Boğaziçi Üniversitesi Zika Virüsü İçin Araştırma Başlattı

Zika virüsü nedir? Boğaziçi Üniversitesi araştırma başlattı

Boğaziçi Üniversitesi Zika Virüsü İçin Araştırma Başlattı

Boğaziçi Üniversitesi Çevre Bilimleri Enstitüsü yüksek lisans öğrencisi Zeynep Yılmaz tarafından yürütülen çalışmada Zika Virüsü’nü taşıyan sivrisinek türü Aedes Aegypti’nin yayılma alanlarının iklim değişikliğine bağlı koşullarda ülkemizde nasıl değişiklik göstereceği araştırılıyor.

Flavivirus grubundan bir RNA virüsü olan ve insanlara sivrisinek ısırması ile bulaşan bir hastalığa yol açan Zika Virüsü’nün Türkiye’deki yayılımı konusunda Türkiye’deki ilk bilimsel çalışma, Boğaziçi Üniversitesi Çevre Bilimleri Enstitüsü ve Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Uygulama ve Araştırmaları Merkezi tarafından yürütülüyor.

Boğaziçi Üniversitesi Çevre Bilimleri Enstitü Müdürü Prof. Dr. Orhan Yenigün ve İklim Değişikliği ve Politikaları Uygulama ve Araştırmaları Merkezi Müdürü Prof. Dr. Levent Kurnaz danışmanlığında çalışmayı yürüten Zeynep Yılmaz, Zika Virüsü’nün ilk kez 1947 yılında maymunlarda saptandığını, insanda ise ilk kez 1954 yılında Nijerya’da görüldüğünü söyledi.

Çoğunlukla Afrika, Güneydoğu Asya ve Pasifikler’de rastlanan virüs Mayıs 2015 sonrasında Brezilya’da görülmüş ve yaklaşık 3 bin-4 bin vaka saptanmış. Günümüzde Zika virüsüne 21 ülkede rastlanıyor. İnsandan insana da cinsel temas ve kan nakli yolu ile geçtiği bilinmekte.

Türkiye’de dönemsel olarak kıyı Ege ve Güneydoğu Anadolu’da görülüyor

Aedes aegypti’nin yaşam alanlarının nasıl gelişebileceğini ve bu değişimin halk sağlığı açısından ne gibi riskler taşıdığını araştıran bu çalışma kapsamında Zeynep Yılmaz şu bilgileri verdi;

Aedes aegypti’nin dünyada dört çeşit yayılım deseni var, Tip 1’de tüm sene boyunca yoğun olarak görülebiliyor, Filipinler’de olduğu gibi… Tip 2’de sürekli görülüyor ancak yoğunluğu dönemsel olarak artıyor.

Tayland bunun için iyi bir örnek. Tip 3’te aktif evreleri sadece dönemsel olarak görülüyor ve kışı geçirebilen yumurtalar üretebiliyor (Arjantin), Tip 4’te ise Meksika örneğinde olduğu gibi aktif evreleri dönemsel olarak görülüyor ve kışı geçirebilen yumurtalar üretemiyor.

Bu oluşum desenleri göz önünde bulundurulduğunda Aedes aegypti’nin sıcak, nemli ve sıcaklık dalgalanmalarının daha az olduğu bölgelerde daha yoğun olarak gözlemlendiğini söyleyebiliriz.

Ülkemizde ise Aedes Aegypti dönemsel olarak Ege Bölgesi’nin kıyı kesimlerinde ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde görülüyor.

Virüs öldürücü değil ancak hamileler dikkat etmeli

Prof.

Dr. Orhan Yenigün ise Zika virüsünün Türkiye’de çok fazla bilinmediğini vurgulayarak bu çalışmanın öncü niteliğine dikkat çekti.

Yenigün şu bilgileri Verdi: “Biz bu çalışmada Aedes Aegypti’nin Zika virüsü dışında, sarı humma ve sıtmanın da taşıyıcısı olduğunu düşünecek olursak gelecek dönemler için ülkemizi bekleyen riskleri belirleyerek bu konuda gerekli uyarıları yapmayı amaçlıyoruz. Gündüz veya gece ısırabilen bu sivrisinek yolu ile virüs kana geçip vücuda yayılıyor.

Özellikle hamile kadınlarda embriyoya geçip bebeğin bazı deformasyonlarla (mikrosefali) doğması gibi ciddi sorunlara yol açıyor.

Bu nedenlerle hamilelerin, çok sayıda Zika vakasına rastlanan Güney Amerika ülkeleri ve diğer bölgelere mümkünse seyahat etmemesi, herhangi bir nedenle bu bölgeleri ziyaret etmesi gereken kişilerin mutlaka uzun ve koruyucu giyinmesi tavsiye ediliyor. Ancak bu virüs, öldürücü bir virüs değil.

Yetişkinlere veya çocuklara geçtiğinde bunlar basit grip şeklinde hastalanabiliyorlar, bunun ötesinde herhangi bir teh söz konusu değil. Zika Virüsü ile ilgili bir aşı veya tedavi henüz geliştirilmiş değil. Ancak belirttiğimiz gibi, özellikle hamilelerin dikkatli olması gerekiyor.”

Türkiye için 2060’dan önce ciddi risk yok

Prof.

Dr. Yenigün, iklim değişikliği öngörülerinde farklı senaryolar düşünüldüğünde Türkiye coğrafyasında virüsün muhtemel genişleme alanları ile ilgili olarak Tip 1 ve Tip 2 yayılma evrelerinin Türkiye’de görüleceğini düşünmediklerini belirtti.

Ancak Tip 3 ve Tip 4 yayılma evrelerinin önümüzdeki yıllarda, Karadeniz Bölgesi haricinde, Türkiye’nin farklı bölgelerine yayılabileceğini belirten Yenigün, bunun da yağış rejiminin değişmesi ve sıcaklıklarının artmasına bağlı olarak gelişebileceğini sözlerine ekledi.

Prof.

Orhan Yenigün söz konusu yayılımın Türkiye için 2050-2060 yıllarından önce olacağını öngörmediklerinin belirterek, şu bilgileri Verdi: “İyimser bir iklim senaryosu ile bu yüzyılın son dönemi incelendiğinde Aedes Aegypti’nin dönemsel olarak Ege Bölgesi’nin tamamına, Trakya’ya ve Orta Anadolu’ya yayılması beklenmektedir (Tip 4). Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin bazı kesimlerinde ise yumurtaların kışı geçirebileceği bir sıcaklığın oluşması mümkündür (Tip 3). İklim değişikliğinin şu andaki hızı ile devam ettiği senaryoda ise Doğu Anadolu Bölgesi hariç tüm ülkede yaz aylarında varlık gösterecektir (Tip 4). Güneydoğu Anadolu’da ise kış aylarını da geçirecek sıcaklıklara ulaşılacaktır (Tip 4)’. Diğer taraftan Zika virüsüne çare önümüzdeki yıllarda bulunabilir; esasen sıtma ve sarı humma tedavi edilmediğinde öldürücüdür ve daha tehlidir.”

İklim değişikliğinin etkilerini azaltmanın mümkün olduğunu vurgulayan Prof. Yenigün sözlerini şöyle noktaladı; “Geçen yıl yapılan Paris Konferansı’nda ülkeler, atmosferdeki ortalama sıcaklık artışının endüstriyel dönem öncesine göre 1,5 veya en fazla 2 derece ile sınırlandırılması hususunda karbon salınımlarını azaltmaları yönünde yükümlülükler almayı kabul ettiler.

Dolayısıyla Paris Anlaşması’nı kabul eden ve hükümetleri tarafından onaylayan başta ABD, Çin ve Hindistan gibi ülkeler, iklim değişikliği konusunda verdikleri taahhütleri yerine getirirlerse gelecekte farklı senaryolara ve farklı sonuçlara ulaşabiliriz.

Biz bu çalışmayla bu konuda şimdiden bir uyarı yapmayı ve toplum sağlığı açısından muhtemel risklere dikkat çekmeyi gerekli görüyoruz.”

Boğaziçili profesörden yenilenebilir enerjide çığır açan buluş

Источник: https://indigodergisi.com/2017/01/zika-virusu-nedir/

Zika virüsü hakkında bilmeniz gereken herşey?

Boğaziçi Üniversitesi Zika Virüsü İçin Araştırma Başlattı

Sivrisineklerden bulaşan Zika virüsü başta Latin Amerika olmak üzere Karayipler ve bölgede hızla yayılıyor.

Belirtileri

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre en başta gelen belirtiler ateş, döküntü, eklem ağrısı veya konjonktivit (göz iltihabı) geliyor.

Pan Amerikan Sağlık Örgütü (PAHO), Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Zika’nın bir nöro-gelişimsel bozukluk olan ve bebeklerin kafaları ile beyinlerinin normalden küçük doğmasına neden olan olan mikrosefali ile bağlantısı olduğuna dair giderek artan bulgular saptadı.

Brezilya’da mikrosefali vakası normalde yılda ortalama 200 bebekte görülürken virüsün yayıldığı ekim ayından itibaren bu sayı 4 bine yaklaştı. Zika virüsü bulaşan 4 insandan sadece 1’i belirti gösterirken, bu durum teşhis koyulamayan hasta sayısı nedeniyle tehnin gerçek boyutunu tespit etmeyi zorlaştırıyor.

Etkilenen ülkeler

PAHO’daki uzmanlardan alınan bilgilere göre şimdiye kadar bölgede 21 ülkede Zika vakasına rastlandı ki bu sadece bir ay önce alınan verilerin iki katına tekabül ediyor.

Bu ülkeler arasında başı Brezilya çekerken onu Kolombiya takip ediyor. Zika virüsünün görüldüğü diğer ülkeler ise Ekvador, El Savador, Guatemala, Haiti, Honduras, Meksika, Panama, Paraguay, Porto Rico, Surinam ve Venezuela.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre Zika, Kanada ve Şili dışında Amerika kıtasının tamamında tespit edildi.

Virüs Amerika Birleşik Devletleri’nin ana karasında henüz görülmedi ancak bir kadın hasta Brezilya’da kaptığı virüs sonrası mikrosefali teşhisi konulan bebeğini Hawaii’de dünyaya getirdi.

Tarihçesi

Virüse ilk defa 1947 yılında Uganda’da rastlanırken, 2014 yılına kadar Amerika’da görülmemişti.

Nasıl bulaşıyor?

Zika virüsü, aynı zamanda deng humması , sarı humma ve chikungunya virüslerini taşıyan Aedes aegypti türü sivrisineklerden bulaşır.

Araştırmacılar Zika virüsünün hamile kadınlar üzerindeki etkilerini araştırmaya devam ediyor. Bu araştırmalarda virüs bulaşmış gebelerden ana karnındaki bebeklerine olası etkilerine yoğunlaşılıyor. Zika içinse henüz herhangi bir aşı bulunmuyor.

Tanının konulması

Zika aynı tür sineklerden bulştığı için humma ve chikungunya hastalıkları ile benzer özellikler gösteriyor ve tanının konulmasında da aynı yol izleniyor.

Gebelik önlemleri

Kolombiya Sağlık Bakanlığı kadınlara Zika virüsünün olası yan etkilerinden korunmak için planladıkları hamileliklerini 6 ile 8 ay ertelemelerini tavsiye etti.

Jamaika’da henüz doğrulanmış bir Zika vakasına rastlanmasa da yetkililer kadınların önümüzdeki 6 ile 12 ay arasında hamile kalmaktan kaçınmalarını istedi. El Salvador ise 2018’e kadar kadınların hamilelikten kaçınmalarını önerdi.

Dünya Sağlık Örgütü virüsün görüldüğü bölgeleri ziyaret edecek kadınların seyahatleri öncesi ve sonrasında bir sağlık kuruluşuna başvurmalarını tavsiye diyor. Zika kan yoluyla bulaşıyor ve aynı zamanda insan spermide de bulunuyor ancak cinsel ilişki ile bulaştığına dair henüz bilim insanlarının elinde yeterli kanıt bulunmuyor.

CDC Ocak ayının başında hamile kadınları Latin Amerika ve Karayiplerdeki 14 ülkeye ve bölgeye gitmemeleri konusunda uyardı.

Zika virüsünden etkilenen ülkeleri gösteren harita

WHO warns Zika to spread across Americas, spurring vaccine hunt via Reuters https://t.co/R1ZMCu3NsG pic..com/dbq2qEyQOi

— InterAmericanSW (IASecurity) January 25, 2016

PAHO bölgedeki vakaların sayısı hakkında kesin bir veri olmadığını açıkladı ancak alınan raporlara göre en az 60 bin şüpheli Zika vakası olduğu tahmin ediliyor. Gerçek sayının ise bundan çok fazla olduğu düşünülüyor.

Nasıl bilgi alabilirim?

Sağlık Bakanlığı Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü internet sitesinden Zika virüsü ve dünyadaki diğer salgın hastalıklarla ilgili düzenli olarak bilgilendirmede bulunuyor.

Kurumun hazırladığı Seyahat Sağlığı El Kitabı’nı da bilgisayarınıza indirebiliyor, gitmeyi planladığınız ülkeyi harita üzerinden seçerek olası riskleri görebiliyorsunuz.

Aynı zamanda bir de 444 77 34 numaralı telefondan seyahat sağlığı danışma hattına ulaşabilirsiniz.

Kaynaklar: Dünya Sağlık Örgütü(WHO), Pan Amerikan Sağlık Örgütü (PAHO), Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC), T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü, Kolombiya Sağlık Bakanlığı, ABD Donanma ve Deniz Piyadeleri Halk Sağlığı Merkezi (NMCPHC).

Dünya Sağlık Örgütü Zika virüsü için acil toplantı düzenliyor

Dünya Sağlık Örgütü Zika virüsünün yol açtığı nörolojik rahatsızlıkların ve bebek doğumlarındaki sakatlıkların artması sebebiyle Uluslararası Acil Sağlık Önlemleri Komitesi’nin toplanmasına karar verdi.

Komite, DSÖ Genel Başkanı Margaret Chan öncülüğünde 1 Şubat Pazartesi günü İsviçre’nin Cenevre kentinde toplanacak.

Bu komitenin alacağı kararlar ve eğitici bilgiler DSÖ‘nün internet sitesinde halka açık olacak.

Amerika kıtasında salgın alarmı

Brezilya ilk Zika virüsü teşhisini Mayıs 2015 tarihinde yapmıştı. O zamandan bu yana hastalık yayıldı ve Brezilya hariç 22 ayrı ülkede daha görüldü.

Bu süre zarfında aşırı derecede kafaları küçük doğan bebekler, Guillain-Barre sendromu, bağışıklık ve sinir sisteminde anlaşılması güç durumlar ortaya çıktı ve bazen de felç vakalarına rastlanıldı.

Bu anormal durumlara tamamıyla Zika virüsünün neden olduğu henüz kanıtlanmadı ancak çok güçlü belirtiler bulunuyor.

DSÖ Hareketi

Dünya Sağlık Örgütü’nün Amerika’daki şubesi PAHO, Mayıs 2015 tarihinden beri bu virüsle savaşan ülkelerdeki çalışmalarını hızlandırdı. Sağlık çalışanlarından her an müdahaleye hazır mobil ekipler kuruldu.

Ayrıca Zika virüsünün yayılma süreci laboratuvar ortamında test edilerek hızlı bir şekilde sonuç alınmaya çalışılıyor. Bu sayede hastaların nasıl tedavi edileceği yönünde bazı ipuçları elde ediliyor.

Ayrıca sivrisineklerin taşıdığı virüsü takip etmek için birtakım araştırmalar yapıldı.

Hastalığın yayılma ihtimali olan ülkelerde önlemler artırıldı. DSÖ‘nün düzenleyeceği toplantıda uzmanlar bu virüs hakkındaki bilinen bilimsel bilgileri bir araya getirecek ve konu hakkındaki eksik yönler kapatılmaya çalışılacak.

Bunun yanında virüsün anne karnındaki bebekler, çocuklar ve yetişkinler için etkileri konusunda da araştırmalar başlatılacak.

Источник: https://tr.euronews.com/2016/01/26/zika-virusu-nedir

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.