Böcek Sokmasında Nelere Dikkat Edilmeli

içerik

Böcek Sokmalarında İlk Yapılması Gerekenler

Böcek Sokmasında Nelere Dikkat Edilmeli

BÖCEK SOKMALARI VE YAPILMASI GEREKENLER

Özellikle bahar ve yaz aylarında toprakta çalışan işçiler yada piknik yapan kişiler böcek sokmaları ile karşılaşır.

Hatta bazen evimizin balkonunda otururken yada yolda yürürken bile böcek ısırması ile yüz yüze kalabiliriz. Bu nedenle ne yapmamız gerektiğini bilmeliyiz.

İlk yapmamız gereken sakin olmak ve panik yapmamaktır. Eğer çok büyük bir alerjiniz yokda böcek sokması çokta tehli bir olay değildir.

Böcek sokmalarının alerjik belirtileri:

Böcek sokması olan bölgeden uzakta şişme, kızartı, ürtiker, kaşıntı, kolik şeklinde karın ağrısı, kusma, ishal, göğüste sıkışma hissi, nefes almada zorluk, hırıltılı solunum, at sesi (larinks ödemi bulgusu), dilde şişme olabilir. Bu bulgular, ciddi alerjik reaksiyon ve anafilaksi bulgularıdır ve birkaç dakika içinde ortaya çıkar. Nabzın alınamaması ve kan basıncının düşmesi, bilinç bulanıklığı ve kalp durması yaşamı tehdit eden bulgulardır.

Böcek sokmalarında ilk yardım bilgileri:

Arı sokması :
Arının iğnesinin steril bir iğne ile çıkarılması gerekir. İğne çıkarıldıktan sonra buz tatbik edilebilir.

Akrep sokması:
Zehirin gücü akrebin kuyruğundaki boğum sayısı ile doğru orantılıdır. Zehir sinir sistemini ve kalbi etkiler. Tükrük salgısı artar. Kaslar kasılır. İdrar kaçırma ve felç görülebilir. Sokulan bölgede ağrı, yanma ve uyuşukluk olur. Bu durumda yara kesinlikle emilmez. Ufak bir turnike ve amonyak uygulanır. Kişiye alkol verilmemeli ve yara dağlanmamalıdır.

Örümcek sokması:
Zehirli örümcekler kum saati şeklinde küçük ve siyah olurlar. Ayrıca kafalarında kırmızı benek olur. Isırdıklarında sinir sistemini etkilerler. Karın kısmında ağrı görülür. Yara oynatılmamalıdır. Yaranın üzeri bez veya eşarpla sıkılmalı ve buz uygulanmalıdır.

Köpek ısırması:
Kuduz köpeklerin ağızları salyalıdır ve göz bebeklerinde simetri yoktur. Sudan korkarlar ve kuyrukları bacaklarının arasında gezerler. Isırma durumunda yara bol su ile yıkanmalı ve kapatılarak pansuman için hemen hastahaneye gidilmelidir. Tetanoz ve kuduz aşısı olunmalıdır. Köpeğin yakalanması ve 10 gün karantinada kalması gerekir.

Yılan ısırması:
Yarada diş izi bırakır. Zehirli yılanlar kısa, kuyrukları yuvarlak ve kafaları üçgen şeklinde olanlardır. Üzerlerindeki pullar daha küçük ve daha fazladır. Çok parlak ve canlı renklerde olurlar.

Isırma durumunda kan pıhtılaşmakta zorlanır, aşırı kan kaybı olur. Yanma hissi ve ağrı vardır. Şişlik ve morluk görülebilir. Sinir sistemini ve kalbi etkiler. Kusma, uyuklama ve bulantı görülebilir. Yara öncelikle iki dişizi arası çizilerek kanatılır, emilmez.

Isırılan bölgenin üstü bir bezle sıkılır.

Kene yapışması:
Üzerine yağ damlatılarak, bir cımbızla saat yönünün tersine çevrilir.

Sülük yapışması:
Sülükler kirli kanı emdiklerinden yararlıdırlar. Sigara veya herhangi bir ısı kaynağı ile uzaklaştırılırlar.

Böcek Sokmaları Tedavi Yönetmler:
Lokal reaksiyon- Böcek sokması lokal bir reaksiyona neden oldukysa, yani böceğin soktuğu yerde küçük bir şişlik oluştuysa buzla kompres yapmak, sabunlu suyla yıkamak veya antihistaminik bir pomat sürmek yeterlidir.

Genel reaksiyon- Eğer sokulan bölgenin çevresinde daha geniş bir tepki oluşursa (örneğin tüm kolun veya bacağın şişmesi gibi) ya da yaygın kaşıntı görülürse yine normal reaksiyondaki tedavi uygulanabilir. Ağızdan alınan bazı ilaçlar da şikayetleri giderebilir. Ancak bu ilaçları bir doktorun vermesi gerekir.

Toksik reaksiyon- Sokulan bölgeden uzakta şişme, karın ağrısı, ishal, nefes alma zorluğu, göğüste sıkışma hissi, hırıltılı solunum, dilde şişme; birkaç dakika içinde ortaya çıkan ciddi alerjik reaksiyon ve anafilaksi bulgularıdır.

Bilinç bulanıklığı ve kalp durması yaşamı tehdit eder. Bu durumda bir sağlık merkezinde acil madahele yapılmalı; tedavi sonrasında ise kan tahlili ve uygun testlerle alerji saptanmalıdır. Riskli kişiler aşılanır.

Arı sokmasına karşı aşırı duyarlılığı olan kişiler, doktorun verdiği ilaçları mutlaka yanında bulundurmalıdır.

Böcek sokmaları için bitkisel öneriler:

– Adaçayı yapraklarından yapılan merhem, sivrisinek, arı sokmasında acıyı dindirir, kaşıntıyı önler.

– Andız otu yaprakları veya kökünün hayvan ısırma ve sokmalarında enfeksiyon oluşumunu önleyici etkileri vardır. Çok miktarda andız otu mide bulantısına neden olur.

– Çalı kavağı (ezilmiş) arı sokmalarında sokulan yere sarılırsa etkili olur. Zeytinyağı ile karıştırılarak elde edilen merhem yanıklara sürülürse şifa verir.

– Deve tabanı yaprakları ezilip merhem haline getirilerek yaraların, çıbanları, şişen ayakların ve böcek sokan yerlerin üzerine sarılırsa çabuk iyileşmelerini sağlar.

– Maydanoz tohumlarının ve yapraklarının kaynatılması ile elde edilen saf maydanoz suyu, arı ve haşarat sokmasında, sokulan yere sürüldüğünde ağrısını geçirir.

– Sarımsak rendelenmiş olarak yara, çıban ve zehirli hayvanların soktuğu bölgelere sarıldığında iyileştirici olur.

– Hangi Böcek Isırığı Nasıl Olur? Tıklayın !

Источник: https://www.kadinlarkulubu.com/portal/saglik/bocek-sokmalarinda-ilk-yapilmasi-gerekenler-20203.html

Hamilelikte Böcek Sokması

Böcek Sokmasında Nelere Dikkat Edilmeli

Hamilelikte böcek sokması veya hamilelikte böcek ısırması ciddiye alınacak konulardan biridir. Hatta çok fazla üstünde durulmayan hamilelikte sivrisinek ısırmasına bile dikkat edilmelidir.

Çünkü gebelik süreci oldukça komp bir dönemdir gebelikte böcek ısırmasından doğabilecek reaksiyonlar, hem anne hem de bebeğin sağlığı açısından riskler getirebilmektedir.

Çünkü anne karnında olan bebeğe annesinden bir çok hastalık geçebilmektedir.

Bir çoğumuzun önemsemediği küçük böcek ısırmaları bile ciddi sorunlar yaratabilirken, gebelikte böcek sokması ise küçükte olsa önemsenmeli ve buna göre önlemler alınmalıdır. Gelişen bir enfeksiyona karşı önlemsiz davranmak, bu enfeksiyonun ilerlemesine size ve bebeğinize zarar vermesine yol açacağını unutmayınız.

Hamilelikte böcek sokmasının riskleri ve oluşabilecek tehler

Bir çok böcek hamilelikte ısırabilir bunlara örnek vermek gerekirse ; kene, bit, pire, sivri sinek vb. Bu çoğaltılabilir. Yaşanan coğrafyaya göre böceklerinde çeşitleri çoğalabilir. Ve yanşan yere göre de etkileri değişebilmektedir.

Etrafında bataklık olan bir yerde sivrisinek daha fazladır veya daha farklı bölgelerde başka böcek cinsleri daha fazla görülebilir. Bu tamamen yaşanan yere göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Bunun yanında yaşanan yerin nüfuzu, ilaçlama yapılıp yapılmadığı, halkın sağlık düzeyi gibi faktörlerde hamilelikte böcek sokması risklerini belirleyici etkenler arasındadır.

Hamilelikte böcek sokmasına nasıl önlem alınır?

Hamilelikte böcek sokmasına önlem almak için, ilk olarak yapacağınız iş yaşadığınız bölgede hangi tür böceklerin olduğunu araştırmaktır.

Bunun için bulunduğunuz bölgedeki sağlık kuruluşlarından detaylı bilgi alabilirsiniz. Çünkü sağlık kuruluşları ve sağlık ocakları gibi yerlere bu tür vakalar kesinlikle gelmektedir.

Böylece gebeliğinizi riske atacak olan böcekleri öğrenerek bunlara daha etkili önlemler alabilirsiniz.

Her böcek ısırması bebeğinize zarar vermez, ancak size yaşattığı  acı yada psikolojik etken gebeliğinizi rahat geçirmenizin önüne geçebilir.

Ayrıca özellikle yurt dışına gidecek olan anne adaylarımızın gideceği bölgedeki böcek türlerini araştırması gerekir, aynı durum yurt içi yolculuk yapacak anne adaylarımız içinde geçerlidir.

Böylece önceden önlem alınmalı ve gebelikte yapılan aşılar uygulanmalıdır.

Hamilelikte böcek ilacı kullanılabilir mi?

Hamilelikte böcek ilacı, böceklerden korunmak için kullanılabilir. Anne adaylarımız kendilerin her çeşit böcekten korumalı ve bütün önlemleri almalıdırlar.

Gebelikte böcek ilacı kullanımda dikkat edeceğiniz hususlarsa ; kesinlikle üzerinde yazan talimatlara göre uygulanmalı, uygulanan alan tamamen havalana kadar girilmemeli, gebelikte böcek ilacı uygulanan yerde uzun süre kalınmamalı ve kesinlikle ilaç solunmamalıdır.

Dikkat edilecek noktalar

 • İlaçların üzerinde kullanma talimatları bulunur. Bunlara bire bir uyularak ilaçlama yapılmalıdır.
 • Uygulama esnasında eldiven, pantolon ve üzerinize de uzun kollu giyerseniz ilaç cildinize temas etmez. Eğer ilaç gözünüze gelirse hemen bol suyla yıkayıp hastaneye gidin.
 • İlaçlanan yerde durmayın ve kapalı yerlerde çok fazla kullanmayın.
 • Uygulamadan sonra ilacı solumayın.

Hamilelikte sivri sinek ısırığı ve tedavisi nasıl yapılmaktadır?

Hamilelikte sivrisinek ısırığı oldukça fazla karşılaşılan durumlar arasında yer alır. Beklide böcek sokması denilince akıllara ilk gelen sivrisinek olur. Nereye giderseniz gidin sivrisinekler ile karşılaşmanız mümkün olduğundan, bu haşerelerle mücadele etmeniz gerekebilir ve bunu doğal yollar ile yapmak en sağlıklısıdır.

Sivrisinek ısırdığı anda tükürüğünü enjekte etmekte ve bu tükürükte ciltte bazı reaksiyonlara neden olarak cildin kızarmasına ve kaşınmasına neden olmakta. Hamilelikte sivrisinek ısırığı bebeğe herhangi bir zararda bulunmaz.

Sadece anne adayında alerjik reaksiyon yaratarak rahatsızlığa neden olur. Sıklıkla ülkemizde olan sivrisineklerin gebeliğe olumsuz etkisi bulunmamaktadır.

Ancak arı sokması gibi ve farklı türdeki arıların sokması ciddi sorunlara neden olabilmektedir.

Sivrisineklerin sokması her ne kadar zararsız olsa da, yarattığı alerjik reaksiyon ve kaşıntı hissi gerçekten insanın canını sıkar. Çok azda olsa bazen sivrisinekler enfeksiyona neden olabileceği de unutulmamalı. Hamilelikte sivrisinek ısırmasına karşı bazı önlemler alınabilir, bunları aşağıda sıraladık.

Isırılan bölgeye buz kompleksi uygulayarak yanma ve kaşıntı azaltılabilir

İçeriğinde aloe vera bulunan kremler kullanılabilir, böylece şişmelerin önüne geçilir ancak uzun süre boyunca kullanılmamalı

Özellikle etkilenen bölgeyi kaşımaktan çekinin, çok kaşınırsa buz uygulayınız ama kaşımayınız zaten birkaç güne cilt kendini toparlayacak ve etkileri kayıp olacaktır.

Böcek sokması ile karıştırılan papüler dermatit nedir?

Papüler dermatit adı verilen hastalık bir deri rahatsızlığıdır. Böcek ısırmaları ile çokça karıştırılmaktadır. Çünkü deride yarattığı etki böcek ısırıkları ile çok benzerdir.

Ciltte kırmızı lekelenme, kaşıntı, kabuk bağlama gibi etkiler gösterir. Gebelikte kaşıntı gibi sorunlar olabilir ama az önce bahsettiğim etkilerle beraber olması papüler dermatite işaret edebilir.

Hamilelikte deride döküntüler, kızarıklıklar olabilir ve doğumdan sonra ortadan kayıp olur.

Ancak papüler dermatit varsa kesinlikle tıbbi tedavi gerektirir. Tedavi edilmezse bebeğe ciddi anlamda hasarlar verebilmektedir. Sizde böcek ısırığı ile bu rahatsızlığı rahatça karıştırabilirsiniz, şüphelendiğiniz anda hemen doktorunuza başvurunuz.

Sorularınızı bize yorum kısmından ulaştırabilirsiniz. Bir önceki yazımız olan gebelikte kanama başlıklı konumuzu da okumanızı tavsiye ederim.

Источник: https://gebelikse.com/hamilelikte-bocek-sokmasi

Arı ve böcek sokmasına ilk yardım nasıl olmalı? Arı sokmasına ne iyi gelir?

Böcek Sokmasında Nelere Dikkat Edilmeli

 • Öncelikle sakin olun. Eğer bir böcek tarafından sokulduysanız çevrenizdekilerden iğneyi çıkarmaları için yardım isteyin. İğnenin deri içine sokulmamasına dikkat edin. Uzun bir tırnak, kredi kartı veya ona benzer başka bir şey iğneyi çıkarmanıza yardımcı olabilir. Arılar, genellikle insanları soktuktan sonra, vücutlarının zehir pompalayan kısmını iğneleriyle birlikte vücudunuzda bırakır ve ölmek üzere uçarlar. Eşekarıları ise genelde iğnelerini bırakmazlar ama yine de kontrol etmelisiniz. Eğer böcek tarafından sokulan kişi bir çocuksa, çocuğu sakince cesaretlendirmeye çalışın, yatıştırın ve daha sonra iğneyi çıkarın.

Arı sokması: Ne iyi gelir? Alerjisi, ilkyardım ve evde tedavi

 • Cildin enfekte olan bölgesini temizleyin.
 • Soğuk bir bez yardımıyla acıyı dindirin.
 • Şişliği indirmek için cilde antihistaminik içeren bir krem sürün. Bu aynı zamanda kaşıntıyı da azaltacaktır. Eğer mümkünse vücudun şiş bölgesini yukarıda tutun, bu yöntem de şişliğin azalmasına yardımcı olacaktır.
 • Çocuklar yara olan bölgeleri konusunda uyarılmalı, yaralı olan bölgeler tahriş edilmemelidir. Yaralı bölge yeniden enfekte olabilir, özellikle çocuğunuzun yanında değilken çocuğunuzun elleri kirliyse dikkat etmesi gerekir.

Arı sokmalarında evde yapılan yanlış tedaviler

Arı veya eşekarısı sokmalarına iyi geldiği düşünülen birçok ev yapımı yöntem mevcuttur. Arının soktuğu yeri sirkeyle ovalamak veya soda dökmek de bunlara dahildir. Bazı insanlarsa soğan veya çiğnenmiş tütünün işe yarayacağını söylerler.

Bunların hiçbiri tıbbi açıdan kanıtlanmış tedavi yöntemleri değildir, ayrıca her insanın farklı olduğunu da hesaba katmak gerekir. Bu yöntemleri özellikle çocuklara ve alerjik reaksiyon sebebiyle daha da kötü olabileceğini düşündüğünüz insanlara uygulamayın.

Arı sokmalarında tedavi

 • Bir arı soktuktan sonra, iğnesi ve ona bağlı olan zehir kesesi deride kalır. İğne mümkün olduğu kadar süratle, tercihen iki saniye içinde çıkarılır. Zehir kesesinin sıkılması ya da sıkılmaması pek o kadar önemli değildir çünkü keseye bağlı olan adaleler arı kendisini oradan ayırdıktan sonra bile zehri pompalamaya devam edecektir. Yabanarısı ya da toprak yabanarısının iğnesi böcek oradan ayrıldığında deride kalmaz, çıkar.
 • Zarkanatlı sokmalarına karşı soğuk kompres iyi bir ilk yardımdır. Pek çok kez sokulmuş olan kişilerin sistemik semptomların oluşması olasılığına karşı bir saat süreyle müşahede altında tutulması gerekir.
 • Şiddetli anafilaktik reaksiyonlar: Hasta maruziyetten kaçınmalıdır ve her zaman yanında adrenalin enjeksiyonu taşımalıdır (Epipen). Hasta adrenalin enjeksiyonunu almışsa, 50 mg predniso(lo)ne verilir. İlk yardım için, bakınız 3. Hastanız sokmayla ilgili olup sadece sokma bölgesiyle kısıtlı kalmayan bir şişme, dispne ya da kolaps bildirdiği zaman mutlaka bir dermatoloğa ya da alergoloğa danışın. Desensitizasyon tedavisini düşünmek gerekebilir; ancak bu rutin bir çözüm değildir. Tedavinin kendisi bir takım riskleri beraberinde getirir, tedavinin ne kadar sürmesi gerektiği bilinmemektedir, diğer tedavi yollarını bertaraf etmez ve maliyeti yüksektir.

Böcek sokmalarına ve ısırmalarına ne iyi gelir

 • Hafif lokal reaksiyonlarda hidrokortizon kremi yeterlidir. Bazen sekonder bakteriyel enfeksiyon tedavi gerektirir. Gözü kapatan bir ödem otomatik olarak oral steroidler ya da diğer özel tedavi gerektirmez.
 • Tercihen maruziyetten önce alınacak bir antihistamin tableti semptomları ortadan kaldırabilir. Çift-kör araştırmalarda, setirizinin semptomlarını ortadan kaldırdığı gösterilmiştir.
 • Şiddetli reaksiyonlar birkaç gün süre ile bir steroid tedavisi, örneğin prednizolon 30 mg/günde, gerektirir.

Eğer birden fazla aynı veya farklı bir böcek sokmasına maruz kaldıysanız cildinizde daha ciddi bir reaksiyon oluşabilir, çünkü bu durumda vücudunuza daha büyük miktarda zehir salgılar. Bu tür bir durum genelde yalnızca rahatsızlık hissinizi artırır; fakat daha ciddi bir reaksiyon oluştuğu takdirde tıbbi yardım almanızda fayda var.

Böcek sokması sonrası acilen tedavi gerektiren durumlar:

 • Bulantı,
 • Kalp çarpıntısı,
 • Bayılacak gibi hissetmek,
 • Baş dönmesi,
 • Yutkunma güçlüğü,
 • Yüzde ve dilde şişlik,
 • Nefes alırken hırıltı,
 • Ciltte kabarma veya cildin herhangi bir yerinde ya da sokmanın gerçekleştiği bölgede kaşıntı varsa en yakın sağlık kurumuna başvurun.

Arı, akrep, yılan ve deniz canlılarının sokmasına nasıl müdahale edilmeli?

Böcek sokmasında insanlarda 1 veya 2 hafta sonra serum hastalığı veya anafilaksi (alerji) ortaya çıkabilir. Böcek sokmasından sonra ortaya çıkan reaksiyonun kişiden kişiye ve hangi böceğin soktuğuna göre değişiklik gösterebilir.

 • Yılın özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında böceklerin şeker içeren yiyecek ve içeceklere ilgileri artar. Eğer çocuklarınızın böcekler tarafından zarar görmesini istemiyorsanız onları şekerli içecekler, lolipop veya benzeri tatlı şeylerden uzak tutun.
 • Böcek sokmalarından korunmak için otların üzerinde açık ayakkabı ve çıplak ayakla yürümeyin.
 • Ağzı açık kalmış tatlı içecekler yeniden içilmemelidir.
 • Çöp tenekelerinin ağzını sıkıca kapalı tutun.
 • Ev dışında yediğiniz yiyeceklerin paketlerini sıkıca kapatın, uzun süre ağzı açık bırakmayın.
 • Pikniğe, parka giderken tatlı ve bitki kokulu parfümler sıkmayın.
 • Eviniz ve arabanızın camlarını kapalı tutun.
 • ABC (Airway=havayolu açıklığı, Breathing= solunum, Circulation=dolaşım) sağlanması
 • Bacakların yükseğe kaldırılması,
 • Sokulan bölgenin üst kısmına turnike uygulanması,
 • Oksijen desteği sağlanması,

Ayrıca, hastaya uygulanacak ilaçlara bir doktorun karar vermesi gerekir.

Isırmaların ve sokmaların neden olduğu komplikasyonlar

 • Zarkanatlı sokmaları bir anafilaktik reaksiyona neden olabilir.
 • Keneler borreliozis ve kene yoluyla bulaşan ensefalit yayarlar.
 • Sivrisinekler, potansiyel olarak tehli sonuçlar (seröz ensefalit) yaratabilecek olan sıtma, tularemi, ve arbovirüs hastalıklar (Alfavirüs, Flavivirüs ve Bunyavirüs genera) yayarlar.

Sivrisinekler sokması

 • Sivrisinek sokması hızla gelişen bir ürtiker benzeri papüle neden olur. Bu papül hemen hemen her zaman spontan bir şekilde ortadan kaybolur ama bazen de hassas bireylerde uzun ömürlü ve kaşınan nitelikte olabilir. Sonbaharda sivrisinekler, Akdeniz Bölgesinde büyük papüllere, bazen veziküllere neden olabilir.

Karasinekler (Simuliidae; buffalo gnat) sokması

 • Karasinekler giysilerin üstünden de ısırabilirler. Pek çoğu haftalar sürebilecek olan papüllü bir reaksiyon yaratırlar. Bazı kişiler kara sineklere alerjik hale gelirler ve lokal bir ödematöz reaksiyon geliştirebilirler. Karasineklerin ısırıkları genellikle yoğun bir şekilde kaşınır ve sıklıkla bir kaç saat içinde kanlanır ve süpüratif hale gelirler.

Isıran tatarcıklar (Culicoides) sokması

 • Isıran tatarcıklar karasinekten küçüktür ve büyük sürüler halinde bulunabilirler. Şehirlerdeki evlerde sivrisineklere karşı kullanılan cibinlikleri geçer ve yatak çarşaflarının altından ısırabilirler.

Geyik biti sinekleri (koyun kenesi; Lipoptena cervi) sokması

 • Geyik biti sinekleri saçla kaplı kafa derisine ve giysilerin altına ulaşmanın yollarını bulurlar; böylece ısırıklar temel olarak baş dolayında ve sırtta olur.
 • Isırığın olduğu yerde günlerce süren ve içinden cerahat akan bir papül oluşur ve bazı kişilerde aylarca kaybolmayan nodüller ortaya çıkar (resim 1).
 • Yazın sonraki dönemlerinde sorunlara yol açarlar.
 • Doğu Avrupa’da yaygındır.
 • İnsekt kovucular etkili değildir.

Atsinekleri (üvendire sineği; Tabanidae) ısırması

 • Bir atsineği ısırığı sıklıkla ortasında sulu bir nokta bulunan iri ve şişmiş bir papüle neden olur.

Zarkanatlılar sokmaları

 • Zarkanatlı böcekler en tehli allerjik reaksiyonlara neden olurlar.
 • Bazan anafilaktik reaksiyon ölüme yol açar.
 • Bir yabanarısı, (bal)arısı ya da toprak yabanarısı sokması sokma bölgesinde anında şişmeye ve şiddetli acıya neden olur.
 • Zarkanatlıların zehrine karşı sensitizasyon her yıl çok sayıda anafilaktik reaksiyonlara yol açmaktadır.

Bit (Anoplura) ısırması

 • Bu kan emici türlerin parazit şeklinde yaşayanı baş biti, gövde biti ve pübik bölge bitidir.
 • Baş biti salgınları olasılıkla okullarda ya da günlük bakım merkezlerinde olur.
 • Gövde bitleri günümüzde nadirdir; özellikle sosyal olarak dışlanmış kişilerde görülürler.
 • Çamaşırları bir çamaşır makinesinde sıradan bir şekilde yıkamak onları dezenfekte etmek için yeterlidir.
 • Pübik bölge bitleri genellikle cinsel ilişki yoluyla bulaşır; semptomlar arasında jenital bölgede kaşıntı ve püstüller ve pübik bölge kıllarına yapışmış sirkeler sayılabilir.

Tahtakurusu ısırığı

 • Eski, pis binalarda görülür.
 • Geceleri kan emer ve deride yumrular oluşmasına neden olurlar.

Pire ısırığı

 • Kuşlar, sincaplar (fur farmers) ve sıçanlar tarafından taşınan pireler de insanları ısırır. İnsanlar, köpekler ve kediler tarafından taşınan pireler ya çok nadirdir, ya da yok olmuşlardır.
 • Semptomlar, en sıklıkla insanların dışarıda doğada (kuş kafeslerini temizlerken ya da yazlık evlerini ilk defa ziyaret ederken, vs.) bulundukları zaman ortaya çıkar.
 • Pireler katı, genellikle birkaç ısırığın bir grup olarak bulunduğu ve ortasında ısırık izi bulunan ve yoğun bir şekilde kaşınan papüllere neden olurlar(resimler 2 3). Görünüşe göre, pireler sıklıkla bazen çocuklarda yazın olabilen papüler ürtikerlere (strofulusa) neden olmaktadır.
 • Hastanın kızarıklık ya da kabartıya neyin neden olduğu konusunda genellikle hiçbir fikri yoktur.

Kelebek larva ısırıkları

 • Bazı güve kelebeklerinin larvaları (lepidoptera) hem toksik, hem de allerjik reaksiyonlara neden olabilir.
 • Ixodes ricinus kenesi laym hastalığına 2, kenelerin taşıdığı Kumlinge ensefalit virüsünün ve Uukuniemi virüsünün yayılmasına neden olur.
 • En iyi korunma, doğada yürürken uzun çizmeler ve pantolonlar giymektir (keneler çimenlerde bulunur, ağaçlarda değil).
 • Kuş (tavuk üreten çiftçiler), köpek ve kedi keneleri sıklıkla ektremitelerde ve gövdede giysilerin örttüğü alanlarda birkaç kaşınan papülden oluşan grupların ortaya çıkmasına neden olurlar. Papülün ortasında bir ısırık izi görülür.

Yazın güneş çarpması ve böcek ısırmasına karşı acil müdahale yöntemleri

Örümcek ısırıkları

 • Avrupa bahçe örümceğinin ısırığı (Araneus diadematus) acılara neden olabilir.
 • Büyük kuş örümceğinin ısırığı tehli değildir.

Böcek öldürücü ilaçların kullanılması

 • Etkin böcek öldürücüler dietiltolüamid (DEET) içerirler. Ambalajın üzerinde yazılı talimat uyarınca %50’lik akarlara karşı etkili bir solüsyon, %20’lik bir solüsyon ise sivrisineklere, karasineklere ve ısıran tatarcıklara karşı etkilidir. Bunlar, geyik biti sineklerine, yabanarılarına, arılara ya da toprak yabanarılarına karşı etkili değildir.
 • Böcek öldürücülerin etkisi genellikle birkaç saat sürer. Yoğun terleme bunların etki süresini azaltır.
 • Böcek öldürücüler yaralarda ya da cildin hasarlı olduğu yerlerde kullanılmamalıdır. İç mekanlara geri dönüldüğünde bunların yıkamak suretiyle deriden uzaklaştırması tavsiye edilir.
 • Dietiltolüamidin merkezi sinir sistemi üzerinde toksik bir etkisi vardır. Emilme tehsi nedeniyle 3 yaşın altındaki çocuklarda kullanılması tavsiye edilmez. Öte yandan, doğal maddeler kullanılarak imal edilmiş çocuk giysilerinin, giyilmeden hemen önce hiç değilse arka tarafına sprey sıkılabilir. Ancak, çocuğun böcek öldürücüyü solumaması ya da ellerine bulaştırmaması için özen gösterilmesi gerekmektedir.

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/ari-ve-bocek-sokmasina-ilk-yardim-nasil-olmali-ari-sokmasina-ne-iyi-gelir/

Böcek sokması ve tedavisi

Böcek Sokmasında Nelere Dikkat Edilmeli

Bir kişiye saldırabilecek çok sayıda böcek var. Bazı ısırıkları güvenlidir, bazıları ciddi sonuçlar doğurabilir. Çoğu kez böcek ısırıklarının özel bir tedavi sürecine girmesi gerekmez, ancak bazen kan emiciler ciddi hastalıklara neden olabilir.

İnsanlar için böcek ısırıkları tehsi

1. Zehirli, batan böcekler nedeniyle ciddi bir alerjik reaksiyon, iç kanama, anafilaktik şok ve ölüm olabilir.

2. Isırık hastalığına yakalanırsa acilen hastaneye yatma zorunludur, bazı kan emiciler tifüs, ensefalit , borreliyoza neden olurlar.

3. Mağdur böceklere karşı kişisel bir hoşgörüsüzlüğüne sahip olduğunda, derhal şişlik olur, böcekle toplantıya dikkat etmeniz gerekir.

4. Isırık uzun süre iyileşirse, sonuç olarak dermatit, egzema gelişmeye başlar, yaranın enfekte olması, acilen dermatologa yardım etmesi gerekir.

5. Bir böcek ısırmasını tedavi etmeden önce, bunu zamanında tanımanız gerekir. Kene ve örümceklerin böcek olmadığını unutmayın.

6. Bazı durumlarda, bir böcek ısırığı yanan bir bitki türüne veya herhangi bir alerjiye dokunmadan ayırt edemez.

Isırmaya dikkat etmek önemlidir, sıklıkla etrafında dokular şişer, iltihaplanma süreci vardır.

Böcek sokması grupları

1. Uyuşturucu, zehirli böcekler – karıncalar, arılar, boynuzlar, böcekler, örümcekler. Birincisi, şiddetli ağrı vardır, iltihaplanma süreci gözlenir ve ödem artar. Zehir genellikle alerjik reaksiyona neden olur.

2. Parazitlerin ısırığı – sivrisinekler, pireler, yatak böcekleri, keneler, kan emici. Acı çekmeden saldırırlar, kaşıntıya neden olabilirler, hasarlı dokularda küçük bir şişlik var. Bir lokma yoluyla ciddi bir hastalığı geçebilecek tehli parazitler.

Farklı böceklerin sokması semptomları

1. Yatak böcekleri yüzünden deride çok sayıda kırmızı nokta belirir. Güvenli bir şekilde saldırırlar, bulaşıcı bir hastalığa neden olmazlar. Çocuklarda vücut ısısının yükseldiği, derinin şişmesi ciddi bir alerjiye sahip olabilir.

2. Bir pire ısırması ile ağrı var, ortada belirgin bir kırmızı nokta var. Pireler, avlarını ısırdıklarında cildi vurarak kendilerini kan damarlarında bulurlar. Çok sayıda kırmızı nokta belirirse, çok sayıda ısırıkları gösterir.

3. Böcekler, ensefalit, veba, şarbon, bruselloz gibi tehli bulaşıcı bir hastalığa neden olur.

4. Akarların ısırığı cildin sıkışmasına neden olur, üzerine koniler oluşur. Bazı durumlarda, kırmızı halkalar deride görülür. Bu durumda, ensefalit gibi böylesine tehli bir hastalık bulaştırabileceğinden tedavi eden doktora danışmanız gerekir.

5. Ispınam ısırıkları , tarantula, arılar, bombus arısı, akrepler. Bazı örümcekler ağrı olmadan ısırırlar, güçlü bir tümör gelişimine, şişkinlik, alerjik reaksiyon, vücudun zehirlenmesi yol açar. Böcekler tehlidir, çünkü gözlerini kapatan belirgin şişlik oluştururlar.

6. Bir karakurt lokması, hatta ölümcül sonuçlara yol açabilir. Çiftleşme mevsiminde dişi saldırırsa, bir kişi ölebilir.

7. Bitin ısırıkları nedeniyle kaşıntı, kızarıklık vardır. Lice, tifüre yol açtığından tehlidir.

8. Sülükler, sülükler aşırı kanama, şişme ile sonuçlanabilir.

Böcek ısırıkları belirtileri

1. Cilt çok kırmızı hale gelir.

2. Ağrılı duyular, kaşıntı herkesin bireysel olarak ortaya çıkar.

3. Vücüdada yumuşaklık.

4. Dermatit cildin her yerinde.

5. Vücut ısısı keskin bir şekilde yükselir.

6. Vücut zehirlenmesi belirtileri, başını büyük ölçüde incitiyor, kusuyor, titreme endişeleri lenf bezlerini büyütüyor.

7. Bazen, zehirli karıncalar, örümcekler, boynuzlar ısırığı nedeniyle deride kanama var, Anafilaktik şok, Quincke ödemi var. Hastalık sırasında pürülan ülserler geliştiğinde tehli olurlar, tropik pirelerden bir parça alındıktan sonra ortaya çıkar.

8. Eğer iç çamaşırı ısırırsa, vücutta şişlik, kaşıntı, birkaç gün geçer. Isırıkların, şişlik, alerjik reaksiyon, inflamatuar bir süreç, zehirlenme belirtileri gibi tedavi edilmesi önemlidir.

Çocuklarda böcek ısırıklarının özellikleri

Çoğunlukla geniş bir döküntü meydana gelirken, bombus arısı, arı, eşekarısı, boynuzlar saldırısı olduğunda vücudun sıcaklığı keskin bir şekilde atlar. Bebeğin böcek ısırığı ciddi sonuçlara yol açar.

Çocuklarda, yetişkinlere kıyasla, anafilaktik şok nadiren ortaya çıkabilir, Quincke'nin ödemi. Bir ısırıktan sonra, merkezi sinir sistemi ile ilgili problemler var, kaşıntı, ağrı, çocuğun cildi sürekli taradığı, bir enfeksiyon girilebileceği.

Böcek sokması tedavisinde kullanılan yöntemler

Şişme, kaşıntıdan kurtulmanın en önemli şey. Yapılması gereken ilk şey, lokma hidrokortizon merhem Menovazine, Fenistil-Gel ile tedavi etmektir. Isırıklardan özel araçlara etkili bir şekilde yardımcı olun – Kapalı, Sivrisinek.
Çocuğun cildi cilde yapıştırması durumunda, lokma bölgesine Levomekol uygulamak gerekir; böylece kendinizi bulaşıcı bir hastalıktan koruyabilirsiniz.

Isırıklarla birlikte homeopatik ilaçlar etkisizdir, terapötik bir etkisi yoktur. Endişe verici semptomlar varsa, hastayı hastaneye götürmelisiniz. Ateş, titreme, şiddetli baş ağrısı, büyümüş lenf düğümleri gibi ciddi bulgular ciddi kusma konusunda endişeli. Dikkat edin, böcek parazitleri, veba, tifo, bruselloz, sıtma gibi hayatı tehdit eden hastalıklara neden olabilir.

Bir arı, kangal, eşekarısı ısırığıyla ilk yardım

İlk önce, yarada bir burun varlığı kontrol edilir. Arı, cımbız kullanarak dikkatlice sokarsa çekip çıkarın. Ağrıya neden olan bir zehir zehiri.

Soğuğu uygulamak zorunda kaldıktan sonra, kan damarlarını daraltabildiğinizden sonra, zehir çok hızlı bir şekilde kan içine absorbe edilmez. Özellikle tehli alerji hastaları için toksin, ciddi bir reaksiyona neden olabilir.

Şiddetli bir baş ağrısı, nefes darlığı, kalpteki ağrı gibi semptomatik bir endişe varsa, bir ambulans çağırmanız gerekir; bir doktora danışmalısınız. Belki de antihistaminikler vermek gerekir – Diphhenhydramine, Suprastin.

Böylece, ısırık böcekler ciddiye alınmalıdır, tepkiyi takip ettiğinizden emin olun, tüm anksiyete belirtilerinden kurtulun.
Tüm sorularınız için write – info@triandgo.com

العربية | български | português | Lietuvolar | ελληνικά | Deutsch | İngilizce

İtalyanca | Türk | ไทย | tiếng Việt | suomalainen | français

İlginç makaleler:

Источник: http://de.triandgo.com/ukusy-nasekomyx-i-ix-lechenie_default.htm

Böcek Sokması Tedavisi

Böcek Sokmasında Nelere Dikkat Edilmeli

0 Submission Failed Cancel failed

0 Dis Submission Failed Cancel Dis failed

Teşekkürler! Bu makaleyi neden beğendiğinizi bizimle paylaşın.

Beğenmediyseniz sebebini öğrenmek isteriz. Yorum bırakarak düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.Böcek sokmalarına karşı alabileceğiniz önlemler ve acıyı dindirme yöntemleri ipuçlarımızda!

Böcek sokmaları, böceklerin kendilerini koruma mekanizmaları olsa da, sizin veya çocuklarınızın acı içinde kalması hoş bir durum değildir. Isırılan bölgedeki şişlik birkaç gün inmeyebilir ve kaşınabilir, fakat geçecektir.

Böcek sokması sonrasında ne yapılmalı?

 1. Sakin olun.Eğer bir böcek tarafından sokulduysanız çevrenizdekilerden iğneyi çıkarmaları için yardım isteyin. Uzun bir tırnak, kredi kartı veya ona benzer başka bir şey iğneyi çıkarmanıza yardımcı olabilir.

  Arılar, genellikle insanları soktuktan sonra, vücutlarının zehir pompalayan kısmını iğneleriyle birlikte vücudunuzda bırakır ve ölmek üzere uçarlar. Bu yüzden cımbız kullanmayın. Eşekarıları ise genelde iğnelerini bırakmazlar ama gene de kontrol etmelisiniz.

  Eğer böcek tarafından sokulan kişi bir çocuksa, çocuğu sakince cesaretlendirmeye çalışın, yatıştırın ve daha sonra iğneyi çıkarın.

 2. Cildin enfekte olan bölgesini temizleyin.
 3. Soğuk bir bez yardımıyla acıyı dindirin (Örneğin; soğuk suya sokulmuş bir bez kullanın.)
 4. Şişliği indirmek için cilde antihistaminik içeren bir krem sürün.
  Bu aynı zamanda kaşıntıyı da azaltacaktır. Eğer mümkünse vücudun şiş bölgesini yukarıda tutun, bu yöntem de şişliğin azalmasına yardımcı olacaktır.
 5. Çocuklar yara olan bölgeleri konusunda uyarılmalıdırlar, yaralı olan bölgeler tahriş edilmemelidir.Yaralı bölge yeniden enfekte olabilir, özellikle siz çocuğunuzun yanında değilken çocuğunuzun elleri kirliyse dikkat etmesi gerekir.

Zehrin yayılmasını önlemek

Arı iğneleri, zehir içeren hazneler taşır ve eğer bu hazne iğne çıkarılmadan önce patlarsa, zehir deri altına nüfuz edebilir. Bu yüzden sakin davranın ve iğneyi tamamen temizlediğinizden emin olun. İğne parçalarını temizlerken elinizle bu parçaları sıkıştırmayın.

Kocakarı ilaçları

Arı veya eşekarısı sokmalarına iyi geldiği düşünülen birçok ev yapımı yöntem mevcuttur. Arının soktuğu yeri sirkeyle ovalamak veya soda dökmek de bunlara dâhil. Bazı insanlarsa soğan veya çiğnenmiş tütünün işe yarayacağını söylerler.

Bunların hiçbiri tıbbi açıdan kanıtlanmış tedavi yöntemleri değildir, ayrıca her insanın farklı olduğunu da hesaba katmak gerekir. Bu yöntemleri özellikle çocuklara ve alerjik reaksiyon sebebiyle daha da kötü olabileceğini düşündüğünüz insanlara uygulamayın.

Bir iğneden fazlası

Eğer birden fazla aynı veya farklı bir böcek sokmasına maruz kaldıysanız cildinizde daha ciddi bir reaksiyon oluşabilir, çünkü bu durumda vücudunuza daha büyük miktarda zehir salgılanmaktadır.

Bu tür bir durum genelde yalnızca rahatsızlık hissinizi artırır fakat daha ciddi bir reaksiyon oluştuğu takdirde tıbbi yardım almanızda fayda var. Tehli semptomlar için aşağıdakileri okuyun.

Daha ciddi bir böcek ısırığı durumunda

Çoğumuz için böcek sokmaları yalnızca geçici bir rahatsızlık hissi anlamına gelir ancak nadiren de olsa böcek sokmaları alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilir. Eğer böcek sokmasına maruz kalan kişi aniden kendini iyi hissetmediğini söylüyorsa, derhal tıbbi yardım çağırın.

Böcek sokması sonrası tehli semptomlar

Böcek sokması sonrası acilen tedavi gerektiren durumlar: Bulantı, kalp çarpıntısı, bayılacak gibi hissetmek, baş dönmesi, yutkunma güçlüğü veya yüzde ve dilde şişlik, nefes alırken hırıltı, ciltte kabarma veya cildin herhangi bir yerinde ya da sokmanın gerçekleştiği bölgede kaşıntı.

Öneri

Yılın ilk zamanlarında, eşekarıları diğer böcekleri avlamakla uğraşırlar ve genelde insanlar için teh yaratmazlar fakat temmuz ve ağustos aylarında, eşek arılarında şeker ihtiyacı ortaya çıkar.

Yılın bu zamanlarında, şeker içeren yiyecek ve içeceklere ilgileri artar. Eğer çocuklarınızın eşekarıları tarafından zarar görmesini istemiyorsanız onları şekerli içecekler, lolipop veya benzeri tatlı şeylerden uzak tutun.

0 Submission Failed Cancel failed

0 Dis Submission Failed Cancel Dis failed

Teşekkürler! Bu makaleyi neden beğendiğinizi bizimle paylaşın.

Beğenmediyseniz sebebini öğrenmek isteriz. Yorum bırakarak düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.Источник: https://www.kadinlarbilir.com/aile/bu-ay-sizin-icin/bocek-sokmalarinin-tedavisi

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.