Botoksla Terleme Tedavisi Zararlı Mıdır?

Botoks ile Aşırı Terleme Tedavisi

Botoksla Terleme Tedavisi Zararlı Mıdır?

Aşırı terleme hatta bazen normal terleme bile kişileri rahatsız edebilmektedir. Bu yüzden terleme tedavisine talep özellikle bahar ve yaz aylarında oldukça fazla olmaktadır.

Terleme tedavisi bir çok farklı şekilde yapılabilmektedir.

Bunlar arasında terlemeye neden olan sinir ganglionların alınması, yine yüzeyel bir lazer liposuction ile bu bölgedeki ter bezlerinin harab edilmesi ve medikal olarak botoksla terleme tedavisi sayılabilir. 

Stres, emetikler, insülinler gibi uyaran ilaçlar, tiroid bezinin aşırı çalışması, böbrek üstü bezi hastalıkları, menopoz, hipoglisemi, şişmanlık, bazı kanserlerin tedavisinde kullanılan ilaçlar ve hormonlar aşırı ve fazla terlemenin başlıca nedenleri arasında bulunmaktadır. Ancak bir hastalıkdan bağımsız olarak yapısal nedenlerle de çok fazla terleme gözükebilir.

Botoks günümüzde estetik ve kozmetik amaçlı kullanılmaktadır. Bazı hastalıkların tedavisinde de kullanılabilmektedir.

Botoksun estetik haricinde diğer bir kullanım alanı ise aşırı terleme ve buna bağlı meydana gelen rahatsızlıkların giderilmesidir.

Koltuk altı, el ve ayaklarda oluşabilen ve tıp dilinde “hiperhidrozis” olarak adlandırılan terleme hastalığına karşı botoks kullanımı son derece fazla olmaktadır. Botoks özellikle koltuk altı terlemesi için son derece yoğun kullanılmaktadır.

Botoks Terleme Tedavisinde Nasıl Etki Eder

Terleme tedavisinde botoks uygulaması oldukça kolay ve pratik bir seçenektir. Terlemenin yoğun olduğu bölge önce işaretlenir ve deri altına belirlenmiş dozlarda enjekte edilen botoks, ter bezlerine ulaşan sinirleri etkileyerek onların ter salgılamasını ve kasılmasını engeller. Botoksla terleme tedavisi yaklaşık 6-8 ay kadar süren geçici bir tedavidir.

Botoksla terleme tedavisi uygulamasından sonraki 3 günde etki başlar ve uygulama sonrası 2 haftada en etkin hale gelir. Botoksun etkisi genellikle 6 ile 8 ay sürer, etki geçmeye başladığında eğer hasta talep ederse ikinci uygulama yapılır.

Özellikle koltuk altı terleme uygulaması son derece basit olarak yapılmaktadır. El ve ayak ise hassas yerler olduğu için botoks iğnesi ağrı yaratabilmektedir. Bu yüzden kişisel tercih olarak el ve ayak terlemesi tedavisinde blok lokal anestezi uygulaması ile herhangi bir ağrı oluşturmadan uygulama yapabiliyorum.

Kişiye bağlı olarak ter bezlerinden aşırı ter salgılanmasını belli bir dönem için durdurmak ve böylece özellikle yaz aylarında gerek koltuk altı gerek avuç içi gerekse ayak tabanı terlemesi giderilebilmektedir.  

Botoksla Terleme Tedavisi Fiyatlar

Botoksla terleme tedavisi 2019 fiyatları, botoks fiyatları uygulama yapılacak alana göre değişmektedir. Koltuk altı, el, ayak terleme tedavisi fiyatları farklı olmaktadır.

ThermiDry İle Tek Seansda Kalıcı Koltukaltı Terleme Tedavisi

Koltuk altı terlemesi için kullanılan yeni nesil bir teknolojidir. ThermiDry ile koltukaltı ter bezleri kalıcı bir şekilde yok edilir.

Uygulamada kolltukaltı lokal anestezi ile uyuşturulur ve cihazın incecik probu koltuk altı bölgesinde radyofrekans enerjisini aktarır.

Bu sayede oluşan ısı termal kamera ve cihaz uçlarıyla ikili bir sistemle ölçülür. Bu kontrol sistemiyle tam olarak istenilen sıcaklığa erişilmiş olur.

Uygulama yaklaşık 1 saat sürmektedir. Sonrasında hafif bir şişlik oluşacaktır. Koltukaltı terleme tedavisi sonucu hemen başlar ve hayat boyu kalıcıdır. Uygulama bitiminde iyot nişasta testi yapılarak halihazırda terleme olan ya da kalan yerler belirlenebilir ve hemen kalan alanlara da uygulama yapılır. Böylelikle tam bir etki kalıcı olarak sağlanmış olur.

Thermi Dry normal ve normal üstü terlemesi olanlarda tama yakın bir sonuç alınırken, hiperhidrozis hastalığı derecesinde terlemesi olanlarda %70-80 oranında terleme kalıcı olarak ortadan kalkmış olur. ThermiDry kalıcı terleme tedavisi sadece koltukaltı bölgesine uygulanabilir, el ve ayaklara uygulanamaz..

Thermi Dry kalıcı koltuk altı terleme tedavisi  fiyatları ile ilgili ayrıntılı bilgi için 212 2967442 den bilgi alabilirsiniz.

Altın İğne Fraksiyonel Radyofrekansla Terleme Tedavisi

Terleme tedavisi için yapılan bir diğer uygulamada Infini fraksiyonel altın iğne radyofrekans tedavisidir. Bu tedavide ameliyatsız olarak çok ince altın iğnelerle cilt altı dokulara radyofrekans enerjisi verilerek, ter bezlerinin kalıcı olarak hasarı amaçlanır. Hasarlanan ter bezleri gerekli teri salgılayamaz ve terleme önlenmiş olur.

Bu uygulama 3-4 hafta aralıklarla 3 seans yapılmaktadır. Uygulama ağrısız bir uygulamadır, emla krem sürülerek koltuk altı uyuşturularak yapılmaktadır. Sonrasında sadece 1 gün kızarıklık yaratır. Deriye bir zarar vermez. Bu sayede hasta günlük yaşamına kolaylıkla devam eder.

Terlemeniz her seans sonrası azalacak ve minimum düzeye inecektir. Uygulamada kalıcı ve uzun süreli bir sonuç elde edilmektedir. Bu uygulama sadece koltuk altı terlemesi için yapılmaktadır, el ve ayak terlemsine uygulanmamaktadır. Altın iğne radyofrekans ile koltuk altı terlemesi fiyatları için 212 2967442 den bilgi alabilirsiniz.

Источник: //www.miaplastestetik.com/terleme-tedavisi-fiyatlari.php

Botoksla Terleme Tedavisi

Botoksla Terleme Tedavisi Zararlı Mıdır?

Terleme vücudun ısı, su ve tuz dengesini sağlayan doğal bir vücut aktivitesidir. Normal miktarlardaki terleme bile bir çoğumuza sıkıntı yaratır. Terlemeyi azaltmak amacıyla çeşitli yöntemlere başvururuz.

  Sürülerek ya da sıkılarak deri yüzeyine uygulanan çeşitli ürünler en çok kullanılan ürünlerdir. Terleme bazı kişilerde bu ürünlerden fayda göremeyecek kadar fazladır. Bu duruma hiperhidroz denir ve toplumun %0,6-1’ini etkiler.

Aşırı terleme

Fazla terleyen bölgeler kişiden kişiye değişir. Bazı kişilerde koltuk altı terlemesi kişinin gün içinde kıyafetini birkaç kez değiştirmesine sebep olurken bazı kişilerde ise ellerdeki terleme insanlar ile tokalaşmaktan çekinmeye neden olur. En sık koltuk altı ve el terlemesi sıkıntısı ile hastalar başvurur.

Her ikisi de sosyal açıdan en fazla kısıtlanmaya yol açan durumlardır. Vücudunun her tarafı normalden fazla terleyen kişiler de az değildir. Bu kişilerin en az terleme kadar şikayetçi olduğu başka bir sorun da kötü kokudur.

Aşırı terlemenin nedenleri tam bilinmemekle birlikte, duygusal olarak hassas kişilerde daha fazla olduğu gözlenmiştir.

Koltuk altı terlemesi

En sık karşılaştığımız şikayet koltuk altı terlemesidir. Bu bölgedeki aşırı terleme kıyafetide ıslattığı ve lekelediği için kamufle etmek güçtür. Ayrıca birkaç saat o bölge temizlenemezse, bakteriler hızla üreyerek kötü koku salmaya başlar.

Koltuk altı kokusu hem kişiyi hem karşıdakini rahatsız eder. Genelde koltuk altına uygulanan ter veya koku önleyici krem ve spreyler işe yarar. Sık duş almak da bir çözümdür. Ama iş hayatında bunları gerektiği kadar sık uygulamak mümkün olmayabilir.

Böylece koltuk altı terlemesine çözüm arayışı başlar.

El terlemesi

Eldeki aşırı terleme çoğunlukla stres altındayken artar. Bunun artacağını bilen kişinin stresi artarak daha da fazla terlemeye başlar. Kısaca bir kısır döngü oluşur.

El terlemesi sınav sırasındaki stres ile artarak mürekkebin dağılmasına ve kişinin sınavı erken terk etmesine yol açabilir. Yine bir iş başvurusu sırasında heyecandan terleme artışı olması karşıdaki kişide bir izlenime sebebiyet verir.

Herhangi birisi ile tokalaşırken bile sıkıntı yaşanmaya başlanır.

Bir başka fazla terleme gösteren bölge ise ayaktır. Çoğunlukla kapalı bir bölge olduğundan ayak terlemesi diğerlerinden daha az sıkıntıya neden olur. Fakat yaz aylarında özellikle bayanlarda açık ayakkabı giyememe sıkıntısına yol açar. Ayağın terleyerek ayakkabıyı kaygan hale getirmesi kişiyi bu sıcak havalarda kapalı ayakkabı giymeye mahkûm eder.

Terleme tedavisinde kullanılan yöntemler:

1. Bölgeye direkt uygulanan terlemeyi önleyici ajanlar (metal tozları):

 • Etkili yöntemlerdir.
 • Fakat devamlı kullanmak gerekir.
 • Deriyi tahriş edebilirler.

2. Ağızdan içilerek kullanılan sistemik antikolinerjik ilaçlar

 • Bazı hastalarda işe yarayabilir.
 • Fakat ağız kuruluğu, kabızlık ve görme bozukluğu gibi yan etkilerden dolayı kullanımları kısıtlıdır.

3. İyontoforez

 • Etkisi geçicidir.
 • Haftada iki kere ya da daha fazla tekrarlanmalıdır.
 • Deride hassasiyete neden olabilir.
 • Koltuk altı terlemesi için kullanımı pratik değildir.

4. Cerrahi ( Torasik Sempatektomi)

 • Koltuk altı ve el terlemesi için yapılabilir.
 • Cerrahi iz bırakır.
 • Hastaların %84 ünde vücudun diğer bölgelerinde terleme artışına neden olabilir.
 • Terlemeyi uyaran sinir uçlarında iletiyi bloke ederek terlemeyi etkin bir şekilde azaltır.

5. Botoks

 • Uygulama 15-20 dakika sürer.
 • Lokal anestezik kremler ile deri yüzeyi uyuşturulabilir.
 • Uygulama öncesi koltuk altı için nişasta testi yapılarak terleme bölgesi belirlenebilir.
 • Uygulama sonrası kişiler günlük hayatlarına devam edebilir.
 • Yan etki olarak uygulama bölgesinde tamamen geri dönüşümlü olarak morluk, şişlik olabilir.
 • Bazen el uygulamalarında 1-2 hafta içinde düzelen, ellerde yorgunluk hissi olabilir.
 • % 83 hastada 1 hafta sonra terlemede azalma başlar.
 • Ortalama uygulamayı tekrarlama süresi 7 aydır.

Botoksun Avantajları:

 • Başarı oranı yüksek
 • Tedavi süresi kısa
 • Günlük hayattan uzaklaşma gerektirmiyor.
 • Tekrar aralığı uzun, ortalama 7 ay. Hatta bazı hastalar koltuk altı uygulamasını yaza girmeden nisan, mayıs aylarında senede bir yaptırmaktadırlar.
 • Yan etki az, olursa da geri dönüşümlü

Источник: //www.defneerkara.com/botoksla-terleme-tedavisi.html

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Kış Aylarında Cilt Ve Saç Bakımı
Kış Aylarında Cilt Ve Saç Bakımı
Cilt Lekeleri, Nedenleri ve Tedavileri
Cilt Lekeleri, Nedenleri ve Tedavileri