Böcek Sokmalarına Karşı İlk Yapılması Gerekenler

içerik

Böcek Sokmalarında İlk Yapılması Gerekenler

Böcek Sokmalarına Karşı İlk Yapılması Gerekenler

BÖCEK SOKMALARI VE YAPILMASI GEREKENLER

Özellikle bahar ve yaz aylarında toprakta çalışan işçiler yada piknik yapan kişiler böcek sokmaları ile karşılaşır.

Hatta bazen evimizin balkonunda otururken yada yolda yürürken bile böcek ısırması ile yüz yüze kalabiliriz. Bu nedenle ne yapmamız gerektiğini bilmeliyiz.

İlk yapmamız gereken sakin olmak ve panik yapmamaktır. Eğer çok büyük bir alerjiniz yokda böcek sokması çokta tehli bir olay değildir.

Böcek sokmalarının alerjik belirtileri:

Böcek sokması olan bölgeden uzakta şişme, kızartı, ürtiker, kaşıntı, kolik şeklinde karın ağrısı, kusma, ishal, göğüste sıkışma hissi, nefes almada zorluk, hırıltılı solunum, at sesi (larinks ödemi bulgusu), dilde şişme olabilir. Bu bulgular, ciddi alerjik reaksiyon ve anafilaksi bulgularıdır ve birkaç dakika içinde ortaya çıkar. Nabzın alınamaması ve kan basıncının düşmesi, bilinç bulanıklığı ve kalp durması yaşamı tehdit eden bulgulardır.

Böcek sokmalarında ilk yardım bilgileri:

Arı sokması :
Arının iğnesinin steril bir iğne ile çıkarılması gerekir. İğne çıkarıldıktan sonra buz tatbik edilebilir.

Akrep sokması:
Zehirin gücü akrebin kuyruğundaki boğum sayısı ile doğru orantılıdır. Zehir sinir sistemini ve kalbi etkiler. Tükrük salgısı artar. Kaslar kasılır. İdrar kaçırma ve felç görülebilir. Sokulan bölgede ağrı, yanma ve uyuşukluk olur. Bu durumda yara kesinlikle emilmez. Ufak bir turnike ve amonyak uygulanır. Kişiye alkol verilmemeli ve yara dağlanmamalıdır.

Örümcek sokması:
Zehirli örümcekler kum saati şeklinde küçük ve siyah olurlar. Ayrıca kafalarında kırmızı benek olur. Isırdıklarında sinir sistemini etkilerler. Karın kısmında ağrı görülür. Yara oynatılmamalıdır. Yaranın üzeri bez veya eşarpla sıkılmalı ve buz uygulanmalıdır.

Köpek ısırması:
Kuduz köpeklerin ağızları salyalıdır ve göz bebeklerinde simetri yoktur. Sudan korkarlar ve kuyrukları bacaklarının arasında gezerler. Isırma durumunda yara bol su ile yıkanmalı ve kapatılarak pansuman için hemen hastahaneye gidilmelidir. Tetanoz ve kuduz aşısı olunmalıdır. Köpeğin yakalanması ve 10 gün karantinada kalması gerekir.

Yılan ısırması:
Yarada diş izi bırakır. Zehirli yılanlar kısa, kuyrukları yuvarlak ve kafaları üçgen şeklinde olanlardır. Üzerlerindeki pullar daha küçük ve daha fazladır. Çok parlak ve canlı renklerde olurlar.

Isırma durumunda kan pıhtılaşmakta zorlanır, aşırı kan kaybı olur. Yanma hissi ve ağrı vardır. Şişlik ve morluk görülebilir. Sinir sistemini ve kalbi etkiler. Kusma, uyuklama ve bulantı görülebilir. Yara öncelikle iki dişizi arası çizilerek kanatılır, emilmez.

Isırılan bölgenin üstü bir bezle sıkılır.

Kene yapışması:
Üzerine yağ damlatılarak, bir cımbızla saat yönünün tersine çevrilir.

Sülük yapışması:
Sülükler kirli kanı emdiklerinden yararlıdırlar. Sigara veya herhangi bir ısı kaynağı ile uzaklaştırılırlar.

Böcek Sokmaları Tedavi Yönetmler:
Lokal reaksiyon- Böcek sokması lokal bir reaksiyona neden oldukysa, yani böceğin soktuğu yerde küçük bir şişlik oluştuysa buzla kompres yapmak, sabunlu suyla yıkamak veya antihistaminik bir pomat sürmek yeterlidir.

Genel reaksiyon- Eğer sokulan bölgenin çevresinde daha geniş bir tepki oluşursa (örneğin tüm kolun veya bacağın şişmesi gibi) ya da yaygın kaşıntı görülürse yine normal reaksiyondaki tedavi uygulanabilir. Ağızdan alınan bazı ilaçlar da şikayetleri giderebilir. Ancak bu ilaçları bir doktorun vermesi gerekir.

Toksik reaksiyon- Sokulan bölgeden uzakta şişme, karın ağrısı, ishal, nefes alma zorluğu, göğüste sıkışma hissi, hırıltılı solunum, dilde şişme; birkaç dakika içinde ortaya çıkan ciddi alerjik reaksiyon ve anafilaksi bulgularıdır.

Bilinç bulanıklığı ve kalp durması yaşamı tehdit eder. Bu durumda bir sağlık merkezinde acil madahele yapılmalı; tedavi sonrasında ise kan tahlili ve uygun testlerle alerji saptanmalıdır. Riskli kişiler aşılanır.

Arı sokmasına karşı aşırı duyarlılığı olan kişiler, doktorun verdiği ilaçları mutlaka yanında bulundurmalıdır.

Böcek sokmaları için bitkisel öneriler:

– Adaçayı yapraklarından yapılan merhem, sivrisinek, arı sokmasında acıyı dindirir, kaşıntıyı önler.

– Andız otu yaprakları veya kökünün hayvan ısırma ve sokmalarında enfeksiyon oluşumunu önleyici etkileri vardır. Çok miktarda andız otu mide bulantısına neden olur.

– Çalı kavağı (ezilmiş) arı sokmalarında sokulan yere sarılırsa etkili olur. Zeytinyağı ile karıştırılarak elde edilen merhem yanıklara sürülürse şifa verir.

– Deve tabanı yaprakları ezilip merhem haline getirilerek yaraların, çıbanları, şişen ayakların ve böcek sokan yerlerin üzerine sarılırsa çabuk iyileşmelerini sağlar.

– Maydanoz tohumlarının ve yapraklarının kaynatılması ile elde edilen saf maydanoz suyu, arı ve haşarat sokmasında, sokulan yere sürüldüğünde ağrısını geçirir.

– Sarımsak rendelenmiş olarak yara, çıban ve zehirli hayvanların soktuğu bölgelere sarıldığında iyileştirici olur.

– Hangi Böcek Isırığı Nasıl Olur? Tıklayın !

Источник: https://www.kadinlarkulubu.com/portal/saglik/bocek-sokmalarinda-ilk-yapilmasi-gerekenler-20203.html

Arı ve böcek sokmasına ilk yardım nasıl olmalı? Arı sokmasına ne iyi gelir?

Böcek Sokmalarına Karşı İlk Yapılması Gerekenler

 • Öncelikle sakin olun. Eğer bir böcek tarafından sokulduysanız çevrenizdekilerden iğneyi çıkarmaları için yardım isteyin. İğnenin deri içine sokulmamasına dikkat edin. Uzun bir tırnak, kredi kartı veya ona benzer başka bir şey iğneyi çıkarmanıza yardımcı olabilir. Arılar, genellikle insanları soktuktan sonra, vücutlarının zehir pompalayan kısmını iğneleriyle birlikte vücudunuzda bırakır ve ölmek üzere uçarlar. Eşekarıları ise genelde iğnelerini bırakmazlar ama yine de kontrol etmelisiniz. Eğer böcek tarafından sokulan kişi bir çocuksa, çocuğu sakince cesaretlendirmeye çalışın, yatıştırın ve daha sonra iğneyi çıkarın.

Arı sokması: Ne iyi gelir? Alerjisi, ilkyardım ve evde tedavi

 • Cildin enfekte olan bölgesini temizleyin.
 • Soğuk bir bez yardımıyla acıyı dindirin.
 • Şişliği indirmek için cilde antihistaminik içeren bir krem sürün. Bu aynı zamanda kaşıntıyı da azaltacaktır. Eğer mümkünse vücudun şiş bölgesini yukarıda tutun, bu yöntem de şişliğin azalmasına yardımcı olacaktır.
 • Çocuklar yara olan bölgeleri konusunda uyarılmalı, yaralı olan bölgeler tahriş edilmemelidir. Yaralı bölge yeniden enfekte olabilir, özellikle çocuğunuzun yanında değilken çocuğunuzun elleri kirliyse dikkat etmesi gerekir.

Arı sokmalarında evde yapılan yanlış tedaviler

Arı veya eşekarısı sokmalarına iyi geldiği düşünülen birçok ev yapımı yöntem mevcuttur. Arının soktuğu yeri sirkeyle ovalamak veya soda dökmek de bunlara dahildir. Bazı insanlarsa soğan veya çiğnenmiş tütünün işe yarayacağını söylerler.

Bunların hiçbiri tıbbi açıdan kanıtlanmış tedavi yöntemleri değildir, ayrıca her insanın farklı olduğunu da hesaba katmak gerekir. Bu yöntemleri özellikle çocuklara ve alerjik reaksiyon sebebiyle daha da kötü olabileceğini düşündüğünüz insanlara uygulamayın.

Arı sokmalarında tedavi

 • Bir arı soktuktan sonra, iğnesi ve ona bağlı olan zehir kesesi deride kalır. İğne mümkün olduğu kadar süratle, tercihen iki saniye içinde çıkarılır. Zehir kesesinin sıkılması ya da sıkılmaması pek o kadar önemli değildir çünkü keseye bağlı olan adaleler arı kendisini oradan ayırdıktan sonra bile zehri pompalamaya devam edecektir. Yabanarısı ya da toprak yabanarısının iğnesi böcek oradan ayrıldığında deride kalmaz, çıkar.
 • Zarkanatlı sokmalarına karşı soğuk kompres iyi bir ilk yardımdır. Pek çok kez sokulmuş olan kişilerin sistemik semptomların oluşması olasılığına karşı bir saat süreyle müşahede altında tutulması gerekir.
 • Şiddetli anafilaktik reaksiyonlar: Hasta maruziyetten kaçınmalıdır ve her zaman yanında adrenalin enjeksiyonu taşımalıdır (Epipen). Hasta adrenalin enjeksiyonunu almışsa, 50 mg predniso(lo)ne verilir. İlk yardım için, bakınız 3. Hastanız sokmayla ilgili olup sadece sokma bölgesiyle kısıtlı kalmayan bir şişme, dispne ya da kolaps bildirdiği zaman mutlaka bir dermatoloğa ya da alergoloğa danışın. Desensitizasyon tedavisini düşünmek gerekebilir; ancak bu rutin bir çözüm değildir. Tedavinin kendisi bir takım riskleri beraberinde getirir, tedavinin ne kadar sürmesi gerektiği bilinmemektedir, diğer tedavi yollarını bertaraf etmez ve maliyeti yüksektir.

Böcek sokmalarına ve ısırmalarına ne iyi gelir

 • Hafif lokal reaksiyonlarda hidrokortizon kremi yeterlidir. Bazen sekonder bakteriyel enfeksiyon tedavi gerektirir. Gözü kapatan bir ödem otomatik olarak oral steroidler ya da diğer özel tedavi gerektirmez.
 • Tercihen maruziyetten önce alınacak bir antihistamin tableti semptomları ortadan kaldırabilir. Çift-kör araştırmalarda, setirizinin semptomlarını ortadan kaldırdığı gösterilmiştir.
 • Şiddetli reaksiyonlar birkaç gün süre ile bir steroid tedavisi, örneğin prednizolon 30 mg/günde, gerektirir.

Eğer birden fazla aynı veya farklı bir böcek sokmasına maruz kaldıysanız cildinizde daha ciddi bir reaksiyon oluşabilir, çünkü bu durumda vücudunuza daha büyük miktarda zehir salgılar. Bu tür bir durum genelde yalnızca rahatsızlık hissinizi artırır; fakat daha ciddi bir reaksiyon oluştuğu takdirde tıbbi yardım almanızda fayda var.

Böcek sokması sonrası acilen tedavi gerektiren durumlar:

 • Bulantı,
 • Kalp çarpıntısı,
 • Bayılacak gibi hissetmek,
 • Baş dönmesi,
 • Yutkunma güçlüğü,
 • Yüzde ve dilde şişlik,
 • Nefes alırken hırıltı,
 • Ciltte kabarma veya cildin herhangi bir yerinde ya da sokmanın gerçekleştiği bölgede kaşıntı varsa en yakın sağlık kurumuna başvurun.

Arı, akrep, yılan ve deniz canlılarının sokmasına nasıl müdahale edilmeli?

Böcek sokmasında insanlarda 1 veya 2 hafta sonra serum hastalığı veya anafilaksi (alerji) ortaya çıkabilir. Böcek sokmasından sonra ortaya çıkan reaksiyonun kişiden kişiye ve hangi böceğin soktuğuna göre değişiklik gösterebilir.

 • Yılın özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında böceklerin şeker içeren yiyecek ve içeceklere ilgileri artar. Eğer çocuklarınızın böcekler tarafından zarar görmesini istemiyorsanız onları şekerli içecekler, lolipop veya benzeri tatlı şeylerden uzak tutun.
 • Böcek sokmalarından korunmak için otların üzerinde açık ayakkabı ve çıplak ayakla yürümeyin.
 • Ağzı açık kalmış tatlı içecekler yeniden içilmemelidir.
 • Çöp tenekelerinin ağzını sıkıca kapalı tutun.
 • Ev dışında yediğiniz yiyeceklerin paketlerini sıkıca kapatın, uzun süre ağzı açık bırakmayın.
 • Pikniğe, parka giderken tatlı ve bitki kokulu parfümler sıkmayın.
 • Eviniz ve arabanızın camlarını kapalı tutun.
 • ABC (Airway=havayolu açıklığı, Breathing= solunum, Circulation=dolaşım) sağlanması
 • Bacakların yükseğe kaldırılması,
 • Sokulan bölgenin üst kısmına turnike uygulanması,
 • Oksijen desteği sağlanması,

Ayrıca, hastaya uygulanacak ilaçlara bir doktorun karar vermesi gerekir.

Isırmaların ve sokmaların neden olduğu komplikasyonlar

 • Zarkanatlı sokmaları bir anafilaktik reaksiyona neden olabilir.
 • Keneler borreliozis ve kene yoluyla bulaşan ensefalit yayarlar.
 • Sivrisinekler, potansiyel olarak tehli sonuçlar (seröz ensefalit) yaratabilecek olan sıtma, tularemi, ve arbovirüs hastalıklar (Alfavirüs, Flavivirüs ve Bunyavirüs genera) yayarlar.

Sivrisinekler sokması

 • Sivrisinek sokması hızla gelişen bir ürtiker benzeri papüle neden olur. Bu papül hemen hemen her zaman spontan bir şekilde ortadan kaybolur ama bazen de hassas bireylerde uzun ömürlü ve kaşınan nitelikte olabilir. Sonbaharda sivrisinekler, Akdeniz Bölgesinde büyük papüllere, bazen veziküllere neden olabilir.

Karasinekler (Simuliidae; buffalo gnat) sokması

 • Karasinekler giysilerin üstünden de ısırabilirler. Pek çoğu haftalar sürebilecek olan papüllü bir reaksiyon yaratırlar. Bazı kişiler kara sineklere alerjik hale gelirler ve lokal bir ödematöz reaksiyon geliştirebilirler. Karasineklerin ısırıkları genellikle yoğun bir şekilde kaşınır ve sıklıkla bir kaç saat içinde kanlanır ve süpüratif hale gelirler.

Isıran tatarcıklar (Culicoides) sokması

 • Isıran tatarcıklar karasinekten küçüktür ve büyük sürüler halinde bulunabilirler. Şehirlerdeki evlerde sivrisineklere karşı kullanılan cibinlikleri geçer ve yatak çarşaflarının altından ısırabilirler.

Geyik biti sinekleri (koyun kenesi; Lipoptena cervi) sokması

 • Geyik biti sinekleri saçla kaplı kafa derisine ve giysilerin altına ulaşmanın yollarını bulurlar; böylece ısırıklar temel olarak baş dolayında ve sırtta olur.
 • Isırığın olduğu yerde günlerce süren ve içinden cerahat akan bir papül oluşur ve bazı kişilerde aylarca kaybolmayan nodüller ortaya çıkar (resim 1).
 • Yazın sonraki dönemlerinde sorunlara yol açarlar.
 • Doğu Avrupa’da yaygındır.
 • İnsekt kovucular etkili değildir.

Atsinekleri (üvendire sineği; Tabanidae) ısırması

 • Bir atsineği ısırığı sıklıkla ortasında sulu bir nokta bulunan iri ve şişmiş bir papüle neden olur.

Zarkanatlılar sokmaları

 • Zarkanatlı böcekler en tehli allerjik reaksiyonlara neden olurlar.
 • Bazan anafilaktik reaksiyon ölüme yol açar.
 • Bir yabanarısı, (bal)arısı ya da toprak yabanarısı sokması sokma bölgesinde anında şişmeye ve şiddetli acıya neden olur.
 • Zarkanatlıların zehrine karşı sensitizasyon her yıl çok sayıda anafilaktik reaksiyonlara yol açmaktadır.

Bit (Anoplura) ısırması

 • Bu kan emici türlerin parazit şeklinde yaşayanı baş biti, gövde biti ve pübik bölge bitidir.
 • Baş biti salgınları olasılıkla okullarda ya da günlük bakım merkezlerinde olur.
 • Gövde bitleri günümüzde nadirdir; özellikle sosyal olarak dışlanmış kişilerde görülürler.
 • Çamaşırları bir çamaşır makinesinde sıradan bir şekilde yıkamak onları dezenfekte etmek için yeterlidir.
 • Pübik bölge bitleri genellikle cinsel ilişki yoluyla bulaşır; semptomlar arasında jenital bölgede kaşıntı ve püstüller ve pübik bölge kıllarına yapışmış sirkeler sayılabilir.

Tahtakurusu ısırığı

 • Eski, pis binalarda görülür.
 • Geceleri kan emer ve deride yumrular oluşmasına neden olurlar.

Pire ısırığı

 • Kuşlar, sincaplar (fur farmers) ve sıçanlar tarafından taşınan pireler de insanları ısırır. İnsanlar, köpekler ve kediler tarafından taşınan pireler ya çok nadirdir, ya da yok olmuşlardır.
 • Semptomlar, en sıklıkla insanların dışarıda doğada (kuş kafeslerini temizlerken ya da yazlık evlerini ilk defa ziyaret ederken, vs.) bulundukları zaman ortaya çıkar.
 • Pireler katı, genellikle birkaç ısırığın bir grup olarak bulunduğu ve ortasında ısırık izi bulunan ve yoğun bir şekilde kaşınan papüllere neden olurlar(resimler 2 3). Görünüşe göre, pireler sıklıkla bazen çocuklarda yazın olabilen papüler ürtikerlere (strofulusa) neden olmaktadır.
 • Hastanın kızarıklık ya da kabartıya neyin neden olduğu konusunda genellikle hiçbir fikri yoktur.

Kelebek larva ısırıkları

 • Bazı güve kelebeklerinin larvaları (lepidoptera) hem toksik, hem de allerjik reaksiyonlara neden olabilir.
 • Ixodes ricinus kenesi laym hastalığına 2, kenelerin taşıdığı Kumlinge ensefalit virüsünün ve Uukuniemi virüsünün yayılmasına neden olur.
 • En iyi korunma, doğada yürürken uzun çizmeler ve pantolonlar giymektir (keneler çimenlerde bulunur, ağaçlarda değil).
 • Kuş (tavuk üreten çiftçiler), köpek ve kedi keneleri sıklıkla ektremitelerde ve gövdede giysilerin örttüğü alanlarda birkaç kaşınan papülden oluşan grupların ortaya çıkmasına neden olurlar. Papülün ortasında bir ısırık izi görülür.

Yazın güneş çarpması ve böcek ısırmasına karşı acil müdahale yöntemleri

Örümcek ısırıkları

 • Avrupa bahçe örümceğinin ısırığı (Araneus diadematus) acılara neden olabilir.
 • Büyük kuş örümceğinin ısırığı tehli değildir.

Böcek öldürücü ilaçların kullanılması

 • Etkin böcek öldürücüler dietiltolüamid (DEET) içerirler. Ambalajın üzerinde yazılı talimat uyarınca %50’lik akarlara karşı etkili bir solüsyon, %20’lik bir solüsyon ise sivrisineklere, karasineklere ve ısıran tatarcıklara karşı etkilidir. Bunlar, geyik biti sineklerine, yabanarılarına, arılara ya da toprak yabanarılarına karşı etkili değildir.
 • Böcek öldürücülerin etkisi genellikle birkaç saat sürer. Yoğun terleme bunların etki süresini azaltır.
 • Böcek öldürücüler yaralarda ya da cildin hasarlı olduğu yerlerde kullanılmamalıdır. İç mekanlara geri dönüldüğünde bunların yıkamak suretiyle deriden uzaklaştırması tavsiye edilir.
 • Dietiltolüamidin merkezi sinir sistemi üzerinde toksik bir etkisi vardır. Emilme tehsi nedeniyle 3 yaşın altındaki çocuklarda kullanılması tavsiye edilmez. Öte yandan, doğal maddeler kullanılarak imal edilmiş çocuk giysilerinin, giyilmeden hemen önce hiç değilse arka tarafına sprey sıkılabilir. Ancak, çocuğun böcek öldürücüyü solumaması ya da ellerine bulaştırmaması için özen gösterilmesi gerekmektedir.

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/ari-ve-bocek-sokmasina-ilk-yardim-nasil-olmali-ari-sokmasina-ne-iyi-gelir/

Çocuklarda kesik ve böcek sokması durumunda ilk yardım

Böcek Sokmalarına Karşı İlk Yapılması Gerekenler

Çocuklarda kesik, sıyrık, böcek sokması, kene ısırması, arı sokması gibi aileleri endişelendiren yaralanmalar özellikle yaz aylarında çok görülür.

Doğada geçirilen zamanın artması, oyun oynarken yaşanan küçük kazalar, doğal ortamlarda böcek, kene gibi canlıların çoğalması yaz aylarında bu gibi sağlık problemlerinin artmasında etkendir.

Ebeveynler bebek ve çocuklar için azami özen gösterseler de çocuklarda kesik yaralanmaları ve böcek sokmaları yaşanabilir. Önemli olan kesik, sıyrık, böcek sokması durumunda ne yapılması gerektiğinin bilinmesidir. Böylelikle ilk yardım kolaylaşacaktır.

Çocuklarda kesik, sıyrık, böcek ısırması, kene ısırması durumunda ilk yardım yapacak kişilerin konu hakkında bilgili olması gerekir. Ailenin çocuğu iyi takip etmesi ve daha ciddi bir durumda sağlık kuruluşuna zamanında başvurması önem taşır.

Kesik sıyrık durumunda ne yapılmalı?

Çocuklar emeklemeye ve yürümeye başladıktan sonra en fazla dikiş atılması gereken kesik durumları çene altı ve kafada oluşmaktadır. Genellikle evdeki sehpa, masa gibi eşyalara çarpma sonucu oluşur. Daha büyük çocuklarda ise sokakta oynarken veya spor yaparken yaralanmalara rastlanır. Kesik, sıyrık durumunda yapılması gerekenler ise şöyledir;

 • Kesik olan bölgede kanama durana kadar kesilen yerin üzerine temiz bir pamuklu bez veya var ise gazlı bez bastırılmalıdır.
 • Kanama durursa kesik derin değil ise suyla yıkanmalı ve üzeri bandaj ile kapatılmalıdır.
 • Sıyrık şeklindeki yaralanmalarda yara su ve sabun ile yıkandıktan sonra antibiyotikli ve yağlı bir pomat sürülebilir.
 • Yara gazlı bez ve bandaj ile kapatılmalıdır.
 • Kesik derin veya kanama durmuyor ise dikiş atılması gerekebilir.
 • Kesilen yer kafada ise çocuk hastaneye gidene dek dik, bacakta ise bacaklar yüksekte tutulmalıdır. Sağlık kuruluşana başvurulmalıdır.

Böcek ısırması durumunda ne yapılmalı?

Böcek ısırması yazın en sık rastlanılan durumlardandır. Böcek sokması sonrası ciltte kızarıklık, ağrı ve kaşıntı olabilir. Böcek sokmasından sonra ortaya çıkan durum kişiden kişiye ve böceğe göre değişiklik gösterir.

 • Böceğin soktuğu yer su ve sabunla yıkanmalıdır.
 • Buz uygulanması şişliği ve ağrıyı azaltabilir.
 • Karıştı fazla ise üzerine antihistaminik bir jel, krem sürülebilir.
 • Ancak çocukta nefes darlığı, bulantı, kusma, bayılma, deride döküntü, kabarcık, aşırı kaşıntı görülür ise acilen hastaneye başvurulmalıdır. Evde antihistaminik şurup var ise bebeğe veya çocuğa uygun dozda hemen verilmelidir.
 • Kene ısırması durumunda kene çıkarılmaya çalışılmamalı derhal sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Arı Sokması

 • Arı, zehirli bir keseye bağlı iğnesini bırakabilir. Zehirli kesesinin ucunu sıkıştırmadan bir kazıma hareketi ile olabildiğince çabuk çıkarmaya çalışılmalıdır.
 • Bölgeyi temiz su ve sabun ile yıkanarak soğuk uygulanmalıdır.Cilt iyileşene kadar günde iki veya üç kez bunu uygulayın.
 • Birkaç dakika boyunca bir bez veya soğuk ıslak bir beze sarılı bir buz paketi uygulayın.
 • Acı için ağrı keseci verilebilir. (Hekimin önerdiği dozda)
 • Arı sokması alerjisi olan çocuklarda anaflaktiksi’ye sebep olabilir. Dilde şişme, nefes darlığı vb  belirtilere karşı duyarlı dikkatli olunmalıdır.
 • Alerjiye karşı önlem olarak ve kaşıntı için reçetesiz bir ağızdan alınan antihistamin şurup verilebilir. (Bu konuda eczacı veya hekiminize danışın)
 • Ağzın herhangi bir yerinde bir sokma hemen tıbbi müdahale gerekir. Çünkü bu durum hızla solunum yollarını tıkayabilecek şiddetli şişmeye neden olabilir.

Sokulan bölgede şişlik, kızarıklık ve ağrı 3 günden fazla sürüyorsa, bir enfeksiyon belirtisi olabilir. Tıbbi yardım alın.

Arı sokmasından sonra aşağıdaki belirtileri fark ederseniz hemen bir sağlık kurumuna başvurun ve 112’yi arayın :

 • Hırıltılı solunum veya solunum problemi
 • Boğaz veya göğüste sıkışma
 • Dudakların, dilin veya yüzün şişmesi
 • Baş dönmesi veya bayılma
 • Mide bulantısı ya da kusma

Akrep Sokması

Akrep sokması tehli olabilir. İlk yapılması gereken sokulan bölgeyi sabun ve suyla yıkamak olmalıdır. Soğuk bir kompres uygulayın ve çocuğunuzu derhal acil servise götürün.

Bir kişi bir akrep tarafından sokulursa, akıntının şekli, şişlik ve kızarıklık akrep türüne bağlı olarak değişebilmektedir. Vücudun diğer kısımlarını etkileyebilecek zehir sebebiyle daha şiddetli reaksiyonlar da meydana gelebilir.

Akrebin zararsız olduğunu söylemek zor olduğundan, tüm akrep sokmaları bir sağlık hizmeti sağlayıcısı tarafından tedavi edilmelidir. Isırmaya neden olan akrep türünü bilmek tedaviyi daha kolaylaştırabilir.

Bu sebeple eğer akrep yakalanmış ise yanınızda götürmeniz veya bir telefon ile resmini çekmeniz iyi olabilir. Bu zehirli türleri tespit ederek ona yönelik tedavi uygulamada sağlık personeline yardımcı olacaktır.

Ailenizi böcek sokmalardan korumanın yolları

 1. Sıcak aylarda düzenli olarak evinizi (tüm halılar, mobilyalar ve evcil hayvanlar dahil) temizleyerek pire oluşumunu önleyin.
 2. Sıcak havalarda havuz veya gölet gibi sivrisineklerin ürediği bölgelerden uzak durarak sivrisineklerden kaçının. Sivrisineklerin en aktif olduğu gece saatlerinde içeride kalmaya çalışın. Çocuklar dışarı çıkarken böcek kovucu uygulayın.

 3. Keneden korunmak için çim ve ahşap alanlarda yapılan gezintiler sonrası çocukları kontrol edin ve içeri gelir gelmez duş aldırın. Kontrol edilmesi gereken en önemli yerler kulakların arkası, kafa derisi, boynun arkası, koltuk altları, kasık bölgesi ve dizlerin arkasıdır. Evcil hayvanlar da içeri girdiklerinde kontrol edilmelidir.

  Evcil hayvanlarınızı korumak için özel ürünler vardır. Veterinerinize danışın.

 4. Açık havada kamp, ​​yürüyüş vb. yaparken sinek ve böcek kovucu kullanılabilir. Ancak bunların içeriklerine dikkat edilmelidir. Çocuklar için özel üretilmiş olanlar önerilen dozlarda kullanılmalıdır.  Ürünün hangi yaşlar için uygun olduğu kontrol edilmeli ve gereğinden fazla kullanılmamalıdır.

  Fazla kullanmak ekstra koruma sağlamayacak aksine toksik madde alımını fazlalaştıracaktır.

 5. Çocuklarınız ormanlık alanlarda bulunduğunda, ince ama uzun kıyafetler giydirin. Mümkün oldukça deriyi örtülü tutun. Çimen üzerinde yürürken ayakkabı ve çorap giyin. Bahçe işleri yaparken eldiven kullanın. Arı ya da yaban arısı yuvalarını rahatsız etmeyin.

İçerik Yrd. Doç.

Dr. E. Mahir Gülcan tarafından kontrol edilmiştir.

Источник: https://www.kidsgourmet.com.tr/cocuklarda-kesik-ve-bocek-sokmasi-durumunda-ilk-yardim/

Böcek, arı, akrep ve deniz canlıları sokmalarına karşı ne yapmalı?

Böcek Sokmalarına Karşı İlk Yapılması Gerekenler

Medical Park Bahçelievler Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Engin Türkmen de bu konuda önemli bilgiler paylaştı.

Yaz aylarında tatilcilerin rahatsız oldukları en önemli sorunlardan biri de böcek ısırıkları ve böcek sokmalarıdır. Medical Park Bahçelievler Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Engin Türkmen, böcek ısırıkları ve sokmalarının birbirinden farklı olduğunu belirterek, alınacak önlemler ve yapılması gereken müdahaleler ile ilgili şunları söyledi;

Böcek ısırıkları; zehirsiz böceklerin tükürükleri ve kan emmek için salgıladıkları pıhtı önleyici maddelere karşı oluşan kaşıntı, kızarıklık, kabarma gibi alerjik reaksiyon ve bölgesel tahriş oluşmasıdır. Böcek sokmaları ise; zehirli böceklerin iğneleri aracılığı ile zehirlerini deriye enjekte etmeleridir. Oluşan kızarık ve kabarık alan, genellikle çok ağrılıdır.

Alerjik bünyeye sahip olanlar dikkat

Kaşıntı, ağrı, kızarıklık ve şişlik böcek ısırmaları belirtileri arasındadır. Bunun yanı sıra yüzde, dudaklarda ve boğaz etrafında şişme, nefes almada güçlük, şiddetli kaşıntı, uyuşukluk ve kramp, görülebilir.

Bu belirtiler antihistaminik krem veya ilaçlarla çoğu zaman tedavi edilebilir. Bazen hastada şiddetli baş dönmesi, baygınlık ve bilinç kaybı gibi belirtiler de ortaya çıkabilmektedir. Buna anaflaktik şok (vücutta alerjen maddelere karşı oluşabilen ciddi bir alerjik reaksiyon) denir.

Acil olarak müdahale edilmediği takdirde bu tablo ölümcül olabilir. Tedavide kortizonlu ilaçlar ve adrenalin verilir.

Ciddi alerjik bünyesi olanların yaz aylarında böceklerin yoğun olduğu yerlerden uzak durmaları, hekimlerine danışarak koruyucu ilaçları yanında bulundurmaları ve böyle bir tablo ile karşılaştığında da derhal bu ilaçları uygulamalıdırlar.

Parfümü abartmayın

Yaz aylarında dış ortamda, böcekler tarafından ısırılmanın önüne geçebilmek için;

 • Böceklerin ilgisini çektiğinden, parlak renkli kıyafetler giymekten ve parfüm ya da deodorant gibi güçlü kokular kullanmaktan kaçının.
 • Böcek ısırıklarına maruz kalabilecek bölgeleri azaltmak için uzun kollu giysiler, pantolon, ayakkabı ve şapka giyin.
 • Cildinize böcek savar spreyler sıkın.
 • Oturduğunuz yerde böcek savar ürünler ve mumlar kullanın.
 • Açıkta şekerli yiyecek ve içecek bırakmayın.
 • Durgun ve hareketsiz su kaynaklarının olduğu alanlarda dikkatli olun.
 • Uzun çim ve çalılıklara sürtünmekten kaçının.
 • Kene ısırmalarına karşı sert çim ve çalılıkların üzerinde yürürken pantolon paçalarını çoraplarınıza sokun.

Hangi böceğe hangi uygulama yapılır?

Başınıza gelebilecek böcek ısırıklarına karşı yapılması gereken ilk müdahale oluşacak reaksiyonun yavaşlatmada oldukça etkilidir. Deniz canlılarının sokması ya da ısırması durumunda arı, akrep ya da yılan sokmalarında uygulanan buz uygulamasının aksine yaralı bölgeye sıcak uygulama yapılması gerekiyor.

Arı sokmasına karşı yapılacaklar:

 • Yaralı bölge yıkanır.
 • Derinin üzerinden görülüyorsa arının iğnesi çıkarılır.
 • Soğuk uygulama yapılır. (Amonyak vb. kullanılmaz)
 • Eğer ağızdan sokmuşsa ve solunumu güçleştiriyorsa buz emilerek soğuk uygulama yapılır.
 • Ağız içi sokmalarında ve alerji hikâyesi olanlarda acil tıbbi yardım istenmelidir.

Akrep sokmasına karşı yapılacaklar:

 • Sokulan bölge buz ile soğutulur (buz hiçbir zaman deri ile temas halinde olmamalıdır). Buz tatbik edilmesi hem şişmeyi engeller hem damarlarda büzüşme yaptığı için zehrin emilimini azaltır hem de ağrıyı azaltmaya yardımcı olur.

 • Bol sabunlu su ile yıkanır.
 • Sokulan yerin dört parmak üst bölümüne dolaşımı engellemeyecek şekilde bandaj uygulanır. (Turnike uygulanmaz).
 • Yara üzerine hiçbir girişimde bulunulmaz (kesilmez, emilmez, vb.).

Yılan sokma / ısırmalarına karşı yapılacaklar:

 • Kişi güvenli bir yere götürülmelidir.
 • Kişi sakinleştirerek çok fazla hareket ettirmekten sakınılmalıdır.
 • Sokmanın olduğu bölgedeki sıkı kıyafetleri ve takıları çıkartılmalıdır.
 • Yara soğuk su ile yıkanmalı ve yaraya soğuk uygulama yapılmalıdır.

 • Zehrin hareketini yavaşlatmak için, sokulan yerden yaklaşık 7 cm yukarısını gevşek bir sargı bezi ile sarın. Bez sıkı olmamalıdır. Sargı, arasına bir parmak girecek kadar gevşek olmalıdır ve bandın altındaki nabız hissedilmelidir. Bant için esnek bir bandaj veya bez parçası kullanılabilir.

 • Yara üzerine hiçbir girişimde bulunulmaz (kesilmez, emilmez, vb. ).
 • Tıbbi yardım istenmelidir.

Deniz canlıları sokmasına karşı yapılacaklar:

 • Yaralı bölge hareket ettirilmez.
 • Batan diken varsa ve görünüyorsa çıkartılır.
 • Etkilenen bölge ovulmamalıdır.
 • Deniz canlıların zehirleri ısıya karşı dayanıksız olduğu için, yaralı bölgeye sıcak uygulama yapılmalıdır.

Parfüm sıkarken bir kez daha düşünün

Источник: https://indigodergisi.com/2017/07/bocek-ari-akrep-sokmalari/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть