Böcek Sokması, Denizanası Ve Balık Çarpması Tedavisi

içerik

Zehirlenince Neler Yapmalıyız? Böcek Yılan Denizanası Sokmalarında Neler Yapılmalı?

Böcek Sokması, Denizanası Ve Balık Çarpması Tedavisi

Bursa Yemek Sanayicileri Derneği (BUYSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Aslanboğa, son 16 ayda et fiyatlarının yüzde 100 arttığını söyledi.

Ota Tıp merkezi’nden Dr. Faik Akvardar tatilde doğa ve denizle baş başayken yaşanacak sorunları tanımladı. Tatilde karşılaşılacak haşere ve zehirlenme vakalarına karşı alınacak tedbirler hakkında bilgiler verdi.

Böcek sokmaları

Böcek sokmaları özellikle yaz ve sonbahar başlarında tarlada çalışan, tatil ve piknik yapan insanlar için keyif kaçırıcı, bazen de yaşamı tehdit edici bir sorundur.
Böcek sokmasından sonra ortaya çıkan reaksiyon kişiden kişiye ve böcekten böceğe değişiklik gösterir. Böcek sokmalarında, ağrı, şişme ve sokulan bölgenin etrafında renk değişikliği oluşmaktadır.

Böcek sokması olan bölgeden uzakta şişme, kızartı, ürtiker, kaşıntı, karın ağrısı, kusma, ishal, göğüste sıkışma hissi, nefes almada zorluk, hırıltılı solunum, dilde şişme olabilir. Bu belirtiler ciddi alerjik reaksiyon bulgularıdır ve birkaç dakika içinde ortaya çıkar.

Bu belirtilerden özellikle kusma, göğüste sıkışma hissi dilde şişme görüldüğü takdirde hemen bir sağlık kurumuna başvurulması tavsiye edilir.

Böcek sokması halinde yapılması gerekenler;

Bölgenin su ve sabunla yıkanması en basit ve etkili tedavidir.

Böceğin soktuğu yerde küçük bir şişlik oluştuysa buzla kompres yapmalı. Sabunlu suyla yıkamak veya antihistaminik pomat sürmek yeterlidir.

Sokulan bölgenin çevresinde daha geniş bir şişme olursa veya yaygın kaşıntı görülürse yine normal tedavi uygulanabilir.

Ağızdan alınan bazı antihistaminik ilaçlar da şikayetleri giderebilir.

Bilinen ciddi alerjik reaksiyon riski varsa doktorunuzun önereceği hazır epinefrin enjektörlerini yanınızda taşımalı, uyguladıktan sonra en yakın hastaneye gitmelisiniz.

Yılan sokması

Yeryüzünde 2000’den fazla yılan türü bulunmaktadır. Bunlardan 300’ü insanlara zarar verir.

Venom adı verilen yılan zehri sinir sistemine etkili olanlarla kan ve diğer dokulara zarar verenler olmak üzere ikiye ayrılır. Yılanlarda nadiren ikisine birden rastlanmaktadır. Zehrin vücuda girdiği yerde ağrı, şişme, deride renk değişimi bulantı, baş ve kas ağrıları, halsizlik, felç ve solunum sistemine etki sonucu ısırılan kişi kaybedilebilir.

Engerek yılanları kan hücrelerini eritir ve pıhtılaşmaya etki eder. Dolaşımın bozulması sonucunda kişi kaybedilebilir. Zehirli yılanın cinsinin tespiti hasta için önemlidir.

Zehirli yılanın sokması sonucu meydana gelen hastalığın ağırlık derecesi vücuda giren zehrin miktarı, özelliği ve bireyin direncine bağlıdır. Yılanın soktuğu kişi hemen yatırılmalıdır, yaralı bölgenin 8-10 cm kadar üzerini bir mendil ya da kravat ile bağlanmalıdır.

Yaralı bölge soğuk su ile yıkandıktan sonra buz uygulanmalıdır ve sağlık kuruluşuna götürülmelidir.

Yılan sokmalarında sokan yılan mümkünse etkisiz hale getirerek tanı koyulabilecek merkeze götürülmelidir.

Denizanası

Denizanası temasında yanma, kızarıklık, şişlik ve ağrı belirtileri görülür. Bir kaç saatte bu belirtiler geçebilir.

Ancak zehirli olan denizanası temasında zehirleyen türün büyüklüğü, kişinin bağışıklık sistemi ve yaşına göre ciddi sonuçlar ortaya çıkabilir.

Genel olarak ciddi zehirlenmelerde kas krampları, karında şişlik, his kaybı, ciddi sırt ağrısı, konuşma zorluğu görülür. Deriye temas eden canlı en kısa sürede deriden uzaklaştırılarak hasta hemen bir sağlık kuruluşuna götürülmelidir.

Zehirli balıklar

Bazı balıkların etleri zararlıdır. Zehirlenen kişide halsizlik baş ağrısı kaşıntı, hissizlik ve felç görülebilir. Kişi solunum yetmezliği ile kaybedilebilir. En kısa sürede kusturularak midesinin yıkanması ve tedavinin düzenlenmesi için bir sağlık kuruluşuna götürülmelidir.

Türü tanınmayan balıklar, fazla dikenli ve yüzgeçli olanlar elle tutulmamalıdır. Plaj olmayan yerlerde denize çıplak ayak ile girilmemelidir.

Balık çarpması ya da ısırması sonrası lokal bir ağrı görülür. Yaralı bölgenin rengi solar, morarır, şişer ve şok ile kişi kaybedilebilir. Yaralanan bölgede his bozukluğu yaranın enfekte olması solunum güçlüğü ve halsizlik aylarca kalabilir.

Ağrının hafifletilmesi ve yaralı bölgenin enfeksiyon riskine karşı yaralanan bölge üst kısımdan bağlanır. Yara, deniz suyu ile hafifçe yıkanır, yaralanan bölge 1 saat boyunca soğuk suda tutulur. Antiseptik solüsyon sürülerek steril gazlı bez ile kapatılır.

Enfeksiyonun önlenmesi ve tetenoz aşısı olmak için sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Uzm. Dr. Faik Akvardar/Ota Tıp Merkezi

Источник: http://haberciniz.biz/zehirlenince-neler-yapmaliyiz-bocek-yilan-denizanasi-sokmalarinda-neler-yapilmali-857940h.htm

Denizanası acı tedavisi

Böcek Sokması, Denizanası Ve Balık Çarpması Tedavisi

Bir denizanası tarafından sokulan çoğu insan, sadece bir deniz anasının, sokmanın ardından gerçekleştiğini fark eder. Bu şekilde, bir sokağa hiç bir şey gelmeyebilir.

Çoğu denizanası sokması acı verici ama tehli değil. Bununla birlikte, birkaç denizanası, cilde güçlü zehirler salgılar. Bu türlerin sokmaları, tedavi edilmediği takdirde tehli veya hatta ölümcül olabilir.

İstenmeyen denizanası sokması tedavisi hızla ağrıyı hafifletebilir ve bir sokmanın kötüleşmesini önleyebilir.

Denizanası sokması tedavisi hakkında hızlı gerçekler:

 • 2000’den fazla denizanası türü dünya okyanuslarını doldurmaktadır. Hepsi sokulmuyor ve çoğu tehli değil.
 • Denizanası ısırması tedavisi, sokmanın potansiyel olarak tehli olup olmadığını değerlendirmekle başlar.
 • Potansiyel olarak ölümcül denizanası tarafından sokulan insanlar acil acil tedavi gerektirir.
 • Deniz salyangozu ile hafifçe sokulan insanlar genellikle ilk yardımları kendileri yapabilirler.

Denizanası sokmaları için ilk yardım

Denizanası minik veya muazzam olabilir ve tüm şekil ve boyutlarda gelirler. Bazıları dokunaçlarında nematosist adı verilen küçük iğneleme hücrelerine sahiptir. Bir nematosistin sokması hafif can sıkıcı, aşırı acı verici, hatta hayatı tehdit edici olabilir.

Tehli denizanası sokması belirtileri

Çoğu denizanası sokması acı verici, ama tehli değil. Ancak denizanası alerjisi olan kişiler için, bağışıklık sistemi zayıf olan bireyler, çok yaşlı ya da çok genç bir sokma tehli olabilir.

Herhangi bir şok veya alerjik reaksiyon belirtisi, acil yardım ister. Uyarı işaretleri şunları içerir:

 • nefes almada zorluk
 • baş dönmesi
 • hızla yayılan döküntü
 • mide bulantısı
 • bilinçte değişiklikler

Bu semptomları yaşayan herkes 911’i aramalı veya hemen bir acil servise gitmelidir.

Deniz anası ve denizanasına benzeyen bir avuç dolusu, özellikle de çok sayıda sokmadan sonra potansiyel olarak öldürücüdür.

Bununla birlikte, denizanası ölümleri oldukça nadirdir. Örneğin, en tehli denizanası çeşidi, Avustralya kutusu denizanası, her yıl sadece birkaç kişiyi öldürür. Bir acıdan endişe duyuyorsanız, mümkün olduğunca hızlı bir şekilde suyu terk etmeniz önemlidir. Denizanası ile ilişkili birçok ölüm aslında bir sokulduktan sonra ortaya çıkan kas spazmlarını takiben boğulmanın bir sonucudur.

Bir denizanasının tentacles, en kötü ihtimalle birkaç dakika içinde kardiyovasküler sistemi yok edebilecek zehir içerir. Zehirli denizanası en çok Avustralya kıyılarındaki sularda yaygındır, bu nedenle bu bölgede denizanası tarafından sokulan yüzücüler, acil bir acil bakım aramayı düşünmelidir.

Diğer alerjileri olan insanlar, özellikle böcek sokmaları için, denizanalarına karşı alerjik bir reaksiyona karşı daha savunmasız olabilirler. Alerjisi olan kişiler daima bir adrenalin enjeksiyonu kalemini ve doktorun verdiği diğer alerji ilaçlarını taşımalıdır.

Kurbanlar denizanası görmediğinde, sokağın kaynağının zararsız mı yoksa potansiyel olarak ölümcül olup olmadığını hemen belirlemek mümkün değildir.

Birisi acil tıbbi yardım almalıdır:

 • bölgede oldukça zehirli denizanası raporları var
 • denizanası çok büyüktü
 • sokağın yerinde çok sayıda tentacles vardır, çünkü bu daha çok zehirin teslim edilmiş olabileceği anlamına gelir
 • acı göz ya da ağız oldu
 • nefes alma zorluğu, hızlı kalp atışı, bilinç kaybı veya kas spazmı gibi şiddetli reaksiyon belirtileri vardır.
 • stenin bulunduğu yere yakın olmasa bile vücudun herhangi bir bölgesinde bir döküntü belirir.

Küçük denizanası sokmaları için ilk yardım

2017 yılında yapılan bir çalışmada, basit bir işlemin denizanası sokmalarının acılarını azaltabileceği bulunmuştur. Çalışma, özellikle geniş tentacles içeren, aslan ağzı denizanağında çok acı verici sokmalara neden oldu. Ancak, araştırma çoğu denizanası sokmasına muhtemelen uygulanabilir.

Aşağıdaki adımlar, aşağıdakileri mümkün olduğunca çabuk takip etmelidir:

 1. Etkilenen bölgeyi sirke ile veya varsa bir ticari spreyle iyice durulayın.
 2. Hala durulanırken tentacles çıkarın.

  Tentacles, deri ile temas ettikleri sürece batmaya devam edebilir, bu nedenle eldiveni takın ya da plastik poşetler koyun.

 3. Bir ısı paketi uygulayın veya etkilenen bölgeyi en az 113 ° F sıcaklıkta 40 dakika suya batırın.

Sirke ve sıcak su yoksa, tentacles dikkatlice çıkarılmalıdır.

Bir denizanası tarafından sokulduktan sonra, günün geri kalanında sudan uzak durun, çünkü tuzlu su acıyı daha da kötüleştirebilir. Daha da önemlisi, bölgede muhtemelen başka denizanası var.

Bir denizanası dokunaçı cildi delip ve kan çekerse, yara enfekte olabilir. Aşılarında güncel olmayan kişiler de tetanoz iğnesine ihtiyaç duyabilirler. Açık bir yara varsa birkaç saat içinde bir doktora görünmek önemlidir.

Bazı denizanası sokmaları, birkaç gün boyunca ağrı ve kaşıntıya neden olur. Bazı ev ilaçları yardımcı olabilir. Bunlar şunları içerir:

 • Şişlik ve iltihaplanmayı azaltmak için sıcak paketler.
 • Asetaminofen ve ibuprofen gibi steroid olmayan anti-inflamatuar ilaçlar.
 • Enfeksiyon riskini azaltmak için Neosporin gibi bir topikal antibiyotik kremi.

Alan çok ağrılı hale gelirse, şişmeye başlarsa ya da yaradan çıkan çizgiler varsa, bir enfeksiyon olabilir. Bu durumda, bir kişi 24 saat içinde bir doktora görünmelidir.

Bir denizanası sokmasından sonra ne kaçınmak

Popüler bir efsane, denizanası sokması üzerine yapılan idrarın zehiri nötralize edebilmesidir. Aslında, idrar acıyı daha da kötüleştirebilir. Bazı durumlarda idrar, zehiri daha da güçlendirebilir.

Limon suyu ve tıraş kremi gibi diğer halk ilaçları da etkisizdir.

Bir Cochrane Review diğer iddia edilen denizanası sokma tedavilerine baktı. Sıcak suyun acı ile yardımcı olabileceğini doğruladı.İncelemeye dahil edilen bazı çalışmalar, soğuk paketlerin de yardımcı olabileceğini, ancak ısının en etkili olduğunu buldu.

Bölgeyi soğukken suyla durulamayınız, zira cildiniz hala cildin içinde kalırlar, çünkü bu da daha fazla zehir yaymasına neden olabilir.

Bazı insanlar denizanası sokması zehirini nötralize etmek için kabartma tozu kullanırlar. 2007 yılında yapılan bir çalışmada bu yaklaşımın yararı bulunamadı. Pişirme sodalarının tehli olduğuna dair kanıt yoktur ancak diğer tedaviler daha etkilidir.

Şiddetli sokmalarda, kardiyovasküler belirtilere neden olarak, bir doktor tarafından bir monitörde magnezyum sülfat enjeksiyonu yapılabilir.

önleme

Deniz anası sokmalarından kaçınmanın en kolay yolu okyanus suyundan uzak kalmaktır.

Denizanası problemi olan bazı plajlar, yılın en tehli dönemlerinde denizanası uyarıları yayınlayacak. Zehirli denizanasının yaşayabileceği bölgelerde yüzerken, insanlar bu uyarıları takip etmeli ve sudan uzak durmalıdır.

Bir wetsuit giyen denizanası sokmaları karşı koruyabilir. Sığ sularda ayak basması denizanası ve diğer ısırgan deniz canlılarını korkutur.

Yeni bir denizanası caydırıcı krem ​​de yardımcı olabilir. Güvenli Deniz denilen ürün, palyaço balığı üreten kimyasalları taklit eder. Bu kimyasallar denizanası sokmalarını engeller. Üreticiler ayrıca ürünün, bir acı durumunda denizanası dokunaçlarını etkisiz hale getirebileceğini iddia ediyorlar.

Bu losyon sürpriz bir denizanası saldırısı riskini azaltabilir olsa da, denizanası görünür veya tehli denizanası görülen nerede su önlemek için hala iyi bir fikirdir.

Источник: https://trmedbook.com/denizanasi-aci-tedavisi/

Güneş Çarpması Belirtileri ve Tedavisi

Böcek Sokması, Denizanası Ve Balık Çarpması Tedavisi

Güneş çarpması güneş altında uzun süre kalma sonucu, vücut ısısını ayarlayan mekanizmaların bozulmasına bağlı olarak ortaya çıkan klinik bir tablodur. Hava sıcaklarının ani olarak yükselmesi ile birlikte sıcak çarpması şikayetlerinde de artış görülür.

Kendisini yüksek ateş, bulantı ve kas krampı gibi belirtilerle gösterebilen bu tabloda vakit kaybedilmeden gerekli tedbirlerin alınması gerekir. Memorial Etiler Tıp Merkezi Dahiliye Bölümü’nden Uz. Dr. Özlem Kaplan ve Memorial Şişli Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr.

Mustafa Ertuğrul, yaz aylarında sıklıkla karşılaşılan güneş çarpması hakkında bilgi verdi.

Güneş Çarpması Nedir, Nasıl Oluşur?

Güneş çarpması özellikle öğle vakti, güneş ışınlarının dik geldiği zamanlarda oluşmaktadır. Aşırı sıcak havalarda, beden ısısını ayarlayan mekanizmanın bozulmasıyla gelişen güneş çarpması, daha çok çocuklarda görülse de hemen hemen tüm yaş grupları için tehlidir. Rüzgarsız günlerde güneş çarpması riskinin arttığı da unutulmamalıdır.

Uzun süre yüksek sıcağa maruz kalmak ve vücudun normal sıcaklığına dönebilmek için yeterince sıvı kaybedememesi güneş çarpmasını da beraberinde getirmektedir. Vücut sıcaklığı organları tahrip edecek derecede çok yüksek seviyelere ulaşabilir.

Özellikle 40 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda ortaya çıkangüneşçarpması, çocuk ve yaşlılarda daha düşük sıcaklıklarda da görülebilir.

Güneş Çarpması Nedenleri

Güneş çarpmasının en büyük nedeni çok yüksek sıcaklıklara maruz kalmaktır.

Hem tatil amaçlı deniz kıyısında geçirilen vakitler hem de normalin üzerinde sıcaklık seviyesine sahip ortamlarda çalışmak güneş çarpmasının en büyük nedenlerinden biridir.

Bunun yanı sıra nemli hava da soğutma mekanizmasını azaltarak güneş çarpmasına sebep olabilir. Yüksek sıcaklıklarda fazla alkol tüketmek, kalın giyinmek ve aşırı besin tüketmek de güneş çarpmasını tetikleyebilir.

Sıcak havada insan vücudu kan akışını deri yüzeyine doğru artırır. Terleme ve soluk verme ile kendisini fazla ısıdan kurtarır. Terleme ve soluk almanın tam olarak gerçekleşemediği durumlarda sıcak bitkinliği ve güneş çarpması da kaçınılmaz hale gelir. Sodyum ve klor kaybı ile birlikte güneş çarpması belirtileri de görülmeye başlar.

Güneş Çarpması Belirtileri

Güneş çarpmasının en yaygın belirtileri; baş ağrısı, bulantı, kusma, yüksek ateş, terleyememe, sinir sistemi bozuklukları (sersemlik, yürümede bozukluk vs…), ruhsal durum bozuklukları ve bilinç kaybıdır.

Havale, solunumda düzensizlik ve 41 derece üzerinde ateşle birlikte deride kızarıklık da varsa “sıcak koması” görülme ihtimali yükselmektedir. İleri safhalarda oldukça tehli olabilen güneş çarpmalarında, ciddi oranda yaşam kaybı riski olduğu da unutulmamalıdır.

Öte yandan, güneş çarpması sonrası iyileşen kişilerin dahi sinir sistemlerinde kalıcı hasarlar oluşabilmektedir. Bu nedenle ilk belirtide tanı konulması ve kişi bilincini yitirmeden gerekli müdahaleye başlanması gerekmektedir.

Sıcak çarpmasında görülen en belirgin belirtiler ise şöyledir;

 • Yüksek ateş,
 • Kuru –sıcak-ağrılı cilt,
 • Şiddetli baş ağrısı,
 • Bulantı,
 • Kusma ve baş dönmesi,
 • Kas krampları,
 • Çarpıntı
 • Uykuya eğilim,
 • şuur bulanıklığı ve komaya kadar varabilen ciddi klinik tablolar görülebilir.

Güneş Çarpmasında Kimler Risk Altındadır?

Özellikle kronik hastalıkları olan hastalar ( yüksek tansiyon, şeker hastalığı, kronik böbrek yetmezliği olanlar), kanser hastaları, aşırı kilolu veya kaşektik olan kişiler, psikiyatrik rahatsızlığı olanlar, 65 yaş üzeri kişiler, 5 yaş altı çocuklar, gebeler sıcak yaz aylarında çok daha dikkatli olmalıdır.

Güneş Çarpmasında İlk Yardım

Güneş çarpmasına maruz kalan kişi hemen serin olan bir yere alınarak üzerinde sıkı giysiler varsa gevşetilir ve kusma riskine karşı yan yatırılır. Vücut ısısını düşürmeye yönelik başına göğsüne ve koltukaltlarına soğuk su ile ıslatılmış bez koyulabilir veya soğutucularla soğutmaya çalışmak gerekir.

Kan dolaşımını başa doğru yönlendirmek kişinin için ayaklarını yükseltmek, kol ve bacaklara masaj yapmak, duş aldırmak da gerekebilir.

  Kişinin bilinci açıksa sıvı alımının sağlanması, bilinç kapalı ise kesinlikle içmesi için sıvı verilmemesi takip ve tedavi amaçlı en yakın sağlık kuruluşuna ulaştırılması gerekir. 

Güneş çarpması durumunda bunları yapmayın.

 • Hastanın bilinci yerinde değilse su içirilmemelidir.
 • Alkol koklatılmamalıdır.
 • Katı yiyecekler çok tehli sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle kesinlikle verilmemelidir.

Güneş Çarpmasında Teşhis Nasıl Yapılır?

Güneş çarpması teşhisi hastanın semptomları gözden geçirildikten, kan basıncı ve sıcaklık değerleri ölçüldükten sonra konur. Bunun için öncelikle ağız içi sıcaklığı yerine rektal sıcaklık ölçülür. Gerekirse hastadan kan ve idrar örneği de istenir.

Güneş Çarpması Tedavisi

Güneş çarpmasında tablo kötüye gidiyorsa tuz ve elektrolit seviyelerini belirlemek için kan testleri kullanılır. Kan testi sonucuna göre de hastaya sıvı terapisi uygulanabilir. Güneş çarpması sonrasında oluşabilecek komplikasyonlar nedeniyle böbrek yetmezliği gibi durumlara karşı hasta birkaç hafta takip edilir. Sıvı ve tuz dengesi ile sıcaklık değişimleri gözlem altında tutulur.

Güneş Çarpmasından Nasıl Korunmalı?

Güneş ve yüksek sıcaklığın zararlı etkilerinden vücudumuzu korumak için;

 • Mecbur kalmadıkça güneşin yoğun olduğu saatlerde dışarıya çıkılmamalı,
 • Terletmeyen ince, açık renkli ve bol giysiler tercih edilmeli,
 • Mutlaka güneş gözlüğü, şapka ve şemsiye gibi güneş ışığından koruyacak aksesuarlar kullanılmalı,
 • Güneşe çıkmadan yarım saat önce güneş koruyucu kremler sürülmeli
 • Günde en az 2,5-3 lt sıvı tüketilmeli (ayran soda su vb.)
 • Sindirimi kolay hafif yiyecekler tercih edilmeli
 • Fırsat buldukça ılık duş alınmalı
 • Uzun ve ağır egzersizlerden kaçınılmalıdır.

Çocuklarda Güneş Çarpmasına Karşı Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocukların cildi, yaşamın ilk yıllarında çok ince olduğu için güneşe karşı hassastır. Çocukları dışarı çıkarırken mutlaka güneş koruyucu sürmek gerekir.

Güneş kremi seçerken de mineral filtre içermesi ve bebeğe alerji yapmayacak özellikte olmasına dikkat edilmelidir. Kimyasal filtre içeren güneş kremlerinde alerji riski daha yüksektir.

1 yaş altı bebeklerin cildi büyük çocuklara göre daha hassastır ve uygulanan her türlü kremin emilimi daha fazladır. Bu nedenle 1 yaş altı güneş kremi seçerken mutlaka doktora danışılmalıdır.

Çocuklarınızı Güneşe Çıkarmadan Önce…

Çocuk güneşe çıkarmadan 15 dakika önce koruyucu ürün uygulanmalıdır. Çok açık tenli, renkli gözlü çocuklar ile 1 yaş altı bebeklerde 50 faktör ve üzeri güneş kremleri tercih edilmelidir.

Ten rengi koyu, esmer çocuklarda ise 30 faktörlü güneş kremi yeterli olur. Çocuklar dışarı çıkarılmadan en az 15-20 dakika önce krem sürülmelidir. Güneş kreminin koruma süresi en fazla 3-4 saattir.

Eğer çocuk yarım saatten fazla dışarı zaman geçirecekse güneş kreminin sık sık yenilenmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Güneş Kremlerini Test Edin

Bazı güneş kremleri çocuklarda cilt alerjilerine sebebiyet verebilir. Bunun için test edilmelidir. Güneş kremi güneşe çıkmadan bir gün önce çocuğun koluna küçük bir alana sürülür ve yara bandı ile kapatılır.

Ertesi gün dışarı çıkıldığında, güneşin altındayken yara bandı çıkarılır. Eğer 15 dakika içinde o bölgede kızarıklık, şişlik ya da kaşıntı olmuyorsa bu güneş kremi kullanılmaya devam edilebilir.

bir önceki yıldan kalan güneş kremleri ise kesinlikle kullanılmamalıdır.

Çocukların Güneşe Çıkma Saatine Dikkat!

Güneş ışınlarının dik geldiği, dolayısıyla en etkili olduğu 10.00-16.00 saatleri arasında asla güneşe çıkılmamalıdır. Hava bulutlu bile olsa güneş kremi mutlaka sürülmelidir. Güneşin olmaması zarar vermeyeceği anlamına gelmemektedir. Bu nedenle bu saatlere dikkat etmek ve her havada gerekli önlemleri almak önemlidir.

Çocukların kıyafet seçimine dikkat!

Yaz aylarında çocuklara ince, hafif ve pamuk giysiler giydirilmelidir. Terleme ihtimalleri çok yüksek olduğu için de sık sık kıyafetleri değiştirilmelidir.

1 yaş altı bebekler özellikle baş bölgesinden çok terleyebilir, üşür korkusuyla kalın şapkalardan kaçınılmalı, bahar ve yaz dönemleri için sadece rüzgarı engelleyecek pamuklu şapkalar tercih edilmelidir.

Giysiler kadar bebek arabalarının veya oto koltuklarının kumaşlarının da terletebileceği dikkate alınmalıdır.

Güneş çarpmalarına karşı bol sıvı tüketilmeli

Yaz aylarında uzun süre güneş altında kalan çocuklarda güneş çarpmaları olabilir. Çocukların ateşi yükselir ve halsizlik gözlenir. Terleme sonucu sıvı kaybı oluşur ve güneş çarpması olan çocuğun sıvı ihtiyacı artar.

Bu nedenle bol bol su içirilmeli, vücut sıcaklığı normalin üzerindeyse ateş düşürücü ilaçlar kullanılmalıdır. Yaz aylarında güneşin vurduğu araç içinde çocuklar uzun süre bırakılmamalıdır.

Özellikle 1 yaş altı bebekler için bu ısı tehli sonuçlar doğurabilir.

Güncellenme Tarihi: 12 Temmuz 2017Yayınlanma Tarihi: 11 Temmuz 2017

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/gunes-carpmasi/

Denizanası ısırığı nasıl geçer? Denizanası sokması halinde ne iyi gelir?

Böcek Sokması, Denizanası Ve Balık Çarpması Tedavisi

Yaz tatilinizin en güzel günleri bir denizanası ısırığı ile kabusa dönüşebilir. Denizanası çok sık karşılaştığımız bir deniz canlısıdır. Birçok deniz canlısı türü dokunçlarında yırtıcılara karşı savunma amaçlı kullandığı bir zehir taşır.

Bir denizanasına temas ettiğinizde denizanasının milyonlarca yakıcı kapsülü (nematokist) cilde zehir enjekte eder. Bu zehrin vücuda girmesi anlamına gelen denizanası ısırığı oldukça can yakıcı olabilir.

Halk arasında bu durum denizanası ısırığı, denizanası çarpması veya denizanası sokması olarak da bilinmektedir.

Yapılan bir araştırmada sadece Florida’da her yıl 200.000 kişinin bir denizanası ısırığı yaşadığı, dünya çapında ise her yıl 150 milyon kişinin bu duruma maruz kaldığı bildirilmiştir.

Denizanası Sokması Belirtileri

Denizanası ısırığı belirtileri şunlardır:

 • Yanma hissi,
 • Ciltte batma ve kaşıntı hissi,
 • Denizanası ısırığı olan yerde karıncalanma veya uyuşma,
 • Kol veya bacağa vuran şiddetli ağrı,
 • Denizanası ısırığı olan bölgede kızarma veya morarma.

Denizanası sokması durumunda zaman zaman mide bulantısı, baş dönmesi, kusma, nefes alma güçlüğü gibi semptomların ortaya çıktığı da görülmektedir. Bu gibi durumlarda ölümcül bir teh oluşmaması açısından derhal acil tıbbi yardım alınız.

Denizanası sokması sonrasında belirtilerin şiddeti cildinize nüfuz eden nematokist miktarına bağlıdır. En tehli deniz anası türleri kutu denizanası ve Irukandji denizanasıdır. Neyse ki bu denizanası türleri ülkemizde bulunmamakta, Avustralya yakınında Pasifik okyanusunda yaşamaktadır.

Denizanası sokması nasıl geçer? Ne iyi gelir?

Denizanası sokması çoğunlukla evde tedavi edilebilmektedir. Zehri damarlardan atmak ve denizanası sokması belirtilerini ortadan kaldırmak için evde uygulayabileceğiniz birçok yöntem bulunmaktadır.

1 Denizanası Isırdığında

Denizanası sokması durumunu ilk fark ettiğiniz anda panik yapmayın ve mümkün olduğunca sakin bir şekilde sudan çıkın. Tekrar ısırılma ihtimali olmayan bir yere gidin. Denizanası sokması sonrasında ikinci kez ısırılmak işleri daha da zorlaştıracaktır.

Sudan çıktıktan sonra denizanası ısırığı görülen bölgeyi kaşımayın ve dokunmayın. Denizanası dokunaçları hala cildinizde bulunabilir ve bunlar elinize bulaştığı takdirde yeniden ısırılma söz konusu olacaktır.

Güvenli bir yere ulaştıktan sonra denizanası ısırığı gördüğünüz bölgeyi suyla yıkayarak cilt üzerinde kalmış olması muhtemel dokunaçları temizleyin.

Yıkadıktan sonra kurularken sert hareketlerden kaçının. Bu durum kalan iğneleri aktifleştirebilir.

2 Sirke İle Yıkayın

Sudan çıkıp denizanası ısırığı bölgesini suyla yıkadıktan sonra vakit kaybetmeden biraz sirke ile denizanası ısırığı olan bölgeyi yıkayın. Beyaz sirke toksinleri etkisiz hale getirecek ve ağrıyı azaltacaktır.

2017 yılında Toxins dergisinde yayınlanan bir araştırmada denizanası sokması vakalarında en etkili tedavi olarak sirke ile yıkama ve ardından sıcak kompres uygulama yöntemi bildirilmiştir.

 1. Denizanası ısırığı olan bölgeyi en az 30 saniye boyunca sirke ile yıkayın.
 2. Denizanası ısırığı görülen bölgede gözle görülür dokunaçlar var ise ince bir cımbız ile çıkarın. Bunlara kesinlikle elinizle dokunmayın.
 3. Denizanası ısırığı olan bölgeyi 43-45 derece sıcak suya daldırın. 20-45 dakika bu şekilde bekleyin.

Sirke çok sert gelirse suyla inceltebilirsiniz. Sirkeyi inceltmek için tatlı su kullanmayın. Tatlı su dokunaçları aktifleştirebilir. Bunun yerine tuzlu su kullanabilirsiniz.

3 Sıcak Suya Daldırma

Yukarıdaki ilk tedaviden sonra denizanası ısırığı olan bölgeyi sıcak suda bekletmeniz kesinlikle tavsiye edilir.

Sıcaklık zehri etkisiz hale getirecek ve denizanası sokması nedeniyle hissedilen yanmayı azaltmaya yardımcı olacaktır. 2016 yılında Medical Journal of Australia dergisinde yayınlanan bir araştırmada fizalya denizanası sokması vakalarında 45 derece suyun içinde 20 dakika beklemenin ağrıyı hafifletmede etkili bir yöntem olduğu belirtilmiştir.

 • Birkaç bardak suyu 43-45 derece arasında ısıtın.
 • İçerisine biraz tuz ekleyin ve iyice karıştırın.
 • Her seferinde 10 dakika olacak şekilde denizanası ısırığı olan bölgeyi suya batırın.
 • İhtiyaç duydukça tekrarlayın.

4 Soğuk Kompres Uygulayın

İlk müdahalenin ardından ağrı ve şişliği azaltmak için soğuk kompres uygulamanız önerilir. Soğuk kompres uyuşturucu etkisi sayesinde ağrı hissini azaltacaktır. Sinirleri uyuşturarak şişlik ve enflamasyonu yatıştıracaktır.

 • İnce bir bezin içerisine buz küpleri koyun. Bu soğuk kompresi 10 dakika boyunca denizanası ısırığı olan bölgede bekletin. Daha sonra ara verin ve ihtiyaç duydukça bu işlemi tekrarlayın.
 • Denizanası ısırığı olan bölgeyi soğuk suya daldırmak da aynı şekilde faydalı olacaktır.

Dikkat: Buzu doğrudan cildinize değdirmeyin.

5 Yemek Sodası

Yemek sodası denizanası sokması sonrasında nematokistleri ve bunların yaydığı zehri nötralize etmek için etkili bir yöntemdir.

Doğal bir asit dengeleyici olan yemek sodası denizanası ısırığı zehrinin etkisini azaltır. Böylece kaşıntı ile birlikte enfeksiyon riski de azalır.

Anti-enflamatuvar bir madde olmasının yanı sıra yemek sodası şişlik, enflamasyon ve kızarıklığı da hafifletmeye yardımcı olur.

 1. 3 yemek kaşığı yemek sodası ile 1 çay kaşığı tuzu karıştırın.
 2. Macun kıvamına getirmek için içerisine 1 bardak tuzlu deniz suyu ekleyin.
 3. Bu karışımı denizanası ısırığı olan yere sürün.
 4. 5 dakika bekletin ve deniz suyu ile yıkayın.
 5. En iyi sonuçları almak için günde iki kere tekrarlayın.

6 Aloe Vera Jeli

Aloe vera denizanası sokması sonrasında hissedeceğiniz şişlik, enflamasyon ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olacak mükemmel anti-enflamatuvar özellikler taşımaktadır. Aloe vera jeli cildi yatıştırır ve denizanası sokması sonrasında ortaya çıkan kaşıntıyı azaltır.

 • Yeni koparılmış bir aloe vera bitkisinin jelini çıkarın. Doğrudan denizanası ısırığı olan yere sürün. Birkaç saat bekletin ve temiz suyla yıkayın. Bu işlemi günde 2-3 kere tekrar edebilirsiniz.
 • Aloe vera jelini buz kalıplarında dondurun ve soğuk kompres olarak kullanın.

7 Yulaf

Her tür kaşıntı ve enflamasyonda yulaf son derece etkili bir doğal tedavi yöntemidir. Yulaf denizanası sokması vakalarında da kullanılabilir.

Yulaf kaşıntı ve enflamasyonu azaltan tahriş önleyici, anti-enflamatuvar ve yatıştırıcı özelliklere sahiptir. Bu işlem için öğütülmüş yulaf kullanmanız tavsiye edilir.

 1. Ilık suyla doldurulmuş küvete 2 bardak yulaf unu ekleyin ve iyice karıştırın.
 2. En az 30 dakika boyunca bu suyun içerisinde bekleyin.
 3. Denizanası sokması semptomlarının şiddetine göre bu işlemi günde 2-3 kere tekrarlayabilirsiniz.

8 Papatya

Papatya denizanası sokması vakalarında kullanılan bir diğer etkili yöntemdir. Tahriş önleyici ve anti-enflamatuvar özellikleri sayesinde papatya cildi yatıştırır, kaşıntıyı önler, enflamasyonu azaltır ve iyileşme sürecini hızlandırır.

Papatya, doktorların denizanası sokması vakalarını tedavi etmek için kullandığı harici steroid kremlerinin aktif maddesi olan hidrokortizon kadar etkili bir yöntemdir.

 • 2 bardak papatya çayı hazırlayın ve 1 saat boyunca buzdolabında bekletin. Daha sonra temiz bir bezi bu çaya batırın ve denizanası ısırığı olan bölgeye yerleştirin. 10 dakika bekletin. Bu işlemi gün içerisinde dilediğiniz kadar tekrarlayabilirsiniz.
 • Alternatif olarak 4-5 damla papatya yağı ile 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı veya hint yağını karıştırın. Gün içerisinde denizanası ısırığı olan bölgeye sürün.

9 Cadı Fındığı

Cadı fındığı sıkılaştırıcı ve anti-enflamatuvar özellikleri sayesinde denizanası sokması semptomlarını hafifletmede etkili bir yöntemdir. Kaşıntı, ağrı ve şişliği azaltmaya yardımcı olur.

 • Bir bardak suyun içerisine birkaç damla cadı fındığı yağı ekleyin. Küçük bir pamuğu bu suya batırıp denizanası ısırığı olan bölgeye sürün. İhtiyaç duydukça işlemi tekrarlayabilirsiniz.
 • Bir diğer seçenek ise eczanelerde ve aktarlarda satılan reçetesiz cadı fındığı losyonlarını kullanmaktır.

10 Koruyucu Giysiler

Denizanası sokması tehsi yalnızca çıplak deri için geçerlidir. Yani koruyucu giysiler denizanası sokması vakalarını önlemeye yardımcı olur. Bu nedenle denizanası sokması riskinin yüksek olduğu yerlerde yüzüyor veya dalış yapıyorsanız koruyucu giysiler giymeniz önerilir.

2009 yılında Coastal Research dergisinde yayınlanan bir araştırmada denizanası ısırığı vakalarına karşı korunmak için koruyucu giysilerin gerekliliği vurgulanmıştır. Araştırmada likralı kumaştan yapılan giysilerin denizanası sokması vakalarına karşı koruma sağlamada etkili olduğu vurgulanmıştır.

Denizanası Sokması Hakkında Ek Bilgiler

 • Bazı yerlerde denizanası ısırığı ve sokmasına karşı koruma sağlayan losyonlar bulunmaktadır. Bunları kullanabilirsiniz.
 • Denizanası sokması halinde bölgeye alkol, ispirto, kolonya gibi maddeler dökmeyiniz. pH dengesindeki değişim nematokistlerin daha fazla zehir salgılamasına yol açabilir.
 • Cildinizde gözlemlediğiniz dokunaçları çıplak elle çıkarmayın. Denizanası ısırığı oluşan bölgeyi yıkadığınız halde çıkmayan dokunaçlar için cımbızla çıkarma yöntemini kullanabilirsiniz.
 • Denizanası ısırığı olan bölgeyi ovalamayın veya tıraş etmeyin.
 • Enflamasyonu azaltmak için hidrokortizon krem kullanabilirsinz.
 • Denizanası sokması iyileşene kadar her gün pamuk kullanarak hint yağı sürün.
 • Denizanası sokması vücudun diğer bölgelerinde şişlik, kızarıklık gibi alerjik reaksiyonlara neden olursa antihistamin krem kullanabilirsiniz.

Источник: https://www.iyibakkendine.com/denizanasi-isirigi-sokmasi-carpmasi-nasil-gecer/

Böcek Isırığını Anlamanın Yolları ve Tedavi Yöntemleri

Böcek Sokması, Denizanası Ve Balık Çarpması Tedavisi

İnsanları ısıran birçok farklı böcek türü bulunmaktadır. Çoğu zaman herhangi bir sağlık sorununa neden olmayan bu durum özellikle alerjik hassasiyeti olan insanlar için tehli olabilmektedir.

Böcek Isırıklarını Anlamak 

Böcek ısırığı nasıl anlaşılır?

Havaların ısınması ile birlikte güzel günlerin tadını çıkarmak için gidilen piknikler, park gezintileri ve diğer açık hava aktiviteleri sırasında ne olup bittiğini bile anlamadan kabarmış, kızaran ve kaşıntılı bir cilt ile karşılaşmak  çok da şaşırtıcı değildir. Bazen de en güzel uykunuzun ortasından kalkmanıza neden olur.

Böcek ısırıklarını normal bir alerjiden ayıran belirleyicilerden biri şişen ve kaşıntılı bölgenin ortasında bir iğne ucu kadar olan ısırık izidir. Farklı böcek türlerinde bu ısırık izi farklı büyüklüklerde olabilir. Kene gibi bazı böcek türleri ise cilt yüzeyine tutunarak kan ile beslenir.

Kene ısırıklarında ilk müdahaleyi yaparken dikkatli olmak ve kenenin vücuduna dokunmadan cilde tutunduğu noktayı ustalıkla ayırmak daha sonra gelişebilecek Lyme gibi hastalıklardan korunmak için büyük önem taşır.

Sivrisinek ısırıklarında çoğu zaman en rahatsız edici durum şişkinlik ve kaşıntı olsa da nadiren sıtma gibi bulaşıcı hastalıkları taşıyarak halk sağlığını tehdit eden sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu açıdan böcek ısırıklarında belirtileri doğru anlamak, bölgeyi dezenfekte etmek daha sonra gelişebilecek enfeksiyon ihtimalini de azaltacaktır. 

Belirtiler 

Farklı böcek ısırıklarında belirtiler kişinin böceğe bağışıklığı olup olmadığına, sağlık durumuna, yaşına ve alerjik hassasiyeti olmadığına bağlı olarak değişiklik gösterse de ortak bazı belirtiler şöyle sayılabilir: 

 • Şişlik, 
 • Kızarıklık (pembeden mora kadar değişkenlik gösterebilir), 
 • Kaşıntı, 
 • Ağrı, batma ya da yanma, 
 • Bölgede iltihaplı sıvı toplanması, 
 • Bölgesel ateş.. Böcek sokması belirtileri

Şiddetli alerjik reaksiyona neden olan durumlarda ise aşağıdaki belirtiler gözlenebilir. Aşağıdaki belirtilerden biri ya da birkaçı görüldüğünde en yakın sağlık kurumuna giderek tıbbi yardım almanız önemlidir. 

 • Nefes darlığı, 
 • Solunum sırasında hırıltı, 
 • Yayılan kızarıklık ve şişkinlik ve vücut döküntüleri,
 • Mide bulantısı ve kusma, 
 • Üşüme kas ağrısı ve kramplar, 
 • Genel halsizlik, 
 • Baş ağrısı ve soğuk ter. 

Bebeklerde, hamilelerde, alerjik hassasiyeti olanlarda ve bağışıklık sistemi baskılanmış olan kanser ve HIV hastalarında bu belirtiler ölümcül olabilir. 

 Tedavi Yöntemleri 

Çoğu zaman böcek ısırığı evde tedavi edilebilen durumlardan biridir. Fakat; kene gibi bazı böcek ısırıklarında doğru ilk yardım bilgisine sahip değilseniz en yakın sağlık kuruluşuna giderek tıbbi yardım almanız gerekmektedir.

Kene çıkarılması sırasında kenenin kendini tehde hissetmesi daha fazla alerjen salgılamasına ve kanın içine kusarak midesindeki bakterileri kana zerk etmesine neden olabilir.

Bunun dışında diğer böcek ısırıklarında şişlik, kızarıklık ve kaşıntıyı azaltmak, bölgenin enfekte olmasını engellemek için yapılması gerekenler şöyledir: 

 • Etkilenen bölgeyi bol su ve sabunla yıkayın. 
 • Alkollü mendil ya da gazla bez ile bölgeyi dezenfekte edin. 
 • Bir parça buz kalıbı ile bölgeye mesaj yaparak şişlik ve kaşıntının azalmasını sağlayın. 

Eğer kaşıntı, şişlik ve kızarıklık yukarıda sayılan işlemler ile azalmıyor, çevre dokulara yayılıyor ve baş dönmesi, mide bulantısı gibi ikincil belirtiler ortaya çıkıyorsa bu durum böcek alerjiniz olduğu ya da enfeksiyon kaptığınız anlamına gelebileceğinden en yakın sağlık kuruluşuna gidiniz.

Yapılacak muayene ve tahliller sonucu alerjik reaksiyonlarda antihistaminik tedavi, enfeksiyonlarda ise antibiyotik tedavi seçeneklerinden biri uygulanmaktadır. Kaşıntı ve şişliği azaltmak için; 

Böcek sokmasında şişlik tedavisi

 • Kalamin içeren topikal losyon ve kremler, 
 • Hidrokortizon içeren steroid kremler, 
 • Antihistamin kremlerinden biri ya da birkaçı reçete edilebilir. 

Şiddetli ağrı varlığında doktorunuz parasetamol ya da ibuprofen türü ağrı kesiciler tavsiye edebilir. Böcek ısırıklarının tedavisinde yöntemler kişinin bağışıklık sistemi, ısırılma sayısı ve belirtilerin şiddetine göre kişiden kişiye farklılık gösterebilir. 

Doğal Çözüm Önerileri 

Şişlik, kızarıklık ve kaşıntı gibi belirtilerin azaltılmasını sağlamak için doğal antiseptik içeren bitkiler ile böcek ısırığı tedavisi mümkündür. 

Limon suyu; Limon içerdiği sitrik asit ile mikropları öldürerek cildin rahatlamasına ve şişliğin azaltılmasına yardımcı olur. Bölgeyi sabunlu su ile temizledikten sonra eşit oranda soğuk su ve taze limon suyunu karıştırın. Etkilenen bölge üzerine 5 dakika boyunca ara ara hafifçe bastırarak tampon yapmak şişlik ve kaşıntıyı azaltır. 

Çay poşeti; Siyah ya da yeşil çay yaprakları inflamatuar etkileri ile şişliği ve kızarıklığı azaltmaya yardımcı olur. Uygulama için demlenmiş çay yapraklarını buz dolabında bekletin ve şişlik görülen bölgenin üzerinde en az 20 dakika boyunca bekletin, belirtilerin azaldığını fark edeceksiniz.  

Elma sirkesi; 1 kaşık elma sirkesini 1 kaşık su ile karıştırarak bir pamuk yardımıyla bölgeye tampon yaparak uygulayabilirsiniz. Antiseptik özellikleri ile belirtilerin azaltılmasına yardımcı olan elma sirkesini direkt cilt üzerine uygulamayın. 

Источник: https://ciltte.com/bocek-isiriklari-belirtileri.html

TRAKONYA SOKMASI VE DENIZANASI TEDAVISI

Böcek Sokması, Denizanası Ve Balık Çarpması Tedavisi

Trakonya Sokması Ve Denizanası Tedavisi :

TRAKONYA SOKMASI TEDAVISI

Zehirli dikenlerin batması durumunda yaralanan bölge şiddetli bir ağrı ile birlikte hızla şişer ve kızarmaya başlar. Bu tür yaralanma sonuçları bulantı, kusma hatta kalbin durmasına bağlı olarak ölüme yol açabilir. Trakonya sokmalarında uygulanması gereken tedavi, şu adımları içerir:

 • Etkilenen bölgeyi otuz ila doksan dakika boyunca, tahammül edebileceğiniz sıcaklıktaki su içinde bekletin. Ağrı kontrolü için işlemi gerektiği kadar tekrarlayın.
 • Yara üzerinde diken kalmış ise, bir cımbız yardımı ile çıkartın. Dikenlerin tamamı çıkarılmış olsa bile belirtiler ortadan kalkmayabilir.
 • Yara bölgesini su ve sabun ile ovarak yıkadıktan sonra, bol temiz su kullanarak yoğun bir şekilde durulayın.
 • Yaranın üzerini bant ile örtmeyin.
 • Kaşıntıyı kontrol altına alabilmek için günde iki ila üç kere hidrokortizon içerikli kremler uygulanabilir. Eğer yara bölgesinde iltihap belirtisi gözlemlenirse krem kullanımını derhal durdurun.
 • İrin, kızarıklık veya yanma gibi iltihap belirtilerinin ortaya çıkması durumunda,  günde üç kez duruma yönelik antibiyotik merhem (basitrasin) uygulayın.
 • Şiddetli zehirlenmelere bağlı olarak, kalp masajı ve solunum desteği  (CPR) gerekebilir.
 • Ağız yoluyla kullanılan antibiyotikler genellikle iltihap oluşumunun giderilmesi için tavsiye edilir. İltihaba bağlı tüm belirtiler ortadan kalktıktan sonra, en az 5 gün süreyle antibiyotik tedavisine devam etmek gerekir. Eğer herhangi bir ilaca karşı alerjiniz varsa, antibiyotik tedavisine başlamadan önce doktorunuzu mutlaka bu konuda bilgilendirin. Bazı antibiyotikler güneşe karşı hassasiyete sebep olabilir. Bu yüzden en az 15 faktör koruyucu etkisi olan bir güneş kremi kullanmaya özen gösterin.
 • Ağrının dindirilebilmesi için, her dört saatte 1 veya 2 asetaminofen her altı ila sekiz saatte bir 1 veya 2 ibuprofen ya da her iki ilaç bir arada kullanılabilir.

DENIZANASI TEDAVISI

 • Eğer kutu denizanası tarafından sokulduysanız, acil tıbbi yardıma başvurun. Tıbbi yardım beklerken, zehirlenen bölgeye sirke dökün ve tıbbi yardım gelene kadar, bölgeyi mümkün olduğunca hareketsiz tutmanız önerilir. Tıbbi yardıma yakın değilseniz, çıkarma teşebbüsünde bulunmadan önce, bölgeyi ve dokungaçları 10 dakika süresince ıslatabilirsiniz. Eğer sokma kollarda ya da bacaklardaysa, ayak bileği incinmelerinde kullanılan ace bandajı gibi bir basınç bandını, sokulan yerin etrafına yerleştirebilirsiniz. Ama kan akışını durdurmamak için dikkatli olun; parmaklar ve ayak parmakları her zaman pembe kalmalıdır. Bu zehrin dağılmasını yavaşlatmaya yardım edecektir.

Trakonya Sokması Ve Denizanası Tedavisi

 • Diğer denizanası sokmaları için bölgeyi, denizanası iğnelerinin zehirlerini bırakmasını durdurmak için 15 ila 30 dakika sirkeye (asetik asit) sokun ya da sirkeyle yıkayabilirsiniz. Sirke yoksa deniz suyuyla, %70 lik izopropil alkolle yıkayın. Kaynak suyu kullanmayın. Kaynak suyu, denizanası iğnelerinin zehir bırakmaya devam etmelerine neden olur. Aynı nedenle bölgeyi ovalamayın, buz ya da sıcak su koymayın.
 • Denizanası dokungaçlarını bir çubuk ya da cımbız yardımıyla alabilirsiniz. Eğer varsa eldiven takın.
 • Bölgeye tıraş kremi ya da macun haline getirilmiş kabartma tozu yapıştırabilirsiniz. Yapışık kalan denizanası iğnelerini almak için, sokma bölgesini bir jiletle ya da kredi kartıyla tıraş edebilirsiniz. Daha sonra tekrar alkol ya da sirke sürebilirsiniz. Tıraş kremi ya da kabartma tozu, jiletle tıraş sırasında henüz toksin bırakmamış denizanası iğneciklerini muhtemelen engeller.
 • Gözdeki sokmaların, yapay gözyaşı gibi ticari tuz solüsyonlarıyla yıkanması önerilir. Sirkeye batırılmış bir havluyla göz çevresindeki cilde hafifçe vurun. Sirkeyi doğrudan göze sürmeyin.
 • Ağız sokmalarının ¼ oranında sirkeyle tedavi edilmesi önerilir. ¼ oranında sirkeyi ¾ oranında suyla karıştırın. Gargara yapın ve solüsyonu tükürün. Solüsyonu yutmayın ya da içmeyin.
 • Ağrı için, asetaminofeni her 4 ila 6 saatte 325 miligramlık 1-2 tablet şekilde alın ya da her 8 saatte bir ağrı için ibuprofen alın.
 • Hastanın nefesi durmuşsa ve/veya artık nabzı atmıyorsa, bütün sokmalarda CPR (suni teneffüs ve kalp masajının aynı anda yapılması) gerekli olabilir.

KAYNAK: http://www.hemensaglik.com/makale/trakonya-sokmasi-tedavisi

Denizanası Tedavisinde Diğer Bir Yaklaşım:

Trakonya Sokması Ve Denizanası Tedavisi

Deniz analarının uzantılarında ve ağız kısmında nematosist denilen zehirle dolu hücreleri vardır. Vücuda temas neticesinde bu hücreler patlayarak bulaşır ve genellikle hafif kaşıntı, ağrı, ciltte kızarıklıklara yol açar.

Denizlerimizde bulunan deniz anası türlerinde belirtiler hafiftir ve hayati teh içermezler. Ancak her insanın bağışıklık sistemi ve duyarlılığı değişik olduğundan duyarlı kimselerde ciddi sistemik belirtiler de görülebilir. Deniz anası ile temas sonrası patlamamış hücrelerin ve cilde bulaşmış zehrin uzaklaştırılması amacıyla cilt kuru bir havlu ile temizlenir.

Ve temasın olduğu bölge öncelik sırasına göre amonyak, sirke, %70 lik alkol, tuzlu deniz suyu hiçbiri yoksa idrarla yıkanmalıdır. İdrar sanılanın aksine vücuttan ilk çıktığında mikrop içermez. Eğer öncelik sırasını yazdığımız sıvılardan hiçbiri bulunamazsa tuzlu su yıkama için kullanılabilir. Yıkama için kesinlikle tatlı su kullanılmamalıdır.

Tatlı su osmotik basıncından dolayı patlamamış hücrelerin de patlamasına yol açarak zehirlenmeyi artırabilir. Aynı şekilde buz uygulaması da patlamamış hücreleri patlatacağından ilk planda uygulanması tavsiye edilmez. Ancak temas yeri iyice temizlendikten sonra şişmeyi azaltmak için buz kullanılabilir.

Eğer belirtiler daha ciddiyse ağrı kesici ve antihistaminik kullanılabilir.

DIP SIRTISIYLA DEV TRAKONYA AVI YAPTILAR

Trakonya Avı Videosu: https://youtu.be/FgXlAhvN4VE

İlgili

Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI kategorisine gönderilmiş ve Balık Avı, Balık Avı Eğitimi, Balık Avı Tehleri, Balık Avı Turu, Büyük Balık Avı, Rapala ile Trakonya Avı Yaptılar, Tehli Balıklar, Trakonya Avı, Trakonya Sokması Ve Denizanası Tedavisi ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Источник: https://www.adrasanbalik.com/trakonya-sokmasi-ve-denizanasi-tedavisi/.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть