Boğaz Ağrısına Adaçayı

içerik

Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer? 10 Etkili Öneri – APPVICE

Boğaz Ağrısına Adaçayı

Boğaz ağrısına ne iyi gelir evde kesin çözüm nedir? Hayatınızı sefil bir hâle getiren boğaz ağrısına kaşıntı ve yanma da eşlik ediyorsa bu soğuk algınlığı ya da daha ciddi bir virüsün etkileri olabilir.

Çoğu durumda, hemen doktorunuza gitmeden evde bitkisel yöntemlerle boğaz ağrısını geçirebilirsiniz. Boğaz ağrısına iyi gelen şeyler şunlardır:

 • Tuzlu su ile gargara
 • Pastil
 • Ağrı kesici ilaçlar
 • Bal
 • Ekinezya / adaçayı spreyi
 • Bol sıvı alımı
 • Nemlendiriciler (solunum nemlendiricileri)
 • Buhar banyosu
 • Başı kaldırmak
 • Antibiyotikler

1. Tuzlu Su ile Gargara

Ilık tuzlu su ile gargara yapmak ağrılı boğazı yatıştırır. Tuz, boğaz içerisinde şişmiş mukuslu ve iltihaplı dokuyu azaltır ve bu da boğazınızı rahatlatır.

Mayo Clinic, 1/4-1/2 çay kaşığı sofra tuzu ile 200-250 gram ılık su kullanılmasını önerir. Gargara için tuz eriyene kadar karıştırın. Sonra bu karışımla bir kaç saniye gargara yapın ve tükürün. Bu işlemi her gün birkaç kez tekrarlayın.

2. Pastil

Bazı boğaz pastilleri boğazınızdaki dokuyu yatıştıran bir bileşen olan mentol içerir. Bu da boğazınızdaki yanma ve ağrı hissinin geçici olarak rahatlamasını sağlayabilir. Mentollü şekerler de aynı etkiye sahip olabilir.

Şeker ve öksürük damlaları ile pastiller, tükürük üretimini arttırır ve boğazınız ıslanmasına yardımcı olur. Bununla birlikte, şeker ve öksürük damlaları, boğaz ağrınızı ilaçlı pastiller kadar dindirmez veya etkili bir şekilde rahatlatmaz. Bu nedenle kısa süre içerisinde bir çok pastil alma ihtiyacı hissedebilirsiniz.

Boğulma riskine karşı küçük çocuklara pastil vermekten kaçının.

3. Ağrı Kesici

Araştırmalara göre çoğu boğaz ağrısının sebebi virüslerdir.

Virüsler yalnızca bakterileri öldüren antibiyotiklerle tedavi edilemez. Bunun yerine sadece virüslere etki eden özel ilaçlar kullanmak gerekebilir.

İbuprofen (Nurofen) veya naproksen (Apranax) gibi nonsteroidal anti-enflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) boğazınızdaki iltihabı ve şişliği azaltabilir. Ayrıca, ağrı veya acıyı da hafifletebilirler.

4. Bal

Boğaz ağrısı için balla tatlandırılmış ılık çay tüketebilirsiniz. Çay ayrıca boğazınızı nemli tutar. Bu da boğaz ağrısının tedavisinde önemli bir adımdır.

Boğaz ağrısı hissetmeye başladığınız anda hemen ılık bir ballı limonlu bitki çayı demleyebilirsiniz.

Antibakteriyel, ağrı kesici ve zengin bir antioksidan kaynağı olan ve aynı zamanda iltihabı azaltmaya yardımcı olan yeşil çayı deneyebilirsiniz. Ayrıca balın, öksürük şurubundan daha etkili bir öksürük önleyici olduğu bilinmektedir.

5. Ekinezya ve Adaçayı Spreyi

Ekinezya ve adaçayı içeren bir boğaz spreyi kullanın. Yapılan araştırmalara göre bu bitkisel ilaç boğaz ağrısını azaltır ve boğazı rahatlatır.

6. Sıvı Tüketimi

Bol sıvı tüketimi boğaz ağrısı tedavisinin önemli bir parçasıdır. Susuz kaldığınızda, vücudunuz boğazınızı nemlendirmek için yeteri kadar tükürük ve mukus üretemez. Bu da şişliği ve iltihabı daha da kötüleştirir.

Sıcak çay veya sıcak çorba gibi su içmek de iyi bir sıvı alma yöntemidir. Sıcak çay veya sıcak çorba, hassas boğazınızı yakabilir ve sorunu daha da kötüleştirebilir. Aldığınız sıvı gıdaların ılık olmasına özen gösterin.

Vücuttaki su miktarını azaltan kafein ve alkolden de uzak durun.

7. Hava Nemlendiricileri

Nemli havada nefes almak, burun ve boğazınızdaki şişmiş dokuyu yatıştırmaya yardımcı olabilir. Odanızdaki nem miktarını artırmak için hava nemlendirici cihazlar kullanabilirsiniz. Bunları tüm elektronik mağazalarında kolaylıkla bulabilirsiniz.

8. Buhar Banyosu

Evde hava nemlendiriciniz yoksa buhar banyosunu deneyebilirsiniz.  Boğazınızdaki şişliği azaltmak ve boğazınızı nemlendirmek için sıcak bir duş ve buhar solumayı deneyebilirsiniz.

Bunun için lavaboyu ya da büyük bir kabı kaynar su ile doldurup buhar banyosu da yapabilirsiniz. Lavaboyu kaynar su ile doldurduktan sonra üzerine doğru eğilin ve etraftan hava gelmemesi için başınızın üzerine geniş bir havlu alın. Suyun buharını boğazınıza ve burun deliklerinize doğru çekin.

