Boy Uzatma Ameliyatları

Boy uzatma ameliyatı nedir? | NPİSTANBUL Beyin Hastanesi

Boy Uzatma Ameliyatları

“Hem estetik ameliyattır hem de boy uzatma ameliyatlarının yapılmasının zorunlu olduğu durumlar vardır. Toplumdan topluma değişen ve erkeklerle kadınlar açısından farklılık gösteren boy standartları vardır. Ama genelde boyu 1.50’nin altında olan kişilere ‘konstitüsyonel boy kısalığı’ teşhisi konur. 1.

35 ile1.40 altı ise cücelik sınıfına girer. Cücelikler hastalık olarak değerlendirilir ve tedavilerine erkenden başlanır. 5 yaşında başlanılan boy uzatma tedaviler vardır. Bunlar 5 ile 10 yaşlarında ve ergenlikte olmak üzere seanslar halinde yapılır. Sadece bacaklar değil, kollar da uzatılır.

Konstitüsyonel boy kısalığı ise, ergenlik döneminin sona ermesiyle  boy uzaması duran ve boyu standardın altında kalmış kişilerde görülür. Bu gruba giren hastalar durumlarından ciddi derecede muzdariptir.

Aslında sağlıklı kişiler olan bu gruptaki vakalara bir takım ön tetkikler sonrasında boy uzatma ameliyatı yapılabilir.”

Estetik amaçlı ameliyatlarda boy ne kadar uzatılabilir?

Tıbbi olarak bunu yapmak mümkün ama etik olarak bunu yapmak doğru değildir. Eğer bu kişide boy kısalığının ruhi bir saplantı haline geldiğini düşünürsek, kişiyi psikiyatrik bir konsültasyona yönlendiriyoruz.

Psikiyatrik konsültasyonda ‘Eğer bu tedavi yapılmazsa söz konusu hastada kalıç psikiyatrik sıkıntılara neden olur’ raporu gelirse, o zaman hastaya her türlü olası komplikasyonlar anlatılarak tedavi yapılabilir. Bu sınıfa giren hasta oranı yüzde 1’dir.

Cücelik teşhisi konmuş kişilere, boy uzatma ameliyatı nasıl yapılıyor, hangi teknikler kullanılıyor? 

Bu tür vakalar 2-3  yaşlarında çocuk hekimlerinin yönlendirmesiyle veya ailenin fark etmesiyle bizlere geliyorlar. İlk başta boy ölçümlerini yapıp hiç tedavi görmezse ergenlikteki sahip olabilecekleri ortalama boy uzunluğunu hesaplıyoruz.

Çocuklarda boy uzatma tedavileri büyüme kıkırdaklarına zarar vermeden dışardan yapılır. Hastanın durumuna ve uygulanan bölüme göre bacak yanında uzunlamasına veya çember gibi bacağı saran bir şekilde tutturduğumuz cihazlarla uzatma tedavileri uygulanır. Diz altına çember gibi olanı, diz üstüne yandan uzun şekilde olan tercih edilir.

Erişkin çağdaki hastalara ise kombine teknikler uygulanır. Kemiğin içine kaymayı, eğrilmeyi ve kısalmayı önleyecek ve en önemlisi tedavi süresini üçte iki kısaltacak implantlar yerleştirilir. Örneğin konvansiyonel, yani çember ve çubuklarla yapılan tedavilerde altı-yedi ay süren süreç, iki-üç aya indirebilmektedir. Bu da hastanın konforunu arttırmaktadır.

Cüceliğin belirtileri nelerdir?

Cüceliklerde bir takım özel dış görüntüler vardır. Kafanın kol ve bacaklara göre aşırı büyümesi, vücudun, gövdenin ve kafanın kol-bacak orantısına uygun olmaması gibi görüntülerden anne-baba da bu problemi teşhis edebiliyor.

Ebeveynler vücudun simetrisindeki problemi bilerek geliyorlar. Bu konu ile ilgili benzer çocuk fotoğraflarını da göstererek aydınlanmalarını sağlıyoruz. İnternet sayesinde zaten anne babalar birçok şeyi öğrenerek müracaat ediyorlar.

Hatta bizimle ameliyat tekniklerini konuşacak kadar bilgili olan pek çok aileyle de karşılaşıyoruz.

Boy kısalıklarını orantılı ve orantısız olmak üzere ikiye ayırıyoruz. Cüceliklerde büyüme hormonu yetersizlikleri hariç olan kısımda ‘akondroplazi’ ve ‘hipokondroplazi’ gibi çok sık ortaya çıkanlarda orantısız cücelik görülüyor. Bu durumda gövde ve baş normal büyümeye devam ederken, kol ve bacaklar kısa kalıyor.

Bu hastalarda her seansta 10- 15 santim gibi uzatmalar yapılabiliyor. Çünkü kısa kalan kol ve bacaklar bu seanslarla gövdenin orantısına uydurulmaya çalışılıyor.
Büyüme hormonu yetersizliğine bağlı orantılı cüceliklerde ise çocuk büyüyor ama gövde, baş, kol ve bacaklar doğru orantılı bir şekilde kısa kalıyor. 1.

50 ve altında olan konstitüsyonel boy kısalıklarında vücut orantıları normal kalıyor. Bu hastalarda seans başına 8 santimden fazla uzatma yapılmaması gerekir. Çünkü vücut orantısının bozulması riski vardır. Hasta aşırı uzun bacaklı ve gövdesi kısa ise bu da göze batan bir durumdur. Hastalarımıza photoshop yardımı ile bu simülasyon yapılıyor ve durum izah ediliyor.

Çünkü hastalar 15-20 santim uzama isteği ile geliyorlar. Bu o kadar kolay bir şey değildir. Ayrıca estetiği ve oranı da bozar.

18 yaşının üstündeki kişilerde boy uzatma ameliyatlarında hangi teknikler kullanılıyor?

Hastanın kemik yapısı uygunsa kombine teknik ile içeriye bir implant yerleştirerek, hem dışardan hem de içerden bir cihazla uzatma yapılır. Yöntemin en büyük avantajı hastanın tedavi süresinin üçte iki oranında kısaltılmasıdır. Bir diğer yöntem ise tamamen içeriye yerleştirilen implantlarla gerçekleştirilir.

Uzaktan kumandalı, manyetik veya elektro-motor esaslı cihazlardan faydalanılır. Uzaktan kumandalarda teleskopik çiviler kendi kendine uzar. Bunlar biraz maliyetli tedavilerdir çünkü kullanılan implantlar yurtdışından getirilmektedir. Bu implantları da sigorta karşılamamaktadır.

 
 Eksternal fiksatör ile uzatmada kemikte yapılan tüm işlemlerde minimal invaziv yöntemler kullanılmaktadır. Büyük cilt kesileri yapılmadan en fazla bir santim büyüklüğündeki birkaç kesiden operasyon gerçekleştirilmektedir. Kemiği zayıflatarak bir kırık oluşturulur.

Daha sonra eksternal fiksatör denilen cihaz takılıp ilk 10 gün kırık bölgede yeterli materyalin oluşması beklenir. O materyal de oluştuktan sonra adeta sakızı iki ucundan çekerek uzatır gibi günde bir milimetrelik uzatma hastanın kendisi ya da yakını tarafından yapılmaya başlanır.

Günde dört kere altı saatte bir 0.25 milimetre uzatma gerçekleştirilmektedir. Bu ağrısız bir uzatma sürecidir. Hastalar her 15 günde bir muayene edilmektedir. Amacımız uzatma periodunun gidişatını incelemek, oluşan yeni kemik dokusunun durumunu teşhis edebilmektedir.

Eğer yapılan kontrölde kemik dokusunun iyi oluşmadığı tespit edilirse, uzatma hızı yavaşlatılabilmekte, bir milimetreden yarım milimetreye düşürülebilmektedir. Bazen de tam tersine kemik oluşumunun iyi gittiği belirlendiğinde, 1,5 milimetreye çıkartılabilmektedir.

Tabii bu arada kemikle beraber etrafındaki kaslar, bağ dokuları, sinirler ve damarlar da uzamaktadır. Dolayısıyla kontrollerde ‘bu dokularda da  oluşan bir problem var mı’ diye bakılmaktadır. Hedeflenen uzatma miktarına ulaşıldığında  ise, uzatılan doku kemik kıvamına gelip sertleşene kadar beklenmektedir.

Sonrasında da ‘eksternal fiksatör’ denilen cihaz çıkartılmaktadır. Eğer bir cücelik söz konusuysa 3-5  yıl aralıklı olmak üzere bir-iki seans daha tedavi yapılmaktadır.

Bu tedavi sırasında hastaların nelere dikkat etmeleri gerekiyor?

Hastalara özellikle ‘Sizinle olan ilişkimiz ameliyat ile başlar. Ameliyat ile bitmez’ diyorum. Bu tip müdahalelerde de eğer hasta çocuksa; anne ve babalar, eğer hasta erişkinse fizyoterapistle birlikte yoğun bir takım çalışması yapmamız gerekiyor.

Uzamakta olan eklemlerde kontraktür denilen sorunlar oluşabiliyor. Bunların iyi bir fizik tedavi ile açılması gerekir. Hastadaki çivilerinin diplerinin haftada iki-üç gün temizlenmesi de lazım. Hastanın doktoru ile diyaloğunun çok iyi olması da son derece  önemlidir.

En ufak bir problemde ulaşılabilir olmamız gerekir. Bunları hastalara çok detaylı olarak izah ediyoruz. İzin verdikleri ve arzu ettikleri takdirde önceden bu tedaviyi geçirmiş hastaları, boy uzatma ameliyatı geçirmeyi düşünen hastalarla tanıştırıyoruz.

Onlar birbirlerine hasta ve hasta yakını olarak deneyimlerini aktarıyorlar. Bu şekilde tedavileri yönlendiriyoruz.

Источник: https://npistanbul.com/boy-uzatma-ameliyati-nedir

Boy Uzatma Ameliyatı Rehber

Boy Uzatma Ameliyatları

BOY UZATMA AMELİYATI HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN HER ŞEY

Boy Uzatma Ameliyatı Nedir? 

Boy uzatma ameliyatı bilinen diğer adıyla bacak uzatma operasyonu, 6-12 ay tedavi sürecini kapsayan uzun soluklu bir ameliyattır.

 BOY UZATMA AMELİYATI YAPTIRANLAR – DENEYİMLERİBOY UZATMA GERÇEKLEŞTİREN DOKTORLARBOY UZATMA AMELİYATI VİDEOLARIGÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ DOKTOR SORU&CEVAPLARI ( 90 Soru&Cevap ) 

Ortopedi ve Travmoloji doktorları tarafından, genel anestezi altında ilk aşaması tamamlanan boy uzatma ameliyatında öncelikle bacakta uzamanın sağlanacağı kemik kesilir ve açılmış kemikler etrafına “Eksternal Fiksatör Cihazı” takılır.

Eksternal Fiksatör Cihazı yardımıyla kemik her gün 1 mm. açılarak, kemikte boşluk oluşması sağlanır. Açılan kemik boşluğu, kemik dokusuyla yavaşça dolarak yeni kemik oluşumu gerçekleşir.

Kemik sertleşmesinin ardından Eksternal Fiksatör Cihazı küçük bir operasyonla çıkarılır.

Boy Uzatma Ameliyatı Fiyatı Ne Kadardır?

Boy Uzatma Ameliyatı'nın fiyatlandırmasına, uygulanacak teknik, tedavinin süreci, hastanede yatış, seçilen doktor, ameliyatın yapılacağı il ve ilçe gibi pek çok detay etkendir. Boy Uzatma Ameliyatı fiyatı yöntemine göre 50bin TL ile 200bin TL aralığında değişebilir.

 

Boy Uzatma Ameliyatı Nasıl Yapılır? Yöntemleri Nelerdir?

Cüceliğin söz konusu olduğu durumlarda boy uzatma ameliyatında hedef boy kadınlar için 1.50 cm, erkekler içinse 1.60 cm’dir. Estetik amaçlı boy uzatma ameliyatında ise hedef boy, kişinin isteği doğrultusunda belirlenir. Kişinin beklentisi, eklem hareketi açıklığı, kasların durumu ve kemiğin kapasitesi önemli belirleyici kabul edilir.

Boy Uzatma Ameliyatı 3 yöntemle gerçekleştirilir:

 1. Kemik içi (Precice)
 2. Kemik dışı (İlizarov)
 3. Kombine Yöntem

Kemik Dışı(İlizarov) Yöntemle estetik Boy Uzatma Ameliyatı'nda tercih edilirken; cücelik gibi sağlık temelli boy uzatma ameliyatları Kemik içi(Precice) Yöntem ile yapılır.

İdeal kabul edilen Boy Uzatma Ameliyatı yöntemi ise Kombine Yöntemi adı verilen hem kemik içi hem de kemik dışı müdahalenin yapıldığı, iyileşme süreci daha konforlu ve hızlı boy uzatma ameliyatlarıdır.

Boy Uzatma Ameliyatı genel anestezi altında ortalama 1-1,5 saat süren ameliyatlardır. Ameliyat sonrası tedavi süresi ise hedef boy ve günlük uzama hız oranına bağlı olarak değişiklik gösterir. , Boy Uzatma Ameliyatında beklenen günlük uzama hızı 1 mm.’dir.

Bu hedef milimetre, kemik oluşum kalitesine bağlı olarak azaltılabilir ya da arttırılabilir. Günde ortalama 1 mm uzanıldığı kabul edilir ise, kişinin hedef cm.’sine ulaşmak için geçecek süre bu hedef değer baz alınarak planlanır.

Yani kişi eğer 5 cm’lik bir boy uzatması hedefliyor ise o zaman tedavi sürecinin en az 50 günlük olarak planlanması gerekir.

           1. Kemik İçi (Precice) Boy Uzatma Yöntemi:

Kemik içi boy uzatma ameliyatında; kemik içeriden kesilerek kemiğin içine intramedüller çivi yerleştirilir, ikinci adım olarak çivi yerleştirilmiş kemik Eksternal Fiksatör Cihazına tutturulur. Ameliyat, genel anestezi altında uygulanır. Hastanede 5 gün yatış ardından kişi taburcu edilir.

Uzama dönemi ve rehabilitasyon süresi uzama boyuna göre farklılık gösterir (5 cm. – 50 gün). Ardından konsolidasyon süresi başlar (uzatma bittikten sonra oluşan yeni kemiğin sağlam olması için geçecek döneme “Konsolidasyon” denir) bu da ortalama 3 aydır.

Kemik içi Boy Uzatma Ameliyatında önce bir bacağın tedavisi tamamlanır sonra diğer bacağa geçilir.

           2. Kemik Dışı (İlizarov) Boy Uzatma Yöntemi:

Kemik dışı Boy Uzatma Ameliyatında; kemik, dışarıdan uygulanan “Eksternal Fiksatör Cihazına” tutturulur. Bu işlem adımını kemik çatlatma işlemi takip eder. Ameliyat, genel anestezi nadiren lokal anestezi altında uygulanır.

Kemik dışı Boy Uzatma Ameliyatında her iki bacak aynı anda uzatma işlemine tabii tutulabilir, böylece her iki bacakta aynı anda uzama gerçekleşeceği için tedavi süreci kemik içi boy uzatma ameliyatına oranla daha kısa sürede tamamlanır.

Kemik dışı Boy Uzatma Ameliyatı tek bacak için uygulanacak ise hastanede yatış süresi 3-4 gün; çift bacak için uygulanacak ise hastanede yatış süresi 4-7 gün olarak planlanır.

Hastanede yatış sırasında uzama işlemi başlar ardından kaç cm’lik bir uzama öngörülüyor ise tedavi süresi ona göre hesaplanır.

Uzama işlemi tamamlandıktan sonra uzatılan kemiğin güçlenmesi (konsolidasyon) ve ardından sistemin çıkarılması işlemleri sırası ile yapılır. Toplam tedavi süresi 6-12 ay aralığında tamamlanır.

           3. Kemik İçi – Dışı (Kombine) Sistem Boy Uzatma Yöntemi:

Kombine yöntemle Boy Uzatma Ameliyatında hem kemiğin içine hem de bacağın dışına uzama sistemleri yerleştirilir. Uzatma işlemi bitiminden 1 ay sonra bacağın dışındaki sistem çıkarılır ancak kemik içi büyüme sistemi çıkarılmaz, kişi kemik içerideki çivi sistemi ile uzama sürecinin diğer aşamalarını ayakta tamamlayabilir.

Yani rehabilitasyon, konsolidasyon dönemi kemik içi sistemle sürdürülür. Kullanılan çivilerin çıkarılmasına gerek yoktur yine de talep söz konusu olduğunda ikinci bir ameliyat planlanarak çivilerin çıkartılması sağlanabilir.

Kombine sistem Boy Uzatma Ameliyatı diğer boy uzatma ameliyatlarına oranla günlük yaşantıya daha hızlı dönüş yapılmasına olanak tanır, uygulamanın süresi tekli uygulamalara oranla daha kısadır. 

Boy Uzatma Ameliyatı Sonrası Ne Kadar Uzarım? İyileşme Süreci Nasıldır?

Boy Uzatma Ameliyatında tek seansta toplam 6 ila 8cm civarı bir uzama sağlanabilmektedir. (Uzunluk arttıkça kaynamama riski arttığı için 8cm’den fazla uzama için 2. Seans ameliyat uygulanmaktadır).

Genel olarak tüm yöntemlerde 6cm uzamak için yaklaşık 3-4 ay tedavi süresi bulunmaktadır.

Uzatma işlemi, ameliyattan 10 gün sonra başlamakta ve günlük 1mm uzama sağlanmaktadır. Örn. 6cm uzama için 60gün uzatma süresi, 10 gün de uzatmadan önceki nekahet donemi olmak üzere toplamda 70 güne ihtiyaç vardır.

Uzatma tamamlandıktan sonra kemik oluşumu beklenir ve yaklaşık 1 ay sonra bacaklardaki cihazlar çıkarılır.

Boy Uzatma Ameliyatından (Kombine Yöntem) 1 veya 2 gün sonra destekli veya desteksiz, 15 gün sonra ise tamamen desteksiz yürümeye başlana bilinir. Hastanede kalınması gereken süre 5-7 gün arası, cihazların bacaklarda kalma süresi ise yaklaşık 4-5 Ay civarıdır.

Ameliyattan 6 ay sonra normal hayata dönülebilir, 1 yıl sonra ise ağır spor yapmaya başlanıla bilinir.

Boy Uzatma Ameliyatı Benim İçin Doğru Ameliyat mıdır?

Boy Uzatma Ameliyatında alt yaş sınırı 3 yaş olarak belirlenmiştir. Boy oranı yaşıt gruplar percent değerinin altında kalan ve boy olarak yaşıtlarını yakalayamamış çocukların için 3 yaşından itibaren boy uzatma ameliyatı planlanabilmektedir.

Boy Uzatma Ameliyatı için yaş üst sınırı bulunmamakla birlikte 40 yaş ve üzeri grup kemik gelişim kalitesinin zayıfladığı sürece girdiği için boy uzatma ameliyatı önerilmemektedir.

Boyunun kısa olduğunu düşünen ya da tıbbi anlamda boy kısalığı doktor raporuyla onaylanmış, ameliyat için uygun yaş aralığındaki kadın erkek herkes boy uzatma ameliyatı için uygun adaydır.

Boy Uzatma Ameliyatı planlanan kişilerin sağlıklı, sigara kullanmayan, boy uzatma ameliyatından gerçekçi beklentiler içinde olan, ameliyatın risk ve sıkıntıları konusunda bilinçli kişiler olması önemlidir. 

Hasta beklentisi, eklem hareketi açıklığı, kasların durumu ve kemiğin kapasitesi boy uzatma ameliyatı için kişinin uygun aday olup olmamasını belirler.

Boy Uzatma Ameliyatı Sigorta Kapsamına Girer mi?

Doğuştan gelen anomalilere bağlı, cücelik gibi sağlık sorunları nedeniyle yapılan Boy Uzatma Ameliyatı SGK kapsamında yapılırken; estetik amaçlı Boy Uzatma Ameliyatı SGK ya da özel sigortalar tarafından karşılanmaz.

Boy Uzatma Ameliyatı Ağrılı Bir Ameliyat mıdır? 

Boy Uzatma Ameliyatı ağrılı bir ameliyat ve tedavi sürecini kapsayabilir.

Kişinin ameliyat sonrası yoğun ağrıları olabilir.

Ameliyat sonrası ağrılar doktorunuz tarafından önerilen ağrı kesicilerle hafifletilebilir düzeydedir.

Tedavi sürecinde ise ağrıların azaltılması ancak doktor tarafından önerilen fizik tedavi ve egzersizlerin düzenli yapılmasıyla mümkün olur.

Egzersizlerle güçlendirilen kemik ve kas dokusu ağrıların azalmasına yardımcı olur.

 

Источник: https://yeniben.com/tr/boy-uzatma-ameliyati

Boy Uzatma Ameliyatı Riskleri

Boy Uzatma Ameliyatları

Boy uzatma ameliyatının riskleri ameliyatı yapan şahsa göre değişmektedir. Ve bir de bedenimiz şayet tam manasıyla yenileme sürecini durdurmuş ise boy uzatma ameliyatı da etki etmemektedir. Boy uzatma ameliyatının gelişim süreci şöyledir. Öncelik ile hasta ameliyata alınır ve diz bölümü

Boy Uzatma Ameliyatı

arasında tespit edilen kemik kırılır.Daha sonra bacak eti gerdirilerek araya uzun bir boşluk açılır. Ve bu iki kemi içeriğine her iki kemiğe uygulanılacak şekilde delikler açılır. Ve araya metal çubuklar sokulur.Daha sonra ise bu açıkta tespit edilen kemiğin uzaması beklenir ve bu proses ortamla 6 ay ile 1 sene seviyesi sürmektedir.

1 cm amacıyla bir ay beklemek gerekiyor. Yani ameliyattan hemen sonra uzanılmıyor 8 cm içinse 10 ay civarı beklemek gerekiyor. Zaman zaman tekrar ameliyata giriyorsunuz. Ve bu boşluk sürekli olarak biraz daha açılmaktadır.Bu süreç yaklaşık 1 yıl civarı sürüyor ve riskli bir ameliyat olduğu kadar da masraflı bir ameliyattır.

Boy uzatma ameliyatının tehleri nelerdir

Boy uzatma ameliyatı uzun süreçli olması yanı sıra gerektiğince de masraflıdır. Ameliyat esnasında iki kemik arasına sokulan çubukların içeriğinde Kötü bir madde var ise kemik enfeksiyon kapabilir. Ve kemik gelişimimiz normalinden çok daha yavaş gelişebilir.

Veya da gelişim tamamiyle dura bilir buda kötü bir haldir boy uzatma ameliyatında başarılı olursanız şayet yalnızca kemikleriniz uzamaz bunun yanı sıra bacak kaslarınızda damarlarınızda uzar ve tam manasıyla eskisi gibi randıman veremeye bilmektedir. Bunun yüzünden denge kaybı veya ayakta duracak halin olmaması gibi problemler yaşaya bilirsiniz. Buda gerektiğince kötü yan etkiler.

Doğal Yollarla Boy Uzatma Yöntemleri

Kemik gelişimi olsun boy uzatma süreci olsun. Bunlar için ne boy uzatma ilaçlarına nede boy uzatma ameliyatılarına lüzum var. En doğrusunun ve en etkilisinin natural tekniklerle boy uzatma teknikleri olduğunu düşünüyorum.

Çünkü az evvelce ilaçlar ve ameliyatlar ile ilgili ayrıntılı bulguların neticesi bize bunu gösteriyor. Eminim sizde benimle aynı düşünceler içerindesiniz. Eğer sabırsız biriyseniz ki zaten biraz sabırsız olan insanlar bu tür tekniklere başvurur. Tercih meselesi diyorum.

Doğal Yollarla Boy Uzatma

Ben sizlere daha düzel tekniklerden bahsetmek istiyorum bu teknik natural tekniklerle boy uzatma teknikidir. Neler yapmanız gerekenler hakkında detaylıca bilgiler vereceğim. Öncelik ile kısa bir anlatım geçeceğim sizlere natural tekniklerle boy uzatma teknikleri 3 ana maddeden oluşmaktadır.

Boy uzatma egzersizleri doğru beslenme alışkanlığı ve kaliteli uyku üstüne dayalıdır. Bu 3 madde bir halkanın 3 parçası gibidir. Halkadan bir adet eksilirse şayet halkanın boyu kısa olacaktır. Yani bir nevi alacağınız verim düşük olacaktır.

Onun için natural tekniklerle boy uzatma tekniklerinin 3 maddesi özenle uygulanması gerekir. Bu 3 ana hususta yalnızca natural yollar yer alır. Yani boy uzatma ameliyatı gibi basit değildir.

Bu 3 ana madde uygulaya bilmeniz için oldukça baya emek vermeniz gerekir.

Doğal yollarla boy uzatma egzersizleri

Öncelikle yapılması gerekenlerden biri doğru egzersiz metotlarını bulmaktır. İnternette yüzlerce egzersiz metotları yer almaktadır. Ancak bunları yalnızca 10 ya da 20 tanesi doğru egzersiz metotlarıdır. Onun amacıyla bu doğru metotların bulunması gerekir. Aksi halde boy uzatayım derken farkında olmadan karın kaslarınızı geliştirmiş olabilirsiniz.

Doğru beslenme yöntemler

Doğal yollarla boy uzatma egzersizlerinizi yaptıktan sonra doğru beslenme yöntemlerine de dikkat edilmesi gerekir. Vücudumuzun gelişim sürecini destekleyecek vitamin ve mineralleri almamız gerek. Aksi halde yaptığımız onca egzersizin yarısını çöpe atmış oluruz. Onun için bu doğru beslenme maddesini detaylıca incelemenizi öneriyorum.

Kaliteli Uyku

Doğru beslenme yöntemlerin de yaptıktan sonra yani zincirin 2. Halkasını da tamamladıktan sonra son ve en mühim halkasını tamamlamaya geldiniz. Kaliteli uyku sürecini başarılı bir şekilde yapabilirseniz şayet yaptığınız tüm egzersiz ve beslenme çalışmalarının verimliliğini 2 katına çıkaracağınızın garantisini veriyorum. Yani 3cm uzamanız gerekirken 6 cm uzamak gibi.

Nedir bu kaliteli uyku kaliteli uyku ne belirler internette bu kaliteli uyku hakkında birden fazla bilgi var ama sizlere kısa birkaç adet ipucu ben vereceğim kaliteli uykuyu belirleyen etkenler arasında

Oda sıcaklığıdır yani odanız ne çok sıcak nede çok soğuk olacak bunu için bir vantilatörden yardım alabilirsiniz.

Ve birde yatak rahatlığınız yatağınız rahat olacak güzel ve kaliteli bir uyku çekmeniz lazım hani bazen sabahın 5 uyanırız ya 5 saatlik uyku olmasına rağmen oldukça dinç ve enejiyizdir işte buda kaliteli bir uyku çektiğiniziniz göstergesidir.

Arada sırada günde 15 saat uyumamıza rağmen oldukça yorgun bitkin ve uykusuzdur. Bunun sebebi de kalitesiz bir uyku çekilmiş olmasıdır.

Kaliteli uykunun başka bir ipucusu da odanın sıcaklı ve tepenizdeki ışık belirler yani tepenizde bir ışık ile uyuyorsanız şayet bu demek oluyor ki kötü bir uyku çekiyorsunuz. Her ne olursa olsun ortamın ışı gerektiğince sıfıra indirilmeli. Arada sırada dışarıdaki sokak lambalarının bile uykunuzun niteliğini bozmaktadır. Biz insanlar yalnızca uyur iken gelişiriz onun için kaliteli uykular.

Sizlere küçük bir tavsiyem olacak bu zincirin 3 halkasına ulaşmak istiyorsanız şayet size bir kitap tavsiyesinde bulunmak istiyorum. Bu kitabı zamanında incelediğim ve uyguladım oldukça verimli bir kitap. Boy uzatma ameliyatı yerine bu tür bir kitabı tercih etmenizi isterim. Çünkü bünyesinde her hangi bir risk bulunmuyor.

Ayrıca mail danışmanlığı da veriyorlar kafama takılan soruyu sorardım gün içerisinde cevabı hemen gelirdi. Ancak ücretli bir kitap 72 lira civarında satılıyor. Belki birtakım arkadaşlarımızın durumu olmaya bilir bu kitabı almaya onun için bende bu arkadaşlar için doğru ve uygulanması gereken 10 adet egzersiz yöntemini sıraladım. Buraya tıklayınız. Boy uzatma egzersizleri 

Bir halka benden size hediye diğer 2 halkayı da sizin bulmanız gerekiyor. Veya da direk olarak kitabı almanız gerekiyor seçim sizin arkadaşlar. Kitabı incelemek için aşağıdaki resme tıklayın.

Boy Uzatma Kitabını Hemen İncele

Benzer Konular

Boy Uzatma Duası

Boyum Uzamıyor

Hızlı Boy Uzatma Egzersizleri

Boy Uzatma Kitabı

3 Adımda Boy Uzatma Yolları

Tabanlık Boy Uzatma

Источник: https://boyuzatmakitabi.org/boy-uzatma-ameliyati/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть