya da kesik atma gibi deriye özel işlemler yapıldıktan sonra belirli bir müddet beklenmekte ve sonrasında kişilerin şüphe edilen maddelere karşı alerjik olup olmadıkları ayırt edilmektedir.

Alerjide Nelere Dikkat Edilmelidir?

Alerjik hastaların daha rahat bir yaşam sürebilmeleri için özen göstermeleri gereken birtakım konular bulunmaktadır. Buna göre alerjide nelere dikkat edilmelidir diyenlere alerji ile mücadele edebilmeleri için hassasiyet göstermeleri gereken bazı konulardan bahsedilebilir.

İlk olarak alerjik hastaların alerjiye neden olabilecek gıdaları mümkün olduğunca az tüketmeleri gereklidir.

Sigarayı bırakmak, dengeli beslenmek, günlük egzersiz yapmak, kuş tüyünden ya da yünden yastık, yorgan ve örtü kullanmamak ya da evde kedi, köpek gibi evcil hayvan beslemekten kaçınmak alerjide dikkat edilecekler arasında gelmektedir.

Bunun dışında polenlerin yoğun olduğu aylarda kapı ve pencereleri kapamak, ev temizliği sırasında maske kullanmak ve parfüm ya da saç spreyi kullanımından kaçınmak da yine alerjiye karşı alınabilecek önlemler içerisinde yer almaktadır.

Alerji Tedavisi ve Bitkisel Kürler

Alerjinin tedavisi için ilk olarak alerjik reaksiyona neden olan alerjenlerden kaçınılmalıdır. Bunun dışında antihistaminik, dekonjestan ve steroid sprey gibi ilaç tedavileri ve immünoterapi adı verilen aşı tedavisinden faydalanabilmek de mümkün olmaktadır.

Alerji tedavisi için bitkisel kürleri merak edenlere ise günümüzde pek çok uzman doktorun da tavsiye ettiği bazı bitki bazlı doğal kürlerden söz edilebilmektedir.

Isırgan Otu Kürü

Ciltte kabarma, kızarıklık ve kaşıntı gibi alerjik belirtiler varsa ısırgan otu küründen yararlanılabilmektedir. Bunun için bir su bardağı sıcak su içerisine bir çay kaşığı ölçüsünde kurutulmuş ısırgan otu atılmalı ve 10 dakika demlendikten sonra da taze olarak tüketilmelidir.

Öksürük Otu Kürü

Doğal bir antihistaminik olan öksürük otu, alerji için bitkisel kürler arasında en bilinenlerinden birisidir. Çiğ olarak salata şeklinde yenebilecek olan öksürük otu ayrıca kapsül şeklinde eczanelerden de satın alınabilmektedir.

Karabiber Kürü

Solunum yolu kaynaklı alerjik reaksiyon gösteren kişiler için en ideal bitkisel kürlerden birisi olan karabiber kürü her evde kolaylıkla hazırlanabilmektedir. 1 tatlı kaşığı karabiberin 1 çay kaşığı bal ile karıştırıldıktan sonra tüketilmesi alerjik reaksiyonların azalması konusunda oldukça yararlı olabilmektedir.

Melekotu Kürü

Alerji için bitkisel kürler içerisinde son sırada melekotu küründen söz edilebilmektedir. Çin’de oldukça yaygın olarak kullanılan melekotu, alerjik reaksiyon belirtilerini azaltması nedeniyle tercih edilmektedir.

Melekotu kürü için 2 kahve kaşığı melekotunun kıyılmış ve kurutulmuş halde bir demliğe konulduktan sonra üzerine yaklaşık 250-300 ml ölçüsünde su eklenmesi ve sonrasında 10 dakika kadar demlenmesi sağlanmaktadır.

Daha sonra süzülerek içilebilecek olan melekotu kürünün günlük olarak tekrarlanması tavsiye edilmektedir.

Saraçoğlu Alerji Tedavisi

Источник: //saglikhaberleri.com/alerji-nedir-neden-olur-belirtileri-nelerdir-tedavisi-ve-bitkisel-kurler/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi