Boyun Ağrısı Nedir, Nasıl Geçer? Nedenleri, Belirtileri

Boyun Ağrısı Neden Olur? Boyun Ağrısı Tedavisi – Sağlık Ocağım .NET

Boyun Ağrısı Nedir, Nasıl Geçer? Nedenleri, Belirtileri

Boyun ağrıları, özellikle bölgesel veya yayılma gösteren ağrılar şeklinde olabilir. Boyun ağrıları genellikle vücudun kendini korumak için yarattığı kas spazmından kaynaklanır. Radiküler ağrı denilen sinir köklerinin sıkışmasına bağlı olan ağrı, daha çok yanma şeklinde, daha rahatsız edici ve kolun, gövdenin bazı kısımlarına yayılabilir.

Bu ağrılar tek başına olmayabilir ve hem boynu kısıtlayan ağrı hem de radiküler denilen yanmalı ağrı ile birlikte olabilir. Özellikle boyundan sinirlerin çıktığı pleksus brakialis denilen sinir demetini oluşturan bölgede tutulduğu seviyeye ve yere göre farklı ağrılar meydana gelebilir.

Boyun ağrısı nedenleri

Üst seviyedeki oluşan rahatsızlıklar omuz ve kürek kemiklerine doğru yayıldığı gibi, daha alt bölgedeki rahatsızlıklar ise parmaklara kadar yayılan şikayetlere sebep olabilir ve özellikle boyun hareketleri ile bu şikayetlerde artma meydana gelir. Daha fazla olan boyun ağrılarında ayaklarda uyuşmaya kadar gidebilen omurga kemiğine bağlı sorunlardan kaynaklanabilir.

 1. Boyundaki ağrının nedeni kaslara bağlı olabileceği gibi bazen omurga hastalıkları boynu tutabilir.
 2. Özellikle ankilozan sipondilit (omurga romatizması) boyun bölgesinde giderek ilerleyen hareket kısıtlılığı ile beraber seyreder.
 3. Bazen akciğer hastalıkları, safra hastalıkları ve kalp hastalıkları da boyun ve sırt bölgesinde ağrıya neden olur.
 4. Omurgayı tutan bazı enfeksiyonlar (omurga enfeksiyonları), boyun düzleşmesi, ağır kaldırma, ıslak saç ile dışarı çıkma, aşırı hareketsizlik, tüberküloz veya brusella gibi hastalıklar boyun omurlarını tutarak ağrıya sebebiyet verebilir.
 5. Duruş bozuklukları, boyun bölgesindeki yaralanmalar, travmalar, boyun fıtığı, kemik erimesi, kireçlenme, psikolojik bozukluklar, doğumsal bozukluklar, romatizmal hastalıklar gibi bazı hastalıklar da boyun ağrısına neden olur.
 6. Boyun ağrısına eşlik eden kilo kaybı, halsizlik gibi belirtiler daha ciddi bir rahatsızlığın (kanser gibi) bir hastalığın belirtisi olabilir.
 7. Genç yaşlarda daha çok yumuşak disk bozukluklarına rastlanır. Yaş ilerledikçe disklerin beslenmesi bozulur ve su içeriği azalır, bu nedenle sert disk denilen fıtıklar gelişir ve bunlara bağlı da boyun ağrısı olur.
 8. 55 yaşlarından sonra görülen boyun ağrıları daha çok boyunda kireçlenme nedeni ile meydana gelir.

Boyundaki rahatsızlıklar baş dönmesi yapar mı?

Boyun ağrılarına baş dönmesi eşlik ediyor ise bunun bir kaç nedeni olabilir.

Birincisi boyun omurlarının kenarından geçip beyine giren büyük bir atardamar sıkışır ise omurların şeklinin herhangi bir nedenden dolayı bozulması nedeni ile beyine giden kan akımı tıkanır ve bu tıkanmadan dolayı baş dönmesi denge kaybı gibi belirtiler ortaya çıkar.

Alt boyun bölgesi ve üst sırt bölgesinde sempatik sinir sistemi denilen küçük damarların kasılmasını, genişlemesini sağlayan bir sistem vardır ve alt bölgede oluşan fıtıklar nedeni ile sempatik sinirlerin uyarılması sonucu kulaktaki denge bölümüne giden küçük damarların daralmasına bağlı geçici baş dönmesi, denge kaybı ve çift görmeye kadar giden şikayetler boyundaki disk bozukluklarına eşlik edebilir.

Ayrıca boyun düzleşmesi gibi omurga kemiği sorunu da baş dönmesi yapabilir.

Çocuklarda boyun ağrısı neden olur?

 1. Çocuklarda boyun ağrısının sebepleri daha çok kas kökenlidir.
 2. Diskler çocuklarda henüz taze olduğu için, disk bozukluları daha çok ileri yaşlarda oluşur.

 3. Özellikle duruş bozuklukları, yanlış ders çalışma şekli çocukların boynunu zorlar ve kas kökenli boyun ağrısına yol açar fakat beraberinde enfeksiyon var ise çok dikkatli olmak gerekir.
 4. Özellikle menenjit boyun sertliği şeklinde başlayabilir.

 5. Çocuktaki geçmeyen boyun ağrısı mutlaka dikkate alınmalı ve ateş, bitkinlik gibi belirtilerinde eşlik ettiği boyun ağrısında mutlaka alan ile ilgili bir uzmana gitmek gerekir.

Çocuklarda boyun ağrısı nedenleri

Boyun ağrıları teşhisi ve tedavisi

Boyun ağrılarının çoğu iki hafta içerisinde kendi kendine geçebilir. Eğer boyun ağrısı iki haftayı aşar ise kesinlikle doktora gidilmelidir.

Boyun ağrılarında tanısında hastada görülen belirtilere göre farklı tetkikler istenebilir.

Boyun ağrılarının tedavisi yine tetkik sonuçlarına göre farklı tedavi yöntemleri ile yapılır. Basit boyun ağrıları için sıcak uygulama ve ağrı kesici bazı merhemler ve kas gevşetici bazı ilaçlar kullanılabilir fakat boyun ağrıları bir süre geçmez ya da sık sık tekrarlar ise mutlaka ilgili alanlarda uzmanlara baş vurmak önemlidir.

Ayrıca boyun ağrılarını bazı egzersizler yaparken her zaman duruşa dikkat etmek, ağır yük kaldırırken dikkatli olmak, ev işleri yaparken çok fazla uzanmamaya çalışmak, bilgisayar başında ve masa başı işlerinde çalışırken dik oturmak, ara sıra egzersizler yapmak, uygun yastık kullanmak ve yürüyüş yapmak gibi koruyucu yöntemler boyun ağrılarına maruz kalmamak için oldukça önemlidir.

Boyun ağrısı ve beraberinde ateş, gece terlemesi, kilo kaybı, ellerde uyuşma, ellerde güçsüzlük, boyun hareketi ile artan baş dönmesi var ise beyin cerrahisi, fizik tedavi, ortopedi veya ağrı polikliniklerinde bu durumun değerlendirilmesi önem arz eder.

Özellikle boyun bölgesindeki bazı hastalıkların zaman aşamasına uğramadan hemen ameliyat edilmesi gerekebilir. Omurilik kanalında bir bozulma söz konusu ise hastanın ayaklarına vuran uyuşma görülebilir.

Boyun fıtığı omuriliğe etkileyerek ayaklarda bile güç kaybına ve uyuşmaya neden olabilir ve bu tür durumlarda acil cerrahi gerekebilir, bu nedenle geçmeyen ağrılarda mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Boyun ağrısı tedavisi

Boyun hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/boyun-agrisi-neden-olur/

Boyun ağrısı nasıl geçer? Boyun ağrısına ne iyi gelir?

Boyun Ağrısı Nedir, Nasıl Geçer? Nedenleri, Belirtileri

Boyun ağrısı (Ense ağrısı), genelde boynun tutulması nedeniyle ortaya çıkar. İnsanların en çok doktora gitmesine neden olan ağrı tipi boyun ağrısıdır. Çünkü boyun ağrısı gündelik yaşantınızda sık sık karşılaşabileceğiniz ağrı tiplerinden birisidir.

Boyun ağrısı nasıl geçer?, Ense ağrısını ne geçirir?, boyun ağrısına ne iyi gelir? Şeklinde yapılan sorgular son zamanlarda artmıştır. Bunun nedeni doğrudan teknolojinin gelişimiyle alakalıdır. Tabi diğer birkaç nedende var ancak teknoloji sorunun asıl kaynağıdır.

Teknolojinin ilerlemesiyle masa başında çalışan insan sayısında artış olmuştur. Aynı zamanda evlere giren televizyon sayısı da gün geçtikte artmıştır. İnsanların bu ışıklı ekranlara bağımlı olacak derece de boyunlarını hatta vücutlarını kıpırdatmadan bakmaları boyun ağrısını tetikler. Bu en bilindik boyun ağrısı nedenidir.

Boyun ağrısına neler iyi gelir? ne yapılır?

Boynun ağrısını dindirmek için uygulanabilecek bazı alternatif tedavi yöntemleri mevcuttur. Bu tedavi yöntemlerine göz atacaksak bir liste oluşturmak en doğrusu olur. Buyurun listemize geçelim.

# Toplu taşıma araçlarında yerdeki çizgi çizgi desenleri incelemeyin. Kafanızı yukarı kaldırıp tavandaki motifleri inceleyin. Ayrıca tek ayak üzerinde durmanız omurganız için de sakıncalı. Ağırlığınızı iki ayağınıza da dağıtın ve dik bir duruş pozisyonu sergileyin.

Öte yandan toplu taşıma araçlarını kullanan herkes bir yerlere dayanarak yolculuk ediyor. Bu pekte doğru bir hareket değildir. Bir yerlere dayanıyorsanız omurganızı dik tutmaya özen gösterin.

# Boyun ağrısı genellikle kas dokularının veya liflerinin zedelenmesiyle ortaya çıkar. Bu durumda kasları dinlendirmek ve gevşetmek yapılabileceklerin en başında gelir. Kasları dinlendirmek için kendinize sert bir yatak seçmelisiniz.

# Sert bir yatağın yanı sıra ince ve çok yumuşak olmayan bir yastıkta seçmeniz yararınıza olacaktır.

# Bir diğer tedavi yöntemi ise, el yüz havlusunu sıcak su ile ıslatıp boyna sarmaktır. Suyun ısısı boyun kaslarının gerginliğini azaltır. Aynı şekilde sıcak su torbası da kullanabilirsiniz. Kasların sıkışıklığı azalacağı için boyun hareketlerini daha rahat yaparsınız.

#Aşağıda sıralayacağım boyun ağrısı için ağrı kesicilere göz atabilirsiniz.

# Zeytinyağıyla masaj yaptırın. Bir yakınınıza zeytinyağı ile masaj yaptırırsanız tüm ağrılarınızdan kurtulursunuz. Zeytinyağı besin değerleriyle çok faydalı bir yağ türüdür.

# Soğuk havalarda boynunuzu kuru rüzgardan koruyun. Soğuk boyundaki kasların sıkışmasına neden olur. Böylece boyunda tutulma gibi sorunlar baş gösterir. Buna bağlı olarak da boyun ağrısı oluşur. Kalın ve yünlü bir atkı sayesinde boynunuzu sıcak tutabilirsiniz.

# Sıcak bir duş alın. Vücudun gevşemesi ve rahatlaması için bir duştan iyisi yoktur. Duş almak metabolizmanızı hızlandırmak ve kan akışının rahatlamasını sağlamak için uygulayabileceğiniz yollardan biridir.

# Sola veya sağa dönük yatın. Geceleri yatağa uzandığınızda sola veya sağa dönük uyumaya çalışın. Uzmanlar doğru uyuma şeklinin cenin pozisyonunda sağa dönük uyumak olduğunu yapılan araştırmalarla belirlemiştir.

# Ortopedik yastık kullanın. Kafa ve boyun yapınıza uyum sağlayan yastık kullanmaya özen gösterin. Çok yumuşak yastıklar kas zedelenmesine çok sert yastıklar ise doku zedelenmelerine ve damar bükülmelerine neden olabilir.

# Boyun egzersizleri yapın. Sıkışmış kasları açmanın bir diğer yolu boyun egzersizleridir. Bu şekilde boynunuzdaki kaslar ısınır ve hareket etmeye hazır hale gelir. Boyun egzersizlerini boyun kireçlenmesine karşı kullanabilirsiniz. Başınızı aşağı-yukarı, sağa-yola hareket ettirmek boyun egzersizi için yeterlidir. Dairesel şekilde bu egzersizleri uygulayabilirsiniz.

# Çenenize masaj yapın. Çenedeki damarları uyarmak boyun ağrılarını azaltabilir.

# Kontrollü soğuktan faydalanabilirsiniz. Eğer spor sonrası boyun ağrınız varsa veya sporda yanlış bir hareketle boyun kaslarınızı incittiyseniz soğuk uygulamasını yapabilirsiniz. Soğuk, kasların uyarılmasını ve yorgunluğunun giderilmesine yardımcı olur.

Buzluktan birkaç küp buzu hijyenik bir beze sarıp boyun bölgenize tutabilirsiniz. Ortalama 10 dakika yeterli olacaktır.  Günde 2-3 defa rahatlıkla bu öneriyi uygulayabilirsiniz.

# Patatesi kaynatıp suyunu için. Sonrasında da patatesi kabuklarıyla püre haline getirip üzerine 3 yemek kaşığı pul biber ekleyin. Pul biberin acı olmasına özen gösterin. Hala sıcakken boynunuza bir bez yardımıyla sarın. Bunu her gün deneyebilirsiniz.

# Elma sirkesine limon sıkın ve bu karışımla boynunuza masaj yaptırın. Masajın avuç içiyle dairesel şekilde yapılması gerekiyor. Bası seviyesi de fazla olmamalı. Okşarmış gibi bir seviye yeterli olacaktır.

# Zeytinyağına iki yemek kaşığı acı toz biber ekleyin. İyice karıştırdıktan sonra boynunuzu sürün. Bu boynunuzu hem temizleyecek hem de kaslarınızı uyaracaktır. Biraz yanabilir bu nedenle bu uygulamayı banyo da gerçekleştirin. Acısı dayanılmaz olursa boyun bölgesine su tutarak acıdan kurtulun.

# Zencefili kaynatıp suyunu tüketin. Yumuşak olan zencefili de boynunuza bir paçavra ile sarın. Zencefili küçük küçük kesmeyi unutmayın.

# Oturma pozisyonunda omurga dik bir pozisyonda bel ise kıvrımlı bir şekilde olmalı.

# Kafanızın kilosu ortalama 15-20 kilodur. Bu kilo, boynun aşağıya doğru eğilmesiyle daha da artar. Başınızı dik tutmaya özen gösterin. Masa da kitap bile okurken kitabın yüksekte durmasına özen gösterin. Bizden demesi…

# Boynunuzun tutulmasını engellemek için saatte bir boyun egzersizleri yapın. 30 saniye veya 1 dakika kadar boyun egzersiz yapmanız tüm sorunları çözecektir.

# Boyun ve omurga sağlığınızı düşünen biriyseniz hafta da en az bir kere yüzmeniz gerektiğinizi unutmayın. Türkiye’de her beldenin sosyal topluluk binalarında havuz var. Gidin ve kaydolun…

# Telefonla konuşmayın. Size bir çağrı geldiğinde bunu telefonu kulağınıza götürerek yapmayın. Piyasa da kulaklık denen teknolojik ve çok kullanışlı bir cihaz var. Bunu kullanmanızı öneririm.

# Masa başı bir çalışansanız kollarınızı ve omuzlarınızı her yarım saatte bir hareket ettirin. Öne ve arkaya doğru omuz hareketleri, dairesel şekilde de kol hareketleri yapabilirsiniz.

# Dinlenin. Bolca dinlenmek vücuttaki tüm sorunları çözer. Kaslarınıza biraz izin verin ve dinlenin.

# Saçınızı ıslak bırakmayın.

Boyun ağrısı evde nasıl geçer?

Boyun ağrısını evde tedavi etmek istiyorsanız öncelikle dinlenme alanınızın konforlu, ergonomik ve rahat olması önem taşımaktadır. Bunun dışında bazı egzersizlerle de boyun ağrısını önleneyebilirsiniz.

Örneğin;

Bir A4 kağıdına büyük bir daire çizin ve tam ortasına bir nokta koyun. Bu kağıdı gözünüzün hizasında olacak şekilde duvara yapıştırın. Sonrasında noktadan gözünüzü ayırmayın ve çenenizi dairenin çizgisi boyunca hareket ettirin. 1 Dakika kadar sola, 1 dakika kadar da sağa doğru hareket sağlayın. Boyun tutulmalarını bu şekilde önüne geçebilirsiniz.

Öte yandan bu boyun egzersizini yapmanız boynunuzun kireçlenmesini de önleyecektir. Her gün 2 dakika kadar bu egzersizi yapın.

Bir diğer boyun egzersizi de şudur;

Yine bir A4 kağıdına dikey şeklinde hem yukarı hem aşağı birer ok çizilir. Okların ortasına bir nokta konur. Göz, bu nokta da hizalanır ve çene okları göstererek yukarı-aşağı hareket  ettirilir.

Bu egzersizleri yaparsanız boyun ağrınız falan kalmaz…

Şimdi gelelim boyun ağrısı nedenlerine…

Ağrı kesici bitkisel yağlar başlıklı makalemize gitmek için tıklayın.

Boyun ağrısı nedenleri – Sağ ve sol taraf boyun neden ağrır?

İşte boyun ağrısının en yaygın nedenleri

# Yanlış oturma

# Boynu uzun süre hareket ettirmeme

# Sürekli aynı hizaya tekrar eden açıdan bakma

# Kas sıkışması

# Doku zedelenmesi

# Boğaz rahatsızlıkları

# Baş ağrısı

# Gerilim tipi baş ağrıları

# Yanlış hareket

# Boyun kaslarını fazla zorlamak

# Sinüzit

# Boyun kemiklerinde kireçlenme

# Boynun kuru, soğuk rüzgara yele maruz kalması

# Stresli olmak

# Depresyon

# Kasvetli ve kapalı havalar

# Boyun düzleşmesine bağlı boyun ağrıması

# Çeşitli kazalar

# Ters hareketler

# Boyun omurgasının tahriş olup yıpranması

# Annulus dış sınırındaki yırtıklar

Boyun ağrısına iyi gelen ilaçlar – kremler

Volteren, Flexo Sprey, Bengay, Tiyokolşikosid maddesini içeren kremler, kamfolin, muscoril ampul, majezik, dikloron, muscoflex gibi ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar, merhemler kullanabilirsiniz.

Ancak kullanmadan önce kesinlikle doktorunuza danışınız. Çünkü bu ilaçların içerisindeki maddeler her vücuda göre farklı reaksiyon verebilir veya sizin bu maddelere karşı bir alerjiniz olabilir. Kaş yaparken göz çıkarmayın

Источник: https://www.agrisinaiyigelen.com/boyun-agrisi-nasil-gecer-boyun-agrisina-ne-iyi-gelir/

Boyun Ağrısı Belirtileri

Boyun Ağrısı Nedir, Nasıl Geçer? Nedenleri, Belirtileri

Boyun ağrısının belirtileri çok değişebilmektedir. Boyundaki ağrı hafif bir sıkıntı olabilirken, bazı durumlarda, kişinin hareket etmesini önleyecek kadar acı verici de olabilmektedir.

Boyun ağrısı genellikle tek bir noktaya odaklanmaktadır ve birkaç gün veya hafta içinde kendi kendine kaybolmaktadır. Ancak bazı durumlarda ağrı sabitleşebilir veya omuz ve kollar gibi diğer vücut parçalarına yayılabilir.

Boyun ağrısı nasıl anlaşılır? Boyun ağrısı ile ilgili yaşanan en yaygın belirtiler genellikle aşağıdakilerden birini veya birkaçını içerebilmektedir: (1)

Boyun tutulması: Özellikle, kafayı yana doğru çevirmeye çalışırken yaşana boyun hareketinde acı ve zorlanmadır.

Keskin ağrı: Bu belirti, sadece bir noktaya odaklanan ağrı olabilir. Genellikle, kişi boynun o noktasında bıçaklanma veya batma hissetmektedir. Çoğu zaman, bu tip ağrı boynun alt bölgelerinde ortaya çıkmaktadır.

Genel ağrı: Bu ağrı çoğunlukla boynun bir noktasında veya bir alanında ortaya çıkmaktadır. Ağrı hassas veya sızlama olarak tanımlanmaktadır, keskin değildir. (2)

Yayılan ağrı: Ağrı bir sinir boyunca boyundan omuzlara ve kollara yayılmaktadır. Ağrının yoğunluğu değişebilmektedir. Sinir ağrısı yanma gibi hissedilebilir.

Karıncalanma, uyuşukluk veya zayıflık: Bu hisler boynun ötesine de geçebilir. Omuza, kola veya parmaklara yayılabilir. Kişi iğnelenme ya da karıncalanma gibi bir his yaşamaktadır. Genellikle, koldan aşağıya yayılan ağrı tek bir kolda hissedilir, iki kol birden bu durumdan etkilenmez.

Nesneleri tutma veya kaldırma ile ilgili problemler: Parmaklarda oluşan karıncalanma, uyuşma veya güçsüzlük neticede nesneleri tutma veya kaldırmada zorlanma gibi problemler ortaya çıkarabilir.

Baş ağrısı: Bazen boyun oluşan bir tahriş kas ve kafaya bağlı sinirleri de etkilemektedir. Bu durumda, boyun kaslarının sıkışması gibi bir gerginlik baş ağrısına neden olabilmektedir. (3)

Boyun ağrısı belirtileri ilerledikçe, uyumayı da zor bir hale getirebilir. Bu tür ağrı, giyinmek veya çalışmaya başlamak gibi, günlük aktiviteleri de etkileyebilmektedir.

Araç kullanma gibi başın dönmesi ile ilgili herhangi bir faaliyeti engelleyebilmektedir.

Boyun ağrısının güçsüzlük, uyuşma ve karıncalanma ile ilişkili olması endişe verici olabilmektedir, bu nedenle, doktor tarafından daha ayrıntılı değerlendirilmesi için hemen tıbbi bir yardım istenmelidir. (4)

Boyun Ağrısı Başlangıcı Belirtileri

Boyun ağrısı aşağıda sıralanmış olan aşamalarla birlikte gelişmeye başlayabilmektedir:

Zaman içinde yavaş yavaş: Boyun ağrısı hafif olarak başlayabilir veya yalnızca bir iş gününün sonuna doğru ortaya çıkabilir. Fakat sonra tekrarlanabilir ve zamanla daha da kötüye gidebilir.

Bir yaralanmanın hemen ardından: Örnek vermek gerekirse, bu tip boyun ağrısı, bir bisiklet kazası ve boyun üzerine garip bir şekilde uyuma sonrasında ortaya çıkabilmektedir. (5)

Bir yaralanmadan bir süre sonra: Bir araba kazası sırasında oluşan boyun burkulması belirtileri, yaralanmanın meydana gelmesinden birkaç gün sonra başlayabilmektedir. Bazı boyun yaralanmaları zamanla daha da kötüleşme eğilimine sahiptir.

Aniden ve herhangi bir belirti olmaksızın: Bazen boyun ağrısı, normal bir günde de ortaya çıkabilmekte ve belirgin bir sebep olmadan başlayabilmektedir.

Boyun ağrısı belirtileri sabit olabilir ya da çok sürmeden kendi kendine geçebilir. Aynı zamanda düzenli olarak gelip gidebilir veya aralıklı olarak dönebilir. Hapşırma veya öksürme gibi belli aktiviteler veya hareketler ağrıyı daha da kötüleştirebilir. (6)

Boyun Ağrısının Oluştuğu Bölge

Boyun ağrısı ile ilişkili belirtiler, bir sinirin sıkıştırılıp ezilmesine ve servikal omurganın hangi seviyesinde meydana geldiğine bağlı olarak değişebilmektedir.

Örneğin, bir disk fıtığı, sinir kökünü servikal omurga C5-C6 seviyesinde (C6 sinir kökü olacak şekilde) sıkıştırıyorsa, belirtiler servikal omurganın başka bir seviyesindeki bir disk fıtığından farklı olabilir, çünkü bu sinirler vücudun diğer bölgelerine yayılabilmektedir. (7)

Acil Tıbbi Yardım Gerektiren Belirtiler

Boyun ağrısı genellikle kendi kendine düzelirken, bazen omurilik yaralanması, kanser, HIV, menenjit veya herhangi bir enfeksiyon nedeniyle daha ciddi bir şekilde ortaya çıkabilir.

Aşağıda sıralanmış olan belirtilerden herhangi birinin veya birkaçının yaşanması durumunda, derhal tıbbi yardım çağrılmalıdır:

 • Gittikçe yayılan kol veya bacak ağrısı
 • Kollarda ya da bacaklarda uyuşukluk, karıncalanma veya güçsüzlük
 • Denge veya koordinasyon ile ilgili sorunlar
 • Bağırsak veya mesane kontrolünün kaybedilmesi
 • İstenmeyen kilo kaybı
 • Ateş veya titreme

Ağır boyun ağrısı, bir araba kazası veya bir merdivenden düşme gibi büyük travmalardan kaynaklandığında bu durum tıbbi açıdan oldukça acil bir durumdur. Felç riskini azaltmak için hasta tıbbi bir meslek mensubu tarafından sabit hale getirilmeli ve daha sonra acil bakıma taşınmalıdır. (8)

Boyun Ağrısı Nedir?

Boyun ağrısı oldukça sık yaşanan yaygın bir şikâyettir. Boyun ağrısı, toplum içinde, özellikle bilgisayar başında uzun saatler geçirilmesi ya da tezgâh arkasında ayakta durarak saatlerce çalışılması gibi durumlarla ilişkilendirilmektedir. Bu gibi daha basit nedenlerden dolayı ortaya çıkabilse de, bazı durumlarda eklem problemleri boyun ağrısının ortak bir belirtisi olabilmektedir.

Nadiren de olsa, boyun ağrısı daha ciddi bir sorunun belirtisi olabilir. Boyun ağrınıza, kollarınızdaki veya ellerindeki güçsüzlük ya da güç kaybı eşlik ediyorsa veya boyun ağrısı omzunuza veya kolunuza doğru ilerlemeye başlıyorsa, tıbbi bir yardım almanızda fayda vardır. (9)

Boyun ağrısı nedir hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Boyun Ağrısı Nedenleri

Boyun ağrısı neden olur? Boyun ağrısının bazı nedenleri şunlardır:

 • Tek omuzda ağır bir sırt çantası veya benzeri bir yük taşımak
 • Servikal distoni (spazmodik tortikolis)
 • Servikal spondiloz
 • Telefonu omza yaslayıp konuşmak
 • Duygusal stres
 • Meraljia parestetika
 • Fıtık
 • Menenjit
 • Ankilozan spondilit
 • Osteoartrit
 • Kötü bir duruş
 • Romatoid artrit
 • Çok az veya çok fazla yastıkla yatmak
 • Omurilik stenozu
 • Gerginlik baş ağrısı
 • TME rahatsızlıkları
 • Kazalar veya düşmelerden kaynaklanan travma
 • Omurga incinmesi (10)

Boyun ağrısı nedenleri daha fazlası için

Boyun Ağrısı Tedavisi

Boyun ağrısı nasıl geçer? Boyun ağrısının tedavisi altta yatan nedene bağlı olarak değişmektedir.

Tedavi yöntemleri arasında, dinlenme, sıcak veya soğuk uygulamalar, boyun çekme işlemi (tıbbi aparatlarla doktor kontrolünde yapılır), boyunluk kullanma, fizik tedavi (ultrason, masaj, manipülasyon), kortizon veya anestetik lokal enjeksiyonlar, topikal anestetik kremler, topikal ağrı kesiciler, kas gevşetici maddeler, analjezikler ve cerrahi işlemler bulunmaktadır.

Evde tedavi yöntemleri arasında ise bazı boyun egzersizleri, jakuzi terapisi ve boyun yastıkları bulunmaktadır. Belirli boyun problemine ve geçmişteki tedavi deneyimlerine bağlı olarak birçok tedavi seçeneği bulunmaktadır. Kronik boyun ağrısının hafifletilmesi için kullanılan alternatif tedaviler arasında akupunktur da yer almaktadır. (11)

Boyun Ağrısı Ameliyatı

Boyun ağrısı, tedavisi nadir durumlarda ameliyat yapılabilmektedir. Omurganın stabilize edilmesi ve kırılan kemiğin onarılması, servikal spinal stenoz daralması, boyun artriti (servikal spondiloz) veya boyunda fıtıklaşmış disk gibi durumlarda ameliyat gerekli görülebilir. (12)

Boyun Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Başlangıç olarak aile hekiminiz size yardımcı olabilir, ancak altta yatan nedene ve nedene bağlı olarak şekillendirilen tedaviyi belirlemek için bir ortopedist, romatolog, nörolog ya da fizik tedavi uzmanından yardım alabilirsiniz.  (13)

Detaylı bilgi almak için bakınız: Boyun ağrısı tedavisi

Источник: https://www.acil.net/boyun-agrisi-belirtileri/

Boyun fıtığı nedir? Neden olur? Ağrısı, belirtileri ve tedavisi

Boyun Ağrısı Nedir, Nasıl Geçer? Nedenleri, Belirtileri

İnsanların % 96’sı hayatlarında en az bir kez bel yada boyun kökenli bir ağrı hissederken, bu ağrıların sadece % 6’sı boyun fıtığı nedeniyle yaşanmaktadır.

Kişinin hareketsiz bir yaşam sürmesi, kaslarını eriterek kemik yapısının bozulmasına ve her yaşta başta boyun fıtığı olmak üzere benzeri bir çok hastalık görülmesine neden olabilmektedir.

Boyun fıtığı, genetik bir hastalık olmamakla beraber, aile içi bazı öğrenilmiş davranışlar, örneğin, oturuş şekli, duruş pozisyonu, yatış şekli, beslenme alışkanlıkları gibi davranış kalıpları aile üyelerine bu hastalığı miras bırakabilmektedir.

Boyun fıtığı ciddi ağrılara neden olabilir

Boyun fıtığı nasıl olur?

Boyun fıtığı genellikle; bankacılık, öğretmenlik, şoförlük, kuaförlük gibi meslek gruplarında mesleki bir hastalık olarak sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Boyun fıtığına neden olan faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Yanlış uyuma, yürüme, duruş ve oturuş pozisyonları
 • Uzun süre ayakta kalma
 • Uygunsuz çalışma ortamları
 • Yoğun strese maruz kalma
 • Ağır kaldırma ve taşıma işleri yapma
 • Uzun süre aynı pozisyonda masa başında çalışma
 • Fazla ve aniden kilo alma
 • Fiziksel olarak yanlış ve ters hareket etme
 • Hareketsiz bir yaşam sürme
 • Yanlış beslenme alışkanlıkları bu hastalık riskini arttırmaktadır.

Boyun fıtığı belirtileri nelerdir?

 • Ense, kol, omuz ve sırt bölgesinde şiddetli ağrı.

 • Kafayı, kolları sağa sola çevirmekte zorlanma
 • Koldan parmak uçlarına kadar uyuşukluk ve karıncalanma,
 • Ellerde uyuşma ve kuvvet kaybı
 • Ellerde ve kollarda elektriklenme veya kas spazmı
 • Kaşa ve göze kadar inen baş ağrısı ağrı,
 • Boyunda düzleşme veya eğrilik,
 • Bulantı, kulak çınlaması, baş dönmesi, konsantrasyon bozukluğu,
 • Kollarda ciddi kuvvet kaybı,
 • Öksürme ve ıkınma ile ağrı şiddetinde artış,

Boyun fıtığına ait yukarıda sayılan belirtilerden bir yada birkaçı varsa zaman kaybetmeden, Beyin ve Sinir Cerrahisi doktorlarına başvurmak ve gerekli tedaviye başlamak gerekir. Tedavi gecikirse omurilik felci, küçük ve büyük abdesti tutamama gibi semptomlar da gelişebilir.

Kramp (kas spazmı) nedir? Neden Olur? Belirtileri ve tedavisi

 • Anamnez: hasta; psikolojik, nörolojik, sosyal ve ailevi olarak ayrıntılı bir şekilde değerlendirilerek, yaşam şekline bağlı, hastalık oluşum nedenleri belirlenmektedir.
 • Fiziki muayene: Boyun fıtığı teşhisinde, ağrının nasıl ve ne şekilde geldiği belirleyici olan en önemli detaydır. Boyun fıtığı ağrısı sadece boyunda görülmez aynı zamanda kol, sırt, bel ve hatta bacağa kadar inen şiddetli ağrılar görülebilir. Boyun ve kol bölgesinde ağrı eş zamanlı olarak görülürken, bir yandan da kol ve parmak uçları çizgisinde uyuşmalara his kayıplarına yol açar. O nedenle fizik muayenede, ağrının başlangıç seviyesi, karakteri, yayılma yeri ve yayılma şekli önemli olacaktır. Kollarda kas kuvveti kaybı, duyu ve refleks değişiklikleri fiziki muayene ile değerlendirilir.
 • Görüntüleme Teknikleri: Direkt röntgen grafileri, Bilgisayarlı Tomografi (BT), Manyetik Rezonans Görüntüleme (MR), Elektro Myografi (EMG) ile teşhis konulur.
 • Laboratuvar Tetkiki: Hastanın durumuna bağlı olarak ek tetkikler yanında, hemogram ve rutin biyokimya tahlilleri istenmektedir.

Ayrıca sadece boyun ağrısı; boyun düzleşmesi, boyun tutulması, beyin bölgesi tümörleri, sırt fıtığı, sırtta dar kanal ve sırt bölgesi tümörü gibi sıkıntıların da habercisi olabilir. Bu nedenle doğru teşhis önemlidir.

Boyun fıtığı tedavisinde öncelikle ilaç tedavisi, fizik tedavi, dinlenme, masaj gibi cerrahi olmayan tedaviler tercih edilir.

Çünkü çoğu durumda, ağrı birkaç gün içinde iyiye doğru gider ve 4 ila 6 haftada tamamen iyileşir. Amaç hastanın ağrısını en kısa sürede azaltmak ve gündelik hayatına geri dönmesini sağlamaktır.

Eğer tüm bu yöntemlerin sonuç vermemesi durumunda cerrahi tedaviye başvurulabilir.

Boyun fıtığı için koruyucu tedavi çok önemlidir. Hastalar postür bozukluklarını düzeltmeli, doğru yatak ve yastıkla, doğru pozisyonda yatmalıdırlar. Yatarken boynu desteklemek için rulo yapılmış bir havlu ya da boyunluklu yastık kullanılabilir.

Masa başında çalışanlar boyunlarını uzun süre aynı pozisyonda tutmamalı ve kollarını destekleyerek oturmalıdırlar. Sıcak uygulama veya sıcak duş ağrıyı azaltmada yardımcı olabilir.

Beraberinde kas spazmı varsa masaj uygulanabilir.

Boyun fıtığında ilaç tedavisi

 • Nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar (NSAİİ’ler): Aspirin, naproksen (Alleve, Naprosyn), ibuprofen (Motrin, Nuprin, Advil) ve selekoksib (Celebrex) gibi NSAİİ ilaçlar inflamasyon ve ağrının azaltılmasında yardımcı olabilir.

 • Analjezikler: Asetaminofen (Tylenol) gibi analjezikler ağrıyı hafifletebilir ancak iltihabı önlemez. Ayrıca uzun süreli kullanımda mide ülserlerinin yanı sıra böbrek ve karaciğer problemlerine de neden olabilir.

 • Kas gevşeticiler: Kas spazmlarını kontrol etmek için metoksibamol (Robaxin), karizoprodol (Soma) ve siklobenzaprin (Flexeril) gibi kas gevşeticiler kullanılabilir.
 • Steroidler: Sinirlerdeki ödem ve iltihaplanmayı azaltmak için steroidler kullanılabilir.

  Çok kısa sürede ağrıyı kesme gibi bir avantajı vardır.

Ağrınız çok fazla olsa da fazla doz ilaç almak sizi iyileştirmez. Aksine ciddi yan etkilere neden olabilir. İlaçlarınızı mutlaka doktorunuzun önerdiği dozlarda kullanın.

Bel fıtığı nedir, neden olur? Belirtileri ve tedavi seçenekleri

Steroid enjeksiyonları

İşlem, x-ışını floroskopisi altında gerçekleştirilir. Omurganın epidural boşluğuna steroid ve uyuşturucu bir madde enjekte edilir. Tedavi sinirlerdeki ödemi ve iltihaplanmayı azaltmayı amaçlar.

Hastaların yaklaşık % 50’si bu uygulamadan sonra rahatlama hisseder ancak sonuçlar çoğunlukla geçicidir. Daha kalıcı etki elde etmek için tekrar enjeksiyon gerekebilir. Tedavi sonrası rahatlama haftalarca veya yıllarca sürebilir.

Steroid enjeksiyonları fizik tedavi ve / veya ev egzersiz programı ile birlikte uygulanır.

Boyun fıtığı fizik tedavi

Boyun fıtığında fizik tedavi programı önemlidir. Programda, uygun postür, uyku pozisyonu, yürüme, oturuş ve duruş pozisyonları hastaya gösterilmektedir.

Ağrı ve kas spazmını çözmeye yönelik olarak doktorunuz ve fizyoterapistinizin önerdiği şekilde, traksiyon, elektirik stimülasyonu, sıcak sargı, soğuk sargı, ultrason, ve manuel terapi (ağırlığa karşı uzun yada kısa kaldıraç yöntemleri ile sınırlara kadar zorlama prensibine dayanır) şeklinde olmaktadır.

Egzersizler sertleşen, kasılan kasları esneterek, kişileri rahatlatmaktadır. Boyun fıtığında özellikle boyun ve kürek kemiklerine vuran ağrılar için yüzme en iyi egzersizdir. Suya tam gömülü halde yüzmede kolları kullanmak, boyun ve omuz ağrılarına, bacakları kullanmak bel ve bacak ağrılarına iyi gelmektedir.


Boyun fıtıklarında, ağrının başlamasından sonra kısa bir süre (1-2 gün ile 1-2 hafta arasında) fiziksel aktiviteyi azaltmak faydalı olabilir. Bu dönemde hastayı çok yormayan egzersizler önerilebilir. Bu kısa dinlenmenin ardından eklemlerin hareketsizleşmesi, kasların güçsüzleşmesini önlemek açısından hareket etmeye başlanmalıdır.

Özellikle boyun güçlendirici egzersizler fizyoterapist gözetiminde yapılabilir.

Boyun fıtığı ameliyatı

Ağrıların, tıbbi veya fiziksel tedavi yöntemleri ile geçmemesi, belirgin omurilik basısı sonucu ağır motor kayıp (örneğin ayak düşmesi), kuvvet kaybı olan hastalar için cerrahi gerekli olabilmektedir. Cerrahide amaç, diskin omuriliğe ve sinire baskı yapan kısmının ortadan kaldırılmasıdır. Boyun fıtığı cerrahisinde kullanılan yöntemler şöyledir:

Anterior servikal diskektomi ve füzyon

Boyun fıtığı ameliyatında en yaygın tercih edilen yaklaşımdır. Cerrah boynunuzun önüne küçük bir kesi yapar. Boyun kasları, damarlar ve sinirler, kemikli omurları ve diski ortaya çıkarmak için kenara çekilir. Fıtıklı diskin sinir üzerinde baskı yapan kısmı alınır.

Kas erimesi (sarkopeni) nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Disk çıkartıldıktan sonra üst ve alt omuru birbirine yapıştırmak ve sabitlemek için bir kemik grefti veya plak kullanılabilir. Füzyon, iki veya daha fazla kemiğin birleşme işlemidir. Zamanla greft tek bir kemik parçası oluşturacak şekilde altındaki vertebrayla bütünleşir. Bazı durumlarda işlemin daha sağlıklı olabilmesi için metal plakalar ve vidalar kullanılabilir.

Anterior diskektomi sırasında, diskin doğal hareketini taklit eden hareketli bir cihaz hasarlı eklem boşluğuna yerleştirilir. Yapay disk değişiminin avantajı, füzyonun aksine hareket kabiliyetinin korunmasıdır. Yapay disk, metal ve plastikten yapılmıştır, kalça ve diz eklem implantlarına benzer.

Minimal invaziv mikroendoskopik diskektomi

Cerrah boynun arkasında küçük bir kesi yapar. Dilatör olarak adlandırılan ve çapı artabilen küçük tüpler, omurgaya doğru olan tüneli büyütmek için kullanılır. Sinir kökünü ve diski açığa çıkarmak için kemiğin bir kısmı çıkarılır. Cerrah, fıtıklaşmış diski çıkarmak için bir endoskop veya mikroskop kullanır. Bu teknik, geleneksel diskektomiden daha az kas yaralanmasına neden olur.

Boyun fıtığı ameliyatı sonrası

Birçok hasta 24 saat içinde evine gidebilir. Ancak nefes alma güçlüğünüz ya da tansiyon dengesizliğiniz varsa hastanede 1 gece daha kalmanız gerekebilir. Ameliyat sonrası dikkat etmeniz gerekn bazı noktalar vardır:

 • Ameliyat sonrası ağrınız için almanız gereken narkotik ilaçlar bağımlılık yaptıklarından, 2-4 hafta gibi sınırlı bir süre için kullanılırlar. Düzenli kullanımları kabızlığa neden olabilir. Bol su içerek ve yüksek lifli yiyeceklerle bu yan etkiyi önleyebilirsiniz. Ayrıca reçetesiz satın alabileceğiniz laksatifler de mevcuttur. Daha sonra ki ağrılarınız, asetaminofen (Tylenol) ile yönetilir.
 • Ses kısıklığı, boğaz ağrısı veya yutma güçlüğü yaşarsanız endişelenmeyin. Bu semptomlar genellikle 1-4 hafta içerisinde düzelir.
 • Eğer bir füzyon yöntemi uygulandıysa, ameliyattan 6 ay sonra aspirin ibuprofen, Advil, Motrin, Nuprin gibi NSAİİ’ler kullanmayın. Bu ilaçlar kanamaya neden olabilir ve kemik iyileşmesini geciktirebilir.
 • Sigara içmeyin. Sigara, enfeksiyon gibi komplikasyon risklerini artırarak iyileşmeyi ve kemiklerin kaynamasını geciktirir.
 • Ameliyattan sonra, doktorunuz ile görüşünceye kadar 2-4 hafta araba kullanmayın.
 • Uzun süre oturmayın.
 • Başınızı öne veya arkaya doğru bükmekten kaçının.
 • 5 kilodan daha ağır bir şey taşımayın.
 • İlk doktor kontrolüne kadar ev ve bahçe işi yapmayın. Örneğin; Çim biçme, ütü yapma, bulaşık, çamaşır veya kurutucu makinelerini yükleme / boşaltma gibi.

Ofis ergonomisi: Ofis ortamında sırt ve boyun rahatsızlıklarını azaltıcı öneriler

 • Cerrahınız aksini belirtmedikçe, ilk kontrolünüze kadar cinsel aktivitede bulunayın.
 • İlk günler giyinme, banyo yapma gibi günlük aktivitelerde yardıma ihtiyaç duyabilirsiniz. Ancak çoğu hasta hemen kendilerine bakabilecek duruma gelirler.
 • Ayrıca ameliyat sonrası bir fizik tedavi programına ihtiyacınız olacaktır.
 • Mümkünse, hastaneden ayrılmadan önce boyunluk takmayı öğrenin. Yürürken veya araba kullanırken takmayı ihmal etmeyin.
 • Ameliyattan 1 ila 4 gün sonra duş alabilirsiniz. Ancak enfeksiyon kapmamak için tamammen iyileşene kadar küvet banyoları, spa veya havuzlardan uzak durun.
 • Eğer 38 °C’nin üzerinde ateşiniz olursa, ameliyat bölgesinde kızarma, şişlik, ağrı veya akıntı gibi enfeksiyon belirtileri görürseniz, eğer yutkunma sıkıntınız nefes almanıza ya da su içmenize engel teşkil ediyorsa mutlaka doktorunuzu arayın.
 • Eğer kalçanızdan alınan bir kemik grefti varsa, ameliyat yerinde ağrı ve sertlik oluşabilir. Sık sık (20 dakikada bir) kalkın, hareket edin ya da yürüyün. Uzun süre oturmayın veya uzanmayın.

Boyun fıtığı ameliyatı riski

Kanama, enfeksiyon, sinir yada omurilik hasarı, ses kısıklığı, yutma güçlüğü gibi komplikasyonlar gelişebilir. Ağrının ameliyattan sonra geçmemesi, belirtilerin tekrarı % 3-5 arasında vakada görülebilmektedir.

Boyun fıtıklarında çoğunlukla cerrahi tedaviye gerek kalmadan, mevcut ağrıyı azaltmak için cerrahi dışı seçenekler uygulanabilir.

Cerrahi dışı tedavide amaç, boyun fıtığının yarattığı irritasyonu azaltmak, ağrıyı hafifletmek ve hastalığın fiziksel sonuçlarını iyileştirmektir.

Sırt ve boyun ağrısı neden olur, nasıl geçer? Çözümü için 6 pratik egzersiz

Diğer alternatif tedavi yöntemleri

 • Akupunktur yöntemi: Cerrahiden kaçınan ve koruyucu tedavileri tercih eden hastalara akupunktur bir seçenek olarak sunulabilir.
 • Boyun fıtığı pilatesi,
 • Termal tedavi (Kaplıcalar),
 • Yüzme

Boyun fıtığından korunma yöntemleri

 • Masa başı iş yapıyorsanız, doğru pozisyonunda oturun ve her 30 dakikada bir ayağa kalkarak hareket edin.
 • Boyun ve baş bölgesini zorlayıcı egzersizlerden kaçının.
 • Yüzme ve yürüyüş gibi boyun ve kas bölgesini güçlendirecek egzersizleri tercih edin.
 • Yürürken dik durun.
 • Ağır yük taşımayın.
 • Kolunuzun uzanamadığı yüksekliğe uzanmaya çalışmayın.
 • Hızlı kilo almayın.
 • Ortopedik yatak ve yastık kullanın. Yan yatarak uyuyun.
 • Uzun süre ayakta kalmayın.
 • Soğuk havalarda boynunuzu soğuktan koruyun.

Referanslar: 1- Herniated cervical disc, 2- Neck Exercises, 3- Neck pain

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/boyun-fitigi-nedir-neden-olur-agrisi-belirtileri-ve-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.