Boehringer Ingelheim’de Yeniden Büyüme

Brezilya Devlet Başkanı Temer: Ülkemiz yeniden büyüme yolunda

Boehringer Ingelheim’de Yeniden Büyüme

Brezilya Eski Devlet Başkanı Lula da Silva’nın kendisine karşı açılan yolsuzluk davasını kaybederek bir sonraki başkanlık seçimlerinde aday olma hayalinin son bulması, ülkede yeniden bir politik krize yol açtı.

Mahkeme kararından hemen önce, adı büyük bir yolsuzluk skandalına karışan ama bu iddiaları inkar eden Brezilya’nın şimdiki Devlet Başkanı Michel Temer ile görüştük. Ülkedeki kırılgan ekonominin düzelmesi hakkında ve, tabii ki, bitmeyen yolsuzluk davaları hakkında konuştuk.

‘Beni suçlayanlar şimdi hapiste’

Isabelle Kumar, Euronews: “Sayın başkan, Küresel Tartışmalar’da konuğumuz olduğunuz için çok teşekkür ederiz. Brezilya’da yolsuzluk suçlamalarıyla çok sık karşılaşıyoruz.

Siz de, sizden önceki iki başkan gibi, hakkınızdaki iddiaları kabul etmiyorsunuz.

Ama en üst kademeden en alta kadar giden bu suçlamalar akıllara şu soruyu getiriyor: Brezilya neden bu kadar yozlaşmış?”

Brezilya Devlet Başkanı Michel Temer: “Bu yozlaşma konusu ilginç bir konu, çünkü yolsuzlukla savaşma çabaları aslında Anayasamızdan dolayı ortaya çıkan bir durum.

Yolsuzluk iddiaları çok kolay ortaya atılıyor ama asılsız iddiaları doğrulamak için yeterince çaba sarf edilmiyor. Bu nedenle iddialar çok yaygınlaştı. Benim hakkımdaki, ve kesinlikle kabul etmediğim suçlamalardan da bahsettiniz.

Ama Brezilya’yı durdurmak için bu iddialar yeterli olmayacaktır. Zaten ilginçtir ki, kısa bir süreç içerisinde, bana iftira atanların maskeleri düştü. Beni suçlayanlar şu anda hapiste.”

Euronews: “Peki bu suçlamalarla savaşmanız ve daha önce de yolsuzluk iddiaları altında kalmış olmanız, güvenilirliğinizi etkiliyor mu?”

Michel Temer: “Size önemli bir şey söyleyeyim. Bildiğiniz gibi, son altı yedi ayda, sorularınızı yönlendiren yanlış kanıların ortaya çıkmasının yanında, ülkede önemli bir oranda büyüme görüldü.

Bilmediğinizi düşünmediğim bir kaç bilgi ve rakam vereyim. İşsizliğe karşı çok büyük bir mücadele veriyoruz ve son çeyrekte 1,4 milyon yeni iş imkanı oluşturduk. 2016’da GSMH’da büyüme yüzde -3,3’tü. 2017’de bu rakam artılara çıktı.

2018’de ise %2,5 ile 3 arasında olmasını bekliyoruz.”

Euronews: “Anlıyorum. Bu konulara da değineceğiz, ama benim sorum biraz daha basit. Bu yolsuzluk iddiaları arasında, ve size karşı atılan suçlamaların sonucunda, güvenilirliğinize zarar geldi mi?”

Michel Temer: “Tabii, bu yanıltıcı suçlamalardan dolayı itibarım zedenlendi, evet. Bana karşı kişisel olarak hissedilen güven ahlaki bir açıdan etkilendi, ama devlet açısından etkilenmedi.”

‘Brezilya yeniden büyüme yolunda’

Euronews: “Ekonomiden bahsediyordunuz. Ülkenizde mütevazı bir iyileşme görüyoruz. Şimdi ise Brezilya’da biraz belirsizlik ve dalgalanmalar var. Sizin 2018 için öngörünüz nelerdir? Umutlu musunuz yoksa ileride karşılaşılacak sarsıntılar konusunda tedirgin misiniz?”

Michel Temer: “Çok olumlu bakıyorum, kesinlikle, çünkü iyileşme o kadar da yavaş değildi. Sadece 1 yıl ve 8 aydır görevde olan bir hükümetten bahsediyoruz, 8 yıldır değil. Ve biraz önce sizinle paylaştığım bilgi ve rakamlar da bunu ortaya koyuyor. Gerilemeyi ilk sekiz dokuz ayda arkada bıraktık, Brezilya yeniden büyüme yolunda.”

Euronews: “Siz de tabii ki Güney Ortak Pazarı’nın (MERCOSUR) bir parçasısınız. Çok yakında AB ile imzalanması düşünülen bir antlaşma var. Ama şu anda özellikle Avrupa tarafında bir çekimserlik varmış gibi hissediyoruz. Sizce bu ticaret antlaşması bir sonuca varacak mı?”

Michel Temer: “Eğer bu ay imzalanmazsa, Şubat sonuna kadar çok büyük ihtimalle bir sonuca varacağız. Ve haklısınız, Avrupa tarafında bazı ülkeler direnç gösteriyordu.

Ama bu direnç ve çekimserlikler, kurduğumuz diyalog ortamının doğal sonucu olarak, ve uzlaşmalar sonucunda, hem Avrupa tarafında hem de Güney Ortak Pazarı tarafında çözülüyor.

Bu sebeple yakında AB ile bölgesel antlaşmayı imzalayacağımızı düşünüyorum.”

Brazil’s economy has stayed in positive territory for three consecutive quarters, leaving recession behind. pic..com/fCgEPMJA0K

— ThinknomicsGlobal (@Thinknomics) January 18, 2018

‘Reformlarımı desteklemeyen birisi başkan olamaz’

Euronews: “Brezilya’daki yolsuzlukla ilgili durumu konuşmuştuk. Seçmen ekonomi konusunda hayal kırıklığına uğradı.

Bu sene de bir seçim senesi olduğundan, düzen karşıtı aşırı sağcı bir kişinin veya popülist politikaları olan bir adayın seçilebileceği ve uyguladığınız reformları ters çevirebileceği yönünde endişeler olduğunu duyuyoruz. Bu sizi de endişelendiren bir konu mu?”

Michel Temer: “Öyle düşünmüyorum. Niye biliyor musunuz? Çünkü yerine koyduğumuz reformlar o kadar olumlu sonuçlar verdi ki, bir sonraki adayların bunlara karşı çıkabilmesi mümkün değil.

Yani, öyle bir başkan veya başkan adayı düşünün ki şimdiki hükümeti eleştirmek istesin. Enflasyon düşüşlerine karşı olduğunu söylemesi gerekecek. Enflasyon %10’daydı, şimdi %2,9’da.

Faiz oranlarının düşmesine karşı olduğunu söylemesi gerekecek, eskiden %14’tü, şimdi ise %7. Aynı zamanda hükümete uygulanan harcama sınırına karşı çıkması gerekecek, yani topladığı para kadar değil, dilediği kadar para harcamayı isteyecek.

Aynı zamanda iş şartlarındaki gelişmelere ve milyonlarca yeni iş oluşmasına da karşı olduğunu söylemesi gerekecek.

Bu nedenle bence yapılan reformları desteklemeyen hiç kimse seçilemez. Yani popülist tutumlar bir sonuç vermez, çünkü biz iktidara geldiğimizdeki olumsuz durum popülist politikalar sebebiyle olmuştu. Belki de bu nedenle başkana karşı bir gözden düşmüşlük olabilir, çünkü bizim reformlarımız uzun süreli.”

Euronews: “Şu anda, talihsiz olarak, Brezilya’nın yakın tarihindeki en az destek alan başkanlardan birisiniz. Sizce neden böyle? Seçimlere katılmayacağınıza göre, geri dönüp baktığınızda, bu başkanlık koltuğunda hissettiklerinizi birkaç kelimeyle anlatabilir misiniz?”

Michel Temer: “Anlatayım. Biliyorsunuz, üniversite profesörü olarak ve politik kariyerimde oldukça başarılıydım. Şu konuda size katılıyorum ve üzgünüm ki, aniden güvenilirliğimi etkileyen suçlamalarla karşı karşıya kaldım.

Ama bu çalışmaya devam etmeme engel olmadı. Ve yine gurur duydum, başkan olduğumdan değil, gelecek nesillere olağanüstü bir miras bıraktığım için.

Destek almıyor olmam bu yüzden beni korkutmuyor, çünkü benim için önemli olan şimdi ve gelecekte insanların yaptıklarımı onaylaması.”

Источник: https://tr.euronews.com/2018/01/28/brezilya-devlet-baskani-temer-ulkemiz-yeniden-buyume-yolunda

2016 Boehringer Ingelheim için başarılı bir mali yıl oldu

Boehringer Ingelheim’de Yeniden Büyüme

Bir AR-GE ilaç şirketi olan Boehringer Ingelheim, 2016 mali yılını planladığı dönüşüm sürecine uygun bir şekilde tamamladı. Şirketin net satış tutarı tüm faaliyet alanlarında artış gösterdi. Beşerî ilaçlar, hayvan sağlığı ve biyofarmasötik fason imalatı üzerinde odaklanan Boehringer Ingelheim, 2016 yılında net satış tutarını yaklaşık 15,9 milyar Euro’ya yükseltti.

Merkezi Ingelheim Almanya’da bulunan Boehringer Ingelheim’in, 2016 mali yılını değerlendirmek üzere düzenlediği basın toplantısına uluslararası birçok gazeteci ilgi gösterdi.

Boehringer Ingelheim Yönetim Kurulu Başkanı Hubertus von Baumbach, Ingelheim’de düzenlenen yıllık basın toplantısında: “Hem beşerî ilaçlarımız hem de hayvan sağlığı ilaçlarımız iyi büyüme oranlarıyla performansımıza büyük katkıda bulundular.

2016 yılında, Boehringer Ingelheim’ın net satış tutarı, ayarlanmış kur bazında yüzde 7,3 oranında bir artışla yaklaşık 15,9 milyar Euro düzeyine ulaştı.

Boehringer Ingelheim’in toplam çalışan sayısı, 2016 yılında, dünya çapında yaklaşık 45.700 kişiye ulaştı.

1 Ocak 2017 tarihi itibariyle de Sanofi’nin Hayvan Sağlığı Birimi Merial’ın devralınmasıyla, şirketimiz toplam da 50.000 çalışana istihdam sağladı.” dedi.

Dönüşüm süreci planı hedefe ulaştı

Hubertus von Baumbach, Boehringer Ingelheim’in iki yılı aşkın bir süredir kapsamlı bir dönüşüm üzerinde yoğun bir şekilde çalıştığını söyleyerek Merial’ın entegre edilmesinin bu süreçte önemli bir kilometre taşı olduğunu belirtti: “Uluslararası rekabet ortamında bu büyüklükteki tek Avrupalı şirketiz. Hedefimiz, bir yandan ortak güçlerimiz, deneyimlerimiz ve yeteneklerimiz üzerine yenilerini inşa ederken bir yandan da her iki organizasyon açısından en iyi olanları muhafaza etmektir. Boehringer Ingelheim, hayvan sağlığı alanında anti-parazit ilaçları ve aşılar konusunda dünya lideridir.” dedi.

Beşeri ilaçlar: Yeni ilaç lansmanları ve yüksek Ar&Ge yatırım düzeyleri

Boehringer Ingelheim Yönetim Kurulu Başkanı Hubertus von Baumbach, Beşerî ilaçlar alanında da; hem solunum hastalıkları, kardiyometabolik hastalıklar ve onkoloji terapötik alanlarında, hem merkezi sinir sistemi hastalıklarında, hem de immünoloji alanında büyük ve önemli yenilikler yapmak ve geliştirmek için yoğun çaba göstereceklerine dikkat çekti: “Örneğin, orta vadede, Boehringer Ingelheim, diyabet ilaçlarından biri için olası yeni endikasyonları incelemektedir. Bu yıl, onkoloji terapötik alanında, asbestin sebep olduğu agresif bir akciğer zarı kanseri olan mezotelyomanın tedavisinde de bu ilacın etkili olup olmadığını incelemeyi hedefleyen yeni araştırmalar başlatılmış durumdadır. Daha uzun vadede, Boehringer Ingelheim, üniversitelerle, bilimsel enstitülerle ve biyoteknoloji şirketleriyle ortaklıklar kurmaya da giderek artan oranda eğilecektir. Ar-Ge alanındaki bağlılığımız, genel stratejimizin önemli bir parçasıdır.”

Boehringer Ingelheim’ın Orta Doğu, Türkiye ve Afrika Bölgesi (META) Bölge Genel Müdürü Enrique Manzoni de düzenlenen basın toplantısında şunları söyledi: “META bölgesinde elde ettiğimiz mali sonuçlar, Şirketimizin faaliyet gösterdiği farklı terapötik alanlarda daha iyi tedavi sonuçlarına ulaşmak ve hastalara daha iyi hizmet edebilmek amacına yönelik yaratıcı ve yenilikçi inisiyatifler ile çözümler sunmak için yürüttüğü sürekli ve kesintisiz çabalarını yansıtmaktadır. Bu çabalarda, 2016 yılında gerçekleştirdiğimiz yeni ve yaratıcı ürünlerin lansmanlarının sayısı etkili olmuştur.

Bölgenin ilaç endüstrisi büyüme için giderek daha sağlam ve büyük iş fırsatları sunmaya devam etmektedir ve işimiz için devasa bir odak noktasıdır. Üstelik daha fazla gelişme ve büyüme potansiyeli de bulunmaktadır. Biz de bu başarı öyküsünün bir parçası olmaya devam edeceğiz.”

Boehringer Ingelheim Türkiye Genel Müdürü Evren Özlü de 2016 yılında, META bölgesinde satışların %14 oranında artırıldığına dikkat çekti. Özlü: “Bu kuvvetli büyüme oranlarıyla en iyi performansı gösteren ülkeler arasında %11,9 büyüme oranıyla Türkiye de bulunuyor” dedi.

Tüm faaliyet alanlarında net satış artışı

Boehringer Ingelheim İcra Kurulu’nun Finanstan sorumlu üyesi Simone Menne de yıllık basın toplantısında geçtiğimiz yılda faaliyet alanlarının tümünde büyüme kaydedildiğini açıkladı: “2016 yılında net satış tutarındaki artış bizim beklentilerimizi bile aştı. Bunun altında yatan faktörler, yeni geliştirilen ürünlerimizin piyasaya başarıyla sunulması ve mevcut ilaçlarımızın da iyi bir pazar pozisyonuna sahip olmasıdır. Ayrıca, bağışıklık hastalıkları alanında AbbVie ile iş birliği kapsamında kararlaştırılan bir ödemenin yapılması da bu iyi ve yüksek performansa katkıda bulundu. Boehringer Ingelheim’ın geçen yıl 613 milyon Euro net satış tutarına ulaştığı biyofarmasötik fason imalat alanıyla birlikte, toplam büyüme oranı yüzde 6,4 olarak gerçekleşti.”

Источник: https://www.boehringer-ingelheim.com.tr/press-release/2016-boehringer-ingelheim-icin-basarili-bir-mali-yil-oldu

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.