Boğaz Enfeksiyonu Paradan Bulaşıyor!

Boğaz enfeksiyonu

Boğaz Enfeksiyonu Paradan Bulaşıyor!
RU | UK | KK | BE | EN |
boğaz enfeksiyonu için bitkisel çözüm, boğaz enfeksiyonu
Boğaz enfeksiyonu, gerçek bir tanıdan ziyade, anatomik bir tanıdır. Çünkü insan vücudundan boğaz diye tek bir organımız yoktur, boğaz vücudumuzun bir bölgesidir.

Bu bölgede birçok farklı organ vardır, bu bölgenin tüm farklı enfeksiyonlarına genel olarak tıpta “üst solunum yolu enfeksiyonu”, halk arasında da “boğaz enfeksiyonu” denmektedir.

Bu kavram kargaşasını ortadan kaldırmak için bu enfeksiyonları bölgelerine göre tanımlamakta fayda vardır.

İçindekiler

 • 1 Nedenleri
  • 1.1 Enfeksiyöz nedenler
  • 1.2 Enfeksiyon dışı nedenler
 • 2 Belirtileri
 • 3 Sınıflama
 • 4 Tanısal Yaklaşım
 • 5 Tedavi
 • 6 Kaynakça
 • 7 Dış Kaynaklar

Nedenleri

Vakaların büyük çoğunluğu hasta bir kişiyle yakın temas sonucu bulaşan enfeksiyonlardan kaynaklanır.

Enfeksiyöz nedenler

Viral

Enfeksiyon kaynaklı vakaların %40-80’İ virüslerle ortaya çıkmaktadır. Adenovirüs en sık görülen viral nedendir. Orta seviyede lenf nodu şişmesi görülebilir çok ağrılı olmasına rağmen boğaz çok kızarık görülmemektedir.

İnfluenza virüsü de yine yüksek ateş baş ağrısı genel yorgunluk ve ağrı hissiyle birlikte boğaz ağrısının eşlik ettiği farenjit tablosuna yol açabilir. Enfeksiyöz mononükleoz EBV (Ebstein Barr Virüsü) tarafından ortaya çıkarılır.

Bademciklerde Beta enfeksiyonuyla karıştırılacak kadar şişme ve beyaz eksüdalar görülebilir.

Basit soğuk algınlığına neden olan rinovirüs, coranavirüs, respiratori sinsisyal virüs(RSV) ve parainfluenza virüsü gibi birçok virüs boğazda enfeksiyona, ayrıca komşuluk yoluyla kulak enfeksiyonuna ve daha aşağı bölgelrde akciğer enfeksiyonuna da yol açabilir.
Bakteriyel nedenler

A grubu beta hemolitik streptokoklar bakteriyel farenjitin en sık nedenidir. Ancak bunu dışında birçok bakteri insanlarda boğaz enfeksiyonuna yol açabilir. Streptococcus pneumoniae,Haemophilus influenzae, Bordetella pertussis,Bacillus anthracis, Corynebacterium diphtheriae,Neisseria gonorrhoeae, Chlamydophila pneumoniae, and Mycoplasma pneumoniae.

Streptokokal farenjit

Bakteriyel farenjitlerin en sık nedenidir. Bakteriyel farenjitlerin %15-30'u A grubu beta hemolitik streptokoklar tarafından oluşturulur.

Ateş, boğaz ağrısı ve boyundaki lenf bezlerinin şişmesi en sık görülen belirtilerdir .Oldukça bulaşıcı bir enfeksiyondur. Hasta kişiyle yakın temas sonucu bulaşır kesin tanı boğaz kültürüyle konmaktadır.

Antibiyotik tedavisi komplikasyonları önlemek ve daha hızlı iyileşmeyi sağlamak amacıyla uygulanır.

Difteri

Daha çok larenjite yol açan ve potansiyel olarak hayatı tehdit eden ağır bir üst solunum yolu enfeksiyonudur. Corinebakterium Diphteria tarafından oluşturulur.

Gelişmiş ülkelerde yaygın aşılama sonucu artık neredeyse görülmemektedir ancak 3. Dünya ülkelerinde ve bazı Doğu Avrupa ülkelerinde hala görülebilir.

Difteride antibiyotik kullanımı erken evrelerde etkilidir, ancak iyileşme genellikle çok yavaştır.
Mantara bağlı

Bazı farenjitler de Candida Albicans türü mantar enfeksiyonları tarafından oluşturulur.

Enfeksiyon dışı nedenler

Farenjit soğuk hava,sıcak içecek, mide asidi reflüsü(geri kaçma) gibi, termal, kimyasal veya mekanik iritasyonla da ortaya çıkabilmektedir.

Belirtileri

Enfeksiyonun bulunduğu bölgeye göre farklı farklı belirtiler olabilir. Ancak en sık görülen belirtiler boğazda yanma hissi, özellikle yutkunurken ağrı, eğer nazofarinks bölgesi etkilendiyse birlikte burun akıntısı, geri akıntıya bağlı olarak öksürük dahi olabilir.

Larenjit dediğimiz ses tellerinin etkilendiği bir enfeksiyonda köpek havlaması gibi sesli boğuk bir öksürük de olabilir. Nefes alırken stridor dediğimiz ötme, bazen nefes zorluğu, hatta nefes durması bile olabilir. Bazı boğaz enfeksiyonları sırasında ateş, kusma, karın ağrısı gibi genel belirtiler de olabilir.

Sınıflama

Bulunduğu anatomik bölgeye göre enfeksiyon farklı bir isim alır.

Nazofarnejit: Genelde basit nezledir, -nazo kökü burnu, farinks yutak bölgesini ifade eder. Yani bu burun arkasındaki geniz boşluğuyla, yutağın birleştiği bademcik öncesindeki boğaz bölgesinin enfeksiyonudur.

Kızarık olması burada iltihap olduğu ve antibioitk kullanılması gerektiği anlamına gelmez. Boğazımızı açıp sağlıklıyken de baktığımızda zaten pembe-kırmızı arası bir renk görürüz.

İltihaplı diyebilmek için çok yoğun kırmızı, hatta üzerinde beyaz iltihapların görülmesi gerekir ki, bu durum genellikle bu bölgede olacak bir şey değildir.

Ancak bazen geniz etinin iltihaplanması veya varolan sinüzite bağlı olarak bu bölgeden geriye yeşil-sarı renkli iltihaplı bir akıntı görülürse o zaman bakteriyel bir nazofarenjit veya sinüzit olabileceği için antibiotik kullanmak gerekecektir.

Tonsillit: Tonsil bademcik demektir, bu bademciklerin iltihabını ifade eder, sadece hafif kızarık olması yine bir anlam taşımaz. Üzerinde beyaz iltihap varsa, bu durum sıklıkla Beta enfeksiyonundan kaynaklanır, beta testi pozitifse 10 gün antibiotik mutlaka şarttır.

Ancak sık tekrarlayan beyaz iltihap+ateş tablosu enfeksiyon değil, periyodik ateş yapan hastalıklardan PFAPA sendromundan da kaynaklanıyor olabilir.

Halk arasında öpücük hastalığı adı da verilen Epstein-Barr virsü (EBV) enfeksiyonları da Betaya benzer şekilde beyaz iltihap yapabilir, antibiotikten 3 gün sonra düzelmiyorsa şüphelenilebilir, bazı özel kan testleri ve kanın mikroskopta incelenmesiyle tanı konabilir.

Larenjit: Larinsks dediğimiz ses tellerinin enfeksiyonudur, çoğu zaman viraldir, sıklıkla gece yarısı aniden köpek havlaması gibi tipik sesli öksürüğüyle tanı konur. Bu enfeksiyona krup, psödokrup, veya yalancı difteri gibi çeşitli isimler de verilmektedir.

Viral olduğu için çoğu zaman antibiotik vermeden, soğuk ilaçlı buharlarla, bazen de kortizon türü ilaçlar verilerek tedavi edilir. Yemek yerken nefes borusunun kapanmasını sağlayan epiglot kapağı da iltihaplanırsa genelde ateş de olur, bu kruptan çok daha ağır bir enfeksiyondur.

Sonuç olarak gruplara ateş eşlik ediyorsa epiglottit olabileceği endişesiyle antibiotik başlanmalıdır.

Larenjit(krup) ve epiglottit doktorların standart boğaz muayenesinde gözle görülmeyen enfeksiyonlardır, tipik sesli öksürük duyularak tanı konur, daha ileri değerlendirme gerektiğinde nadiren kulak burun boğaz doktorlarından konsültasyon istemek gerekebilir.

Tanısal Yaklaşım

Genellikle viral veya bakteriyal ayrımını yapmak sadece belirtilere bakarak zordur, sıklıkla bakteriyel nedeni dışlayabilmek için bir boğaz kültürü ve/veya hızlı testlerin yapılması önerilebilir.

Tedavi

Genellikle semptomatik tedavi dediğimiz belirtilerin hafifletilmesine yönelik tedavi yeterlidir. Ateş ve ağrı için ağrı kesici-ateş düşürücü parasetamol gibi ilçalardan faydalanılabilir.

(Önemli not:Özellikle İnfluenza ihtimali yüzünden, Reye sendromu riskinden dolayı aspirin kesinlikle kullanılmamalıdır) Boğaz ağrısı için bol sıvı, özellikle ıhlamur tarzı bitki çayları, bol meyve tüketimi önerilir.

Çok şiddetli boğaz ağrısı varsa lokal anestetik(uyuşturucu) ve antienflamatuar(yangı giderici) maddeler içeren pastil ve spreylerden de faydalanılabilir. Spesifik tedavi sadece bakteriyel, mantar ve virüslerden Herpes simpleks olduğunda etkilidir.

Boğaz enfeksiyonunda ne zaman antibiotik kullanmalıyız? Öncelikle şunu bilmeliyiz ki, araştırmalara göre üst solunum yolu enfeksiyonlarının  %80’i viraldir, yani antibiotik gerekmez, ancak hasta baskısı, doktor endişesi gibi çeşitli nedenlerle %80’ine antibiotik verilir. Bir kişinin üst solunum yolu enfeksiyonu varken antibiotik alması için bazı kriterler gerekir:

 • Bademcik üzerinde beyaz iltihap varsa(bazen bu durumda bile gerekmeyebilir)
 • 5 günden uzun süren öksürük-nezleye eğer 3 günden uzun süren bir ateş ekleniyorsa
 • Ateş sık çıkıyorsa, kontrol altına alınamıyorsa
 • Kan testlerinde bakteriyel enfeksiyonu destekleyen bulgular varsa.
 • grupla birlikte yüksek ateş var ve epiglottit şüphesi varsa

Önemli not: Bu bulgular yokken antibiotik almayın, verilmesini talep etmeyin, veriliyorsa da lütfen neden verildiğini doktorunuza sorun.

Kaynakça

 1. Marx, John (2010). Rosen's emergency medicine: concepts and clinical practice (7th bas.). Philadelphia, Pennsylvania: Mosby/Elsevier. Chapter 30. ISBN 978-0-323-05472-0. 
 2. Acerra JR. “Pharyngitis”. eMedicine. 9 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20150509055724/http://emedicine.medscape.

  com:80/article/764304-overview. Erişim tarihi: 28 April 2010. 

 3. Bisno AL (January 2001). “Acute pharyngitis”. N Engl J Med 344 (3): 205–11. DOI:10.1056/NEJM200101183440308. PMID 11172144. 
 4. Baltimore RS (February 2010). “Re-evaluation of antibiotic treatment of streptococcal pharyngitis”. Curr. Opin. Pediatr.

  22 (1): 77–82. DOI:10.1097/MOP.0b013e32833502e7. PMID 19996970. 

 5. Choby BA (March 2009). “Diagnosis and treatment of streptococcal pharyngitis”. Am Fam Physician 79 (5): 383–90.PMID19275067
 6. Del Mar C (1992). “Managing sore throat: a literature review. I. Making the diagnosis”. Med J Aust 156 (8): 572–5.

  PMID1565052

 7. Thomas M, Del Mar C, Glasziou P (October 2000). “How effective are treatments other than antibiotics for acute sore throat?”. Br J Gen Pract 50 (459): 817–20.PMID11127175
 8. Cho HJ, Kim CB. Prescription behaviours of office-based doctors to standardized common cold patients in Korea.Pharmacoepidemiol Drug Saf.

  2002 Jul-Aug;11(5):401-5.PMID12271882

Dış Kaynaklar

bebeklerde boğaz enfeksiyonu, boğaz enfeksiyonu, boğaz enfeksiyonu için bitkisel çözüm, boğaz enfeksiyonu neden olur, boğaz enfeksiyonuna ne iyi gelir, çocuklarda boğaz enfeksiyonu

Boğaz enfeksiyonu Hakkında Bilgi

Boğaz enfeksiyonu

Boğaz enfeksiyonu
Boğaz enfeksiyonu konusunu görüntülemektesiniz.
Boğaz enfeksiyonu nedir, Boğaz enfeksiyonu kimdir, Boğaz enfeksiyonu açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video

Источник: https://www.turkaramamotoru.com/bogaz-enfeksiyonu-362469.html

Boğaz Enfeksiyonu

Boğaz Enfeksiyonu Paradan Bulaşıyor!

Viral ve bakteriyel hastalıkların yaygın olarak görüldüğü kış aylarında daha suık rastalnılan boğaz enfeksiyonu diğer adıyla farenjit pek çok kişide ve farklı sebeplerden dolayı görülebilir.  Boğazda rahtsızlık hissi, kuruluk, ses kısıklığı ve yutma güçlüğü belirtileri en fazla rastlanan belirtilerindendir.

1. Virüs Kaynaklı Hastalıklar

Virüslerin pek çok hastalıkta rol aldığını biliriz. Virüsler kolayca kişiden kişiden bulaşabilir. Eğer hasta olan bir kişi bir ortamda soluma, öksürme hapşırma gibi faaliyetleri yapmış ise ortamda bulunan diğer kişilere bu faaliyetlerden gelmiş olan virüsler bulaşmış olabilir. Bu da üst solunum yolu yani boğaz enfeksiyonlarına neden olabilir.

Farenjit ağız ve ağız yollarının tahrişe neden olmasıdır. Ancak bu farenjit bakteriyel de olabilir.

Kızamığın başlangıcı nezleye benzer. Kızamığın aşıları vardır. Bu aşı bir kere yapılmış ise vücut bağışıklık kazanır. Ve kızamık olma ihtimalleri çok düşüktür.

Bu bademcik iltihabında bademciklerde nokta şeklinde veya daha büyük beyazlıklar oluşur. Tonsilit boğazın iki yanında bulunan bademciklerin veya tonsilin iltihaplanmasıdır.

Larenjitte genellikle ses kısıklığına yol açmaktadır. Teşhis edilmesini sağlayan bir öksürüğü bulunur.

Su çiçeği vücutta bolca kaşıntılı, yorgunluk, kızarıklık ve ateş ile kendini gösteren bir hastalık türüdür. Özellikle çocuklarda görülür ve yetişkinlere göre su çiçeğini daha hızlı, kolay ve daha rahat atlatırlar.

Uçuk virüsleri kolayca bulaşabilir. Genellikle ağız kenarlarında bulunan uçuk virüslerinin tedavisi ilaçlar ile mümkündür. Ancak uçuk virüsleri boğaz enfeksiyonuna neden olabilirler.

Özellikle çocukluk çağında sıkça görülen orta kulakta meydana gelen bu kulak iltihabı boğaz enfeksiyonuna neden olmaktadır. Ancak bu kulak iltihabı bakteri kaynaklı da olabilir.

2. Bağışıklık Sistemi

Eğer bir kişinin bağışıklık sistemi zayıflamış ise diğer kişilere göre bağışıklık sistemi zayıf olanların hastalanma olasılığı çok daha yüksektir. Bu nedenle kolayca hastalanabilirler.

Bağışıklık sisteminizi özellikle kış aylarında bolca güçlendirmelisiniz. Bu bağışıklığı kazanmak için dengeli beslenmek çok önemli. Günde her vitaminden bolca almalısınız.

Çünkü bu alınan vitaminler bağışıklık sisteminizi güçlendirerek hastalıklara karşı direncinizi arttırıcak ve kolayca hasta olmanızı engelleyecektir.

3.Bakteri Kaynaklı Hastalıklar

Bilinen en bulaşıcı hastalık olan boğmaca özellikle çocukluk çağlarında görülen nöbet nöbet boğulurcasına kusmalar ve öksürükler görülen bir hastalıktır. Küçük yaşta olan çocuklarda bu hastalık ölüme kadar gidebilir.

Mukus salgısının yutulması halinde boğaza bulaşabilir ve boğaz enfeksiyonuna neden olabilir.

Bu streptokokal boğaz ağrısı vücutta pek çok hastalığa neden olmaktadır. Streptokok bakterilerinin boğazda oluşturduğu enfeksiyondur.

1. Antibiyotikler

Genellikle boğaz enfeksiyonun nedeni virüslerdir. Antibiyotikler bu virüsleri öldüremezler fakat şiddetli vakalarda, bağışıklık sistemi zayıfladığında, hasta olan kişi geçmişte romatizma geçirmiş ise antibiyotikler kullanılabilir.

2. Ağrı Kesiciler

Pek çok rahatsızlıklarda kullanabileceğimiz ağrı kesicileri boğaz enfeksiyonunda görülen yüksek ateş gibi rahatsızlıklar içinde kullanabiliriz.

3. Bademcikleri Aldırmak

Boğaz enfeksiyonuna en kolay yöntemlerden biri de bademcikleri aldırmaktır. Eğer bir yıl içerisinde beş veya beşten fazla kez boğaz enfeksiyonu, boğaz iltihaplanması geçirmiş iseniz doktorunuz size bademcik aldırma ameliyatını önerebilir.

4. Papatya Çayı

Papatya çayı pek çok hastalığın tedavilerinde bulunur. Papatya çayı boğaz iltihabı içinde doğal bir tedavi yoludur. Papatya çayının ağrı kesici ve ateş düşürücü özellikleri de vardır. Vücudunuzdaki su kaybını önler. Boğaz ağrılarında boğazınızı rahatlatır.

5. Sirkeli Boğaz Gargarası

Bir su bardağı ılık suyun içine bir çay kaşığı tuz ile bir yemek kaşığı sirkeyi ekleyin. Ve bu hazırladığınız sirkeli suyu gargara yapın. Bu gargarayı günde iki veya üç kez yapabilirsiniz.

6. Antibakteriyeller

Antibakteriyeller boğazınızda bir rahatlamaya neden olacaktır. Bu antibakteriyel boğazınızdaki mikropları, bakterileri ve virüsleri gelişmesine engel ve onları öldürür.

7. Muhteşem Altılı

Muhteşem altılı dediğimiz besinlerin içerisinde sarımsak, tarçın, karanfil, zerdeçal, zencefil ve kırmızı biberdir. Bu besinler boğazınızdaki enfeksiyonu durdurarak boğazınızda bulunan virüsleri ve bakterileri de öldürmektedir. Muhteşem altılı hem bağışıklık sisteminizi güçlendirecek hastalıklara karşı vücut direncinizi arttıracak hemde boğazınızı yumuşatacaktır.

8. Ballı Zencefil

Ballı zencefil boğaz enfeksiyonuna birebirdir. Bir tatlı kaşığı bal ile bir tatlı kaşığı toz zencefili karıştırın daha sonra hazırladığınız bu karışımı ılık su ile seyreltin ve için bu karışımı günde birkaç kez kullanabilirsiniz.

9.Tuzlu Su

Bir bardak ılık suya, bir tatlı kaşığı tuz ekleyip tuzu eritin. Daha sonra hazırladığınız tuzlu suyu gargara yapın. Bu tuzlu su ile yapmış olduğunuz gargara boğazınızda bulunan bakterileri ve mikropları öldürerek boğazınızın rahatlamasını sağlayacaktır.

10.Buz Küpleri

Boğaz enfeksiyonunda pek çok ağrılara maruz kalırız. Buz küplerini emmek dondurma gibi şeyleri yemek boğaz enfeksiyonunda oluşan ağrılarımı hafifletir. Bu buz küpleri ve dondurma hem de boğazınızı yumuşatarak boğazınızdaki mikropların ölmesine yardımcı olacaktır.

11.Nane çayı

Nane çayı herkes tarafından pek bilinmese de pek çok tedavisi vardır.

Nane çayı mide bulantısını alır, sindirime yardımcı olur, psikolojk olarak vücuda sakinlik verir, alerjik olan öksürüğe iyi gelir, boğaz iltihabına, boğaz ağrılarında ağrıyı hafifletir boğazınızı bir veya iki saate yumuşatır, buharını solumak burun tıkanıklığına iyi gelir ve kronik ağrıyı azaltmak gibi pek çok yararları vardır. Nanenin sadece çay olarak değil bitki olarak da pek çok yararı bulunmaktadır. Bunları kısaca özetlemek gerekirse iştah açar, baş ağrısına iyi gelir, sinirleri yatıştırır, mide yanmasına iyi gelir, diş ağrısı ve diş kokusuna iyi gelir.

Источник: https://rookka.com/bogaz-enfeksiyonu/

Boğaz Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi — Multi Yaşam

Boğaz Enfeksiyonu Paradan Bulaşıyor!

En yaygın belirtiler şunlardır:

 • Boğazda (yutak ve çevresinde) kızarma, şişme, iltihap
 • Yutkunmada zorluk, boğaz ağrısı
 • Boğaz kuruluğu
 • Bademciklerde kızarma, şişme
 • Kulak veya boyunda ağrı
 • Hırıltılı veya boğuk ses

Boğaz enfeksiyonunun nedeni soğuk algınlığı ve nezleye de neden olan virüsler ise aşağıdaki belirtilerin görülmesi olasıdır:

 • Ateş (38.5 derece ve yukarısı), üşüme
 • Baş ağrısı
 • Burun akıntısı
 • Öksürük (renksiz, sarı, açık kahverengi veya yeşil balgam atabilir)
 • Halsizlik
 • Kaslarda, kol ve bacaklarda ağrı

Ateşiniz var ama öksürüğünüz yoksa, bademciklerinizin üzerinde beyaz lekeler ve iltihap varsa boğaz enfeksiyonunuz büyük ihtimalle bakteri kaynaklıdır.

Tedavi edilmeyen boğaz enfeksiyonları kan dolaşımına girer ve romatizma ateşi, septik şok gibi durumlara neden olursa aşağıdaki ciddi belirtileri ortaya çıkarabilir:

 • Bilinç bulanıklığı
 • Şok
 • Baygınlık
 • Eklem ağrısı
 • Yüksek ateş
 • Nefes darlığı, dudak morarması, taşikardi (yüksek nabız)
 • Dilde ve boğaz civarında ani şişme

Bu belirtilerde hastaya acilen tıbbi destek sağlanmalıdır.

1)  Virüs Kaynaklı Hastalıklar

Soğuk algınlığı ve nezle virüsleri boğaz enfeksiyonuna neden olur. Yüzlerce çeşidi vardır. Yüksek derecede bulaşıcılardır. Özellikle kış aylarında tesir gösterirler. Boğaz enfeksiyonu vakalarının çoğundan bu virüsler sorumludur.

Boğaz enfeksiyonuna neden olan virüs kaynaklı diğer hastalıklar şunlardır:

Bademcik İltihabı (Tonsilit): Bademciklerin üzerinde nokta şeklinde veya daha geniş alana yayılmış beyaz iltihap görülür.

Faranjit: Ağız ve ağız gerisinde iltihaba neden olur. Bakteriyel de olabilir.

Gırtlak İltihabı (Larenjit): Ses kısıklığına yol açar. Hemen teşhis edilmesini sağlayan kendine özgü bir öksürüğe neden olur.

Kızamık: Başlangıcı nezleye benzer. Aşı ile korunmak ihtimali vardır, bir kere geçirildikten sonra vücut bağışıklık kazanır. Bağışıklık kazanmamış kişiler kızamık virüsüne maruz kalırsa 90% ihtimalle hastalığa yakalanırlar.

Suçiçeği: Kaşıntılı kızarıklıklarla kendini belli eder. Çocuklar yetişkinlere göre daha rahat atlatırlar.

Aftlar: Genellikle dil, dudak ve damakta beyaz ve gri noktalar şeklinde görülen aft (pamukçuk) virüsleri nadiren boğazda da ortaya çıkabilir.

Uçuk virüsleri: Afta benzer şekilde, genellikle dudak kenarında görülmesine rağmen boğaz enfeksiyonuna da neden olabilirler.

Beze humması (Enfeksiyöz Mononükleoz): Karaciğeri etkileyerek deride ve gözlerde sararmaya yol açabilir. Bademciklerde aşırı büyümeye neden olur, ciddi miktarda boğaz iltihabı görülür. Tedavisi genellikle bir haftadan unun sürer. Hastalığı atlatmak için ise bir ay gerekebilir. Öpücük hastalığı olarak da bilinir.

Kulak İltihapları (Otitis): Özellikle orta kulakta meydana gelen iltihaplar boğaz enfeksiyonuna da yol açabilir. Bakteri kaynaklı da olabilir.

2)  Bakteri Kaynaklı Hastalıklar

Bakteri kaynaklı boğaz enfeksiyonlarının en büyük farkı, antibiyotikler sayesinde tedavi edilebilmeleridir.

Streptokokal Boğaz Ağrısı (Strep Throat): Vücutta birçok çeşit hastalığa neden olabilen Streptokok bakterilerinin boğazda oluşturduğu enfeksiyondur.

Boğmaca: En bulaşıcı hastalıklardan biridir. Özellikle küçük çocuklarda ve bebeklerde ölümcül olabilir. En etkili korunma yöntemi aşı yaptırmaktır.

Epiglotit: Ağır ve tehli bir boğaz enfeksiyonudur. Ciddi nefes darlığına, hırıltılı sese neden olur. Çene hareketleri ile enfeksiyon iyice yerleşebilir. Acil tıbbi müdahale gerektirir.

Sinüzit ve Burun iltihapları: Mukus salgısının yutulması esnasında boğaza da bulaşabilirler.

Çoğu boğaz enfeksiyonu ciddi bir tedaviye ihtiyaç duyulmadan kendiliğinden geçer. Ancak iyileşme sürecini hızlandırmak, belirtileri hafifletmek ve ciddi durumların önüne geçmek için aşağıdaki tedaviler uygulanabilir:

1)  Ağrı Kesiciler

Parasetamol benzeri reçetesiz verilen ağrı kesiciler kullanılabilir. Yüksek ateş gibi olası belirtileri de hafifletir. Aspirin ve ibuprofen de kullanılabilir.

2)  Antibiyotikler

Çoğu boğaz enfeksiyonun nedeni virüslerdir. Antibiyotikler virüslere karşı etkili değildir, dolayısıyla genellikle verilmezler. Bakteri kaynaklı olanlarda bile beklenen oranda etkili olmayabilirler. Aşağıdaki koşullarda tavsiye edilir:

 • Şiddetli vakalarda
 • Bağışıklık sistemi zayıfladığı için bünyenin şeker hastalığı gibi ciddi hastalıklara açık hale geldiği durumlarda
 • Hasta kişi geçmişte romatizma ateşine yakalandı ise
 • Kalp kapak hastalarında

3)  Bademcikleri Aldırmak

Bir yıl içinde beş veya daha fazla tekrarlayan bademcik iltihabı vakalarında doktorunuz bademcik aldırma ameliyatını önerebilir.

4)  Ev Tedavileri

Çoğu boğaz enfeksiyonu evde uygulanan tedavilerle kolayca atlatılır:

 • Ilık su ile hazırladığınız limonataya bal karıştırarak için.
 • Bir bardak ılık suya bir yemek kaşığı elma sirkesi ve bir çay kaşığı tuz karıştırın. Aralıklarla gargara yapın.
 • Antibakteriyel etki ile rahatlama sağlar.
 • Tarçın, sarımsak, zerdeçal, kırmızıbiber, karanfil ve zencefil ile hem boğazınızı yumuşatın hem de bağışıklık sisteminizi güçlendirin.
 • Ilık su ile seyreltilmiş ballı zencefil harika bir çözümdür.
 • Çok sıcak besin tüketmeyin, boğaz tahrişine neden olabilir.
 • Sigara içmek ve içilen ortamda bulunmak şiddetli miktarda boğaz tahrişine neden olur, uzak kalın.
 • Tuzlu su ile gargara yapmak iltihabı, şişme ve ağrıyı azaltabilir.
 • Pastil, buz küpleri, buzlu dondurma emmek ağrıyı hafifletir ve boğazı yumuşatır.
 • Buhar solumak tavsiye edilmez çünkü boğaz enfeksiyonunu iyileştirmez, boğazı yakma riski artar.
 • Boğaz kuruluğu yaşamıyorsanız süt tüketmeyin, mukus salgısını artırdığı için rahatsız edici olabilir.

Источник: https://multiyasam.com/bogaz-enfeksiyonu-belirtileri-ve-tedavisi/

Boğaz Ağrısı Neden Olur?

Boğaz Enfeksiyonu Paradan Bulaşıyor!
81 / 100SEO Score

Boğaz ağrısı soğuk mevsimlerde daha sık karşılaşılan, bazen kısa süren bazen de haftalarca sürebilen bir belirtidir. Bu duruma ateş, yutma güçlüğü, halsizlik, iştahsızlık, burun akıntısı, kas ağrıları, bulantı ve kusma eşlik edebilir.

Boğaz ağrısının en sık nedenleri enfeksiyonlardır:

 • Bademcik iltihabı (tonsilit)
 • Faranjit
 • Tonsilofaranjit; bademcik iltihabı ve faranjitin birlikte olmasıdır.

Bademcik Enfeksiyonu ve Faranjit

Boğaz ağrısının büyük çoğunluğu bademcik iltihabı veya faranjit kaynaklıdır. Bu durumlara bakteriler ya da virüsler neden olmaktadır. Etkenin ne olduğu tedavi şeklini değiştirmektedir.

İster bademcik iltihabı olsun ister faranjit, bu durumun en sık nedeni virüslerdir. Etkenin virüs olması oldukça önemlidir çünkü virüsler antibiyotik ile ölmezler. Bundan dolayı virüs nedenli boğaz ağrılarında antibiyotiklerin verilmesi tedavide işe yaramamaktadır.

Bu enfeksiyonlara neden olan virüsler; rhinovirus,adenovirus,influenza,koronavirüs,RSV,EBV,CMV, herpes simpleks ve HİV‘dir.

Bademcik enfeksiyonu ve faranjitin diğer bir nedeni bakterilerdir. Bakteri kaynaklı boğaz enfeksiyonları daha az görülmekle birlikte tedavisi antibiyotik ile yapılmaktadır.

 Bakteriler arasında en sık A Grubu β-hemolitik streptokoklara (GABHS) rastlanmaktadır.

GABHS enfeksiyonu sonrası, nadir de olsa kalp(akut romatizmal ateş) veya böbrek(glomerülonefrit) etkilenerek, ciddi bir tablo ortaya çıkabilmekte.

GABHS şüphesini arttıran belirtiler:

 • Bademciklerde eksuda olması yani bademciklerde beyaz veya gri renk lekelerin görülmesi
 • Ateş, özellikle 38 derecenin üstündeki ateş bakteri düşündürse de kesin ayrım kriteri olamaz
 • Öksürük olmaması , öksürük daha çok virüs düşündürür.

Burun akıntısı ve yaygın kas ağrıları virüs kaynaklı enfeksiyonu düşündürür.

Bu kriterlerler kesin ayrım için yeterli değildir. Boğazdaki enfeksiyon ister faranjit olsun ister bademcik iltihabı, etkenin virüs ya da bakteri olduğunu anlamamız oldukça önemlidir. Bu durumu ayırt etmek bazen oldukça zordur. Boğaz kültürü bu ayrımı yapmanın en sağlıklı yoludur. Bunun dışında kan tahlilleri bu konuda bizlere yol gösterici olabilir.

Kronik faranjit ve kronik tonsilit(bademcik iltihabı) boğaz ağrısının sürekli tekrarladığı bir durumdur.

Difteri

Difteri aşısı ile birlikte, görülme sıklığı oldukça azalmış olsa da boğaz ağrısı nedenleri arasında unutmamız gereken bir enfeksiyondur. Çocuklarda tedavi edilmezse ciddi sonuçlara neden olabilen difteri, hafif nezle tablosuna neden olabilse de en sık bademcik iltihabı ile kendini gösterir.

Difteride ateş çok yükselmediği gibi şiddetli boğaz ağrısı da olmayabilir. Çocuklarda bitkinlik ve nefes kokusu olabilen bu enfeksiyon alt solunum yollarına ilerlerse ölümcül tablolara neden olabilmektedir. Difteri mikrobunun toksini kalbi ve sinirleri tutabilmekte ve durumu ağırlaştırabilmektedir.

Apse

Boğaz absesi nadir görülse de oldukça şiddetli boğaz ağrısı ve yutma güçlüğüne neden olur. Neden olan mikroorganizma genellikle yukarıda da bahsettiğimiz GABHS’dır.

Absesi olan kişi ağzında sıcak bir madde varmış gibi konuşmakta güçlük çeker. Ateş, halsizlik, kırgınlık, iştahsızlık eşlik edebilir. Abse sıklıkla küçük dili diğer tarafa iter bu da muayenede görülür.

Epiglotit

Epiglot, yutakta yer alan ve yutma sırasında soluk borusunu kapatarak buraya gıdaların kaçmasını engelleyen kıkırdak bir yapıdır. Epiglotit ise bu kapak işlevi gören yapının iltihabıdır.

Özellikle çocuklarda daha sık görülen ani ve şiddetli boğaz ağrısın nedenidir. Yutma güçlüğü belirgindir ve genellikle salya artışı göze çarpar. Soluk borusunu kapatan bu yapının iltihabı ve şişliği sonucunda çocuklarda solunum sıkıntısı gelişebilmektedir. Yapılan boğaz muayenesi genellikle normaldir çünkü epiglot yutakta ve daha aşağıdadır.

Boğaz Ağrısının Diğer Nedenleri

 • Cinsel yolla bulaşan bel soğukluğu (gonore) mikrobu nadir de olsa boğaz ağrısına neden olabilmektedir.
 • Diğer bir cinsel yolla bulaşan hastalık olan sifiliz nadir de olsa bademcikleri tutabilir.
 • Bademcik tüberkülozu
 • Mantar enfeksiyonu, ağız boşluğunda(dil,farinks,yutak dahil) beyaz parçalar halinde zarlar görülür. Pamukçuk denilen bu durumun nedeni candida albicans isimli mantardır.
 • Diğer bakteriyel boğaz enfeksiyonları; GABHS haricinde Neisseria meningitis,klamidya,bactoriedes gibi mikroorganizmalar da az görülen boğaz ağrısı nedenleri arasında yer alırlar.
 • Bademcik taşları
 • Bademcik ve farinks tümörleri; bademciklerde epitelyal karsinom görülebilir. Hızla büyür, lenf bezlerini tutar ve yutma güçlüğüne neden olur.
 • Lenfoma yani lenf kanserleri de bazen boğaz ağrısına neden olabilirler. Genellikle lenf bezi şişliği ön plandadır.
 • Larinks hastalıkları; ses kısıklığı ön planda olan bu hastalıklarda boğaz ağrısı görülebilir. Laranjit, larinks tümörleri, larinks tüberkilozu bunlardan bazılarıdır.
 • Tiroid iltihabında da boğaz ağrısı görülebilmektedir.
 • Mide reflüsü kronik ses kısıklığı ve kronik boğaz ağrısına neden olabilir.
 • Tahriş edici maddeler; sigara dumanı,kronik alkol alımı ve çevresel tahriş edici maddelere maruz kalmak boğazda ağrıya neden olabilir.
 • Sürekli kuru hava solunması boğazda kuruluk ve hafif boğaz ağrısı yapabilir.

Antibiyotik kullandığınız halde boğaz ağrınız geçmiyorsa, nedeni virüsler olabilir.

Virüs kaynaklı enfeksiyonlarda antibiyotikler etkisiz olduğu için şikayetlerinizi gidermezler. Ağrı kesiciler ile takip edilen virüs kaynaklı boğaz ağrıları, 2 hafta kadar devam edebilir. Bilinçsiz ilaç kullanmaktan kaçınınız ve şikayetiniz için kulak burun boğaz uzmanına başvurunuz.

Источник: https://www.saglikbilgi.net/bogaz-agrisi/

Boğaz ağrısına ne iyi gelir?

Boğaz Enfeksiyonu Paradan Bulaşıyor!

Kulak Burun Boğaz Bölümü Op. Dr. Kemal Demir boğaz ağrısı hakkında merak edilen soruları yanıtladı.

Boğaz ağrısı neden olur? 

Boğaz ağrısının görülme nedenleri şunlardır:

 • Virüs, bakteri ve diğer mikropların neden olduğu yeni ve eski (kalıcılaşmış) enfeksiyonlar,
 • Tütün ürünleri,
 • Tahriş edici gazlar, dumanlar,
 • Aşırı sıcak- soğuk, sert yapılı ya da asitli yiyecek- içecek,
 • Sürekli ve dinlenmeden konuşmak,
 • Yabancı cisimle zedelenmeler (Ceviz kabuğu vs…),
 • Su ve sıvı tüketme alışkanlığında eksiklik,
 • Burun tıkanıklığı nedeniyle ağızdan nefes alıp, verme,
 • Mide asidinin boğaza ulaşıp tahriş etmesi.

Boğaz ağrısı için gargara yapmak…

Boğaz ağrılarında esas tedavi şekli sebep olan durum ne ise onu ortadan kaldırmaktır. Ancak bu süreci atlatırken de kişi ağrıya katlanmak zorunda kalmaması için doktor kontrolünde ağrı kesici ilaçlar kullanabilir.

Tuzlu su ile gargara yapmak o anlık olarak boğaz ağrılarına İyi gelebilir; ancak boğaz ağrınızın tuzlu su gargarasıyla kesilmesi ya da azalması iyileştiğiniz anlamına gelmez. Boğaz spreyleri doktor kontrolü dışında kullanılmamalıdır.

Boğaz spreylerinin bağımlılık yaratması söz konusu değildir.

Boğaz ağrısı sık sık tekrarlıyorsa…

Boğaz ağrısı en sık üst solunum yolları enfeksiyonlarıyla karşımıza çıkar. Bunun sıkça yaşanması halinde ise bu sıklığa sebep, yapısal ya da işlevsel bir bozukluk olabilir. Bu araştırılması gereken bir durumdur.

Ağrılar süresine, nedenine ve şiddetine göre değişkenlik gösterebilir. Hatta boğaz ağrısına sebep olan hastalığınızın hangi aşamasında olduğunuza göre de değişmektedir.

Bunun için birkaç saati geçen boğaz ağrıları önemsenmelidir.

Sigara, boğazın bir numaralı düşmanıdır

Sigaranın insan sağlığına etkileri sıralamakla bitmez. Sigara, içeriğindeki bini aşkın zararlı ve tahriş edici yabancı maddeleri ile boğaza her nefes alış ve verişte doğrudan saldırır.

Bunun yanı sıra; kanser için zemin hazırlar, boğaz yüzeyinde tahriş ve temizleyici özellikteki mikroskobik yapılarda bozulmaya yol açar, koruyucu salgıları kurutur uzun vadede üretimini azaltır, enfeksiyonu kolaylaştırır, sıcak etkisiyle damar yapısını bozar, yüzey mukozasını travmatize eder kalınlaşmasına yol açar ve özelliğini kaybettirir.

Boğaz enfeksiyonu paradan bulaşıyor!

Medical Park Fatih Hastanesi Kulak Burun Boğaz Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ahmet Altıntaş enfeksiyonların her yıl başkalaşım geçirdiğini belirterek uyarılarda bulundu.

Küresel ısınma sonucu mevsimlerin değişkenlik gösterdiği son yıllarda, hastalıklar da şekil değiştirdi. Her sene salgınlar ile ortaya çıkan enfeksiyonlar bu yıl da başkalaşım geçirerek hassas bünyeleri etkiledi.

Günümüzde salgın hastalıkların büyük bir bölümünü oluşturan viral hastalıklar azımsanamayacak sayıda insanın hayatını etkiliyor, hatta ölümlere bile neden olabiliyor. Özellikle yaşlılar, hamileler, çocuklar, kemoterapi alan bağışıklık sistemi baskılanmış kişiler, kronik hastalıkları olan bireyler risk altında.

Kulak Burun Boğaz Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ahmet Altıntaş konuyla ilgili önemli bilgiler verdi.

SIk sık elinizi yıkayın

Değişime uğrayarak farklı tiplerde hastalıklara neden olan virüsler genellikle aynı ortamda havanın solunması (damlacık yoluyla) kolay bir şekilde bulaşabilir. Toplu yaşam alanları ve toplu taşıma araçları bulaşıcılığın oldukça yüksek olduğu ortamlardır. Ayrıca kullandığımız paralar, cep telefonlarımız enfeksiyonu taşıyıcı objelerin başında gelir.

İsmi ya da şekli ne olursa olsun; domuz gribi, kuş gribi vb. viral hastalıklarda en önemli unsur bulaşıcılığı azaltmaktır. Bu da başta kişisel hijyen kuralları ile mümkün olabilmektedir. Bu kuralların en başında ise el yıkama gelir. Özellikle hastalık şüphesinde yakın temastan kaçınmak gerekir.

Toplu alanların sık havalandırılması ve kaliteli havalandırma sistemleri yararlı olacaktır.

Hemen antibiyotik kullanmayın!

Salgın hastalıklar; boğaz ağrısı, boğazda yanma, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, geniz akıntısı, öksürük, çok yüksek olmayan ateş, halsizlik, eklem ağrıları gibi semptomlar oluşturabilir. Bu şikâyetlerle karşılaşır karşılaşmaz antibiyotik kullanmak hem hastanın kendisi hem de genel toplum sağlığı için son derece gereksiz ve yanlıştır.

Bilinçsiz antibiyotik kullanımı, pek çok antibiyotiğe dirençli bakterilerin gelişimine sebep olmakta ve toplum sağlığına ciddi boyutlarda tehdit oluşturur. Eczanelerden rastgele reçetesiz ilaç alıp kullanmak, basit bir burun spreyi dahi olsa uygun değildir.

Ayrıca hastaların; internetten kaynağı belirsiz yazı ve önerileri dikkate alıp kendi tedavi yöntemlerine bilinçsizce karar verip, uygulamaktan kaçınmaları gerekir. Ateşin 37.

5 santigradın üstüne çıkması, kırgınlığın ve halsizliğin artması, hastalığınızın 5-7 günden uzun sürmesi, bahsettiklerimiz dışında farklı bulgular ile karşılaşılması durumunda mutlaka hekime başvurulması gerekir. Unutmayalım ki basit enfeksiyonlar ciddi rahatsızlıklara dönüşebilir, hatta bağışıklık sistemi zayıf hastalarda ölümlere dahi neden olabilir.

Salgın hastalıklar sonucu oluşan enfeksiyonlar kronik hastalığı olanlarda daha ciddi tablolara neden olabilmektedir. Örneğin astım gibi kronik akciğer hastalıklarında daha ağır seyredebilmekte; bağışıklığı baskılanmış kişilerde ise hastaneye yatırılmayı gerektirecek durumlara varabilmektedir.

Aşı yetmez, iyi beslenin

Kış hastalıklarıyla baş edebilmenin en önemli kuralı; dengeli beslenmeye özen göstererek, düzenli egzersiz yaparak, düzenli ve yeterli uyku alarak, stres ve kaygıdan mümkün mertebe uzak durarak bağışıklık sistemimizi sağlam tutmaktır.

Doğal ve yeterli besleniyor, mevsiminde yetişen meyve ve sebze tüketiyorsanız hekiminiz tavsiye etmedikçe ek vitamin veya diğer gıda takviyelerini kullanmanız da gereksizdir. Bu hastalıklara neden olan virüsler şeklini değiştirebilme özelliğine sahiptir. Her sene farklı şekillerde karşımıza çıkar ve üretilen aşılarda bu forma göre hazırlanır.

Kısaca bizim yaptırdığımız aşılar daha önce hastalık yapmış virüs tipine karşı koruyuculuk sağlar. Yeni oluşmuş virüs tipleri bizi aşı olmamıza rağmen etkileyebilir.

Zencefilli karışımı deneyin

Bütün tedbirlere rağmen hastalık belirtileri başladıysa mutlaka sıvı tüketimini artırmak ve istirahat etmek gerekir. Bitkisel ve doğal ürünler içeren ilaçlar ile yapılmış deneysel çalışmalar yeterli olmadığından, bilinmeyen ilaçlar ve ürünlerin kullanılmasından kesinlikle kaçınılmalıdır.

Evde yapacağınız zencefil, karabiber, limon, bal (şeker hastalığı yok ise) karışımı 2 dakika kaynatılıp günde 3-4 bardak tüketilebilir.

Bir litre kaynamış ve dinlendirilmiş suya atılacak bir yemek kaşığı karbonat ve bir yemek kaşığı tuz karışımı günde 3-4 kez buruna çekilerek burun tıkanıklığı giderilebilir.

Источник: http://www.kibrishabersitesi.com/saglik/bogaz-agrisina-ne-iyi-gelir/32613

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть