Botoks İle Migren Tedavisi

Migren Tedavisinde Botoks

Botoks İle Migren Tedavisi

Migren Tedavisinde Botoks Migren Botox – Bu makaledeki notlar: migrende botoks tedavisi migren tedavisinde botoks..

Uzmanlardan sevindiren haber.. Migren ağrıları artık botoksla tedavi edilebiliyor !

Ataklar halinde gelen ve 4-72 saat arası süren, beraberinde mide bulantısı, kusma, ışığa ve sese duyarlılık getiren migren, hayat kalitesini de kötü etkiliyor.

Gençleşmek, güzelleşmek için kullanılan botoks, artık migren hastalarının da yardımına koşuyor. Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Abdülkadir Göksel, ameliyat tekniğinin son derece hızlı ve endoskopik yöntemle yapıldığı için yaranın kolay iyileştiğini söyledi.

Akşam

Migren ağrısına çözüm: Botoks

Dünyada en çok uygulanan medikal estetik girişimin öncüsü botoks, uygulama açısından dünyada hala ilk sırada.

Botoks, tüm dünyada amaç ve sonuçları öğrenildikçe kullanımı artan, en kolay kırışık yok etme yöntemi olarak biliniyor. Kısa bir zaman öncesine kadar pek çok nörolojik hastalığın tedavisinde kullanılan botokstan son yıllarda migren ağrıları için de kesin sonuçlar elde ediliyor.

Botoksun genel olarak, zamanla yüzde oluşan derin veya yeni başlamış mimik kırışıklıklarında, çizgilerde uygulanan cerrahi olmayan bir uygulamadır.

Clostridum Botulinum adlı bakteriden üretilen doğal, saflaştırılmış bir proteinin kırışıklığa yol açan kaslara çok ince uçlu bir enjektör iğnesi ile düşük dozlarda verilmesiyle uygulanıyor.

Fakat son yıllarda botoks uygulamalarının migren ağrılarına karşı olumlu etkiler gösterdiği görülmüş ve bu nedenle de estetik amacının yanı sıra migren ağrılarını tedavi etmek amacıyla da botoks kullanımı başlamıştır.

Migren için botoks nasıl uygulanıyor?

Migren için botoks kullanımında ağrının başlangıç noktalarına botoks uygulanmakta ve bir hafta içinde migren ağrıların tamamen geçtiği görülmektedir. Altı ay süre sonra aynı işlem tekrarlanmaktadır.

Eğer migrenin başlangıç bölgesi alın veya şakaklarda ise klasik botoks uygulaması yapılır ki böylelikle hem şakaklarda ki kırışıklıklar hem de migren ağrıları son bularak bir taşla iki kuş vurulmaktadır.

Burada önemli olan nokta uygulamanın uzman hekim tarafından yapılmasıdır.

Eğer migrenin başlangıç noktası kafanın yan veya arka bölgelerinde ise botoks uygulaması bu bölgelere yapılmaktadır, altı ayda bir 2-3 uygulamadan sonra migren ağrıları tamamen geçmektedir.

Migren Tedavisi

Standart medikal ve ilaç tedavilerine yanıt alınamayan migren başağrısı olan hastalara Rino İstanbul’da değişik tedavi alternatifleri sunulmaktadır. Migren ve gerilim tipi baş ağrılarında Botox enjeksiyonları aylarca süren etkisiyle ağrıyı geçirmekte ya da önemli oranda azaltmaktadır. Klasik tedavilere dirençli baş ağrılarında, seçilmiş hastalarda cerrahi tedavi önerilebilmektedir.

Migrenin Cerrahi Tedavisi

Kliniğimizde migren cerrahisi Dr.Abdülkadir GÖKSEL tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu cerrahi teknikte migreni tetikleyen bazı kas grupları , burun içerisindeki deviasyon ve sinüzit gibi problemler ortadan kaldırılmaktadır. Ameliyat genel anestezi altında yapılmakta ve hasta aynı gün evine taburcu edilebilmektedir.

Cerrahi tedavi hangi durumda uygulanır?

Botox enjeksiyonundan fayda gören hastalar cerrahi tedavi için iyi birer adaydırlar.

Hangi kaslar baş ağrısının tetikleyicisi olabilirler?

Migren başağrısının tetikleyicisi olan kaslar genellikle kaşlarımızı çatmamıza yarayan alın kasları, şakaklardaki çiğnememizi sağlayan kasımız ve ense kaslarıdır.

Cerrahi sırasında neler yapılmaktadır?

Saçlı bölgedeki küçük bir alandan girilerek alındaki ağrıya yol açan kas grubu çıkarılmaktadır. Bunun sonucunda daha genç bir görünüm de ortaya çıkmaktadır. Şakaklardaki çiğneme kasımız çıkarılmamakta ancak bunun içerisinden geçen ve ağrıyı tetikleyen sinir bulunup rahatlatılmaktadır. Ense kısmında ise sinir çevresindeki kas grubu çıkartılmaktadır.

Ağrı cerrahi sonrasında rahatlar ancak tam olarak geçmezse ne yapılmaktadır?

Burun içerisindeki kemik ve kıkırdak eğrilikleri hava akımını bozarak ciddi baş ağrısına neden olabildiğinden bu tip bir bozukluk varsa düzeltilmektedir.

Cerrahi tedavinin en sık görülen yan etkileri nelerdir?

Cerrahi tedaviden sonra birçok hasta için avantaj sayılabilecek yüzde daha genç bir görünüm ortaya çıkmaktadır.

Nadir de olsa cerrahi bölgece şişlik, duyarlılık, enfeksiyon, kanama, tromboflebit gibi komplikasyonlar görülebilir. Çok nadiren şkaklarda lokalize saç kaybı, burun cerrahisi sonrası kuruluk hissi görülebilir.

Bu cerrahi prosedür migren ağrılarınızın geçeceğini garanti etmemekte ve nadiren migren ağrıları devam edebilmektedir.

Botox enjeksiyonları ile migren tedavisi

Baş ağrınız migren olabilir mi?

Baş ağrısı olan bir hastada tedavinin ilk basamağı ağrının tipini belirlemektir. Ağrının migren, gerilim, cluster, tansiyon ya da diğer nedenlerden kaynaklanıp kaynaklanmadığını belirleyebilmemiz için kliniğimizde sizi ön değerlendirmeye alıyoruz.

Baş ağrınız ilaçlarla geçmiyor ise ne yapabiliriz?

Eğer baş ağrınız ilaçlarla geçmiyorsa Botox enjeksiyonu sizin için bir seçenek olabilir.

Botox nedir ve nasıl etki eder?

Botox, küçük doz Boulinum toxini içermektedir. Bu toxin kasları geçici bir süreyle gevşeterek hareketsiz bırakır. Enjeksiyonları alın, şakaklar ve enseye uygulamaktayız. Bu uygulamadan sonra hastalar daha genç görünürler.

Botox baş ağrısını nasıl geçirir?

Her ne kadar botoxun baş ağrısını nasıl tedavi ettiğinin mekanizması tam olarak bilinmese de kasların arasından geçen sinirler üzerindeki baskının kaldırılması ile bu etkinin gerçekleştiği en olası tahmindir.

Botoxun etkisi ne kadar sürer?

Enjeksiyondan sonra oluşan kas gevşemesi 3 ay ile 6 ay arasında devam eder. Migren ağrısındaki etkisi 1 ila 3 ay arasındadır.

Başın hangi bölgelerine enjeksiyon uygulanır?

Ağrınızı tetikleyen bölgelere bir ya da daha fazla enjeksiyon yapılabilir. Tetikleyici bölge genellikle sağ ya da sol alın, şakak ya da ensedir.

Botox enjeksiyonu ne kadar hızlı etki eder?

Enjeksiyon yapıldıktan 2 ila 7 gün sonra etki görülmeye başlar. Enjeksiyondan bir ay sonra yapacağımız muayene ve testler ilee tedavinin etkisini araştırırız.

Botox enjeksiyonunun en sık görülen yan etkileri nelerdir?

Botox enjeksiyonundan sonra yüz görünmünde gençleşme hastalarımızın çoğunun memnun kaldığı bir yan etkidir. Botox enjeksiyonları çok nediren yan etki gösterir.

Enleksiyon bölgesinde nadiren şişlik, kızarıklık ve hassasiyet gözlenebilir. Uygulama sırasında uygulanan buz kompresi şişlik ve ağrı oluşmasını engelleyecektir.

Geçici olarak üst göz kapağında güçsüzlük de görülebilen bir yan etkidir.

Botox ile baş ağrıları rahatlıyorsa bu ne anlama gelir?

Yapılan çalışmalar %80 hastada botox enjeksiyonu sonrasında baş ağrılarının kayda değer bir şekilde iyileştiğini göstermiştir. Ancak botoxun etkisi elbette geçicidir. Botox enjeksiyonuna iyi yanıt veren hastalar cerrahi tedaviden fayda görebilecekleri için şanslı hastalardır. Çünkü cerrahi teknikler ile bu etki kalıcı hale getirilmektedir.

Источник: //www.notusta.com/migren-tedavisinde-botoks-27008/

Migrende botoks tedavisi (Botulinum Toksini) – Anadolu Sağlık Merkezi

Botoks İle Migren Tedavisi

okuyabilirsiniz.

Baş ağrıları genel olarak nedenlerine göre primer (nedeni bilinmeyen) ve sekonder (belirli bir nedene bağlı olanlar) olarak sınıflandırılıyor.

Migren nedir?

Nedeni bilinmeyen baş ağrıları içinde en yaygın olanı ise migrendir. Yıllık migren atak oranı erkeklerde %6-8, kadınlarda ise %15-18 arasındadır. Yani kısaca, ülkemizde her 6-7 kişiden biri migren hastasıdır. Migren kadınlarda erkeklere göre yaklaşık 3 kat daha fazla görülür. Migren sıklığı yaşlı popülasyonda azalmakta olup en sık görüldüğü yaşlar ise 35-45 arasıdır.

Migren belirtileri nelerdir?

  • Krizler yani ataklar halinde gelir. 
  • Ataklar 4-72 saat arasında sürer. 
  • Genelde ağrı başın tek tarafındadır. 
  • Ağrı zonklayıcı özelliktedir. 
  • Orta veya şiddetlidir.
  • Bulantı ve/veya kusma olur.
  • Auralı tiplerinde ağrı başlangıcında görsel bulgular (kırık ışıklar, görme bozuklukları, bulanık görme gibi) olur. 
  • Baş hareketleri ve günlük fiziksel aktiviteyle ağrı artar. 
  • Işıktan ve sesten rahatsız olunur.  

Migren çeşitleri

Migren değişik şekillerde sınıflandırılabiliyor. Ortaya çıkış şekillerine göre aurasız migren ve auralı migren olarak ikiye ayrılıyor. Tüm migrenlerin yalnızca yüzde 10’unun auralı olduğu biliniyor. 
Aura nedir? Aura’yı ön belirtili olarak açıklayabiliriz. Bu belirtilerin çoğu görmeyle ilgilidir.

Hasta ağrısı başlamadan genellikle 15-45 dakika kadar önce parlak ışıklar, zigzag çizgiler gördüğünü ya da görmenin bulanıklaştığını, bir alanda veya bir bölgede görme kaybı olduğunu söyler. Daha az olarak ise aura döneminde kolda, bacakta uyuşma, baş dönmesi, konuşmayla ilgili bozukluklar da görülür.

Bu durum 20–30 dakika sürer ve ardından ağrı başlar. Migren ayrıca görülme sıklığı ve atak sayısına göre de sınıflandırılır. Atak durumuna ve ağrı sıklığına göre migren ikiye ayrılır. Bunlardan birisi epizodik migren, diğeri de kronik migrendir.

Epizodik migren: Daha aralıklı ataklarla gelen migrendir.

 Epizodik migren oranı her iki cinste de daha yüksektir. 

Kronik migren: Kronik migren denebilmesi için ise o hastada son 3 aydan beri ayın en az yarısında, yani 15 gün ve üzerinde ağrılı dönem olması, bu ağrıların en az 8’inin migren özelliği taşıması gereklidir. Ağrı sayısı bunun altında ise o zaman epizodik migren olarak adlandırılır.  Tüm migrenin % 7-8’ini kronik migren oluşturur. Ortalama oran söylemek gerekirse kronik migrenin tüm toplumda görülme sıklığı %1-2’dir.  

Migreni tetikleyen nedenler nelerdir?

Migren ortaya çıkarken bunu tetikleyen bazı faktörler de söz konusudur. Bunların bir kısmı önlenebilir olduğundan migren ağrısı olan bir kişi kendi ağrılarını neyin tetiklediğini saptayabilirse belki de bazı atakları tamamen önleme şansına kavuşabilir. Bunlar içinde özellikle çok fazla miktarda yiyecek suçlanır.  

Migreni tetikleyen yiyecekler

En çok suçlananlar ise; çikolata, kabuklu kuruyemişler, baharatlar, deniz ürünleri, bazı gıdalara konulan aspartam gibi katkı maddeleri, peynir, salam, sucuk, sosis, hatta bazı hastalarda kimi meyve ve sebzelerdir. Bu liste uzayabilir ancak her hastada migren ağrısını artıran yiyecek farklı olabilir.

Önemli olan kişinin ağrısını tetikleyen nedeni kendisinin bulup buna karşı önlem almasıdır.

 Yiyecekler dışında; uyku düzenindeki değişiklikler (uyku azlığı ya da fazlalığı), hava kirliliği, sigara dumanı, aşırı fiziksel ve zihinsel yorgunluklar, yüksek ses ve gürültülü ortamlar, parfüm kokusu ya da diğer kokular, mevsimsel değişiklikler (özellikle ilkbahar ve sonbahar) ve hava değişiklikleri (sıcaklık ve nem değişikliği, lodos, aşırı sıcak veya soğuk), açlık ve öğün atlama, stres, stres sonrası dönem (hafta sonu ya da tatil), anksiyete, endişe, depresyon, doğum kontrol hapları gibi önlenebilir birçok faktör sayılabilir. Ayrıca kadınlarda hormonal nedenler (regl dönemleri gibi) migreni tetikleyebilir. Kadınlarda migrenin daha fazla olması, menstruasyon dönemlerinde atakların artması, hamilelikte göreceli de olsa atak sayılarında azalma olması, doğum kontrol hapı kullananlarda atakların artması ve menopozdan sonra bazı hastalarda ağrıların kaybolması, hormonların migren oluşumundaki etkilerini gösterir.    

Migrende BoNT tedavisi

Migren bilindiği gibi insanların yaşam kalitesini ve günlük aktivitelerini belirgin şekilde etkileyebilen bir hastalıktır.

Yıllardan beri migren hastaları, atak sırasında alınan ya da atakların gelmesini önlemeye yönelik (proflaktik) değişik ilaçlar kullanır ancak son yıllarda daha çok gündeme gelen BoNT tedavisidir.

Ülkemizde bu toksini içeren botoks ve dysport isimli iki preparat bulunur. Kronik migrenin proflaktik tedavisinde botoks, Sağlık Bakanlığı tarafından da ruhsatlandırılmıştır.

BoNT tedavisi migren hastalarına nasıl uygulanıyor?

Bu uygulamaları konusunda deneyimli nöroloji uzmanları yapmalıdır. BoNT uygulaması özel deneyim gerektiren bir konudur. Baş, yüz ve boyunda özel bazı kaslara değişik noktalardan uygun dozlarda toksin enjeksiyonu yapılarak uygulanır. BoNT uygulamasının etkisi birçok bilimsel çalışma ile de kanıtlanmıştır.  

Tüm migren hastalarında BoNT tedavisi kullanılabilir mi?

Tüm hastalarda bu tedavi kullanılamaz. Bu tedavinin uygulanabilmesi için hastalara kronik migren tanısının konulması gereklidir. En önemli konu ise kronik migren tanısının doğru konulmasıdır çünkü migren hastalığı için bir biyolojik belirteç yoktur.

Tanı hastanın nörolojik muayenesi, hastalık öyküsü ve baş ağrısına neden olabilecek tüm etkenlerin dışlanması ile konulabilir.

Kronik migren hastaları; yaşam kaliteleri oldukça bozulmuş, ağrılarının günlük işlerinin büyük oranda aksamasına neden olduğu, çok fazla ilaç kullanan ve bu ilaçların hem yan etkileri hem de istenen etkiyi her hastada yeterince göstermemesi  nedeniyle çok zor durumda olan hastalardır.

Kronik migren tanısı konulurken ağrıların aşırı ilaç (ağrı kesici) kullanımına bağlı olmaması gerektiği unutulmamalıdır. İlaç tedavisine yeterli yanıt alınamayan kronik migren hastaları için uygulanan BoNT (botoks) tedavisi migren hastaları için yeni ve iyi bir seçenek durumuna gelmiştir. 

Источник: //www.anadolusaglik.org/blog/migrende-botoks-tedavisi-botulinum-toksini

Botoksla migren tedavisi nasıl yapılır?

Botoks İle Migren Tedavisi

Bilindiği gibi migren yaşam kalitesini oldukça negatif yönde etkileyen tüm dünya genelinde önemli bir sağlık problemi olarak öne çıkmaktadır.

Bununla beraber pek çok migren tedavi yöntemleri de ortaya atılmıştır. Bunlardan migren tedavisinde denenen ve başarılı sonuçlar alınan pek çok ilaç ve yöntem dikkat çekmektedir.

Ancak yine de tüm uğraşlara rağmen hastalığı tamamen ortadan kaldırabilecek bir yöntem bulunamamıştır.

Migren atakları ile sıkıntı çeken kişide yaşam kalitesinde bozulma, iş yerinde huzursuzluk ve performans kaybı gibi ciddi manevi ve maddi kayıplar gözlemlenir. Bu durum pek çok uzmanı bu sağlık problemine yönelik çalışmaları artırmaya yöneltmiştir.

Botoksun Migren Tedavisindeki İşlevi

Uygulanan tedavi yöntemlerinden birisi de botoksla migren tedavisidir. Migren tedavi yöntemlerinden birisi olarak son yıllarda oldukça öne çıkan bir tedavi yöntemidir.

Botoksla migren tedavisi tamamen rastlantı sonucu ortaya çıkan bir uygulamadır. Bilindiği gibi botoks uygulamaları estetik amaçlı yüze yapılan müdahalelerdir.

Botoks uygulamasına katılan hastaların %80`ine varan oranında migren ataklarında azalma tespit edilmiştir. Bunun üzerine pek çok uzman çalışmalarını hızlandırmıştır.

Pek çok sağlık kuruluşu bu ilgi çekici ameliyatsız migren tedavisi için çalışmalar başlatmıştır.

Bu çalışmalar neticesinde baş-boyun kısımlarda migren ataklarının başlangıcını çeken sinir sıkışma noktalarını varlığı bulunmuştur.

Ameliyatsız migren tedavisi olan botoksla migren tedavisi bu aşamada sinirleri sıkıştırmakta olan kasları bloke ederek ağrıyı minimale çekmektedir. Bu şekilde sinirler sıkıştırılmış olur ve migren atağını başlatan ilk tetik engellenmiş olur.

Botoks ile Migren Tedavisinin Avantajları

Diğer tedavilerde olduğu gibi migren tedavi yöntemlerinden birisi olan botoks ile migren tedavisinin de pek çok avantajı bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi elbette ilaç kullanımını minimalde en aza indirmesidir.

Bununla birlikte atak sıklıklarında hemen hemen %50`ye varan bir düşüş gözlemlenir. Tüm bu kazanımlar botoksla migren tedavisinin ne denli önemli olduğunu ortaya koymaktadır.

Botoksla migren tedavisi yapan hastaneler sayıca azdır ve yeterli donanıma sahip hastanelerin seçilmesi önerilir.

Botoksla Migren Tedavisi İçin Kimler Uygundur?

Botoksla migren tedavisinde her botoks kullanımı fayda sağlayabilmektedir. Fakat çok sık atak söz konusu ise ve diğer ilaç ve tedavilerden fayda görmeyen hastalar bu uygulama için en uygun olanlarıdır. Ağır şikayetleri bulunan hastalar ameliyatsız migren tedavisine rahatlıkla başvurabilirler.

Botoksla Migren Tedavisi Aşamaları

Botoksla migren tedavisine geçilmesi için en önemli kısım tetik noktalarının tespit aşamasıdır.

Hastadan alınacak olan hikaye ve atakların başlangıç zamanlarının tespit edilmesi, ense ve şakak bölgelerindeki tetik noktaları belirlenmektedir. Bu belirlenmiş noktalara ortalama 15-20 dakikalık uygulama yapılır.

Migren Botoks enjeksiyonu ile doğru noktalara ulaşıldığı takdirde etkisini kaybedecektir.

Botoks ile Migren Tedavisi Sonrasın Dikkat Edilmesi Gerekenler

Botoks ile migren tedavisi sonrası tıpkı diğer tedavi süreçlerinden sonra olduğu gibi bazı durumlara dikkat etmek gerekir.

Migrende botoks uygulaması sonrası etkinin başlaması 3-10 gün arasında bir süreç söz konusudur. Tedavi sonrası hasta normal yaşantısına hızlı bir şekilde dönüş gösterir.

İş, okul veya sosyal yaşantısını etkileyecek herhangi olumsuz bir durum yoktur.

Botoks ile Tedaviyi Kim Yapar?

Botoks ile tedaviyi uygulayan kişiler genel olarak Nörologlar ve Estetik Plastik Cerrahi uzmanlarıdır. Bununla beraber botoksla migren tedavisinin bir sonraki aşaması cerrahi tedavidir. Burada da devreye plastik cerrahlar girmektedir.

Migrenin Cerrahi Müdalesinde Kalıcı Etki Mümkün Müdür?

Böyle bir cerrahi müdahalede etki kalıcı olabiliyor. Migrende botoks uygulamasına başvuran ve bundan fayda gören hastalar cerrahi operasyona uygun görülen hastalardır. Yani sıkışmış olan sinir dokusu botoks yerine ameliyatla kalıcı bir şekilde gevşetilebilmektedir. Bu şekilde tekrarlayan botoks uygulamalarına gerek kalmayacaktır.

Bu kısımda tercih hastaya ait olacaktır. 6 ila 12 aylık bir periyotta 10-15 dakika sürecek bir botoks uygulamasına devam edebileceği gibi bir defada çözme amaçlı cerrahi operasyonu da tercih edebilir. Botoksla migren tedavisi yapan hastanelerde işlemler hakkında daha detaylı bilgi edinilebilir.

Cerrahiye Gerek Duymadan Botoksla Migren Tedavisi Yapılabilir Mi?

Cerrahi müdahale olmaksızın botoksla da migren tedavisi yapılması mümkündür. Botoks uygulamasında hastanın cerrahi müdahaleye uygun olup olmadığı değerlendirilmiş olur. 6 ila 12 lık süreçlerle tekrarlanan uygulamalar ile tedavi mümkündür. Hangi yöntemin seçileceği yine hastanın kendisine kalmıştır. 

Источник: //www.meltemhastanesi.com/makale/botoksla-migren-tedavisi-nasil-yapilir_345.html

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
İnme Geçirirken Yapılması Gerekenler
İnme Geçirirken Yapılması Gerekenler
Beyin Sağlığı İçin Aktif Bir Yaşam Şart
Beyin Sağlığı İçin Aktif Bir Yaşam Şart