Evinizdeki nemi artırmak için ocakta su da kaynatabilirsiniz. Havayı nemli ve mentollü  bir hale getirmek için kaynattığınız su içerisine mentol içeren karışımlar ya da kremler ekleyebilirsiniz.

9. Başınızı Kaldırın

Boğaz ağrısı beraberinde tıkanıklık getirirse başınızın altına bir ya da iki yastık daha koyun. Ekstra yükseklik daha kolay nefes almanıza yardımcı olur. Tıkanıklığınız rahatladığında, ağzı açık şekilde yatmak zorunda kalmazsınız. Nefes alamadığınızda ağız açık bir şekilde yatmak boğazınızda daha fazla kuruluğa ve acıya neden olur.

10. Doktora Gidin

Virüsler çoğu boğaz ağrısına neden olur, ancak bazen boğaz ağrısına neden olan streptokok gibi bakteriler olabilir. Boğaz ağrınız geçmezse, daha da kötüleşirse veya ateşiniz varsa tahlil yaptırmak için doktorunuza görünün. Antibiyotiğe ihtiyacınız olabilir.

Doktorunuz antibiyotik reçete ediyorsa, mutlaka antibiyotiği bitirin. Belirtileriniz kaybolsa ve kendinizi daha iyi hissetmeye başlasanız bile ilacı almayı bırakmayın. Antibiyotik alımının tamamlanmaması aynı bakterilerin yeniden oluşmasına ve bu sefer daha dayanıklılıklarının ortaya çıkmasına neden olur.

Çocuklarda Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

Boğaz ağrısı yaygın bir çocukluk hastalığıdır. Genellikle virüslerden kaynaklanırlar ve dört veya beş gün içinde iyileşirler. Boğaz ağrısına ek olarak çocuğunuzun 38.3 ° C veya daha yüksek ateşi varsa hiç zaman kaybetmeden doktora gidin.  Ateş enfeksiyon belirtisi olabilir ve bu durumda antibiyotik kullanmadan bu ağrı ve ateş geçmez.

Çocuklarda boğaz ağrısını geçirmek için daha basit ilaçlar da verebilirsiniz ancak doktora danışmadan hiç bir tedavi yöntemini uygulamamakta fayda var.

Çocuklarda Boğaz Ağrısını Geçirmek için Doğal Yöntemler

 • 6 yaşından büyük çocuklara tuzlu su gargarası yaptırabilirsiniz.
 • Çocuğunuza tavuk suyu veya çay gibi sıcak sıvılar verin. Bir yaşından büyük çocuklara içerisine bal eklenmiş bitki çayları verebilirsiniz.
 • Çocuklara buz ya da dondurma gibi soğuk bir şeyler verebilirsiniz.
 • Çocuklarda boğaz ağrısı spreyleri kullanmaktan kaçının. Bu ürünler, bazı çocuklarda alerjik reaksiyona neden olabilen anestezik benzokain (Anbesol) içerir.

Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

Boğaz ağrısına iyi gelen bir çok evde tedavi yöntemi vardır. Bunlar genel olarak oldukça rahatlatıcı ve etkilidir. Ancak ağrı geçmezse, kötüleşirse ve aşağıdaki durumlar ortaya çıkarsa en kısa zamanda doktora gidin:

 • Yutkunmada aşırı zorluk ve acı
 • Yüksek ateş
 • Mide bulantısı veya kusma

Boğaz Ağrısı için Ne Yapmalıyız?

Boğaz ağrısına neden olan mikroplara maruz kalmayı önlemenin en önemli yolu, gün boyunca ellerinizi ılık su ve sabunla yıkamaktır. Eğer ellerinizi yıkayamıyorsanız alkol bazlı bir dezenfektan kullanın. Kapı kolları veya klavyeler gibi genel yüzeylere dokunduğunuzda, birilerinin ellerini sıktığınızda, öksüren veya hapşırılan insanlara maruz kaldığınızda ellerinizi yıkayın.

Hasta birinin etrafında olmaktan kaçının. Diş fırçası, bardak ve çatal kaşık gibi kişisel eşyaları başkalarıyla paylaşmayınız. Dengeli beslenerek, iyi uyuyarak ve egzersiz yaparak vücudunuzun direncini koruyun.

Sıcak su, boğazı rahatlatır. Papatya çayı, yeşil çay ya da nane çayı gibi herhangi bir çay boğazınızın rahatlamasına yardımcı olur. Yetişkinlerde bu çaya bal eklenmesi de oldukça etkilidir. İçerisindeki faydalı yiyecekler, sıvı ve ılık olması nedeniyle çorba boğaz ağrısına birebirdir.  Tavuk suyu çorbası ya da dana eti çorbası boğazın yumuşamasına yardımcı olur.

Bu makale Appvice Diyetetik Otoriteleri tarafından bilimsel verilere dayalı olarak incelenmiş ve onaylanmıştır.
ortalama puan: 4,32 , 38 oy

Источник: https://getappvice.com/tr/bogaz-agrisi-nasil-gecer/

Boğaz ağrısına ne iyi gelir? Evde uygulanabilecek bitkisel çözümler ne?

Boğaz Ağrısına Adaçayı

Boğaz ağrısına ne iyi gelir diye soruyorsanız doğru sayfadasınız. Evde uygulayabileceğiniz tedavi yöntemleri ve bitkisel çözümler ile bu ağrıdan kolayca kurtulabilirsiniz. Peki boğaz ağrısına ne iyi gelir? Boğaz ağrısı nasıl geçer?

Boğaz ağrısı su içme, yemek yeme ve yutkunmanın zorlaşmasına, daha ciddi durumlarda konuşmanın dahi güçleşmesine neden olur. Peki boğaz ağrısına ne iyi gelir? Evde uygulanabilecek tedavi yöntemleri, etkili bitkisel yöntemler ne?

Boğaz ağrısına ne iyi gelir? Evde çözüm mümkün mü?

Evde uygulayabileceğiniz bu yöntemler ve bitkisel çözümler boğaz ağrısına iyi gelecektir:

 • Bal yemek veya ballı çay içmek. Kaşıklayarak veya çayınızla tüketebileceğiniz bal, boğaz ağrısı için en iyi çözümlerden biridir. Bazı araştırmalar balın gece öksürüklerini kesmek konusunda öksürük şuruplarından bile daha etkili olduğunu gösteriyor.
 • Tuzlu ve karbonatlı suyla gargara yapmak. Evde uygulanabilecek en iyi yöntemlerdendir. ABD Ulusal Kanser Enstitüsü tavsiyesine göre; 1 bardak ılık suda çeyrek tatlı kaşığı tuzu ve çeyrek tatlı kaşığı karbonatı iyice çözün. Bir süre gargara yaptıktan sonra yutmayın ve tükürün. Gargarayı 3 saatte bir tekrarlayabilirsiniz.
 • Pastil ve şeker alın. Her ikisi de boğaz ağrısına iyi gelir. Ancak boğulma riski nedeniyle özellikle 5 yaş altındaki çocuklara vermeyin.

Boğaz ağrısına iyi gelen bitkisel çözümler ne?

Boğaz ağrısı için evde uygulayabileceğiniz alternatif bitkisel tedavi yöntemleri de bulunuyor. Bu yöntemlerin etkisi kişiden kişiye değişiyor. Burada önemli olan kişinin sağlık durumu ve boğaz ağrısının altına yatan nedendir.

 • Papatya çayı. Binlerce yıldır şifa amacıyla kullanılan papatya çayı, doğal özellikleri sayesinde boğazınızı rahatlatacaktır.
 • Nane yağı. Nane yağında bulunan mentol balgamı incelten, ağrıyan boğazları rahatlatan bir maddedir.
 • Çemen. Yapılan araştırmalara göre çemen tohumu, yağı ve çağı boğaz ağrısına neden olan bakterileri öldürüyor ve boğazı rahatlatıyor.
 • Sarımsak. Boğaz ağrısına ne iyi gelir diyenlere çare olacak bir diğer bitkisel ürün de sarımsak.
 • Adaçayı.  Hepimizin bildiği adaçayı boğaz ağrısını hafifletici etkiye sahiptir.
 • Şifalıkök/Tıbbikök (Althaea officinalis L.)
 • Meyan kökü. Boğazdaki balgamı yumuşatarak rahatlatır.
 • Karanfil. Çaylarınıza katarak ağrı kesici etkisinden yararlanabilirsiniz.
 • Kırmızı karaağaç
 • Hanımeli çiçeği

Bu ürünler genelde çayı yapılarak tüketilse de, alırken nasıl kullanmanız gerektiğini aktara sorabilirsiniz.

Boğaz ağrısı nasıl geçer?

Boğaz ağrısına ne iyi gelir sorusu ve bitkisel çözümlerden sonra, boğaz ağrısının geçmesi için dikkat edilebilecek bazı hususlar var. Bunlara dikkat ederek rahatsızlığınızın daha çabuk geçmesini sağlayabilirsiniz. Peki boğaz ağrısını ne geçirir?

 • Dinlenmek. Özellikle boğazınızı dinlendirmek, fazla konuşmamak; mümkünse evde dinlenmek hastalığınıza iyi gelecektir.
 • Bol sıvı almak. Sıvı almak boğazınızın kurumasını engeller. Fazla kahve içmek ve alkol almak boğazınızı kurutabilir, uzak durun.
 • Boğazınıza iyi gelecek besinler tüketin. Rezene, adaçayı, ıhlamur gibi bal katacağınız bitki çayları, tavuk veya et suyu çorbaları boğaz ağrısına iyi gelecektir. İlginç gelecek ancak meybuz benzeri soğuk yiyecekler de boğazınıza iyi gelir.
 • Havayı nemlendirin. Soğuk buhar makinesi kullanarak havayı nemlendirebilirsiniz. Böyle bir imkanınız yoksa bir süre buharlı bir banyoda nefes alın.
 • Sigara ve diğer kimyasallardan uzak durun. Boğazınız ağrırken sigara içmeyin, bulunduğunuz ortamda sigara dumanı ve çamaşır suyu vb. kimyasalların kokusu varsa odayı havalandırın.

Boğaz ağrısı nedenleri nedir? Neden boğazım ağrıyor?

Boğaz ağrısına ne iyi gelir derken, ağrının nedenini bilmek de önemlidir. Boğaz ağrısı nedenleri arasında soğuk algınlığı, nezle gibi virüs enfeksiyonları veya Streptococcus gibi bir bakteriyel enfeksiyon olabilir. Diğer boğaz ağrısı nedenleri ise şu şekildedir:

 • Alerjiler. Evcil hayvan tüyü, küf, toz ve polen alerjileri boğaz ağrısına yol açabilmektedir.
 • Kuruluk. Özellikle kış aylarında soba, kalorifer nedeniyle iç ortam havasının kuruması boğazda kaşıntı benzeri bir hisse ve rahatsızlığa yol açabilir. Burun tıkanıklığı nedeniyle ağızdan nefes almak da kuru ve rahatsız bir boğaza yol açabilir.
 • Kimyasal maddeler. Açık havadaki kirlilik ve iç ortamlardaki sigara, kimyasal (çamaşır suyu vb.) nedenli hava kirliliği de kronik bir boğaz ağrısına yol açabilir. Tütün çiğnemek, alkol içmek, acılı yemek de boğazınızı rahatsız edebilir.
 • Kas gerginliği. Bağırmak ve yüksek sesle konuşmak, boğazınızdaki kasların gerilmesine ve ağrıya yol açabilir.
 • Reflü. Reflü, mide asitlerinin yemek borusuna kaçmasına yol açan bir rahatsızlıktır. Boğaz ağrısına neden olabilir.
 • HIV Enfeksiyonu. HIV enfeksiyonu kaptıktan kısa bir süre sonra boğaz ağrısı ve nezle benzeri belirtiler ortaya çıkabilir.
 • Tümörler. Boğaz, dil ve ses tellerinde çıkan kanserli tümörler de boğaz ağrısına yol açar.

Boğaz ağrısı belirtileri nedir?

Boğaz ağrısına ne iyi gelir demenize yol açan farklı belirtiler hissedebilirsiniz. Bu belirtiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Boğazda ağrı veya kaşınma benzeri bir his,
 • Konuşurken veya yutkunurken artan ağrı,
 • Yutkunma güçlüğü,
 • Boyun veya çene bölgenizdeki bezlerde ağrı, şişkinlik,
 • Bademciklerin kızarması ve şişmesi,
 • Bademciklerinizde beyaz lekeler,
 • Boğuk ses.

Boğaz ağrısı nasıl önlenebilir?

Boğaz ağrısına ne iyi gelir demeden önce, rahatsızlığı önlemenin en iyi yolu, hijyene dikkat etmekten geçiyor. Bu kuralları çocuğunuza da öğretin ve kış aylarını hasta olmadan geçirin:

 • Ellerinizi yıkayın. Sık sık ve iyi bir şekilde, özellikle tuvalete girdikten sonra, yemek yemeden önce, hapşırma ve öksürme sonrasında ellerinizi yıkayın.
 • Yiyecek, bardak ve çatal-kaşık paylaşmaktan kaçının.
 • Öksürme veya hapşırma sırasında mutlaka bir mendil kullanın ve mendili çöpe atın. Mendiliniz yoksa dirseğinizin iç kısmına hapşırın.
 • Su ve sabun olmadığında, el yıkama alternatifi olarak alkollü el temizleme jellerini kullanın.
 • Telefon kulübesi telefonu ve çeşme gibi halka açık yerlere ağzınızı değdirmeyin.
 • Telefon, televizyon kumandası, bilgisayar klavyesi gibi cihazları uygun bir temizleyici kullanarak düzenli olarak temizleyin.
 • Hasta insanlarla yakın temas kurmaktan kaçının.

Boğaz ağrısı bulaşıcı mı?

Boğaz ağrısı doğrudan bulaşıcı değildir. Ancak boğaz ağrısına yol açan neden bulaşıcı olabilir. Bu nedenle sizden bulaşacak bir hastalık, ailenizin diğer üyelerinin veya iş arkadaşlarınızın da hastalanmasına ve boğaz ağrısı yaşamasına neden olabilir.

Boğaz ağrısı kaç günde geçer?

Boğaz ağrısına ne iyi gelir sorusunu soranlar, boğaz ağrısının kaç günde geçtiğini de merak ediyor. Viral enfeksiyonların neden olduğu boğaz ağrısı genellikle tıbbi bir yarıma gerek olmadan 5 ile 7 gün arasında geçer.

Not: Bitkisel tedavileri kullanmadan önce doktorunuza danışın. Bu bitkilerin içerdiği maddeler aldığınız ilaçlarla etkileşime girebilir, sağlık sorunu olan kişilerde, hamilelerde ve çocuklarda yan etkiler gösterebilir. Bakteri kaynaklı bir enfeksiyon geçiriyor ve antibiyotik almanız gerekiyorsa, sadece alternatif tedavilere güvenmeyin.

Etiketler: boğazboğaz ağrısıEditörün Seçimi

Источник: https://www.gidahatti.com/bogaz-agrisina-ne-iyi-gelir-evde-tedavi-bitkisel-cozum-135308/

Boğaz ağrısına ne iyi gelir yutkunamıyorum?..✍

Boğaz Ağrısına Adaçayı

En çok kış mevsiminde kendini belli eden rahatsızlıklardan birisi olan boğaz ağrıları çoğu zaman hayatı zindan edebilmekte ve bundan dolayı bu hastalıktan muzdarip olan kişilerin sık sık internette ‘’Boğaz ağrısına ne iyi gelir?’’ diye aramalarına neden olmaktadır.

Doktor ve ilaç tedavisi desteği ile hızlı bir şekilde iyileştirilebilen bu rahatsızlıkta, evden çıkmak istemeyen ya da daha doğal yöntemlerle kendi kendini tedavi etmeyi düşünen kişilere ise önerilebilecek bazı yöntemler bulunmaktadır.

Boğaz Ağrısı Neden Olur?

Çoğunlukla ihmal edilen boğaz ağrılarının birbirinden farklı birçok sebebi bulunabilir.

Bakteri ile mantar kaynaklı enfeksiyonların yanı sıra, travmatik durumlar, alerji, tahriş ve reflü sorunları boğaz ağrılarına neden olabilir.

Bazı zamanlarda farklı iç hastalıklarının yan etkisi olarak boğaz ağrısı problemi ile karşılaşılabilir. Boğaz ağrılarının en sık görülen nedenleri içerisinde üst solunum yolları hastalıkları ilk sırada gelir.

Boğaz Ağrısında Alternatif Tedavi Teknikleri

Boğaz ağrısına ne iyi gelir yutkunamıyorum diyerek internet üzerinde araştırma yapanlar için alternatif tedavi yöntemlerinden birisi olan tuzlu suyla gargara tekniği tavsiye edilebilir.

Tuzlu gargara yöntemi için 1 bardak temiz ve ılık su içerisine atılacak olan 1 çay kaşığı kaya tuzu iyice çalkalandıktan sonra boğazda gargara yapılmalı ve sonrasında tükürülmelidir. Gün içerisinde birkaç defa tekrarlanabilecek bu uygulama sayesinde boğaz ağrısında rahatlama sağlanabilir.

Tuzla hazırlanan gargaranın yanı sıra eczanelerden kolaylıkla temin edilebilecek bitkisel boğaz pastilleri, bu bölgedeki enfeksiyonu azaltarak daha rahat yutkunma hissine imkân verebilir.

Boğaz ağrısında bir diğer etkili yöntem de; limonlu çay tekniğidir. Limonun içeriğindeki bol miktarda C vitamini, başlı başına mikroplarla savaşabilecek bir makine gibidir.

Bu çayın hazırlanışı için bir bardak yeşil ya da siyah çay normal şekilde demlendikten sonra içerisine 1 bütün limonun suyunun sıkılması ve ılık olarak tüketilmesi yeterlidir.

Limonlu çay bir yandan boğazları yumuşatırken bir yandan da C vitamini ile yerleşmiş olan bakterileri sökmede etkilidir. Bu çayın etkisini bir miktar daha arttırmak isteyenler doğal bir anti bakteriyel olan sarımsağı karışımlarına ekleyebilirler.

Kötü bir kokusu olmasına rağmen mikroplar üzerinde çok güçlü bir silah olan sarımsak, sadece küçük bir diş şeklinde çaya eklenmesi durumunda bile kısa sürede boğaz ağrısını dindirmesi ile önemli bir destekçidir.

Источник: https://www.faydalari.com/bogaz-agrisina-ne-iyi-gelir-yutkunamiyorum/

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir, Boğaz Ağrısını Ne Geçirir

Boğaz Ağrısına Adaçayı

boğaz ağrısına ne iyi gelir, boğaz ağrısını ne geçirir

Boğaz ağrısına ne iyi gelir basit önlemleri ile bilirseniz boğaz ağrısını geçirebilirsiniz. Boğaz ağrısı eğer geçmezse boğaz mukozasını tahriş ederek boğaz enfeksiyonuna neden olabilir. Boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir birçok kişi tarafından merak edilir.

Evde şifası bilinen bitkilerle hazırlayacağınız çaylar ya da kürler ile boğaz ağrısını geçirebilirsiniz. Boğaz ağrısı nedenleri arasında enfeksiyonlar en önemli nedendir.

Ancak nemsiz ortamlarda bulunmak, sigara içmek, az su içmek ve hava kirliliği gibi nedenler de boğaz ağrısına neden olan faktörler arasındadır.

Boğaz Ağrısı kişiye oldukça acı veren bir ağrıdır. Yutkunmada zorluk, yemek yerken zorlanma ya da konuşurken ağrının artması gibi belirtiler gösterir ve boğaz ağrısının bu belirtileri ile birlikte burun akıntısı ve boğaz şişmesi de görülebilir.

Boğaz ağrısına neden olan virüsler ve bakterilerdir ve virüsler yaklaşık 1 hafta gibi bir süre içinde geçerken bakteriler ise antibiyotik içerek tedavi olunabilir.

Boğaz ağrısını evde yapacağınız basit uygulamalar ve önemlerle geçirebilirsiniz.

Ancak boğaz ağrısı evde yapılan uygulamalara rağmen geçmiyorsa burun akıntısı başladıysa ve ağrı daha da arttıysa doktora başvurmanız gerekmektedir.

boğaz ağrısına ne iyi gelir

Boğaz Ağrısını Geçirmek İçin Neler Yapılır

Eğer özellikleri olan bir virüs değilse boğaz ağrısını evde geçirebilirsiniz. Bol su içmek, pastil ve gargara gibi yöntemler özelliksiz virüslerin neden olduğu boğaz ağrısını geçirmeye yetecektir.

Tuzlu Su İle Gargara; Boğaz ağrısına neden olan virüsü temizlemek için eczanelerde satılan ağız gargaralarını kullanabilirsiniz. Eğer evde ağız gargarası yoksa tuzlu su aynı görevi görecektir.

1 bardak ılık suyun içine yaklaşık 1 tatlı kaşığı tuz eklenir ve güzelce karıştırılır. Tuz ve su iyice karıştıktan sonra tuzlu sudan yudum yudum alınarak boğaz bölgesinde yutmadan gargara yapılır ve tükürülür.

Tuzlu su boğaz enfeksiyonunun neden olduğu iltihabı azaltır ve şişliğin hafiflemesine yardımcı olur. Tuzlu su gargarasını günde 3 bardak da yapabilirsiniz.

Kırmızı Biber Gargarası; 1 bardak ılık suyun içine 1 tatlı kaşığı kırmızı pul biber ekleyerek iyice karıştırın. Karışım elde edildikten sonra yutmadan gargara yapın ve suyu tükürün. Acı biber enfeksiyonun neden olduğu virüslerin geçmesinde etkili olacaktır.

Bal ve Sirke; En doğal antibakteriyel sıvılardan olan sirke boğaz ağrısına neden ola virüslerin yok olmasını sağlar.Bal ise boğazın kuruluğunu azaltarak yumuşamasına etki eder.

1 bardak ılık suyun içine 1 tatlı kaşığı elma sirkesi ve 1 tatlı kaşığı bal eklenir, elde edilen karışım güzelce karıştırılır ve içilir.

Ancak midenizde sirke yanmaya neden oluyorsa sirkeli su ile gargara yapabilirsiniz.

Zencefilli Su; Zencefilli su karışımını hazırlamak için 1 bardak suyun içine 1 tatlı kaşığı toz zencefil eklenir ve karıştırılır. 1 tatlı kaşığı bal eklenir ve elde edilen ballı zencefilli karışım içilir.

Sarımsak Pastili; Bağışıklık güçlendirici, doğal antibiyotik olan sarımsak en iyi mikrop öldürücülerden biridir. Enfeksiyonun neden olduğu boğaz ağrısını geçirmek için en iyi doğal ilaçtır.

Sarımsak pastilini hazırlamak için sarımsak ortadan ikiye kesilir ve yanakların içine yerleştirilir ve tıpkı pastil gibi sarımsak suyu emilir.

Sarımsakları iyice emmek için arada bir dişlerinizin arasında sıkıştırabilirsiniz.

Kekik Çayı; Boğaz ağrısını geçirmek için evde uygulayabileceğiniz yöntemlerden birisi de kekik çayıdır. 1 bardak kaynar suyun içinde  1 tatlı kaşığı kekik eklenir ve iyice karıştırılır.Elde edilen karışımı süzerek boğaz gargarası olarak kullanabilirsiniz.

Buhar Banyosu; Boğaz kuruluğundan kaynaklanan ağrıyı geçirmek ve boğazı yumuşatmak için buhar banyosu uygulayabilirsiniz. Nemsizlikten oluşan boğaz kuruluğuna buhar çok iyi gelecektir.

Başınızın sığacağı kadar tencerenin içinde 1 litre suyu iyice kaynatın. Kaynattıktan sonra başınızı tencerenin içine eğin ve su buharının dışarı kaçmaması için başınızın üzerine bir havlu örtün. Hafif hafif suyun buharını soluyun.

Suyun içine 1 çay kaşığı viks damlatarak solunumun açılmasını sağlayabilirsiniz.

Boğaz Ağrısını Ne Geçirir

boğaz ağrısını ne geçirir

Karanfil Çiğneyin; Boğaz ağrısının neden olduğu yutkunmadaki zorluğu geçirmek için 1 tane karanfili çiğneyin. Karanfil enfeksiyonun neden olduğu ağrıyı hafifletmeye yardımcı olacaktır. Ayrıca kokusu ile ağız içinin ferahlamasını sağlar.

Meyan Kökü; Meyan kökünü demleyerek içeceğiniz çay boğaz ağrısının hafiflemesine yardımcı olacaktır. Birkaç parça meyan kökünü sıcak suda demleyin ve ılıdıktan sonra için.

Karbonat; Karbonat  antibakteriyel özelliği sayesinde günlü yaşamda kullandığımız ürünlerin başında gelir. Enfeksiyonun neden olduğu boğaz ağrısını geçirmek için karbonat özelliksiz virüsleri temizler.

Ayrıca boğaz mukozasını yumuşatır ve mukozanın ph seviyesini dengeler. Boğaz ağrısını geçirmek için karbonatlı su ile gargara yapabilirsiniz. 1 bardak ılık suyun içine 1 çay kaşığı karbonat ekleyin ve iyice karıştırın. Elde ettiğiniz karışım ile gargara yapın.

Karbonatlı su gargarasını günde 3 kez tekrar edebilirsiniz.

Papatya Çayı; Rahatlatıcı etki gösteren papatya çayı enfeksiyonun neden olduğu boğaz ağrısının hafiflemesine yardımcı olur. Mide ağrılarını hafifletir ve ferahlatıcı kokusu ile rahatlama etkisi sağlar.

Adaçayı; Keskin kokusu ile soğuk algınlığı ve boğaz ağrısında en bilinen çaylardan birisi de adaçayıdır. Adaçayı yapraklarını sıcak suda demleyerek süzün ve ılımasını bekleyin. Ilıdıktan sonra adaçayını yudum yudum içebilirsiniz.

Adaçayı boğaz ağrısından dolayı sıkışan boğaz damarlarının yumuşamasını sağlar. Demlediğiniz adaçayını gargara olarak da kullanabilirsiniz. Gargara yaptıktan sonra adaçayını yutmayın ve etkisini arttırmak için 1 tatlı kaşığı tuz ekleyebilirsiniz.

Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer

Boğaz ağrısı yaşayan kişi için ağrı oldukça acı vericidir. Öyle ki boğaz ağrısı aynı zamanda vücut direncini de düşürür ve halsizlik baş gösterir. Boğaz ağrısını geçirmek için vücut direncini arttıran besinlerin tüketilmesi ve bol sıvı alımı da önem taşır.

Vücut direncini arttırmak için et sulu ya da tavuk sulu çorbalar içilmelidir.

C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir.

Bol su içilmelidir; Boğaz ağrısı ile birlikte boğaz kuruluğu da yaşanır ve yutkunma sırasında acı verebilir. Boğaz kuruluğunu geçirmek için bol bol su içilmelidir. Su içerken suyun soğuk olmamasına dikkat edin.

Nemli bir ortam sağlanmalıdır; Kalorifer ve elektrikli ısıtıcılar odanın ısınmasını sağlarken havanın kurumasına neden olur.

 Kuru havayı solumak boğazın daha çok kurumasına neden olur ve ağrıya neden olur. Klima ya da elektrikli soba ile ısınıyorsanız odadaki havanın nemlenmesini sağlamak için buhar cihazı kullanabilirsiniz.

Ayrıca kalorifer peteklerine kalorifer suluğu asarak odanın nemlenmesini saplayabilirsiniz.

Sigara İçmeyin; Sigara kokusu boğazın daha çok tahriş olmasına neden olur ve boğaz ağrısını tetikler. Boğaz ağrısı yaşıyorsanız. Boğaz ağrısı çekiyorsanız sigara içmemelisiniz ve sigara içilen ortamlarda bulunmayınız.

Asitli İçecekler İçmeyin; Kola, kahve gibi içecekler içerdikleri kafein ve asit nedeniyle boğazın daha çok tahriş olmasına neden olur. Bu nedenle boğaz ağrısı yaşadığınız dönemlerde asitli içecekleri içmekten uzak durun.

Tozlu ve Kirli Havayı Solumayın; Boğaz ağrısından dolayı tahriş olan boğaz mukozası tozlu ve kirli havadan daha çok etkilenir ve boğaz kuruluğu artar. Eğer boğaz ağrısı çekiyorsanız tozlu ortamlarda bulunmayın ve kirli havayı solumayın.

Boğaz Ağrısı Nedenleri

Enfeksiyonlar boğaz ağrısına neden olan en önemi sebeptir. Özellikle kış aylarında virüsler daha çok yayılır ve direnci düşen vücuda daha çabuk bulaşır. Sigara İçmek nemsizlikten dolayı havanın kuruması ve sigara İçmek boğaz ağrısına neden olan sebepler arasındadır.

Источник: https://www.faydaloji.com/bogaz-agrisina-ne-iyi-gelir-bogaz-agrisini-ne-gecirir/

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Doğal Yöntemler

Boğaz Ağrısına Adaçayı

Kış ayları ile birlikte soğuyan havalar nedeniyle vücudun bağışıklık sistemi zayıflar ve vücut direnci düşerek hastalıklara daha kolay yakalanır. Özellikle mevsim geçişleri bakteri, virüs ve diğer mikropların yaşaması için uygun ortamlar yaratır.

En çok da soğuk algınlığı enfeksiyonlarına neden olan mikroorganizmaların ilk yerleşim yerlerinden biri de boğaz bölgesidir. Enfeksiyonların yanı sıra türün kullanımı, dumanlı havalar, tahriş edici gazlar, hava kirliliği gibi nedenler boğaz ağrısına neden olabilir.

Ayrıca sıvı tüketiminde eksiklik, mide rahatsızlıkları da boğazı tahriş ederek ağrımasına neden olur. Sadece kış mevsimine özgü olmayan boğaz ağrıları ile yaz mevsiminde de karşılaşılabilir.

Sıcak havadan soğuk klimalı ortamlara geçmek, ıslak saçla dolaşmak, yaz mevsiminde enfeksiyonlara davetiye çıkarır.

Yaz kış fark etmeksizin vücut direncinin düşmesi ile birlikte ortaya çıkan viral kaynaklı boğaz ağrılarına ek olarak hapşırık, öksürük, yüksek ateş ve baş ağrısı can sıkıcı bir hal alarak daha ciddi sağlık problemlerine yol açabilir.

Tüm rahatsızlıklarda olduğu gibi boğaz ağrısının tedavisinde de hastalığa neden olan faktörün ortadan kaldırılması gerekir. Boğaz ağrısı genel olarak üst solunum yolları enfeksiyonlarının bir belirtisidir.

Sık sık boğaz ağrısı problemi yaşanıyorsa bu durumun altında yatan neden araştırılmalıdır. Oldukça rahatsız edici bir durum olan boğaz ağrısı farenjit başlangıcının ya da boğaz anjininin habercisi olabilir. Yutkunurken ya da nefes alırken boğazda şiddetli bir ağrı ile karakterize olan boğaz ağrısına uygulanan doğal yöntemler tedaviyi destekler.

Peki, boğaz ağrısına iyi gelen şeyler nelerdir? Boğaz ağrısı yaşandığında ilk yapmanız gereken doktor kontrolüne girmektir. Gerekli tedaviye ek olarak boğaz ağrısına iyi gelen şeyler kullanılabilir.

Doktor kontrolünde verilen boğaz ağrısına iyi gelen ilaçlar ve boğaz ağrısına iyi gelen antibiyotikler ile birlikte boğaz ağrısına iyi gelen pastil de kullanılabilir. Ayrıca yine doktor kontrolünde boğaz ağrısına iyi gelen spreyde geçici bir çözüm olsa da anlık rahatlama sağlayabilir.

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Boğaz ağrısının nedeni viral ise genellikle bitkisel kaynaklı çözümler önerilir. Özellikle C vitamini ve antioksidan açısından zengin olan bitki çayları tüketilir. Bol su tüketiminin yanı sıra boğaz ağrısına iyi gelen bitki çeşitleri ile yapılan boğaz ağrısına iyi gelen doğal yöntemler kullanılır.

Adaçayı, nane limon, ıhlamur, tarçın, zencefil, kekik gibi bitkiler kullanılarak hazırlanan çaylar boğaz ağrısına iyi gelen bitkisel çözüm önerileri arasında yer alır.

Grip ve boğaz ağrısına iyi gelen bitkiler ile hazırlanan karışımların tüketilmesi vücut direncini arttırarak vücudun enfeksiyonlara karşı savaşına destek olur.

Ballı zencefil karışımı tüketmek, karanfil çiğnemek, papatya çayı, limon çayı yaprağı gibi çaylar bal ile birlikte karıştırılarak ılık bir şekilde tüketilebilir.

Boğaz ağrısına iyi gelen bitkiler Saraçoğlu tarafından da önerilmektedir. Saraçoğlu adaçayı, ebegümeci yaprağı ve su kullanarak hazırlanan boğaz kürünün 1 ay boyunca sabah, öğle ve akşam olmak üzere 3 kez tüketildiğinde boğaz ağrılarına iyi geldiğini belirtmektedir.

Boğaz Ağrısına İyi Gelen İçecekler Nelerdir?

Boğaz ağrısının etkilerini azaltmak için en yaygın olarak ılık içecekler kullanılır. Sıvı tüketiminin arttırılmasının gerekli olduğu enfeksiyon hastalıklarında imdada bitkisel içecekler ve çaylar koşar. 1 adet kuru soğanı dilimleyerek yarım litre su ve 3 çorba kaşığı şeker ile birlikte 12 saat bekletin. Daha sonra 2 saatte bir karışım tükenene kadar için.

Boğaz ağrısına iyi gelenler arasında başı çeken bu yöntem kuru soğanın antibiyotik ve ağrı kesici özelliği nedeniyle sıklıkla kullanılır.

4 kereviz sapı, 2 havuç, 1 diş sarımsak, 1 tatlı kaşığı rezeneyi kaynatın ve bu sebzeleri blenderdan geçirerek günde 2 kez aç karnına ya da tok karnına tüketin.

Bu içecek yüksek antioksidan içeriği ile toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayarak boğaz enfeksiyonlarından kısa sürede kurtulmanızı sağlar.

İki adet meyan kökü ile hazırlanan meyan kökü çayı ve elma çayı boğaz ağrısına iyi gelen çaylar arasında yer alır. Kış aylarında yaygın olarak tüketilen kış çayı da boğaz ağrısına iyi gelen çay olarak kullanılabilir. Boğaz en iyi gelen şey bol su tüketimi, bolca dinlenmek ve sigaradan uzak kalmak olarak sıralanabilir.

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Boğaz ağrısı denilince ilk akla gelen yiyecekler arasında çorbalar yer alır. Boğaz ağrısına iyi gelen çorba denildiğinde ise ilk akla gelenler tarhana, tavuk suyu çorba, işkembe ve mercimek çorbasıdır.

Özellikle bu çorbalara eklenen zencefil, zerdeçal, karabiber, kırmızı acı biber, nane gibi baharatlar ve limon boğaz ağrısına şifadır.

Boğaz ağrısına iyi gelen meyveler denildiğinde ise muz yumuşaklığı nedeniyle ilk sırayı alır. Boğaz enfeksiyonlarında boğaz tahriş olduğundan dolayı yumuşaklığı ve içeriğindeki yüksek vitamin değeri ile muz tercih edilir.

Boğaz ağrısına iyi gelen besinler genel olarak sıvı ve yutulması kolay olan besinler arasından seçilir.

Bu nedenle sabah kahvaltılarında kolayca parçalanarak yutulabilen omlet, hem yüksek protein içeriği ile besleyicidir hem de lezzeti nedeniyle iştahı açar.

Ayvanını doğranarak haşlanılması ve suyunun içilmesi boğaz ağrısına iyi gelen doğal şeyler arasında yer alır.

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Gargaralar Nelerdir?

Boğaz ağrısının tedavisi sırasında beklemek ve ağrıya katlanmak zorlu bir süreçtir. Tedavi sonlanıncaya kadar boğaz ağrısına iyi gelen gargaralar kullanılarak ağrının dinmesi sağlanabilir. Tuzlu su ile gargara yapmak boğaz ağrısı durumlarında kullanılan en yaygın yöntemdir. Ancak gargaralar anlık olarak boğaz ağrılarına iyi gelir.

Gargaralarla ağrının geçmesi iyileştiğiniz anlamına gelmez. Mutlaka doktor tedavisi şarttır ve verilen ilaçların tamamının tüketilmesi önerilmektedir.

Güçlü bir antioksidan içeriğe sahip olan safran ve su ile hazırlanan gargara boğaz ağrısına en iyi gelen gargara çeşitlerinden biridir.

Acı biber, adaçayı, karanfil, elma sirkesi ile hazırlanan boğaz ağrısına iyi gelen gargaralar günde 3-4 kez yapılabilir. Ayrıca boğaz ağrısına iyi gelen gargara çeşitleri arasına karbonatlı su da eklenebilir.

1) Hatmi Çiçeğinin Ihlamur ve Bal ile Muhteşem Birlikteliği

Kış mevsimi ile birlikte gelen enfeksiyon hastalıklarına en iyi çözümlerden biri olan ıhlamur, hatmi çiçeği, tarçın, zencefil ve bal kullanılarak hazırlanan şifa kaynağı çay ile boğaz ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. Boğaz Ağrısına İyi Gelen Şifa Çayı

2) Zencefil ve Zerdeçalın Tarçın ve Bal ile Muhteşem Dansı

Zencefil, zerdeçal, tarçın ve bal kullanılarak hazırlanan ve tam bir vitamin deposu olan kür ile öksürük ve boğaz ağrısına dur demek artık çok kolay!  Boğaz Ağrısına İyi Gelen Kür

3) Tarçın ve Limon ile Kıştan Korkmayın

Tarçın, bal ve limon ile çabucak hazırlanan çay ile artık kıştan korkmayın. Vücut direncinizi artırarak enfeksiyonlara karşı vücudunuzu koruyan boğaz ağrısı için çayı her sabah ve akşam tüketerek hastalıklardan korunabilirsiniz. Boğaz Ağrısı İçin Çay

4) Süt, Bal ve Karabiberin Mükemmel Uyumu

Süt, bal, karabiber ve tarçın kullanılarak hazırlanan karışım antibiyotik ve ağrı kesici özelliği ile ilaç kullanmadan boğaz ağrınızı geçirebilir. Boğaz Ağrısını İyileştiren Tarif

5) Meyvelerin Şifalı Dokunuşu ile Öksürüğün Tedavisi

Portakal, elma, limon, tarçın, zencefil, ıhlamur ve nane kullanılarak hazırlanan kış çayı tarifi ile öksürüğünüzden ve boğaz ağrınızdan kurtulabilirsiniz. Boğaz Ağrısına ve Öksürüğe Kış Çayı

6) Lezzeti ile Büyüleyen Şifalı İçecek

Vanilya, nişasta, süt ve tarçın kullanılarak hazırlanan şifa içeceği hem lezzetli hem de sağlıklı bir kış içeceğidir. Boğaz ağısına birebir olan nefis içeceği sabah ya da akşam günün her saati içebilirsiniz. Boğaz Ağrısına Birebir Şifa İçeceği

Boğaz ağrılarınız için sıcacık çorba tarifleri sitemizde sizleri bekliyor.

Источник: https://www.nefisyemektarifleri.com/blog/bogaz-agrisina-iyi-gelen-dogal-yontemler/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть