Bol su içmek ağız kokusunu önlüyor

Ağız Kokusu Nasıl Giderilir? Neden Olur?

Bol su içmek ağız kokusunu önlüyor

ağız kokusu nasıl giderilir neden olur

Ağız kokusu neden olur? Ağız kokusu nasıl giderilir? Kötü ağız kokusu kişilerin özel hayatlarındaki ve iş hayatlarındaki ilişkilerini olumsuz etkiler.

Ağız kokusu her 4 kişiden birinde görülür ve bu nedenle ağız kokusu neden olur sorusu sıklıkla gündeme gelir.

Kötü ağız kokusu çok basit bir sorunmuş gibi görülmesine karşılık özgüven eksikliği ve psikolojik sorunlar gibi daha ciddi sorunları da beraberinde getirebilmektedir.

Ağız kokusu neden olur sorusuna birçok farklı cevap verilebilir. Ayrıca ağız kokusu ile nefes kokusu birbirine karıştırılabilir. Nefes kokusu akciğerlerden gelen kokudur.

Kötü nefes kokusuna sindirim sistemi rahatsızlıkları, şeker hastalığı, diyaliz hastalığı, gut hastalığı ve bronşit gibi sağlık problemleri yol açar.

Bu tarz durumlarda ağız kokusu nasıl önlenir sorununa ancak hastalığın tedavisi ile çözüm üretilebilir. Ağız kokusu neden olur?

Bebeklerde ağız kokusu neden olur öğrenmek için tıklayın.

Ağız Kokusu Nedenleri

Ağız kokusu nedenleri başlıca şu şekilde sıralanabilir:

 • Bazı gıdalar: Balık, fermente peynir, soğan ve sarımsak gibi gıdalar ağız kokusu nedenleri arasında yer alır.
 • Ağız hastalıkları: Diş eti rahatsızlıkları ve diş iltihabı gibi hastalıklar ağız kokusu sebepleri arasındadır.
 • Bakteriler: En çok karşılaşılan ağız kokusu nedenleri arasında bakteriler vardır. Bakterilerin üremesinin temel nedeni ise yemek artıklarıdır. ağız kokusu neden olur
 • Az tükürük salgılanması: Ağız kokusu neden olur sorusunun en temel cevaplarından biri yeterince tükürük salgılanmamasıdır. Az tükürük salgılandığı durumlarda ağız kokusu kaçınılmaz olur. Sabahları çoğu kişide görülen kötü ağız kokusunun altında da ağız kuruluğu yatar.
 • Stres: Stres de çok görülen ağız kokusu nedenleri arasında yer alır. Stres altındaki kişilerde gıdaların çiğnenmeden yutulması, kötü emilme ve kötü sindirim beraberinde ağız kokusunu da getirebilir.
 • Kimyasal zehirlenme: Birtakım toksik kimyasallar ve siyanür zehirlenmesi ağızda acı badem tadına benzer bir tat bırakır ve kötü ağız kokusu nedenleri arasında yer alır.

Ağız Kokusu İçin

Son derece rahatsız edici bir durum olan ağız kokusu için Prof. Dr. Osman Müftüoğlu’nun ağız kokusu nasıl önlenir noktasındaki önerileri:

 • Uzun süreli ağız kokusu için mutlaka bir diş hekimine veya kbb doktoruna muayene olunarak çözüm aranmalı.
 • Ağız temizliği ağız kokusu için en önemli adım. İyi bir ağız temizliği için her gün birkaç kez mutlaka dişler fırçalanmalı. Diş temizliğinde diş ipi de kesin olarak kullanılmalı. Dişlerle birlikte dil de fırçalanmalıdır. Unutmayın dilin arka kısmında biriken bakteriler ağız kokusunda büyük pay sahibidir. ağız kokusu için
 • Karanfil çiğnemek bilinen en eski ve en en  etkili yöntemlerdendir. Üstelik oldukça da ucuz bir çözümdür.
 • Probiyotikler açısından oldukça zengin olan kefir ve yoğurdun düzenli tüketilmesi ağız kokusunu azaltır.
 • Bol ve sık su içmek sadece böbreklere faydalı olmakla kalmıyor, aynı zamanda tükürüksel ağız kokusu için de çözüm oluyor.
 • Probiyotik bakterilerle zenginleştirilmiş ve çinko eklenmiş sakızların çiğnenmesi ağız kokusunun giderilmesinde son derece etkili.
 • Aç kalmamak da ağız kokusu için oldukça önemli. yemek yemek veya içecekler tüketmek bakteri üretimini azaltır ve tükürük üretimini arttırır. Unutmayın açlık ağız kokusu nedenidir.
 • Tarçın tüketimi ağızın içindeki bakterilerle mücadelede çok etkili. Ağız kokusu için tarçın tüketin.
 • Boğaz, yemek borusu ve boğazdaki rahatsızlıklar ağız kokusu sebebi olabilmekte. Bu nedenle tekrarlayan ve uzun süren ağız kokusu olduğunda bir hekime başvurulmalıdır.
 • Ağız kokusu için bir başka öneri de alkolsüz gargaraların kullanılması. Özellikle yatmadan önce gargara yapmak ağız kokusu nasıl giderilir noktasında fayda sağlayacaktır.
 • Midedeki helikobakteri de ağız kokusu nedenidir. Helikobakteri nedeniyle oluşan ağız kokusu rahatsızlık tedavi edilmediği sürece geçmez.

Ağız Kokusu Nasıl Giderilir

Ağız kokusu nasıl giderilirve ağız kokusu nasıl önlenir diye soranların yapması gerekenler şu şekilde sıralanabilir.

 • Diş fırçasını yenilemek: Ağız kokusundan kurtulmak için işe diş fırçanızı yenileyerek başlayabilirsiniz. Diş fırçası düzenli olarak 3 ayda bir yenilenmeli ve yumuşak diş fırçaları tercih edilmelidir.
 • Dişleri düzenli fırçalamak: Doğru ve düzenli dişlerin fırçalanması ağız ve diş sağlığı için çok önemlidir. Ayrıca ağız kokusu nasıl giderilir diyenler için en önemli adımlardan biridir.
 • Dilin fırçalanması: Ağız kokusu nedenleri arasında dilin arka kısmında biriken bakteriler önemli bir etkendir. Dilinizi fırçalayarak bu bakterilerden kaynaklanan ağız kokusunun önüne geçebilirsiniz.
 • Diş ipi kullanımı: Ağız kokusu nasıl giderilir sorusuna cevap arayanlar için olmazsa olmazı diş ipidir. Diş fırçaları her ne kadar diş yüzeylerini temizlese de dişlerin arasında kalan yemer artıklarının temizlenmesinde eksik kalmakta. Yarım kalmamış bir ağız temizliği için dişlerin arsındaki artıklar mutlaka diş ipi ile temizlenmelidir. ağız kokusu nasıl giderilir
 • Ağız gargarası: Özellikle akşam yatmadan önce alkolsüz ağız gargaralarının kullanılması ağız temizliği için önemlidir ve ağız kokusunun giderilmesine yardımcı olur. Ağız kokusu nasıl giderilir noktasında ağız gargaraları büyük fayda sağlar.
 • Sakız çiğnemek: Ağız kuruluğu ağız kokusu nedenleri arasında yer alır. Sakız çiğnemek tükürük salgılanmasını arttırır ve ağız kuruluğunu önler. Bu şekilde ağız kokusunun giderilmesine katkı sağlar.
 • Yıllık diş kontrolleri: Diş temizliğinin kontrolü, ağız ve diş sağlığının takipi için yılda bir defa mutlaka diş doktoruna gidilmelidir. Senelik düzenli kontroller aynı zamanda ağız kokusuna yol açabilecek sorunların ilerlemeden tespit edilmesine ve tedbir alınmasına olanak sağlar.
 • Bol su tüketimi: Bol su tüketerek ağızda oluşan bakterileri temizleyen salgıyı arttırırsınız ve ağız kokusunun oluşmasına engel olursunuz.
 • Düzenli beslenme: Tüketilen hazır gıdalar, tatlandırıcı içeren ve ambalajlı ürünler ağızda kokuya sebep olan bakterilerin üretimini arttırır. Düzenli ve sağlıklı beslenme, taze sebze ve meyvelerin bolca tüketilmesi hem vücurt sağlığı hem de ağız sağlığı için önemlidir.
 • Sigaradan uzak durulmalı: Ağız kokusu nasıl giderilir sorusuna cevap arayanlar sigara kullanıyorlarsa mutlaka bırakmalılar. Sigara içen birinin ferah ve temiz bir nefese sahip olması mümkün değildir. Ayrıca sigara tüketiminin beraberinde getirdiği diş eti problemleri de ağız kokusu nedenleri arasında yer alır.

Ağız kokusu nasıl önlenir ve ağız kokusu nasıl giderilir gibi soruların bazı bitkisel çözümleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Nane: Ağız kokusunun giderilmesinde en etkili bitkilerden biridir. Soğan, sarımsak gibi gıdaların tüketiminden kaynaklanan kötü ağız kokusunun giderilmesinde de hızlı ve etkili bir çözümdür. Yine ağız kokusu sorunu yaşayanlar gün içerisinde nane çayı tüketebilirler.
 • Maydanoz: Ağız kokusu nasıl önlenir sorusuna bir başka cevap da kuşkusuz maydanozdur. Maydanoz nane ile aynı etkiyi gösterir ve ağız kokusunun giderilmesinde işe yarar.
 • Anason: Anason ağızdaki kötü kokulara sebep olan bakterilerin oluşumunu önler ve temizlenmesine katkı sağlar. Temiz ve ferah bir nefes isteyenler anasonu deneyebilir.
 • Kekik: Ağızdaki yaraların iltihabın sebep olduğu kötü kokunun giderilmesinde fayda sağlar.
 • Biberiye: Kekik ile aynı özelliği taşır. İltihabın ve ağızdaki yaraların neden olduğu kötü ağız kokusunu giderir.
 • Zencefil: Ağız kokusu nasıl önlenir dendiğinde akla ilk gelen çözümlerdendir. Kötü ağız kokusunun giderilmesi ve ferah bir nefese sahip olmak için zencefil iyi bir tercihtir.
 • Tarçın: Kokuya sebep olan bakterilerin oluşumunu engeller ve güzel kokulu ferah bir nefese kavuşmanıza yardımcı olur.

Ağız Kokusu Tedavisi

Kötü ağız kokusu sürekli tekrarlayan ve uzun süreli bir sorun haline dönüştüyse ağız kokusu tedavisi için mutlaka bir diş hekimine veya KBB doktoruna gidilmelidir.

Doktor tarafından kötü ağız kokusunun nedeni tespit edilip uygun bir ağız kokusu tedavisi uygulanmalı. Ağız kokusuna sebep olan bir hastalık varsa bu hastalığın giderilmesine yönelik bir tedavi uygulanmalıdır.

Hastalık tedavi edilmeden hastalığın sebep olduğu ağız kokusu ortadan kalkmayacaktır.

Источник: //saglikloji.com/agiz-kokusu-nasil-giderilir-neden-olur/

Ağız Kokusuna Çözüm: Ağız kokusuna ne iyi gelir?

Bol su içmek ağız kokusunu önlüyor

Halitosis olarak da bilinen ağız kokusu sosyal problemlere ve gerginliğe yol açan can sıkıcı bir problemdir.

Ağız kokusuna çözüm yolları temel olarak ağız kokusuna yol açan bakterilerin sayısını azaltmayı amaçlar.

Peki ağız kokusu nasıl geçer? Ağız kokusuna yol açan bakterileri öldürmek için tuzlu su veya yemek sodasıyla ağız çalkalamak ve ağız hijyenine dikkat etmek önem taşımaktadır.

Bazı durumlarda ağız kokusuna çözüm için mide veya ağızla ilgili problemleri gidermek gerekebilir. Ağız kokusunun nedeni mide-bağırsak problemleri ise probiyotikler, sindirim enzimleri veya aktif kömür ağız kokusuna çözüm olabilir. naneli sakız çiğnemek, bol su içmek ve yemek sodası ile ağız çalkalamak nefesi en azından bir süre tazelemeye yardımcı olur.

Ağız kokusunun nedeni diş eti hastalıkları ise diş hekiminizi ziyaret ediniz. Diş eti hastalıkları genellikle ağız kokusu yapar. Diş hekiminiz buna uygun bir tedavi uygulayacaktır.

Sürekli ağız kokusu problemi yaşıyorsanız bu yazımız size yardımcı olacaktır.

Ağız Kokusuna Çözüm Önerileri: Ağız kokusu nasıl giderilir?

Yazımızın bu bölümünden itibaren ağız kokusu giderme amaçlı olarak çözüm önerileri vereceğiz.

Unutmayınız ki sürekli ağız kokusu diş eti hastalıları veya mide-bağırsak problemlerinden kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda aşağıda sunacağımız ağız kokusuna çözüm önerileri yalnızca geçici olarak işe yarayacaktır. Bu tür problemler tedavi edilmediği sürece ağız kokusu problemi devam edecektir.

1 Ağız Hijyenine Dikkat Etmek

Ağız ve diş sağlığına dikkat etmek ağız kokusuna çözüm önerileri arasında ilk sıradadır. Bilimsel araştırmalara göre ağız kokusunun nedeni %90 oranda diş çürükleri, diş eti hastalıkları ve takma dişlerin temizlenmemesi gibi sorunlardır.

Dişlerinizi günde ii kere fırçalamak, dil temizliğine dikkat etmek, düzenli olarak ağız temizliği yapmak ve plak önleyici tedbirler almak ağız kokusuna çözüm önerilerinden yalnızca bazılarıdır.

Araştırmacılar ağız ve diş sağlığına dikkat etmenin ağız kokusu ve diğer diş sağlığı sorunlarına engel olacağını belirtmektedir. Diş hekimleri tek başına diş fırçalamanın ağız kokusuna çözüm olmayacağını belirtmektedir. Ağzınızdaki sülfür bileşenlerini temizlemek ve ağız kokusuna çözüm getirmek için dil temizliğine dikkat etmek de önem taşımaktadır.

Yemeklerden sonra dişler arasındaki kalıntılar da ağız kokusunun nedenleri arasında yer almaktadır. Ağız kokusuna çözüm olması için dişler fırçalandıktan sona mutlaka diş ipi ile dişlerin arası temizlenmelidir.

2 Tuzlu Suyla Ağız Çalkalamak

Tuzlu suyla ağız çalkalamak ağız kokusunun nedenleri arasında yer alan bakterileri öldürmek için etkili bir yöntemdir.

2015 yılında yayınlanan bir araştırmada tuzlu suyun ağızdaki streptococci bakteri zincirini öldürdüğü tespit edilmiştir. Çocuklar üzerinde yapılan araştırmada günde iki kere tuzlu suyla ağız çalkalama işlemi yapan çocuklarda ağızda daha az bakteri olduğu görülmüştür. Araştırmacılara göre dilin fırçalanması da ağız kokusu çözüm yöntemleri arasında yer almaktadır.

Ağız kokusuna çözüm olarak tuzlu suyu evde kendiniz hazırlayabilirsiniz. Bir bardak ılık suyun içerisine 1 çay kaşığı tuzu ekleyerek karıştırın. Bu karışımla 1 dakika boyunca ağzınızı çalkalayın (gargara yapmayınız).

3 Ağız Kokusunu Gidermek İçin Aloe Vera

Sürekli ağız kokusunu gidermenin bir diğer yolu ise antibakteriyel özellikleri için aloe vera kullanmaktır. Aloe vera üzerinde birçok araştırma yapılmış olan, yaralara, enfeksiyonlara ve enflamasyona iyi gelen mucizev bir bitkidir.

2016 yılında yapılan bir araştırmada aloe vera bitkisinin birtakım ağız problemlerini gidermek için etkili olduğu belirtilmiştir. Diş eti iltihabı, n planüs, yanan ağız sendromu gibi çeşitli ağız ve diş sağlığı problemlerine iyi gelen yöntemler arasındadır.

Diş fırçanıza az bir miktar saf aloe vera jeli koyun ve birkaç dakika boyunca dişlerinizi fırçalayın. Diş etlerinizde iltihaplı bölgeler varsa buralara aloe vera jeli sürebilirsiniz.

Ağız kokusuna çözüm olarak da aloe vera kullanılabilmektedir. Bir bardak ılık suya bir çay kaşığı saf aloe vera jeli ekleyin ve bu karışımla ağzınızı çalkalayınız. Karışımı yutmayınız.

4 Yeşil Çay

Düzenli olarak yeşil çay içmek ağızdaki bakterileri öldürmeye ve ağız kokusu problemini gidermeye yardımcı olur.

Bilimsel araştırmalar yeşil çaydaki antioksidanların ağız kokusunun nedenleri arasında yer alan sülfit bileşenine karşı etkili olduğunu göstermiştir. Yeşil çay ekstresi de ağız kokusuna çözüm önerileri arasında yer almaktadır.

Yeşil çay içmek diş sağlığına iyi geldiğinden bazı araştırmacılar yemeklerle birlikte yeşil çay içmeyi önermektedir. Bu alışkanlık yemekten sonra ağız kokusu problemi yaşama ihtimalini azaltacaktır.

5 Ağız Kokusunu Gidermek İçin Probiyotik Takviyesi

Probiyotik takviyesi almak ağız kokusuna çözüm önerilerinden biridir. Probiyotiklerin ağız kokusu giderme özelliği mide ülseri enfeksiyonlarını gidermesinden kaynaklanmaktadır. Yapılan araştırmalar H.pylori enfeksiyonu bulunan kişilerin %90’ında ağız kokusu problemi olduğunu ortaya koymuştur.

H.pylori enfeksiyonlarının tedavisinde probiyotiklerin etkinliği kanıtlanmıştır. 2017 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre bazı probiyotik zincirleri ağız kokusunu giderme açısından başarılıdır.

6 Ağız Kokusuna Bitkisel Çözümler

Eğer ağız kokusu sarımsak veya soğan gibi kokulu yiyeceklerden kaynaklanıyor ise bazı bitkileri çiğneyerek ağız kokusunu azaltabilirsiniz.

Yapılan araştırmalara göre nane, hint fesleğeni ve köri yaprakları salya üretimini arttırarak yemekten sonra doğal bir ağız yıkama süreci başlatmış olur. Salya miktarının artması asitliği ve plak oluşumunu azaltır.

Ayrıca yapılan araştırmalara göre klorofil yönünden zengin olan bitkiler de ağız kokusuna çözüm olmakta ve ağızdaki bakterilerin sayısını azaltmaktadır.

Yemekten sonra nefes tazelemek için maydanoz, nane veya fesleğen çiğneyerek hızlıca nefesinizi tazeleyebilirsiniz.

7 Tarçın

Doğal bir antibakteriyel baharat olan tarçın diş sağlığını korur, plakları ve ağız kokusunu yok etmeye yardımcı olur.

Tarçın yüzlerce yıldır ağız enfeksiyonlarını ve ağız kokusunu gidermek için kullanılmaktadır. Nefes tazeleme özelliği olan sakızların içine de genellikle tarçın eklenmektedir. Bilimsel araştırmalar tarçının nefes tazeleyici özelliğini desteklemektedir.

2017 yılında yayınlanan bir araştırmada ağız kokusunun nedenleri arasında yer alan bakterileri öldürmek için tarçının etkili olduğu belirtilmiştir.

Bir yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı içerisine 4 damla tarçın yağı ekleyin. Bu karışımı kullanarak dişlerinizi fırçalayın. Tükürün. Karışımı yutmayın.

Ayrıca eczanelerden çiğnemeye uygun tarçın sakızı ve çubukları satın alabilirsiniz.

8 Çinko Takviyesi

Çinko vücuttaki önemli bir mineraldir. Ağız ve diş sağlığı ve nefesin taze olması için önem taşımaktadır.

Bazı araştırmalarda çinko eksikliği söz konusu olduğunda ağızdaki sülfür bileşenlerinin arttığı tespit edilmiştir. Bir araştırmada çinko pastili alan hastalarda nefeste sülfürik gazların daha az olduğu görülmüştür.

Ağız kokusunun nedenleri arasında yer alan sülfürik gazlar ağızda bozuk yumurta kokusu hissedilmesine neden olmaktadır. Ağız kokusuna çözüm olarak çinko tableti alabilirsiniz.

9 Ağız Kokusuna İyi Gelen Yağlar

 • Nane Yağı: Yapılan bir araştırmada düzenli olarak nane yağı karışımı ile ağız çalkalayan kişilerde 1 hafta içinde ağız kokusuna çözüm sağlandığı görülmüştür.
 • Tarçın Yağı: Yukarıda bahsettiğimiz gibi tarçın yağı antibakteriyel özellikleri sayesinde ağız kokusunun nedenleri arasında yer alan bakterileri öldürmeye yardımcı olur.
 • Limon Otu Yağı: 2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre limon otu yağı ağız çalkalamak için kullanıldığında ağız kokusuna çözüm olabilir. Ayrıca limon otu yağı ile hazırladığınız karışım plak oluşumunu da azaltmaya yardımcı olacaktır.
 • Çay Ağacı Yağı: Çay ağacı yağının antibakteriyel özellikleri bilimsel olarak ispatlanmıştır. Yapılan bir araştırmaya göre çay ağacı yağı çözeltisi ile ağız çalkalamak ağızdaki bakterileri öldürmeye yardımcı olur. Bu işlem yapılırken çay ağacı asla yutulmamalıdır. Yutulduğunda zehir etkisi yapabilir.

Ağız kokusuna çözüm olarak bu yağları kullanmak istiyorsanız 1 bardak ılık suyun içine bu yağlardan birini seçip 4 damla ekleyiniz.

Bu karışım ile ağzınızı çalkalayınız, ancak yutmayınız.

10 Hidrojen Peroksit

Antibakteriyel özellikleriyle hidrojen peroksit ağızdaki kötü kokuları önlemeye yardımcı olur.

2016 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre %1.5 hidrojen peroksit ile ağız çalkalama jinjivit ve diş eti iltihabı gibi ağız kokusunun nedenleri arasında yer alan problemleri önlemeye yardımcı olur.

%3 oranında hidrojen peroksit ile eşit miktarda suyu karıştırın. Haftada 3 gün 30 saniye boyunca bu karışımla ağzınızı çalkalayın. Daha sonra dişlerinizi fırçalayın.

11 Yemek Sodası İle Ağız Çalkalama

Ağız kokusuna çözüm önerilerimizin sonuncusu yemek sodası ile ağız çalkalamaktır. Yemek sodası dişlerdeki plağı temizleyen doğal bir bileşendir. Yemek sodasının plak giderici özelliği bu amaçla satılan ticari ürünler kadar etkilidir.

Yemek sodası alkali olduğundan ağızdaki asitleri dengeler ve diş çürüğü ve diş eti hastalıkları riskini azaltır.

Siz de ağız kokusuna çözüm önerileri konusundaki deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!

Источник: //www.iyibakkendine.com/agiz-kokusuna-cozum-ne-iyi-gelir/

Ağız kokusu hangi hastalıkların habercisidir? Nedenleri ve çözümü

Bol su içmek ağız kokusunu önlüyor

 • Diş aralarında, dil üzerinde ve diğer çevre dokularda kalan yiyecek artıklarının ağız içindeki bakteriler ile kötü kokulu bileşiklerin oluşmasına sebep olmaktadır.
 • Ayrıca; ağız bakımı eksikliğine bağlı olarak oluşan bu ortamda, diş çürükleri ve dişeti hastalıkları da meydana gelerek tabloyu ağırlaştırmaktadır.
 • Karaciğer yetmezliği ve karaciğer hastalıkları ağız kokusuna neden olabilir.
 • İyi temizlenmeyen protezler de benzer şekilde ağız kokusunun daha şiddetli hissedilmesine neden olmaktadır.
 • Tükürük ağızda kokuya neden olan gıda artıklarının temizlenmesinde önemli rol oynamaktadır. Bazı ilaçların sürekli kullanımında, tükürük bezleri ile ilgili hastalıklarda veya sürekli ağız solunumu yapan kişilerde, tükürük azlığına bağlı olarak ağız kokusu gelişebilir.
 • Sinüs ve akciğer kaynaklı enfeksiyonlar ağız kokusuna neden olabilir.
 • Ağzınızda aseton kokusuna benzer bir ağız kokusu varsa bunun muhtemel sebebi şeker hastalığıdır.
 • Yediğimiz bazı yiyecekler de (soğan, sarımsak, et, balık, peynir vb.) nefesimizin kötü kokmasına neden olabilir. Dişlerin ve dilin temizlenmesi ile bu koku ortadan kalkmaz. Kokuya neden olan yiyecek vücuttan bütünüyle atılana dek koku devam edecektir.
 • Böbrek yetmezliği balık kokusuna benzer bir ağız kokusuna neden olabilir.
 • Benzer şekilde tütün ürünleri ve alkol de ağız kokusuna neden olurlar.

Bu alışkanlıklardan bütünüyle vazgeçmedikçe ağız kokusu devam edecektir

Tip 0 : Fizyolojik ağız kokusu:

Sabahları meydana gelen ve uyandıktan ilk bir kaç saat içerisinde kendiliğinden kaybolan bir ağız kokusu varsa bu tipe girer. Tip 0 denmesinin sebebi her insanda az çok ağız kokusunun mevcut olmasındandır.

Uyku sırasında tükrük akışı azalır ve kötü kokunun çıkmasından sorumlu ağızdaki bakterilerin etkinliği artar. ağız kokusuna neden olabilecek ne spesifik hastalık ne de patolojik bir bulgu bulunmaz.

Tedavi gerektirmez ve gereksizdir, çünkü tedavi edilse bile tekrar ortaya çıkacaktır

Dil,  volatil aromatik gazlar üretilerek ağız kokusuna neden olur, dil sırtında koku kaynağı varsa, dil kokusu tedavisine cevap veriyorsa, çinko ile veya dil temizliği ile bastırılabiliyorsa, bu sınıfa girer. Dilin derin çukurlarına yerleşen bakteriler, salyadan ve besinlerden gelen proteinleri uçucu kükürtlü bileşiklere parçalar. Ağız kokusunun sebebi uçucu kükürtlü bileşiklerdir.

Tip 2: Boğaz-sinüs nedenli ağız kokusu:

Farenks, tonsiller, paranazal sinüsler, burun mukozası ve çevre dokularda her hangi bir koku kaynağı bulunuyorsa bu tipe girer. Genellikle bu tip ağız kokusu olan hastalardan teşhis için Paranasal sinüs MR veya BT istenir.

Tip 3: Sindirim kanalı sebepli ağız kokusu:

Özefagustan anüse kadar sindirim kanalının her hangi bir yerinde aromatik gaz kaynağı bulunuyorsa ve ağıza ulaşıyorsa bu tipe girer. Midede H.

pylori gastriti bulunduğu durumda hem yemek borusu ve ağıza gaz sızıntısı olur hem de nefeste bu bakteriye bağlı siyanit ve nitrat kokusu bulunur.

İnce barsakta aşırı bakteri üremesi, kolon divertiküliti, laktoz intoleransı- pankreas ekzoenzim defektleri ağız kokusu sebebidir.

Bu grup ağız kokusu da büyük ölçüde dil sırtından gelir fakat bakteri kaynağı ağzın içinde değildir. Sindirim sistemi enzimleri veya organların besinleri gereği şekilde sindiremediği zaman besinler bakterilerin çürütmesine terk edilmiş demektir. Sindirim kanalında açığa çıkan gazlar ağıza doğru yükselir.

Bireyin geğirmesine gerek yoktur. Bu tip ağız kokusunda mide ile yemek borusu arasındaki gastroözofageal kapak gevşemişse daha fazla çirkin kokulu gaz ağıza dolacaktır.

Bilhassa ilerleyen yaş ile orantılı olarak bu tip ağız kokularının görülmesi artar. Bilhassa çocuklarda Tip 2 ile birlikte görülür. Toplumda en sık rastlanan ağız kokusu sebebidir.

Bu hastalardan teşhis için dışkı sindirim testi, istenebilmektedir.

Reflü, diş çürüklerine ve ağız kokusuna neden olabilir

Tip 4: Nefes kokusu:

Bu gazların bir kısmı çirkin kokuludur. Bunun en canlı örneği şeker veya gut hastalarında, diyaliz hastalarında, narkozdan çıktıktan hemen sonra, gebelikte görülen ağız kokusudur. Bu tip nefes kokusu hastaları ağız kokusu tedavisi ile iyileşmez, ağız içinde ne yapılırsa yapılsın hiç bir iyileşme göstermez. Çünkü ne koku kaynağı, ne de sebebi ağızdadır.

Ağızları kokmadığı halde bu hastalar titizlikleri sebebiyle ağızlarının koktuğunu düşünürler. Tip 0 olduğunu bilmeyen ve bunu bir ağız kokusu zanneden hastalar da bu tipe girerler. Tedavisi psikiyatristler tarafından yapılmalıdır.

Tip 0 ve Tip 1 ağız kokusunun tedavisi:

Tip 1 ağız kokusu en kolay tedavi edilendir. Ağız içerisindeki problem bir köprü gövdesi veya perikoronit (gömülü diş- mesela çıkmamış 20’lik diş gibi) veya gingivit (dişeti iltihabı) ise gereken müdahale yapıldığında ağız kokusu yeniden ortaya çıkmamak üzere kayıp olur. Diş temizliğine bile gerek kalmayabilir.

Günde 2 defa arkadan öne doğru bir diş fırçası ile dil fırçalanmalıdır.

Bu sırada çinko içeren bir diş macunu (Signal integral, Colgate sensetif, Signal Nutriaktif, İpana expert) kullanılması, dil yüzeyinin böyle bir macunla fırçalanması isabet olur.

Her fırçadan sonra çinkolu alkolsüz ve antiinflamatuarsız bir gargara (PharmolZn) kullanabilir. Eğer CHX içeren gargara kullanılacaksa en çok 1 hafta kullanılabilir.

Gün içinde çinkolu sakız (Vivident karbonatlı) çiğneyebilir. Ağız hijyeni yükseltilmelidir. Etkisi yeterince ispatlanmamış bitkisel ürünler (ot, bitki suyu, bitki kökü), hayvansal ürün veya toprak benzeri kimyasallar satılmaktadır.

Buruna damlatılan çinkolu ürünler zararlıdır. Dünya pazarlarında satılan böyle bir ürün piyasadan toplattırılmıştır. Çünkü buruna uygulanan çinko koku alma duyusunu bozar. Yutulan kolloidal gümüş solüsyonları sakıncalıdır.

Geceleri ağızına açık kaldığı durumlarda tok karnına yüksek yastıkla uyuması ağız kokusuna iyi gelen bir öneridir.

10 adımda ağız kokusundan kurtulun

Diğer Tip ağız kokusunun tedavisi: Her gün aynı besinler yenmemelidir.

Sürekli kullanılan ilaçlar doktorunun bilgisi dahilinde bir haftalığına ara verilmeli ve ağız kokusunun ilaçlardan ortaya çıkan Tip 4 ağız kokusu olup olmadığı yoklanmalıdır. Yediğinde ağız kokusu yapan bir besin varsa tespit edilmelidir.

Postnasal akıntı, mevcut veya geçirilmiş sinüzit kbb doktoruna bildirilmelidir. Concha bullosa ve concha paradoxica bir ağız kokusu sebebidir. Allerjiye yatkınlık tip 2 ağız kokusunu artırır.

Reflünün en sadık belirtisi mide yanmasıdır. Bu hastalar gastroenteroloji doktoruna başvurmalıdırlar. En zor tedavi olanlar veya asla tedavi olamayanlar Tip 5 ağız kokusu hastalarıdır. Her hangi bir tip ağız kokusu vakası kılığında müracaat eden titiz, duygulu, içe dönük insanlardır. Hekime zor anlar yaşatabilirler. Aslında ağız kokuları yoktur.

Fizyolojik ağız kokusunu önlemenin yolları

 • Gece yatmadan ve sabah kalkınca  dişler en az iki dakika fırçalanmalıdır.
 • Dil yüzeyine yerleşen bakteriler, tükürük ve besinlerden gelen proteinleri ağız kokusunun sebebi olan bileşiklere parçalar. Bu nedenle mümkün olabildiği kadar dışarıya çıkarılan dilin arka kısmından başlayarak öne doğru süpürme hareketi ile dil fırçalanmalıdır. Ayrıca dil kazıyıcılarıyla da dil temizliği sağlanmaktadır. Dilin fırçalanması ağız kokusunu azaltmada diş fırçalamaktan iki kat fazla etkilidir.
 • Ağız gargaraları tek başlarına ağız kokusunu önleyemezler. Özellikle alkol içeren gargaraların ağız kuruluğuna neden olarak ağız kokusunu artırabilir.
 • Diş fırçalama ve gargara işleminden sonra “diş ipi – diş arası fırçası” ile fırçalamaya destek olunmalıdır.
 • Çinko içeren macunlar, gargaralar ve sakızlar ağız kokusunu önleyebilir.
 • Beyaz un, beyaz şeker, glukoz /früktoz şurubu ile tatlandırılmış tüm hazır gıdalar ağız içindeki bakteriler için uygun bir ortam oluştururlar. Bakteriler bu tür şekerleri çok kolay kullanarak hızla çoğalırlar. Basit şekerler diş çürüklerine neden olur ve ağız sağlığını büyük bir süratle bozarlar. Bunun için basit şeker tüketmeyin.
 • Lokmaları iyi çiğneyin. Bu sayede yiyeceklerle tükürük salgısı iyice karışır  ve ağızda yemek parçası kalma olasılığı düşer. İyi çiğnenen besinler daha iyi sindirileceği için mide kaynaklı ağız kokusununda önüne geçilmiş olur.
 • Diş ipi sayesinde fırçanın çıkaramadığı yerlerdeki bakteri ve yemek artıklarını sökebilirsiniz.Özellikle köprü gövdeleri altındaki dar bölgelerde biriken yemek artıkları hızla bakteri çoğalmasına neden olabilir.
 • Özellikle yaşla artan vücut kuruması pek çok yönden dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Çok su içmek onlarca yararının yanında dilinizin kurumasınıda önleyerek ağız kokusu ile mücadelede önemli bir silah olarak kullanılabilir.

Oruçluyken ağız kokusu nasıl önlenir? Dişleri fırçalamak oruç bozar mı?

 • Sinüzit gibi havayolu rahatsızlıkları ve burun tıkanmasına neden olan diğer durumlar geceleri ağızdan nefes almamıza neden olur.Bu durum ağız ve boğazı kurutarak bakterilerin üremesi için ideal bir ortam oluşturur. Azalan tükrük salgısı durumu daha kötü hale getirir.Bu nedenle kesinlikle burnunuz tıkalı uyumayınız.
 • Ağız kokusuna karşı bitkisel çay ve limon kullanmak: Ağız kokusunu önlemek için biberiye çiçeklerini sıcak suda demleyerek içine limon sıkarak hazırlayabilirsiniz. Bunu sabahları aç karnına ve yemeklerden sonra içebilirsiniz.
 • Elma ve havuç yemek: Dişlerin daha sağlıklı olmasının yanında diş arasında plak oluşmasını engelleyerek kokuyu gidermekte yardımcı olur.
 • Maydonoz çiğnemek: Sigara içenlerin sık sık başvurduğu bir yöntem olan maydonoz ağız kokusunu gidermekte de etkilidir.
 • Yoğurt tüketmek:Yoğurt ağız kokusuna sebep olan hidrojen sülfür kokusunu yok etmekte etkilidir.
 • Ağız kokusunu gideren çeşitli baharatlar: Anason, kişniş, kakule, rezene, karanfil, tarçın gibi kokulu baharatlar ağız kokusunu giderir ve önler.

Источник: //www.medikalakademi.com.tr/agiz-kokusu-hangi-hastaliklarin-habercisidir-nedenleri-ve-cozum-onerileri/

Ağız Kokusunu Önlemek

Bol su içmek ağız kokusunu önlüyor

Ağız kokusu, her insanın muzdarip olabileceği bir durum. Birçok sebebi olabiliyor. Ciddi bir sağlık sorununa da işaret edebilir, yediğiniz bir yemeğin sonucu olarak da kendini gösterebilir.

Ağız içi ve diş sorunları başlıca nedenleri olarak biliniyor. Ağız kokusu geçici bir durum da olabilir, kalıcı hale de gelebilir.

Önlem alındığı takdirde üstesinden gelinmeyecek bir sorun değil! Ağız kokusunu önlemek sanıldığının aksine evde uygulanabilecek bazı önlemler ile oldukça kolaydır.

Ağız Kokusunu Önlemenin Yolları

Ağız kokusuna gıda artıkları veya ciddi bir hastalık sebep olabilir. Diş ve ağız içi sebeplere bağlı ağız kokularını gidermek için periyodik olarak uygulanması gereken yöntemler var.

Ağız kokusunu önlemek için şu yöntemleri uygulayabilirsiniz?

 • Her yemekten sonra dişlerinizi birkaç dakika fırçalayın.
 • Her gün en az bir kez diş ipi kullanın.
 • Pürüzlü bir dokusu olan dilin yüzeyi, bakteriler için yaşam alanıdır. Dilin ön ve arka yüzeyini diş fırçası ile temizleyin.
 • Periyodik olarak ağız ve diş bakımı yaptırın.
 • Dişeti cepleri, ulaşılması zor alanlardır ve bakterilerin yuvasıdır. Bu alanları düzenli olarak temizletin.
 • Diş aralarında temizlenemeyen ve ulaşılamayan bölgeleri düzenli olarak temizletin.
 • Dişlerinizi yemeklerden hemen sonra değil de en az 1 saat sonra fırçalayın. Bu şekilde ağız kokusuna yol açan bakteri oluşumunu azaltmış olursunuz.
 • Diş problemlerini araştırın ve patolojik nedenlerini tedavi ettirin.
 • Diş dolguları, kaplamalar ve protezler, bir süre sonra ağız kokusuna yol açabilmektedir. Bu sebeple periyodik olarak bakımları yapılmalı; gerekirse değiştirilmelidir.
 • Koku testleri ile ağız kokusuna yol açan uçucu sülfür gazlarının boyutunu tespit ettirin ve tedavi yöntemlerini öğrenin.
 • İleri düzeydeki diş çürükleri ve dişeti hastalıklarını tedavi ettirin.
 • Ağız içi enfeksiyonlara karşı gerekirse ilaçlı tedavi alın.
 • Ağız kuruluğu, kokuya yol açabilmektedir. Bu sebeple bol su içerek ağız kuruluğunu önleyin.
 • Günde yaklaşık 2 litre su tüketmeye çalışın. Bu şekilde tükürük kaynaklı ağız kokusu önlenebilir.
 • Ağız kokusuna karşı etkili formülü bulunan diş macunlarını veya diş ürünlerini tercih edin.
 • Ağız içinde bakteri oluşumunu önlemek için ağız içini oksijenlendirin ve tükürük bezlerini harekete geçirin. Bunun için şekersiz sakız çiğneyebilirsiniz.
 • Tüketildiklerinde ağız kokusunun belirgin olarak görüldüğü gıdalar sarımsak, soğan ve baharatlardır. Soğan ve sarımsak ve baharatları çiğ olarak değil, yemeklerde tüketin.
 • Diş fırçanızın tellerinin arasını ve dibini iyice temizleyin.
 • Diş fırçanızı kuru bir alanda muhafaza edin.

Ağız kokusuna karşı doğal öneriler;

 • Bilinen en eski, en pratik ve en etkili ağız kokusu önleme yöntemi karanfil çiğnemektir.
 • Kahve tanelerini çiğnenmesi, limon ve portakal kabuğu emilmesi de çözüm olabilmektedir.
 • Su ile hidrojen peroksitten eşit miktarda karıştırılarak hazırlanan gargara, ağız kokusunu önlemek için etkili bir çözümdür.
 • Özellikle sabahın ilk saatlerinde gıda kaynaklı ağız kokuları ortaya çıkar. Bunu önlemek için sabah aç karna 1 bardak soğuk süt içilebilir.
 • İçeriğinde bol su bulunan sebze ve meyveler tercih edin. Elma, domates, kereviz, pırasa ve karpuz gibi besinleri bol tüketin.
 • Maydanoz, ağız kokusunu gideren bir besindir. Yemeklerde veya salatalarda maydanoz kullanın. Maydanoz yağı kapsülü de kullanabilirsiniz.
 • Yoğurt gibi probiyotik bakımından zengin besinler ağız kokusunu önler.
 • Yoğurt, ağız kokusuna yol açan midede “helikobakter pilori” çoğalmasını azaltır.
 • Çinko eklenmiş ve probiyotik bakterilerle zenginleştirilmiş sakızlar ağız kokusunu önleyebilmektedir.
 • Bitkisel çaylar ağız kokusuna karşı etkilidir. Karanfil, ıhlamur ve tarçın çaylarını tercih edebilirsiniz.
 • Dişe bağlı ağız kokularını önlemek için elma ve havuç tüketin.
 • Ağız kokusunu önleyen baharatlar tüketin. Örneğin; kişniş, anason, kakule, rezene, karanfil ve tarçın ağız kokusuna karşı etkilidir.

Ağız Kokusunun Sebepleri

Ağız kokusu, genellikle ağız içi sorunlarından kaynaklanır. Ağız içindeki bir enfeksiyon, diş eti rahatsızlıkları, dişler arasında kalan gıda artıkları ve çeşitli bakteriler ağız kokusuna sebep olabilir.

 • Diş çürükleri: Ağız kokusunun başlıca sebepleri arasında diş çürükleri ve diğer diş sorunları yer alır. Önlemenin tek yolu, diş sorunlarının tedavi edilmesidir.
 • Dişeti hastalıkları: Dişeti sorunları, diğer önemli ağız kokusu sebebidir. Özellikler iltihaplı dişeti sorunları kötü koku ortaya çıkarır. Dişeti cepleri ve diş taşları temizlenmelidir.
 • 20 yaş dişi: Birçok kişinin sorunu olan 20 yaş dişi, tamamen veya yarıya kadar gömük olabilir. Bir süre sonra çürüyerek ağız kokusuna yol açarlar. Bu yüzden sorunlu 20 yaş dişleri çekilmelidir.
 • Dil: Dil, bakteriler ve yemek artıklarının yaşam alanıdır. Dilin üst ve alt yüzeyi, bakterilerin sülfürlü atıklarını bıraktıkları alanlardır. Bu alanların düzenli olarak diş fırçası ile temizlenmesi gerekir. Bunun için dil raspası veya uygun bir diş fırçası kullanabilirsiniz.
 • İlaçlar: Bazı ilaçlar ağız kokusuna yol açabilir. Özellikler antihistaminik ilaçlar, tansiyon ilaçları ve psikiyatrik ilaçların kimyasal yapısı ağız kokusu ortaya çıkarabilir.
 • Ağız enfeksiyonları: Ağız içi aftları ve iltihapları, yaralar, damak sorunları da ağız kokusunun sebebi olabilir.

Ağız Kokusuna Yol Açan Hastalıklar

Uzun süre geçmeyen ağız kokusu, ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. Bunun için ağız kokusunun kaynağının teşhisi ve hastalığın tedavi edilmesi gerekiyor.

Ağız kokusuna sebep olan hastalıkları şöyle sıralayabiliriz;

 • Akciğer iltihabı ve enfeksiyonları
 • Bademcik iltihabı (tonsilit)
 • Sinüzit ve sinüs rahatsızlıkları
 • Faranjit gibi boğaz rahatsızlıkları
 • Burun polipleri
 • Şeker hastalığı
 • Mide ve bağırsak hastalıkları
 • Böbrek yetmezliği
 • Karaciğer rahatsızlıkları
 • Metabolizma sorunları
 • Diş ve dişeti hastalıkları
 • Sindirim sistemi sorunları ve iltihapları
 • Mide ülseri ve reflü
 • Midede “helikobakter pilori” oluşumu
 • Kansızlık
 • Ateşli hastalıklar

Oruçken Ağız Kokusu Nasıl Önlenir?

Ramazan ayında aç ve susuz kalmak ağız kokusuna davetiye çıkarır. Ağız kokusu açlık, diyet programları, ağız kuruluğu gibi durumlarda da ortaya çıkar.

Bu sebeple Müslümanların ibadetlerinden olan oruç tutmak, spesifik bir ağız kokusuna yol açar. Bunun sebebi sıvı ve gıda eksikliğine bağlıdır. Oruçlu iken vücuttaki yağ ve proteinler çözünmeye başlar.

Bunun sonucu olarak metabolizmanın yan ürünü kötü ağız kokusu ortaya çıkar.

Peki, Ramazan ayında oruçken ağız kokusunu önlemek için ne tür önlemler alınabilir?

 • Oruçken aç kalınan sürede ağızda bakteriler gelişebilir. Bu durum diş çürüklerini ve ağız içi sorunlarını artırabilir. Bu yüzden sahurda diş temizliğine önem verilmeli; fırçanın yanında diş ipi de kullanılmalıdır.
 • Ağız kuruluğuna sebep olan baharatlı yiyecekler tüketilmemelidir.
 • Sahur ve iftarda lifli gıdalar tüketilmelidir.
 • Ağız kuruluğuna yol açan çay ve kahve yerine taze sıkılmış meyve suyu tüketilmelidir.
 • Tükürük bezlerinin çalıştırılması için meyve, sebze ve tahıllı ve lifli besinlere öncelik verilmelidir.
 • Süt ürünleri, tok tuttuğu için sahurda bol tüketilir. Ancak bu ürünler sindirilirken ağız kokusuna yol açar.
 • Gün içinde ağız kuruluğunu önlemek için ağız su ile çalkalanabilir. Ancak suyu yutmamaya dikkat edin!
 • Özellikle sahurda soğan ve sarımsak tüketilmemelidir.
 • Özellikle iftarda kereviz, pırasa ve domates gibi bol sulu sebzeler tüketilmelidir.
 • İftar ve sahurda lokmalar çok çiğnenmeli, gıdalar bütün olarak yutulmamalıdır.

Ağız Kokusu Nedir?

Ağız kokusunun bilimsel adı “halitosis”dir. Sosyo-psikolojik sorunlara yol açabilen bir sorundur. Ağız kokusu, aslında bir gazdır.

‘Volatile sülfür’ adı verilen ölü bakterilerin atık maddesi, ağız kokusu olarak kendini gösteren gazdır. “Nefeste oluşan kötü koku” olarak da özetlenebilir.

Ölü veya ölmek üzere olan bakteriler, sülfür bileşikleri açığa çıkarırlar. Bu bileşikler, ağız boşluğunda kokuya yol açar.

Dil ve dişler, bakteriler için elverişli yaşam alanlarıdır. Yiyecek artıkları ve bakteriler özellikle dilin pürüzlü ve girintili dokusuna ve diş aralarına, diş etleri aralarına yerleşirler. Bu alanlarda zamanla sülfür bileşikler ortaya çıkar. Bu bileşikler, gaz olarak ağızda birikir ve kötü ağız kokusuna yol açar.

Ağız Kokusu Hakkında Kısa Bilgiler

 • Toplumda her dört kişiden birinde ağız kokusu problemi vardır.
 • Ağız kokusu sebeplerinin yüzde 90’ı ağız; yüzde 8’i üst solunum; yüzde 1’i sindirim; yüzde 1’i de metabolik sebeplerden kaynaklanmaktadır.

 • Şeker hastalığına bağlı ağız kokusu, aseton kokusuna benzer bir kokudur.
 • Böbrek yetmezliği hastalığına bağlı ağız kokusu, balıksı bir kokudur.

 • Ağız kokusunu önlemek için kullanılan ağız suları ve spreyleri, gargaralar ve nane şekeri gibi maddeler sadece 5 ila 10 dakika için geçici çözüm olabilir.
 • Ağız kokusu, bazı durumlarda evlilikleri bile sonlandırabilmektedir.

 • Bazı mentollü pastiller ağız kokusuna kısa süre çözüm olabilir; ancak başka bir ağız kokusu sebebi olan ağız kuruluğa yol açar.
 • Süt ürünleri, sindirilirken ağız kokusuna yol açabilir.

 • Alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıklar, ağız kokusunun başlıca sebepleri arasında gösteriliyor.
 • Ağız kokusu olan kişi, bunu fark etmeyebilir. Bunun için ağız ve burnu iki elle kapatarak nefes vermek ve koklamak gerekir.

 • Uyurken tükürük akışının azalmasına bağlı olarak ağız kokusu ortaya çıkabilmektedir.
 • Fazla çay, kahve, enerji içecekleri ve şekerli gıda tüketimi ağızdaki bakterilerin sayısını artırarak ağız kokusuna yol açabilir.
 • Araştırmalara göre, stres ağız içindeki tükürük akımını azaltarak ağız kokusuna yol açabilmektedir.

Ağız kokusuna ne iyi gelir sayfasında farklı önerileri inceleyebilirsiniz.

Источник: //www.onikibilgi.com/agiz-kokusunu-onlemek/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..