Botoksun Etkinliği Ne Kadar Sürüyor?

içerik

Botoks

Botoksun Etkinliği Ne Kadar Sürüyor?

Botoks aslında bir ilaçtır. Pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Tesadüfen şaşılık tedavisi yapılırken çizgileri giderdiği fark edilmiş ve estetik alanda kullanılmaya başlanmıştır.

Kasların çalışmasını durdurarak etkili olur. Kaşınızı çatamazsınız ve kaş arası çizginiz kaybolur. Alın kaslarınız çalışmadığı için alın çizgileri yok olur.

Gülerken göz kaslarınız fazla çalışmadığı için kazayağı çizgileri gider. 

Botoks ne yapar?

Botoks başlıca mimik hareketlerine bağlı kırışıklık giderme, kaş kaldırma, yüzdeki sarkmaların azaltılması, yüz inceltme ve bölgesel aşırı terleme tedavisinde kullanılmaktadır.

Botoks nasıl etkili olur?

Asetilkolin (ACh) kaslarda hareketi sağlayan bir önemli bir maddedir. Botoks kaslarda ACh salgılanmasını sağlayan proteinlerin yerlerine bağlanır. Böylece kimyasal olarak ACh salgılanmasını engelleyerek kas hareketini engeller. Botoksun kasların çalışmasını azaltma etkisi kalıcı değildir. Yaklaşık 3-5 ay sonra yeni sinir kas yapısı gelişerek kas hareketi tekrar başlamaktadır.

Botoks kimlere uygulanabilir?

Botoks uygulaması 25 yaş ile 65 yaş arasında şikayetleri olan herkese yapılabilir

Botoks hangi kozmetik şikayetlerde kullanılabilir?

 • Alın ve kaş arası mimik kırışıklıkları
 • Göz çevresi kırışıklıkları
 • Boyun bölgesi kırışıklıkları
 • Yanak sarkmaları
 • Yüz inceltme
 • Koltuk altı, el ve ayak terlemeleri

Botok uygulaması ne kadar süre alır?

Botoks işlemi çok kısa sürer. Tedavi alanında belli noktalara minik iğneler yardımı ile çok az miktarda cilt altına verilir.  İğne yapılan bölgelerde mercimek büyüklüğünde şişlikler olabilir. Bu şişlikler yarım saat içinde geriler.

Botoks uygulamasında acı hissedilir mi?

Çok küçük miktarda botoks çok ince ve küçük iğnelerle kırışıklıkların giderileceği alana uygulandığından rahatsızlık hissi çok az olur.  Anestezi gerektirmez. Botoks uygulama sırasında buz tutularak uygulamanın konforu artırılabilir.

Botoks tedavisinin sonuçları ne zaman görülür?

Botoksun etkisi hemen görülmez. Yapıldıktan 3 gün sonra etkisi başlar ve 7-15 günde tam olarak kendini belli eder.

Botoks yapıldıktan sonra ne zaman kontrol edilmelidir?

Botoks yapıldıktan yaklaşık 1-2 hafta sonra kontrolü yapılarak yetersiz olan bölgeler veya asimetriler düzeltilir.

Botoks tedavisinin etki süresi ne kadardır?

Botoks işleminde doz ayarını yapılan bölge, kas kitlesinin büyüklüğü, kırışıklık miktarı, botoks tedavisine daha önce verilen cevap belirler. Tedavi etkinliği 3 -5 ay devam edebilir.

Botoksun etkisi azalırken çizgiler hafifleyerek ortaya çıkar. Eskisi kadar derin ve belirgin olmaz.

Botoks ürünleri kullanılırken serum fizyolojikle sulandırılır.  Sulandırma işleminden sonra botoks buzdolabında saklanmalıdır. Sulandırma işleminden sonra bir ay kadar etkinliğini korur. Ancak etkinliğin azalmaması için 48 saat içinde uygulanması tavsiye edilir.  On günden fazla bekletilen botoksun etki süresi kısalır.

Botoks işleminden sonra nelere dikkat edilmelidir?

İşlem sonrası 4 saat kadar yatmamalı ve öne doğru eğilmemelidir. Enjeksiyon yapılan alanlara masaj yapılmaktan kaçınılmalıdır.

Botoks kimlere uygulanmaz?

Aminoglikozid, Ca kanal blokeri (tansiyon ilacı), penisilamin, kinin, mağnezyum, siklosporin alanlarda botoks etkinliği azalır. Kas hastalığı olanlara, hamile ve emzirenlere, botoks yapılacak alanda infeksiyon ve egzema olması halinde uygulama yapılmaz.

Bazı kişilerde mimik çizgileri dinlenme halinde bile belirgindir. Bu grup kişilerde dolgu işlemleri botoks tedavisine göre daha iyi sonuçlar vermektedir. Çünkü botoks harekete bağlı çizgiyi giderir. Hareket olmadığı halde var olan derin çizgilere botoks yetersiz kalır bu yüzden bu tür çizgilere dolgu yapılmalıdır.

Hastaların yaşları 65 yaş üzerinde ise kasları gevşediği için botoksun tedavi edilecek kas yerine başka yerlerdeki kaslara geçme olasılığı artar. Böylece kaş ve göz kapağı düşüklüğü ihtimali artar. Bu sebeple 65 yaş üzeri botoks yaparken dikkatli olunmalıdır.

Botoks uygulamasının yan etkileri nelerdir?

Botoks uygulamalarının yan etkisi çok azdır. Pek çok hasta tedaviden hemen sonra günlük yaşamına ve işlerine dönebilir. En çok işlemden sonra ertesi gün geçici morluklar olabilir. Botoks sonrası kaşlarda ve yüzde asimetri olabilir.

Bu işlemden bir hafta sonra yapılan kontrolde kolayca giderilir. Göz çevresi ve alın işlemlerinde geçici kaş, gözkapağı düşüklüğü, çift görme gibi yan etkiler olabilir. Çok nadir olan bu yan etkiler 1-2 ay içinde kendiliğinden geriler.

İşlemin etkisinin geçmesini beklerken özel göz damlaları kullanılarak yan etkilerin verdiği rahatsızlıklar giderilebilir.

Botoks kaş arası ve alın uygulamaları sonrasında kaşlar yükselir. Bu kişinin kaş yapısı ile alakalıdır. Çoğu kez kaşların yükselmesi genç ve dinamik bir görüntü verir.

Ama bazılarında kaşlar gereğinden çok yükselerek rahatsız edici bir görünüme sebep olur. Botoks öncesi alın hareketi yaptırılırsa kaşların ne kadar yükseleceği önceden anlaşılabilir.

Kaş üstüne az miktarda botoks konularak kaşların aşırı yükselmesine engel olunabilir.

Botoks yüzü şişirmez. Bununla birlikte elmacık kemikleri çıkık, yanaklı kişilerde göz etrafına yapılan botoks elmacık kemiklerin daha fazla belirginleşmesine sebep olabilir. Elmacık kemikleri belirgin olanlara göz çevresine yapılan botoks miktarı az tutarak engel olunabilir.

Botoks uygulaması bazen etkisiz olabilir mi?

Bazen uygulanan botoks etkisiz olabilir. Fabrikadan çıkışı veya kliniğe gelirken transportu esnasında dışarıda uzun süre kalması halinde ilaç etkisini yitirebilir. Bu durum yapan kişi tarafından fark edilerek telafi edilebilir. Bazen yapılan botoksun dozu yetersiz kalabilir. Özellikle erkeklerde kaş arası çizgisinde çok yüksek dozlar gerekebilir. 

Botoksa karşı antikor gelişerek işlem etkisiz hale gelebilir. Bu daha çok yüksek doz uygulanan nörolojik hastalarda görülür. Kozmetik işlemlerde antikor gelişmemesi için 3 ay aralıklardan az süreyle işlem yapılmamalı ve arada çok sık düzeltme işlemi yapılmamalıdır.

Botoks uygulaması ne kadar süre iş ve sosyal yaşamı etkiler?

Botoks uygulamasından hemen sonra günlük yaşama geri dönülebilir. Nadiren geçici olarak morarma ve kızarıklık görülebilir. Morluklar makyajla kapatılabilir.

Botoks diğer cilt yenileme yöntemleri ile birlikte kullanılabilir mi?

Botoks dolgu işlemi ile birlikte yapılarak çok daha iyi sonuçlar alınabilir. Yanaklar, dudak ve çevresi, yanaklar ve çene dolgu ile çok güzel toparlanarak kişiye 8-10 yaş genç görünüm verilebilir.

Botoks, mezolift, prp, lazer ve radyofrekans gibi cilt yenileme işlemlerinden sonra yapılarak tedavilerin etkinliği artırılabilir. Botoksun bu işlemlerden sonra yapılması daha doğru olur.

Çünkü cildi yenileyen işlemler botoksun etki süresini kısaltır.

Botoks Uygulaması / Dr. Güneş Ertürk

Источник: https://www.mddermatoloji.com/cilt-genclestirme/botoks/

Çene Eklemi Tedavilerinde Botoks Yöntemi

Botoksun Etkinliği Ne Kadar Sürüyor?

Botox (Botulinum toksin) tıp ve diş hekimliğinde tedavi ve kozmetik amaçla sıklıkla kullanılan nöromüsküler aktiviteyi geçici bir süre bloke eden bir nörotoksindir.

Halk arasında yanlış olarak bilindiği gibi yılan zehrinden elde edilmez. Besin zehirlenmelerine yol açabilen “ClostridiumBotulinum” adı verilen bakterilerden elde edilen bir toksindir.

Bu toksin zararsızlaştırılarak bir ilaç haline getirilmiştir ve doğru kullanıldığında zararsızdır.

Botoks nasıl etki eder ve etkisi kalıcı mıdır?

Botox etkisini sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salınımını engelleyip sinir ile sinirlerin ulaştığı kaslar arasındaki iletimi durdurarak gösterir.

Uygulandığı kası kısmi olarak felçe uğratmaktadır ve kas eskisi gibi kuvvetli kasılamamaktadır. Etkisi geçici olup 4-6 ay arasında geri dönüş olmaktadır.

Botoksun uygulama süresi yapılacak kaslara göre değişmekle birlikte, bir kaç dakikada süren bir işlemdir.

Uygulama sırasında ağrı duyar mıyım?

Botoks uygularken kullandığımız iğneler insülin hastalarının kullandığı iğnelerden olup can yakmamak için tasarlanmış oldukça ince uçlu küçük iğnelerdir. Fakat yine de çok az rahatsızlık hissi olur. Uygulama öncesinde bölgeye süreceğimiz uyuşturucu bir krem ile ağrı hissi minimuma indirilir. Uygulama sonrası buz tutularak uygulamanın konforu artırılabilir.

Botoksun sonuçları ne zaman görülür ve etkisi ne kadar sürer?

Botoksun etkisi hemen görülmez. Botoks uygulandıktan 3-5 gün sonra etki etmeye başlamakta ve 2 hafta içeresindeetkisi maksimum seviyeye ulaşır. Etkisi 4-6 ay süre devam eder. Bu süre sonunda yapılan tekrarlayan uygulamalar ile etki süresi daha da uzatılmış olunur.

Botoks kimlere uygulanabilir ve kimlere uygulanmaz?

25-65 yaş aralığında olan sağlıklı bütün bireylere cinsiyet ayrımı yapılmaksızın uygulanabilir. Eğer 65 yaş üzeri hastalara botoks yapılacak ise çok dikkatli olunmalıdır.

Çünkü bu hasta grubunda kaslar gevşediği için botoksun tedavi edilecek kas yerine başka yerlerdeki kaslara geçme olasılığı artar. Bu da istenmeyen sonuçlar doğmasına sebep olur.

Aminoglikozid, kalsiyum kanal blokeri (tansiyon ilacı), kinin, siklosporin, penisilamin, mağnezyum gibi ilaçlar ise botoksun etkinliğini azaltır. Bu tür ilaçları kullananlarda dikkatli olunmalıdır.

Botox tıpta kas distonileri (istemsiz kas kasılmaları, kas seğirmeleri), kas hipertrofileri (hacimsel kas artışı), özellikle yüz bölgesindeki hiperfonksiyonel çizgilenmeler, yüzdeki kırışıklıklar, el, ayak, koltuk altı aşırı terlemenin tedavisinde kullanılmaktadır.

Diş hekimliğinde Botoks’ un kullanım alanları

 • Çene eklemi rahatsızlıkları,
 • Masseter kas hipertrofisi,
 • Bruksizim (diş sıkma, diş gıcırdatma),
 • Çene yüz bölgesinde kozmetik amaçlı kullanımı,
 • Çene yüz bölgesi ağrıları,
 • Trigeminal nevralji,
 • Oromandibular ve baş boyun distonileri,
 • Freysendromu gibi bir takım rahatsızlıklarına tedavisinde kullanılmaktadır.

Temporomandibular eklem rahatsızlıkları nedir?

Bilindiği üzere alt çenemiz hareketli olup kafatası ile eklem yapar. “Çene eklemi” olarak da bilinen bu eklemin tıp literatüründe ismi “Temporomandibular eklem” dir. Eklemi oluşturan yapılar arasında; eklemin kemik yapısı, disk, eklemle ilişkili kaslar ve ligamentler yer almaktadır.

Bu yapıların her hangi birindeki problem, eklem rahatsızlığı olarak ortaya çıkar. Bu rahatsızlık bazen eklemde bir ses, bazen ağız açıklığında kısıtlılık, bazen ise şiddetli bir ağrı ile baş gösterir. Eklem kompleks bir yapı olduğu için bunların biri veya bir kaçı da bir arada olabilir.

Çene eklemi rahatsızlıklarının sebepleri ne olabilir?

En belirgin sebepleri arasında diş sıkma veya gıcırdatma yer almaktadır. Diş sıkma veya gıcırdatmanın en büyük nedeni ise stresdir. Günlük sosyal hayattaki ve iş yaşamındaki strese bağlı olarak tüm vücut kas gruplarında istemsiz olarak kasılmalar olabilir. Bu kasılmalar uyku sırasında ya da gün içerisinde farkında olmadan meydana gelebilir.

Hiç şüphesiz bu kas gruplarından olan çene kasları da olumsuz etkilenmektedir. En çok etkilenen çene kası ise yanak bölgesindeki çenenin kapatılmasında rol oynayan massater kasıdır. Bazen temporal kas da etkilenebilmektedir.

Çeneyi kapatan bu kasların aşırı kasılmasına bağlı olarak ortaya çıkan diş sıkma veya gıcırdatma hareketi, dişlerde madde kaybına ve aşınmalar sebep olduğu gibi çene eklemine de ciddi hasarlar verir.

Eklem rahatsızlıkları en çok kimlerde görülür?

Eklem rahatsızlıkları strese bağlı olarak en çok genç ve orta yaş grubunda görülür.  Gençlerde daha çok sınav dönemlerinde belirgindir. Orta yaş grubunda ise; iş yoğunluğu ve aşırı çalışma temposu, ailevi sorunlar ve psikolojik problemler etkili olmaktadır.

Ayrıca İstanbul gibi aşırı trafik yoğunluğu olan şehirlerde trafik stresini de göz ardı etmemek gerekir. Aşırı sinirli, hassas ve titiz bir yapıya sahip kişilerde eklem rahatsızlıkları daha sık görülmektedir.

Kadınlar yapısal olarak erkeklere göre daha zarif narin bir yapıya sahip olduklarından dolayı kadınlarda eklem rahatsızlıkları görülme oranı daha fazladır.

Eklem rahatsızlıklarında tedavi yaklaşımı nasıl olmalıdır?

Eklemdeki bu hasarlar genellikle çene kasları, eklem diski ve ligamentler gibi eklemin elamanlarında meydana gelir. Eklem problemi eklem elemanlarının biri veya bir kaçında birlikte görülebilir. Eklem rahatsızlıklarının tedavisinde öncelikle olarak problemin doğru tespit edilmesi gerekir.

Tedavi probleme yönelik yapılmalıdır. Eklem rahatsızlıkların giderilmesinde medikal tedavi, konservatif tedavi ve cerrahi tedavi yöntemleri gibi bir takım tedavi yaklaşımları uygulanmaktadır. Tedavide koruyucu yaklaşımlar ön plana çıkmaktadır.  Cerrahi tedavi yaklaşımı nadir olarak uygulanmaktadır.

En çok medikal tedavi ile konservatif tedavi yaklaşımı uygulanmaktadır.  Medikal tedavide genellikle kas gevşetici ve ağrı kesici bir takım ilaçlar kullanılabildiği gibi bazen de stresi azaltmak ve psikolojik durumu iyileştirebilmek amacıyla psikiyatrik ilaç desteği de gerekebilmektedir.

Konservatif yaklaşımda ise dişlerin üzerine geçen şeffaf bir plak kullanılmaktadır.

Kullanılan bu plağın hem tedavi edici hem de koruyucu bir özelliği vardır. Eklem bölgesine gelen kuvveti azaltarak iyileşmeyi hızlandırdığı gibi dişlere gelen zararı da azaltır. Ayrıca kasların aşırı kasılmasının da önüne geçer. Plağın en önemli dezavantajı kullanımının zor olmasıdır.

Bazen hastalarımız plağı kullanamamaktan şikayet etmektedir. Bu hastalarımıza çene kaslarına botox yapılmasını öneriyoruz. Botoks ile çene kasları kısmi olarak felçe uğratılır ve kaslar eskisi gibi kasılamaz.

En büyük dezavantajı ise etkisinin geçici olması 4-6 ay sonra tekrar yapılması gerekebilir.

Источник: http://centralhospital.com/Haberler/cene-eklemi-tedavilerinde-botoks-yontemi/

Botoks ve Kırışıklık Tedavisi

Botoksun Etkinliği Ne Kadar Sürüyor?

Botoks (Botulinum toksini), Clostridium botulinum adlı bakteriden elde edilen bir çeşit toksindir. Botoksun, yani bu iyi huylu toksinin, sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salınımını engelleyip, sinirler ile hedef organı arasındaki iletimi durduran bir etki mekanizması vardır.

Botoks uygulaması sonucu sinir iletiminin durması, verilen emirin yerine getirilememesi, sinirin ulaştığı organın işlevlerinin azalmasını ya da tamamen kaybolmasını sağlamaktadır.

Laboratuvar ortamında da üretilebilinen botoks-botox uzun yıllar medikal tıpta değişik tedavi ve hastalıklarda kullanılmış olup günümüzde estetik ve kozmetik amaçlı uygulamalar sınıfında oldukça popüler hale gelmiştir.

Botoks’un etki mekanizmasından tıpta birçok alanda yararlanılmaktadır. Plastik cerrahi  ve kozmetik alanında ise genellikle mimik kaslarının hareketleri ile ortaya çıkan yüzdeki mimik kırışıklıkları, çizgileri azaltmak ve aşırı terleyen bölgelerdeki terlemeyi azaltmak amacı ile kullanılır. 

Son yıllarda ABD den gelen istatistiki veriler; botoks (bt-x) uygulamasının en fazla yapılan, yine en fazla uygulamada artış gösteren medikal estetik tedavisi olduğunu göstermiştir. Ülkemizde de aynı yönlü veriler bulunmaktadır. Hala bazı insanlar botoksun adını hiç duymamış bile olsa, bu durum çok hızlı bir şekilde azalmaktadır.  

Botoks ile Kırışıklıklardan ve Çizgilerden Kurtulun

Yüzümüzdeki bizi rahatasız eden yaşlılık çizgileri ve kırışıklıklardan ameliyatsız kurtulmanın en kolay yöntemi olan botoks, 15 yıldır güvenli ve başarılı bir şekilde kozmetikte kullanıma girmiştir.

Mimik kaslarının yıllar boyunca çalışması, genetik faktörler, alışkanlıklar, kasların üzerini örten deri üzerindeki kıvrımları belirgin hale getirir ve böylece yüzdeki dinamik çizgilenmeler yani kırışıklıklar ortaya çıkar.

En sık ortaya çıkan dinamik çizgiler, alın, kaşlar arası, göz kenarları ve ağız çevresinde görülür. Alın, dudak üstü ve göz kenarlarındaki çizgiler kişiye daha yaşlı bir görünüm, kaşlar arasındaki çizgiler ise kişiye çatık kaşlı, kızgın bir bakış ifadesi verir.

Yüzdeki bu dinamik kaslara botoks uygulaması yapılarak mimik kasların etkinliği azaltılır, botox yapılması ile sinir kas iletimi blokajı, kas gücü ve harket kabiliyetinde azalma, kasları saran derinin, dinamik hareketler ile katlanmasını ve bunun oluşturduğu çizgi-kırışıklıkları da azaltır. Bu sayede yaşlı, yorgun ve sinirli göükebilen yüz şeklinde de belirgin bir iyileşme sağlanır. 

Kozmetik ile uğraşan hekimler yaşlılık kırışıklıkların deri altında yer alan kasların kasılması sonucu derinin çekilmesiyle oluştuğunu söylemektedir. Botoks sonrası bu kasların gevşemesi sonucunda kırışıklıklar azalır veya tamamiyle ortadan kalkar.

Botoks En Sık Hangi Bölgelere Uygulanır

Botoks tedavisine en iyi cevap veren kırışıklıklıklar alın çizgileri, göz etrafı kırışıklıkları, dudak üstü sigara çizgilerinde ve kaşların arasındaki kırışıklıklardır.

Botoks ayrıca gülme çizgileri, boyun ve çene kırışıklıklarının tedavisinde, dudak köşesinin kaldırılmasında, boyundaki platismal bant denilen durumlarda da kullanılabilir.

 Botoks uygulmalarını bazen estetik dolgu maddeleri ile kombine edebilmekteyiz. 

Alın Botoksu:Alın bölgesi yüzdeki kırışıklıkları ve mimikleri en fazla gösteren alanlardan biridir. Buradaki yatay kırışıklıklar alın botoksu uygulamasıyla düzelmektedir.

Alın bölgesi botoksu uygulaması yapılırken, kaşların ve göz kapakların durumu dikkate alınır. Bazen kaş kaldırma botoksu ile kombine edilmelidir.

Alın botoksu sıklıkla kaş arası botoksuyla birlikte uygulanır.

Kaş Arası Botoksu: Kaş arası bölgesi; firavun çizgileri, aslan çizgileri olarak da adlandırılan, kişiyi oldukça sert ve yaşlı gösteren mimik çizgilerdir. Kaş arası botoksu ile bu kırışıklıklar düzeltilebilmektedir. Bazen kaş arası çizgileri oldukça derin olmaktadır, bu durumda ise dolgu ve botoks uygulaması birlikte yapılabilir.

Göz Çevresi Botoksu: Kaz ayakları botoksu olarak da bilinir. Özellikle güldüğümüz zaman göz çevresinde oluşan kırışıklıklar göz çevresi botoksu ile düzeltilebilir. Bu uygulamayla göz torbaları, göz altları ve göz çukurları düzelmez.

Dudak Botoksu: Dudak üstündeki sigara çizgilerine etki eden bir botox uygulamasıdır. Dudak botoksu dudağa hacim kazandırmaz, dudağı şişirmez. Sadece kırışıklıkları düzeltir. Dudak botoksu uygulaması, diğer botoks uygulamalarından farklılık gösterir.

Çene Botoksu: Çene ucunun kırışıklıklarında çene botoksu uygulanır. Aynı zamanda alt dudak köşelerini aşağı çeken kasları bloke ederek dudak köşeleri de yukarı alınabilir.

Boyun Botoksu: Boyun bölgesinde bulunan 2 adet dikey kas grubu boyun botoksu ile düzeltilebilir. Bu kasların gevşemesi özellikle dikey durumda bulunan “ hindi-turkey boyun” görünümü ortadan kalıdırılır. Boyun bölgesine yapılan botox miktarı, diğer alanlara göre daha fazladır. Bu uygulama boyunun gerilmesine, yağların gitmesine ya da sarkmanın düzeltilmesine yardımcı olmaz.

Burun Botoksu: Ameliyatsız burun estetiği denilince anlaşılması gereken, botoks ile burun ucunun kaldırılması ve dolgu maddesi kullanılarak burun kemerinin kamufle edilmesi dir. Burun ucu botoksu ile özellikle gülerken aşağı inen burun ucu düzeltilmiş olur. Bunun haricinde burun üst kısmındaki mimik çizgileri buruna botox uygulaması yapılarak düzeltilebilir.

Gülüş Botoksu- Diş Eti Botoksu: Özellikle üst çene problemi olan hastalarda güldükleri zaman diş etleri çok fazla gözükebilmektedir. Diş eti botoksuyla bu problem kamufle edilebilmektedir.

Migren Botoksu: Özellikle başın ön kısmından kaynaklanan migren ağrıları, bu bölgeye yapılan migren botoksu ile düzeltilebilir. Botoxun kasları gevşetmesiyle, sıkışan sinirler rahatlar ve hasta 6 aylık dönem içinde migren ağrıları hissetmez. Yani ağrıyı oluşmadan engellemiş olur.

Botoks ile Kaşlarda Değişiklik Yaplabilir

Yüz bölgesi mimik çizgileri haricinde botoksun kaş ve çevresiyle ilgili de etkileri bulunmaktadır. Kaşların düşük olması kişiyi olduğundan daha yaşlı, kimi zamanda daha kızgın gösterir.

İşte kaşları aşağı doğru çeken kas gruplarının botoks ile bloke edilmesiyle kaşlar kenarlarından bir miktar kalkar ve daha etkileyici bir duruş alır.

Kaş kaldırma botoksu cerrahiye alternatif değildir, diğer botoks uygulamalarıyla koombine edilerek yapılabilmektedir. Oldukça doğal bir şekilde kaş kaldırma botoksu yapılabilmektedir.

Ucuz Sahte Markalı Botoksdan Kaçının

Botoksla ilgili en önemli konulardan biri özellikle orjinal marka ve belkide daha önemlisi uygun dozajlarda kullanılmasıdır. Piyasada orjinal Allergan marka Botoks ve İngiliz Dysport orjinal botoks olarak sayılmaktadır.

Ben iyi bir doktorun böyle bir şey kullanacağına ihtimal vermemekteyim ancak yinede botoks konusunda dikkatli olmamız gerekir. Bunun haricinde çok çeşitli uzakdoğu ve Çin malı Botokslar bulunmaktadır.

Hastaların mutlaka çok ucuz ve farklı botox markalarında kaçınması gerekir.

Botoks Etki Süresi Ne Kadardır?

Botoks geçici bir uygulama olup, botoksun etki süresi kişilerdeki kırışıklık yoğunluğu ve kas gücü farkına bağlı değişiklik gösterse ortalama 4 aydan 6 aya kadar sürebilmektedir.

Ayrıca uygulama sıklığı ile bu süre daha da uzayabilmektedir.

Bilinmesi gereken diğer bir nokta botoks etkisi geçtikten sonra uygulama öncesi duruma dönüleceği ve hiçbir şekilde daha kötü bir durumun oluşmayacağıdır.

Her Uygulanan Botoksun Etkisi Farklı Olabilir mi?

Bazen hastalar daha önce yaptırdıkları botokslar arasında ya da farklı klinik ve merkezlerde yapılan botoks arasında fark yaşarlar.

Bunun en önemli nedeni botoksun açıldığı zaman, hızlı bir şekilde kullanılması, buzdolabında uzun süreler bekletilmemesi gerekliliğindendir. Beklemiş botoksun etkisi azalmaktadır.

Bu yüzden botoksun çok fazla yapıldığı merkezleri tercih etmek gerekmektedir. Aşırı sulanmış, ya da dolapta beklemiş botoks uygulandığında çok daha hızlı etkisi geçecektir.

Bazen botoks uygulaması sonrası hastalar istediği sonucu elde edemeyebilir, bazen .ok aceleci davranıp etkisini göstermediğini düşünebilirler.

Botoks etkisi 15 gün sonra tam olarak yerleştiği için eğer hastanın botoksuyla ilgili bir eksiklik ya da sıkıntısı varsa bu süreyi beklemesi gerekmektedir. 15 gün sonra minik botox rütuşları sorunu düzeltir.

Ancak hiç bir zaman 2-3 ay sonra botoks için gelip de rütuş yapılmaz.

Botoksun Yan Etkileri Nelerdir?

Kalıcı olmamakla birlikte geçici botoks yan etkileri olabilir.

Botoks uygulamaları çok uzun zamandır yapılmakta olup bugüne kadar ciddi bir yan etki resmi olarak yayınlanmamış olmakla birlikte uygun olmayan doz ve yanlış uygulamalarla istenmeyen ve fakat kesinlikle hiçbir şey yapılmasa dahi geçici yan etkiler olabilmektedir.

Botox toksini vücuda zarar vermeyecek dozlarda uygulandığından, uygulaması oldukça güvenli, yan etkileri ise yok denecek kadar azdır. En sık yan etki ki botoksa özel değil iğneye ve enjeksiyona özel bir durum olan küçük morarmalardır.

Yan etki olarak sayılabilecek bir başka durum ise göz kapaklarında ve kaşlarda olabilecek yığılmalardır. Bu durum derinin kas kitlesi üzerinde etkisinin azalması sonucu oluşur, genelde 1 ayda kendiliğinden geçer. Bazen göz kapağında tek taraflı düşmeler için göz damlası gerekebilir. Ayrıca uygulamalar sonucunda düzeltme uygulaması ile giderilebilen asimetrik kaş kalkmaları görülebilmektedir.

Botoks Felç mi Eder?

Botoksun etkisi kalıcı değildir, ortalama 6 ay kadar sürer. Dolayısıyla kalıcı bir felçten söz etmek mümkün değildir. Bu etki istediğimiz bir etkidir. Mekanizmasında ise kasa verilen iletiyi geçici bir süre durdurur. Bu sayede mimik kaslarımızı yeteri kadar hareket ettiremeyip oynatamayız ve buradaki kırışıklıklar silinir.

Botoks ve İfadesiz Yüz?

Botoks uygulaması yapıldığında ifade kaybolmaz, tam tersi gereksiz mimik ve kırışıklıklardan kurtulursunuz. Bazen çok katı yapılan botoks ile kasları çok az oynatabilirsiniz, bu durum belli bir zamanda azalmaktadır.

Bazı hastalar bu durumu tercih ederken bazıları ise doğal uygulamaları tercih etmektedir. Yine tüm kasların botoxla blokajı yerine bazı kasların blokajı ifadesiz yüz oluşmasını zaten engellemektedir.

Ben kişisel olarak hastanın yüz ifadesinde değişiklik yaratmayan ancak kırışıklıkların düzeldiği botoks uygulamaları tercih ediyorum.

Botoks Fiyatları Neye Göre Değişir?

Botoks fiyatları, botoksun uygulanacağı alan sayısına göre değişmektedir. Örneğin sadece kaş arası botoks uygulaması fiyatı ile kaş arası göz çevresi botoks fiyatı farklı olacaktır. Kırışıklık tedavisinde ki botoks fiyatları her hasta için uygulama yapılacak alan sayısına göre hesaplanır.

Yine terleme tedavisinde kullanılan botoks fiyatı yüze göre değişiklik gösterir. Koltuk altı terleme botoks fiyatı ile el terleme botox fiyatı farklılık gösterbilir.

Tabii her botoks merkezinin fiyatı ücreti de farklı olacaktır. Çok ucuz botoks fiyatları etkisi az olan, beklemiş, aşırı sulanmış botoksa işaret edebilir. Bu durumda çok botoks hastası olmayan, botoks uygulaması yapılmayan merkezlerde olmaktadır.

Botoks 2019 fiyatları; diğer medikal estetik uygulama fiyatları ile karşılaştırıldığında oldukça uygundur, genel olarak dolgu fiyatları, lazer ücretleri daha yüksek olabilmektedir. Hasta açısından botoks fiyatlarının nispeten daha kabul edilebilir olması, ancak etkinliğinin çok yüksek olması, botoks uygulamasını oldukça “cost effective” bir uygulama haline getirmiştir.  

Kliniğimizde botoks uygulamasına gelirken yanınızda başka bir kişiye ihtiyacınız yoktur. Bazı klinikler botoks uygulaması sırasında en az 2 kişi olmasını talep ederler.

Bu durum bizim kliniğimiz için geçerli değildir, dolayısıyla sadece bir alan bile yaptıracaksanız botoks için müracaat edebilirsiniz, size uygulanacak fiyat sizin istediğiniz alan için oluşturulacak, tüm flakon fiyatı uygulanmayacaktır.

 Güncel dönem 2016 yılı botoks fiyatları için telefon ile ulaşabilir, form doldurarak fiyatını öğrenebilirsiniz.

Источник: http://www.miaplastestetik.com/istanbul-botoks-fiyatlari.php

Saçlar İçin Botoks Nedir?

Botoksun Etkinliği Ne Kadar Sürüyor?

 1. Botox, saç için Botox içermez.
 2. Saç Botoksu saçlarınızı düzeltmek veya düzeltmek için kullanılabilir.
 3. Bu ürün genellikle güvenlidir ve sonuçlar 2-4 ay sürebilir.

Kırışıklıkları düşündüğünüz zaman, bazı kişilerin kırışıklıkları düzeltmek için kullandığı yaygın bir reçeteli ilaç olan onabotulinumtoxin A (Botox) düşünebilirsiniz.

Peki ya botunuz için saçlarınız?

Başınızın üzerindeki tüyler yaşlandıkça tıpkı cildiniz gibi dolgunluk ve elastikiyet kaybediyor. Yeni saç ürünleri kendilerini saç için Botoks olarak pazarlıyorlar çünkü saç doldurmaya, pürüzsüzleşmeye ve kıvrılmayı azaltmaya yardımcı olmalılar.

AdvertisementAdvertisement

Botox

Saçlar için Botox Botox içerir mi?

Saç için kullanılan botoks aslında Botox'un ana maddesi olan botulinum toksini bileşenini içermez. Bunun yerine, ürünün işleyişi temelinde bir isim. Tıpkı Botox'un kasları rahatlatıp cildi pürüzsüzleştirerek yaptığı gibi, “saç Botoksu” saçların tek tek elyaflarını doldurarak dolgunluk kazandırmaya ve pürüzsüz hale getirmeye çalışır.

İşlev

Saç Botoksu Nasıl Çalışır?

Saç Botoksu aslında keratin gibi dolgu maddesi ile saç tellerini kaplayan derin bir bakım tedavisidir. Tedavi, saçları daha dolu ve parlak görünmesi için her bir saç örgüsünde kırık veya ince alanlar doldurur.

Bileşenler, ürüne göre değişir. L'Oreal Professional'ın Fiberceutic, saç tellerini esnek, yumuşak elyaflarla doldurmak için Intra-Cylane adlı bir bileşen kullanıyor. Bu, dolgun ve pürüzsüz saç görünümünü yaratmaya yardımcı olur. Bir başka popüler ürün olan Majestic Hair Botox, patentli bir karışımını iddia ediyor:

 • havyar yağı
 • BONT-L peptid
 • Vitaminler
 • E vitamini
 • tedavisinin “Botox” kısmını oluşturan kollajen kompleksi, AdvertisementAdvertisementAdvertisement

  Adaylar

  Kim saç için Botox'u kullanabilir?

  Şunları yapabilirsiniz:

  • bölünmüş uçlar
  • çok ince saçlar, hacim ya da parlaklık yoksa
  • hasarlı saç
  • saçak saç
  • düzleştirilmesini istediğiniz saç

  Genel olarak, saç Botoksu her saç türü için güvenli kabul edilir.

  Süreç

  Uygulama sırasında ne olur?

  Saçlarınız için Botox, herhangi bir enjeksiyon kullanmaz. Bunun yerine, direk olarak saç tellerine uygulanan bir kıvamlandırma ajanıdır. Evde uygulamak için tedaviye ya da ürün satın almak için bir kuaföre gidebilirsiniz.

  Tedavi saç şakaklarınızı açmak için şampuanla başlar ve kondisyon için iplikleri hazırlar. Biberon saçları kökten uca masaj yaparak iplere uygulanır. Tedavi, genellikle 20-90 dakika arasında ıslak saç üzerine bırakılır.

  Bazı stilistler kurutmadan ve saçınızı düz demirle düzleştirmeden önce ürünü durulayabilir.Diğer stilistler, ürünün saç tellerine daha iyi nüfuz etmesine yardımcı olmak için saçlarını kuru ve düzleştirirken saçlarını terk edebilir.

  Saç kurutma işleminin hemen ardından Botox saç bakımı sonuçlarını göreceksiniz.

  Reklam İlanı

  Maliyet

  Saç Botoksunun fiyatı nedir?

  Evde kullanılacak malzemeleri satın alıp almayacağınıza bağlı olarak veya bir salonda yapılan tedaviyi yaptırmanıza bağlı olarak, Botox saç bakım maliyeti yaklaşık 150 $ – 300 $ ve üstü arasında değişir. Fiyatlar da coğrafi bölgelere göre değişir. Tedaviyi bir salonda yaptırıyorsanız, randevuyu vermeden önce fiyatı sorun.

  Reklam

  Etkinlik

  Saç Botoks'unun etkisi ne kadar?

  Saç Botoksu şu an popüler bir trend ve gerçek anlaşma olduğunu iddia eden pek çok evde versiyon var. Bu ürünlerin ne kadar iyi çalıştığını veya içeriklerin yüksek kalitede olup olmadığını bilmek zor.

  İyi sonuçlar almak için en iyi ihtimaliniz güvenilen bir salonu ziyaret etmek ve orada bir saç stilistine tedaviye ilişkin tavsiyeler istemek olacaktır. Saç stilistleri ürünlerini doğrulanmış satıcılardan satın alabilir, bu nedenle güvenilir satıcılardan en iyi ürünleri alıyor olduklarını biliyorlar.

  Saç botoksunun etkileri 2-4 ay sürer, ancak kesin zaman aralığı kişiden kişiye değişiklik gösterecektir. Sonuçları korumak için düşük sülfatlı veya sülfat içermeyen bir şampuan kullanman önerilir.

  AdvertisementAdvertisement

  Güvenlik

  Saç Botoksu güvende mi?

  Herhangi bir saç bakımı için olduğu gibi, cilt tahrişi veya alerjik reaksiyon riski taşımakla birlikte, ürün kullanım için güvenli kabul edilir. Yan etkilere neden olma riskini azaltmak için, tedavinin cildinizle temas etmemesi gerekir.

  Saç Botoksuna keratin

  Saç Botoksuna karşı keratin

  Keratin tedavileri genellikle formaldehit içeren kimyasal işlemlerdir. Formaldehit saç tellerini düz bir konuma “kilit” veya “dondurarak” düzleştirir ve onları düzleştirir. Formaldehit bir kanserojen olduğundan, bu tedavilerde kullanılan formaldehit bir takım endişelere neden olsa da uzun süreli sonuçlar üretir.

  Keratin saç bakımı tipik olarak kendi başınıza satın almak biraz daha pahalıdır. Onlar 70- $ 100 arasında maliyet, ancak bir salonda 150 $ veya daha fazla çalıştırmak olabilir.

  Diğer taraftan, Saç Botoksu yalnızca bir bakım tedavisidir ve çalışması için kimyasal reaksiyonlar kullanmaz. Botoks saç bakımı herhangi bir formaldehit içermez.

  Reklam Reklam Reklamı

  Paket Servisi

  Paket Servisi

  Saçınızı düzeltmek ve daha eksiksiz ve parlak görünmesini sağlamak için bir çözüm arıyorsanız, bir Botox saç bakımı yardımcı olabilir. Birkaç yüz dolar harcama ve en iyi sonuç için güvenilir bir salon ziyaret etmeye hazır olun.

  Источник: https://tr.medic-life.com/what-is-botox-for-hair-16712

  Поделиться:
  Нет комментариев

   Bir cevap yazın

   Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.