Boğaz Enfeksiyonu Paradan Bulaşıyor!

içerik

Boğaz Ağrısı : Neden Olur, Nasıl Geçer?

Boğaz Enfeksiyonu Paradan Bulaşıyor!

Boğaz ağrısı daha çok anatomik bir hastalıktır. Çünkü vücut yapısında boğaz olarak bilinen tek bir organ yoktur. Boğaz olarak isimlendirdiğimiz bölgede pek çok organ bulunur.

Boğazda meydana gelen ağrılar, bademciklerin de arasında bulunduğu birtakım organların vücutta gelişen bazı hastalıklardan ya da çevresel faktörlerden olumsuz olarak etkilenilmesinin bir sonucudur.

Boğaz bölgesinde ortaya çıkan hastalıklara üst solunum yolu enfeksiyonları adı verilir. Genel olarak hasta bir kişiyle yakın temasta bulunulmasıyla bulaşır.

Nezle, grip ya da soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu hastalıklarının başlangıç belirtisi boğaz ağrısıdır. Bu gibi enfeksiyonların pek çok çeşidi bulunur.

Çok kısa bir sürede ve güçlü bir şekilde bulaşma özelliği bulunan virüsler özellikle kış aylarında havaların soğumasıyla birlikte çok daha kolay bir şekilde üreme gösterirler. Boğazla ilgili her türlü hastalığın sebebi aslında enfeksiyondur.

Boğazlardaki iltihaplara virüslerin neden olduğu başka hastalıklar da bulunur.

2. Hava değişikliği

Çok sıcak bir ortamdan birden çok soğuk bir ortama geçmek vücutta bazı değişikliklere yol açar. Bu durumda vücudun dengesi bozulur, vücudun kendini toparlamaya çalışmasın esnasında vücutta bu tip ağrılar görülebilir.

3. Reflü

Reflünün nedeni beslenme alışkanlıkları ve sindirim sistemi problemleridir. Midedeki besinlerin ağza gelme hissi olarak tanımlanan reflü, yutkunma güçlüğü, kronik öksürük ve boğaz etrafında ağrıya neden olur.

Reflü İle Alakalı Tüm Detaylar İçin: Reflü Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

4. Alerjiler

Bazı insanların polene, hayvan tüyüne, küfe ve toza karşı alerjileri olur. Bu problemler sonucunda geniz akıntısı sorunu ve bademcik iltihabı gözlenebilir. Bunlar ise boğazda ağrıya neden olan faktörlerdir.

Alerji Hakkında Detaylar İçin: Alerji Nasıl Geçer? Doğal Tedavi Yöntemleri 

5. Tahriş edici maddeler

Havadaki kirlilik boğazda tahrişe neden olabilir. Aynı zamanda bulunulan ortamdaki sigara dumanı ve çeşitli kimyasallar da boğazdaki kronik ağrıların temel nedenlerindendir. Tütün çiğnenmesi, alkol ve bazı baharatlar da bu nedenlerle ağrı oluşturabilir.

6. Nemsiz ortamlarda bulunmak

Kış mevsiminde havaların soğumasıyla birlikte evlerde çeşitli ısıtıcılar kullanılır. Bu ısıtıcılar zamanla odanın içindeki nemi alabilir. Nemsiz bir ortamda nefes almaya çalışmak da boğaz ağrısına neden olur.

7. Boğaz kaslarının zorlanması

El ve ayaklardaki kasların zorlanması gibi boğaz kasları da zorlanabilir. Örneğin, öksürürken boğazda yer alan kaslar oldukça zorlanır. Bağırmak ve çok yüksek sesle konuşmak da ağrı oluşumunu kolaylaştırır.

8. HIV enfeksiyonu

HIV enfeksiyonunun erken aşamaları soğuk algınlığı gibidir. Soğuk algınlığının tüm belirtileri bu aşamada görülür. Bunun yanında HIV enfeksiyonu kronik ve tekrarlayan boğaz ağrıları oluşturabilir.

9. Tümörler

Boğazda bölgesinde yer alan dilin arkasında ve ses tellerinde kanserli tümörler oluşabilir. Bu tümörler zaman içinde bu bölgelerde ağrılar oluşturur.

Boğaz Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Enfeksiyon nedeniyle ortaya çıkan hastalıklar virüs kaynaklıdır. Adenovirüs adı verilen ve çok sık rastlanan viral, bademcik iltihabının en büyük sebebidir. Bu virüsün bulaşması sonucunda boğazda şiddetli bir ağrı oluşmaya başlar. Fakat boğazda kızarıklık ortaya çıkmayabilir.

İnfluenza isimli bir başka virüsün de bir kişiye bulaşması sonucu o kişide baş ağrısı, yüksek ateş, yorgunluk hissi ya da genel olarak vücut ağrısı gibi çeşitli belirtiler gözlenebilir. Bu belirtiler de farenjit hastalığının olduğunun göstergesidir.

Boğaz enfeksiyonları çeşitli virüs ve bakterilerin insanlara birçok yoldan bulaşması sonucu ortaya çıkar. Tedavi edilmesi için kimi zaman ilaç kullanılmaz. Fakat belirtileri oldukça önemlidir.

Bu belirtilerin en sık görülenleri boğaz kuruluğu, boğazda kızarma, şişme, acı, iltihap, boğaz ağrısı yutkunamama, bademcik bölgesinde şişme, kızarma, boyunda ve kulakta yaşanan şiddetli ağrı, boğuk, hırıltılı, kısık ses gibidir.

Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

Üst solunum yolları hastalıklarının ilk aşaması boğaz enfeksiyonlarıdır. Doktorlar bu süreçte çok ciddi bir tedaviyi gerek görmezler. Boğaz iltihabı bir süre sonra, hastanın da kendisine dikkat etmesi koşuluyla kendi kendine geçebilir.

Fakat boğaz iltihabının iyileşme sürecini kısaltmak, hastalığın belirtilerini en aza indirmek ve daha sonrasında çok büyük sorunlar yaşamamak için tedavi uygulanabilir.

Tedavinin yanında boğaz ağrısına ne iyi gelir, hastalar tarafından bilinmelidir.

1. İlaç tedavisi

Çoğu hastalığın tedavisinde ilk yapılan müdahale ağrı kesici kullanımıdır. Paracetamol ve benzeri türdeki ağrı kesici ilaçlar reçetesiz olarak kullanılabilir. Bu ağrı kesici türleri yüksek ateşe sahip olduğunuz anlarda da ateşinizi düşürür.

Boğaz iltihabının en büyük sebebi virüslerdir. Çoğu antibiyotik virüslere etki gösteremeyebilir. Bu nedenle virüs kaynaklı hastalıkların tedavisinde antibiyotik kullanılmaz. Bakterilerin neden olduğu hastalıklarda ise bazen beklenenden daha az etki gösterir. Burada önemli olan doğru antibiyotiği doğru dozda kullanmaktır.

2. Bitkisel tedavi

Boğaz ağrılarının tedavisi için bitkilerden ve bazı gıdalardan yardım alabilirsiniz.

 • Boğazda ağrı sabah kalktığınızda olup sonrasında geçiyorsa meyan kökünü su ile karıştırıp gargara olarak kullanabilirsiniz. Bu yöntem hem ağrıyı azaltır hem de oluşabilecek diğer tahrişleri azaltır.
 • Kaygan karaağacının içerisinde mukus benzeri bir madde yer alır. Bu madde suyla karıştırıldığında jele dönüşür. Bu jelin yatıştırıcı etkisi vardır. Ek olarak toz halindeki kabukları sıcak suya koyup karıştırarak için. Doğal kaygan karaağaç pastillerini de kullanabilirsiniz.
 • Bal yutmanın boğaz ağrısı ilaçlarına göre daha fazla etkisi vardır.
 • Tuzlu suyla gargara yapmak boğaz bölgesindeki bakterilerin ölmesini kolaylaştırır. Boğaz ağrılarının azaltılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda boğaz şişliklerinin azalmasını ve boğazın temizlenmesini de sağlar.
 • Nanenin içindeki mentolle boğaz ağrısı ve öksürüğün azalması sağlanır. Ayrıca nane yağı içeren spreyler de ağrılara oldukça iyi gelir.
 • Safranın antioksidan etkisi vardır. Bunun için yarım çay kaşığı safran ve aynı oranda tuzu bir bardak sıcak suyun içinde karıştırın. Bu karışım soğuduktan sonra gargara olarak kullanın.
 • Bol acılı ve bol limonlu ev yapımı tavuk suyu çorbası tüketmek boğazınızı yumuşayıp ağrıyı engelleyecektir.
 • Ağrıların oluştuğu dönemde daha yumuşak yapılı gıdalarla beslenmeniz boğaz bölgesinde tahrişe neden olmayacağı için ağrıların azalmasına yardımcı olur.
 • C vitamininin mikroplarla savaşıcı etkisi vardır. Bunun için bu süreçte bol bol C vitamini tüketebilirsiniz.
 • Ekinezya ve ada çayı içmek boğazı yumuşatarak öksürüğün ve ağrıların azalmasını sağlar.
 • Sigara kullanıyorsanız bu dönemde sigara içmemeye özen gösterin.

Источник: https://sebboy.com/bogaz-agrisi-neden-olur/

Boğaz İltihabı (Enfeksiyonu) Nedenleri ve Tedavisi – Sağlık Ocağım .NET

Boğaz Enfeksiyonu Paradan Bulaşıyor!

Boğaz iltihabı (enfeksiyonu) ya da üst solunum yolu enfeksiyonu, gerçek bir hastalıktan ziyade anatomik bir hastalıktır. Çünkü insan vücudunda boğaz olarak bilinen tek bir organ yoktur. Boğaz vücudun bir bölgesidir ve bu bölgede birçok farklı organ vardır.

 Boğaz bölgesine ait oluşan farklı enfeksiyonlara (üst solunum yolu enfeksiyonları) denir. Üst solunum yolu enfeksiyonları halk arasında boğaz enfeksiyonu olarak da adlandırılır.

Bu kavram karışıklığının giderilmesi açısından bu enfeksiyonlar bölgelerine göre tanımlanır.

Boğaz (üst solunum yolu) enfeksiyonu nasıl bulaşır?

Boğaz enfeksiyonlarının büyük çoğunluğu hasta kişi ile yakın temas sonucu bulaşma gösteren mikroorganizmalardan geçer. Vakaların geneli hasta kişi ile yakın temastan sonra bulaşan enfeksiyonlardan kaynaklanır. Hastalık hapşırma, öksürme veya kişiden kişiye direkt temas yolu ile kolayca yayılabilir.

Enfeksiyon etkenine göre boğaz iltihabı belirtileri

Enfeksiyon kaynaklı vakaların % 40 80’ivirüsler nedeniyle meydana gelir.

Adenovirüs en sık görülen viral boğaz enfeksiyonu nedenidir. Orta seviyede lenf nodu şişliği olabilir. Bu gibi bir durumda boğazda çok fazla ağrı olabileceği gibi, boğazda çok fazla kızarıklık görülmez.

İnfluenza virüsünde yüksek ateş, baş ağrısı, yorgunluk ve genel vücut ağrısı ile beraber boğaz ağrısının da eşlik ettiği farenjit oluşabilir.

Enfeksiyöz mononükleoz (Ebstein Barr virüsü) tarafından meydana gelir. Bademciklerde beta enfeksiyonundan ayırt edilemeyecek kadar şişlik ve beyaz eksüdalar görülebilir.

Basit soğuk algınlığına neden olan, norovirüs, coronavirüs, respiratuar sinsityal virüs (RSV) ve parainfluenza virüsü gibi birçok virüs boğazda iltihaba ve komşu olduğu için kulak iltihabına, daha aşağıda olan akciğer iltihabına neden olabilir.

Boğaz iltihabı (üst solunum yolu enfeksiyonu) genel belirtileri

Boğaz iltihabı belirtileri enfeksiyonun bulunduğu kısma göre değişiklik gösterir. Boğaz iltihabının en çok görülen belirtileri boğazda yanma, özellikle yutkunurken ağrı, eğer nazofarinks bölgesi de enfeksiyondan etkilenmiş ise burun akıntısı, geri akıntı olması nedeni ile öksürük tutması gibi belirtiler görülür.

Larenks denilen bölge de enfeksiyondan etkilenirse ses telleri etkileneceği için köpek havlaması şeklinde öksürük olur. Nefes alırken stridor denilen ötme sesi, bazen nefes zorluğu, hatta nefes durması bile görülebilir. Bazen boğaz enfeksiyonları döneminde ateş, kusma, karın ağrısı gibi şikayetler de diğer belirtilere eşlik edebilir.

Boğaz iltihabının genel belirtilerini sıralayacak olursak;

 • Boğazda yanma,
 • Şişlik,
 • Yutkunma zorluğu,
 • Nefes darlığı,
 • Ses değişikliği,
 • Balgamlı öksürük,
 • Baş ağrısı,
 • Vücutta genel halsizlik,
 • Lenf düğümlerinde ve bademciklerde şişlik
 • Bulantı
 • İştahsızlık,
 • Karın ağrısı,
 • Yüksek ateş,
 • Aşırı terleme ya da üşüme.

Boğaz enfeksiyonu etkenleri

Boğaz enfeksiyonu türleri

Bakteriyel boğaz enfeksiyonu: A grubu beta hemolitik streptokoklar bakteriyel farenjite en sık neden olan etkenlerdir. Fakat bunun dışında pek çok bakteri insanlarda boğaz enfeksiyonuna neden olur.

Bu bakteriler, Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae, Bordetella pertussis, Bacillus anthracis, Corynebacterium diphtheriae, Neisseria gonorrhoeae, Chlamydophila pneumoniae, and-Mycoplasma pneumoniae gibi bakterilerdir.

Streptokokal farenjit: Streptokokal farenjit bakteriyel farenjitlerin en sık nedenidir. Bakteriyel farenjitlerin % 15- 30’u A grubu beta hemolitik streptokoklar tarafından meydana gelir.

Ateş, boğaz ağrısı ve lenf bezlerinin şişmesi en sık görülen belirtilerdir ve bulaşıcı bir enfeksiyondur. Hasta kişi ile yakın temasta bulunan kişilere kolaylıkla bulaşabilir. Bu enfeksiyonun kesin teşhisi boğaz kültürü yapılarak konur.

Bu durumda hastada gelişebilecek komplikasyonları önlemek ve hastanın daha hızlı iyileşmesi için antibiyotik tedavisi verilir.

Difteri: Difteri genellikle larenjite neden olan ve potansiyel olarak yaşamı tehdit eden, ağır seyreden bir üst solunum yolu enfeksiyonudur.

Bu enfeksiyon Corynebacterium diphtheriae tarafından meydana gelir. Difteri enfeksiyonu gelişmiş ülkelerde aşılama yapıldığı için eskisi kadar görülmemektedir.

Difteri hastalığında antibiyotik tedavisi erken evrede etki gösterir iken iyileşme süreci yavaş olur.

Mantarlara bağlı farenjit: Bazı farenjitler de Candida albicans türü mantar enfeksiyonları tarafından oluşturulur.

Enfeksiyon dışı boğaz iltihabı: Farenjit soğuk hava, sıcak içecek, mide asidi reflüsü, termal, kimyasal ve mekanik irritasyonlar, alerjenler nedeni ile de gelişebilir.

Boğaz anatomisine göre boğaz enfeksiyonu türleri

Boğaz enfeksiyonları bulunduğu anatomik bölgeye göre farklı belirtiler gösterebilir.

Nazofarenjit belirtileri: Nazofarenjit genelde basit bir nezle şeklinde görülür. Nazo kökü burnu, farinks (yutak bölgesi) kısmını ifade eder. Yani bu burun arkasında bulunan geniz boşluğu ile, yutağın birleştiği bademcik öncesindeki boğaz bölgesinin enfeksiyonudur.

Bu bölgede kızarıklık varlığı illede iltihap olduğu ve antibiyotik kullanımı gerektiği anlamına gelmez. Boğaz, normalde de zaten kırmızımsı ve pembemsi bir renktedir. Boğazda iltihap varlığını anlayabilmek için çok yoğun kırmızı, üzerinde beyaz iltihapların olması gerekir.

Fakat bu durum boğazın bu bölgesinde çok fazla görülmez.

Ancak bazen geniz etinin iltihaplanması ya da sinüzit varlığına bağlı olarak bu bölgeden geriye sarı renkli ve iltihaplı bir akıntının görülmesi durumunda bakteriyel bir nazofarenjit veya sinüzit olma ihtimalinden dolayı antibiyotik tedavisi gerekebilir.

Tonsillit belirtileri: Tonsil bademcik ile eş anlamda kullanılır. Tonsillit bademciklerin iltihaplanmasını ifade eder ve sadece hafif kızarıklık olması iltihaplanmış anlamına gelmez.

Bademciklerin üzerinde kızarıklığın yanı sıra beyaz bir iltihap oluşmuş ise bademcik iltihabı olmuş anlamına gelir ve bu durum genellikle beta enfeksiyonlarından kaynaklanır. Teşhiste beta testi pozitif çıkar ise 10 gün antibiyotik kullanılır.

Fakat beyaz iltihap ve ateş sık tekrarlıyor ise bu durum enfeksiyondan değil, periyodik ateş yapan hastalıklardan PFAPA sendromundan kaynaklanabilir. Halk arasında öpücük hastalığı olarak bilinen Ebstein-Barr virüsü enfeksiyonları da betaya benzer şekilde beyaz iltihap yapabilir.

Antibiyotikten 3 gün sonra bu durum düzelmez ise şüphelenilmelidir. Bu durumda bazı özel kan testleri ve kanın mikroskopta incelenmesi teşhiste yardımcı olur.

Larenjit belirtileri: Larenjit, larinks adı verilen ses tellerinin enfeksiyonudur ve bu durum genellikle viral olarak oluşur. Genellikle gece yarısı aniden köpek havlaması şeklinde tuhaf sesli öksürük ile tanı konulur.

Bu enfeksiyon, krup, psödokrup veya yalancı difteri gibi farklı isimler ile tanımlanmaktadır. Larenjit viral bir hastalık olduğu için genellikle antibiyotik tedavisine gerek duyulmadan, soğuk ilaçlı buhar tedavisi ve kortizonlu ilaçlar ile tedavi edilir.

Yemek yeme esnasında yemek borusunun kapanmasını sağlayan epiglot kapağının da iltihaplanması sonucu genellikle ateş yüksekliği olur. Bu krup’dan daha ağır bir enfeksiyondur. Kısacası kruplara ateş eşlik eder ise epiglottit olabileceği düşünülerek antibiyotik tedavisi gerekir.

Köpek havlaması sesli öksürük tanıda yardımcı olur. Bu durumun daha net değerlendirilmesi için KBB uzmanı konsültasyonu önerilir.

Boğaz iltihabı (üst solunum yolu enfeksiyonu) teşhisi

Bu tip enfeksiyon kaynaklı hastalıklarda hastalar genellikle aile hekimliğine başvurur. Bunların tanısı genellikle aile hekiminin yapacağı fizik muayenede konulabilir.

Fakat enfeksiyonun tipi belirlenmeden antibiyotik verilmesi doğru değildir.

Bu nedenle bir KBB uzmanına başvurulması ve gereken testlerin yapılması ve boğaz kültürünün yapılması tedavinin başarısı açısından önemlidir.

Boğaz iltihabı (üst solunum yolu enfeksiyonu) tedavisi

Boğaz enfeksiyonu tedavisinde öncelikle şikayetleri giderici tedaviler verilir. Ateş ve ağrı için ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar verilir. Burada önemli olan nokta influenza ihtimali nedeniyle, reye sendromu riskinden dolayı aspirin kullanılmamasıdır.

Boğaz ağrısı için bol sıvı, özellikle ıhlamur gibi bitki çayları ve bol meyve tüketilmesi önerilir. Çok ağır boğaz ağrısı var ise lokal anestetik ve antiinflamatuar maddeler içeren pastiller ya da spreyler kullanılabilir. Enfeksiyona özgü tedavi sadece bakteriyel enfeksiyonlarda, mantar enfeksiyonlarında  ve virüslerden herpes simplekse bağlı boğaz enfeksiyonu olduğunda etkili olur.

Boğaz enfeksiyonları tedavisi

Boğaz iltihabında antibiyotik tedavisi gerektiren durumlar

Şunun çok iyi bilinmesi gerekir ki, araştırmalara göre üst solunum yolu enfeksiyonlarının % 80’i viral enfeksiyonlar kaynaklıdır. Bu enfeksiyonlarda antibiyotik tedavisine genellikle gerek yoktur ama bazen viral enfeksiyona sekonder (ikincil) bakteriyel enfeksiyon gelişebilir ve bu gibi durumlarda doktorunuz antibiyotik tedavisi verebilir.

Üst solunum yolu enfeksiyonu varlığında antibiyotik tedavisi gerektirebilecek durumlara örnek verecek olursak;

 • Bademciklerin üzerinde beyaz iltihaplar varsa (bazen bu durumda da antibiyotik gerekmeyebilir),
 • 5 günden uzun süren öksürük ve nezleye 3 günden fazla süren ateş eşlik ediyorsa,
 • Ateş sık sık yükseliyor ve kontrol altına alınamıyorsa,
 • Kan testlerinde bakteriyel enfeksiyon olduğunu gösteren bulgular varsa, bunlar gibi durumlarda antibiyotik tedavisi gerekebilir. Bunu doktorunuz karar verecektir. 

Fakat boğaz enfeksiyonu olduğunda gidip hemen antibiyotik alınmamalı, doktordan antibiyotik istenmemelidir.

Boğaz iltihabı (üst solunum yolu enfeksiyonu) için faydalı öneriler

Boğaz iltihabı belirtileri başladığında ilk iş doktora gitmek olmalıdır. Fakat hafif seyreden boğaz iltihaplarında ve tedaviye yardımcı olması için evde uygulanabilecek bazı öneriler fayda sağlayabilir.

Hastalık azalana kadar dinlenmek, uygun beslenme şekli, bol su ve sıvı tüketmek, papatya çayı, ıhlamur çayı, ada çayı gibi çaylardan günde birinden 1-2 fincan veya ikisinden aralar ile birer fincan çok sıcak olmamak şartıyla içmek faydalı olabilir.

Boğaz iltihabı geçene kadar yatak odasının sıcaklığı normal olmalı ve nemlendirici kullanmak gibi yöntemler faydalı olur.

Boğaz iltihabı sırasında sigara ve alkolden uzak durmak gerekir.

Bol su içmek meyve ve sebzeli yemekler yemek, ılık su içmek, soğuk veya sıcak bir şeyler yememeye ve içmemeye dikkat etmek, boğazı sıcak tutmak, baharatlı ve acı, ekşi gıdalardan uzak durmak, ılık çorbalar içmek gibi bazı yöntemler ile boğaz ağrısı rahatlatılabilir.

Hasta kişi hastalığın yayılmaması için kişisel temizliğe ve hasta olmayan kişiler ile temas etmemeye, öksürüp, hapşırırken ağzını temiz bir mendil ile kapatmaya, kendine özgü bardak ve havlu kullanmaya dikkat etmelidir.

Enfeksiyon hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/bogaz-iltihabi-enfeksiyonu-nedenleri-tedavisi/

Boğaz Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi — Multi Yaşam

Boğaz Enfeksiyonu Paradan Bulaşıyor!

En yaygın belirtiler şunlardır:

 • Boğazda (yutak ve çevresinde) kızarma, şişme, iltihap
 • Yutkunmada zorluk, boğaz ağrısı
 • Boğaz kuruluğu
 • Bademciklerde kızarma, şişme
 • Kulak veya boyunda ağrı
 • Hırıltılı veya boğuk ses

Boğaz enfeksiyonunun nedeni soğuk algınlığı ve nezleye de neden olan virüsler ise aşağıdaki belirtilerin görülmesi olasıdır:

 • Ateş (38.5 derece ve yukarısı), üşüme
 • Baş ağrısı
 • Burun akıntısı
 • Öksürük (renksiz, sarı, açık kahverengi veya yeşil balgam atabilir)
 • Halsizlik
 • Kaslarda, kol ve bacaklarda ağrı

Ateşiniz var ama öksürüğünüz yoksa, bademciklerinizin üzerinde beyaz lekeler ve iltihap varsa boğaz enfeksiyonunuz büyük ihtimalle bakteri kaynaklıdır.

Tedavi edilmeyen boğaz enfeksiyonları kan dolaşımına girer ve romatizma ateşi, septik şok gibi durumlara neden olursa aşağıdaki ciddi belirtileri ortaya çıkarabilir:

 • Bilinç bulanıklığı
 • Şok
 • Baygınlık
 • Eklem ağrısı
 • Yüksek ateş
 • Nefes darlığı, dudak morarması, taşikardi (yüksek nabız)
 • Dilde ve boğaz civarında ani şişme

Bu belirtilerde hastaya acilen tıbbi destek sağlanmalıdır.

1)  Virüs Kaynaklı Hastalıklar

Soğuk algınlığı ve nezle virüsleri boğaz enfeksiyonuna neden olur. Yüzlerce çeşidi vardır. Yüksek derecede bulaşıcılardır. Özellikle kış aylarında tesir gösterirler. Boğaz enfeksiyonu vakalarının çoğundan bu virüsler sorumludur.

Boğaz enfeksiyonuna neden olan virüs kaynaklı diğer hastalıklar şunlardır:

Bademcik İltihabı (Tonsilit): Bademciklerin üzerinde nokta şeklinde veya daha geniş alana yayılmış beyaz iltihap görülür.

Faranjit: Ağız ve ağız gerisinde iltihaba neden olur. Bakteriyel de olabilir.

Gırtlak İltihabı (Larenjit): Ses kısıklığına yol açar. Hemen teşhis edilmesini sağlayan kendine özgü bir öksürüğe neden olur.

Kızamık: Başlangıcı nezleye benzer. Aşı ile korunmak ihtimali vardır, bir kere geçirildikten sonra vücut bağışıklık kazanır. Bağışıklık kazanmamış kişiler kızamık virüsüne maruz kalırsa 90% ihtimalle hastalığa yakalanırlar.

Suçiçeği: Kaşıntılı kızarıklıklarla kendini belli eder. Çocuklar yetişkinlere göre daha rahat atlatırlar.

Aftlar: Genellikle dil, dudak ve damakta beyaz ve gri noktalar şeklinde görülen aft (pamukçuk) virüsleri nadiren boğazda da ortaya çıkabilir.

Uçuk virüsleri: Afta benzer şekilde, genellikle dudak kenarında görülmesine rağmen boğaz enfeksiyonuna da neden olabilirler.

Beze humması (Enfeksiyöz Mononükleoz): Karaciğeri etkileyerek deride ve gözlerde sararmaya yol açabilir. Bademciklerde aşırı büyümeye neden olur, ciddi miktarda boğaz iltihabı görülür. Tedavisi genellikle bir haftadan unun sürer. Hastalığı atlatmak için ise bir ay gerekebilir. Öpücük hastalığı olarak da bilinir.

Kulak İltihapları (Otitis): Özellikle orta kulakta meydana gelen iltihaplar boğaz enfeksiyonuna da yol açabilir. Bakteri kaynaklı da olabilir.

2)  Bakteri Kaynaklı Hastalıklar

Bakteri kaynaklı boğaz enfeksiyonlarının en büyük farkı, antibiyotikler sayesinde tedavi edilebilmeleridir.

Streptokokal Boğaz Ağrısı (Strep Throat): Vücutta birçok çeşit hastalığa neden olabilen Streptokok bakterilerinin boğazda oluşturduğu enfeksiyondur.

Boğmaca: En bulaşıcı hastalıklardan biridir. Özellikle küçük çocuklarda ve bebeklerde ölümcül olabilir. En etkili korunma yöntemi aşı yaptırmaktır.

Epiglotit: Ağır ve tehli bir boğaz enfeksiyonudur. Ciddi nefes darlığına, hırıltılı sese neden olur. Çene hareketleri ile enfeksiyon iyice yerleşebilir. Acil tıbbi müdahale gerektirir.

Sinüzit ve Burun iltihapları: Mukus salgısının yutulması esnasında boğaza da bulaşabilirler.

Çoğu boğaz enfeksiyonu ciddi bir tedaviye ihtiyaç duyulmadan kendiliğinden geçer. Ancak iyileşme sürecini hızlandırmak, belirtileri hafifletmek ve ciddi durumların önüne geçmek için aşağıdaki tedaviler uygulanabilir:

1)  Ağrı Kesiciler

Parasetamol benzeri reçetesiz verilen ağrı kesiciler kullanılabilir. Yüksek ateş gibi olası belirtileri de hafifletir. Aspirin ve ibuprofen de kullanılabilir.

2)  Antibiyotikler

Çoğu boğaz enfeksiyonun nedeni virüslerdir. Antibiyotikler virüslere karşı etkili değildir, dolayısıyla genellikle verilmezler. Bakteri kaynaklı olanlarda bile beklenen oranda etkili olmayabilirler. Aşağıdaki koşullarda tavsiye edilir:

 • Şiddetli vakalarda
 • Bağışıklık sistemi zayıfladığı için bünyenin şeker hastalığı gibi ciddi hastalıklara açık hale geldiği durumlarda
 • Hasta kişi geçmişte romatizma ateşine yakalandı ise
 • Kalp kapak hastalarında

3)  Bademcikleri Aldırmak

Bir yıl içinde beş veya daha fazla tekrarlayan bademcik iltihabı vakalarında doktorunuz bademcik aldırma ameliyatını önerebilir.

4)  Ev Tedavileri

Çoğu boğaz enfeksiyonu evde uygulanan tedavilerle kolayca atlatılır:

 • Ilık su ile hazırladığınız limonataya bal karıştırarak için.
 • Bir bardak ılık suya bir yemek kaşığı elma sirkesi ve bir çay kaşığı tuz karıştırın. Aralıklarla gargara yapın.
 • Antibakteriyel etki ile rahatlama sağlar.
 • Tarçın, sarımsak, zerdeçal, kırmızıbiber, karanfil ve zencefil ile hem boğazınızı yumuşatın hem de bağışıklık sisteminizi güçlendirin.
 • Ilık su ile seyreltilmiş ballı zencefil harika bir çözümdür.
 • Çok sıcak besin tüketmeyin, boğaz tahrişine neden olabilir.
 • Sigara içmek ve içilen ortamda bulunmak şiddetli miktarda boğaz tahrişine neden olur, uzak kalın.
 • Tuzlu su ile gargara yapmak iltihabı, şişme ve ağrıyı azaltabilir.
 • Pastil, buz küpleri, buzlu dondurma emmek ağrıyı hafifletir ve boğazı yumuşatır.
 • Buhar solumak tavsiye edilmez çünkü boğaz enfeksiyonunu iyileştirmez, boğazı yakma riski artar.
 • Boğaz kuruluğu yaşamıyorsanız süt tüketmeyin, mukus salgısını artırdığı için rahatsız edici olabilir.

Источник: https://multiyasam.com/bogaz-enfeksiyonu-belirtileri-ve-tedavisi/

Boğaz enfeksiyonu

Boğaz Enfeksiyonu Paradan Bulaşıyor!
RU | UK | KK | BE | EN |
boğaz enfeksiyonu için bitkisel çözüm, boğaz enfeksiyonu
Boğaz enfeksiyonu, gerçek bir tanıdan ziyade, anatomik bir tanıdır. Çünkü insan vücudundan boğaz diye tek bir organımız yoktur, boğaz vücudumuzun bir bölgesidir.

Bu bölgede birçok farklı organ vardır, bu bölgenin tüm farklı enfeksiyonlarına genel olarak tıpta “üst solunum yolu enfeksiyonu”, halk arasında da “boğaz enfeksiyonu” denmektedir.

Bu kavram kargaşasını ortadan kaldırmak için bu enfeksiyonları bölgelerine göre tanımlamakta fayda vardır.

İçindekiler

 • 1 Nedenleri
  • 1.1 Enfeksiyöz nedenler
  • 1.2 Enfeksiyon dışı nedenler
 • 2 Belirtileri
 • 3 Sınıflama
 • 4 Tanısal Yaklaşım
 • 5 Tedavi
 • 6 Kaynakça
 • 7 Dış Kaynaklar

Nedenleri

Vakaların büyük çoğunluğu hasta bir kişiyle yakın temas sonucu bulaşan enfeksiyonlardan kaynaklanır.

Enfeksiyöz nedenler

Viral

Enfeksiyon kaynaklı vakaların %40-80’İ virüslerle ortaya çıkmaktadır. Adenovirüs en sık görülen viral nedendir. Orta seviyede lenf nodu şişmesi görülebilir çok ağrılı olmasına rağmen boğaz çok kızarık görülmemektedir.

İnfluenza virüsü de yine yüksek ateş baş ağrısı genel yorgunluk ve ağrı hissiyle birlikte boğaz ağrısının eşlik ettiği farenjit tablosuna yol açabilir. Enfeksiyöz mononükleoz EBV (Ebstein Barr Virüsü) tarafından ortaya çıkarılır.

Bademciklerde Beta enfeksiyonuyla karıştırılacak kadar şişme ve beyaz eksüdalar görülebilir.

Basit soğuk algınlığına neden olan rinovirüs, coranavirüs, respiratori sinsisyal virüs(RSV) ve parainfluenza virüsü gibi birçok virüs boğazda enfeksiyona, ayrıca komşuluk yoluyla kulak enfeksiyonuna ve daha aşağı bölgelrde akciğer enfeksiyonuna da yol açabilir.
Bakteriyel nedenler

A grubu beta hemolitik streptokoklar bakteriyel farenjitin en sık nedenidir. Ancak bunu dışında birçok bakteri insanlarda boğaz enfeksiyonuna yol açabilir. Streptococcus pneumoniae,Haemophilus influenzae, Bordetella pertussis,Bacillus anthracis, Corynebacterium diphtheriae,Neisseria gonorrhoeae, Chlamydophila pneumoniae, and Mycoplasma pneumoniae.

Streptokokal farenjit

Bakteriyel farenjitlerin en sık nedenidir. Bakteriyel farenjitlerin %15-30'u A grubu beta hemolitik streptokoklar tarafından oluşturulur.

Ateş, boğaz ağrısı ve boyundaki lenf bezlerinin şişmesi en sık görülen belirtilerdir .Oldukça bulaşıcı bir enfeksiyondur. Hasta kişiyle yakın temas sonucu bulaşır kesin tanı boğaz kültürüyle konmaktadır.

Antibiyotik tedavisi komplikasyonları önlemek ve daha hızlı iyileşmeyi sağlamak amacıyla uygulanır.

Difteri

Daha çok larenjite yol açan ve potansiyel olarak hayatı tehdit eden ağır bir üst solunum yolu enfeksiyonudur. Corinebakterium Diphteria tarafından oluşturulur.

Gelişmiş ülkelerde yaygın aşılama sonucu artık neredeyse görülmemektedir ancak 3. Dünya ülkelerinde ve bazı Doğu Avrupa ülkelerinde hala görülebilir.

Difteride antibiyotik kullanımı erken evrelerde etkilidir, ancak iyileşme genellikle çok yavaştır.
Mantara bağlı

Bazı farenjitler de Candida Albicans türü mantar enfeksiyonları tarafından oluşturulur.

Enfeksiyon dışı nedenler

Farenjit soğuk hava,sıcak içecek, mide asidi reflüsü(geri kaçma) gibi, termal, kimyasal veya mekanik iritasyonla da ortaya çıkabilmektedir.

Belirtileri

Enfeksiyonun bulunduğu bölgeye göre farklı farklı belirtiler olabilir. Ancak en sık görülen belirtiler boğazda yanma hissi, özellikle yutkunurken ağrı, eğer nazofarinks bölgesi etkilendiyse birlikte burun akıntısı, geri akıntıya bağlı olarak öksürük dahi olabilir.

Larenjit dediğimiz ses tellerinin etkilendiği bir enfeksiyonda köpek havlaması gibi sesli boğuk bir öksürük de olabilir. Nefes alırken stridor dediğimiz ötme, bazen nefes zorluğu, hatta nefes durması bile olabilir. Bazı boğaz enfeksiyonları sırasında ateş, kusma, karın ağrısı gibi genel belirtiler de olabilir.

Sınıflama

Bulunduğu anatomik bölgeye göre enfeksiyon farklı bir isim alır.

Nazofarnejit: Genelde basit nezledir, -nazo kökü burnu, farinks yutak bölgesini ifade eder. Yani bu burun arkasındaki geniz boşluğuyla, yutağın birleştiği bademcik öncesindeki boğaz bölgesinin enfeksiyonudur.

Kızarık olması burada iltihap olduğu ve antibioitk kullanılması gerektiği anlamına gelmez. Boğazımızı açıp sağlıklıyken de baktığımızda zaten pembe-kırmızı arası bir renk görürüz.

İltihaplı diyebilmek için çok yoğun kırmızı, hatta üzerinde beyaz iltihapların görülmesi gerekir ki, bu durum genellikle bu bölgede olacak bir şey değildir.

Ancak bazen geniz etinin iltihaplanması veya varolan sinüzite bağlı olarak bu bölgeden geriye yeşil-sarı renkli iltihaplı bir akıntı görülürse o zaman bakteriyel bir nazofarenjit veya sinüzit olabileceği için antibiotik kullanmak gerekecektir.

Tonsillit: Tonsil bademcik demektir, bu bademciklerin iltihabını ifade eder, sadece hafif kızarık olması yine bir anlam taşımaz. Üzerinde beyaz iltihap varsa, bu durum sıklıkla Beta enfeksiyonundan kaynaklanır, beta testi pozitifse 10 gün antibiotik mutlaka şarttır.

Ancak sık tekrarlayan beyaz iltihap+ateş tablosu enfeksiyon değil, periyodik ateş yapan hastalıklardan PFAPA sendromundan da kaynaklanıyor olabilir.

Halk arasında öpücük hastalığı adı da verilen Epstein-Barr virsü (EBV) enfeksiyonları da Betaya benzer şekilde beyaz iltihap yapabilir, antibiotikten 3 gün sonra düzelmiyorsa şüphelenilebilir, bazı özel kan testleri ve kanın mikroskopta incelenmesiyle tanı konabilir.

Larenjit: Larinsks dediğimiz ses tellerinin enfeksiyonudur, çoğu zaman viraldir, sıklıkla gece yarısı aniden köpek havlaması gibi tipik sesli öksürüğüyle tanı konur. Bu enfeksiyona krup, psödokrup, veya yalancı difteri gibi çeşitli isimler de verilmektedir.

Viral olduğu için çoğu zaman antibiotik vermeden, soğuk ilaçlı buharlarla, bazen de kortizon türü ilaçlar verilerek tedavi edilir. Yemek yerken nefes borusunun kapanmasını sağlayan epiglot kapağı da iltihaplanırsa genelde ateş de olur, bu kruptan çok daha ağır bir enfeksiyondur.

Sonuç olarak gruplara ateş eşlik ediyorsa epiglottit olabileceği endişesiyle antibiotik başlanmalıdır.

Larenjit(krup) ve epiglottit doktorların standart boğaz muayenesinde gözle görülmeyen enfeksiyonlardır, tipik sesli öksürük duyularak tanı konur, daha ileri değerlendirme gerektiğinde nadiren kulak burun boğaz doktorlarından konsültasyon istemek gerekebilir.

Tanısal Yaklaşım

Genellikle viral veya bakteriyal ayrımını yapmak sadece belirtilere bakarak zordur, sıklıkla bakteriyel nedeni dışlayabilmek için bir boğaz kültürü ve/veya hızlı testlerin yapılması önerilebilir.

Tedavi

Genellikle semptomatik tedavi dediğimiz belirtilerin hafifletilmesine yönelik tedavi yeterlidir. Ateş ve ağrı için ağrı kesici-ateş düşürücü parasetamol gibi ilçalardan faydalanılabilir.

(Önemli not:Özellikle İnfluenza ihtimali yüzünden, Reye sendromu riskinden dolayı aspirin kesinlikle kullanılmamalıdır) Boğaz ağrısı için bol sıvı, özellikle ıhlamur tarzı bitki çayları, bol meyve tüketimi önerilir.

Çok şiddetli boğaz ağrısı varsa lokal anestetik(uyuşturucu) ve antienflamatuar(yangı giderici) maddeler içeren pastil ve spreylerden de faydalanılabilir. Spesifik tedavi sadece bakteriyel, mantar ve virüslerden Herpes simpleks olduğunda etkilidir.

Boğaz enfeksiyonunda ne zaman antibiotik kullanmalıyız? Öncelikle şunu bilmeliyiz ki, araştırmalara göre üst solunum yolu enfeksiyonlarının  %80’i viraldir, yani antibiotik gerekmez, ancak hasta baskısı, doktor endişesi gibi çeşitli nedenlerle %80’ine antibiotik verilir. Bir kişinin üst solunum yolu enfeksiyonu varken antibiotik alması için bazı kriterler gerekir:

 • Bademcik üzerinde beyaz iltihap varsa(bazen bu durumda bile gerekmeyebilir)
 • 5 günden uzun süren öksürük-nezleye eğer 3 günden uzun süren bir ateş ekleniyorsa
 • Ateş sık çıkıyorsa, kontrol altına alınamıyorsa
 • Kan testlerinde bakteriyel enfeksiyonu destekleyen bulgular varsa.
 • grupla birlikte yüksek ateş var ve epiglottit şüphesi varsa

Önemli not: Bu bulgular yokken antibiotik almayın, verilmesini talep etmeyin, veriliyorsa da lütfen neden verildiğini doktorunuza sorun.

Kaynakça

 1. Marx, John (2010). Rosen's emergency medicine: concepts and clinical practice (7th bas.). Philadelphia, Pennsylvania: Mosby/Elsevier. Chapter 30. ISBN 978-0-323-05472-0. 
 2. Acerra JR. “Pharyngitis”. eMedicine. 9 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20150509055724/http://emedicine.medscape.

  com:80/article/764304-overview. Erişim tarihi: 28 April 2010. 

 3. Bisno AL (January 2001). “Acute pharyngitis”. N Engl J Med 344 (3): 205–11. DOI:10.1056/NEJM200101183440308. PMID 11172144. 
 4. Baltimore RS (February 2010). “Re-evaluation of antibiotic treatment of streptococcal pharyngitis”. Curr. Opin. Pediatr.

  22 (1): 77–82. DOI:10.1097/MOP.0b013e32833502e7. PMID 19996970. 

 5. Choby BA (March 2009). “Diagnosis and treatment of streptococcal pharyngitis”. Am Fam Physician 79 (5): 383–90.PMID19275067
 6. Del Mar C (1992). “Managing sore throat: a literature review. I. Making the diagnosis”. Med J Aust 156 (8): 572–5.

  PMID1565052

 7. Thomas M, Del Mar C, Glasziou P (October 2000). “How effective are treatments other than antibiotics for acute sore throat?”. Br J Gen Pract 50 (459): 817–20.PMID11127175
 8. Cho HJ, Kim CB. Prescription behaviours of office-based doctors to standardized common cold patients in Korea.Pharmacoepidemiol Drug Saf.

  2002 Jul-Aug;11(5):401-5.PMID12271882

Dış Kaynaklar

bebeklerde boğaz enfeksiyonu, boğaz enfeksiyonu, boğaz enfeksiyonu için bitkisel çözüm, boğaz enfeksiyonu neden olur, boğaz enfeksiyonuna ne iyi gelir, çocuklarda boğaz enfeksiyonu

Boğaz enfeksiyonu Hakkında Bilgi

Boğaz enfeksiyonu

Boğaz enfeksiyonu
Boğaz enfeksiyonu konusunu görüntülemektesiniz.
Boğaz enfeksiyonu nedir, Boğaz enfeksiyonu kimdir, Boğaz enfeksiyonu açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video

Источник: https://www.turkaramamotoru.com/bogaz-enfeksiyonu-362469.html

Boğaz Enfeksiyonu Nedir ve Neden Olur?

Boğaz Enfeksiyonu Paradan Bulaşıyor!

Boğaz iltihabı, yani enfeksiyonu ya da üst solunum yolu enfeksiyonu gerçek bir hastalık özelliği taşımamaktadır. Boğaz iltihabı gerçek bir hastalık özelliğinden ziyade sadece anatomik bir hastalık olmaktadır. Çünkü insanların vücut yapısında boğaz olarak bilinen tek bir organdan bahsedilmez.

İnsan vücudunda yer alan boğaz, vücudun sadece tek bir alanını oluşturmaktadır ama boğazın yer aldığı alanda bulunan birçok organ yer almaktadır. Eğer boğazınız ağrıyorsa, sadece boğaz organı değil, boğazında arasında bulunduğu birtakım organlar da aynı şekilde olumsuz olarak etkilenmektedir.

Bu organlara da virüs bulaşmaktadır. Boğaz kısmında ortaya çıkan hastalıklara, üst solunum yolu enfeksiyonu adı verilmektedir. Üst solunum yolu enfeksiyonu halk arasında boğaz enfeksiyonu olarak düşünülmektedir.

Boğaz enfeksiyonu rahatsızlığı genel olarak hasta ile yakın temasta olunması durumunda bulaşmaktadır. Boğaz iltihabı hastalığa geçişte bir aşama ya da bir basamaktır. Boğaz iltihabı hasta olan kişi ile yakın temasta bulunulmasından sonra bulaşır ve enfeksiyon kaynaklı rahatsızlık veren bir aşamadır.

Boğaz iltihabından sonra hastalık birden fazla ve sık sık hapşırma, halsizlik gibi belirtilerle ortaya çıkmaktadır.

Enfeksiyondan kaynaklanan çoğu hastalığın yüzde seksen gibi yüksek bir oranı virüs ile ortaya çıkmaktadır. Adenovirüs adı verilen ve çok sık görülen viral, boğaz iltihabının en büyük sebebi olmaktadır.

Bu virüsün size geçmesi sonucunda boğazınızda şiddetli bir ağrı olur ama boğazda kızarıklık ortaya çıkmaz.

İnfluenza adı verilen bir başka virüsün bir kişiye bulaşması sonucunda baş ağrısı, yüksek ateş, yorgunluk hissi, baş ağrısı ya da genel olarak vücut ağrısı gibi birtakım belirtiler ortaya çıkmaktadır. Bu belirtiler sonucunda farenjit hastalığı da ortaya çıkmaktadır.

Boğaz enfeksiyonları virüs ve aynı zamanda bakterilerin insanlara çeşitli sebeplerle bulaşması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Boğaz iltihabı sonucu ortaya çıkan birçok hastalıkta ilaç tedavisi gerekmemektedir ama belirtisi boğaz enfeksiyonu olan ciddi hastalıklar da görülmektedir.

Boğaz iltihabının birtakım belirtileri bulunmaktadır.

Bu belirtilerin en sık görülenleri ise, boğaz kuruluğu, boğazda ortaya çıkan kızarma, şişme, acı, iltihap, yutkunmada zorlanma, boğaz ağrısı, bademcik bölgesinde şişme, kızarma, boyunda ve kulakta şiddetli ağrı, hırıltılı, boğuk, kısık ses gibidir.

Boğaz iltihabının ortaya çıkmasında birtakım sebepler bulunmaktadır. Bu sebepler ise aşağıdaki gibidir,

1.Virüs Kaynaklı Hastalıklar

Nezle, grip ya da soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu hastalıklarının ilk başlangıç belirtisi boğaz iltihabı olmaktadır.

Enfeksiyonun birçok çeşidi bulunmaktadır ve aynı zamanda çok kısa sürede, güçlü bir şekilde bulaşma özelliği bulunmaktadır. Özellikle havaların soğuması ile birlikte çok daha kolay bir şekilde çoğalırlar.

Boğazla ilgili her türlü hastalığın sebebi enfeksiyondur. Boğaz iltihabına neden olan virüsten kaynaklanan başka hastalıklar da bulunmaktadır. Bu hastalıklar,

 • Bademcik İltihabı (Tonsilit): İnsan vücudunda yer alan boğaz kısmında bulunan bademciklerin üzerinde nokta şeklinde ya da geniş bir alana yayılma özelliği bulunan beyaz iltihap ortaya çıkmaktadır.
 • Faranjit: Virüs kaynaklı, boğaz iltihabı ile başlayan bir üst solunum yolu hastalığıdır. Farenjit ağız ya da ağız gerisinde yer alan bölgede iltihabın ortaya çıkmasına neden olur. Aynı zamanda farenjit hastalığı bakteri kaynaklı olarak da ortaya çıkmaktadır.
 • Gırtlak İltihabı (Larenjit): Gırtlak iltihabının en sık görülen etkisi ses kısıklığına neden olmasıdır. Gırtlak iltihabının insan vücudunda meydana geldiğini gösteren çok bariz bir şekilde kendini belli eden bir öksürüğün ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.
 • Kızamık: Kızamık hastalığının başlangıç belirtileri nezle ile bazı noktalarda benzerlik göstermektedir. Kızamık hastalığına yakalanmamak için aşı olabilirsiniz ama bir kere kızamık hastalığı geçirdikten sonra insan vücudu hastalığa karşı bir bağışıklık kazanmaktadır. Eğer kızamık hastalığına karşı bağışıklık kazanmamış kişiler, kızamık hastalığı virüsüne çeşitli sebeplerle maruz kalırsa yüzde doksan gibi büyük bir oranda hastalığa yakalanma riski bulunmaktadır.
 • Suçiçeği: Bulaşıcı hastalık grubunda yer alan suçiçeği, kaşıntılı kızarıklıklar olan ilk belirtisi ile kendini belli eder. Genel olarak çocuklarda, yetişkinlere göre çok daha fazla bir oranda görülmektedir. Çocuklar suçiçeği hastalığını, yetişkinlere göre daha rahat ve daha kısa bir sürede atlatırlar.
 • Aftlar: Ağız içinde yer alan virüsten kaynaklanan, genel olarak dil, damak, iç dudak ya da damakta çıkar. Gri noktalar şeklinde ortaya çıkan aftlara dokunduğunuzda çok acımaktadır. Çok nadiren de olsa boğazda görülme ihtimali de bulunmaktadır.
 • Uçuk virüsleri: Aftın ortaya çıkmasına neden olan virüs kaynaklı, genel olarak dudak kenarlarında ya da üzerinde görülmektedir.
 • Beze humması (Enfeksiyöz Mononükleoz): Bu hastalık insan vücudunda yer alan karaciğer olumsuz bir şekilde etkileyerek, deride ve aynı zamanda gözlerde sararmaya neden olur. Bademciklerin aşırı büyümesine ve ayrıca şiddetli bir şekilde boğaz iltihabına neden olmaktadır. beze humması hastalığının tedavi süresi bir haftadan daha uzun sürmektedir. Hastalığın tamamen geçme süresi ise en fazla bir aydır.
 • Kulak İltihapları (Otitis): İnsan vücudunda yer alan kulağın, özellikle orta kısmında görülen iltihaplar boğaz enfeksiyonuna neden olmaktadır. Kulak iltihabı aynı zamanda bakteriden de kaynaklanabilir.

Bakteriden kaynaklanan hastalıkların en büyük farkı, tedavi yöntemi olarak antibiyotiklerin kullanılmasıdır. Büyük oranda bakteriden kaynaklanan hastalıklar aşağıdaki gibidir. Bunlar,

 • Streptokokal Boğaz Ağrısı (Strep Throat): İnsan vücuduna çok kolay bir şekilde bulaşan ve birçok hastalığa yol açan streptokok adı verilen bakterilerin boğazda ortaya çıkardığı bir enfeksiyondur.
 • Boğmaca: Çok hızlı ve çok kolay bir şekilde bulaşan hastalıklardan biridir. Eğer boğmaca hastalığı bebeklerde ya da küçük çocuklarda görülürse ölümle sonuçlanan bazı durumlar ortaya çıkabilir. Boğmaca hastalığından korunmak için aşı yaptırabilirsiniz.
 • Epiglotit: Tedavi süreci uzun süren ve aynı zamanda tehli olma özelliğine sahip bir boğaz enfeksiyonudur. Ciddi anlamda nefes darlığına ve hırıltılı sesin oluşmasına neden olur. Birtakım çene hareketlerinin yapılması ile epiglotit enfeksiyonu insan vücudunda iyice yerleşebilir.
 • Sinüzit ve Burun iltihapları: havaların soğuması ile birlikte en sık görülen hastalıklardan biridir. Ayrıca insanların mukus salgısının yutması sonucunda boğazda ortaya çıkabilirler.

Boğaz Enfeksiyonu Tedavisi

Üst solunum yolları hastalıklarının ilk aşaması olan boğaz enfeksiyonunda, doktorlar çok ciddi bir şekilde tedaviye gerek duymazlar.

Boğaz iltihabı bir süre sonra, sizin de kendinize dikkat etmeniz şartıyla, kendiliğinde geçmekte olan bir rahatsızlıktır.

Fakat boğaz iltihabının iyileşme sürecini daha çok arttırmak, hastalığın belirtilerini en aza düşürmek, hafiflemesini sağlamak ve aynı zamanda ciddi sonuçlara neden olmadan kontrol altına almak için birtakım tedaviler uygulanmaktadır. Bu tedaviler ise,

1.Ağrı Kesiciler

Çoğu hastalığın tedavisinde ilk yapılan bir müdahaledir. Paracetamol ve benzeri türdeki ağrı kesici ilaçlar reçetesiz olarak kullanılabilir. Bu tür ağrı kesiciler eğer yüksek ateşe sahipseniz, ateşinizi düşürür ve ağrınızı yavaş yavaş hafifletir.

2.Antibiyotikler

Boğaz iltihabının en büyük sebebi virüslerdir. Çoğu antibiyotik virüsler karşısında etkisini kaybetmektedir. Bu nedenle virüs kaynaklı birçok hastalığın tedavisinde antibiyotik kullanılmaz. Bakteriden kaynaklanan hastalıklarda bile bazen beklentinin altında bir oranda etki göstermektedir.

3.Evde Tedavi

Boğaz iltihabı rahatsızlığı çok kısa süre bir rahatsızlık olması sebebi ile evde uygulayabileceğiz doğal birkaç yöntemle, hafifletebilir ve bir süre sonra geçmesini sağlayabilirsiniz.

İlk olarak tuzlu su yapabilirsiniz, tuzlu su ile gargara yaparak, boğazınızda yer alan virüslerin etkisini ortadan kaldırabilirsiniz.

Bunun yanı sıra çok sıcak içecekler içmemeniz gerekmektedir, sıcak içecekleri ılık bir hale gelince içmelisiniz.

Источник: https://evdesifa.com/bogaz-enfeksiyonu-nedir-ve-neden-olur/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть