Boyun ağrısı kabusunuz mu? Kurtulmanın 9 basit yolu..

Vücudunuzdaki Ağrılardan Kurtulmanın En Basit Yolu

Boyun ağrısı kabusunuz mu? Kurtulmanın 9 basit yolu..

Fibromiyalji hatta fibromiyalji sendromu (FMS) olarak da bilinen kronik ağrı rahatsızlığı, kaslarda ve kemiklerde ağrıya neden olan kronik bir durumdur.

 Fibromiyaljinin başlangıçta belirgin bir halde olmadığı ve semptomların belirli bir zaman zarfında kademeli olarak biriktiği göz önüne alındığında, teşhis edilmesi oldukça güçtür.

 Fibromiyalji, Amerikan nüfusunun yaklaşık %2-8’ini oluşturmaktadır ve bunların %90’ı genç ve orta yaşlı kadınları etkilemektedir.

Bilge Cafe size fibromiyaljiyi öğrenmeniz için bir rehber sunar ve size eşlik eden ağrıyı nasıl teşhis edeceğiniz ve proaktif olarak nasıl giderebileceğinizi gösterir.

Bunun Nedeni Nedir?

Fibromiyaljinin nedeni bilinmemekle birlikte, birkaç hipotez öne sürülmüştür. Olası nedenler şunlardır:

 • Genetik: 5-HT2A reseptörü 102T / C polimorfizmi olan kişilerin fibromiyalji gelişme riski daha yüksek olduğu bulunmuştur.
 • Kötü yaşam tarzı tercihleri: Sigara, fiziksel aktivite eksikliği ve obezite gibi kötü yaşam tarzı tercihlerinin fibromiyalji gelişme riskini büyük ölçüde artırdığı bulunmuştur.
 • Psikolojik faktörler: Araştırmalar göstermektedir kistres, depresyon, ve travma, fibromiyalji gelişiminde önemli tetikleyici faktörlerden bazıları olabilir.

Fibromiyalji Belirtileri Nelerdir?

Fibromiyaljiyi tam olarak teşhis edebilen herhangi bir test yoktur ancak bilimsel ve tıbbi toplulukta objektif bir tanının mümkün olup olmadığına dair devam eden bir tartışma vardır.

 Şu anda, fibromiyalji dışındaki tüm tahliller yapılır ve temiz çıkarsa ancak o zaman teşhis konması mümkündür ve bununortaya çıkması genellikle yıllar alır. Fibromiyaljiden etkilenen insanların %75’i teşhis edilememiştir.

 Bu bizi şu sorulara getiriyor: Onu nasıl teşhis edeceğiz ve bunun temel belirtileri neler?

 • 3 aydan fazla vücudunuzun çeşitli bölgelerinde kronik ağrı çekiyorsanız.
 • Genellikle sabah uyandığınızda kas sertliğiniz gün ilerledikçe daha da şiddetleniyorsa.
 • 18 hassas noktada ve çevresinde ağrı varsa başka bir güncellenmiş tanı yöntemi  yaygın ağrı indeksi (WPI) ve semptom şiddet skalası (SS) kullanlır.
 • Yeterince dinlenmenie rağmen yorgun hissetmeniz oldukça yaygın bir semptomdur. Sabahları uykuya dalmak, uyanmak ve hala yorgun hissetmek önemli bir belirtidir, bu yüzden bunlara dikkat edin.
 • Fibrofog : Konsantrasyon düzeylerinde azalma, çoklu görev yetersizliği, performansın düşmesi ve azalan dikkat süresi ile karakterize bilişsel işlev bozukluğudur.
 • Ağrılı adet dönemleri.
 • Diğer semptomlar: Sıcaklık değişikliklerine duyarlılık, ani ve  açıklanamaz kilo kaybı veya kazancı, işitme ve görme problemleri, irritabl bağırsak sendromu, daha önce bulunmayan alerjilerin başlangıcı.

Fibromiyalji Nasıl Teşhis Edilir?

Fibromiyaljinin bazı belirtilerini gözlemlerseniz, derhal bir doktora başvurmanız yapmanız gereken en doğru şeydir. Bir doktorun yardımı ile bile, fibromiyaljinin kronik ağrınızın suçlusu olduğu sonucuna varmak yıllar alabilir, bu yüzden ne kadar erken doktora görünürseniz sizin için de bir o kadar iyi olacaktır.

Tanı konulacak adımlar:

 • Over-the-counter (OTC) ağrı kesicileri alın: ibuprofen, asetaminofen ve naproksen sodyum gibi OTC ağrı kesiciler, bazı ağrı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Her zaman tedaviden önce ilacı alabileceğiniz güvenli günlük dozlar ve süre ile ilgili talimatları izleyin.
 • Bir doktora danışın: Çeşitli reçeteli ilaçlar, fibromiyalji ile ilişkili semptomlarla baş etmede yardımcı olduğunu kanıtlamıştır. Sizin için en iyi ilaç düzenini bulmak için doktorunuza danışın.
 • Düzenli ve kaliteli uyuyun : Kötü uyku, ağrı inhibisyon yollarını bozarak fibromiyalji ile ilişkili ağrıyı kötüleştirir. Her gün aynı saatte yatmak, karanlık bir odada uyumak, uyurken elektronik cihazları kapatmak ve kafein, nikotin ve alkolden kaçınmak gibi stratejiler uykunuzun kalitesini artırmaya yardımcı olabilir.
 • Düzenli egzersiz: Düzenli egzersiz yapmak semptomları azaltmaya yardımcı olabilir. 20 dakikalık bir yürüyüş ya da yoga bile kaslarınızı gerdirebilir ve ağrı semptomlarınızı hafifletebilir. Egzersiz yapmak, ruh halinizi geliştirebilecek ve uykunuzu arttırabilecek endorfinleri üretir. Egzersiz yapmanın, başlangıçta ağrıyı arttıracağı, ancak zamanla yavaş yavaş semptomları hafifleteceği bilinmelidir.
 • Stresi azaltın: Rahatlamak, depresyon ve stres gibi hastalık belirtileriyle başa çıkmanıza yardımcı olacaktır. Çalışmalar, yoga ve tai chi’nin, fibromiyaljinin fiziksel semptomlarını azaltmada, stresin azaltılmasında yardımcı olabileceğini göstermiştir.
 • Bir anti-inflamatuar diyet izleyin: Yeşil yapraklı sebzelerden, meyvelerden, buğday ekmeği gibi kepekli yiyeceklerden, tam buğday makarnalarından ve uzun taneli kahverengi pirinçten oluşan bir diyet uygulayın. Yeşil yapraklı sebzeler E vitamini açısından zengindir, bu da iltihaplanmanın azaltılmasına yardımcı olurken, meyveler antienflamatuar özelliklere sahip olan antioksidanlar içerir.
 • Masaj yapmayı deneyin: Bir masaj yaptırmak, fibromiyalji ile ilgili ağrılarından kurtulmanın harika bir yoludur.

Fibromiyalji İle Nasıl Başa Çıkılır?

Fibromiyalji teşhisi konulması ve  kronik ağrılarla yaşamak zorunda olduğunuzu bilmek, duygusal olarak yıkıcı etkilere sahip olabilir. Bu yüzden kendinizi daha iyi hissetmek için bir destek grubu bulabilirsiniz. Bu gruplardan biri  Ulusal Fibromiyalji ve Kronik Ağrı Derneği’dir (NFMCPA).

Çok uzun süredir kronik ağrı çeken birini tanıyor musunuz ve bunca zaman hala nedeni bulamadı mı? Bu ağrıların nedeni fibromiyalji gibi bir durum olabilir. Hastalığın bilinmemesi nedeniyle bu hastalığı taşıyan insanların %75’i teşhis edilememiştir.İşte bu yüzden bu sözcüğü yaymak pek çok insana farkındalık sağlayabilir. Peki ne bekliyorsun? Bu yazıyı paylaş ve farkındalığı yay.

Источник: //bilgecafe.com/vucudunuzdaki-agrilardan-kurtulmanin-en-basit-yolu/

Baş Ağrısından Kurtulmanın 5 Basit Yolu!

Boyun ağrısı kabusunuz mu? Kurtulmanın 9 basit yolu..

Dr. Mehmet Öz’den baş ağrısına çözümler: Çoğumuzun sıkıntısı olan baş ağrılarını 5 basit yolla azaltmak mümkün.

Baş ağrıları, sinir bozucu derecede şiddetli ya da önemsenmeyecek kadar hafif olabilir. Fakat şiddeti ne olursa olsun sürekli ya da sık sık baş ağrısı çeken insanlar bundan önemli derecede etkilenir. Bu ağrı kişilerin hayattan aldıkları zei azaltır, günlük yaşamlarının olumsuz bir yönde ilerlemesine sebep olur.

Özellikle işteyken veya yoldayken, yanınızda ağrı kesici olmadığında yaşadığınızda sorununuz daha da büyür. Ve tabi ağrı kesicileri gerçekten gerekli olmadığı sürece kullanmamak gerekiyor.

Baş ağrısı ve stresten sadece 30 saniyede hiçbir ilaca gerek kalmadan kurtulmanız için bugün sizlerle basit bir yöntem paylaşacağız.

İşte baş ağrılarınızı azaltmak için deneyeceğiniz 5 yöntemi

1- Sağlık koşullarınızı geliştirin.

Yapmanız gereken ilk şey ikincil baş ağrınız olmadığından emin olmaktır. Bu, diğer sağlık problemlerinizin yan etkisi olan baş ağrısıdır.

Bunu belirlemek baş ağrınızın nedeninin ne olduğunu anlamak için size yardımcı olur; fakat baş ağrınızı tetikleyici faktörleri tanımlayabilmek uzun zamanınızı alabilir.

Baş ağrınızın başlangıcından 48 saat önce ne yediğinizi ve neler yaptığınızı ve adet döngünüzü kontrol edebilmenizi sağlayacak tarihi ve saati olan bir günlük tutun.

2- Boynunuzu güçlendirin.

Zayıf boyun kasları sırtınızın üst tarafında alt boynunuza ve daha sonra üst boynunuza ilerleyen bir ağrıya neden olabilir. Zayıf kaslar bilgisayarın karşısında çok fazla zaman geçirmekten ve bayanların uzun süre örgü örmesinden dolayı oluşabilir. Trapez kaslarındaki zayıflık sırtınızın üst tarafında acıya neden olabilir. Bu bölgeyi güçlendirmek ağrıyı %80 azaltabilir.

3. Bu ağrıyı terleyerek atmaya çalışın.

Yürümek, yüzmek ve bisiklete binmek yalnızca kalp sağlığınız için değil; belinizin inceliği ve cinsel çekiciliğiniz için de yararlıdır. Düzenli aerobik egzersizleri demek daha az baş ağrısı demektir.

Çünkü egzersiz stresi azaltmaya, sizi rahatlatmaya ve ağrı kesici endorfinlerin derecesini arttırmaya yardımcı olur.

Aynı şekilde, yoga, germe egzersizleri ve meditasyon da gerginliği azaltır ve bu yüzden baş ağrısına neden olan kimyasal durumları da rahatlatır.

4. Gıda takviyelerini deneyin.

Bazı vitaminler, minareler ve diğer besin destek ürünleri baş ağrısını önlemeye yardımcı olabilir.

Bu gıda takviyelerinin arasında B2 vitamini (sabahları 400 miligram riboflavin), koenzim Q10 (günde üç kez 200 miligram) ve magnezyum sülfat (günde iki kez 200 ile 400 miligram; en azından seyrek olarak büyük tuvalete çıkıyorsanız) vardır.

Bu gıda takviyelerinin verimliliği konusunda genel bir karara varılamamıştır; fakat kronik problemleriniz varsa denemeye değer. Bunu denemek 6 haftanızı alacaktır.

5. Basınç noktalarına dokunun.

Evet, parmaklarınızın sizi rahatlatmasına izin verin. Asya’da 2000 yıl önce geliştirilen akupresür, parmaklarınız vücudunuzdaki kaslarla ilgili stresi rahatlatan noktalara basınç yaptığında işe yarar.

‘Shiatsu (bir tür Japon masajı)’ masajını yaptırın ya da bir dahaki sefere başınız ağrıdığında şimdi size vereceğimiz adımları izleyerek bu masajı kendiniz yapın.

Fakat hamileyseniz bu masajı yapmayın!

Şakak kemiği kasınızın ortası:

Bu, şakak bölgesinin tam ortasında bulunmaktadır. Bu bölgeyi başparmağınız ile orta parmağınızı birbirine yakın şekilde tutarak kas alanında yumuşamayı hissedene dek ovun. Eğer bu noktayı saptamakta zorluk çekerseniz parmaklarınızı şakaklarınıza yerleştirin ve sonra azı dişlerinizi birkaç kez sıkın. Şakak kaslarının ortasındaki ana kasın çıkıp indiğini hissedeceksiniz.

Kulaklarınızın arkası:

Kafanızın arka tarafındaki, kulaklarının arkasındaki kemiğin hemen önündeki kafatası noktalarını saptayın ve başparmaklarınızla 2 dakika kadar dairesel basınç uygulayın.

Gözlerinizin arası:

Burnunuzun hemen üzerindeki dokuyu orta parmağınızı bir gözünüze başparmağınızı da diğerine yakın bir şekilde yerleştirerek sıkın. Yavaşça yukarıya doğru ittirin, böylece kaşlarınızın kenarlarında basıncı hissedeceksiniz.

El dokusu:

Bedenimizde masaj yapıldığında farklı türdeki ağrıları geçirecek bazı noktalar vardır. Örneğin akubası teknikleri baş ağrısından kurtulmak için çok faydalıdır. Baskı uygulamanız gereken nokta avuç içi ile baş parmağınız arasındadır. Baş ve işaret parmağınızı birleştirdiğinizde çıkıntı yapan noktayı bulmanız gerekmektedir.

Ne Yapılması Gerekir?

Başparmağınızı ve işaret parmağınızı kullanarak diğer elinizin baş parmağı ile işaret parmağı arasındaki yumuşak dokuyu sıkıştırın ve basınç uygulayın.

Baskıyı 30 saniye boyunca devam ettirin ve ardından diğer elinize baskı uygulayın. Buraya da 30 saniye boyunca baskı uygulamanız gerekiyor. Eğer her şeyi doğru yaparsanız, baş ağrınız kısa bir süre sonra geçecektir.

Источник: //saglikhaberleri.com/bas-agrisindan-kurtulmanin-5-basit-yolu/

Baş Ağrısı Kabusunuz Olmasın- Kadin.com

Boyun ağrısı kabusunuz mu? Kurtulmanın 9 basit yolu..

Baş ağrısı hem kendi yaşadığımız, hem de çevremizden duyduğumuz sağlık problemlerinin en başında gelir. Baş ağrılarımızı “Dün gece geç yattım, ondan oldu.”, “Günlerdir çok stresliyim, ondan herhalde.”, “Etrafta çok gürültü var, ondan oluyor.

” gibi sebeplere bağlarız ve üzerinde çok durmayız. Halbuki baş ağrılarımız sayılan bu sebeplerden olabileceği gibi, sağlık problemlerinden de meydana geliyor olabilir.

Baş ağrısı kabusunuz olmasın istiyorsanız yazımızı dikkatlice okumanızı öneririz.

Baş Ağrısı ve Etkileri

Baş ağrıları başın herhangi bir noktasında başlayabilir ve başın iç kısmı haricinde, kafa derisini ve yüzü de kapsayabilir. Baş ağrıları kısa süreli (atak) veya uzun süreli (kronik) olabilir.

Peki baş ağrıları gerçekten neden olur, türlerini biliyor muyuz? Veya hangi durumlarda doktora başvurmamız gerektiğinin farkında mıyız? Bu yazımızda sizin için baş ağrısı türlerini, baş ağrısı nedenlerini ve en önemlisi de baş ağrılarının nasıl geçeceğini ele aldık.

Herhangi bir hastalıktan kaynaklanmayan baş ağrıları “birincil baş ağrıları” olarak adlandırılır. Baş ağrıları beyindeki veya vücuttaki bir hastalıktan kaynaklanıyorsa ise bu ağrılar “ikincil baş ağrıları” olarak adlandırılır. Baş ağrılarının farklı türleri ve farklı nedenleri olduğunu unutmamak, “baş ağrısı” deyip geçmemek gerekir.

Birincil Baş Ağrıları

Gerilim Tip Baş Ağrısı: En sık rastlanılan baş ağrısı türüdür. Genellikle başın arka tarafından başlayıp, öne doğru yayılır. Bilgisayar başında çalışmak, stres, depresyon, uykusuzluk, halsizlik, öğün atlamak, alkol tüketimi, her gün alışık olunan miktarda kafeinin tüketilmemesi (kafein yoksunluğu) gibi etkenler gerilim tipi baş ağrısının başlıca sebepleridir.

Migren Ağrısı: Migren, yaşam kalitesini en olumsuz etkileyen baş ağrısı türüdür. Ağrı oldukça acı vericidir ve kişinin günlük yaşam aktivitelerini engeller. Migrenin neden ortaya çıktığı henüz tam olarak bilinmese de, genetik ve çevre faktörlerinin bu durumda önemli bir rol oynadığı bilinir.

Erkeklerden çok kadınlarda görülen migrenin olası sebepleri arasında stres, açlık, uykusuzluk, gürültü, şarap ve çikolata gibi besinleri sayabiliriz. Baş ağrısının süresi, baş ağrısının hastada başladığı yaş, ağrının şiddeti gibi etkenler migren tedavisinde dikkat edilmesi gereken noktalardır.

Küme Baş Ağrısı: Küme baş ağrısı aniden başlar ve çok şiddetlidir. Ağrı gün içerisinde bir kaç kez meydana gelebilir ve bu durum aylarca sürebilir.

Başladığı gibi bir anda kaybolan ağrılar, yine aynı şekilde aylarca kendini göstermeyebilir.

Henüz bu tip ağrıların da kesin sebebi bilinmemekle birlikte, parlak ışıklar, yüksek irtifa, sıcaklık ve fiziksel yorgunluk tetikleyici etmenler arasında sayılmaktadır.

İkincil Baş Ağrıları

Yazının başında da belirttiğimiz gibi ikincil baş ağrıları, başka bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkar. Daha önce hiç yaşamadığınız türde, şiddetli ve sık tekrar eden baş ağrıları, herhangi bir rahatsızlığın habercisi olabilir.

Bu baş ağrılarını mutlaka ciddiye almalı ve bir doktora başvurmayı ihmal etmekten kaçınmalısınız. İkincil baş ağrısına sebep olan bazı hastalıklar hayati risk taşıdığından, erken teşhis oldukça önemlidir.

Baş ve boyun yaralanmaları, beyin damar hastalıkları, sinir hastalıkları, beyin tümörleri, beyin enfeksiyonları, sinüzit gibi hastalıklar ikincil baş ağrılarına neden olabilir.

Baş Ağrısından Kurtulmak İçin Öneriler

 • Karanlık ve Sessizlik
 • Açık Hava Yürüyüşü
 • Masaj
 • Sıcak Duş
 • Soğuk Kompres
 • İlaç (Ağrı kesici kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Ancak her ağrıda ilaç kullanmayı alışkanlık haline getirirseniz, vücudunuzun ilaca bağımlı olacağını unutmayın. Bu tip durumlarda ilacı almadığınızda ağrı başlayacaktır.

  Dolayısıyla mümkün olduğunca ağrı kesici almamakta fayda vardır.)

 • Sağlık koşullarınızı geliştirin.
 • Boynunuzu güçlendirin.
 • Bu ağrıdan terleyerek kurtulmaya çalışın. (Yürümek, yüzmek, bisiklete binmek vs.)
 • Basınç noktalarına dokunun.

  (Şakak kemiği kasınızın ortası, kulaklarınızın arkası, gözlerinizin arası, el dokusu (Başparmağınızı ve işaret parmağınızı kullanarak diğer elinizin baş parmağı ile işaret parmağı arasındaki yumuşak dokuyu sıkıştırın ve basınç uygulayın.)

Baş ağrılarınızın hayatınızı etkilememesi ve kabusunuz olmaması için bu yöntemlerden faydalanabilirsiniz.

Fakat bu saydığımız yöntemler doğal yöntemlerdir ve birincil baş ağrıları için uygulandığında işlevseldir. Bir hastalıktan kaynaklandığını düşündüğünüz baş ağrılarınız için mutlaka doktora başvurmalısınız.

Peki hangi tip durumlarda acile başvurulması gerektiğini biliyor muyuz?

 • Baş ağrısı ani ve çok şiddetli başladıysa
 • Ateş ve kusma baş ağrısına eşlik ediyorsa
 • Hayatınızda ilk defa bu şekilde bir ağrı yaşıyorsanız
 • Bilincinizde değişiklik/uykuya eğilim hali varsa

Источник: //kadin.com/bas-agrisi-kabusunuz-olmasin

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..